
Najlepšie plynové sporáky 2023 + recenzie
Plynové sporáky pomaly, ale isto nahrádzajú elektrické či kombinované modely. Táto alternatíva má však stále niečo do seba. Ak patríte k zástancom starej dobrej klasiky, veríme, že oceníte náš test plynových sporákov, ktorý sme prepojili s detailným návodom na výber tohto kuchynského spotrebiča. Okrem víťaza testu, ktorým sa stal Mora P262AW s pokrokovými funkciami a nízkymi prevádzkovými nákladmi, sme pre vás ohodnotili aj iné spoľahlivé modely a zosumarizovali základné parametre niekoľkých ďalších atraktívnych produktov.
Aký plynový sporák kúpiť?
Zostavenie našich recenzií plynových sporákov trvalo desiatky hodín. Ich prečítanie síce zaberie len niekoľko minút, no i napriek tomu chápeme, že niektorí z vás uprednostňujú promptnejšie rozhodnutia. Práve preto sme si pre vás na začiatok nášho testu plynových sporákov pripravili krátky popis 3 modelov, ktoré v ňom obdržali špeciálne štítky. Na základe týchto štítkov zistíte, ktorý z nich nás oslovil najviac, ktorý môžete vlastniť za skutočne nízku obstarávaciu cenu a ktorý vyniká menej tradičnými vlastnosťami.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Mora P2240AW ✔ Výhodný nákup | ![]() | Zobraziť produkt |
MORA P161AW ✔ Dobré recenzie | ![]() | Zobraziť produkt |
Mora P2252AS ✔ Náš TIP | ![]() | Zobraziť produkt |
Amica SPP101W ✔ Cenový trhák | ![]() | Zobraziť produkt |

Mora P262AW
Voľne stojaci plynový sporák, 4 varné zóny, objem rúry 70 l, teplotný rozsah rúry 150 – 300 °C, energetická trieda A+, automatické zapaľovanie, plynová poistka.
Zobraziť viac infoMora P 262 AW je klasický plynový sporák so 4 varnými zónami, ktorý nás zaujal kvalitou spracovania, funkciami a bezpečnostnými prvkami. Má presnú reguláciu teploty, veľký objem rúry, je vybavený automatickým zapaľovaním aj plynovými poistkami. Mora P 262 AW patrí do energetickej tried A+, čo zaručuje nízke prevádzkové náklady.

Mora P140AW
Voľne stojaci plynový sporák, 4 varné zóny, objem rúry 70 l, teplotný rozsah rúry 150 – 300 °C, energetická trieda A, plynová poistka.
Zobraziť viac infoMora P140AW patrí k najlacnejším plynovým sporákom, čomu zodpovedá kvalita jeho spracovania aj dostupné funkcie. Ide o klasiku bez automatického zapaľovania, ktorá však varí a pečie naozaj spoľahlivo. Tento model má veľkú, 70 l rúru, 4 varné zóny a je vybavený plynovou poistkou. Spadá do energetickej triedy A, jeho spotreba je preto pomerne nízka.

Beko FSG52020FW
Voľne stojaci plynový sporák, 4 varné zóny, objem rúry 60 l, automatické zapaľovanie, plynová poistka.
Zobraziť viac infoBeko FSG52020FW je ďalším lacným plynovým sporákom so šikovnými funkciami. Jeho chod je spoľahlivý, kvalita spracovania uspokojivá, je vybavený automatickým zapaľovaním aj plynovou poistkou. Tento model má menšiu, 60 l rúru, čo je ideálne pre menej početné domácnosti. Zaujímavým doplnkom je ochranný kryt horákov, ktorý je jeho súčasťou.
Hodnotené parametre
Aby sme mohli jednotlivé plynové sporáky čo najlepšie ohodnotiť a následne porovnať medzi sebou, v začiatkoch testovania sme si stanovili niekoľko podstatných parametrov, o ktoré sme sa opierali pri samotnom zostavovaní recenzií. Sústredili sme sa najmä na tie špecifikácie, ktoré súvisia s kvalitou, výkonom a praktickou stránkou týchto kuchynských spotrebičov.
Všetky elektrické sporáky, ktoré v našom teste obdržali špeciálne štítky, pochádzajú od 2 overených výrobcov Mora a Beko, ktorí navyše na našom trhu patria k najpredávanejším. Pri samotnom hodnotení sme prihliadali na viacero dôležitých faktorov. Okrem spomínaných technických parametrov išlo najmä o spotrebiteľské recenzie a skúsenosti, ktoré sme vyhľadávali na populárnych online portáloch a weboch overených predajcov, ako Heureka.sk, Tpd.sk, Datart.sk, Mall.sk, Hej.sk a Alza.sk.
Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.
Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.
Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.
Recenzie plynových sporákov
„Objektivita, nezaujatý pohľad a zodpovedné posúdenie všetkých kľúčových parametrov“, to je pomyselné heslo, ktorého sme sa držali pri zostavovaní recenzií do nášho testu plynových sporákov. Snažili sme sa doň zaradiť modely z rôznych cenových aj výkonnostných kategórií. Preto veríme, že v ňom každý z vás nájde ten najlepší plynový sporák, ktorý bude korešpondovať s vašimi osobnými požiadavkami.
Mora P262AW
Voľne stojaci plynový sporák, 4 varné zóny, objem rúry 70 l, teplotný rozsah rúry 150 – 300 °C, energetická trieda A+, automatické zapaľovanie, plynová poistka.
Pozrieť najlepšiu ponukuMora P262AW je klasický plynový sporák s niekoľkými pokrokovými vylepšeniami. Jediný parameter, ktorý v jeho prípade pokladáme za negatívny, je trochu vyššia obstarávacia cena. Tento model na druhej strane vyniká kvalitou spracovania, ktorá je zárukou dlhej životnosti. Navyše, rovnako ako modely Mora P151BW a Mora P161AW patrí do úspornej energetickej triedy A+. Sporák Mora je vybavený varnou doskou so 4 varnými zónami. Horáky majú 3 rozdielne priemery, 54, 74 a 99 mm. Malé horáky majú výkon 1 000 W, stredný horák 1 900 W a najväčší až 3 000 W, čo je nadpriemer.
Na všetkých horákoch sa nachádza plynová poistka StopGas a veľmi praktický doplnok, automatické zapaľovanie. Ovládanie sporáka prebieha tradične, teda prostredníctvom 6 mechanických otočných gombíkov. Dvojdielna mriežka Stabil Plus je vyrobená zo smaltu, na základe spotrebiteľských recenzií však usudzujeme, že jej stabilita nie je obzvlášť výnimočná, ale klasická.
Rúra má veľký objem 70 l. Teplotu v nej môžete regulovať v klasickom rozmedzí od 150 do 300 °C. Nastavenie teploty je v porovnaní s inými plynovými sporákmi naozaj presné a jednoduché. Vodítka v rúre sú riešené formou prelisov. Dvierka ostávajú počas pečenia chladné, čo je však v súčasnosti už akýmsi nepísaným štandardom. K plusom zaraďujeme praktický úložný priestor v spodnej časti sporáka. Príslušenstvo k Mora P262AW obsahuje 1 rošt a 1 veľký pekáč s objemom 8 l.
Typ = voľne stojaci plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 70 l ● Energetická trieda = A+ ● Napätie = 230 V ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 37,1 kg
Mora P140AW
Voľne stojaci plynový sporák, 4 varné zóny, objem rúry 70 l, teplotný rozsah rúry 150 – 300 °C, energetická trieda A, plynová poistka.
Pozrieť najlepšiu ponukuAk hľadáte klasický plynový sporák za naozaj nízku cenu, Mora P140AW je pre vás ideálnou voľbou. Ide o model bez pokrokových funkcií, ktorý však svoju úlohu kuchynského spotrebiča na varenie a pečenie zastane na výbornú. Varnú dosku tvoria 4 horáky s rozdielnym priemerom, na ktorých sa nachádza dvojdielna smaltovaná mriežka Stabil Plus. Na každom z horákov nájdete bezpečnostnú plynovú poistku StopGas. Zapaľovanie je klasické, čo znamená, že sa nevyhnete použitiu zápalky či zapaľovača.
Mora P140AW patrí do energetickej triedy A, čo môže pri objeme rúry 70 l spôsobiť mierne vyššie prevádzkové náklady. Osvetlenie rúry je už akousi samozrejmosťou, rovnako ako to, že dvierka z dvojitého skla ostávajú počas jej používania chladné. Teplota pečenia je nastaviteľná v rozmedzí 150 až 300 °C. Reguláciu hodnotíme ako presnú. Sporák aj v tomto prípade ovládate mechanickými otočnými gombíkmi.
V spodnej časti sporáka sa nachádza úložný priestor na odkladanie plechov či iných kuchynských pomôcok. Sklamaním je skromné príslušenstvo, ktoré obsahuje len 1 rošt. Pozitívne nemôžeme ohodnotiť ani kvalitu spracovania, ktorá je slabším priemerom.
Typ = voľne stojaci plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 70 l ● Energetická trieda = A ● Napätie = 230 V ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 37,1 kg
Beko FSG52020FW
Voľne stojaci plynový sporák, 4 varné zóny, objem rúry 60 l, automatické zapaľovanie, plynová poistka.
Pozrieť najlepšiu ponukuBeko FSG52020FW spadá do rovnakej cenovej kategórie ako predošlý model, cenový trhák Mora P140AW. Na rozdiel od neho má však o niečo menšiu rúru a zopár funkcií navyše. Varnú dosku tvoria 4 klasické horáky, na ktorých sa nachádza dvojdielna smaltovaná mriežka. Horáky majú aj v tomto prípade rozdielny priemer. Najmenšie horáky disponujú výkonom 1 000 W, stredný horák má 2 000 W a ten najväčší 2 900 W.
Plynový sporák Beko má automatické zapaľovanie horákov, čo je v tejto cenovej kategórii skôr výnimkou. Tento parameter nás na ňom zároveň zaujal asi najviac. Ďalšou špecifickou vlastnosťou je menší, 60 l objem rúry so smaltovanými stenami. Tento model je preto ideálny pre všetkých z vás, ktorí pečú v menšom množstve alebo pre menej ľudí. Príslušenstvo k Beko FSG52020FW je tradičné. Zahŕňa rošt do rúry a 1 plech. Asi najzásadnejším negatívom tohto produktu je jeho dodávanie bez slovenského manuálu. Tento fakt podstatne komplikuje jeho inštaláciu či pripojenie na propán-butánovú fľašu.
Bezpečnostná poistka horákov je už akousi samozrejmosťou, rovnako ako osvetlenie rúry, dvierka z dvojitého skla, ktoré ostávajú chladné aj počas pečenia, a mechanické ovládanie prostredníctvom otočných gombíkov. Zaujímavým doplnkom, ktorý sa nenachádza dokonca ani na našom víťazovi, sporáku Mora P262AW, je integrovaný poklop varnej dosky. Z funkcií stojí za spomenutie aj indikátor zapnutia a vypnutia.
Typ = voľne stojaci plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 60 l ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 41 kg
Mora P161AW
Voľne stojaci plynový sporák, 4 varné zóny, objem rúry 70 l, teplotný rozsah rúry 150 – 300 °C, energetická trieda A+, plynová poistka.
Pozrieť najlepšiu ponukuAko naznačuje štítok, ktorý v našom teste obdržal plynový sporák Mora P161AW, jeho hlavným pozitívom je pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom. Ide o model z cenovej kategórie sporákov do 200 eur. Zároveň, podobne ako drahší sporák Mora P262AW, spadá do energetickej triedy A+.
Na Mora P161AW sa nachádza varná doska so 4 horákmi s klasickým zapaľovaním, ktoré majú rozdielny priemer a výkon. Každý z nich disponuje plynovou poistkou StopGas. Smaltovaná dvojdielna mriežka Stabil Plus sa v praxi neukazuje ako extrémne stabilná, nejde však o nič neznesiteľné.
Rúra má objem 70 l, aj tento model je teda vhodný pre početnejšie rodiny. Negatívne hodnotíme absenciu jej osvetlenia. Teplotu pečenia môžete regulovať v štandardnom rozmedzí 150 až 300 °C, a to pomocou mechanických otočných gombíkov. Vedenie roštov je riešené formou tradičných prelisov. Pod rúrou nájdete odkladací priestor so sklopnými dvierkami. Spolu so sporákom dostanete 1 rošt a plech na pečenie. Pozitívnym detailom je možnosť dokúpenia poklopu na varnú dosku.
Typ = voľne stojaci plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 70 l ● Energetická trieda = A+ ● Napätie = 230 V ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 37,1 kg
Mora P151BW
Voľne stojaci plynový sporák, 4 varné zóny, objem rúry 70 l, teplotný rozsah rúry 150 – 300 °C, energetická trieda A+, plynová poistka.
Pozrieť najlepšiu ponukuMora P151BW je ďalší klasický plynový sporák za atraktívnu obstarávaciu cenu. Na varnej doske tvorenej 4 horákmi s odlišným priemerom aj výkonom, ktoré sú vybavené bezpečnostnou poistkou StopGas, sa nachádza dvojdielna smaltovaná mriežka so silikónovými protišmykovými gumičkami na spodnej strane. Jej stabilitu však na základe spotrebiteľských recenzií nemôžeme označiť za výbornú. Výrazným plusom je možnosť jej umývania v umývačke riadu.
Rovnako ako pri modeloch Mora P140AW a Mora P161AW sa ani na Mora P151BW nenachádza automatické, ale klasické zapaľovanie. Spotrebiteľom to však zjavne neprekáža, keďže tento sporák patrí aktuálne k najpredávanejším. Ovládanie je mechanické. K plusom patrí presná a jednoduchá regulácia teploty v rúre.
Rúra má už štandardných 70 l. Jej dvierka sú vyrobené z dvojitého skla, ktoré sa počas pečenia nenahrieva z vonkajšej strany. Tento fakt stojí aj za lepšou tepelnou izoláciou, ktorá ide ruka v ruke s nižšími prevádzkovými nákladmi. K tým prispieva taktiež energetická trieda A+, do ktorej spadá tento model. V spodnej časti sporáka nájdete úložný priestor na plechy.
Typ = voľne stojaci plynový sporák ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 70 l ● Energetická trieda = A+ ● Napätie = 230 V ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 37,1 kg
Ďalšie zaujímavé produkty
Plynové sporáky, ktoré v našom teste obdržali špeciálne štítky, patrili do kategórie klasických modelov za primeranú, a teda i nízku obstarávaciu cenu. Ak vám žiaden z nich neučaroval, alebo ak hľadáte niečo špeciálne, dávame vám do pozornosti naše nasledujúce tipy na ďalšie zaujímavé produkty. Nájdete medzi nimi spotrebiče pre náročných, ale taktiež cenovo dostupné sporáky so štandardnými funkciami či elektrickou rúrou.
Smeg TR93P je dizajnový kombinovaný plynový sporák za naozaj vysokú obstarávaciu cenu, ktorý uspokojí aj tých najnáročnejších. Má nadštandardné rozmery aj hmotnosť a až 6 varných zón. Okrem mechanických gombíkov na ňom nájdete aj LED displej. Rúra s objemom 68 l je vybavená samočistiacou funkciou, elektrickou reguláciou teploty, časovačom a trojvrstvovými dvierkami. Súčasťou dodávky sú 4 rošty, plech, liatinová mriežka na wok a liatinová mriežka moka.
Mora P162AS je klasickým plynovým sporákom so 4 horákmi, bezpečnostnou funkciou StopGas a automatickým zapaľovaním. Spadá do energetickej triedy A, jeho rúra má objem 70 l a jej teplotu môžete regulovať v rozsahu od 150 do 300 °C. Sporák je vybavený praktickým skleneným príklopom. Spolu s ním dostanete rošt a 1 plech s objemom 8 l.
Mora K560BW spadá do kategórie najlacnejších plynových sporákov s elektrickou rúrou, ktorá má 62 l. Teplotu na nej môžete regulovať v rozsahu od 50 do 275 °C. Varnú dosku tvoria 4 horáky s plynovou poistkou, ktoré disponujú integrovaným elektrickým zapaľovaním. Súčasťou sporáka je dvojdielna mriežka Stabil Plus, rošt a 8 l plech na pečenie. Rúra s ventilátorom a kruhovým ohrevným telesom je vybavená samočistiacou funkciou Eco Clean.
Amica 57GGH4.23ZPF(Xx) je ďalším klasickým modelom za atraktívnu obstarávaciu cenu, ktorý disponuje len tým najdôležitejším. Nachádza sa na ňom varná doska so 4 horákmi a rúra s objemom 70 l. Horáky sú vybavené bezpečnostnou plynovou poistkou a dvojdielnou mriežkou. Sporák spadá do energetickej triedy A, čo stojí za nízkymi prevádzkovými nákladmi.
Posledným produktom, ktorý sme pre vás vybrali, je kombinovaný plynový sporák pre náročných Smeg TR4110BL1. Nachádza sa na ňom až 7 plynových horákov, elektrická rúra s objemom 70 l, ktorá disponuje 6 programami pečenia a samočistiacou funkciou Ever Clean Enamel, otočné gombíky, LED displej, plynová poistka aj integrované automatické zapaľovanie. Jedinou nevýhodou je naozaj vysoká obstarávacia cena, ktorá presahuje 4 000 eur.
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Nasledujúca tabuľka najpredávanejších plynových sporákov na Heureka.sk, ktorú aktualizujeme na základe aktuálnych dát, vám môže pomôcť pri výbere rovnako ako naše recenzie či návod. Popularita a miera predajnosti daných modelov medzi spotrebiteľmi totiž hovorí veľa o ich reálnej kvalite a výkone.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Mora P140AW | ![]() | Zobraziť produkt |
Mora P162AS | ![]() | Zobraziť produkt |
Beko FSG52020FW | ![]() | Zobraziť produkt |
Mora P262AW | ![]() | Zobraziť produkt |
Mora P161AW | ![]() | Zobraziť produkt |
Návod, ako vybrať plynový sporák
Plynové sporáky v súčasnej dobe nepatria k najobľúbenejšej voľbe spotrebiteľov. Postupne ich nahrádzajú pokrokovejšie, no i drahšie elektrické alebo plynové sporáky s elektrickou rúrou. Plynové sporáky však majú i napriek tomu mnohé nevyvrátiteľné pozitíva, napr. nízke prevádzkové náklady aj obstarávaciu cenu či vysokú účinnosť ohrevu. Ak ste sa rozhodli pre túto alternatívu, neprehliadnite náš podrobný návod, v ktorom nájdete mnoho praktických rád na výber toho najlepšieho plynového sporáka. Budeme sa v ňom venovať technickým parametrom aj doplnkovým funkciám, ktoré vám uľahčia varenie, pečenie i údržbu.
- Výhody a nevýhody plynových sporákov
- Voľne stojaci alebo vstavaný plynový sporák?
- Rozmery
- Energetický štítok
- Napájanie
- Plynová varná doska
- Typ horákov
- Počet horákov
- Výkon, priemer a zapaľovací systém horákov
- Typ roštu/mriežky
- Poklop na plynovú varnú dosku
- Plynová rúra
- Objem, funkcie a programy rúry
- Doplnky k rúre
- Bezpečnostné prvky plynových sporákov
- Ovládanie
- Cena a renomovaní výrobcovia
Výhody a nevýhody plynových sporákov
Plynové sporáky majú svojich zástancov aj odporcov, čo je vzhľadom na ich kľúčové vlastnosti viac než prirodzené. K jednoznačným výhodám týchto kuchynských spotrebičov patrí nižšia obstarávacia cena v porovnaní so sklokeramickými či indukčnými elektrickými modelmi. Podobné je to aj v oblasti prevádzkových nákladov. Rozdiely medzi cenami plynu a elektriny síce dnes nie sú také výrazné ako v minulosti, plyn však i naďalej ostáva najlacnejším pohonom.
Nezávislosť na elektrickom prúde má ešte jednu výhodu. Ak dôjde k jeho výpadku, nemusíte prerušiť varenie či pečenie. Plynové sporáky v neposlednom rade vynikajú v oblasti účinnosti ohrevu. Aj napriek nižšej obstarávacej cene a prevádzkovým nákladom na nich pokrmy ohrejete rovnako rýchlo ako na indukčných varných doskách, ktoré sú pokladané za jednu z najefektívnejších alternatív. Plusom je taktiež vyššia max. teplota rúry, ktorá tradične dosahuje 300 °C.
Plynové sporáky majú, samozrejme, aj tienisté stránky. Asi najzásadnejšou z nich je otázka bezpečnosti. Nepozornosť pri manipulácii so zemným plynom môže spôsobiť katastrofu nevídaných rozmerov. K nevýhodám tejto alternatívy ďalej patrí menej presná regulácia teploty na varnej doske aj v rúre. Naopak, ak ste doteraz varili práve na plyne, môže ísť o veľkú výhodu. Mínusom je i minimálna teplota rúry. Na elektrických modeloch ju môžete väčšinou regulovať už od 50 °C, na tých plynových až od 150 °C.
Voľne stojaci alebo vstavaný plynový sporák?
Budúce umiestnenie plynového sporáka by ste si mali premyslieť hneď v úvode jeho výberu. Práve v závislosti od umiestnenia budete vedieť, či je pre vás vhodný voľne stojaci alebo vstavaný plynový sporák. Obe alternatívy majú niečo do seba, konečné rozhodnutie je teda len a len na vás.
Voľne stojaci plynový sporák
- Ide o spotrebič 2v1, ktorý v sebe spája rúru a varnú dosku
- Môžete ho kedykoľvek premiestňovať z miesta na miesto
- Varnú dosku a rúru nemôžete rozdeliť, musia byť umiestnené spolu
- Ak sa nenávratne pokazí varná doska alebo rúra, musíte vymeniť celý spotrebič
- Nemusí byť „obklopený“ nábytkom, môžete ho teda umiestniť kdekoľvek
Vstavaný plynový sporák
- Spravidla hovoríme o 2 samostatných spotrebičoch, teda varnej doske a rúre
- Varnú dosku a rúru môžete zabudovať do nábytku osobitne (nemusia byť nevyhnutne nad či pri sebe)
- Ak chcete rúru inštalovať v inej ako tradičnej polohe pri zemi, vstavaný plynový sporák je pre vás ideálnym riešením
- Pri inštalácii sporáka ste obmedzení nábytkom a ostatnými spotrebičmi v kuchyni, pretože nemôže stať samostatne
- Nemôžete ho len tak premiestňovať
- V prípade závažnejšej poruchy na rúre či varnej doske stačí vymeniť iba 1 spotrebič
Rozmery
S umiestnením plynového sporáka súvisia aj rozmery. Z tohto hľadiska je najdôležitejšia jeho šírka, ktorá sa pri štvorplatničkových modeloch tradične pohybuje v rozmedzí od 50 do 60 cm. Sporáky s 2 varnými zónami sú podstatne užšie. Väčšinou majú cca 30 cm. Naopak, šírka spotrebičov s viacerými plynovými horákmi, teda s 5, 6 až 7, môže presahovať 100 cm.
Pri umiestňovaní tohto spotrebiča je podobne podstatnou jeho hĺbka. I tá sa zvykne pohybovať medzi 50 a 60 cm. Výška sporákov len málokedy presiahne 85 cm, keďže ide o štandardizovanú výšku väčšiny klasických kuchynských liniek. Hmotnosť týchto kuchynských spotrebičov predstavuje 37 až 41 kg, samozrejme, ak siahnete po XXL modeli, môže byť podstatne ťažší.
Energetický štítok
Energetický štítok označuje všetky potrebné informácie o energetickej náročnosti plynového sporáka aj objeme jeho rúry. Zamerajte sa najmä na údaje o energetickej triede. Podobne ako iné domáce spotrebiče sú i plynové sporáky rozdelené do tried A až G, resp. D, pričom trieda A je najúspornejšia a trieda D najmenej úsporná. Novšie modely sporákov by mali spadať do triedy A, resp. A s 1 až 3 plusmi, max. do triedy B. Na „horšie“ energetické triedy natrafíte len pri starších produktoch, ktoré vám zároveň neodporúčame. Nízku obstarávaciu cenu takéhoto sporáka totiž niekoľkonásobne prekonajú následné prevádzkové náklady.
V pravom dolnom rohu energetického štítka nájdete 1 údaje o spotrebe plynovej rúry. Pozor, nie o spotrebe varnej dosky. Tá udávaná nie je. Prvý z údajov hovorí o spotrebe na 1 cyklus pri klasickom teplotnom programe, druhý o spotrebe na cyklus pri programe s použitím horúceho vzduchu. Tento parameter je udávaný v MJ/cycle (megajoule na cyklus) alebo kWh/cycle (kilowatthodina na cyklus). Malá pomôcka, 1 kWh = 3,6 MJ.
Napájanie
Plynové sporáky sa, logicky, napájajú na zdroj plynu. Prvou možnosťou je ich napojenie na klasickú plynovú prípojku. Na miestach bez dodávky zemného plynu máte k dispozícii alternatívu v podobe pripojenia na propán-butánovú fľašu. V prvom prípade je potrebné myslieť dopredu. Ak už plynovú prípojku máte, počítajte s tým, že plynový sporák musí byť umiestnený v jej bezprostrednej blízkosti.
Plynové sporáky na propán-bután sú provizórnym riešením, po ktorom siaha mnoho ľudí. K výhodám tejto alternatívy patrí nízka obstarávacia cena aj prevádzkové náklady a možnosť jej využívania na akomkoľvek mieste, napr. na chalupe bez plynovej prípojky. Nevýhodou plynových sporákov na propán-bután je nutnosť pravidelného dopĺňania fľaše plynom a isté bezpečnostné riziko. Propán-butánové fľaše by sa ideálne nemali nachádzať v interiéri. Riešením je ich umiestnenie mimo budovu, čo si však vyžaduje isté stavebné zásahy.
Plynová varná doska
Ako bolo spomenuté, plynový sporák je tvorený 2 samostatnými časťami, varnou doskou a rúrou, ktoré môžu byť oddelené alebo spojené v 1 spotrebiči. K parametrom, ktoré súvisia s plynovou varnou doskou, patrí typ a počet horákov, ich výkon, rošty/mriežky a prítomnosť či neprítomnosť ochranného poklopu.
Typ horákov
Na výber máte klasické železné horáky, s ktorými ste sa už určte stretli. Ich výhodou je nízka obstarávacia cena. K nevýhodám patrí dizajn, ktorý nemusí vyhovovať každému, náročnejšia údržba a bezpečnostné riziká, ako je zapálenie kuchynskej utierky či zhasnutie plameňa.
Modernou, no i podstatne drahšou alternatívou sú keramické plynové varné dosky. V tomto prípade sú horáky umiestnené pod sklokeramickou doskou, čo prináša mnohé benefity. Prvým z nich je moderný dizajn. Tieto sporáky sú na nerozoznanie od tých elektrických. Údržba keramických plynových varných dosiek je o niečo jednoduchšia, navyše od plameňa sa nemôže nič „chytiť“. K nevýhodám patrí náročnejšia inštalácia. Horáky sú totiž umiestnené pod varnou doskou, pod ktorou sa musí nachádzať cca 15 cm voľného priestoru. Rúru je preto nevyhnutné osadiť nižšie.
Počet horákov
Štandardné plynové varné dosky majú 4 plynové horáky. Zmenšenou verziou sú modely s 2 alebo 3 horákmi, na trhu však natrafíte aj na tie s 5 až 7 horákmi. Prvá spomínaná alternatíva je vhodná pre klasické domácnosti s 3 až 4 členmi. Ak bývate sami alebo vo dvojici, pravdepodobne si vystačíte s 2 lebo 3-platničkou. XXL verzia plynových varných dosiek je určená pre profesionálov či skutočne vášnivých amatérskych šéfkuchárov.
Výkon, priemer a zapaľovací systém horákov
Plynové varné dosky, resp. horáky, sú výkonnejšie ako tie elektrické. V porovnaní s indukciou ich niektorí považujú za slabšie, iní za rovnako účinné. Nevýhodu plynových horákov je menej presná regulácia teploty, ktorá je do istej miery orientačná. Varenie na tomto type kuchynského spotrebiča si preto vyžaduje trochu cviku a praxe.
Pri horákoch sa zamerajte na ich priemer a výkon. Na plynových sporákoch najčastejšie nájdete:
- 2 malé horáky s priemerom od 50 do 120 mm
- Stredne veľké horáky s priemerom okolo 70 – 90 mm
- Veľké horáky s priemerom cca 180 mm
Pozor, na niektorých modeloch absentujú najmenšie alebo najväčšie horáky. To môže byť problematické pri varení malého aj veľkého objemu pokrmov. Výkon horákov závisí od ich priemeru.
- Najmenšie horáky majú výkon do 1 000 W
- Stredne veľké horáky majú výkon okolo 1 500 – 1 700 W
- Najväčšie horáky by mali mať minimálne 1 900 W, pri výkonnejších modeloch je to však i 2 000 W a viac
Ďalším podstatným parametrom je zapaľovací systém. Horáky na starších alebo najlacnejších plynových sporákoch je potrebné „podpáliť“ zapaľovačom či zápalkami. Na novších modeloch sa nachádza integrované elektronické automatické zapaľovanie, ktoré je praktickejšie aj bezpečnejšie, preto vám určite odporúčame siahnuť po tejto alternatíve.
Typ roštu/mriežky
Na plynových varných doskách nájdete rôzne verzie roštov/mriežok. Tie na kvalitnejších spotrebičoch sú zväčša vyrobené z odolnejšej liatiny, tie na menej kvalitných z rôznych železných zliatin, ktoré môžu časom podliehať korózii alebo mať iné nedostatky. Ďalším dôležitým parametrom je typ roštu:
- Jednodielne rošty – Majú veľmi dobrú stabilitu. Z dôvodu väčších rozmerov je ich údržba náročnejšia.
- Dvojdielne rošty – Ide o najčastejšiu alternatívu. Ich údržba je jednoduchšia, problémom je horšia stabilita.
- Štvordielne rošty – Ak sú kvalitné a dostatočne ťažké, môžu mať veľmi dobrú stabilitu, rovnako tak však môžu byť vyslovene nestabilné. Oceníte ich pri umývaní, keďže majú malé rozmery.
Väčšina roštov na plynových sporákov má na spodnej strane protišmykové silikónové či gumené úchyty, ktoré zlepšujú ich stabilitu. Zvyknú sa označovať ako Stabil Plus rošty. Ako „fungujú“ v praxi by ste si však mali overiť prostredníctvom spotrebiteľských alebo nezávislých recenzií. Určite neprehliadnite ani údaj o možnosti umývania mriežok v umývačke riadu.
Poklop na plynovú varnú dosku
Jednou z výhod elektrických sporákov je, že na nich môžete čokoľvek položiť. Nehovoríme o hrncoch a panviciach, ale o čomkoľvek, samozrejme, platí to len v prípade, že je varná doska vypnutá a vychladená. Pri plynových varných doskách s klasickými horákmi túto možnosť nemáte. Plynové sporáky preto môžu byť vybavené integrovaným poklopom na pántoch. Pri výbere sa zamerajte na to, či je poklop súčasťou dodávky. Ak nie, overte si možnosť jeho samostatného dokúpenia. Podstatné sú aj výrobné materiály. Najčastejšie natrafíte na plast alebo tvrdené sklo, ktoré pokladáme za lepšiu voľbu.
Plynová rúra
Druhou, takpovediac, samostatnou časťou plynových sporákov je rúra. Okrem jej spotreby, o ktorej sme hovorili v časti o energetickej náročnosti a štítku, by ste pri výbere mali venovať pozornosť jej objemu, funkciám, programom a príslušenstvu, ktoré dostanete v cene sporáka.
Objem, funkcie a programy rúry
Štandardizovaný objem plynových rúr predstavuje 60 alebo 70 l. Rúra s objemom 70 l by mala byť ideálna pre 4-členné domácnosti, tú s objemom 60 l odporúčame pre tých z vás, ktorí pečú občasne a v menšom množstve.
Plynové rúry len málokedy disponujú pokrokovými funkciami. Môžete na nich regulovať teplotu, spravidla od 150 do 300 °C, prípadne nastaviť niekoľko základných programov. Na niektorých drahších a modernejších modeloch výnimočne natrafíte aj na časovač.
Novšie modely plynových sporákov zvyknú byť vybavené teleskopickými vodítkami (kovové časti, do ktorých zasuniete plech). Ich výhodou je jednoduchšie vyberanie plechu, ktorý navyše nemusíte pridržiavať rukou. Štandardnou verziou vodítok sú tzv. prelisy. Za nevyhnutnosť považujeme osvetlenie, ktoré by sa malo nachádzať v absolútne každej plynovej či akejkoľvek inej rúre. Ak sa rozhodnete siahnuť po kombinovanom plynovom sporáku s elektrickou rúrou, môžete na ňom nájsť funkciu samočistenia rúry. Na výber máte čistenie:
- pyrolýzou, pri ktorom dochádza k zvýšeniu teploty na viac ako 500 °C a spáleniu všetkých nečistôt (je považované za najefektívnejšie),
- katalýzou, pri ktorom sú využívané špeciálne materiály stien v kombinácii s vysokou teplotou,
- parou, pri ktorom do rúry umiestnite nádobu s vodou a vzniknutá vodná para uvoľní všetky nečistoty (funkcia sa nazýva Eco clean alebo AquaClean).
Doplnky k rúre
Ku klasickej výbave rúry patrí otočný ražeň, ktorý využijete najmä pri príprave mäsa, a plechy. Ak plechy kúpite už spolu s rúrou, nebudete musieť riešiť ich správne rozmery. Pri výbere si všimnite ich počet, objem, ktorý dosahuje max. 8 l, kvalitu, výrobné materiály a garantovanú záruku. K menej tradičnej výbave patrí tzv. horák na grilovanie. Umiestňuje sa v hornej časti rúry a slúži na priame grilovanie pokrmov.
Bezpečnostné prvky plynových sporákov
Plyn je lacný, bohužiaľ, nesie so sebou isté bezpečnostné riziká. Aby bolo varenie na plyne bezpečné, v prvom rade musíte sporák používať rozumne a správne. K bezpečnosti však prispievajú aj niektoré prvky a funkcie. Okrem už spomínaných sklokeramických plynových varných dosiek a elektronického zapaľovania horákov ide o:
- Poistka horákov a rúry – Zabraňuje úniku plynu, v súčasnosti ide o nevyhnutný bezpečnostný prvok, ktorým by mal disponovať každý plynový sporák. Táto poistka sa najčastejšie nazýva StopGas.
- Automatické vypnutie rúry – Ide o funkciu, ktorá vypne rúru na základe vami nastaveného času alebo po určitej dobe nečinnosti. Nejde len o bezpečnostný prvok. Využijete ho aj pri samotnom pečení. Na rúre si nastavíte presný čas, ktorý nemusíte následne kontrolovať.
- Viacvrstvové sklo dvierok – Dvierka môžu byť vyrobené z 2 až 3-vrstvového skla, ktoré zabezpečuje, že aj počas pečenia ostávajú z vonkajšej strany chladné. Tento bezpečnostný prvok ocenia najmä rodičia a majitelia zvierat. Je vhodný aj z dôvodu ochrany okolitého nábytku a spotrebičov.
- Detská poistka
Ovládanie pomocou otočných gombíkov
Plynové sporáky majú v porovnaní s tými elektrickými o niečo menej presné ovládanie rúry aj varnej dosky. Tento parameter je preto pri výbere naozaj podstatný. V prvom rade sa zamerajte na prítomnosť displeja, ktorý nie je pri plynových sporákoch samozrejmosťou. K najdôležitejším ovládacím prvkom ďalej patria mechanické otočné gombíky. Určite si vyberte model s gombíkmi, na ktorých s nachádza presný, teda číselný rozsah teploty. Najmä na lacnejších sporákoch natrafíte iba na orientačné symboly, ktoré označujú najslabší, stredný a najsilnejší stupeň intenzity. Dôležitá je taktiež kvalita mechanických gombíkov, ktoré by sa nemali zlomiť, prasknúť alebo odbiť už po ich druhom použití.
Lacné plynové sporáky neprekvapia
Najlacnejšie plynové sporáky môžete vlastniť už za necelých 200 eurách. V kategórii najlacnejších plynových sporákov nájdete modely so základnými funkciami, ktoré disponujú len orientačnou reguláciou teploty. Problémom býva i nižšia energetická trieda, ktorá súvisí s vyššími prevádzkovými nákladmi, horšia kvalita spracovania, nahrievanie dvierok, absencia integrovaného automatického zapaľovania a skromné alebo žiadne príslušenstvo.
Plynové sporáky za 200 až 400 eur môžeme označiť za dostatočne kvalitné aj pokrokové. Toto cenové rozmedzie je zároveň akýmsi štandardom. Na týchto modeloch väčšinou nájdete integrovaný automatický systém zapaľovania horákov v kombinácii so všetkými dôležitými bezpečnostnými prvkami. V tomto prípade len zriedka natrafíte na energetickú triedu, ktorá je horšia ako A.
Ak hľadáte poloprofesionálny plynový sporák, pripravte si 500 a viac eur. Pri takýchto drahých spotrebičoch v podstate nemusíte riešiť nič. 99 % z nich bude vybavených všetkým potrebným. Kvalita spracovania je v drvivej väčšine prípadov taktiež na vysokej úrovni, nechýbajú na nich bezpečnostné prvky a špičkový býva aj ich dizajn. V prípade, že vás zaujali spomínané sklokeramické plynové varné dosky, počítajte s obstarávacou cenou od 400 do viac ako 800 eur. Pozor, hovoríme len o doske, nie celom sporáku s rúrou.
Obľúbené sú Mora, Beko, Amica i Electrolux
Ak chcete mať istotu, že nekúpite nekvalitný plynový sporák, odporúčame vám hľadať medzi overenými značkami. Na našom trhu ich nájdete hneď niekoľko. K zaručene spoľahlivým, kvalitným, spoľahlivým a zároveň cenovo dostupným patria plynové sporáky Mora, Beko, Amica, Electrolux, PCM, AEG, Candy a Whirlpool. Tým z vás, ktorí túžia po špičkovom a zároveň naozaj dizajnovom plynovom sporáku, odporúčame napr. značku Smeg. Cena modelov od tohto výrobcu sa však pohybuje okolo 2 až takmer 5 000 eur.
Otázky a odpovede – FAQ
V tejto chvíli by ste mali vďaka nášmu návodu na výber vedieť všetko dôležité o plynových sporákoch a vďaka nášmu testu poznať minimálne niekoľko kvalitných a spoľahlivých modelov. V nasledujúcich odstavcoch vám odpovieme na niekoľko častých spotrebiteľských otázok, ktoré súvisia s údržbou a bezpečným používaním týchto kuchynských spotrebičov. Pokiaľ máte ďalšie otázky, neváhajte nám ich položiť v diskusii pod článkom. Na všetky z nich sa pokúsime odpovedať v čo najkratšom časovom období.
Aké sú hlavné zásady bezpečného používania plynového sporáka?
Ako čistiť varnú dosku a rošty na plynovom sporáku?
Čo je kombinovaný plynový sporák?
Testované produkty
Heureka.sk odporúča:
GORENJE K5352XH
Mora P 151 BW
BEKO FSG52020FW
Evido Free GE55A
MORA P140AW
Mora K 560 BW
MORA P 161 AW
Mora P 162 AS
Mora P 262 AW
AEG CKB56470BW
Evido Free GG55W
Smeg TR4110BL1
Ďalšie články z kategórie Sporáky
Komentáre
Dávam prednosť klasike, preto som zvolila plynový sporák. Mám lacnejší sporák kombinovaný s rúrou Beko a zatiaľ som spokojná. Vadí mi však, že k produktu nebol slovenský manuál, hoci mi bol sľúbený. Tento sporák odporúčam nenáročným používateľom.
Odpovedať
Kvôli dobrej cene a overenej značke sme kúpili MORA P140AW. Na sporáku sa mi varí veľmi dobre, ale rúru som ešte neskúšala, no predné dvierka na rúre sú namontované trocha zo šikma. Dúfam, že to nebude mať negatívny vplyv na pečenie.
Odpovedať
Plynová rúra Electrolux EKG 51153OW si udržuje stálu teplotu a páči sa mi, že v rúre je svetlo. Super je elektrické zapaľovanie grilu aj rúry a poistka proti úniku plynu. Najvýkonnejší horák je vľavo vpredu, čo mi vyhovuje. Oproti staršiemu sporáku je tu však menšia rúra a gombíky na ovládanie majú nepraktický tvar.
Odpovedať
Mora P 161 AW je lacný a jednoduchý sporák. Zatiaľ ho mám krátko, ale už som na ňom niekoľkokrát varila aj piekla koláčiky a funguje výborne. Kto preferuje celoplynový sporák, odporúčam ho, kúpu určite nebude ľutovať. Ovládanie je jednoduché a funkcie postačujúce pre bežné varenie a pečenie.
Odpovedať
Neskutočne ma zaujal sporák Smeg TR4110BL1, svojimi funkciami, možnosťami a hlavne dizajnom… No tá cena je katastrofálna, keď som ju videla, zatočila sa mi hlava. :-D Škoda, inak by som ho mala už dávno doma.
Odpovedať
Vyskúšali sme kombinovaný sporák Evido Free GG55W, pretože bol lacný a ponúkli nám ho v obchode ako vhodnú alternatívu. Predtým sme túto značku nepoznali, no zatiaľ sme spokojní. Ide o bežný plynový sporák so štyrmi horákmi a ako výhodu vnímame praktický úložný priestor v spodnej časti. Sem si môžeme odkladať napríklad plechy, rošty alebo pekáče.
Odpovedať
Sporák Mora P 262 AW je pre mňa stopercentne vyhovujúci. Funguje ako má, dizajn je pekný minimalistický.
Odpovedať
Sporák Mora P 262 AW splnil naše očakávania, nemáme mu čo vytknúť. Funguje bez problémov, pekne vyzerá, jednoducho sa ovláda, bol za dobrú cenu a dobre sa mi na ňom varí.
Odpovedať
GORENJE K5352XH je klasický kombinovaný sporák, s dobrým objemom. Teplovzdušná rúra má kruhové vyhrievacie teleso, vďaka ktorému je pečenie rovnomerné. Páči sa mi nerezová farba, no neviem, či by som sporák kúpila aj druhýkrát. Je to bežný sporák a na trhu sú aj podobné lacnejšie.
Odpovedať
Máme plynový sporák AMICA SPP101W, na občasné varenie úplne stačí. Má jeden veľký horák, na ktorý sa zmestí aj väčší hrniec a tri menšie horáky. Ovládanie je jednoduché pomocou otočných voličov, taká klasika. Sporák pekne vyzerá a bol za super cenu. S výberom sme spokojní.
Odpovedať