Paddleboardy

Najlepšie paddleboardy 2024 + recenzie

Mnoho ľudí v poslednom období podľahlo tzv. paddleboardingu, a niet pochýb, že si tento vodný šport v budúcnosti získa ďalších priaznivcov. Pre všetkých záujemcov o paddleboarding sme si pripravili súhrnný test najlepších modelov paddleboardov, z ktorých sa nám podarilo vytýčiť jedinečného víťaza – paddleboard Aqua Marina Magma. Spísali sme aj niekoľko tipov, ktoré by vám mali pomôcť pri výbere toho správneho športového náčinia k paddleboardingu.

Publikované: 06.10.2023
Aktualizované: 24.04.2024

Aký paddleboard si kúpiť?

Kým formát našich podrobných recenzií zodpovedá požiadavkám spotrebiteľov, ktorí všetku svoju pozornosť zameriavajú na tie najmenšie detaily modelov dostupných na trhu, krátky prehľad kľúčových parametrov vybraných produktov je skôr určený pre tých, ktorým k rozhodnutiu stačia len tie najdôležitejšie informácie o danom výrobku.

Názov Hodnotenie Detail
Aqua Marina Magma 5* Zobraziť produkt
Aqua Marina Beast 5* Zobraziť produkt
AM Super Trip 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Aqua Marina Magma

Aqua Marina Magma

Nafukovací Allround zaoblený paddleboard, nosnosť 150 kg, 1 stredová plutva, hrúbka 15 cm.

Zobraziť viac info

Víťaz nášho testu je ľahký, obratný a príjemne tuhý Allround paddleboard s nosnosťou 150 kilogramov, ktorý je zhotovený z jednovrstvovej konštrukcie so zosilnenými bočnicami a PVC vrstvou chrániacou dosku pred poškodením. V zadnej časti sa nachádza vyvýšená podložka uľahčujúca rýchle zatáčanie a manévrovanie. Stabilitu zaručuje stredová plutva, ktorej odmontovanie zvládnete bez použitia náradia.

Cenový trhák
Worker WaveTrip

Worker WaveTrip

Nafukovací allround paddleboard so zaobleným tvarom, nosnosť 140 kg, hrúbka 15 cm, 1 stredová plutva.

Zobraziť viac info

Nafukovací Allround paddleboard Worker WaveTrip je veľmi stabilným a ľahko manipulovateľným športovým pomocníkom, ktorý disponuje výborným držaním smeru. Vhodný je aj pre začiatočníkov, pričom jeho využitie sa viac-menej viaže na pokojnejšie vody. Zvládne sa však popasovať aj s miernejšími morskými vlnami. Doska je navyše dostatočne široká na to, aby na nej jazdil dospelý spolu s jedným dieťaťom.

Náš TIP
Aqua Marina Beast

Aqua Marina Beast

Nafukovací Allround paddleboard s mierne zašpicateným tvarom, nosnosť 140 kg, hrúbka 15 cm, 1 stredová plutva.

Zobraziť viac info

Všestranný nafukovací paddleboard Aqua Marina Beast ponúka neuveriteľnú tuhosť, vďaka ktorej produkt vyniká svojimi jazdnými vlastnosťami. Vysoká stabilita a perfektné zatáčanie, pri ktorom jazdca zabezpečuje istiace lanko a protišmyková podložka na lepšiu oporu, robia z tohto modelu kúsok, ktorý rozhodne stojí za zváženie. V rámci príslušenstva niektorí predajcovia dokonca ponúkajú rozličné bonusové sety, ktoré paddleboardu rozšíria účelovú škálu.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

V záujme čo najdetailnejšieho zrecenzovania niektorých produktov a určenia jedinečného víťaza nášho testu bolo primárne potrebné stanovenie základných kritérií, prostredníctvom ktorých budeme počas testu, porovnávania a hodnotenia na vybrané modely nahliadať. Z hľadiska bezpečnosti, stability a praktickej funkčnosti sme za najdôležitejšie parametre, ktoré by mali rozhodovať pri výbere toho správneho paddleboardu, zvolili medzi inými i maximálnu stanovenú nosnosť, rozmery dosky a konštrukčné vlastnosti jednotlivých modelov. V tomto prípade považujeme cenu za menej dôležitú, pretože parametre ovplyvňujúce bezpečie používateľov sú vzhľadom na charakter paddleboardingu ako športu oveľa podstatnejšie.

Nosnosť
Kvalita spracovania
Konštrukcia
Využitie
Rozmery
Príslušenstvo
Praktickosť pri manipulácii
Cena
Dizajn

Práve vďaka vyššie menovaným parametrom došlo k úspešnému zúženiu zoznamu najlepších paddleboardov na niekoľko zvolených produktov, s ktorými sme neskôr pracovali. V úzkom výbere sa ocitli paddleboardy od rozličných značiek, no prevládali najmä produkty z dielne výrobcu Aqua Marina. Široká škála najrôznejších nafukovacích paddleboardov z nej robí priam najobľúbenejšiu značku zaoberajúcu sa výrobou výbavy pre najrozličnejšie vodné športy. V našom teste však nezaostávajú ani iní výrobcovia, ako Worker, Hydro Force či Aztron. Pri všetkých uvedených producentoch paddleboardov je viditeľné, že si dávajú záležať nielen na do očí bijúcom dizajne dosiek na pádlovanie, ale tiež na ich funkčnosti, kvalite a stabilite na vodnej hladine. Nášmu hodnoteniu vybraných produktov dopomohli najmä vopred vytýčené parametre a spotrebiteľské názory dostupné na známych portáloch Heureka.sk, Mall.sk či Alza.sk. Diferencie jednotlivých produktov možno pripísať nielen technickým aspektom, ale i cenovej hladine, v ktorej sa nachádzajú, pričom na tieto skutočnosti poukazujeme práve prostredníctvom vzájomného porovnávania vybraných modelov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie paddleboardov

Vďaka detailnému štúdiu dostupných technických parametrov a vlastností zvolených paddleboardov, no tiež analýze recenzií spotrebtieľov pojednávajúcich o praktických skúsenostiach s jednotlivými produktmi sa nám podarilo dospieť k objektívnym záverom, ktoré sa nám následne podarilo spracovať formou podrobných recenzií. Najväčšiu pomoc nám teda pri porovnaní jednotlivých paddleboardov, ich zhodnotení a priradení príslušných štítkov poskytla práve komplexná predprípravná časť procesu spracovania tematiky paddleboardov.

Víťaz testu

Aqua Marina Magma

Nafukovací Allround zaoblený paddleboard, nosnosť 150 kg, 1 stredová plutva, hrúbka 15 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Nafukovací paddleboard Aqua Marina zaujme veľmi príjemným dizajnom, ktorý vo veľkej miere dopĺňa farebná kombinácia čiernej, bielej a dominantnej oranžovej. Ide o univerzálny model, a teda typovo zaraďovaný medzi Allround paddleboardy vhodné pre mužov, ženy i deti. Jazdu na dostatočne stabilnej doske na pádlovanie si rozhodne užijú aj začiatočníci. S hmotnosťou 9,5 kilogramov je možné konštatovať, že manipulácia s paddleboardom v nafúknutej podobe je veľmi ľahká. Zjednodušuje ju aj praktické držadlo nachádzajúce sa v centrálnej časti na vrchu dosky.

Konštrukcia paddleboardu z dielne Aqua Marina je síce zhotovená z jednej vrstvy, no i tá je pokrytá ochrannou PVC vrstvou, ktorá zabraňuje rýchlemu poškodeniu. Disponuje dokonca aj zosilnenými bočnicami, ktoré taktiež plnia ochrannú funkciu. Vďaka opísanej stavbe konštrukcie je možné hovoriť o ľahkom, no dostatočne tuhom a obratnom paddleboarde, ktorý nielenže bezproblémovo zvládne jazdu na stojatých vodách, ale sa tiež dokáže popasovať s miernymi vlnami. Ak vezmeme do úvahy rozmery, v prípade tohto modelu možno hovoriť o stredne dlhom a nadmerne širokom paddleboarde, ktorý je len o niečo väčší ako Allround paddleboard Aqua Marina Beast. Na zvýšenie komfortu a bezpečnosti počas pádlovania slúži protišmykový prvok v podobe mäkkej povrchovej peny.

Z hľadiska výšky maximálnej nosnosti sa v rámci modelov v našom teste nachádza na druhom mieste za paddleboardom totožnej značky Aqua Marina Cascade. Nosnosť 150 kilogramov umožňuje jazdu širokej škále jazdcov, pričom svoju hmotnosť môžu ešte bohato doplniť batožinou, ktorú je možné pripevniť k doske za pomoci pružných popruhov v prednom zaoblení dosky. Paddleboard tiež disponuje možnosťou umiestnenia sedadla, ktoré dodá doske na komforte a spraví z nej akúsi hybridnú verziu kajaku. O stabilitu sa stará stredová plutva, ktorú je možné odmontovať bez použitia náradia. Jazdu tiež uľahčuje vyvýšená podložka v zadnej časti paddleboardu, ktorá pomáha pri rýchlom zatáčaní a manévrovaní. V rámci balenia je k dispozícii transportný batoh na prenos vyfúknutého paddleboardu a zvyšku príslušenstva, ktoré obsahuje istiace lanko na nohu, vysokotlakovú pumpu a skladacie hliníkové pádlo pozostávajúce z troch dielov.

Už na prvý pohľad veľmi esteticky vyzerajúci univerzálny paddleboard Aqua Marina je kombináciou uspokojivej stability aj v menších vlnách, odolných materiálov a dobrého pomeru medzi cenou a kvalitou spracovania. Napriek tomu, že na paddleboarde nie je odporúčaná jazda viacerých osôb súčasne, celková šírka svedčí o tom, že by sa na ňu zmestili naraz aj dve dospelé osoby. Ako nevýhodu môžu niektorí používatelia vnímať vysokotlakovú pumpu, ktorá je súčasťou balenia. Kým pre niektorých je toto príslušenstvo dostačujúce, iní spotrebiteľom radia, aby si zaopatrili elektrickú verziu pumpy pre rýchlejšie nafúknutie. V cene paddleboardu zakúpené pádlo môže tiež niektorým prekážať, a to v zmysle jeho určenia na jemné zaobchádzanie počas relaxačného pádlovania. V prípade silnejšieho záberu môže dochádzať k ohybu listu pádla vo vode.

Pozitíva

Obratný s dobrou hmotnosťou
Univerzálne využitie
Krásny vzhľad

Negatíva

Menej stabilný
Pumpa nie je dostačujúca na časté používanie

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený ● Konštrukcia paddleboardu: nafukovacia ● Materiál: PVC + mäkká protišmyková guma ● Nosnosť: 150 kg ● Rozmery (d x š x h): 340 x 84 x 15 cm ● Hmotnosť: 9,5 kg ● Pádlo: hliníkové skladacie z troch dielov ● Plutvy paddleboardu: 1 stredová ● Transportný batoh: áno ● Elastické popruhy na batožinu: áno ● Iné príslušenstvo: istiace lanko, vysokotlaková pumpa, oceľové oká na pripevnenie sedadla ● Vhodné do: stojatých vôd a miernych vĺn

Cenový trhák

Worker WaveTrip

Nafukovací allround paddleboard so zaobleným tvarom, nosnosť 140 kg, hrúbka 15 cm, 1 stredová plutva.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Zaoblený Allround paddleboard Worker WaveTrip disponuje nafukovacou konštrukciou, ktorú je možné jednoducho nafúknuť i vyfúknuť a následne pripraviť na ďalší transport prostredníctvom praktického batohu s pohodlnými popruhmi na ramená. Paddleboard je vhodný aj pre začiatočníkov, pričom jeho využitie sa viaže viac-menej na pokojnejšie vody jazier, riek, vodných nádrží i mora. Dostatočnú stabilitu si dokáže udržať taktiež na miernych morských vlnách.

Konštrukcia tohto modelu paddleboardu je zhotovená z odolného PVC, pričom na vrchnej časti dosky sa nachádza protišmyková podložka pre vyššiu bezpečnosť jazdca počas pádlovania v stoji. Aj bez tohto bezpečnostného prvku však ide o veľmi stabilný paddleboard s výborným držaním smeru, ktorého ľahká manipulácia spríjemní jazdu nejednému používateľovi. Rozmerovo sa radí medzi širšie a stredne dlhé paddleboardy, pričom tento model je vďaka zhodnému pomeru dĺžky, šírky a hrúbky porovnateľný s paddleboardmi Aqua Marina Beast a Aga MR5019. S nosnosťou 140 kilogramov je taktiež na rovnakej úrovni ako dva zmienené Allround paddleboardy z nášho testu. Dostatočne vysoké hodnoty šírky a nosnosti robia z paddleboardu Worker WaveTrip dosku vhodnú na jazdu dospelej osoby s jedným dieťaťom. Rodičia tak môžu naučiť dieťa pádlovať a zároveň si s ním vytvárať jedinečné zážitky z vodného dobrodružstva.

V rámci príslušenstva sa oplatí zmieniť trojdielne pádlo zhotovené z hliníka, ktoré disponuje nastaviteľnou dĺžkou v rozmedzí 160 až 220 centimetrov. Pri paddleboardingu platí, že dĺžka pádla by mala presahovať výšku jazdca o celých 20 centimetrov, čo je pri pádle v balení paddleboardu Worker WaveTrip uskutočniteľné. Výbavu tohto modelu tvoria aj pružné šnúrky na upevnenie nákladu, vysokotlaková pumpa s tlakomerom a bezpečnostné lanko na upevnenie nohy o dosku pre zamedzenie odplávania paddleboardu po potenciálnom páde pri strate rovnováhy.

Ľahký paddleboard je možné veľmi jednoducho nafúknuť vďaka pumpe poskytnutej v cene produktu, čo je, samozrejme, obrovskou výhodou. Je potrebné vyzdvihnúť použitie kvalitných materiálov a kompletné spracovanie paddleboardu, ktorý je vzhľadom na podstatne nižšiu cenu veľmi príjemným prekvapením. Praktickosť paddleboardu sa odzrkadľuje na prítomnosti popruhov na uchytenie pohodlného sedadla a sieťky v prednej časti plaváka. Pre zvýšenie pohodlnosti pádlovania je ideálne zakúpiť obojstranné pádlo, ktoré sa zväčša využíva na kajakoch.

Pozitíva

Ľahký paddleboard
Unesie dospelú osobu i dieťa súčasne
Kompletná výbava

Negatíva

Skôr pre začiatočníkov

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený ● Konštrukcia paddleboardu: nafukovacia ● Materiál: PVC + mäkká protišmyková guma ● Nosnosť: 140 kg ● Rozmery (d x š x h): 320 x 81 x 15 cm ● Hmotnosť: 9,5 kg ● Pádlo: hliníkové skladacie z troch dielov ● Plutvy paddleboardu: 1 stredová ● Transportný batoh: áno ● Elastické popruhy na batožinu: áno ● Iné príslušenstvo: istiace lanko, vysokotlaková pumpa, oceľové oká na pripevnenie sedadla ● Vhodné do: pokojných vôd

Náš TIP

Aqua Marina Beast

Nafukovací Allround paddleboard s mierne zašpicateným tvarom, nosnosť 140 kg, hrúbka 15 cm, 1 stredová plutva.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Neuveriteľná tuhosť Allround paddleboardu Aqua Marina vyzdvihuje tento produkt nad ostatné perfektnými jazdnými vlastnosťami, ktoré sú priam prekvapivé vzhľadom na fakt, že sa produkt na základe cenovej kategorizácie zaraďuje medzi lacné kúsky. Nafukovací paddleboard je svojou hmotnosťou 8,7 kilogramov ľahší ako model Aqua Marina Magma. Aj napriek nižšej hmotnosti však disponuje vysokou stabilitou a skvelými vlastnosťami pri zatáčaní. Kombinácia nízkej váhy produktu a praktickej rúčky v centrálnej časti dosky vedie k uľahčeniu prenosu paddleboardu z miesta na miesto. Sympatie mnohých spotrebiteľov si môže produkt získať aj vďaka oku lahodiacemu dizajnu modrej farby. Na čistej, výrazne modrej hladine mora by však tento paddleboard mohol potenciálne splynúť s prostredím.

Konštrukcia paddleboardu je zhotovená z dvojitej vrstvy PVC, ľahkej plachtovej vrstvy a protišmykového prvku v podobe gumovej podložky, ktorá navyše poskytuje oporu pri ostrom zatáčaní. Nosnosťou 140 kilogramov sa zaraďuje do malej skupinky produktov z nášho testu so zhodnými hodnotami v tejto oblasti, pričom súčasťou tejto pomyselnej skupiny je napr. model Aga MR5019. Z rozmerového aspektu sa však kompletne zhoduje s posledným menovaným produktom. Široká plocha, ktorou paddleboard Aqua Marina disponuje, výrazne zlepšuje i stabilitu. V prípade, že sa jazdec unaví, má možnosť si k paddleboardu pripevniť dodatočne zakúpené sedadlo, ktoré sa dá jednoducho uchytiť za pomoci pevných D-krúžkov.

Základnou výbavou opisovaného modelu paddleboardu je klasické bezpečnostné lanko na nohu, stredová plutva fungujúca na princípe jednoduchého zasúvania, dvojčinné čerpadlo kvapalného vzduchu a športové pádlo z hliníka. Pádlo pozostáva z troch dielov, pričom je možné jeho dĺžku ľubovoľne nastaviť v rozmedzí od 165 do 210 centimetrov. K dispozícii je aj praktický set na opravu paddleboardu v prípade menšieho poškodenia na vode, ktorého súčasťou je kľúč a súprava záplat. Kompletné príslušenstvo spolu s vyfúknutým paddleboardom je možné pohotovo zbaliť do transportného batohu na zips. Oplatí sa však porozmýšľať nad kúpou vakov odolných proti vode na ochranu batožiny a cenností, ktoré je možné pripevniť vďaka lankám na paddleboarde. Niektorí predajcovia v rámci príslušenstva dokonca ponúkajú rozličné sety ako prídavok k tomu základnému. Napríklad kajakový set disponuje pohodlným sedadlom a štvordielnym kajakovým pádlom.

Napriek tomu, že paddleboard na prvý pohľad pôsobí ako mohutná doska, je veľmi ľahko manipulovateľný aj pre 10-ročné dieťa. Pumpa, ktorá je súčasťou balenia, dokáže v priebehu 10 minút paddleboard plne nafúknuť, pričom vyfúknutie zaberie približne 15 až 20 sekúnd. Pozitívom pomerne lacného modelu je kvalitný materiál, ktorého odolnosť je viac než uspokojivá, ale aj jeho stabilita. Paddleboard z dielne Aqua Marina je navyše vhodný i pre začiatočníkov. Rozhodujúcim negatívom môže byť nižšia kvalita farieb, ktoré sa vplyvom slanej vody rozpúšťajú a rozmazávajú, čo môže viesť k zafarbeniu plaviek, resp. odevu pri sedavom pádlovaní.

Pozitíva

Rýchle nafúknutie/vyfúknutie
Ľahký model
Prenosný a skladný

Negatíva

Vplyvom slanej vody sa rozpúšťa farba

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený – mierne zašpicatený ● Konštrukcia paddleboardu: nafukovacia ● Materiál: PVC + mäkká protišmyková podložka ● Nosnosť: 140 kg ● Rozmery (d x š x h): 320 x 81 x 15 cm ● Hmotnosť: 8,7 kg ● Pádlo: hliníkové skladacie z troch dielov ● Plutvy paddleboardu: 1 stredová ● Transportný batoh: áno ● Elastické popruhy na batožinu: áno ● Iné príslušenstvo: istiace lanko, pumpa, oceľové oká na pripevnenie sedadla, opravný set (kľúč + záplaty) ● Vhodné do: pokojných vôd

Pre náročných

Aqua Marina Cascade

Nafukovací paddleboard pre dobrodruhov so špicatým tvarom, nosnosť 220 kg, hrúbka 20 cm, 2 menšie smerovacie plutvy.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pre náročnejších používateľov sa do nášho testu dostal špičkovo pôsobiaci paddleboard pre dobrodruhov, ktorý je možné nazvať aj akýmsi hybridným kajakom. Nasvedčuje tomu nielen špicatý tvar prednej časti nafukovacej dosky, ale i špeciálna priehlbina v strede paddleboardu na pohodlné sedenie aj bez použitia kajakového sedadla, ktoré je v tomto prípade k dispozícii v rámci ceny paddleboardu. A nie je len tak hocijaké. Ide totiž o veľmi komfortné sedadlo s čalúnením. V pohodlí si tak môžete užiť jazdu na kajaku a zároveň i na paddleboarde. Všetky atribúty, ktoré tento paddleboard ponúka, zužitkujú najmä skúsení jazdci.

Z konštrukčného hľadiska ide o veľmi výborne zvládnutú stavbu pozostávajúcu z vysokotlakového PVC s hlboko ryhovaným protišmykovým pokrytím. Nafukovanie funguje na princípe dvoch samostatných komôr. Vďaka špičkovému spracovaniu ide o vysoko stabilný a mimoriadne univerzálny kúsok vhodný na jazero, rieku, ale i oceán, pričom je ako stvorený na jazdu na dlhšie vzdialenosti. V porovnaní s víťazom testu Aqua Marina Magma alebo paddleboardom Aztron Meteorlite je produkt Cascade z dielne značky Aqua Marina svojou nosnosťou 220 kilogramov úplným hrotom nášho testu. Z hľadiska rozmerov ide taktiež o monštruózne prevedenie s váhou 13 kilogramov, ktoré je však prekvapujúco ľahko prenosné, a to aj napriek dostatočnej tuhosti.

Rovnako ako paddleboardy Hydro Force Aqua Journey a Aga MR5019, aj tento model sa vymyká normám, ktoré v našom teste nastolili modely Aztron Meteorlite či Aqua Marina Beast s jednou stredovou plutvou. Nafukovací paddleboard pre dobrodruhov s obsiahlejším množstvom skúseností má k dispozícii dvojicu plutiev na optimalizáciu smerového systému. Ako sme už vyššie načrtli, príslušenstvo dostupné v cene paddleboardu taktiež nie je na zahodenie. Okrem spomínaného čalúneného sedadla výrobca pridal do balíka cenností aj dvojité siete na prepravu nákladu, dvojrýchlostnú pumpu s tlakomerom, istiace lanko a opravný set v prípade núdze. V rámci doplnkov využívaných najmä pri kajakoch si spotrebitelia môžu v balení nájsť jeden ochranný návlek ako zábranu proti zatečeniu vody do priehlbiny paddleboardu a Dual Tech pádlo pozostávajúce zo štyroch dielov, ktoré je veľmi jednoducho premeniteľné z jednostranného pádla na obojstranné.

Vzhľadom na strednú cenovú hladinu, do ktorej paddleboard Aqua Marina Cascade spadá, je zo spotrebiteľskej perspektívy vítaná vysoká kvalitatívna hodnota produktu a dodatočné príslušenstvo, ktorými tento model rozhodne oplýva. Paddleboard je vynikajúci na pádlovanie v stoji, no ešte lepší ako náhrada za pevný kajak. Aj napriek väčším rozmerom sa s ním ľahko manipuluje a jeho nafúknutie je za pomoci dodanej pumpy priam hračkou. Pri obsiahlej výbave, ktorú si zakúpite v cene samotného paddleboardu, by človek ani nečakal, že sa všetka zmestí do praktického zipsového batohu, no v priebehu 20 minút môžete mať paddleboard i s príslušenstvom zbalený a pripravený na transport.

Pozitíva

Vysoko kvalitné spracovanie
Vynikajúca výbava
Perfektný nafukovací kajak

Negatíva

Vyššia cena

Typ paddleboardu: pre dobrodruhov/hybridný kajak ● Tvar paddleboardu: špicatý ● Konštrukcia paddleboardu: nafukovacia ● Materiál: PVC + mäkká protišmyková podložka ● Nosnosť: 220 kg ● Rozmery (d x š x h): 340 x 89 x 20 cm ● Hmotnosť: 13 kg ● Pádlo: štvordielne 2v1 Dual Tech (obojstranné i jednostranné) ● Plutvy paddleboardu: 2 menšie smerovacie ● Transportný batoh: áno ● Elastické popruhy na batožinu: áno ● Iné príslušenstvo: istiace lanko, dvojrýchlostná pumpa s tlakomerom, čalúnené sedadlo, ochranný návlek pre jazdca dvojité siete na prepravu nákladu, opravný set (kľúč + záplaty), oceľové oká na pripevnenie sedadla ● Vhodné do: stojatých vôd, oceánu

Lacná kvalita

Hydro Force Aqua Journey

Nafukovací Allround paddleboard so zaobleným tvarom, nosnosť 90 kg, hrúbka 12 cm, 3 malé plutvy.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Nafukovací Allround paddleboard Hydro Force je ľahkým a kompaktným modelom určeným pre začiatočníkov. Jazdu si na ňom užijú nielen juniori, ale i ľahšie ženy či muži nižšej váhy. Spadať by totiž mali do maximálnej nosnosti produktu, ktorá je na úrovni 90 kilogramov. V rámci nášho testu ide o najnižšiu nosnosť, ktorou disponuje akýkoľvek z vybraných modelov. Paddleboard svoj účel splní nielen na pokojných vodných hladinách jazier, vodných nádrží či mora, ale aj na miernych tečúcich vodách.

Konštrukčne ide o model zhotovený z dvoch lisovaných PVC vrstiev pokrytých ochrannou nášľapnou plochou z elastomerového polyméru. Ochranná vrstva zabezpečuje vysokú odolnosť proti prípadným nárazom, ktoré počas paddleboardingu vôbec nie sú vylúčené. Model Allround paddleboardu Hydro Force váži 10,7 kilogramu. Z hľadiska rozmerov možno konštatovať, že sa len o pár centimetrov vymyká kategórii krátkych paddleboardov, pričom na základe šírky je považovaný za skôr užšiu dosku na pádlovanie. Aj napriek uvedeným hodnotám je produkt dostatočne stabilný, pevný a odolný.

Ak sa zameriame na plutvy paddleboardu, možno konštatovať, že rovnako ako pri modeloch Aqua Marina Cascade a Aga MR5019, ide v našom teste o špecifický prípad. Tento konkrétny produkt disponuje tromi malými, napevno usadenými plutvičkami, ktorých konfigurácia má trojuholníkový tvar. V cene paddleboardu však ako spotrebiteľ získate nielen samotnú dosku, ale aj ručnú pumpu, poistný remeň na nohu, opravnú súpravu v prípade poškodenia, ale i trojdielne nastaviteľné pádlo vyrobené z hliníka. Všetku výbavu je možné spolu s vyfúknutým paddleboardom umiestniť do praktickej tašky, ktorá slúži skôr ako priestor na uskladnenie než na pohodlný transport príslušenstva k paddleboardingu.

Dobré ovládanie, uspokojujúce príslušenstvo a skladovateľnosť produktu je len zlomkom pozitív, ktorými paddleboard Hydro Force oplýva. Oplatí sa zmieniť aj časový interval, v rámci ktorého je možné dosiahnuť plné nafúknutie paddleboardu. Sú to približne dve minúty, ktoré mierne komplikuje súčasť pumpy v podobe nefunkčného tlakomera. Kým doposiaľ spomínané faktory boli z aspektu príslušnosti na škále pozitív a negatív jasné, nízka váha a nosnosť paddleboardu sú diskutabilné. Zatiaľ čo niektorým spotrebiteľom 90-kilogramová maximálna nosnosť postačuje, iným sa tento parameter máli. K vlastnostiam paddleboardu, ktoré sa nachádzajú skôr v šedej zóne, taktiež patria tri plutvičky, ktorých trojuholníková konfigurácia síce niektorým neprekáža, no iným užívateľom by mohla viac vyhovovať dvojica väčších plutiev dodávajúcich lepšiu smerovú stabilitu.

Pozitíva

Ľahká ovládateľnosť
Pomer cena/kvalita
Príjemný letný dizajn s pútavou farbou

Negatíva

Chýbajú popruhy na upevnenie pádla pri prenose
Nefunkčný tlakomer na pumpe

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený ● Konštrukcia paddleboardu: nafukovacia ● Materiál: PVC + mäkká protišmyková guma ● Nosnosť: 90 kg ● Rozmery (d x š x h): 274 x 76 x 12 cm ● Hmotnosť: 10,7 kg ● Pádlo: hliníkové skladacie z troch dielov ● Plutvy paddleboardu: 3 malé ● Transportný batoh: áno ● Elastické popruhy na batožinu: áno ● Iné príslušenstvo: istiace lanko, ručná pumpa, opravná súprava ● Vhodné do: stojatých i tečúcich vôd

Aztron Meteorlite

Nafukovací pretekársky paddleboard so špicatým tvarom, nosnosť 145 kg, hrúbka 15 cm, 1 stredová plutva.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ultraľahký pretekársky paddleboard Aztron je výbavou, ktorú ocení nejeden profesionálny pretekár či inštruktor. Paddleboard s ostrým zašpicatením trupu zvláda nielen pokojné vodné plochy, ale i divoké rieky či rozbúrené more a oceán. Sťažené podmienky na vode však vyžadujú vypracované schopnosti a viac skúseností s pádlovaním a udržaním rovnováhy. Aj v tomto prípade ide o nafukovaciu konštrukciu, ktorá je praktická z hľadiska skladovateľnosti, no tiež z transportného aspektu.

Rovnako ako model Aqua Marina Cascade aj paddleboard Aztron disponuje dvojkomorovou konštrukciou, ktorá je v tomto prípade extrémne ľahká. Dve komory vplývajú na vyššiu bezpečnosť paddleboardu, a to najmä v prípade úniku vzduchu z jednej komory. V takejto situácii má jazdec ešte stále k dispozícii druhú, nepoškodenú komoru, vďaka ktorej sa dokáže bezpečne vrátiť na súš. S hmotnosťou 11,5 kilogramu sa nachádza niekde na hmotnostnom rozmedzí modelov Hydro Force Aqua Journey a Aga MR5019. Nízka hmotnosť však produktu dodáva dobrú vyváženosť a umožňuje mu dosahovať vyššiu rýchlosť, čo rozhodne padne vhod profesionálnym pretekárom. Na rýchlostné preteky v paddleboardingu sa hodí aj pretiahnutá špička užšieho charakteru s miernym zdvihnutím. Tieto vlastnosti sú totiž obrovskou fyzikálnou výhodou v situácii, keď sa jazdec snaží nabrať na rýchlosti. Paddleboard je veľmi citlivý na každý pohyb používateľa, a teda okamžite reaguje na každú zmenu smeru, a to aj pri vyššej rýchlosti.

V rámci praktickej výbavy možno hovoriť o celkom uspokojivom modeli, ktorý má však jednu veľkú nevýhodu, a to fakt, že sa v balení nenachádza pádlo. Túto nevyhnutnú pomôcku si treba dodatočne dokúpiť. Absencia pádla môže potenciálne súvisieť s pretekárskym účelom tohto paddleboardu, avšak to sú len domnienky. Odhliadnuc od chýbajúceho pádla v cene dosky na pádlovanie získate istiace lanko, D-krúžky na jeho uchytenie o paddleboard, vysokotlakovú dvojčinnú pumpu s tlakomerom na rýchle nafúknutie dvojkomorovej dosky, opravnú súpravu v prípade poškodenia plaváka a stredovú plutvu, ktorú je možné jednoducho zasunúť do vyhradeného miesta na spodnej časti paddleboardu. Všetku výbavu si spoločne s vyfúknutým paddleboardom môžete uskladniť v transportnom batohu, ktorý je taktiež súčasťou balenia.

Nosnosť 145 kilogramov je spomedzi produktov v našom teste jedna z vyšších hodnôt. O máličko ju predbieha víťaz testu Aqua Marina Magma, pričom o podstatnom rozdiele v súvislosti s týmto parametrom možno hovoriť v prípade paddleboardu Aqua Marina Cascade. Rozmerovo ide o stredne dlhý a úzky paddleboard, ktorý svojou dĺžkou 381 centimetrov podstatne prevyšuje všetky produkty v našom teste. Okrem vyššie zmienených pretekárskych vlastností paddleboardu Aztron je potrebné vyzdvihnúť aj jeho praktické vlastnosti v podobe päťmilimetrovej protišmykovej vrstvy v zadnej časti dosky a kvalitného stredového úchytu na zľahčenie prenosu paddleboardu po jeho nafúknutí. Potešia aj napínacie popruhy na uchytenie potrebnej batožiny. Obstarávacia cena paddleboardu je klasifikovaná ako nízka, pričom najväčšou nevýhodou tohto paddleboardu je spomínaná absencia pádla.

Pozitíva

Vynikajúci pomer ceny a kvality
Odolný, stabilný a rýchly paddleboard
Skladovateľnosť

Negatíva

Pádlo treba dokúpiť
Skôr pre profesionálov

Typ paddleboardu: pretekársky ● Tvar paddleboardu: špicatý ● Konštrukcia paddleboardu: nafukovacia ● Materiál: PVC + mäkká protišmyková guma ● Nosnosť: 145 kg ● Rozmery (d x š x h): 381 x 69 x 15 cm ● Hmotnosť: 11,5 kg ● Pádlo: nie ● Plutvy paddleboardu: 1 stredová ● Transportný batoh: áno ● Elastické popruhy na batožinu: áno ● Iné príslušenstvo: istiace lanko, vysokotlaková pumpa s tlakomerom, opravná súprava ● Vhodné do: stojatých, tečúcich vôd i búrlivých vĺn

Aga MR5019

Nafukovací Allround paddleboard so zaobleným tvarom, nosnosť 140 kg, hrúbka 15 cm, 3 stabilizačné plutvy.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výrazný Allround paddleboard Aga s moderným dizajnom, ktorý kombinuje ružovú, čiernu a modrú farbu, je jedným zo spôsobov, ako na vodnej ploche vynikať. Jednoduchá manipulácia však z neho robí prostriedok vhodný aj pre úplných začiatočníkov všetkých vekových kategórií. Využijete ho na pokojných i mierne tečúcich vodách. Na rozdiel od paddleboardu Aqua Marina Beast je navyše odolný proti UV žiareniu a slanej vode, a teda by nemalo dochádzať k rozpúšťaniu farieb paddleboardu.

Paddleboard je skonštruovaný z odolných materiálov. Základ tvorí PVC, ktorý na vrchnej časti dosky dopĺňa protišmyková podložka s maximálnou priľnavosťou a nízkym rizikom pošmyknutia jazdca. Konštrukcia je nadmerne stabilná a dostatočne pevná, takže si vo vode dokonale drží svoj zaoblený tvar. Stabilitu navyše dodáva 81-centimetrová šírka. Tri uvedené modely majú tiež rovnakú dĺžku a hrúbku, ktorá ich klasifikuje ako stredne dlhé paddleboardy s hrúbkou zaužívanou pre väčšinu nafukovacích paddleboardov ponúkaných na trhu. Okrem veľkosti a pevnosti konštrukcie sa o stabilitu starajú aj tri odmontovateľné plutvy.

Prijateľná nosnosť 140 kilogramov zabezpečí nielen jazdu pre ťažšiu osobu, ale aj jej náklad, ktorý si môže o paddleboard pripevniť vďaka pružným popruhom na uchytenie batožiny. Bezpečnostný prvok v podobe istiaceho lanka je možné upevniť o úchyty s D-krúžkami, ktoré sú k dispozícii ako na prove, tak i na korme paddleboardu. K výbave patrí klasické trojdielne pádlo zhotovené z hliníka, ktorého dĺžku je možné prispôsobiť výške konkrétneho používateľa. V balení spolu s paddleboardom získava spotrebiteľ pumpu s tlakomerom, no aj opravný set obsahujúci záplaty a kľúč. Príslušenstvo spolu s vyfúknutým paddleboardom ľahko vtesnáte do prepravnej tašky. Naopak, pri prenose nafúknutého paddleboardu rozhodne pomôže praktická rukoväť v centre dosky.

Vynikajúce farebné prevedenie je jedným z aspektov, ktoré buď používateľ ocení, alebo ofrfle. No viac ako farba dosky by mala zavážiť kvalita jej spracovania a jazdné vlastnosti, ktoré sú v prípade paddleboardu prislúchajúcemu k lacnejším modelom viac než uspokojivé. Niektorým používateľom sa môže zdať, že je tento stredne dlhý paddleboard ťažší, pričom toto tvrdenie má naozaj akú-takú „váhu“ vzhľadom na to, že produkty rovnakej veľkosti, menovite Aqua Marina Beast, sú o 2,5 až 3 kilogramy ľahšie. Hmotnosť teda môže vplývať na manipuláciu s paddleboardom pri jeho prenose v plne nafúknutej forme, avšak práve na zjednodušenie tohto úkonu slúži vycentrovaný úchyt na vrchnej strane paddleboardu. Komplexne možno hovoriť o produkte, ktorý kvalitatívne presahuje svoju obstarávaciu cenu.

Pozitíva

Krásny dizajn
Kvalitné spracovanie
Vysoká stabilita

Negatíva

Vyššia hmotnosť

Typ paddleboardu: Allround ● Tvar paddleboardu: zaoblený ● Konštrukcia paddleboardu: nafukovacia ● Materiál: PVC + mäkká protišmyková podložka ● Nosnosť: 140 kg ● Rozmery (d x š x h): 320 x 81 x 15 cm ● Hmotnosť: 12 kg ● Pádlo: hliníkové skladacie z troch dielov ● Plutvy paddleboardu: 3 stabilizačné plutvy ● Transportný batoh: áno ● Elastické popruhy na batožinu: áno ● Iné príslušenstvo: istiace lanko, pumpa s tlakomerom, oceľové oká na prove i korme, opravný set (kľúč + záplaty) ● Vhodné do: stojatých a mierne tečúcich vôd

Ďalšie zaujímavé produkty

Na trhu sú v ponuke ďalšie modely paddleboardov so zaujímavými parametrami, ktoré rozhodne stoja za zmienku. Hoci sa do nášho testu nedostali, majú pre začiatočníkov i pokročilých v paddleboardingu isté oceniteľné atribúty. Ak vám neulahodili vybrané modely rozoberané v našich rozsiahlych recenziách, možno vám do oka padne niektorý z nasledujúcich produktov.

Nafukovací paddleboard Aqua Marina Super Trip sa radí do kategórie Allround, v rámci ktorej je vynikajúcim spoločníkom na rodinných výletoch pri vodných plochách. Vďaka šírke 82 centimetrov je dostatočne stabilný a priestranný na to, aby naraz udržal dvoch dospelých a jedno dieťa. S nosnosťou 210 kilogramov paddleboard zaručuje spoločný rodinný zážitok na vode. Povrch dosky je pokrytý mäkčenou protišmykovou penou. Pre zvýšenú bezpečnosť je potrebné dokúpiť istiace lanko, ktoré nie je k dispozícii v balíku s paddleboardom. Balenie tiež nedisponuje potrebným pádlom. Čo však súčasťou príslušenstva v cene dosky určite získate, je transportný batoh, do ktorého sa zmestí pumpa, ale i tri odnímateľné plutvy či elastické popruhy na upevnenie batožiny. Tento paddleboard je špeciálne vytvorený na jazdu viacerých osôb, pretože pre jedného človeka sa stáva ťažko ovládateľným.

Ďalším Allround paddleboardom, tentoraz z dielne Hydro Force, resp. Bestway, je Hydro Force Oceana Convertible, ktorého obmedzenia tkvejú v nosnosti 120 kilogramov. Doska je nafukovacia, pričom jej konštrukcia je pevná so zapustenými švami a nekĺzavým povrchom pre bezpečnejšie pádlovanie v stoji. Tento stredne dlhý paddleboard s dĺžkou 305 centimetrov a viac než dostačujúcou šírkou 84 centimetrov je uspokojujúcou športovou pomôckou na pokojnejších vodách. Nevýhodou je totiž nedostatočná odolnosť proti ostrým prekážkam (skalám), pre ktorú je možné konštatovať, že paddleboard nie je úplne vhodný na objavovanie morskej hladiny. Ďalším negatívom je chýbajúca poistka na pumpe, čo vedie používateľa k nutnému pridŕžaniu ventilu pri nafukovaní. V balení okrem pumpy dostanete elastický popruh na upevnenie batožiny, istiace lanko na nohu, no tiež nastaviteľné pádlo s dĺžkou 217 centimetrov, ktoré sa skladá zo štyroch dielov, a je možné ho konvertovať na obojstranné. Paddleboard tiež umožňuje pripevnenie sedadla na štýl kajaku.

O niečo vyššiu nosnosť 130 kilogramov má kvalitný paddleboard Zray X2, ktorý taktiež patrí do kategórie univerzálnych paddleboardov. Disponuje jednovrstvovou konštrukciou pokrytou mäkkou nášľapnou penou s protišmykovými vlastnosťami. Tento nafukovací paddleboard je síce dostatočne stabilný aj na menších vlnách, no zväčša sa jeho využitie limituje na pokojnejšie vodné plochy a riečne prúdy. Vďaka veľkým rozmerom (330 x 81 x 15 centimetrov) je možné o doske značky Zray hovoriť ako o rodinnej športovej výbave. Čo rozhodne záujemcov o tento paddleboard poteší, je príslušenstvo, ktoré výrobca ponúka v cene samotného plaváku. V balíku nájdete praktické pádlo, plutvičku, pumpu na nafukovanie, ale i k nemu priložený adaptér na nafukovanie paddleboardu kompresorom. Výbavu i samotný paddleboard je možné uskladňovať v transportnom batohu.

Stabilný Allround paddleboard Aqua Marina Fusion s kvalitnou nafukovacou konštrukciou disponuje nosnosťou 150 kilogramov, pričom váži len niečo cez osem kilogramov. Jeho presun je zjednodušený vďaka praktickej neoprénovej rukoväti nachádzajúcej sa v centrálnej časti dosky. Tento pevný paddleboard sa dva roky za sebou stal Produktom roka, čo vzhľadom na jednoduchú manipuláciu, kvalitné prevedenie a stabilitu na vode nie je vôbec prekvapivé. Na upevnenie nákladu sú k dispozícii zosilnené D-krúžky z nehrdzavejúcej ocele, pričom na rovnakom princípe funguje i možnosť pripevnenia pohodlného sedadla. V cene tovaru zakúpenú výbavu, a teda rozkladacie pádlo, odnímateľná stredová plutva, pumpa či istiace lanko, je možné uskladniť v praktickom transportnom batohu taktiež pribalenom k paddleboardu.

S veľmi obmedzenou, no stále dostačujúcou nosnosťou 110 kilogramov prichádza na trh paddleboard Aqua Marina Cabezon 10. Aj tento model je súčasťou skupiny nafukovacích Allround paddleboardov. Aj napriek nižšej nosnosti je táto športová pomôcka primerane tuhá, a to najmä vďaka klasickej hrúbke 15 centimetrov. Vďaka konštrukcii a veľkosti je paddleboard vhodný pre všetky vekové kategórie, ktoré, samozrejme, spadajú do vyššie uvedeného limitu nosnosti. Štýlový paddleboard je skonštruovaný z vynikajúcich materiálov, ktoré odolajú vplyvom UV žiarenia, ale i slanosti morskej vody. Odolnosť zvyšujú i zosilnené bočné hrany voči oderom. V rámci príslušenstva sa môžete tešiť na nastaviteľné pádlo, vysokotlakovú pumpu s tlakomerom, lepiacu sadu, ale aj na odnímateľnú plutvu a dvojicu menších prídavných plutvičiek pre zvýšenie stability. Všetku výbavu je možné vtesnať do prepravného batohu, avšak v rámci bezpečnosti je potrebné si zakúpiť istiace lanko, ktoré nefiguruje v príslušenstve zakúpenom v cene paddleboardu.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Predajnosť akýchkoľvek produktov sa na trhu neprestajne mení, a preto vám prinášame neustále aktualizovaný prehľad najpredávanejších paddleboardov na základe známeho webového portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Aqua Marina Beast 5* Zobraziť produkt
Master Aqua Mokarran 5* Zobraziť produkt
Aga MR5015 5* Zobraziť produkt
Hydro-Force Oceana XL 5* Zobraziť produkt
Aqua Marina Vibrant Youth 5* Zobraziť produkt

Paddleboarding je čoraz populárnejším vodným športom, v rámci ktorého sa spája fyzický pohyb s relaxom a zábavou. Vhodný je pre každú vekovú kategóriu, pričom najdôležitejším aspektom tohto športu je paddleboard, resp. doska na pádlovanie v stoji. Túto športovú pomôcku si treba dôkladne vyberať na základe rozličných faktorov závisiacich jednak od druhu paddleboardingu, ktorému sa chce užívateľ venovať, jednak od konkrétnej osoby využívajúcej daný paddleboard. Náš návod slúži ako zhrnutie najpodstatnejších technických parametrov, od ktorého by ste sa mali odrážať v prípade, že si chcete zaobstarať kvalitný paddleboard.

Ako vybrať paddleboard

  • Typy paddleboardov
  • Rozličnosť tvarov
  • Konštrukcia a jej pevnosť
  • Rozmery paddleboardu – nosnosť, dĺžka, šírka a hrúbka paddleboardu
  • Plutvy a ich konfigurácia
  • Pádlo a iné príslušenstvo paddleboardu
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy paddleboardov na základe účelu

Trh so športovými potrebami disponuje širokou ponukou rozličných paddleboardov, ktoré sa líšia nielen špecifickými rozmermi, ale i spôsobmi použitia. Pri výbere kvalitného paddleboardu je totiž veľmi podstatné ohraničiť jeho hlavnú funkciu.

Allround paddleboard s univerzálnym využitím

Tento typ paddleboardu je akýmsi základom, ktorý využíva veľké percento milovníkov tohto vodného športu. Vyniká najmä svojou univerzálnosťou, pričom využitie nájde najmä medzi začiatočníkmi alebo rekreačnými paddleboardistami vykonávajúcimi tento šport na pokročilejšej úrovni. Jeho univerzálnosť ocenia najmä amatéri, ktorí sa s týmto športom ešte len zoznamujú.

Špecifickosť tejto dosky leží v hrubšom trupe, ktorého oba konce sú zaoblené, pričom jej špička je mierne zdvihnutá. Tvar Allround paddleboardu je určený skôr na využitie na hladinách stojatých a pokojných vôd, no dokáže sa popasovať i s menšími vlnami. Takýto typ paddleboardu je preto vhodný pre tých, ktorí sa chystajú k jazerám či vodným nádržiam. Všestrannosť využitia však z Allround modelov paddleboardov robí tzv. zlatú strednú cestu v kategórii týchto športových pomôcok.

Joga paddleboard

Okolie vodných plôch je príznačné svojou relaxačnou mocou, ktorú pri svojom cvičení ocenia milovníci jogy. Joga paddleboardy ponúkajú priestor na dokonalé prepojenie duše s prírodou, pričom vysokú stabilitu pri rozličných joga cvikoch zaručuje najmä šírka takýchto dosiek. Výhodou sú tiež bočné úchyty, vďaka ktorým je umožnené skupinové cvičenie viacerých ľudí. Stačí pospájať svoje paddleboardy a špeciálna hodina jogy môže začať. Využitie nachádzajú tieto paddleboardy aj v rodinách s deťmi, kde šírka dosky ponúka dostatok miesta pre viac pasažierov.

Joga paddleboard

Paddleboard do vĺn

Kým niektorí ľudia preferujú pokojný, resp. relaxačný spôsob vykonávania paddleboardingu, iní majú slabosť pre dobrodružstvo. Pre takýchto používateľov sú určené paddleboardy do vĺn, ktoré svojimi zaoblenými bokmi dokonale kopírujú vlnu, čo umožňuje udržanie stability aj v nepokojných vodách. Ďalšia špecifická vlastnosť týchto paddleboardov tkvie v pádle, ktoré má v porovnaní s inými menšiu plochu, čo sa hodí pri veľkých vlnách vyžadujúcich častejšie a rýchlejšie pádlovanie. Paddleboardy do vĺn nie sú určené na pokojné vody.

Paddleboard na stojatú vodu

Flatwater paddleboardy sú vďaka svojej výnimočnej šírke ako stvorené pre pokojné vody, ktoré si užívajú najmä seniori či rodiny s deťmi. Výhody takéhoto paddleboardu rozhodne ocenia aj ľudia, ktorí sa k pohybu vracajú po nejakom zranení. Široký paddleboard na stojaté vody totiž pomáha pri posilňovaní celého tela, pričom o stabilitu nie je vďaka rozmerom žiadna núdza. Takéto paddleboardy sú často nafukovacie, čo im pridáva na praktickosti. Ak sa chcete pri posilňovaní na paddleboardingu zároveň kochať krásami prírody, tento typ paddleboardov je pre vás ako stvorený.

Rybársky paddleboard namiesto veľkého člnu

Ide o špeciálny paddleboard určený pre milovníkov rybárstva. Lovenie rýb uľahčuje nielen protišmykový povrch, ale i vysoká nosnosť a dostatočne široká základňa dosky, ktorá ponúka veľké množstvo priestoru na umiestnenie kompletného rybárskeho náčinia. Na zachytenie rybárskych udíc slúžia praktické úchyty, držiaky a popruhy. Rybársky paddleboard je akousi modernou náhradou ťažkých a nekomfortných rybárskych člnov. Aj napriek tomu, že rybárske paddleboardy možno nájsť medzi nafukovacími i pevnými modelmi, rybári vo väčšine prípadov uprednostňujú tie nafukovacie.

Rybársky paddleboard

Paddleboard pre dobrodruhov

Pre náročnejších používateľov, ktorí radi splavujú divokejšie rieky či iné adrenalínom obohatené vodné plochy, sú najvhodnejšou voľbou touring paddleboardy, tiež nazývané ako paddleboardy pre dobrodruhov. Takéto paddleboardy sú príznačné úzkym, dlhým a zašpicateným tvarom, ktorý umožňuje rýchlejší pohyb na vodách. Veľkou výhodou tohto typu je optimálne udržiavanie priameho smeru.

Uvedené parametre je však možné zužitkovať aj počas dlhších paddleboardových túr po pokojných vodách. Otázka komfortu je riešená špeciálnymi úchytmi určenými pre kajakové sedadlo, pričom paddleboard tiež disponuje popruhmi na zabezpečenie batožiny, ktorá je pri dlhších presunoch po vode viac než potrebná.

Windsurf paddleboard do vetra

Trošku iné odvetvie dobrodružného paddleboardingu načrtáva ďalší typ dosiek, a to windsurf paddleboard, ktorý spája dva vodné športy. Kombinácia stredovej plutvy a zariadenia na uchytenie windsurfingovej plachty vytvára dokonalú športovú pomôcku pre skúsených používateľov, ale i pre tých, ktorí čaru paddleboardingu vo vetre len nedávno podľahli. Ide o lacnejšiu výbavu na windsurfing, pričom tento typ paddleboardu je využiteľný aj v prípade, že vietor nefúka. Stačí len odinštalovať pripnutú plachtu a pádlovať ako na bežnom Allround paddleboarde. O bezpečnosť počas plachtenia vo vetre sa starajú štyri popruhy na uchytenie nôh.

Windsurf paddleboard

Pretekársky paddleboard pre odvážnych

Z hľadiska konštrukcie ide o podobný typ ako v prípade paddleboardov pre dobrodruhov. Rozdiel je však v ich užšom, dlhšom a ešte špicatejšom tvare umožňujúcom dosahovanie vysokej rýchlosti, ktorej sa žiadny z vyššie menovaných typov paddleboardov nevyrovná. Pretekársky paddleboard rozhodne nepatrí do rúk začiatočníka.

Túto vlastnosť naznačuje najmä fakt, že ide o veľmi ťažko ovládateľný typ paddleboardu, s ktorým majú často ťažkosti aj profesionálni milovníci tohto vodného športu. Ak používateľ ovláda príslušnú techniku paddleboardingu, na pretekárskych doskách môže dosiahnuť rýchlosť až 10 km/h. Skúsení používatelia môžu paddleboard využiť na pokojných vodách, ale i v búrlivých vlnách.

Tvar paddleboardu a jeho pohyb na vode

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva tvary paddleboardov, ktoré vo veľkej miere ovplyvňujú, akým spôsobom sa bude doska na vodnej hladine pohybovať. Kým zaoblený tvar trupu je vďaka širšej ploche ľahko ovládateľný a určený skôr na rekreačné využitie, s úzkymi modelmi so špicatým tvarom sa ťažšie manipuluje, pričom sa najčastejšie využívajú na rýchlejšie alebo dlhšie presuny po vodnej hladine.

Paddleboardy s oblým tvarom sú vhodné pre začiatočníkov, ktorých by rýchlosť a hladkosť jazdy na doske so špicatým tvarom mohla veľmi rýchlo od paddleboardingu odradiť. Menované tvary sú základnými typmi s veľmi špecifickými črtami nachádzajúcimi sa na protiľahlých koncoch škály. Kombináciou rozličných vlastností oblého a špicatého tvaru paddleboardov sa s odstupom času vytvorili hybridné tvary, ktoré je možné využívať na univerzálnejšie účely.

Tvar paddleboardu

Konštrukcia a jej pevnosť

Z hľadiska konštrukcie sa rozlišujú nafukovacie a pevné paddleboardy. Medzi začiatočníkmi sú jednoznačne obľúbenejšie tie nafukovacie. Obrovskou výhodou takejto konštrukcie je skladnosť a transport paddleboardu. Oproti pevným paddleboardom disponujú oveľa výraznejšou odolnosťou proti škrabancom v dôsledku narážania na kamene či iné prekážky nachádzajúce sa vo vode.

Nafukovacie paddleboardy sa vyrábajú z dvojvrstvového polyvinylchloridu, vďaka čomu sa ich životnosť odhaduje na viac ako šesť rokov. Týmto praktickým paddleboardom však treba vytknúť nevýhody v podobe nižšej rýchlosti a menšej úrovne stability, čo je pre paddleboardy rozhodujúcim parametrom. V tomto ohľade vyhrávajú pevné paddleboardy, ktoré preferujú skôr skúsení používatelia.

Na rozdiel od tých nafukovacích sa s nimi v dôsledku väčších rozmerov a vyššej váhy ťažšie manipuluje, pričom ich transport tiež nie je najjednoduchší. Tieto nevýhody dorovnáva o 10 až 15 percent lepšia stabilita pevných dosiek a vyššia rýchlosť, ktorú je možné na nich dosiahnuť. Pri naozaj šetrnom zaobchádzaní je možné, že vám pevný paddleboard vydrží aj celý život. Vyriešiť však musíte otázku skladnosti, a to najmä v prípade, že bývate v paneláku.

Nosnosť paddleboardu je najpodstatnejším aspektom

Nosnosť paddleboardu sa zaraďuje medzi najdôležitejšie parametre, ktoré by mali rozhodovať pri kúpe tej správnej športovej výbavy. Určuje totiž maximálnu prípustnú hmotnosť, ktorou je možné paddleboard zaťažiť bez toho, aby sa toto zaťaženie odrazilo na zmene tvaru či znížení stability dosky. V rámci nosnosti je potrebné rátať nielen s vlastnou hmotnosťou, ale i s váhou všetkých vecí, ktoré si potenciálne počas paddleboardingu človek so sebou vezme „na palubu“.

V prípade, že dôjde k prekročeniu uvedenej nosnosti, doska sa ponorí do vody viac ako by mala, a teda sa bude ťažšie ovládať. Preťažením môže dochádzať aj k poškodeniu samotného tvaru dosky. Ak naopak paddleboard dostatočne nezaťažíte (v zmysle prípustnej nosnosti), dôjde k nepostačujúcemu ponoru do vody, čím sa opäť sťaží ovládanie paddleboardu.

Nosnosť paddleboardu

Dĺžka paddleboardu nevplýva len na skladnosť

Dĺžka paddleboardu je veľmi podstatná z hľadiska manipulovania v čase transportu a presunu dosky na suchu, no tiež v rámci rýchlosti, ktorú chcete pri paddleboardingu dosiahnuť. Medzi uvedenými vlastnosťami totiž vládne vzťah založený na nepravidelnej úmere. Čím kratší je paddleboard, tým ľahšie sa s ním manipuluje, no o to pomalšie sa posúva na vodnej hladine. Na trhu sa rozlišujú tri dĺžkové kategórie paddleboardov.

Krátke dosky majú zväčša do 270 centimetrov, pričom vhodné sú najmä pre začiatočníkov či deti, pre ktoré je pred rýchlosťou na prvom mieste hlavne bezpečnosť. Stredne dlhé paddleboardy sú vhodné pre začiatočníka i pokročilejšieho používateľa, ktorý ho plánuje využiť skôr na pokojných vodách, avšak univerzálnosti takýchto modelov sa medze nekladú. Rozmerovo sa stredne dlhé paddleboardy pohybujú v intervale 270 až 370 centimetrov.

Dlhé paddleboardy s dĺžkou 370 až 430 centimetrov sú určené pre skúsenejších milovníkov tohto vodného športu, ktorých vábi rýchlosť dlhších modelov, pričom tiež nemajú problém s ich horšou ovládateľnosťou. Využiteľné sú na pádlovanie na dlhšie vzdialenosti a rýchlostné preteky v paddleboardingu.

Šírka paddleboardu

Tento parameter vplýva hlavne na nosnosť a stabilitu paddleboardu. Pre začiatočníkov sa zväčša odporúča širší paddleboard, pri ktorom existuje nižšia pravdepodobnosť prevrátenia. Tento aspekt je dôležitý najmä pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v počiatkoch svojich snáh udržať rovnováhu na paddleboarde.

Za široké paddleboardy sa považujú modely nad 78 centimetrov. Vhodné sú pre laikov, ale i rodiny s deťmi či ľudí uprednostňujúcich relax pred dobrodružstvom. Veľkou výhodou širších paddleboardov je, samozrejme, väčší priestor na uloženie vecí či vykonávanie joga póz. Širšie dosky však využívajú aj rybári. Ďalším aspektom, ktorý by mal rozhodovať o šírke paddleboardu, je hmotnosť a výška samotného používateľa. Pre ťažších a vyšších ľudí sa odporúča kúpa širokého paddleboardu.

Pre úzke paddleboardy je príznačné rozmedzie 74 až 77 centimetrov, pričom sú tieto modely určené skôr pre pokročilých používateľov. Tí sú totiž dostatočne skúsení v oblasti udržiavania rovnováhy, a teda nepotrebujú dosku, ktorá im k stabilite dopomáha. Užšie paddleboardy sú oveľa rýchlejšie, čo je pre pokročilých športovcov dominantným parametrom. Úzky paddleboard je vhodný aj pre nižších ľudí, ktorí nemajú problém s udržaním rovnováhy na doske s obmedzeným priestorom.

Šírka paddleboardu

Dostatočná hrúbka paddleboardu dodáva stabilitu

Stabilita vo veľkej miere závisí aj od hrúbky paddleboardu. Čím je hrubší, tým vyššia je jeho nosnosť, a teda je aj ťažšie sa s ním prevrátiť. Nafukovacie paddleboardy zvyknú byť vo všeobecnosti hrubšie, pričom sa tento konkrétny rozmer pohybuje na úrovni cca 15 centimetrov. Dá sa povedať, že aj v tomto parametri tkvie popularita nafukovacích paddleboardov. Tie sú totiž omnoho stabilnejšie ako pevné modely s hrúbkou približne 10 centimetrov.

Plutvy a ich umiestnenie

Veľkosť, váha a počet plutiev upevnených na spodnej strane paddleboardu v značnej miere vplýva na rýchlosť a stabilitu, ktorú na vodnej hladine doska dosahuje. Ak by paddleboard plutvami nedisponoval, dochádzalo by k samovoľnému otáčaniu dosky na hladine vody, čím by sa extrémne sťažilo jej ovládanie. Plutvy totiž vytvárajú odpor voči vode, čo prispieva k lepšej manipulácii s paddleboardom.

Veľká a ťažká plutva vyvíja väčší odpor, čím sa síce zvyšuje stabilita paddleboardu na vode, no jej ovládanie sa stáva oveľa ťažším. Vyšší odpor tiež znamená nižšiu rýchlosť, čo zodpovedá požiadavkám väčšiny začiatočníkov. Väčšina paddleboardov disponuje jednou až piatimi rozličnými plutvami, ktoré je možné na doske rozlične umiestniť.

Jedna samostatná plutva pomôže na pokojných vodách

Niektoré paddleboardy majú k dispozícii jednu veľkú plutvu s dĺžkou 25 centimetrov, ktorá umožňuje udržať nielen stabilitu, ale i rovné smerovanie počas pádlovania. Jej využitie sa najlepšie prejaví na pokojných vodách. V prípade záujmu o dobrodružnejšie pádlovanie na divokejších vodách sa odporúča výmena veľkej plutvy za menšiu.

Plutvy na paddleboarde

Dvojica plutiev alebo 2+1?

Kým rovnomerné umiestnenie dvojice stredných plutiev dopomôže k hladšiemu kĺzaniu na vodnej hladine a vyvinutiu vyššej rýchlosti, pozitívum kombinácie dvoch malých bočných plutiev s jednou stredovou plutvou s dĺžkou 25 centimetrov sa prejaví v podobe vynikajúcej stability, ktorú ocenia najmä začiatočníci. Nevýhodou takejto 2+1 kombinácie je však nižšia rýchlosť, a to v dôsledku väčšieho odporu vyvíjaného voči vode.

Vo štvorici voči vode

Medzi obľúbené konfigurácie plutiev paddleboardu z hľadiska skúsenejších používateľov patrí rovnomerné rozmiestnenie štyroch veľkostne totožných plutiev po stranách dosky. V rámci tejto kombinácie sa v strednej drážke nenachádza žiadna plutva, pričom štyri existujúce plutvy dopomáhajú k zvýšeniu rýchlosti paddleboardu. Štvorica plutiev však nezabezpečuje dostatočnú stabilitu, a preto sa začiatočníkom takéto usporiadanie neodporúča.

Na pádle taktiež záleží

Neoddeliteľnou výbavou potrebnou k paddleboardingu je, samozrejme, pádlo. Doska sa síce dá využiť aj bez neho, no výrobcovia neručia za to, kde sa s paddleboardom na vami zvolenej vodnej ploche ocitnete bez akéhokoľvek zásahu pádlom. Pádlo nie je vždy súčasťou paddleboardu, a preto si treba dať záležať aj na kúpe tohto príslušenstva.

Vo všeobecnosti rozlišujeme dva typy pádiel, a to fixné a rozkladacie. Kým fixné nie je možné prispôsobiť rozlične vysokým používateľom, rozkladacie disponujú touto funkciou, ktorú využijú najmä začiatočníci a milovníci relaxačného pádlovania. Fixné sú oproti rozkladacím ťažšie skladovateľné. Dĺžku pádla si treba pri výbere dôkladne skontrolovať, pretože platí, že pádlo by malo byť spravidla o 20 centimetrov dlhšie ako výška jazdca.

Dôležitý je najmä materiál, ktorý jednotlivé pádla kategorizuje na základe kvality. Hliníkové a plastové pádla sú síce na trhu najlacnejšie, no ich kvalita je spomedzi pádiel najnižšia. Disponujú tiež vyššou váhou, čo však istým spôsobom vynahrádza ich výborná skladnosť. K ťažším kúskom patria aj sklolaminátové pádla, no sú v porovnaní s plastovými o dosť odolnejšie. Najkvalitnejšie i najdrahšie sú pádla vyrobené z karbónu, resp. z uhlíkových vlákien. Ich veľkou výhodou je menšia hmotnosť a extrémna odolnosť.

Paddleboard s pádlom

Ďalšie príslušenstvo k paddleboardom

Niektoré paddleboardy výrobcovia ponúkajú ako kompletný set s výbavou potrebnou na sfunkčnenie základného prvku, a teda paddleboardu, alebo na zlepšenie zážitku z jazdy na ňom. Niekedy je potrebné niektoré zložky výbavy dokúpiť. V prvom rade ide o poistné lanko, ktoré patrí medzi najdôležitejšie bezpečnostné prvky v rámci výbavy k paddleboardingu. Jeho funkcia spočíva v zabezpečení paddleboardu proti odplávaniu v prípade pádu jazdca do vody.

Istiace lanká sú k dispozícii v dvoch rozličných verziách, ktoré sa líšia najmä využitím a praktickosťou. Kým krútené lanká sú pripevnené k plaváku mimo vody, čo zabraňuje zamotaniu pádla do lanka, rovné istiace lanko je ponorené do vody, čím sa umožňuje voľný pohyb po celej ploche paddleboardu. V rámci využitia sa krútené lanká preferujú na pokojnejších vodách, zatiaľ čo rovné lanká sú určené skôr do divokejších vôd.

Nafukovacie modely veľakrát disponujú vzduchovou pumpou na nafúknutie i vyfúknutie paddleboardu, pričom praktickým doplnkom je batoh na uskladnenie vyfúknutého paddleboardu a zvyšku príslušenstva. Do výbavy zaraďujeme aj vodotesné vaky, ktoré slúžia na ochranu cenností a potrebných predmetov pred poškodením vplyvom vody.

V záujme vlastnej bezpečnosti je vhodné si zakúpiť ochranné prvky v podobe plávacej vesty, prilby či chráničov na kolená. Myslieť treba aj na vplyv horúceho letného slnka na ľudský organizmus, čomu je možné aspoň do istej miery zamedziť slnečnými okuliarmi a pokrývkou hlavy. Pri paddleboardingu sú využiteľné bežné plavky, no pre vyšší komfort a zachovanie telesného tepla v prípade náhlej nepriaznivej zmeny počasia sa odporúča zakúpenie neoprénového obleku.

Poistné lanko na paddleboarde

Šetriť sa neoplatí

Výška sumy, ktorú si výrobcovia a predajne vypýtajú za daný paddleboard, súvisí najmä s účelom, na ktorý pomôcka na vodný šport slúži. Kým medzi najlacnejšie kúsky patria univerzálne modely zväčša určené pre začiatočníkov, pretekárske paddleboardy sú značne drahšie. Na paddleboarde sa rozhodne neoplatí šetriť. Ide totiž o športové náčinie, ktorého kvalita spracovania zvyšuje bezpečnosť používateľa na vode.

Medzi najlacnejšie paddleboardy, ktoré si možno zaobstarať za cenu do 400 eur, patria najmä spomínané paddleboardy pre začiatočníkov. Ich univerzálne využitie zužitkuje nejeden laik, pričom ich kvalita je v súlade s prevažne rekreačným účelom dosky. Najčastejšie teda ide o Allround paddleboardy, v ktorých cene je mnohokrát možné zakúpiť obrovskú ponuku príslušenstva.

V cenovom rozmedzí 400 až 1 000 eur sa nachádza veľké množstvo kvalitných paddleboardov pre náročnejších používateľov. V tejto kategórii nájdete pretekárske modely, pričom nechýbajú ani paddleboardy určené na windsurfing. Kúsky na tejto cenovej úrovni sú určené skôr pre osoby, ktoré sú tomuto športu naplno oddané.

Pre vysoko pokročilých používateľov, ktorým záleží na prevratnej kvalite, maximálnej životnosti a vynikajúcom vybavení paddleboardu, sú na trhu k dispozícii modely v cenovej hladine nad 1 000 eur. V tejto cenovej kategórii dominujú pretekárske a windsurf paddleboardy, avšak nájdu sa tu aj iné typy paddleboardov, ktoré ponúkajú kvalitný a bezpečný zážitok z každej jazdy.

Obľube sa tešia značky Aqua Marina, Zray či Gladiator

Náš trh je preplnený veľkým množstvom rozličných značiek paddleboardov, pričom sa mnohé z nich odlišujú cenovými reláciami, v ktorých svoje modely výrobcovia ponúkajú. Jednou z najznámejších značiek paddleboardov je Aqua Marina, ktorá disponuje kvalitnými doskami strednej a vyššej cenovej kategórie. Oveľa širšiu cenovú škálu má značka Gladiator známa svojím podstatným zastúpením na trhu s paddleboardmi. Na nafukovacie modely paddleboardov pre dobrodruhov či univerzálneho typu Allround je jedným z najpovolanejších výrobca Zray. Za zmienku však rozhodne stojí i značka Hydro Force (Bestway), ktorá je známa priamo úmerným vzťahom medzi kvalitou a cenou paddleboardov.

Otázky a odpovede – FAQ

V snahe držať sa najdôležitejších aspektov rozhodujúcich o kúpe toho správneho paddleboardu sme zopár všeobecnejších informácií týkajúcich sa tohto vodného športu museli preradiť do našej sekcie otázok a odpovedí. V prípade, že máte akékoľvek iné otázky či skúsenosti s vybranými modelmi v našom teste, o ktoré sa chcete s inými čitateľmi podeliť, mierte svoje komentáre do príslušnej sekcie. Na všetky dodatočné pripomienky našich čitateľov sa snažíme odpovedať čo najskôr.

Áno, zatiaľ čo hrubé plutvy prispievajú k lepšiemu pohybu smerom dopredu, tie užšie zľahčujú otáčanie paddleboardu do strán. V rámci tohto parametru je preto vhodné hľadať zlatú strednú cestu, ktorá umožní nielen stabilné pádlovanie vpred, ale i jednoduché ovládanie dosky do strán. Pri väčšine paddleboardov je preto k dispozícii možnosť ľubovoľnej kombinácie plutiev odmontovaním z jedného miesta a namontovaním na iné.

Nie. Hoci je pravda, že jazdu na paddleboarde sa človek musí naučiť. Bezchybnú stabilitu je možné dosiahnuť cvikom, pričom zo začiatku sa odporúča paddleboarding na stojatých a prevažne pokojných vodách, kde v prípade zaváhania nehrozí okamžité prevrátenie. Ak sa vám rovnováha na paddleboarde „dostane do nôh“, môžete sa vybrať aj na menej pokojné vodné plochy, kde vám budú spoločnosť robiť vlny a silnejší prúd.

Áno, vo všeobecnosti sa odporúča porovnanie výtlaku s hmotnosťou jazdca, ktorý bude daný paddleboard najčastejšie využívať. Kým v prípade najlacnejších modelov s menej pevnou konštrukciou by mal byť výtlak trojnásobkom hmotnosti hlavného používateľa, kvalitnejšie konštrukcie paddleboardov sa považujú za ideálne, ak disponujú dvojnásobným výtlakom v porovnaní s hmotnosťou jazdca. Ak však plánujete paddleboard využívať na rodinné účely, je vhodné hľadať skôr kúsky s výtlakom 260 litrov.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Šport

Vaše hodnotenie:
(92.6%)