Elektrické skateboardy/longboardy

Najlepšie elektrické skateboardy/longboardy 2024 + recenzie

Ak je reč o elektromobilite, každý si spravidla vybaví elektrické autá, elektrobicykle alebo elektrické kolobežky. No existujú aj iné dopravné prostriedky, ktorým elektromotor a batéria dokážu zvýšiť pridanú hodnotu. Do tejto kategórie patria aj elektroboardy, resp. elektrický longboard či skateboard. Jazda na takýchto zariadeniach je skôr určená pre mladších ľudí, no rozhodne nejde o pravidlo. Dnes už ani túto inováciu nemôžeme vnímať ako novinku, hoci na Slovensku je tento trend ešte pomerne v úzadí. Testmagazín sa bližšie pozrel na to, aká je situácia na slovenskom trhu, aké modely sú v ponuke, aký je ich dojazd, výkon atď. Vybrali sme aj konkrétne modely, veľmi dobrý dojem na nás urobil elektrický longboard Exway X1 Flex Riot s dojazdom okolo 35 km a maximálnou rýchlosťou až 40 km/h. Takéto zariadenia poslúžia na prepravu i zábavu. Aby ste vedeli podľa čoho vyberať, spracovali sme stručný návod, ako vybrať elektrický skateboard alebo longboard.

Publikované: 08.04.2022
Aktualizované: 24.04.2024

Aký elektrický longboard/skateboard kúpiť?

V prvom bode výberu je na mieste úvaha o tom, či preferujete longboard alebo skateboard. Aký je rozdiel? Už zo samotného názvu možno usúdiť, že pri longboarde budeme hovoriť o dlhšej konštrukcii, masívnejšom podvozku a väčších kolieskach. Longboard je zároveň vhodnejší na komfortnejšie, dlhšie jazdy aj po nerovnom povrchu. Jazda na ňom je stabilnejšia aj pri zjazdoch. Je však ťažší. Pri skateboarde ide o obratnosť, vhodnejší je na rovnejší terén, má menšie a tvrdšie kolieska. Je menší a ľahší. Toto je len základný rozdiel, ktorý vám pomôže ich rozlíšiť. Ak sa nechcete zapodievať ďalšími aspektami výberu, ponúkame vám hneď na úvod náš výber. Produkty sú označené štítkom a prečítať si môžete taktiež krátku charakteristiku. Možno si vyberiete práve spomedzi týchto modelov. Celé recenzie nájdete nižšie.

Názov Hodnotenie Detail
Exway X1 Flex Riot 5* Zobraziť produkt
Exway Atlas 4WD 5* Zobraziť produkt
Eljet Single Power 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Exway X1 Flex Riot

Exway X1 Flex Riot

Dojazd 32 km, max. rýchlosť 40 km/h, výkon motora 1 500 W, kapacita akumulátora 6 000 mAh, nosnosť 130 km

Zobraziť viac info

Výkonný elektrický longboard s Riot remeňovým pohonom. Elektromotor disponuje výkonom 1 500 W. Výhodou je vymeniteľný pohon za nábojový Hub. Maximálna rýchlosť v režime Turbo je až 40 km/h. Spotrebitelia chvália aj dojazd na úrovni až 35 km. Veľmi účinné je rekuperačné brzdenie. K dispozícii máte tiež mobilnú aplikáciu pre reguláciu miery brzdenia i akcelerácie. Vyzdvihnúť musíme kvalitnú konštrukciu, odolné trucky i kolieska. Jazda je komfortná a vďaka výkonu nie je prekážkou ani stúpanie.

Cenový trhák
Eljet Double Power

Eljet Double Power

Dojazd 15 km, max. rýchlosť 20 km/h, výkon motora 2 x 250 W, kapacita akumulátora 4 400 mAh, nosnosť 120 km

Zobraziť viac info

Tento skateboard s elektrickým pohonom odporúčame predovšetkým začiatočníkom. Zaujme predovšetkým nízkou cenou. Dojazd je vďaka 4 000 mAh batérie až 15 km. Je vybavený dvoma elektromotormi s celkovým výkonom 500 W. Dosahuje maximálnu rýchlosť 20 km/h. Kvalita spracovania nie je na najvyššej úrovni, čo sa týka i horšej stability počas jazdy a upevnenie truckov. Pre menej náročných spotrebiteľov však môže ísť aj z hľadiska ceny o vhodnú voľbu.

Náš TIP
Exway Wave Riot

Exway Wave Riot

Dojazd 24 km, max. rýchlosť 38 km/h, výkon motora 1 000 W, kapacita akumulátora 6 000 mAh, nosnosť 130 km

Zobraziť viac info

Výkonom ani dojazdom určite nesklame tento elektrický skateboard s vymeniteľným remeňovým pohonom. Disponuje výkonom 1 000 W a maximálna rýchlosť je až 38 km/h. Akumulátor má kapacitu 6 000 mAh a na jedno nabitie prejdete až 24 km. Zaujímavým vylepšením je osvetlenie, ktoré vám umožňuje lepšiu viditeľnosť a súčasne ide o bezpečnostný prvok. Exway už tradične poteší kvalitným spracovaním a dostupnými náhradnými dielami. Prínosom je i efektívna rekuperácia.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Elektroboardy sú veľmi špecifickým druhom techniky. Každý spotrebiteľ si takéto zariadenie môže kupovať za iným účelom a logicky sa môže rozhodovať práve pre elektrický longboard alebo skateboard. V praxi je dôležité, čo od jazdy očakáva. Pri posudzovaní najdôležitejších parametrov sme však brali do úvahy základný rozmer a princíp týchto zariadení, a tým je prepraviť spotrebiteľa z bodu A do bodu B rýchlo a bezpečne. Ideálne, čo najďalej je to potrebné. Do úvahy sme brali parametre, ktoré sú najdôležitejšie.

Pred nákupom spotrebiteľov najviac zaujímajú dva kľúčové parametre. Tým prvým je výkon, teda to, akou rýchlosťou sa dokážu za pomoci longboardu alebo skateboardu prepravovať. Platí pravidlo, že elektrické longboardy sú rýchlejšie. Súčasne je veľmi dôležitý dojazd. Ten sa odvíja od kapacity akumulátora. Tá sa môže model od modelu líšiť. Pre používateľov, ktorí vnímajú elektroboard ako dopravný prostriedok, je dôležité aj pohodlie a jazdné vlastnosti. Tie ovplyvňujú ovládateľnosť. Niekoho pri rozhodovaní zaujímajú rozmery zariadenia či hmotnosť z hľadiska kompaktnosti a jednoduchosti transportu. Kvalita materiálov či prídavné funkcie taktiež môžeme považovať za dôležité kvalitatívne parametre.

Výkon a maximálna rýchlosť
Kapacita batérie – dojazd
Komfort jazdy a ovládanie
Tvar dosky a rozmery
Kvalita materiálov a súčiastok
Funkcie

Po prieskume nášho domáceho trhu sme zistili, že ponuka produktov v tomto segmente nie je až taká rozsiahla. Samozrejme, nové modely pribúdajú, no renomovaných značiek v tejto kategórii nie je stále tak veľa, ako napríklad v prípade elektrických kolobežiek, ktoré sú u nás rozšírenejšie. K prieskumu trhu nám najlepšie poslúžil portál Heureka.sk. Navštívili sme taktiež stránky overených predajcov a vybrali najlepšie elektroboardy, ktoré nájdete aj medzi našimi recenziami.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie elektrických longboardov/skateboardov

Recenzie v našej réžii sú maximálne objektívne a vychádzajú z dostupných informácií o vybraných produktoch. Sú nezaujaté a nezávislé, pretože zvolené produkty sú v našom výbere vďaka detailne vypracovanej metodike testovania. Výber produktov nie je účelový a nie je cielený ani na marketingové účely. Cieľom je spotrebiteľovi poskytnúť čo najreálnejší obraz o tom, akými kvalitami elektrický longboard či skateboard disponuje, a to vrátane slabých stránok. Veríme, že vám naše recenzie a praktické zistenia budú pri nákupe nápomocné.

Víťaz testu

Exway X1 Flex Riot

Dojazd 32 km, max. rýchlosť 40 km/h, výkon motora 1 500 W, kapacita akumulátora 6 000 mAh, nosnosť 130 km

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Model disponuje výkonným elektromotorom a inteligentnou batériou. Tieto komponenty sú základom pre štedrý dojazd. Sympatickou vlastnosťou je možnosť vymeniteľného pohonu z Riot na Hub, kedy je poháňaný náboj kolesa. Elektrický longboard Exway veľmi dobre tlmí nárazy a zárukou trvácnosti je aj zvýšený stupeň odolnosti IP55.

Spotrebiteľov v prvom rade bude zaujímať elektromotor a jeho výkon. Tabuľková hodnota hovorí o 1 500 W elektromotore s regulovateľnými otáčkami. V prípade tohto modelu je použitý Riot pohon. Motor poháňa remene a tie následne dodávajú kolesám potrebný výkon. Motor sa veľmi dobre správa, má vyšší krútiaci moment a tým pádom je pohyb aj pri rozbehu veľmi plynulý. Navyše, výrobca uvádza, že zvládne jazdu aj v 30 % stúpaní. To, čo spotrebiteľov poteší, je určite maximálna rýchlosť až 40 km/h v režime Turbo. Ak vážite viac ako 90 kg, rátajte s nižšou rýchlosťou.

Dojazd sa pohybuje v rozmedzí 20 až 35 km. Zvoliť si môžete zo štyroch jazdných režimov, pritom vďaka nim dokážete ušetriť množstvo energie. Pri jazde z kopca zasa funguje proces rekuperácie, ktorým dokážete výdrž, a teda aj dojazd, výraznejšie predĺžiť. Inteligentný akumulátor disponuje 24 senzormi, ktoré monitorujú články batérie a týmto spôsobom dokáže optimálne distribuovať energiu. Navyše je akumulátor jednoducho vymeniteľný a spolu s konštrukciou disponuje vodeodolnosťou – IP55. Rýchlonabíjačkou ho úplne nabijete za zhruba 1,5 hodiny. Klasickou nabíjačkou za približne 4 hodiny.

Opomenúť nemôžeme mobilnú aplikáciu Exway, ku ktorej získate prístup. V aplikácii si môžete nastavovať mieru akcelerácie alebo efektivitu rekuperácie – účinnosť brzdenia. Samozrejmosťou je aj prepínanie režimov alebo aktivovanie obmedzovača rýchlosti. Taktiež si môžete nastaviť veľkosť koliesok, ktoré sú vymeniteľné, čím sa postaráte o to, že budete mať presné dáta, týkajúce sa rýchlosti či dojazdu. Sledovať môžete aj teplotu akumulátora a celkovo je rozhranie aplikácie veľmi „user friendly“. Základné ovládanie prebieha za pomoci dodávaného bezdrôtového ovládača, ktorý je do ruky trochu väčší, no súčasne veľmi intuitívny.

Spotrebitelia si pochvaľujú komfort jazdy. Model využíva 86 mm kolesá s tvrdosťou 76A. Doska má parabolický výrez, má skvelú stabilitu. Doska je pokrytá tlmiacim a zdrsneným povrchom. Zo spodnej strany bambusovo-laminátovej dosky je polyuretánová vrstva, ktorá má tlmiaci účinok. Doska je tvrdá, no súčasne ohybná. Spotrebitelia pozitívne hodnotili aj ovládateľnosť longboardu. Použité sú unikátne Trist trucky vyrobené z tepelne upravenej zliatiny. Trucky majú vysokú pevnosť a ideálny ohyb. Nápravy sú oceľové, puzdrá sú kompatibilné s množstvom koliesok.

Spotrebitelia najviac bazírujú na výkone a vysokej rýchlosti, ktorou dokážu ísť. Zároveň však nemožno opomenúť ani kvalitné tlmenie a celkový komfort jazdy. To je tiež zásluhou veľmi inteligentného ovládania. Dojazd spotrebiteľom vyhovuje taktiež, dobre vnímajú aj účinnosť rekuperácie.

Možnosť premeny pohonu z Riot na Hub je taktiež veľmi vítaná. Ak by ste však chceli elektrický longboard priamo s pohonom Hub, výrobca disponuje aj verziou Exway X1 Flex Hub, ktorá je dokonca o pár desiatok eur cenovo výhodnejšia. Remeňový pohon funguje veľmi dobre, je prepracovaný, tichý a má perfektný plynulý záber. Medzi recenziami spotrebitelia vyzdvihovali ovládateľnosť a taktiež schopnosť zdolávať aj náročnejšie stúpania. Poteší zvýšenou mechanickou odolnosťou a vodoodolnosťou IP55.

Pozitíva

Dojazd a výkon motora
Účinná rekuperácia a flexibilný pohon
Perfektné ovládanie

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Typ: elektrický longboard ● Dojazd: 32 km ● Max. rýchlosť: 40 km/h ● Výkon motora: 1 500 W ● Kapacita akumulátora: 6 000 mAh/43,2 V ● Nosnosť: 130 kg ● Hmotnosť: 7,7 kg ● Diaľkový ovládač: áno

Cenový trhák

Eljet Double Power

Dojazd 15 km, max. rýchlosť 20 km/h, výkon motora 2 x 250 W, kapacita akumulátora 4 400 mAh, nosnosť 120 km

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na našom trhu ide o jeden z cenovo najdostupnejších elektrických skateboardov. Vhodný je predovšetkým pre tých, ktorí sa snažia ušetriť. Jazda na Eljet Double Power je primárne určená na zábavu a na transport po rovine – chodníkoch. Disponuje dvoma bezuhlíkovými elektromotormi. Chod je výraznejšie hlučnejší. Kvalita materiálov a spracovania je priamo úmerná cene.

Nízka cena sa v počiatku javí ako veľké lákadlo, no v prípade elektrického skateboardu Eljet Double Power vás čaká viacero kompromisov. O pohon zariadenia sa starajú dva jednosmerné elektromotory s celkovým príkonom 500 W. Maximálna rýchlosť skateboardu je 20 km/h. Stretnúť sa môžete s verziou, ktorá disponuje dvoma alebo troma rýchlostnými stupňami. Pri brzdení nie je k dispozícii režim rekuperácie, akumulátor sa tak pri jazde z kopca alebo pri brzdení nedobíja. Brzdenie je elektromagnetické.

Výdrž batérie s kapacitou 4 400 mAh je približne 10 až 15 km. Záleží od hmotnosti jazdca, celkovo je však dojazd vzhľadom na cenu pozitívom. Nosnosť je 120 kg. Do terénu určite vhodný nie je, súčasne ani stúpanie nie je pre tento skateboard optimálne a je dosť pravdepodobné, že skateboardu budete musieť pomáhať. Aj výrobca avizuje maximálny sklon na úrovni 10 °. Komfort jazdy je pomerne nízky, čo je dôsledkom lacnejších materiálov a celkového spracovania konštrukcie.

Základná doska je vyrobená z 5 vrstiev dreva. Výrobca neuvádza, o aký druh dreva ide. Horná vrstva má protišmykovú úpravu. Horšie je však na tom podvozok. Stabilita ja veľmi slabou stránkou, následne i ovládateľnosť je na veľmi priemernej úrovni. Upevnenie truckov je veľmi nekvalitné, pri jazde po nerovnom teréne počuť nedostatočné usadené skrutky. Počuť je ložiská koliesok, ktoré sú z polyuretánu a majú veľmi tvrdý charakter.

I samotní spotrebitelia sa sťažovali na reakcie ovládača, ktorý miestami nereaguje na rýchlosť alebo reaguje veľmi pomaly. Ovládač má dobíjateľnú 450 mAh batériu. Súčasťou balenia je okrem ovládača aj pomerne všeobecný manuál a nabíjačka.

Pre viacerých zákazníkov bol elektrický skateboard Eljet Double Power sklamaním. Hoci je nízka cena dobrou motiváciou, prax ukázala, že životnosť jednotlivých dielov nie je príliš optimistická. Kvalita spracovania je na nízkej úrovni, dôkazom toho sú veľmi rýchlo hlučné ložiská, prehrievajúce sa elektromotory alebo zlé upevnenie truckov, čo má za následok nepresné ovládanie a horší komfort počas jazdy. Všeobecne však poteší dojazd i maximálna rýchlosť je pre bežné presúvanie dostatočná.

Skateboard tohto druhu je vhodný do ideálnych podmienok, keď sa vyhnete nerovnostiam i vlhkosti. Akumulátor nie je vodoodolný. Zákazníci chválili práve spomínaný dojazd i maximálnu rýchlosť 20 km/h. Po krátkej dobe však začali jednotlivé diely zlyhávať, čo nie je najlepšou vizitkou pre výrobcu. V danom segmente však stále ide o jeden z cenovo dostupných modelov a začiatočníkom môže napovedať či je práve toto „presúvadlo“, ktoré je pre nich vhodné.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Pomer cena/výkon

Negatíva

Nekvalitné diely – spracovanie dosky i ložiská
Reakcie ovládača
Komfort jazdy

Typ: elektrický skateboard ● Dojazd: 15 km ● Max. rýchlosť: 20 km/h ● Výkon motora: 2 x 250 W ● Kapacita akumulátora: 4 400 mAh/24 V ● Nosnosť: 120 kg ● Hmotnosť: 5 kg ● Diaľkový ovládač: áno

Náš TIP

Exway Wave Riot

Dojazd 24 km, max. rýchlosť 38 km/h, výkon motora 1 000 W, kapacita akumulátora 6 000 mAh, nosnosť 130 km

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický skateboard zaujme už samotným dizajnom. Jeho moderné prevedenie však nie je len vecou pohľadu. Disponuje viacerými inovatívnymi prvkami, vrátane inteligentnej batérie a umožňuje tiež výmenu pohonného aparátu z verzie Riot na Hub. Vítaným prvkom je integrované predné osvetlenie, ktoré zaručuje dobrú viditeľnosť aj pri horšom svetle.

Exway Wave Riot patrí k elektrickým skateboardom určeným nielen na zábavu, ale aj štandardný transport. Disponuje výkonným elektromotorom s pohonom Riot (kolesá sú hnané remeňmi). Obrovskou výhodou je, že hnacie ústrojenstvo je kompatibilné so systémom pohonu Hub (poháňané sú jednotlivé kolesá), pretože elektromotor je priamo v náboji kolesa. Pohon je vtedy tichší. Výhodou Riot pohonu je vyšší krútiaci moment. Celkový výkon skateboardu je 1 000 WMaximálna rýchlosť je až 38 km/h a problémom nie je ani stúpanie do úrovne 25 %. Motor takúto záťaž bez problémov utiahne.

Kapacita akumulátora je 6 000 mAh, dojazd je na úrovni 20 až 24 km. Dojazd ovplyvňuje viacero faktorov, ako napríklad hmotnosť jazdca alebo typ terénu. Batéria je jednoducho vymeniteľná, pretože je odnímateľná. Jazda na skateboarde Exway Wave Riot je veľmi komfortná a podvozok je veľmi stabilný. Nápravy sú od seba optimálne vzdialené a ovládateľnosť je tak veľmi dobrá. Ide o tzv. kick tail platformu. Dielenské spracovanie je na vysokej úrovni, doska je vystužená, skrutky sú z oceľovej zliatiny a na dosku je garantovaná doživotná záruka. Trucky Trist sú vyrobené z odolnej zliatiny a zabezpečujú riadnu stabilitu aj pri otrasoch.

Inovácie sú viditeľné aj v noci, pretože pri nočnej jazde sa systém 2.0 ESC stará o osvetlenie vozovky za pomoci predného LED RGB svetla, ktorého farbu a celkové podsvietenie môžete nastavovať v intuitívnej aplikácii. Aj počas noci ste tak viditeľní. Spomenutá aplikácia Exway je veľmi nápaditá. Umožňuje nielen nastavenie osvetlenia, ale taktiež môžete regulovať akceleráciu alebo úroveň brzdenia – rekuperácie. Máte tak možnosť prispôsobovať si jazdné vlastnosti podľa potrieb. Batéria i samotná konštrukcia spĺňajú podmienky zvýšenej odolnosti na úrovni IP55. Samotný ovládač je veľmi intuitívny a zapnúť ním môžete skateboard na diaľku.

Pre milovníkov zábavu, ale aj za účelom osobnej prepravy je elektrický skateboard Exway Riot veľmi zaujímavou voľbou. Hoci, vyššej investícii sa nevyhnete. Parametre, ktoré tento model elektroboardu ponúka, sú viac ako dostačujúce. Poteší dojazd na úrovni 24 km a takisto dostatočne výkonný motor. Skateboard sa perfektne ovláda a chválime aj odolnosť konštrukcie a konzistentnú výdrž batérie, ktorej neklesá kapacita. Vymeniteľný pohon je len bonusom, ktorý môže niekomu vyhovovať v prípade výmeny remeňového pohonu za nábojový.

Ak je pre vás pohon Hub lákavejší, potom rovno siahnite po elektrickom skateboarde Exway Wave Hub. Pochváliť musíme stabilitu, na ktorej majú zásluhy trucky a celkové dielenské spracovanie. Kolieska sú odolné a dobre tlmia nárazy. Diaľkový ovládač skvele reaguje a umožňuje regulovať akceleráciu či citlivosť brzdy. Osvetlenie je vítaným vylepšením, ktoré má praktický, dizajnový, ale aj bezpečnostný význam. Súčasťou dodávky je okrem diaľkového ovládača s OLED panelom aj kľúč na doťahovanie, manuál a taktiež nabíjačka. Doba nabíjania sú približne 3 hodiny.

Pozitíva

Dobrý dojazd i dostatočná rýchlosť
Kvalitné dielenské spracovanie
Integrované osvetlenie RGB LED

Negatíva

Vyššia cena

Typ: elektrický skateboard ● Dojazd: 24 km ● Max. rýchlosť: 38 km/h ● Výkon motora: 1 000 W ● Kapacita akumulátora: 6 000 mAh/36 V ● Nosnosť: 130 kg ● Hmotnosť: 6,9 kg ● Diaľkový ovládač: áno

Lacná kvalita

Razor X1 Cruiser

Výdrž batérie 40 min., max. rýchlosť 16 km/h, výkon motora 125 W, nosnosť 100 km

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V lacnejších hladinách tohto segmentu trhu sa nachádza aj elektrický skateboard Razor X1 Crusier, ktorý zaujme predovšetkým nízkou cenou. V našom porovnávacom teste ho odporúčame skôr mladším ľudom, ktorí chcú využívať e-skateboard primárne na zábavu. Výkonu na rozdávanie nemá veľa, no svoj účel plniť dokáže.

Razor X1 Cruiser disponuje jedným elektromotorom na zadnej náprave s výkonom 125 W. Ide o pomerne slabý elektromotor, no vzhľadom na menovitý príkon celkom prekvapil. Výkonu však na rozdávanie nie je veľa. Motor sa zapína odrazením jazdca. Na rovine dosiahne maximálnu rýchlosť 16 km/h. Hneď ako natrafíte na kopec, rýchlosť klesne na nutné minimum. Otáčky motoru chýbajú, zároveň je hlučnejší a pri vyššej námahe a teplejšom počasí sa môže výraznejšie prehrievať. Zabúdať netreba ani na fakt, že vyššia hmotnosť jazdca môže elektroboardu taktiež spôsobovať problémy. Maximálna nosnosť je 100 kg. Odporúčame ho predovšetkým mladým tínedžerom alebo začiatočníkom od 9 rokov.

K dispozícii máte jednoduchý bezdrôtový ovládač, ktorým dokážete regulovať výkon. Disponuje spínačom on/off a následne posuvným regulátorom rýchlosti. Ovládač reaguje správne a k tomuto ani spotrebitelia nemali výhrady. Výdrž batérie sa pohybuje na úrovni 40 minút. Výrobca neudáva dojazd. V praxi však rátajte s hodnotou niečo okolo 10 km a menej. Mnohé závisí aj od charakteristiky terénu. Ukazovateľ stavu batérie sa nachádza priamo na batérie, kde sú aktívne LED diódy.

Hoci výkonom, rýchlosťou ani výdržou batérie elektrický skateboard Razor neohúri, milo prekvapil spracovaním. Kolieska z polyuretánu sú o niečo tvrdšie, celkové vyhotovenie dielov budí dobrý dojem. Samotná doska je z kanadského javoru, čo je veľmi dobrým predpokladom odolnosti. Doska je 75 cm dlhá a má aj protišmykovú vrstvu. Trucky sú zliatinové, nápravy pôsobia stabilne. Ložiská nie sú hlučné a komfort jazdy je v ideálnych podmienkach dostačujúci.

V prípade tohto modelu nebolo k dispozícii veľa overených recenzií spotrebiteľov. Na základe známych však možno konštatovať, že Razor X1 Cruiser je elektrický skateboard určený pre nenáročných jazdcov. Ideálne pre začiatočníkov alebo mladšie ročníky od 9 do 15 rokov. Pútavá je už samotná nízka cena, ktorá záujemcov priláka, musíte však vedieť, čo od elektroboardu čakáte. Výkon je nízky, preto je optimálne, ak jazdec neváži viac ako 80 kg, maximálna nosnosť je 100 kg. Dojazd je niečo menej ako 10 km. Súčasťou balenia je aj nabíjačka a diaľkový ovládač.

Za pozitívum určite môžeme považovať kvalitnú dosku z kanadského javorového dreva. Doska je tak veľmi ľahká a celková hmotnosť skateboardu nie je ani 5 kg. Aj preto sa dokážete so skateboardom zabaviť, napríklad pre freestyle jazde a pokojne sa môžete pustiť aj do nejakých trikov. Ak však chcete mať elektrický skateboard na zábavu aj na reálnu prepravu, dosahovať vyššie rýchlosti a zaručiť si väčší dojazd, čaká vás vyššia investícia a rozhodne odporúčame Exway Wave Riot.

Pozitíva

Priaznivá cena
Kompaktné rozmery
Solídne spracovanie

Negatíva

Slabý výkon – nezvládne malý kopec
Prehrievanie

Typ: elektrický skateboard ● Výdrž batérie: 40 min. ● Max. rýchlosť: 16 km/h ● Výkon motora: 125 W ● Kapacita akumulátora: - mAh ● Nosnosť: 100 kg ● Hmotnosť: 4,8 kg ● Diaľkový ovládač: áno

Pre náročných

Exway Atlas 4WD

Dojazd 42 km, max. rýchlosť 51 km/h, výkon motora 3 000 W, kapacita akumulátora 518 Wh, nosnosť 100 km

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Enormne výkonný a zároveň extrémne flexibilný elektrický longboard renomovaného výrobcu Exway. Okrem toho, že longboard disponuje vysokým výkonom, umožňuje tiež prepínanie pohonu medzi jednou alebo oboma nápravami. K dispozícii je tak pohon všetkých štyroch kolies. Doska i samotný rám sú vysoko odolné. Spokojnosť panuje tiež s veľkým dojazdom.

O špičkový výkon sa stará remeňový pohon Riot s maximálnym výkonom 3 000 W. Práve ten je zárukou enormného ťahu longboardu, ktorý sa vôbec nestratí ani v teréne. Dôvodom je špeciálny pohon 4WD. Longboard sa tak stáva pomyslenou štvorkolkou 4x4. Výhodou však je, že za pomoci ovládača môžete dokonca prepínať medzi pohonom 2WD a 4WD. Samozrejme, pohon všetkých štyroch kolies má vyššiu spotrebu energie. Preto môžete pri bežnej prevádzke využívať pohon len jednej nápravy. Maximálna rýchlosť v režime Turbo je 51 km/h. Priemerný dojazd sa pohybuje na úrovni 42 km. Veľký vplyv na výdrž má štýl jazdy i hmotnosť jazdca.

Navýšeniu dojazdu vo veľkej miere pomáha proces rekuperácie. Akumulátor je jednoducho vymeniteľný. Doba nabíjania sú približne 3 hodiny. Štandardne veľkou výhodou je aj aplikácia Exway. V nej môžete nastavovať mieru akcelerácie alebo rekuperácie. K dispozícii je viacero jazdných režimov. V teréne je to režim Tank, na rovinke režim Turbo, štandardom je režim Freeride. Absolútne bezkonkurenčným parametrom je, že elektrický longboard pohodlne zvládne stúpanie až na úrovni 40 %. To ho predurčuje na jazdu v náročnejšom teréne, čomu však je potrebné prispôsobiť kompatibilné kolieska.

Kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni, čoho dôkazom sú odolné materiály. Celkovo je konštrukcia a platforma veľmi precízne spracovaná. Samotné puzdro je dokonca vyrobené z uhlíkového vlákna a perfektne odvádza teplo, aby sa akumulátor nezahrieval. Konštrukcie má stupeň krytia IP55. Nevadí jej teda ani voda či dážď. Veľkou výhodou je, že náboje koliesok sú kompatibilné s množstvo bežne dostupných koliesok. Štandardne dostanete kolieska 160 x 50 mm. Nejde o terénny profil, ten je však možné dokúpiť priamo od výrobcu. Ďalej sú dostupné rôzne prvky príslušenstva, napríklad blatníky alebo ochranné kryty.

Integrované sú držiaky svetiel Shredlights. Predpripravené sú samotné konzoly, svietidlá je však potrebné dokúpiť. Blatníky sú vďaka týmto konzolám výškovo nastaviteľné. Ochranný rám platformy je vyrobený z leteckej hliníkovej zliatiny. Je odolný, no súčasne veľmi pevný. Hmotnosť longboardu je až 13 kg. Zárukou maximálnej stability sú prepracované trucky Trist 9.5“. Trucky sú vylepšené špeciálnymi oceľovými krídlami. Tento inovatívny prvok zlepšuje rozloženie hmotnosti, vylepšuje náklony a celkovo zlepšujú ovládateľnosť a bezpečnosť počas jazdy. Oceľové diely sú tepelne spracované a aj preto sú tak odolné proti nárazom.

Hodnotenie samotného elektrického longboardu Exway Atlas 4WD je hodné len superlatívov. Enormný výkon je zárukou nielen rýchlej jazdy, ale tiež vysokého komfortu. Perfektnou devízou je schopnosť zdolávať prekážky i kopce. Longboard je skvele ovládateľný, má vynikajúce rozloženie hmotnosti a precízne spracované diely. Od samotnej vystuženej dosky až po trucky a hangery. Batéria je ukrytá pod krytom z uhlíkových vlákien. Dojazd je v závislosti od štýlu jazdy približne 42 km. Veľmi efektívne elektroboard dopĺňa kapacitu batérie vďaka rekuperačnému brzdeniu. Čas nabíjania sa pri úplnom vybití pohybuje na úrovni 3,5 hodiny.

Bezdrôtový ovládač vám umožňuje regulovať rýchlosť, zobrazuje stav batérie, no súčasne môžete voliť rôzne režimy jazdy. Exway Atlas 4WD umožňuje prepínať medzi pohonom jednej nápravy a všetkých štyroch kolies. Dokonca možno využiť aj terénny režim Tank. Chválime prepracovanú mobilnú aplikáciu, kde môžete monitorovať základné parametre, ale tiež kontrolovať teplotu akumulátora alebo regulovať intenzitu akcelerácie či rekuperácie. V prípade elektrického longboardu Exway Atlas 4WD sa určite nudiť nebudete. Bez problémov zvládnete aj jazdu v teréne a dokážete dosahovať maximálne rýchlosti. Predsa len však môže odradiť vysoká cena. Alternatíva, ktorá je na flexibilitu „chudobnejšia“, no ušetrí peniaze, je elektrický longboard Exway X1 Flex Riot.

Pozitíva

Pohon 4WD
Vysoký výkon a skvelý dojazd rekuperácia
Odolná doska a kvalitné diely

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena

Typ: elektrický longboard ● Dojazd: 42 km ● Max. rýchlosť: 51 km/h ● Výkon motora: 3 000 W ● Kapacita akumulátora: 518 Wh/51 V ● Nosnosť: 100 kg ● Hmotnosť: 13 kg ● Diaľkový ovládač: áno

Eljet Single Drive

Dojazd 25 km, max. rýchlosť 25 km/h, výkon motora 900 W, kapacita akumulátora 8 800 mAh, nosnosť 100 km

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do nášho výberu sa dostal výkonný elektroboard Eljet Single Drive s pohonom jednej nápravy. Zaujme v celku solídnymi parametrami a v pomere ceny a výkonu rozhodne dokáže zaujať. Poteší aj kvalitným spracovaním platformy, doska je tvorená vrstvami bambusu. Slušný je tiež dojazd vďaka kapacite akumulátora.

Nie každého kritériá musí tento model spĺňať, no ak ide o bežného používateľa, dojazd na úrovni 25 km a maximálna rýchlosť 25 km/h sú viac ako dostačujúce hodnoty. Poháňaná je jedna náprava bezuhlíkovým elektromotorom s výkonom 900 W. Chod je o niečo hlučnejší, no vďaka solídnym otáčkam zvládnete aj mierne brehy či kopce. Longboard je určený pre jazdu v meste. Kapacita akumulátora je 8 800 mAh, ide o štandardnú Li-Ion technológiu. Doba nabíjania je zhruba 3 hodiny. Súčasťou balenia je taktiež bezdrôtový ovládač, ktorým môžete regulovať výkon a tiež vďaka LED diódam sledovať stav batérie. Ten má samostatnú batériu s kapacitou 800 mAh. Elektrický longboard váži približne 6,8 kg. Len samotná batéria váži 1,3 kg.

Platforma je vyrobená z troch vrstiev bambusu a dvoch vrstiev sklenených vlákien. Doska je tak ohybná a súčasne veľmi odolná. Nemusíte sa preto báť, že by nejaký ten dopad či náraz longboard nezvládol. Kolieska sú menšie, čo trocha zhoršuje prejazdnosť a taktiež komfort jazdy, ich rozmer je 80 x 45 mm (tvrdosť 78A). Výrobca neuvádza z akého materiálu sú vyrobené trucky, zrejme však pôjde o oceľovú zliatinu. Pôsobia však pomerne masívne, čo je z hľadiska odolnosti určite výhodou.

Na základe predajov však môžeme hodnotiť, že spotrebiteľov oslovil predovšetkým pomer ceny a výkonu. Dojazd na úrovni 25 km je v mnohých ohľadoch dostačujúci a taktiež aj rýchlosť 25 km/h nie je prepadákom. Elektromotor s výkonom 900 W nie je žiadnym ťahačom, no svoj účel jazdy v meste určite splní. Potešujúce je tiež bambusové vyhotovenie dosky. Škoda len, že kryt akumulátora nie je odolný.

Celkový dojem však vôbec nie je zlý. Pri hodnotení parametrov nám však chýbali niektoré technické údaje, ktoré výrobca neuvádza. Týka sa to aj materiálov truckov. Kolieska sú pomerne malé, čo zhoršuje komfort jazdy a cítiť viac priečne nerovnosti. Alternatívu k tomuto modelu predstavuje omnoho výkonnejší model. Elektrický longboard Eljet Double Drive disponuje dvoma elektromotormi 2 x 900 W a tým pádom je k dispozícii celkový výkon až 1 800 W a poháňané sú obe nápravy.

Pozitíva

Pomer cena a výkon
Kvalitná doska

Negatíva

Chýbajú niektoré technické parametre
Kryt akumulátora nie je vodoodolný

Typ: elektrický longboard ● Dojazd: 25 km ● Max. rýchlosť: 25 km/h ● Výkon motora: 900 W ● Kapacita akumulátora: 8 800 mAh ● Nosnosť: 100 kg ● Hmotnosť: 6,8 kg ● Diaľkový ovládač: áno

Ďalšie zaujímavé produkty

Ak vás náhodou recenzované modely nepresvedčili o svojich kvalitách alebo máte pocit, že medzi nimi nie je to, čo hľadáte, máme pre vás alternatívne varianty. Tie sa dostali do nášho širšieho výberu počas prieskumu trhu. Niektoré zaujali výkonom, iné výdržou batérie alebo inými parametrami. K týmto vybraným elektrickým skateboardom a longboardom sme pripravili aj krátke charakteristiky, ktoré opisujú základné parametre a vlastnosti, aby ste mali k dispozícii podstatné informácie. A ktoré elektroboardy sa do nášho širšieho výberu dostali?

Spokey Rush patrí k cenovo dostupným longboardom s výkonom elektromotora 350 W. Je skôr určený pre začiatočníkov. Maximálna rýchlosť je 20 km/h. K dispozícii máte tri výkonnostné stupne. K dispozícii je aj diaľkový ovládač, ktorý je napájaný klasickými AAA batériami. Maximálny dojazd na jedno nabitie je 10 km.

výkonom elektromotora 350 W patrí elektrický longboard Aerium Eco Flying H350 k menej výkonným modelom. Dosahuje rýchlosť 20 km/h a dojazd má hodnotu na úrovni 15 km. Longboard disponuje nosnosťou do 100 kg. Ovládanie je riešené pomocou diaľkového ovládača. Nabíjanie 4 000 mAh batérie je rýchle.

Veľmi zaujímavou voľbou pre tých, ktorí požadujú dostatočný výkon a solídny dojazd, môže byť elektrický longboard Exway X1 Max Hub. Prezentuje sa dojazdom na úrovni až 30 km, pritom maximálna rýchlosť môže dosahovať až 45 km/h. Dojazdu výrazne napomáha i proces rekuperácie. Nechýba mobilná aplikácia pre sledovanie rôznych parametrov či nastavenie akcelerácie alebo miery brzdného účinku. Ovládateľnosť je skvelá a kvalitné spracovanie je zárukou odolnosti. O pohon sa stará systém Hub – motory sú priamo v nábojoch kolesa. Batéria je integrovaná priamo v doske.

Ak ste milovníkmi tohto druhu jazdy, potom vám vyššia investícia prekážať nebude. Exway Atlas 2WD 2v1 je stelesnením zážitku z jazdy. Remeňový pohon má perfektné spektrum otáčok. Vďaka vysokému výkonu elektromotora 2 000 W sa nemusíte báť stúpania ani terénu. Softvérovo dokážete prepínať medzi pohonom jednej alebo oboch náprav. Maximálna rýchlosť je až 48 km/h a dojazd sa vďaka rekuperačnému brzdeniu dokáže dostať na hodnotu 30 km. Platforma i batéria disponujú stupňom krytia IP55 a opomenúť nesmieme ani náhradné remene v balení.

Tak trocha unikátnym kúskom v našom širšom výbere je Exway Ripple. Ide o elektrický skateboard, ktorý dosahuje rýchlosť maximálne 25 km/h. Vybavený je elektromotorom s výkonom 672 W. Jeho maximálna nosnosť je 120 kg. Na jedno nabitie zvládne batéria približne 12 km prevádzky. Výhodou je vcelku pohotové a jednoduché ovládanie. Vhodný je pre začiatočníkov.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Predajnosť sa v tomto segmente veľmi rýchlo mení. Môže za to aj dostupnosť jednotlivých modelov, ktoré sa rýchlo vypredávajú. V tejto tabuľke vám prinášame TOP 5 najpredávanejších elektroboardov. Údaje o obľúbenosti a predajnosti sme čerpali z databázy portálu Heureka.sk. Niektorí spotrebitelia sa často rozhodujú podľa referencií iných spotrebiteľov. Výhodou predávaných modelov je to, že sú často k dispozícii názory ostatných zákazníkov. Potrebné je však dávať pozor, či vám vlastnosťami a parametrami konkrétny longobard či skateboard vyhovuje. Majte preto na pamäti, že musíte myslieť aj na vaše preferencie a požiadavky.

Názov Hodnotenie Detail
Eljet Double Power 5* Zobraziť produkt
Exway Wave Hub 5* Zobraziť produkt
Exway Atlas 4WD 5* Zobraziť produkt
Aerium Eco Flying H350 5* Zobraziť produkt
Exway Atlas Pro Gear Drive 4WD 5* Zobraziť produkt

Predpokladom je, že o elektroboardy majú záujem zvyčajne tí spotrebitelia, ktorí sa jazde na skateboarde alebo longborade venovali už v minulosti. Vo verzii s elektromotorom je však viac špecifických parametrov, s ktorými ste sa doteraz nemuseli stretnúť. Náš sprievodca je tu práve preto, aby ste si dokázali čo najlepšie vybrať. Ak ste v minulosti riešili predovšetkým tvar dosky, trucky a kvalitný materiál alebo dizajn dosky, pri elektroboarde bude potrebné sústrediť sa na dôležitejšie parametre, ako výkon či maximálny dojazd.

Ako vybrať elektrický longboard/skateboard

Na úvod je dobré si zvážiť, na aký účel plánujete takéto zariadenie využívať, či na dochádzanie do práce alebo na občasné jazdy mestom. Možno zvažujete terén, divoký downhill či agilný freestyle. Elektroboard má istú variabilitu, no takisto má svoje limity a zrejmé určenie. V našom návode vám všetko podstatné vysvetlíme.

 • Skateboard alebo longboard – charakteristika
 • Výkon a maximálna rýchlosť
 • Kapacita batérie – dojazd
 • Tvar dosky a materiály
 • Trucky
 • Kolieska a ich ucyhtenie
 • Ovládanie
 • Funkcie
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Elektrický longboard nie je skateboard

Hladký alebo drsný povrch? Terén alebo mestský chodník? Rovina či kopce? Dlhé alebo krátke trasy? Potom, čo si zvážite tieto otázky je potrebné si úprimne odpovedať, kde sú vaše preferencie. Ak terénny elektroboard nepotrebujete, nemusíte svoje náklady zbytočne navyšovať, naopak, ak by sa vám hodil, radšej investujte, aby ste následne neboli zo schopností „boardu“ sklamaní. Tu je niekoľko zásadných rozdielov, aby ste vedeli, čo môžete od longboardu alebo skateboardu očakávať.

Elektrický longboard

Možno ich považovať za plnohodnotný dopravný prostriedok, podobne ako elektrickú kolobežku. Doska je dlhšia ako v prípade skateboardu a líši sa i tvarom. Ponúkajú spravidla väčší dojazd a taktiež majú výkonnejšie elektromotory. Lepšie sú na dlhšie presuny a taktiež dosahujú vyššiu rýchlosť. Kolieska sú väčšie a mäkšie. Okrem jazdy v meste zvládnu aj menej náročný outdoor, resp. drsnejší povrch. Jazda na elektrickom longboarde je komfortnejšia. V porovnaní so skateboardmi sú lepšou alternatívou pre presun z bodu A do bodu B. Na triky nie sú vôbec vhodné, zároveň sú väčšie a majú vyššiu hmotnosť. Vďaka lepšej stabilite, a teda bezpečnejšej jazde, sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Veľmi obľúbené sú pri zjazdoch – downhille. Existujú aj špeciálne terénne verzie s pohonom všetkých kolies. Ide však o omnoho drahšie modely.

Elektrický skateboard

V porovnaní s longboardami majú kratšie a aj inak tvarované dosky, sú menšie, ľahšie a ideálne na kratšie vzdialenosti. Kolieska sú menšie a tvrdšie, no súčasne veľmi odolné. Na jazdu v horšom teréne či povrchu s horšou kvalitou či nižšou priľnavosťou príliš vhodné nie sú. Nedokážu ponúknuť taký jazdný komfort. Oproti longboardom mávajú nižší výkon a kratší dojazd. Pre integrovanú batériu a vyššiu hmotnosť ako klasický „skate“ nie sú príliš vhodné na triky či freestyle jazdu, ak áno, tak vo veľmi obmedzenej miere. V zásade je tento druh elektroboardu vhodnejší na občasné jazdenie a zábavu, nie úplne na prepravu. Ak áno, tak ideálne v rámci mesta po chodníkoch. Zvyčajne sú tiež cenovo dostupnejšie.

Elektrický skateboard

Výkon elektroboardu a maximálna rýchlosť

Základnou súčiastkou elektroboardu je elektromotor, ktorý sa stará o pohon takéhoto zariadenia. Ide o najdôležitejšiu časť. Vplýva totiž na viaceré parametre, napríklad i na maximálnu rýchlosť. Celkovo vplýva výkon a vlastnosti elektromotora aj na komfort jazdy a pôžitok z nej. Najnižšie výkony sa pohybujú okolo 150 až 450 W. Naopak, výkonnejšie elektroboardy disponujú výkonom od 800 až po 2 000 W. Tie najvýkonnejšie, ako napríklad skateboard Exway Atlas 4WD, dokonca až 3 000 W. Aby bolo zrejmé, niektoré modely disponujú hneď viacerými motormi, napríklad majú samostatný motor pre každé koleso. Inovatívnejšie modely disponujú motormi s rekuperáciou, plynulým brzdením tak dokážu čiastočne dobíjať samotný akumulátor.

Rýchlosť sa pohybuje u menej výkonných longboardov a skateboardov na úrovni 10 až 15 km/h. Takáto rýchlosť je vhodná aj pre začiatočníkov. Na opačnej strane sú najvýkonnejšie longboardy, ktoré dokážu na rovine dosiahnuť rýchlosť 30 až 50 km/h. Samozrejme, takúto rýchlosť nepotrebuje pre presun každý, preto rýchlosť nemusí byť pre výber smerodajná. Výkonnejší motor vám však umožňuje plynulejšiu jazdu do kopca.

Základné typy pohonu

Pri longboardoch a skateboardoch s elektromotormi rozlišujeme dva základné typy pohonu. Hlavným rozdielom je mechanizmus, resp. umiestnenie motoru – motorov. Klasickým a veľmi účinným spôsobom je remenica, ktorá poháňa kolieska, ide o tzv. Riot pohon. Funguje na jednoduchom princípe – výkon zabezpečuje remenica poháňaná elektromotorom. Tá je spojená s kolesami elektroboardu a zabezpečuje pohyb zariadenia. Riot pohon je pri lacnejších modeloch pomalší, no pri drahších modeloch je veľmi sofistikovaný a efektívny. Vyžaduje viac údržby, napríklad častejšiu výmenu pohonu remeňa. V prípade vybitia akumulátora je pohyb odrážaním náročnejší, pretože motor kladie odpor, čo je však zárukou lepšej rekuperácie.

Modernejším je v tomto porovnaní tzv. Hub pohon. Nie je tu žiadny systém remeníc, ide o nábojový motor, ktorý je umiestnený priamo v nábojoch kolies elektroboardu. Je veľmi tichý a efektívny. Takisto sú tieto motory odolnejšie. Kolieska majú malé vetracie otvory a motor sa týmto spôsobom chladí. Dbajte na to, aby elektrický longboard disponoval zvýšenou odolnosťou proti vode. Hub pohon je rýchlejší a v prípade vypnutia pohonu sa môžete pohodlne pohybovať ako na klasickom skateboarde, motor nekladie odpor. Poháňané týmto spôsobom môžu byť obe alebo jedna náprava. Získať tak môžete pohon dvoch alebo všetkých štyroch kolies.

Nielen batéria určuje dojazd elektroboardu

Dojazd a kapacita batérie sú úzko súvisiace parametre. Paradoxne, väčšia batéria v praxi vôbec nemusí znamenať väčší dojazd. Akumulátorom je napájaný samotný elektromotor, ktorý má určitú spotrebu na základe toho, ako rýchlo jazdíte, ale na dojazd vplýva aj hmotnosť jazdca či typ terénu, v akom sa pohybujete. Doba nabíjania je v prípade väčšiny modelov z 20 % na 100 % zhruba 2 až 3 hodiny. Pri výbere neberte do úvahy údaje, týkajúce sa Wh alebo mAh, zaujímajte sa o samotný dojazd. Ten vám poskytne najlepšiu predstavu pre vaše požiadavky.

Elektrický skateboard/longboard dojazd

Ak viete, že do práce denne dochádzate 5 km, nezabudnite rátať aj cestu späť a rátajte s istou rezervou. Za malý dojazd sa považuje hodnota okolo 10 km. Zároveň sú elektroboardy s nižším dojazdom výrazne lacnejšie. Ak sa chcete dostať na dojazd 20 až 30 km, pripravte sa na vyššiu investíciu. Pokojne aj na úrovni elektrobicykla. Najväčšie dojazdy sú okolo 50 až 60 km. Vplyv na dojazd má aj miera rekuperácie, ktorá však záleží od vlastností elektromotora. Rekuperácia sa stará o dobíjanie v okamihu, kedy pohon nie je aktívny. Odporom – brzdením sa akumulátor priebežne dobíja.

Tvar dosky musí vyhovovať jazdcovi

žargóne „skaterov“, resp. jazdcov na skateboardoch sa môžete stretnúť s pojmami ako pintailcruiser alebo drop-through. Ide o termíny, ktorými sa označuje tvar dosky. Tieto dopravné prostriedky sa môžu odlišovať nielen dĺžkou či šírkou dosky, odlišný môže byť aj samotný tvar. Týka sa to elektrických skateboardov i longboardov. Ak sa chcete výberu venovať detailnejšie, oplatí sa rozdiely určite poznať.

 • Drop-through – tento tvar dosky je pre longboardy najtypickejší a platí to i pre elektrické verzie. Doska má výrezy nad kolieskami a jazdec ich tak môže vidieť. Konštrukcia je nižšia, zabezpečuje však vynikajúcu stabilitu. Je dlhšia a vzdialenosť náprav umožňuje udržiavať veľmi dobrú stabilitu. Dosahujú vysoké rýchlosti a vhodné sú aj na zjazdy. Trucky prechádzajú priamo cez dosku, no nie sú v priamom kontakte.
 • Cruiser – ide o veľmi typický tvar dosky. Vpredu je zaoblený alebo do špicu a smerom dozadu sa doska zužuje. Doska je užšia a kratšia pre lepšiu ovládateľnosť. Vhodná je pre všetky typy jazdcov, pre skúsených i začiatočníkov. Najlepšie umožňuje učiť sa udržiavať stabilitu. Tento tvar dosky má veľké množstvo elektrických skateboardov.
 • Pintail – platforma, po ktorej najčastejšie siahnu začiatočníci klasického skateboardingu. Doska má kvapkový tvar a je dostatočne priestranná, hoci sa v zadnej časti pomerne rázne zužuje. Doska je dlhšia. Dobre sa však ovláda. Elektrických longboardov a skateboardov v tomto vyhotovení nájdete menej.
 • Hybrid – vhodné sú na rýchlu jazdu, no ideálne sú aj na komfortnú jazdu mestom. Majú vyššiu konštrukciu, doska je dlhšia s rovnomerným alebo len mierne zužujúcim sa výrezom na koncoch. Kolieska len mierne vyčnievajú z konštrukcie. Vyznačujú sa perfektnou ovládateľnosťou.

Použité materiály

Na výrobu dosiek sú spravidla používané odolné materiály. Okrem toho, že musí byť odolná, je potrebné, aby bola doska pružná, tvrdá, a čo možno najľahšia. Elektroboardy nie sú primárne určené na trikové jazdy či freestyle. Sú ťažšie a mnohé triky sú s nimi náročnejšie.

Ideálny ja na výrobu dosky bambus alebo javorové drevo. Tieto druhy dreva sú najobľúbenejšie a najspoľahlivejšie. Lacnejšie longboardy sú vyrobené z čínskeho javora. Najhoršou voľbou je v tomto prípade buk či dub, ktoré majú vysokú lámavosť.

Elektrický skateboard/longboard materiály

Drevo nie je jediným materiálom, z ktorého sa doska skladá. Ide o kombináciu materiálov, pričom s výnimkou lacnejších modelov ide o 2 až 7 vrstiev. Materiál sa neodporúča podceňovať, kvalitná výroba je základom dlhej životnosti. Používané sú aj karbónové alebo uhlíkové vlákna, ktoré sú veľmi ľahké a odolné. Použitý môže byť aj sklolaminát alebo PVC.

Pri výbere elektrického longboardu či skateboardu si všímajte aj to, aký stupeň odolnosti zariadenie ponúka. O tomto vás informuje skratka IP, ktorá udáva stupeň krytia. Ideálne aspoň na úrovni IP55, IP56 alebo IP57.

Trucky sú znakom kvality

Pod pojmom trucky si predstavte kovové časti platformy, ktorými sú kolieska uchytené k doske. Uchytené môžu byť v rôznych vzdialenostiach i rôznym spôsobom, a to v závislosti od samotného tvaru dosky. V základe poznáme vertiálne trucky, ktoré sú využívané pri skateboardoch, tuhosť a vôľu je možné regulovať, aby boli čo najlepšie ovládateľné. Reverzné trucky sú štandardom pri väčších doskách aj pri longboardoch. Sú upevnené pod uhlom 45 ° a zaručujú vyššiu stabilitu a dobrú točivosť. V zásade sú trucky veľmi dôležité, pretože ich nastavením a umiestnením sú určené náklony dosky a ovplyvňujú smerové ovládanie.

Kolieska a ich uchytenie na dosku

Tieto komponenty sú často vnímané ako samozrejmosť, no v skutočnosti sú kolieska veľmi dôležité. Koniec koncov, bez nich by ste sa na elektroboarde nedostali nikam. Kolieska vplývajú na ovládanie, komfort i rýchlosť jazdy. V základe kolieska delíme do dvoch skupín:

 • Mäkké kolieska – väčšia priľnavosť, lepšia adhézia na rôznom povrchu. Mäkké kolieska lepšie tlmia nerovnosti a zlepšujú komfort jazdy. Dosahujú však nižšiu maximálnu rýchlosť. Sú lepšou voľbou pre začiatočníkov.
 • Tvrdé kolieska – majú nižšiu priľnavosť a vyžadujú si vyššiu zručnosť ovládania, pretože majú horšiu stabilitu. Dosahujú vyššie rýchlosti. Vhodnejšie sú skôr pre skúsenejších jazdcov.

Stretnúť sa môžete primárne s troma základnými spôsobmi uchytenia koliesok k doske. Umiestnenie môže vplývať na ovládateľnosť i stabilitu elektroboardu.

 • Side-set – uchytenie je bližšie k vnútornej línii hrany dosky. Zvyšuje ovládateľnosť vďaka lepším náklonom.
 • Centre-set – kolieska sú uchytené priamo na strede dosky. Zárukou tohto riešenia ja vysoká stabilita, menšie náklony a schopnosť udržiavať tak vyššie rýchlosti.
 • Off-set – kombinujú sa dva predošlé spôsoby, kedy je uchytenie v strede medzi vnútornou líniou dosky a prostriedkom kolesa. Ide o optimálnu vzdialenosť pre dobrú priľnavosť a stabilitu.

Možnosti ovládania

K elektrickým longboardom či skateboardom sú dodávané diaľkové ovládania prostredníctvom nich môžete regulovať rýchlosť a taktiež sledovať spotrebu kapacity batérie. Ovládač súčasne funguje aj ako komunikátor v prípade, že máte k dispozícii mobilnú aplikáciu, ktorú niektoré výrobcovia k svojím modelom ponúkajú. Následne už v aplikácii môžete sledovať rôzne parametre.

Elektrický skateboard/longboard ovládanie

Inovatívne funkcie

Elektrické longboardy a skateboardy slúžia používateľom na rôzne účely. Okrem toho, že ponúkajú možnosť prepravovať sa z miesta na miesto, umožňujú tiež športovať, zabaviť sa a v extrémnom prípade taktiež umožňujú vyhľadávať adrenalín. Nájdu sa medzi nimi aj také modely, ktoré disponujú špeciálnou výbavou. Niektoré zaujímavé vylepšenia sme pre vás vybrali.

 • Rekuperácia – spomínali sme ju v súvislosti s elektromotorom i dojazdom, resp. kapacitou batérie. Rekuperácia je proces, pri ktorom sa premení časť kinetickej energie na brzdnú silu. Brzdením sa ušetrená energia ukladá späť do akumulátora. Týmto procesom sa šetrí energie a znižujú energetické straty.
 • Mobilná aplikácia – niektorí výrobcovia umožňujú majiteľom elektroboardov využívať mobilnú aplikáciu vo vašom smartfóne. Všetky informácie o vašom zariadení máte v tejto aplikácii vďaka Bluetooth pripojeniu a môžete tak sledovať kapacitu batérie, rýchlosť, prejdenú vzdialenosť alebo v ojedinelých prípadoch dokonca môžete využiť aj iné aplikácie, napríklad na záznam jazdy a pod.
 • Zámok – môže ísť o viacero riešení. Jedným z hlavných je, že za pomoci uzamknutia motora zabránite pohybu zariadenia. Niektoré modely disponujú zámkom na kolesá. Elektrický pohon sa tak stane neaktívnym.
 • Osvetlenie – po ploche podvozku, prípadne v prednej a zadnej časti môže byť zabudované osvetlenie, ktoré je možné použiť prakticky ako svietidlo počas jazdy, alebo ako imidžový a štýlový doplnok. Súčasne ide o bezpečnostný prvok.
 • Reproduktor – môže byť zabudovaný priamo v doske. Prostredníctvom mobilnej aplikácie – Bluetooth spojenia tak môžete prehrávať hudbu. V niektorých prípadoch je k dispozícii chránený USB vstup vo vodotesnom puzdre.
 • Blatníky – longboardy určené do terénu, najčastejšie s pohonom všetkých kolies, disponujú predpripravenými konzolami, na ktoré je možné upevniť blatníky alebo svietidlá, ktoré pri jazde v teréne majú význam.

Cena elektroboardov má široké rozpätie

Faktom stále ostáva, že segment elektrických skateboardov a longboardov na našom trhu má ešte rezervy. Ponuka nie je tak extrémne bohatá. Predaju sa venujú skôr špecializovaní predajcovia. Po prieskume trhu môžeme konštatovať, že za výkon a veľký dojazd si s určitosťou priplatíte.

Ak sa budete sústrediť na nízku cenu, potom si pripravte 200 až 400 eur. V tomto cenovom rozpätí zoženiete väčšinou e-longboardy a e-skateboardy s dojazdom okolo 10 km, maximálne 20 km. Rýchlosť je zvyčajne limitovaná do 20 km/h. Nejde však o detské modely, nosnosť je pokojne 100 až 150 kg. Dôvodom nižšej ceny je menší akumulátor a menej výkonný elektromotor.

Ak sa presunieme do cenovej triedy od 500 do 900 eur, k dispozícii sú elektrické longboardy s dojazdom od 25 až do 35 km a rýchlosť sa zdvojnásobí. Výnimkou nie je „maximálka“ 40 až 60 km/h. Plusom je, že je tu v ponuke viacero modelov, ktoré sú odolnejšie aj vďaka kvalitnejším materiálom. Výkonnejšie modely sú vhodnejšie v členitejšom teréne, pretože zvládnu náročnejšie stúpania.

Najdrahšie modely pokojne prekročia hranicu 1 000 a dokonca až 2 000 eur. Takéto modely disponujú pohonom oboch náprav (obdoba 4x4), majú veľký dojazd, vymeniteľné akumulátory čí vyšší stupeň krytia a tým zvýšenú odolnosť. Dosahujú vyššiu rýchlosť, no zároveň využívajú efektívnejšie rekuperáciu.

Longboardy Exway kraľujú nášmu trhu

Konkurencia nie je vysoká a veľa výrobcov sa na tento segment trhu neorientuje. Hoci je produktov na trhu relatívne dosť, za renomované značky možno považovať len niektoré. Aj preto sme sa rozhodli vymenovať len niektorých výrobcov.

Čínsky výrobca Exway je na trhu od roku 2016. Prívlastkom „čínsky“ sa nedajte odradiť. Spoločnosť sa venuje oblasti e-technológií a adrenalínovým športom. Na našom trhu majú široké zastúpenie viacerých modelov. Hoci sú ich výrobky drahšie, sú znakom kvality a spokojnosti zákazníkov. Elektrické longboardy a skateboardy Exway určite odporúčame.

Do pozornosti dávame aj elektrické skateboardy Eljet. V ich ponuke nájdete taktiež elektrické kolobežky alebo segwaye. Elektrické skateboardy tohto výrobcu sú cenovo dostupné a majú dobré renomé, čo sa kvality a spoľahlivosti týka. Za významných výrobcov považujeme aj značku RazorEcoWheel alebo Skatey.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujímate sa o kúpu elektroboardu? Neviete, či je pre vás lepší elektrický skateboard alebo longboard? Rozmýšľate nad konkrétnym modelom? Potrebujete poradiť s výberom alebo ohľadom technických parametrov? Ochotne vám pomôžeme a poradíme. V prípade, že vám niečo v našom návode chýba, dajte nám vedieť a dané poznatky spracujeme a doplníme. S výberom môžete pomôcť aj vy, a to tak, že sa podelíte o svoje skúsenosti s výberom alebo používaním elektroboardov. Vaše rady a názory môžu byť pre ostatných spotrebiteľov veľmi cenné. Neváhajte nám zanechať komentár. Sekciu pravidelne kontrolujeme.

Líši sa model od modelu. Ide preto o individuálny parameter ovplyvnený kvalitou materiálov dosky i súčiastok a taktiež rozmermi. Bežne sa však nosnosť elektroboardov pohybuje okolo 100 až 130 kg.

Áno, môžete. Efektivita však závisí od výkonu motora, typu pohonu a ďalej aj od fyzických parametrov jazdca. To platí aj na rovine. V kopci však je rozdiel citeľnejší. 80 kg používateľ môže ísť do kopca rýchlosťou 12 km/h, no používateľ s telesnou hmotnosťou 105 kg sa bude do kopca pohybovať rýchlosťou 5 km/h.

Áno, môžete. K väčšine modelov je dodávaný diaľkový ovládač, ktorým dokážete korigovať rýchlosť, dokonca aj smer jazdy či spätný chod. Ovládač môže slúžiť taktiež ako informačný prvok. Niekedy sú vybavené LED diódami, ktoré ukazujú kapacitu batérie.

Toto je otázka, na ktorú nie je možné všeobecne odpovedať. Priemerný dojazd elektroboardov je 10 až 15 km. To platí pre longoboardy aj skateboardy. Ak sa pozrieme na drahšie modely, dojazd je okolo 20 až 30 km a možno tu nájsť elektrické skateboardy i longboardy. Druhé menované sú považované za drahšie a zvyčajne vhodnejšie na dlhšie trasy. Tie s najlepším dojazdom zvládnu aj 50 – 60 km.

Ide o veľmi individuálnu voľbu. V prípade, že ide o elektircký skateboard či longboard v záruke a máte k dispozícii doklad o zaplatení, kupujúci má určitú záruku. Avšak vzhľadom na fakt, že ide o pomerne drahú elektroniku, je to pomerne riskantná kúpa. V prípade starších modelov, ktorých cena sa stále aj v bazároch pohybuje pomerne vysoko, by ste mali zvážiť, či sa takáto kúpa naozaj oplatí. Ak sa pre kúpu rozhodnete, zamerajte sa skôr na špecializované fóra a nie štandardné bazárové platformy.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Šport

Vaše hodnotenie:
(91.2%)

Komentáre
Erik 08.Jun.2022

Eljet Single Power je zo začiatku dobrý, ale časom na prd. Nabíjanie je rýchle, no občas sa seká baterka. Skateboard je stabilný, aj keď je poháňané len jedno koleso. Rýchlosť 15 km/h je prijateľná, vyzdvihujem tiež nosnosť do 120 kg. Plusom je protišmyková plocha a tiež výborný ovládač, ktorý vie brzdiť aj cúvať. Motor je tichý. Časom sa však začínajú prejavovať výrobné chyby a nedostatky. Kapacita batérie rýchlo klesá a výkon slabne.

Odpovedať

Karol 09.Jun.2022

Exway X1 Flex Riot je drahší, ale kvalitne spracovaný skateboard. Páči sa mi spracovanie, dojazd až do 40 km, super ovládateľnosť a tiež fakt, že jazdí aj keď je nula stup§ov a na druhej strane ho nezastaví ani prudký kopec. Pre mňa je vzhľad dokonalý, dojazd vyhovujúci a rýchlonabíjačka tiež potešila. Používam len tak pre zábavu, ale aj na presuny po meste, je to fajn vecička. Dokonca si vie poradiť aj so slovenskými chodníkmi. :-D

Odpovedať

Milan 11.Jul.2022

Razor X1 Cruiser som kupoval synovi, on si ho vybral na základe parametrov a na základe toho, že sa mu páčil. Veľkosť je super, doska je pohodlná a vyrobená z kvalitného dreva. Tvar je tiež super, dá sa dobre manipulovať s ním. Mínusom je hluk. Syn ho používa na tzv. freestyle a celkovo na zábavu. Myslím si, že cena je priaznivá a rozmery sú kompaktné. Nedostatkom je však prehrievanie a tiež slabší výkon, po rovine je všetko v poriadku, ale do kopca nevyjde, dokonca nezvláda ani malý kopček.

Odpovedať

Zdeno 12.Jul.2022

Neodporúčam Eljet Double Power, po dvoch jazdách po cyklotrase začali vŕzgať ložiská a potom sa zavaril jeden z motorov. Odfláknutá práca, odfláknutá kvalita. Dojazd je super, ale čo z toho, za tú cenu som čakal naozaj lepšie celkové spracovanie. Možno sa ku mne dostal len nevydarený kus, lebo iní používatelia ho chvália, tak fakt neviem.

Odpovedať