Šunkovary

Najlepšie šunkovary 2024 + recenzie

Výroba domácej šunky je pre niekoho občasným rituálom, pre iného je príprava šunky bežnou záležitosťou. Ak nie ste fanúšikom konzervantov, farbív, emulgátorov a nemáte radi predstavu toho, čo všetko kupovaná šunka obsahuje, pripraviť si môžete kvalitnú mäsovú dobrotu aj doma. Poslúži vám na to práve špeciálny hrniec na šunku, nazývaný aj šunkovar. Nejde o kuchynského pomocníka, ktorý by vlastnila každá domácnosť. Ak však máte možnosť pripraviť si domácu šunku, takéto zariadenie určite oceníte. Šunkovar Banquet Akcent v našom teste získal najlepšie hodnotenie. Je vyrobený z nerezu a má optimálnu veľkosť. Ak chcete vedieť, ako šunkovar funguje alebo ako vybrať šunkovar, prečítajte si náš návod.

Publikované: 04.01.2022
Aktualizované: 19.04.2024

Aký šunkovar kúpiť?

Vo svojej podstate je šunkovar veľmi jednoduché zariadenie. Pri výbere nie je nutné zvažovať príliš veľa technických parametrov. V podstate váš výber môže ovplyvniť kvalita materiálov, veľkosť a takisto tvar šunkovaru. Náš porovnávací test hodnotil tie najlepšie šunkovary na našom trhu. Ak sa teda nechcete zapodievať obsiahlejšími recenziami, vyberte si z našej tabuľky. Nechýba v nej víťaz testu alebo aj naše odporúčanie. Vždy zohľadňujeme aj parameter ceny a hľadáme optimálny pomer medzi hodnotou a kvalitou.

Názov Hodnotenie Detail
Šunkovar Orion 5* Zobraziť produkt
Banquet Akcent 5* Zobraziť produkt
Tescoma Presto 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Banquet Akcent

Banquet Akcent

Nerezový šunkovar v tvare valca s objemom 1,3 kg, v balení je teplomer

Zobraziť viac info

Kvalitný nerezový šunkovar valcového tvaru s objemom 1,3 kg. Šunkovar Banquet Akcent má priemer 10 cm a výšku 19,5 cm. Plusom je aj teplomer, ktorý slúži na meranie teploty vody. Nejde o teplotnú sondu určenú do mäsovej zmesi. Prítlačná pružina je jedna a má dostatočný prítlak. Pozitívom je i pomer ceny a kvality.

Cenový trhák
Tescoma Presto

Tescoma Presto

Plastový šunkovar v tvare valca s objemom 1 kg, v balení sa nachádza teplomer do vody, nechýba možnosť umývania v umývačke

Zobraziť viac info

Plastový šunkovar od renomovaného výrobcu má vo svojej výbave aj teplomer do vody. Veľkou výhodou je možnosť umývať plastovú nádobu aj v umývačke riadu. Objem je 1 kg a vďaka adaptéru a dostatočnému prítlaku pružiny môžete kapacitu zmenšiť na polovicu. V návode sa nachádzajú takisto praktické recepty.

Náš TIP
Šunkovar Toro

Šunkovar Toro

Nerezový šunkovar v tvare valca s objemom 2 kg, v balení sa nachádza teplotná sonda

Zobraziť viac info

Šunkovar s teplotnou sondou ponúka veľkorysý objem až 2 kg. Nádoba na šunku nemá redukciu objemu. Priemer nerezovej nádoby je 12 cm a na výšku má až 20 cm. Kvalitné nerezové spracovanie je cítiť, napriek tomu ide o tradičný jednoduchý valcový tvar. Horné veko nádoby horšie tesní, neodporúča sa teda nádobu plniť na úplné maximum.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri hodnotení šunkovarov sme sa zamerali predovšetkým na hodnotenia používateľov a ich skúsenosti. Odborné spotrebiteľské testy nie sú v tomto prípade dostupné. Stanovili sme si však metodológiu testovania a porovnávali parametre, ktoré môžu rozhodovanie spotrebiteľov pri výbere ovplyvniť.

Z hľadiska odolnosti je veľmi podstatný parameter kvality materiálov. Na trhu sú dostupné plastové alebo nerezové šunkovary. Nerezové sú omnoho obľúbenejšie a odolnejšie. Niektorých spotrebiteľov zaujíma takisto kapacita a veľkosť šunkovaru, tá sa udáva v litroch alebo kilogramoch. Následne je potrebné brať do úvahy obsluhu a funkčnosť, prítlak pružín šunkovaru a schopnosť udržať tvar šunky. V neposlednom rade môže byť dostupné aj príslušenstvo – teplomer, držiak a iné.

Materiál šunkovaru
Objem nádoby
Prítlak
Obsluha
Tvar
Príslušenstvo

V našom porovnávacom teste sa nachádzajú najlepšie hodnotené modely, ktoré nájdete na slovenskom trhu. Produktov v tomto segmente nie je tak veľa a výber nie je vôbec komplikovaný. Náš prieskum a porovnávanie šunkovarov trvali okolo 30 hodín. V teste sa nachádzajú šunkovary TescomaOrion či Banquet. Dostupnosť produktov sme overovali u samotných predajcov a cez databázu portálu Heureka.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie šunkovarov

Recenzie šunkovarov obsahujú základné informácie o produktoch, ktoré sú bežne dostupné. Súčasťou hodnotenia produktov sú takisto názory a skúsenosti spotrebiteľov. Naše testy sú nezávislé a objektívne. Žiadny z produktov nie je zvýhodnený a predajca uprednostnený. Do úvahy vždy berieme takisto pomer ceny a kvality. Spotrebiteľovi sa snažíme prinášať relevantné informácie, ktoré sú nápomocné pri rozhodovaní sa. Aj preto sú súčasťou recenzií názory redaktorov a uvádzané silné i slabé stránky šunkovarov.

Víťaz testu

Banquet Akcent

Nerezový šunkovar v tvare valca s objemom 1,3 kg, v balení je teplomer

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kvalitný nerezový šunkovar značky Banquet nás zaujal kvalitným nerezovým prevedením a takisto dostupnou cenou. Spotrebiteľov teší tiež, že súčasťou príslušenstva je takisto teplomer. Nejde o teplotnú sondu, teplomer meria len teplotu vody, v ktorej sa šunka varí. Priemer šunkovaru je 10 cm. O prítlak sa stará jedna pružina.

Kapacita na mäsovú zmes je až 1,3 kg. Tvar valca je štandardom a zároveň je šunkovar veľmi elegantný. Nerezová konštrukcia je zároveň veľmi odolná a vhodná aj do umývačky riadu. Zmenšiť objem však nemožno, šunkovar nedisponuje redukciou. Antikorová úprava je aj zvnútra. Veko nádoby má rukoväť a svorka na upevnenie je z antikoru. Počas prípravy šunky odporúčame používať varné vrecká. Jedno je tiež v balení.

Spotrebiteľov najviac teší jednoduchosť a kompaktné rozmery. Objem 1,3 litra je pritom dostatočný. Regulovať kapacitu nemožno, nie je k dispozícii redukcia. Rozhodne je plusom teplomer aj keď ho nemožno použiť ako tepelnú sondu do mäsa. Určite oceňujeme kvalitné nerezové spracovanie. Súčasťou balenia je takisto základný recept na prípravu šunky a jedno varné vrecko.

Pozitíva

Cena
Optimálny objem a tvar
Praktická rukoväť na veku

Negatíva

Nemá tepelnú sondu do mäsa
Bez redukcie množstva

Materiál: nerezový ● Tvar: valec ● Objem: 1,3 kg ● Rozmery: 19,5 cm x 10 cm ● Teplomer: áno

Cenový trhák

Tescoma Presto

Plastový šunkovar v tvare valca s objemom 1 kg, v balení sa nachádza teplomer do vody, nechýba možnosť umývania v umývačke

Pozrieť najlepšiu ponuku

V našom porovnávacom teste ja šunkovar Tescoma Presto pre stovky pozitívnych referencií zákazníkov. Hoci ide o plastový šunkovar, kvalitatívne nezaostáva za drahšími nerezovými modelmi. Zároveň, pri výrobe bol použitý tepelne odolný plast a silikón s dobrou izoláciou. Je možné ho umývať v umývačke riadu. Plastová nádoba má dokonca silikónové protišmykové nožičkyPriemer nádoby je 11 cm, na výšku má rovných 17 cm.

Tescoma nezabudla ani na praktické prvky. Šunkovar je dodávaný s teplomerom na meranie teploty vody. Páči sa nám, že pre umiestnenie teplomera je na hornej hrane špeciálny držiak. Nevýhodou je, že šunkovar nemá žiadnu praktickú rukoväť na tele alebo na veku. Oproti nerezovej konštrukcii, akú má napríklad šunkovar Banquet Akcent, je Tescoma ľahšia. Ak nechcete pripravovať veľké množstvo šunky, oceníte, že kapacitu môžete zmenšiť vďaka redukcii o 0,5 kg. Celkový objem je 1 kg.

Šunkovar Tescoma Presto je vyrobený z tepelne odolného a neškodného plastu a silikónu. Súčasťou príslušenstva je i teplomer. Plastový šunkovar dobre tesní a problém nie je ani s kvalitou materiálov. Konštrukcia je ľahká. Kapacita je solídna a nádobu môžete umývať v umývačke riadu. Spotrebitelia sú radi za jednoduchosť a dostatočný prítlak piestu. Šunka je po uvarení kompaktná. Návod obsahuje takisto viacero receptov.

Pozitíva

Redukcia na polovičnú dávku
Recepty v návode
Ľahká údržba v umývačke riadu

Negatíva

Nemá rukoväť

Materiál: plastový ● Tvar: valec ● Objem: 1,0 kg ● Rozmery: 17 cm x 11 cm ● Teplomer: áno

Náš TIP

Šunkovar Toro

Nerezový šunkovar v tvare valca s objemom 2 kg, v balení sa nachádza teplotná sonda

Pozrieť najlepšiu ponuku

Valcový nerezový šunkovar od kvalitného výrobcu. Šunkovar Toro má maximálnu kapacitu 2 kg. Pri príprave však rátajte s istou rezervou. Prítlak pružiny je pomerne silný a 2 kg mäsovej zmesi sa nemusia vždy zmestiť. Priemer je 12 cm a na výšku má valec 20 cm. Nerezová konštrukcia je odolná a kvalitná.

Zaujalo nás aj, že vzhľadom na priaznivú cenu je šunkovar s teplomerom vybavený praktickou teplotnou sondou, ktorou môžete merať teplotu mäsa priamo v nádobe. Vďaka tomu je príprava kvalitnejšia. Na obale je praktický návod na prípravu dusenej šunky. Niektorí zákazníci hovoria, že horné veko nádoby horšie tesní. Môže ísť však o problém s pretlakom, ktorý môže vzniknúť, ak je šunkovar preplnený.

Šunkovar Toro je vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Antikorovú úpravu má aj vnútorná časť nádoby. Konštrukciou pripomína šunkovar Banquet Akcent, no na rozdiel od toho modelu, má namiesto klasického teplomera teplotnú sondu. Môžete tak merať teplotu mäsa priamo v nádobe. Prítlačná pružina má dostatočný prítlak. Maximálny objem sú 2 kg, no odporúčame vám neplniť nádobu na maximum. Šunkovar nemá redukciu objemu. Veko potom netesní správne a pružina ho odtláča. Inak je však šunkovar vhodný do každej domácnosti.

Pozitíva

Teplotná sonda do mäsa
Kvalitné spracovanie
Jednoduchý mechanizmus

Negatíva

Bez redukcie objemu

Materiál: nerezový ● Tvar: valec ● Objem: 2 kg ● Rozmery: 20 cm x 12 cm ● Hmotnosť: 720 g ● Teplomer: áno

Šunkovar Orion

Nerezový teplomer v tvare valca s objemom 1,2 litra, teplotná sonda je v balení, možnosť umývania v umývačke riadu

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ku kvalitným šunkovarom radíme aj model Orion s teplotnou sondou, ktorý má priemer 10 cm, na výšku 18cm a pojme až 1,2 kg šunkovej zmesi. Kvalitný nerezový valec je pomerne masívny, čo je zárukou dobrej tepelnej izolácie. Horné veko má takisto praktickú nerezovú rukoväť. Čo uľahčuje manipuláciu pri vyberaní z horúceho vodného kúpeľa.

Nerezový valcový šunkovar je vybavený jednou prítlačnou pružinou. Niektorí spotrebitelia v recenziách uvádzajú, že je kratšia. Preto odporúčame plniť na optimálne 1 až 1,2 kg, aby pružina vyvíjala dostatočný prítlak. Vyhnete sa tak problémom s kratšou pružinou a nedostatočným prítlakom. Teplomer ako teplotná sonda sa prakticky umiestňuje cez rukoväť a horné veko. Máte tak optimálny prehľad o teplote mäsa v šunkovare. V balení je k dispozícii jedno varné vrecko.

Pozitívne skúsenosti zákazníkov idú jednoznačne v prospech šunkovaru Orion. Konkurenciou je väčší Šunkovar Toro. Ten pojme viac mäsovej zmesi. Nerezový Orion je takisto kvalitne spracovaný. Vybavený je teplotnou sondou, ktorá monitoruje teplotu mäsa. Model má kompaktné rozmery a je možné ho umývať aj v umývačke riadu. Súčasťou balenia je jedno varné vrecko. Drobné výhrady smerujú len k absencii adaptéra – redukcii a kratšej pružine, ktorá môže miestami spôsobovať, že pri menšej náplni šunka nie je tak kompaktná.

Pozitíva

Dostatočný objem
Nerezové prevedenie
Teplotná sonda

Negatíva

Bez redukcie objemu
Kratšia pružina

Materiál: nerezový ● Tvar: valec ● Objem: 1,2 kg ● Rozmery: 18 cm x 10 cm ● Teplomer: áno

Browin No.313015

Nerezový šunkovar v tvare valca s objemom 1,5 litra, teplomer v balení chýba, možnosť umývania v umývačke riadu

Pozrieť najlepšiu ponuku

Menej známy výrobca kuchynského vybavania, no z pohľadu predajov ide o takisto veľmi obľúbený šunkovar, ktorý ponúka viacero predajcov. Ponúka predovšetkým štandardné parametre, ktoré splnia potreby väčšiny používateľov. Vyrobený je z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, oceňujeme takisto kvalitnú pružinu. Nevýhodou je chýbajúci teplomer.

Šunkovar Browin má valcovitý tvar. Nezaujme síce žiadnymi vylepšovákmi a chýba aj teplomer, no ponúkne solídnu kapacitu až 1,5 kg. Nádoba je v porovnaní so Šunkovarom Orion o niečo tenšia, váži len 558 g. Priemer nádoby je 10 cm, výška je 17 cm. Pružina má dostatočne silný prítlak i dĺžku. Pokrievka má špecifickú rukoväť, čo uľahčuje manipuláciu so šunkovarom. Umývať možno nádobu aj v umývačke riadu.

Hoci ide o menej renomovaného výrobcu, ktorý na trhu nemá tak zvučné meno, kvalitou nezaostáva za najlepšími šunkvoarmi Tescoma či Orion. Chýba mu síce teplomer, no ponúka dobrý pomer ceny a kvality. Objem je 1,5 kg, čo stačí na prípravu optimálne veľkej šunky. Plusom je možnosť umývať šunkovar v umývačke riadu, čo šetrí čas.

Pozitíva

Kvalitná nerezová oceľ
Silný prítlak
Kapacita nádoby

Negatíva

Bez teplomera

Materiál: nerezový ● Tvar: valec ● Objem: 1,5 kg ● Rozmery: 17 cm x 10 cm ● Hmotnosť: 558 g ● Teplomer: nie

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Vzhľadom na to, že špecializovaných hrncov na šunku na našom trhu nie je tak veľa, toto vybavenie nepatrí medzi najpredávanejšie. Predajnosť však môže do istej miery určovať kvality šunkovaru. Minimálne je pozitívom, že pri predávaných modeloch renomovaných výrobcov je k dispozícii viac referencií spotrebiteľov. Môžete tak porovnať ich názory a skúsenosti. Ak chcete poznať najpredávanejšie šunkovary, pozrite sa do našej tabuľky. Tú pravidelne aktualizujeme na základe čísel predajov z portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Biowin sada 5* Zobraziť produkt
Šunkovar Orion 5* Zobraziť produkt
Klausberg 5* Zobraziť produkt
Tescoma Presto 5* Zobraziť produkt
Browin No.313015 5* Zobraziť produkt

Šunkovar je praktickým pomocníkom, vďaka ktorému si dokážete doma vyrobiť kvalitnú a zdravú šunku. V porovnaní so šunkou z obchodu viete, aké suroviny používate, neobsahuje žiadne farbivá, emulgátory, konzervanty či múku a koniec koncov, vyjde vás na zlomok ceny. V našom teste vyššie si môžete pozrieť kompletný test šunkovarov. Aby ste však lepšie vedeli, k čomu šunkovar slúži, prípadne, aké parametre si pri výbere všímať, prečítať si môžete náš praktický návod, kde sa dozviete všetko podstatné.

Ako vybrať šunkovar

  • Ako šunkovar funguje
  • Nerezový vs plastový šunkovar
  • Objem a tvar
  • Prítlak šunkovaru
  • Príslušenstvo
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Čo je to šunkovar a ako funguje?

Mnoho spotrebiteľov sa domnieva, že šunkovar je samostatný elektrický spotrebič, ktorý šunku tepelne upravuje – varí. Nie je to tak, šunkovar nie je elektrickým spotrebičom, ale len príslušenstvo, ktoré slúži na prípravu šunky. Ide o nerezovú či plastovú nádobu najčastejšie v tvare valca alebo hranola, ktorá je určená na naplnenie šunkovou zmesou. Za pomoci prítlaku, ktorý je realizovaný pružinami či prítlačným piestom, mäsovú zmes stlačí a vytvaruje tak klasickú šunku, akú poznáte z obchodu. Šunkovar je tým vybavením, vďaka ktorému sa šunka bude dať krájať a nebude sa rozpadať.

Samotná nádoba sa po naplnení uzatvorí a vloží do hrnca s vodou. Šunka sa následne varí potrebný čas, zvyčajne dve hodiny pri stálej teplote okolo 80 °C. Receptúry sa môžu líšiť. Preto je praktickým príslušenstvom šunkovaru napríklad teplomer. Šunkovary sa môžu odlišovať materiálom, tvarom alebo veľkosťou. Objem šunkovaru vyberajte podľa toho, koľko šunky chcete pripravovať.

Plastový alebo nerezový šunkovar

Šunkovar by mal byť vyrobený z materiálu, ktorý dobre vedie teplo a zároveň neprichýta a nelepí. V praxi je veľkou výhodou, ak sa ľahko udržiava – umýva, prípadne ho možno umývať v umývačke riadu.

Najdominantnejšie zastúpenie majú antikorové – nerezové šunkovary. Nerezová oceľ ja materiál, ktorý je frekventovane používaný, ľahko sa umýva, je odolný, trvácny a možno ho umývať v umývačke riadu. Nerezové šunkovary sú zárukou optimálneho prítlaku. Šunka vďaka tomu získava svoj ideálny tvar. Nevýhodou niektorých nerezových šunkovarov je, že na steny nádoby sa môžu časti šunky prichytiť. Použiť však môžete špeciálne varné vrecká, ktoré vám následne takisto uľahčia vyberanie šunky a jej skladovanie.

Domáca šunka

Plastové šunkovary sú vnímané ako menej kvalitné či lacnejšie. Nie je to tak vždy. Použité plasty sú vyrábané zo zdravotne neškodných plastov (BPA free) s dobrou tepelnou izoláciou. Výhodou je aj fakt, že mäsová zmes nemá tendenciu prilepiť sa, ľahko sa vyberá a nie je nutné používať ani varné vrecká. Takisto sú ľahšie ako nerezové šunkovary. Slabinou je nižšia odolnosť proti pádu a všeobecne kratšia životnosť plastu.

Veľkosť šunkovaru a tvar

Objem šunkovaru sa pri výbere bude vo veľkej miere odvíjať od toho, aké sú vaše potreby a koľko šunky chcete pripravovať. Ak pri príprave domácej šunky nepoužívate žiadne konzervačné látky, rátajte s tým, že trvanlivosť takéhoto mäsového výrobku je okolo 3-5 dní. Preto nie je potrebné mať „veľké oči“. Samozrejme záleží od predpokladanej spotreby.

V priemere sa kapacita šunkovaru pohybuje okolo 0,5 až 3 kg. Ak chcete variť šunku na rýchlu spotrebu, vystačíte si s objemom okolo 1 kg. Ak však chcete pripravovať šunku pre väčší počet ľudí, siahnite radšej po objeme minimálne 2 kg. Niektoré šunkovary umožňujú posúvať dno nádoby a tým pádom redukovať objem podľa toho, koľko mäsovej zmesi do šunkovaru naplníte. Máte tak jedinečnú možnosť prispôsobovať kapacitu.

Tvar

Pri šunkovaroch sa najčastejšie stretnete s troma rôznymi tvarmi. Najtypickejším tvarom je zvislý valec. Takéto šunkovary sú pre štandardné domácnosti ideálne a najčastejšie na ne narazíte aj u predajcov. Výhodou je ich skladnosť a menšie rozmery. Objem je okolo 0,5 až 1,5 kg. Takisto môže ísť o vodorovný valcový šunkovar. Ide skôr o alternatívu v prípade, že chcete pripravovať väčšie množstvo domácej šunky. Majú väčší objem a vybavené sú spravidla dvoma pružinami.

Menej často narazíte na hranatý/kvádrový šunkovar. Tvar šunky je vo výsledku hranatý, ak však preferujete takýto tvar šunky, určite nemáte prečo si ho nezvoliť. Nádoby hranatého tvaru mávajú spravidla väčší objem nad 1 kg. Záleží teda na tom, aký tvar šunky preferujete.

Prítlak – pružiny alebo piest

Aby šunka po uvarení v šunkovare držala pokope a mala svoj kompaktný tvar, je potrebné, aby na ňu toto zariadenie vyvíjalo počas tepelnej úpravy určitý tlak. Práve to je funkcia, ktorá robí toto zariadenie takým špecifickým. Šunkovary na tento účel využívajú kovové pružiny alebo piest.

Príprava domácej šunky

Šunkovary s jednou pružinou sú najbežnejšie. Sú cenovo dostupné a dokážu vyvinúť na mäsovú zmes tlak okolo 5 až 10 kilogramov. Takýto tlak postačuje na prípravu kvalitnej domácej šunky. Sú ideálne na domáce použitie. Šunkovary s dvoma pružinami vyvíjajú tlak niekoľko desiatok kilogramov. S takýmto šunkovarom dokážete vyrobiť pevnú šunku, ktorú môžete bez najmenších problémov krájať. Väčšinou sú však využívanie v profesionálnych gastro zariadeniach.

Šunkovar s teplomerom a držiakom

V praxi je výhodou, ak má spotrebiteľ k dispozícii šunkovar s integrovaným teplomerom – tyčovou sondou. Tá poslúži na to, aby ste dokázali sledovať optimálnu teplotu mäsa vo vnútri nádoby, pri ktorej sa domáca šunka pripravuje. Vodný kúpeľ by mal mať teplotu vody okolo 80 °C. Šunkovary s teplomerom v základnej výbave väčšinou sledujú len teplotu vody. Ak teplomer nie je súčasťou príslušenstva, odporúčame vám si ho dokúpiť samostatne. Pre sledovanie správnej teploty mäsa však musíte šunkovar otvárať, aby ste teplotu mohli zmerať. Prípadne môžete orientačne merať len teplotu vody.

Ďalším príslušenstvom je praktický držiak, za pomoci ktorého môžete šunkovar z horúcej vody vybrať. Praktickou pomôckou je aj adaptér alebo zarážka, ktorou môžete regulovať objem šunkovaru. Ak nechcete pripravovať šunku vo veľkom, pomocou adaptéra vytýčite daný objem. Varné vrecká neobľubuje každý, no z hľadiska praktického využitia ich určite odporúčame, šunku z nádoby vyberiete omnoho jednoduchšie a nehrozí jej prilepenie sa k telu šunkovaru.

Lacný šunkovar nemusí byť z plastu

Ak je reč o cene, netreba sa obávať závratných súm. Základný šunkovar s objemom do 1 kg kúpite už od 15 eur. Samozrejme, možno hovoriť o nižšej kvalite materiálov alebo slabšom prítlaku pružín či piestu. Zároveň nemusí byť reč o výhradne plastových modeloch, nerezové vyhotovenie nájdete aj v nižšej cenovej triede.

Modely v cenovej kategórii od 20 do 30 eur sú tie najpredávanejšie. V tejto kategórii sú najviac obľúbené nerezové šunkovary, ktoré sú vhodné pre všetky domácnosti. Objem sa pohybuje na hranici 1 až 1,5 kg.

Šunkovary nad 30 eur sa už vyznačujú kvalitnejšou konštrukciou nádoby, integrovaným teplomerom a vyšším prítlakom. Majú tiež väčší objem. Medzi nimi sú aj kvádrové šunkovary, ktoré sú drahšie. Pokojne ich môžeme označiť za profesionálne modely.

Šunkovary Orion či Tescoma – overená kvalita

V prípade šunkovarov určite nehrozí dilema, že by spotrebiteľ nevedel, ktorý model, od ktorého výrobcu zvoliť. Ponuka je pomerne obmedzená. Na základe nášho prieskumu trhu v segmente šunkovarov môžeme konštatovať, že najviac preferované sú renomované značky.

Šunkovary Tescoma sa tešia vysokej popularite vzhľadom na renomé výrobcu, ale takisto cenu. Šunkovary Orion sú naopak považované za synonymum vysokej kvality. V ponuke majú viac modelov. K predávanejším patria aj šunkovary Banquet alebo menej známa alternatíva, výrobca šunkovarov Toro.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujíma vás niečo ohľadom šunkovarov? Chýbajú vám nejaké informácie v návode, ako vybrať šunkovar? Potrebujete sa poradiť s výberom? Radi vám pomôžeme. Stačí, ak nám zanecháte komentár. Sekciu otázok a odpovedí – FAQ pravidelne kontrolujeme a odpovedáme na vaše dotazy. Takisto sme veľmi radi, ak sa s nami podelíte o vaše skúsenosti. Môžete tak pomôcť ostatným spotrebiteľom, ktorí s výberom šunkovarov nemajú žiadne skúsenosti.

Vzhľadom na to, že domáca šunka je určená na rýchlu spotrebu, pretože neobsahuje žiadne konzervačné látky a stabilizátory, odporúčame vám pripravovať v šunkovare toľko šunky, koľko spotrebujete. Tomu prispôsobte aj kapacitu nádoby. Pre bežného spotrebiteľa (4-členná domácnosť) zvyčajne postačuje objem 0,5 až 1,5 kg. Samozrejme, ak spotrebujete väčší objem, siahnuť môžete aj po väčších šunkovaroch 2 až 3 kg.

Je dôležité, aby bol šunkovar ponorený celým objemom vo vode. Preto je dôležité vlastniť hrniec, do ktorého sa šunkovar zmestí po celej výške i šírke. Zvislé šunkovary vyžadujú, aby ste mali hrniec dostatočne vysoký, naopak horizontálne šunkovary, aby bol šunkovar dostatočne široký. Nie je nutné tak vlastniť špeciálny hrniec, ale len hrniec s dostatočnými rozmermi.

Áno, nerezové i plastové šunkovary je možné umývať v umývačke riadu. Vždy sa však riaďte pokynmi výrobcu, aby nedošlo k poškodeniu nádoby alebo jeho znehodnoteniu.

Áno, určite je. V prvom rade však záleží na tom, aké suroviny človek na výrobu domácej šunky používa. Receptov na prípravu šunky v šunkovare sú desiatky a výber necháme na vás. Najväčšou výhodou určite je, že vždy viete, čo na prípravu tejto mäsovej dobroty používate. Hlavne nebude šunka obsahovať žiadne stabilizátory, emulgátory, ochucovadlá, separáty alebo farbivá. Výroba je nenáročná a cenovo výhodnejšia. Myslite však na to, že pravá domáca dusená šunky je určená na rýchlu spotrebu, 3 až 5 dní. Čím čerstvejšia, tým lepšie.

Heureka.sk odporúča:

TESCOMA Šunkovar PRESTO, s teplomerom

od 19,80 €
Šunka tvorí obľúbenú súčasť jedálnička. Kupovaná sa tej domácej nikdy nevyrovná. Príprava základnej šunky je pritom nesmierne jednoduchá. Nádobu...

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(92.8%)

Komentáre
Milan 08.Jan.2022

Banquet Akcent je jednoduchý šunkovar, vďaka ktorému mám šunku raz dva hotovú. Oceňujem, že na výrobu bol použitý nerez a veľkosť šunkovaru je tak akurát. Domáca šunka je chutná. Nemám nič, čo by mi na tomto produkte prekážalo.

Odpovedať

Anička 09.Jan.2022

Nedávno sme si kúpili šunkovar Toro a robí naozaj skvelé šunky. Ovládanie je jednoduché a šunku sme uvarili hneď na prvýkrát podľa priloženého receptu, nie je to nič zložité a výsledok stojí za to. Šunkovar je pekne spracovaný a vďaka nerezovému povrchu dúfame v dlhú životnosť. Maličkým mínusom je dodávaná pružina, ktorá je troška slabšia. Inak sme s výrobkom spokojní.

Odpovedať

Helena 09.Jan.2022

Tescoma Presto je lacný plastový šunkovar, ak vám nevadí variť v plaste, je fajn voľbou. Domáca šunka sa vďaka nemu vyrába jednoducho a zatiaľ všetko funguje podľa predstáv. Odporúčam pri nakladaní šunky neponáhľať sa a nechať tri dni ležať... Prístroj sa dobre umýva a je možné urobiť aj polovičné množstvo. Super je, že obsahoval recepty.

Odpovedať

Tibor 10.Jan.2022

Šunkovar Orion je presne taký, aký som si predstavoval. Je vyrobený z kvalitného materiálu, jednoducho sa používa a vyhovuje mi aj veľkosť hrnca - výška aj šírka. Praktickosť sa nezastavuje len na výrobe šunky, ale použiť ho možno napríklad aj na varenie cestovín, zeleniny a podobne. Mínusom pri používaní je, že je potrebné strážiť teplotu vody, aby nepresiahla 80 stupňov.

Odpovedať

Ľubo 13.Jan.2022

AL-Solid je kvalitný šunkovar vyrobený z kvalitnej zliatiny hliníka, preto predpokladám dlhú životnosť. Pracuje sa mi s ním dobre, je to jednoduchá údenárska forma na výrobu domácej šunky, debrecínskej a podobne. Zatiaľ som ho použil len párkrát, ale výsledok bol zakaždým dobrý.

Odpovedať

Gabika 14.Jan.2022

Používame šunkovar Tescoma Presto a teplomer funguje skvele. Máme indukčnú dosku a zatiaľ nebol problém udržať potrebnú teplotu. Páči sa mi nadstavec na polovičnú porciu mäsa aj jednoduchosť, funkčnosť a ľahká údržba. V balení bol pekne spracovaný stručný návod s receptami aj obrázkami. Skúšali sme aj kuraciu šunku so sušenými nakladanými rajčinami a šunka bola výborná. Mínusom je snáď len plast, inak nemám žiadne výhrady.

Odpovedať

Viktor 08.Feb.2022

AL-Solid Mozart je skvelý český výrobok, škoda, že už sa nepredáva. Používam ho roky a som s ním maximálne spokojný. Je vhodný na domáce, ale aj profesionálne používanie.

Odpovedať

Tóno U. 22.Feb.2022

Banquet Akcent je jednoduchý a rýchlo vyrába chutnú šunku, nevýhody nevnímam žiadne.

Odpovedať

Zdeno 16.May.2022

Tescoma Presto je fajn šunkovar, lacný a pritom disponujte teplomerom. Páči sa mi, že je skladný a výsledná šunka je fajn. Prekáža mi však použitý plast, ten nevydrží naveky, no pre mňa ako pre začiatočníka postačí. Bola to fajn kúpa, za tú cenu sa šunkovar oplatil.

Odpovedať

Roman 14.Jan.2023

Doma máme šunkovar Kinekus. Vybrali sme ho preto, že je vyrobený z nerezu a teda je to kvalitnejší a trvácnejší materiál než plast… Šunkovar má rozmery tak akurát a zmestí sa sem 1,5 kilogramu. Pre domáce vyrábanie šunky je to postačujúce. Používanie je jednoduché a šunka chutná. Určite lepšie ako tá z obchodu, aspoň viem, čo v nej je… Môžem odporučiť.

Odpovedať