Rázové uťahováky

Najlepšie rázové uťahováky 2024 + recenzie

Rázové uťahováky nepatria k nevyhnutnej výbave domáceho majstra. Pokiaľ si však chcete prácu v domácnosti, na záhrade či v dielni uľahčiť na maximum, toto náradie vám nesmie chýbať. Rázové uťahováky sú určené na skrutkovanie, ktoré je s ich pomocou podstatne jednoduchšie a efektívnejšie. Pre tých z vás, ktorí práve zvažujú kúpu takéhoto pomocníka, sme zostavili test, v ktorom nájdete podrobnú recenziu jeho víťaza, modelu Makita DTD171Z, a niekoľko ďalších recenzií šikovných rázových uťahovákov, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Publikované: 12.08.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Aký rázový uťahovák kúpiť?

Už v úvode sme naznačili, že náš test rázových uťahovákov pozostáva z niekoľkých podrobných recenzií vybraných modelov. Keďže chceme, aby bol tento prieskum trhu nápomocný pre čo najväčšiu časť z vás, na začiatok sme si pripravili krátke popisy 3 modelov, ktorým sme udelili špeciálne štítky súvisiace s výkonom, obstarávacou cenou či kvalitou spracovania. Sú určené pre čitateľov, ktorí nechcú alebo nemôžu venovať čas našim komplexným recenziám.

Názov Hodnotenie Detail
Makita DTD171Z 5* Zobraziť produkt
Güde ESS 350 5* Zobraziť produkt
DeWalt DCF887D2 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Makita DTD171Z

Makita DTD171Z

Akumulátorový rázový uťahovák, napätie 18 V, max. krútiaci moment 180 Nm, priemer skrutky M5 – M14, hmotnosť 1,3 kg

Zobraziť viac info

Akumulátorový rázový uťahovák Makita DTD171Z nás zaujal primeranou obstarávacou cenou, vysokým výkonom a pokročilými možnosťami nastavenia otáčok i príklepov. Má nízku hmotnosť, kompaktné rozmery a šikovné prevedenie, vďaka čomu je práca s ním veľmi pohodlná. Uťahovák je kompatibilný so skrutkami M5 až M14, má nízku hlučnosť a niekoľko praktických doplnkových aj bezpečnostných funkcií, ako je brzda motora či LED osvetlenie.

Cenový trhák
Güde ESS 350

Güde ESS 350

Elektrický rázový uťahovák, príkon 400 W, max. krútiaci moment 350 Nm, hmotnosť 2,15 kg

Zobraziť viac info

Güde ESS 350 je elektrický rázový uťahovák so slušným výkonom, ktorý je dostupný za veľmi atraktívnu obstarávaciu cenu. Má plynulo regulovateľný výkon, jeho obsluha je nenáročná, je dodávaný s bohatým príslušenstvom a k plusom patrí taktiež až prekvapivo dobrá kvalita spracovania. Güde ESS 350 je pomerne ľahký a manipuláciu s ním hodnotíme tiež ako veľmi pohodlnú a nenáročnú.

Náš TIP
DeWalt DCF887D2

DeWalt DCF887D2

Akumulátorový rázový uťahovák, napätie 18 V, max. krútiaci moment 205 Nm, max. priemer skrutky M12, hmotnosť 1,34 kg

Zobraziť viac info

Akumulátorový rázový uťahovák DeWalt DCF887D2 patrí do vyššej cenovej kategórie. Na druhej strane má vysoký výkon, veľmi dobré možnosti jeho regulácie, nastaviteľný krútiaci moment, dlhú výdrž a je dodávaný s akumulátorom aj nabíjačkou. Tento model nás pozitívne prekvapil nízkou hmotnosťou, kompaktnými rozmermi a praktickým prevedením, vďaka čomu je jeho obsluha pohodlná a nenáročná.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Aby sme mohli vybrané rázové uťahováky čo najlepšie zrecenzovať a následne porovnať medzi sebou, pri všetkých hodnotíme rovnaké parametre. Inak by hrozilo, že nebudeme schopní zachovať potrebnú dávku objektivity. Pri všetkých recenzovaných produktoch sa v prvom rade za každých okolností sústredíme na pomer medzi obstarávacou cenou, výkonom, kvalitou a funkciami. Tento parameter je totiž najdôležitejší, pretože nie každý z vás musí túžiť po čo najvýkonnejšom či naopak najlacnejšom kúsku.

V prípade rázových uťahovákov sme sa ďalej zamerali na samotný výkon a možnosti jeho regulácie, ktoré majú priamy súvis s tým, aký univerzálny je daný model. Dôležitá pre nás bola aj kvalita spracovania, prevedenie, ergonómia, povrchová úprava a bezpečnostné i doplnkové funkcie.

Max. krútiaci moment
Max. počet rázov za min.
Max. počet otáčok za min.
Možnosti regulácie výkonu
Bezpečnostné funkcie
Hmotnosť a prevedenie
Doplnkové funkcie

Už viete, ktoré parametre sme pri hodnotení hodnotili na prvom mieste. Predtým, než sa pustíte do čítania našich recenzií, vám ešte vysvetlíme, na základe čoho boli dané rázové uťahováky vybrané do nášho testu. Keďže sme zástancami názoru, že nákup náradia od renomovaného výrobcu je zárukou kvality, zamerali sme sa len na overené značky MakitaGüde, DeWalt, Milwaukee a Parkside. Následne sme sa venovali štúdiu technických parametrov prieskumu spotrebiteľských recenzií na populárnych portáloch Heureka.sk, Mall.sk, Hej.sk či Alza.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie rázových uťahovákov

Náš test je nezávislý, čo znamená, že na recenzie rázových uťahovákov nemali vplyv výrobcovia ani predajcovia tohto náradia. Naše hodnotenia prebiehali len na základe reálnych parametrov, prieskumu trhu a praktických skúseností spotrebiteľov. Samozrejme, pri hodnotení sme sa spoliehali taktiež na náš vlastný názor a výsledky porovnania jednotlivých modelov.

Víťaz testu

Makita DTD171Z

Akumulátorový rázový uťahovák, napätie 18 V, max. krútiaci moment 180 Nm, priemer skrutky M5 – M14, hmotnosť 1,3 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Makita DTD171Z je praktický akumulátorový model s nízkou hmotnosťou, vysokým výkonom, množstvom doplnkových funkcií a veľmi presnou reguláciou. Pozitívne hodnotíme aj jeho obstarávaciu cenu.

Akumulátorový rázový uťahovák Makita DTD171Z váži len 1,3 kg, vďaka čomu sa s ním manipuluje veľmi pohodlne. Napätie akumulátora predstavuje 18 V, čo je porovnateľné s modelmi DeWalt DCF887D2Milwaukee M18 FHIWF12-502XMakita DTW190Z a DeWalt DCF899P2. Kompatibilitu so skrutkami hodnotíme ako celkom širokú, keďže s týmto náradím môžete použiť tie s veľkosťou od M5 do M14.

Jedným z najvýraznejších plusov sú vcelku široké možnosti nastavenia výkonu, otáčok a príklepov. Rázy môžete regulovať od 0 po 3 800/min., a to až v 8 režimoch, pričom každý z nich má rozdielne nastaviteľné rozpätie otáčok. Napr. režim maximálnych rázov môžete nastaviť od 0 do 3 600 ot./min. Ďalej máte na výber režim silných, stredných alebo mäkkých rázov, režim dreva, alebo skrutky a režimy T1 a T2.

Z doplnkových funkcií stojí za spomenutie LED svetlo, ktoré oceníte pri práci v zúžených či iných zle viditeľných priestoroch, a osvetlenie samotného uťahováka v tme. Z hľadiska bezpečnosti hodnotíme pozitívne elektronický vypínač a brzdu motora.

Obstarávaciu cenu pokladáme za primeranú. Mínusom je skutočnosť, že Makita DTD171Z je dodávaný bez akumulátora a nabíjačky. Samozrejme, môžete si k nemu dokúpiť bohaté príslušenstvo, ktoré nájdete v ponuke daného výrobcu. Pozitívne ďalej hodnotíme dobrú kvalitu spracovaniabezproblémový a tichý chodkompaktné rozmery a šikovné prevedenie, vďaka ktorému sa tento uťahovák v ruke drží veľmi pohodlne.

Akumulátorový rázový uťahovák Makita DTD171Z si na Heureka.sk od spotrebiteľov vyslúžil 99 % hodnotenie. Pozitívne sú hodnotené vlastnosti, ako nízka hmotnosť, šikovné a kvalitné prevedenie, množstvo doplnkových funkcií, vysoký výkon, pokročilá regulácia či tichá prevádzka. Medzi množstvom recenzií sme nenatrafili ani na jednu negatívnu.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou, výkonom a kvalitou
Vysoký a dobre regulovateľný výkon
Šikovné doplnkové a bezpečnostné funkcie

Negatíva

Dodávaný bez akumulátora a nabíjačky

Spôsob napájania = akumulátor ● Napätie = 18 V ● Max. krútiaci moment = 180 Nm ● Priemer skrutky = M5 – M14 ● Vibrácie = 13,5 m/s2 ● Úroveň akustického tlaku = 97 dB(A) ● Hmotnosť = 1,3 kg ● Rozmery = 116 x 79 x 218 mm

Cenový trhák

Güde ESS 350

Elektrický rázový uťahovák, príkon 400 W, max. krútiaci moment 350 Nm, hmotnosť 2,15 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Güde ESS 350 je elektrický rázový uťahovák z najnižšej cenovej kategórie. Aj napriek tomu dosahuje pomerne vysoký výkon, ktorý je plynulo regulovateľný, je vyrobený z kvalitných a odolných materiálov a spolu s ním dostanete bohaté príslušenstvo.

Güde ESS 350 nás zaujal hneď v niekoľkých smeroch. V prvom rade ide o vyslovene lacný model, ktorý prekvapí pomerne vysokým výkonom. Má 400 W príkon a dosahuje 3 200 ot./min. V tomto smere sa najviac podobá na model DeWalt DCF887D2. Max. počet rázov za min. je 4 000, čo je postačujúce aj na náročnejšie práce. Najzásadnejšou nevýhodou tohto kúska je fakt, že na ňom nemôžete nastaviť krútiaci moment. V tejto cenovej kategórii uťahovákov však ide o bežnú vec. Max. krútiaci moment predstavuje 350 Nm.

V pozitívnom zmysle slova nás prekvapila aj veľmi dobrá kvalita spracovania a robustné prevedenie. Kladne hodnotíme aj celkové prevedenie tohto náradia. Váži cca 2 kg, čo je tak akurát. K pohodlnému používaniu prispieva ergonomicky tvarovaná rukoväť s protišmykovou povrchovou úpravou a LED kontrolka, ktorá indikuje stav napätia. Ovládanie je vyslovene nenáročné. Výkon náradia totiž regulujete len prostredníctvom slabšieho či silnejšieho stlačenia tlačidla. Uťahovák je dodávaný s praktickým prenosným kufríkom, v ktorom nájdete sadu štvorhranných nástrčných kľúčov.

Elektrický rázový uťahovák Güde ESS 350 je spotrebiteľmi hodnotený veľmi často. Je opisovaný ako šikovný model na domáce použitie. K pozitívam užívatelia radia najmä slušný výkonnízku obstarávaciu cenu, bezproblémový chod, jednoduchú manipuláciu a obsluhu, kvalitné prevedenie a dodávané príslušenstvo. Najčastejšie skloňovaným mínusom je nemožnosť nastavenia krútiaceho momentu, čo je pre túto cenovú kategóriu príznačné.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Dostatočne vysoký výkon
Dodávaný s príslušenstvom

Negatíva

Bez možnosti nastavenia krútiaceho momentu
Vhodný len na menej náročné práce

Spôsob napájania = sieťové ● Príkon = 400 W ● Max. krútiaci moment = 350 Nm ● Voľnobežné otáčky = 0 – 3 200/min. ● Počet rázov = 0 – 4 000/min. ● Úroveň akustického tlaku =98,2 dB (A) ● Hmotnosť = 2,15 kg

Náš TIP

DeWalt DCF887D2

Akumulátorový rázový uťahovák, napätie 18 V, max. krútiaci moment 205 Nm, max. priemer skrutky M12, hmotnosť 1,34 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Akumulátorový rázový uťahovák DeWalt DCF887D2 je trochu drahší, no veľmi výkonný a kvalitný model. Do nášho testu sme ho zaradili najmä pre široké možnosti regulácie, dlhú výdrž, nízku hmotnosť a šikovné prevedenie.

DeWalt DCF887D2 je ďalší akumulátorový rázový uťahovák. Je vybavený 18 V akumulátorom s dostatočne dlhou výdržou. K výrazným benefitom patrí fakt, že je dodávaný s akumulátorom, ktorý je kompatibilný so všetkým náradím DeWalt radu 18 V XR.

Krútiaci moment dosahuje max. 205 Nm. Môžete ho regulovať v 3 prednastavených stupňoch v režime PrecisionDrive. Vďaka tomu uťahovák využijete pri náročných, ale aj tých jemnejších prácach. Možnosť nastavenia krútiaceho momentu oceníte taktiež pri práci s materiálom náchylným na poškodenie. Regulovateľná je aj rýchlosť uťahováka, a to od 0 do 3 250 ot./min.

Na modeli DCF887D2 nás ďalej zaujala nízka hmotnosť 1,34 kg a vyslovene kompaktné rozmery. Toto náradie je malé a ľahké, takže ho využijete aj pri prácach v ťažšie dostupných priestoroch či tých, pri ktorých musíte skrutkovať v neprirodzenej polohe. Praktickým detailom je kruhové osvetlenie s 3 LED diódami.

DeWalt DCF887D2 je spotrebiteľmi hodnotený veľmi pozitívne. Ani v prípade tohto modelu sme nenatrafili na negatívne recenzie. V tých kladných je spomínaný vysoký výkon, nízka hmotnosť, kompaktné rozmery, možnosť nastavenia krútiaceho momentu a dlhá výdrž batérie.

Pozitíva

Vysoký výkon s dobrými možnosťami regulácie
Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery
Dlhá výdrž batérie

Negatíva

Primeraná, ale vyššia obstarávacia cena

Spôsob napájania = akumulátor ● Napätie = 18 V ● Max. krútiaci moment = 205 Nm ● Voľnobežné otáčky = 0 – 3 250/min.● Max. priemer skrutky = M12 ● Vibrácie = 22 m/s2 ● Úroveň akustického tlaku = 96 dB(A) ● Hmotnosť = 1,34 kg ● Rozmery = 134 x 225 mm

Pre náročných

Milwaukee M18 FHIWF12-502X

Akumulátorový rázový uťahovák, napätie 18 V, max. krútiaci moment 1 898 Nm, max. priemer skrutky M33, hmotnosť 3,3 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Milwaukee M18 FHIWF12-502X je možné označiť za profesionálny akumulátorový rázový uťahovák, čomu zodpovedá aj jeho obstarávacia cena. Má nadpriemerne vysoký výkon i výdrž a je dodávaný s akumulátorom, nabíjačkou a praktickým kufríkom na uskladnenie prenos.

Milwaukee M18 FHIWF12-502X je vhodný aj na tie najnáročnejšie práce. Je vybavený 18 V akumulátorom, čo je porovnateľné s lacnejšími modelmi DeWalt DCF887D2Makita DTW190Z a DeWalt DCF899P2. Nadpriemerný je najmä jeho max. krútiaci moment, ktorý dosahuje až 1 898 Nm. Uťahovák disponuje systémom Drive Control™, prostredníctvom ktorého môžete regulovať rýchlosť, teda otáčky, a krútiaci moment v 4 stupňoch. Vďaka tomu je model od Milwaukee vhodný na „tvrdé“ aj „jemnejšie“ práce. Za výrazné pozitívum považujeme taktiež možnosť použiť skrutky do veľkosti M33.

Za zmienku ďalej stojí 18 V akumulátor REDLITHIUM-ION™ s veľkou kapacitou 5 Ah, a teda i výdržou, ktorý nabijete za necelých 60 min. Dávame do pozornosti, že súčasťou balenia sú 2 akumulátory a rýchlonabíjačka. Dobrou správou je, že tento model je kompatibilný so všetkými akumulátormi Milwaukee® M18.

Aj napriek pomerne vysokej hmotnosti 3,3 kg, tento model hodnotíme ako kompaktný. Dostanete sa s ním aj na ťažšie dostupné miesta, samozrejme, vyššiu hmotnosť pri dlhšej práci nepochybne pocítite. Z hľadiska prevedenia nás zaujalo šikovné ergonomické tvarovanie rukoväte a kvalitná povrchová protišmyková úprava z odolnej gumy, ktorá ochráni nielen vaše ruky, ale taktiež samotné náradie pred koróziou a inými vonkajšími vplyvmi.

Milwaukee M18 FHIWF12-502X je kompatibilný s poistnými krúžkami ½″. Nachádza sa na ňom silné LED osvetlenie na prácu v horších svetelných podmienkach a bezpečnostný smart systém REDLINK PLUS™, ktorý zabezpečuje pokročilú digitálnu ochranu náradia proti preťaženiu. V balení nájdete praktický kufor na skladovanie a prenosy.

Milwaukee M18 FHIWF12-502X patrí do vyššej cenovej kategórie, spotrebiteľmi teda, logicky, nie je hodnotený príliš často. Pár recenzií, ktoré sme našli, je takmer totožných. Tí, ktorí si zakúpili tento model, ho opisujú ako nadštandardne výkonný, len trochu ťažší. To je vzhľadom na jeho funkcie a výkon viac než prirodzené.

Pozitíva

Nadpriemerný výkon s dobrou reguláciou
Dodávaný s 2 akumulátormi a rýchlonabíjačkou
Multifunkčné využitie a dobrá kompatibilita s príslušenstvom

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena
Vyššia hmotnosť

Spôsob napájania = akumulátorové ● Napätie = 18 V ● Max. krútiaci moment = 1 898 Nm ● Max. voľnobežné otáčky = 1 750/min. ● Max. počet rázov = 2 100/min. ● Max. priemer skrutky = M33 ● Úroveň akustického tlaku = 92,1 dB(A) ● Hmotnosť = 3,3 kg

Dobré recenzie

DeWalt DCF899P2

Akumulátorový rázový uťahovák, napätie 18 V, max. krútiaci moment 1 625 Nm, priemer skrutky M5 – M14, hmotnosť 1,3 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

DeWalt DCF899P2 je poloprofesionálny akumulátorový rázový uťahovák za vyššiu obstarávaciu cenu, ktorý je nadštandardne „silný“ a kvalitný. Za najvýraznejšie pozitíva považujeme pokrokovú a veľmi jednoduchú reguláciu výkonu a dlhú výdrž na 1 nabitie. Naopak, nevýhodou je vysoká hmotnosť.

Akumulátorový rázový uťahovák DeWalt DCF899P2 nás zaujal vo viacerých smeroch. Výkonom sa takmer vyrovná ďalšiemu drahšiemu kúsku Milwaukee M18 FHIWF12-502X, ktorý sme zaradili do nášho testu. Na rozdiel od neho môžete tento model vlastniť za skoro polovičnú cenu. Max. krútiaci moment uťahováka dosahuje 1 625 Nm. Je regulovateľný v 3 stupňoch. Na výber máte moment so silou 135, 400 alebo 950 NmMax. počet rázov za min. je 2 400 a max. rýchlosť predstavuje 1 900 ot./min.

Kvalitu spracovania a celkové prevedenie hodnotíme na jednotku. Materiály sú kvalitné a odolné, na DeWalt DCF899P2 nájdete praktické LED diódy a rukoväť má veľmi príjemné ergonomické tvarovanie a praktickú povrchovú úpravu z protišmykového materiálu. Náradie je dodávané s dvomi 18 V akumulátormi s veľkou kapacitou 5 Ah, univerzálnou nabíjačkou a transportným kufríkom. Do pozornosti vám dávame aj dlhú výdrž akumulátora, čo pokladáme za veľmi veľký plus. Naopak, za najvýraznejšie negatívum považujeme vysokú hmotnosť, ktorá predstavuje až 3,3 kg, čo je vzhľadom na vysoký výkon prirodzené.

DeWalt DCF899P2 si na Heureka.sk od spotrebiteľov vyslúžil 99 % hodnotenie. Všetky recenzie súvisia s vysokým výkonom, veľmi jednoduchou a širokou reguláciou výkonu, kvalitným prevedením, pozoruhodnou výdržou akumulátora a bezproblémovým chodom. V hodnoteniach sme natrafili len na 2 častejšie spomínané mínusy, a to na vysokú hmotnosť vyššiu obstarávaciu cenu, ktorú však užívatelia pokladajú za primeranú.

Pozitíva

Nadštandardný a dobre regulovateľný výkon
Dlhá výdrž akumulátora
Dodávaný s 2 akumulátormi s nabíjačkou

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Vyššia hmotnosť

Spôsob napájania = akumulátorové ● Napätie = 18 V ● Max. krútiaci moment = 1 625 Nm ● Voľnobežné otáčky = 0 – 1 900/min. ● Počet rázov = 0 – 2 400/min. ● Max. priemer skrutky = M20 ● Vibrácie = 13 m/s2 ● Úroveň akustického tlaku = 101 dB(A) ● Hmotnosť = 3,3 kg

Makita DTW190Z

Akumulátorový rázový uťahovák, napätie 18 V, max. krútiaci moment 190 Nm, priemer skrutky M8 – M16, hmotnosť 1,4 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Makita DTW190Z je lacný rázový uťahovák s pomerne vysokým výkonom, nízkou hmotnosťou a veľmi dobrou kvalitou spracovania. Je ako stvorený na domáce práce a vďaka nízkej hmotnosti, kompaktným rozmerom a šikovnému prevedeniu je vhodný aj pre nežnejšie pohlavie.

Akumulátorový rázový uťahovák Makita DTW190Z je veľmi šikovný model za atraktívnu obstarávaciu cenu. Jeho hmotnosť, 1, 4 kg, je podobná ako v prípade modelu DeWalt DCF887D2. Má kompaktné rozmery 176 x 79 x 237 mm a príjemné ergonomické tvarovanie rukoväte s povrchovou protišmykovou úpravou. Z hľadiska výkonu je tento uťahovák vhodný na bežné práce v domácnosti či dielni. Jeho max. krútiaci moment dosahuje 190 Nm. Max. rýchlosť predstavuje 2 300 ot./min. a max. počet príklepov 3 000/min.

Makita DTW190Z je kompatibilný so skrutkami veľkosti M8 až M16 a akumulátorom s napätím 18 V. Upozorňujeme, že ani tento model nie je dodávaný s akumulátorom a nabíjačkou. Za spomenutie nepochybne stojí aj vysoká kvalita spracovaniaodolné materiály a robustné prevedenie, čo je pre produkty od daného výrobcu príznačné.

Spotrebitelia si rázový uťahovák Makita DTW190Z nevedia vynachváliť. Oceňujú jeho vysoký výkon, výbornú kvalitu spracovania, dlhú výdrž akumulátora a primeranú obstarávaciu cenu. Ani v prípade tohto modelu sme nenašli žiadne negatívne hodnotenia.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou, výkonom a kvalitou
Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery
Vysoká kvalita spracovania a šikovné prevedenie

Negatíva

Vhodný na menej náročné práce
Dodávaný bez akumulátora a nabíjačky

Spôsob napájania = akumulátorové ● Napätie = 18 V ● Max. krútiaci moment = 190 Nm ● Voľnobežné otáčky = 0 – 2 300/min. ● Počet rázov = 0 – 3 000/min. ● Priemer skrutky = M8 – M16 ● Hmotnosť = 1,4 kg ● Rozmery = 176 x 79 x 237 mm

Ďalšie zaujímavé produkty

Ponuka rázových uťahovákov na našom trhu je viac než široká a pestrá. Na svoje by si preto mal prísť naozaj každý z vás. Náš test je limitovaný, takže sme doň zaradili iba niekoľko vybraných modelov. Preto je možné, že ste nenašli taký, ktorý vyhovuje vašim požiadavkám. Aby bol náš test prínosný pre čo najväčšiu časť spotrebiteľov, vybrali sme pre vás ešte niekoľko šikovných rázových uťahovákov. V nasledujúcich odstavcoch nájdete ich popis spolu s naším krátkym hodnotením.

Bosch GDX 18V-200 C je univerzálny aku rázový uťahovák 2v1 s 18 V akumulátorom za cenu do 200 eur. Otáčky na ňom môžete regulovať v 3 stupňoch, a to od 0 do 3 400 ot./min. To isté platí aj pre rázy, ktoré sú nastaviteľné na 0 až 4 000/min. Max. krútiaci moment predstavuje 200 Nm. Náradie má nízku hmotnosť 1,2 kg a je kompatibilné so skrutkami M6 až M16.

Aku rázový uťahovák DeWalt DCF887N je cenovo atraktívny model s vysokým výkonom. Max. krútiaci moment dosahuje 205 Nm a otáčky aj moment na ňom môžete regulovať v 3 stupňoch. Tento model je kompatibilný so všetkými 18 V akumulátormi DeWalt radu 18 V XR. Pozitívne ďalej hodnotíme veľmi nízku hmotnosť, praktické prevedenie, LED svetlo a vysokú kvalitu spracovania.

Ak hľadáte poloprofesionálny rázový uťahovák, do pozornosti vám dávame Metabo SSW 18 LTX 400 BL. Jeho krútiaci moment dosahuje 400 Nmmax. rýchlosť 2 150 ot./min. a počet rázov za min. môžete nastaviť až na hodnotu 4 250. Výrazným plusom je možnosť regulácie výkonu v 12 stupňoch. Tento model pracuje s 18 V akumulátorom a je uspôsobený na upnutie skrutiek s veľkosťou do M20. Prevedeniu a kvalite nemáme čo vytknúť.

Pre zástancov klasiky, teda elektrických rázových uťahovákov, sme vybrali model Narex ESR 800. Nepatrí k najlacnejším, jeho výkon však uspokojí aj tých náročnejších. Uťahovák má 500 W príkon a jeho max. krútiaci moment predstavuje 1 100 Nm. Môžete s ním pracovať so skrutkami veľkosti M12 až M30, max. rýchlosť dosahuje 1 700 ot./min. a rázy 2 100 za min. Pozitívne hodnotíme aj dostatočne dlhý napájací kábel, ktorý má 4 m. Mínusom je vyššia hmotnosť 3,1 kg.

Ako posledný sme pre vás vybrali Lidl aku rázový uťahovák Parkside Performance. Má prekvapivo vysoký krútiaci moment, až 1 350 Nm, dosahuje max. 1 900 rázov za min. a 1 550 ot./min. Náradie je poháňané 20 V akumulátorom, váži necelé 3 kg a je kompatibilné so skrutkami do veľkosti M33. Aj napriek vyššej hmotnosti ide o kompaktný model s ergonomickým tvarovaním a kvalitnou povrchovou úpravou z protišmykového materiálu. Obstarávaciu cenu hodnotíme ako primeranú.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Zvyknete sa pri výbere náradia do vašej dielne orientovať aj podľa miery jeho predajnosti? Tento parameter by pre vás určite nemal byť ten najpodstatnejší, ako pomôcka však nie je na škodu. Jednotliví výrobcovia neustále rozširujú svoju ponukuna trh uvádzajú nové modely, tie staršie sú následne dostupné za nižšiu obstarávaciu cenu a, v neposlednom rade, miera predajnosti napovie pomerne veľa aj o skutočných vlastnostiach toho či onoho modelu. Aby sme vám prinášali aktuálne informácie, pripravili sme si pre vás priebežne obnovovanú tabuľku najpredávanejších rázových uťahovákov na Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Makita DTW190Z 5* Zobraziť produkt
DeWalt DCF922N 5* Zobraziť produkt
Milwaukee M18 CBLID-0 5* Zobraziť produkt
DeWalt DCF887N 5* Zobraziť produkt
Makita DTD172Z 5* Zobraziť produkt

Ak patríte k skúseným domácim majstrom, výber rázového uťahováka pre vás nebude problém. Platí to aj v prípade, ak ste s týmto ručným náradím neprišli do „osobného kontaktu“. Tí z vás, pre ktorých je majstrovanie neznámou, sa pri výbere pravdepodobne trochu potrápia, pretože je potrebné prihliadať na pomerne veľa technických parametrov. Náš návod sme sa práve preto snažili zostaviť tak, aby bol zrozumiteľný a zároveň nápomocný pre všetkých z vás. Pozrieme sa v ňom na všetky dôležité špecifikácie, ktoré majú priamy súvis s výkonom a funkčnou stránkou rázových uťahovákov.

Ako vybrať rázový uťahovák

 • Rozdiel medzi vŕtacím skrutkovačom a rázovým uťahovákom
 • Základné rozdelenie rázových uťahovákov podľa spôsobu napájania
 • Príkon a výkon – elektrické rázové uťahováky
 • Napätie – akumulátorové rázové uťahováky
 • Krútiaci moment
 • Otáčky
 • Počet rázov za minútu
 • Maximálny priemer skrutky
 • Hmotnosť a prevedenie
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Rozdiel medzi vŕtacím skrutkovačom a rázovým uťahovákom

Na začiatok je potrebné vysvetliť, na čo presne využijete toto náradie a čím sa líši od klasickej vŕtačky, teda vŕtacieho skrutkovača, pretože ide o 2 úplne odlišné pracovné náradia.

 • Vŕtacie skrutkovače majú multifunkčné využite. Vďaka možnosti viacerých nastavení nimi môžete vŕtať do rôznych materiálov, teda dreva, umelej hmoty, kovu či muriva. Skľučovadlo je spravidla kompatibilné s celým radom bitov, preto sú vhodné aj na skrutkovanie. Pri skrutkovaní oceníte fakt, že vŕtacie skrutkovače uľahčujú uťahovanie skrutiek, takpovediac, do roviny s materiálom.
 • Rázové uťahováky sú uspôsobené na jedinú činnosť, ktorou je skrutkovanie. Nenájdete na nich skľučovadlo, ale upínač kompatibilný výhradne so šesťhrannými vodiacimi bitmi rôznych veľkostí a tvarov. Toto náradie využíva rotáciu bitu v kombinácii s rázovými údermi, vďaka čomu sa skrutkovanie stáva omnoho jednoduchším a plynulejším. Rázové uťahováky si poradia aj s vyslovene odolnými či hrubými materiálmi. Využijete ich tiež pri uvoľňovaní skrutiek.

Základné rozdelenie rázových uťahovákov podľa spôsobu napájania

Najčastejšie využívanými sú elektrické alebo akumulátorové rázové uťahováky. Na trhu sú ďalej dostupné ďalšie alternatívy v podobe pneumatických a hybridných modelov. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na ich základnú charakteristiku, výhody a nevýhody.

Elektrické rázové uťahováky

Sú cenovo dostupné a majú vysoký výkon. Zároveň ide o najdostupnejšiu verziu tohto náradia. Nevýhodou je nutnosť napájania zo siete. V preklade, pri práci sa vám bude pod rukami neustále „motať“ napájací kábel, čo okrem iného predstavuje aj isté bezpečnostné riziko. Pozor, ak sa s rázovým uťahovákom chystáte pracovať na miestach bez elektrickej prípojky, pouvažujte nad kúpou aku alebo pneumatického modelu.

Elektrický rázový uťahovák

Akumulátorové rázové uťahováky

Ide o veľmi populárnu voľbu domácich majstrov. Zdrojom energie je akumulátor/batéria, pri práci teda nie ste obmedzovaní napájacím káblom. Na druhej strane sa musíte pripraviť na obmedzenú dobu prevádzky, nutnosť dobíjania akumulátora a nižší výkon v porovnaní so všetkými ostatnými typmi rázových uťahovákov. Pri výbere tohto typu náradia sa zamerajte na parametre súvisiace s akumulátorom. Musí byť dostatočne výkonný a mať čo najväčšiu kapacitu, aby ste prácu nemuseli prerušovať po niekoľkých minútach.

Pneumatické rázové uťahováky

Stretnete sa s nimi najmä v profesionálnych dielňach, svoje využitie však nájdu aj v zbierke náradia domáceho majstra. Rázový uťahovák v tomto prípade poháňa stlačený vzduch, ktorý doň dodáva samostatný kompresor, čo je zároveň hlavná nevýhoda tejto alternatívy. K výhodám patrí nízka obstarávacia cena a vysoký výkon. Pneumatické modely sú určené na náročnú prácu, predovšetkým uťahovanie a povoľovanie závitov, a to vrátane tých „zapečených“.

Príkon a výkon – elektrické rázové uťahováky

Príkon rázového uťahováka rozhoduje o jeho reálnom výkone. Upozorňujeme, že tento parameter nájdete len pri elektrických modeloch. Nepísaným pravidlom pri všetkom pracovnom náradí je, že čím je príkon vyšší, tým je vyšší aj jeho reálny výkon. Rázové uťahováky nie sú výnimkou, avšak pozor, najvýkonnejší kúsok nemusí byť ideálnou alternatívou pre každého.

Na bežné domáce používanie by vám mali postačovať uťahováky s výkonom okolo 0,25 až 0,35 kW. Takýto výkon zároveň považujeme za max. prijateľnú spodnú hranicu, pretože s 0,2 kW a menej výkonnými modelmi toho veľa neurobíte. Profesionálne modely dosahujú výkon od 0,6 kW. Po tejto alternatíve vám odporúčame siahnuť iba v prípade, ak budete toto náradie využívať často a hlavne na náročné práce.

Napätie – akumulátorové rázové uťahováky

Parameter o dodávanom napätí pri akumulátorových modeloch je ekvivalentom k príkonu pri tých elektrických. Najčastejšie sa stretnete s uťahovákmi s 18 V alebo 20 V akumulátorom, ktoré sú postačujúce na väčšinu domácich prác. Ak hľadáte „niečo“ výkonnejšie, siahnite po kúsku s 36 a viac V akumulátorom. Na trhu sú dostupné aj kúsky s 12 alebo 14 V napätím, ktoré môžete nabíjať v aute. Táto alternatíva je preto vhodná najmä na menej náročné práce mimo domova, resp. na miestach bez elektrickej prípojky.

Akumulátorový rázový uťahovák

Upozorňujeme, že s vybíjajúcou sa batériou klesá výkon náradia. Akumulátor by mal disponovať kapacitou od 2 Ah vyššie. Neprehliadnite ani údaj o dĺžke nabíjania. Za prijateľný čas považujeme 40 – 60 min. Určite nie je na škodu, ak siahnete po modeli dodávanom s náhradným akumulátorom. Ten si môžete, samozrejme, kúpiť aj samostatne.

Krútiaci moment

Tento parameter je pri rázových uťahovákoch asi ten najdôležitejší. V praxi ide o to, akou silou bude náradie pôsobiť na skrutku. Informácia o krútiacom momente je udávaná v Newton metroch. V tomto smere vám určte odporúčame siahnuť po kúsku s čo najväčšou „silou“.

Uťahováky s krútiacim momentom pod 250 Nm sú vhodné na menej nenáročné úkony. Využijete ich napr. pri montovaní nového nábytku. Vo všeobecnosti je však lepšie siahnuť po aspoň trochu výkonnejšom kúsku, od cca 250 – 300 do 500 Nm, keďže vám poskytne omnoho multifunkčnejšie využitie.

Poloprofesionálne rázové uťahováky na skrutky pôsobia silou okolo 600 až 1 000 Nm. Toto náradie si poradí so všetkými bežnými prácami v domácnosti aj na záhrade. Krútiaci moment pri profesionálnych modeloch dosahuje silu od 1 200 Nm vyššie. Ďalej sa zamerajte na to, či je možné krútiaci moment regulovať. Táto funkcia je nenahraditeľná. Spravidla sa stretnete s uťahovákmi, ktoré môžete nastaviť na 3 až 4 stupne.

Otáčky

Počet otáčok, ktoré dosiahne rázový uťahovák za minútu, je dôležitý, no nie najdôležitejší parameter. Zjednodušene, hovorí o tom, ako rýchlo uťahovákom utiahnete alebo uvoľníte skrutku. O tom, ako kvalitne tento úkon vykonáte, rozhoduje vyššie popisovaný krútiaci moment. Otáčky sa spravidla pohybujú od 1 500 do 4 000 ot./min.

Akumulátorový rázový uťahovák otáčky

S otáčkami súvisí aj možnosť ich regulácie. Na takmer všetkých uťahovákoch nájdete aspoň niekoľko rýchlostných stupňov. Všimnute si ich počet a tiež spôsob regulácie. Na výber máte tú plynulú a presnú v niekoľkých fixne stanovených stupňoch. Pozor, to, že môžete regulovať otáčky, nemusí automaticky znamenať, že môžete regulovať aj krútiaci moment.

Počet rázov za minútu

Počet príklepov alebo rázov za minútu je ďalším parametrom, ktorý má priamy súvis s reálnym výkonom rázového uťahováka. Príklepy, teda údery, sú práve tým, vďaka čomu je toto náradie stvorené na skrutkovanie. Uťahovák do skrutky v podstate udiera, čím ju efektívnejšie zaskrutkuje alebo uvoľní. Počet príklepov sa štandardne pohybuje v rozmedzí od 2 000 do 4 000 rázov za minútu. Aj v tomto prípade platí, že čím viac rázov, tým efektívnejšie skrutkovanie. Na zahodenie nie je možnosť regulácie rázov, pretože maximálny výkon nie je vhodný na všetky práce.

Maximálny priemer skrutky

Každý rázový uťahovák je kompatibilný so skrutkami s rôznym priemerom. Limitujúcim parametrom je maximálny priemer skrutky. Ak pri danom modeli nájdete informáciu, že max. priemer skrutky je M15, znamená to, že je schopný pracovať so skrutkami s priemerom do 15 mm, ale aj tými menšími. Pri niektorých produktoch nájdete údaj o minimálnom a maximálnom priemere kompatibilných skrutiek.

S tým, aký multifunkčný bude daný rázový uťahovák, súvisia aj nadstavce. Ich rozmery sa spravidla pohybujú od 17 do 23 mm. Môžete ich nájsť priamo v balení alebo ich dokúpiť samostatne. V druhom spomínanom prípade si overte ich cenu a dostupnosť na našom trhu. Tento parameter výrobcovia pomerne často neuvádzajú v popisoch ich produktov. Ak naň nenatrafíte, pre istotu sa vopred informujte priamo u predajcu.

Hmotnosť a prevedenie

Rázový uťahovák patrí medzi ručné náradie, čo znamená, že ho počas práce budete držať v rukách. Preto určite neprehliadnite informáciu o jeho hmotnosti. Elektrické modely bývajú o niečo ľahšie, tie s akumulátorom ťažšie, nie je to však nemenné pravidlo. Drvivá väčšina uťahovákov váži 2 až 3 kg. Na trhu sú dostupné aj ľahšie kúsky, s ktorými sa jednoducho manipuluje a prácu s nimi zvládnu aj tí z vás, ktorí nemajú najsilnejšie ruky. Ich nevýhodou je, že zvyknú byť vyrobené z menej kvalitných a odolných materiálov.

Pneumatický rázový uťahovák

Pri prevedení sa zamerajte najmä na ergonómiu. Uťahovák by vám mal padnúť do ruky. Za veľké plus považujeme protišmykovú úpravu rukoväte. Všimnite si rozmiestnenie ovládacích prvkov. Mali by sa nachádzať na miestach, na ktoré „dočiahnete“ prstom, zároveň vás však nesmú obmedzovať pri práci. V prípade elektrických modelov je dôležitým parametrom dĺžka napájacieho kábla. Ak bude príliš krátky nevyhnete sa použitiu predlžovacieho kábla. Posledným dôležitým faktorom sú rozmery uťahováka. Robustné prevedenie je v poriadku, toto náradie by nemalo byť príliš „veľké“, pretože sa s ním nedostanete do stiesnených priestorov.

Cena rázových uťahovákov začína na 50 eurách

Rázové uťahováky nepatria k najlacnejšiemu ručnému náradiu. Na trhu nájdete aj vyslovene lacné kúsky na nenáročné použitie v domácnosti, pokiaľ však hľadáte „niečo“ výkonnejšie, musíte počítať s minimálne 100-eurovou investíciou. Aby ste si mohli urobiť orientačný prehľad o tom, aká cena je primeraná výkonu, kvalite a funkciám daného uťahováka, pripravili sme si pre vás krátkeho sprievodcu.

 • Najlacnejšie rázové uťahováky sú dostupné od 50 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete modely vhodné na bežné úkony, ako je napr. montáž či demontáž nábytku. Samozrejme, využijete ich taktiež pri menej náročných prácach v dielni alebo na záhrade. Okrem nižšieho výkonu sa pripravte na menej kvalitné spracovanie, neregulovateľný krútiaci moment, občasné zasekávanie či absenciu bezpečnostných prvkov a doplnkových funkcií.
 • V strednej cenovej kategórii sa nachádzajú kúsky za 70 až 200 eur. Nájdete v nej elektrické aj aku modely s výkonom, ktorý je postačujúci aj na náročnejšie úkony. Pre tieto uťahováky je ďalej príznačné, že na nich môžete regulovať výkon, teda otáčky, rázy aj krútiaci moment, najčastejšie v 3 fixne nastavených stupňoch. Upozorňujeme, že akumulátorové uťahováky z tejto cenovej kategórie zvyknú byť dodávané bez akumulátora a nabíjačky.
 • Poloprofesionálne až profesionálne rázové uťahováky môžete vlastniť za cca 300 až viac ako 1 000 eur. V tomto prípade nemusíte pochybovať o vysokom výkone, pokročilých možnostiach jeho regulácie, kvalitnom spracovaní, bohatom príslušenstve, dobrej kompatibilite a praktických doplnkových funkciách, ako je LED osvetlenie či prepracovaná ochrana proti preťaženiu.

Kvalitu prináša Makita, Narex, Milwaukee, Metabo i DeWalt

Overená značka je zárukou kvality pri všetkom pracovnom náradí a rázové uťahováky nie sú výnimkou. Ak sa teda pri výbere nechcete popáliť, odporúčame vám siahnuť po modeli z dielne renomovaného výrobcu.

Dobrou voľbou sú nepochybne rázové uťahováky Makita, ktoré patria k cenovo dostupným. V ponuke tohto výrobcu nájdete aj drahšie kúsky s profesionálnym výkonom. Podobne sú na tom produkty od DeWalt, Bosch, Einhell, Narex, Milwaukee, Metabo, Rodcraft či Chicago, Vcelku lacné rázové uťahováky vyrábajú spoločnosti DWT, Parkside, Extol a Güde. Tým z vás, ktorí hľadajú profesionálne náradie poháňané kompresorom, teda pneumatický uťahovák, dávame do pozornosti obľúbenú značku Deprag.

Otázky a odpovede – FAQ

V našom návode na výber toho najlepšie rázového uťahováka sme sa vám snažili vysvetliť všetky dôležité parametre. Samozrejme, tak ako pri všetkom náradí, existuje aj v tomto prípade ešte množstvo detailov, ktorým by bolo možné venovať pozornosť. Na niekoľko z nich sa pozrieme v sekcii otázok a odpovedí. Ak ste nenašli informácie, ktoré sú pri nákupe či používaní uťahováka podstatné pre vás, neváhajte sa nás opýtať v diskusii pod článkom. Na vaše otázky sa pokúsime odpovedať v čo najkratšom čase.

Rázový uťahovák nie je nevyhnutnou súčasťou pracovného náradia domáceho majstra. Ak skrutkujete len občasne, vystačíte si s klasickou vŕtačkou. Schopnosti uťahovákov ocenia nadšení domáci majstri a, samozrejme, aj profesionáli. Nad jeho kúpou je dobré uvažovať taktiež v prípade, ak väčšinu opráv v domácnosti realizujete svojpomocne.

Prácu s týmto náradím zjednodušuje LED svetlo, osvetlenie tela, háčik na zavesenie, možnosť nastavenia ľavého a pravého chodu a indikátor stavu nabitia akumulátora. Z bezpečnostných funkcií je dôležitá najmä ochrana proti prehriatiu/preťaženiu zariadenia a automatické vypnutie pri pustený hlavného tlačidla.

Základom sú bity, bez ktorých by ste nemohli pracovať s rôznymi typmi skrutiek. Na zahodenie nie je ani transportný kufrík, v ktorom môžete uťahovák skladovať aj s náradím. V prípade akumulátorových modelov budete potrebovať samotný akumulátor a nabíjačku. Pri práci vám určite odporúčame používať ochranné pomôcky, ako sú rukavice či okuliare.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Anton 12.Aug.2022

Güde ESS 350 GU58120 bol za dobrú cenu a má slušný výkon. Nad kúpou rázového uťahováka som už dlhšie premýšľal, no nevedel som, akú značku zvoliť. Nechcel som investovať veľa, nakoľko ho nepotrebujem často používať. Napokon som sa na základe recenzií na youtube rozhodol pre tento a môžem potvrdiť, že je fajn. Na občasné používanie úplne stačí. Má silný moment, dlhý prívodový kábel aj ľahko vymeniteľné uhlíky.

Odpovedať

Martin 18.Aug.2022

Makita DTD171Z je šikovná mašinka, má plno funkcií a veľmi dobre padne do ruky. Je to kvalita za rozumnú cenu, ktorá splnila moje očakávania. Nastavenie je detailné pre konkrétny typ práce. Plusom je tiež malá hmotnosť a dobrá ovládateľnosť aj pri skrutkovaní malých skrutiek. Makita je prosto 100 %.

Odpovedať

Vojto 18.Aug.2022

DeWalt DCF887D2 je kvalitná a silná mašina. Zatiaľ funguje spoľahlivo, je ľahká, šikovná, no zatiaľ ju mám krátko, aby som mohol napísať komplexné hodnotenie. Na žiadne negatíva som neprišiel, výkon je pre bežné domáce práce postačujúci. Odporúčam aj ostatným domácim kutilom.

Odpovedať

Gaba 19.Aug.2022

Milwaukee M18 FHIWF12-502X je kvalitný a výkonný uťahovák. Páči sa mi rýchle nabíjanie batérií. Vadí mi ale, že je trocha ťažší. Tá váha je dosť aj pre chlapa, nieto ešte pre ženu. Preto sa mi s ním manipuluje o niečo horšie. Výkon je však nadpriemerný a s veľmi dobrou reguláciou. Prístroj sa dodáva s dvoma akumulátormi a rýchlonabíjačkou. Má multifunkčné využitie a dobrú kompatibilitu s príslušenstvom. Cena je vyššia, ale výkon je top.

Odpovedať

Eduard 21.Aug.2022

Za kvalitný považujem DeWalt DCF899P2. Jednoducho sa ovláda, má vynikajúcu batériu a pracuje spoľahlivo. Veľkou výhodou je nadštandardný a dobre regulovateľný výkon, dlhá výdrž akumulátora a tiež to, že v balení sú dva akumulátory spolu s nabíjačkou. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a tiež vyššia obstarávacia cena, ale ten výkon sa cene vyrovná a kúpa sa mi oplatila.

Odpovedať

Ivan 17.Oct.2022

Kvalitná a silná mašinka je DeWalt DCF887D2. Nakoľko je založená na 1/4" šesťhrannom skľučovadle, uľahčuje to prácu. Nárazový pohon s bezkartáčovým motorom je super, pretože to znamená vyšší výkon a dlhšie doby chodu. Plusom je LED svetelný systém na prednej strane. Sú tu tri rýchlostné režimy... Ako dôvody na kúpu vnímam vysoký výkon s dobrými možnosťami regulácie, nízka hmotnosť, kompaktné rozmery a dlhá výdrž batérie. Mínusom je vyššia cena, ale vzhľadom na kvalitu spracovania je pre mňa cena primeraná.

Odpovedať

Marek 17.Nov.2022

Makita DTW190Z je dobrá kvalita za rozumnú cenu. Za mňa je to už rokmi overená značka. Páči sa mi nízka hmotnosť a kompaktné rozmery. Samozrejmosťou je kvalitné spracovanie a šikovné prevedenie. Práca s prístrojom je naozaj pohodlná. Tento uťahovák odporúčam na menej náročné práce. Upozorňujem, že sa dodáva bez akumulátora a nabíjačky. Takže rátajte s dodatočnými nákladmi, aj napriek tomu je pomer medzi cenou, výkonom a kvalitou veľmi dobrý.

Odpovedať

Peťo 05.Dec.2022

Bosch GDX 18V-200 C 0.601.9G4.204 má kompaktné rozmery, vysoký výkon a univerzálne použitie. Páčia sa mi tri stupne nastaviteľných otáčok, podsvietenie pracovného bodu a dva nadstavce v jednom. Za mňa je to super pomocník na stavbu alebo celkovo do dielne.

Odpovedať

Miroslav 31.Aug.2023

Osobne mam makita dtd172 a maximalna spokojnost nakolko ma niekolko modov na utahovanie strutiek napr do dreva, plechu, odtahovanie matic atd. Jednoducho pokrocila elektronika napr zacina pomalymi otackami a po zarezani sa skrutky do dreva otacky a vykon zvysuje. Neviem preco sa tu uvadza ako nevyhoda ze je bez baterie a nabijacky. Vsetky modeli sa dodavaju podla toho ako zalaznik potrebuje teda ten isty model je i v baleni s nabijackou a bateriami takze podla toho co zakaznik potrebuje.

Odpovedať