Kedy vertikutovať trávnik

Kedy vertikutovať trávnik na jar a na jeseň – postup

Mnoho ľudí sníva o krásnom zelenom trávnatom poraste, aký mávajú v amerických filmoch, no len málokto vie, ako takýto stav trávnika naozaj dosiahnuť. Je pravda, že kosenie, hnojenie a závlaha sú základnými krokmi k sýtozelenej tráve, ale existuje ešte jedna podstatná životná potreba trávnika, na ktorú by ste nemali zabudnúť, a tou je pravidelné prevzdušnenie pôdy, resp. vertikutovanie.

Publikované: 31.01.2023
Aktualizované: 22.05.2023
Obsah článku:

Vertikutácia je dôležitým krokom k tomu, aby ste sa mohli pochváliť krásnou zelenou plochou pokrytou trávou. Pripravili sme pre vás návod, kedy, ako a aj čím vertikutovať, aby ste dosiahli nádherný zelený trávnik.

Revitalizácia trávnika

Vertikutácia, alebo vertikálny rez trávnika, patrí k najnáročnejším krokom v starostlivosti o záhradu, konkrétne o trávnatú plochu. Vyžaduje si správny postup a optimálne načasovanie. Ide o revitalizačnú procedúru s cieľom zlepšenia prístupu vlahy, slnka, vzduchu a ďalších živín ku koreňom, pričom je trávnik tiež zbavovaný uschnutých stebiel trávy, buriny či machu. Inými slovami je to prevzdušňovanie trávnatého porastu, ktoré má za cieľ odstrániť nadbytočnú plsť absorbujúcu živiny na úkor nových, mladých stebiel trávy. Výsledkom správne vykonanej vertikutácie je dobre zapojený, vitálny a hustý porast, ktorý vám budú všetci na okolí závidieť.

Vertikutátor – stroj so zázračnými schopnosťami

Každý náročný proces si vyžaduje potrebné nástroje, a preto bol aj na vertikutovanie zhotovený stroj, ktorý túto činnosť zjednodušuje. Vertikutátor je stroj so systémom nožov alebo otočných hviezdic, špeciálne prispôsobených na vertikálny rez trávnika. Sekať by mal výhradne vrchnú vrstvu plsti do hĺbky 2 až 4 milimetrov. Niektoré modely je potrebné nastaviť na požadovanú hĺbku, u iných je možná plynulá regulácia hĺbky.

Aj v prípade vertikutátorov je na výber niekoľko typov v závislosti od pohonu. Elektrické disponujú tichou prevádzkou, sú veľmi ľahké a jednoducho ovládateľné, čo je výhodou pre ženy a staršie osoby. Vhodné sú skôr na menšie až stredne veľké plochyBenzínové sú už o niečo väčšie, majú väčší záber a sú podstatne odolnejšie. Používajú sa najmä na väčších trávnatých plochách s členitým terénom.

Ak máte len menšiu záhradu a nechcete investovať do elektrického či benzínového vertikutátora stovky eur, ručný vertikutátor je správnou voľbou. Avšak pozor, tie vyžadujú istú fyzickú námahu, od ktorej vás benzínové a elektrické stroje oslobodzujú. Výhodou je menšie, kompaktné prevedenie, ktoré je možno uskladniť aj v menších priestoroch.

Elektrický vertikutátor

Kedy vertikutovať trávnik na jar a na jeseň

Najdôležitejším faktorom pre vertikutovanie sú vhodné klimatické podmienky, čo znamená dostatok slnka a vlahy, aby sa tráva skôr po takomto zásahu regenerovala. Prvýkrát sa odporúča vertikutovať až po 2 až 3 rokoch od zasiatia, pretože trávnik musí byť riadne zakorenený. V opačnom prípade riskujete vytrhnutie zdravých trsov trávy. Čo sa týka frekvencie vykonávania tejto činnosti, vertikutovať by sa malo maximálne 2-krát do roka. Výnimkou sú často zaťažované rozsiahle trávnaté plochy na futbalových ihriskách, ktoré je potrebné prevzdušňovať 4- až 5-krát ročne.

Prvé, jarné vertikutovanie by ste mali vykonávať pri prvom náznaku zazelenania trávy, presnejšie v druhej polovici marca alebo začiatkom apríla. V prípade, že je tráva už vyššia, najprv ju raz alebo dvakrát pokoste, aby ste sa zbavili poškodených častí, nechajte dva dni preschnúť a následne vertikutujte.

Druhé, nepovinné vertikutovanie sa robí na jeseň s cieľom zbaviť sa odumretých častí na trávnatej ploche, ktoré sa nahromadili počas vegetačnej doby, keď bola na trávnik vyvíjaná väčšia záťaž. Najvhodnejšie obdobie na jesennú vertikutáciu je koniec septembra až prvá polovica októbra, no aj v tomto prípade sa odporúča trávu najprv pokosiť. Ak však počas letného obdobia došlo k spomaleniu a zrednutiu rastu trávy, jesenné prevzdušňovanie by ste mali vynechať. Trávniku totiž hrozí zoslabenie.

Vertikutácia trávnika – postup

Ako strihanie stromov či viniča, tak i vertikutovanie má svoje pravidlá a požiadavky. Dôležité je, aby ste túto činnosť vykonávali, keď je trávnik mierne vysušený, a teda nie vlhký. Vertikutátor najlepšie pracuje s nižším trávnikom, preto je potrebné aspoň 2 dni pre prevzdušňovaním trávnik pokosiť na čo najmenšiu výšku a následne nechať odpočívať. Hĺbka sekania by mala byť nastavená na optimálne 2 až 4 milimetre, aby sa predišlo hlbokému zarytiu nožov do pôdy, a teda vytrhávaniu korienkov trávy.

Čo sa týka vykonávaného pohybu so strojom, funguje na podobnom princípe ako kosačka, avšak pre lepšie prevzdušnenie by sa mal trávnik spracúvať v dvoch smeroch, resp. do kríža. Je potrebné si nájsť ideálne tempo, ktoré neuškodí prevzdušňovanému trávnatému porastu. Pokiaľ budete hýbať strojom pomaly, dôjde k vyrezávaniu aj zdravej časti trávy. Ak naopak zrýchlite, neprebehne dostatočná vertikutácia. Najvhodnejšie tempo je rýchlosť vašej prirodzenej chôdze.

Následne sa odporúča trávnik pohnojiť a potom poliať, prípadne vykonať postrek herbicídmi. Tieto tri činnosti by ste rozhodne nemali robiť pred vertikutovaním, aby ste nepripravili trávnik o potrebné živiny. V prípade, že sa počas vertikutovania odhalia riedke či holé miesta, dosejte ich trávnym semenom a až potom hnojte a polievajte.

Starostlivosť o trávnik vertikutácia

Pravidlá vertikutovania

Ak je váš trávnik slabý, riedky a nemá veľmi zdravé sfarbenie, vertikutáciu radšej vynechajte. V prvom rade by ste totiž mali zistiť príčinu tohto stavu vášho trávnatého porastu, aby ste mu radikálnym zásahom ešte viac neuškodili. Pred vertikutáciou si nezabudnite označiť všetky prekážky nachádzajúce sa vo vašej záhrade či dvore, aby ste si nepokazili stroj. Či už je to zavlažovací systém, hadice, prívodové káble, alebo iné pevné, poškodenia schopné prvky, mali by ste ich minimálne posypať múkou, aby sa predišlo nepríjemnostiam.

Krížový pohyb vertikutátorom funguje na základe pravidla, ktoré hovorí, že ak ste prvý pás viedli z juhu na sever, ďalší by mal viesť z východu na západ atď. Ak si neveríte, je lepšie sa obrátiť na profesionálov s potrebnými skúsenosťami. Vertikutovanie nikdy nevykonávajte v nevhodnom období, pretože by mohlo dôjsť k zničeniu samotného stroja. Trávnik neprevzdušňujte na ostrom slnku, aby vám tráva nevyschla, no ani na veľmi premočenej ploche, aby nedošlo k radikálnemu narušeniu porastu.

Po jesennom vertikutovaní sa odporúča použiť hnojivá na báze draslíka, pretože tento prvok znižuje obsah vody v steblách trávy, čím bráni ich zamrznutiu. Ako po kosení, tak i po vertikutovaní je nutné príslušný stroj riadne vyčistiť, aby sa eliminovala pravdepodobnosť predčasného poškodenia. Nezľaknite sa, ak vás trávnik spočiatku nenadchne vzhľadom. O pár dní sa totiž zmení na pekný a najmä zdravý porast, ktorý vášmu zraku ulahodí.

Ďalšie články z kategórie Vertikutátory

Vaše hodnotenie:
(84.8%)

Komentáre
Gabika 09.Mar.2023

Pred domom mám len menšiu trávnatú plochu, preto používam elektrický vertikutátor, úplne mi svojim výkonom postačuje. Tento úkon robím len raz ročne a zatiaľ to bolo v pohode. Jeseň vynechávam, čiže o trávnik sa vždy postarám na jar, aby bol na leto pekný. :-)

Odpovedať