Záhradné nožnice

Najlepšie záhradné nožnice 2024 + recenzie

Záhradné nožnice sú presne tým nástrojom, bez ktorého sa len ťažko záhradkár zaobíde. V našom porovnávacom teste sme zhodnotili niekoľko solídnych záhradných nožníc. Svojimi kvalitami zaujali profesionálne záhradné nožnice Felco 2. Majú robustnú rukoväť a vhodné sú na prácu vo vinohrade i pri strihaní ovocných stromov. Hoci sa môže zdať, že záhradné nožnice na konáre sú jedny ako druhé, stačí sa pozrieť na ponuku a zistíte, že výber môže byť komplikovanejší, než sa na prvý pohľad zdá. My sme výberom a recenzovaním strávili viac ako 40 hodín. Okrem toho, že sme vybrali najlepšie záhradné nožnice, poradíme vám aj to, ako si nožnice do záhrady vybrať a kedy sa oplatí kúpiť aku záhradné nožnice.

Publikované: 01.07.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Aké záhradné nožnice si kúpiť?

Pre kvalitný strih sú spoľahlivé záhradné nožnice nevyhnutnosťou, pretože pri niektorých prácach v záhrade sa bez nich jednoducho nezaobídete. Pred nákupom by mal spotrebiteľ rozmýšľať predovšetkým nad účelom ich používania. Nie je možné kúpiť univerzálne nožnice na všetko. Dobré nožnice nemajú len kvalitne strihať, mali by sa dobre držať, vyrobené by mali byť z kvalitných materiálov a dôležitá je i odolnosť čepele. Vyberať môžete z viacerých typov nožníc (ručné, teleskopické, obojručné, akumulátorové), líšiť sa môžu aj počtom čepelí či ergonómiou. Ak si výber chcete uľahčiť, pozrite sa na recenzie v našom porovnávacom teste.

Názov Hodnotenie Detail
Felco 2 5* Zobraziť produkt
Gardena B/M Comfort 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZNR 1006 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Felco 2

Felco 2

Bypass záhradné nožnice s priemerom strihu 25 mm, oceľová čepeľ, hliníková rukoväť, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky

Zobraziť viac info

Profesionálne záhradné nožnice vhodné do oblasti vinárstva, ovocinárstva i do záhrad či parkov. Vyznačujú sa kvalitnou hliníkovou konštrukciou a odolnými čepeľami z nerezovej ocele. Ide o štandardnú konštrukciu Bypass so zakrivenými čepeľami. Vhodné sú pre ľavákov i pravákov. Spotrebitelia oceňujú dobrú ergonómiu a tiež dostupnosť náhradných dielov. Hmotnosť nožníc je 240 g. Priemer strihu je 25 mm.

Cenový trhák
Fieldmann FZNR 1006

Fieldmann FZNR 1006

Bypass záhradné nožnice s priemerom strihu 20 mm, oceľová čepeľ, rukoväť z kovovej zliatiny, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Zobraziť viac info

Lacné záhradné nožnice, ktoré patria do segmentu hobby. Napriek tomu zaujmú veľmi robustnou konštrukciou zo zliatiny kovov. Čepele sú z nerezovej ocele a je možné ich opakovane brúsiť. Priemer strihu je 20 mm. Vhodné sú do ovocných sadov i do vinárskych oblastí. Okrem nízkej ceny zákazníci pozitívne hodnotia aj účinnosť strihu. Presnosť je nižšia.

Náš TIP
Fiskars PowerGear X P961

Fiskars PowerGear X P961

Bypass záhradné nožnice s priemerom strihu 26 mm, oceľová čepeľ, rukoväť z plastu/kompozitu, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Zobraziť viac info

Ergonomicky tvarované záhradné nožnice Fiskars vhodné do každých podmienok. Vyznačujú sa dobrým pomerom kvality a ceny. Spracovanie je solídne až na pár plastových častí, ktorých trvácnosť je otázna. Priemer strihu dosahuje hodnotu až 26 mm a čepele sú z kvalitnej brúsenej ocele. Mechanizmus PowerGear uľahčuje strih a postačuje tak vyvinúť nižšiu námahu počas stisku. Majú skvelý ergonomický tvar ideálny pre pravákov vďaka rukovätiam s technológiou Soft Grip.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Počas prieskumu trhu sme výberom najlepších záhradných nožníc strávili desiatky hodín. Vopred sme si stanovili metodiku testovania, v rámci ktorej sme si určili základné kritériá výberu. Zameriavali sme sa na technické parametre, ale študovali sme aj recenzie a skúsenosti zákazníkov, ktoré mali na následné hodnotenie vplyv.

Primárne je, aby bol strih nožníc presný, preto sa zameriavali na praktickú skúsenosť s presnosťou strihu a ostrosťou čepelí. Pri strihaní rôznych priemerov konárov hrá rolu aj to, aký je maximálny priemer strihu. V neposlednom rade, ak trávite strihaním vo viniciach celé hodiny, dobrá ergonómia je na nezaplatenie. Čoraz častejšie sa môžete stretnúť s lacnými modelmi, ktoré sú vyrobené z krehkých materiálov. Kvalitný materiál je veľmi dôležitý aj z hľadiska odolnosti nožníc. Hodnotili sme taktiež hmotnosť záhradných nožníc a rozmery.

Kvalita čepele
Presnosť strihu
Priemer strihu
Ergonómia
Materiály
Hmotnosť a rozmery

Na trhu sme našli renomované značky, ktoré skúsení záhradkári dobre poznajú. Výber sme sa snažili prispôsobiť. Vybrali sme profesionálne záhradné nožnice, ale taktiež výhodné modely v pomere ceny a kvality. Do nášho testu sa dostali nožnice FelcoFiskarsFieldmannGardena i Bosch. Dostupnosť modelov sme overovali u špecializovaných predajcov. K prieskumu trhu nám poslúžil porovnávací portál Heureka.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie záhradných nožníc

Záhradné nožnice v našom teste sú hodnotné objektívne a nezaujato. Medzi recenziami nájdete rôzne typy záhradných nožníc, ktoré majú aj odlišné využitie. Pri hodnotení sme zohľadňovali nielen technické parametre, ale tiež referencie a názory zákazníkov, aby sme pri výbere spotrebiteľom poskytli kompletný obraz o tom, aké sú kvality i negatívne vlastnosti jednotlivých modelov. Žiadny z produktov nie je v porovnávacom teste za účelom reklamy. Hodnotenie i výber sú nezávislé.

Víťaz testu

Felco 2

Bypass záhradné nožnice s priemerom strihu 25 mm, oceľová čepeľ, hliníková rukoväť, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odolné dvojčepeľové záhradné nožnice švajčiarskej výroby a renomovanej značky Felco. Určené sú predovšetkým pre oblasť ovocinárstva, vinárstva, ale aj na úpravu kríkov a rastlinstva v parkoch a okrasných záhradách. Maximálny priemer strihu je 25 mm.

Silnou stránkou týchto nožníc je samotné kvalitatívne spracovanie. Rukoväte s protišmykovou úpravou sú z plného hliníka. Konštrukcia nie je celá z ocele a tak majú nožnice zníženú hmotnosť na 240 g. Veľmi dobre sa držia v ruke, hoci sú konštrukčne skôr určené pre väčšie dlane. Výrobca uvádza, že ide o obojručné prevedenie vhodné pre pravákov i ľavákov. Nožnice majú aj veľmi dobre riešenú západku na uzamykanie rozchodu čepelí. Ovládanie uzamykania zvládnete jedným prstom.

Jednou z výsad týchto nožníc je úroveň odolnosti. Nožnice Felco 2 z produkcie švajčiarskeho výrobcu sú na trhu už niekoľko rokov a používatelia vyjadrujú vysokú mieru spokojnosti. A aj v prípade, že sa nožnice poškodia, nie je problém s dostupnosťou náhradných dielov. S týmto vám pomôžu špecializovaní predajcovia záhradných nástrojov a techniky. Problémom nie je ani distribúcia na Slovensku. Čepele sú z kvalitnej ocele. Veľká ozubená matica vám umožňuje tiež plynulé nastavenie vôle medzi čepeľami.

Množstvo pozitívnych referencií svedčí o spokojnosti zákazníkov a aj preto sa nožnice dostali do nášho porovnávacieho testu. Na základe recenzií zákazníkov sú nožnice vhodné pre väčšie dlane. Spotrebitelia veľmi pozitívne hodnotia kvalitné a robustné spracovanie, ale takisto presný rez a trvácnosť ostria čepelí.

Pozitívom tejto známej značky je fakt, že nie je problém s dostupnosťou náhradných dielov. V prípade nutnosti servisovania či opravy tak ide o naozaj veľmi dobrú možnosť aj z dlhodobého hľadiska. Veľmi dobrá je ergonómia záhradných nožníc. Vďaka svojej nízkej hmotnosti a konštrukcii Bypass sú vhodné na široké použitie v ovocných sadoch či pri zbere alebo strihaní viniča. Pružina je masívna a efektívne riešený je aj zámok rozchodu čepelí. Felco 2 záhradkára určite nesklamú. V pomere ceny a kvality cenu nevnímame ako privysokú.

Pozitíva

Robustná konštrukcia
Skvelá ergonómia
Dostupnosť náhradných dielov

Negatíva

Bez výhrad

Typ: ručné záhradné nožnice ● Technológia strihu: Bypass ● Max. priemer strihu: 25 mm ● Materiál rukoväte: plný hliník + povrchová úprava ● Materiál čepele: oceľ ● Hmotnosť: 240 g ● Dĺžka: 215 mm ● Použitie: ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky

Cenový trhák

Fieldmann FZNR 1006

Bypass záhradné nožnice s priemerom strihu 20 mm, oceľová čepeľ, rukoväť z kovovej zliatiny, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V rámci najnižšej cenovej triedy sme do nášho porovnávacieho testu vybrali nemeckého zástupcu hobby segmentu Fieldmann FZNR 1006. Dôvodom boli pozitívne referencie zákazníkov a na prekvapenie i použité materiály.

V prípade porovnávaných nožníc ide o štandardné ručné záhradné nožnice určené na strih v ovocinárstve, vinárstve alebo bežného rastlinstva v záhradách. Nožnice majú maximálny priemer strihu 20 mm. Využitá je technológia strihu Bypass. Čepele teda majú zakrivenie a smerujú oproti sebe. Spodná hrubšia čepeľ vytvára optimálny protitlak. Presnosť rezu nie je najlepšia, no vzhľadom na nízku cenu to vôbec nie je zlý výsledok, čo berú do úvahy aj samotní používatelia náradia.

Ak by ste pri nožniciach do záhrady s cenou do 10 eur čakali lacné plastové prevedenie, budete milo prekvapení. Fieldmann FZNR 1006 sú totiž z odolnej kovovej zliatiny. Vynímajúc čepeľ, ktorá je z nerezovej ocele. Na prvý pohľad nožnice pôsobia veľmi robustne práve vďaka masívnym materiálom. Žiadneho plastu sa obávať nemusíte. Ergonómia je vhodná pre pravákov i ľavákov. Odolnosť a trvácnosť nožníc je otázkou na dlhšie obdobie, no kvalitou spracovania by sa mohli zaradiť aj medzi hodnotnejšie kúsky v segmente. Nechýba ani uzamykanie, ktoré je vyriešenie jednoduchým kolíkom so stláčacím mechanizmom.

Hoci ide z pohľadu ceny o hobby záhradné náradie na základe referencií zákazníkov by sa nestratili ani medzi nožnicami na úrovni cenovej hladiny 20 až 30 eur. Kvalitné kovy, žiadne plasty, protišmyková úprava rukoväte. Takéto vlastnosti patria k tomu lepšiemu a do 10 eur teda nemáte v rukách žiadnu lacnú „Čínu“. Čepele sú z nerezovej ocele.

Faktom je, že nožnice majú okolo 280 g, no vyššia hmotnosť nie je určite žiadnou výraznejšou komplikáciou. Zákazníci pozitívne hodnotia predovšetkým nízku cenu v pomere ku kvalite. Za danú cenu nožnice pôsobia poloprofesionálne a svoju úlohu plnia skvele. Čo sa týka výdrže a odolnosti, spotrebitelia skúsenosť neuvádzajú. Ak sa však pozriete na hodnotu za také peniaze, pokojne by mohlo ísť o sezónnu kúpu a nákup sa vyplatí. Ak nemáte náročnejšie požiadavky a preferenciu v značke, určite neoľutujete. Ak máte nároky predsa vyššie, siahnite po overenej kvalite nožníc Felco 2.

Pozitíva

Nízka cena v pomere ku kvalite
Pozitívne recenzie
Masívne kovové prevedenie

Negatíva

Horšia presnosť rezu

Typ: ručné záhradné nožnice ● Technológia strihu: Bypass ● Max. priemer strihu: 20 mm ● Materiál rukoväte: kovová zliatina + povrchová úprava ● Materiál čepele: nerezová oceľ SK5 ● Hmotnosť: 280 g ● Dĺžka: - ● Použitie: ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Náš TIP

Fiskars PowerGear X P961

Bypass záhradné nožnice s priemerom strihu 26 mm, oceľová čepeľ, rukoväť z plastu/kompozitu, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tradičným výrobcom v danom segmente je aj značka Fiskars. V jej ponuky nájdete model Fiskars PowerGear X P961 s otočnou rukoväťou, ktorý je určený na strih do záhrad alebo v ovocných sadoch, viniciach a podobne. Nožnice využívajú unikátny mechanizmus a majú inovatívne ergonomické tvarovanie.

Záhradné nožnice sľubujú schopnosť prestrihnúť konáre a stonky až do priemeru 26 mm. Na základe recenzií to však nie je také zrejmé. Zdrevnatené časti môžu robiť problémy a priemer do 20 mm je pre nožnice ideálny. Výrazne však pri strihu napomáha otočný mechanizmus PowerGear. Ide o otočnú konštrukciu, vďaka ktorej je prenos sily pri stisku efektívnejší. Viacero zákazníkov potvrdzuje, že strih je menej namáhavý. Na otočný mechanizmus je potrebné si chvíľu zvyknúť. Prakticky vymyslené je zamykanie čepelí, ktoré má posuvný mechanizmus v hornej časti rukoväte.

Na prvý pohľad nožnice pôsobia robustne. V ruke sú však ľahké, vážia len 247 g. Rukoväte sú pokryté plastom/kompozitom FiberComp, ale taktiež veľmi príjemnou vrstvou SoftGrip pre pohodlné držanie a protišmykový účinok. Čepele sú z kvalitnej kalenej, brúsenej ocele. Otázna je len odolnosť plastových častí. Predovšetkým zo spodnej strany nožníc, kde sa nachádza plastový stred, rovnako tak aj v okolí hlavnej stredovej skrutky.

Lacnejšie modely záhradných nožníc Fiskars si v posledných rokoch nevyslúžili najlepšiu reputáciu, no v prípade tejto strednej cenovej triedy je to lepšie. Aj tento model je toho dôkazom. Fiskars PowerGear X P961 plnia požiadavky väčšiny spotrebiteľov. Viacero zákazníkov vníma účinok otočného mechanizmu Power Gear, ktorý uľahčuje strih – vyžaduje menej námahy a sily. Nožnice majú skvelý ergonomický tvar, primárne sú určené pre pravákov. Zákazníci chvália aj spracovanie, hoci viacerí kritizujú plastové časti a predpokladajú horšiu odolnosť. Výrobca garantuje, že ide o špeciálne odolné plasty s technológiou FiberComp.

V praxi spotrebitelia upozorňujú, že maximálny priemer strihu 26 mm nie je úplne reálny a maximum je okolo 20 mm. Strih zdrevnatených konárov s väčším priemerom je podľa názorov používateľov náročnejší. Na základný strih v ovocných sadoch či vo viniciach by však mal byť takýto priemer dostačujúci. Zo skúseností zákazníkov však možno považovať Fiskars PowerGear X P961 za solídne náradie, ktoré nesklame aj napriek menším nedostatkom.

Pozitíva

Efektívne strihanie
Ergonomický úchop pre pravákov
Zodpovedajúca kvalita spracovania

Negatíva

Plastový stred – otázna odolnosť
Priemer strihu max. 20 mm

Typ: ručné záhradné nožnice ● Technológia strihu: Bypass ● Max. priemer strihu: 26 mm ● Materiál rukoväte: plast/kompozit + povrchová úprava Soft Grip ● Materiál čepele: brúsená oceľ ● Hmotnosť: 247 g ● Dĺžka: 285 mm ● Použitie: ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Lacná kvalita

Gardena 8857-20 B/S-M Classic

Bypass záhradné nožnice s priemerom strihu 22 mm, oceľová čepeľ, plastová rukoväť, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom porovnaní je taktiež cenovo dostupný model nožníc Gardena. Ide o nákovové, resp. kovadlinkové nožnice so spodnou nákovou a hornou čepeľou. Výhodou konštrukcie je možnosť nastavenia šírky rukovätí podľa veľkosti ruky. Majú tiež ergonomický úchop.

To, že záhradné nožnice nemusia vždy ideálne padnúť do ruky, záhradkári dobre vedia. Predovšetkým, ak striháte ruže, kríky či konáre v celej záhrade, komfort nožníc sa dokáže prejaviť. Záhradné nožnice Gardena umožňujú nastavenie rozovretia rukovätí v dvoch polohách S – M. Niektoré modely majú špecificky vyrobené varianty podľa veľkostí rúk alebo ide o univerzálne modely. Na nich si môžete rozchod nastaviť a prispôsobiť vašej ruke. Na hornej časti rukoväti sa nachádza tiež uzamykanie čepelí, ktoré ovládate jednou rukou. Maximálny priemer strihu je 22 mm.

Gardena nožnice do záhrady pôsobia plastovým dojmom. Vážia len 161 g, čo svedčí o tom, že plasty konštrukciu značne odľahčujú. Plastový úchop však nijak neprekáža a na základe recenzií používatelia nemajú výhrady ani ku kvalite spracovania. Ergonomický povrch ErgoTec je navyše pri opakovanom stisku komfortný. Spodná nákova, ktorú tieto ByPass nožnice majú, je z nerezovej ocele. Horný nôž je zo zliatiny kovu. Brúsenie tak môže byť z dlhodobého hľadiska komplikovanejšie.

Svojím dizajnom a sfarbením sú nožnice Gardena 8857-20 pomerne nápadným záhradným náradím. V porovnaní s lacnými záhradnými nožnicami Fieldmann FZNR 1006 síce majú viac plastových častí, no na kvalite im to výraznejšie neuberá. V pomere k cene svoj účel plnia a dôkazom toho sú aj recenzie spokojných zákazníkov. Maximálny priemer strihu 22 mm je na ručné strihanie viac ako dostatočný. Primárne sú určené na strih zelených častí rastlín, viniča, ruží, kríkov a iných rastlín. Nožnice majú nastaviteľné rozovretie rukovätí v 2 polohách.

Rukoväť má ergonomické tvarovanie a mäkké prvky ErgoTec, ktoré eliminujú únavu ruky. Taktiež ich nízka hmotnosť 161 g je pri väčších objemoch strihu veľkou výhodou. Zákazníci si pochvaľujú praktické uzamknutie čepelí za pomoci západky na hornej časti rukoväti.

Pozitíva

Nastaviteľný rozchod rukovätí podľa ruky
Dobrá ergonómia – komfort
Pomer cena a kvalita

Negatíva

Viac plastových častí
Horný nôž zo zliatiny kovov

Typ: ručné záhradné nožnice ● Technológia strihu: Bypass ● Max. priemer strihu: 22 mm ● Materiál rukoväte: plast + povrchová úprava ErgoTec ● Materiál čepele: kov + nerezová oceľ ● Hmotnosť: 161 g ● Dĺžka: 246 mm ● Použitie: ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky

Pre náročných

Bosch Pro Pruner 0.601.9K1.021

Bypass akumulátorové záhradné nožnice s priemerom strihu 25 mm, kapacita akumulátora 4 500 strihov, oceľová čepeľ, plastová rukoväť, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pre čo najvyšší komfort pri strihaní konárov v záhrade sú tu moderné technológie. Aku záhradné nožnice Bosch sú toho dôkazom. Kvalitné spracovanie a vysoká efektivita strihu vám ušetria nielen námahu, ale tiež čas. Nožnice disponujú dvoma akumulátormi a nabíjačkou. Ideálne sú na strih kríkov i ovocných stromov a zdrevnatených častí.

Najväčšou výhodou akumulátorových nožníc je, že stačí vyvinúť minimum námahy a efektivita je oproti klasickým ručným nožniciam násobne vyššia. S nožnicami Bosch Pro Pruner zvládnete nielen zelené stonky rastlín, ale tiež zdrevnatené časti kríkov či konáre. Spotrebitelia pozitívne hodnotia presnosť strihu a tiež rýchlosť spúšte. Oproti predošlým modelom je reakcia omnoho rýchlejšia a presnejšia. Nože sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a maximálny priemer strihu je až 25 mm.

Bosch myslel na praktickosť a zákazníkovi pribalil hneď dva akumulátory. Kapacita jedného Li-Ion akumulátora je 3 000 mAh a výdrž je približne na 4 500 strihov. V praxi sa tak s dvoma plne nabitými akumulátormi dostanete na približne úroveň až 9 000 rezov, čo je takisto oproti drahším konkurentom vynikajúce číslo. Ergonómia nožníc je intuitívna. Dobre sa držia a nechýba ani mäkčená a zároveň protišmyková úprava. Pôsobia robustným dojmom a veľmi hodnotne. Bez batérie je hmotnosť náradia okolo 800 g – s batériou 1 kg.

Ak chcete odbremeniť od námahy vaše ruky a možno ušetriť čas, potom by akumulátorové nožnice Bosch Pro Pruner 0.601.9K1.021 vo vašom hľadáčiku chýbať nemali. Na základe názorov spotrebiteľov možno hodnotiť, že aku nožnice plnia svoje úlohy na výbornú. Zákazníkom sa pozdáva výkon nožníc a takisto rýchlejšie reakcie spúšte. V balení sú hneď dve batérie. Celkovo vďaka nim dokážete urobiť až okolo 9 000 strihov. Náradie je pritom dobre ergonomicky tvarované a i napriek vyššej hmotnosti nemáte pocit, že by vaša ruka trpela.

Medzi recenziami tiež používatelia chvália kvalitu spracovania. Nožnice určite nepatria medzi najlacnejšie, no v pomere ceny a kvality sú veľmi silným adeptom. Používanie je nenáročné. Súčasťou balenia je aj nabíjačka. Priemer strihu je do 25 mm. Celkovo kúpa týchto nožníc dáva zmysel a v prípade, že striháte väčšie objemy alebo odolnejšie rastliny, kríky, konáre, silu akumulátora určite oceníte.

Pozitíva

2 akumulátory a nabíjačka v balení
Presnosť strihu a efektivita
Nenáročné používanie

Negatíva

Vyššia cena oproti klasickým nožniciam

Typ: akumulátorové záhradné nožnice ● Technológia strihu: Bypass ● Kapacita akumulátora: 3 000 mAh/4 500 strihov ● Max. priemer strihu: 25 mm ● Materiál rukoväte: plast + protišmyková úprava ● Materiál čepele: nerezová oceľ ● Hmotnosť: 800 g ● Dĺžka: 311 mm ● Použitie: ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Dobré recenzie

Fiskars PowerGear X UPX86

Teleskopické záhradné nožnice s priemerom strihu 32 mm, oceľová čepeľ, max. dosah 600 cm, použitie – ovocinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Nastaviteľné nožnice Fiskars s teleskopickou technológiou umožňujú realizovať v záhrade strih aj na ťažšie dostupných miestach. Navyše, vďaka priemeru strihu až 32 mm si poradíte aj s hrubšími konármi ovocných stromov alebo hustých kríkov. Nožnice majú rozsah 2,4 až 4 metre.

Fiskars PowerGear X UPX86 sú viacúčelovým náradím, ktoré slúži primárne na strih v ťažšie dostupných miestach. Primárne majú využitie v ovocných sadoch, okrasných záhradách, ale aj pri strihu hustých kríkov a ťahavých rastlín. Bez nutnosti využívať rebrík môžete vďaka výsuvnej konštrukcii získať dosah až do výšky 6 metrov. Vďaka dvom spôsobom strihu máte možnosť reálne maximálny dosah využiť. Rozovretie čepelí až 32 mm navyše umožňuje rez odolnejších a hrubších drevín. Hmotnosť nožníc aj s násadou je približne 1,9 kg.

Používanie je veľmi jednoduché. Strihať možno priamo na konci násady, stačí potiahnuť za oranžovú časť smerom dole. Používanie je naozaj nenáročné aj pre začiatočníka. Strihacia hlava má navyše aj natáčanie v rozsahu 230°. Nemusíte sa tak na zemi otáčať vy, ale jednoducho môžete natočiť strihaciu hlavu. Rukoväť je vyrobená z kombinácie plastu a kovu. Nechýba povrchová úprava SoftGrip. Protišmyková pätka zamedzuje šmýkaniu. Strih je pomerne presný a zákazníci si pochvaľujú ostrosť čepelí a efektivitu strihu.

Obrovské množstvo pozitívnych recenzií naprieč slovenským, ale aj českým trhom je jedným z dôvodov, prečo si tieto teleskopické záhradné nožnice vyslúžili miesto v našom teste. Najviac spotrebitelia chvália účinnosť strihu a fakt, že vďaka dosahu 6 metrov nie je nutné používať rebrík. Dlhý dosah teleskopickej hliníkovej rukoväte má navyše veľmi praktický mechanizmus strihu. Niektorým zákazníkom sa však plastové časti nepozdávajú a konštatujú, že ich odolnosť je pri väčšej záťaži otázna. Inak však nemožno Fiskars náradiu kvalitné spracovanie.

Veľmi pozitívne je hodnotená aj ostrosť čepelí a presnosť strihu. Otočná hlavica má svoje výhody, pretože sa lepšie dokážete dostať ku konárom v korunách stromov. 1,9 kg je pomerne nízka hmotnosť. Môže za to práve kombinácia hliníku a plastových dielov. S nožnicami sa dobre manipuluje a podľa referencií zákazníkov je ovládanie maximálne jednoduché.

Pozitíva

Perfektný dosah
Ostrosť a presnosť strihu
Kvalitné spracovanie

Negatíva

Odolnosť plastových dielov

Typ: teleskopické záhradné nožnice ● Max. priemer strihu: 32 mm ● Materiály: plast + hliník ● Materiál čepele: nerezová oceľ ● Hmotnosť: 1 900 g ● Max. dosah: 600 cm ● Dĺžka: 240 – 400 cm mm ● Použitie: ovocinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky

Fiskars PB-8

Bypass záhradné nožnice s priemerom strihu 26 mm, oceľová čepeľ, kovová rukoväť, použitie – ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Záhradné nožnice vhodné do ovocných sadov alebo do vinárstva. V našom porovnaní sa nachádza model Fiskar PB-8 pre veľké ruky. V ponuke je taktiež model Fiskars PB-8/Stredné pre menšie ruky. Priemer strihu je však totožný s väčším modelom. Výrobca nožnice radí do kategórie profi náradia.

U záhradných nožníc je hlavným kritériom, aby nielen strihali, ale aby strihali presne. To v prípade týchto nožníc platí aj vzhľadom na kladné referencie používateľov. Výrobca avizuje, že čepele sú vyrobené z kvalitnej profi ocele CrMoV, u ktorej sa predpokladá dlhá životnosť a taktiež trvácne ostrie. Tak či tak, potrebná je aj pravidelná údržba. Výrobca odporúča súpravu na údržbu záhradných nožníc Fiskars, kde nájdete nielen nástroje na ostrenie, ale taktiež špeciálny mazací olej. Nožnice majú taktiež dobre riešený uzamykací mechanizmus v prostrednej časti konštrukcie, kde je posuvná západka.

Komfort nožníc netreba opomínať. Po hodinách strihania sa o minimalizovanie námahy pri strihu stará nielen Bypass mechanizmus, ale takisto ergonomickosť rukovätí, ktoré majú protišmykovú povrchovú úpravu. Výrobca ich odporúča predovšetkým pre pravákov. Dĺžka je 210 mm a veľkým pozitívom pri dlhom strihaní je aj nízka hmotnosť 196 g. Detailom je malý otvor na rukoväti, ktorý slúži na zavesenie nožníc.

Medzi recenziami sú spravidla pozitívne ohlasy zákazníkov. K najväčším kladom podľa nich patrí ostrosť čepelí a presnosť strihu. Väčšina si pochvaľuje aj kvalitné spracovanie, no niektorí majú výhrady k plastovému stredu, ktorý časom môže povoliť. Výhodou je, že sú dostupné náhradné diely. Nožnice sú teda opraviteľné a nie na jedno použitie, ako je to v prípade lacnejších nožničiek. Nevýhodou je, že ich výrobca nedodáva s praktickým puzdrom.

Ergonómia je veľmi dobrá a dobrý mechanizmus má uzamykanie rozovretia rukovätí. Nožnice pohodlne sadnú do ruky a dobre sa s nimi manipuluje. Hoci patria k drahším modelom, investíciu ľutovať určite nebudete. Na výber máte zo strednej a veľkej veľkosti nožníc, čo pri výbere nezabudnite zohľadniť.

Pozitíva

Presný strih – ostré čepele
Kvalitné vyhotovenie
Dostupné náhradné diely

Negatíva

Dodávané bez puzdra

Typ: ručné záhradné nožnice ● Technológia strihu: Bypass ● Max. priemer strihu: 26 mm ● Materiál rukoväte: kov + povrchová úprava ● Materiál čepele: nerezová oceľ CrMoV ● Hmotnosť: 196 g ● Dĺžka: 210 mm ● Použitie: ovocinárstvo, vinárstvo, okrasné záhrady, parky, kríky, konáre

Ďalšie zaujímavé produkty

Vzhľadom na široký sortiment, ktorý sa v tomto segmente nachádza, sme pripravili širší výber produktov, ktoré sa dostali do nášho výberu. K nožniciam sme pripravili krátke charakteristiky, aby ste mali predstavu, o aké modely ide. Ak medzi recenzovanými produktami nemáte favorita, možno práve tu ho nájdete. Vyberajte záhradné nožnice, ktoré sú vhodné pre váš účel a vždy zohľadnite vlastné preferencie, prípadne skúsenosti.

Pre lepší dosah na horšie dostupné miesta sú v našom širšom výbere teleskopické záhradné nožnice Gardena StarCut 410 plus. Toto náradie má maximálny dosah až do výšky 6,5 metra. Materiál držadla je z hliníka. Sklon a smer strihacej hlavy je možné nastaviť v uhle až 200°. Maximálny priemer strihaných komárov by nemal byť viac ako 32 mm. Pozitívom je nízka hmotnosť len 1,5 kg. Nožnice sú veľmi obľúbené aj medzi zákazníkmi, čoho dôkazom sú pozitívne recenzie.

Akumulátorové záhradné nožnice Bosch Pro Pruner 0.601.9K1.020 ponúkajú modernú technológiu strihu. Vyznačujú sa vysokou presnosťou strihu a poradia si s priemerom konára až 25 mm. Výrazne šetria vaše ruky a pozitívom je ich rýchlosť reakcie pri strihu. Využívaní je bezuhlíkový elektromotor s enormne tichým chodom. Nevýhodou je, že k tomuto modelu nie je dodávaná batéria ani nabíjačka.

Medzi profesionálne záhradné nožnice patrí nepochybne model Felco 8. Ide o štandardnú Bypass konštrukciu s dvoma čepeľami. Ideálne sú do vinárstva, v ovocinárstve, ale aj do záhrady pre technické strihy. Vyznačujú sa priemerom strihu až 25 mm. Použité sú odolné a trvácne materiály. Vhodné sú skôr pre väčšie ruky. Ergonomický tvar však šetrí ruky a zápästie. Spotrebitelia ich odporúčajú predovšetkým pre kvalitu strihu a odolnosť.

Ak hľadáte lacné záhradné nožnice, v ponuke je model Extol Premium 8872108. Napriek nízkej cene však poteší kvalita spracovania. Čepele sú z kvalitnej japonskej uhlíkovej ocele a taktiež ergonómia nožníc nezaostáva za drahšími kúskami. Nožnice majú praktický zámok na konci rukovätí, ktoré sú z hliníkovej zliatiny a majú povrchovú úpravu pre vyšší komfort. Prevedenie je masívne a maximálny priemer strihu je 20 mm.

Ak potrebujete vyšší strihací výkon a robíte denne stovky až tisícky strihov, akumulátorové záhradné nožnice Bosch EasyPrune 0 600 8B2 môžu mať vo vašej záhrade opodstatnenie. Oproti novším modelom majú väčšiu konštrukciu, dôvodom je elektromotor. Inak vážia menej, len okolo 490 g. Nevýhoda je v počte strihov. Na jedno nabitie zvládne akumulátor len približne 450 strihov. Maximálny priemer strihu je 25 mm, no spotrebitelia avizujú, že ideálny je priemer do 15 mm. V praxi však aj tak dokážu nožnice prácu uľahčiť.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Vďaka databáze cenového porovnávača Heureka.sk máme k dispozícii dáta, ktoré jasne ukazujú, ktoré ručné záhradné nožnice, ale aj akumulátorové či teleskopické, sú u spotrebiteľov najobľúbenejšie. Počas sezóny sa predajnosť môže rýchlo meniť, preto sa poradie môže striedať. Najpredávanejšie nožnice do záhrady majú výhodu v tom, že je k dispozícii viac recenzií a názorov zákazníkov. Máte tak informácie o skutočných kvalitách produktu z praxe. Tabuľku s TOP 5 najpredávanejšími záhradnými nožnicami pravidelne aktualizujeme, aby ste k dispozícii mali reálne dáta predajnosti.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch Pro Pruner 5* Zobraziť produkt
Fiskars PowerGear X UPX86 5* Zobraziť produkt
Bosch Pro Pruner Professional 5* Zobraziť produkt
Fiskars L PowerGear P961 5* Zobraziť produkt
Fiskars P90 111960 5* Zobraziť produkt

Pokiaľ máte doma ovocný sad alebo sa venujete svojej záhrade plnej rastlín a stromov, záhradné nožnice budete potrebovať. Výber nožníc je dôležité podmieniť tomu, aké druhy rastlín, kríkov či stromov plánujete strihať. Následne je dobré začať sa orientovať na konkrétny typ, porovnať si, aké sú výhody klasických a aku záhradných nožníc. Ručné záhradné nožnice sa odlišujú typom konštrukcie, počtom čepelí a vzhľadom na účel aj priemerom strihu. Skúsených záhradníkov zaujímajú použité materiály i ergonómia. Rátať musíte aj s tým, že profesionálne záhradné nožnice niečo stoja.

Ako vybrať záhradné nožnice

  • Nožnice podľa účelu použitia
  • Typy záhradných nožníc
  • Konštrukcia nožníc do záhrady
  • Počet čepelí
  • Priemer strihu
  • Materiál a ergonómia
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Nožnice na živý plot, zber či trávu

V tejto sekcii rozdeľujeme toto záhradné náradie podľa účelu. Primárne by sa ma spotrebiteľ pri výbere zamyslieť nad tým, čo plánuje s nožnicami strihať a presne podľa toho sa zamerať aj na výber konkrétneho typu nožníc. Okrem klasických záhradných nožníc totiž poznáme aj iné typy. Pre čo najlepší prehľad sme preto vytvorili niekoľko hlavných kategórií.

Teleskopické záhradné nožnice

Výhodou takéhoto konštrukčného prevedenia je, že nožnice možno používať na miestach, kde nemáte s bežnými nožnicami dosah. Zároveň rez môžete realizovať bez použitia rebríka. Teleskopické rukoväte sú regulovateľné, takže násada spravidla býva nastaviteľná v určitom rozmedzí, napr. od 2,5 až po 4,5 metra. Obvykle sú určené na strih konárov s väčším priemerom vo výškach.

Zberové záhradné nožnice

Tento typ nožníc je určený na zber ovocných plodín (napr. hrozno) alebo presný strih zelených a jemne zdrevnatených častí rastlín. Dôležité je, aby boli nožnice ergonomické a ľahké. Veľmi obľúbené sú často aj nožnice s úzkymi čepeľami. Jednoduchšie sa dostanete k stonkám a rez je presnejší. Taktiež sú ľahšie. Vhodné sú aj kvalitné jednočepeľové nožnice (kovadlinkové), ktoré však väčšina spotrebiteľov pri zbere nepreferuje, pretože je rez menej presný.

Dvojručné nožnice

Takýto typ záhradných nožníc poslúži predovšetkým pri strihu – reze konárov s väčším priemerom. Výhodou je väčší priemer strihu a tiež väčšia páka, ktorú máte vďaka väčším rozmerom rukovätí. Vďaka väčšiemu priemeru a obojručnej konštrukcii si dokážu poradiť aj s väčšími konármi. Taktiež s nimi máte väčší dosah.

Dvojručné záhradné nožnice

Vrúbľovacie nožnice (štepárske)

Tento typ nožníc používajú profesionálni záhradkári na štepenie alebo technické orezávanie drevín – jabloní, sliviek, marhúľ a iných drevín na štepenie, napríklad inými odrodami. Cieľom môže byť práve štepenie dreviny alebo špeciálny rez za účelom lepšieho rastu a úrodnosti stromu – kríka. Aby bol proces štepenia úspešný, vrúbľovacie nožnice sú na tento účel ideálne. Dostupné sú záhradné nožnice Extol Premium alebo Cepistar Netscroll.

Nožnice na živý plot

Sú špecifickým typom nožníc. V tejto kategórii nájdete klasické dvojručné nožnice alebo taktiež elektrické či akumulátorové nožnice na živý plot. Pre extrémne objemy strihu sú k dispozícii aj benzínové plotostrihy. Tie sú však náročnejšie na prevádzku. Všetky slúžia na strih živých plotov, kríkov a okrasných drevín. Ideálne v radovej výsadbe. Najviac odporúčame práve akumulátorové modely, ktoré sú najpraktickejšie z hľadiska výkonu i náročnosti údržby. Pri veľkých plochách odporúčame mať k dispozícii aspoň dva akumulátory.

Nožnice na trávnik

K špeciálnym nožniciam radíme aj tie určené na trávu. Spravidla majú elektrický alebo akumulátorový pohon. Ak teda nepreferujete kábel pod nohami, určite siahnite po akumulátorovej verzii. Hoci primárne na strih trávnika budete používať kosačku, vďaka nožniciam na trávnik sa dostanete aj na miesta, kde sa s klasickou kosačkou ani krovinorezom nedostanete. Pokojne môže ísť o strih trávy popri plote, obrubníkoch alebo v blízkosti skalky, plota alebo ohrady.

Ručné či AKU záhradné nožnice?

Segment záhradného náradia, akým sú záhradné nožnice, je pomerne rozmanitý. Predovšetkým z dôvodu, že okrem štandardných ručných nožníc je dnes v ponuke viacero prevedení, ktoré sa odlišujú najmä technológiou strihu a ďalšími parametrami. My sme na základe typológie rozdelili záhradné nožnice do troch skupín.

Ručné záhradné nožnice

Štandardom sú bežne používané ručné záhradné nožnice, ktoré máte k dispozícii v dvojčepeľovom alebo jednočepeľovom prevedení. V profi záhradkárskej terminológii sa delia na nožnice typu Bypass, Anvil Ratchet záhradné nožnice s prevodom, ktorých charakteristiku rozoberáme nižšie. Primárne takéto nožnice možno používať na všetky základné strihy rastlín, kríkov i stromov. Používajú sa na prestrihávanie alebo zber. V prípade strihov konárov s väčším priemerom sa odporúča používať dvojručné nožnice, ktoré sú určené na konáre s väčším priemerom a postačuje vyvinúť menej sily.

Ručné záhradné nožnice

Akumulátorové záhradné nožnice

Prácu v záhrade si možno aj v tomto smere uľahčiť. Napomáhajú tomu aku záhradné nožnice. Poháňané sú nabíjateľným akumulátorom. Disponujú malým elektromotorom, ktorý vďaka akumulátoru napomáha pri štandardnom mechanickom reze. Vhodné sú na strihanie odolnejších konárov a na prácu väčších objemov. Veľmi plynulo dokážete regulovať silu stisku čepelí. Na našom trhu sú modely, ktoré na jedno nabitie zvládnu 4 000, ale aj 10 000 rezov. Výhodou oproti ručným nožniciam je, že nepreťažujete ruku, no nevýhodou je vyššia cena a hmotnosť.

Elektrické záhradné nožnice

V zásade sa od akumulátorových v mnohom nelíšia, niektorí predajcovia dokonca označujú akumulátorové – elektrické synonymom, čo nie je v zásade chyba. Elektrické záhradné nožnice totiž nezapájate do el. siete, aby ste nimi mohli strihať. Rozdielom môže byť konštrukčné riešenie. Pravé aku nožnice disponujú priamo nabíjateľným akumulátorom. Elektrické prevedenie môže byť vybavené vyberateľnými nabíjateľnými batériami. Prinášajú však rovnaké výhody a nevýhody ako aku modely. V praxi tak rozdiel nemusí byť žiadny. Odlišný prípad sa týka záhradných nožníc na živé ploty, ktoré môžu mať bezdrôtové aku prevedenie alebo klasické káblové.

Záhradné nožnice s prevodom – Bypass alebo Ratchet

Ak na vás skúsení záhradkári použijú pojmy ako Anvil, Bypass alebo Ratchet, majú tým na mysli typ konštrukcie nožníc do záhrady. Riadiť sa týmito pojmami môžete aj pri výbere, hoci predajcovia ich bežne nepoužívajú. Čím sa teda jednotlivé konštrukcie odlišujú?

  • Bypass nožnice sú v praxi najpoužívanejšie a vo výbave záhradkára s veľkou pravdepodobnosťou nebudú chýbať. Typické sú zakrivenými čepeľami, ktoré sa pri strihu míňajú a vzbudzujú dojem, ako by do seba zapadali. Čepeľ na vonkajšej strane je zaostrená a pri strihu sa kĺže po hrubšej (spodnej) čepeli. Existujú aj verzie s oboma ostrými čepeľami. Všeobecne robia veľmi čistý rez.
  • Anvil nožnice sú pre zmenu typické rovnými čepeľami. Nemajú teda žiadne zakrivenie, pripomínajú klasické nožnice, no majú mohutnejšie rukoväte. Obe čepele sú maximálne zaostrené a zvládnu s prehľadom aj strih zdrevnatených konárov. Rez je veľmi presný.
  • Ratchet nožnice môžu mať čepele zakrivené ako Bypass alebo rovné ako Anvil. Hlavným rozdielom je prevodový mechanizmus, ktorého zopnutím je možné znásobiť silu strihu. Ozubený prevod spôsobuje, že počas stisku dlane sa presúva sila stisku viac na hornú čepeľ (ostrú). Hovorí sa im aj „nožnice s otočnou konštrukciou“, pretože všetky prsty, ktoré sú inak na spodnej strane, vďaka prevodu silu stisku znásobujú. Šetria tak dlaň a únava je menšia.

Bypass záhradné nožnice

Jednočepeľové alebo dvojčepeľové záhradné nožnice

Aby bol strih presný a čistý, dôležitú rolu zohrávajú práve čepele a ich počet. Čepele by mali byť z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele, aby bolo možné ostrie vždy nabrúsiť. Jednočepeľové záhradné nožnice, ktorým sa zvykne hovoriť kovadlinkové, majú dve ramená, no len horná čepeľ je zaostrená.

Spodná čepeľ funguje ako nákova – kovadlina. Nožnice tak ostrou čepeľou pritláčajú konár či stonku k nákove a takto realizujú strih. Rez je rovný, no menej čistý. Je nutné, aby bola horná čepeľ vždy poriadne naostrená. Strihanie je jednoduché a nie je nutné vyvinúť toľko námahy.

Pre presnejší strih sú zaručenie lepšie dvojčepeľové záhradné nožnice. Bežne sa používajú na strih okrasných kríkov, stromov či viniča. Vhodné sú na strih zelených častí rastlín, ako aj zdrevnatených stoniek a konárov.

Strih je presný a veľmi čistý, takže nedochádza k poškodeniam zostávajúcich vlákien rastliny – porastu. Nevýhodou je, že je potrebné ich častejšie brúsiť. Materiál čepelí by preto nemalo byť žiadne „čínske blato“. V prípade lacných nožníc najviac hrozí, že po pár stovkách strihov budete musieť čepele neustále brúsiť.

Priemer strihu

Mnoho spotrebiteľov sa domnieva, že čím je priemer strihu väčší, tým väčší konár dokážu nožnice odstrihnúť. Nemusí to tak vôbec byť. Priemer strihu uvádza, aká je maximálna vzdialenosť rozchodu čepelí. Vôbec však nejde o údaj, ktorý indikuje veľkosť priemeru strihaného konára.

Záhradné nožnice, priemer strihu

Nožnice s prevodovým mechanizmom a priemerom strihu 25 mm dokážu odstrihnúť konáre viniča i konáre tvrdého čerstvého dreva s týmto priemerom. Naproti tomu, klasické nožnice s priemerom 25 mm, no bez prevodu si s takýmto drevom poradia len s vyvinutím väčšej námahy. Maximálny priemer strihu sa u klasických záhradných nožníc (ručné, akumulátorové, elektrické) pohybuje okolo 20 až 30 mm. Menšie modely s úzkymi čepeľami môžu mať priemer strihu aj menej od 5 do 10 mm. Naopak, väčšie dvojručné alebo teleskopické záhradné nožnice môžu mať priemer strihu 30 až 50 mm.

Materiál netreba ignorovať – dôležitá ergonómia

Každý poriadny záhradkár bude vždy odporúčať overenú kvalitu. Na základe prieskumu trhu môžeme konštatovať, že dôvod je zrejmý. Kvalita spracovania je podstatným parametrom výberu a materiály, z ktorých sú nožnice vyrobené, netreba podceňovať. Nekvalitné nástroje sú skôr na príťaž, hlavne ak ide o dlhodobé hľadisko. Lacné plastové rukoväte sa ľahko poškodia, majú zlú ergonómiu a záhradné nožnice sa rýchlo opotrebúvajú vrátane čepelí. Brúsiť môžete ostrie koľko chcete, nekvalitná oceľ je dôvod, prečo sú nožnice po pár stovkách rezov tupé.

Kvalitná nehrdzavejúca oceľ je pri čepeliach podmienkou. Čo sa týka rukovätí, lacné plastové nožnice sú pre hobby používateľov, no aj tých to môže skôr či neskôr omrzieť. Aj pre „sviatočných“ záhradkárov odporúčame kvalitnejšie model aspoň s pogumovanou rukoväťou. Rukoväte by mali byť ergonomicky navrhnuté s optimálnym sklonom a tlakom pre daný účel. Niektoré modelové rady majú dokonca kategorizáciu podľa veľkosti dlane. Chýbať by nemala západka na uzamknutie rozchodu čepelí. Špecifickú kategóriu môžu predstavovať aj záhradné nožnice pre ľavákov. Väčšina modelov je však navrhovaná pre ľavákov i pravákov.

Profesionálne záhradné nožnice majú svoju cenu

Cena záhradných nožníc sa odvíja od značky, kvality spracovania, ale taktiež od technológie strihu. Záhradné nožnice, ktoré stoja menej ako 10 – 15 eur radíme do kategórie hobby, čo neznamená, že tu nenájdete dobré nástroje v pomere kvality a ceny, no odolnosť a trvácnosť sa s drahšími modelmi nemôže rovnať. Ani z hľadiska ergonómie a kvality spracovania.

Záhradné nožnice cena

V cenovej kategórii od 20 do 40 eur môžeme nájsť kvalitnejšie dvojčepeľové záhradné nožnice, ale aj modely na zber a technický strih. Kombinácia kovu a plastov je štandardom. Ide o najčastejšie predávanú cenovú triedu nožníc. Ak však skutočne chcete spoľahlivé nožnice do záhrady, ktoré vydržia desaťtisíce strihov, zaujímať vás bude cenovka okolo 50 až 100 eur. Zároveň majú dobrú ergonómiu a kvalitnejšie vyhotovenie.

Teleskopické záhradné nožnice začínajú niekde na cene 30 eur – tie najdrahšie stoja približne 150 eur. Ak preferujete modernejšie technológie, kvalitné akumulátorové záhradné nožnice vás vyjdú na zhruba 120 až 300 eur. Vrchol ponuky predstavujú modely, ako Makita DUP362Z s vysokým výkonom a max. priemerom strihu až 33 mm. Majú vysokovýkonný akumulátor a určené sú na objemové strihy alebo rez odolnejších drevín v ovocinárskych sadoch.

Záhradné nožnice Felco, Fiskars i Bosch

Vychádzajúc z názorov záhradkárov, fór, diskusií alebo tiež predajov možno rozhodne určiť, ktoré záhradné nožnice si v tomto segmente získali dôveru a vybudovali dobré renomé. K profi náradiu bezpodmienečne radíme švajčiarske záhradné nožnice Felco. Vyrábajú veľké množstvo modelov, ktoré majú rôzne určenie. Dobré meno si značka získala predovšetkým odolnosťou a kvalitou spracovania nožníc. Výhodou je aj možnosť servisovania alebo svojpomocnej výmeny súčiastok.

Na našom trhu sú veľmi populárne záhradné nožnice Fiskars. Treba však vyberať z drahších modelov, výrobca má taktiež kategóriu hobby nástrojov, ktoré sú skôr na nenáročné používanie. K tomu lepšiemu na trhu patria aj záhradné nožnice Gardena. Spomedzi akumulátorových modelov sú veľmi obľúbené aku nožnice BoschGüde či Ryobi.

Otázky a odpovede – FAQ

Viete, ktoré záhradné nožnice si kúpite? Uvažujete nad konkrétnym modelom, no potrebujete poradiť? Zaujímajú vás informácie ohľadom technických parametrov? Neváhajte sa nás pýtať. Ochotne vám odpovieme a poradíme čo najskôr. Sekciu pravidelne kontrolujeme. Budeme tiež veľmi radi, ak sa so svojimi skúsenosťami podelíte v komentároch. Pomôžete tak ostatným spotrebiteľom.

Platí zásada, že ak vám bežné záhradné nožnice nestačia, resp. striháte veľké objemy, nemáte pomoc alebo sú konáre na ručné nožnice príliš hrubé, pomôcť môžu práve akumulátorové záhradné nožnice. Bez námahy dokážete strihať aj väčšie konáre, ak je to nutné. Výdrž akumulátora sa môže líšiť. Niektoré zvládnu 4 000 strihov iné aj 10 000. Vhodné sú na frekventované strihanie. Šetria vaše ruky, stisk a eliminujú preťaženie zápästia. Ich nevýhodou je vyššia hmotnosť a väčšie rozmery. Taktiež neodporúčame siahnuť po najlacnejších modeloch, predovšetkým vzhľadom na kvalitu ich spracovania.

Vyberať možno z kategórie nožníc na rez ovocných stromov a viniča. Platí, že v prípade strihu viniča je dôležitá presnosť a vyžaduje sa dostatočná odolnosť materiálov. Plastové nožnice rozhodne nebudú pôsobiť najodolnejším dojmom, no aj tu závisí od precíznosti výroby. Odporúčame napríklad ovocinárske dvojčepeľové nožnice Felco 8 alebo Felco 2. V našom porovnaní a aj zákazníkmi je veľmi dobre hodnotený model Gardena B/M 8904-20. Pre zber viniča sú často vyhľadávané i modely s úzkymi čepeľami, napríklad Felco 321 alebo Felco 322.

Áno, v záhradkárskych kruhoch sú nožnice tohto výrobcu považované za profi náradie. Ide o nožnice vhodné pre ľavákov i pravákov. Majú špičkovú ergonómiu. Značka je pôvodom zo Švajčiarska a dôkazom švajčiarskej kvality sú aj materiály, ktoré sú odolné a trvácne. V ich portfóliu nájdete kvalitné záhradné i zberové nožnice. Rukoväte sú zvyčajne vyrábané z kovaného hliníka a čepele z nehrdzavejúcej ocele, ktorú je možné ľahko a opakovanie nabrúsiť.

Klasické záhradné nožnice si vyžadujú starostlivosť. Dôvod je jednoduchý, ak chcete, aby vám nožnice dobre a dlho slúžili, je nevyhnutné, aby ste im venovali základnú údržbu. Tá spočíva v pravidelnom čistení od štiav alebo živice. Dôležité je pravidelné mazanie pružiny. Nielen pre chod nožníc, ale aj pre ochranu pred hrdzou. Používať môžete klasický olej v spreji, napr. WD-40. V praxi záhradkári neraz používajú klasický rastlinný alebo olivový olej. Sem-tam nie je na škodu premazať aj samotné čepele. Je dôležité čepele pravidelne brúsiť, nielen keď máte pocit, že sú vytupené. Ideálne je používať hladký brúsny kameň, ktorým brúsite v smere od čepele, nie smerom k nej. Brúste vždy len jedným smerom od rukoväte smerom k špičke čepele. Používať môžete špeciálne brúsky, ktoré možno zakúpiť u špecializovaných predajcov.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(88.2%)

Komentáre
Tibor 11.Jul.2022

Felco 2 sú rokmi overené záhradné nožnice, už na prvý pohľad vyzerajú kvalitne. Páči sa mi, že náhradné diely sú ľahko dostupné a s nožnicami sa pracuje veľmi dobre. Rukoväť je pekne tvarovaná a sú vhodné aj pre väčšiu ruku. Zatiaľ fungujú perfektne. Rez je pevný a rovný. Nemám žiadne výhrady voči týmto nožniciam.

Odpovedať

Lukáš 12.Jul.2022

Nožnice Fiskars UPX86 fungujú bez problémov. Sú ľahké a dostatočne dlhé, čiže mi netreba ani rebrík, a tak nehrozí ani pád, keď strihám vo výške. Nožnice majú extra dlhý dosah. Naozaj sa s nimi ľahko manipuluje, sú premyslené do detailov. Treba rátať, že aj v zloženom stave majú cez dva metre. Čiže sú o niečo náročnejšie na prenos. Sú ostré, presné... Neviem, čo viac dodať. :-)

Odpovedať

Róbert W. 13.Jul.2022

Nožnice Bosch Pro Pruner 0.601.9K1.021 majú oproti predchádzajúcej verzii lepší výkon, sú rýchlejšie a ja nemusím vynakladať takú veľkú námahu. Výdrž batérie je pre mňa až neskutočná. Oproti minulej verzii je navyše batéria vymeniteľná a v balení sú dve batérie, takže super. Môžem pracovať s nožnice, koľko chcem... Za mňa to bola super kúpa a neľutujem ani vyššiu cenu.

Odpovedať

Libor 16.Jul.2022

Nožnice Gardena Comfort 8733 sú ľahké a strihajú skvele. Sú ideálne do malej záhradky na strihanie trávy okolo skalky alebo stromov. Perfektne mi sadli do ruky, preto sa mi s nimi pracuje veľmi pohodlne. Nemám žiadne nedostatky, ktoré by som spozoroval. Za mňa maximálna spokojnosť, preto môžem odporučiť aj ostatným spotrebiteľom.

Odpovedať

Edo 21.Jul.2022

Fiskars PB-8 sú super profi nožnice, majú presný strih a veľmi ostré čepele. Celkovo je vyhotovenie kvalitné, plusom je ľahká dostupnosť náhradných dielov v prípade potreby. Ako mínus vnímam len to, že nožnice sú dodávané bez puzdra. Niektoré iné modely majú v cene aj puzdro.

Odpovedať

Silvia 18.Aug.2022

Gardena 8857-20 B/S-M sú super nožnice. Kvalita výrobku je dobrá a nožnice dobre padnú do ruky. Plusom je nastaviteľný rozchod rukovätí podľa ruky, čiže dobrá ergonómia a komfort. Mínusom zas, že dosť častí je plastových. Za tú cenu som ale spokojná.

Odpovedať

Dodo 18.Aug.2022

Za kvalitné nožnice považujem Fiskars PowerGear X P961. Majú dobrý strih, sú kvalitne skonštruované a zvládnu aj hrubšie vetvičky. Plusom je ergonomický úchop, mínusom zas plastový stred. Priemer strihu je maximum 20 mm. Uvidím, aká bude ich životnosť. Zatiaľ som spokojný.

Odpovedať

Tomi 19.Aug.2022

Hľadal som nožnice, ktoré zvládnu aj hrubšie vetvy. Napokon som narazil na Kärcher 18-32, ktorý je určený pre vetvy s priemerom až do troch centimetrov. Toto som si odskúšal aj v praxi a môžem potvrdiť, že to zvláda s prehľadom. Nožnice si poradia aj s menšími konármi či vetvami. Plusom je prídavný hák, s ktorým viem dosiahnuť aj na vyššie rastúce vetvy. Strihanie je jednoduché, s výberom som spokojný.

Odpovedať

Ondrej 21.Aug.2022

Nožnice Bosch Pro Pruner sú pre domáce použitie úplne postačujúce. Strih je pekný rovný a rýchly. Oproti predchádzajúcej verzii sa mi zdá, že tieto majú lepší výkon, sú rýchlejšie a pri strihaní sa menej namáham. Plusom je aj neskutočná výdrž batérie. Batéria je navyše vymeniteľná a v balení sú až dve. Takže môžem pracovať koľko chcem bez obmedzenia. Za mňa je to od prechádzajúcej verzie veľký posun dopredu. Mínusom je snáď je len troška vyššia váha.

Odpovedať

Ivana 17.Oct.2022

Mám jednoduché a lacné nožničky Fieldmann FZNR 1006. Zvládajú vetvy s priemerom 2 cm, čo je pre práce okolo domu postačujúce. Čepele sú z nehrdzavejúcej ocele SK5 a nožnice využívam k rýchlemu strihu rôznych vetvičiek a konárov. Zatiaľ maximálna spokojnosť, za tú cenu som ani viac nečakala.

Odpovedať

Vilo 17.Nov.2022

Kärcher 18-32 zvláda vetvy do priemru 3 cm, čo je na akumulátorové nožnice slušný výkon. Nožnice si poradia aj s menšími konármi a páči sa mi, že s prídavným hákom dosiahnem viac menej kamkoľvek - aj na vyššie rastúce vetvy. Strihanie je jednoduché. A páči sa mi, že strihá presne. Oceňujem pevný hák na zavesenie a vďaka tomuto háku, ktorý slúži aj ako svorka, je možné odstrániť vetvy, ktoré uviazli v strome. Nechýba bezpečnostná poistka, ktorá zabraňuje neúmyslenému spusteniu. Rukoväť je pogumovaná, preto je úchop bezpečný a príjemný na dotyk počas práce. Oceľový nôž s teflónovou úpravou strihá naozaj presne. S výberom som spokojný.

Odpovedať

Pavel 15.Jan.2023

Nožnice Extol Premium 8872165 splnili moje očakávania. Sú za dobrú cenu a veľmi kvalitne spracované. Uľahčujú vrúbľovanie. Nožnice sú vhodné aj pre začiatočníkov, ktoré nemajú zručnosti pri vrúbľovaní. Čeľuste na skrátenie vrúbľa sú však slabé a neprestrihnú vrúbeľ v maximálnej hrúbke danej výrobcom. Napriek tomu odporúčam, je to dobrý pomocník.

Odpovedať