Elektrické sporáky

Najlepšie elektrické sporáky 2021 + recenzie

Elektrické sporáky patria k najčastejšej kuchynskej výbave väčšiny spotrebiteľov. Či už sa chystáte presedlať z plynu na elektrinu, vymeniť váš starý sporák alebo si idete zaobstarať úplne prvý spotrebič, napr. do novej domácnosti, veríme, že náš test elektrických sporákov, v ktorom sme pre vás zrecenzovali nielen jeho víťaza, model Electrolux EKC54972OX, ale i ďalšie šikovné kúsky, vám pri rozhodovaní pomôže. V prípade, že hľadáte rady a tipy na výber tohto spotrebiča, neprehliadnite náš podrobný návod, v ktorom sa budeme venovať všetkým dôležitým parametrom, cenám aj výrobcom elektrických sporákov.

Publikované: 16.08.2021
Aktualizované: 19.11.2021

Aký elektrický sporák kúpiť?

Rozumieme, že nie každý z vás chce alebo môže čítať naše podrobné recenzie elektrických sporákov. Koniec koncov, vznikali desiatky hodín, preto sú predsa len trochu rozsiahle. Na začiatok vám preto prinášame krátky prehľad kľúčových vlastností 3 modelov, ktoré v našom teste excelovali najviac. Pri každom z nich nájdete špeciálny štítok, ktorý vám napovie o konkrétnych výhodách toho-ktorého modelu.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux EKC54972OX   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Amica 510CE1.30P(W)   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Gorenje EC5111WG   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Electrolux EKC54972OX

Electrolux EKC54972OX

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou, 4 HiLight varné zóny, objem rúry 58 l, energetická trieda A, samočistenie katalýzou, ventilátor + kruhové ohrevné teleso

Zobraziť viac info

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou Electrolux EKC54972OX so 4 varnými zónami, funkciou samočistenia a 58 l rúrou parí do energetickej triedy A, vďaka čomu spotrebuje skutočne málo elektriny. Má štandardné rozmery, kvalita jeho spracovania je vysoká a je vybavený ventilátorom aj kruhovým ohrevným telesom. Sporák je dodávaný s viacerými plechmi i roštom a disponuje 11 programami na pečenie.

Cenový trhák
Amica 510CE1.30P(W)

Amica 510CE1.30P(W)

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou, 4 HiLight varné zóny, objem rúry 67 l, energetická trieda A

Zobraziť viac info

Sklokeramický elektrický sporák Amica 510CE1.30P(W) nezaujme pokročilými funkciami ani bohatým príslušenstvom, ale najmä nízkou obstarávacou cenou. Je vybavený veľkou, 67 l rúrou a varnou doskou so 4 HiLight varnými zónami. Disponuje 4 programami na pečenie, má primeranú spotrebu elektriny a v jeho spodnej časti nájdete odkladací priestor na plechy či rošty. K hlavným negatívam patrí horšia kvalita spracovania a absencia napájacieho kábla.

Náš TIP
Gorenje EC5111WG

Gorenje EC5111WG

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou, 4 varné HiLight zóny, objem rúry 68 l, energetická trieda A, samočistenie horúcou parou AquaClean

Zobraziť viac info

Gorenje EC5111WG nás zaujal nízkou obstarávacou cenou, ktorá je v pomere k jeho kvalite a funkciám naozaj priaznivá. Tento elektrický sporák so sklokeramickou varnou doskou so 4 varnými zónami má rúru s objemom 68 l. Nájdete na ňom funkciu samočistenia pomocou horúcej pary a má kompaktné rozmery. Rúra disponuje 4 programami na pečenie, v spodnej časti sporáka sa nachádza úložný priestor a je vybavený klasickým mechanickým gombíkovým ovládaním.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Náš test elektrických sporákov je výsledkom desiatok hodín hodnotenia parametrov, ich porovnávania a následnej sumarizácie. Aby sme mohli jednotlivé modely nielen zrecenzovať, ale taktiež oceniť jednotlivými štítkami, museli sme si vytvoriť metodiku, na základe ktorej boli hodnotené ich vlastnosti. Tou sa pre nás stal súbor parametrov, ktoré pokladáme za najpodstatnejšie.

Pomer medzi cenou, kvalitou, výkonom a funkciami
Funkcie varnej dosky
Funkcie rúry
Energetická náročnosť
Objem rúry
Doplnky

Pri zostavovaní recenzií a udeľovaní jednotlivých štítkov sme okrem parametrov brali do  úvahy i ďalšie aspekty. Prvým z nich boli značky elektrických sporákov. Vybrané modely sme hľadali v ponukách overených výrobcov, ako je Mora, Electrolux, Amica a Gorenje. Nápomocnými boli pre nás aj vaše, teda spotrebiteľské recenzie a skúsenosti s elektrickými sporákmi a ich predajnosť na spoľahlivých weboch predajcov či online portáloch Heureka.sk, Mall.sk, Tpd.sk, Hej.sk, Nay.sk a Datart.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie elektrických sporákov

Recenzie elektrických sporákov nie sú platenou ani inou reklamou, ale výsledkom nášho vlastného hodnotenia, porovnávania, študovania parametrov, spotrebiteľských skúseností a nezávislých testov. Veríme, že vám aj prostredníctvom nášho testu pomôžeme vybrať ten najlepší elektrický sporák, ktorý bude ideálny práve pre vaše kulinárske potreby.

Víťaz testu

Electrolux EKC54972OX

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou, 4 HiLight varné zóny, objem rúry 58 l, energetická trieda A, samočistenie katalýzou, ventilátor + kruhové ohrevné teleso

Pozrieť najlepšiu ponuku

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou Electrolux EKC54972OX za viac než primeranú cenu disponuje 4 HiLight varnými zónami. Dve z nich majú priemer 120, jedna 140 a jedna 180/120 mm. Ich výkon sa pohybuje v rozsahu od 1 200 do 2 000 W. Elektrická rúra má objem 58 l, čo je v našom teste elektrických sporákov najmenej. Tento objem je však postačujúci pre 3 až 4-členné rodiny a stojí za naozaj nízkou spotrebou elektriny, ktorá predstavuje 0,84 a 0,75 kWh na cyklus pečenia. K nízkej energetickej náročnosti prispieva taktiež energetická trieda A.

Jednou z vecí, ktorá je na sporáku Electrolux naozaj pokroková a zaujímavá, je osvetlená elektrická rúra s 11 samostatnými programami. Za spomenutie stojí napr. program AirFry na zdravé vyprážanie, PlusSteam na pečenie pečiva, program rozmrazovania či sušenia ovocia a zeleniny. Rúra je rovnako ako na sporáku Mora I 878 AW vybavená ventilátorom aj kruhovým ohrevným telesomelektrickým grilom a funkciou samočistenia pomocou katalýzy, ktorá je považovaná za najúčinnejšiu, najefektívnejšiu a najjednoduchšiu.  

K plusom zaraďujeme aj teleskopické vodítka na vysúvanie plechov a bohaté príslušenstvo, medzi ktorým nájdete chromovaný otočný rošt a 3 plechy (rošt AirFry, smaltovaný rosť na koláče a smaltovaný rosť na zachytávanie mastnoty). Ovládanie a funkcie Electrolux EKC54972OX hodnotíme na jednotku s hviezdičkou. Nájdete na ňom displej a klasické mechanické otočné gombíky. Keďže tento model patrí medzi nerezové elektrické sporáky, kvalita jeho spracovania je na vcelku vysokej úrovni.

Veľmi dobrý pomer medzi cenou a výkonom
11 pokrokových programov rúry funkcia samočistenia katalýzou
Nízka spotreba elektriny

Menší objem rúry

Typ = Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 58 l ● Systém tepelnej úpravy rúry = ventilátor + kruhové ohrevné teleso ● Čistenie rúry = katalýza ● Energetická trieda = A ● Príkon = 8605,4 W ● Spotreba elektriny = 0,84/0,75 kWh ● Napätie = 230 V ● Materiál = nerezová oceľ ● Rozmery = 85,8 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = cca 40 kg

Cenový trhák

Amica 510CE1.30P(W)

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou, 4 HiLight varné zóny, objem rúry 67 l, energetická trieda A

Pozrieť najlepšiu ponuku

Amica 510CE1.30P(W) je naozaj lacný elektrický sporák so sklokeramickou varnou doskou, čomu zodpovedá kvalita jeho spracovania aj funkcie. Na varnej doske sa nachádzajú 4 HiLight varné zóny so 120 a 180 mm priemerom a výkonom 1 200 a 1 800 W. Elektrická rúra má veľký, až 67 l objem, tento model preto odporúčame do početnejších domácností.

Rovnako ako všetky ostatné elektrické sporáky v našom teste patrí i Amica do energetickej triedy A. Spotreba elektriny na 1 cyklus pečenia na klasickom programe predstavuje 0,79 kWh, čo je vzhľadom na veľký objem rúry vcelku málo. Elektrická rúra ako taká nás však príliš neoslovila. V prvom rade nie je vybavená ventilátorom ani kruhovým ohrevným telesom. Nájdete na nej len 4 programy pečenia, a to horný a dolný ohrev, gril a rozmrazovanie. Rúra ďalej nedisponuje ani funkciou samočistenia. Na jej obhajobu musíme povedať, že má steny z celkom ľahko čistiteľného smaltu.  

Ovládanie sporáka zodpovedá jeho nízkej obstarávacej cene. Na spotrebiči sa nachádzajú iba otočné gombíky bez displeja. Jedným z najväčších sklamaní je fakt, že k tomuto modelu nedostanete ani jediný plech. V tomto smere je na tom lepšie aj ďalší sporák za podobnú obstarávaciu cenu, Náš tip Gorenje EC5111WG. Navyše, súčasťou dodávky nie je ani zástrčka a napájací kábel, inštaláciu sporáka preto budete musieť zveriť do rúk elektrikára.

Nízka obstarávacia cena
Primeraná spotreba elektriny
Veľký objem rúry

Rúra bez ventilátora a kruhového ohrevného telesa
Zastaralé ovládanie a funkcie
Dodávaný bez plechov, kábla a zástrčky

Typ = voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 67 l ● Energetická trieda = A ● Príkon = 7 800 W ● Spotreba elektriny = 0,79 kWh ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = cca 36 kg

Náš TIP

Gorenje EC5111WG

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou, 4 varné HiLight zóny, objem rúry 68 l, energetická trieda A, samočistenie horúcou parou AquaClean

Pozrieť najlepšiu ponuku

Gorenje EC5111WG sme vybrali pre tých z vás, ktorí hľadajú klasický, kvalitný a spoľahlivý elektrický sporák so základnými funkciami a XXL rúrou. Podobne ako pri ostatných modeloch v našom teste je vybavený sklokeramickou doskou so 4 HiLight varnými zónami s priemerom 140 a 185 mm a výkonom v rozmedzí od 1 200 do 1 700 W. Gorenje EC5111WG sa až nápadne podobá na o niečo lacnejší sporák Amica 510CE1.30P(W). Na rozdiel od neho má lepšiu kvalitu spracovania a disponuje funkciou samočistenia parou AquaClean, čo je pri lacných elektrických sporákoch skôr výnimočné. Na rúre, v ktorej sa nenachádza ventilátor ani kruhové ohrevné teleso, nájdete taktiež len horný a spodný ohrev.

Rúra na Gorenje EC5111WG má 68 l objem. Práve preto nás sklamala jeho spotreba. Aj napriek tomu, že tento spotrebič spadá do energetickej triedy A, na 1 cyklus pečenia spotrebuje 0,86 kWh elektriny, čo je o 0,6 kWh viac ako v prípade modelu Mora C 110 BW s rovnako objemnou rúrou. Ovládanie, ktoré prebieha len prostredníctvom mechanických otočných gombíkov, hodnotíme aj v tomto prípade ako zastaralé, no zrozumiteľné a jednoduché. Displej budete na tomto modeli hľadať zbytočne, rovnako ako bohaté príslušenstvo. K sporáku dostanete len 1 rošt a pekáč, čo je však predsa len o niečo viac ako v prípade spomínaného Amica 510CE1.30P(W).

Dobrý pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom
Funkcia samočistenia rúry AquaClean
Veľký objem rúry

Dodávaný len s 1 plechom
Bez displeja a pokročilých funkcií
Trochu vyššia spotreba elektriny

Typ = voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 68 l ● Čistenie rúry = AquaClean ● Energetická trieda = A ● Príkon = 7 200 W ● Spotreba elektriny = 0,86 kWh ● Rozmery = 85 x 50 x 59,4cm ● Hmotnosť = 37,1 kg

Mora I 878 AW

Voľne stojaci elektrický sporák s indukčnou varnou doskou, 4 varné zóny, objem rúry 70 l, energetická trieda A, samočistenie AquaClean, ventilátor + kruhové ohrevné teleso

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Mora I 878 AW je najdrahším modelom v našom teste elektrických sporákov. Ide o indukčný model s veľmi dobrými vlastnosťami. Nájdete na ňom štandardné 4 varné zóny, ako to už pri indukcii býva, s dotykovým ovládaním. Elektrická rúra má nadštandardný objem 70 l, čomu zodpovedá aj jej spotreba. Sporák síce spadá do energetickej triedy A, na 1 cyklus pečenia však spotrebuje 1,03 alebo 0,98 kWh.

Rovnako ako v prípade nášho víťaza, elektrického sporáka Electrolux EKC54972OX, je aj rúra na Mora I 878 AW vybavená až 11 programami. Okrem tých klasických na nej nájdete gril či programy na rozmrazovanie a ohrievanie tanierov. Funkcia samočistenia je v tejto kategórii sporákov akousi samozrejmosťou. Podobne ako na modeloch Gorenje EC5111WG a Mora C 110 BW ide o čistenie pomocou horúcej pary AquaClean. Rúra je osvetlená, jej ovládanie prebieha pomocou mechanických gombíkov, výsuvy sú teleskopické a je vybavená ventilátorom aj kruhovým výhrevným telesom.

Ovládanie Mora I 878 AW je v našom teste elektrických sporákov najpokrokovejšie. Okrem spomínaného dotykového ovládania indukčnej varnej dosky máte k dispozícii mechanické otočné gombíky, digitálne programované hodiny displej s modulom s prednastavenými programami, ktorý zobrazuje čas, aktuálnu teplotu rúry, práve nastavenú funkciu a čas pečenia.

Dobrý pomer medzi cenou, výkonom a funkciami
Pokročilé funkcie a ovládanie
11 programov rúry

Vyššia spotreba elektriny

Typ = voľne stojaci elektrický sporák s indukčnou varnou doskou ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 70 l ● Systém tepelnej úpravy rúry = ventilátor + kruhové ohrevné teleso ● Čistenie rúry = AquaClean ● Energetická trieda = A ● Príkon = 10 400 W ● Spotreba elektriny = 1,03/0,89 kWh ● Napätie = 230/380 V ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = 37,1 kg

Lacná kvalita

Mora C 110 BW

Voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou, 4 varné zóny, objem rúry 68 l, energetická trieda A, samočistenie AquaClean

Pozrieť najlepšiu ponuku

Mora C 110 BW si štítok „výhodná kúpa“ zaslúži všetkými desiatimi. Z hľadiska funkcií je niečím medzi drahšími Electrolux EKC54972OX a Mora I 878 AW a lacnými sporákmi Amica 510CE1.30P(W) a Gorenje EC5111WG. Sklokeramickú varnú dosku tvorí kombinácia dvoch varných zón s priemerom 180 mm a výkonom 1 700 W a dvoch 144 mm zón s výkonom 1 200 W. V tomto smere pokladáme za mínus absenciu najmenších, 120 mm varných zón.

Osvetlená rúra s klasickými výsuvmi má 68 l a jej spotreba predstavuje 0,80 kWh na cyklus, čo je v pomere k veľkému objemu primerané. Rovnako ako na iných lacnejších sporákoch v rúre aj v tomto prípade chýba ventilátor či okruhové výhrevné teleso. Celkovo disponuje 4 programami na pečenie.

Ovládanie prebieha prostredníctvom klasických mechanických gombíkov. Plusom je prítomnosť displejakontroliek zvyškového tepla na varnej doske, odkladací priestor v spodnej časti sporáka a nastaviteľné nožičky. Za výrazné pozitívum pokladáme aj funkciu samočistenia rúry horúcou parou Eco Clean. Dodávané príslušenstvo obsahuje len rošt, plechy si teda budete musieť dokúpiť samostatne.

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Veľký objem rúry
Funkcia samočistenia

Bez ventilátora
Absencia najmenších varných zón
Dodávaný bez plechov

Typ = voľne stojaci elektrický sporák so sklokeramickou doskou ● Počet varných zón = 4 ● Objem rúry = 68 l ● Čistenie rúry = AquaClean ● Energetická trieda = A ● Príkon = 8 000 W ● Spotreba elektriny = 0,80 kWh ● Napätie = 230/400 V ● Rozmery = 85 x 50 x 60 cm ● Hmotnosť = cca 37,1 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Metodiku, podľa ktorej sme vyberali jednotlivé modely do nášho testu elektrických sporákov, sme vám priblížili vyššie. Okrem hodnotenia samotných vlastností a parametrov, porovnávania jednotlivých modelov a prieskumu spotrebiteľských recenzií sme sa snažili ulahodiť všetkým skupinám spotrebiteľov. Teda tým, ktorí hľadajú model s nadštandardnými funkciami, extrémne nízkou spotrebou či taký, ktorý vyniká v oblasti nízkej obstarávacej ceny. Ak sme vám však doteraz neponúkli elektrický sporák, ktorý vás oslovil, veríme, že to zmeníme práve našimi tipmi na ďalšie zaujímavé produkty.  

Mora C 525 BS je vybavený sklokeramickou varnou doskou so 4 zónami a elektrickou rúrou s objemom 70 l, na ktorej sa nachádza 8 programov. Patrí do energetickej triedy A, nájdete na nej úložný priestor, mechanické gombíky na ovládanie a bezpečnostné dvierka, ktoré ostávajú chladné aj počas pečenia. Rúra je vybavená kruhovým ohrevným telesom a funkciou samočistenia. K plusom patrí primeraná cena aj spotreba elektriny.

Pre milovníkov dizajnových kuchynských spotrebičov sme vybrali model Gorenje EC 52 CLI. Tento elektrický sporák nepatrí k najlacnejším, jeho netradičný vzhľad a funkcie však nie sú na zahodenie. Sklokeramická doska zahŕňa 4 varné zóny. Rúra s nadštandardným objemom 70 l disponuje 9 programami vrátane funkcie samočistenia AquaClean. Sporák spadá do energetickej triedy A a jeho spotreba na cyklus pečenia predstavuje primeraných 0,95 kWh.

Electrolux EKC52550OX je šikovný a cenovo dostupný elektrický sporák so 4 varnými zónami a 54 l rúrou na ktorej nájdete 7 programov na pečenie. Na tomto modeli nechýbajú kontrolky zvyškového tepla, úložný priestor a sklenené dvierka s jednoduchou údržbou. K negatívam patrí absencia funkcie samočistenia rúry. Cenu a spotrebu elektriny považujeme za primeranú.

Elektrický sporák Beko FSM 57300 GX so sklokeramickou doskou, ktorú tvoria 4 varné zóny, a menšou, 55 l rúrou má primeranú obstarávaciu cenu a naozaj šikovné funkcie. Sporák disponuje kombinovaným ovládaním, časovačom, osvetlenímkruhovým telesom aj ventilátorom a programami na grilovanie i rozmrazovanie. Nachádza sa na ňom úložný priestor. Funkcia samočistenia, bohužiaľ, absentuje.

Na sklokeramickom elektrickom sporáku Electrolux EKC6430AOW nás zaujala varná doska, na ktorej sa nachádzajú zóny s nadpriemerným výkonom 2 300 W a  XXL rúra s objemom 71 l, ktorá disponuje 7 programami na pečenie a má nízku spotrebu elektriny. Sporák síce nemá funkciou samočistenia rúry, jeho údržba je však vďaka použitým materiálom vcelku jednoduchá. K plusom zaraďujeme možnosť odňatia dvierok pre ich jednoduchšie čistenie, k mínusom trochu vyššiu obstarávaciu cenu.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Predajnosť toho či onoho elektrického sporáka patrí k dobrým ukazovateľom jeho kvality a skutočného výkonu. Preto sme na ňu prihliadali i my. Ponuka trhu, rovnako ako popularita daných modelov, sa neustále mení. To, čo platí dnes, teda nemusí platiť zajtra. Z tohto dôvodu vám prinášame priebežne aktualizovaný prehľad najpredávanejších elektrických sporákov na Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Mora E 110 AW5*Zobraziť produkt
Amica 510CE1.30P(C)5*Zobraziť produkt
Mora I 878 AW5*Zobraziť produkt
Amica 510EE1.20PFW5*Zobraziť produkt
Mora C 818 AW5*Zobraziť produkt

Pri výbere sporáka musíte venovať pozornosť 2 samostatným spotrebičom, teda varnej doske a rúre. Výnimkou sú vstavané elektrické sporáky, pri ktorých varná doska a rúra väčšinou fungujú samostatne. Ku kľúčovým parametrom, na ktoré by ste sa mali zamerať, patrí energetická účinnosť, počet varných zón, objem a typ rúry, funkcie a pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou a výkonom sporáka. V nasledujúcom návode na výber toho najlepšieho elektrického sporáka sa vám pokúsime vysvetliť všetky dôležité špecifikácie týchto populárnych kuchynských spotrebičov.

Ako vybrať elektrický sporák

 • Typy elektrických sporákov
 • Voľne stojaci verzus vstavaný elektrický sporák
 • Rozmery
 • Energetická trieda
 • Spotreba elektriny
 • Príkon a napájanie
 • Počet, priemer a výkon varných zón varnej dosky
 • Funkcie a vlastnosti varnej dosky
 • Typ elektrickej rúry
 • Objem a vnútorné rozmery rúry
 • Funkcie, vlastnosti a programy rúry
 • Samočistenie rúry
 • Ovládanie elektrického sporáka s rúrou
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy elektrických sporákov

Pomenovanie „elektrický sporák“ hovorí o zdroji energie, ktorú tento kuchynský spotrebič využíva na „výrobu“ tepla. V rámci tejto kategórie však existujú aj akési podtypy, ktoré sa odlišujú výrobným materiálom a vlastnosťami varnej dosky. Rúra ostáva väčšinou rovnaká. O tom, aký typ elektrického sporáka je ideálny pre vás, by ste sa mali rozhodnúť v úplných začiatkoch vášho nákupu. Na výber máte modely so sklokeramickou, indukčnou lebo liatinovou varnou doskou.

Sklokeramické elektrické sporáky

Elektrické sporáky so sklokeramickou varnou doskou sa v domácnostiach objavujú najčastejšie. Fungujú na jednoduchom princípe, pri ktorom je pod doskou umiestnené výhrevné teleso, ktoré slúži na jej ohrev.

Výhody

 • Nižšia obstarávacia cena (v porovnaní s indukciou a liatinou)
 • Pomerne vysoká efektivita ohrevu
 • Možnosť využívania zvyškového tepla
 • Možnosť používania akéhokoľvek riadu

Nevýhody

 • Náročnejšia údržba (pripáleniny od jedla, tekutín atď. sa zo sklokeramiky odstraňujú pomerne ťažko)
 • Straty tepla sú v porovnaní s indukciou väčšie, čo má dopad na spotrebu elektriny
 • Náchylnosť na poškriabanie, prasknutie či rozbitie

Elektrický sporák so sklokeramickou varnou doskou

Elektrické sporáky s indukčnou varnou doskou

Indukcia je pomerne špecifickou technológiou, indukčné sporáky sú preto väčšinou považované za samostatný typ spotrebiča. V praxi sú napájané elektrinou, preto i ony patria do kategórie elektrických modelov. Indukčné sú spravidla len varné dosky, na trhu sú však dostupné aj špeciálne indukčné rúry. Keďže ide o naozaj špecifický, navyše i cenovo nedostupný variant, nebudeme mu venovať väčšiu pozornosť. Indukcia má niekoľko nevyvrátiteľných výhod, samozrejme, i nevýhod, ktoré však nemusia byť negatívne pre každého z vás.

Výhody

 • Vysoká efektivita ohrevu: Rýchlosť ohrievania tekutín i tuhých pokrmov na indukčných varných doskách je v porovnaní s tými sklokeramickými priam astronomická. Napr. pri ohreve vody je čas, ktorý uplynie do jej zovretia, porovnateľný s varnou kanvicou.
 • Nižšia spotreba elektriny: Rýchlejšie varenie = menej spotrebovanej elektriny.
 • Varná doska ostáva chladná: Indukcia, takpovediac, neprodukuje žiadne teplo. Namiesto toho, aby sa ohrievala samotná varná doska, sa ohrieva hrniec alebo panvica. Doska preto ostáva chladná. Mierne nahriata je len plocha pod hrncom. Túto vlastnosť ocenia rodičia aj majitelia domácich miláčikov.
 • Časovač: Väčšina indukčných sporákov disponuje časovačom. Táto funkcia je extrémne nápomocná a praktická. Využijete ju nielen pri varení, ale napr. i pri zaváraní. Navyše, ide o šikovný bezpečnostný prvok.
 • Jednoduchá údržba: Keďže doska ostáva studená, max. mierne teplá, nemusíte sa obávať nevyčistiteľných pripálenín. Indukčnú varnú dosku je navyše možné poumývať okamžite po dovarení.

Nevýhody

 • Nutnosť použitia „špeciálneho“ riadu: Na indukcii môžete v skutočnosti variť v akýchkoľvek hrncoch, panviciach či inom riade, ktorý má feromagnetické dno. V preklade, má magnetické vlastnosti, čo zistíte pomocou jednoduchého testu. K danému riadu stačí priložiť magnet. Ak sa naň prichytí, môžete ho použiť na indukciu. Na trhu sú dostupné aj špeciálne indukčné podložky, na ktorých môžete variť v hocakých hrncoch, dokonca i tých sklenených či hlinených.
 • Vyššia obstarávacia cena: Elektrické sporáky s indukčnou varnou doskou sú drahšie ako tie sklokeramické či liatinové.
 • Chce to cvik: Varenie na indukčnej varnej doske vyžaduje istú prax. Zo začiatku sa musíte pripraviť na občasné prihorenie jedla aj hrncov. Ako bolo spomenuté vyššie, ohrev prebieha podstatne rýchlejšie, preto musíte „vychytať“ správnu intenzitu miešania, nastavenú teplotu aj dobu varenia.

Liatinové elektrické sporáky

Liatinové elektrické sporáky poznáte skôr pod názvom „elektrická dvojplatnička“. V tomto prípade však hovoríme o prenosných modeloch s naozaj slabučkým výkonom a takmer žiadnou reguláciou teploty. Ide o pomerne zastaraný typ spotrebiča, ktorý nájde využitie najmä na chalupách či pri kempingu. Liatinové elektrické sporáky sú dostupné aj v štandardnej verzii na používanie v domácnosti. Môžu byť vybavené 2, 3 alebo 4 varnými zónami. Spravidla nie sú kombinované s rúrou.

Elektrický sporák s liatinovou varnou doskou

Výhody

 • Naozaj nízka obstarávacia cena – v prípade prenosných modelov sa začína na 10 eurách
 • Vysoká odolnosť

Nevýhody

 • Minimálne možnosti regulácie teploty
 • Vysoké straty tepla a s tým spojená vysoká energetická náročnosť

Voľne stojaci verzus vstavaný elektrický sporák

O tom, či je pre vás vhodný vstavaný alebo voľne stojaci elektrický sporák, rozhodujú priestorové možnosti vašej kuchyne a nábytok spolu s ostatnými spotrebičmi. Vstavané elektrické sporáky sú v podstate 2 samostatné spotrebiče tvorené varnou doskou a rúrou. Môžete ich nainštalovať pokope alebo oddelene, a to na akomkoľvek mieste (rúru umiestnite napr. v úrovni očí). Toto riešenie je vhodné do menších aj väčších kuchýň. Jeho nevýhodou je nutnosť rozsiahlejších prác pri inštalácii. Vstavané elektrické sporáky sú preto ideálne najmä pre tých z vás, ktorí zariaďovanie kuchyne ešte iba plánujú.

Samostatne stojaci sporák je akousi klasikou. Môžete ho umiestniť kdekoľvek, teda i mimo nábytku. Výhodou je možnosť jeho jednoduchého presúvania pri prestavbách alebo sťahovaní. Samostatne stojaci sporák v sebe spája rúru a varnú dosku. Tieto 2 spotrebiče pritom nemôžete rozdeliť, preto nie je možné umiestnenie rúry vo vyššej polohe. Navyše, ak dôjde k neopraviteľnej poruche na varnej doske alebo rúre, musíte vymeniť celý spotrebič.

Rozmery

Elektrické sporáky sú vo všeobecnosti dostupné v 2 štandardizovaných veľkostiach, resp. šírkach. Na výber máte kúsky s 50 alebo 60 cm šírkou. Šírka do istej miery vplýva na objem rúry a veľkosť varnej dosky, nejde však o jediný rozhodujúci parameter. V preklade, aj menšie sporáky môžu byť objemné a priestranné.

Na rozmery myslite najmä vtedy, ak sa chystáte starý vymeniť za nový sporák. V prípade, že ho chcete umiestniť na rovnaké miesto, ktoré obklopuje iný nábytok alebo spotrebiče, problémom môže byť i 5 cm navyše. Výška elektrických sporákov dosahuje cca 85 cm a ich hĺbka tradične predstavuje 50 až 60 cm.

Energetická trieda

Energetická trieda má najväčší vplyv na reálnu spotrebu elektriny. Elektrické sporáky môžu spadať do tried A až D, pričom trieda A je najekonomickejšia, D energeticky najnáročnejšia. V rámci triedy A sa stretnete s jedným až troma +. A+++ je, logicky, „najlepšia“. Vo všeobecnosti však platí, že všetky spotrebiče z triedy A sú z hľadiska energetickej náročnosti dobrou voľbou.

Elektrický sporák s indukčnou varnou doskou

Spotreba elektriny

Varné dosky väčšinou nie sú používané počas enormne dlhého času, informácie o spotrebe elektriny na energetickom štítku preto platia iba pre rúru. Na štítku nájdete presne 2 údaje o spotrebe:

 • Spotreba elektriny na 1 cyklus klasického tepelného programu
 • Spotreba elektriny na 1 cyklus s programom horúceho vzduchu

Upozorňujeme, že spotreba rúry a energetická trieda, do ktorej patrí daný elektrický sporák, nemusia spolu vždy korešpondovať. Spotreba rúry sa totiž odvíja najmä od jej objemu. V praxi teda môže menšia rúra z energetickej triedy C spotrebúvať menej elektriny ako tá s väčším objemom z triedy A.

Príkon a napájanie

Príkon elektrického sporáka patrí k základným parametrom, ktoré majú priamy vplyv na jeho reálny výkon. Menovitý príkon väčšiny spotrebičov sa pohybuje v rozmedzí od 6 000 do 12 000 W. 6 až 7-tisíc wattové sporáky patria k menej výkonným. Za priemer sa dajú označiť kúsky s príkonom 8 až 10 000 W. Ak hľadáte poloprofesionálny model, poobzerajte sa v ponuke sporákov s príkonom od 12 000 W vyššie.

Príkon, ktorý dosahuje tisícky wattov, si väčšinou vyžaduje napájané na trojfázový striedavý prúd 380 – 400 V. Výnimkou sú niektoré elektrické sporáky na 220 V s 3 alebo 2 varnými zónami. na 220 V prúd môžete, teoreticky, napojiť aj model so 4 varnými zónami, ale iba s obmedzením ich výkonu (nemôžete používať všetky 4 plochy súčasne). Informácie o možnostiach napájania nájdete v produktovom liste daného spotrebiča. Najúspornejšie produkty so 4 varnými zónami spravidla patria do kategórie elektrických sporákov na 220 V.

Počet, priemer a výkon varných zón varnej dosky

Nepísaným štandardom sú varné dosky so 4 varnými zónami. Tento variant je vhodný pre domácnosti s 3 a viacerými členmi. Pre 1 až 2 osoby sú postačujúce modely s 3, prípadne tie s 2 zónami. Na trhu sú, samozrejme, dostupné aj XXL verzie týchto kuchynských spotrebičov, na ktorých nájdete 6 či 7 varných zón.

Ďalej sa zamerajte na priemer varných zón. Tie najmenšie majú okolo 120 mm, stredné okolo 150 a najväčšie okolo 180 mm. S rozmermi zón súvisí aj ich výkon, na základe ktorého môžete do istej miery odhadnúť aj spotrebu elektriny pri používaní varnej dosky.

 • Najmenšie varné zóny – 1 000 až 1 200 W
 • Stredné varné zóny – 1 500 – 1 700 W
 • Veľké varné zóny – 2 300 W a viac

Elektrický sporák – varné zóny

Časovač aj indikátor zvyškového tepla využijete

 • Booster: Umožňuje na krátky čas zvýšiť výkon varnej dosky, resp. výkon niektorej z jej varných zón.
 • HiLight zóny: Tieto varné zóny so špeciálne upravenými špirálami ohrievajú varnú dosku rovnomernejšie a rýchlejšie. Majú dlhšiu životnosť a vyššiu efektivitu ohrevu.
 • Klasický časovač: Ide o klasický kuchynský budík, ktorý je integrovaný do sporáka. Po uplynutí vami nastaveného času vás upozorní, najčastejšie zvukovou kontrolkou.
 • Automatický časovač: Po uplynutí nastaveného času automaticky vypne varnú dosku/zónu. S touto funkciou sa stretnete prevažne pri indukčných sporákoch.
 • Flexi zóna: Ide o varnú zónu rozdelenú na 2 časti, to znamená, že je tvorená 2 varnými zónami s rozdielnym priemerom. V prípade potreby môžete využívať iba 1 z nich, no pri varení vo väčšom hrnci zóny spojiť dokopy.
 • Stop and Go: Táto funkcia slúži na pozastavenie varenia. Po opätovnom zapnutí sporáka však nemusíte opakovane nastavovať teplotný stupeň. Varenie bude pokračovať na rovnakej teplote, pri ktorej ste ho prerušili.
 • Automatická detekcia hrnca: Ide o jednu z pokrokovejších funkcií, ktorá stojí za automatickou detekciou veľkosti hrnca, na základe ktorej sa varná zóna „nezapne“ celá, ale iba v tej časti, ktorá sa nachádza pod ním. Ide o ekonomickú aj bezpečnostnú funkciu.
 • Detská poistka: Slúži na uzamknutie varnej dosky, po ktorom ju nie je možné zapnúť. Nachádza sa na drvivej väčšine elektrických sporákov.
 • Indikátor zvyškového tepla: Najčastejšie sa s ním stretnete v podobe svetelnej kontrolky, ktorá vás upozorňuje na to, ktoré z varných zón produkujú teplo (pri varení aj po ich vypnutí).

Typ elektrickej rúry

Na energetickom štítku nájdete aj informáciu o type rúre, ktorou disponuje daný elektrický sporák. Pozor, rúra nemusí byť vždy len elektrická. Na trhu sú totiž dostupné aj kombinované plynovo-elektrické sporáky. Elektrické sporáky s teplovzdušnou rúrou sa ďalej delia na tie s ventilátorom a kruhovým ohrevným telesom. Aj napriek tomu, že tomuto parametru mnohí spotrebitelia nevenujú takmer žiadnu pozornosť, má vcelku výrazný dopad na efektivitu pečenia. Pozor, mnohé elektrické sporáky nie sú vybavené ventilátorom ani kruhovým ohrevným telesom. Natrafíte na ne najmä v najnižšej cenovej kategórii sporákov do 200 eur.

Teplovzdušné rúry s kruhovým ohrevným telesom

Kruhové ohrevné teleso vháňa do rúry už vopred ohriaty vzduch, čo stojí za jeho lepšou cirkuláciou. Okrem toho môžete na pečenie súčasne využívať viacero poschodí. Výhodou je aj eliminácia miešania vôní a chutí medzi jednotlivými pečenými pokrmami. K mínusom patrí vyššia obstarávacia cena sporáka.

Elektrický sporák s otočnými gombíkmi na ovládanie

Teplovzdušné rúry s ventilátorom

Ventilátory sú príznačné pre lacné elektrické sporáky s teplovzdušnou rúrou. Toto zariadenie iba rozháňa už ohriaty vzduch v rúre. Ventilátor teda nie je možné používať samostatne, čiže bez zapnutia horného či dolného ohrevu. V rúre preto môžete piecť max. na 2 poschodiach. Problémom je aj miešanie chutí a aróm. K plusom patrí nižšia obstarávacia cena.

Objem a vnútorné rozmery rúry

Objem rúry patrí k veľmi dôležitým parametrom. V prvom rade vplýva na spotrebu elektriny, v rade druhom súvisí s jej reálnym využitím, presnejšie, s množstvom jedla, ktoré v nej môžete pripravovať.

 • Ak pečiete pre 1 až 2 osoby, vystačíte si rúrou s objemom do 45 l
 • Do domácností, ktoré obývajú 2 až 4 stravníci, by ste si mali zaobstarať model s objemom od 45 do cca 70 l
 • Pre početnejšie rodiny sú vhodné rúry s objemom nad 70 l, na ktoré však natrafíte skôr výnimočne

Určite neprehliadnite ani údaj o vnútorných rozmeroch rúry, ktorý je dôležitý hlavne pre tých z vás, ktorí vlastnia pekáče či iný riad využívaný v predošlom spotrebiči. Ak nechcete kupovať nové vybavenie, overte si, či sa to staré zmestí do novej elektrickej rúry.

Osvetlenie, parné pečenie alebo chladenie dvierok?

 • Osvetlenie: Určite vám odporúčame siahnuť po modeli s vnútorným osvetlením. Nájdete ho na väčšine sporákov.
 • Gril: Ide o základný program každého elektrického sporáka s teplovzdušnou rúrou, vďaka ktorému môžete pokrmy upiecť „do chrumkava“. Pozor, režim grilovania sa nenachádza na väčšine lacných elektrických sporákov.
 • Rozmrazovanie: Nejde o nevyhnutnosť. Funkcia či program rozmrazovania je ekvivalentom k nastaveniu nižšej teploty. Zároveň ide o celkom praktickú funkciu, ktorá vám uľahčí prácu.
 • Otočný ražeň: Zabezpečuje rovnomerné opečenie pokrmu. Využijete ho najmä pri príprave mäsa.
 • Parné pečenie: Do rúry je počas procesu pečenia vháňaná para. Parné pečenie je ideálne pri príprave mäsa, niektorých zeleninových pokrmov a taktiež pri pečení chleba a iného pečiva.
 • Teplotná sonda: Ide o klasický teplomer, ktorý zapichnete do mäsa či inej potraviny. Ak je súčasťou rúry, dokáže s ňou komunikovať a teplotu práve pripravovaného pokrmu zobrazovať na displeji.
 • Chladenie dvierok: Funkcia zabezpečuje priebežné ochladzovanie dvierok z oboch strán. V praxi nebudú úplne studené, zároveň vám nespôsobia popáleniny 3. stupňa.
 • Teleskopické vysúvanie plechov: Zjednodušuje vysúvanie plechu, ktoré je plynulé a bezpečnejšie. Plech v tomto prípade nemusíte pridržiavať rukami.

Samočistenie rúry je plusom

Samočistiace rúry nie sú samozrejmosťou, ak však na ne natrafíte, určite vám ich môžeme len odporučiť. Ručné čistene rúry nie je jednoduchá činnosť, navyše, len málokedy bude 100 % efektívne. Na trhu sú dostupné modely, ktoré využívajú rôzne technológie samočistenia. Odlišujú sa efektivitou aj mierou práce, ktorú musíte pri čistení vynaložiť.  

 • Pri samočistení pomocou pyrolýzy v rúre dochádza k extrémnemu zvýšeniu teploty, väčšinou nad 500 °C. Po skončení programu sú všetky nečistoty spálené na popol, ktorý stačí po vychladnutí utrieť alebo povysávať. Tento typ funkcie je považovaný za najefektívnejší.
 • Samočistenie pomocou katalýzy funguje na podobnom princípe. Rozdiel spočíva v stenách rúry, ktoré sú vyrobené zo špeciálneho materiálu. Steny sa aktivujú, nahrejú na vysokú teplotu a spália všetky nečistoty. Nevýhodou je obmedzená životnosť týchto samočistiacich materiálov.
 • Parné samočistenie využíva horúcu paru. Do rúry vložíte nádobku s vodou, zapnete príslušný program a po jeho skončení aj v tomto prípade „opadané“ nečistoty poutierate handričkou.

Elektrický sporák s rúrou

Ovládanie pomocou dotyku alebo otočných gombíkov

Ovládacie prvky na sporáku sú väčšinou určené pre varnú dosku aj rúru. V prvom rade sa zamerajte na displej. Nájdete ho takmer na všetkých elektrických sporákoch, preto si všimnite jeho veľkosť, podsvietenie a zoznam informácií, ktoré je schopný zobraziť. Dôležitou súčasťou ovládania sú mechanické otočné gombíky a tlačidlá. Tie môžu byť nahradené dotykovým ovládaním. Jeho výhodou je jednoduchšia údržba, menšia náchylnosť na poškodenie (nemôžete ho odraziť ako gombík), a teda i dlhšia životnosť.

Elektrické sporáky s rúrou sú pomerne lacné

Ceny elektrických sporákov sa pohybujú v rozmedzí od 200 do viac ako 1 000 eur. K najdrahším patria indukčné modely, hneď za nimi sa nachádzajú sporáky so sklokeramickou doskou, najlacnejšie sú tie liatinové. O cene nerozhoduje len zdroj ohrevu, ale taktiež kvalita spracovania, výkon, funkcie a v neposlednom rade energetická náročnosť. Nepísaným pravidlom je, že sporáky z najvyšších energetických tried patria k tým drahším. Ich výhodou je, že ušetríte na prevádzkových nákladoch.

Najlacnejšie elektrické sporáky za cenu do 200 eur sú väčšinou vybavené liatinovou varnou doskou. Nedisponujú žiadnymi pokročilými funkciami a majú menšiu rúru. V cenovej kategórií modelov za 250 až 400 eur nájdete už vcelku pokrokové sklokeramické elektrické sporáky s rôznymi zaujímavými funkciami aj dizajnom. Ak chcete to najlepšie z najlepšieho, hľadajte medzi modelmi za cenu od 500 eur vyššie.

Trh ovládli sporáky Mora, Electrolux, Gorenje a Amica

Aby ste sa pri výbere elektrického sporáka nemuseli zaoberať akousi základnou kvalitou, odporúčame vám vyberať spomedzi produktov od overených a spoľahlivých výrobcov. K najpredávanejším a spotrebiteľsky najprívetivejším patria sporáky viacerých značiek.

V prípade, že hľadáte cenovo dostupnú alternatívu, poobzerajte sa po elektrických sporákoch Amica. Ide o poľského výrobcu, ktorý je známy v mnohých európskych krajinách. Špecializuje sa na výrobu modelov s pokročilými funkciami, novodobými technológiami, šikovným ovládaním, dobrou kvalitou spracovania a rôznymi praktickými „vychytávkami“, ako je napr. ergonomické tvarovanie roštov.

Elektrické sporáky Mora sú v našich končinách extrémne populárne. Pochádzajú z dielne českého výrobcu, ktorý sa na výrobu varnej techniky špecializuje už stovky rokov. V ponuke tejto značky nájdete elektrické sporáky od výmyslu sveta, ktoré sú príznačné veľmi dobrým pomerom medzi cenou a kvalitou.

K zaručene kvalitným ďalej patria elektrické sporáky Beko. Doménou tejto značky sú cenovo atraktívne modely pre „normálne“ nenáročného zákazníka. V preklade, väčšina z nich nedisponuje ultra pokrokovými funkciami či dizajnovými „vychytávkami“, z hľadiska funkčnosti, výkonu a životnosti im nie je čo vytknúť.

V prípade, že chcete vlastniť model so všetkými pokročilými funkciami, ktorý navyše nestojí polovicu vašej výplaty, odporúčame vám hľadať medzi elektrickými sporákmi Gorenje. K zaujímavým, kvalitným a výkonným patria taktiež elektrické sporáky Indesit, Electrolux a Whirlpool.

Otázky a odpovede – FAQ

V návode a recenziách elektrických sporákov sme sa vám snažili čo najzrozumiteľnejšie vysvetliť všetko podstatné, na čo by ste sa mali zamerať pri nákupe tohto kuchynského spotrebiča. V sekcii otázok a odpovedí vám prezradíme ešte niekoľko tipov na správnu údržbu a čo najefektívnejšie používanie tohto kuchynského spotrebiča. Ak ste nenašli a ani nenájdete to, čo ste hľadali, neváhajte sa nás opýtať v diskusii pod článkom. Na vaše otázky sa pokúsime odpovedať čo najskôr.

Sklokeramické varné dosky nie sú najodolnejšie. Sú náchylné na poškriabanie, preto vám ich odporúčame čistiť okamžite pri ich znečistení. Úplnou katastrofou sú zvyšky jedla, ktoré na doske necháte pripaľovať počas niekoľkých cyklov varenia. Pri čistení nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky ani pomôcky. Úplne nevhodné sú drôtenky.

Na túto otázku nie je možné odpovedať presne. Odpoveď sa totiž odvíja najmä od vašich preferencií. V minulosti, keď bol plyn výrazne lacnejší ako elektrina, boli elektrické sporáky považované za neekonomické. Dnes to už neplatí. Väčšina týchto spotrebičov je naozaj úsporná. Z hľadiska efektivity a rýchlosti ohrevu sú na tom o niečo lepšie plynové sporáky. K zásadným nevýhodám tejto alternatívy však patria isté bezpečnostné riziká.

V prípade zliatinových varných dosiek, ktoré „vynikajú“ v schopnosti produkcie zostatkového tepla, vám odporúčame sporák vypínať ešte pred definitívnym dovarením pokrmu. To isté platí aj pre sklokeramické varné doky, ktoré však teplo po vypnutí produkujú kratšie. Na presný čas budete musieť prísť sami, takéto experimentovanie sa však určite vyplatí. Pri indukčných elektrických sporákoch je vhodné využívať časovač a variť v hrncoch či panviciach s feromagnetickým dnom. Indukčná podložka totiž do istej miery znižuje efektivitu ohrevu varnej dosky. Používanie pokrievky je samozrejmosťou pri akomkoľvek type sporáka.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Amica 510CE1.30P(C)

od 209,02 €
Velice pěkný sporák se sklokeramickou deskou je určený pro bezproblémovou přípravu hned několika pokrmů současně. Čtveřice HiLight plotýnek...

Mora C 110 BW

od 209,00 €
elektrický sporák • sklokeramická varná doska • 4 varné zóny • klasická rúra • čistenie Eco clean • ukazovateľ zvyškového tepla varných zón •...

Mora E 110 AW

od 165,90 €
Sporák v univerzálnom bielom prevedení ponúka 4 liatinové platničky a klasickú rúru s dostatočným objemom. Za priaznivú cenu v ňom získate...

Mora I 878 AW

od 439,79 €
Sporák so sklokeramickou indukčnou varnou doskou a multifunkčnou rúrou vyniká nadštandardným, až 70-litrovým objemom a zaradením do energeticky...

Electrolux LKR564200X

od 478,90 €
Sklokeramický sporák s parnou funkciou SteamBake LKR564200X     Chrumkavé a...

BEKO FSM 57000 GW

od 240,70 €
sklokeramický sporák s rúrou • 4 varné zóny • objem rúry 55 l • 7 programov • parné čistenie Steam Shine • mechanické ovládanie • celosklenené...

Mora C 818 AW

od 378,90 €
Rýchle a jednoduché varenie je snom každého kuchára. S kombinovaným sklokeramickým sporákom bude príprava jedál hračka. Štyri varné platničky a...

Amica 510EE1.20PFW

od 157,53 €
Elektrický sporák Amica 510 EE1.20PF (W) je v bielom prevedení a šírke 50 cm. Má energetickú triedu A-20% a jeho prevádzka...

Gorenje EC 52 CLI

od 469,30 €
elektrický sporák • sklokeramická varná doska • samočistiaci systém AquaClean • energetická trieda A • objem 70 l • 4 varné...

Mora C 501 AW

od 309,88 €
elektrický sporák • sklokeramická varná doska • komfortné zatváranie dvierok • čistenie EcoClean • energetická trieda A •...

Mora C 511 AW

od 280,80 €
elektrický sporák • sklokeramická varná doska • energetická trieda A • objem rúry 62 l • 8 programov • ukazovateľ zvyškového...

Amica 510CE1.30PW

od 209,00 €
Príprava jedál s týmto jedinečným sklokeramickým sporákom   bude hračkou. Jeho sklokeramická platňa má hladký...

Ďalšie články z kategórie Sporáky

Vaše hodnotenie:
(93.6%)

Komentáre
Ivetka
24.09.2021 19:59

Mám elektrický sporák Amica, ale zatiaľ ho neviem posúdiť, pretože ho mám veľmi krátko. Je to jednoduchý sporák vhodný pre nenáročných používateľov. Dali sme ho na chalupu, doma používame iný.

Odpovedať

Diana
19.10.2021 11:41

Pre nenáročných je ako stvorený sporák Gorenje EC5111WG, kúpili sme si ho do malého bytu, ktorý používame pre návštevy. Sporák je pekný a má všetko podstatné, funkčne sa dá porovnať aj s drahšími modelmi. Varí sa na ňom dobre a rúru sme zatiaľ nestihli vyskúšať.

Odpovedať

Helča
19.10.2021 14:13

Za mňa je super sporák Mora I 878 AW, indukcia je jemná a nastupuje tak akoby hladko, funguje však bez akýchkoľvek problémov. Sporák je spoľahlivý, ľahko ovládateľný a rúra pečie tiež výborne. Plus je rozoberateľné sklo rúry pre dokonalejšie vyčistenie. Jediné, čo by som uvítala, aspoň dva plechy v balení, bol tam len jeden.

Odpovedať

Jana
22.10.2021 10:47

Sporák Mora som si zvolila kvôli dobrej cene a šírke 60 cm, ktorá mi presne zapadla na vyhradené miesto. Rúra pečie rovnomerne, no v prípade kondenzácie na dvierkach mi všetko natečie do šuplíka pod sporákom. Inak tento spotrebič spĺňa moje požiadavky a varí sa mi na ňom dobre.

Odpovedať

Andreja
22.10.2021 12:28

Zaobstarali sme si jendoduchý a lacný sporák Mora E 110 AW, je to česká kvalita a kladne hodnotím zvyškové teplo po vypnutí sporáka. Jedinou nevýhodou je, že sporák nemá žiadne ďalšie príslušenstvo, napríklad plechy na pečenie. Inak je rúra na pečenie priestranná a mriežka sa dá posúvať do niekoľkých úrovní.

Odpovedať

Markéta
24.11.2021 22:48

Za tú cenu je dobrý sporák Amica 510CE1.30PW, no mohol byť o niečo pevnejší a stabilnejší. Výkon má však dobrý. Je to prosto klasický sporák so základnými funkciami, ktorý funguje bez problémov. Odporúčam dokúpiť si plechy na pečenie originálne od Amica. Mínusom je zapojenie kábla v hornej časti, viac by sa hodilo zospodu alebo zboku.

Odpovedať

Zitka
26.11.2021 09:51

Sporák Mora C 501 AW má jednoduché ovládanie a úplne mi postačuje na bežné používanie. Som rada, že bol dodaný so všetkým príslušenstvo, vrátane šnúry. Dizajn je pekný minimalistický a páči sa mi komfortné zatváranie dvierok. Sklokeramická varná doska je dobrá a objem rúry postačujúci, všetko mi vyhovuje.

Odpovedať

Jasmína
07.12.2021 19:03

Amica je dobrý sporák za super cenu. Vyzerá jednoducho, no zároveň pekne. Sporák je bez plechov aj bez kábla, ale to sme vedeli už pred kúpou. Je to spoľahlivý sporák a pre bežných používateľov úplne postačujúci. Spracovanie je kvalitné a sklokeramická doska hreje tak, ako je potrebné.

Odpovedať