Nafukovacie vírivky

Najlepšie nafukovacie vírivky 2024 + recenzie

V našom veľkom porovnávacom teste nafukovacích víriviek vám predstavíme nielen jeho víťazku Bestway Lay-Z-Spa Miami, ale taktiež ďalšie 4 cenovo dostupné, kvalitné a „výkonné“ modely. Pripravili sme si pre vás aj podrobný návod na výber tej najlepšej nafukovacej vírivky, tipy na jej správne umiestnenie i používanie a prehľad najlepších značiek týchto domácich wellness zariadení.

Publikované: 30.06.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Akú nafukovaciu vírivku kúpiť

Rýchle rozhodnutia nie sú vždy tie najlepšie, my sme však za vás urobili podstatnú časť práce. Preštudovali sme každučký parameter, vlastnosť aj spotrebiteľské recenzie nafukovacích víriviek, ktoré sa dostali do nášho testu. Bez výčitiek svedomia vám preto môžeme odporučiť kúpu každej z nich. Na začiatok sme si pre vás pripravili krátky súhrn tých najdôležitejších informácií o 3 atraktívnych modeloch, ktoré na nás urobili naozaj dobrý dojem a obdržali špeciálne štítky.

Názov Hodnotenie Detail
Bestway Lay-Z-Spa Miami 5* Zobraziť produkt
Intex Octagon 5* Zobraziť produkt
MSPA Ottoman 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Bestway Lay-Z-Spa Miami

Bestway Lay-Z-Spa Miami

Kruhová nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 180 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Zobraziť viac info

Bestway Lay-Z-Spa Miami nás zaujala najmä pomerom medzi cenou, kvalitou a rozmermi. Do tejto vírivky sa pohodlne zmestia 4 osoby, je vybavená 120 vzduchovými tryskami, extrémne výkonným kartušovým filtračným systémom a má efektívny ohrev. Steny sú vyrobené z pevného a odolného PVC, montáž sa dá označiť za vyslovene jednoduchú a k plusom radíme taktiež bohaté príslušenstvo, ktoré zahŕňa i ochranný kryt a dávkovač bazénovej chémie.

Cenový trhák
Netspa Bohemian

Netspa Bohemian

Štvorcová nafukovacia vírivka, pre 2 dospelé osoby + 2 deti, 100 vzduchových trysiek, vnútorné rozmery 118 x 188 x 70 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 42 °C.

Zobraziť viac info

Netspa Bohemian je z hľadiska funkcií, rýchlosti ohrevu vody či výkonu vzduchového čerpadla porovnateľná s ktoroukoľvek inou nafukovacou vírivkou v našom teste. Za jej nižšou cenou stojí najmä menší objem. Tento model je určený pre 2 dospelé osoby, ku ktorým sa, teoreticky, zmestia 2 deti, z hľadiska rozmerov však nie najpriestrannejšia. V ostatných smeroch ide o veľmi kvalitnú a „výkonnú“ vírivku, ktorá je, bohužiaľ, dodávaná bez ochranného krytu.

Náš TIP
Intex 28426 PureSpa Bubble Massage

Intex 28426 PureSpa Bubble Massage

Okrúhla nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 146 cm, výška 71 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Zobraziť viac info

Intex je ideálnou voľbou pre 4-členné rodiny. Ide o mobilnú nafukovaciu vírivku za cenu, ktorá zodpovedá jej kvalite. Je vybavená naozaj silným, a teda i rýchlym ohrevným čerpadlom, má výkonný vzduchový systém pozostávajúci zo 120 trysiek, je vyrobená z odolného PVC a jej súčasťou je kartušová filtrácia s viac než postačujúcim prietokom.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Drvivá väčšina nafukovacích víriviek na bežné domáce použitie má veľmi podobné vlastnosti a funkcie. Medzi hlavné rozdiely jednotlivých modelov patria zväčša maličkosti, ktoré nie sú viditeľné „voľným okom“. Ide o parametre, ako je skutočná veľkosť vírivky (nie každý model pre 4 osoby má rovnaké rozmery), výkon ohrevného čerpadla a s ním súvisiaca rýchlosť ohrievania vody, výkon vzduchového čerpadla v pomere k počtu trysiek, výkon filtrácie v pomere k objemu vírivky a kvalita, resp. hrúbka a reálna odolnosť výrobného materiálu.

Pri hodnotení v teste nafukovacích víriviek sme prihliadali na všetky tieto aspekty. Aby boli naše konečné verdikty čo najobjektívnejšie, na začiatku sme si zostavili rebríček najdôležitejších hodnotených parametrov, ktoré vo finále zavážili najviac.

Pomer medzi cenou, kvalitou a rozmermi
Výkon ohrevného čerpadla a rýchlosť ohrievania vody
Kvalita a pevnosť výrobného materiálu
Výkon filtračného systému
Výkon vzduchové čerpadla
Počet vzduchových trysiek
Dodávané príslušenstvo
Doplnkové funkcie

Do nášho testu sme zaradili vírivky z tzv. low-cost kategórie. V skratke, ide o modely za cenu do cca 1 000 eur, ktoré sú medzi bežnými spotrebiteľmi najpopulárnejšie. Vybrali sme pre vás, ako sa hovorí, z každého rožka troška. Medzi recenziami nafukovacích víriviek preto nájdete modely pre 2, 4 aj 6 osôb. Aby sme sa nemuseli pozastavovať nad hodnotením akejsi základnej kvality, vyberali sme kúsky od overených výrobcov, medzi ktorých Intex, BelatrixNetspa a Bestway nepochybne patria.

Dôležitým faktorom pri výbere aj samotnom recenzovaní daných produktov boli taktiež spotrebiteľské recenzie nafukovacích víriviek a ich predajnosť na portáloch Heureka.sk, Mall.sk, Hej.sk, Alza.sk či Datart.sk. Ďalej sme sa venovali hodnoteniu konkrétnych parametrov. Na základe nich sme vybrané vírivky porovnali nielen medzi sebou, ale taktiež s inými modelmi dostupnými na našom trhu. Na základe všetkých vymenovaných aspektov nakoniec vznikli naše podrobné recenzie tých najlepších nafukovacích víriviek. Veríme, že vám prinesú užitočné informácie, ktoré zužitkujete pri výbere aj finálnej kúpe.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie nafukovacích víriviek

Naše recenzie nafukovacích víriviek sú výsledkom desiatok, dokonca si dovolíme pokojne povedať, že až stoviek hodín hodnotenia a porovnávania. Presný postup výberu aj recenzovania sme vám priblížili vyššie. Predtým, než sa pustíte do čítania samotných recenzií, vás ešte chceme ubezpečiť, že pri ich vzniku nestál žiadny z výrobcov ani predajcov. Ide o naše vlastné hodnotenie, ktoré prebiehalo len a len na základe objektívnych parametrov, nášho najlepšieho svedomia i vedomia a už spomínaných spotrebiteľských skúseností s nafukovacími vírivkami.

Víťaz testu

Bestway Lay-Z-Spa Miami

Kruhová nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 180 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Bestway Lay-Z-Spa Miami sa na prvý pohľad javí ako úplne obyčajná nafukovacia vírivka pre 4 osoby za primeranú, ale nijako obzvlášť nízku cenu. Pri druhom pohľade zistíte, že vyniká hneď v niekoľkých smeroch a vlastnostiach. Vzduchový systém hodnotíme ako dostatočne výkonný. Vo vírivke sa nachádza 120 vzduchových trysiek, čo je vzhľadom na jej veľkosť primeraný počet.

Výhrevné čerpadlo má príkon 2 050 W. Vodu dokáže ohriať na teplotu 40 °C, a to rýchlosťou 1 až 2 °C/hod. Plusom je automatický systém vyhrievania Freeze Shield™ na ochranu vody pred zamrznutím, ktorý je možné nastaviť až na 40 dní dopredu, a úsporný režim s funkciou automatického vypnutia ohrevu v prípade nepoužívania vírivky.  

Kartušovú filtráciu hodnotíme ako dostatočne výkonnú. Jej prietok dosahuje 1 325 l/hod., čo je vzhľadom na objem vírivky, 668 l viac než dosť, i keď v porovnaní s konkurenciou ide o menší podpriemer. Milou drobnosťou je, že v „balení“ nájdete aj dávkovač chemikálií (chlóru) ChemConnect™.

Výrobný materiál DuraPlus™ nie je vyslovene špeciálny. Ide o klasické laminované PVC pozostávajúce z 2 vrstiev polyvinylchloridu a 1 vnútornej vrstvy polyesterovej sieťoviny. Za obrovské plus pokladáme štruktúru I-beam, ktorá stojí za vysokou pevnosťou bočných stien a stabilitou vírivkyNa nafúknutie Bestway Lay-Z-Spa Miami slúži samotné vzduchové čerpadlo, jej „montáž“ preto hodnotíme ako bezproblémovú a jednoduchú. Oceňujeme, že súčasťou balenia je taktiež ochranný nafukovací kryt a set na prípadné opravy.

Pozitíva

Pomer medzi cenou a kvalitou
Tuhé steny a dobrá stabilita vďaka štruktúre I-beam
Výkonný systém na ohrev vody

Negatíva

Menej výkonná filtrácia v porovnaní s konkurenciou

Počet osôb = 2 – 4 ● Objem = 669 l ● Vnútorný priemer/výška = 180 x 66 cm ● Hmotnosť = 33,5 kg ● Počet/typ trysiek = 120/vzduchové ● Typ/výkon filtračného systému = kartušový/1 325 l/hod. ● Ohrev vody = do 40 °C ● Výhrevnosť = 1 – 2 °C/hod. ● Príkon výhrevného čerpadla = 2 050 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál = DuraPlus™

Cenový trhák

Netspa Bohemian

Štvorcová nafukovacia vírivka, pre 2 dospelé osoby + 2 deti, 100 vzduchových trysiek, vnútorné rozmery 118 x 188 x 70 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 42 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Netspa Bohemian je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú menšiu nafukovaciu vírivku za veľmi výhodnú cenu primeranú jej kvalite a pomyselnému výkonu. Ide o štvorcový model s vnútornými rozmermi 118 x 188 cm a objemom 650 l. V praxi to znamená, že sa do nej zmestia 2 dospelé osoby + 2 deti. Vzduchový systém tvorí 100 trysiek, čo je v našom teste víriviek najmenej, a vzduchové čerpadlo s príkonom 650 W.

Ohrevné čerpadlo dokáže vodu ohriať až na 42 °C, čo je viac ako v prípade drahších modelov v našom teste vrátane víťaznej vírivky Bestway Lay-Z-Spa Miami. Príkon čerpadla na druhej strane dosahuje iba 1 500 W, čo znamená, že rýchlosť ohrevu nie je najvyššia. Z hľadiska týchto parametrov nie je Netspa Bohemian v porovnaní s ostatnými vírivkami v našom teste najvýkonnejšia, čo je však vzhľadom na jej obstarávaciu cenu prirodzené.

Netspa Bohemian je vyrobená z laminovaného PVC. K mínusom musíme zaradiť jeho hrúbku, a teda aj pevnosť. Vonkajšie steny majú 0,8, tie vnútorné iba 0,6 mm. Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu, tak model od Intex, Intex 28426 PureSpa Bubble, ktorý sa dá označiť za vyslovene pevnú nafukovaciu vírivku, má steny s hrúbkou 0,84 mm. Ďalším sklamaním je absencia krytu v balení, čo je však pri nízkej obstarávacej cene prirodzené.

Pozitíva

Výhodná cena
Ohrev vody až do 42 °C
Dostatočný počet vzduchových trysiek

Negatíva

Pomalší ohrev vody
Menej odolný a pevný materiál
Dodávaná bez ochranného krytu a podložky

Počet osôb = 2 + 2 ● Objem = 650 l ● Vnútorné/vonkajšie rozmery = 118 x 188 x 70/158 x 158 x 70 cm ● Hmotnosť = 21,5 kg ● Počet/typ trysiek = 100/vzduchové ● Typ filtračného systému = kartušový ● Ohrev vody = do 42 °C ● Príkon ohrevného/vzduchového/filtračného čerpadla = 1 500/650/40 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál vonkajší/vnútorný = laminované PVC/PVC

Náš TIP

Intex 28426 PureSpa Bubble Massage

Okrúhla nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 146 cm, výška 71 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Intex 28426 PureSpa Bubble Massage je trochu drahšia, ale kvalitná a „výkonná“ nafukovacia vírivka, ktorá sa javí ako spotrebiteľsky atraktívna. K oblastiam, v ktorých vyniká, patrí rýchlosť ohrevu vody, odolnosť výrobného materiálu a dodávané príslušenstvo. Ide o okrúhlu nafukovaciu vírivku pre 4 osoby s klasickým vnútorným priemerom, ktorý predstavuje 145 cm. Pozitívne vnímame 71 cm výšku.

Nafukovacia vírivka Intex je vybavená 120 vzduchovými tryskami, čo je porovnateľné s našou víťazkou Bestway Lay-Z-Spa Miami a „Výhodnou kúpou“ Belatrix Luxury 155 RattanVzduchové čerpadlo s príkonom 650 W podáva priemerný, ale primeraný výkon. Naopak, nadpriemerný je výkon ohrevného čerpadla s príkonom 2 200 W. Vodu ohrieva rýchlosťou 2,5 °C/hod., a to na 20 alebo 40 °C teplotu. 

Nafukovacia vírivka Intex 28426 PureSpa Bubble Massage je vyrobená z materiálu Fiber-Tech®, ktorý je odolný proti UV žiareniu, oderom, mechanickému poškodeniu aj nízkym teplotám. Ide vrstvené PVC s textilnými vláknami, ktoré má nadštandardnú hrúbku 0,84 mm.

Údržba tohto modelu je vyslovene nenáročná. Disponuje šikovným elektronickým systémom na zmäkčovanie vody a prietok kartušového filtračného systému dosahuje rýchlosť 1 741 l/hod., čo je úplne postačujúce. Údržbu zjednodušuje taktiež termokryt s uzamykateľnými prackami. Aj v tomto prípade oceňujeme bohaté príslušenstvo, ktoré okrem termokrytu obsahuje bublinkovú podložku a praktickú prenosnú tašku.

Pozitíva

Rýchly ohrev vody
Odolný materiál
Dodávané s termokrytom a podložkou

Negatíva

Vyššia cena

Počet osôb = 4 ● Objem = 795 l ● Vnútorný/vonkajší priemer = 145/196 cm ● Výška = 71 cm ● Počet/typ trysiek = 120/vzduchové ● Typ/výkon filtračného systému = kartušový/1 741 l/hod. ● Ohrev vody = do 40 °C ● Výhrevnosť = 2,5 °C/hod. ● Príkon výhrevného/vzduchového čerpadla = 2 200/650 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál = Fiber-Tech®

Lacná kvalita

Belatrix Luxury 155 Rattan

Štvorcová nafukovacia vírivka, pre 6 osôb, 120 vzduchových trysiek, rozmery 185 x 185 x 65 cm, kartušová filtrácia.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Belatrix Luxury 155 Rattan je 2. najdrahším modelom v našom teste nafukovacích víriviek. Prečo teda obdržala štítok „Výhodná kúpa“? Dôvod je jednoduchý. Je určená pre 6 osôb, má rozmery 185 x 185 x 65 cm a objem 930 l. No a vzhľadom na tieto parametre je naozaj lacná, keďže iné, podobne rozmerné modely, stoja podstatne viac. Prvým zaujímavým parametrom je odolný a pevný výrobný materiál s hrúbkou 0,60 mm, čo môžeme označiť za vysoký nadpriemer.

Nafukovacia vírivka Belatrix je vybavená 120 vzduchovými tryskami, ktoré poháňa čerpadlo s príkonom 600 W. Tento parameter nemôžeme označiť za vyslovene najlepší. Podobné je to aj s výhrevným čerpadlom, ktoré má príkon 1 200 W, čo je dosť málo, najmä v pomere k objemu 930 l. Vodu ohrieva rýchlosťou 1,5 °C/hod. na max. teplotu 42 °C. V praxi sa teda pripravte na „slimačiu“ rýchlosť nahrievania vírivky.

Ako veľké pozitívum vnímame možnosť nastavenia teploty. Na výber máte režim uvoľňujúceho kúpeľa s teplotou v rozmedzí od 35 do 38 °C a horúci režim s teplotou 38 – 42 °C. Z plusových vlastností nás ďalej oslovil naozaj výkonný kartušový filtračný systém s prietokom 1 800 l/hod. Na zahodenie nie je ani príslušenstvo, v ktorom nájdete termokryt z laminovaného 3-vrstvového PVC s uzamykateľnými prackami, izolačnú podložku, set na opravy a merač tlaku.

Pozitíva

Cena primeraná kvalite a objemu
2 režimy ohrevu vody
Dodávaná s ochranným krytom aj podložkou

Negatíva

Pomalší ohrev vody

Počet osôb = 6 ● Objem = 930 l ● Vnútorné rozmery = 185 x 185 x 65 cm ● Hmotnosť = 29 kg ● Počet/typ trysiek = 120/vzduchové ● Typ/výkon filtračného systému = kartušový/1 800 l/hod. ● Ohrev vody = do 42 °C ● Výhrevnosť = 1,5 °C/hod. ● Príkon výhrevného/vzduchového čerpadla = 1 200/600 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál = PVC

Intex 28462 PureSpa Jet & Bubble Deluxe

Oktagonová nafukovacia vírivka pre 6 osôb, 140 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 168 cm, solinátor, filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Zaručený relax pre celú rodinu predstavuje model nafukovacej vírivky vybavený okrem výhrevného čerpadla tiež prúdovým a vzduchovým čerpadlom. Maximálny komfort vám dokážu zaručiť hydromasážne a vzduchové trysky. Inovatívnym prvkom je možnosť smart ovládania cez mobilnú aplikáciu.

Nafukovacia vírivka Intex PureSpa patrí k novej modelovej sérii pre rok 2022. Výrobca si dal záležať aj na vylepšení konštrukcie, ktorá je odolnejšia. Vyrobená je z 3-vrstvového materiálu Super-Tough. Ten disponuje zvýšenou odolnosťou proti UV žiareniu, chémii i slanej vode. Dostatok priestoru vírivka ponúkne pre 6 ľudí, ideálne však pre 4 dospelých a dve menšie deti. Každopádne, priestoru je dosť a komfortné sedenie v horúcej vode si je možné pohodlne užiť. Výhrev má príkon 2 200 W a v priebehu hodiny dokáže vodu ohriať o 1 až 2 °C v závislosti od okolitej teploty a teploty vody. Maximálna teplota vody je 40 °C.

Vírivka je veľmi stabilná. Nielen zásluhou materiálov, ale aj pre praktický tvar oktagonu. Objem je až 1 098 litrov a vnútorný priemer je 168 cm. Výška bočných stien je 71 cm. O maximálny komfort sa vám postará 6 hydromasážnych trysiek a až 140 vzduchových trysiek (Heated Air Bubbles Technology). Vďaka tomu si užijete príjemnú masáž. Funkciu môžete aktivovať priamo na dotykovom ovládacom paneli, ktorý je umiestnený externe, mimo vírivky. Tu môžete nastavovať aj teplotu, čas, kedy sa má vírivka zapnúť, či aktivovať filtráciu.

Ďalším inovatívnym prvkom ovládania je mobilná aplikácia, ktorá vám umožňuje ovládať vírivku na diaľku vďaka tomu, že má integrovaný WiFi modul. Okrem toho, že môžete zapínať masážne funkcie, môžete meniť aj teplotu vody. Stačí si aplikáciu stiahnuť do telefónu (podporuje iOS aj Android) a uvidíte aj základné údaje, ako napríklad aktuálnu teplotu vody. Zapnúť môžete taktiež proces filtrácie alebo spomenutý relaxačný – masážny kúpeľ. Opomenúť nemôžeme ani ďalší technický prvok, ktorý predstavuje HWT systém. Vírivka Intex je vybavená systémom pre zmäkčovanie vody. Tá je šetrnejšia k vašej pokožke, ale tiež k samotnému materiálu.

Ak si chcete dopriať soľný kúpeľ, žiadny problém a nemusíte používať žiadnu chémiu, pretože vírivka má už v základe zabudovaný solinátor. Jednoducho tak môžete používať nejódovanú soľ. Súčasťou balenia je prenosná taška a termoizolačný kryt, ktorým môžete vírivku prekrývať v čase, keď ju aktívne nevyužívate. Výrobcu chválime aj za termoizolačnú podložku, ktorú je vhodné umiestniť pod vírivku z hľadiska lepšej tepelnej izolácie, ale tiež pre zvýšenie mechanickej odolnosti.

V našom porovnávacom teste je aj z toho dôvodu, že spotrebitelia tento model vírivky hodnotia veľmi pozitívne. Dôvodom je jej priestrannosť a kvalitné spracovanie. Veľmi vítaná je zákazníkmi masážna funkcia a výkon trysiek. Mnohých poteší zaujímavý inovatívny prvok, ktorým je ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Vírivka je vybavená WiFi modulom a stačí si stiahnuť aplikáciu, pripojiť sa a jednoducho ovládate všetko potrebné. Nemenej praktickým vylepšením je prítomnosť solinátora. Chválime tiež, že súčasťou balenia je termoizolačný kryt a podložka. Nie je potrebná žiadna chémia, stačí nejódovaná soľ.

Zákazníci nemajú výhradu ani k priestrannosti vírivky. Je určená primárne pre 6 dospelých ľudí, no v praxi si najviac komfortu užijete, ak budete maximálne 4, prípadne 2 deti. Nafukovacia vírivka je inak komfortná a priestranná aj pre vyšších ľudí. Zákazníci tento model v recenziách odporúčajú ostatným, čo je taktiež pozitívne hodnotenie. Niektorí zákazníci sa sťažujú na občasné pomalé reakcie ovládacieho panela a na český návod, ktorý nie je správne preložený. Taktiež pri aktívnom ohreve, aktívnej filtrácii a masážnej funkcii musíte rátať s vyššou spotrebou energie. Celkovo je jediným mínusom určite vysoká cena.

Pozitíva

Priestranná vírivka
WiFi ovládanie aplikáciou na diaľku
Integrovaný solinátor

Negatíva

Vysoká cena

Počet osôb: 6 ● Objem: 1 098 l ● Tvar: oktagon ● Vnútorný priemer: 168 cm ● Výška: 71 cm ● Výkon ohrevného čerpadla: 2 200 W ● Rozsah ohrevu: 10° – 40 °C ● Čas ohrevu: 1 – 2 °C/hod. ● Masážna funkcia: áno ● Počet trysiek: 6 hydromasážnych + 140 vzduchových ● Filtrácia: áno

Marimex MSPA Tekapo C-TE061

Štvorcová nafukovacia vírivka pre 6 osôb, 132 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 145 cm, filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Relax a oddych v horúcej vode, bublinkový kúpeľ a veľkorysý priestor, navyše za dostupnú cenu. Nafukovacia vírivka Marimex MSPA Tekapo patrí k lacným modelom, ktoré ponúkajú optimálny pomer ceny a komfortu. Tento model je určený pre 6 dospelých osôb. Disponuje výkonným ohrevom vody a nechýba ani filtračný systém.

Vírivka pojme 930 litrov vody. Vnútorný priemer je 145 cm a výška stien je 68 cm. Výrobca uvádza, že vírivka je určená pre 6 ľudí. V praxi sú optimum 4 osoby plus dve deti. Ide však primárne o to dopriať si čo najväčší komfort. Vírivý bazén je vybavený ohrevom vody s výkonom 1 500 W. Nechýba ani vzduchové čerpadlo, ktoré má výkon 600 W. Maximálne môže teplota vody dosiahnuť 40 °C. Za hodinu sa dokáže teplota zvýšiť o približne 1,2 až 1,8 °C. Vzduchové čerpadlo poháňa 132 vzduchových trysiek, ktoré sú zárukou relaxačného bublinkového kúpeľa. Trysky sú rovnomerne rozmiestnené, čo umocňuje zážitok z bubliniek.

Filtračná jednotka je zabudovaná v plášti vírivky. Filtračný systém má zabudovanú sterilizačnú UV LED lampu, ktorá sa stará o to, že zničí až 52 % baktérií. UV lampa je uzavretá, takže žiarenie nijakým spôsobom nemá vplyv na odolnosť materiálu alebo vašu pokožku, vlnová dĺžka pôsobí len na častice vody počas cirkulácie. Ak je filtračný systém zanesený, vírivka vás upozorní na vyčistenie filtračnej vložky. Súčasťou balenia sú dve filtračné vložky a takisto kryt vírivky, ktorý je možné prichytiť prackami. V balení je sada záplat, návod a aj nafukovacia hadica s manometrom.

Teplotu samozrejme možno nastavovať. Taktiež je možné aktivovať režim Anti-Icing, ktorý je optimálny pre jesenné a zimné obdobie. V okamihu, keď teplota klesne pod 1 °C, zariadenie zapne výhrev a automaticky zvýši teplotu na 3 °C, aby nedošlo k zamrznutiu vody vo vírivke. Všetky nastavenia robíte za pomoci diaľkového ovládača, ktorý však nie je bezdrôtový. Nastaviť môžete aj presnú teplotu vody a čas, kedy ju má začať vírivka zohrievať. Zatiaľ čo doma budete robiť iné práce, vírivka bude pripravená na váš kúpeľ.

Použitý je odolný materiál PVC RhinoTech Premium, ktorý má zvýšenú mechanickú odolnosť i trvácnosť. Povrch je z vnútornej časti antibakteriálny a znižuje percento usádzania baktérií a tvorby mikróbov. Dôležité je, aby bol materiál odolný aj proti nevyhnutnej chémii. Zariadenie nie je vybavené solinátorom, takže pri slanej vode je potrebné využívanie chémie.

Čo zákazníkov v prípade daného modelu vírivého bazéna láka najviac, je nepochybne priaznivá obstarávacia cena. Za pomerne dostupnú cenu získate priestrannú nafukovaciu vírivku pre 6 osôb – v praxi skôr pre 4 osoby. Spotrebitelia pozitívne hodnotia aj výkon ohrevu a Anti-Icing systém proti zamŕzaniu vody. Vírivku tak môžete pohodlne využívať v chladnejšom počasí. Diaľkové ovládanie s káblovým pripojením je tak trocha unikátnym riešením, no účel splní. Dopriať si môžete bublinkový kúpeľ, pretože je k dispozícii až 132 vzduchových trysiek.

Škoda, že vírivku nie je možné pripojiť k solárnemu ohrevu, chlorinátoru alebo pieskovej filtrácii. Na druhej strane však vnímame pozitívne účinnú filtráciu s UV LED lampou, ktorá má za úlohu likvidovať väčšinu baktérií a mikróbov. Na zanesenie filtračnej vložky vás zariadenie upozorní. V balení je aj horný kryt vírivky. Odporúčame dokúpiť aj termoizolačnú podložku. Materiál je kvalitný a vírivka je solídne spracovaná. Vnútorná časť má antibakteriálny povrch. Ak túžite predsa len po vyššom komforte, siahnite po vírivom bazéne Intex PureSpa Jet & Bubble Deluxe aj s integrovaným solinátorom, WiFi modulom a hydromasážnymi tryskami. Musíte však počítať s vyššou cenou.

Pozitíva

Pomer cena a výkon
Sterilizácia za pomoci UV LED lampy
Dostatočný priestor

Negatíva

Bez solinátora
Káblový diaľkový ovládač

Počet osôb: 6 ● Objem: 930 l ● Tvar: štvorec ● Vnútorný priemer: 145 cm ● Výška: 68 cm ● Výkon ohrevného čerpadla: 1 500 W ● Rozsah ohrevu: 10° – 40 °C ● Čas ohrevu: 1,2 – 1,8 °C/hod. ● Masážna funkcia: áno ● Počet trysiek: 132 vzduchových ● Filtrácia: áno

Ďalšie zaujímavé produkty

Nenašli ste v našom teste „TÚ“ nafukovaciu vírivku? Aj napriek našim snahám zostaviť čo najpestrejší rebríček kvalitných modelov je možné, že vám žiaden z nich nepadol do oka. V tom prípade neprehliadnite práve sekciu ďalších zaujímavých produktov. Nájdete v nej krátku charakteristiku niekoľkých atraktívnych mobilných nafukovacích víriviek, o ktorých kúpe sa oplatí určite aspoň popremýšľať.

Bestway Lay-Z-Spa Honolulu AirJet je 4- až 6-miestna nafukovacia s vírivka s vnútorným priemerom 145 cm, 71 cm výškou a objemom 916 l. Je vybavená 140 vzduchovými tryskami na spodnej časti, pomerne výkonným ohrevným čerpadlom, ktoré vodu ohrieva rýchlosťou 1 – 1,5 °C/hod., a filtráciou s postačujúcim prietokom. Cenu Lay-Z-Spa Honolulu hodnotíme ako primeranú. Výrobný materiál DuraPlus™ je pevný a odolný voči prepichnutiu, čo prispieva k dlhšej životnosti tohto produktu.

NetSpa Aspen je trochu drahšia štvorcová nafukovacia vírivka pre 4 osoby. Má 128 x 1 128 x 70 cm a jej objem predstavuje 700 l. Vírivka je vyrobená z vrstveného PVC s pomerne malou hrúbkou 0,6 mm a hliníkovou povrchovou vrstvou. Nachádza sa v nej 110 vzduchových trysiek, čo nie je najviac, vodu môžete ohriať na max. 42 °C a je vybavená kartušovou filtráciou s prietokom 1 200 l/hod.

Bestway Lay-Z-Spa Vancouver je ďalším kúskom z kategórie drahších nafukovacích víriviek. Vďaka vnútornému priemeru 155 cm a 804 l objemu je určená pre 3 až 5 osôb. Vo vírivke sa nachádza až 140 vzduchových trysiek s 2 režimami intenzity. Voda je ohrievaná pomocou výkonného čerpadla s príkonom 2 050 W, a to na max. 40 °C. K výnimočným vlastnostiam patrí možnosť prepojenia ovládacieho panela s aplikáciou a jeho ovládanie cez aplikáciu, teda na diaľku.

Belatrix Mountine 120 Rattan sa dá označiť za vyslovene lacnú nafukovaciu vírivku. Ide o menší, 2-miestny model netradičného tvaru s vnútornými rozmermi 195 x 120 x 65 cm a objemom 500 l. V nafukovacej vírivke sa nachádza 130 vzduchových trysiek. Vodu v nej môžete ohriať na max. 42 °C, a to v 2 prevádzkových režimoch. Ohrevné čerpadlo má trochu menší výkon, rýchlosť ohrevu preto dosahuje 1,5 °C/hod. K plusom zaradzujeme nadpriemerne výkonnú filtráciu a kvalitný výrobný materiál, ktorým je laminované PVC.

NetSpa Montana XL má 140 vzduchových trysiek, ktoré sú poháňané 850 W čerpadlom, vodu v nej môžete ohriať na max. 42 °C a je určená pre 6 osôb. K pozitívam ďalej patrí primeraná obstarávacia cena a 160 cm vnútorný priemer. Nafukovacia vírivka je vyrobená z laminovaného PVC s 0,6 mm hrúbkou a je vybavená uzamykateľnými prackami na ochranný kryt.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Heureka.sk je jeden z portálov, ktorý nám pri hodnotení nafukovacích víriviek a následnom udeľovaní jednotlivých štítkov veľmi pomohol. Nečerpali sme z neho len informácie o vybraných modeloch a názory spotrebiteľov v ich recenziách. Heureka.sk nám pomohla taktiež zistiť, ktoré z produktov patria aktuálne k tým najpredávanejším. Keďže popularita jednotlivých nafukovacích víriviek nie je nemenná, v nasledujúcej tabuľke nájdete priebežne aktualizované informácie.

Názov Hodnotenie Detail
Intex 28462 5* Zobraziť produkt
Intex 28458 5* Zobraziť produkt
NetSpa Bohemian 5* Zobraziť produkt
Intex 28450 5* Zobraziť produkt
Marimex C-TE062 5* Zobraziť produkt

Najdôležitejším aspektom výberu nafukovacej vírivky sú vaše požiadavky a rozpočet. Ponuka trhu je naozaj široká, preto je vysoko pravdepodobné, že si na svoje príde každý z vás. Aby sme vám vyberanie, rozhodovanie aj finálny nákup čo najviac zjednodušili, pripravili sme si pre vás podrobný návod, v ktorom nájdete všetko dôležité súvisiace s výberom a nákupom tej najlepšej nafukovacej vírivky.

Ako vybrať nafukovaciu vírivku

 • Typy víriviek
 • Tvar, hmotnosť a rozmery nafukovacej vírivky
 • Materiál
 • „Masážny“ systém
 • Ohrevné čerpadlo a ohrev vody
 • Filtračný systém
 • Funkcie a ovládanie nafukovacích víriviek
 • Príslušenstvo k nafukovacím vírivkám
 • Nafukovacie vírivky so solinátorom (na slanú vodu)
 • Používanie nafukovacej vírivky v zime, v exteriéri – dá sa to?
 • Prevádzkové náklady
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy víriviek

Náš návod na výber bude zameraný na mobilné nafukovacie vírivky, ktoré patria k cenovo najdostupnejším. Na začiatok sa však pozrieme aj na iné verzie týchto domácich wellness zariadení. Vírivky sa odlišujú najmä vo funkciách, spôsobe využitia a použitých materiálov, ale i v spomínanej obstarávacej cene.

Mobilné nafukovacie vírivky

Parametrom mobilným nafukovacích víriviek budeme venovať pozornosť v našom návode, v tejto chvíli sa na ne preto pozrieme iba v krátkosti. Ide o najlacnejšiu alternatívu s niekoľkými výhodami aj nevýhodami. Nafukovacie vírivky sú jednoduché na montáž, môžete ich kedykoľvek premiestniť alebo zbaliť a odložiť. Nevyžadujú si náročnú údržbu, na druhej strane sú náchylnejšie na poškodenie. Ďalšou nevýhodou je nemožnosť ich používania v exteriéri počas zimy a vzduchové trysky. V preklade, na nafukovacie vírivky s hydromasážnymi tryskami natrafíte naozaj výnimočne.

Pevné vírivky

Pevné alebo tzv. akrylátové vírivky majú pevnú konštrukciu, ktorá sa skladá z vonkajšieho obkladu a sklolaminátového skeletu s akrylátovou vrstvou. Väčšinu z nich môžete používať v interiéri aj exteriéri, a to celoročne. Sú príznačné vyššou, resp. vysokou cenou (od cca 2 000 eur vyššie), pokrokovými funkciami a náročnejšou montážou. Najväčším plusom je, že neposkytujú len perličkový kúpeľ, ale plnohodnotnú hydromasáž.

Pevná vírivka

Drevené kúpacie sudy

Drevené kúpacie sudy, vírivky na drevo alebo tzv. HOT TUB kade považujeme za kompromis medzi pevnými a nafukovacími vírivkami, a to z hľadiska ceny, funkcií aj spôsobu vyžitia. Ich obstarávacia cena sa pohybuje v rozmedzí od 1 000 do viac ako 3 500 eur. Pozor, nedisponujú masážnym ani vzduchovým systémom trysiek. Ten si môžete dokúpiť samostatne.

Vodu v tomto prípade neohrieva čerpadlo, ale kachle na drevo, ktoré sú prostredníctvom potrubia pripojené k drevenému sudu. To je dôvod, prečo sú HOT TUB určené najmä na používanie v exteriéri, väčšinou iba v priebehu teplejšej časti roka. Neohrievaná voda totiž rýchlo zamrzne.

Swim spa

Swim spa sú úplne samostatnou kategóriou víriviek, preto ich spomíname skôr pre zaujímavosť. Ide o rozmernejšie bazény s rôznymi funkciami, ako je hydromasáž, vzduchová masáž, no najmä plávanie proti prúdu. Hovoríme teda o akýchsi plaveckých bazénoch s benefitmi. Ide o drahú alternatívu, ktorá si vyžaduje dostatok priestoru a náročnejšie prípravné aj montážne práce.

Tvar, hmotnosť a rozmery nafukovacej vírivky

Rozmery nafukovacej vírivky patria k veľmi dôležitým parametrom, ktoré nie je možné meniť dodatočne. Nafukovacie vírivky sú bežne dostupné vo verziách pre 2, 4 alebo 6 osôb. Väčšie modely, pre 8 a viac ľudí, v tejto kategórii bežne nenájdete. Kým výška stien ostáva takmer vo všetkým prípadoch nezmenená, väčšinou majú 60 – 70 cm, vnútorný priemer pri kruhových a vnútorné rozmery pri štvorcových modeloch sa líšia zásadne.

Určite sa už dopredu zamyslite nad umiestnením vírivky, s ktorým súvisí viacero dôležitých aspektov. Kruhové vírivky sa na základe spotrebiteľských skúseností javia ako populárnejšie. Štvorcové sú však praktickejšie z hľadiska umiestnenia, a to najmä v interiéri. Môžete ich položiť do rohu, pričom okolo nich neostane nevyužitý voľný priestor.

Od rozmerov nafukovacej vírivky sa odvíja aj jej „vodná“ kapacita, čo je celkom podstatný parameter, ktorý súvisí s jej finálnou hmotnosťou. Samotné vane nezvyknú vážiť viac ako 30 – 40 kg. Tie menšie majú iba okolo 20 kg. Po napustení vodou však môže ich hmotnosť presiahnuť 500 až 1 000 kg, čo je problém z hľadiska nosnosti podkladu pri ich umiestnení na vyvýšené pódium alebo 2. poschodie.

Nafukovacie vírivky pre 2 osoby

Nafukovacie vírivky pre 2 osoby sú celkom malinké. Väčšinou sa do nich zmestia naozaj iba 2 ľudia, ktorí sa budú navyše celkom tlačiť. Vnútorný priemer kruhových modelov sa pohybuje okolo 120, max. 145 cm. Hranaté nafukovacie vírivky pre 2 osoby majú max. 200 x 130 cm, častejšie iba cca 150 x 90 cm. Objem týchto modelov predstavuje 600 – 700 l a ich konečná hmotnosť po napustení vodou cca 500 kg.

Objem nafukovacej vírivky – vírivka pre 2 osoby

Nafukovacie vírivky pre 4 osoby

Nafukovacie vírivky pre 4 osoby sú asi najpopulárnejšou voľbou spotrebiteľov. Majú objem okolo 650 až 800 l a ich vnútorný priemer dosahuje 180 až 200 x 180 až 200 cm v prípade štvorcových alebo 150 – 180 pri kruhových modeloch. Spravidla sa do nich zmestí pokojne i 5 trošku tlačiacich sa ľudí. Zároveň sú dobrou alternatívou pre 2 až 3 osoby, ktoré sa chcú vo vírivke pekne rozťahovať.

Nafukovacie vírivky pre 6 osôb

Modely pre 6 osôb sú tým najväčším, čo nájdete v kategórii mobilných nafukovacích víriviek. Vnútorný priemer kruhových kúskov klasicky predstavuje 160, vonkajší cca 200 cm. Hranaté vírivky majú rozmery okolo 230 x 300 cm, prípadne o niečo viac. Objem vody v tomto prípade dosahuje 930 až 1 000 l. To je dôvod, prečo musíte už vopred myslieť na umiestnenie vírivky. S vodou a 6 osobami bude vážiť minimálne 600 kg, pokojne však i viac ako tonu.

Materiál

Výrobný materiál nafukovacích víriviek je podstatným, ale nie najdôležitejším parametrom. Nech už v popise nájdete akýkoľvek názov použitého materiálu, môžete si byť istí, že daná vírivka je vyrobená z polyvinylchloridu, teda PVC. Jednotlivé materiály alebo výrobné technológie sa od seba odlišujú napr. pevnosťou okrajov alebo odolnosťou proti slnečnému žiareniu, v prapodstate však majú veľmi podobné vlastnosti.

Preto vám odporúčame, aby ste sa zamerali najmä na informáciu o hrúbke stien. V popise víriviek natrafíte buď na údaj o hrúbke vonkajších a vnútorných, alebo stien ako takých.

 • Steny do 0,10 mm sú naozaj tenké. Problémom je ich horšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu, ale taktiež celková pevnosť a stabilita vírivky.
 • Steny od 0,10 do cca 0,20 mm sú zlatou strednou cestou. Takúto hrúbku má väčšina víriviek za cenu do 900 eur.
 • Steny s hrúbkou 0,60 – 0,80 mm sú medzi nafukovacími vírivkami na domáce použitie skutočným nadpriemerom. Stretnete sa s nimi napr. pri nafukovacích vírivkách Intex.

Rhino Tech/Premium PVC/SUPER-TOUGH®  

S materiálom Rhino Tech, ktorý sa zvykne nazývať taktiež Premium PVC, sa stretnete pri nafukovacích vírivkách vo všetkých cenových kategóriách, v prapodstate je však pomerne lacný. Rhino Tech je vyrobený z PVC a polyesterovej vložky, je veľmi pevný, odolný proti UV žiareniu, mrazu i mechanickému poškodeniu a má dlhú životnosť. Podobným je napr. patentovaný materiál SUPER-TOUGH®, ktorý vyniká odolnosťou proti oderom, nárazom, slnečnému žiareniu, benzínom, olejom aj slanej vode.

Nafukovacia vírivka z PVC

Laminované PVC

Laminované PVC tvoria 3 vrstvy, a to 2 vrstvy z tvrdého PVC a vnútorná vrstva zo sieťoviny. Aj tento materiál je veľmi odolný, odoláva UV žiareniu a je pomerne lacný. Väčšinou obsahuje rôzne chemické prímesi.  

Štruktúra I-beam

I-beam nie je pomenovanie materiálu, ale patentovanej štruktúry. Tieto vírivky sú vyrobené z PVC a ich vnútro tvoria vzduchové komory, ktoré stoja za ich väčšou odolnosťou, presnejšie za tvrdosťou. V praxi si tak môžete sadnúť na okraj vírivky. O odolnosti týchto modelov proti UV žiareniu, poveternostným podmienkam, mínusovým teplotám či mechanickému poškodeniu rozhoduje konkrétny typ použitého PVC. Výnimočne môžete natrafiť aj na rôzne iné štruktúry, napr. Fiber-Tech® technológiu, pri ktorej je konštrukcia vírivky „obohatená“ o pevné vlákna, ktoré stoja za lepšou stabilitou konštrukcie.

„Masážny“ systém

99 % nafukovacích víriviek nemá žiadny masážny systém. Masážny systém je pomenovanie pre súbor rôznych typov masážnych trysiek, ktoré sú určené na hydromasáž. Povestný perličkový kúpeľ je „produkovaný“ vzduchovými tryskami, ktoré poháňa vzduchové čerpadlo. V nafukovacích modeloch nájdete práve vzduchové trysky. Masážnymi sú vybavené len naozaj výnimočne, a ak, tak iba tie najdrahšie z nich. Summa summarum, nafukovacie vírivky neposkytujú hydromasáž, ale len perličkový kúpeľ.

Vzduchové trysky/dýzy v klasických pevných vírivkách, v ktorých sa nachádzajú aj trysky masážne, slúžia na výrobu bubliniek a mierne ochladenie vody. Toto je veľmi dôležitá informácia! Voda v nafukovacej vírivke je ohrievaná pomocou ohrevného čerpadla, ak však to vzduchové nie je vybavené funkciou predohrevu, prúd vody, teda „bublinky“ vychádzajúce z trysiek, budú studené. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnému šoku v začiatkoch kúpania, hľadajte modely s vodným čerpadlom, ktoré využíva ohrevný systém.

Vzduchové čerpadlo je ďalší dôležitý komponent víriviek. Zamerajte sa na jeho výkon a pomer výkonu k počtu vzduchových dýz.

 • Lacné nafukovacie vírivky sú väčšinou vybavené vzduchovými čerpadlami s príkonom 600 W. Takto výkonné čerpadlo je postačujúce na „poháňanie“ cca 100 vzduchových dýz.  
 • Pri drahších vírivkách sú využívané čerpadlá s príkonom 800 – 900 W. Vhodný počet dýz sa v tomto prípade pohybuje medzi 120 až 140 kusmi.

Nafukovacie vírivky sú tradične vybavené 100 až 140 vzduchovými dýzami. Ich počet nie je až taký rozhodujúci. Dôležitejšie je rozmiestnenie. Aj napriek tomu, že vzduchové trysky neposkytujú hydromasáž, je dobré, ak sa nachádzajú na čo najväčšej ploche vírivky, presnejšie, mali by byť umiestnené tak, aby prúd vody „zasiahol“ čo najväčšiu plochu vášho tela.

Ohrevné čerpadlo a ohrev vody

Ohrevnému čerpadlu venujte určite dostatok pozornosti. Jeho výkon rozhoduje o rýchlosti ohrevu, max. teplote vody a má výrazný dopad na celkovú spotrebu vírivky. V prvom rade si všimnite jeho príkon. Ten vám vo väčšine prípadov napovie veľa o jeho reálnom výkone, ktorý súvisí s rýchlosťou ohrevu vody.

Ohrev vody vo vírivke

Ohrevné čerpadlá s príkonom do 2 000 W spravidla vodu ohrievajú rýchlosťou 1 až 2 °C za hodinu. Tie nad 2 000 W už 2,5 °C za hodinu. Môže sa to zdať ako minimálny rozdiel, v skutočnosti však nie je. Myslite na to, že po prvom napustení vírivky musí čerpadlo ohriať niekoľko stoviek litrov studenej vody na teplotu okolo 40 °C. V tomto smere platí pravidlo, že čím väčšia je vírivka, tým výkonnejšie by malo byť ohrevné čerpadlo.

Neprehliadnite ani údaj o max. teplote vody. Za klasiku sa dá označiť 38 až 42 °C. Na niektorých vírivkách sa nachádzajú aj samostatné režimy, pomocou ktorých si vyberiete, či vodu nahrejete napr. na 20 alebo 40 °C.

S výhrevným čerpadlom súvisí i niekoľko ďalších dôležitých funkcií, najmä úsporný režim, ktorý vodu ohrieva priebežne. Presne tak, voda musí byť ohrievaná stále, inak by ste si na kúpanie počkali niekoľko hodín. Všimnite si, či daná vírivka takýmto režimom disponuje.

Filtračný systém

Bez kvalitnej filtrácie budete môcť po niekoľkých týždňoch vymeniť všetku vodu z vírivky. Pomerne malý objem teplej, stojatej vody, to je živná pôda pre riasy, baktérie a iné patogény. Preto sa zamerajte na typ, no najmä výkon filtračného systému. Samozrejme, je dôležité aby bol súčasťou vírivky.

Za dostatočne výkonnú môžeme považovať takú filtráciu, ktorá celý objem vody vo vírivke prečerpá max. za hodinu. Tento údaj si overíte na základe max. prietoku vody čerpadla, ktorý je udávaný vo forme litre za hodinu. Napr., vírivka s objemom 700 l vody by mala byť vybavená filtráciou s prietokom 700 l/hod., spravidla však natrafíte na omnoho výkonnejšie kúsky. Väčšina nafukovacích víriviek pre 2 až 4 osoby (objem okolo 700 až 900 l) má filtračný systém s prietokom cca 1 700 l/hod.

 • Kartušová filtrácia, najčastejšie riešenie, s ktorým sa stretnete pri nafukovacích vírivkách, vodu prečisťuje pomocou papierových vložiek vo filtri. Tie je nutné pravidelne čistiť a po čase vymeniť. Nevýhodou je teda náročnejšia údržba. K plusom patrí nízka cena a spotreba elektrickej energie.
 • Nafukovacie vírivky s pieskovou filtráciou nie sú bežne dostupným tovarom. Táto filtrácia je drahšia a výkonnejšia, čo sa odzrkadľuje na spotrebe elektriny aj na jej účinnosti. Voda je v tomto prípade preháňaná cez piesok, v ktorom sa zachytia všetky nečistoty. K plusom patrí nižšia spotreba bazénovej chémie, a teda i nižšie prevádzkové náklady.

Nafukovaciu vírivku s pieskovou filtráciou si môžete „vyrobiť“ aj sami. Pieskové filtrácie s výkonom, ktorý postačuje na čistenie nafukovacích víriviek, sú dostupné aj samostatne za cenu od cca 100 - 150 eur. Kompatibilitu danej vírivky s „náhradnou“ filtráciou si pre istotu overte vopred. Piesková filtrácia sa najčastejšie napája priamo na výpustný ventil vírivky.

Nafukovacia vírivka – vzduchové trysky/dýzy

Funkcie a ovládanie nafukovacích víriviek

Na ovládanie vírivky, teda spustenie ohrevu či niektorého z režimov, slúži ovládací panel. V prípade nafukovacích modelov ho nájdete v zásade priamo na čerpadle. Niektoré, najmä drahšie produkty, môžu mať i prídavný ovládací panel, ktorý sa umiestňuje na okraj vírivky. Podstatným, i keď detailom, je viditeľnosť displeja na slnku. Najmä na lacnejších kúskoch môže byť displej úplne nečitateľný.

Okrem funkcií, o ktorých sme už hovorili, môžu byť nafukovacie vírivky vybavené:

 • Funkciou automatického vypnutia/zapnutia ohrevu
 • Systémom na zmäkčovanie vody alebo celkovú úpravu pH (napr. Hard water Treatment System na vírivkách Pure Spa)
 • Predhrevom na vzduchovom čerpadle
 • Diaľkovým ovládačom
 • Bezdrôtovým ovládaním (cez Wi-Fi a aplikáciu)
 • Ionizátorom, ktorý slúži na hĺbkovú dezinfekciu vody

Príslušenstvo k nafukovacím vírivkám

Okrem kvalitnej filtrácie, výhrevného a vzduchové čerpadla budete k vírivke potrebovať ešte niekoľko dôležitých komponentov. Je najlepšie, ak ich získate „v cene“, teda už pri kúpe vírivky. Problémom môže byť tiež ich kompatibilita s daným modelom.  

 • Ochranný vrchný kryt je nevyhnutným doplnkom. Vírivku chráni pred mechanickými nečistotami, navyše, pri jeho používaní nehrozí, že sa v nej utopí operenec či domáce zviera.
 • Termokryt spĺňa hneď 2 funkcie. Zabraňuje mechanickému znečisteniu vody a zároveň slúži ako izolácia, vďaka ktorej voda vo vírivke chladne pomalšie. Odzrkadlí sa to na nižšej spotrebe elektriny (ohrevné čerpadlo nemusí „makať“ naplno), a teda i nižších prevádzkových nákladoch.
 • Podložka pod vírivku nie je určená len na jej ochranu pred prepichnutím. Aj ona spĺňa funkciu izolácie.
 • Kryt spojený s podložkou je asi najefektívnejší typ doplnkovej izolácie. V podstate ide o celistvý obal, do ktorého vírivku zabalíte. Cena samostatných krytov sa pohybuje okolo 60 – 90 eur.
 • Transportná taška je veľmi praktickým detailom, ktorý oceníte pri prenášaní vírivky.
 • Dávkovač chémie alebo tzv. plaváčik na chlór je plusom. Ak by sa však pri vírivke nenachádzal, nejde o nič hrozné. Cena týchto plaváčikov sa začína na 4 eurách.
 • Podhlavníky zvyšujú vaše pohodlie. Väčšinou sa na vírivku pripínajú dodatočne.

Nafukovacie vírivky so solinátorom (na slanú vodu)

Špeciálnym typom víriviek sú tie na slanú vodu. V prvom rade musia byť vyrobené z materiálu, ktorý je odolný voči soli. Okrem toho je nevyhnutné použitie špeciálneho systému slanej vody (solinátor), ktorý z nej generuje chlór. Pri vírivkách so solinátorom odpadá nutnosť používania akejkoľvek bazénovej chémie.

Lacná nafukovacia vírivka

Nafukovacie vírivky so salinátorom majú aj zdravotné prínosy. Slaná voda vo vírivkách má síce nižšiu koncentráciu soli ako tá morská (v priemere 1 700 ppm, pri morskej sa koncentrácia soli pohybuje okolo 35 000 ppm), no i napriek tomu je prospešná pre vaše svaly, pokožku a dýchacie cesty. Upozorňujeme, že nafukovacie vírivky na slanú vodu nie sú lacné. Ich cena sa bežne pohybuje v rozmedzí od 1 000 do viac ako 2 000 eur.

Používanie nafukovacej vírivky v zime, v exteriéri – dá sa to?

V popise niektorých nafukovacích víriviek nájdete informáciu, že sú vhodné na celoročné používanie v exteriéri. Popravde, nevieme si to úplne predstaviť. PVC je totiž náchylné na poklesy teplôt pod cca 4 °C. Nehovoriac o mrazoch a teplotných výkyvoch.

Ohrevné čerpadlá nafukovacích víriviek väčšinou nie sú výkonné natoľko, aby dokázali vodu pri priebežnom ohreve uchrániť pred zamrznutím, navyše, len máloktoré z nich disponujú ochranou pred ich vlastným zamrznutím. No a do tretice tu máme hlodavce, ktoré už na jeseň hľadajú všakovaké teplé úkryty, pričom vírivka je pre ne úplne ideálna.

Z nášho pohľadu preto nie je žiadna nafukovacia vírivka v zime vhodná do exteriéru. Ak by ste to chceli predsa len vyskúšať, určite si budete musieť zaobstarať extrémne kvalitnú termo-izolačnú podložku aj kryt. Vírivku môžete, teoreticky, skúsiť umiestniť do zimnej záhrady alebo inej nevykurovanej miestnosti, ktorá je chránená pred snehom a výraznými mínusovými teplotami.

Prevádzkové náklady

Ak ste si prečítali časť o príkone ohrevných a vzduchových čerpadiel, pravdepodobne šípite, že prevádzkové náklady na nafukovaciu vírivku nie sú zanedbateľné. Samozrejme, ohrevné čerpadlo nepôjde non-stop „naplno“, ale i napriek tomu ide o spotrebič s konštantným odberom elektriny.

Najdôležitejšími faktormi, ktoré majú vplyv na reálne prevádzkové náklady, súvisia s izolačnými vlastnosťami vírivky, pretože najväčší príkon, a teda i spotrebu má práve ohrevné čerpadlo. Ak si zaobstaráte kúsok s extrémne tenkými stenami a nebudete používať kvalitný termokryt v kombinácii s termo-izolačnou podložkou, voda vo vírivke bude chladnúť rýchlejšie a čerpadlo bude spotrebúvať viac energie pri priebežnom ohreve (aj pri každom použití vírivky).

Nafukovacia vírivka – prevádzkové náklady

Ďalším dôležitým aspektom je kvalita filtrácie. Kvalitné systémy vodu udržia čistú aj bez použitia nadmerného množstva bazénovej chémie. Ak si však zaobstaráte model s podpriemerne výkonnou filtráciou, to, čo ušetríte pri nákupe, prerobíte práve na bazénovej chémii. Ak chcete prevádzkové náklady znížiť na minimum, odporúčame vám nešetriť pri nákupe samotnej vírivky. Vyberajte si kúsky s hrubšími stenami, kvalitným ohrevným čerpadlom a filtráciou, ktorá má dostatočný prietok v pomere k objemu vírivky. Určite by ste mali používať termokryt aj termoizolačnú podložku.

NAfukovacie vírivky nie sú najlacnejšie

Priemerná cena nafukovacích víriviek sa pohybuje v rozmedzí od 500 do 700 eur. Na trhu sú dostupné, samozrejme, i lacnejšie a drahšie kúsky. Prenosné nafukovacie vírivky sa z hľadiska ceny, ale i kvality delia na 2 kategórie.

Prvou z nich je tzv. „low-cost“ rada. Ide o lacné nafukovacie vírivky pre „normálnych“ spotrebiteľov za cenu do 1 000 eur, ktoré sú príznačné základnými funkciami a vlastnosťami. Kvalita použitých materiálov, výkon čerpadiel či filtrácie pri nich väčšinou nie je zlá. DO tejto cenovej kategórie spadá aj najpredávanejšia vírivka Intex 28426 PureSpa Bubble Massage.

Na cenu v rade low-cost vplýva najmä veľkosť vírivky. Modely pre 2 osoby kúpite už od 400 eur4-miestne modely zvyknú stáť okolo 500 až 600, tie 6-miestne 600 až 800 eur. Druhou kategóriou sú nafukovacie vírivky za cenu nad 1 000 eur. Najdrahšie z nich stoja aj viac ako 2 tisícky. V tomto prípade už hovoríme o profi kúskoch s pokrokovými vlastnosťami aj funkciami. Medzi tie patrí napr. prítomnosť niekoľkých masážnych trysiek, možnosť ovládania cez Wi-Fi a aplikáciu či rôzne doplnky ako podhlavníkykvalitný termokryt či podložka. Drahšie nafukovacie vírivky vynikajú aj extrémnou pevnosťou a odolnosťou.

Kvalitu ponúka Intex, Belatrix, PureSpa i Bestway

Zorientovať sa v ponuke víriviek nie je najjednoduchšie. Preto vám prinášame krátky prehľad overených značiek. Ako prvé vám môžeme s úplne pokojným svedomím odporučiť nafukovacie vírivky Intex. Vynikajú extrémne kvalitným prevedením, najmä hrúbkou stien, výkonnými ohrevnými čerpadlami aj filtráciou a atraktívnou obstarávacou cenou.

K populárnym patria taktiež mobilné nafukovacie vírivky Belatrix. Aj v tomto prípade ide o cenovo prijateľné a kvalitné kúsky, ktoré sú dostupné v rôznych veľkostných verziách. Za veľmi nízku cenu môžete vlastniť taktiež nafukovacie vírivky Whirlpool, ktoré nájdete napr. v ponuke predajcu Möbelix, ale aj vírivky Bestway a Netspa. Ak hľadáte luxus, poobzerajte sa po modeloch PureSpa, medzi ktorými nájdete napr. nafukovacie vírivky a hydromasážnymi tryskami a solinátorom.

Otázky a odpovede – FAQ

Náš návod bol zameraný na technické parametre, prehľad cien a overených značiek nafukovacích víriviek. V našich odpovediach na najčastejšie otázky sa zameriame najmä na oblasti, ktoré súvisia so samotným používaním tohto domáceho wellness zariadenia. V prípade, že ste nenašli a ani nenájdete informácie, ktoré zaujímajú vás, nemajte zábrany opýtať sa nás v diskusii pod článkom. Na všetky otázky sa pokúsime odpovedať čo najskôr.

Prenosná nafukovacia vírivka by mala byť umiestnená na rovnom a pevnom podklade. Určite vám neodporúčame jej položenie na trávnatú či plochu „vysypanú“ pieskom, nebodaj štrkom. Vhodné sú terasy s pevnou podlahou alebo vyvýšené pódia. Pri umiestnení nafukovacej vírivky do interiéru myslite na nosnosť podlahy (ak ju dáte na 2. poschodie). Vhodné sú len dobre odvetrané miestnosti. Teplá voda vo vírivke totiž spôsobuje nadmerné zrážanie vodných pár.

Vírivky majú mnohé pomenovania. Asi najčastejším synonymom je slovo jacuzzi. V skutočnosti ide o konkrétnu značku víriviek, ktorá bola založená pred viac ako 100 rokmi. Bohužiaľ, nafukovacie vírivky jacuzzi neexistujú. K ďalším frekventovaným názvom víriviek patrí napr. anglické slovíčko hot tub.

Základom starostlivosti o vírivku je udržiavanie čistej a primerane teplej vody. V každom prípade zabráňte, aby sa do nej dostával mechanický odpad, ako je lístie, tráva, konáriky či hmyz. Najlepším riešením je použitie ochranného krytu. Z rovnakého dôvodu by ste sa pred kúpaním mali opláchnuť. Dajte si pozor, aby ste do vane  špinu nenanosili na chodidlách. Používajte kvalitnú a vhodnú bazénovú chémiu. Dôležité je tiež správne používanie filtrácie a doba jej prevádzky v priebehu dňa. Nakoniec tu máme poslednú vec, ktorou je výmena vody vo vírivke. Vo všeobecnosti by ste k nej mali pristúpiť každých 5 mesiacov. Presné intervaly výmeny vody však závisia od kvality filtračného systému a vašej starostlivosti. 

Intex 28426EX

Okrúhla nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 145 cm, výška 71 cm, kartušová filtrácia 1 741 l/hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Intex 28426EX na nás urobila vskutku dobrý dojem. Táto nafukovacia vírivka s vnútorným priemerom 145 cm a výškou 71 cm je určená pre 4 osoby, pričom má nadpriemerný objem, až 795 l. Ako pozitívum vnímame použitie kartušovej filtrácie s viac než postačujúcim výkonom 1 741 l/hod., v čom prekonáva aj našu víťazku Bestway Lay-Z-Spa Miami. Filtrácia je navyše vylepšená o elektronický systém na zmäkčovanie vody Electronic Hard water treatment s príkonom 10 W, ktorý predchádza tvorbe a usádzaniu vodného kameňa. Veľmi praktickou je aj funkcia ASV. Ide o automatický „odpúšťací“ ventil, ktorý predchádza tzv. pretlakovaniu vírivky.

Oblasť, v ktorej Intex 28426EX vyslovene vyniká, je veľmi výkonné ohrevné čerpadlo s príkonom 2 200 W, ktoré vodu ohrieva veľmi rýchlo, v priemere na 2,5 °C/hod., a to na 20 alebo 40 °C teplotu.

Extrémne výkonné je taktiež vzduchové čerpadlo, ktoré poháňa 120 trysiek s funkciou predhrevu. Má príkon 800 W, čo je viac aj v porovnaní s drahšou vírivkou Intex 28426 PureSpa Bubble od rovnakého výrobcu. Tieto parametre sa odzrkadľujú na pomerne vysokej spotrebe energie.

K benefitom zaraďujeme naozaj kvalitný a pevný materiál. Intex 28426EX je vyrobená z 3-vrstvového PVC s vnútornou polyesterovou výstužou, ktorý má nadštandardnú hrúbku 0,84 mm. V tomto smere vírivka Intex predbieha nielen väčšinu modelov v našom teste, ale taktiež mnohé ďalšie produkty na trhu z rovnakej cenovej a kvalitatívnej kategórie.

Poslednou oblasťou, ktorá nás na tomto modeli zaujala len v tom najpozitívnejšom zmysle, je príslušenstvo. Spolu s vírivkou dostanete termo-izolačný kryt s praktickými prackami na jeho upevnenie, bublinkovú termo-izolačnú podložku, plaváčik na chlór, chemický tester a pevnú tašku na prenosy.

Pozitíva

Pomer medzi cenou a kvalitou
Praktické funkcie
Bohaté príslušenstvo

Negatíva

Vyššia spotreba elektrickej energie

Počet osôb = 4 ● Objem = 795 l ● Vnútorný/vonkajší priemer = 145/196 cm ● Výška = 71 cm ● Počet/typ trysiek = 120/vzduchové ● Typ/výkon filtračného systému = kartušový/1 741 l/hod. ● Ohrev vody = do 40 °C ● Výhrevnosť = 2,5 °C/hod. ● Príkon výhrevného/vzduchového čerpadla = 2 200/800 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál = 3-vrstvové PVC

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Intex 28462 Pure Spa Jet & Bubble Deluxe

od 1 340,00 €
Vírivý bazén Pure Spa Jet & Bubble Deluxe XL Prenosný nafukovací vírivý bazén pre každého. Nová generácia vírivých bazénov! Užite si...

NetSpa SILVER SP-SLV155C

od 588,99 €
Návod na použitie tu si stiahnite návod na použitie Vlastnosti Ochrana dvojitého ohrievača 3 funkcie: Masáž / Kúrenie / Filtrácia...

Intex 28442 Purespa Greywood Deluxe HWS 1100+

od 744,90 €
Linka PureSpa Jet & Bubble Deluxe od spoločnosti Intex bola vytvorená pre užívateľov, ktorí snívajú o súkromnej relaxačnej zóne,...

Intex 28426 Pure Spa Bubble Masage

od 523,72 €
Vírivý bazén je ideálny pre romantické chvíle, masážne a relaxačné účely, netradičné oslavy a neformálne stretnutia a rokovania. Je...

MARIMEX 11400261 AQUAMAR 6003 -

od 489,90 €
Vírivý bazén AQUAMAR 6003 185 × 185 cm 11400261 od značky Marimex. Objem vody 1000 l. Pre max 6 dospelých osôb. Celkom 130 vzduchových trysiek....

Intex 28458 Pure Spa Jet & Bubble Deluxe

od 1 169,93 €
Vírivý bazén Pure Spa Jet & Bubble Deluxe Prenosný nafukovací vírivý bazén pre každého. Nová generácia vírivých bazénov! Užite si...

Bestway 60031 LAY-Z-Spa Ibiza Jacuzzi

od €
Vírivka Lay-Z-Spa Hawaii Úžasný, masážny a relaxačný vírivý bazén, ktorý môžete používať po celý rok vnútri aj vonku. Vírivka má špeciálnu...

Bestway 60023 Lay-Z-Spa St. Moritz

od 625,00 €
Vírivý bazén s masážnym systémom Lay-Z-Spa od firmy Bestway ponúka relaxáciu celej rodine. Vírivý bazén je určený na vonkajšie aj vnútorné...

Belatrix Mountine 120 Rattan

od 552,96 €
Belatrix MOUNTINE 120 - Oválny tvar víriviek je odborníkmi považovaný pre relaxačné účinky ako najideálnejšie.  Jedná sa o dizajnovú kompaktný...

NetSpa BOHEMIAN SP-BHM118

od 389,00 €
Návod na použitie tu si stiahnite návod na použitie Vlastnosti Táto nafukovacia vírivka  NetSpa Bohemian sa zmestí do malých priestorov a...

NetSpa Vita SP-VIP140

od 919,00 €
Pevná mobilná vírivka Vita je inováciou vo svete víriviek. Vyniká svojou pevnosťou a je vhodná pre všetkých, ktorí hľadajú pevnú vírivku za...

Marimex 11400260 AQUAMAR 4002

od 449,90 €
Vírivý bazén AQUAMAR 4002 154 × 154 cm 11400260 od značky Marimex. Objem vody 600 l. Pre max 4 dospelé osoby. Celkom 110 vzduchových trysiek....

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(91.2%)

Komentáre
Sisa 30.Jun.2021

Na leto je vírivka najlepšie domáce osvieženie. Máme NetSpa BOHEMIAN SP-BHM118 a tvarovo nám perfektne sadne na vyhradené miesto. Oceňujem peknú farebnú kombináciu, ktorá sa vyníma na našej záhrade a tiež dostatočný priestor pre štyri osoby. Vírivka sa rýchlo a jednoducho rozkladá a relax je fakt úžasný. Jediná malá nevýhoda je, že voda sa zohrieva o čosi dlhšie. S radosťou ju využívame celá rodinka.

Odpovedať

Vlado R. 08.Jul.2021

Mám Intex 28426 PureSpa Bubble Massage, je to vlastne bazén kombinovaný s vírivkou, čo mi úplne vyhovuje. Inštalácia bola jednoduchá a ovládanie je tiež ľahké. Pri prvom použití sme si ráno napustili studenú vodu a večer už mala 30 stupňov. Bublinky sú super a prekvapilo ma, akú majú silu. Ide o kvalitnú vírivku za dobrú cenu, do ktorej netreba dávať toľko vody, ako do klasického bazénu. Na osvieženie počas letných mesiacov to úplne stačí. Vírivka je pomerne ťažká, tak dúfam, že nám dlho vydrží.

Odpovedať

Tóno 13.Sep.2021

Máme nafukovaciu vírivku BESTWAY 60001 Lay-Z-Spa Miami, ktorá bola za dobrú cenu a je pomerne kvalitne spracovaná. V skutočnosti vyzerá lepšie, než sa mi zdalo na obrázku, preto som s kúpou maximálne spokojný a rodinka sa z nej taktiež teší. Prvotná inštalácia bola rýchla a jednoduchá a oceňujem mäkké dno aj dostatok otvorov, z ktorých vychádzajú bublinky. Kapacita vírivky je pre dve až štyri osoby, závisí od proporcií jednotlivých osôb. :-) Ale celá jedna mini rodinka sa tam v pohode zmestí. Dvaja dospelí plus jedno dieťa, prípadne aj dve deti. S ponúkanými funkciami vírivky sme spokojní a dokúpili sme si aj zopár doplnkov, ktoré ešte viac spríjemňujú používanie tohto produktu. Počas horúcich letných dní sme vírivku využívali denne, no keďže už sa pomaly hlási jeseň, čoskoro ju odložíme na „zimný spánok“. Už teraz sa tešíme na ďalšiu sezónu, keď ju budeme opäť používať, snáď nám bude ešte dlho slúžiť.

Odpovedať

Lubo 27.Sep.2021

Ahoj,a neplánujete ju využívať aj celú zimu?Napríklad na terase,keďže má funkciu Freeze Shield ? Ďakujem

Tóno 28.Sep.2021

Ahoj, tento rok ju neplánujeme využívať cez zimu, už sme ju uskaldnili. Možno to skúsime o rok. :-)

Adam 30.Sep.2021

Kúpili sme si vírivku Belatrix Mountine 120 Rattan a trocha sme z nej sklamaní. Výhodou je, že je malá a tým pádom potrebuje menej vody. Pre dve dospelé osoby je tak akurát, aby sme sa tu cítili pohodlne. Je to však predražený výrobok, vzhľadom na použité materiály a spracovanie by mohol byť oveľa lacnejší.

Odpovedať

Marek 21.Nov.2021

Bestway Lay-Z-Spa Havana splnil naše očakávania, hoci návod na montáž bol trocha komplikovaný, no napokon som to s pomocou suseda zvládol. Za mínus považujem, že nedisponuje funkciou polovičná sila bubliniek, pričom v návode táto funkcia uvedená bola. Za danú cenu som však s výrobkom spokojný.

Odpovedať

Ján H. 14.Feb.2022

Bestway Lay-Z-Spa Miami sme kúpili minulý rok, pretože mal dobrý pomer medzi cenou a kvalitou. Oceňujem tuhé steny a dobrú stabilitu. Systém ohrevu vody je výkonný, no schytala to filtrácia, ktorá je podľa môjho názoru menej výkonná.

Odpovedať

Peter V. 27.Feb.2022

NetSpa Vita SP-VIP140 je vynikajúca vírivka. Vybrali sme si ju kvôli hĺbke 70 cm, vďaka čomu je možné ponorenie celého tela. Masáž je príjemná. Vírivka má nadčasový dizajn a súčasťou je integrovaný ovládací digitálny panel.

Odpovedať

Adéla U. 21.Jul.2022

Kúpili sme Marimex 11400260 AQUAMAR 4002, zmestia sa sem štyri osoby - čiže celá naša rodinka. :-) Objem je 600 litrov, čo je viac než dosť. Je to príjemný relax aj osvieženie v týchto letných dňoch. Bublinkové trysky sú výkonné a plusom je aj vykurovací systém, ktorý sa dá použiť podľa potreby. Veľkou výhodou je jednoduchá a rýchla údržba. Páči sa nám aj dizajn... Momentálne máme vírivku umiestnenú na záhrade pred domčekom. Deti sú v nej často, ani von sa im z nej nechce ísť. :-)

Odpovedať