Nafukovacie vírivky

Najlepšie nafukovacie vírivky 2021 + recenzie

V našom veľkom porovnávacom teste nafukovacích víriviek vám predstavíme nielen jeho víťazku Bestway Lay-Z-Spa Miami, ale taktiež ďalšie 4 cenovo dostupné, kvalitné a „výkonné“ modely. Pripravili sme si pre vás aj podrobný návod na výber tej najlepšej nafukovacej vírivky, tipy na jej správne umiestnenie i používanie a prehľad najlepších značiek týchto domácich wellness zariadení.

Publikované: 30.06.2021
Aktualizované: 16.12.2021

Akú nafukovaciu vírivku kúpiť

Rýchle rozhodnutia nie sú vždy tie najlepšie, my sme však za vás urobili podstatnú časť práce. Preštudovali sme každučký parameter, vlastnosť aj spotrebiteľské recenzie nafukovacích víriviek, ktoré sa dostali do nášho testu. Bez výčitiek svedomia vám preto môžeme odporučiť kúpu každej z nich. Na začiatok sme si pre vás pripravili krátky súhrn tých najdôležitejších informácií o 3 atraktívnych modeloch, ktoré na nás urobili naozaj dobrý dojem a obdržali špeciálne štítky.

Názov Hodnotenie Detail
Intex 28462   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
Bestway Lay-Z-Spa Miami   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Belatrix Luxury 155   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
Lay-Z-Spa Vancouver   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Bestway Lay-Z-Spa Miami

Bestway Lay-Z-Spa Miami

Kruhová nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 180 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Zobraziť viac info

Bestway Lay-Z-Spa Miami nás zaujala najmä pomerom medzi cenou, kvalitou a rozmermi. Do tejto vírivky sa pohodlne zmestia 4 osoby, je vybavená 120 vzduchovými tryskami, extrémne výkonným kartušovým filtračným systémom a má efektívny ohrev. Steny sú vyrobené z pevného a odolného PVC, montáž sa dá označiť za vyslovene jednoduchú a k plusom radíme taktiež bohaté príslušenstvo, ktoré zahŕňa i ochranný kryt a dávkovač bazénovej chémie.

Cenový trhák
Netspa Bohemian

Netspa Bohemian

Štvorcová nafukovacia vírivka, pre 2 dospelé osoby + 2 deti, 100 vzduchových trysiek, vnútorné rozmery 118 x 188 x 70 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 42 °C.

Zobraziť viac info

Netspa Bohemian je z hľadiska funkcií, rýchlosti ohrevu vody či výkonu vzduchového čerpadla porovnateľná s ktoroukoľvek inou nafukovacou vírivkou v našom teste. Za jej nižšou cenou stojí najmä menší objem. Tento model je určený pre 2 dospelé osoby, ku ktorým sa, teoreticky, zmestia 2 deti, z hľadiska rozmerov však nie najpriestrannejšia. V ostatných smeroch ide o veľmi kvalitnú a „výkonnú“ vírivku, ktorá je, bohužiaľ, dodávaná bez ochranného krytu.

Náš TIP
Intex 28426 PureSpa Bubble Massage

Intex 28426 PureSpa Bubble Massage

Okrúhla nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 146 cm, výška 71 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Zobraziť viac info

Intex je ideálnou voľbou pre 4-členné rodiny. Ide o mobilnú nafukovaciu vírivku za cenu, ktorá zodpovedá jej kvalite. Je vybavená naozaj silným, a teda i rýchlym ohrevným čerpadlom, má výkonný vzduchový systém pozostávajúci zo 120 trysiek, je vyrobená z odolného PVC a jej súčasťou je kartušová filtrácia s viac než postačujúcim prietokom.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Drvivá väčšina nafukovacích víriviek na bežné domáce použitie má veľmi podobné vlastnosti a funkcie. Medzi hlavné rozdiely jednotlivých modelov patria zväčša maličkosti, ktoré nie sú viditeľné „voľným okom“. Ide o parametre, ako je skutočná veľkosť vírivky (nie každý model pre 4 osoby má rovnaké rozmery), výkon ohrevného čerpadla a s ním súvisiaca rýchlosť ohrievania vody, výkon vzduchového čerpadla v pomere k počtu trysiek, výkon filtrácie v pomere k objemu vírivky a kvalita, resp. hrúbka a reálna odolnosť výrobného materiálu.

Pri hodnotení v teste nafukovacích víriviek sme prihliadali na všetky tieto aspekty. Aby boli naše konečné verdikty čo najobjektívnejšie, na začiatku sme si zostavili rebríček najdôležitejších hodnotených parametrov, ktoré vo finále zavážili najviac.

Pomer medzi cenou, kvalitou a rozmermi
Výkon ohrevného čerpadla a rýchlosť ohrievania vody
Kvalita a pevnosť výrobného materiálu
Výkon filtračného systému
Výkon vzduchové čerpadla
Počet vzduchových trysiek
Dodávané príslušenstvo
Doplnkové funkcie

Do nášho testu sme zaradili vírivky z tzv. low-cost kategórie. V skratke, ide o modely za cenu do cca 1 000 eur, ktoré sú medzi bežnými spotrebiteľmi najpopulárnejšie. Vybrali sme pre vás, ako sa hovorí, z každého rožka troška. Medzi recenziami nafukovacích víriviek preto nájdete modely pre 2, 4 aj 6 osôb. Aby sme sa nemuseli pozastavovať nad hodnotením akejsi základnej kvality, vyberali sme kúsky od overených výrobcov, medzi ktorých Intex, BelatrixNetspa a Bestway nepochybne patria.

Dôležitým faktorom pri výbere aj samotnom recenzovaní daných produktov boli taktiež spotrebiteľské recenzie nafukovacích víriviek a ich predajnosť na portáloch Heureka.sk, Mall.sk, Hej.sk, Alza.sk či Datart.sk. Ďalej sme sa venovali hodnoteniu konkrétnych parametrov. Na základe nich sme vybrané vírivky porovnali nielen medzi sebou, ale taktiež s inými modelmi dostupnými na našom trhu. Na základe všetkých vymenovaných aspektov nakoniec vznikli naše podrobné recenzie tých najlepších nafukovacích víriviek. Veríme, že vám prinesú užitočné informácie, ktoré zužitkujete pri výbere aj finálnej kúpe.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie nafukovacích víriviek

Naše recenzie nafukovacích víriviek sú výsledkom desiatok, dokonca si dovolíme pokojne povedať, že až stoviek hodín hodnotenia a porovnávania. Presný postup výberu aj recenzovania sme vám priblížili vyššie. Predtým, než sa pustíte do čítania samotných recenzií, vás ešte chceme ubezpečiť, že pri ich vzniku nestál žiadny z výrobcov ani predajcov. Ide o naše vlastné hodnotenie, ktoré prebiehalo len a len na základe objektívnych parametrov, nášho najlepšieho svedomia i vedomia a už spomínaných spotrebiteľských skúseností s nafukovacími vírivkami.

Víťaz testu

Bestway Lay-Z-Spa Miami

Kruhová nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 180 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Bestway Lay-Z-Spa Miami sa na prvý pohľad javí ako úplne obyčajná nafukovacia vírivka pre 4 osoby za primeranú, ale nijako obzvlášť nízku cenu. Pri druhom pohľade zistíte, že vyniká hneď v niekoľkých smeroch a vlastnostiach. Vzduchový systém hodnotíme ako dostatočne výkonný. Vo vírivke sa nachádza 120 vzduchových trysiek, čo je vzhľadom na jej veľkosť primeraný počet.

Výhrevné čerpadlo má príkon 2 050 W. Vodu dokáže ohriať na teplotu 40 °C, a to rýchlosťou 1 až 2 °C/hod. Plusom je automatický systém vyhrievania Freeze Shield™ na ochranu vody pred zamrznutím, ktorý je možné nastaviť až na 40 dní dopredu, a úsporný režim s funkciou automatického vypnutia ohrevu v prípade nepoužívania vírivky.  

Kartušovú filtráciu hodnotíme ako dostatočne výkonnú. Jej prietok dosahuje 1 325 l/hod., čo je vzhľadom na objem vírivky, 668 l viac než dosť, i keď v porovnaní s konkurenciou ide o menší podpriemer. Milou drobnosťou je, že v „balení“ nájdete aj dávkovač chemikálií (chlóru) ChemConnect™.

Výrobný materiál DuraPlus™ nie je vyslovene špeciálny. Ide o klasické laminované PVC pozostávajúce z 2 vrstiev polyvinylchloridu a 1 vnútornej vrstvy polyesterovej sieťoviny. Za obrovské plus pokladáme štruktúru I-beam, ktorá stojí za vysokou pevnosťou bočných stien a stabilitou vírivkyNa nafúknutie Bestway Lay-Z-Spa Miami slúži samotné vzduchové čerpadlo, jej „montáž“ preto hodnotíme ako bezproblémovú a jednoduchú. Oceňujeme, že súčasťou balenia je taktiež ochranný nafukovací kryt a set na prípadné opravy.

Pomer medzi cenou a kvalitou
Tuhé steny a dobrá stabilita vďaka štruktúre I-beam
Výkonný systém na ohrev vody

Menej výkonná filtrácia v porovnaní s konkurenciou

Počet osôb = 2 – 4 ● Objem = 669 l ● Vnútorný priemer/výška = 180 x 66 cm ● Hmotnosť = 33,5 kg ● Počet/typ trysiek = 120/vzduchové ● Typ/výkon filtračného systému = kartušový/1 325 l/hod. ● Ohrev vody = do 40 °C ● Výhrevnosť = 1 – 2 °C/hod. ● Príkon výhrevného čerpadla = 2 050 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál = DuraPlus™

Cenový trhák

Netspa Bohemian

Štvorcová nafukovacia vírivka, pre 2 dospelé osoby + 2 deti, 100 vzduchových trysiek, vnútorné rozmery 118 x 188 x 70 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 42 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Netspa Bohemian je ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú menšiu nafukovaciu vírivku za veľmi výhodnú cenu primeranú jej kvalite a pomyselnému výkonu. Ide o štvorcový model s vnútornými rozmermi 118 x 188 cm a objemom 650 l. V praxi to znamená, že sa do nej zmestia 2 dospelé osoby + 2 deti. Vzduchový systém tvorí 100 trysiek, čo je v našom teste víriviek najmenej, a vzduchové čerpadlo s príkonom 650 W.

Ohrevné čerpadlo dokáže vodu ohriať až na 42 °C, čo je viac ako v prípade drahších modelov v našom teste vrátane víťaznej vírivky Bestway Lay-Z-Spa Miami. Príkon čerpadla na druhej strane dosahuje iba 1 500 W, čo znamená, že rýchlosť ohrevu nie je najvyššia. Z hľadiska týchto parametrov nie je Netspa Bohemian v porovnaní s ostatnými vírivkami v našom teste najvýkonnejšia, čo je však vzhľadom na jej obstarávaciu cenu prirodzené.

Netspa Bohemian je vyrobená z laminovaného PVC. K mínusom musíme zaradiť jeho hrúbku, a teda aj pevnosť. Vonkajšie steny majú 0,8, tie vnútorné iba 0,6 mm. Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu, tak model od Intex, Intex 28426 PureSpa Bubble, ktorý sa dá označiť za vyslovene pevnú nafukovaciu vírivku, má steny s hrúbkou 0,84 mm. Ďalším sklamaním je absencia krytu v balení, čo je však pri nízkej obstarávacej cene prirodzené.

Výhodná cena
Ohrev vody až do 42 °C
Dostatočný počet vzduchových trysiek

Pomalší ohrev vody
Menej odolný a pevný materiál
Dodávaná bez ochranného krytu a podložky

Počet osôb = 2 + 2 ● Objem = 650 l ● Vnútorné/vonkajšie rozmery = 118 x 188 x 70/158 x 158 x 70 cm ● Hmotnosť = 21,5 kg ● Počet/typ trysiek = 100/vzduchové ● Typ filtračného systému = kartušový ● Ohrev vody = do 42 °C ● Príkon ohrevného/vzduchového/filtračného čerpadla = 1 500/650/40 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál vonkajší/vnútorný = laminované PVC/PVC

Náš TIP

Intex 28426 PureSpa Bubble Massage

Okrúhla nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 146 cm, výška 71 cm, kartušová filtrácia, ohrev vody do 40 °C.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Intex 28426 PureSpa Bubble Massage je trochu drahšia, ale kvalitná a „výkonná“ nafukovacia vírivka, ktorá sa javí ako spotrebiteľsky atraktívna. K oblastiam, v ktorých vyniká, patrí rýchlosť ohrevu vody, odolnosť výrobného materiálu a dodávané príslušenstvo. Ide o okrúhlu nafukovaciu vírivku pre 4 osoby s klasickým vnútorným priemerom, ktorý predstavuje 145 cm. Pozitívne vnímame 71 cm výšku.

Nafukovacia vírivka Intex je vybavená 120 vzduchovými tryskami, čo je porovnateľné s našou víťazkou Bestway Lay-Z-Spa Miami a „Výhodnou kúpou“ Belatrix Luxury 155 RattanVzduchové čerpadlo s príkonom 650 W podáva priemerný, ale primeraný výkon. Naopak, nadpriemerný je výkon ohrevného čerpadla s príkonom 2 200 W. Vodu ohrieva rýchlosťou 2,5 °C/hod., a to na 20 alebo 40 °C teplotu. 

Nafukovacia vírivka Intex 28426 PureSpa Bubble Massage je vyrobená z materiálu Fiber-Tech®, ktorý je odolný proti UV žiareniu, oderom, mechanickému poškodeniu aj nízkym teplotám. Ide vrstvené PVC s textilnými vláknami, ktoré má nadštandardnú hrúbku 0,84 mm.

Údržba tohto modelu je vyslovene nenáročná. Disponuje šikovným elektronickým systémom na zmäkčovanie vody a prietok kartušového filtračného systému dosahuje rýchlosť 1 741 l/hod., čo je úplne postačujúce. Údržbu zjednodušuje taktiež termokryt s uzamykateľnými prackami. Aj v tomto prípade oceňujeme bohaté príslušenstvo, ktoré okrem termokrytu obsahuje bublinkovú podložku a praktickú prenosnú tašku.

Rýchly ohrev vody
Odolný materiál
Dodávané s termokrytom a podložkou

Vyššia cena

Počet osôb = 4 ● Objem = 795 l ● Vnútorný/vonkajší priemer = 145/196 cm ● Výška = 71 cm ● Počet/typ trysiek = 120/vzduchové ● Typ/výkon filtračného systému = kartušový/1 741 l/hod. ● Ohrev vody = do 40 °C ● Výhrevnosť = 2,5 °C/hod. ● Príkon výhrevného/vzduchového čerpadla = 2 200/650 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál = Fiber-Tech®

Lacná kvalita

Belatrix Luxury 155 Rattan

Štvorcová nafukovacia vírivka, pre 6 osôb, 120 vzduchových trysiek, rozmery 185 x 185 x 65 cm, kartušová filtrácia.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Belatrix Luxury 155 Rattan je 2. najdrahším modelom v našom teste nafukovacích víriviek. Prečo teda obdržala štítok „Výhodná kúpa“? Dôvod je jednoduchý. Je určená pre 6 osôb, má rozmery 185 x 185 x 65 cm a objem 930 l. No a vzhľadom na tieto parametre je naozaj lacná, keďže iné, podobne rozmerné modely, stoja podstatne viac. Prvým zaujímavým parametrom je odolný a pevný výrobný materiál s hrúbkou 0,60 mm, čo môžeme označiť za vysoký nadpriemer.

Nafukovacia vírivka Belatrix je vybavená 120 vzduchovými tryskami, ktoré poháňa čerpadlo s príkonom 600 W. Tento parameter nemôžeme označiť za vyslovene najlepší. Podobné je to aj s výhrevným čerpadlom, ktoré má príkon 1 200 W, čo je dosť málo, najmä v pomere k objemu 930 l. Vodu ohrieva rýchlosťou 1,5 °C/hod. na max. teplotu 42 °C. V praxi sa teda pripravte na „slimačiu“ rýchlosť nahrievania vírivky.

Ako veľké pozitívum vnímame možnosť nastavenia teploty. Na výber máte režim uvoľňujúceho kúpeľa s teplotou v rozmedzí od 35 do 38 °C a horúci režim s teplotou 38 – 42 °C. Z plusových vlastností nás ďalej oslovil naozaj výkonný kartušový filtračný systém s prietokom 1 800 l/hod. Na zahodenie nie je ani príslušenstvo, v ktorom nájdete termokryt z laminovaného 3-vrstvového PVC s uzamykateľnými prackami, izolačnú podložku, set na opravy a merač tlaku.

Cena primeraná kvalite a objemu
2 režimy ohrevu vody
Dodávaná s ochranným krytom aj podložkou

Pomalší ohrev vody

Počet osôb = 6 ● Objem = 930 l ● Vnútorné rozmery = 185 x 185 x 65 cm ● Hmotnosť = 29 kg ● Počet/typ trysiek = 120/vzduchové ● Typ/výkon filtračného systému = kartušový/1 800 l/hod. ● Ohrev vody = do 42 °C ● Výhrevnosť = 1,5 °C/hod. ● Príkon výhrevného/vzduchového čerpadla = 1 200/600 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál = PVC

Ďalšie zaujímavé produkty

Nenašli ste v našom teste „TÚ“ nafukovaciu vírivku? Aj napriek našim snahám zostaviť čo najpestrejší rebríček kvalitných modelov je možné, že vám žiaden z nich nepadol do oka. V tom prípade neprehliadnite práve sekciu ďalších zaujímavých produktov. Nájdete v nej krátku charakteristiku niekoľkých atraktívnych mobilných nafukovacích víriviek, o ktorých kúpe sa oplatí určite aspoň popremýšľať.

Bestway Lay-Z-Spa Honolulu AirJet je 4- až 6-miestna nafukovacia s vírivka s vnútorným priemerom 145 cm, 71 cm výškou a objemom 916 l. Je vybavená 140 vzduchovými tryskami na spodnej časti, pomerne výkonným ohrevným čerpadlom, ktoré vodu ohrieva rýchlosťou 1 – 1,5 °C/hod., a filtráciou s postačujúcim prietokom. Cenu Lay-Z-Spa Honolulu hodnotíme ako primeranú. Výrobný materiál DuraPlus™ je pevný a odolný voči prepichnutiu, čo prispieva k dlhšej životnosti tohto produktu.

NetSpa Aspen je trochu drahšia štvorcová nafukovacia vírivka pre 4 osoby. Má 128 x 1 128 x 70 cm a jej objem predstavuje 700 l. Vírivka je vyrobená z vrstveného PVC s pomerne malou hrúbkou 0,6 mm a hliníkovou povrchovou vrstvou. Nachádza sa v nej 110 vzduchových trysiek, čo nie je najviac, vodu môžete ohriať na max. 42 °C a je vybavená kartušovou filtráciou s prietokom 1 200 l/hod.

Bestway Lay-Z-Spa Vancouver je ďalším kúskom z kategórie drahších nafukovacích víriviek. Vďaka vnútornému priemeru 155 cm a 804 l objemu je určená pre 3 až 5 osôb. Vo vírivke sa nachádza až 140 vzduchových trysiek s 2 režimami intenzity. Voda je ohrievaná pomocou výkonného čerpadla s príkonom 2 050 W, a to na max. 40 °C. K výnimočným vlastnostiam patrí možnosť prepojenia ovládacieho panela s aplikáciou a jeho ovládanie cez aplikáciu, teda na diaľku.

Belatrix Mountain 120 Rattan sa dá označiť za vyslovene lacnú nafukovaciu vírivku. Ide o menší, 2-miestny model netradičného tvaru s vnútornými rozmermi 195 x 120 x 65 cm a objemom 500 l. V nafukovacej vírivke sa nachádza 130 vzduchových trysiek. Vodu v nej môžete ohriať na max. 42 °C, a to v 2 prevádzkových režimoch. Ohrevné čerpadlo má trochu menší výkon, rýchlosť ohrevu preto dosahuje 1,5 °C/hod. K plusom zaradzujeme nadpriemerne výkonnú filtráciu a kvalitný výrobný materiál, ktorým je laminované PVC.

NetSpa Montana XL má 140 vzduchových trysiek, ktoré sú poháňané 850 W čerpadlom, vodu v nej môžete ohriať na max. 42 °C a je určená pre 6 osôb. K pozitívam ďalej patrí primeraná obstarávacia cena a 160 cm vnútorný priemer. Nafukovacia vírivka je vyrobená z laminovaného PVC s 0,6 mm hrúbkou a je vybavená uzamykateľnými prackami na ochranný kryt.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Heureka.sk je jeden z portálov, ktorý nám pri hodnotení nafukovacích víriviek a následnom udeľovaní jednotlivých štítkov veľmi pomohol. Nečerpali sme z neho len informácie o vybraných modeloch a názory spotrebiteľov v ich recenziách. Heureka.sk nám pomohla taktiež zistiť, ktoré z produktov patria aktuálne k tým najpredávanejším. Keďže popularita jednotlivých nafukovacích víriviek nie je nemenná, v nasledujúcej tabuľke nájdete priebežne aktualizované informácie.

Názov Hodnotenie Detail
Intex 284585*Zobraziť produkt
Intex 28426 PureSpa Bubble5*Zobraziť produkt
Bestway Lay-Z-Spa Miami5*Zobraziť produkt
Intex 284285*Zobraziť produkt
Intex 284425*Zobraziť produkt

Najdôležitejším aspektom výberu nafukovacej vírivky sú vaše požiadavky a rozpočet. Ponuka trhu je naozaj široká, preto je vysoko pravdepodobné, že si na svoje príde každý z vás. Aby sme vám vyberanie, rozhodovanie aj finálny nákup čo najviac zjednodušili, pripravili sme si pre vás podrobný návod, v ktorom nájdete všetko dôležité súvisiace s výberom a nákupom tej najlepšej nafukovacej vírivky.

Ako vybrať nafukovaciu vírivku

 • Typy víriviek
 • Tvar, hmotnosť a rozmery nafukovacej vírivky
 • Materiál
 • „Masážny“ systém
 • Ohrevné čerpadlo a ohrev vody
 • Filtračný systém
 • Funkcie a ovládanie nafukovacích víriviek
 • Príslušenstvo k nafukovacím vírivkám
 • Nafukovacie vírivky so solinátorom (na slanú vodu)
 • Používanie nafukovacej vírivky v zime, v exteriéri – dá sa to?
 • Prevádzkové náklady
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy víriviek

Náš návod na výber bude zameraný na mobilné nafukovacie vírivky, ktoré patria k cenovo najdostupnejším. Na začiatok sa však pozrieme aj na iné verzie týchto domácich wellness zariadení. Vírivky sa odlišujú najmä vo funkciách, spôsobe využitia a použitých materiálov, ale i v spomínanej obstarávacej cene.

Mobilné nafukovacie vírivky

Parametrom mobilným nafukovacích víriviek budeme venovať pozornosť v našom návode, v tejto chvíli sa na ne preto pozrieme iba v krátkosti. Ide o najlacnejšiu alternatívu s niekoľkými výhodami aj nevýhodami. Nafukovacie vírivky sú jednoduché na montáž, môžete ich kedykoľvek premiestniť alebo zbaliť a odložiť. Nevyžadujú si náročnú údržbu, na druhej strane sú náchylnejšie na poškodenie. Ďalšou nevýhodou je nemožnosť ich používania v exteriéri počas zimy a vzduchové trysky. V preklade, na nafukovacie vírivky s hydromasážnymi tryskami natrafíte naozaj výnimočne.

Pevné vírivky

Pevné alebo tzv. akrylátové vírivky majú pevnú konštrukciu, ktorá sa skladá z vonkajšieho obkladu a sklolaminátového skeletu s akrylátovou vrstvou. Väčšinu z nich môžete používať v interiéri aj exteriéri, a to celoročne. Sú príznačné vyššou, resp. vysokou cenou (od cca 2 000 eur vyššie), pokrokovými funkciami a náročnejšou montážou. Najväčším plusom je, že neposkytujú len perličkový kúpeľ, ale plnohodnotnú hydromasáž.

Pevná vírivka

Drevené kúpacie sudy

Drevené kúpacie sudy, vírivky na drevo alebo tzv. HOT TUB kade považujeme za kompromis medzi pevnými a nafukovacími vírivkami, a to z hľadiska ceny, funkcií aj spôsobu vyžitia. Ich obstarávacia cena sa pohybuje v rozmedzí od 1 000 do viac ako 3 500 eur. Pozor, nedisponujú masážnym ani vzduchovým systémom trysiek. Ten si môžete dokúpiť samostatne.

Vodu v tomto prípade neohrieva čerpadlo, ale kachle na drevo, ktoré sú prostredníctvom potrubia pripojené k drevenému sudu. To je dôvod, prečo sú HOT TUB určené najmä na používanie v exteriéri, väčšinou iba v priebehu teplejšej časti roka. Neohrievaná voda totiž rýchlo zamrzne.

Swim spa

Swim spa sú úplne samostatnou kategóriou víriviek, preto ich spomíname skôr pre zaujímavosť. Ide o rozmernejšie bazény s rôznymi funkciami, ako je hydromasáž, vzduchová masáž, no najmä plávanie proti prúdu. Hovoríme teda o akýchsi plaveckých bazénoch s benefitmi. Ide o drahú alternatívu, ktorá si vyžaduje dostatok priestoru a náročnejšie prípravné aj montážne práce.

Tvar, hmotnosť a rozmery nafukovacej vírivky

Rozmery nafukovacej vírivky patria k veľmi dôležitým parametrom, ktoré nie je možné meniť dodatočne. Nafukovacie vírivky sú bežne dostupné vo verziách pre 2, 4 alebo 6 osôb. Väčšie modely, pre 8 a viac ľudí, v tejto kategórii bežne nenájdete. Kým výška stien ostáva takmer vo všetkým prípadoch nezmenená, väčšinou majú 60 – 70 cm, vnútorný priemer pri kruhových a vnútorné rozmery pri štvorcových modeloch sa líšia zásadne.

Určite sa už dopredu zamyslite nad umiestnením vírivky, s ktorým súvisí viacero dôležitých aspektov. Kruhové vírivky sa na základe spotrebiteľských skúseností javia ako populárnejšie. Štvorcové sú však praktickejšie z hľadiska umiestnenia, a to najmä v interiéri. Môžete ich položiť do rohu, pričom okolo nich neostane nevyužitý voľný priestor.

Od rozmerov nafukovacej vírivky sa odvíja aj jej „vodná“ kapacita, čo je celkom podstatný parameter, ktorý súvisí s jej finálnou hmotnosťou. Samotné vane nezvyknú vážiť viac ako 30 – 40 kg. Tie menšie majú iba okolo 20 kg. Po napustení vodou však môže ich hmotnosť presiahnuť 500 až 1 000 kg, čo je problém z hľadiska nosnosti podkladu pri ich umiestnení na vyvýšené pódium alebo 2. poschodie.

Nafukovacie vírivky pre 2 osoby

Nafukovacie vírivky pre 2 osoby sú celkom malinké. Väčšinou sa do nich zmestia naozaj iba 2 ľudia, ktorí sa budú navyše celkom tlačiť. Vnútorný priemer kruhových modelov sa pohybuje okolo 120, max. 145 cm. Hranaté nafukovacie vírivky pre 2 osoby majú max. 200 x 130 cm, častejšie iba cca 150 x 90 cm. Objem týchto modelov predstavuje 600 – 700 l a ich konečná hmotnosť po napustení vodou cca 500 kg.

Objem nafukovacej vírivky – vírivka pre 2 osoby

Nafukovacie vírivky pre 4 osoby

Nafukovacie vírivky pre 4 osoby sú asi najpopulárnejšou voľbou spotrebiteľov. Majú objem okolo 650 až 800 l a ich vnútorný priemer dosahuje 180 až 200 x 180 až 200 cm v prípade štvorcových alebo 150 – 180 pri kruhových modeloch. Spravidla sa do nich zmestí pokojne i 5 trošku tlačiacich sa ľudí. Zároveň sú dobrou alternatívou pre 2 až 3 osoby, ktoré sa chcú vo vírivke pekne rozťahovať.

Nafukovacie vírivky pre 6 osôb

Modely pre 6 osôb sú tým najväčším, čo nájdete v kategórii mobilných nafukovacích víriviek. Vnútorný priemer kruhových kúskov klasicky predstavuje 160, vonkajší cca 200 cm. Hranaté vírivky majú rozmery okolo 230 x 300 cm, prípadne o niečo viac. Objem vody v tomto prípade dosahuje 930 až 1 000 l. To je dôvod, prečo musíte už vopred myslieť na umiestnenie vírivky. S vodou a 6 osobami bude vážiť minimálne 600 kg, pokojne však i viac ako tonu.

Materiál

Výrobný materiál nafukovacích víriviek je podstatným, ale nie najdôležitejším parametrom. Nech už v popise nájdete akýkoľvek názov použitého materiálu, môžete si byť istí, že daná vírivka je vyrobená z polyvinylchloridu, teda PVC. Jednotlivé materiály alebo výrobné technológie sa od seba odlišujú napr. pevnosťou okrajov alebo odolnosťou proti slnečnému žiareniu, v prapodstate však majú veľmi podobné vlastnosti.

Preto vám odporúčame, aby ste sa zamerali najmä na informáciu o hrúbke stien. V popise víriviek natrafíte buď na údaj o hrúbke vonkajších a vnútorných, alebo stien ako takých.

 • Steny do 0,10 mm sú naozaj tenké. Problémom je ich horšia odolnosť proti mechanickému poškodeniu, ale taktiež celková pevnosť a stabilita vírivky.
 • Steny od 0,10 do cca 0,20 mm sú zlatou strednou cestou. Takúto hrúbku má väčšina víriviek za cenu do 900 eur.
 • Steny s hrúbkou 0,60 – 0,80 mm sú medzi nafukovacími vírivkami na domáce použitie skutočným nadpriemerom. Stretnete sa s nimi napr. pri nafukovacích vírivkách Intex.

Rhino Tech/Premium PVC/SUPER-TOUGH®  

S materiálom Rhino Tech, ktorý sa zvykne nazývať taktiež Premium PVC, sa stretnete pri nafukovacích vírivkách vo všetkých cenových kategóriách, v prapodstate je však pomerne lacný. Rhino Tech je vyrobený z PVC a polyesterovej vložky, je veľmi pevný, odolný proti UV žiareniu, mrazu i mechanickému poškodeniu a má dlhú životnosť. Podobným je napr. patentovaný materiál SUPER-TOUGH®, ktorý vyniká odolnosťou proti oderom, nárazom, slnečnému žiareniu, benzínom, olejom aj slanej vode.

Nafukovacia vírivka z PVC

Laminované PVC

Laminované PVC tvoria 3 vrstvy, a to 2 vrstvy z tvrdého PVC a vnútorná vrstva zo sieťoviny. Aj tento materiál je veľmi odolný, odoláva UV žiareniu a je pomerne lacný. Väčšinou obsahuje rôzne chemické prímesi.  

Štruktúra I-beam

I-beam nie je pomenovanie materiálu, ale patentovanej štruktúry. Tieto vírivky sú vyrobené z PVC a ich vnútro tvoria vzduchové komory, ktoré stoja za ich väčšou odolnosťou, presnejšie za tvrdosťou. V praxi si tak môžete sadnúť na okraj vírivky. O odolnosti týchto modelov proti UV žiareniu, poveternostným podmienkam, mínusovým teplotám či mechanickému poškodeniu rozhoduje konkrétny typ použitého PVC. Výnimočne môžete natrafiť aj na rôzne iné štruktúry, napr. Fiber-Tech® technológiu, pri ktorej je konštrukcia vírivky „obohatená“ o pevné vlákna, ktoré stoja za lepšou stabilitou konštrukcie.

„Masážny“ systém

99 % nafukovacích víriviek nemá žiadny masážny systém. Masážny systém je pomenovanie pre súbor rôznych typov masážnych trysiek, ktoré sú určené na hydromasáž. Povestný perličkový kúpeľ je „produkovaný“ vzduchovými tryskami, ktoré poháňa vzduchové čerpadlo. V nafukovacích modeloch nájdete práve vzduchové trysky. Masážnymi sú vybavené len naozaj výnimočne, a ak, tak iba tie najdrahšie z nich. Summa summarum, nafukovacie vírivky neposkytujú hydromasáž, ale len perličkový kúpeľ.

Vzduchové trysky/dýzy v klasických pevných vírivkách, v ktorých sa nachádzajú aj trysky masážne, slúžia na výrobu bubliniek a mierne ochladenie vody. Toto je veľmi dôležitá informácia! Voda v nafukovacej vírivke je ohrievaná pomocou ohrevného čerpadla, ak však to vzduchové nie je vybavené funkciou predohrevu, prúd vody, teda „bublinky“ vychádzajúce z trysiek, budú studené. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnému šoku v začiatkoch kúpania, hľadajte modely s vodným čerpadlom, ktoré využíva ohrevný systém.

Vzduchové čerpadlo je ďalší dôležitý komponent víriviek. Zamerajte sa na jeho výkon a pomer výkonu k počtu vzduchových dýz.

 • Lacné nafukovacie vírivky sú väčšinou vybavené vzduchovými čerpadlami s príkonom 600 W. Takto výkonné čerpadlo je postačujúce na „poháňanie“ cca 100 vzduchových dýz.  
 • Pri drahších vírivkách sú využívané čerpadlá s príkonom 800 – 900 W. Vhodný počet dýz sa v tomto prípade pohybuje medzi 120 až 140 kusmi.

Nafukovacie vírivky sú tradične vybavené 100 až 140 vzduchovými dýzami. Ich počet nie je až taký rozhodujúci. Dôležitejšie je rozmiestnenie. Aj napriek tomu, že vzduchové trysky neposkytujú hydromasáž, je dobré, ak sa nachádzajú na čo najväčšej ploche vírivky, presnejšie, mali by byť umiestnené tak, aby prúd vody „zasiahol“ čo najväčšiu plochu vášho tela.

Ohrevné čerpadlo a ohrev vody

Ohrevnému čerpadlu venujte určite dostatok pozornosti. Jeho výkon rozhoduje o rýchlosti ohrevu, max. teplote vody a má výrazný dopad na celkovú spotrebu vírivky. V prvom rade si všimnite jeho príkon. Ten vám vo väčšine prípadov napovie veľa o jeho reálnom výkone, ktorý súvisí s rýchlosťou ohrevu vody.

Ohrev vody vo vírivke

Ohrevné čerpadlá s príkonom do 2 000 W spravidla vodu ohrievajú rýchlosťou 1 až 2 °C za hodinu. Tie nad 2 000 W už 2,5 °C za hodinu. Môže sa to zdať ako minimálny rozdiel, v skutočnosti však nie je. Myslite na to, že po prvom napustení vírivky musí čerpadlo ohriať niekoľko stoviek litrov studenej vody na teplotu okolo 40 °C. V tomto smere platí pravidlo, že čím väčšia je vírivka, tým výkonnejšie by malo byť ohrevné čerpadlo.

Neprehliadnite ani údaj o max. teplote vody. Za klasiku sa dá označiť 38 až 42 °C. Na niektorých vírivkách sa nachádzajú aj samostatné režimy, pomocou ktorých si vyberiete, či vodu nahrejete napr. na 20 alebo 40 °C.

S výhrevným čerpadlom súvisí i niekoľko ďalších dôležitých funkcií, najmä úsporný režim, ktorý vodu ohrieva priebežne. Presne tak, voda musí byť ohrievaná stále, inak by ste si na kúpanie počkali niekoľko hodín. Všimnite si, či daná vírivka takýmto režimom disponuje.

Filtračný systém

Bez kvalitnej filtrácie budete môcť po niekoľkých týždňoch vymeniť všetku vodu z vírivky. Pomerne malý objem teplej, stojatej vody, to je živná pôda pre riasy, baktérie a iné patogény. Preto sa zamerajte na typ, no najmä výkon filtračného systému. Samozrejme, je dôležité aby bol súčasťou vírivky.

Za dostatočne výkonnú môžeme považovať takú filtráciu, ktorá celý objem vody vo vírivke prečerpá max. za hodinu. Tento údaj si overíte na základe max. prietoku vody čerpadla, ktorý je udávaný vo forme litre za hodinu. Napr., vírivka s objemom 700 l vody by mala byť vybavená filtráciou s prietokom 700 l/hod., spravidla však natrafíte na omnoho výkonnejšie kúsky. Väčšina nafukovacích víriviek pre 2 až 4 osoby (objem okolo 700 až 900 l) má filtračný systém s prietokom cca 1 700 l/hod.

 • Kartušová filtrácia, najčastejšie riešenie, s ktorým sa stretnete pri nafukovacích vírivkách, vodu prečisťuje pomocou papierových vložiek vo filtri. Tie je nutné pravidelne čistiť a po čase vymeniť. Nevýhodou je teda náročnejšia údržba. K plusom patrí nízka cena a spotreba elektrickej energie.
 • Nafukovacie vírivky s pieskovou filtráciou nie sú bežne dostupným tovarom. Táto filtrácia je drahšia a výkonnejšia, čo sa odzrkadľuje na spotrebe elektriny aj na jej účinnosti. Voda je v tomto prípade preháňaná cez piesok, v ktorom sa zachytia všetky nečistoty. K plusom patrí nižšia spotreba bazénovej chémie, a teda i nižšie prevádzkové náklady.

Nafukovaciu vírivku s pieskovou filtráciou si môžete „vyrobiť“ aj sami. Pieskové filtrácie s výkonom, ktorý postačuje na čistenie nafukovacích víriviek, sú dostupné aj samostatne za cenu od cca 100 - 150 eur. Kompatibilitu danej vírivky s „náhradnou“ filtráciou si pre istotu overte vopred. Piesková filtrácia sa najčastejšie napája priamo na výpustný ventil vírivky.

Nafukovacia vírivka – vzduchové trysky/dýzy

Funkcie a ovládanie nafukovacích víriviek

Na ovládanie vírivky, teda spustenie ohrevu či niektorého z režimov, slúži ovládací panel. V prípade nafukovacích modelov ho nájdete v zásade priamo na čerpadle. Niektoré, najmä drahšie produkty, môžu mať i prídavný ovládací panel, ktorý sa umiestňuje na okraj vírivky. Podstatným, i keď detailom, je viditeľnosť displeja na slnku. Najmä na lacnejších kúskoch môže byť displej úplne nečitateľný.

Okrem funkcií, o ktorých sme už hovorili, môžu byť nafukovacie vírivky vybavené:

 • Funkciou automatického vypnutia/zapnutia ohrevu
 • Systémom na zmäkčovanie vody alebo celkovú úpravu pH (napr. Hard water Treatment System na vírivkách Pure Spa)
 • Predhrevom na vzduchovom čerpadle
 • Diaľkovým ovládačom
 • Bezdrôtovým ovládaním (cez Wi-Fi a aplikáciu)
 • Ionizátorom, ktorý slúži na hĺbkovú dezinfekciu vody

Príslušenstvo k nafukovacím vírivkám

Okrem kvalitnej filtrácie, výhrevného a vzduchové čerpadla budete k vírivke potrebovať ešte niekoľko dôležitých komponentov. Je najlepšie, ak ich získate „v cene“, teda už pri kúpe vírivky. Problémom môže byť tiež ich kompatibilita s daným modelom.  

 • Ochranný vrchný kryt je nevyhnutným doplnkom. Vírivku chráni pred mechanickými nečistotami, navyše, pri jeho používaní nehrozí, že sa v nej utopí operenec či domáce zviera.
 • Termokryt spĺňa hneď 2 funkcie. Zabraňuje mechanickému znečisteniu vody a zároveň slúži ako izolácia, vďaka ktorej voda vo vírivke chladne pomalšie. Odzrkadlí sa to na nižšej spotrebe elektriny (ohrevné čerpadlo nemusí „makať“ naplno), a teda i nižších prevádzkových nákladoch.
 • Podložka pod vírivku nie je určená len na jej ochranu pred prepichnutím. Aj ona spĺňa funkciu izolácie.
 • Kryt spojený s podložkou je asi najefektívnejší typ doplnkovej izolácie. V podstate ide o celistvý obal, do ktorého vírivku zabalíte. Cena samostatných krytov sa pohybuje okolo 60 – 90 eur.
 • Transportná taška je veľmi praktickým detailom, ktorý oceníte pri prenášaní vírivky.
 • Dávkovač chémie alebo tzv. plaváčik na chlór je plusom. Ak by sa však pri vírivke nenachádzal, nejde o nič hrozné. Cena týchto plaváčikov sa začína na 4 eurách.
 • Podhlavníky zvyšujú vaše pohodlie. Väčšinou sa na vírivku pripínajú dodatočne.

Nafukovacie vírivky so solinátorom (na slanú vodu)

Špeciálnym typom víriviek sú tie na slanú vodu. V prvom rade musia byť vyrobené z materiálu, ktorý je odolný voči soli. Okrem toho je nevyhnutné použitie špeciálneho systému slanej vody (solinátor), ktorý z nej generuje chlór. Pri vírivkách so solinátorom odpadá nutnosť používania akejkoľvek bazénovej chémie.

Lacná nafukovacia vírivka

Nafukovacie vírivky so salinátorom majú aj zdravotné prínosy. Slaná voda vo vírivkách má síce nižšiu koncentráciu soli ako tá morská (v priemere 1 700 ppm, pri morskej sa koncentrácia soli pohybuje okolo 35 000 ppm), no i napriek tomu je prospešná pre vaše svaly, pokožku a dýchacie cesty. Upozorňujeme, že nafukovacie vírivky na slanú vodu nie sú lacné. Ich cena sa bežne pohybuje v rozmedzí od 1 000 do viac ako 2 000 eur.

Používanie nafukovacej vírivky v zime, v exteriéri – dá sa to?

V popise niektorých nafukovacích víriviek nájdete informáciu, že sú vhodné na celoročné používanie v exteriéri. Popravde, nevieme si to úplne predstaviť. PVC je totiž náchylné na poklesy teplôt pod cca 4 °C. Nehovoriac o mrazoch a teplotných výkyvoch.

Ohrevné čerpadlá nafukovacích víriviek väčšinou nie sú výkonné natoľko, aby dokázali vodu pri priebežnom ohreve uchrániť pred zamrznutím, navyše, len máloktoré z nich disponujú ochranou pred ich vlastným zamrznutím. No a do tretice tu máme hlodavce, ktoré už na jeseň hľadajú všakovaké teplé úkryty, pričom vírivka je pre ne úplne ideálna.

Z nášho pohľadu preto nie je žiadna nafukovacia vírivka v zime vhodná do exteriéru. Ak by ste to chceli predsa len vyskúšať, určite si budete musieť zaobstarať extrémne kvalitnú termo-izolačnú podložku aj kryt. Vírivku môžete, teoreticky, skúsiť umiestniť do zimnej záhrady alebo inej nevykurovanej miestnosti, ktorá je chránená pred snehom a výraznými mínusovými teplotami.

Prevádzkové náklady

Ak ste si prečítali časť o príkone ohrevných a vzduchových čerpadiel, pravdepodobne šípite, že prevádzkové náklady na nafukovaciu vírivku nie sú zanedbateľné. Samozrejme, ohrevné čerpadlo nepôjde non-stop „naplno“, ale i napriek tomu ide o spotrebič s konštantným odberom elektriny.

Najdôležitejšími faktormi, ktoré majú vplyv na reálne prevádzkové náklady, súvisia s izolačnými vlastnosťami vírivky, pretože najväčší príkon, a teda i spotrebu má práve ohrevné čerpadlo. Ak si zaobstaráte kúsok s extrémne tenkými stenami a nebudete používať kvalitný termokryt v kombinácii s termo-izolačnou podložkou, voda vo vírivke bude chladnúť rýchlejšie a čerpadlo bude spotrebúvať viac energie pri priebežnom ohreve (aj pri každom použití vírivky).

Nafukovacia vírivka – prevádzkové náklady

Ďalším dôležitým aspektom je kvalita filtrácie. Kvalitné systémy vodu udržia čistú aj bez použitia nadmerného množstva bazénovej chémie. Ak si však zaobstaráte model s podpriemerne výkonnou filtráciou, to, čo ušetríte pri nákupe, prerobíte práve na bazénovej chémii. Ak chcete prevádzkové náklady znížiť na minimum, odporúčame vám nešetriť pri nákupe samotnej vírivky. Vyberajte si kúsky s hrubšími stenami, kvalitným ohrevným čerpadlom a filtráciou, ktorá má dostatočný prietok v pomere k objemu vírivky. Určite by ste mali používať termokryt aj termoizolačnú podložku.

NAfukovacie vírivky nie sú najlacnejšie

Priemerná cena nafukovacích víriviek sa pohybuje v rozmedzí od 500 do 700 eur. Na trhu sú dostupné, samozrejme, i lacnejšie a drahšie kúsky. Prenosné nafukovacie vírivky sa z hľadiska ceny, ale i kvality delia na 2 kategórie.

Prvou z nich je tzv. „low-cost“ rada. Ide o lacné nafukovacie vírivky pre „normálnych“ spotrebiteľov za cenu do 1 000 eur, ktoré sú príznačné základnými funkciami a vlastnosťami. Kvalita použitých materiálov, výkon čerpadiel či filtrácie pri nich väčšinou nie je zlá. DO tejto cenovej kategórie spadá aj najpredávanejšia vírivka Intex 28426 PureSpa Bubble Massage.

Na cenu v rade low-cost vplýva najmä veľkosť vírivky. Modely pre 2 osoby kúpite už od 400 eur4-miestne modely zvyknú stáť okolo 500 až 600, tie 6-miestne 600 až 800 eur. Druhou kategóriou sú nafukovacie vírivky za cenu nad 1 000 eur. Najdrahšie z nich stoja aj viac ako 2 tisícky. V tomto prípade už hovoríme o profi kúskoch s pokrokovými vlastnosťami aj funkciami. Medzi tie patrí napr. prítomnosť niekoľkých masážnych trysiek, možnosť ovládania cez Wi-Fi a aplikáciu či rôzne doplnky ako podhlavníkykvalitný termokryt či podložka. Drahšie nafukovacie vírivky vynikajú aj extrémnou pevnosťou a odolnosťou.

Kvalitu ponúka Intex, Belatrix, PureSpa i Bestway

Zorientovať sa v ponuke víriviek nie je najjednoduchšie. Preto vám prinášame krátky prehľad overených značiek. Ako prvé vám môžeme s úplne pokojným svedomím odporučiť nafukovacie vírivky Intex. Vynikajú extrémne kvalitným prevedením, najmä hrúbkou stien, výkonnými ohrevnými čerpadlami aj filtráciou a atraktívnou obstarávacou cenou.

K populárnym patria taktiež mobilné nafukovacie vírivky Belatrix. Aj v tomto prípade ide o cenovo prijateľné a kvalitné kúsky, ktoré sú dostupné v rôznych veľkostných verziách. Za veľmi nízku cenu môžete vlastniť taktiež nafukovacie vírivky Whirlpool, ktoré nájdete napr. v ponuke predajcu Möbelix, ale aj vírivky Bestway a Netspa. Ak hľadáte luxus, poobzerajte sa po modeloch PureSpa, medzi ktorými nájdete napr. nafukovacie vírivky a hydromasážnymi tryskami a solinátorom.

Otázky a odpovede – FAQ

Náš návod bol zameraný na technické parametre, prehľad cien a overených značiek nafukovacích víriviek. V našich odpovediach na najčastejšie otázky sa zameriame najmä na oblasti, ktoré súvisia so samotným používaním tohto domáceho wellness zariadenia. V prípade, že ste nenašli a ani nenájdete informácie, ktoré zaujímajú vás, nemajte zábrany opýtať sa nás v diskusii pod článkom. Na všetky otázky sa pokúsime odpovedať čo najskôr.

Prenosná nafukovacia vírivka by mala byť umiestnená na rovnom a pevnom podklade. Určite vám neodporúčame jej položenie na trávnatú či plochu „vysypanú“ pieskom, nebodaj štrkom. Vhodné sú terasy s pevnou podlahou alebo vyvýšené pódia. Pri umiestnení nafukovacej vírivky do interiéru myslite na nosnosť podlahy (ak ju dáte na 2. poschodie). Vhodné sú len dobre odvetrané miestnosti. Teplá voda vo vírivke totiž spôsobuje nadmerné zrážanie vodných pár.

Vírivky majú mnohé pomenovania. Asi najčastejším synonymom je slovo jacuzzi. V skutočnosti ide o konkrétnu značku víriviek, ktorá bola založená pred viac ako 100 rokmi. Bohužiaľ, nafukovacie vírivky jacuzzi neexistujú. K ďalším frekventovaným názvom víriviek patrí napr. anglické slovíčko hot tub.

Základom starostlivosti o vírivku je udržiavanie čistej a primerane teplej vody. V každom prípade zabráňte, aby sa do nej dostával mechanický odpad, ako je lístie, tráva, konáriky či hmyz. Najlepším riešením je použitie ochranného krytu. Z rovnakého dôvodu by ste sa pred kúpaním mali opláchnuť. Dajte si pozor, aby ste do vane  špinu nenanosili na chodidlách. Používajte kvalitnú a vhodnú bazénovú chémiu. Dôležité je tiež správne používanie filtrácie a doba jej prevádzky v priebehu dňa. Nakoniec tu máme poslednú vec, ktorou je výmena vody vo vírivke. Vo všeobecnosti by ste k nej mali pristúpiť každých 5 mesiacov. Presné intervaly výmeny vody však závisia od kvality filtračného systému a vašej starostlivosti. 

Náš TIP

Intex 28426EX

Okrúhla nafukovacia vírivka, pre 4 osoby, 120 vzduchových trysiek, vnútorný priemer 145 cm, výška 71 cm, kartušová filtrácia 1 741 l/hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Intex 28426EX na nás urobila vskutku dobrý dojem. Táto nafukovacia vírivka s vnútorným priemerom 145 cm a výškou 71 cm je určená pre 4 osoby, pričom má nadpriemerný objem, až 795 l. Ako pozitívum vnímame použitie kartušovej filtrácie s viac než postačujúcim výkonom 1 741 l/hod., v čom prekonáva aj našu víťazku Bestway Lay-Z-Spa Miami. Filtrácia je navyše vylepšená o elektronický systém na zmäkčovanie vody Electronic Hard water treatment s príkonom 10 W, ktorý predchádza tvorbe a usádzaniu vodného kameňa. Veľmi praktickou je aj funkcia ASV. Ide o automatický „odpúšťací“ ventil, ktorý predchádza tzv. pretlakovaniu vírivky.

Oblasť, v ktorej Intex 28426EX vyslovene vyniká, je veľmi výkonné ohrevné čerpadlo s príkonom 2 200 W, ktoré vodu ohrieva veľmi rýchlo, v priemere na 2,5 °C/hod., a to na 20 alebo 40 °C teplotu.

Extrémne výkonné je taktiež vzduchové čerpadlo, ktoré poháňa 120 trysiek s funkciou predhrevu. Má príkon 800 W, čo je viac aj v porovnaní s drahšou vírivkou Intex 28426 PureSpa Bubble od rovnakého výrobcu. Tieto parametre sa odzrkadľujú na pomerne vysokej spotrebe energie.

K benefitom zaraďujeme naozaj kvalitný a pevný materiál. Intex 28426EX je vyrobená z 3-vrstvového PVC s vnútornou polyesterovou výstužou, ktorý má nadštandardnú hrúbku 0,84 mm. V tomto smere vírivka Intex predbieha nielen väčšinu modelov v našom teste, ale taktiež mnohé ďalšie produkty na trhu z rovnakej cenovej a kvalitatívnej kategórie.

Poslednou oblasťou, ktorá nás na tomto modeli zaujala len v tom najpozitívnejšom zmysle, je príslušenstvo. Spolu s vírivkou dostanete termo-izolačný kryt s praktickými prackami na jeho upevnenie, bublinkovú termo-izolačnú podložku, plaváčik na chlór, chemický tester a pevnú tašku na prenosy.

Pomer medzi cenou a kvalitou
Praktické funkcie
Bohaté príslušenstvo

Vyššia spotreba elektrickej energie

Počet osôb = 4 ● Objem = 795 l ● Vnútorný/vonkajší priemer = 145/196 cm ● Výška = 71 cm ● Počet/typ trysiek = 120/vzduchové ● Typ/výkon filtračného systému = kartušový/1 741 l/hod. ● Ohrev vody = do 40 °C ● Výhrevnosť = 2,5 °C/hod. ● Príkon výhrevného/vzduchového čerpadla = 2 200/800 W ● Napájanie = 220 – 240 V ● Materiál = 3-vrstvové PVC

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Intex 28426 Pure Spa Bubble Masage

od 503,92 €
Vírivý bazén Pure Spa Bubble Relaxácia celý rok! Vírivý bazén je ideálny pre romantické chvíle, masážne a relaxačné...

Intex 28458 Pure Spa Jet & Bubble Deluxe

od 1 129,86 €
Vírivý bazén Pure Spa Jet & Bubble Deluxe Prenosný nafukovací vírivý bazén pre každého. Nová generácia vírivých...

Intex 28442 Purespa Greywood Deluxe HWS 1100+

od 758,00 €
nafukovacia vírivka • kruhový tvar • určené pre 6 osôb • objem vody 1 098 l • priemer 216 cm • výška 71 cm • 170 vzduchových...

Intex 28462 Pure Spa Jet & Bubble Deluxe

od 1 176,08 €
Vírivý bazén Pure Spa Jet & Bubble Deluxe XL Prenosný nafukovací vírivý bazén pre každého. Nová generácia...

Bestway 60023 Lay-Z-Spa St. Moritz

od 509,40 €
vírivka • pre 7 osôb • celoročné použitie • ochranný kryt • digitálny panel na ovládanie • integrovaný filtračný systém • držiaky nápojov

BESTWAY 60015 Lay-Z Spa Ibiza

od 469,00 €
Vírivka Lay-Z-Spa Ibiza Úžasný, masážny a relaxačný vírivý bazén, ktorý môžete používať po celý rok vnútri aj vonku. Vírivka má špeciálnu...

Bestway 60019 Lay-Z-SpaHonolulu AirJet

od 470,20 €
vírivka • pre 6 osôb • celoročné použitie • ochranný kryt • digitálny panel na ovládanie • integrovaný filtračný systém •...

NetSpa BOHEMIAN SP-BHM118

od 365,00 €
Návod na použitie tu si stiahnite návod na použitie Vlastnosti Táto nafukovacia vírivka  NetSpa Bohemian sa zmestí do malých priestorov a...

BESTWAY 60035 Lay-Z-Spa Havana

od 489,00 €
vírivka • pre 4 osoby • celoročné použitie • ochranný kryt • digitálny panel na ovládanie • integrovaný filtračný systém • držiaky nápojov

Intex 28428 Pure Spa Bubble Masage

od 662,08 €
Vírivý bazén Pure Spa Bubble Massage XL Relaxácia celý rok! Vírivý bazén je ideálny pre romantické chvíle, masážne a relaxačné účely,...

NetSpa IZY SPA SP-IZY125

od 349,00 €
Návod na použitie: tu si stiahnite návod na použitie Vlastnosti: Táto nafukovacia vírivka sa zmestí do malých priestorov...

BESTWAY 60005 Lay-Z Spa Bahamas

od 470,00 €
Vírivý bazén Lay-Z-Spa Bahamas Relaxácia celý rok! Vírivý bazén Lay-Z-Spa Bahamas ponúka zážitok v podobe ukľudňujúcej masáže. Vírivý bazén...

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(90.8%)

Komentáre
Sisa
30.06.2021 20:19

Na leto je vírivka najlepšie domáce osvieženie. Máme NetSpa BOHEMIAN SP-BHM118 a tvarovo nám perfektne sadne na vyhradené miesto. Oceňujem peknú farebnú kombináciu, ktorá sa vyníma na našej záhrade a tiež dostatočný priestor pre štyri osoby. Vírivka sa rýchlo a jednoducho rozkladá a relax je fakt úžasný. Jediná malá nevýhoda je, že voda sa zohrieva o čosi dlhšie. S radosťou ju využívame celá rodinka.

Odpovedať

Vlado R.
08.07.2021 10:57

Mám Intex 28426 PureSpa Bubble Massage, je to vlastne bazén kombinovaný s vírivkou, čo mi úplne vyhovuje. Inštalácia bola jednoduchá a ovládanie je tiež ľahké. Pri prvom použití sme si ráno napustili studenú vodu a večer už mala 30 stupňov. Bublinky sú super a prekvapilo ma, akú majú silu. Ide o kvalitnú vírivku za dobrú cenu, do ktorej netreba dávať toľko vody, ako do klasického bazénu. Na osvieženie počas letných mesiacov to úplne stačí. Vírivka je pomerne ťažká, tak dúfam, že nám dlho vydrží.

Odpovedať

Tóno
13.09.2021 18:20

Máme nafukovaciu vírivku BESTWAY 60001 Lay-Z-Spa Miami, ktorá bola za dobrú cenu a je pomerne kvalitne spracovaná. V skutočnosti vyzerá lepšie, než sa mi zdalo na obrázku, preto som s kúpou maximálne spokojný a rodinka sa z nej taktiež teší. Prvotná inštalácia bola rýchla a jednoduchá a oceňujem mäkké dno aj dostatok otvorov, z ktorých vychádzajú bublinky. Kapacita vírivky je pre dve až štyri osoby, závisí od proporcií jednotlivých osôb. :-) Ale celá jedna mini rodinka sa tam v pohode zmestí. Dvaja dospelí plus jedno dieťa, prípadne aj dve deti. S ponúkanými funkciami vírivky sme spokojní a dokúpili sme si aj zopár doplnkov, ktoré ešte viac spríjemňujú používanie tohto produktu. Počas horúcich letných dní sme vírivku využívali denne, no keďže už sa pomaly hlási jeseň, čoskoro ju odložíme na „zimný spánok“. Už teraz sa tešíme na ďalšiu sezónu, keď ju budeme opäť používať, snáď nám bude ešte dlho slúžiť.

Odpovedať

Lubo
27.09.2021 14:59

Ahoj,a neplánujete ju využívať aj celú zimu?Napríklad na terase,keďže má funkciu Freeze Shield ? Ďakujem

Tóno
28.09.2021 17:53

Ahoj, tento rok ju neplánujeme využívať cez zimu, už sme ju uskaldnili. Možno to skúsime o rok. :-)

Adam
30.09.2021 07:59

Kúpili sme si vírivku Belatrix Mountine 120 Rattan a trocha sme z nej sklamaní. Výhodou je, že je malá a tým pádom potrebuje menej vody. Pre dve dospelé osoby je tak akurát, aby sme sa tu cítili pohodlne. Je to však predražený výrobok, vzhľadom na použité materiály a spracovanie by mohol byť oveľa lacnejší.

Odpovedať

Marek
21.11.2021 17:47

Bestway Lay-Z-Spa Havana splnil naše očakávania, hoci návod na montáž bol trocha komplikovaný, no napokon som to s pomocou suseda zvládol. Za mínus považujem, že nedisponuje funkciou polovičná sila bubliniek, pričom v návode táto funkcia uvedená bola. Za danú cenu som však s výrobkom spokojný.

Odpovedať