Vstavané umývačky riadu

Najlepšie vstavané umývačky riadu 2024 + recenzie

Hoci väčšina umývačiek riadu splní svoje základné poslanie a špinavý riad zbaví nečistôt a mastnoty, nie každá zabudovaná umývačka riadu je rovnako úsporná, tichá a ponúka požadované umývacie programy. Porovnávaniu vstavaných umývačiek riadu a hľadaniu tých najlepších sme venovali množstvo času. Najlepšia umývačka riadu musela spĺňať kritériá týkajúce sa efektivity umývania, funkcionality, kvality spracovania a ďalších parametrov. Náš porovnávací test umývačiek riadu určil za najlepšiu v tomto segmente zabudovanú umývačku riadu Bosch SMV4ECX14E s bohatou programovou ponukou a SMART funkciami. Spracovali sme pre vás tiež praktická návod, ako vybrať umývačku riadu do domácnosti.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Akú vstavanú umývačku riadu kúpiť?

Vstavené umývačky riadu sú na našhom trhu veľmi populárne a medzi spotrebiteľmi sa tešia veľkej obľbube. Dôvodom je fakt, že je možné ich zabudovať a skryť pod kuchynskú linku, čo je z hľadiska dizajnu veľmi vítané. Výber zabudovanej umývačky riadu môže spotrebiteľom niekedy zabrať množstvo času. My sme pre vás v našom spotrebiteľskom teste už na úvod vybrali produkty, ktoré nás zaujali svojimi parametrami. Ponúkame vám tiež objektívne recenzie umývačiek riadu, ktoré nájdete v texte nižšie.

Názov Hodnotenie Detail
Bosch SMV4ECX14E 5* Zobraziť produkt
Bosch SMV8YCX03E 5* Zobraziť produkt
Whirlpool W8IHF58TU 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Bosch SMV4ECX14E

Bosch SMV4ECX14E

Model s bohatou progamovou ponukou, vynikajúcimi výsledkami umývania i sušenia, s kapacitou až 13 súprav riadu a SMART funkciami.

Zobraziť viac info

Kvalita značky Bosch s nízkou úsporou a kapacitou až pre 13 súprav kuchynského riadu. Umývačka riadu je veľmi úsporná a tichá. Skvelé výsledky nedosahuje tento model len v umývaní, ale aj v sušení riadu. Napomáha tomu i funkcia automatického otvorenia dverí po skončení umývacieho cyklu.

Náš TIP
Electrolux EEM48320L

Electrolux EEM48320L

Svetelná LED funkcia Time Beam, štedrý vnútorný priestor, vynikajúca funkcionalita a pozitívne referencie spotrebiteľov.

Zobraziť viac info

Vyzdvihnúť treba vnútorné členenie priestoru a tiež hlbokú zásuvku na príbory. Riad ostáva po sušení suchý aj vďaka funkcii Air Dry – automatické otvorenie dverí po skončení cyklu. Veľmi dobre je na tom Electrolux aj so spotrebou. Dostupnosť filtrov je bezproblémová. Umývačka nemá špeciálny samočistiaci cyklus.

Dobré recenzie
AEG FSE73407P

AEG FSE73407P

Veľmi tichá slim umývačka riadu určená pre 9 súprav riadu, odloženým štartom a efektívnym sušením.

Zobraziť viac info

Veľmi tichá slim umývačka riadu AEG FSE73407P dokáže naraz umyť až 9 súprav riadu. Spotreba je priemerná, na jeden cyklus potrebuje 11 litrov vody. Na výber ponúka 7 programov, plusom je samočistiaci program, vodný senzor i odložený štart.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Umývačky riadu sú kuchynskými spotrebičmi, ktoré sú pravidelne a dlhodobo preverované spotrebiteľskými testami. Práve na základe kritérií, ktoré zohľadňuje i metodológia odborných testov, sme v porovnávacom teste vybrali tie najlepšie umývačky riadu. Vstavané umývačky riadu a ich schopnosti preverili takisto samotní spotrebitelia, ktorých osobné skúsenosti sme brali do úvahy. Ktoré parametre test umývačiek riadu posudzoval a aký mali jednotlivé skúšky vplyv na výsledné hodnotenie?

Umývanie a sušenie riadu
Spotreba vody a el. energie
Dĺžka umývacieho cyklu
Hlučnosť
Praktické funkcie a obsluha
Spracovanie a vybavenie

Umývačky riadu sme do nášho spotrebiteľského testu vyberali na základe najčastejších nárokov, ktoré spotrebiteľ na tento druh spotrebiča má. Vychádzali sme z prieskumu trhu a sledovali najpredávanejšie a kladne hodnotené produkty. Podkladom nám bola tiež databáza portálu Heureka.sk, kde sme sledovali predajnosť a najobľúbenejšie modely. Analyzovali sme tiež popularitu produktov a recenzie spotrebiteľov v eshopoch Mall.sk, Alza.sk, Nay.sk alebo tpd.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie vstavaných umývačiek riadu

Autentické recenzie a reálny pohľad na kvality konkrétnych vstavaných umývačiek riadu, ktoré vychádzajú z naštudovaných poznatkov a porovnania technických parametrov. V spotrebiteľskom teste a pri následnom porovnaní sme neuprednostnili žiadnu značku a zamerali sme sa na skutočné kvality i nedostatky vybraných spotrebičov, aby sme spotrebiteľovi proces výberu a rozhodovania, čo najviac uľahčili.

Víťaz testu

Bosch SMV4ECX14E

Model s bohatou progamovou ponukou, vynikajúcimi výsledkami umývania i sušenia, s kapacitou až 13 súprav riadu a SMART funkciami.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V náročnej konkurencii si víťazstvo v našom teste vyslúžila umývačka riadu Bosch SMV4ECX14E. Vstavaná umývačka riadu perfektne obstála v testoch účinnosti umývania, kde získala hodnotenie A, rovnaké hodnotenie získala i v hodnotení sušenia. Okrem toho má tiež pozitívne referencie od množstva spotrebiteľov. V našom porovnávacom teste umývačka bodovala aj spotrebou vody a energií. 9,5 litra pri štandardnom umývacom cykle je naozaj solídny výsledok a to je pádny dôvod prečo patrí do najúspornejšej energetickej triedy C.

Víťaz testu nemá displej na prednom paneli, ako napríklad súrodenecký model Bosch SMU4HCS48E, no ide o vec vkusu a umývačku je aspoň možné plne integrovať. Umývačka pojme 13 súprav riadu a disponuje praktickými košmi Flex s dobrou variabilitou. Horný kôš je výškovo nastaviteľný. Nechýba ani príborová zásuvka Vario a určite vás poteší aj dávkovací asistent pre kontrolované dávkovanie čistiaceho prostriedku. Umývačka riadu ponúka 6 programov, okrem štandardného Eco tiež Hodinový program alebo dlhšie trvajúci Intenzívny. Zvoliť si tiež môžete obľúbený program, ku ktorému môžete pridať napríklad doplnkový program studeného oplachu.

Skvelými výhodami umývačky je nielen červený lúč InfoLight, ktorý premieta červené svetlo na podlahu a informuje vás o prevádzke umývačky riadu, ale aj praktická funkcia automatického otvorenia dverí EfficientDry pre efektívne sušenie riadu. Užívateľmi je táto funkcia hodnotená veľmi kladne. Umývačka má tiež veľmi tichý chod. O filtre sa príliš starať nemusíte, umývačka riadu Bosch je totiž vybavená samočistiacim filtračným systémom. Bosch sám deteguje množstvo riadu v umývačke a tomu prispôsobuje tiež spotrebu vody a dĺžku umývacieho cyklu – AquaSensor a LoadSensor.

„Lenivejších“ poteší SMART funkcia Home Connect, umožňujúca prepojenie umývačky riadu prostredníctvom WiFi s aplikáciou v mobile a vykonanie základných nastavení na diaľku. Taktiež slúži aplikácia na diagnostiku prípadnej poruchy. Ovládanie je veľmi jednoduché a intuitívne aj na samotnom paneli. Tlačidlá sú vystúpené a zrozumiteľné s grafickými ikonami. Ľahko aktivujete aj odložený štart alebo funkciu polovičnej náplne. Z hľadiska bezpečnosti je umývačka vybavená AquaStopom. Víťazom testu sa umývačka Bosch SMV4ECX14E stala predovšetkým vďaka výsledkom umývania a sušenia, ale tiež praktickým funkciám, kvalite materiálov a užívateľskej prívetivosti.

Pozitíva

SMART funkcia Home Connect
Samočistiaci filtračný systém
Programová ponuka

Negatíva

Vyššia cena
Príliš jednoduchý displej (málo informácií)

Šírka: 60 cm ● Hĺbka: 55 cm ● Počet súprav riadu: 13 ● Počet programov: 6 ● Energetická trieda: C ● Spotreba vody: 9,5 l ● Hlučnosť: 44 dB ● Odložený štart: áno ● Detská poistka: nie ● Smart funkcie: áno

Náš TIP

Electrolux EEM48320L

Svetelná LED funkcia Time Beam, štedrý vnútorný priestor, vynikajúca funkcionalita a pozitívne referencie spotrebiteľov.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Náš porovnávací test umývačiek riadu neopomenul ani značku Electrolux. Konkrétne umývačku riadu Electrolux EEM48320L, ktorá púta skvelými referenciami zákazníkovvysokou kvalitou umývania i sušenia riadu. Veľkosťou sa radí medzi štandardné umývačky riadu so šírkou 60 cm. Vďaka tomu pojme až 14 súprav kuchynského riadu. V odborných testoch si poradila aj s výrazným znečistením a preto získala výslednú známku A. Skvelú prácu odvádza umývacie rameno SatelliteClean. Veľmi dobre je na tom Electrolux aj so spotrebou. Pri štandardnom programe je spotreba vody 10,5 litra a umývačka patrí do energetickej triedy D.

Z pohľadu funkcionality umývačke nič nutne nechýba. K dispozícii máte až 8 programov, kde nechýba ECO, Quick program (30 min), šetrný program pre umývanie skla alebo tradičný AUTO Sense. Testy veľmi dobre vyhodnotili tiež štandardizovaný 90 minút trvajúci program. Medzi funkciami nechýba odložený štart, vodný senzor, no špecifické SMART funkcie umývačka riadu nemá. Dotykový ovládací panel je krytý a veľmi kvalitne spracovaný. 

Špecifikom je funkcia QuickSelect, ktorá posúvaním bežca informuje používateľa o spotrebe. Taktiež je ovládací panel veľmi dobre zrozumiteľný. Odborný test, ale aj používatelia chvália funkciu AirDry – automatické otváranie dverí po ukončení umývacieho cyklu. Umývačka vďaka tejto funkcii riad veľmi efektívne suší. O intervale umývania vás informuje funkcia TimeBeam, ktorá premieta červené svetlo na podlahu keď cyklus beží a zelené keď cyklus skončí.

Vnútorný priestor je vybavený dvoma košmi, horný je výškovo nastaviteľný a príborová zásuvka MaxiFlex je spotrebiteľmi hodnotená veľmi pozitívne, a to predovšetkým kvôli svojej hĺbke. Pojme množstvo kuchynského náčinia, nielen príbory, ale napríklad aj naberačky či nože. O nedostatku soli či leštidla vás informujú indikátory. Electrolux tak z hľadiska praktických funkcií nezaostáva za najlepšími. Navyše je vybavený aj programom Machine Care, ktorý slúži na prečistenie vnútorného priestoru umývačky bez riadu.

Pozitíva

Výsledok umývania
Efektívne sušenie
Dĺžka programov

Negatíva

Nemá dávkovací asistent
Absentuje samočistiaci filtračný systém
Žiadne SMART funkcie

Šírka: 59,6 cm ● Hĺbka: 55 cm ● Počet súprav riadu: 14 ● Počet programov: 8 ● Energetická trieda: D ● Spotreba vody: 10,5 l ● Hlučnosť: 44 dB ● Odložený štart: áno ● Detská poistka: nie ● Smart funkcie: nie

Dobré recenzie

AEG FSE73407P

Veľmi tichá slim umývačka riadu určená pre 9 súprav riadu, odloženým štartom a efektívnym sušením.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do porovnania sme zaradili aj umývačku riadu AEG FSE73407P. Ide o vstavanú umývačku riadu, ktorá získala v odborných testoch výsledné hodnotenie (A). Ako v prípade umývania, tak aj v prípade sušenia. Hoci nepatrí umývačka medzi najväčšie, pred domácnosti s dvomi či tromi členmi môže ísť o veľmi priaznivú voľbu. Vnútorný priestor umožňuje umyť 9 súprav riadu. Umývačka riadu je veľmi tichá, vďačí za to invertorovému motoru, na ktorý výrobca dáva záruku až 10 rokov. Rolu zohráva i kvalitné opláštenie (izolácia) a materiály. Umývačka riadu patrí do energetickej triedy D, čo značí vysokú úsporu. No uvádzaná priemerná spotreba 11 litrov na jeden cyklus je o 2 litre viac ako v prípade rovnako veľkej umývačky riadu Whirlpool WSBO 3O34 PF X (9 litrov). Výsledok v tomto smere teda patrí medzi horšie. Vysoká je však úspora el. energie.

Funkcionalitu AEG rozhodne nezanedbal. Používateľovi ponúkne až 7 programov, medzi nimi aj ECO alebo rýchly 30-minútový program. Taktiež môžete pre lepšiu údržbu použiť aj samočistiaci program MachineCare. Niekto môže využiť aj odložený štart. O bezpečnosť sa stará vodný senzor a tiež systém proti pretečeniu. Komfortnému používaniu napomáha skrytý ovládací panel na hornej strane dverí. Zobrazuje tiež zostávajúci čas do konca umývacieho cyklu. Ak by vám to nestalo, umývačka riadu AEG FSE73407P tiež na podlahu premieta červené svetlo, ktoré vás tiež informuje o aktívnom stave, následne zelené svetlo napovie, že umývací cyklus skončil.

Úroveň sušenia je dobre hodnotená aj preto, že umývačka riadu využíva funkciu automatického otvorenia dverí AirDry. Zabezpečená je tak efektívna cirkulácia vzduchu a zvyšuje sa ňou sušiaci výkon. Vnútorný priestor je pomerne členitý, čo niekomu môže prekážať, no niekomu viac vyhovovať. Umývačka riadu nedisponuje zásuvkou na príbory. Zaujímavosťou sú gumové hroty určené pre poháre alebo krehký riad. Horný kôš možno výškovo regulovať. Na nedostatok soli či leštidla vás upozornia svetelné indikátory.

Pozitíva

Efektívne sušenie
Jednoduché nastavenie programov
Dobre riešený vnútorný priestor

Negatíva

Chýbajúca zásuvka na príbory
Menšia kapacita
Vyššia spotreba vody na jeden cyklus

Šírka: 44,6 cm ● Hĺbka: 55 cm ● Počet súprav riadu: 9 ● Počet programov: 7 ● Energetická trieda: D ● Spotreba vody: 11 l ● Hlučnosť: 44 dB ● Odložený štart: áno ● Detská poistka: nie ● Smart funkcie: nie

Whirlpool WSBO 3O34 PF X

Veľmi úsporný model s nízkou hladinou hluku a 10 programami – patrí k slim umývačkám riadu so šírkou 45 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Test umývačiek riadu obsahuje tiež zástupcu menších rozmerov. Umývačka riadu Whirlpool WSBO 3O34PF X patrí so šírkou 45 cm medzi menšie modely. Miesto v teste má predovšetkým vďaka nízkej spotrebe vody a energií, ale aj vďaka kvalitnej funkcionalite a efektivite umývania. Umývačka riadu Whirlpool je veľmi inteligentným modelom s funkciu 6. zmyslu (množstvu riadu prispôsobí umývací cyklus) a ďalšími 7 programami. Nechýba úsporný (ECO) či rýchly program alebo samočistiaci cyklus. Umývačka sa v odborných testoch vyznamenala aj pri umývaní extrémne znečisteného riadu. Efektivitu preukázala funkcia PowerClean+. Umývacie rameno v takom prípade zvýši tlak vody pri umývaní až o 30 percent.

Samozrejme, nepojme 14 súprav riadu ako umývačka riadu Electrolux EEM48320L, ktorá má väčšie rozmery. 10 súprav riadu pri šírke 45 cm nie je zlý výsledok. Umývačka riadu Whirlpool v normovaných testoch dosiahla skvelé čísla v kategórii spotreby vody. Pri štandardnom umývacom cykle bola spotreba 9 litrov. Špecifikom, ak chcete vodu ušetriť je aj funkcia MultiZone, ktorá umožňuje aktivovať umývanie len v hornom alebo spodnom koši – nezávisle. Horný kôš je výškovo nastaviteľný. Whirlpool má tiež príborovú zásuvku. Kvalita materiálov je na veľmi vysokej úrovni. Umývačka má veľmi dobre čitateľný displej a intuitívne ovládanie. V praxi určite oceníte ukazovateľ zostatkového času a aj zvukový signál ukončenia programu.

Whirlpool WSBO 3O34PF X umožňuje aj aktivovanie odloženého štartu. SMART funkcií sa síce nedočkáte, no umývačka má napríklad špeciálny program Self Clean pre samočistiaci cyklus. Používatelia i odborné testy dobre hodnotili aj úroveň sušenia riadu (známka A). Podobne ako víťaz testu Bosch SMU4HCS48E aj Whirlpool po ukončení cyklu otvorí automaticky dvere umývačky riadu, čím zabraňuje kondenzovaniu horúcej pary. Napriek menším rozmerom zvládne umývačka riadu vďaka flexibilnému vnútornému priestoru umyť naozaj dostatok riadu. Ideálna umývačka pre páry či trojčlenné rodiny alebo tiež skvelá alternatíva do menšej kuchyne.

Pozitíva

Efektivita umývania riadu a sušenia
Programová ponuka
Vysoká úspora energií

Negatíva

Menšie rozmery
Skôr vhodný pre páry
Vyššia cena vzhľadom na menší objem

Šírka: 44,8 cm ● Hĺbka: 55,5 cm ● Počet súprav riadu: 10 ● Počet programov: 8 ● Energetická trieda: D ● Spotreba vody: 9 l ● Hlučnosť: 44 dB ● Odložený štart: áno ● Detská poistka: áno ● Smart funkcie: nie

Bosch SMU4HCS48E

Inteligentná a kvalitná umývačka so SMART funkciami, odloženým štartom a funkciou Extra sušenia.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Miesto v porovnávacom teste si vyslúžila aj ďalšia umývačka riadu Bosch. Tentokrát model SMU4HCS48E, ktorý si nás získal výsledkami umývania riadu, ale tiež veľmi podobnými parametrami, aké má víťaz testu Bosch SMV4ECX14E, ktorému však tento model nestačil z hľadiska funkcionality. Spotreba na úrovni 9,5 lenergetická trieda D sú skvelým výsledkom. Spotrebiteľa nebude umývačka riadu ani rušiť, pretože tichý elektromotor EcoSilence Drive produkuje hluk na úrovni zanedbateľných 44 dB. Svojím objemom umývačka patrí medzi štandardné vstavané umývačky riadu so šírkou 59,8 cm a hĺbkou 57,3 cm. Umývačka riadu pojme až 14 súprav riadu.

Spotrebič ponúka 6 programov – Eco 50 °C, Auto  45 – 65 °C, Intenzívny 70 °C, Hodinový 65 °C, Tichý 50 °C a tiež môžete zvoliť Obľúbený umývací program, ku ktorému môžete pridať prídavnú funkciu. Vďaka displeju na prednom paneli je voľba programov naozaj jednoduchá a k ovládaniu nie sú žiadne výhrady. Navyše displej ukazuje i zostatkový čas umývacieho cyklu. Moderné technológie nie sú na ústupe. Zo záznamov nášho testu nemôžeme vynechať AquaSensor, dávkovacieho asistenta pre rozpustenie tabliet a špecifickom je funkcia Extra sušenia, ktorá riad dodatočne vysuší. Ak umývačku púšťate poloprázdnu, aktivujte funkciu polovičnej náplne. Výsledok umývania i sušenia pri štandardnom umývacom cykle bol ohodnotený známkou A.

Umývačka riadu Bosch SMU4HCS48E disponuje aj SMART funkciou – aplikáciou Home Connect, ktorá vám umožňuje diagnostiku i ovládanie umývačky riadu cez smartfón. V praxi však tento prvok výbavy využijete naozaj zriedkavo. V teste sme vyskúšali tiež funkciu odloženého štartu.

Ako to už u umývačiek Bosch býva zvykom, variabilita košov Flex je veľmi dobrá a do horného i dolného koša je ukladanie riadu veľmi praktické. Nás si spotrebiteľov potešila aj praktická a hlboká príborová zásuvka VarioDrawer.  Všetky zásuvky (koše) majú zarážky proti vykoľajeniu. Horný kôš je možné výškovo polohovať. Plastové časti sú pomerne masívne. Veľmi dobrá je dostupnosť filtrov a tiež fakt, že umývačka riadu má samočistiaci filtračný systém. O bezpečnosť prevádzky sa stará detská poistka a pred únikom vody systém AquaStop. Tradične nechýba indikátor nedostatku soli a leštidla. Po stránke materiálov Bosch nezaostal, nerezová úprava pôsobí moderne a kvalitne ako aj zvyšok konštrukcie.

Pozitíva

Výsledok umývania
Samočistiaci filtračný systém
SMART funkcia – Home Connect

Negatíva

Po skončený cyklu neotvorí automaticky dvere
Vyššia cena

Šírka: 59,8 cm ● Hĺbka: 57,3 cm ● Počet súprav riadu: 13 ● Počet programov: 6 ● Energetická trieda: D ● Spotreba vody: 9,5 l ● Hlučnosť: 44 dB ● Odložený štart: áno ● Detská poistka: áno ● Smart funkcie: áno

Ďalšie zaujímavé produkty

Inovatívne technológie, nové funkcie a neustále rozširujúca sa ponuka modelov. Aj to je realita v segmente vstavaných umývačiek riadu. V našom porovnávacom teste sa ocitli umývačky riadu, ktoré majú spotrebiteľovi ponúknuť to, čo sa mu žiada. Nie každý spotrebiteľ však medzi nimi nájde svojho favorita a preto vám Test Magazín prináša tiež niekoľko alternatívnych modelov. Aj tieto umývačky riadu sú rozhodne dobrou voľbou.

Ak je vo vašom hľadáčiku umývačka riadu za pomerne nízku cenu, model Candy CIB 5B2D3FB by na vašom zozname nemal chýbať. Ide o umývačku riadu so spotrebou vody 10,5 litra. Patrí do energetickej triedy B. Zaujme aj ultra rýchlym 24-minútovým programom. K dispozícii je 9 umývacích programov. Vnútorné usporiadanie je pomerne flexibilné, nechýba zásuvka na príbory.

Ak sa zameriavate skôr na lacné umývačky riadu, potom bude umývačka Gorenje GI520E15X na vašom zozname. Za málo peňazí získate úsporného pomocníka so šírkou 45 cm. Umývačka má 5 programov a pojme 9 súprav riadu. V odborných testoch získala skvelé známky za výsledky umývania i sušenia. Umývačka riadu má dokonca automatické čistenia filtra. Zamrzí však malý a menej praktický kôš na príbory.

K alternatívnym možnostiam pridávame tiež kompaktnú vstavaná umývačku riadu Mora IM 535. Pojme 9 súprav kuchynského riadu a disponuje 6 voliteľnými programami. Nepatrí medzi energeticky najúspornejšie, svedčí o tom energetická trieda E, na jedno umytie pri programe Eco potrebuje 9 litrov vody. Ovládanie i efektivitu umývania hodnotia spotrebitelia kladne. Kvalita materiálov je vysoká, proces sušenia je na tom tiež veľmi dobre.  

Treba otvorene povedať, že umývačky riadu Siemens dnes nemajú na trhu tak bohatú ponuku. Model Siemens SN615X03EE patrí na trhu medzi veľmi nádejných zástupcov značky. Umyje až 13 súprav riadu, má funkciu odloženého štartu, použité sú kvalitné materiály a neabsentuje ani zásuvka na príbory. Umývačka je veľmi tichá, používatelia sa sťažujú len na horšiu flexibilitu horného koša.

Náročnejší spotrebitelia nájdu favorita v umývačke riadu AEG FSB53927Z. Hoci si za jej kvalitu priplatíte, dostanete model s energetickou triedou D a perfektnou kapacitou vnútorného priestoru, kde sa vojde až 14 súprav riadu. Opomenúť nesmieme výber z 3 teplôt či FuzzyLogic. Celkovo ponúka umývačka riadu AEG 7 programov a pre sušenie využíva funkciu automatického otvorenia dverí.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ktoré vstavané umývačky riadu sú na slovenskom trhu najpredávanejšie? Tieto údaje sme zisťovali cez databázu najväčšieho cenového porovnávača v Európe Heureka.sk. Tabuľku TOP 5 najpredávanejších produktov pravidelne aktualizujeme podľa relevantných čísel predajov, pretože predajnosť produktov sa v tomto segmente veľmi rýchlo mení.

Názov Hodnotenie Detail
Whirlpool WIO 3O540 PELG 5* Zobraziť produkt
Samsung DW60A8050BB 5* Zobraziť produkt
Electrolux EES48200L 5* Zobraziť produkt
Bosch SMV4EVX14E 5* Zobraziť produkt
Gorenje GV520E10 5* Zobraziť produkt

Umývačky riadu sú dnes kuchynskými spotrebičmi, ktoré patria k základnej výbave každej modernej kuchyne. Či ide o vstavané, alebo voľne stojace umývačky riadu, do kuchyne získate pomoc na nezaplatenie, zvlášť ak sa chcete zbaviť „obľúbenej“ činnosti, akou je umývanie riadu. Vybrať tú najlepšiu umývačku riadu nemusí byť vôbec náročné, ak sa spotrebiteľ dokáže orientovať v podstatných parametroch a vie, ktoré funkcie sú naozaj dôležité. Test Magazín vám v sprievodcovi výberom poradí, čo je pri výbere umývačky riadu najdôležitejšie.

Ako vybrať vstavanú umývačku riadu?

 • Typ konštrukcie
 • Kapacita umývačky riadu
 • Spotreba vody a el. energie
 • Trieda účinnosti sušenia riadu
 • Umývacie programy
 • Ovládanie a obsluha
 • Praktické funkcie
 • Hlučnosť umývačky riadu
 • Cena a renomované značky

Vstavané umývačky riadu sú najobľúbenejšie

Na trhu sa nachádzajú dva základné typy konštrukcií, spomedzi ktorých si spotrebiteľ môže vyberať. Výber pritom podmieňuje umiestneniu a priestorovým možnostiam, ktoré má. Vstavané umývačky riadu sú najpredávanejšie a zároveň najviac obľúbené. Vďačia tomu predovšetkým za to, že vstavaná konštrukcia umožňuje umývačke prispôsobiť sa štýlu a dizajnu celej kuchyne. Zabudovateľná umývačka riadu je tým pádom plne integrovaná. Náročnejšie sú však prípadné servisné úkony i samotná inštalácia. Je nutné, aby rozmery sedeli úplne presne. K umývačke je horší prístup a jej prípadná demontáž je komplikovanejšia. Tým, že umývačka je v kuchynskej linke integrovaná, výmena za iný model môže byť náročnejšia, pretože treba prispôsobovať i samotnú kuchynskú linku.

Voľne stojace umývačky riadu je možné do priestoru kuchynskej linky vložiť, no nikdy nebudú plne integrované. Umiestnené však môžu byť kdekoľvek v priestore. Ak chcete, aby bola takáto umývačka riadu súčasťou linky, musíte si pozorne všímať rozmery. Samotné umiestnenie v priestore si však okrem pripojenia odpadu a prívodu vody nevyžaduje žiadnu inú inštaláciu či montáž. Funkciami sa voľne stojace a vstavané umývačka riadu nijak nelíšia.

Tretím typom sú malé stolné umývačky riadu. V gastronomickom priemysle sa im hovorí tiež barové umývačky riadu, umiestnené sú často na bare alebo priamo pod ním. Slúžia predovšetkým na umývanie pohárov, šálok, príborov alebo tanierov. Uplatnenie však nájdu aj niekde v menšom byte či na chate. Menšie rozmery znamenajú lepšiu kompaktnosť a v tomto prípade i nižšiu cenu. Prekvapivo, nie sú práve energeticky najúspornejšie. 

Vstavané umývačky riadu 60 cm alebo menšie rozmery

Veľkosť umývačky riadu je pre domácnosť spotrebiteľa veľmi dôležitá. Dôvodov môže byť viac. Záleží napríklad od počtu členov v domácnosti, priestorových možností alebo frekvencie umývania riadu. V každom prípade sa však kapacita umývačky riadu odvíja od rozmerov. Pre štvorčlenné a viacčlenné domácnosti odporúčame umývačky riady so šírkou 60 cm. Ide o štandardný rozmer. Na základe odlišného usporiadanie vnútorného priestoru umyje takáto umývačka riadu 12 až 15 súprav riadu.

Nakladanie riadu do vstavanej umývačky

Na zabudovanie sú vhodné aj menšie konštrukcie, čo ocenia ľudia žijúci v menších bytoch. Vstavené umývačky riadu 45 cm majú prirodzene menšiu šírku a tým pádom sa zmestia do priestorov s menšou výmerou. Je teda prirodzené, že ak priestor nedovolí siahnuť po štandardne veľkých zabudovaných umývačkách, práve malé umývačky riadu so šírkou 45 cm sú vhodnou alternatívou. Jediným kompromisom je, že naraz umyjete menšie množstvo riadu. Zvyčajne sa do nich zmestí 8 až 10 súprav riadu, výnimočne viac. Výškou ani hĺbkou sa od väčších modelov nelíšia.

Umývačka riadu so zásuvkou na príbor je podmienkou

Rozmery umývačky riadu do istej miery limitujú aj vnútorný priestor a usporiadanie vybavenia samotnej umývačky. Každý výrobca preferuje odlišné riešenia, ktoré majú na variabilitu vnútorného priestoru vplyv. Najlepšie umývačky riadu dokážu s vnútorným priestorom hospodáriť veľmi efektívne, aby bolo možné umývačku naplniť, čo najviac.

Štandardom sú dva umývacie koše. Spodný slúži predovšetkým na vyšší riad – taniere, hrnce, misky, plechy na pečenie alebo dokonca na sklenené poháre na stopke (čaše). Horný kôš je určený práve na menší riad, poháre, menšie misky, ale aj na kuchynské náčinie v podobe naberačiek, obracačiek a pod. Dobré je, ak je výškovo nastaviteľný. Koše môžu disponovať rôznymi sklopnými tŕňmi či držiakmi.

V rámci vnútorného priestoru spotrebiteľ ocení, ak má konkrétny model tiež zásuvku – priehradku na príbory, tá sa nachádza v hornej časti umývačky. Z praktického hľadiska sa ukazuje zásuvka na príbory omnoho efektívnejšia ako kôš na príbory, ktorý v spodnom koši zaberá zbytočne miesto a výsledky umývania tiež často neprinesú želaný efekt.

Najlepšie umývačky riadu šetria rozpočet

Či je umývačka riadu úsporná vám prezradí energetický štítok, ktorý musia výrobcovia na základe vyhlášky Európskej únie priložiť ku každej umývačke riadu. Práve tu máte informácie nielen o energetickej triede, ale aj o približnej ročnej spotrebe vody a el. energie. Najlepšie umývačky riadu patria do energetickej triedy A+++. Odbornými testami štandardizovaný umývací cyklus má v ideálnom prípade spotrebu okolo 7 až 10,5 litrov vody. Do úvahy však treba brať aj množstvo riadu, dĺžku cyklu a veľkosť umývačky riadu. Len zriedkavo natrafíte na umývačky riadu s horším označením energetickej triedy, ako je A+.

Dnes už takmer všetky moderné vstavané umývačky riadu pracujú s oplachovou vodou – vodu po oplachu nevypustia do odpadu, ale využijú na ďalší proces umývania, čím sa znižuje spotreba vody i el. energie. Aj v prípade, že umývačka riadu patrí do energetickej triedy A+, spotreba nie je enormne vysoká, no suma, ktorú ste za umývačku zaplatili sa vám začne vracať neskôr.

Vstavané umývačky riadu a sušenie

Moderné umývačky riadu dnes riad nielen umývajú, ale ho aj sušia. Test umývačiek riadu v réžii odborných testovacích organizácií spotrebiteľa informuje nielen o účinnosti umývania, ale tiež o účinnosti sušenia. Podobne ako pri hodnotení triedy umývania, aj tu sa môžete stretnúť s hodnotením od A po G. V praxi však natrafíte na modely s najhorším hodnotením B. Účinnosť sušenia ovplyvňujú aj rôzne funkcie, ktoré dokážu riad dodatočne vysušiť alebo po skončení umývacieho cyklu riad sušia hneď automaticky.

Otvorená vstavaná umývačka riadu

Umývacie programy

Z pohľadu spotrebiteľa často rozhoduje, „čím viac programov, tým lepšie“, no nie je to pravidlom. Samozrejme, čím je ponuka väčšia, tým lepšie. Väčšina domácností však využíva stabilne jeden až dva umývacie cykly. Ak má vstavaná umývačka riadu programov aspoň 6 a viac, môže byť spotrebiteľ spokojný. Ktoré programy by nemali v rámci programovej výbavy umývačke riadu chýbať?

 • Automatický program – 6. zmysel, Fuzzy Logic, AUTO Sense či iné pomenovania, s ktorými sa môžete pri umývačkách riadu stretnúť. Program vďaka senzorom automaticky optimalizuje umývací cyklus, teplotu i dĺžku trvania so zreteľom na energetickú úspornosť. Spotrebiteľov však často hnevá príliš dlhý časový interval.
 • ECO program – má ísť o najúspornejší program, ktorý ušetrí vaše peniaze i životné prostredie. Zvyčajne má umývací cyklus teplotu nižšiu (okolo 50 °C a menej) a aj preto je dĺžka cyklu veľmi často vyššia.
 • Intenzívny program – ide o program, ktorý slúži na umývanie veľmi znečisteného riadu. Cyklus je menej úsporný, ale veľmi efektívny, pretože pracuje s teplotou až okolo 70 °C
 • Rýchly program – Quick, Fast alebo Quck & Shine program má za úlohu umyť riad čo najrýchlejšie. Používa sa predovšetkým na umytie čerstvo znečisteného riadu a trvá zvyčajne od 30 do 45 minút.
 • Štandardný program – ja v zásade hlavným umývacím cyklom, ktorý je kompromisom medzi ekologickým a rýchlym programom. Riad umýva pri teplote okolo 60 °C a ide o najuniverzálnejší program. Môže niesť aj označenie Normal.
 • Program na sklo – je špeciálnym umývacím programom určeným pre šetrné umývanie skleneného riadu – primárne pohárov. Program môže niesť aj označenie ako šetrný.

V rámci programovej výbavy sa môže v portfóliu jednotlivých modelov objaviť napríklad program polovičnej náplne. Ak umývačka nie je zaplnená úplne, stačí stlačiť toto tlačidlo a aktivujete tým umývací cyklus, ktorý skráti dobu umývania a zníži spotrebu. Praktický je aj program studeného predoplachu, pri ktorom riad umývačka opláchne studenou vodou, aby nečistoty nezaschli. Následne je možné spustiť riadny umývací cyklus. Ak chcete umývačke riadu dopriať nejakú tú hygienu, poteší aj umývací cyklus Self Clean (môže niesť aj iný názov – Inner Clean, Machine Care...), pri ktorom umývačku riadu pustíte bez riadu a spustí cyklus samočistenia.

Naraziť môžete aj na antibakteriálny program (Hygiene Plus), ktorý sa využíva pri umývaní riadu pre malé deti, aby bola zabezpečená absolútna sterilita. Ak chcete umývať v noci a potichu, môže sa vám hodiť aj nočný program. Niektoré modely umožňujú tiež uloženie obľúbeného programu. Nastaviť si môžete teplotu a čas umývacieho cyklu a pridať aj ďalšie prídavné funkcie. Dĺžka jednotlivých umývacích cyklov sa môže líšiť.

Test umývačiek riadu hodnotí aj ovládanie a obsluhu

Spotrebitelia často hodnotia aj to, ako sa umývačka riadu ovláda a obsluhuje. Používateľ pri výbere môže natrafiť na viacero riešení ovládania. Rozdielne môže byť už samotné umiestnenie ovládacieho panelu. Niekto preferuje, aby bol displej a ovládacie prvky umiestnené na čelnej strane dverí umývačky riadu. Údaje sú vtedy dobre viditeľné a dostupné bez toho, aby ste museli otvárať dvere umývačky riadu. V prípade vstavených umývačiek riadu však spotrebitelia majú omnoho radšej, ak je ovládanie skryté a nachádza sa na hornej strane dverí umývačky.

Vykladanie vstavanej umývačky riadu

Ovládanie môže byť dotykové alebo tlačidlové (mechanické). Rozdiel je skôr v rozložení samotných ovládacích prvkov. Každý výrobca preferuje odlišné usporiadanie. Výhodou displeja na čelnej strane umývačky je jeho veľkosť a čitateľnosť, zobrazuje tiež viac informácií. Displej na dvierkach býva menší a ponúkne len základné informácie. V praxi nemožno vyvodiť záver, ktorý by určil, aký spôsob ovládania je lepší. Ak však chcete, aby bola umývačka plne integrovaná, zvoľte si model s ovládacím panelom na hornej strane dverí.

Vplyv na obsluhu majú aj symboly umývačky riadu. To sú práve značenia ovládacích prvkov (umývacie programy, stop, štart, soľ, umývacie tablety, atď.), ktoré sú tu od toho, aby bolo ovládanie spotrebiča, čo najviac intuitívne. Hoci sa mnohé symboly podobajú, každý výrobca môže používať mierne odlišné značky. Symboly umývačky riadu Beko sa môžu výraznejšie líšiť od symbolov umývačky riadu Bosch a zasa naopak. Práve k lepšej orientácii slúžy manuál, ktorý musí byť prehľadný a zrozumiteľný.

V súvislosti s obsluhou ešte môžeme spomenúť napríklad čistenie filtrov a ich dostupnosť. Zvyčajne je možné sa k nim dostať jednoduchým spôsobom – potočením či stlačením, kedy sa k filtru dostanete a skontrolujete jeho stav. U niektorých modelov je demontáž zložitejšia.

Umývačka riadu s automatickým otváraním dverí - praktické funkcie

Kvalitné umývačky riadu disponujú pestrým radom funkcií. Najlepšia umývačka riadu nemusí disponovať nutne SMART technológiami ani zástupom zbytočných funkcií. Nie všetky sú však úplne dôležité a v praxi využiteľné rovnako ako rôzne umývacie programy. Preto si v našom sprievodcovi predstavíme praktické funkcie, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou využije každý spotrebiteľ. Mnohé funkcie nie sú dôležité len kvôli funkčnosti a komfortu, ale tiež zohrávajú rolu z pohľadu bezpečnosti. Ktoré funkcie to sú?

 • Detská poistka/zámok – vďaka tejto tejto funkcii uzamknete ovládací panel.
 • AquaStop/AquaSafe – účelom týchto dvoch funkcií je predísť únikom vody. AquaStop má za úlohu zastaviť chod umývačky riadu v prípade úniku vody z prívodnej hadice. AquaSafe kontroluje hladinu vody v umývačke riadu. Ak voda stúpne nad určitú hladinu, umývačka vodu odčerpá a zabráni tak pretečeniu.
 • AquaSensor/LoadSensor – ide o senzory naplnenia, ktoré sa starajú o to, aby umývačka riadu vedela vyhodnotiť, aké množstvo riadu sa vo vnútri nachádza a ako je znečistené. Na základe toho stanoví dĺžku umývacieho cyklu a množstvo použitej vody. 
 • Odložený štart – funkcia vám umožňuje nastaviť spustenie umývačky v čase, ktorý si zvolíte. Napríklad v noci alebo tesne pred vaším príchodom domov.
 • Automatické otvorenie dverí – táto funkcia sa stará o to, aby umývačka riadu po ukončení umývacieho cyklu a počas procesu sušenia pootvorila dvere, čím sa postará o efektívnejší výsledok sušenia, aby para nekondenzovala na riade.
 • Parné sušenie – funkcia je nápomocná pri sušení riadu, umývačka riadu využíva na sušenie riadu suchú horúcu paru.
 • Indikátor nedostatku soli/leštidla – jednoduchá svetelná indikácia za pomoci LED kontrolky či symbolu, ktorý sa zobrazí, aby používateľa upovedomil o nutnosti doplniť soľ či leštidlo.
 • InfoLight – červený svetelný lúč, ktorý je praktický a špeciálne u vstavaných umývačiek riadu, keď je červené svetlo premietané na podlahu. V okamihu, keď svetlo zhasne, umývací cyklus skončil. Lúč môže byť aj dvojfarebný a po skončení umývacieho cyklu sa rozsvieti na zeleno.
 • Akustická signalizácia konca programu – zvukový signál upozorní spotrebiteľa na koniec umývacieho cyklu.
 • Zónové umývanie – táto funkcia umožňuje rozdeliť vnútorný priestor na dve zóny. Aktivovaním tejto funkcie môžete vybrať, aby umývačka aktivovala umývací cyklus len v hornej alebo spodnej časti umývačky. Podľa toho, kde riad umiestnite.
 • Dávkovací asistent – môže sa zísť, ak využívate gélový čistiaci prostriedok. Ten môžete naliať do zásobníka a umývačka riadu si ho bude sama automaticky dávkovať.
 • All in one – ide o funkciu, ktorú aktivujete, ak využívate na umývanie riadu tablety – práškové alebo gélové.
 • WiFi – takéto umývačky riadu disponujú SMART funkciou a môžete tak bezdrôtovo spárovať umývačku riadu prostredníctvom aplikácie s vaším smartfónom a realizovať základné nastavenia či diagnostiku chýb.

Vnútorný priestor vstavanej umývačky riadu

Vstavané umývačky riadu sú tichšie

Umývačka riadu nepatrí medzi hlučné spotrebiče. Údaj o hlučnosti nájdete tiež na energetickom štítku. Najtichšie umývačky riadu majú hlučnosť na úrovni 40 dB. V priemere najčastejšie natrafíte na modely s hlučnosťou okolo 45 dB. Ich hlučnosť je v norme a odborné testy takúto úroveň hlučnosti hodnotia veľmi kladne. Dnešné invertorové motory sú veľmi tiché a najviac budete umývačku riadu počuť pri napúšťaní alebo vypúšťaní vody. Všeobecne, o niečo vyššiu hladinu hlučnosti majú voľne stojace umývačky riadu.

Koľko stoja lacné umývačky riadu?

Nájsť dnes na trhu lacné umývačky riadu nie je žiadny problém, no potrebné je poukázať na to, že sa s nimi nevyhnete istým kompromisom. Na druhej strane potešujúce je, že aj pri lacných modeloch natrafíte na kvalitné výrobky. Pôjde zvyčajne o malé umývačky riadu so šírkou 45 cm s kapacitou 7 až 10 súprav riadu. V ponuke sú takisto klasické 60 cm široké umývačky, no opäť oželeite nejaké tie funkcie. Najlacnejšie vstavané umývačky riadu kúpite už do 300 eur. Aj tá najlacnejšia umývačka riadu môže splniť kritéria bežného spotrebiteľa.

Ak hľadáte zaručenú kvalitu, väčšiu kapacitu, bohatšiu ponuku programov a napríklad umývačku riadu s autoamtickým otváraním dverí po skončení cyklu - priplatíte si za vyššiu úsporu a možno aj nejaké tie SMART funkcie. Cenové rozmedzie sa dostane do intervalu od 300 do 700 eur. Okolo 500 eur už možno kúpiť vstavanú umývačku riadu, ktorá splní požiadavky väčšiny spotrebiteľov.

Ak sa prehupnete cez hranicu 700 eur, môžete očakávať modely, ktoré budú extrémne úsporné, s inteligentnými SMART funkciami, flexibilným vnútorným priestorom a ponúknu vysokú kvalitu spracovania a odolné materiály. Takteiž sú v tejto kategórii populárne veľmi tiché umývačky riadu.

Beko, Whrilpool aj umývačky riadu Bosch sú zárukou spokojnosti

Výrobcovia umývačiek riadu dokážu stále prichádzať s novým modelmi, ktoré vylepšujú o rôzne technológie alebo vylepšujú ich dizajn. V posledných rokoch na trhu dominujú umývačky riadu Bosch. Veľmi žiadané sú tiež vstavané umývačky riadu Beko. Za konkurenciou nezaostávajú ani moderné umývačky riadu Electrolux alebo AEG. K popredným výrobcom patria tiež Whirlpool, Mora alebo umývačky riadu Siemens. Menšie zastúpenie na trhu majú aj umývačky riadu Candy alebo Miele.

Otázky a odpovede – FAQ

Uvažujete nad umývačkou riadu a nenašli ste v našom texte odpovede na svoje otázky? Napíšte nám do komentárov. Sekciu Otázky a odpovede pravidelne aktualizujeme, preto na vaše otázky odpovieme čo najskôr.

Áno, je. Pri umývaní riadu dochádza k uvoľňovaniu množstva mastnôt a nečistôt, ktoré cez filter prechádzajú. Je dôležité, aby bol filter v dobrej kondícii. Dnes disponujú umývačky aj samočistiacim filtračným systémom, no aj tak je správne, aby bol filter aspoň raz za 2 až 3 mesiace kontrolovaný a prípade zbavený usadených nečistôt.

Normované testy vždy určujú kapacitu umývačku riadu na základe toho, aký počet súprav riadu sa do umývačky zmestí. Takáto súprava sa skladá z 1 ks hlbokého taniera, 1 ks plytkého taniera, 1 ks dezertného taniera, 1 ks šálky, 1 ks podšálky, 1 sady príboru (lyžica, vidlička, nôž) a čajovej lyžičky.

Riadiť sa možno jednoduchou zásadou. Umývačka riadu sa delí na dve časti. Do horného koša patria poháre, šálky, misky, plastové alebo kovové naberačky. Pri sklenených pohároch je vhodné, aby boli riadne upevnené na tŕňoch a nedotýkali sa navzájom, aby nedošlo k poškodeniu jemného skla. Do dolného koša vstavanej umývačky, resp. umývačky vo všeobecnosti patria hrnce, panvice či taniere. Ak má umývačka kôš na príbor, ukladajte príbor do koša rukoväťou dole. Umývačky so zásuvkou na príboru umožňujú ukladať riad v horizontálnej polohe.

Ak ide o kuchynské nože či sekáčiky z kvalitnej ocele, neodporúčame umývať ich v umývačke riadu. Môže dochádzať k postupnému otupovaniu alebo poškodeniu rukoväte (plast, drevo). Drevený rád, ako varešky, lopáriky či drevené valčeky na cesto nie je ideálne umývať v umývačke riadu. Hoci ich umývačka riadu umyje, umývanie v umývačke riadu drevo oslabuje a skracuje jeho životnosť. Rovnako tak to platí aj pre niektoré plasty alebo panvice a hrnce s teflónovým povrchom.  Liatinové hrnce alebo niektoré plastové poháre či misky takisto nie je vhodné vkladať do umývačka riadu a paltí to aj pre viaceré časti kuchynských spotrebičov - mixérykuchynské roboty a iné vybavenie. Na kuchynskom riade musí byť presne uvedené, či je konkrétny kus vhodný na umývanie v umývačke riadu.

Najčastejším dôvodom je upchatie niektorej časti odpadového systému. Pokojne môže ísť o odtok kuchynského drezu. Takisto môže byť upchatý vypúšťací filter umývačky riadu alebo vypúšťacia odpadová rúra. Avšak môže ísť aj o problém niektorého senzora alebo čerpadla, ktoré má vodu odčerpať. V takom prípade je nutná odborná diagnostika a servisný úkon.

Vďaka soli môže dochádzať k procesu odvápňovania vody. Soľ je teda v umývačke riadu za účelom vytvorenia chemickej reakcie, aby jej aktívna časť (ióny sodíka) znižovali percento tvorby vápnika, ktorý by sa inak usádzal v priestoroch umývačky i na samotnom riade. Hoci dnes umývacie prostriedky obsahujú soľ, podiel nie je dostatočný a aj preto je potrebné dbať na to, aby v dávkovači bolo dostatok soli. Rovnako tak je dobre, ak je pri procese umývania dávkované aj leštidlo, ktoré sa stará o to, aby sa nečistoty na čistom riade nezachytávali. Vhodná je napríklad aj soľ do umývačky riadu Somat alebo Calgonit.

Bosch SMV46KX01E

Svetelná LED funkcia InfoLIght, štedrý vnútorný priestor, technológia ActiveWater, tichý chod, 6 programov.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Napriek tomu, že umývačka riadu Bosch SMV46KX01E patrí do menej úspornej energetickej triedy E, patrí medzi najobľúbenejšie produkty na našom trhu. Umývačka je na trhu už niekoľko rokov a patrí medzi najpredávanejšie modely vstavaných umývačiek riadu. Vďaka svojim rozmerom pojme pohodlne až 13 súprav riadu. Spotreba vody pri umývacom programe Eco 50 je 9,5 litra, no pri ostatných programoch je spotreba vody vyššia. Umývačka riadu využíva technológiu ActiveWater a takisto je vybavená funkciu detekcie znečistenia a dokáže tak regulovať čas umývacieho cyklu automaticky. Nechýba ani dávkovací asistent či senzor naplnenia. Veľkým plusom umývačky riadu je množstvo pozitívnych referencií od ostatných spotrebiteľov.

Aktivovať je možné aj funkciu ExtraDry, ktorá dopomáha k sušeniu riadu oplachom horúcou vodou. Množstvo spotrebiteľov pozitívne hodnotí tichý chod umývačky riadu, čo je zásluhou prepracovaného bezuhlíkového elektromotora EcoSilence Drive. Hlučnosť je na úrovni 46 dB. Vnútro umývačky je nerezové, menej kvalitne však podľa odborných testov i recenzií zákazníkov pôsobia plastové časti. Lacnejší plast je cítiť aj po prvých umývacích cykloch. Vo vnútri sa nachádzajú koše VarioFlex, ktoré tradične ponúknu bohatý priestor a vynikajúcu flexibilitu. Horný  kôš je výškovo nastaviteľný. Na príbory je v hornej časti praktická zásuvka. Na výber máte až 6 programov s rôznou dĺžkou a teplotou, okrem najvýkonnejšieho intenzívneho, ktorý umýva pri teplote 70 °C si obľúbite aj hodinový 65 °C program alebo rýchly oplach. Často využívaný je automatický program, ktorého dĺžka je však niekedy prehnaná.

Špecifikom je aj program určený na umývanie jemného skla. Umývačke Bosch SMV46KX01E nechýba ani program HygienaPlus, ktorý má pri teplote 70 °C antibakteriálny efekt. Pre údržbu umývačky riadu môžete využiť aj umývací program starostlivosti o umývačku. Z hľadiska bezpečnosti je umývačka chránená bezpečnostným ventilom AquaStop. O tom, či umývačka ešte umýva, vás informuje bodové osvetlenie premietané na podlahu InfoLight. Inak je na ovládacom paneli k dispozícii aj 7-segmentový digitálny displej, ktorý zobrazuje zostávajúci čas alebo nedostatok soli. Umývačka riadu má aj výrazný akustický signál ukončenia programu. Povinnosťou je dnes aj funkcia odloženého štartu. Umývačka nedisponuje žiadnymi smart funkciami, takže na telefón vám nezavolá. Hmotnosť spotrebiča je 44 kg a spredu má výškovo nastaviteľné nožičky.

Pozitíva

Pozitívne referencie spotrebiteľov
Tichý chod
Výsledná kvalita umývania

Negatíva

Nemá automatické otváranie dverí
Energetická trieda E
Menej kvalitné plasty

Šírka: 59,8 cm ● Hĺbka: 55 cm ● Počet súprav riadu: 13 ● Počet programov: 6 ● Energetická trieda: E ● Spotreba vody: 9,5 l ● Hlučnosť: 46 dB ● Odložený štart: áno ● Detská poistka: nie ● Smart funkcie: nie

Beko DIN26420

Nízka obstarávacia cena, veľká kapacita, tichý chod, efektívne sušenie a tiež prehľadný LCD displej.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Lacné umývačky riadu sú na trhu kategóriou, ktorá je veľmi žiadaná a do tejto kategórie patrí bezpochyby umývačka riadu Beko DIN 26420. Radí sa medzi dobre predávané modely, no okrem pomeru ceny a kvality je v našom teste aj vďaka referenciám zákazníkov. Umývačka riadu Beko patrí medzi vstavané umývačky riadu energetickej triedy E a pri štandardnom umývacom cykle má spotrebu 11 litrov. Na veľkosť doplácať určite nebudete, Beko pojme až 14 súprav riadu. Menšie výhrady mali používatelia k chýbajúcej zásuvke na príbory a komplikovanejšiemu výškovému nastavovaniu horného koša.

Umývačka obstála v odborných testoch kvality umývania i sušenia. V oboch prípadoch získala hodnotenie A. Beko je navyše vybavené systémom suchej pary Steam Gloss pre rýchle sušenie, a to že chýba automatické otvorenie dverí pre rýchlejšie sušenie teda nie je žiadnou nevýhodou. Vyberať môžete pri umývaní zo 6 programov. Najúspornejším programom je Eco 50, no veľmi často využijete aj program Mini 30, ktorý trvá len 30 minút a slúži na umytie čerstvo znečisteného riadu. Nechýba ani Auto program alebo program Quick and Shine pre stredne znečistený riad. Umývačka riadu Beko DIN 26420 disponuje aj programom polovičnej náplne.

Skrytý panel na hornom okraji dvierok má dobre čitateľný LCD displej. Oceníte aj funkciu LED signalizácie, umývačka riadu premieta svetlo na podlahu a informuje spotrebiteľa o prebiehajúcom umývacom cykle. Dvierka majú nastaviteľné pánty, spotrebitelia však kritizujú práve komplikované uchytenie dvierok a absenciu slovenského/českého návodu. Stiahnuť si ho však možno v elektronickej podobe. Pred únikom vody chráni domácnosť funkcia Aquasafe+ Waterstop. Umývačka má tiež program pre vnútorný čistiaci cyklus s názvom Inner Clean. Nechýba ani detský zámok alebo praktický odložený štart. V danej kategórii je umývačka riadu Beko DIN 26420 skvelým pomocníkom do domácnosti za vynikajúcu cenu.

Pozitíva

LED signalizácia na podlahu
Efektívne sušenie parou – Steam Gloss
Dĺžka programov

Negatíva

Komplikovanejšia montáž dvierok
Horšie polohovanie horného koša
Chýbajúca zásuvka na príbory (len kôš)

Šírka: 59,8 cm ● Hĺbka: 55 cm ● Počet súprav riadu: 14 ● Počet programov: 7 ● Energetická trieda: E ● Spotreba vody: 11 l ● Hlučnosť: 46 dB ● Odložený štart: áno ● Detská poistka: áno ● Smart funkcie: nie

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Bosch SMV46KX01E

od 515,00 €
Umývací proces je riadený dômyselným systémom AquaSensor, ktorý pomocou svetelného lúča zisťuje úroveň znečistenia. Motor pracuje hospodárne a...

Whirlpool WSIC 3M27 C

od 288,90 €
vstavaná umývačka riadu • 10 súprav riadu • zásuvka na príbor • šírka 45 cm • energetická trieda E • indikátor soli a leštidla • 6 programov...

Bosch SMV4EVX14E

od 618,90 €
Existuje množstvo dôvodov, prečo si zaobstarať umývačku riadu Bosch SMV4EVX14E. Prvým z nich je systém EfficientDry, ktorý vďaka automatickému...

Electrolux EEM48320L

od 492,90 €
Táto praktická vstavaná umývačka vám ponúka hneď niekoľko predností. Určite uvítate zásuvku MaxiFlex, do ktorej vďaka jej hĺbke a nastaviteľným...

Beko DIN 26410

od 258,00 €
Perfektné výsledky, ľahká obsluha a výrazná úspora pre váš rodinný rozpočet – o to všetko sa postará kvalitná vstavaná umývačka riadu....

Gorenje GV520E10

od 269,00 €
Energetická trieda: E, Počet košov: 3, Konštrukčný typ: Plne integrovaný, Šírka produktu: 448 mm, Výška produktu: 815 mm S bezpečnostnou...

Whirlpool WI 7020 P

od 337,10 €
vstavaná umývačka riadu • kapacita 14 súprav riadu • tichá prevádzka 46 dB • 8 programov umývania • 3 umývacie teploty vody • košík na príbor v...

Beko DIN 28430

od 328,49 €
Pýši sa automatickým programom, ktorý pomocou inteligentných senzorov dokáže vyhodnotiť stupeň znečistenia a vybrať tak optimálnu kombináciu...

Whirlpool WSIO 3O34 PFE X

od 449,00 €
Vstavaná umývačka s technológiou 6. zmysel vás prekvapí svojou účinnosťou. Riad bude vždy perfektne čistý aj vďaka funkcii PowerClean Pro, vďaka...

Candy CDI 1L38-02T

od 215,90 €
vstavaná umývačka riadu • šírka 60 cm • kapacita 13 súprav • energetická trieda A+ • 5 programov • 2 koše • odložený štart • zvukový signál...

Bosch SMV4HVX33E

od 558,90 €
Umývačka riadu Bosch SMV4HVX33E vás poteší hneď niekoľkými vymoženosťami. Spomeňme voliteľnú funkciu prídavného sušenia, kôš VarioFlex či...

Electrolux EES48200L

od 433,00 €
Doprajte si perfektne umytý riad takmer bez námahy. Plne integrovaná vstavaná umývačka riadu sa o všetko postará za vás. Jej veľkou prednosťou je...

Ďalšie články z kategórie Umývačky riadu

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre
Marek 11.Mar.2021

Bosch je skvelá značka, myslím, že čo sa týka pomeru ceny a kvality, tak vyhráva na plnej čiare. Kvalita umývania, dĺžka programov i usporiadanie vnútra nám plne vyhovujú. Máme model Bosch SMV46KX01E, môžeme ho len odporučiť

Odpovedať

Ala 18.Mar.2021

Máme Whirlpoolku, rovnako ako práčku. Táto značka sa mi páči, umývačka je tichá, umýva kvalitne a dvierka sa samy otvoria po konci programu, takže riad doschne a spotrebič sa presuší. Páči sa mi 6. zmysel, umývačka sama vie, ako je riad znečistený a nastaví podľa toho cyklus. Dosť to šetrí energie.

Odpovedať

Sima 01.Apr.2021

Vsadili sme na Beko, keďže už máme práčku tejto značky, a cenovo i čo sa funkcií týka, sme spokojní. Skvelo umýva, rovnako dobre suší, po umytí ma upozorní pípnutím. Aj sklo umýva pekne, čo bolo pre mňa dôležité.

Odpovedať

Ľudmila 07.Jun.2021

Vždy som umývačku považovala za zbytočnosť, odkedy ju mám, neviem si ju vynachváliť. Naša electroluxka je tichá, premieta na zem, takže ak náhodou na ňu zabudnem, viem, či je spustená. Riad je kvalitne umytý, čo je pre mňa hlavné. Trochu nekvalitne pôsobia koše,ale za 3 mesiaca takmer dennodenného používania sa im zatiaľ nič nestalo.

Odpovedať

Petra S. 02.Jul.2021

Mám Bosch model SMV46KX01E, ktorý ma presvedčil dobrými recenziami od používateľov. Pred kúpou vždy prehľadávam internet a čítam si, aké sú skúsenosti tých, ktorí daný model už majú. Najlepšie mi vyšiel práve tento a kúpu neľutujem. Umývanie je veľmi tiché a umývacie schopnosti sú super. Páči sa mi dostatočný vnútorný priestor, celkové spracovanie či možnosť ovládania cez WiFi. V balení bol aj montážny plech, ktorý bráni vznikaniu vodnej pary po otvorení umývačky pod hornú hranu, respektíve pracovnú dosku. Oceňujem nastaviteľný stredný kôš, ktorý môže byť v troch polohách a tiež veľmi jednoduchý návod na montáž s odkazmi na video cez QR kód. Manžel mal umývačku zapojenú a spojazdnenú raz dva. :-) Pomer ceny a kvality je výborný, preto som spokojná a inú umývačku než Bosch by som už nechcela.

Odpovedať

Paulínka F. 07.Aug.2021

Nedávno sme kúpili umývačku riadu Electrolux EEM48320L a zatiaľ ju len testujeme, čiže podrobnejšie ju budem vedieť zhodnotiť po dlhšom čase používania. Na úvod ponúkam aspoň zopár postrehov pre používateľov, ktorí zvažujú jej kúpu. Umývačka sa jednoducho používa, je na nej len niekoľko gombíkov. Riad aj príbory sú veľmi dobré umyté a umývačka na nich nezanecháva nevzhľadné mapy / čmuhy. Oceňuje košík na príbory aj spôsob umývania riadu, pretože si dokáže poradiť i so zaschnutými zvyškami jedla. Plus dávam za otvorenie umývačky po ukončení programu, čo dopomáha k lepšiemu usušeniu riadu. O priebehu umývania informuje červené svetlo, preto hneď viem, kedy umývačka dokončila svoj cyklus. Páči sa mi automatický program na umývanie, aj dobre usporiadané vnútorné priestory, do ktorých sa zmestí dostatok kuchynských riadov. Cena bola veľmi dobrá, takže som spokojná.

Odpovedať

Valéria Z. 08.Aug.2021

Mám lacnú umývačku riadu Beko DIN 26410 a som s ňou spokojná. Neriadim sa tým, že čím je výrobok drahší, tým je kvalitnejší, pretože vždy to neplatí. Práve naopak, podľa mojich skúseností sú aj lacné výrobky fajn, len treba natrafiť na ten správny. :-) Umývačka si počína super, riad je čistý a zbavený všetkých nečistôt či mastnoty. Aj pri najkratšom programe sú umývacie schopnosti veľmi dobré. Riad je po umytí suchý a to aj bez funkcie automatického otvorenia dvierok, ktorú majú niektoré drahšie modely. Montáž tejto vstavanej umyváčky bola v pohode. Oceňujem kontrolku zapnutia, ktorá dobre svieti po celú dobu umývania a po skončení programu ešte trikrát blikne / pípne, aby ste vedeli, že je hotovo. S umývačkou som spokojná, fajn je aj horný úložný kôš, ktorý síce mohol výrobca vyriešiť troška inak, no nie je to nič strašné. Nechýba ani plastová polička na nože. Umývačka ponúka viacero programov a v rámci pomeru ceny a kvality ide o veľmi vydarený produkt.

Odpovedať

Ľudmila 26.Sep.2021

Na umývačke Bosch oceňujem príborovú zásuvku, ktorá pojme aj naberačky a veľké množstvo príborov. Umývanie je dokonalé a nemá problém ani napríklad so zaschnutým mliekom. Sušenie je v spojení s otváraním dvierok tiež perfektné. Umývačka má tichý chod a minimalistický vzhľad.

Odpovedať

Citatel 03.Oct.2021

Tak komentáre dodávatelov by sme mail. Este komentare skutocnych uzivatelov by pomohli.

Odpovedať

Cecília 22.Oct.2021

Pri umývačke Siemens SN615X03EE mi chýba možnosť spustiť program len pre oplach bez umytia. Priehradky v hornej časti sú pevné a nedajú sa nijako polohovať a prekážajú mi pri ukladaní hrnčekov alebo pohárov. Šuplík na príbory je fajn aj projekcia modrého svetla na zem. Chod je tichý a umývanie bezproblémové, až na tie vyššie spomenuté výhrady som spokojná.

Odpovedať

Romana 24.Nov.2021

Beko DIN 28430 má jednoduchú obsluhu, posuvný vrchný kôš a tichú prevádzku. Umývačka riadu splnila moje očakávania, avšak v návode som nenašla, ako nastaviť tvrdosť vody, je tam len upozornenie. Umýva veľmi dobre aj pri nižšej teplote - 40 stupňov Celzia, takže spokojnosť. Plusom je inteligentný automatický program.

Odpovedať

Alica 09.Feb.2022

Gorenje GV561D10 je tichá umývačku riadu s praktickými košmi na riad. Páči sa mi možnosť nastavenia výšky stredného koša aj dostatočný počet programov. Cena je primeraná, obsluha jednoduchá a vnútorný priestor dostatočne veľký. Ako výhodu vnímam aj automatické otvorenie dverí po skončení programu či možnosť skrátenia programu. Mínusom sú príliš ťažké dvere umývačky.

Odpovedať

Zita 24.Feb.2022

Jednoduchá umývačka Electrolux EES48200L ma oslovila svojimi funkciami. Má časovo kratšie programy, než som mala pri predchádzajúcej umývačke. Páči sa mi automatické otvorenie dvierok po ukončení programu aj automatické vypnutie umývačky po skončení programu.

Odpovedať

Filoména 23.May.2022

Škoda, že umývačka riadu Electrolux EEM48320L nemá nočný režim a madlo koša je plastové a navyše pôsobí lacným dojmom, mám strach, že sa zlomí. Inak s touto umývačkou spokojnosť, umýva dobre a rovnako dobre suší. Plusom je červené svetlo, ktoré informuje o priebehu umývania. Interiér sa dá pekne usporiadať, v tejto cenovej kategórii je fajn.

Odpovedať

Gitka 14.Jun.2022

Electrolux EEM48320L hodnotím tak na 80 %, umýva dobre, ale mám voči nej nejaké výhrady. Napríklad mi vadí plastové madlo koša, ktoré je v ruke nestabilné a pôsobí veľmi lacno. Mám strach, že sa časom zlomí. Výčitku mám aj k hornému košu, ktorý má na boku výklopnú plastovú poličku... Kôš cez okraj presahuje a teda občas sa stane, že pri ukladaní napr. lyžička alebo niečo podobné malé vypadne mimo umývačky.

Odpovedať

Filip 19.Jul.2022

No ja teda Electrolux nemam dobre skusenost. Hlavne servis akoze umyvala dobre mali sme ju 6 rokov ale po 2 rokoch stale nieco a plasty fakt jak na hracke. Ja uz som tím Bosch a nemam vyhradu. Aj v tlmto teste vidno ze Boschka si dava na kvalite aspon trocha zalezat.