Kosačky Husqvarna

Kosačky Husqvarna – recenzie, skúsenosti, cena. Aku, robotická, vretenová alebo bubnová kosačka?

Švédska spoločnosť Husqvarna je jedným z najväčších výrobcov záhradnej techniky a náradia na svete. Svoju dráhu odštartovala už v roku 1689. Špecializuje sa na výrobu strojov na prácu v lese, parku či záhrade. Medzi nimi nájdete aj veľmi kvalitné kosačky, ktoré sme podrobili testovaniu. Spomedzi niekoľkých výrobkov sme vybrali víťaza, ktorým sa stala benzínová kosačka Husqvarna LC 353 AWD. Viac sa však dozviete, ak budete pokračovať v čítaní. 

Publikované: 31.08.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Akú kosačku Husqvarna kúpiť?

Záhradná kosačka je pomocník, ktorý nesmie chýbať v žiadnej záhrade. Jej výber nemusí byť jednoduchý. Spoločnosť Husqvarna dodáva na trh celý rad kosačiek v rôznych kategóriách. Tie sa od seba líšia pohonom, veľkosťou, funkciami aj cenou. Keďže kosačky Husqvarna sa pohybujú vo vyššej cenovej kategórii, ich výber by ste si mali dôkladne premyslieť. O kvalitu sa však báť nemusíte, značku Husqvarna pozná asi každý, kto sa zaoberá dielenskou a záhradnou technikou. Pri výbere určite zohľadňujte predovšetkým vlastné požiadavky. Ak v nich máte jasno, možno si nájdete svojho favorita medzi našimi TOP produktami. Tie sme navyše ocenili špeciálnymi štítkami. Pokiaľ nemáte čas čítať rozsiahle recenzie, veríme, že vám pomôže práve náš rýchly prehľad produktov.

Názov Hodnotenie Detail
Husqvarna LC 353 AWD 5* Zobraziť produkt
Husqvarna LC 137i 5* Zobraziť produkt
Husqvarna LC 356 VP 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Husqvarna LC 353AWD

Husqvarna LC 353AWD

Benzínová kosačka s výkonom 3,6 kW, šírka záberu 53 cm, nastavenie výšky kosenia, pohon 4 x 4, 65-litrový zberný kôš

Zobraziť viac info

Táto robustná a vysoko výkonná kosačka je poháňaná benzínovým motorom. S výkonom 3,6 kW je vynikajúcou voľbou na kosenie väčších záhrad. Vďaka pohonu všetkých kolies si poradí aj s horším, kopcovitým terénom a tiež s málo udržiavanými plochami s vyššou trávou. Šírka záberu meria 53 cm. Konštrukcia je vyrobená z odolnej zváranej ocele a tak počítajte s vyššou váhou. Tá dosahuje okolo 42 kg. Vyzdvihujeme objemný, 65-litrový zberný kôš.

Cenový trhák
Husqvarna LC 137i

Husqvarna LC 137i

Akumulátorová kosačka s výkonom 0,5 kW, šírka záberu 37,5 cm, 40-litrový zberný kôš, nastavenie výšky kosenia

Zobraziť viac info

Z nižšej cenovej kategórie vás môže zaujať práve táto akumulátorová kosačka. Jednoducho sa ovláda a komfortnému používaniu určite prispeje ergonomická rukoväť. Má nízku hmotnosť okolo 15 kg, a preto ju ocenia určite aj ženy. Je ideálna na kosenie malých trávnikov alebo členitých plôch. Plusom je tichý chod. Šírka záberu dosahuje 37,5 cm a objem zberného koša 40 litrov. Kosačka je kompatibilná s 36 V akumulátorovým systémom Husqvarna. Tento model je však dodávaný s akumulátorom aj nabíjačkou.

Náš TIP
Husqvarna LC 356VP

Husqvarna LC 356VP

Benzínová kosačka s výkonom 3,1 kW, šírka záberu 56 cm, nastavenie výšky kosenia, 75-litrový zberný kôš, zadné kolesá s pohonom

Zobraziť viac info

U spotrebiteľov je obľúbená benzínová kosačka Husqvarna LC 356VP. Jej výkon dosahuje 3,1 kW a pracovná kapacita 1 000 m2. Je vybavená ľahko štartovacím motorom s variabilnou rýchlosťou pojazdu. Maximálna rýchlosť dopredu je možná do 4,5 km/h. Jej plusom je veľkokapacitný 75-litrový zberný kôš a široký 56 cm záber strihu. Naopak, za nevýhodu považujeme vyššiu hmotnosť 37,5 kg.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Ako začať so samotným výberom kosačky? Dôležité je si vybrať, aký pohon uprednostňujete a potom si dať pozor na dôležité parametre. Tie sme pre vás zoradili podľa dôležitosti. Kosačka sa stane vaším dlhoročným pomocníkom, preto jej výber nepodceňujte. Prvým krokom úspechu je dôkladné preštudovanie technických parametrov. Tie sa odlišujú podľa typu pohonu. Všeobecne je dôležitá hlavne kvalita kosenia.

Ako prvé sa teda zamerajte na výkon. Podľa neho viete, akú kapacitu kosačka zvládne pokosiť. Za rýchlosť kosenia bude zodpovedať šírka záberu. Dôležitý je aj objem zberného košaOvládanie a manipulácia je tiež podstatná. Je vhodné vybrať si kosačku s pojazdom, vďaka ktorej sa bez väčšej námahy dostanete aj do kopca. Nezabudnite ani na celkovú ergonómiu a nastaviteľnosť. Kosačky Husqvarna sa vyznačujú vysokou kvalitou materiálov a väčšina z nich disponuje aj mnohými užitočnými funkciami, ktoré vám uľahčia kosenie. 

Kvalita kosenia
Výkon kosačky
Pracovná kapacita
Šírka záberu
Ovládanie a manipulácia
Kvalita použitých materiálov
Objem koša
Doplnkové funkcie
Príslušenstvo
Hmotnosť
Hlučnosť
Cena

Rovnako dôležitým a niekedy aj rozhodujúcim parametrom sú spotrebiteľské recenzie. Dozviete sa tak o produkte nielen jeho parametre, ale aj výhody a nevýhody. Všetky tieto informácie máte dostupné na jednom mieste a to v našom teste. Názory spotrebiteľov sme zhromažďovali zo slovenských, ale aj zahraničných zdrojov. S informáciami, názormi a dostupnosťou nám pomohol cenový prehliadač Heureka.sk. Konkrétne produkty značky Husqvarna si viete pozrieť aj na ich oficiálnej webovej stránke Husqvarna.com

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie kosačiek Husqvarna

Cieľom nášho porovnávacieho testu kosačiek Husqvarna bolo pomôcť čo najväčšiemu počtu zákazníkov. Preto vám predstavíme modely v rôznych kategóriách. Pre túto spoločnosť sú charakteristické hlavne robustné benzínové kosačky. Do popredia sa však časom dostali aj akumulátorové, či dokonca robotické kosačky. Naopak, z trhu sa vytrácajú ich ručné kosačky a aj ich elektrické kosačky. V tomto teste sme pre vás otestovali najlepšie modely vo všetkých dostupných kategóriách a mnohé z nich si zaslúžili špeciálne štítky. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorú si máte vybrať, tak venujte svoj čas a začítajte sa do nášho článku. V recenziách porovnávame jednotlivé vyššie spomínané parametre, zameriame sa na plusy i mínusy, a dozviete sa tiež názory spotrebiteľov. Naše recenzie sú nezávislé a objektívneŽiaden z produktov nie je propagovaný.

Víťaz testu

Husqvarna LC 353AWD

Benzínová kosačka s výkonom 3,6 kW, šírka záberu 53 cm, nastavenie výšky kosenia, pohon 4 x 4, 65-litrový zberný kôš

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom teste si titul víťaza zaslúžila benzínová kosačka Husqvarna LC 353 AWD. V ponuke spoločnosti Husqvarna dominujú práve robustné benzínové kosačky. Táto kosačka dosahuje výkon 3,6 kW a pomôže vám pri údržbe veľkých trávnikov. Vďaka pohonu všetkých štyroch kolies si poradí aj s horším, kopcovitým terénom a tiež s málo udržiavanými plochami s vyššou trávou. Maximálna rýchlosť dopredu je 4,8 km/h. Kosačka umožňuje tri spôsoby kosenia trávy a okrem toho má aj mnoho nastavení či rôzne doplnkové funkcie.

Šírka záberu meria 53 cm. Výšku kosenia si môžete vybrať z 9 polôh. Maximálna výška kosenia môže dosahovať 101,6 mm a minimálna 25,4 mm. Vyzdvihujeme objemný, 65-litrový zberný kôš. Namiesto neho môžete využiť aj zadné vyhadzovanie pokosenej trávy. Konštrukcia je vyrobená z odolnej zváranej ocele, no počítajte s vyššou váhou. Tá dosahuje okolo 42 kg. Obsluhu ťažšej kosačky sa výrobcovia snažili spríjemniť sklopnou, mäkkou rukoväťou. Tú si môžete nastaviť, do akej výšky potrebujete.

Kosačka je vynikajúcou voľbou na kosenie väčších záhrad v svahovitom teréne. Pri tomto modeli počítajte s vyššou cenou, no ak hľadáte kvalitnú kosačku, nebudete ľutovať. Je tiež vhodná pre profesionálov. V spotrebiteľských recenziách sa často skloňujú pozitívne názory na výkon, robustnosť a pohon všetkých kolies, ktorý je využiteľný na ťažšie dostupných miestach. Mínusom môže byť hlučnejší chod, ktorý je však vzhľadom na vysoký výkon pochopiteľný. Viacero zákazníkov by ocenilo možnosť ovládania plynu a tiež bočný odhoz trávy.

Pozitíva

Robustná konštrukcia
Množstvo funkcií
Výkonnosť

Negatíva

Vyššia cena
Chýba možnosť ovládania plynu
Vyššia hmotnosť

Typ kosačky: benzínová ● Výkon: 3,6 kW ● Šírka záberu: 53 cm ● Polohy pre nastavenie výšky kosenia: 9 ● Systém pohonu: všetky kolesá ● Objem zberného koša: 65 l ● Hmotnosť: 41,7 kg ● Hlučnosť: 83,3 dB ● Materiál skeletu: oceľ

Cenový trhák

Husqvarna LC 137i

Akumulátorová kosačka s výkonom 0,5 kW, šírka záberu 37,5 cm, 40-litrový zberný kôš, nastavenie výšky kosenia

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Husqvarna kosačky nie sú na trhu najlacnejším tovarom, no ak neplánujete utratiť veľa peňazí, môže sa vám páčiť model Husqvarna LC 137i. Táto kosačka je poháňaná akumulátorom, ktorý je spolu s nabíjačkou súčasťou balenia. Akumulátorové zariadenia sa dostávajú čoraz viac do popredia. Ich výhodou je jednoduchosť ovládania a komfortné používanie. Kosačka má nízku hmotnosť, ktorá dosahuje 15 kg. Kompaktný skelet z ABS plastu a ergonomická rukoväť prispievajú k nenáročnému užívaniu. Ľahko sklopná, nastaviteľná rukoväť a dve integrované zdvíhacie rukoväte uľahčujú skladovanie a prepravu kosačky.

Myslíme si, že s touto kosačkou si poradia aj ženy. V porovnaní s predošlým modelom benzínovej kosačky Husqvarna LC 353 AWD má tento model nižší výkon. Je ideálna na kosenie malých trávnikov alebo členitých plôch. Naštartujete ju jednoducho, uvoľnením poistky a stlačením páky. Čistý výkon pri prednastavených otáčkach dosahuje 0,5 kW. Ak vás zaujíma šírka záberu, tá má 37,5 cm a zberný kôš disponuje kapacitou 40 litrov. Výšku kosenia si viete nastaviť zo 7 polôh od výšky 25 mm do 75 mm.

Táto malá a ľahká kosačka vám umožní rýchlo a ticho pokosiť záhradu na jedno nabitie. Nízka hladina hluku zlepšuje pracovné podmienky a znižuje rušivý efekt pre okolie. Kosačka je kompatibilná s 36 V akumulátorovým systémom Husqvarna. Milo nás prekvapilo, že je tento model dodávaný s akumulátorom a nabíjačkou. Ovládanie kosačky je nenáročné, no ak by disponovala pojazdom, dosiahla by ešte vyššiu úroveň. Na výber máte 3 metódy kosenia – zber, mulčovanie a zadné vyhadzovanie. Aj napriek nižšiemu výkonu a slabším parametrom si určite nájde svojich priaznivcov. Kvalita spracovania aj pri tomto modeli opäť boduje.

Pozitíva

Nízka cena
Akumulátor s nabíjačkou súčasťou balenia
Nízka hmotnosť

Negatíva

Nižší výkon
Vhodná pre menšie záhrady
Bez pohonu

Typ kosačky: akumulátorová ● Výkon: 0,5 kW ● Šírka záberu: 37,5 cm ● Polohy pre nastavenie výšky kosenia: 7 ● Systém pohonu: bez pojazdu ● Objem zberného koša: 40 l ● Hmotnosť: 15 kg ● Hlučnosť: 77 dB ● Materiál skeletu: ABS plast

Náš TIP

Husqvarna LC 356VP

Benzínová kosačka s výkonom 3,1 kW, šírka záberu 56 cm, nastavenie výšky kosenia, 75-litrový zberný kôš, zadné kolesá s pohonom

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ďalší model, ktorý je u spotrebiteľov obľúbený, odporúča aj naša redakcia. Ide o benzínovú kosačku Husqvarna LC 356VP. Je porovnateľná s víťazom testu Husqvarna LC 353AWD, s ktorým má podobné technické parametre a blízke sú aj cenovo. Každý zo spomínaných modelov však vyniká v niečom inom.

Táto robustná kosačka dosahuje výkon až 3 100 W. Jej pracovná kapacita je 1 000 m2. Pri takýchto väčších záhradách určite oceníte vlastný pohon, ktorým našťastie disponuje. Je vybavená ľahko štartovacím motorom s variabilnou rýchlosťou pojazdu. Maximálna rýchlosť dopredu je možná do 4,5 km/h. Ovládanie plynu nie je možné. Čo však kosačka umožňuje, je nastavenie polôh kosenia. Výšku kosenia si viete nastaviť do 7 polôh. Maximálna výška je 75 mm a minimálna 25 milimetrov.

Šírku záberu má tento model dokonca väčšiu ako víťaz testu. 56 cm oceľové žacie ústrojenstvo má aj možnosť bočného vyhadzovania pokosenej trávy. Vyzdvihujeme tiež veľký objem zberného koša, ktorý má kapacitu až 75 litrov. Vďaka tomuto veľkému košu a kvalitnému zberaciemu žaciemu nožu kosačka zanecháva na trávniku menej ústrižkov a pokosený trávnik má úhľadný profesionálny vzhľad. Práca s kosačkou je až na vyššiu hmotnosť jednoduchá vďaka ergonomickej a sklopnej rukoväti. Pohodlné vyprázdnenie zberného koša a ľahko nastaviteľná výška kosenia uľahčujú manipuláciu s kosačkou.

Nevýhodou je, že nemá spojku. Chýba jej tiež mulčovacia súprava, ktorú si však viete dokúpiť. Spomínaná vyššia hmotnosť dosahuje 37,5 kg, čo pri benzínových kosačkách je častou nevýhodou. I keď každý model má určité nedostatky, pozitívnych vlastností má oveľa viac. Konkrétne tento model disponuje mnohými pozitívnymi názormi od spotrebiteľov. Tí vyzdvihujú výkonný motor, veľký kôš aj kvalitu použitého materiálu. Za vyššiu cenu si zaobstaráte pomocníka na veľké plochy, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky.

Pozitíva

Vysoký výkon
Vlastný pohon
Veľký objem zberného koša

Negatíva

Chýba spojka
Vysoká hmotnosť
Bez mulčovacej súpravy

Typ kosačky: benzínová ● Výkon: 3,1 kW ● Šírka záberu: 56 cm ● Polohy pre nastavenie výšky kosenia: 7 ● Systém pohonu: Zadné kolesa s pohonom ● Objem zberného koša: 75 l ● Hmotnosť: 37,5 kg ● Hlučnosť: 87 dB ● Materiál skeletu: oceľ

Lacná kvalita

Husqvarna LC 247S

BEnzínová kosačka s výkonom 2,2 kW, šírka záberu 47 cm, nastavenie výšky kosenia, 55-litrový zberný kôš, zadné kolesá s pohonom

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pokiaľ zvažujete kúpu benzínovej kosačky Husqvarna a modely Husqvarna LC 353AWD a Husqvarna LC 356VP sú pre vás zbytočne výkonné alebo cenovo nedostupné, riešením pre vás môže byť model Husqvarna LC 247S. Táto kosačka dostatočne výkonná, no zároveň poteší prijateľnou cenou. Čistý výkon dosahuje 2,2 kW. Disponuje vlastným pohonom, ktorý poháňa zadné kolesá. Maximálna rýchlosť dopredu je možná do 4 km/h. Kosačka je osadená výkonným motorom Husqvarna s automatickým sýtičom.

Oproti predchádzajúcim spomínaným modelom má aj o niečo menší, 47 cm široký pracovný záber. Kosačka váži 29,5 kg a vďaka vlastnému pohonu sa s ňou bude pracovať jednoduchšie. Nosná konštrukcia nie je vyrobená z ocele, ale z odolného kompozitu. Sklopná a ergonomická rukoväť sa postará o pohodlnú obsluhu a skladovanie. Ľahkým nastavením výšky kosenia a intuitívnym ovládaním si tiež zjednodušíte prácu. Na výber máte zo 6 polôh výšky od 20 mm do 75 mm. Po ukončení práce určite oceníte jednoduché zloženie rukoväte pre ľahkú prepravu a skladovanie. Aby sme nezabudli, pokosená tráva sa pri kosení zbiera do zberného koša s objemom 55 litrov.

S touto kosačkou na trávu bude pre vás údržba stredne veľkého trávnika naozajstným potešením. Jej pracovná kapacita dosahuje uspokojujúcich 800 m2. Rovnako ako pri predošlých modeloch chýba možnosť ovládania plynu. Ak plánujete trávnik aj mulčovať, sadu na túto činnosť si musíte dokúpiť zvlášť. Tak ako spotrebitelia pozitívne hodnotíme jednoduché používanie, výbornú ergonómiu, ľahké štartovanie aj prijateľnú hmotnosť. S touto kosačkou vám údržba trávnika pôjde ľahko. Za mínus môžeme považovať nižší výkon či pracovný záber, no práve toto môže byť pre mnohých kupujúcich výhodou.

Pozitíva

Prijateľná cena
Jednoduché ovládanie
Ergonómia

Negatíva

Nemá možnosť ovládania plynu
Slabší výkon

Typ kosačky: benzínová ● Výkon: 2,2 kW ● Šírka záberu: 47 cm ● Polohy pre nastavenie výšky kosenia: 6 ● Systém pohonu: Zadné kolesá s pohonom ● Objem zberného koša: 55 l ● Hmotnosť: 29,5 kg ● Hlučnosť: 84 dB ● Materiál skeletu: kompozit

Pre náročných

Husqvarna Automower 535 AWD

Robotická kosačka s kapacitou akumulátora 5 Ah, šírka záberu 22 cm, max. pracovná plocha 3 500 m2, max. sklon 70 %

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Tento výrobok je primárne určený pre úzku skupinu náročnejších používateľov. Ide o inovatívnu robotickú kosačku Husqvarna Automower 535 AWD. Ide o produkt z vysokej cenovej kategórie. Či je kosačka hodná svojej ceny, posúďte sami.

Disponuje mnohými pokrokovými funkciami. O kosenie sa postará vďaka inteligentným technológiám, ktoré prispôsobia dĺžku a rozsah kosenia podľa prírastku trávy. Táto vysoko výkonná kosačka je určená pre profesionálne použitie a docielite s ňou ukážkový trávnikPohon všetkých kolies sa postará o spoľahlivú prevádzku aj v náročnejšom teréne. Zvládne údržbu veľkého trávnika s rozlohou až 3 500 m2. Veľké kolesá s hrubým vzorom poskytujú trakciu na svahoch do sklonu 70 %. Kosačku poháňa akumulátor Li-Ion s kapacitou 5 Ah. Priemerný čas kosenia na jedno nabitie dosahuje 100 minút. Vzhľadom na cenu, by sme očakávali dlhší čas. Plusom je krátka doba nabíjania, ktorá má trvať len 30 minút.

Začatie kosenia môže prístroj vykonať z 5 rôznych štartovacích miest. Šírka záberu 22 cm je nižšia ako pri klasických kosačkách, no to vám vadiť nemusí, keďže prístroj kosí sám. Výšku kosenia si viete nastaviť od 30 mm do 70 mm. Ani údaj o hmotnosti pre vás nemusí byť dôležitý, no ak vás zaujíma, prístroj váži 17 kg. Čo vás poteší, je tichý chod, ktorý nebude rušiť vás ani susedov. Používatelia určite ocenia ochranu proti krádeži pomocou zvukového alarmu a zámok s PIN kódom.

Kosačka je vybavená špičkovým ovládaním pre jednoduchú a efektívnu interakciu, detekciou objektov pomocou ultrazvukovej technológie a diaľkovým ovládaním. Kosačku možno diaľkovo monitorovať pomocou aplikácie Husqvarna Fleet Services. Integrovaný systém GPS vytvára mapu záhrady a registruje, ktoré časti už kosačka kosila. Vstavané senzory zas zabraňujú vážnym kolíziám s okolitými objektami. Po vybití dokáže kosačka automaticky vyhľadať nabíjaciu stanicu. Preto nemusíte mať nad ňou stály dohľad. Je navrhnutá tak, aby fungovala sama bez dozoru a bez ohľadu na poveternostné podmienky.

S pohonom všetkých kolies si kosačka poradí s najstrmšími záhradami. Keďže ide o nezvyčajný produkt s vysokou cenou, spotrebiteľských recenzií naň nie je veľa. Množstvo funkcií a plusov nás presvedčilo o tom, že ak si prístroj môžete dovoliť, nebudete svoje rozhodnutie ľutovať. Veľa kupujúcich však určite odradí hlavne vysoká cena.

Pozitíva

Špičkový výkon
Inovatívne funkcie
Precízne kosenie trávy

Negatíva

Vysoká cena

Typ kosačky: robotická ● Pracovná kapacita: 3 500 m2 ● Šírka záberu: 22 cm ● Kapacita akumulátora: 5 Ah ● Čas kosenia na jedno nabitie: 100 min. ● Typická doba nabíjania: 30 min. ● Maximálny sklon: 70 % ● Maximálny aktívny čas: 24 h ● Hmotnosť: 17 kg ● Hlučnosť: 60 dB ● Systém pohonu: všetky kolesá ● Ovládanie: cez aplikáciu

Ďalšie zaujímavé produkty 

Ak vás nezaujal žiaden z vyššie testovaných modelov kosačiek Husqvarna, nič sa nedeje. Táto spoločnosť ich má v ponuke omnoho viac. Ak sa stalo, že vás z hlavnej ponuky žiaden model neoslovil, prinášame vám ešte ďalšie zaujímavé produkty. Tie sme skrátili do krátkych recenzií, ktoré vám o produkte povedia všetky najdôležitejšie informácie. Veríme, že si medzi nimi nájdete svojho favorita. 

Kosačka Automower 435X AWD štandardne disponuje pohonom všetkých kolies a ľahko zvládne údržbu trávnika s plochou 3 500 m2. Dokáže sa vyhnúť prekážkam, prekonať nerovný terén a poradí si aj so svahom do 70 %. Disponuje mnohými funkciami, ktoré viete ovládať cez veľký farebný displej alebo v aplikácii. Vďaka aplikácií môžete kosačku sledovať cez GPS v prípade jej odcudzenia. Ako mínus hodnotíme vysokú cenu.

Pre náročnejších zákazníkov máme nachystaný model benzínovej kosačky Husqvarna LC 353VE. Je osadená výkonným motorom Husqvarna a vybavená ľahkým žacím ústrojenstvom z kompozitného materiálu, so šírkou záberu 53 cm. Jej čistý výkon dosahuje 2,75 kW. Za nevýhodu považujeme vysokú hmotnosť 33 kg. Naopak, plusový bod od nás získava za vlastný pohon, ktorý uľahčí prácu s kosačkou. Pohodlnú obsluhu doplní ergonomická sklopná rukoväť a možnosť nastavenia výšky kosenia. 

Ďalšie miesto patrí kosačke Husqvarna LC 347VE. Jej motor dokáže vyprodukovať výkon 2 750 W. Je odolná, kvalitne spracovaná a určená pre stredne veľký trávnik. Má tiež vlastný pohon, s elektrickým štartovaním a variabilnou rýchlosťou pojazdu do 5 km/h. Užívateľom umožňuje plynulé a ľahké kosenie. Materiál použitý pri skelete je kompozit a pri diskoch plast. Výška kosenia sa dá nastaviť od 20 do 75 milimetrov. Objem zberného koša má kapacitu 55 l a šírka záberu je dlhá 47 cm. Opäť mínusový bod patrí za vysokú hmotnosť.

Jeden z prvých modelov robotických kosačiek na trhu od značky Husqvarna bol Automower 105. Má síce slabšie parametre ako novšie modely Automower, no ak máte menšiu záhradu s rovným povrchom, tak si s ňou vystačíte. Je vhodná pre malé trávniky s rozlohou do 600 m2 a so sklonom do 25 %. Malé kompaktné rozmery a nízka hmotnosť zaisťujú lepšie pohybovanie v malých záhradách. Jej hmotnosť dosahuje len 7 kg. Za slabšiu stránku považujeme malú šírku kosenia (17 cm), krátky čas kosenia na jedno nabitie (65 min.) a tiež dlhšiu dobu nabíjania (50 min.). 

Elektrická kosačka Husqvarna LC 141C poteší skôr menej náročných užívateľov a tých, ktorí do kosačky nechcú veľa investovať. Táto kosačka je vhodná pre majiteľov menších záhrad alebo na kosenie členitých plôch. Čistý výkon dosahuje 1,8 kW. Je vybavená 50 l látkovým vakom na trávu. Kosačka sa jednoducho ovláda a komfortnému užívaniu dopomôže ergonomicky tvarovaná rukoväť. Na to, že ide o elektrický model, váži až 21,4 kg. Mínusový bod jej patrí za chýbajúci pojazd.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk 

Pri výbere produktov hrajú hlavnú rolu osobné preferencie. Od nich sa potom odvíjajú technické parametre, ktoré vám napovedia o produkte viac. Keď už máte takto vybraný finálny produkt, je správne si pozrieť aj názory spotrebiteľov naň. Tie vás vo výbere môžu buď utvrdiť, alebo vám výber vyvrátiťVeľkým množstvom recenzií  zvyčajne disponujú najpredávanejšie modely. Takéto kosačky môžu byť tiež zárukou kvality. Prinášame vám preto zoznam aktuálne najpredávanejších kosačiek Husqvarna. S jeho spracovaním nám pomohol internetový portál Heureka.sk. Uvedomujeme si, že predajnosť sa mení, preto zoznam pravidelne aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Husqvarna Automower 105 5* Zobraziť produkt
Husqvarna Automower 305 5* Zobraziť produkt
Husqvarna LC 140SP 5* Zobraziť produkt
Husqvarna LC 142i 5* Zobraziť produkt
Husqvarna LC 141C 5* Zobraziť produkt

Prečo si vybrať kosačku Husqvarna?

Firma Husqvarna je jedným z najväčších výrobcov záhradnej techniky a náradia na svete. Spoločnosť bola založená už v roku 1689 vo Švédsku. Pôvodne bola zbrojárskym závodom a v jej továrňach sa vyrábali muškety. Preto aj súčasné logo je štylizáciou hlavne muškety pri pohľade spredu. Ich výrobky nepatria síce k najlacnejším, no o ich kvalite a výkone svedčí množstvo predaných výrobkov a pozitívnych recenzií. Ak vás zaujíma, v čom sú kosačky Husqvarna lepšie od iných konkurenčných značiek, prečítajte si nasledujúcich pár riadkov.

  • Široký sortiment kosačiek – Husqvarna má vo svojej ponuke rôzne druhy kosačiek. Od benzínových, elektrických a akumulátorových až po robotické. V ponuke tiež nájdete záhradné traktory a ridery. Z každého druhu ponúkajú niekoľko modelov. Všetky sa dodávajú s radom inteligentných a praktických funkcií
  • Pohon všetkých kolies – Niektoré modely sú ťažšie na ovládanie a práve preto sú zjednodušené pohonom všetkých štyroch kolies, čo vám prácu zjednoduší.
  • Robustné prevedenie, spoľahlivosť a výkonnosť – Kosačky Husqvarna sú kvalitne spracované, výkonné a odolné. Či už hľadáte menšiu kosačku na pokosenie záhradky alebo profesionálny model na časté, dlhodobé a náročné kosenie. Môžete si byť istí, že spoločnosť Husqvarna vám ponúkne kvalitný stroj, ktorý vám bude slúžiť mnoho rokov.
  • Ergonómia a pohodlie pri práci – Všetky kosačky, vrátane kosačiek bez pojazdu, sa vyznačujú skvelou ergonómiou. Fungovanie i konštrukcie sú navrhnuté tak, aby vám zabezpečili výsledky, ktoré očakávate od kosačky Husqvarna. Nechýba jednoduche, intuitívne ovládanie a manipulácia. Vynikajúca ovládateľnosť a prvky, ako je rukoväť s tlmením vibrácií, zaisťujú ergonomickú obsluhu. Robustný rám a vysoko kvalitné detaily sú tiež zárukou predĺženej životnosti a jednoduchej údržby.
  • Funkcie a technológie – Tých nájdete v kosačkách Husqvarna veľké množstvo. Technologická vyspelosť produktov Husqvarna je na vysokej úrovni. Spomenieme napríklad robotické kosačky, ktoré disponujú funkciou GPS, ovládaním cez aplikáciu, diaľkovou detekciou objektov, ochranou proti krádeži a mnohými inými. 
  • Dizajn – Kosačky Husqvarna sa môžu pochváliť nielen výkonom a kvalitou, ale aj dizajnom. Najviac sa výrobcovia vyhrali s modernými robotickými kosačkami, ktoré pôsobia veľmi elegantne
  • Záručný servis Husqvarna – Spoločnosť Husqvarna garantuje funkčnosť svojich produktov. Chýbné časti vám počas záručnej doby opravia alebo vymenia bezplatne. Odporúčame všetkým zákazníkom, aby si zakúpené produkty registrovali.
  • Pomer ceny a kvality – Aj keď vieme, že kosačky Husqvarna nie sú najlacnejšie, myslíme, že za kvalitu sa oplatí priplatiť. Elektrické a akumulátorové modely zoženiete od 300 do 1 000 eur. Ak hľadáte robustnú a výkonnú benzínovú kosačku, tak si nachystajte 600 až 1 000 eur. Najdrahšie sú robotické kosačky, ktorých cena je až niekoľko tisíc eur.

Otázky a odpovede – FAQ

Ak ste sa dočítali až sem a stále sa neviete rozhodnúť, ktorú kosačku Husqvarna si vybrať alebo vám nie je niečo ohľadom výberu či parametrov jasné, obráťte sa na nás. Už od malička nás učili pýtať sa a nie je na tom nič zlé. Ak máte nejakú otázku, na ktorú vám náš test neposkytol odpoveď, napíšte nám ju do komentára nižšie. Naši odborníci v Test Magazíne otázky pravidelne kontrolujú a odpovede aktualizujú. Svojou otázkou môžete pomôcť aj ostatným nakupujúcim. Na záver sme pre vás pripravili ešte pár najčastejšie kladených otázok, ktoré vám s výberom môžu pomôcť. 

Výrobky značky Husqvarna patria medzi najkvalitnejšie na trhu. Sú výkonné, majú dlhú životnosť, ponúkajú množstvo doplnkových funkcií a nastavení. Výrobcovia si dávajú záležať na každom jednom modeli. Ich robustnosť je zjemnená vybraným dizajnom. Ponuka kosačiek tejto značky je pomerne široká. Musíte však počítať s vyššou cenou.

Podľa vašich preferencií, ktoré by sa mali odvíjať od veľkosti trávnika, od časových intervalov kosenia, od vášho času na kosenie, jednoduchosti ovládania a iných. Po benzínovom modeli sa určite pozrite, ak máte veľký trávnik a dostatok času na kosenie. Určite odporúčame model s pojazdom, pretože sú tieto kosačky samy osebe ťažké a práca s nimi nie je úplne jednoduchá. Za to sú však veľmi výkonné a kvalitné. Akumulátorové alebo elektrické modely kosačiek Husqvarna sa vám budú hodiť, ak máte menší trávnik. Sú ľahšie, ale majú kratší záber. Výkonnostne si vedú dobre, no v porovnaní s benzínovými sú slabšie. Pri akumulátorových modeloch počítajte s kapacitou batérie a pri elektrických zas s káblom. V ponuke značky Husqvarna nájdate aj robotické kosačky. Hodia sa na veľký trávnik a tiež ak nemáte čas na kosenie.

Každý zo spomínaných modelov, či ide o benzínový, akumulátorový, elektrický alebo robotický, má svoje plusymínusy. Benzínové kosačky Husqvarna sú výkonné, robustné, hodia sa do veľkých terénov a majú dlhú životnosť. Ich najväčšou nevýhodou je vysoká hmotnosť, ktorá môže byť problémom pri ovládaní a tiež hlučnosť. Akumulátorové a elektrické modely sú ľahšie, menej hlučné a hodia sa na menšie alebo stredne veľké trávniky. Nevýhodou je, že sú menej výkonné a majú menší záber. Robotické kosačky kosia samy. O kvalite a výkone niet pochýb. Ich mínusom je však príliš vysoká cena.

Kosačky Husqvarna sa predávajú zväčša bez pomôcok, ktoré si však môžete dokúpiť. Na výber máte mulčovací nôž alebo celú súpravu, kryt pre automower, box na ochranu konektorov, pomocné koliesko pre kosenie vo svahu, držiak na stenu pre automower, svetlá na automower a iné.

Husqvarna Automower 420

Robotická kosačka s kapacitou akumulátora 4 Ah, šírka záberu 24 cm, max. pracovná kapacita 2 200 m2, max. sklon 45 %

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pohrávate sa s myšlienkou, že si zaobstaráte robotickú kosačku? Uznávame, že predošlý model Husqvarna Automower 535 AWD nie je asi pre každého. Na porovnanie vám prinášame ďalší model robotickej kosačky, ktorý je už cenovo dostupnejší a je ním Automower 420. Oproti predchádzajúcemu modelu má o niečo slabšie parametre, no stále si drží popredné miesto v kvalite a výkone.

Inteligentné technológie prispôsobia dĺžku a rozsah kosenia podľa prírastku trávy. Za hodinu kosačka pokosí plochu veľkú 92 m2. Je vhodná na kosenie veľkých trávnatých plôch do rozlohy 2 200 m2. Priemerný čas kosenia na jedno nabitie dosahuje 75 minút a samotné nabíjanie netrvá dlhšie ako 50 minút. Tu sa nám intervaly o niečo zhoršili. V prípade potreby dokáže kosačka automaticky vyhľadať nabíjaciu stanicu. Automower 420 je poháňaný akumulátorom Li-Ion s kapacitou 4 Ah.

Má štyri systémy hľadania a automatický systém nabíjania. Kosiť môže začať z 5 rôznych štartovacích miest. Zvládne aj strmšie svahy so sklonom do 45 %. Rozpozná aj úzky priechod. Za výhodu považujeme jej nízku hmotnosť 11,5 kg a tichý chod. Jej menšie rozmery sú výhodou aj nevýhodou, keďže šírka záberu je oproti klasickým kosačkám o dosť nižšia, má len 24 cm. Pomocou elektrického nastavenia výšky kosenia si môžete nastaviť výšku v rozmeroch od 20 mm do 60 mmOvládanie cez displej alebo cez aplikáciu umožní vlastné nastavenie vašich požiadaviek. Pomocou Bluetooth ju môžete ovládať do vzdialenosti 30 m. Táto robotická kosačka má alarm, senzor zdvihnutia a senzor náklonu. Ako voliteľné príslušenstvo je k dispozícii kryt v polárnej bielej farbe.

Silnou stránkou tohoto modelu je výkonnosť, spoľahlivosť, jednoduché používanie i tichý chod. Negatíva na tento prístroj sme žiadne nenašli. Náš názor na túto testovanú robotickú kosačku je tiež len pozitívny.

Pozitíva

Jednoduché ovládanie
Tichý chod
Kvalita kosenia

Negatíva

Žiadne sme nenašli

Typ kosačky: robotická ● Pracovná kapacita: 2 200 m2 ● Šírka záberu: 24 cm ● Kapacita akumulátora: 4 Ah ● Čas kosenia na jedno nabitie: 75 min. ● Typická doba nabíjania: 50 min. ● Maximálny sklon: 45 % ● Maximálny aktívny čas: 24 h ● Hmotnosť: 11,5 kg ● Hlučnosť: 58 dB ● Systém pohonu: všetky kolesá ● Ovládanie: cez aplikáciu/klávesnica a displej

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kosačky

Vaše hodnotenie:
(90.8%)

Komentáre
Emil 17.Oct.2022

Husqvarna LC 356VP je za mňa overená kvalita. Stroj je dokonalý a je pre mňa radosť s ním pracovať. Kosačka je vhodná na väčšie plochy, keďže jej záber je až 56 dm. Výkonný motor nič nezaskočí a to dokonca ani väčšia a hustejšia tráva. Super je, že pri štartovaní nie je potrebné pumpovať palivo. Ďalšou výhodou je kôš s objemom až 75 litrov. Po prvom kosení maximálna spokojnosť. Skelet je vyrobený z hrubého plechu, je odolný a nič ho nerozhádže. Veľkou nevýhodou je, že mulčovacia sada sa musí odkúpiť.

Odpovedať

Pavol 21.Mar.2023

Husqvarna LC 137i zodpovedá popisu, nenašiel som žiadne výrazné negatíva. Skelet je síce plastový, ale plast vyzerá byť kvalitný a odolný. Výkon 500 W je pre bežné činnosti postačujúci. Treba dodať, že je bez pojazdu. Poháňa ho akumulátor. Zberný kôš je primeranej veľkosti. Plusom je ergonomická rukoväť aj tichá prevádzka.

Odpovedať