Najlepšie pákové kávovary 2024 + recenzie
V našom teste pákových kávovarov sme pre vás zrecenzovali niekoľko kvalitných modelov, ktoré sú obľúbené aj medzi spotrebiteľmi. Okrem víťaza, ktorým sa stal DeLonghi EC 685.M, sme podrobne zhodnotili i niekoľko ďalších zaujímavých kúskov a pripravili sme si pre vás návod na výber toho najlepšieho pákového kávovaru.
Aký pákový kávovar kúpiť
Naše podrobné recenzie pákových kávovarov sú určené pre tých, ktorí sa chcú o svojom novom kuchynskom spotrebiči dozvedieť čo najviac. Pokiaľ sú pre vás rozhodujúce len kľúčové parametre a nepotrebujete preskúmať každý, aj ten najmenší detail, na začiatok pre vás máme krátky prehľad viacerých výborných modelov.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sage BES875BSS ✔ Dobré recenzie | Zobraziť produkt | |
Rohnson R-985 ✔ Výhodný nákup | Zobraziť produkt | |
Sage BES980BSS ✔ Pre náročných | Zobraziť produkt |
DeLonghi EC 685.M
Pákový kávovar, tlak 15 barov, na mletú aj porciovanú kávu, regulovateľná parná tryska, výhrevná doska na šálky, možnosť nastavenia veľkosti kávy, automatické vypnutie.
Zobraziť viac infoPákový kávovar DeLonghi ocenia aj tí nároční. Jeho cena je v pomere ku kvalite a výkonu naozaj výborná, disponuje pokrokovými funkciami, regulovateľnou parnou tryskou, režimami na nastavenie veľkosti kávy, jednoduchým ovládaním a jeho súčasťou sú aj veľmi praktické doplnky. V DeLonghi si pripravíte veľmi chutnú kávu a jeho celková údržba je vskutku jednoduchá.
Gaggia New Classic
Pákový kávovar, tlak 15 barov, na mletú aj porciovanú kávu, možnosť nastavenia veľkosti nápoja a teploty, regulovateľná parná tryska, výhrevná doska na šálky.
Zobraziť viac infoPákový kávovar Gaggia New Classic zaujme kvalitným prevedením. Telo je z nerezovej ocele, kávovar je stabilný. V balení sa nachádzajú 3 sitká, jedno slúži na použitie podov. Plocha na predhrievanie šálok a jednoduché ovládanie sú samozrejmosťou.
Sage BES 875 BSS
Pákový kávovar, tlak 17 barov, integrovaný mlynček, nastavenie teploty, ukazovateľ tlaku pri extrakcii, výhrevná doska na šálky, regulovateľná parná tryska.
Zobraziť viac infoPoloprofesionálny kávovar Sage BES 875 BSS disponuje kónickým mlynčekom s kapacitou 250 g s 18 stupňami mletia. Elektronický teplotný systém Thermocoil sa stará o udržiavanie teploty počas prípravy kávy. Kávovar dosahuje tlak 17 barov. Mlieko si môžete napeniť pomocou dýzy a kovovej kanvičky s teplomerom.
Hodnotené parametre
Kvalitne pripravená káva, jednoduchá obsluha, údržba a praktické funkcie. To je základ, ktorým musí disponovať každý kvalitný kávovar. Aby sme mohli jednotlivé kúsky nielen zrecenzovať, ale i porovnať medzi sebou a na základe toho určiť víťaza testu, pri ich hodnotení sme si potrebovali stanoviť akési „mantinely“. Tými sa stali najdôležitejšie parametre súvisiace s funkčnosťou a kvalitou týchto spotrebičov.
S hodnotenými parametrami súvisí aj metodika, podľa ktorej sme vyberali jednotlivé modely. Snažili sme sa prihliadať na viacero kľúčových faktorov a ulahodiť čo najväčšej časti z vás, spotrebiteľov. Do nášho testu sa preto nakoniec dostalo niekoľko cenovo dostupných kávovarov primeranej kvality pre „normálne“ náročných, ale i niekoľko drahších, pre tých najnáročnejších milovníkov kávy.
Vyberali sme z ponúk známych a overených výrobcov, ako DeLonghi, Electrolux a ETA, ktorí sú zameraní na bežného spotrebiteľa, ale taktiež od tých, ktorí sa špecializujú na výrobu takmer profesionálnych kávovarov, ako je Gaggia a Sage. Pomôckou pre nás boli taktiež spotrebiteľské recenzie na známych portáloch, napr. na Heureka, Mall či Alza.
Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.
Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.
Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.
Recenzie pákových kávovarov
Naše recenzie pákových kávovarov vznikli po hodinách zodpovedného študovania, hodnotenia a porovnávania najdôležitejších parametrov, ktoré majú vplyv na kvalitu a chuť pripravenej kávy a funkčnosť tohto kuchynského spotrebiča. Nejde o platenú reklamu výrobcami či predajcami, ale o naše vlastné hodnotenia a zhrnutie celkového dojmu, ktorý na nás urobili jednotlivé modely.
DeLonghi EC 685.M
Pákový kávovar, tlak 15 barov, na mletú aj porciovanú kávu, regulovateľná parná tryska, výhrevná doska na šálky, možnosť nastavenia veľkosti kávy, automatické vypnutie.
Pozrieť najlepšiu ponukuPákový kávovar DeLonghi EC 685.M nás zaujal na prvý, druhý aj tretí pohľad. Je vybavený tlakovým čerpadlom s výkonom 15 barov, čo je na domáce použitie úplne ideálne, a má vcelku vysoký príkon i výkon, ktorý sa neodzrkadlil na jeho rozmeroch ani hmotnosti. Váži iba niečo okolo 4 kg a jeho šírka nepresahuje 15 cm. V preklade, ide o veľmi kompaktný model, ktorý sa zmestí do naozaj každej, i tej najmenšej kuchyne.
Vyberateľná nádržka na vodu, ktorá je jednoduchá na údržbu, má iba 1 l, čo je však vzhľadom na kompaktnosť tohto kúska úplne v poriadku. Samozrejme, ak vašu domácnosť obývajú viacerí kávičkári, budete sa musieť zmieriť s častejším dopĺňaním vody.
Kávovar DeLonghi je určený na prípravu kávy z klasických mletých zŕn aj tzv. podov, teda porciovanej kávy v papierových vrecúškach. Ak patríte k zástancom tejto alternatívy, budete ho milovať. Jeho súčasťou sú 3 kovové sitká. Jedno je určené na pody, zvyšné dve na 1 alebo 2 dávky mletej kávy, vďaka čomu nemusíte odhadovať jej správne množstvo. Sitká sa dajú rozobrať, čo je veľkým plusom pri ich umývaní.
Ďalšou výbornou vlastnosťou kávovaru DeLonghi je funkcia Flow-stop, teda možnosť naprogramovania veľkosti kávy. V praxi nemusíte čakať, kým hlavou a pákou pretečie požadované množstvo vody na prípravu daného typu nápoja (napr. ristretto, espresso, doppio, lungo). Kávovar iba zapnete, vypnutie, resp. nadávkovanie presného množstva vody, a teda i samotnú prípravu kávy, zvládne sám. Prednastavené veľkosti kávy si môžete uložiť do jeho integrovanej pamäte.
DeLonghi je vybavený funkciou automatického vypnutia a zvukovou kontrolkou, ktorá vás upozorní na nutnosť jeho odvápnenia. Táto funkcia je pri pákových kávovaroch skôr výnimkou, v našom teste ňou disponujú len model za skoro 5-násobne vyššiu cenu, Sage BES 875 BSS, preto ju hodnotíme extrémne kladne.
Technológia termoblok v kombinácii s elektronickou kontrolou a 2 samostatnými termostatmi pre nahrievanie vody a pary v tryske stoja za výborným udržiavaním teploty vody na prípravu kávy. Jedinou nedokonalosťou je fixne prednastavená teplota, ktorú nie je možné regulovať. Pre niekoho to však môže byť i plusom.
Technológia termoblok je zabudovaná v hornej časti spotrebiča, čo stojí za ďalšou výbornou funkciou kávovaru, ktorou je možnosť predhrievania šálok. Zapnete kávovar, poukladáte naň šálky a po niekoľkých minútach do nich môžete pripraviť espresso s dokonalou teplotou. Vďaka odnímateľnej odkvapovej miske môžete do DeLonghi umiestniť poháre s výškou do 12 cm. Je vybavený dvojpákou, čo znamená, že je určený na prípravu 1 alebo 2 nápojov naraz. Na zahodenie nie je ani parná tryska na napenenie mlieka, ktorú môžete regulovať v 2 stupňoch. Prvý, slabší je určený na nahrievanie mlieka alebo vody na čaj. Pri nastavená trysky na silnejší stupeň ňou môžete napeniť vcelku kvalitnú penu na „latéčko“ či cappuccino.
Dizajn DeLonghi hodnotíme viac než kladne. Ide o celokovový model s matnou povrchovou úpravou, ktorý je odolný, pevný a má dobrú stabilitu. Ak si potrpíte na to, aby bolo všetko vo vašej kuchyni zladené do posledného detailu, určite oceníte i možnosť výberu zo strieborného, bieleho, čierneho a červeného prevedenia.
Typ = pákový ● príkon = 1 450 W ● Tlak = 15 barov ● Objem nádržky na vodu = 1 l ● Hmotnosť = 4,2 kg ● Rozmery (š x h x v) = 14,9 x 33 x 30,5 cm
ETA Storio 6181 90040
Pákový kávovar, tlak 20 barov, na mletú kávu, funkcia predsparenia, možnosť nastavenia veľkosti kávy, výhrevná doska na šálky.
Pozrieť najlepšiu ponukuETA Storio je výnimočný už z diaľky, z ktorej hneď na prvú zaujme netradičným retro dizajnom, veľmi pekným prevedením a kompaktnými rozmermi. Pozitívne vnímame taktiež nerezovú povrchovú úpravu. Tento kúsok aj napriek tomu nemôžeme označiť za vyslovene robustný. Pri pohľade zblízka a „ohmataní“ zblízka pôsobí trošku krehko až nekvalitne.
Storio dosahuje naozaj nadpriemerný tlak. 20 barov, to je niečo, čo nedokáže ani víťaz nášho testu pákových kávovarov, model DeLonghi EC 685.M. Na druhej strane, disponuje nižším príkonom, ktorý predstavuje len 1 350 W, čo je pozitívne z hľadiska prevádzkových nákladov. Veľmi zaujímavé je aj predsparenie kávy, ktoré prebieha ešte pred jej extrakciou a stojí za akýmsi „otvorením“ jej chute. Touto funkciou disponuje len jeden ďalší a niekoľkonásobne drahší kávovar Sage BES875BSS.
ETA Storio je určený na prípravu 1 alebo 2 káv. Za veľký benefit pokladáme možnosť nastavenia ich veľkosti. Pri príprave 1 šálky môžete kávovar nastaviť na 25 až 60 ml, pri príprave 2 šálok na 60 až 110 ml. Správnu dávku mletej kávy odhadnete pomocou odmerky, ktorá sa nachádza na konci tamperu, a 2 sitkám s dvojitým dnom a rozdielnym objemom. Prvé z nich slúži na prípravu 1, druhé na prípravu 2 šálok. Tretie sitko na použitie podov, teda porciovanej kávy, bohužiaľ, tento kúsok nemá.
Ovládanie kávovaru je veľmi jednoduché, nahrievanie netrvá dlho a vďaka technológii termoblok udržiava presnú teplotu vody na extrakciu dokonalého espressa. Šikovným detailom je funkcia chladenia. Tá slúži na zníženie teploty potom, ako použijete parnú trysku na mlieko. V praxi tak nemusíte čakať, kým teplota klesne na prijateľnú hranicu. Tryska je vcelku fajn. Mlieko napení dobre.
Na hornej časti tohto spotrebiča sa nachádza výhrevná doska na šálky, čo je určite plusom, i keď jej nahrievanie trvá trošku dlhšie. Za menej praktické pokladáme zvukové kontrolky, ktoré hlásia ukončenie prípravy kávy a taktiež stlačenie akéhokoľvek tlačidla. Nie je to strašné, určite si však vieme predstaviť aj trošku pokojnejšiu a hlavne tichšiu prípravu rannej šálky kávy.
Samotný chod kávovaru je vcelku tichý, rušivé nie sú ani jeho vibrácie. Menším negatívom je nízka hmotnosť, z dôvodu ktorej musíte Storio pri nasadzovaní páky na hlavu pridržiavať druhou rukou, čo je však pre kávovary z tejto kategórie príznačné.
Z funkcií oceňujeme automatické vypnutie po 25 min. nečinnosti, bezpečnostné prvky, ktorými sú pretlaková a tepelná poistka, a teplomer umiestnený na prednej časti kávovaru. Ten zobrazuje aktuálnu teplotu vodu. Storio, bohužiaľ, nie je vybavený ďalšími smart funkciami, napr. indikáciou prázdnej nádržky na vodu alebo nutnosti jeho odvápnenia.
Nádržka je celkom malá, má len 750 ml. Navyše, nachádza sa na zadnej strane kávovaru. Aj napriek jej transparentnosti si preto nemusíte vždy všimnúť, že ju treba doplniť vodou. Za nepraktické pokladáme aj umiestnenie nádržky, a to najmä vtedy, keď Storio položíte „chrbtom“ k stene.
Typ = pákový ● Príkon = 1 350 W ● Tlak = 20 barov ● Objem nádržky na vodu = 0,75 l ● Hmotnosť = 3,65 kg ● Rozmery (š x h x v) = cca 17 x 42 x 30 cm
Gaggia New Classic
Pákový kávovar, tlak 15 barov, na mletú aj porciovanú kávu, možnosť nastavenia veľkosti nápoja a teploty, regulovateľná parná tryska, výhrevná doska na šálky.
Pozrieť najlepšiu ponukuGaggia New Classic nezaujme množstvom funkcií, kontroliek či dizajnom, ale najmä kvalitným prevedením a schopnosťou pripraviť naozaj dobrú kávu. To je zároveň dôvod, prečo sa nám s ostatnými modelmi v našom teste porovnával trochu ťažšie. Ide totiž o kávovar z akejsi poloprofesionálnej kategórie. Jediným jeho mínusom je teda vyššia cena, ktorá je však v pomere ku kvalite a výkonu primeraná.
Telo Gaggia New Classic je vyrobené z nerezovej ocele s leštenou povrchovou úpravou. Kávovar je robustný, trochu väčší a ťažší, vďaka čomu má veľmi dobrú stabilitu. Časť kávovaru, ktorá naozaj stojí za to, je páka so sitkami. Kvalitu týchto komponentov môžeme označiť za vyslovene profesionálnu.
Model od Gaggia je dodávaný s 3 sitkami. 2 z nich sú určené na prípravu 1 alebo 2 porcií kávy z mletých zŕn, tretie slúži na použitie porciovanej kávy, podobne ako v prípade víťaza nášho testu, kávovaru DeLonghi EC 685.M. Dobrou správou je, že toto sitko je kompatibilné so všetkými značkami PODov s priemerom 44 mm.
Na vrchnej časti Gaggia New Classic nájdete naozaj štedrú plocha na predhriatie až 5 šálok. Nahrievanie kávovaru je veľmi rýchle a jeho ovládanie jednoduché. Podobne ako väčšina kvalitnejších kávovarov nie je vybavený kolieskom, ale 3 samostatnými tlačidlami s LED indikáciou. Prvé z nich slúži na zapnutie/vypnutie, resp. na uspanie, keďže tento model nie je možné vypnúť úplne. Druhým tlačidlom pripravíte kávu a tretím spustíte parnú trysku.
Tryska je určená na napenenie mlieka a taktiež na ohrev vody na čaj či iný teplý nápoj. Trochu nepraktické sa nám zdá jej umiestnenie a nemožnosť jej polohovania. Trysku totiž môžete iba zasunúť dovnútra kávovaru alebo vysunúť nabok. Poslednou dôležitou súčasťou Gaggia New Classic je jeho nádržka na vodu. Aj v tomto prípade je transparentná, výnimočný je však jej objem, ktorý predstavuje až 2,1 l.
Typ = pákový ● Príkon = 1 050 W ● Tlak = 15 barov ● Objem nádržky na vodu = 2,1 l ● Hmotnosť = 7 kg ● Rozmery (š x h x v) = 24 x 24 x 34 cm
Sage BES 875 BSS
Pákový kávovar, tlak 17 barov, integrovaný mlynček, nastavenie teploty, ukazovateľ tlaku pri extrakcii, výhrevná doska na šálky, regulovateľná parná tryska.
Pozrieť najlepšiu ponukuSage BES 875 BSS patrí do kategórie kávovarov, na ktorých je ťažké hľadať chyby. Chuť a kvalita výslednej kávy, ak sa pohráte s jeho jednotlivými nastaveniami, jednoducho nemá chybu. Pri jeho porovnaní s modelmi určenými na domáce použitie ide o vysoký nadpriemer, samozrejme, medzi tými profesionálnym za niekoľko tisíc by sme našli určite i lepšie kúsky.
Sage je podobne ako model Gaggia New Classic poloprofesionálnym pákovým kávovarom, na rozdiel od neho však disponuje niekoľkými funkciami, ktoré ho radia do podstatne vyššej triedy, čomu zodpovedá aj jeho celkom vysoká obstarávacia cena. Prvou z nich je integrovaný kónický mlynček s kapacitou 250 g. Je vybavený kovovými mlecími kameňmi a až 18 stupňami mletia kávových zŕn. Namletá káva sa sype priamo do páky, ktorú uchytíte do držiaka pod jeho otvorom. Jej množstvo pritom môžete nastaviť automaticky aj manuálne.
Ďalšou výbornou vlastnosťou kávovaru Sage BES 875 je presné udržiavanie teploty počas celého procesu extrakcie kávy, ktoré zabezpečuje elektronický teplotný systém Thermocoil s minimálnou odchýlkou +-1 °C. Teplotu vody si môžete navyše nastaviť aj „ručne, i keď iba v rozmedzí +-2 °C. Za skvelou chuťou výsledného nápoja stojí ďalej systém nízkotlakového predsparenia, ktorý je taktiež regulovateľný.
Kávovar dosahuje tlak 17 barov, čo je pri jeho výkone viac než dosť. Navyše, je vybavený ukazovateľom tlaku pri extrakcii. Ako ste už pravdepodobne pochopili i sami, tento model nie je tou najlepšou voľbou pre úplných začiatočníkov. Jeho ovládanie sa dá označiť za vcelku jednoduché, avšak správne nastavenie všetkých funkcií chce prax. Na druhej strane, ak patríte k náročným kávičkárom a aspoň trochu skúseným baristom, BES 875 je pre vás tým pravým orechovým.
Kávovar od Sage je vybavený pevným kovovým tamperom na utlačenie kávy v páke. Oceňujeme odkladací priestor hneď vedľa otvoru mlynčeka, do ktorého tamper odložíte, takže je vždy po ruke. Súčasťou tohto modelu je nerezová kanvička na napenenie mlieka so zabudovaným teplomerom, vďaka ktorému mlieko neprepálite. Parná tryska má vysoký výkon, je celokovová a otočná v 360 °, ak si teda potrpíte na naozaj kvalitné „penenie“, tento model vám bude vyhovovať.
Do kávovaru bez problémov umiestnite aj extra vysoké poháre (napr. na caffe latte), čo sa však ukazuje ako menší problém pri použití klasických šálok na malé presso. Páka sa nachádza veľmi vysoko, v dôsledku čoho tečúca káva strieka všade naokolo.
Z praktických vlastností nás oslovila funkcia Dry Puck, ktorá slúži na odstránenie prebytočnej vody z kávy v páke po jej extrakcii, vďaka čomu usadeninu vyberiete veľmi jednoducho. Ďalšou výbornou funkciou je Clean Me. V praxi ide o svetelnú kontrolku, ktorá vás upozorní na nutnosť odvápnenia kávovaru. Menším sklamaním takéhoto drahého a pokrokového modelu je absencia indikátora prázdnej nádržky na vodu. Jej objem je síce štedrý, má až 2 l, ak však voda dôjde v strede extrakcie, nie je to nič príjemné. Za plus považujeme výhrevnú dosku na predhriatie šálok.
Typ = pákový ● príkon = 1 850 W ● Tlak = 17 barov ● Objem nádržky na vodu = 2 l ● Kapacita integrovaného mlynčeka = 250 g ● Hmotnosť = 9,7 kg ● Rozmery (š x h x v) = 31 x 30 x 42 cm
Ďalšie zaujímavé produkty
Ponuka výrobcov a predajcov pákových kávovarov je veľmi pestrá a široká. Do nášho testu s podrobnými recenziami sa dostali tie modely, ktoré nás zaujali pomerom medzi cenou a kvalitou, nadštandardnými funkciami alebo sa ukázali ako veľmi populárne medzi samotnými spotrebiteľmi. Natrafili sme však i na niekoľko ďalších zaujímavých kúskov, ktoré nie sú stopercentne dokonalé, zároveň však dosť atraktívne na to, aby sme vám ich s čistým svedomím odporučili.
Napr. Klarstein Arabica Comfort je cenovo dostupný kávovar s nadštandardným tlakom 20 barov, vyberateľnou nádobou na vodu s objemom 1,8 l, samočistiacim programom, výhrevnou plochou na predhrievanie šálok, kompaktnými rozmermi a napeňovačom mlieka, ktorý nenájdete ani u mnohých podstatne drahších modelov.
Ďalším kávovarom, ktorý na nás urobil veľmi dobrý dojem, je Sencor SES 1710BK za spotrebiteľsky prívetivú cenu. Má tlak 15 barov, funkciu predsparenia, celkom výkonnú parnú trysku, výhrevnú plochu na šálky a indikátor hladiny vody v nádržke. V skratke, disponuje všetkým, čo je potrebné na prípravu dobrej kávy. Na druhej strane, ide o model v cenovej kategórii do 100 eur bez pokročilých nastavení a funkcií, má nízku hmotnosť, a teda i horšiu stabilitu, a najlepšie nie je ani celoplastové prevedenie.
Delonghi EC 9335.M La Specialista patrí do kategórie skoro profesionálnych kávovarov, ktorých obsluha si vyžaduje aspoň minimálne skúsenosti z oblasti „baristiky“. Jeho hlavnou nevýhodou je, logicky, cena. Dosahuje tlak 19 barov, je vybavený integrovaným mlynčekom, veľkou 2 l nádržkou na vodu, tryskou na napenenie mlieka, má presnú reguláciu teploty, niekoľko prednastavených programov na prípravu rôznych druhov kávových nápojov a na zahodenie nie je ani jeho celokovové robustné prevedenie a pekný dizajn.
Kávovar Sage SES500BSS je kompaktný model, pomocou ktorého pripravíte kávu presne podľa vašej chuti. Disponuje veľmi presnou reguláciou teploty, funkciou predsparenia a parnou tryskou na mlieko. K jeho výhodám patrí možnosť nastavenia času extrakcie, veľmi rýchle nahrievanie, automatické čistenie po každej príprave kávy, kovový tamper, kompaktné rozmery a výhrevná doska na šálky. K mínusom zaraďujeme trošku horšiu stabilitu a vyššiu obstarávaciu cenu.
DeLonghi Stilosa EC 235.BK je ďalším cenovo dostupným modelom. Z pozitívnych vlastností nás na ňom zaujal dostatočný tlak 15 barov, oddelené termostaty pre kontrolu teploty vody a pary, možnosť použitia mletej aj porciovanej kávy, funkcia automatického vypnutia a celkom dobrá parná tryska na napenenie mlieka. K parametrom, ktoré nie sú najlepšie, patrí horšia stabilita, menšia plocha na predhrievanie šálok a trošku „krehká“ rúčka na páke.
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Popularita jednotlivých pákových kávovarov sa mení naozaj každú chvíľu. A keďže vám chceme prinášať čo najaktuálnejšie informácie, pripravili sme si pre vás priebežne upravovaný prehľad súčasne najpredávanejších modelov podľa portálu Heureka.sk.
Návod, ako vybrať pákový kávovar
Pákové kávovary sú nenahraditeľnou súčasťou kuchynskej výbavy všetkých milovníkov kávy, ktorí si okrem jej popíjania vychutnávajú aj jej prípravu. Kým obsluhu základných modelov na domáce použitie zvládnu aj úplní začiatočníci, pri kúpe drahšieho, a teda i kvalitnejšieho kúska, je nevyhnutné ovládať aspoň základné baristické zručnosti.
Preto by ste sa nemali orientovať len podľa známeho „porekadla“ drahšie je lepšie. Za najlepší pákový kávovar sa dá označiť taký, s ktorým si váš obľúbený nápoj užijete už počas jeho prípravy. O tom rozhodujú predovšetkým jeho parametre, funkcie a doplnky, ktorými vás postupne prevedieme.
- Typy kávovarov
- Tlak kávovaru
- Teplota vody
- Príkon, výkon a spotreba
- Parná tryska na napenenie mlieka
- Páka a sitká/filtre
- Nádržka na vodu
- Materiál, hmotnosť, stabilita a rozmery
- Automatické vypnutie a režim Stand by
- Funkcia predhriatia šálok, odkvapová miska a max. výška šálok
- Nastavenie veľkosti kávy
- Spôsob údržby
- Cena a renomovaní výrobcovia
Typy kávovarov alebo ktorý je vhodný práve pre vás
Pákový kávovar je len jednou z možností, ako si v pohodlí domova pripravíte vašu obľúbenú kávu. Na začiatku vášho výberu by ste sa preto mali rozhodnúť, či je táto alternatíva vhodná práve pre vás. Ďalšími možnosťami sú automatické alebo kapsulové kávovary.
Pákové kávovary
Pákové kávovary sú vhodnou voľbou pre skutočných kávičkárov, ktorí si neužívajú len popíjanie, ale i samotnú prípravu tohto nápoja. Pri príprave kávy sa nevyhnete „práci“, navyše, musíte získať aspoň aké-také skúsenosti. Na oplátku získate kávičku vyladenú do posledného detailu. Pákové kávovary môžete vlastniť už za veľmi prijateľnú cenu. Neobmedzujú vás vo výbere kávy, mínusom je nutnosť dokúpenia ďalšieho príslušenstva, predovšetkým mlynčeka.
Kapsulové kávovary
Kapsulové kávovary sú veľmi populárnou alternatívou. Spravidla sú dostupné za prijateľné ceny, samozrejme, natrafíte aj na drahšie kúsky. Ich výhodou je veľmi jednoduchá príprava kávy, obsluha aj údržba. Pri kapsulových kávovaroch musíte počítať s vyššími prevádzkovými nákladmi, keďže sú kompatibilné len so špeciálnymi kapsulami. Nevýhodou sú aj menšie možnosti pri príprave kávy, no a niekomu nemusí vyhovovať ani jej chuť. Na druhej strane, v kapsulovom kávovare si pripravíte aj iné, napr. kakaové či ovocné nápoje.
Automatické kávovary
Automatické sú akýmsi kompromisom medzi pákovými a kapsulovými kávovarmi. Káva je v nich pripravovaná z čerstvo pomletých zŕn (mlynček je ukrytý v tele spotrebiča), celý proces je však automatický, takže nemusíte absolvovať kurz pre baristov. Ich výhodou je jednoduchá obsluha a vysoká kvalita finálneho nápoja. K nevýhodám patrí vysoká obstarávacia cena a riziko prehrievania kávových zŕn nasypaných vo vnútri kávovaru, čo môže ovplyvniť výslednú chuť kávy.
Tlak kávovaru
Na výslednú kvalitu kávy pripravenej v pákovom kávovare vplývajú najmä 2 faktory: tlak a teplota. Všeobecné odporúčania pre výber kávovarov určených na domáce používanie znejú, že kvalitný model by mal disponovať 9 až 15 barmi. 9 barov je však málo.
Profesionálne kávovary síce spravidla nedosahujú tlak vyšší ako 15 barov. Niektoré z nich sú na tom dokonca ešte horšie, bežne natrafíte na kúsky s tlakom 2 až 6 barov. Ich výhodou je stabilnosť tlaku, čo väčšina domácich kávovarov nedokáže. Tlak pri príprave kávy kolíše, preto je potrebné, aby dosahoval vyššie hodnoty. Naše odporúčanie teda znie, aby ste „nešli“ pod 15 barov.
Pákové kávovary môžu alebo nemusia byť vybavené tlakovým čerpadlom. Integrované čerpadlo je plusový bod. Stojí za maximálnym tlakom, ktorý dokáže kávovar vyvinúť, navyše, prejaví sa aj na jeho plynulom udržiavaní. Kávovary bez integrovaného tlakového čerpadla sú lacnejšie, avšak menej výkonné. Spravidla nedosahujú tlak vyšší ako 4 bary. Ich nevýhodou je aj nekonštantné udržiavanie tlaku.
Teplota vody
Ideálna teplota na prípravu espressa sa pohybuje medzi 90 až 96 °C. Váš kávovar by ju preto mal „vedieť“ dosiahnuť, ale taktiež udržať počas celého procesu extrakcie. Tým, ktorí sa s kávou radi „vyhrajú“, odporúčame modely s regulovateľnou teplotou. Táto možnosť však nemusí vyhovovať všetkým. Ak sa nechcete prplať s nastavovaním kávovaru, vyberte si radšej kúsok s teplotou nastavenou fixne na 90 až 96 °C.
Veľmi nápomocnou vlastnosťou kávovaru sú oddelené termostaty na vodu a paru. Pri napeňovaní mlieka sa totiž voda v jeho „útrobách“ musí nahriať na podstatne vyššiu teplotu. Dobrou alternatívou k oddeleným termostatom je zabudované chladenie.
Príkon, výkon a spotreba
Príkon rozhoduje o výkone kávovaru, do istej miery aj o jeho spotrebe, ktorú však pri spotrebiči, akým je kávovar, nemusíte príliš riešiť. Budete ho zapínať len na pár minút, nákladové prevádzky na elektrickú energiu teda predstavujú centy.
Domáce pákové kávovary môžu mať príkon od slabých 200 až do viac ako 2 000 W, poloprofesionálne modely pokojne i takmer 3 000 W. Čím vyšší je príkon daného modelu, tým výkonnejší je, nemusí to platiť vždy. Modely s príkonom pod 1 000 W však vo všeobecnosti pripomínajú skôr hračkársku verziu.
Parná tryska na napenenie mlieka
Parné trysky (dýzy) na napenenie mlieka nájdete na drvivej väčšine pákových kávovarov (aspoň my sme nenašli také bez nich). Na prvý pohľad ide o maličkosť, v skutočnosti o veľmi dôležitý parameter. Kvalita a výkon trysky má v prvom rade priamy vplyv na predajnú cenu kávovaru.
Na naozaj lacných modeloch (do 100 eur) sa spravidla nachádzajú trysky plastové (na kovovú dýzu sa nasádza odnímateľná plastová koncovka), ktoré nie je možné regulovať, a ani ich samotný výkon nie je uspokojujúci. V preklade, mlieko napeníte, nečakajte však žiadne zázraky.
Aby ste si na domácom pákovom kávovare pripravili „latéčko“ ako z dobrej kaviarne, budete potrebovať celokovovú trysku s reguláciou. Dôležitým detailom je aj jej tvar, resp. tvar koncovky, ktorú ponárate do mlieka. Za vhodnú alternatívu považujeme rovné alebo trysky zakončené akousi guľôčkou. Naopak, široké oválne koncovky nie sú najlepšie. Upozorňujeme, že napeniť dokonalé mlieko chce trochu praxe. Ak si na túto výzvu netrúfate, odporúčame vám hľadať medzi modelmi s automatickým napeňovačom a integrovaným zásobníkom na mlieko.
Páka a sitká/filtre
Páka, nazývaná tiež ako držiak na sitká/filtre, je jednou z najdôležitejších častí kávovaru. Jej kvalitu pritom odhalíte už z fotografie a základného popisu. Prvé pravidlo, celokovové páky sú najlepšie, ale i najdrahšie. Tie plastové nájdete na drvivej väčšine lacnejších kávovarov. Nie sú vyslovene zlé, problémom je najmä ich životnosť.
V základnej výbave by ste mali nájsť minimálne 2 kusy sitiek/filtrov. Prvé z nich spravidla slúži na 1, druhé na 2 dávky kávy. Popravde, zaobídete sa aj bez nich, množstvo kávy na prípravu 1 alebo 2 šálok však budete musieť odhadnúť sami. Ak je kávovar dodávaný s 3 sitkami, na 99 % ide o model, v ktorom môžete použiť mletú aj porciovanú kávu, teda tzv. pody. V neposlednom rade sa zamerajte na informáciu, či ide o rozložiteľné alebo pevné sitká. Prvá možnosť vám uľahčí ich údržbu.
Nádržka na vodu
Integrovaná nádržka na vodu zvykne mať objem od 0,5 do cca 3 l. Menšia nádobka = menší kávovar. Nie je to pravidlom, no takéto mini kúsky sú spravidla lacnejšie, majú nižší príkon, a teda i spotrebu. V tomto smere je dôležité, ako často a koľko kávy budete pripravovať. V dvojčlennej domácnosti si vystačíte s menšou nádobkou s objemom okolo 1 l, ak budete tento „životabudič“ pripravovať pravidelne pre 4 a viac ľudí, odporúčame vám siahnuť po modeli s min. 2 l nádržkou.
Neprehliadnite, či je daný model vybavený indikátorom prázdnej nádržky, a to najmä vtedy, keď je nádržka nepriehľadná, integrovaná v tele kávovaru alebo umiestnená na jeho zadnej strane. V týchto prípadoch totiž nevidíte, kedy v nej dôjde voda, čo sa môže stať aj priamo v priebehu extrakcie.
Materiál, hmotnosť, stabilita a rozmery
Na výrobu tela pákových kávovarov sa používajú prevažne 2 materiály, plast a kov (rôzne druhy), prípadne ich kombinácia. Celokovové modely sú pevnejšie, odolnejšie a stabilnejšie. Ich vyššia hmotnosť stojí za lepšou stabilitou pri nasadzovaní páky na hlavu. Plast je plast. Zvykne sa opotrebovať skôr, kávovar má spravidla nižšiu hmotnosť, a teda i horšiu stabilitu. Nižšia hmotnosť sa zväčša odzrkadlí aj na vibráciách počas extrakcie kávy. Pri naozaj ľahulinkých modeloch nie je vylúčené, že šálka skončí mimo priestoru v kávovare.
V každom prípade vám odporúčame hľadať modely s protišmykovou úpravou na spodnej strane. Môže ísť o prísavky, gumené pásy, nožičky atď. Uvidíte, že tento detail, nie je detailom. Ak si chcete pripraviť naozaj dobrú kávu, páku je potrebné dokonale „utiahnuť“. Ľahký kávovar, ktorý sa ešte šmýka po podložke, to neznie dobre.
Na rozmery kávovarov vplýva viacero faktorov, o ktorých sme hovorili vyššie. Ide najmä o objem nádržky na vodu, príkon a prítomnosť tlakového čerpadla. Väčšie modely zvyknú byť výkonnejšie, čo nemusí byť pravidlom. O tom, aký veľký kávovar je pre vás prijateľný, rozhodujú najmä priestorové možnosti vašej kuchyne.
Automatické vypnutie a režim Stand by
Funkcia automatického vypnutia je veľkým plusom. Ak ju kávovar má, všimnite si, po akej dobe dôjde k jeho vypnutiu. Tradične je to 20 až 30 min. Režim Stand by je veľmi podobnou funkciou. Kávovar sa však nevypne, ale prepne do úsporného režimu. Dajte si pozor, pretože niektoré, hlavne drahšie kávovary niekedy nie je možné vypnúť vôbec. Kým ostanú zapojené do siete, sú neustále zapnuté v režime Stand by.
Funkcia predhriatia šálok, odkvapová miska a max. výška šálok
Ak je kávovar vybavený výhrevnou doskou na vrchnej strane, môžete na ňom predhrievať šálky. Ide o veľmi dôležitú záležitosť, keďže rýchle schladenie espressa studenou šálkou má zásadný vplyv na jeho konečnú chuť. Na druhej strane, výhrevnú dosku nahradí aj obyčajné ponorenie šálky do teplej vody.
Dôležitou súčasťou kávovaru je odkvapová miska, prípadne mriežka. Na výber máte misky odnímateľné, výnimočne aj tie, ktoré sú v kávovare umiestnené fixne. Prvá možnosť je určite lepšia. Zjednodušuje údržbu a umožňuje do kávovaru vložiť aj vyššie šálky/poháre. Max. výška pohárov, ktoré je možné použiť s daným modelom, je ďalší podstatný parameter.
Nastavenie veľkosti kávy
Na lacnejších kávovaroch pomocou kolieska, prípadne tlačidla, spustíte prúd horúcej vody, ktorá preteká pákou a kávou. Zastaviť ju musíte ručne, čo znamená, že ideálne množstvo vody na prípravu daného typu kávy musíte odhadnúť sami. Ak kávovar disponuje možnosťou nastavenia veľkosti kávy, stačí zvoliť príslušný režim a o všetko ostatné sa postará on sám. Na niektorých modeloch si môžete naprogramovať aj vlastné režimy a uložiť ich do integrovanej pamäte.
Spôsob údržby
Kým kapsulové aj automatické kávovary väčšinou disponujú rôznymi samočistiacimi či preplachovacími programami, tie pákové sú viac mechanické. Kontrolka indikácie zavápnenia či zanesenia hlavy kávou je na nich taktiež skôr výnimkou.
Čistenie a odvápňovanie budete teda musieť vykonávať „ručne“. Z hľadiska údržby sa preto zamerajte skôr na prevedenie kávovaru. Dá sa jednoducho „rozobrať“ a poutierať? Sú časti, ako odkvapová miska, parná tryska či nádržka na vodu umývateľné v umývačke riadu?
K praktickým funkciám, ktoré vám uľahčia údržbu patrí:
- Indikátor zavápnenia vás upozorní na nutnosť odvápnenia kávovaru.
- Samočistiaci režim je veľkým plusom, ktorý podstatne uľahčuje údržbu kávovaru. Všimnite si, či ide o priebežný režim, ktorý sa spustí po každej príprave kávy, alebo ho musíte spustiť vy.
Cena alebo ktorý domáci kávovar je najlepší pre vás
Niečo sme naznačili už na začiatku nášho návodu. Nie každý najdrahší musí byť i ten najlepší pákový kávovar práve pre vás. Ak nemáte v tejto oblasti žiadne alebo len minimálne skúsenosti, nutnosť vlastného nastavenia teploty, tlaku či stupňa mletia kávových zŕn môže zapríčiniť, že výsledná kvalita nápoja nebude vôbec podľa vašich predstáv. Navyše, jej príprava bude všetko, len nie príjemná.
Preto sme pre vás kávovary rozdelili do 3 pomyselných cenových kategórií, na základe ktorých zistíte, či ide o model:
- na domáce použitie s jednoduchou obsluhou, v ktorom si pripravíte dobrú, ale nie TOP kávu,
- pre náročných, ale nie príliš skúsených baristov, ktorí si potrpia na detaily,
- ktorý je vhodný pre najnáročnejších kávičkárov so skúsenosťami
Najlacnejšie pákové kávovary pre nenáročných
Túto kategóriu je možné rozdeliť na akési 2 podkategórie, a to na najlacnejšie pákové kávovary za cenu do 100 a lacné kávovary za cenu do 200 eur. „Stovková“ kategória je určená pre bežných spotrebiteľov, ktorí chcú dobrú kávu pripravenú rýchlo a iba pomocou jediného pootočenia kolieskom. Tieto modely bývajú spravidla plastové, čo stojí za horšou stabilitu a nutnosťou ich pridržiavania pri nasadzovaní páky na hlavu. Nečakajte žiadne pokrokové funkcie a ani príliš vysokú kvalitu parnej trysky na napenenie mlieka. Milovníci „latečiek“ pri takýchto kávovaroch väčšinou po čase „presedlajú“ na napeňovanie v ručnom french presse, pretože ten mlieko napení lepšie.
Lacné kávovary za cenu od 100 do 200 eur sú z hľadiska ovládania a kvality pripraveného nápoja veľmi podobné. Väčšinou na nich nájdete aj rôzne praktické detaily, ako je indikátor prázdnej nádržky na vodu či zavápnenia, možnosť prednastavenia veľkosti kávy, viac sitiek do páky a možnosť použitia porciovanej kávy. Kávovary sú zväčša vyrobené z plastu a kovu, ich stabilita a celková odolnosť preto stále nie sú najlepšie. Podstatne kvalitnejšia a výkonnejšia na nich býva parná tryska na mlieko.
Pákové kávovary pre tých so skúsenosťami
Do tejto kategórie sa dajú zaradiť kávovary za 300 až 500 eur. Väčšinou ide o celokovové modely s nastaviteľnou teplotou aj veľkosťou nápoja. Na niektorých môžete regulovať aj tlak a parnú trysku. Výhrevná plocha na šálky je akousi samozrejmosťou, rovnako ako parná tryska s minimálne 2 režimami. Tieto pákové kávovary vedia pripraviť naozaj dobrú kávu, avšak iba za predpokladu, že ich viete správne nastaviť.
Poloprofesionálne TOP kávovary
Nakoniec tu máme TOP kávovary za cenu od 600 do 1 000 eur. Vlastnosťami sa podobajú na modely z predchádzajúcej kategórie, ich ovládanie si však vyžaduje zas o niečo väčšie skúsenosti a zručnosti. Okrem veľkosti nápoja a teploty si na nich môžete nastaviť aj tlak pri extrakcii. Nastaviteľná je spravidla taktiež funkcia predsparenia a parná tryska. Väčšina takýchto drahých modelov je vybavená integrovaným mlynčekom, pri ktorom je taktiež nevyhnutné navoliť správnu hrubosť mletia. V skratke, ak je pre vás zložitá i príprava „turka“, na takomto poloprofesionálnom kávovare bude pre vás „výroba“ obyčajného espressa hotovou španielskou dedinou.
DeLonghi, ETA, Rowenta, Catler alebo Krups? Najlepšie značky pákových kávovarov
Kvalitné pákové kávovary nájdete v ponuke mnohých výrobcov. K tým, ktorí sú vo všeobecnosti pokladaní za overených a cenovo dostupných, patrí napr. Electrolux, ETA, Klarstein, Rowenta či Sencor. Ak hľadáte kúsok od skutočných špecialistov, odporúčame vám hľadať v ponuke výrobcov talianskych pákových kávovarov, medzi ktorých patrí napr. značka De'Longhi či Gaggia. Za kvalitné sa dajú označiť aj pákové kávovary nemeckej značky Krups či tie od Sage, s ktorými sa v našich končinách stretnete aj pod obchodným názvom Catler.
Otázky a odpovede (FAQ)
V našom návode sme preskočili niekoľko dôležitých parametrov, ktoré patria v súvislosti s pákovými kávovarmi k často diskutovaným. Preto sme ich zaradili do sekcie odpovedí na najčastejšie otázky spotrebiteľov. V prípade, že odpovede, ktoré sú najdôležitejšie pre vás, nenájdete ani v nasledujúcich riadkoch, privítame vaše otázky v komentároch pod článkom.
Je lepší pákový kávovar s mlynčekom alebo bez neho?
Čo je tamper a ktorý je najlepší?
Ako často odvápňovať pákový kávovar?
Electrolux EEA 111
Pákový kávovar, tlak 15 barov, na mletú kávu, výhrevná doska na šálky, neregulovateľná parná tryska, automatické vypnutie.
Pozrieť najlepšiu ponukuElectrolux EEA 111 je ideálny pre priemerne náročných milovníkov kávy, ktorí si nepotrpia na ultra pokrokové funkcie a zdĺhavé nastavovanie kávovaru. Jeho hlavnou výhodou je cena, ktorú v pomere ku kvalite a výkonu hodnotíme ako nadštandardne nízku.
Kávovar má celkom vysoký príkon, 1 470 W, a dosahuje tlak 15 barov, čo je super. Pred prípravou kávy ho musíte nechať predhriať, tento čas môžete využiť na predhriatie šálok. Podobne ako na ďalších 2 modeloch z podobnej kategórie, kávovaroch DeLonghi EC 685.M a ETA Storio 6181 90040, na jeho vrchnej strane nájdete výhrevnú dosku. Celkové prevedenie Electrolux EEA 111 hodnotíme tak na 70 %. Z hľadiska materiálov ide o kombináciu nerezovej ocele a plastu. Niektoré jeho časti sú teda celkom „krehké“.
Ovládanie je veľmi jednoduché. Na prednej časti kávovaru sa nachádza otočné koliesko, ktorého pootočením doľava pripravíte kávu, pootočením doprava naštartujete parnú trysku. Tá nie je z hľadiska výkonu tým najlepším na trhu, klasické napenenie mlieka však zvládne obstojne. Tryska je zložená z 2 častí, plastovú krytku môžete pohodlne „odmontovať“ a umyť pod vodou. Na to, že je kávovar zapnutý, vás upozornia LED diódy v pravom hornom rohu, ktoré slúžia aj na indikáciu práve nastaveného „programu“ (naparovanie alebo príprava kávy).
Odnímateľná je aj odkvapová miska, čo je plusom hneď z 2 dôvodov. Po prvé zjednodušuje to údržbu, po druhé do kávovaru môžete umiestniť trochu vyššie poháre. Pri použití misky sa doň totiž vojdú len naozaj malé šálky s objemom okolo 2 dcl. Ako ste už pravdepodobne pochopili, ide o model vybavený dvojpákou na prípravu 2 káv naraz.
Electrolux EEA 111 má vyberateľnú a priehľadnú nádržku na vodu, ktorá má objem 1,25 l. Indikátor, ktorý vás upozorní na nutnosť jej doplnenia, na kávovare absentuje. Rovnako tak na ňom nenájdete ani kontrolku zavápnenia. Ide o 100 % manuálny model bez smart funkcií, ako je nastavenie veľkosti kávy či teploty vody. Jedinou chytrou vlastnosťou tohto Electroluxu je automatické vypnutie po 30 min. nečinnosti.
Typ = pákový ● Príkon = 1 470 W ● Tlak = 15 barov ● Objem nádržky na vodu = 1,25 l ● Hmotnosť = cca 4,2 kg ● Rozmery (š x h x v) = 35,5 x 30,5 x 33,5 cm
ETA Latteria 4180
Pákový kávovar, tlak 20 barov, na mletú kávu, automatický mliečny systém, výhrevná doska na šálky, nastavenie množstva vody, automatické vypnutie.
Pozrieť najlepšiu ponukuPraktický poloautomatický pákový kávovar s nenáročnou obsluhou a možnosťou prípravy predvolených nápojov stlačením jedného tlačidla. Pákový kávovar je netypicky vybavený automatickým mliečnym systémom. Výhodou je tiež možnosť ohrevu šálok a veľká nádoba na vodu.
V našej redakcii sme otestovali pákový kávovar ETA Latterie 4180 s tlakom čerpadla až 20 barov. Takýto tlak je na prípravu skutočne kvalitnej kávy viac ako dostačujúci. Viacerí konkurenti disponujú tlakom čerpadla 15 barov. Príkon kávovaru je 1 450 W a pozitívom je rýchle zahriatie kávovaru. Na začiatok prípravy kávy teda nečakáte vôbec dlho.
Kávovar nedisponuje mlynčekom na kávu a potrebné je do páky s nerezovým sitkom dať už namletú kávu. Súčasťou balenia je praktická odmerka, ktorá má na druhom konci utláčadlo. V balení sú dve nerezové sitká, na prípravu jednej alebo dvoch káv súčasne. Ďalším benefitom je teda hliníková páka s dvoma výpustmi, ktorá umožňuje pripraviť až dva kávové nápoje súčasne.
Nádoba na vodu je odnímateľná a nachádza sa v zadnej časti kávovaru. Praktické je odklápacie veko a taktiež držadlo za pomoci, ktorého nádržku vyberiete. Objem je až 1 400 ml. Kávovar umožňuje individuálne nastavenie množstva kávy podľa potreby používateľa. Množstvo kávy tak pohodlne môžete prispôsobiť veľkosti šálky alebo podľa toho, akú silnú kávu máte radi. Teplotu káva nastaviť nemožno.
Kávovar disponuje v hornej časti priestorom na nahrievanie šálok. Zhruba po 5 minútach je plocha nahriata a skutoční kávičkári túto funkciu zaručene ocenia. Veľmi chválime celkové spracovanie kávovaru. Kombinácia plastu, nerezu a hliníka pôsobí moderne a veľmi odolne. Pod výpustom sa nachádza odnímateľná zberná nádoba. Využiť môžete taktiež vyklápaciu tácku na malé espresso šálky.
Najväčším benefitom, ktorý sme počas testovania ocenili, je rozhodne možnosť prípravy kávy za pomoci jedného tlačidla. Kávovar je vybavený odnímateľnou nádobou na mlieko. Objem nádoby je 250 ml. Nádoba disponuje reguláciou mliečnej peny. Záleží teda na vás, či máte radšej viac mliečnej peny alebo viac mlieka. Jedným stlačením dokážete pripraviť chutné Espresso, Lungo, Cappuccino alebo Latte. Šľahanie prebieha vďaka horúcej pare.
Stlačením jedného tlačidla prebehne celý proces bez toho, aby ste museli do prípravy kávovo-mliečneho nápoja zasahovať. Mliečna pena je hustá a porovnateľná s penou pripravenou klasickou parnou tryskou. Ak by ste chceli množstvo peny či mlieka doplniť, samostatným tlačidlom môžete množstvo upraviť. Kávovar si je následne schopný množstvo kávy a mliečnej peny zapamätať. Za jedinú nevýhodu považujeme len fakt, že pod páku sa nezmestia vysoké poháre. Tým pádom je príprava Latte limitovaná. Ide však len o estetický vzhľad nápoja – spodná vrstva mlieka a kávy sa uprostred zlievajú.
Kávovar je vybavený odvápňovacím systémom. Na ovládacom paneli s podsvietením sa nachádza tlačidlo údržby. Tento proces spúšťate pred prvotným spustením. Stačí postupovať podľa návodu. Dlhým podržaním tlačidla prebehne cyklus údržby samotného kávovaru a následné krátke podržanie (druhý krok údržby) prečistí i mliečnu nádobu. Cyklus údržby môžete aktivovať aj v prípade, že kávovar nepoužívate dlhšie ako 2 dni. Na odvápňovanie vás upozorní kávovar blikaním kontrolky údržby na žlto. Vtedy je potrebné použiť špeciálny čistiaci prípravok ETA Decalco na efektívne odvápňovanie.
Celkovo je ETA Latterie 4180 z nášho pohľadu vynikajúcou voľbou. Predovšetkým v pomere ceny a kvality na trhu má čo ponúknuť. Poteší tiež fakt, že ide o českého výrobcu s dobrým renomé. Kvalita prípravy kávy je na skvelej úrovni. Predovšetkým je výhodou možnosť prípravy kávy jedným stlačením tlačidla. Kávovar má samostatný program na prípravu Espressa, Lunga, Cappuccina a Latte. Príprava našľahanej mliečnej peny je taktiež veľmi kvalitná. Kávovar si dokáže zapamätať vaše nastavenia podľa toho, aké obľubujete množstvo kávy či mlieka a pomeru mliečnej peny. Systém Thermoblock a konštrukcia kávovaru umožňuje využiť ohrev šálok.
Veľkým pozitívom je jednoduchá údržba a upozornenie na potrebu odvápňovania. Výkon 20 barov je z hľadiska prípravy kvalitnej kávy veľkým benefitom. Nádržka na vodu má veľký objem, navyše je vyberateľná. Súčasťou balenia je zrozumiteľný a praktický návod, odmerka s utláčadlom a dve nerezové sitká. Kvalita materiálov pôsobí dobre, čelná strana je nerezová a rovnako tak plasty nepôsobia labilným dojmom. Kávovar váži len 4 kg a má pomerne kompaktné rozmery. Nevýhodou je z nášho pohľadu len príprava Latte do nižších a širších pohárov, pričom vrstvenie kávy nepôsobí tak efektne. Vysoké poháre sa pod výpust nezmestia.
Typ = pákový ● Príkon = 1 450 W ● Tlak = 20 barov ● Objem nádržky na vodu = 1,40 l ● Objem nádržky na mlieko = 250 ml ● Nahrievanie šálok = áno ● Nastavenie množstva vody = áno ● Nastavenie teploty kávy= nie ● Hmotnosť = cca 4,08 kg ● Rozmery (Š x H x V) = 32,5 x 28 x 30,5 cm
Testované produkty
Heureka.sk odporúča:
Klarstein Arabica TK8
Sencor SES 4040BK
DeLonghi EC 685.BK
SAGE BES 875 BSS
Sencor SES 1710 BK
Gaggia New Classic
DeLonghi EC 685.W
DeLonghi EC 685.R
DeLonghi EC 685.M
SAGE SES 878 BTR
DeLonghi ECO 311 W
Klarstein TK3G
Ďalšie články z kategórie Kávovary
Komentáre
Ďakujem za vysvetlenie, uvažovala som nad pákovým kávovarom, ale očividne bude pre mňa vhodnejšou voľbou automatický kávovar. Toto ej skôr pre poloprofesionálov.
Odpovedať
Chvíľu som pri robení kávy maturoval (pritom je manipulácia jednoduchá, len na to človek musí prísť), ale nakoniec som to zvládol a káva je výborná. Mám Delonghi 685 a odporúčam, dá sa nastaviť voda, teplota, čas, kávovar sa sám vypne, keď na to zabudnem, je spratný, čo je ideálne do mojej malej kuchyne.
Odpovedať
Na základe recenzií som kúpil kávovar Electrolux EEA 111. Podľa môjho názoru ide o vydarený produkt, ktorý má dobrý pomer ceny a výkonu. Káva je chuťovo dobrá a vyzdvihujem aj tvorbu peny, ktorá je bohatá. Pravdepodobne tomu napomáha mriežka, ktorá sa nachádza na spodku sitka. Kávovar sa hodí do domácnosti, ale napríklad aj na chatu, keď si chcete spríjemniť oddychové chvíle kvalitnou kávou.
Odpovedať
Zaujal ma retro dizajn kávovaru ETA Storio 6181 90040, no hlavným dôvodom kúpenia bolo kvalitné vyhotovenie s ohľadom na obstarávaciu cenu. Kávovar má tichý kompresor, rýchlo zohrieva vodu a potom dokáže aj dlho udržať teplotu. Páči sa mi, že sitká dobre držia v páke a pri čistení nevypadávajú. Vyskúšal som viacero druhov káv a chutia mi. Prístroj dobre zvláda aj jemnejšiu mletú kávu. Pochvalu si vyslúži perfektne fungujúca parná tryska, tichý chod, šľahanie mlieka aj praktické rozmery - kávovar sa bez problémov zmestí do menšej kuchyne. Oceňujem jednoduchosť kávovaru bez zbytočnej elektroniky aj dostatočný tlak (maximálne 20 barov). Nádržka na vodu je dostatočne veľká a nachádza sa na zadnej strane, uvítal by som však skôr, keby sa nachádza na boku, inak je kávovar super a nemám mu čo vytknúť.
Odpovedať
Mám kávovar DeLonghi EC 685.M a zatiaľ som s ním spokojná, no mám ho krátko. Páči sa mi, že rýchlo zohrieva vodu, má dostatočný tlak, pekný dizajn a paru vypúšťa okamžite. Kávovar má akurátne rozmery, preto je priestorovo nenáročný a na kuchynskej linke nezaberá veľa miesta. Oceňujem ľahkú manipuláciu a skvelú chuť pripravenej kávy. Kávovar sa po dovarení kávy automaticky vypne. Viem si nastaviť podľa potreby vodu, teplotu aj čas. Ak ho porovnám so starým kávovarom DeLonghi, ktorý som mala predtým, tento robí menej peny, ale to mi až tak neprekáža. Kávovar pri príprave kávy len minimálne vibruje a k dispozícii je aj voliteľný filter do nádržky na vodu, ktorý sa dá dokúpiť samostatne. V balení bola navyše jedna fľaštička originálneho odvápňovacieho roztoku. Čiže kúpu vnímam pozitívne, pretože spĺňa všetko to, čo by mal.
Odpovedať
Na kávovare Electrolux EEA 111 ma zaujala výhrevná horná doska na predohrev šálok. Kávička je naozaj vynikajúca a pena je bohatá, práve tak mám kávu najradšej. Recenzie, ktoré som čítala pred kúpou, neklamali.
Odpovedať
Veľmi dobrú kávu robí Sencor SES 1710BK a napeňovanie mlieka je tiež v poriadku. Páči sa mi veľká nádržka, ešte sa mi nikdy nestalo, že by mi došla voda, mením ju len preto, aby nebola stará. Hluk je v poriadku, ale vadí mi, že káva nie je príliš teplá, prístroj by mohol hriať viac, no za tú cenu spokojnosť.
Odpovedať
Vychutnávam si výbornú kávičku z kávovaru Krups XP, ktorý sa rýchlo nahreje. Zatiaľ funguje dobre, no je dosť hlučný. Dizajn je veľmi pekný a cena prijateľná, preto voči nemu nemám žiadne extra výhrady.
Odpovedať
Delimano Joy má jednoduchú obsluhu, bol za dobrú cenu a robí výbornú kávu. Kúpil som ho do kancelárie, aby som si mohol vychutnávať káva aj v práci. Kávovar je skladný, no predsa len má jednu nevýhodu. Pokiaľ je káva jemnejšie zomletá, napr. na espresso, musí sa umyť celý prekvapkávač, pretože sa to všetko zašpiní.
Odpovedať
Klarstein TK3G varí výbornú kávu, je malý a nezaberá veľa miesta v kuchyni. Pomer ceny a výkonu je super. Na kávičke sa robí pekná hustá pena. Vadí mi, že zásobník na vodu je zozadu, viac by mi vyhovovalo, keby je na boku. Dizajn je krásny, obsluha ľahká... Skúšala som kávu z tmavšieho aj svetlejšieho praženia a v oboch prípadoch bola káva chuťovo veľmi dobrá. Kávovar je praktický a ľahko sa čistí.
Odpovedať
Nie je nad to, urobiť si kvalitnú kávu v pohodlí domova, kedykoľvek na ňu dostanem chuť. Nedávno sme si kúpili kávovar DeLonghi EC9335.M La Specialista, ktorý má jednoduchú obsluhu, pekný dizajn a vyššiu cenu, avšak za kvalitu sa vždy platí niečo navyše. :-) Páči sa mi, že hlavné časti sú kovové a nie plastové a že do pár sekúnd po zapnutí ho môžem hneď začať používať. Plusom je inteligentný smart tamper.
Odpovedať
Recenzie na kávovar Electrolux EEA 111 neklamali a som rada, že som na ne dala. Kávička je vynikajpca a má bohatú penu. Myslím si, že pomer ceny a výkonu je veľmi dobrý. Ovládanie je jednoduché a chýba mi len funkcia postavenia vriacej vody na čaj.
Odpovedať
Moje očakávania splnil kávovar SAGE SES 878 BTR, má veľa možností nastavenia, no pre začiatočníkov môže byť zložitý. Každá káva je však dokonalá, takže investícia do neho sa mi určite oplatila.
Odpovedať
Máme malý a lacný kávovar Cappriccio MOMERT 1161. Má tlak len 4 bar, ale postačuje to na prípravu menšieho množstva kávy. Zásobník na vodu má 0,7 litra a okrem pressa je možné pripraviť aj chutné cappuccino. Plusom je parná tryska na mlieko.
Odpovedať