Stropné ventilátory

Najlepšie stropné ventilátory 2024 + recenzie

Letné horúčavy dokážu potrápiť aj odolnejšie povahy. Najúčinnejším riešením, ako proti ním bojovať, je klimatizácia. Klimatizačné jednotky však nepatria k najlacnejším spotrebičom, navyše, ich inštalácia si neraz vyžaduje stavebné zásahy. Dostatočne efektívnou alternatívou sú stropné ventilátory. V prípade, že premýšľate nad kúpou tohto spotrebiča, ste na správnom mieste. Zostavili sme pre vás test stropných ventilátorov, v ktorom nájdete recenziu víťazného modelu Globo 0309, recenzie ďalších zaujímavých produktov, alternatívne tipy a praktický návod na výber.

Publikované: 02.02.2022
Aktualizované: 23.04.2024

Aký stropný ventilátor kúpiť?

Výber ideálneho stropného ventilátora nie je vyslovene náročný. Mali by ste prihliadať na rozmery priestoru, v ktorom ho budete používať, dôležité sú aj akési doplnkové funkcie, napr. spätný chod, kvalita spracovania a obstarávacia cena v pomere k všetkým vymenovaným parametrom. Ak sa pri výbere orientujete najmä na základe najdôležitejších vlastností toho či onoho spotrebiča, pripravili sme si pre vás stručný opis 3 stropných ventilátorovktoré sa dostali do nášho porovnávacieho testu.

Názov Hodnotenie Detail
Globo 0309 5* Zobraziť produkt
Tristar VE-5817 5* Zobraziť produkt
Klarstein Figo 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Globo 0309

Globo 0309

Stropný ventilátor so svetlom, počet lopatiek 4, priemer ventilátora 106,6 cm, šnúrové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 50 dB.

Zobraziť viac info

Kvalitný stropný ventilátor je určený do priestorov s výmerou do 15 m2. Zariadenie má priemer 106,6 cm a umožňuje tak efektívnu cirkuláciu vzduchu. Výkon je možné regulovať množstvom otáčok v troch úrovniach. Maximálny príkon je 60 W. Ide o stropný ventilátor so svetlom. Ide o klasický retiazkový systém.

Cenový trhák
Faro 33185

Faro 33185

Stropný ventilátor so svetlom, veľkosť miestnosti do 15 m², počet lopatiek 6, priemer ventilátora 81 cm, retiazkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, príkon 46 W, hmotnosť 5,45 kg

Zobraziť viac info

Stropný ventilátor Faro 33185 osloví nevšedným dizajnom, cenou, kvalitou spracovania aj výkonom. Uplatnenie nájde v miestnostiach s priemernou veľkosťou, poteší regulovateľný výkon a možnosť inštalácie na šikmé stropy. Integrované svetlo s objímkou E14 dosahuje výkon max. 40 W.

Náš TIP
Klarstein Figo

Klarstein Figo

Stropný ventilátor so svetlom, počet lopatiek 3, priemer ventilátora 132 cm, diaľkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 50 dB, príkon 55,9 W

Zobraziť viac info

Klarstein Figo je ďalší stropný ventilátor s osvietením, ktorý je vhodný do stredne veľkých miestností. Z hľadiska ceny ide o trochu drahší model. Ovládanie je diaľkové, rýchlosť je regulovateľná v 3 stupňoch a svetlo je nezávislé na ostatných funkciách spotrebiča. Klarstein Figo dosahuje primeranú max. hlučnosť, nachádza sa na ňom funkcia spätného chodu a má vcelku nízku spotrebu elektriny.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Aby sme mohli vybrané stropné ventilátory ohodnotiť, museli sme si jasne stanoviť, ktoré z parametrov sú najdôležitejšie. V prípade týchto spotrebičov sme sa zamerali na ich výkon v pomere k obstarávacej cene, hlučnosť, jednoduchosť a presnosť ovládania a doplnkové funkcie. K dôležitým parametrom sme zaradili aj dizajn a celkové prevedenie, keďže stropné ventilátory patria k pomerne výrazným bytovým doplnkom.

Pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Možnosti regulácie výkonu
Hlučnosť
Kvalita spracovania
Doplnkové funkcie
Spôsob ovládania
Dizajn

Ak ste sa do pustili ešte predtým, ako ste natrafili na náš test stropných ventilátorov, určite viete, že v ponuke slovenských predajcov sú dostupné stovky modelov s diametrálne odlišnými vlastnosťami za rozdielne ceny. Čím sme sa teda riadili pri výbere modelov, ktoré sme sa pre vás rozhodli zrecenzovať? Na prvom mieste pre nás bola kvalita. Preto sme sa zamerali na spotrebiče z dielne spoľahlivých značiek Westinghouse, Noaton, Klarstein a Faro.

Z dôvodu, aby naše recenzie stropných ventilátorov neboli len súhrnom našich subjektívnych hodnotení, sme prihliadali aj na spotrebiteľské názory na Heureka.sk, Mall.sk, Alza.sk, Okay.sk, Nay.sk. Datart.sk či Hej.sk. Dôležitou súčasťou recenzovania boli, samozrejme, aj samotné špecifikácie stropných ventilátorov a už spomínaný pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie stropných ventilátorov

Predtým, než naše recenzie „vypustíme“ do sveta, venujeme desiatky hodín študovaniu technických parametrov, ktorými disponujú dané modely, prieskumu trhu, ktorý zahŕňa porovnávanie cien, vlastností či výkonu vybraných spotrebičov, snažíme sa vyhľadať čo najviac spotrebiteľských hodnotení, ktoré sú pre nás jednou z najdôležitejších pomôcok, a za každých okolností je pre nás dôležité, aby naše hodnotenia neboli ovplyvnené výrobcami toho či onoho produktu. Naše recenzie sa snažíme písať čo najobjektívnejšie, pričom vždy prihliadame na to, čo je dôležité pre bežného spotrebiteľa. V teste stropných ventilátorov preto nájdete prevažne modely zo strednej cenovej kategórie, ktoré disponujú výkonom postačujúcim do priestorov s klasickými rozmermi.

Víťaz testu

Globo 0309

Stropný ventilátor so svetlom, počet lopatiek 4, priemer ventilátora 106,6 cm, šnúrové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 50 dB.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Stropný ventilátor Globo slúži výhradne na interiérové využitie, čo však vôbec neznamená, že by jeho funkčnosť bola menejcenná. Zariadenie je veľmi jednoducho montovateľné, pričom spotrebiteľov môže veľmi ľahko očariť elegantný vzhľad. Výhodou je rozličný povrch lopatiek, vďaka čomu je možné prispôsobiť otočenie lopatiek vlastnému štýlu a gustu. Štyri lopatky sú z prevažnej časti hnedé. Priemer vrtule značí, že pôjde o zariadenie skôr vhodné do miestností s výmerou 15 m2, no zvládne aj väčšie priestranstvá.

Z hľadiska materiálov sa rozhodne oplatí spomenúť kov, starú mosadz, sklo či dub s trstinou. Ovládanie funguje na princípe šnúrového, resp. ťahacieho spínača. Ventilátor tiež disponuje tromi výkonnostnými stupňami, pričom umožnený je ľavý i pravý chod. Keďže žiarovka ani v tomto prípade nie je súčasťou kupovaného balenia, svetlo zaintegrované vo ventilátore je možné spojazdniť pomocou vlastnoručne dokúpenej žiarovky s päticou E27. Ventilátor nielenže prevzdušní konkrétnu miestnosť, ale tiež poskytne dostatočné množstvo osvetlenia a zároveň skrášli priestor.

Pekný dizajn rustikálneho štýlu je síce špecifický, no dostatočne moderný na to, aby očaril vás i vašich hostí. V najväčších horúčavách dokáže ventilátor Globo ochladiť dokonca aj veľké miestnosti, čo určite nie je na zahodenie. V byte i v dome rozcirkuluje vzduch natoľko, že sa vám bude hneď lepšie bývať. Treba si však uvedomiť, že nejde o klimatizačnú jednotku, ktorá automaticky ochladí vzduch v miestnosti. Ventilátor potrebuje istý čas na to, aby sa postaral o ochladenie ovzdušia v príbytku. Najväčšou výhodou takýchto modelov je kombinácia osvetlenia a ventilátora v jednom zariadení.

Pozitíva

Svetlo a ventilátor v jednom
Jednoduchá montáž
Ochladí aj väčšie miestnosti

Negatíva

Chýba diaľkové ovládanie
Dizajnovo sa nemusí hodiť do každého príbytku

Veľkosť miestnosti: 15 m2 ● Počet lopatiek: 4 ● Priemer ventilátora: 106,6 cm ● Ovládanie: šnúrové ● Počet rýchlostí: 3 ● Otáčky: 115/185/235 ot./min. ● Svetlo: svetlo s päticou E27 ● Príkon: 60 W ● Napätie: 230 V

Cenový trhák

Faro 33185

Stropný ventilátor so svetlom, veľkosť miestnosti do 15 m², počet lopatiek 6, priemer ventilátora 81 cm, retiazkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, príkon 46 W, hmotnosť 5,45 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Stropný ventilátor Faro 33185 nás zaujal nevšedným dizajnom a pomerom medzi obstarávacou cenou, kvalitou spracovania a výkonom. Je určený do miestností s priemernou veľkosťou, má regulovateľný výkon a môžete ho inštalovať aj na šikmé stropy. Nedokonalosťou je, že výkon integrovaného svetla s objímkou E14 dosahuje max. 40 W, čo nie je najviac.

Faro 33185 s max. prietokom vzduchu 92,37 m³/hod. je vhodnou voľbou do miestností s rozlohou okolo 13 až 15 . Jeho výkon môžete regulovať štandardne v 3 stupňoch, a to od 135 do 242 ot./min. Príkon/výkon ventilátora predstavuje 46 W, čo považujeme za primerané. Tento model je možné inštalovať aj na šikmé stropy so sklonom do 30°. Jeho prevádzka je tichá a za plus považujeme aj funkciu spätného chodu, ktorú využijete počas vykurovacej sezóny.

Ovládanie ventilátora je retiazkové, môžete si však k nemu dokúpiť klasický alebo programovateľný diaľkový ovládač. Počítajte však s tým, že obstarávacia cena ovládačov je totožná až vyššia ako cena samotného ventilátora. Za najzásadnejšie nedokonalosti považujeme menšiu dĺžku retiazok na ovládaní, pomerne komplikovanú inštaláciu spotrebiča a slabú svietivosť integrovaného svetla, ktoré dosahuje max. výkon 40 W. Niektorým z vás nemusí vyhovovať ani netradičná objímka E14.

Negatívne spotrebiteľské recenzie na stropný ventilátor Faro 33185 súvisia výhradne s náročnejšou montážou, slabším výkonom integrovaného svetla a kratšími retiazkami na ovládaní. Ostatné parametre, ako je hlučnosť, výkon, obsluhakvalita spracovania či dizajn sú spotrebiteľmi hodnotené len a len pozitívne.

Pozitíva

Vysoký výkon a funkcia spätného chodu
Tichá prevádzka
Netradičný dizajn

Negatíva

Slabší výkon integrovaného svetla
Komplikovaná montáž
Netradičná objímka na svetle

Veľkosť miestnosti = do 15 m² ● Počet lopatiek = 6, priemer/ výška ventilátora = 81/39 cm ● Ovládanie = retiazkové ● Počet rýchlostí = 3 ● Otáčky = 135/190/242 ot./min. ● Max. prietok vzduchu = 92,37 m³/hod. ● Stupeň krytia = IP20 ● Svetlo = objímka E14/max. 40 W ● Príkon ventilátora = 46 W ● Napätie = 230/240 V ● Hmotnosť = 5,45 kg

Náš TIP

Klarstein Figo

Stropný ventilátor so svetlom, počet lopatiek 3, priemer ventilátora 132 cm, diaľkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 50 dB, príkon 55,9 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Stropný ventilátor Klarstein Figo, ktorý je vybavený integrovaným svetlom, je vhodný aj do väčších priestorov. Má veľký priemer, vysoký výkon, nízku hlučnosť a jeho spotreba elektriny je primeraná. K plusom zaraďujeme aj možnosť regulácie výkonu a funkciu spätného chodu.

Klarstein Figo s 3 lopatkami má priemer 132 cm, je vysoký 40 cm, váži 8,5 kg, jeho max. prietok vzduchu predstavuje 167,32 m³/min. a max. rýchlosť prúdenia vzduchu dosahuje 1,99 m/s, čo znamená, že ho využijete aj vo väčších priestoroch s rozlohou okolo 40 m². Ventilátor môžete ovládať v 3 stupňoch pomocou diaľkového ovládača, ktorý je súčasťou dodávky. Príkon 55 W, a teda i spotreba elektriny je primeraná výkonu. Pozitívom je vcelku nízka hlučnosť pri max. výkone. Aj tento model je možné umiestniť na šikmý strop, samotnú montáž hodnotíme ako trochu komplikovanú.

Na Klarstein Figo sa nachádza funkcia spätného chodu, takže ho využijete v letných i zimných mesiacoch, počas ktorých vám môže pomôcť znížiť prevádzkové náklady na vykurovanie. Integrované svetlo s objímkou E27 s mliečnym skleneným tienidlom, ktoré má 20 cm priemer, je možné pripojiť priamo na existujúcu elektrickú sieť. Funguje nezávisle na ventilátore, takže tento spotrebič poslúži tiež ako samostatné osvetlenie.

Stropný ventilátor Klarstein Figo sa medzi spotrebiteľmi teší veľkej obľube. K pozitívne hodnoteným parametrom najčastejšie zaraďujú spoľahlivý chod, nízku hlučnosť, pekný dizajn či možnosť jeho ovládania na diaľku. Negatívne recenzie súvisia s náročnejšou montážou a absenciou žiarovky aj batérií do diaľkového ovládača v balení.

Pozitíva

Vysoký a regulovateľný výkon – vhodný do veľkých miestností
Tichá prevádzka
Funkcia spätného chodu

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Náročnejšia montáž

Počet lopatiek = 3 ● Priemer/výška ventilátora = cca 132/40 cm ● Ovládanie = diaľkové ● Počet rýchlostí = 3 ● Max. objemový prietok = 167,32 m³/min. ● Hlučnosť = 50 dB ● Svetlo = pätica E27 ● Príkon ventilátora = 55,9 W ● Napätie = 220/240 V ● Hmotnosť 8,5 kg

Klarstein Valderama

Stropný ventilátor so svetlom, počet lopatiek 4, priemer ventilátora 106 cm, retiazkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 54 dB, príkon ventilátora 60 W, hmotnosť 5,4 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Stropný ventilátor Klarstein Valderama spadá do strednej cenovej kategórie, čomu zodpovedá jeho výkon aj funkcie. Ide o vzhľadovo zaujímavý model s retiazkovým ovládaním, ktorý využijete v miestnostiach s menšou rozlohou.

Stropný ventilátor Klarstein Valderama so 4 lopatkami, prietokom vzduchu, ktorý dosahuje 124,66 m³/min., a max. rýchlosťou prúdenia vzduchu 2,47 m/s, je vhodnou alternatívou do miestností s rozlohou okolo 10 až 15 m². Výkon ventilátora je nastaviteľný v 3 stupňoch a k dispozícii máte aj funkciu spätného chodu, ktorú oceníte v chladnejších obdobiach roka.

Ovládanie je retiazkové. Pozostáva z 2 retiazok, ktoré slúžia na samostatné ovládanie svetla a ventilátora. Hlučnosť tohto modelu dosahuje max. 54 dB, čo nie je úplne najmenej, spotrebiteľom však táto skutočnosť neprekáža a chod ventilátora pokladajú za dostatočne tichý. To isté platí aj o spotrebe elektriny, keďže príkon tohto modelu predstavuje 60 W. Klarstein Valderama je dizajnový stropný ventilátor, ktorý je vyhotovený v elegantnom prevedení vo farbách čerešňového a palisandrového dreva a má netradičný tvar lopatiek. Na integrovanom svetle sa nachádza kryt z mliečneho skla, ktorý pekne dopĺňa celkový dizajn spotrebiča. Pozitívnym parametrom je, že svetlo pozostáva z 2 žiaroviek, takže má dostatočnú svietivosť. Upozorňujeme, že žiarovky nie sú súčasťou dodávky.

V spotrebiteľských recenziách na stropný ventilátor Klarstein Valderama prevládajú hodnotenie ako „všetko super“ alebo „nie je čo vytknúť“. Užívatelia oceňujú tichý a spoľahlivý chod, funkciu spätného chodu a dostatočnú svietivosť integrovaného svetla.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom
Svetlo s 2 žiarovkami a dobrou svietivosťou
Tichá prevádzka

Negatíva

Vyšší príkon/spotreba
Vhodný len do menších miestností

Počet lopatiek = 4 ● Priemer/výška ventilátora =cca 106/38 cm ● Ovládanie = retiazkové ● Počet rýchlostí = 3 ● Max. objemový prietok vzduchu = 124,66 m³/min. ● Hlučnosť = 54 dB ● Svetlo = E27 ● Príkon ventilátora = 60 W ● Napätie = 230/240 V ● Hmotnosť = 5,4 kg

Ardes 107D

Stropný ventilátor so svetlom, počet lopatiek 4, priemer ventilátora 107 cm, šnúrové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, príkon ventilátora 70 W.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Stropný ventilátor Ardes je dokonalým pomocníkom pri zlepšení cirkulácie vzduchu počas horúcich letných mesiacov. Z výkonnostného hľadiska je na použitie vhodný aj vo väčších miestnostiach. Vrtule disponujú priemerom 107 centimetrov, čo ich zaraďuje skôr do kategórie ventilátorov určených do miestností s výmerou 25 m2. Ventilátor má dokopy štyri lopatky hnedej farby, ktoré zapadnú do prírodne ladených domácností. Ide o typ prídavného zariadenia, ktoré zvyšuje efektivitu pri znižovaní teploty v danom priestore.

Používanie ventilátora je veľmi intuitívne a nenáročné, pričom ovládanie je umožnené prostredníctvom šnúrového spínača. Možno hovoriť o klasickom type ventilátora, ktorý ešte nedisponuje diaľkovým ovládaním. Na výber sú však tri rýchlostné stupne, ktoré sa líšia, logicky, počtom otáčok za minútu. Ventilátor tiež obsahuje osvetľovací systém, ktorý je možné spojazdniť zakúpením príslušnej žiarovky pasujúcej do pätice E27. Žiarovka totiž nie je súčasťou balenia.

Kvalitné spracovanie a možnosť využitia ventilátora v miestnosti väčšej ako 25 m2 rozhodne patria medzi výhody, ktorými sa môže toto zariadenie na interiérovú cirkuláciu vzduchu pýšiť. Nevýhodou môže byť klasické ovládanie za pomoci šnúrky, avšak aj v tomto atribúte je možné nájsť isté čaro minulosti. Zariadenie disponuje ochladzovačom, ktorý ocení nejeden spotrebiteľ.

Pozitíva

Dostatočný výkon
3 rýchlostné stupne

Negatíva

Bez žiarovky – treba dokúpiť
Absencia diaľkového ovládania

Veľkosť miestnosti: neuvedené ● Počet lopatiek: 4 ● Priemer ventilátora: 107 cm ● Ovládanie: šnúrové ● Počet rýchlostí: 3 ● Otáčky: 105/185/235 ot./min. ● Svetlo: svetlo s päticou E27 ● Príkon: 70 W ● Napätie: neuvedené

Tristar VE-5817

Stropný ventilátor so svetlom, počet lopatiek 3, priemer ventilátora 132 cm, diaľkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 47 dB, príkon 55 W, hmotnosť 7,2 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Interiérový ventilátor na strop so širokým rozpätím je vhodný aj do väčších miestností. Stropný ventilátor má osvetlenie a ovládaný je diaľkovým ovládačom. Spotrebitelia si pochvaľujú jeho výkon a zároveň tichý chod. Počas horúcich letných dní dokáže veľmi efektívne ochladzovať vzduch.

Ideálny spoločník do kancelárie, ale aj bytu či domu. Tristar VE-5817 je stropný ventilátor s veľkým priemerom lopatiek až 132 cm. Vďaka tomu si používatelia veľmi pochvaľujú príjemné osvieženie, a to už pri nízkom výkonnostnom stupni. Celkovo máte na výber z troch rýchlostných režimov prúdenia vzduchu. Od sviežeho vánku cez strednú intenzitu až po silné osvieženie. Maximálny výkon dosahuje až 175 ot./min. Príkon stropného ventilátora je 55 W.

Celá konštrukcia je kombináciou plastu a kovu. Tri lopatky ventilátora majú aerodynamický tvar a vďaka tomu aj pri maximálnom výkone svišťanie vzduchu neruší. Maximálny prietok vzduchu je 9 515 m3/h. Výrobca udáva maximálnu hladinu hluku len 47 dB. Niektorých spotrebiteľov môže zaujímať aj funkcia reverzného (spätného) chodu, ktorá zmení smer cirkulácie vzduchu v priestore.

Jediným spôsobom ovládania je diaľkový ovládač (2 ks AA batérie – nie sú súčasťou dodávky), ktorý rozhodne chválime. Diaľkové ovládanie disponuje všetkými funkciami vrátane časovača. Možné je aktivovať režim 2, 4 alebo 8 hodín. Taktiež na ovládači volíte tri výkonnostné stupne alebo môžete ventilátor jednoducho vypnúť/zapnúť. Opomenúť nesmieme ani fakt, že ide o stropný ventilátor so svetlom. K dispozícii je pätica E27 pre žiarovky s maximálnym výkonom 46 W. Osvetlenie je na základe referencií pomerne jasné a výrazné s dostatočným svetelným výkonom, no žiarovka nie je súčasťou dodávky.

Moderný a výkonný stropný ventilátor Tristar sa radí k drahším modelom, preto aj cena môže byť jedným z dôvodov, ktorý môže niektorých zákazníkov odradiť. Z hľadiska efektivity a výkonu ochladzovania je však ventilátor veľmi účinný. Vďačí za to aj priemeru aerodynamických lopatiek až 132 cm. Ventilátor tak pokryje pomerne veľkú plochu. Výmeru miestnosti výrobca neuvádza.

Zákazníkov teší tichý chod ventilátora aj pri vyšších rýchlostných stupňoch. Tie sú k dispozícii až tri. Ovládanie je možné cez diaľkový ovládač, kde je v rámci funkcií nechýba časovač. Stropný ventilátor je vybavený päticou E27 pre osvetlenie. Žiarovka nie je súčasťou balenia a je potrebné si ju dokúpiť. Z hľadiska ceny pre niekoho môže byť lepšou voľbou stropný ventilátor AireRyder FN44444 Cyrus, ku ktorému je však nutné dokúpiť diaľkový ovládač a taktiež má menší priemer lopatiek.

Pozitíva

Diaľkové ovládanie a časovač
Efektivita prúdenia vzduchu
Stropné svietidlo

Negatíva

Vyššia cena
Žiarovka nie je súčasťou balenia

Veľkosť miestnosti = - m² ● Počet lopatiek = 3 ● Priemer ventilátora = 132 cm ● Ovládanie = diaľkové ovládanie ● Počet rýchlostí = 3 ● Otáčky = max. 175 ot./min. ● Prietok vzduchu = 9 515 m3/h ● Časovač = áno ● Max. hlučnosť = 47 dB ● Svetlo = 1 x E27 – max. 46 W ● Príkon = 55 W ● Napätie = 220/240 V ● Hmotnosť = 7,2 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Stropný ventilátor patrí k spotrebičom, ktoré sa nekupujú na 1 sezónu. Ventilátor by vám mal poslúžiť roky, mal by vyhovovať vašim požiadavkám a jeho výkon by mal byť dostačujúci na to, aby ste v lete nebojovali s nevydržateľnými horúčavami. Naša rada preto znie, aby ste výberu vhodného modelu venovali dostatok pozornosti. Ak hľadáte niečo výkonnejšie, lacnejšie, regulovateľnejšie alebo vás neoslovil dizajn ani jedného zo stropných ventilátorov v našom teste, veríme, že ideálny kúsok nájdete medzi našimi alternatívnymi produktmi, ktoré na nás urobili dobrý dojem.

Stropný ventilátor  Soler & Palau Artic 400 R má netradičný dizajn, ktorý nemusí osloviť každého. Ide o drahší model, ktorý má 3-stupňovú reguláciu výkonu a jeho ovládanie je diaľkové. Maximálny vzduchový výkon je 3 300 m3/h a maximálna rýchlosť prúdenia vzduchu dosahuje 2,6 m/s.

ProfiCare DVL 3078 je 5-lopatkový stropný ventilátor s osvetlením, ktorý má 132 cm priemer a je určený do miestností s rozlohou okolo 40 m². Regulácia je 4-stupňová a prevádzka ventilátora je podľa výrobcu veľmi tichá. Aj na tomto modeli nájdete funkciu spätného chodu.

Stropný ventilátor s lampou Sulion 075155 s netradičným tvarom lopatiek a 76 cm priemerom využijete v priestoroch s rozlohou do 14 m². Je určený na rovné stropy, jeho výkon môžete regulovať v 3 stupňoch a je vybavený funkciou spätného chodu. Ventilátor patrí do nižšej cenovej kategórie, má nízku spotrebu elektriny a integrované svetlo tvorí 1 žiarovka s výkonom 100 W.

Ak si potrpíte na to, aby bol každý komponent vo vašej domácnosti dizajnový, stropný ventilátor s 24+10 W svetlom Sulion 1000771 môže byť tou pravou voľbou pre vás. Ide drahší model, ktorý je vhodný do miestností s veľkosťou do 14 m². Jeho priemer predstavuje 73 cm, má 6-stupňovú reguláciu výkonu a jeho ovládanie zabezpečuje diaľkový ovládač.

Posledným kúskom, ktorý vám dávame do pozornosti, je Sulion 075120. Má veľký, až 132 cm priemer, preto je vhodný aj do väčších priestorov. Prevádzka je primerane tichá a jeho výkon môžete nastaviť v 3 rýchlostiach. Tento stropný ventilátor má retiazkové ovládanie, je vhodný aj na inštaláciu na šikmé stropy a jeho integrované svetlo dosahuje 60 W výkon. Z hľadiska dizajnu ide o nenápadný model, ktorý zapadne do väčšiny interiérov.   

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Po prečítaní našich recenzií stropných ventilátorov už pravdepodobne tušíte, že výber toho najlepšieho nie je úplne jednoduchá výzva. Mnohé užitočné rady, ktoré vám pomôžu pri nákupe, nájdete priamo v našom návode na výber. Ďalšou z pomôcok, na základe ktorej môžete získať reálnejší prehľad na skutočné vlastnosti dostupných modelov, je to, či patria k často alebo menej často predávaným. Koniec koncov, o tento fakt sa opierame aj my. Ak chcete mať prehľad o spotrebiteľsky najatraktívnejších kúskochsledujte našu priebežne aktualizovanú tabuľku najpredávanejších stropných ventilátorov na Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Noaton 11056BR 5* Zobraziť produkt
Globo 0309 5* Zobraziť produkt
Sulion 072144 5* Zobraziť produkt
Noaton 12058B 5* Zobraziť produkt
Globo 0330 5* Zobraziť produkt

Neporozumeli ste niektorým parametrom, ktoré sme spomínali v našom teste alebo vám nie je jasné, prečo vybrané modely obdržali dané štítky? Predtým, než sme sa pustili do hodnotenie ventilátorov, sme si aj my naštudovali všetky technické parametre, ktoré súvisia s ich funkčnou stránkou. Aby ste si mohli vybrať čo najlepšie, všetky nami zistené informácie sme pre vás zhrnuli do praktického a podrobného návodu na výber týchto zariadení.

Ako vybrať stropný ventilátor?

 • Stropný ventilátor so svetlom alebo bez?
 • Veľkosť miestnosti a výkon stropného ventilátora
 • Montáž stropného ventilátora
 • Ako umiestniť a zapojiť stropný ventilátor
 • Možnosti regulácie výkonu
 • Ovládanie
 • Spätný chod (letná/zimná rotácia lopatiek)
 • Hlučnosť, počet a materiál lopatiek
 • Kvalita spracovania, prevedenie a dizajn
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Stropný ventilátor so svetlom alebo bez?

Stropné ventilátory sú vyrábané v 2 základných verziách, a to ako modely bez, tak i bez svetla. To, či siahnete po kúsku s integrovaným osvetlením alebo bez neho, je len vaša voľba, musíme vás však upozorniť, že drvivá väčšina modelov v sebe ukrýva aj osvetlenie. Toto riešenie má mnohé výhody. V prvom rade nemusíte premýšľať nad umiestnením ventilátora a lustra v rámci 1 miestnosti. Oba spotrebiče by sa totiž mali nachádzať v strede daného priestoru. Plusom je taktiež to, že stropný ventilátor s osvietením nájde využitie počas celého roka. Ak sa rozhodnete siahnuť po kúsku s integrovaným svetlom, pri výbere sa zamerajte na nasledujúce parametre.

 • Závislosť osvetlenia na ventilátore: Svetlo a ventilátor fungujú spravidla nezávisle na sebe. V preklade, ventilátor môže bežať bez svetla a svetlo môže svietiť bez zapnutého ventilátora. Tento údaj si pre istotu overte vopred.
 • Typ osvetlenia: Na výber máte modely s klasickými žiarovkami alebo LED modulmi, ktoré sú úspornejšie. Pozor, niektoré LED moduly nie sú vymeniteľné, čo znamená, že majú obmedzenú životnosť, napr. 30 000 hodín svietenia.
 • Výkon kompatibilných žiaroviek: Najčastejšie natrafíte na ventilátory, ktoré využívajú klasické alebo úsporné žiarovky s výkonom 40 až 60 W. 
 • Typ objímky: Väčšina ventilátorov so svetlom je vybavená štandardnou objímkou E27. Výnimočne natrafíte aj na iné alternatívy, napr. na menej bežnú objímku E14. Dobrou správou je, že existujú pomerne lacné redukcie, takže netradičný typ objímky nemusí byť až taký veľký problém.
 • Počet žiaroviek: Ventilátory za cenu do 100 eur využívajú takmer vždy iba 1 žiarovku. Na tých drahších nájdete 2 až 4 objímky na rovnaký počet žiaroviek. Tento parameter má priamy súvis s kvalitou, resp. silou a svietivosťou daného osvetlenia.
 • Funkcia stmievania: Niektoré modely disponujú možnosťou stmievania svetla. Ak na taký natrafíte, všimnite si počet stupňov, v ktorých ho môžete regulovať, a taktiež údaje o svetelnom toku pri jednotlivých režimoch. Svetelný tok je udávaný v lúmenoch (lm). Ide o najpresnejší údaj, na základe ktorého je možné odhadnúť reálnu svietivosť osvetlenia. Na niektorých ventilátoroch si môžete vybrať medzi regulovaním lúmenov a Kelvinov (K).
 • Nastavenie teploty svetla: Ak obľubujete rozdielnu teplotu svetla pri rozdielnych činnostiach či v jednotlivých častiach dňa, určite siahnite po ventilátore s touto funkciou.
 • Časovač: Slúži na automatické vypnutie svetla po uplynutí vami nastaveného času.
 • Obsah dodávky: Upozorňujeme, že väčšina ventilátorov za cenu do 100 eur je dodávaná bez žiaroviek.

Stropný ventilátor s osvetlením

Veľkosť miestnosti a výkon stropného ventilátora

To, v akej veľkej miestnosti budete používať daný stropný ventilátor, je jeden z najdôležitejších faktorov, s ktorým úzko súvisí výkon tohto spotrebiča. O výkone ventilátora rozhodujú 4 parametre, a to jeho priemer, objemový prietok vzduchu, rýchlosť prúdenia vzduchu a otáčky. Výber dostatočne výkonného stropného ventilátora je najjednoduchšie zrealizovať na základe priemeru a objemového prietoku vzduchu, na tieto parametre sa preto pozrieme bližšie. Upozorňujeme, že nie je dobré siahnuť ani po nadmerne výkonnom kúsku do menšieho priestoru, do akého je určený.

Priemer ventilátora/lopatiek

Nasledujúce parametre sú do istej miery informačné, pretože aj stropný ventilátor s veľkým priemerom môže výnimočne dosahovať nižší výkon. Navyše, názory na ideálny pomer medzi veľkosťou priestoru a priemerom ventilátora sa líšia. Preto si za každých okolností overte aj jeho vzduchový výkon, prípadne max. otáčky. Rozmery miestností v pomere k priemeru ventilátora uvedené nižšie platia pri štandardnej výške stropu, ktorá sa pohybuje okolo 2 – 2,5 m.

 • Stropné ventilátory s priemerom od 50 do 100 cm – malé miestnosti s rozlohou do 15 m2.
 • Stropné ventilátory s priemerom od 100 do 125 cm – stredne veľké miestnosti s rozlohou do 25 m2.
 • Stropné ventilátory s priemerom okolo 130 cm – miestnosti s rozlohou 35 - 40 m2.

Objemový prietok vzduchu

Objemový prietok vzduchu je technický parameter uvádzaný v metroch kubických za hodinu alebo minútu. V praxi ide o množstvo vzduchu, ktoré daným spotrebičom „pretečie“ v stanovenom čase. Vo všeobecnosti platí, že prietok vzduchu ventilátora by mal byť 2- až 3-násobné väčší, ako je objem danej miestnosti. V preklade, stropný ventilátor bude efektívny len vtedy, ak vzduch odvetrá 2x – 3x v priebehu hodiny.

V tomto smere sú dôležité aj ďalšie faktory, ako je vlhkosť vzduchu v miestnosti a počet osôb, ktoré sa v nej zdržiavajú. Ak sa v izbe nachádza 6 osôb, ventilátor musí vzduch odvetrať viackrát, ako pri 3 osobách. Preto vám odporúčame, aby ste sa pri výbere riadili nasledujúcimi údajmi.

 • Klasické obytné miestnosti: 1 až 3-násobné odvetranie vzduchu za hod.
 • Komerčné priestory (kancelárske, reštauračne atď.): 9 a viac výmen vzduchu/hod.
 • Kuchyne, kúpeľne, toalety, vlhké chodby: 6 – 10 výmen vzduchu/hod.

Montáž stropného ventilátora

Už z názvu týchto spotrebičov jasne vyplýva, že sú určené na inštaláciu na strop. V prvom rade sa zamerajte na údaj, či je možné daný model namontovať výhradne na rovný alebo aj šikmý strop. Väčšinu ventilátorov môžete umiestniť aspoň pod miernym uhlom. V prípade montáže na šikmý strop neprehliadnite informáciu o max. uhle sklonu. Môže ísť o 10, 30 až 90° uhol. Ventilátory, ktoré sú vhodné na inštaláciu v 90° uhle môžete pripevniť aj na zvislú stenu.

Montáž stropného ventilátora

Ďalším dôležitým parametrom je typ stropu. Niektoré ventilátory sú vhodné len na montáž do murovaných stropoviné aj do tých sadrokartónových. O tom rozhoduje hmotnosť a taktiež typ hmoždiniek, ktoré sú kompatibilné s daným modelom. Montáž ventilátora do sadrokartónového stropu má aj ďalšie špecifiká, ktoré sa môžu líšiť od spotrebiča k spotrebiču. Preto vám odporúčame, aby ste tieto informácie vyhľadali v návode alebo sa o nich poradili priamo u predajcu.

Ako umiestniť a zapojiť stropný ventilátor

Posledným dôležitým faktorom, ktorý súvisí s montážou a zapojením stropného ventilátora, je výška stropov v danej miestnosti a správne umiestnenie stropného ventilátora. Ten by sa mal nachádzať vo výške okolo 2,3 m nad zemouAk bude vyššie, zníži sa jeho efektivita, naopak, pri nižšej inštalácii hrozí riziko úrazu. Na prvý pohľad sa môže zdať, že tieto rady nesúvisia so samotným výberom spotrebiča. V závislosti od výšky vášho stropu však musíte siahnuť po kúsku s alebo bez predlžovacej tyče.

Predlžovacia tyč väčšinou nie je súčasťou stropného ventilátora, musíte si ju dokúpiť samostatne, no i napriek tomu je dobré, ak si vopred overíte, s ako dlhými tyčami je kompatibilný daný kúsok, a či sú na našom trhu bežne dostupné. V nasledujúcich riadkoch nájdete orientačné údaje o výške stropu a ideálnej dĺžke predlžovacej tyče, ktorú je potrebné použiť pri montáži.

 • Strop s výškou 2,7 m – 30 cm predlžovacia tyč.
 • Strop s výškou 3 m – 40 cm predlžovacia tyč.
 • Strop s výškou 3,3 m – 50 cm predlžovacia tyč.

Možnosti regulácie výkonu

Výkon lacných stropných ventilátorov môžete štandardne regulovať v 3 stupňoch. Tie drahšie a pokrokovejšie majú zväčša presnejšie a širšie možnosti regulácie výkonu napr. v 5 alebo až 8 krokoch. Určite si všimnite počet otáčok za minútu na každom z dostupných režimov. Pri niektorých spotrebičoch sú tieto informácie udávané v podobe objemového prietoku vzduchu v metroch kubických za hodinu/minútu alebo rýchlosti prúdenia vzduchu v metroch za sekundu. V každom prípade vám odporúčame siahnuť po kúsku s reguláciou, pretože max. výkon nemusí byť vyhovujúci v chladnejších dňoch alebo počas noci.

Retiazkové aj diaľkové ovládanie

Stropné ventilátory môžete ovládať spravidla 2 spôsobmi, a to prostredníctvom retiazkového alebo diaľkového ovládania. K väčšine spotrebičov s retiazkovým ovládaním si môžete diaľkový ovládač dokúpiť samostatne, čo si však pre istotu overte dopredu. Dôležitá je taktiež obstarávacia cena ovládača. Nie je totiž neobvyklé, že ovládač stojí viac ako samotný stropný ventilátor.

Stropný ventilátor s retiazkovým ovládaním

 • Retiazkové ovládanie: Z ventilátora visia 2 retiazky (v prípade modelov so svetlom), pričom 1 z nich slúži na zapnutie/vypnutie, prípadne i reguláciu výkonu ventilátora a 2. na zapnutie/vypnutie osvetlenia. Pri výbere si všimnite dĺžku retiazok, často sa totiž stáva, že sú príliš krátke, čo podstatne znepríjemňuje ovládanie spotrebiča.
 • Diaľkové ovládanie: Ide nepochybne o pohodlnejšiu alternatívu. Na výber máte klasické ovládače do ruky alebo tie na stenu. Niektoré stropné ventilátory sú kompatibilné aj s programovateľnými diaľkovými ovládačmi, ktoré disponujú funkciami, ako je časovač, stmievanie svetla či presnejšie nastavenie výkonu ventilátora.

Spätný chod (letná/zimná rotácia lopatiek)

Jednou z najdôležitejších a zároveň najpraktickejších funkcií stropných ventilátorov je spätný chod, ktorý ich automaticky premení na spotrebič využiteľný v priebehu celého roka. Spätný chod využijete v zime, kedy môže výrazné znížiť náklady na vykurovanie, a to až o 20 – 30 %.

Pri „normálnom“ chode alebo tzv. letnej rotácii sa lopatky ventilátora pohybujú v protismere hodinových ručičiek a vzduch v miestnosti rozháňajú smerom nadol, čím ho prirodzene ochladzujú. V letných mesiacoch je navyše využívaná rýchla rotácia lopatiek. Pri spätnom chode sa lopatky otáčajú v smere hodinových ručičiek pri veľmi nízkych otáčkach. Tým dochádza k priebežnému miešaniu teplého vzduchu, ktorý sa drží hore, teda pri strope a toho chladného pri zemi, čo má za následok rovnomernejšie a rýchlejšie ohrievane daného priestoru.

Hlučnosť, počet a materiál lopatiek

Môže sa zdať, že výkonnejší ventilátor bude automaticky hlučnejší, v praxi to však nie je nevyhnutné. Nepísaným pravidlom je, že ventilátory, ktoré pracujú pri vyšších otáčkach, sú hlučnejšie. V tomto smere je dôležitý počet a dĺžka lopatiek. Ak je spotrebič vybavený väčším počtom dlhých lopatiek, tým menej potrebuje otáčok, aby dosiahol dostatočnú efektivitu ochladzovania vzduchu, jeho prevádzka bude teda tichšia. Naopak, modely s menším počtom kratších lopatiek pracujú pri vyšších otáčkach a sú hlučnejšie.

Stropný ventilátor so 4 lopatkami

S hlučnosťou súvisí aj výrobný materiál lopatiek. Drevené lopatky sú tichšie, tie bez tzv. prelisu najtichšie. Kovové a plastové lopatky zvyknú dosahovať vyššiu hlučnosť. Navyše, patria k menej bezpečným v prípade nehody v podobe ich uvoľnenie či zlomenia. Za prijateľnú hlučnosť sa dá označiť hranica okolo 50 dB pri max. výkone stropného ventilátora.

Kvalita spracovania, prevedenie a dizajn

Kvalita spracovania je veľmi dôležitým parametrom, ktorý si však pri online nákupe overíte ťažko. Dôležité sú použité materiály, kvalita spojov a konštrukčné riešenia. Nekvalitné ventilátory zvyknú mať problémy napr. v podobe zvýšených vibrácií pri ich zapnutí alebo naopak, dosiahnutí max. otáčok.

Dizajn je veľmi individuálny parameter. Na trhu nájdete celokovové, plastové aj drevené modely s vyslovene nenápadným, ale i okázalejším dizajnom. Rozhodnutie, či siahnete po takom alebo onakom kúsku, je len na vás. Z nášho pohľadu by ste sa mali zamerať na to, aby ventilátor ladil so zvyškom interiéru, keďže ide o pomerne výrazný prvok.

Cena zodpovedá kvalite a funkciám

Ceny stropných ventilátorov na domáce použitie sa pohybujú od cca 50 do viac ako 400 eurNajlacnejšie stropné ventilátory majú slabší výkon, sú určené výhradne do menších miestností, často dosahujú vyššiu hlučnosť a problémom býva taktiež kvalita ich spracovania.

Za lacné stropné ventilátory je možné označiť tie za 60 až 100 eur. Využijete ich v miestnostiach s rozlohou od 15 do 25 m², spravidla sú dodávané s retiazkovým ovládaním, majú 3-stupňovú reguláciu výkonu a disponujú funkciou spätného chodu. Ak hľadáte model do veľkého priestoru alebo si potrpíte na presnejšie a širšie možnosti regulácie výkonu, poobzerajte sa po kúsku z cenovej kategórie od 100 do 200 eur. Tých najnáročnejších z vás uspokoja stropné ventilátory za 200 a viac eur, ktoré sú extrémne tiché, majú veľmi nízku spotrebu energie, rôzne doplnkové funkcie a prepracovaný dizajn.  

Na trhu vládnu Westinghouse, Klarstein a Faro

Stropné ventilátory patria k pomerne špecifickým spotrebičom, preto na ne nenatrafíte „na každom rohu“, resp. naozaj kvalitné a dostatočne výkonné produkty nájdete iba v ponuke niekoľkých výrobcov. K tým, ktorých produkty sú dostupné aj na našom slovenskom trhu, patria značky, ako Westinghouse, Klarstein či Faro. Za šikovné kúsky sa dajú označiť tiež stropné ventilátory Noaton alebo Proficare. Tieto spotrebiče sú dostupné aj v ponuke niektorých obchodných reťazcov. Natrafte na nich napr. v Hornbachu a OBI.

Otázky a odpovede – FAQ

Táto rubrika nie je určená len na to, aby sme v nej odpovedali na otázky, ktoré zaujímajú spotrebiteľov vo všeobecnosti. Keďže sa našim čitateľom snažíme prinášať čo najpraktickejšie informácie, v diskusii pod článkom nám môžete položiť akékoľvek otázky aj vy. Neváhajte sa nás opýtať na čokoľvek, čo súvisí s výberom, používaním, montážou či konkrétnymi značkami stropných ventilátorov. Na vaše otázky sa pokúsime odpovedať v čo najkratšom čase. 

Spravidla nie. Príkon, a teda i spotreba stropných ventilátorov zväčša nepresahuje 60 W. Väčšina modelov má ešte nižší príkon. Za priemer je možné označiť 45 – 55 W. V prípade, že hľadáte vyslovene úsporný model, vám odporúčame, aby ste sa zamerali na spotrebiče z vyšších energetických tried, teda A+ až A+++. Na spotrebu ventilátora vplýva aj výkon integrovaného svetla. LED panely/moduly sú najúspornejšie. Vyslovene energeticky náročné môžu byť najlacnejšie stropné ventilátory a tiež tie zo starších modelových rád.

Max. hlučnosť kvalitného stropného ventilátora by za žiadnych okolností nemala presiahnuť hranicu okolo 55 dB, čo je ekvivalent k zvuku, ktorý vydáva slabý dážď. Údaj o max. hlučnosti je zároveň veľmi dôležitý. Ak totiž môžete na danom ventilátore regulovať jeho výkon, pri slabších režimoch bude jeho chod omnoho tichší. Pri najslabšom výkone by ventilátor nemal produkovať hluk, ktorý je väčší ako 30 dB. Na hlučnosť sa zamerajte najmú vtedy, keď plánujete ventilátor umiestniť do spálne.

Ak potrebujete vzduch ochladiť v naozaj veľkých miestnostiach, halách či chodbách s rozlohou nad 40 – 50 m², odporúčame vám použiť väčší počet stropných ventilátorov. Drvivá väčšina modelov na domáce použitie je totiž určená do priestorov s max. rozlohou okolo 40 m². Ďalšou možnosťou sú priemyselné ventilátory, ktoré ale nevynikajú príliš estetickým vzhľadom a sú pomerne drahé. Použitie viacerých ventilátorov má ešte jednu výhodu, ktorou je lepšie a rovnomernejšie rozháňanie vzduchu v miestnosti.

Westinghouse Portland

Stropný ventilátor so svetlom, veľkosť miestnosti do 10 m², počet lopatiek 4, priemer ventilátora 90 cm, retiazkové + diaľkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 43 dB, hmotnosť 4,3 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Westinghouse Portland je trochu drahší stropný ventilátor s integrovaným osvetlením, ktorého výkon je postačujúci na prevádzku v malých priestoroch. Má pekný dizajn, viacstupňovú reguláciu výkonu a disponuje praktickou funkciou spätného chodu. Za negatívum považujeme trochu vyššiu cenu v pomere k výkonu.

Stropný ventilátor v chrómovom prevedení Westinghouse Portland má 90 cm priemer, preto je vhodný do miestností s rozlohou do 10 m². Výkon na ňom môžete regulovať štandardne v 3 rýchlostiach. Na ventilátore nájdete aj funkciu spätného chodu, ktorá vám pomôže znížiť náklady na vykurovanie počas zimného obdobia. K výrazným pozitívam zaraďujeme naozaj nízka hlučnosť, ktorá dosahuje len 43 dB. Obsluhu Westinghouse Portland zabezpečuje retiazkové ovládanie s 2 retiazkami. Pozitívom je možnosť dokúpenia klasického ručného alebo nástenného diaľkového ovládača.

Integrované svetlo, ktoré funguje samostatne, má klasickú objímku E27 a výkon 60 W. Dizajn tohto spotrebiča nie je na zahodenie, z nášho pohľadu ale nemusí vyhovovať každému. Drevené lopatky bez prelisu sú vyhotovené v dvojfarebnom prevedení a majú nie úplne tradičný tvar. Montáž, ktorá je rovnako ako v prípade kolegu Westinghouse Vegas od rovnakého výrobcu, realizovateľná aj do sadrokartónových stropov, hodnotíme ako jednoduchú. Upozorňujeme, že ventilátor disponuje upínacím systémom Downrod, pri ktorom je nevyhnutné použiť upínaciu tyč. Dobrou správou je, že ju nájdete v balení. Ak máte nadštandardne vysoké stropy, v ponuke výrobcu nájdete predlžovacie tyče s dĺžkou 30,5 alebo 46 cm.

Tí, ktorí si zakúpili stropný ventilátor Westinghouse Portland, sú spokojní. Najčastejšie skloňovanými plusmi je spoľahlivý chod, dostatočný výkon v menších priestoroch, veľmi tichá prevádzkapomer medzi cenou a kvalitou, elegantný dizajn a kvalitné prevedenie. Na vyslovene negatívne recenzie sme nenatrafili.

Pozitíva

Bezproblémový chod a dobrá kvalita spracovania
Veľmi tichá prevádzka
Funkcia spätného chodu

Negatíva

Vyššia cena
Vhodný len do menších miestností

Veľkosť miestnosti = do 10 m² ● Počet lopatiek = 4 ● Priemer ventilátora = 90 cm ● Sklon lopatiek = 11° ● Ovládanie = retiazkové + diaľkové ● Počet rýchlostí = 3 ● Stupeň krytia = IP24 ● Hlučnosť = 43 dB ● Svetlo = E27/60 W ● Napätie = 230/240 V ● Prúd = 0,19/0,12/0,1 A ● Hmotnosť = 4,3 kg

Westinghouse Vegas

Stropný ventilátor so svetlom, veľkosť miestnosti do 15 m², počet lopatiek 4, priemer lopatiek 105 cm, retiazkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 45 dB, príkon 45 W, hmotnosť 4,5 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Stropný ventilátor s lampou Westinghouse Vegas sa z hľadiska výkonu podobá na model Faro 33185. Je ideálnou alternatívou do všetkých domácností so štandardne veľkými miestnosťami. Má dostatočne vysoký výkon, je regulovateľný, jeho chod je vyslovene tichý, montáž zvládne naozaj každý a na zahodenie nie je ani pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou spracovania a výkonom.

Stropný ventilátor Westinghouse Vegas so 4 lopatkami a priemerom 105 cm je určený do miestností s rozmermi do 15 m². Tento model má retiazkové ovládanie s 2 retiazkami, ktoré sú pripevnené priamo k motoru. Jedna z nich slúži na reguláciu lopatiek, druhá na zapnutie a vypnutie svetla. Ak uprednostňujete ovládanie na diaľku, k ventilátoru si môžete dokúpiť diaľkový ovládač do ruky alebo na stenu. Má 3-stupňovú reguláciu výkonu, ktorý môžete nastaviť na 210, 162 alebo 110 ot./min.

Lopatky ventilátora Vegas sú vyrobené z dreva a nemajú prelis, čo má priaznivý dopad na nízku hlučnosť spotrebiča, ktorá dosahuje len 45 dB. Ventilátor je vybavený integrovaným svetlom s päticou E27 a výkonom 60 W, ktoré funguje samostatne, teda nezávisle na ostatných funkciách spotrebiča. Upozorňujeme, že žiarovka nie je súčasťou dodávky.

Westinghouse Vegas disponuje funkciou spätného chodu, čo znamená, že ho využijete aj v zime. Pri spätnom chode sa lopatky pri nízkej rýchlosti otáčajú v smere hodinových ručičiek, čo pomáha zmiešať teplý a chladný vzduch a znížiť náklady na vykurovanie. K plusom zaraďujeme aj jednoduchú montáž pomocou upínacieho systému Dual Mount a možnosť montáže do sadrokartónových stropov.

Tento model je dodávaný s montážnou tyčkou, ktorú môžete, ale i nemusíte použiť. V prípade, že máte vyslovene vysoké stropy, si môžete dokúpiť 30,5 alebo 46 cm predlžovaciu tyč. Pripojenie ventilátora na elektrické rozvody zabezpečíte pomocou ISO konektorov. Dizajn hodnotíme ako elegantný a nenápadný. Zaujímavým detailom sú dvojfarebné lopatky, ktoré sú z jednej strany biele a z tej druhej majú farbu borovice.

Na základe desiatok existujúcich recenzií stropného ventilátora Westinghouse Vegas usudzujeme, že ide o veľmi populárny model. K najčastejšie skloňovaným výhodám patria tichý chod, jednoduchá montáž a dobrý pomer medzi cenou a kvalitou. Spotrebitelia oceňujú aj dostatočne silný výkon, pekný dizajn, dobrú kvalitu spracovania a nenáročnú obsluhu. Negatívne hodnotenia súvisia s drobnosťami, ako je kratšia dĺžka ovládacích retiazok, mierne vibrovanie pri max. otáčkach či vysoká cena diaľkového ovládača, ktorý je možné dokúpiť samostatne.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou, kvalitou a výkonom
Tichý chod
Nenáročná montáž a obsluha

Negatíva

Dodávaný len s retiazkovým ovládaním
Vysoká cena diaľkového ovládania (voliteľné príslušenstvo)

Veľkosť miestnosti = do 15 m² ● Počet lopatiek = 4 ● Priemer ventilátora = 105 cm ● Sklon lopatiek = 11° ● Ovládanie = retiazkové + diaľkové ● Počet rýchlostí = 3 ● Otáčky = 210/162/110 ot./min ● Max. hlučnosť = 45 dB ● Stupeň krytia = IP24 ● Svetlo = 1 x 60 W/E27 ● Príkon = 45 W ● Napätie = 220/240 V ● Prúd = 0,21/0,18/0,19 A ● Kmitočet = 50/60 Hz ● Hmotnosť = 4,5 kg

Noaton 11050W

Stropný ventilátor so svetlom, počet lopatiek 5, priemer ventilátora 29 cm, diaľkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, max. hlučnosť 30 dB, max. príkon 26 W, hmotnosť 3 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak hľadáte stropný ventilátor s nízkou hlučnosťou a zaujímavými funkciami, ktorého súčasťou je ekologické a úsporné LED osvetlenie, Noaton 11050W je presne tým modelom, ktorý vás môže osloviť. Ide o kompaktné zariadenie za atraktívnu obstarávaciu cenu, ktoré je uspôsobené na prevádzku v menších miestnostiach.

Kompaktný stropný ventilátor Noaton 11050W s priemerom 50 cm a nenápadným moderným dizajnom je zlatou strednou cestou. Nejde o najvýkonnejší model na trhu, pokiaľ však potrebujete ochladiť vzduch v menšom priestore, jeho výkon je možné označiť za postačujúci. Noaton 11050W disponuje 3-stupňovou reguláciou rýchlosti otáčok a prietoku vzduchu, a to na 700, 900 alebo 1 100 ot./min. a 35, 40, alebo 45 m³/min. Tento stropný ventilátor tvorí 5, nie úplne štandardných lopatiek s priemerom 29 cm. Jeho ovládanie zabezpečuje diaľkový ovládač, ktorý je súčasťou dodávky. Môžete ho namontovať na klasický aj šikmý strop a dokonca i priamo na zvislú stenu v 90° uhle.

K výrazným benefitom patrí nízka hlučnosť, ktorá dosahuje max. 30 dB. Noaton 11050W má taktiež veľmi nízku spotrebu elektriny. Jeho príkon, v závislosti od zvolenej rýchlosti a prietoku vzduchu, predstavuje 16, 21 alebo 26 W. Integrovaný LED modul s max. výkonom 40 W má niekoľko zaujímavých funkcií. Ide o možnosť stmievania svetla, s ktorou sa stretnete aj pri drahšom ventilátore Faro 33780, a nastavenia jeho teploty v rozmedzí od 3 000 do 6 000 K a funkciu časovača. Za najväčšie negatívum pokladáme absenciu funkcie spätného chodu.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou a výkonom
Nízka hlučnosť a spotreba elektriny
Zaujímavé funkcie integrovaného LED modulu

Negatíva

Nižší výkon – vhodný len do malých priestorov
Bez funkcie spätného chodu

Počet lopatiek = 5 ● Priemer ventilátora/vrtule = 50/29 cm ● Ovládanie = diaľkové, počet rýchlostí = 3 ● Otáčky = 700/900/1 100 ot./min. ● Max. objemový prietok vzduchu = 45 m³/min. ● Max. hlučnosť = 30 dB ● Svetlo = LED modul/max. 40 W ● Príkon ventilátora = 16/21/26 W ● Hmotnosť = 3 kg

Pre náročných

Faro 33780

Stropný ventilátor so svetlom, veľkosť miestnosti do 28 m², počet lopatiek 5, priemer ventilátora 137 cm, programovateľné diaľkové ovládanie, 6-stupňová regulácia výkonu, hmotnosť 9,7 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Faro 33780 je najvýkonnejším modelom v našom teste stropných ventilátorov. Je úsporný, má tichý chod a veľmi presnú reguláciu výkonu. Faro 33780 je dostatočne výkonný na to, aby bol použitý aj vo väčších miestnostiach. Nachádza sa na ňom integrované svetlo so zaujímavými možnosťami jeho nastavenia, ktoré funguje nezávisle na ostatných funkciách spotrebiča.

Stropný ventilátor Faro 33780 s priemerom 139 cm a 5 lopatkami, ktorý je vhodný na ochladenie vzduchu v priestoroch s rozlohou od necelých 18 do 28 , sa z hľadiska výkonu podobá na Klarstein Figo. Jeho max. objemový prietok vzduchu predstavuje 166,32 m3/min., preto ho neodporúčame tým z vás, ktorí majú v príbytku malé miestnosti.

Ventilátor Faro 33780 má veľmi presné a široké možnosti regulácie výkonu. Môžete ho nastaviť na 6 rôznych rýchlostí, a to na 81, 102, 122, 140 alebo 165 ot./min. Veľkou výhodou tohto modelu je nízka spotreba elektriny, keďže spadá do energetickej triedy A+. Úsporné je aj integrované LED svetlo s 20 W výkonom, ktoré však svietivosťou prekoná nejednu 60 W klasickú žiarovku.  

Na Faro 33780 môžete svetlo stmievať. Na výber máte 3 intenzity, 3000 K (990 lm), 4 000 K (2 250 lm) a 6 000 K (1 400 lm). Na programovateľnom diaľkovom ovládaní nájdete časovač, ktorý je nastaviteľný v rozmedzí od 4 do 8 hod. Súčasťou dodávky je programovateľný diaľkový ovládač s batériami a žiarovka, čo vzhľadom na vysokú obstarávaciu cenu považujeme za akúsi povinnosť. Vysoká cena je zároveň asi najzásadnejším negatívom tohto modelu.

Pozitíva

Vysoký výkon s presnou a širokou reguláciou
Energetická trieda A
Dodávaná s programovateľným diaľkovým ovládačom a žiarovkou

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena
Nevhodný do menších miestností

Veľkosť miestnosti = do 28 m² ● Počet lopatiek = 5 ● Priemer/výška ventilátora = 137/38 cm ● Ovládanie = diaľkové ● Počet rýchlostí = 6 ● Otáčky = 81/102/122/140/165 ot./min. ● Max. prietok vzduchu = 166,32 m³/min. ● Stupeň krytia = IP20 ● Svetlo = 20 W ● Napätie = 230/240 V ● Hmotnosť = cca 9,7 kg

AireRyder FN44444 Cyrus

Stropný ventilátor so svetlom, veľkosť miestnosti do 20 m², počet lopatiek 3, priemer ventilátora 107 cm, retiazkové ovládanie, 3-stupňová regulácia rýchlosti, príkon 50 W, hmotnosť 5,2 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výkonný stropný ventilátor s nastaviteľnými otáčkami a troma stupňami výkonu. Vybavený je tromi zdrojmi pre osvetlenie. Ventilátor má tri lopatky vyrobené z drevenej preglejky. Priemer ventilátora je až 107 cm. Ovládanie je možné i na diaľku, no primárne ide o klasický retiazkový systém.

AireRyder Cyrus je stropným ventilátorom určeným do miestností s maximálnou výmerou 20 m2. Výška stropu by mala byť 2,4 až 2,8 metra. Priemer lopatiek dosahuje hodnotu 107 cm. Vďaka tomu je záber ventilátora pomerne široký a vírenie vzduchu efektívne aj počas horúcich dní. Lopatky sú tri a sú vyrobené z dreveného materiálu MDF. Spracovanie celej konštrukcie je nerezové a lopatky sú dostupné v čiernej alebo sivej farbe. Maximálny príkon motora je 50 W. Výrobca neuvádza parametre hlučnosti no medzi recenziami zákazníkov neboli žiadne negatívne referencie v súvislosti s hlukom zariadenia.

Ventilátor má štandardné retiazkové ovládanie, čo niektorým nemusí úplne vyhovovať. Výrobca umožňuje používať aj diaľkové ovládanie, no diaľkový ovládač AireRyder 7033rr nie je súčasťou balenia a je potrebné si ho dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Ventilátor disponuje spätným chodom. Nastaviť môžete tri stupne výkonu, ktoré sa líšia otáčkami – 100, 140 alebo až 200 otáčok za minútu.

Ventilátor je vhodný aj do moderných priestorov. Vďaka nerezovej konštrukcii pôsobí dizajnovo. Ventilátor disponuje osvetlením, no je potrebné si dávať pozor na to, že samotné svetelné zdroje nie sú súčasťou balenia. K dispozícii sú tri svetelné objímky pre žiarovky typu G10 s maximálnym výkonom 50 W. Stropný ventilátor si vyžaduje zapojenie do štandardnej elektrickej siete na 220/240 V. Výrobca umožňuje inštalovať ventilátor aj na šikmý strop s maximálnym sklonom 23°.

pomere ceny a kvality ide o jeden z najlepších ventilátorov, o čom svedčia aj referencie zákazníkov. Ventilátor má dostatočný výkon, pričom je možné ho regulovať v troch úrovniach podľa počtu otáčok. Ideálny je do miestnosti s výmerou do 20 m2. Tri lopatky sú vyrobené z dreveného materiálu a priemer ventilátora je až 107 cm. Ovládanie na diaľku je možné, no potrebné je dokúpiť diaľkový ovládač. Inak je možné používať klasické retiazkové ovládanie.

Zariadenie má spätný chod. Kvalita spracovania je na veľmi dobrej úrovni. Nerezová konštrukcia zároveň pôsobí nielen dizajnovo, ale aj odolne. Do objímok je možné osadiť žiarovky typu G10 s max. výkonom 50 W. Žiarovky nie sú súčasťou balenia. Nevýhodou môže byť práve popis výrobcu, hoci ide o stropný ventilátor so svetlom, žiarovky nie sú súčasťou balenia. Rovnako ako ani diaľkový ovládač. Niekomu môže prekážať aj fakt, že zariadenie nemá vo výbave časovač.

Pozitíva

Pomer kvalita/cena
Spätný chod ventilátora
Výkon

Negatíva

Dodávaný bez osvetlenia
Diaľkové ovládanie potrebné dokúpiť
Nemá časovač

Veľkosť miestnosti = do 20 m² ● Počet lopatiek = 3 ● Priemer ventilátora = 107 cm ● Ovládanie = retiazkové + diaľkové ovládanie (voliteľné príslušenstvo) ● Počet rýchlostí = 3 ● Otáčky = 100/140/200 ot./min. ● Max. hlučnosť = - dB ● Svetlo = 3 x G10 – max. 50 W ● Príkon = 50 W ● Napätie = 220/240 V ● Hmotnosť = 5,2 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Ventilátory do bytu

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Karolína 08.Feb.2022

Ventilátor Westinghouse Vegas 72185 sme si kúpili minulý rok a s jeho službami sme spokojní. Má tichý chod, vôbec neruší ani počas spánku. Je ale pravde, že pri vyššej rýchlosti sa trosa trasia - vibruje, ale nie je to nič strašné. Montáž bola jednoduchá, dizajn je pekný, nemáme mu veľmi čo vyčítať.

Odpovedať

Zdeno 08.Feb.2022

Ventilátor Westinghouse Princess Trio 78199 som kupoval do nášho salónu, hodil sa mi sem svijim štýlom, je veľmi vkusný, ide vlastne o produkt dva v jednom, ventilátor aj luster, čo pôsobí fakt super. Chod je tichý a nerušivý, takže sme spokojní a našim zákazníkom sa tiež páči. :-) Mínusom je, že diaľkové ovládanie je dosť drahé, ale to každému netreba.

Odpovedať

Róbert 08.Feb.2022

Klarstein Figo má veľmi tichý chod, no je jeho inštalácia nebola najľahšia a musel mi prísť pomôcť sused, lebo som si s tým nevedel dať rady. Navyše, v balení ani nebol návod v slovenčine… Výkon ventilátora je fajn, fúka dobre a má diaľkové ovládanie. Mínusom je, že žiarovky do lampy neboli súčasťou balenia a taktiež sme tu nenašli ani batérie do ovládača.

Odpovedať

Mišo 08.Feb.2022

Faro 33780 je fajn stropný ventilátor, ktorý má päť rýchlostí. Nechýba tu pekné a decentné osvetlenie, ktoré sa ovláda diaľkovým ovládačom. Páči sa mi, že je možné nastaviť farbu svetla, takže každý si ho môže prispôsobiť podľa svojich preferencií. V lete umožňuje ochladzovanie miestnosti a v zime zas cirkuláciu teplého vzduchu, takže jeho využitie je celoročné. V popise produktu som sa dočítal, že v zimnom režime sa ventilátor otáča pomaly v smere hodinových ručičiek a teplý vzduch tlačí od stropu dole, čím môže dôjsť k úspore nákladov na vykurovanie. Tak som zvedavý na konci vykurovacej sezóny, či sa mi vďaka nemu naozaj podarilo nejaké to euro ušetriť. Pokiaľ áno, tak aj toto je skvelý dôvod na jeho kúpu. Zatiaľ som spokojný a odporúčam ho aj ostatným.

Odpovedať

Rišo 09.Feb.2022

Myslím, že Klarstein Valderama bol za výbornú cenu. Dve žiarovky, tri rýchlosti a obojsmerné otáčanie vrtule je super. Od spoločnosti Klarstein mám viacero produktov, som spokojný.

Odpovedať

Valéria G. 13.Feb.2022

Ventilátor Westinghouse Portland je veľmi elegantný a tichý. Kúpili sme si ho do spálne a je to už náš druhý ventilátor od tejto značky. Vyzerá dokonca krajšie než na obrázku. Je dostatočne výkonný, má funkciu spätného chodu a bezproblémovú prevádzku. Mínusom je len vyššia cena a vhodnosť skôr do menších miestností.

Odpovedať

Laco 14.Feb.2022

Noaton 11050W má dobrý pomer ceny a výkonu, výhodou je nízka hlučnosť aj nízka spotreba elektriny. Ako zaujímavú funkciu vnímam integrovaný LED modul. Vadí mi menší výkon, čiže fakt je vhodný len do menších miestností. Mínusom je aj absencia spätného chodu.

Odpovedať

Evka 23.Feb.2022

Faro 33780 je drahý, ale výkonný ventilátor s presnou reguláciou výkonu. Ak hľadáte niečo do väčšej miestnosti, tento bude správnou voľbou. V balení bol aj diaľkový ovládač a žiarovka.

Odpovedať

Marína 17.May.2022

Máme FARO Barcelona a sme s ním spokojní. Ide o drahší ventilátor, ale krásny a kvalitný. Chod je tichý a použitý krištáľ vyzerá krásne. Je to príjemné osvieženie každej miestnosti.

Odpovedať

Jano 30.Jul.2022

Klarstein Grillkern je jednoduchý ventilátor s nižším výkonom, ale používam ho v malej pracovni a tam mi stačí. Škoda, že nemá funkciu spätného chodu, no v tejto cenovej kategórii to asi nie je štandardom. Plus dávam za integrovaný LED modul, nízku hlučnosť aj nízku spotrebu energie. Pomer medzi cenou a výkonom je výborný.

Odpovedať