Parné mopy

Najlepšie parné mopy 2024 + recenzie

Nečistoty, prach, špina – neporiadok je večným nepriateľom každej domácnosti. Klasické vysávače alebo tradičné mopy nevyčistia všetko a niekedy sa zíde mať doma takého pomocníka, akým je práve parný mop. Horúca para dokáže naozaj zázraky. Okrem toho, že odstráni z podlahy nečistoty rýchlo a efektívne bez nutnosti použitia chémie, zneškodní aj veľké percento baktérií a mikróbov. Po prieskume trhu a štúdiu parametrov sme vybrali aj víťaza testu, stal sa ním parný mop Tesla SteamPower FX30 s trojuholníkovým tvarom hlavice, funkciou 2v1 a príkonom 1 300 W. Dodáva sa aj s príslušenstvom. Ďalšie parné mopy a recenzie nájdete v našom porovnávacom teste, okrem toho sme pre vás pripravili aj návod, ako vybrať parný mop. Veríme, že vám náš test a návod pomôžu vybrať si správne.

Publikované: 25.01.2022
Aktualizované: 22.04.2024

Aký parný mop kúpiť?

Parný mop je primárne zariadenie, ktoré je určené na čistenie podláh, dlažieb či kobercov. Pri výbere môžete z hľadiska konštrukcie naraziť aj na multifunkčné parné čističe, ručné parné čističe alebo parné vysávače. Hoci všetky fungujú na princípe horúcej pary, rozdiely v nich sú. Parný mop si spotrebiteľ kupuje primárne za účelom čistenia podláh či iných podlahových krytín. V praxi pri výbere môžete brať do úvahy viacero parametrov, no my vám čas ušetríme naším precíznym výberom. V tejto tabuľke nájdete parné mopy, ktoré nás presvedčili o svojich kvalitách. Nemusíte tak zvažovať všetky parametre a výber si komplikovať. Prečítajte si krátke popisy a berte do úvahy vlastné nároky. Ak vás ani jeden z modelov nezaujal, kompletné recenzie nájdete nižšie.

Názov Hodnotenie Detail
TESLA SteamPower FX30 5* Zobraziť produkt
Ariete 4164 5* Zobraziť produkt
Hoover CA 2IN1D 011 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Tesla SteamPower FX30

Tesla SteamPower FX30

Parný mop 2v1 s trojuholníkovou hlavicou, príkon 1 300 W, doba ohrevu 25 s, objem nádoby na vodu je 300 ml, dĺžka sieťového kábla dosahuje 6 m

Zobraziť viac info

Parný mop, ktorý kombinuje aj funkciu ručného parného vysávača. Príkon mopu je 1 300 W. Dávkovanie pary môžete plynulo regulovať. Vďaka príslušenstvu je možné používať parný mop aj na koberce. Nádoba na vodu má 300 ml. Mop disponuje samostatnou nádobkou na čistiaci prostriedok alebo arómu na hlavici mopu. Hlavica má trojuholníkový tvar. Doba zahrievania je do 30 sekúnd.

Cenový trhák
Concept CP2100

Concept CP2100

Parný mop s obdĺžnikovou hlavicou, príkon 1 300 W, doba ohrevu 30 s, doba prevádzky s parou 18 min., objem nádoby na vodu 330 ml, dĺžka sieťového kábla 6 m

Zobraziť viac info

Jednoduchý parný mop vhodný na čistenie tvrdých podláh i kobercov s vysokým vlasom. Mop disponuje výhrevným telesom s príkonom 1 300 W a produkuje horúcu paru. Množstvo horúcej pary možno regulovať v troch úrovniach. Po zapnutí je mop pripravený na používanie už za 30 sekúnd. Nedisponuje odnímateľnou ručnou časťou. V rámci príslušenstva je dodávaný s kobercovým klzákom pre pohodlné používanie na kobercoch. Objem nádoby je 330 ml a doba prevádzky s parou 18 minút.

Náš TIP
Leifheit 11910

Leifheit 11910

Parný mop s obdĺžnikovou hlavicou, príkon 1 200 W, doba ohrevu 30 s, objem nádoby na vodu je 550 ml, dĺžka sieťového kábla je 6,5 m

Zobraziť viac info

Testmagazín spotrebiteľom odporúča tento praktický parný mop určený na výhradne na umývanie podláh a dlažieb. Príkon mopu je 1 200 W a zahriate netrvá viac ako 30 sekúnd. Nádobka má až 550 ml a doba prevádzky je až 40 minút, čo je viac ako drahšia konkurencia. Čistiaci a dezinfekčný účinok je zaručený. Parný mop Leifheit má vo výbave vodný filter pre zníženie usádzania vápenatých častíc v tryskách. Objem pary môžete jednoducho regulovať.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

K výberu produktov vždy pristupujeme profesionálne, no takisto prakticky. Najdôležitejšie pre nás nie sú len technické údaje, ale parametre, ktoré v praxi najviac zaujímajú spotrebiteľov. Vychádzame preto z praktických skúseností a jednotlivé parametre porovnávame. Pri výbere parných mopov do nášho porovnávacieho testu sme do úvahy brali príkon spotrebiča, ktorý ovplyvňuje aj ďalší podstatný parameter, ktorým je rýchlosť ohrevu.

Aby ste nemuseli vodu dolievať každých desať minút, určite sa oplatí, ak je objem nádoby dostatočný, zároveň sa vám predĺži aj doba prevádzky. Spotrebitelia tiež často vyhľadávajú parné mopy s možnosťou regulácie pary, keďže niektoré drevené podlahy či parkety sú na veľké množstvo pary citlivé a dôsledkom pôsobenia horúcej pary sa môžu znehodnotiť. V prípade príslušenstva môže parný mop fungovať aj ako ručný parný čistič alebo vysávač a takáto flexibilita je tak veľkým plusom. Nemenej dôležitá je náročnosť ovládania a samotná obsluha.

Príkon a rýchlosť ohrevu
Objem nádoby na vodu
Doba prevádzky
Náročnosť obsluhy
Funkcie a príslušenstvo
Flexibilita použitia
Kompaktnosť
Kvalita spracovania

Vzhľadom na veľký počet parných zariadení, ktoré odstraňujú nečistoty horúcou parou, náš prieskum trval viac ako 70 hodín. Aby sme vybrali tie najlepšie parné mopy, zamerali sme sa na tieto spotrebiče ako samostatný segment trhu. Prípadne sme vybrali modely, ktoré primárne plnia práve túto úlohu a sú určené na parné umývanie podláh. Počas prieskumu trhu nám poslúžila databáza portálu Heureka.sk, ktorá spája veľké množstvo tovaru i predajcov. U nich sme následne overovali dostupnosť. Do výberu sa dostali parné mopy ViledaTeslaLeifheit, Rovus alebo parný mop Kärcher. Sledovali sme aj ponuku predajcov ako Mall.sk, Alza.sk, Hej.sk, Andreashop.sk alebo Tpd.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie parných mopov

Naše recenzie sú vždy nezaujaté a nezávislé. Žiadny z produktov nie je propagovaný a recenzovaný za účelom reklamy predajcu či výrobcu. Vychádzame vždy zo stanovenej testovacej metodológie. Objektívne vyhodnocujeme dáta a dostupné informácie. Veľký podiel na výslednom hodnotení majú takisto názory a skúsenosti samotných zákazníkov, ktorí už produkt mali možnosť otestovať. Pri výbere vždy berte do úvahy vlastné požiadavky a preferencie. Dúfame, že vám našimi recenziami pomôžeme správne si vybrať.

Víťaz testu

Tesla SteamPower FX30

Parný mop 2v1 s trojuholníkovou hlavicou, príkon 1 300 W, doba ohrevu 25 s, objem nádoby na vodu je 300 ml, dĺžka sieťového kábla dosahuje 6 m

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak potrebujete predsa len niečo viac ako obyčajný parný mop, Tesla SteamPower FX30 je skvelou alternatívou. Okrem parnej hlavice na podlahy máte k dispozícii aj odnímateľný ručný parný čistič s množstvom príslušenstva. Objem nádobky na vodu je 300 ml a rýchlosť ohrevu je takisto dostatočná.

Po tomto modeli siahnu predovšetkým tí spotrebitelia, ktorí nepotrebujú multifunkčný parný čistič, no zároveň chcú, aby dokázali umývať viac ako len podlahu. Tesla tieto kompromisy spája do jedného. Parný mop s trojuholníkovou hlavicou sa postará o dezinfekciu a čistenie podláh, dlaždíc alebo obkladov. Parný výkon mopu je 1 300 W a teplota pary dosahuje hodnotu až 110 °C. Výrobca avizuje, že mop likviduje až 99,9 % baktérií a mikróbov. Mop je vybavený parným generátorom, ktorý premieňa vodu v zásobníku s objemom 300 ml na paru. Množstvo pary môžete plynulo regulovať otočným regulátorom. Výrobca neudáva dobu prevádzky.

Plusom je aj fakt, že pre odstránenie mastnoty či extrémne zaschnutých nečistôt môžete použiť čistiaci prostriedok. Avšak len pri mopovaní, nádobka na čistiacu chémiu 180 ml a nachádza sa priamo na trojuholníkovej hlavici odkiaľ sa prostriedok dávkuje. Ručný parný čistič môžete použiť na umývanie okien, zrkadiel, grilov, nábytku či iného vybavenia v domácnosti. Parný čistič generuje rovnaký výkon ako samotný mop. Doba ohrevu predstavuje v priemere 25 až 30 sekúnd. Akčný rádius parného mopu je priemerný, dĺžka sieťového kábla je 6 metrov.

Tesla je dodávaná s celým radom príslušenstva, vrátane klzáku na koberce. Čistiť a dezinfikovať tak môžete aj koberce s dlhým či krátkym vlasom. V balení sú takisto 3 náhradné návleky z mikrovlákna, uhlová tryska na ťažko dostupné miesta, malá aj veľká guľatá kefa na čalúnenie, tryska s rozptylom, koncentrovaná tryska alebo okenná stierka. Parný mop + parný čistič tak má veľmi široké využitie v celej domácnosti a na rôznych povrchoch.

Model parného mopu Tesla SteamPower FX30 predstavuje kombináciu praktického mopu a ručného parného čističa. Práve funkcia 2v1 je vlastnosť, ktorú zákazníci hodnotia veľmi kladne. Mop sa veľmi ľahko obsluhuje a takisto poteší možnosť plynulej regulácie množstva dávkovanej pary. Spotrebitelia si pochvaľujú aj dodávané príslušenstvo. Na základe skúseností môžeme konštatovať, že napriek plastovému vyhotoveniu spotrebitelia nehlásia žiadne poškodenia. Parný mop má tiež veľmi praktickú sklopnú rukoväť, čo uľahčuje používanie a zíde sa i pri uskladnení. Plusom je aj samostatná nádobka na čistiaci prostriedok.

Pozitíva

2v1 – ručný parný čistič
Množstvo dodávaného príslušenstva
Regulácia intenzity pary

Negatíva

Žiadne

Príkon: 1 300 W● Doba ohrevu vody: 25 s ● Doba prevádzky: - ● Objem nádoby na vodu: 300 ml ● Tvar hlavice: trojuholníková ● Integrovaný ručný parný čistič: áno ● Dĺžka sieťového kábla: 6 m ● Hmotnosť: 2,3 kg

Cenový trhák

Concept CP2100

Parný mop s obdĺžnikovou hlavicou, príkon 1 300 W, doba ohrevu 30 s, doba prevádzky s parou 18 min., objem nádoby na vodu 330 ml, dĺžka sieťového kábla 6 m

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Patrí do kategórie lacných parných mopov určených na čistenie podláh i kobercov. Disponuje dostatočným výkonom a produkujte horúcu paru s teplotou až 100 °C. Vďaka tomu dokáže eliminovať až 99 % baktérií a roztočov. Parný čistič je vhodný do domácnosti pre alergikov. Vďaka obdĺžnikovej hlavici sa s ním veľmi dobre manipuluje a dostane sa aj do rohov.

Concept CP2100 za pomoci horúcej pary odstraňuje nečistoty a likviduje vírusy – baktérie. Prístroj výhrevným telesom s príkonom 1 300 W produkuje horúcu paru s teplotou až 100 °C. Napriek tomu, že ide o lacnejší model, rýchlosť ohrevu po zapnutí je len 30 sekúnd. Na zahriate vás upozorní praktická LED kontrolka.

Vyberateľná nádobka na vodu má objem 330 ml. Prevádzka s produkciou horúcej pary je možná po dobu 18 minút. Intenzitu pary možno regulovať v troch úrovniach – nízka, stredná, vysoká. Mop tak prispôsobí mieru dávkovania pary počas čistenia. Parný mop je určený primárne na podlahy. Súčasťou balenia je štandardná čistiaca textília z mikrovlákna na podlahy. Vďaka kobercovému klzáku však možno mop používať aj na koberce. Textíliu možno prať v práčke.

Pri čistení parou nie je nutné používať žiadne chemické prípravky. Parný mop je tak pre alergikov ideálny a rovnako tak pre domácnosti s deťmi, ktoré sa rady hrajú na kobercoch. Mop sa jednoducho ovláda a dobre sa s ním manipuluje. Napájací kábel má dĺžku 6 metrov, čo je pre väčšinu spotrebiteľov dostačujúce.

Hlavica má obdĺžnikový tvar a priemer 21 cm a dobre sa s ňou manévruje vďaka pohyblivému kĺbu. Bez problémov sa dostanete aj do rohov miestnosti. Vďaka klzáku sa po koberci parný mop pohybuje plynulo a prevzdušňuje i koberce s vysokým vlasom. Kvalita spracovania plastových dielov je úmerná cena. Nemožno však povedať, že by mop pôsobil prehnane labilne.

V zásade mopu nemožno nič vytknúť. V pomere ceny a výkonu ponúka optimálne parametre. Nevýhodou je len fakt, že nie je možné použiť mop ako ručný parný čistič. Na druhej strane je za dostupnú cenu a čistenie s ním je veľmi jednoduché. Nádobka s objemom 330 ml je v danej kategórii dostatočná a doba prevádzky s horúcou parou taktiež. Spotrebiteľov teší, že parný mop je možné používať aj na kobercoch vďaka dodávanému klzáku.

Priamo na zariadení si možno nastaviť intenzitu pary. Manipulácia s mopom je jednoduchá. Kvalita spracovania na solídnej úrovni. Mop je ideálny na tvrdé podlahy. Obdĺžniková hlavica disponuje textíliou z mikrovlákna. Tú je možné dať dole a prať v práčke. Chemické prostriedky nie je potrebné pri parnom čistení používať. Teplota pary je až 100 °C. Doba zahrievania je približne 30 sekúnd, čo je takisto skvelý parameter, ktorým sa medzi konkurenciou nestratí.

Pozitíva

Vhodný na podlahy i koberce
Regulácia intenzity pary
Dostupná obstarávacia cena

Negatíva

Bez ručného parného čističa

Príkon: 1 300 W ● Doba ohrevu vody: 30 s ● Doba prevádzky s parou: 18 min ● Objem nádoby na vodu: 330 ml ● Tvar hlavice: obdĺžnik ● Integrovaný ručný parný čistič: nie ● Dĺžka sieťového kábla: 6 m ● Hmotnosť: 2,2 kg

Náš TIP

Leifheit 11910

Parný mop s obdĺžnikovou hlavicou, príkon 1 200 W, doba ohrevu 30 s, objem nádoby na vodu je 550 ml, dĺžka sieťového kábla je 6,5 m

Pozrieť najlepšiu ponuku

Zbaviť sa baktérií v domácnosti alebo odstrániť zaschnuté nečistoty, na to slúži práve parný mop Leifheit. Horúca para odstráni až 99,9 % vírusov a mikróbov. Mop Clean Tenso ponúka v pomere ceny a kvality perfektné parametre. V našom výbere je predovšetkým pre efektivitu čistenia, ale takisto zaujme dlhou dobou prevádzky a veľkou nádobou na vodu.

Parný mop Leifheit Clean Tenso myslí na spotrebiteľa praktickou cestou. Disponuje parným výkonom až 1 200 W, čo v danej triede nie je najviac, no v praxi je výdatnosť pary dostačujúca. V hlavici obdĺžnikového tvaru je umiestnených šesť trysiek, ktoré rovnomerne paru rozptyľujú do návleku z mikrovlákna. Ten je možné prať v práčke. Hoci sa v danej triede sa niektoré mopy zahrievajú rýchlejšie, napríklad parný mop Vileda Steam XXL30 sekúnd Leifheitu nie je žiadna večnosť. O nahriatí vás informuje modrá LED dióda. Navyše, všetko mop doháňa dobou prevádzky, tá je až okolo 40 minút. Závisí to i od dávkovania pary, jej množstvo môžete pohodlne a plynulo regulovať podľa potreby.

Zásluhu na tom, že nebudete musieť vodu dolievať každých 10 minút, má aj veľká nádoba na vodu s objemom 550 ml. Výrobca myslel takisto na vodný filter (vymeniteľný), ktorý eliminuje usádzanie vápenatých častí vo vode. Odporúčame však používať prefiltrovanú vodu, napríklad z filtračnej kanvice. Výrobcu chválime všeobecne za čistiaci účinok, viacero spotrebiteľov si účinok horúcej pary veľmi pochvaľuje.

Sám výrobca uvádza, že parný mop je vhodný na väčšinu podlahových krytín – drevené podlahy, dlažby, laminátové podlahy, PVC či linoleum. Leifheit Clean Tenso nedisponuje odnímateľnou časťou, nejde teda aj o ručný parný čistič. Používať však môžete mop aj na čistenie kobercov, v balení sa nachádza klzák na koberce. Niektorí spotrebitelia kritizovali uchytenie návleku, ktorý sa občas zvlieka. Dĺžka kábla 6,5 metra je priemerná, viac by určite potešilo. Telo parného mopu je sklopné, čo uľahčuje uskladnenie, konštrukcia váži len 2,8 kg.

Veľmi praktický a na používanie komfortný parný mop. Praktickosť spočíva aj v ergonomickom tvare alebo háčikoch na prívodný kábel. Spotrebitelia chvália predovšetkým účinky pary a jednoduchú obsluhu zariadenia. Návlek môžete prať takisto v práčke, vďaka jemným mikrovláknam je vhodný na všetky povrchy. Veľkým plusom je doba prevádzky až 40 minút a takisto rýchle zahrievanie. Nie často sa v tejto triede stretnete aj s vymeniteľným vodným filtrom, ktorý zabraňuje usádzaniu vodného kameňa. Nádobka na vodu má až 550 ml, čo je viac ako v prípade parného mopu TESLA SteamPower FX30. Nemá síce odnímateľný ručný čistič, no napriek tomu ide o parný mop s kvalitami, aké zákazník očakáva. Spotrebitelia odporúčajú mop aj na plávajúce podlahy, dlhodobé skúsenosti poukazujú na spoľahlivosť zariadenia.

Pozitíva

Pomer ceny a kvality
Rýchle nahriatie a dlhá doba prevádzky
Regulovateľné množstvo pary

Negatíva

Uchytenie návleku

Príkon: 1 200 W ● Doba ohrevu vody: 30 s ● Doba prevádzky: 40 min. ● Objem nádoby na vodu: 550 ml ● Tvar hlavice: obdĺžniková ● Integrovaný ručný parný čistič: nie ● Dĺžka sieťového kábla: 6,5 m ● Hmotnosť: 2,8 kg

Lacná kvalita

Vileda Steam XXL

Parný mop s obdĺžnikovou hlavicou, príkon 1 550 W, doba ohrevu 15 – 20 s, objem nádoby na vodu je 400 ml, dĺžka sieťového kábla dosahuje 7 m

Pozrieť najlepšiu ponuku

Parný mop Vileda je vhodný na všetky typy podláh i na koberce. Vďačí za to aj systému regulácie pary. Silnou stránkou mopu je predovšetkým kvalitný návlek z mikrovlákien. V balení je dokonca aj náhradný kus. Súčasťou balenia je aj samostatný nadstavec na koberce. Ručný parný čistič integrovaný nie je.

Viledu síce nemôžeme radiť k profesionálnym mopom, no z pohľadu predajov ide o jeden z najpredávanejších modelov. Výrobca na výkone nešetril, príkon je 1 550 W a doba ohrevu je podľa spotrebiteľov na úrovni 15 sekúnd. Nádobka na vodu má 400 ml, čo je napríklad viac ako má TESLA SteamPower FX30, tá však má aj samostatnú nádobku na čistiaci prostriedok. Vileda uvádza odhadovanú dobu prevádzky 17 až 28 minút, čo spotrebitelia potvrdzujú.

Na tento čas vplýva aj množstvo dávkovanej pary, ktorej intenzitu môžete ľahko regulovať. Vďaka plochému – obdĺžnikovému tvaru hlavice a záberu 40 cm je Vileda skvelá aj na umývanie väčších plôch. Hlavica používa kvalitné návleky z mikrovlákna a abrazívnej tkaniny. Horúca para tak nielen dezinfikuje, ale aj účinne čistí, a to všetko bez použitia chémie.

Parný mop tohto výrobcu je určený primárne na tvrdé podlahy a dlažby, no takisto na koberce. Súčasťou príslušenstva je aj praktický klzák na koberce. Ohľadom povrchov sa nemusíte limitovať. Niektorí spotrebitelia sa však sťažujú na šmuhy pri umývaní vinylových podláh. My považujeme za nešťastné riešenie vyvedenie kábla, ktoré je veľmi neprakticky umiestnené a pri umývaní tak kábel zavadzia. Má však dĺžku 7 metrov, čo je na daný účel dostatočný parameter. Konštrukcia mopu je skladateľná, čo uľahčuje uskladňovanie. Konštrukčne a dizajnovo je mop zvládnutý perfektne a poteší takisto kvalita materiálov. Ohybný kĺb je z plastu a miestami má pri manipulácii ťažší chod.

Parný mop Vileda Steam XXL v mnohých zahraničných testoch žne úspechy. Spokojní sú aj zákazníci. Dôvodom je predovšetkým cenová dostupnosť tohto modelu. Cena však nie je jediným lákadlom. Spotrebitelia sú spokojní so samotnými účinkami čistenia, ale aj kvalitou spracovania. Rýchle nahriatie je takisto plusom. Vyzdvihnúť spomedzi recenzií musíme spokojnosť zákazníkov s možnosťou regulácie pary. Skvelá je takisto dostupnosť náhradných návlekov z mikrovlákna. Spotrebitelia sa sťažujú na vývod kábla, ktorý je v strede tela mopu a dostáva sa do kontaktu s hlavicou. Drobným negatívom je aj opakovaný názor, že na vinylových podlahách mop zanecháva šmuhy.

Pozitíva

Kvalitné materiály
Široká umývacia hlavica
Dodávaný nadstavec na koberce

Negatíva

Zlé umiestnenie napájania kábla
Kvalita ohybného kĺbu

Príkon: 1 550 W ● Doba ohrevu vody: 15 – 20 s ● Doba prevádzky: 17 – 28 min. ● Objem nádoby na vodu: 400 ml ● Tvar hlavice: obdĺžniková ● Integrovaný ručný parný čistič: nie ● Dĺžka sieťového kábla: 7 m ● Hmotnosť: 2,3 kg

Pre náročných

Rowenta RY 8561 WH

Parný mop 2v1 s obdĺžnikovou hlavicou, príkon 1 700 W, doba ohrevu 30 s, objem nádoby na vodu je 400 ml, dĺžka sieťového kábla je 8 m

Pozrieť najlepšiu ponuku

Parný čistič Rowenta výrobca definuje ako mop s funkciou vysávania. Primárne je určený na čistenie podláh za pomoci horúcej pary, zároveň však dokáže nečistoty povysávať. K tomu všetkému disponuje odnímateľnou časťou a funguje aj ako ručný parný čistič. K dispozícii máte veľké množstvo nadstavcov a používať ho môžete na všetky druhy povrchov. Poteší aj dlhý sieťový kábel a regulácia pary v dvoch úrovniach.

Parný mop alebo skôr univerzálny parný čistič. Rowenta a predajcovia prezentujú tento parný mop ako multifunkčné zariadenie. Dôvodom je, že okrem čistenia za pomoci pary dokáže tento model fungovať aj ako tyčový vysávač. Navyše, mop disponuje samostatnou nádobou na zber nečistôt s kapacitou 500 ml. Pre vodu je tu nádoba s objemom 400 ml. Vďaka špeciálnej hlavici Dual Clean Steam mop funguje súbežne ako mop i vysávač. Nemusíte tak riešiť dva procesy, vysávania a umývania, Rowenta to zvládne naraz a navyše veľmi efektívne.

Horúca para je pripravená už do 30 sekúnd, paru môžete dávkovať v režime ECO alebo MAX. Čas prevádzky je okolo 30 minút, vodu tak nemusíte do nádobky dolievať často. Horúca para odstráni vírusy, baktérie i zaschnuté nečistoty. Tu však multifunkčnosť nekončí a skôr ide o 3v1, pretože Rowenta má takisto odnímateľný parný čistič s praktickou hadicou, na ktorú môžete umiestniť množstvo nadstavcov. Čistiť tak môžete bez obmedzení všetky povrchy – obkladačky, nábytok, čalúnenie, zrkadlá alebo okná. Parný mop Rowenta kombinuje praktické prvky a moderné technológie. Napájací kábel má až 8 metrov a rukoväť je ergonomická.

Je faktom, že za takýto parný mop s funkciou vysávania i ručného parného čističa si priplatíte. Dostanete však hodnotné zariadenie, ktoré zastane v domácnosti množstvo úloh a uľahčí udržiavania poriadku. Bohaté príslušenstvo obsahuje až 8 typov kefiek (univerzálne, na škáry) alebo nadstavec so stierkou na okná či uhlová tryska. Horúcu paru tak dostanete naozaj všade. Drobnou nevýhodou mopu sú jeho rozmery a hmotnosť až 6,5 kg.

Nechýba ani klzák – nadstavec na koberce. V balení je takisto 6 náhradných mopovacích návlekov na samotnú hlavicu a 3 návleky na hlavicu ručného parného čističa. Mop je vybavený aj odvápňovacími kazetami, tie nájdete v balení 4. Prívodný kábel má 8 metrov a pri umývaní sa trocha plantá po zemi, riešením by bol háčik na kábel.

Ak na úvod spomenieme vysokú cenu a vyššiu hmotnosť, nevýhody a výhrady zákazníkov sú zhrnuté. Následne sú tu desiatky pozitívnych recenzií zákazníkov, ktorí si pochvaľujú multifunkčnosť parného mopu. Ten zastúpi aj funkciu tyčového vysávača. Mop je veľmi kvalitne spracovaný. Spotrebitelia sú prekvapení z množstva dodávaného príslušenstva i náhradných návlekov či odvápňovacích kaziet. Mop sa skvelo ovláda, hoci spomínaná hmotnosť je pri manipulácii citeľná. Vysávanie a mopovanie zároveň je perfektným riešením. Samozrejme, vysávať môžete aj bez pary a naopak. Dlhý napájací kábel je výhodou, no zároveň spotrebitelia uvádzajú, že občas pri umývaní zavadzia. Najväčšia chvála smeruje však k účinkom čistenia aj pri naozaj zaschnutých nečistotách.

Pozitíva

Integrovaný parný čistič množstvo príslušenstva
Parný mop s funkciou vysávania
Odvápňovací systém

Negatíva

Vysoká obstarávacia cena
Vyššia hmotnosť

Príkon: 1 700 W ● Doba ohrevu vody: 30 s ● Doba prevádzky: 30 min. ● Objem nádoby na vodu: 400 ml ● Objem zbernej nádoby: 500 ml ● Tvar hlavice: obdĺžniková ● Integrovaný ručný parný čistič: áno ● Dĺžka sieťového kábla: 8 m ● Hmotnosť: 6,5 kg

Kärcher SC 3 Upright EasyFix

Parný mop s obdĺžnikovou hlavicou, príkon 1 600 W, doba ohrevu 30 s, objem nádoby na vodu je 500 ml, dĺžka sieťového kábla je 5 m

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Niektoré portály označujú parný mop Kärcher SC 3 Upright EasyFix za najlepší v mnohých ohľadoch. Dôvodom môže byť silný parný výkon, regulácia pary, rýchly ohrev alebo inteligentný odvápňovací systém. Kärcher si potrpí na kvalitu, spracovanie je veľmi dobré a zodpovedá cene. Dojem kazí krátky prívodný kábel (vyrieši predlžovací kábel) a takisto málo dodávaného príslušenstva.

Pri používaní mopu Kärcher sa budete cítiť veľmi komfortne. Pevná konštrukcia pôsobí naozaj kvalitným dojmom a o kvalite vypovedajú aj technologické prvky. Zariadenie má dobre konštruovanú obdĺžnikovú hlavicu. V balení je len jeden návlek. S mopom sa veľmi dobre pracuje, násada je k hlavici pripevnená flexibilným kĺbom. Rukoväť má skvelý ergonomický tvar a dobre sa drží. Parný mop sa rýchlo zahrieva, disponuje vyberateľnou nádobou s objemom 500 ml. Doba zahrievania je okolo 30 sekúnd a na prevádzkový stav vás upozorní LED dióda. Výrobca neudáva dobu prevádzky. Regulovať možno množstvo pary podľa typu podlahy, a to v 3 úrovniach.

Podobne ako multifunkčný parný mop Rowenta RY 8561 WH disponuje aj Kärcher odvápňovacím systémom. Vodu zmäkčujú špeciálne filtračné kartuše. Tvrdosť vody môžete takisto nastaviť od mäkkej až po veľmi tvrdú. Podlahová hubica Easy Fix upevňuje návlek háčikom, čo je veľmi praktický spôsob upínania, výmena je bezkontaktná. Použiť môžete Kärcher aj na koberce, v balení je takisto klzák na koberce. Mop dosahuje počas čistenia optimálne výsledky a okrem čistenia takisto dezinfikuje.

Kärcher SC3 Upright Easy Fix rozhodne spotrebiteľa presvedčí o svojich kvalitách. Skvelé parné čistenie, jednoduché ovládanie dávkovania pary, rýchle nahrievanie a inteligentný systém odvápňovania robia značke skvelé renomé. Možno niektorým bude prekážať vyššia cena, no častejšie sa skloňuje problém s krátkym prívodným káblom, ten má len necelých 5 metrov. Tento neduh je pre Kärcher dosť typický aj pri vysávačoch. Riešením je predlžovací kábel. Parný mop však určite splní vaše očakávania a efektívne vyčistí všetko, čo potrebujete.

Medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbený model nemeckej značky Kärcher. Parný mop patrí k drahším, no zároveň chválime kvalita spracovania a takisto parný výkon. Oceňujeme aj odvápňovacie kartuše, ktoré zabezpečujú, že sa parné trysky neupchávajú – nastaviť možno aj tvrdosť vody. Spotrebitelia sa sťažujú na krátky prívodný kábel, ktorý má len necelých 5 metrov, čo manipuláciu pomerne komplikuje. Plusom je takisto regulácia pary v troch úrovniach. Príslušenstva nie je veľa, no dôležitý je dodávaný klzák na koberce. V balení však nie je náhradný návlek. Kärcher nemá integrovaný ručný parný čistič ako uvádzajú niektorí predajcovia! V konečnom hodnotení sú skúsenosti s parným mopom Kärcher SC 3 Upright prevažne pozitívne. Prístroj pôsobí veľmi odolne a efektivita čistenia je na vysokej úrovni.

Pozitíva

Odvápňovací systém
Regulácia pary podľa typu povrchu – 3 stupne
Kvalita spracovania

Negatíva

Krátky prívodný kábel
Málo príslušenstva

Príkon: 1 600 W ● Doba ohrevu vody: 30 s ● Doba prevádzky: - min. ● Objem nádoby na vodu: 500 ml ● Tvar hlavice: obdĺžniková ● Integrovaný ručný parný čistič: nie ● Dĺžka sieťového kábla: 5 m ● Hmotnosť: 3,1 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Počas prieskumu trhu nás zaujalo viacero modelov parných mopov. Najlepšie parné mopy z nášho porovnávacieho testu nájdete medzi recenziami vyššie, no ak medzi nimi nie je model, ktorý by vám vyhovoval, alternatívny výber môže byť práve pre vás. V ňom sa nachádzajú modely zo širšieho výberu. Tieto parné mopy nás presvedčili o svojich kvalitách na základe svojich parametrov alebo zaujali pozitívnymi referenciami od ostatných spotrebiteľov. Spracovali sme k nim aj krátke charakteristiky, aby ste vedeli, prečo sa daný parný mop v našom širšom výbere nachádza.

Mezdi predávané modely sa radí parný mop Ariete 10v1 4164. Parný mop je cenovo dostupný a ponúka v pomere k cene skvelé parametre. Funguje aj ako ručný parný čistič. Objem nádoby na vodu je 350 ml a doba prevádzky je 18 až 20 minút. Veľkým plusom je aj možnosť regulácie pary. V príslušenstve nájdete dva návleky z mikrovlákna, kefy na čalúnenie i príslušenstvo na čistenie okien. Negatívom je horšia kvalita niektorých dielov.

V širšom výbere sa ocitol a futuristický parný mop a vysávač v jednom Hoover HPS700 011. Tento parný čistič kombinuje funkciu mopovania za pomoci horúcej pary a vysávania. Taktiež funguje ako ručný parný čistič. Parný mop 3v1 využíva špeciálny systém 3-vrstvovej filtrácie proti usádzaniu vodného kameňa. Ponúka rýchly ohrev trvajúci pol minúty a dobu prevádzky až 30 minút. Lákavý je aj moderný dizajn a množstvo dodávaného príslušenstva. Odradiť môže vyššia cena.

Menej známym modelom je parný mop s ručným parným generátorom Polti Vaporetto SV450. Tento parný mop môžete používať na rôznych povrchoch. Jeho zaujímavou funkciou je aromatizér Frescovapor, ktorý spolu s parou vypúšťa do priestoru vôňu. Aróma sa nalieva do malej nádoby na hlavici mopu. Príkon je 1 500 W, Polti sa zahreje za zhruba pol minúty. Zabudovaný filter eliminuje usádzanie vodného kameňa. Do nádoby sa zmestí 300 ml vody. O kvalite napovedajú aj pozitívne recenzie zákazníkov.

Ariete Vapori Art 4163/02 je takisto univerzálny parný mop so zabudovaným ručným parným čističom. Nádobka na vodu má až 500 ml. Zvoliť si môžete úroveň dávkovania pary na základe typu povrchu. Hlavica má trojuholníkový tvar a je otočná o 180°. Veľkým bonusom je automatické navíjanie prívodného kábla, ktorý má však žalostnú dĺžku len 5 metrov. Súčasťou balenia sú dva mopovacie návleky.

Počas prieskumu trhu sme natrafili aj na solídny model parného mopu Concept CP2000. Ten disponuje aj integrovaným ručným parným čističom. Súčasťou balenia je aj široká škála nadstavcov. Príkon mopu je 1 500 W. Zahriatie trvá približne 30 sekúnd a doba prevádzky zhruba 20 minút. Slabinou je krátky kábel, len 5 metrov. Zásobník na vodu má len 150 ml.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Medzi najpredávanejšie parné mopy patria tie od overených výrobcov. Zároveň však spotrebitelia často pozerajú na cenu a najlacnejšie parné mopy sú veľmi častou voľbou. Dôvodom je predovšetkým nízka obstarávacia cena. Na základe prieskumu trhu možno konštatovať, že aj lacnejšie parné mopy alebo mopy s viacerými funkciami, sú zákazníkmi často preferované. Aby ste mali prehľad o tom, ktoré z nich sú najpredávanejšie, spracovali sme pre vás tabuľku najpredávanejších parných mopov. Dostupnosť i čísla predajov sa často menia, pravidelne preto údaje kontrolujeme a tabuľku aktualizujeme, aby sme vám dokázali poskytnúť pravdivé informácie.

Názov Hodnotenie Detail
Vileda Steam Plus XXL 5* Zobraziť produkt
Silvercrest SDM 1500 D3 5* Zobraziť produkt
Rowenta RY8561WH 5* Zobraziť produkt
Leifheit 11910 5* Zobraziť produkt
ETA Azurit 2267 90000 5* Zobraziť produkt

Nie je ťažké si parný mop zameniť s tyčovým vysávačom alebo parným vysávačom. Faktom však je, že taký tyčový vysávač parnou funkciou bežne vybavený nie je a parný vysávač je zasa štandardné spojenie 2v1 – vysávač plus čistenie za pomoci pary. Parný mop je však určený primárne na umývanie, dezinfekciu a čistenie podláh za pomoci horúcej pary, multifunkčnosť v podobe príslušenstva a ďalších funkcií sú len bonusom. Aby ste však mali pri výbere jasno, vedeli, čo si všímať, ktoré parametre sú najdôležitejšie, pripravili sme pre vás praktický návod, ktorý vám odpovie na otázku, ako si vybrať parný mop.

Ako vybrať parný mop

 • Typy parných mopov
 • Príkon spotrebiča a rýchlosť ohrevu
 • Kapacita nádoby na vodu
 • Doba prevádzky
 • Konštrukcia mopu
 • Funkcie a príslušenstvo
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Prečo si kúpiť parný mop?

Ešte predtým, ako prejdeme ku konkrétnym parametrom výberu, je dobré vedieť, prečo by ste parný mop mali mať doma. Najlepšie preto je, aby ste vedeli, aké benefity vám parný mop prináša, a to aj v porovnaní s klasickým mopom.

 • Efektívne a rýchlo odstraňuje nečistoty,
 • má dezinfekčný účinok a likviduje až 99,9 % baktérií,
 • jednoducho sa s ním pracuje a manipuluje,
 • nie je nutné používať čistiace prostriedky – bez chemikálií,
 • podlaha je po umývaní vďaka horúcej pare hneď suchá,
 • vhodný je na dlažby a pri správnom dávkovaní pary aj na drevené a laminátové podlahy alebo parkety,
 • multifunkčné parné mopy je možné vďaka príslušenstvu používať aj na iné povrchy (sedačky, nábytok, žalúzie...).

Ak sa pýtate, či sa neoplatí radšej investovať do parného čističa, musíte vedieť, za akým účelom si takéto zariadenie kupujete. Ak plánujete za pomoci horúcej pary pravidelne umývať podlahy, parné mopy túto úlohu hravo zvládnu, sú kompaktnejšie a takisto je nižšia ich obstarávacia cena. Nie je teda nutné mať doma za každú cenu pojazdný parný čistič alebo parný vysávač s množstvom príslušenstva.

Jedna alebo dve komory – spôsob dolievania vody

Vo svojej podstate je parný mop veľmi jednoduchým zariadením, ktorého jediným účelom je za pomoci horúcej pary efektívne odstraňovať nečistoty. Za pomoci fyzikálnych javov parný mop zohrievaním mení kvapalné skupenstvo vody na paru. A práve tu je možné pri niektorých modeloch hľadať odlišnosti, akým spôsobom sa to deje. Na výber sú mopy s jednou alebo dvoma komorami.

 • Jednokomorový parný mop – jednokomorové parné mopy disponujú jednou nádobkou na vodu aj s parným generátorom. Táto nádoba má špeciálny tlakový uzáver, ktorý udržuje v nádobe dostatočné množstvo pary a podtlak. V praxi sú takéto parné mopy najviac využívané, no menšou nevýhodou môže byť dolievanie vody. Vzhľadom na podtlak nádoby, ak sa voda míňa a chcete ju doliať, musíte mop vypnúť a počkať aspoň 20 minút, kým sa tlak v nádobe nezníži. Nádoba tak funguje ako zásobník a zároveň aj ako bojler, kde účinkuje výhrevné teleso.
 • Dvojkomorový parný mop – už z názvu možno vytušiť, že takýto parný mop disponuje dvoma samostatnými nádobami – komorami. Jednou z nádob je bojler (parný generátor), resp. nádoba, kde pôsobí výhrevné teleso a vytvára paru. Druhá nádoba je určená na vodu. Z nej smeruje voda k výhrevnému telesu do druhej komory. Najväčším plusom je, že pri dolievaní vody vás meobmedzuje tlak pary ani jej teplota. Mop nemusíte ani vypínať, pretože nádobka na vodu je samostatná a vám stačí vodu len doliať.

Jednokomorový parný mop

Príkon a čas ohrevu

Parameter, ktorý do istej miery určuje to, ako rýchlo sa voda zmení na paru. Výkon parného mopu sa teda odvíja od samotného elektrického príkonu. Menej výkonné a lacnejšie parné mopy zvyčajne dosahujú príkon okolo 1 000 W. Pre optimálny výkon i kratší čas ohrevu je lepšie, ak je výkon aspoň na úrovni 1 200 až 1 500 W. Najvýkonnejšie parné mopy sa už výkon približujú k výkonným parným vysávačom – príkon výkonných parných mopov je 1 600 až 1 800 W a viac.

Rýchlosť, akou dosiahne parný mop teplotu potrebnú na dávkovanie pary, sa odvíja aj od parametru uvedeného v riadkoch vyššie. Zvyčajne aj tie menej výkonné parné mopy dosiahnu tento bod v horizonte desiatok sekúnd. Tie najrýchlejšie parné mopy to zvládnu do 30 sekúnd, tie pomalšie sa zahrievajú okolo jednej minúty. Teplota pary dosahuje hodnotu 160 až 190 °C.

Objem nádoby na vodu

Tu platí, že čím je nádoba na vodu väčšia, tým lepšie. Vďaka väčšiemu množstvu vody máte k dispozícii počas umývania aj väčšie množstvo pary. Navyše, dnes už aj väčšie nádoby sú tak šikovne integrované do tela mopu, že z hľadiska dizajnu či hmotnosti ide o zanedbateľné gramy a milimetre. Za menšie objemy možno považovať parné mopy s kapacitou nádoby okolo 200 až 300 ml. V priemere aj vzhľadom na parameter doby prevádzky určite odporúčame skôr 400 až 500 ml nádoby. Ani pri drahších modeloch objem nádoby rapídne nerastie, väčší objem predstavuje kapacita 800 ml. Špecifikom môže byť samostatná nádoba na čistiaci prostriedok.

Náš tip: Spotrebiteľom odporúčame, aby pri používaní parného mopu nalievali do nádoby prefiltrovanú vodu, ktorá je zbavená väčšieho množstva vápenatých usadenín. Znižuje sa tak riziko usádzania vodného kameňa. Ten môže spôsobiť upchatie parných trysiek a zníženie parného výkonu, čo má za následok horší čistiaci účinok. Na prefiltrovanie vody môžete použiť napríklad filtračné kanvice. Niektoré parné mopy sú vybavené vodnými filtrami, ktoré znižujú riziko usádzania vodného kameňa.

Doba prevádzky

Pri výbere parného mopu by vás mala zaujímať aj doba prevádzky alebo prevádzkový čas. Ide o údaj, ktorý vyjadruje časový udaj, počas ktorého môže mop nepretržite dávkovať horúcu paru. Vplýva na to viacero faktorov, tým primárnym je objem nádoby na vodu. Väčší objem, viac vody, viac pary. Druhým rozhodujúcim faktorom je intenzita – množstvo dávkovanej pary. Ak vám mop umožňuje dávkovanie pary regulovať, výrazne tým môžete ovplyvniť aj dobu prevádzky.

Parný mop – doba prevádzky

Čas prevádzky môže byť pri modeloch s menšou nádobou na úrovni 15 minút. Lepšie parné mopy už zvládnu v prevádzke 20 až 30 minút. Najväčšiu výhodu majú parné mopy s dvoma komorami, pretože vodu môžete dolievať bez toho, aby ste museli mop vypínať. V takom prípade dobu prevádzky príliš neriešite. Niektorí výrobcovia uvádzajú aj plošný výkon parného mopu, teda aká je výdatnosť pary s plnou nádobkou vody. Vyjadruje sa v metroch štvorcových.

Konštrukcia mopu – tvar hlavice

Rolu by vždy mala hrať aj kvalita vyhotovenia mopu a kvalita spracovania jednotlivých dielov či spojov. Nekvalitné plasty sa môžu ľahko zlomiť či poškodiť a celý prístroj sa tak znehodnotí. Zákazníci veľmi často vyhľadávajú mop aj podľa typu hlavice. Najtypickejšie sú obdĺžnikové hlavice, ktoré sú veľmi výhodné pri upratovaní väčších plôch, zvlášť ak má mop väčší záber. Druhým typom sú trojuholníkové hlavice, ktoré sú veľmi praktické do priestorov, kde je nutné viac manévrovať, rovnako dobre si poradia aj s priestormi v rohoch miestností. Záleží tak od preferencií samotného zákazníka.

Regulácia intenzity pary a automatické vypnutie

Funkcie a príslušenstvo sú pri parnom mope výhodou predovšetkým skrz praktické používanie, ale aj komfort. Mnohé funkcie, ktoré uvedieme v zozname nižšie sú u väčšiny mopov samozrejmosťou, no a preto by s určitosťou nemali chýbať.

 • Regulácia množstva pary – touto funkciou neoplývajú všetky parné mopy, no ak plánujete s mopom umývať drevné podlahy či parkety, určite vám odporúčame siahnuť po mope, ktorý takúto funkciu má. Vďaka tomu, že môžete plynulo regulovať objem pary, môžete šetrne umývať aj drevené podlahy. Druhým spôsobom je regulácia pary stupňami – nízka, stredná, vysoká.
 • Indikátor nahrievania – svetelný LED indikátor vás upozorní rozsvietením alebo naopak zhasnutím kontrolky o tom, že je pripravený na používanie a para dosiahla požadovanú teplotu.
 • Automatické vypnutie – môže sa stať, že vám dôjde voda v nádržke, v takom prípade mop automaticky svoj chod zastaví.
 • Indikátor objemu vody – ak hladina vody klesne na určitú hranicu, parný mop vás kontrolkou upozorní, že je potrebné vodu doplniť.
 • Otočná hlavica – v rámci funkcionality, či skôr efektivity ovládania poteší, ak je hlavica pripevnená k telu mopu 360° otočnou hlavicou. Vďaka tomu je ovládanie omnoho jednoduchšie.
 • Nádoba na čističi prostriedok – niektoré modely disponujú samostatnou nádobou, ktorá je určená na čistiaci prostriedok a môžete tak povrchy dezinfikovať ešte účinnejšie.
 • Odnímateľný ručný parný čistič – ide o nadštandardnú funkciu, ktoré nie je pre parné mopy typická. Hornú časť môžete odňať a následne používať ako ručný parný čistič na čistenie iných predmetov a povrchov.
 • Náhradné návleky – je vždy potešujúce, ak výrobca v rámci balenia dodá náhradné návleky na hlavicu alebo v rámci príslušenstva nájdete viacero druhov návlekov na rôzne povrchy.
 • Nadstavec na koberec – parný mop so základnými návlekmi nie je určený na umývanie kobercov, vďaka praktickému nadstavcu však môžete čistiť parou koberce s nízkym i vysokým vlasom.

Parný mop s trojuholníkovou hlavicou

Cena parného mopu vás neodradí

Paradoxne, možno vás prekvapí, že za niektoré parné mopy zaplatíte podobne, ako za klasické mopy s žmýkacím vedrom. Rozhodne sa tak nebojte toho, že parný mop je nevýhodnou investíciou. Ak si na poriadok v domácnosti potrpíte, umývanie horúcou parou – parným mopom je dobrou investíciou.

V rôznych cenových hladinách môžete očakávať odlišné vlastnosti parného mopu. Azda najlacnejšie kúpite už v cenovej kategórii pod 50 eur, najlacnejšie parné mopy pod 50 eur pritom vôbec nemusia mať najnižší výkon. Zvyčajne majú kratší čas prevádzky a nedisponujú viacerými funkciami a použité môžu byť aj menej odolné materiály.

Ak sa presunieme do strednej cenovej triedy, tak sa dostávame k cenovému rozpätiu 50 až 100 eur. Medzi funkciami už nájdete reguláciu množstva pary, mopy sú kvalitnejšie vyhotovené a nie je výnimkou, že sa dočkáte odnímateľnej stredovej časti, dostanete tak rovno aj ručný parný čistič.

Nad hranicou 100 eur už sú primárne multifunkčné parné mopy 2v1 či 5v1, ktoré však zastúpia aj funkciu parných čističov či vysávačov. Disponujú väčším množstvom príslušenstva a takisto sú použité kvalitnejšie materiály.

Parné mopy Kärcher, Rowenta a Vileda medzi najlepšími

Náš prieskum trhu preukázal, že zákazníkmi najviac preferované sú overené značky. Takisto však musíme zdôrazniť, že na trhu je viacero menších výrobcov, ktorí si robia dobré meno. Konkurencia tak narastá a výrobcovia sa snažia ponúkať, čo najlepší pomer ceny a kvality.

Vysokú kvalitu si aj v našom porovnávacom teste zastal parný mop Kärcher a špecializácia tohto výrobcu na domáce spotrebiče a upratovaciu techniku je zrejmá. Veľmi dobré recenzie majú takisto parné mopy Rowenta. V segmente trhu nezaostávajú ani parné mopy Vileda. Výrobca síce nemá také široké portfólio, no disponujeme modelmi s overenou kvalitou. To sa týka aj konkurenčných mopov Leifheit. Dlhodobo sa produkcii výrobných mopov venuje český Concept. Z menej známych značiek dávame do pozornosti Lidl parný mop Silvercrest alebo parné mopy Ariete.

Otázky a odpovede – FAQ

Spotrebitelia si pri výbere parného mopu kladú viacero frekventovaných otázok. Testmagazín vám na ne rád odpovie. Potrebujete poradiť s výberom parného mopu? Chcete vedieť o niektorom z technických parametrov? Neviete sa rozhodnúť pre konkrétneho výrobcu? Dajte nám vedieť a my vám čo najskôr odpovieme. Budeme tiež radi, ak sa podelíte o vlastné skúsenosti s parnými mopmi. Pomôžete tak ostatným spotrebiteľom, ktorí sa nevedia rozhodnúť.

Odpoveď nie je taká jednoduchá. Parný mop je primárne určený na odstraňovanie nečistôt z dlažby a podláh, avšak nie každého druhu. Neodporúčame používať parný mop na voskované alebo olejované podlahy. Táto povrchová úprava sa znehodnotí. Takisto je potrebná opatrnosť pri drevených podlahách, linoleách či parketách. Parný mop na ich čistenie nepoužívajte pravidelne a ak ho aj budete používať, ak je možnosť, intenzitu pary nastavte na nižšiu úroveň. Teplota pary dosahuje hodnoty cez 110 až 180° C, čo môže spôsobiť, že drevo zvlhne a podlaha sa časom poškodí.

Áno, môže, ak ide o parný mop 2v1. Takéto parné mopy disponujú odnímateľnou časťou a špeciálnymi nadstavcami. Následne môžete parný mop používať ako parný čistič napríklad na čistenie nábytku, sedačiek či iných povrchov. V takomto prípade sa však už oplatí uvažovať aj nad multifunkčným parným čističom alebo parným vysávačom s mopom.

Toto rozhodovanie závisí od viacerých faktorov, vždy však ide o individuálne potreby zákazníka. Parný mop je určený na čistenie podláh za pomoci horúcej pary. Často ho kúpite v kombinácii s integrovaným parným čističom. Druhou alternatívou, ktorú výrobcovia parných mopov používajú, predovšetkým pri prémiových modeloch, je parný mop, resp. čistič s funkciou vysávania. V jednom tak kombinujete tyčový vysávač a parný mop. Hoci výrobcovia charakterizujú takéto zariadenia všeobecne, ako parné čističe, parné mopy alebo parné vysávače, kombinujú v sebe viacero funkcií a ide teda o multifunkčné parné čističe. Ak doma vysávač máte, postačí vám parný mop. Záleží na vašich požiadavkách.

Platí to, čo pri bežných vysávačoch, ktoré je potrebné napájať zo zásuvky. Akčný rádius do určitej miery ovplyvňuje práve dĺžka prívodného kábla. Aby ste dočiahli všade tam, kam potrebujete, je výhodou, ak je napájací kábel dlhý aspoň 7 metrov. Štandardom je 6 metrov, menej je v praxi už veľmi obmedzujúce.

Áno, táto predajná sieť sezónne ponúka v kamenných predajniach aj parné mopy. Najbežnejšie sa môžete stretnúť s parným mopom Silvercrest SDM 1500 D2, ktorý má predajca aj v internetovom obchode. Na prevádzkovú teplotu sa ohreje už za 25 sekúnd, má príkon 1 630 W, kapacitu nádrže 500 ml a doba prevádzky je zhruba 500 ml. Poteší aj solídnou dĺžkou kábla až 8 metrov. V prospech parného mopu „hovoria“ aj recenzie spotrebiteľov, ktoré sú veľmi pozitívne. Ak máte vyčlenený nižší cenový strop, parný mop Silvercrest nemusí byť zlou voľbou.

Rovus Nano

Parný mop s oválnou hlavicou, príkon 1 150 W, doba ohrevu 10 s, objem nádoby na vodu je 220 ml

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom teste zaujal predovšetkým nízkou cenou. A čo za tak nízku sumu dostanete? Absolútny základ, funkčný parný mop, ktorý svojimi kvalitami nenadchne. No Rovusu nechýba výkon, zahrieva sa takisto veľmi rýchlo. Škoda len menšej nádobky a drobných funkčných chýb, ktoré jeho cenu podčiarkujú.

Parný mop Rovus je vybavený parným generátorom s príkonom 1 100 W. Výkon spotrebiču nechýba, čoho dôkazom je aj rýchla doba ohrevu len 10 sekúnd. Navyše para má teplotu až 125 °C, nemusíte používať žiadne čistiace prostriedky. Výsledky umývania sú rozpačité. Rovus dokáže odstrániť nečistoty, no veľmi často je podlaha príliš mokrá a so šmuhami. Avizujú to i spotrebitelia. Hoci je parný mop vhodný na rôzne povrchy, najvhodnejší je na podlahy. Mop môžete používať aj na drevené parkety, no dávajte pozor na mieru vlhkosti a radšej podlahu mopujte kratší čas, návlek v sebe udržiava pomerne dosť vlahy a v kombinácii s horúcou parou nepôsobí na drevo najlepšie.

Výrobca neuvádza dĺžku sieťového kábla neuvádza, no viacero spotrebiteľov uvádza, že by mohla byť šnúra dlhšia. Násada mopu je teleskopická, čo nebýva u viacerých modelov zvykom. Používanie a obsluha mopu sú veľmi jednoduché. Praktické však príliš nie je nalievanie vody do nádobky. V balení je na tento účel špeciálna nálievka. Mop nedisponuje ani reguláciou množstva pary.

Oválna hlavica mopu nie je práve šťastné riešenie, dostupnosť rohov je horšia. Kvalita návlekov je otázna, keďže počas mopovania sú behom pár minút úplne mokré a následne je prehnane mokrá i podlaha. Navyše, na hlavici nedržia úplne optimálne, predovšetkým, ak použijete aj nadstavec na koberce, návlek sa zošuchuje. Kompromisom je aj malá nádobka na vodu, tá má len 220 ml a doba prevádzky nie je viac ako 10 minút. Ak chcete kompromisov robiť menej, možno urobíte dobre, ak siahnete po väčšom, no drahšom „bratovi“ parnom mope Rovus Nano Plus.

Ak sa snažíte dostať s cenou parného mopu, čo najnižšie, potom je toto určite správna voľba. Samozrejme, Roovus Nano nenadchne, ale ani nesklame. Recenzie spotrebiteľov sú kritické smerom k niektorým funkčným prvkom. Napríklad, že návlek sa veľmi rýchlo premočí alebo vypadáva nadstavec na koberce. Rovus parný mop je lacný, splní svoj účel, no takisto je plný kompromisov. Malá nádržka na vodu, nekvalitné návleky a nutnosť častejšieho dopĺňania vody. Za kvalitnejší kúsok v nižšej cenovej triede považujeme univerzálny parný mop Ariete 10v1 4164.

Pozitíva

Nízka cena
Rýchly ohrev

Negatíva

Návlek príliš vlhký – mokrá podlaha
Nadstavec na koberce vypadáva
Malá nádržka na vodu

Príkon: 1 150 W ● Doba ohrevu vody: 10 s ● Doba prevádzky: 10 min. ● Objem nádoby na vodu: 220 ml ● Tvar hlavice: oválna ● Integrovaný ručný parný čistič: nie ● Dĺžka sieťového kábla: - m ● Hmotnosť: 1,3 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Polti VAPORETTO SMART 100 B

od 164,80 €
Neobmedzená prevádzková doba pre každodenné čistenie. Vaporetto Smart_B je kompaktný parný čistič pre každodenné upratovanie. Odnímateľná nádoba...

Black & Decker FSM1615

od 75,70 €
parný mop • maximálny príkon 1 300 W • odnímateľná nádržka na vodu 600 ml • nádržka na čistiaci prípravok 350 ml • otočná hlava mopu •...

Kärcher SC 1 EASY FIX PREMIUM

od 101,99 €
Kompaktný parný čistič SC 1 EasyFix Premium čistí bez použitia čistiacich prostriedkov. Zariadenie je vynikajúce na čistenie bežných domácich...

Bissell 2113N

od 108,67 €
parný mop • príkon 1 600 W • objem nádoby na vodu 560 ml • doba naparovania až 16 min • výmenné filtre • vonné kapsuly • 7,5m napájací kábel •...

Polti VAPORETTO SV400

od 82,91 €
Vaporetto SV400 Hygiene je navrhnutý pre všetky typy podláh – parkety, mramor, koberce, kúpeľňové dlaždice, vinylové (PVC) podlahy a terakotové...

CLATRONIC DR 3280

od 62,00 €
Popis produktu Clatronic DR 3280 - parný čistič Inovatívny parný čistič značky Clatronic, ktorý celý váš dom či byt prežiari hygienickou...

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV50 Multifloor

od 493,00 €
Vaporetto Lecoaspira FAV50_Multifloor je špeciálny parný čistič s vysávaním, ktorý vám umožní vyčistiť akýkoľvek typ podlahy – parkety, keramiku,...

Polti UNICO MCV80

od 799,00 €
Unico MCV80_Total Clean & Turbo je profesionálny parný čistič určený na hĺbkové čistenie s mnohými funkciami. Svojim konceptom 3 v 1 je...

Polti UNICO MCV85

od 789,00 €
parný vysávač • bezvreckový • vysáva, čistí parou a vysúša • príkon 2 200 W • objem nádoby na prach 0,8 l • tlak pary 6 bar • para až 95 g/min •...

Polti Vaporetto Lecoaspira FAV80 Turbo Intelligence

od 541,00 €
Vaporetto Lecoaspira FAV80_Turbo Intelligence je inteligentný parný čistič s integrovaným vákuovým systémom s parnou a sacou funkciou. Tieto dva...

Kärcher SI 4 Easy Fix Iron Kit

od 449,00 €
parná žehliaca stanica • príkon 2 000 W • tlak 3,5 baru • ohrev za 4 min • 0,5 l + 0,8 l nádobky na vodu • detská poistka • bezpečnostný ventil •...

Polti VAPORETTO Pro 85

od 299,00 €
Vaporetto Pro 85_Flexi je výkonný parný čistič vhodný na použitie na rôzne povrchy vďaka radu príslušenstva. Systém nepretržitého doplňovania...

Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Petra 26.Jan.2022

LEIFHEIT Clean Tenso je za tú cenu vydarený parný mop. Oceňujem, že sa rýchlo zahreje, má veľkú nádobu na vodu a nerobí šmuhy. Pomer ceny a kvality je super. Páči sa mi, že má tichý chod, je ľahký, dobre sa s ním manipuluje a upratovanie je rýchle. Vadí mi však, že pri upratovaní mi zavadzia kábel a pre paru je nutné držať stlačené tlačidlo. Nenašla som ani náhradné návleky. Napriek spomenutým výhradám, som s mopom spokojná.

Odpovedať

Iveta 26.Jan.2022

Mop Ariete ART 4164 je perfektný, ale privítala by som ľahšiu manipuláciu so šnúrou, pretože pri práci mi dosť prekáža. Ale ako som čítala v iných recenziách, toto je problém väčšiny parných mopov. Mop vyzerá dobre, je slušne skonštruovaný. Mínusom je, že dosť hučí a návod nebol v slovenskom jazyku.

Odpovedať

Danka 26.Jan.2022

Parný mop Polti Vaporetto SV450 je šikovný mop, ktorý má rýchle zahriatie. Má tichý chod a dostatočne dlhý kábel, čo je pre mňa dôležité z hľadiska pohodlnosti používania. Mop bol za dobrú cenu a vybrala som kvôli tomu, že je vhodný až na 15 druhov povrchov. Čistenie je veľmi dobré, nemám mu čo vytknúť. Nechýba tu ani nadstavec na koberce, čiže je multifunkčný. Môžem tento mop odporučiť aj ostatným, na žiadne negatíva som zatiaľ neprišla a životnosť budem vedieť posúdiť až po dlhšom čase.

Odpovedať

Kristína 08.Feb.2022

Som sklamaná z výrobku Polti Vaporetto Lecoaspira Turbo Intelligence, za tú cenu som čakala oveľa viac. Nadstavec je dosť nemotorný a prístroj sa nevojde pod nábytok ani do rokov.

Odpovedať

Frederika 08.Feb.2022

Tovar Rovus Nano mi prišiel nefunkčný, no našťastie, obchod mi ho hneď vymenil za nový kus. Ten už funguje dobre. Treba dávať pozor, na aký povrch ho chcete používať, pretože po umytí nie je plávajúca podlaha hneď suchá, ako uvádzal výrobca v propagačnom materiály. Prístroj je ľahký a praktický, uľahčuje mi čistenie, takže za mňa fajn.

Odpovedať

Kamila 23.Feb.2022

Pomerne lacný, ale šikovný mop je Bissell 2113N. Výhodou sú výmenné filtre, vonné kapsuly aj dvojica výmenných návlekov v balení. Páči sa mi tiež zabudovaná kefa na prilepené nečistoty.

Odpovedať

Sisa 17.May.2022

Leifheit Clean Tenso používam zatiaľ krátko, tak ho neviem ešte objektívne zhodnotiť. Je ľahký a skladný, no pri odstraňovaní čistiaceho návleku sa mi s ním vždy vytrhne aj jeden zo štyroch obdĺžnikov so zúbkami, ktoré držia návlek na mope. Možno to chce len viac cviku a bude to fajn.

Odpovedať

Zitka G. 11.Aug.2022

Polti VAPORETTO Pro 85 je dostatočne výkonný parný čistič, ktorý je vhodný na použitie rôznych povrchov. Som rada, že v balení bolo aj príslušenstvo. Páči sa mi systém nepretržitého dopĺňania, čiže kedykoľvek počas prevádzky môžem doplniť vodu. Para čistí pekne hĺbkovo, s výberom som spokojná. Cena bola tiež prijateľná.

Odpovedať

Valika 18.Oct.2022

Black & Decker FSM1615 je jednoduchý parný mop s príkonom 1300 W, na bežné domáce upratovanie to úplne postačuje. Veľkosť nádržky mohla byť troška väčšia, 0,6 litra sa mi zdá občas málo. Napájanie je sieťové a bez neho vydrží v prevádzke 14 minút. Je to fajn doplnok k iným čistiacim prístrojom.

Odpovedať

Veronička 27.Jan.2023

Polti UNICO MCV85 je skôr parný vysávač než čistič, čomu zodpovedá aj jeho väčší rozmer. Čistí dobre, vyzdvihujem prevádzku bez vreciek, príkon až 2200 W. Mínusom je nádoba na prach s objemom len 0,8 litra, mohla mať aspoň rovný liter. Tlak pary je 6 barov, čo je postačujúce. K dispozícii je päť stupňov filtrácie. Nahriatie je rýchle do pár minút. Potešilo aj rozmanité príslušenstvo v balení. Ak chcete čistiť aj pomocou pary, odporúčam.

Odpovedať