Notebooky Asus

Notebooky Asus – najlepšie sú herné s Intel Core i9

Značka Asus má na trhu vcelku dominantné postavenie. V segmente elektroniky a príslušenstva má aj pomerne široké portfólio produktov. Práve notebooky Asus sú na svetovom i domácom trhu veľmi rozšírené. Ponúka modely za dostupné ceny, ale v jeho ponuke sú aj prémiové herné notebooky. Viac ako 70 hodín sme strávili analýzou ponuky tohto výrobcu. Notebook Asus FX706HCB-HX147 nás presvedčil výkonnou grafikou, procesorom i 16 GB RAM. Zároveň vôbec nepatrí medzi najdrahšie herné notebooky. V našom porovnávacom teste sú aj ďalšie kvalitné notebooky, ktoré spĺňali naše kritériá. Ak uvažujete nad kúpou notebooku Asus, Test Magazín pre vás vybral to najlepšie.

Publikované: 02.09.2021
Aktualizované: 18.05.2022

Aký notebook Asus kúpiť?

Hľadáte lacný notebook alebo naopak potrebujete spoľahlivú náhradu za váš starý kancelársky notebook? Alebo ste možno vášnivý hráč a potrebujete výkonný herný notebook. Ak si chcete ušetriť čas a nehľadať zbytočne dlho, notebooky Asus v našom výbere vám podľa účelu určite budú vyhovovať. Zároveň pre vás máme možnosť rýchleho výberu z našej tabuľky TOP 3 produktov, kde nájdete notebooky aj s hodnotiacim štítkom, ktorý si z nášho testu odniesli. Nemusíte tak čítať rozsiahle recenzie a možno sa rozhodnete len na základe krátkeho popisu.

Názov Hodnotenie Detail
Asus FX706HCB-HX147   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Asus VivoBook 14   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt
GA503QS-HQ019T   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
E410MA-EK1323WS   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Asus FX706HCB-HX147

Asus FX706HCB-HX147

Procesor Intel Core i5 11400H, 6 jadier, 16 GB RAM, 512 GB SSD, bez operačného systému, RGB podsvietenie klávesnice, výdrž 5 hodín

Zobraziť viac info

Notebook Asus TUF Gaming F17 je vďaka grafike nVidia GeForce RTX 3050 skvelou voľbou pre milovníkov počítačových hier. Zároveň vďaka výkonnému procesoru 11. generácie Tiger Lake Intel Core i5 11400H jeho služby oceníte aj v kancelárii. Disponuje tiež 512 GB SSD diskom a 16 GB operačnou pamäťou. Notebook má Full HD displej s LED podsvietením a so 144 Hz obnovovacou frekvenciou. Dodávaný je bez operačného systému. Klávesnica je podsvietená a disponuje aj numerickou časťou.

Cenový trhák
Asus X513EA-BQ937T

Asus X513EA-BQ937T

Procesor Intel Core i3-1115G4, 2 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica s numerickými tlačidlami, webkamera, výdrž 5 hodín

Zobraziť viac info

2-jadrový procesor Intel Core i3-1115G4 11. generácie je veľmi spoľahlivou voľbou. Systém je dobre vyladený a pracuje veľmi plynulo. Dokazuje to i hodnota max. frekvencie 4,1 GHz, notebook dokáže zabrať, keď treba. Operačná pamäť 8 GB je na danú triedu solídna. Integrovaný je základný grafický čip Intel UHD Graphics. SSD disk má 256 GB. Notebook má slabšiu výdrž batérie, okolo 5 hodín. Má aj webkameru a grafický HDMI vstup. Chýba len LAN vstup.

Náš TIP
Asus FX506LU-HN158T

Asus FX506LU-HN158T

Procesor Intel Core i5-10300H, 4 jadrá, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, numerická klávesnica, reproduktory DTS:X Ultra, webkamera, výdrž 5 hodín

Zobraziť viac info

Ide o herný notebook z nižšej cenovej kategórie, čomu prislúchajú aj parametre. Veľmi solídny je však procesor, ktorý notebook má. Intel Core i5-10300H je veľmi spoľahlivý. S operačnou pamäťou 16 GB a grafickou kartou nVidia GeForce GTX 1660 Ti patrí v tejto triede k priemerným. Rozhodne však zvládne aj náročnejšie hry. SSD disk má 512 GB. Asus má až 3 chladiče, vďaka čomu sa komponenty neprehrievajú. Notebook má HDMI aj LAN vstup.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri hodnotení prenosných počítačov taiwanskej produkcie sme postupovali tak, ako pri ostatnej konkurencii. Notebook Asus sme vyberali a následne aj hodnotili na základe vopred stanovenej odbornej testovacej metodiky. Zvolili sme si hodnotené parametre, ktoré majú pri rozhodovaní sa spotrebiteľa najväčšiu váhu. Podľa účelu spotrebiteľ vždy zvažuje, aký výkon procesora či grafiky od zariadenia požaduje. Často sa spotrebiteľ rozhoduje aj podľa uhlopriečky a do úvahy treba brať aj konektivitu či v prípade častejšieho cestovania aj výdrž a kapacitu batérie. Niekto hľadá kompaktnejšie zariadenie a niekomu väčšie rozmery môžu vyhovovať.

Výkon (procesor, RAM, grafika...)
Veľkosť a rozlíšenie displeja
Výdrž batérie
Konektivita
Ovládanie
Kompaktnosť a mobilita
Kvalita spracovania

Dôraz sme však okrem technických parametrov kládli aj na výsledky zahraničných porovnávacích testov a názory spotrebiteľov. Samozrejme, nie všetky notebooky boli podrobené spotrebiteľským testom a skúsenosti spotrebiteľov majú často vysokú prioritu. Počas prieskumu nášho trhu sme zistili, že notebooky Asus sú obľúbené v kruhoch študentov, predovšetkým vďaka cenovej dostupnosti. Veľký záujem je však aj o výkonné herné notebooky. Dostupnosť jednotlivých notebookov sme zisťovali cez databázu cenového porovnávača Heureka.sk, ale zaujímala nás tiež ponuka overených predajcov – Alza.sk, Mall.sk, Hej.sk, Datart.sk, Andreashop.sk alebo Tpd.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie notebookov Asus

Pri recenzovaní notebookov Asus sme postupovali na základe stanovených postupov, kde sme brali do úvahy, vyššie určené hodnotené parametre. Naše recenzie sú úplne nezávislé a objektívne. Žiadny z produktov nie je zvýhodnený. Snažíme sa spotrebiteľovi ponúknuť celistvý obraz o výhodách i nevýhodách danej elektroniky, a to platí aj pre notebooky Asus. Naše recenzie vychádzajú z porovnania jednotlivých modelov a zároveň čerpáme dáta a informácie od výrobcov a predajcov. Pri hodnotení nám záleží aj na názore spotrebiteľa, keď berieme do úvahy referencie zákazníkov.

Víťaz testu

Asus FX706HCB-HX147

Procesor Intel Core i5 11400H, 6 jadier, 16 GB RAM, 512 GB SSD, bez operačného systému, RGB podsvietenie klávesnice, výdrž 5 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

S týmto výkonným notebookom Asus TUF Gaming F17 si môžete dovoliť hrať hry na plné detaily. Rovnako tak môžete jeho výkon využiť pre kancelárske účely a bez problémov zvládne aj strihanie videí či náročnejšie grafické programy. Disponuje dostatočne veľkou operačnou pamäťou a pozitívna je tiež výkonná grafická karta série nVidia RTX.

Zariadenie patrí do segmentu herných notebookov, no jeho výkon možno využiť aj pri kancelárskej či programátorskej práci. Už na prvý pohľad zaujme veľkým displejom s Full HD rozlíšením 1 920 x 1 080 px. Obrazovka má 17,3 palca a má veľmi tenké rámiky displeja, čo umocňuje vizuálny zážitok pri sledovaní filmov alebo videí. Navyše má aj antireflexnú úpravu. Dizajn je veľmi atraktívny, čo pre niekoho môže byť nepochybne príjemným bonusom. Za výrazné plus určite možno považovať obnovovaciu frekvenciu displeja 144 Hz. Milovníci hier tento parameter určite ocenia. Zároveň je potešujúca i kvalita spracovania. Plastové časti sú odolné a pánty otvárania pevné. Celá konštrukcia váži 2,6 kg.

Najviac však zaujmú výkonnostné parametre tohto prenosného počítača. Vybavený je procesorom 11. generácie Intel Core i5 11400H Tiger Lake. Ide o 6-jadrový procesor s Boost frekvenciou až 4,5 GHz. Štandardná frekvencia procesora je 2,7 GHz. Veľkosť operačnej pamäte je 16 GB a skladá sa z dvoch 8 GB pamätí osadených v dvoch slotoch. RAM je tak možné navýšiť. Grafické jadro obsahuje výkonnú grafiku s pamäťou 4 GB – nVidia GeForce RTX 3050. Všeobecne ide o grafiku, ktorá ponúka vynikajúce parametre a v benchmarkoch je hodnotená veľmi pozitívne. Notebook disponuje SSD úložiskom s kapacitou 512 GB. Systém je veľmi dobre vyladený a predovšetkým rýchly. Kompatibilný je aj s operačným systémom Microsoft Windows 11 Home, dodávaný je však bez neho.

Klávesnici nechýba numerická časť. Celá klávesnica je podsvietená RGB diódami. Farebnosť je možné prispôsobovať v nastaveniach systému. Notebook Asus je bez optickej mechaniky. Z hľadiska konektivity je v ponuke 3x USB generácie 3.0 a 1x port USB-C. Nechýba 3,5 mm Jack výstup. Podporuje bezdrôtové WiFi pripojenie 6.0 a taktiež Bluetooth rozhranie 5.2. Internet jem možné priviesť do zariadenia cez kábel vďaka LAN vstupu. Na displeji máte k dispozícii integrovanú webkameru s HD rozlíšením. Kapacita batérie je 48 Wh a výdrž sa v praxi pohybuje okolo 4 až 5 hodín. Súčasťou balenia je nabíjací adaptér.

V tejto cenovej kategórii je u notebookov už výkon očakávaný a Asus FX706HCB-HX147 je skvelou voľbou pre milovníkov počítačových hier, ale tiež pre ľudí, ktorí chcú, aby i kancelársky notebook zvládol aj náročnejšie operácie. S grafikou nVidia GeForce RTX 3050 je to určite možné, nehovoriac o perfektne vyladenom procesore Intel Core i5 11400H Tiger Lake. Spotrebitelia chvália podsvietenie klávesnice, ktoré má praktický význam i estetický efekt. Veľmi dobrý dojem robí na zákazníkov aj 144 Hz displej s Full HD rozlíšením. Taktiež je dostatočne veľký, uhlopriečka má až 17,3 palca.

Viacerých spotrebiteľov trápila komplikovaná inštalácia operačného systému, keďže notebook je dodávaný bez neho. Notebook sa neprehrieva a ventilátor chladenia je aj pri vysokom zaťažení veľmi tichý. Výdrž batérie je priemerná. Kvalita konštrukcie je pomerne diskutovaná, no väčšina zákazníkov chváli dizajn notebooku a odolné pánty otvárania. Naopak, niektorí kritizujú plastovú konštrukciu. Plasty i napriek tomu, že majú menší priemer, nepôsobia lacno a výhodou je aj hmotnosť. Notebook s takým veľkým displejom a výkonom váži len okolo 2,6 kg.

Pozitíva

Skvelá grafika
Vysoký výkon a rýchlosť systému
Kvalitný displej

Negatíva

Bez OS

Veľkosť displeja: 17,3“, IPS ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: bez OS ● Procesor: Intel Core i5 11400H ● Počet jadier: 6 ● Max. frekvencia procesora: 4.5 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB/DDR4 ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce RTX 3050 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,6 kg

Cenový trhák

Asus X513EA-BQ937T

Procesor Intel Core i3-1115G4, 2 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica s numerickými tlačidlami, webkamera, výdrž 5 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do kancelárie alebo na domáce účely nie je nutne potrebné kupovať počítač s extrémnym výkonom. Preto ani investícia nemusí byť najvyššia. Preto je v našom výber Asus X513EA-BQ937T. Pre kancelárske účely 2-jadrový procesor 11. generácie Intel Core i3-1115G4 splní všetky vaše očakávania. Veď Turbo boost frekvencia je až 4,1 GHz. Oproti predošlej generácii je procesor stabilnejší a pracuje pri nižších prevádzkových teplotách. Integrovaná je grafická karta Intel UHD Graphics a najnovšie hry si tak príliš neužijete. Naopak, ak potrebujete poriadny výkon – herný notebook Asus ROG Strix G513QM-HN011T bude pre vás správna voľba.

Pre daný účel, pre ktorý bol notebook vyrobený, je z nášho pohľadu výkon dostatočný, podobne ako 8 GB operačná pamäť. Viacerí konkurenti sa uspokoja aj so 4 GB. Úložisko je na danú cenovú triedu priemerné, 256 GB SSD disk nepatrí k najväčším, no dôležitá je aj rýchlosť zapisovania a čítania dát. Notebook nemá CD/DVD mechaniku, má však podsvietenú klávesnicu aj s numerickými tlačidlami. Pri firemných hovoroch vám možno poslúži aj webová kamera. Notebook má aj HDMI vstup, 1x USB 3.2, 2x USB 2.0 a využiť môžete aj čítačku pamäťových kariet.

Čo z nášho pohľadu môže viacerým spotrebiteľom prekážať je len chýbajúci LAN vstup. V kancelárii či v domácnosti totiž niekedy WiFi nemusí byť jedinou voľbou a pre stabilnejšie pripojenie je niekedy takýto fyzický vstup pre pripojenie do internetovej siete dôležitý. Oslnivá nie je ani batéria, 42 Wh a výdrž okolo 5 hodín nie je najhoršia, no o 2-3 hodinky viac by potešilo. Na druhej strane notebook väčšinou bude na jednom mieste a občasné cestovanie s touto batérie určite zvládnete. Hmotnosť zariadenia je 1,8 kg.

Pozitíva

Dobrá cena
Procesor Intel Core i3 – 11. generácia
Podsvietená klávesnica s numerickou časťou

Negatíva

Nemá LAN vstup
Priemerná výdrž batérie

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS, matný/antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i3-1115G4 ● Počet jadier: 2 ● Max. frekvencia procesora: 4,1 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics ● Úložisko: 256 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,8 kg

Náš TIP

Asus FX506LU-HN158T

Procesor Intel Core i5-10300H, 4 jadrá, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, numerická klávesnica, reproduktory DTS:X Ultra, webkamera, výdrž 5 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Notebook síce nie je určený na hranie tých najnáročnejších hier, no v pomere ceny a výkonu s jeho parametrami je väčšina spotrebiteľov veľmi spokojná. Vo výbave má Asus procesor Intel Core i5-10300H s maximálnou frekvenciou 4,5 GHz. Dodávaný je s operačným systémom Windows 10 Home. 4-jadrový procesor sa správa veľmi spoľahlivo a reakcie sú veľmi svižné, tak ako od herného notebooku očakávate. Procesor je doplnený grafikou nVidia GeForce GTX 1660 Ti. Na modernejšie RTX karty sa síce výkonom nechytá, no pri konfigurácii hier s menšími grafickými nárokmi spustíte aj náročnejšie hry. Asus má pritom až 3 chladiče, ktoré efektívne odvádzajú teplo od samotných komponentov. Chladenie je síce hlučnejšie, no maximálne efektívne.

Operačná pamäť má 16 GB a vďaka dvom slotom ju ľahko môžete navýšiť. Úložisko má 512 GB. Podobne ako drahší herný notebook Asus ROG Strix G513QM-HN011T, aj tento model je vybavený 144 Hz displejom a rozlíšením 1 920 x 1 080 px. Obrazovka má uhlopriečku 15,6 palcov. Integrované sú aj reproduktory DTS:X Ultra, vďaka nemu môžete dokonca nastavovať aj niekoľko zvukových režimov.

Herná klávesnica má aj numerickú časť a takisto podsvietenie. Konštrukcia je veľmi odolná. Plast pôsobí mohutným dojmom. S konektivitou je na tom tento model takisto veľmi dobre. Bluetooth a WiFi sú „povinnou jazdou“. Asus FX506LU-HN158T má aj USB-C, 2x USB 3.2, HDMI a LAN vstup. Bez slúchadiel to pri hraní nejde a 3,5 mm Jack je prítomný tiež. Notebook má tiež webkameru. Výdrž batérie je azda jediným väčším sklamaním, 48 Wh batéria je len priemerná a s viac ako 5 hodinami prevádzky radšej nerátajte.

Pozitíva

2 sloty pre upgrade RAM
Efektívne chladenie
Pomer cena/výkon

Negatíva

Vyššia hlučnosť
Výdrž batérie

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS, antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px, 144 Hz ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i5-10300H ● Počet jadier: 4 ● Max. frekvencia procesora: 4.5 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce GTX 1660 Ti ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,3 kg

Lacná kvalita

Asus X571GT-BQ200

Procesor Intel Core i5 9300H Coffee Lake, 4 jadrá, 16 GB RAM, 512 GB SSD, bez operačného systému, klávesnica s numerickými tlačidlami, webkamera, výdrž 4 hodiny

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Nájsť optimálny pomer ceny a výkonu je v prípade notebooku veľmi individuálne, pretože každý spotrebiteľ hľadá iné parametre. Asus X571GT-BQ200 disponuje procesorom Intel Core i5 9. generácie, kvalitou grafickou kartou nVidia GTX a tiež rýchlym SSD úložiskom. Dodávaný je bez operačného systému.

Tento model odporúčame spotrebiteľom, ktorí hľadajú výkonný kancelársky prenosný počítač a plánujú ho používať denne. Na úvod upozorňujeme, že je dodávaný bez operačného systému. „Mozgom“ celého počítača je 4-jadrový procesor Intel Core i5 9300H z 9. generácie Coffee Lake. Procesor má základnú frekvenciu 2,4 GHz pričom s Boost frekvenciou ponúka až 4,1 GHz, čo postačí aj pre náročnejšie aplikácie, programy alebo menej náročné hry. V prospech výkonu hrá aj 16 GB RAM. Oproti mnohým konkurentom, ktorí ponúkajú o polovicu menej operačnej pamäte. Grafická karta taktiež poteší, ide o sériu GTX, konkrétne model nVidia GeForce GTX 1650 a pre dané účely je tento grafický výkon viac ako dostačujúci.

IPS displej má klasický rozmer 15,6 palca, ktorý pre účely kancelárskej práce, ale aj na hranie hier postačuje. Milo prekvapila miera odleskov, displej má matnú a antireflexnú úpravu. Obnovovacia frekvencia je 60 Hz, čo niektorým vášnivým hráčom nemusí postačovať. Notebook s numerickou klávesnicou má podsvietenie, no oželieť musíte CD/DVD mechaniku, ktorá je už dnes raritou. Samozrejmosťou je podpora WiFi 5.0 a Bluetooth staršej generácie 4.2. Konektivita je tvorená HDMI grafickým výstupom, 2x USB 2.0, 1x USB 3.2 a 1x USB-C. K dispozícii je sieťový LAN konektor.

V displeji je integrovaná aj webkamera s HD rozlíšením 720 px a pre svoje účely poslúži veľmi dobre. Asus notebook má vstavanú 42 Wh lítium-iónovú batériu s troma článkami. Výkon nabíjacieho adaptéra je 150 W. Adaptér je súčasťou balenia. Výdrž notebooku pri štandardnom používaní je okolo 6 hodín. V praxi je však výdrž okolo 4 hodín. Spracovanie notebooku je na dobrej úrovni, tak ako sme od Asusu zvyknutí. Používatelia si nesťažujú na lacné plasty ani na prehrievanie či hlučný ventilátor.

Referencií zákazníkov nie je na trhu mnoho, no notebook je hodnotený veľmi pozitívne. Najsilnejšou vlastnosťou je pomer ceny a výkonu. Dokazuje to práve výkonný procesor Intel Core i5 9300H, ale aj solídna operačná pamäť 16 GB. Veľmi často používatelia poukazujú na to, že notebook splnil ich nároky. Z nášho pohľadu ide o výkonný kancelársky notebook s hernou grafickou kartou nVidia GeForce GTX 1650. Grafický výkon sa zíde aj pri náročnejších modelovacích programoch či strihaní videa. Frekvencia 4-jadrového procesora je dostatočná a disponuje technológiou Boost.

Notebook nezaostáva ani z pohľadu konektivity, nechýbajú USB porty, USB-C, LAN vstup, HDMI grafický výstup alebo 3,5 mm Jack pre audio. Podpora WiFi i Bluetooth je samozrejmosťou. Notebook má podsvietenú klávesnicu a nechýba mu ani numerická časť. Optická mechanika integrovaná nie je. Pozitívne vnímanie aj voľbu výrobcu pre rýchly SSD disk s kapacitou 512 GB a nie štandardný HDD, ktorého zápis je pomalší. Ak výkonu potrebujete viac a radi si popri práci v kancelárii zahráte nejaké tie hry, odporúčame notebook Asus FX706HCB-HX147 s výkonnejším procesorom a grafickou kartou zo série RTX.

Pozitíva

Pomer cena a výkon
Operačná pamäť
Dostatočná konektivita

Negatíva

Priemerná výdrž batérie
60 Hz displej

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS ● Rozlíšenie: HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: bez OS ● Procesor: Intel Core i5 9300H Coffee Lake ● Počet jadier: 4 ● Max. frekvencia procesora: 4.1 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB/DDR5 ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce GTX 1650 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,94 kg

Pre náročných

Asus ROG Strix G15 G513QY-HQ008T

Procesor AMD Ryzen 9 5900HX, 8 jadier, 16 GB RAM, 1 000 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica, výdrž 5 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vo svete herných notebookov sa tento výkonný model Asus s procesorom AMD Ryzen 9 určite nestratí. Hoci má herné ambície, rozhodne ním nepohrdne ani človek s vyššími nárokmi na grafický výkon. Grafika Radeon je zárukou kvality. Rovnako tak je pozitívom aj veľké SSD úložisko a niekoľko ďalších vychytávok, ktoré spotrebiteľov zaujmú.

Asus ROG Strix G15 má výkonu naozaj dostatok, a to vo všetkých aspektoch. V prvom rade je základom vysokého výkonu ultimátne výkonný procesor. 8-jadrový AMD Ryzen 9 5900HX patrí v benchmarkoch hodnotenia procesorov medzi tie najlepšie v pomere ceny a výkonu. S maximálnou boost frekvenciou dosiahne hodnotu až 4.6 GHz. Základná frekvencia procesora je 3,3 GHz. Počítač je vybavený 16 GB operačnou pamäťou, ktorá sa skladá z 2x 8 GB pamätí. RAM je teda možné navýšiť vďaka dostupnosti dvoch pamäťových slotov. Problémom nie je ani parameter druhej pamäte, resp. úložiska. Kapacita SSD disku je až 1 000 GB. Kapacita disku nie je tak len dostatočne veľká, ale vďaka SSD prevedeniu rýchlejšia. Navyše sú k dispozícii dva sloty, takže je možné kapacitu aj navýšiť.

Opomenúť nemôžeme ďalšiu podstatnú súčiastku a tou je grafická karta. V tomto prípade ide o výkonnú hernú grafiku AMD Radeon RX 6800M. Tá disponuje nezdieľanou pamäťou až 12 GB, čo je pri graficky náročných hrách obrovská výhoda. Procesor je tým pádom odľahčený, zbytočne sa neprehrieva a hra je maximálne plynulá a dokáže fungovať na najvyššie nároky. Asus disponuje aj precíznym systémom chladenia, aby bol využitý maximálny výkon. Softvér herného notebooku ROG Armory Crate automaticky dokáže prepínať prevádzkové režimy, aby optimalizoval výkon i systém chladenia. Cez tento softvér máte prístup ku všetkým funkciám, ktoré si potrebujete prispôsobiť. Pre účinný odvod tepla je využitý systém komory Vapor Chamber. Teploty sú monitorované infračerveným senzorom a ventilátory dokážu efektívne ochladzovať komponenty podľa záťaže.

Dôležitou súčasťou herného notebooku je displej. Tu Asus ROG Strix G15 absolútne nezaostáva. Veľkosť obrazovky je 15,6 palca (39,62 cm) v pomere strán 16 : 9. LCD displej s IPS technológiou a LED podsvietením má obnovovaciu frekvenciu 165 Hz, čo uspokojí taktiež náročnejších hráčov, ktorí si potrpia pri grafike na najväčšie detaily. Obraz je maximálne plynulý a bez sekania. Displej nie je dotykový, ako uvádzajú niektorí predajcovia. Vyššia je aj kvalita rozlíšenia, WQHD má 2 560 x 1 440 px. Vďaka vyššiemu rozlíšeniu displeja je celkový vizuálny efekt lepší. Obrazovke z hľadiska vizuálu pomáhajú veľmi tenké rámčeky. Notebook nie je vybavený optickou mechanikou. Konektivitu zaručuje WiFi a Bluetooth pripojenie. Prítomné sú 3x UBS 3.2, 1x USB-C a 1x HDMI grafický výstup. Taktiež nemôže chýbať 3,5 mm audio Jack a konektor pre sieťové pripojenie LAN.

Zariadenie je dodávané s predinštalovaným operačným systémom Windows 10 Home 64-bit. Integrované sú reproduktory s technológiou Dolby Atmos. Kvalitná klávesnica má RGB podsvietenie, no nemá numerickú časť. Čo pre niekoho môže byť malé mínus. Batéria má kapacitu 90 Wh. Rátať s veľkou výdržou pri graficky náročných hrách príliš nemožno, no na pomery herného notebooku je výdrž na úrovni 4-5 hodín dostatočná. Nabíjací adaptér má výkon 280 W, čo je zárukou kratšieho času nabíjania. Samozrejme, vždy ide o individuálnu hodnotu s ohľadom na to, pod akou záťažou zariadenie je. Telo notebooku je vyrobené z hliníka. Ten je skvelou voľbou z hľadiska odolnosti konštrukcie, ale tiež pre vyššiu efektivitu chladenia. Notebook pritom vôbec neváži veľa, len 2,1 kg.

Najsilnejšou stránkou tohto modelu herného notebooku Asus ROG Strix G15 G513QY je jeho výkon. Bez problémov splní nároky tých náročnejších hráčov, ktorí vyžadujú poriadny výkon. Asus je vysokovýkonným procesorom AMD Ryzen 9 5900HX s boost frekvenciou až na 4,6 GHz. Veľmi efektívne výrobca vyriešil aj systém chladenia, vďaka ktorému je notebook veľmi odolný pri permanentnej záťaži. Chýbať nemôže ani dostatok miesta na disku, v tomto prípade na SSD disku s kapacitou 1 000 GB. Grafická karta je podľa zákazníkov vynikajúca a spĺňa všetky ich nároky – disponuje nezdieľanou pamäťou 12 GB.

Nedostatky nemá ani v konektivite. USB porty sú k dispozícii 3, nechýba HDMI, LAN ani audio vstup. Reproduktory podporujú priestorový zvuk Dolby Atmos. Klávesnica nemá numerickú časť, no má RGB podsvietenie. Veľmi sa spotrebiteľom páči, resp. je výhodou predinštalovaný operačný systém Windows 10 Home. Notebook je vhodný nielen na hranie hier, ale tiež na strihanie videí, úpravu fotografií alebo vytváranie rôznych efektov.

Pozitíva

Výkonný procesor
Grafický výkon a kvalitný displej
1 TB SSD

Negatíva

Vysoká cena

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS/165 Hz ● Rozlíšenie: WQHD 2 560 x 1 440 px ● Operačný systém: Windows 10 Home 64-bit ● Procesor: AMD Ryzen 9 5900HX ● Počet jadier: 8 ● Max. frekvencia procesora: 4.6 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB/DDR4 ● Grafické jadro/karta: AMD Radeon RX 6800M – 12 GB ● Úložisko: 1 000 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,10 kg

Asus TUF Dash F15 FX516PR

Procesor Intel Core i7-11370H, 4 jadrá, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica, výdrž 4 hodiny

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Medzi kľúčové vlastnosti tohto modelu Asus patrí výkonná grafika od spoločnosti nVidia zo série RTX, ale tiež procesor 11. generácie Intel Core i7. Predinštalovaný je aj operačný systém Windows 10 Home. Presvedčivým komponentom je kvalitný displej s vysokou obnovovacou frekvenciou. Odporúčame ako notebook ma hry i do kancelárie.

Podstatným komponentom, ktorý zaujíma väčšinu spotrebiteľov, je s určitosťou samotný procesor. Asus TUF Dash F15 pracuje s procesorom 11. generácie Intel i7-11370H. V benchmarkoch výkonnosti patrí medzi procesormi i7 k tomu lepšiemu, čo na trhu nájdete. Základná frekvencia procesora je 3,3 GHz a pri Boost frekvencii až 4,8 GHz. Ide o verziu so 4 jadrami. Výkon používatelia chvália a spolu so 16 GB RAM operačnou pamäťou, ktorú je možné rozšíriť, bez väčších problémov spustíte množstvo hier i náročnejších programov či aplikácií. Zásluhu na tom má nepochybne aj výkonný grafika nVidia GeForce RTX 3070. Tá disponuje nezdieľanou 8 GB pamäťou.

SSD disk má kapacitu 512 GB, takže úložisko je taktiež adekvátne. Predinštalovaný je aj operačný systém Windows 10 Home 64-bit verzia. Systém je veľmi dobre vyladený. Používatelia chvália jeho reakcie. Hráči ocenia Full HD displej s rozlíšením 1 920 x 1 080 px s odozvou len 3 ms, a to vďaka kvalitnému 144 Hz displeju. LCD panel má tie LED podsvietenie. Podsvietenie má aj klávesnica, ktorej však chýba numerická časť. Prekážať niekomu môže jej zasadenie príliš ďaleko od prednej časti, kde sa nachádza štandardný touchpad.

Asus má veľmi dobre riešený priestorový zvuk vďaka technológii DTS:X Ultra. Už samotné reproduktory hrajú veľmi dobre. Notebook podporuje Bluetooth rozhranie i možnosť pripojenia externej reprosústavy. Veľmi inovatívny systém chladenia je zárukou toho, že notebook „neuvaríte“, ani ak budete hrať hry v plnej kvalite celé hodiny. Systém má 5-tepelných trubíc, ktoré odvádzajú teplo vďaka štyrom samostatným ventilátorom. Prúd vzduchu je usmerňovaný tak, aby nedochádzalo k usádzaniu prachu v spodnej časti rebrovania zariadenia. Materiál konštrukcie je z hliníka, čo taktiež umocňuje lepší odvod tepla a zvyšuje aj odolnosť konštrukcie.

K dispozícii sú 3x USB 3.2, 1x Thunderbolt 4 kompatibilný s USB-C. Samozrejme nechýba ani grafický výstup HDMI a možnosť sieťového pripojenia cez Ethernetový kábel. WiFi modul je povinnou jazdou. Li-Ion batéria má kapacitu 76 Wh a veľmi dobrý nabíjací výkon až 200 W. Vďaka tomu je nabíjanie pomerne rýchle. Výdrž je na úrovni 3-4 hodín pri štandardnom používaní. Pri hraní hier je táto výdrž kratšia. Notebook prešiel testom odolnosti MIL-STD-810H a vydrží pracovať v extrémnejších podmienkach. Neprekáža mu ani vyššia vlhkosť vzduchu alebo vibrácie. Spoľahlivosť a odolnosť zariadenia garantuje samotný výrobca.

Séria notebookov TUF Gaming patrí v portfóliu spoločnosti Asus medzi pýchu a inak to nie je ani v tomto prípade. Notebook splnil očakávania a vnímajú to podobne i zákazníci samotní. Notebook dostal do výbavy kvalitný procesor Intel Core i7-11370H, čo je 11. generácia spoločnosti Intel s vylepšenou architektúrou. Spotrebiteľov a predovšetkým tých, ktorí obľubujú hry teší efektívne chladenie, ktoré je zárukou, že zariadenie netrpí a neprehrieva sa. Chýbať nemôže kvalitná grafická karta. Notebook však nie je určený len pre hráčov a pokojne si nájde svoje miesto aj v kancelárii.

Veľmi dobré sú reakcie 144 Hz displeja s Full HD rozlíšením. Klávesnica je veľmi príjemná, hoci na prvý pohľad je pomerne vtiahnutá smerom k displeju a dlhšie písanie môže byť pre niekoho menej pohodlné. Hliníkové šasi je odolné a prispieva k efektívnejšiemu chladeniu, ktoré je samo osebe veľmi účinné. Nepatrí medzi najlacnejšie modely z dielne Asusu, no pomerom ceny a kvality ide o skvelú voľbu, ktorá nesklame hráčov ani náročnejších používateľov v kancelárii. Nevýhodou je absencia numerickej klávesnice, ktorá však má nápadité RGB podsvietenie.

Pozitíva

Dobre vyladený systém
Efektívne chladenie
Kvalitný displej

Negatíva

Bez numerickej klávesnice
Bez optickej mechaniky

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS/144 Hz ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home 64-bit ● Procesor: Intel Core i7-11370H ● Počet jadier: 4 ● Max. frekvencia procesora: 4,8 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB/DDR4 ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce RTX 3070 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,00 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Keďže je ponuka výrobcu Asus na našom trhu veľmi rozsiahla, nemožno spracovať odborné recenzie ku všetkým produktom. Záleží nám však na tom, aby sme spotrebiteľom ponúkli výber toho najlepšieho. Spracovali sme tak krátke charakteristiky produktov, ktoré nás počas prieskumu trhu zaujali svojimi parametrami, cenou alebo ďalšími vlastnosťami. Ak vás náhodou nezaujali recenzie notebookov vyššie, možno práve tu nájdete to, čo hľadáte.

Herný notebook s 300 Hz displejom Asus ROG Strix G1713QR-HG022T a procesorom AMD Ryzen 9 5900H patrí k veľmi výkonným notebookom pre náročnejších hráčov. Nedostatok grafického výkonu nehrozí vďaka 8 GB grafickej karte nVidia GeForce RTX 3070. Kapacita operačnej pamäte je 16 GB a je možné ju rozšíriť. SSD disk ponúka úložisko 1 000GB. Klávesnica má štýlové RGB podsvietenie. Zaujme aj bohatá konektivita a hráčsky dizajn.

Lacné notebooky sú určené pre nenáročných spotrebiteľov. Notebook Asus UX325JA-KG233T takýmto notebookom je. Má procesor Intel Core i5-1035G4 a 512 GB M.2 NVMe disk, na domáce použite dokáže veľmi dobre poslúžiť. Grafická karta Intel Iris X Graphics patrí k slabším integrovaným čipom. Má 13,3-palcový displej s Full HD rozlíšením. RAM má len 8 GB. Ideálny notebook na surfovanie po internete či pozeranie filmov. Váži len 1,14 kg.

Pre nenáročných používateľov sme vybrali takisto notebook Asus W202NA-GJ0053R. Ide o kompaktný ultrabook s uhlopriečkou 11,6 palca so slušnou výdržou batérie približne 10 hodín. Procesor Intel Celeron N3350 patrí výkonom k tým slabším, rovnako ako integrovaná grafika Intel UHD Graphics 500. S operačnou pamäťou 4 GB však notebook zvládne bežné dokumenty na písanie i surfovanie po internete. Zaujme predovšetkým nízkou cenou.

S herným notebookom Asus Zephyrus G14 GA401IV si užijete dostatok zábavy. Mozgom počítača je procesor AMD Ryzen 9 4900HS s pracovnou frekvenciou 3,0 GHz. Notebook má 16 GB operačnú pamäť (maximálne 24 GB). Použitá je grafická karta nVidia GeForce RTX 2060 s pamäťou 6 GB. SSD disk má 1 000 GB a nedostatok úložiska teda nehrozí. Notebook má podsvietenú klávesnicu. Chýba LAN konektor.

Cenovo dostupných herných notebookov s dostatočným výkonom na trhu nie je veľa. Asus ROG Strix G15 G513IH-HN002T je presne v tejto kategórii. Za slušné peniaze dostanete procesor AMD Ryzen 7 4800H s boost frekvenciou 4,2 GHz. Vo výbave je grafika nVidia GeForce GTX 1650. Škoda len slabšej 8 GB RAM, ktorú však je možné rozšíriť. SSD disk má kapacitu 512 GB. Kvalitný je ja Full HD displej so 144 Hz. Notebook využíva inovatívny systém chladenia 3D Flow.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Tu je TOP 5 najpredávanejších notebookov Asus. Predajnosť jednotlivých notebookov sme zisťovali na základe databázy cenového porovnávača portálu Heureka.sk. Medzi najpredávanejšími notebookmi sú kancelárske i notebooky pre študentov. Veľmi dobré čísla v predajnosti však dosahujú aj herné notebooky Asus. Predajnosť sa rýchlo mení a tabuľku sa snažíme v pravidelných intervaloch aktualizovať.

Názov Hodnotenie Detail
Asus FX516PC-HN0035*Zobraziť produkt
Asus G513IH-HN002T5*Zobraziť produkt
Asus X415EA-EB8535*Zobraziť produkt
Asus FX516PM-HN015W5*Zobraziť produkt
Asus X571GT-HN1066T5*Zobraziť produkt

Pokiaľ si počítač nechcete vybrať bez podrobného naštudovania parametrov, prečítajte si náš návod, ako vybrať notebook.

Otázky a odpovede – FAQ

Budeme radi, ak sa na nás obrátite s vašimi otázkami alebo pripomienkami v súvislosti s výberom notebookov Asus. Ak sa neviete rozhodnúť alebo potrebujete poradiť s výberom, napíšte nám komentár a my vám čo najskôr odpovieme. Takisto, ak máte skúsenosti s notebookmi Asus, dajte nám vedieť a pomôžete tým aj ostatným spotrebiteľom.

Na základe osobných skúseností a skúseností osobných spotrebiteľov môžeme lacné notebooky Asus rozdeliť do dvoch kategórií. Notebooky do 300 eur od toho výrobcu sú skutočne určené pre nenáročných spotrebiteľov. Najväčšou slabinou najčastejšie býva procesor, sú to nevýkonné Intel Celerony, ktoré veľmi rýchlo spomaľujú. Podobne je nevýhodou aj malá operačná pamäť do 4 GB. Najnovšie aktualizácie operačného systému Windows 10 dokážu dať takémuto počítaču zabrať už len s chodom samotného rozhrania, ďalšie úlohy notebook len spomaľujú a bežné operácie trvajú dlho. Preto notebooky Asus do 500 eur, ktoré stále môžeme považovať za lacné, sú lepšou voľbou. Nielenže dostanete lepší procesor, ale takisto lepšiu grafiku, hoci stále pôjde o základné Intel čipsety. Samozrejme, výkon je vyšší, preto si tu svoje modely nájdu aj nenároční študenti či používatelia, ktorí chcú notebook do domácnosti na občasné surfovanie po internete a pozeranie filmov.

Po detailnom prieskume nášho trhu sme zistili, že CD/DVD mechanika sa u tohto výrobcu vytratila už aj z herných notebookov. Väčšina programov, hier a aplikácií je dostupných na cloudových úložiskách a preto CD/DVD mechaniky strácajú zmysel. Zároveň ich absenciou sa ušetria nemalé gramy na hmotnosti. Náhradou sú flash disky, externé HDD alebo pamäťové karty. Notebook s CD/DVD optickou mechanikou je napríklad Asus X543MA-DM1038C alebo Asus X543MA-DM1214C. Ide však o staršie modelové rady, ktoré sú výkonovo na slabšej úrovni.

Rovnako ako u každého iného výrobcu sa nájdu viac i menej vydarené modely. Vo všeobecnosti však Asus boduje predovšetkým cenovou dostupnosťou svojich notebookov, takže spotrebitelia, ktorí potrebujú notebook do kancelárie alebo študenti do školy, si v ponuke Asusu to svoje nájdu. V najlacnejšom cenovom pásme by sme príliš nehľadali, tieto notebooky Asus sú bez výkonu, pomalé a len s ťažkosťou zvládnu otvorený prehliadač a wordový dokument. Vysokej popularite sa tešia herné notebooky zo známej série ROG STRIX. Asus si v takom prípade potrpí i na dizajn, vysoký výkon procesora a nešetrí ani na grafike. Veľmi efektívne majú notebooky Asus riešené chladenie a spotrebitelia oceňujú aj kvalitné displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou, čo pozorné oko postrehne jednak pri hraní hier alebo pri pozeraní videí a filmov. Známe sú aj dotykové notebooky Asus alebo stredná trieda notebookov VivoBook.

Asus K513EA-BQ466T

Procesor Intel Core i5-1135G7, 4 jadrá, 8 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica s numerickou časťou, reproduktory Harman Kardon, výdrž 5-6 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

V našom teste nie je tento notebook len preto, že patrí medzi najpredávanejšie notebooky Asus a najpredávanejšie notebooky všeobecne. Model Asus K513EA-BQ466T zo série VivoBook podľa nás patrí k najlepším notebookom do kancelárie alebo pre študentov. Do výbavy dostal rýchly 4-jadrový procesor 11. generácie Tiger Lake Intel Core i5-1135G7. Vynikať má aj vďaka novšiemu integrovanému grafickému čipu Intel Iris XE G7. Oproti mnohým konkurentom tak má v tomto smere výhodu. Pri operačnej pamäti sa veľké divy neudiali a 8 GB RAM neohúri (1 voľný slot pre navýšenie RAM), no stále ho porovnávame v segmente kancelárskych a študentských notebookov, kde minimálne výkonom a cenou určite upúta.

Klasický 15,6-palcový displej s Full HD rozlíšením má matnú úpravu a vďaka tomu nehrozia nadmerné odrazy a odlesky. Obrazovka NanoEdge má aj veľmi tenké rámčeky vďaka čomu je vizuálny dojem veľmi vydarený. Notebook je vybavený SSD diskom s kapacitou 512 GB. Dodávaný je notebook s operačným systémom Windows 10 Home. Výrobcu chválime aj za to, že nešetril na podsvietení klávesnice a neubral ani z klávesnice, ktorá má aj numerickú časť. S batériou a jej výdržou sa radí Asus VivoBook 15 k priemeru – 42 Wh kapacita a výdrž okolo 5-6 hodín je však pre študentské či kancelárske účely zvyčajne postačujúca. Rovnakú má aj ešte lacnejší notebook Asus X513EA-BQ937T, ktorý však výraznejšie na Vivobook 15 stráca v ostatných parametroch.

V roku 2021 je nepochopiteľná prítomnosť dvoch USB portov staršej generácie USB 2.0. Port s USB 3.0 je prítomný jeden, plusom je však aj USB-C vstup či dokonca HDMI grafický vstup. Notebook má aj čítačku pamäťových kariet a 3,5 mm Jack vstup. Miernym sklamaním je chýbajúci LAN vstup, čo však nie je natoľko rušivé vzhľadom na bezdrôtovú WiFi technológiu. Prítomná je aj HD webová kamera a aj reproduktory Harman Kardon. Hmotnosť notebooku je 1,8 kg.

Pozitíva

Pomer cena/výkon
Procesor 11. generácie – Intel Core i5
Výkonnejšia grafika

Negatíva

USB staršej generácie 2x USB 2.0
Bez LAN vstupu

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS, matný/antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i5-1135G7 ● Počet jadier: 4 ● Max. frekvencia procesora: 4.2 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel Iris XE G7 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,8 kg

Asus TUF Gaming F15 FX506HM-HN19T

Procesor Intel Core i7-11800H, 8 jadier, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica s numerickou časťou, reproduktory s technológiou DTS:X Ultra, webkamera, výdrž 7 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Asus má v kategórii herných notebookov štedré zastúpenie a dokazuje to aj sériou s označením TUF Gaming. Model F15 je vybavený výkonným procesorom Intel Core i7-11800H 11. generácie s 8 jadrami a boost frekvenciou až 4,6 GHz. Notebook teda núdzu o výkon aj pri hraní naozaj náročných hier mať nebude. Dokonca ide o výkonnejší procesor ako v prípade herného notebooku Asus FX516PM-HN072T. Oba notebooky majú rovnako výkonnú grafickú kartu nVidia GeForce RTX 3060. Operačný systém je Windows 10 Home.

Operačná pamäť má 16 GB dostupné sú však dva sloty pre jej navýšenie. Hoci sa teda 16 GB nejaví pre herný notebook ako veľa, RAM je možné navýšiť. 512 GB SSD disk tvorí úložisko prenosného počítača. Notebook už na pohľad pôsobí herným dojmom, čo sa odzrkadlilo na jeho dizajne. Obrazovka má 15,6 palca, čo je štandardný rozmer, rovnako tak nevyčnieva ani rozlíšenie Full HD 1 920 x 1 080 px. Plusom je však vyššia obnovovacia frekvencia displeja 144 Hz.

Nechýba WiFi a ani Bluetooth bezdrôtové pripojenie. O priestorový zvuk sa starajú integrované reproduktory s technológiou DTS:X Ultra a plusom je aj webová kamera. Klávesnica má výrazné podsvietenie a prekvapivo má notebook aj numerickú časť. Využiť môžete pri hraní aj sieťový konektor RJ-45 (LAN) alebo grafický výstup HDMI. K dispozícii sú až 3x USB 3.2 konektory a 1x Thunderbolt 4. Batéria má 90 Wh a s výdržou sa pri bežnej záťaži dostanete na 7 hodín.

Pozitíva

Rýchly a spoľahlivý procesor
Grafický výkon
Dva sloty pre pamäť RAM

Negatíva

Vyššia cena

Veľkosť displeja: 16,6“, IPS, matný/antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px, 144 Hz ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i7-11800H ● Počet jadier: 8 ● Max. frekvencia procesora: 4,6 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce RTX 3060 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,3 kg

Lacná kvalita

Asus Zenbook Flip UX363JA-EM141T

Procesor Intel Core i5-1035G4, 4 jadrá, 8 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, webkamera, výdrž 12-13 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku

Zenbook je overenou kvalitou. Dotykové notebooky sú čoraz viac vyhľadávané a Asus Zenbook Flip patrí medzi veľmi obľúbené. Má totiž o 360° otočný pán ErgoLift a razom sa z kompaktného ultrabooku stane tablet alebo „áčkový“ stojan na pozeranie videí a filmov. To, čo od dotykového notebooku očakávate, dokáže tento model splniť. Čím však v skutočnosti prekvapí, je výkon. 4-jadrový procesor Intel Core i5-1035G4 nemajú ani niektoré výkonné kancelárske notebooky v tejto cenovej triede. Samozrejme, Zenbook nie je na hry. V takom prípade je tu pre hráčov notebook Asus FX506LU-HN158T.

Dotykový notebook má 13,3-palcovú obrazovku s Full HD rozlíšením. Displej je kvalitný aj vďaka výkonnejšej integrovanej grafickej karte Intel Iris Plus Graphics. SSD disk má 512 GB, takže si nemusíte robiť starosti s prípadným nedostatkom miesta na disku. S RAM 8 GB si pri väčšine úkonov vystačíte, či už pôjde o grafické programy na kreslenie alebo pri otvorení viacerých dokumentov. Čím ešte tento, inak len 1,8 kg vážiaci ultrabook zaboduje, je výdrž batérie a rýchlosť nabíjania. Na jedno nabitie vydrží 12 až 13 hodín, ideálny spoločník na cestovanie.

Prítomný je USB-C Trhunderbolt (2x) a aj HDMI vstup. Samozrejme, je tu tiež tradičný USB port 3.2. Chýba však čítačka pamäťových kariet alebo LAN konektor. Využitie si možno nájde webkamera alebo virtuálna numerická klávesnica, ktorá sa nachádza na touchpade. Klávesnica notebooku je podsvietená. Komplexne je Zenbook jedným z najlepších dotykových notebookov v danej cenovej triede.

Pozitíva

Výkon procesora
Virtuálna numerická klávesnica
Cestovný ultrabook

Negatíva

Nemá čítačku pamäťových kariet

Veľkosť displeja: 13,3“, IPS, dotykový/lesklý ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i5-1035G4 ● Počet jadier: 4 ● Max. frekvencia procesora: 3,7 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel Iris Plus Graphics ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,3 kg

Víťaz testu

Asus ROG Strix G513QM-HN011T

Procesor AMD Ryzen 7 5800H, 8 jadier, 16 GB RAM, 512 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, RGB podsvietenie klávesnice, výdrž 8 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Herné notebooky od firmy Asus majú skvelé renomé. Ich majiteľmi sú aj mnohí profesionálni hráči. My sme vybrali tento model predovšetkým pre pomer ceny a výkonu. V drvivej väčšine prípadov Asus ROG Strix s procesorom AMD Ryzen 7 5800H rozbehne každú hru. Obávať sa nemusíte ani nedostatku grafického výkonu. Grafika nVidia GeForce RTX 3060 patrí k tým najlepším na trhu. Do herných notebookov je komponovaná veľmi často. Perfektná konfigurácia je podporená 2x8 GB RAM, operačná pamäť je teda 16 GB. Notebook je navrhnutý pre hráčov, čo vysvetľuje aj estetické RGB podsvietenie klávesnice, ktorá nemá numerickú časť.

Notebook sa vďaka n-Blade ventilátorom neprehrieva. Vďaka ROG Armory Crate softvéru môžete individuálne nastavovať aj efektivitu chladenia pre jednotlivé aplikácie. Samozrejme s vyšším výkonom ventilátorov mierne narastie aj hlučnosť. Chladenie sa optimalizuje aj automaticky a vetracie otvory sú v zadnej strane spodného šasi. Spotrebiteľom sa pozdáva aj kvalitný 144 Hz displej s Full HD rozlíšením. Povrch je antireflexný, takže nehrozia žiadne odrazy – odlesky. Rámček okolo displeja je veľmi tenký, čo je pre hráčov niekedy veľmi podstatný vizuálny detail. Na to, že ide o herný notebook, váha 2,5 kg nie je veľa. Väčšina vonkajšej konštrukcie je vyrobená z hliníka.

Konektivita je samozrejme podporená bezdrôtovým Bluetooth a WiFi pripojením. Nezaostáva však ani v prípade USB vstupov, k dispozícii sú 3x USB 3.2 a 1x USB-C. Pre slúchadlá nemôže absentovať 3,5 mm Jack a pre pripojenie k externému monitoru grafický výstup HDMI. Na zadnej strane je aj LAN vstup pre priamo pripojenie k internetu. Batéria má 90 Wh a s výdržou okolo 8 hodín môžete rátať. Závisí aj od záťaže. Z nášho pohľadu notebook nemá výraznejšie nedostatky, ak však predsa len potrebujete výkonnejšieho „hráča“, notebook Asus ROG Zephyrus G14 s 32 GB RAM a procesorom AMD Ryzen 9 tieto nároky splní.

Pozitíva

Kvalitný displej – 144 Hz
Optimálny herný výkon
Skvelá výdrž batérie

Negatíva

Žiadne

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS, antireflexný ● Rozlíšenie: Ful HD 1 920 x 1 080 px, 144 Hz ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: AMD Ryzen 7 5800H ● Počet jadier: 8 ● Max. frekvencia procesora: 4.4 GHz ● Operačná pamäť RAM: 16 GB ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce RTX 3060 ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 2,5 kg

Pre náročných

Asus ROG Zephyrus G14

Procesor AMD Ryzen 9 5900HS, 8 jadier, 32 GB RAM, 1 000 GB SSD, operačný systém Windows 10 Home, podsvietená klávesnica, výdrž 7 hodín

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Notebook ROG Zephyrus G14 pre hráčov počítačových hier nebude neznámym modelom, práve náročnejší hráči tento počítač dobre poznajú. Ak od notebooku očakávate optimálny herný výkon, procesor AMD Ryzen 9 5900HS spolu s výkonnou grafikou nVidia GeFroce RTX 3060, vám túto požiadavku zaručene splnia. K tomu si pripočítajte aj 32 GB RAM a skvelo zvládnuté chladenia s dvoma n-Blade ventilátormi. Na to, že ide o profesionálny herný počítač, dizajn nepôsobí nijak dravo ani extravagantne a skôr Asus vsadil na eleganciu.

SSD disk má 1 000 GB. Čím sa však od mnohej konkurencie model Zephyrus odlišuje, je kvalitný displej. Hoci je o niečo menší, 14 palcov nie je žiadnou tragédiou, zvlášť, ak máte obraz v QHD kvalite vďaka rozlíšeniu 2 560 x 1 440 px. Obnovovacia frekvencia je v tomto prípade 120 Hz. Veľmi kvalitný displej má aj notebook Asus ROG Strix G513QM-HN011T, avšak uspokojiť sa musíte so slabšími parametrami, ale aj nižšou cenou.

Notebook je vďaka menším rozmerom kompaktnejší. Váha konštrukcie je 1,7 kg, plasty pôsobia veľmi odolne. Vybavený je notebook Asus aj čítačkou odtlačkov prstov. Kapacita batérie je 76 Wh a nejaký ten čas teda dokážete hrať aj bez pripojenia do elektrickej siete. V praxi niečo okolo 7 hodín. Notebook nemá numerickú klávesnicu, ale má podsvietenie. Chýba prekvapivo aj LAN konektor. Grafické vstupy sú pritom až dva, HDMI aj DisplayPort. Notebook má predinštalované riadiace centrum ROG Armour Crate, kde môžete upravovať výkon pre jednotlivé hry či aplikácie.

Pozitíva

Výkonná grafická karta
Spoľahlivý a rýchly procesor
Perfektné rozlíšenie displeja – QHD

Negatíva

Vysoká cena
Nemá Ethernet vstup

Veľkosť displeja: 14“, IPS, matný/antireflexný ● Rozlíšenie: QHD 2 560 x 1 440 px, 120 Hz ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: AMD Ryzen 9 5900HS ● Počet jadier: 8 ● Max. frekvencia procesora: 4.6 GHz ● Operačná pamäť RAM: 32 GB ● Grafické jadro/karta: nVidia GeForce RTX 3060 ● Úložisko: 1 000 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,7 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Asus X515EA-BQ1192T

od 562,50 €
Procesor: Intel® Core™ i3-1115G4 Processor 3.0 GHz (6M Cache, up to 4.1 GHz, 2 cores) Operačný systém: Windows 10 Home Includes 1 month Trial...

Asus X415EA-EB853

od 509,61 €
Model: ASUS Laptop 14 Part Number: X415EA-EB853W PROCESOR Model: Intel® Core™ i5-1135G7 Počet jadier: 4 Cache [MB]: 8 Frekvencia [GHz]:...

Asus UX325EA-OLED420T

od 693,30 €
NOTEBOOK . Technické parametre . Operačný systém . Windows 10 Home . Displej . Typ: OLED . Uhlopriečka: 13,3" . Rozlíšenie: 1920x1080...

Asus G513IH-HN004

od 867,86 €
ASUS ROG Strix G15 Spoľahlivý herný notebook Asus ROG zastane všetky potrebné úlohy. Gaming laptop Asus ROG Strix G15 sa môže pochváliť...

Asus UM425QA-KI018T

od 1 180,60 €
od 1.3. 2021 do 31.12. 2021 ASUS Servisný balíček pre predĺženie záruky (1 rok naviac) po registrácii na:...

Asus G733QS-K4285T

od 2 360,60 €
Asus ROG Strix SCAR 17 G733QS-K4285T Black kovový/AMD Ryzen 9/16 GB/1 000 GB/NVIDIA GeForce RTX 3080/Windows 10 Home/Numerická klávesnica,...

Asus UX325EA-OLED421T

od 659,00 €
od 1.3. 2021 do 31.12. 2021 ASUS Servisný balíček pre predĺženie záruky (1 rok naviac) po registrácii na:...

Asus UX425EA-KI367T

od 629,00 €
Model: Zenbook 14 Part Number: UX425EA-KI367T PROCESOR Model: Intel® Core i5-1135G7 Počet jadier: 4 Cache [MB]: 8 Frekvencia [GHz]: 2,4...

Asus K712FA-AU1126T

od 619,00 €
1. Cenově výhodný notebook pro běžné užití v kanceláři či domácnosti 2. Moderní procesorová platforma Intel Comet Lake 3. Bohatá výbava (4x USB,...

Asus X513EA-BQ937T

od 525,91 €
Model: ASUS Laptop 15 Part Number: X513EA-BQ937T PROCESOR Model: Intel® Core i3-1115G4 Počet jadier: 2 Cache [MB]: 6 Frekvencia [GHz]:...

Ďalšie články z kategórie Notebooky

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Peťa
06.09.2021 19:33

Používam notebook Asus M515DA-BQ208T a nemám proti nemu žiadne výhrady. Notebook je elegantný, vyzerá naozaj krásne a na prvý pohľad by ste tipovali, že patrí do vyššej cenovej kategórie. Zároveň je výkonný pre bežné práce, akými je prehliadanie internetu, pozeranie filmov a videí, počúvanie hudby, kancelárske práce a podobne. Hry na ňom nehrám a nepoužívam ani žiadne graficky náročné programy, takže v tomto smere ho neviem zhodnotiť, že ako by si počínal počas vyššej záťaže. Páči sa mi, že notebook je ľahký, preto ho môžem mať kdekoľvek so sebou. Vynikajúca je tiež klávesnica, ktorá je podsvietená, preto môžem písať aj v noci bez nutnosti zapínať si lampu. Zatiaľ je tento notebook bez nedostatkov a mám pôžitok z používania. Notebook je kvalitný a za dostupnú cenu. Niekomu môže prekážať, že sú tu len dva porty pre USB. Mne to neprekáža, v prípade núdze si pripojím hub, vďaka ktorému sa mi rozšíri konektivita. Tento notebook odporúčam bežným používateľom.

Odpovedať

Denis
27.09.2021 10:18

Za tú cenu je dobrý notebook Asus X513EA-BQ937T. Odporúčam ho pre nenáročných používateľov na kancelársku prácu. Nečakajte nadupaný notebook, ale bežný stroj. Oceňujem nízku hmotnosť - menej než 2 kg.

Odpovedať

Karol
09.10.2021 08:44

Kedysi som bol používateľom notebookov Asus, za roky som vystriedal niekoľko modelov a bol som s nimi spokojný. No po kúpe iPhone som sa napokon rozhodol aj pre kúpu MacBooku kvôli eko systému Apple. K Asusu sa už neplánujem vrátiť, ale pre niekoho to môže byť fajn voľba. :-)

Odpovedať

Wanda
19.10.2021 13:45

Pre moje potreby je dobrý notebook Asus X415MA-BV073T, uhlopriečka 14 palcov mi vyhovuje a väčšiu nepotrebujem. Notebook využívam hlavne na cestách, a tam som vďačná za jeho skladnosť. Ntb je ľahký, v batožine ho ani necítim a má rýchly štart. Za mňa super.

Odpovedať

Žanetka
25.10.2021 10:05

Veľká spokojnosť s notebookom Asus X712JA-BX375T, lepší som si za tú cenu ani nemohla vybral. Notebook splnil všetky moje požiadavky, ktoré som mala. Používam ho na bežnú prácu, nie som príliš náročná, čo sa týka výkonu a rôznych moderných vychytáviek.

Odpovedať

Tono
06.12.2021 16:44

Asus FX516PM-HN023T je výkonný notebook za slušnú cenu. Kto chce výkon bez kompromisov, je to tá správna voľba. Nechýba mu nič dôležité. Výdrž batérie je okolo 15 hodín, samozrejme, ak mu dáte zabrať, znížia sa, ale aj tak je výdrž skvelá.

Odpovedať

Zdeno
14.01.2022 14:48

Asus L1500CDA-EJ0486T je obyčajný notebook pre nenáročných používateľov, ja som si ho vybral na kancelárske práce a na toto plne postačuje. Občas si pozriem nejaké video na YouTube či pustím hudbu zo Spotify. Notebook príliš nezaťažujem. Systém je zatiaľ svižný a bez akýchkoľvek zádrheľov. Odporúčam ho na nenáročné kancelárske alebo školské práce, na hry či grafiku si vyberte niečo drahšie a výkonnejšie.

Odpovedať

Denis
11.02.2022 19:26

Asus ZenBook Flip 13 je zaujímavým počinom tohto výrobcu. Má kompaktné rozmery a nízku hmotnosť. Páči sa mi rýchly procesor a virtuálna numerická klávesnica. Chýba mi snáď len čítačka pamäťových kariet, inak som s ním spokojný po všetkých stránkach.

Odpovedať

Valér
25.02.2022 09:28

Škoda, že Asus X515EA-BQ1192T nemá CD mechaniku, mám doma ešte kopu starých CD a nemôžem si ich na ňom prehrať. Inak je to fajn základný notebook.

Odpovedať

Ervin
27.05.2022 21:57

ASUS E410MA-EK1323WS je slušný notebook za pomerne nízku sumu. Ak hľadáte notebook do kancelárie, prípadne pre študenta do školy, tento bude stačiť. Ja ho používam denne a zatiaľ ma nesklamal, idem dobre, ale je pravda, že ho mám krátko.

Odpovedať