Elektrické kosačky

Najlepšie elektrické kosačky 2024 + recenzie

Elektrická kosačka je len jednou z možností, ktorá vám umožňuje starať sa o údržbu trávnika vo vašej záhrade či predzáhradke. Tichá a ekologická alternatíva ideálna pre pozemky s menšou výmerou. My sme porovnali desiatky modelov – elektrické kosačky s pojazdom aj bez. Po 80 hodinách analyzovania technických parametrov, štúdiu referencií a odborných testov sme vybrali tie najlepšie. V teste zvíťazila výkonná elektrická kosačka so záberom 41 cm Makita ELM4121.

Publikované: 23.03.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Akú elektrickú kosačku kúpiť?

Nemusíte čítať rozsiahle recenzie jednotlivých produktov. Výber vám chceme čo najviac uľahčiť. V úvode vám prinášame prehľadnú tabuľku, ktorá vám ponúka tri najlepšie produkty. Označené sú tiež štítkom Víťaz testu, Cenový trhák a Náš tip. Vybrať si môžete to najlepšie, cenovo najdostupnejšie alebo vsadíte na odporúčanie redakcie Test magazínu.

Názov Hodnotenie Detail
Makita ELM4121 5* Zobraziť produkt
Bosch Arm 37 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZR 1050-E 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Makita ELM4121

Makita ELM4121

Elektromotor s príkonom 1 800 W, šírka záberu 41 cm, 50-litrový zberný kôš, funkcia mulčovania, bez pojazdu.

Zobraziť viac info

Výkonná elektrická kosačka Makita ELM 4121 s príkonom elektromotora až 1 600 W. Šírka záberu 41 cm, oceľové šasi, elektrické štartovanie, 50-litorvý zberný kôš sú plusmi tohto zariadenia. Poteší mulčovanie, avšak chýba bočné vyhadzovanie a aj pojazd. Výška kosenia sa dá nastaviť v 7 úrovniach (od 20 do 75 mm).

Cenový trhák
Gardena PowerMax 1200/32

Gardena PowerMax 1200/32

Príkon 1 200 W, záber 32 cm, kôš s kapacitou 30 litrov s praktickým ukazovateľom, výška kosenia sa dá nastaviť od 20 do 60 mm, pojazd nemá.

Zobraziť viac info

Lacná, no spoľahlivá rotačná kosačka s príkonom elektromotora 1 200 W. Pri pomere ceny a výkonu však záhradná kosačka Gardena nezaostáva. Určená je pre menšie pozemky s výmerou okolo 300 m2. Kosačka nedisponuje pojazdom, no motor sa neprehrieva a je veľmi tichý. Slabinou sú niektoré plastové časti.

Náš TIP
Bosch AdvancedRotak 650

Bosch AdvancedRotak 650

Príkon 1 700 W, enormne tichý motor ProSilence, záber 41 cm a nastavenie výšky kosenia v 7 úrovniach, chýba pojazd.

Zobraziť viac info

Výkonná elektrická kosačka Bosch AdvancedRotak 650 s príkonom elektromotora až 1 700 W. Šírka záberu je 41 cm, kosačka disponuje oceľovým šasi, má elektrické štartovanie a aj 50-litrový zberný kôš. Výška kosenia sa dá nastaviť v 7 úrovniach (od 20 do 80 mm).

Obsah článku:

Hodnotené parametre

V rámci záhradnej techniky sa stali elektrické kosačky veľmi populárnym zariadením. Samozrejme, výkonom ich benzínové kosačky stále prekonávajú a náročný spotrebiteľ siahne po spaľovacom motore. Náš porovnávací test sa zameral na porovnanie elektrických rotačných kosačiek – realizovali sme detailný prieskum trhu a vybrali tie najlepšie elektrické kosačky s pojazdom aj bez, ktoré sú na našom trhu k dispozícii. Stanovili sme si odbornú testovaciu metodiku, vychádzali z referencií spotrebiteľov a výsledkov odborných testov, hodnotili sme aj podstatné technické parametre. Ktoré to sú?

Efektivita kosenia
Príkon/výkon
Šírka záberu
Obsluha a ovládanie
Kvalita spracovania
Funkcie a príslušenstvo

V našom porovnávacom teste sme porovnali rotačné kosačky s elektrickým pohonom od rôznych výrobcov. Na trhu je pomerne veľké množstvo producentov, ktorí sa venujú tomuto druhu záhradnej techniky. Do nášho porovnania sme vybrali a recenzovali kosačky Stiga, Bosch a aj kosačky Hecht či AL-KO. Veľmi obľúbené sú tiež elektrické kosačky Gardena, VeGaMakita, ktoré sú súčasťou nášho testu tiež. Obľúbenosť produktov, ale aj referencie jednotlivých modelov nám poskytla databáza portálu Heureka.sk a eshopy Mall.sk, Alza.sk, Datart.sk a Supa.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie elektrických kosačiek

Rozhodnúť sa pre elektrickú kosačku na víkendové kosenie na chate alebo na pravidelné kosenie pozemku s menšou výmerou okolo domu je niekedy komplikovanejšie, ako by sa mohlo zdať. Často sa zdá, že elektrické rotačné kosačky musia ponúknuť tichý chod, dostatočný výkon, bezpečnú prevádzku a jednoduché ovládanie, s ktorým si poradí aj nežnejšie pohlavie, a to by malo stačiť. Nie každý model toto všetko ponúkne. Je teda dobré poznať jeho silné a slabé stránky. O tých vám viac povedia naše nezávislé recenzie, ktoré nie sú pripravované za žiadnym propagačným účelom. Informácie sú objektívne spracované a ani jeden z produktov nie je v porovnávacom teste zvýhodnený.

Víťaz testu

Makita ELM4121

Elektromotor s príkonom 1 800 W, šírka záberu 41 cm, 50-litrový zberný kôš, funkcia mulčovania, bez pojazdu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výkonných elektrických kosačiek na trhu je pomerne dosť. S rastúcim výkonom však rastie aj cena. Makita ELM 4121 patrí medzi výkonné elektrické modely s príkonom elektromotora až 1 600 W a pri kosení teda výkon určite nechýba. Zároveň však nezruinuje rozpočet. Napriek tomu je však kosačka bez pojazdu, čo je daňou za nižšiu cenu. Veľmi štedrá je aj šírka záberu 41 cm. Vďaka tomu je kosenie pomerne rýchle. Navyše, výrobca nešetril na materiáloch. Celé šasi je oceľové, zberný kôš je kombinácia plastu a textílie. Hmotnosť kosačky je 19 kg, a to je na pomery elektrických modelov pomerne dosť. Ženám sa s kosačkou bude manévrovať náročnejšie.

Štartovanie je elektrické. Motor je veľmi tichý. Zberný kôš má 50 litrov, kosačka zvládne aj mulčovanie. Bočné vyhadzovanie k dispozícii nie je. Rukoväť má skvelé vykrojenie a vďaka tomu komfortný úchop. Riadidlá je možné aj sklápať vďaka čomu pri skladovaní ušetríte miesto. Kolesá kosačky majú dobrú priechodnosť, zadné majú priemer 20 cm, predné 18 cm.

Trávu môžete kosiť na želanú výšku. K dispozícii je centrálne nastavenie výšky kosenia. To má 7 úrovní, najnižšia možná výška je 20 mm, najvyššia zasa až 75 mm. S kosačkou tak môžete pokosiť okrasný trávnik, ale aj vyššiu trávu v záhrade. Šasi je veľmi odolné. Výhodou vyššej hmotnosti je prítlak šasi kosačky. V členitom teréne je tak kosenie veľmi rovnomerné a kosačka nevynecháva. Makita ELM 4121 je veľmi podareným modelom, čo dokazujú aj pozitívne recenzie zákazníkov. Kvalitné materiály a k tomu vysoký výkon elektromotora sú veľkým plusom.

Pozitíva

Silný motor
Kovové šasi
Široký záber

Negatíva

Vyššia hmotnosť

Príkon: 1 600 W ● Šírka záberu: 41 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 50 litrov ● Výška kosenia: 20 – 75 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: 7 ● Hmotnosť: 19 kg ● Odporúčaná výmera: 600 – 800 m2

Cenový trhák

Gardena PowerMax 1200/32

Príkon 1 200 W, záber 32 cm, kôš s kapacitou 30 litrov s praktickým ukazovateľom, výška kosenia sa dá nastaviť od 20 do 60 mm, pojazd nemá.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V prípade, že sa snažíte cenu stlačiť smerom nadol, určite vám odporúčame elektrickú kosačku Gardena. Model Gardena PowerMax 1200/32 patrí medzi veľmi obľúbené elektrické kosačky. Dôvodom je, že za danú cenu ponúkne nenáročnému používateľovi všetko nutné. V úvode recenzie treba povedať, že kosačka je určená pro pozemky s menšou výmerou približne 300 m2. Samozrejme, nestratí sa ani pri 500 m2 záhrade. Nejde o kosačku s pojazdom, no manipulácia s ňou je veľmi pohodlná i keď údajne ergonomická rukoväť má veľmi úzke rozpätie a držanie je trocha zvláštne. Vďačí za to aj prevažne plastovej konštrukcii, hmotnosť je len 8,3 kg.

Štandardom je už tichý chod, ktorý sa niektorým môže zdať hlučnejší, no ide skôr o fakt, že elektromotor vydáva trochu iný zvuk ako väčšina konkurentov. Elektromotor má príkon 1 200 W a pracuje so záberom 32 cm. Menej však musíme výrobcov pochváliť za zber pokosenej trávy. Veľa trávy ostáva pod kosačkou, čo teda znamená, že do koša trávu nezbiera úplne efektívne, hoci výrobca uvádza, že je kosačka Gardena vybavená špeciálnym CNC systémom. Kôš má kapacitu 30 litrov a je vybavený aj praktickým ukazovateľom, ktorý vám napovie, kedy je potrebné trávu vyprázdniť. Predovšetkým, ak ide o menšie steblá trávy. 

Kosačka nie je vybavená funkciou mulčovania. Výšku kosenia je možné nastaviť od 20 do 60 mm, a to celkovo v 10 polohách. Konštrukčne kosačka rozhodne nie je stavaná do náročnejších podmienok. Svedčia o tom aj lacnejšie plasty a celkovo plastová konštrukcia. Po stranách bubna sú trávne hrebene, ktoré majú za úlohu pokosiť aj okraje pri obrubníkoch či plote. Podľa používateľov sú však skôr len okrasou. Elektrická kosačka sa ľahko skladá a transport je teda veľmi jednoduchý.

Pozitíva

Pomer cena/výkon
Až 10 polôh nastavenia výšky kosenia
Nízka hmotnosť

Negatíva

Lacnejšie plasty
Horšia ergonómia
Pre menšie plochy

Príkon: 1 200 W ● Šírka záberu: 32 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 30 litrov ● Výška kosenia: 20-60 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: 10 ● Hmotnosť: 8,3 kg ● Odporúčaná výmera: 300 m2

Náš TIP

Bosch AdvancedRotak 650

Príkon 1 700 W, enormne tichý motor ProSilence, záber 41 cm a nastavenie výšky kosenia v 7 úrovniach, chýba pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrické kosačky Bosch patria medzi kvalitnú záhradnú techniku a mnohí spotrebitelia si za produkty tohto nemeckého výrobcu zaplatia. Rotačná kosačka Bosch AdvancedRotak 650 patrí medzi výkonné elektrické kosačky s príkonom elektromotora 1 700 W. Výkonný motor kosačky ProSilence je enormne tichý. Navzdory vyššej cene však elektrická kosačka nemápojazd. Nôž kosačky má záber 41 cm a je vyrobený z brúsenej nerezovej ocele. Bosch tiež umožňuje nastavenie výšky kosenia v 7 úrovniach. Minimálna výška kosenia je 25 mm, maximálna až 80 mm.

Výrobca odporúča kosačku používať na pozemkoch s výmerou približne 400 – 600 m2. Z nášho pohľadu a i podľa názoru viacerých spotrebiteľov je možné kosačku používať i vo väčších záhradách. Hoci kosačka nemá pojazd, vďaka výkonnému elektromotoru sa kosačka neprehrieva a zvládne aj väčšiu záťaž. Zberný kôš má kapacitu až 50 litrov a pôsobí robustným a odolným dojmom. Kosačka Bosch AdvancedRotak 650 napríklad nedisponuje funkciou mulčovania.

Šasi kosačky je plastové, no plasty pôsobia pomerne odolne. O tom, že nejde práve tenkostenné plasty svedčí i hmotnosť konštrukcie – tá váži okolo 16 kg. Vysoko pozitívne hodnotíme rukoväť a držadlá, ktoré naozaj ponúknu pohodlné ovládanie. Ergonómia je na špičkovej úrovni a kosačka sa perfektne ovláda. Pri transporte je možné navyše rukoväť sklopiť a transport je tak jednoduchší. Vzhľadom na vyššiu cenu kosačke Bosch chýbajú niektoré funkcie, ktoré majú aj lacnejšie modely. Kvalitu spracovania však nemožno kosačke Bosch AdvancedRotak 650 uprieť.

Pozitíva

Tichý elektromotor
Výkon kosačky
Kvalitný plastový skelet

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Chýba funkcia mulčovania
Nemá bočné vyhadzovanie

Príkon: 1 700 W ● Šírka záberu: 41 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 50 litrov ● Výška kosenia: 25-80 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: 7 ● Hmotnosť: 16 kg ● Odporúčaná výmera: 600 m2

Lacná kvalita

AL-KO Comfort 40 E

Príkon 1 400 W, kôš s kapacitou 43 litrov, funkcia mulčovania, nastaviteľná výška kosenia od 28 po 68 mm, nemá pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Rotačná kosačka AL-KO Comfort 40 E patrí medzi veľmi praktické a kompaktné elektrické kosačky. V našom porovnávacom teste sa kosačka AL-KO nachádza aj vďaka dobrým recenziám, no tiež vďaka pomeru ceny a kvality, ktorú ponúkne. Záhradná kosačka totiž okrem kosenia trávu aj zbiera a disponuje aj funkciou mulčovania. Kôš kosačky má kapacitu 43 litrov a tiež ukazovateľ plnosti. Čo je viac ako v prípade lacnejšieho modelu Gardena PowerMax 1200/32, ktorý nemá ani funkciu mulčovania. Kosačka AL-KO poteší tichým chodom. Výkon však rozhodne nechýba a v porovnaní s konkurenciou v danej cenovej triede je príkon 1 400 W naozaj solídny.

Kosačka je určená pre menšie plochy s výmerou okolo 600 m2. Ani náhodou sa však nestratí v záhrade či sade s výmerou okolo 1 000 m2. Myslite však na to, že kosačka nemá pojazd. Skelet je plastový, no napriek tomu pôsobí pomerne robustne. K jednoduchej ovládateľnosti napomáhajú veľké kolesá. Zadné majú priemer až 200 mm, predné majú priemer 165 mm. Majú tiež pogumovanie, čo pohybu napomáha. Výšku kosenia je možné nastaviť v 6 úrovniach od 28 po 68 mm. Páčka na reguláciu výšky kosenia je plastová a časom hrozí, že sa pri používaní odlomí. Pre bezpečnosť je možné elektrický prívodný kábel uchytiť, aby pri kosení nedošlo k jeho prerezaniu.

Kosačka získala dobré hodnotenie aj v odbornom spotrebiteľskom teste magazínu dTest. Horšie výsledky kosenia dosiahla záhradná kosačka AL-KO Comfort 40 E len pri kosení popri okrajoch, kde vynechávala trávu. Niektoré plastové komponenty majú podľa zákazníkov kratšiu životnosť. Celkovo však väčšina súčastí nepôsobí nekvalitným dojmom. V rámci pomeru ceny a kvality ponúkne kosačka naozaj dobré parametre a v porovnaní s niekedy omnoho drahšou konkurenciou mnohé modely prekonáva.

Pozitíva

Pomer cena/kvalita
Funkcia mulčovania
Výkon a záber strihu

Negatíva

Menej kvalitné plastové časti
Hliníkový nôž sa rýchlo otupí
Vynecháva trávu pri okrajoch

Príkon: 1 400 W ● Šírka záberu: 40 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 43 litrov ● Výška kosenia: 28-68 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: 6 ● Hmotnosť: 18 kg ● Odporúčaná výmera: 600 m2

Bosch ARM 32 Ergoflex

Elektromotor s príkonom 1 200 W, šírka záberu 32 cm, 31-litrový zberný kôš, 3 úrovne kosenia, chýba pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Lacná elektrická kosačka do predzáhradky alebo záhrady s maximálnou výmerou 400 m2. Záhradná kosačka z dielne nemeckého výrobcu, Bosch ARM 32 Ergoflex ponúkne príkon elektrického motora 1 200 W. V danej kategórii ide o priemerný výkon, no výhodou je spoľahlivosť a tichý chod elektromotora. Oproti konkurentom v podobnej cenovej hladine sa spotrebitelia spoliehajú predovšetkým na kvalitu dielov a servis značky Bosch. Napriek nízkej cene neutrpela výrazne kvalita plastov. Šasi je plastové, rovnako ako zberný kôš s objemom 31 litrov, no človek nemá pocit nekvality.

Kosačka je veľmi ľahká, čo má svoje výhody aj nevýhody. Najväčším plusom nízkej hmotnosti je jednoduchá manipulácia. Kosenie sa takouto kosačkou zvládne aj nežné pohlavie. Chýba však držiak elektrického kábla, takže je potrebné príslušenstvo dokúpiť, alebo kábel držať pozdĺž riadidiel. Hmotnosť 6,8 kg však spôsobuje, že pri plnom koši sa kosačka prevažuje dozadu a v prípade, že je terén nerovný, kosenie je nerovnomerné, pretože bubon nemá poriadny prítlak. Nôž má priemer 32 cm. Niektorí spotrebitelia sa sťažovali na náročnosť demontáže v prípade jeho výmeny alebo brúsenia.

Kosačka nemá žiadny pojazd. Nastavovať môžete výšku strihu v troch úrovniach, 20 – 40 – 60 mm. Štandardne je elektrická kosačka Bosch vybavená trávnatými hrebeňmi po stranách, aby bolo možné kosiť aj pozdĺž okrajov. Pre nenáročných zákazníkov, ktorým sa nežiada kosiť veľké plochy a chcú za nízku cenu adekvátnu kvalitu, bude táto elektrická kosačka dobrou voľbou.

Pozitíva

Dobrá manipulácia
Nízka cena
Solídna kvalita plastov

Negatíva

Zle chránený motor – znečistený trávou
Plný kôš prevažuje kosačku
Pri nerovnom teréne je kosenie nerovnomerné

Príkon: 1 200 W ● Šírka záberu: 32 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 31 litrov ● Výška kosenia: 20-60 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: 3 ● Hmotnosť: 6,8 kg ● Odporúčaná výmera: 400 m2

Riwall REM 3813i

Príkon 1 300 W, záber 38 cm, kôš s kapacitou 35 litrov, regulovateľná výška kosenia od 35 do 65 mm, chýba pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V segmente elektrických kosačiek má svoje miesto aj výrobca Riwall, ktorý na trh prichádza primárne s cenovo dostupnými modelmi benzínových i elektrických kosačiek. Kosačka Riwall REM 3813i patrí ku kosačkám, ktoré kúpite za naozaj lacné peniaze. Náš porovnávací test však ukázal, že pripraviť sa musíte aj na viacero kompromisov. Riwallovi nechýba výkon, 1 300 W nie je nič ohurujúce, no na menšie záhradky či predzáhradky toho ani viac netreba. V danej cene nerátajte s pojazdom. Samozrejme, štart je elektrický za pomoci jedného tlačidla.

V kritickom hodnotení sa zhodujeme so spotrebiteľmi v prípade konštrukcie. Tá pôsobí naozaj lacno. Žlté plasty rozhodne nie sú najpevnejšie a dlhú životnosť kosačke nedávame. Samozrejme, záleží aj od zaobchádzania. Konštrukčne divne sú vyriešené aj riadidlá. V podstate ide o rovnú tyč bez úchopu. S kosačkou sa prekážkam budete vyhýbať ťažšie, hoci váži len 10 kg. Plastový zberný kôš pojme 35 litrov trávy. Odnímanie je jednoduché, no otázna je opäť kvalita plastov. Viacero spotrebiteľov sa stretlo s tým, že zadné kolieska nie je možné upevniť a pri cúvaní sa uvoľňuje závit, čo spôsobuje ich vypadávanie. Naozaj podstatný nedostatok.

Pochváliť nemôžeme úplne ani výsledok kosenia. Pokiaľ chcete na nízko pokosiť predzáhradku alebo dvor, 35 mm je minimum. Niekomu to stačiť môže, no štandardom je aspoň 25 mm, kosačka tak kosí na vysoko a trávnik tak nemá optimálnu dĺžku. Model nemá bočné vyhadzovanie a uzatvoriť nemožno ani zadný výstup, takže mulčovať nezvláda tiež. Priemer noža je 38 cm. V danej cenovej triede môže elektrická kosačka Riwall REM 3813i zaujať, no stačí si priplatiť o pár desiatok eur viac a na trhu nájdete aj kvalitnejšie modely. Výkon nie je všetko a aj keď kosenie Riwall zvláda, uspokojivý výkon nepodáva.

Pozitíva

Nízka cena
Dostatočný výkon

Negatíva

Nekvalitné lacné plasty
Príliš vysoké nastavenie výšky kosenia
Vypadáva zadné koleso

Príkon: 1 300 W ● Šírka záberu: 38 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 35 litrov ● Výška kosenia: 35 – 65 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: 3 ● Hmotnosť: 10 kg ● Odporúčaná výmera: 800 m2

Ďalšie zaujímavé produkty

Hoci elektrické kosačky mnohí odsudzujú kvôli elektrickému káblu, ktorý niektorých limituje, pre mnohých ide o najlepšiu alternatívu voči benzínovým kosačkám, pretože akumulátorové kosačky neponúknu taký výkon. Na trhu je viacero modelov kosačiek s elektrickým pohonom. Naším porovnávacím testom prešlo niekoľko modelov, pričom sme vybrali tie najlepšie elektrické kosačky. Takisto však pre vás máme zaujímavé produkty, ktoré v danej triede stoja za to, aby sme im venovali pozornosť.

Praktickým pomocníkom v menších záhradkách do 400 m2 môže byť aj elektrická kosačka Makita ELM3320. Silnou stránkou je výkon a tichý chod elektromotora s príkonom 1 200 W. Šírka záberu je 33 cm. Šasi je vyrobené z odolného tvrdeného plastu. Kosačka má sklopný mechanizmus a na riadidlách uchytenie elektrického kábla. Zberný kôš má objem 30 litrov. Výšku možno nastaviť v 3 úrovniach.

Hecht 1805 S 5 in 1 je drahšou záhradnou kosačkou s pojazdom. Indukčný motor ponúka príkon až 1 800 W a nestratí sa ani na väčších pozemkoch. Elektrická kosačka má záber 46 cm, kôš má kapacitu 60 litrov a Hecht ponúka aj špeciálnu funkciu kosenia okrajov Edge cutting. Takisto má funkciu mulčovania a  aj bočné vyhadzovanie. Nastaviť možno výšku kosenia a dostanete kvalitný oceľový skelet. Nevýhodou je vyššia hmotnosť.

Ďalším alternatívnym modelom je väčšia kosačka Bosch ARM 37 so šírkou záberu 37 cm a kapacitou zberného koša 40 litrov. Výšku kosenia možno nastaviť od 20 až po 70 mm. Kosačka má skvelú ergonómiu a hmotnosť len 12 kg. Motor má príkon až 1 400 W a zvládne aj vyššiu nepretržitú záťaž – motor sa neprehrieva.

Zaujímavou voľbou je tiež rotačná kosačka Stiga Combi 35 E s príkonom elektromotora 1 000 W a šírkou záberu 35 cm. Skelet kosačky je plastový, no vôbec nepôsobí lacným dojmom. Výšku kosenia možno regulovať v 3 úrovniach. Chýba funkcia mulčovania, avšak plusom je perfektná ergonómia rukoväte.

Veľmi dobrými hodnoteniami sa môže pochváliť elektrická kosačka AL-KO Classic 3.85 E so silným elektromotorom 1 300 W a záberom noža 38 cm. Kosačka nie je vybavená pojazdom. Okrem kosenia zvládne aj zbieranie trávy do koša s objemom 40 l. Kosačka umožňuje nastavenie výšky kosenia v 3 úrovniach od 20 do 60 mm.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ak sa rozhodujete na základe toho, ktorý z modelov elektrických kosačiek je najpredávanejší, podľa databázy predajnosti portálu Heureka.sk sme vytvorili prehľadnú tabuľku TOP 5 najpredávanejších produktov. Najpredávanejšie modely vždy aktualizujeme, aby bola tabuľka aktuálna a pomohla vám sa rozhodnúť aj na základe tohto parametra.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZR 2021-E 5* Zobraziť produkt
Bosch ARM 32 Ergoflex 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZR 2025-E 5* Zobraziť produkt
Makita ELM3320 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZR 2037-E 5* Zobraziť produkt

To, že zdrojom energie elektrickej kosačky je elektrická energia nie je žiadnym tajomstvom. Pri kúpe si musí byť teda spotrebiteľ vedomý faktu, že kupuje záhradnú techniku, ktorá na to, aby fungovala, musí byť prostredníctvom kábla permanentne zapojená do elektrickej siete. Náš návod sa sústreďuje na to, ako vybrať najlepšiu elektrickú kosačku s elektrickým zdrojom pohonu. S výberom to však nemajú záujemcovia také jednoduché. Rozhodovať môže nielen účel, ale aj ďalšie technické parametre či preferencie spotrebiteľov. Čo by mal pred kúpou takejto záhradnej kosačky spotrebiteľ zvážiť? Prečítajte si náš návod.

Ako vybrať elektrickú kosačku?

 • Elektrické vs benzínové vs akumulátorové kosačky
 • Príkon elektrickej kosačky
 • Elektrická kosačka s pojazdom alebo bez
 • Šírka záberu
 • Nastavenie výšky kosenia
 • Objem zberného koša
 • Praktické funkcie a vlastnosti
 • Kvalita materiálov a hmotnosť
 • Hlučnosť
 • Cena elektrických kosačiek a renomované značky

Elektrické, benzínové alebo akumulátorové kosačky

Všetky tieto kosačky majú účel rovnaký. Pokosiť trávnik vtedy, keď uzná majiteľ za vhodné. Zásadným rozdielom medzi týmito typmi kosačiek ja samotný druh pohonu. Ten má totiž na starosti samotnú efektivitu kosenia a aj pojazd v prípade, že je ním kosačka vybavená.

Elektrické kosačky pre menšie záhrady

Náš návod sa orientuje na elektrické kosačky (rotačné), ktoré využívajú pre svoj pohon elektrickú energiu. Nevyhnutnosťou tak je napájací kábel. Je teda otázkou na spotrebiteľa, či mu tento „hendikep“ nebude prekážať. Riziko preseknutia je dnes kvôli bezpečnostným prvkom naozaj minimálne. Drobným mínusom je manipulácia pri kosení, keďže kábel používateľa istým spôsobom limituje. Ich výhodou je nižšia hmotnosť, tichý chod, nižšie prevádzkové náklady a minimálne starosti s údržbou. V prípade záhrady okolo 1 000 až 1 200 m2 však elektrická kosačka môže byť ideálnou voľbou. Elektrickým kosačkám neprekáža ani členitý či kopcovitý terén.

Benzínové kosačky pre záhrady s väčšou výmerou

O tom, že spaľovacie motory v prípade kosačiek ponúknu najvyšší výkon, niet pochýb. Elektrické ani akumulátorové kosačky sa im nemôžu rovnať. Výhodou je, že vás nelimituje výdrž batérie ani elektrický kábel. Potrebujete však benzín, čo so sebou prináša takisto svoje nevýhody. Benzínové kosačky – spaľovacie motory sú náročnejšie na údržbu. Obstarávacia cena výkonnejších modelov je takisto násobne vyššia. Väčšina modelov však disponuje pojazdom. Takéto zariadenia sú takisto ťažšie, manipulácia s nimi je náročnejšia a benzínovým kosačkám nevyhovuje ani príliš kopcovitý terén. Do väčšej záhrady s členitejším terénom či vysokou trávou je tento druh kosačky ako stvorený.

Akumulátorové kosačky majú v záhrade svoje miesto

Stačí si odmyslieť elektrický kábel, domyslieť nabíjací akumulátor a z elektrickej kosačky je kosačka akumulátorová. Vybavená je elektromotorom, ktorý je poháňaný energiou z akumulátora. Doménou je tichý chod, nízka hmotnosť a minimálne náklady na údržbu. Nevýhodou je dojazd takýchto kosačiek a všeobecne výdrž batérie. Modely s veľkou výdržou sú veľmi drahé. Aj napriek tomu sú aku kosačky určené skôr do menších záhrad s nenáročným terénom. Sú totiž menej výkonné a limituje ich práve dojazd. V mnohom však ponúknu komfort a na kosenie popri chate či v predzáhradke takéto zariadenie bude viac ako dostačujúce.

Výkon elektrickej kosačky

Najlepším elektrickým kosačkám výkon nechýba

Výkon elektrickej kosačky je určovaný na základe príkonu, ktorý elektromotor produkuje. Odporúčame vám vyhýbať sa najlacnejším kosačkám neznámych výrobcov, ktorých príkon dosahuje hodnotu 700 až 1 000 W. Takýto príkon je nedostatočný a výsledný efekt kosenia je neuspokojivý. Práve hodnota 1 000 W je zlomovou hranicou.

Ani nami porovnávané modely nemajú príkon menší ako 1 200 W. Za solídny výkon už považujeme ten na úrovni 1 600 – 1 800 W. Elektrické kosačky nad 2 000 W sú ojedinelé, no nájdu sa na trhu aj také. 

Prečo je príkon kosačky vlastne dôležitý? Pretože je veľký rozdiel, ak má kosačka príkon 1 800 W a je určená na kosenie plochy s výmerou okolo 1 200 až 1 600 m2, ako keď má elektrická kosačka príkon 1 000 W a je určená pre záhrady s výmerou na úrovni 300 m2. Ak by ste sa s takouto kosačkou rozhodli kosiť väčšie plochy a proces by trval dlhšie, elektromotor takúto záťaž zaručene nezvládne a hrozí, že sa prehreje či zhorí.

Elektrická kosačka s pojazdom alebo bez?

Niekto vníma pojazd kosačky ako doplnkovú funkciu, no my v Test magazíne považujeme pojazd za technický parameter, ktorý pri rozhodovaní zohráva významnú rolu. Elektrická kosačka s pojazdom je oproti štandardu omnoho komfortnejšou voľbou. Ide o technicky veľmi jednoduchý prvok, ktorý však v praxi prácu uľahčí niekoľkonásobne. Vďaka pojazdu stačí kosačku len držať a určovať jej smer. Okrem otáčania nemusíte vyvíjať žiadnu fyzickú námahu – žiadne tlačenie. Elektrická kosačka s pojazdom sa pohodlne vyštverá i do kopca a výrazne zníži podiel vašej práce na kosení. Prirodzene, za kosačky s pojazdom si je potrebné priplatiť, čo však platí aj v prípade benzínových či akumulátorových modelov.

Šírka záberu

Podstatný parameter, ktorý definuje to, aký veľký pás – pruh trávy dokáže elektrická kosačka plynulým prechodom zabrať a pokosiť. Prirodzene, tento parameter ide zvyčajne ruka v ruke s príkonom, keďže na širší záber je potrebný aj vyšší výkon a silnejší pohon (elektromotor). U lacnejších kosačiek je šírka záberu okolo 30 až 36 cm. Niekomu takýto záber môže bohato stačiť. My odporúčame vyberať spomedzi záhradných kosačiek so záberom nad 40 cm. Výkonnejšie pokosia aj pásmo široké 46 – 48 cm.

Záhradné kosačky a nastavenie výšky kosenia

Nastavenie výšky kosenia je u väčšiny modelov samozrejmosťou. Rozdielne býva skôr len rozpätie, a teda výška pokosu. Najčastejšie ide o centrálne nastavovanie výšky kosenia. Ide o západkový systém – za pomoci páčky meníte výšku skeletu, v ktorom je nôž osadený, vo vzťahu k trávniku. V závislosti od konkrétnej kosačky sa líši aj počet úrovní nastavenia výšky, zvyčajne od 5 až po 12. V milimetroch ide zvyčajne o výšku 20 až 80 mm.

Elektrická kosačka – šírka záberu

Elektrická kosačka s košom – akú kapacitu zvoliť

Pre niekoho je veľmi dôležité, aby pokosená tráva neskončila medzi ostatnými steblami trávy, ale skončila v zbernom koši. Takúto trávu možno následne využiť aj na proces kompostovania. Zberný kôš býva vyrobený z rôzneho materiálu a má tiež rôzny objem. Objem zberného koša sa pohybuje v rozmedzí od 30 do 60 litrov – minimálne 40 litrov by zberný kôš mal mať. Veľkosť sa často odvíja aj od šírky záberu. V prípade menšieho koša bude nutné častejšie vyprázdňovanie. Koše sú buď to plastové, alebo sú vyrobené z pevnej textílie

Praktické funkcie a vlastnosti

Tento druh záhradnej techniky neoplýva práve bohatým repertoárom doplnkových funkcií. Napriek tomu sme vybrali niekoľko prvkov a vychytávok, ktoré pri rozhodovaní môžu zohrať rolu. Zároveň majú tieto funkcie a vlastnosti vplyv na ovládanie a celkový komfort používania.

 • Mulčovanie – ide o jednu z funkcií, ktorú požaduje viacero používateľov. Trávu tak nemusíte zberať do zberného koša. Kosačka trávu rozseká na drobné kúsky a následne takáto drobná tráva slúži ako hnojivo a pomáha tráve k lepšiemu rastu. Nemusíte tak vyprázdňovať zberný kôš ani pokosenú trávu hrabať. Malé steblá sa totiž stratia priamo v tráve.
 • Indikátor plnosti zberného koša – ide o jednoduchý mechanický ukazovateľ, ktorý vám dá na vedomie, že je zberný kôš plný. Zvyčajne ide o drobný priezor, kde vidíte úroveň naplnenia koša.
 • Kolesá kosačky – predné kolesá mávajú spravidla menší priemer, zatiaľ čo zadné majú priemer väčší. Výhodou väčších kolies je lepšia priechodnosť v teréne. Takisto je vítané, ak sú kolesá pogumované. Tým pádom majú s trávou lepší kontakt a neprešmykujú sa. 
 • Elektrické štartovanie – jednoduché štartovanie tlačidlom alebo posunutím páčky.
 • Bočné vyhadzovanie – zíde sa v prípade, že trávu nechcete zberať do koša ani mulčovať, ale napríklad neskôr hrabať. Tráva tak je vyhadzovaná do strany. Väčšinou je k dispozícii plastový tunel, ktorý trávu efektívne vyhadzuje do rovnomerných pásov.
 • Bočné hrebene – stretnúť sa možno s názvom edge cutting. Ide o plastové alebo gumené hrebene po stranách bubna. Slúžia na to, aby kosačka pokosila taktiež trávu popri obrubníkoch, plote či stene.
 • Skladacia rukoväť – táto vlastnosť sa môže zísť predovšetkým pri transporte alebo pri skladovaní. Rukoväť je možné sklopiť a preklopiť na skelet kosačky. Pri skladovaní tak tento prvok ušetrí nejaké miesto navyše.
 • Ergonomické držadlá – z hľadiska komfortu je dobré, ak sú držadlá nastaviteľné. Napríklad, ak je možné nastaviť ich vysunutie či sklon a prispôsobiť ho výške postavy. Takisto je dobré, ak je úchop širší. Ovládanie je vtedy tiež jednoduchšie.
 • Bezpečnostná slučka pre kábel – ide o jednoduchý háčik, ktorým stačí prevliecť prívodný kábel, aby ostával na vonkajšej strane a nehrozilo jeho vniknutie pod kosačku.

Hmotnosť kosačky a kvalita materiálov

Rozdiely medzi použitými materiálmi môžu byť naozaj priepastné. V mnohých prípadoch sú elektrické kosačky ľahké a veľmi kompaktné. Veď najľahšie kosačky na elektrický pohon vážia okolo 6 kg. Je zrejmé, že sú použité menej alebo viac kvalitné plasty. Plastový skelet – šasi má výhodu práve v hmotnosti, odolnosť a životnosť sa však predpokladá nižšia.

Na druhej strane sú elektrické kosačky s hmotnosťou cez 20 kg, výnimkou nie sú ani 30 kg vážiace elektrické kosačky. Tu sú použité najčastejšie oceľové skelety, ktoré sú zárukou odolnosti a trvácnosti. Manipulácia s takýmito kosačkami je o niečo náročnejšia. Nejaké kilogramy navyše pridá i pojazd. Slabinou plastových dielov je niekedy práve ich odolnosť – páčky či niektoré plastové súčasti sa zvyknú lámať či praskať. Spomenúť tiež musíme nože, ktoré sú buď to zo zliatiny, nerezovej ocele, alebo hliníka. Zliatina aj hliník sa rýchlejšie opotrebúvajú a brúsenie je komplikovanejšie. V prípade noža z nerezovej ocele je aj po otupení brúsenie veľmi rýchlou záležitosťou.

Najlepšie kosačky hluk nerobia

Tichá prevádzka je jednou z hlavných domén elektrických kosačiek. Tento titul im nikto nevezme a oproti benzínovým kosačkám je zvuk elektromotora slasťou pre uši. Ani po niekoľkých hodinách kosenia vaše uši netrpia a takisto vaším telom neprechádzajú vibrácie z otrasov spaľovacieho motora. Elektrické kosačky produkujú v priemere o 20 až 30 dB menej hluku ako benzínová technika. Ideálna hladina hluku je na úrovni 75 až 98 dB. Výkonnejšie modely môžu byť o niečo hlučnejšie.

Elektrická kosačka s pojazdom

Lacné elektrické kosačky len pre nenáročných

Oproti kosačkám s benzínovým pohonom sú elektrické modely omnoho lacnejšie. Aj preto po nich siahne množstvo nenáročných používateľov, ktorí príležitostne kosia na chate alebo majú doma len malé trávnaté záhradky a predzáhradky. Zároveň je lákavé, že nie je nutná žiadna výrazná údržba – žiadne filtre, oleje ani sviečky.

Ak útočíte na cenu, najlacnejšie elektrické kosačky kúpite už od 50 do 100 eur. Pochopiteľne, očakávania by mal mať spotrebiteľ skromné. Ide o lacné modely s plastovým skeletom, slabším výkonom a menším záberom. Na takéto lacné kúsky však netreba mať vysoké nároky a určené sú pre naozaj malé pozemky s menšou výmerou. Pojazd by ste tu hľadali márne.

Zlatá stredná cesta sú kosačky okolo hranice 100 až 200 eur. V tomto pomerne širokom cenovom rozpätí nájdete už výkonnejšie modely. Stále však šanca, že natrafíte na kosačku s pojazdom je minimálna. Poteší však širší záber i objemnejší zberný kôš alebo funkcia mulčovania.

Ak sa dostaneme nad pásmo 200 eur a budeme smerovať k hranici 300 až 400 eur, bez problémov si kúpite elektrickú kosačku s pojazdom, funkciou mulčovania, bočným vyhadzovaním a dostatočným výkonom. Takisto použité materiály budú odolnejšie, v mnohých prípadoch pôjde o robustné oceľové skelety. Otázkou je, či už, ak investujete do takejto drahej elektrickej kosačky, nie je lepšie poobzerať sa po kosačke so spaľovacím motorom.

Elektrické kosačky – OBI, Tesco aj Mountfield

Pri rozhodovaní spotrebiteľ možno natrafí na elektrické kosačky aj v známych predajniach, akými sú siete predajní OBI, Tesco alebo Mountfield. Oplatí sa u týchto predajcov nakupovať takáto záhradná technika? V prípade kosačiek z OBI či Mountfieldu netreba mať obavy. V ich ponuke sa často vyskytujú aj modely, ktoré nájdete aj v mnohých iných e shopoch alebo kamenných predajniach, ktoré sa špecializujú na predaj záhradnej techniky. Takisto je k dispozícii štandardná alebo predĺžená záruka. S vrátením či servisovaním tovaru by nemal byť problém. 

To platí aj pre Tesco, no faktom je, že nejde o predajcu, ktorý by sa venoval výlučne predaju záhradnej techniky. Skôr u nich spotrebiteľ natrafí na lacné a menej spoľahlivé elektrické kosačky, ktoré nemusia úplne splniť jeho očakávania.

Elektrické kosačky Hecht, Stiga alebo Bosch v záhrade uspejú

Otázka, ktorý výrobca je v danom segmente najlepší, nemá jednoznačnú odpoveď. Vždy však spotrebiteľom ponúkneme výber tých najlepších renomovaných značiek, ktoré sa aktuálne v danom segmente nachádzajú. 

Z nášho pohľadu sú najlepšie elektrické kosačky Stiga, HechtBosch. Okrem nich však veľmi kladne hodnotíme aj kosačky AL-KO, Makita alebo VeGa. Menšie zastúpenia majú na trhu elektrické kosačky Stihl, ktoré často odradia aj vyššou cenou. Zabudnúť nesmieme na elektrické kosačky Gardena, ktoré sa tešia veľkej obľube. Menej známe sú kosačky Dolmar. Ak vás skôr zaujíma nízka cena, možno môžete skúsiť siahnuť aj po kosačkách Fieldmann alebo Einhell. Samozrejme, myslite na to, že v ponuke výrobcov sa nachádzajú lacnejšie i drahšie modely. V každom prípade sa však oplatí siahnuť po renomovaných značkách, ako po produktoch neznámych výrobcov.

Otázky a odpovede – FAQ

Zabudli sme na niečo? Nezodpovedali sme niektoré vaše otázky? Dajte nám vedieť v komentároch a vašu odpoveď doplníme priamo do textu alebo zodpovieme práve v sekcii Otázky a odpovede – FAQ. Túto sekciu v pravidelných intervaloch kontrolujeme a aktualizujeme. Neváhajte nás kontaktovať a radi vám pomôžeme s výberom elektrickej kosačky pre vašu záhradu.

Ak ide o pravidelnú údržbu, stačí sa starať o to, aby bola kosačka po kosení vždy zbavená nečistôt. Pri rozsiahlejšej údržbe, napríklad po zime, je dobré skontrolovať kosačku vizuálne – ostrosť noža, jeho upevnenie, pevnosť skrutiek či upevnenie koliesok. Údržba s filtrami, olejom, sviečkami a ďalšími prvkami však odpadá.

Áno, elektrické kosačky sú dnes vybavené bezpečnostnými prvkami, ktoré eliminujú riziko prerezania elektrického kábla alebo skratu. Opatrnosť je však vždy na mieste a odporúčame vám pri kosení dávať maximálny pozor bez ohľadu na to, aký typ kosačky používate.

Áno, z určitého hľadiska je. Oproti benzínovým kosačkám je jej uhlíková stopa menšia a neprodukuje žiadne emisie navyše. Okrem toho, že na výrobu kosačky boli použité plasty, je elektrická kosačka omnoho menšou enviromentálnou záťažou.

Najčastejším problémom je skĺznutý klinový remeň, ktorý vedie od hriadeľa motora pod skelet nad nožom. Remeň sa časom opotrebúva a získava vôľu. Po opätovnom nasadení, ktoré nie je komplikované, tak môže za krátko opäť skĺznuť. V takom prípade je nutné kúpiť nový remeň a na remenici ho adekvátne upevniť. Ak si s remeňom neviete dať rady a pojazd stále hapruje, odporúčame navštíviť odborný servis.

Záleží od preferencií spotrebiteľa. Každá z možností má svoje výhody. Akumulátorové kosačky majú obmedzenú výdrž batérie (dojazd) a majú slabší výkon. Neobmedzuje vás však elektrický kábel, sú ešte tichšie a ľahšie. Elektrické kosačky musia byť zapojené do el. siete, majú však vyšší výkon a nehrozí vybitie batérie. Kosenie je na manipuláciu náročnejšie práve kvôli káblu. Aku kosačky sú tiež drahšie.

Stiga Combi E48 S

Príkon 1 800 W, tichý chod, veľmi dobrá priechodnosť a široký záber nožov až 48 cm, funkcia mulčovania, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Elektrické kosačky s pojazdom patria medzi drahšie, no na druhej strane ponúknu dostatočný výkon, vďaka ktorému sa neprehrieva. Takýmto modelom je aj rotačná kosačka s pohonom Stiga Combi E48 S. Vďaka príkonu 1 800 W je určená aj pre pozemky s väčšou výmerou okolo 1 600 m2. Problém jej vďaka pojazdu a vysokému výkonu nerobí ani kopcovitý terén. Väčšina konkurentov s menej výkonným motorom takúto záťaž nezvládne. Napríklad elektrická kosačka Gardena PowerMax 1200/32 je určené na pozemky s výmerou len okolo 300 m2.

Napriek vysokému výkonu je elektromotor kosačky Stiga veľmi tichý a chod je kultivovaný. Používatelia si veľmi pochvaľujú aj pohyb s kosačkou. Vďaka pogumovaným zadným kolesám s priemerom 240 mm a predným kolesám s priemerom 180 mm má kosačka veľmi dobrú priechodnosť a problém jej nerobí ani vyššia tráva. Ložiská sú oceľové. Rukoväť sa veľmi dobre drží, pretože je ergonomická. Výšku kosenia možno nastaviť v 5 úrovniach od 27 do 80 mm. Nastavenie prebieha jednoduchým západkovým mechanizmom. Pri údržbe trávnika poteší široký záber nožov až 48 cm, väčšie záhrady tak pokosíte násobne rýchlejšie. Zapaľovanie je elektrické.

Kôš má objem až 60 litrov, kosiť však môžete aj bez neho a dokonca elektrická kosačka Stiga Combi E48 S disponuje aj funkciou mulčovania.  Kôš má tiež praktický ukazovateľ, ktorý vás upozorní na to, kedy kôš treba vyprázdniť. Samozrejmosťou je zadné vyhadzovanie, ktoré je v prípade mulčovania možné uzatvoriť. Z hľadiska bezpečnosti nechýba praktické uchytenie kábla, aby sa zabránilo jeho prerezaniu. Veľmi pozitívne hodnotíme fakt, že šasi (konštrukcia) kosačky je z veľkej časti z ocele, čo dokazuje vysokú odolnosť a predpoklad vyššej životnosti. Hmotnosť takmer 30 kg je menšou daňou. V prípade potreby transportu je možné kosačku zložiť.

Pozitíva

Kosačka s pojazdom
Vysoký výkon
Funkcia mulčovania

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Príkon: 1 800 W ● Šírka záberu: 48 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 60 litrov ● Výška kosenia: 27-80 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: 5 ● Hmotnosť: 29 kg ● Odporúčaná výmera: 1 600 m2

Fieldmann FZR 2028-E

Príkon 1 300 W, šírka záberu 32 cm, objem zberného koša 30 l, 3 úrovne kosenia (20, 40 a 60 mm).

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrická kosačka Fieldmann FZR 2028-E ponúkne spotrebiteľovi absolútny základ. S príkonom 1 300 W nepatrí medzi najvýkonnejšie, no rozhodne kvalitou kosenia nezaostáva. Neponúkne ani úplne najširší záber. Nôž má priemer 32 cm. Výrobca uvádza, že kosačka je určená pre záhrady s maximálnou výmerou 600 m2. Elektrická kosačka nie je vybavená pojazdom. Veľkou výhodou, ktorú hodnotia spotrebitelia, je nízka hmotnosť kosačky a jednoduchá manipulácia.

Zberný kôš má objem 30 litrov a ide o kombináciu látky a plastu. Spotrebitelia v recenziách spomínali problematickejšie nasadzovanie koša. Kôš má takisto ukazovateľ zaplnenia. Nízka cena je veľkou výhodou, no odrazila sa predovšetkým na kvalite materiálov. Plastové diely sú veľmi labilné a rozhodne nebudú patriť medzi najtrvácnejšie. Samotné šasi kosačky je celoplastové. Držadlá kosačky sú pomerne úzke, čo je výhodou pre dámy, no pre pánov by bol vhodnejší širší úchop. Sklon je možné nastavovať a riadidlá sklápať. Reguláciu výkonu kosačka nemá.

Výška strihu má tri úrovne, 20 – 40 – 60 mm. Funkcia mulčovania k dispozícii nie je. Viacerých spotrebiteľov milo prekvapil výkon kosačky, elektromotor sa neprehrieva a zvláda pomerne vysokú záťaž. Na šasi sa nachádza transportné madlo, opäť z plastu. Majitelia tejto kosačky si pochvaľujú aj jednoduchosť údržby a čistenia. V pomere ceny a výkonu ide o naozaj slušný model elektrickej kosačky. My však musíme zdôrazniť jednu drobnú nevýhodu a tou je, že kosačka nemá vlastný držiak kábla, takže kábel si musíte držať alebo dokúpiť príslušenstvo. Inak sa vám kábel môže nepríjemne motať pod nohami.

Pozitíva

Kvalitné kosenie
Slušný výkon motora
Nízka hmotnosť

Negatíva

Lacné prevedenie
Zlé nasadzovanie zberného koša
Pomerne hlučný elektromotor

Príkon: 1 300 W ● Šírka záberu: 32 cm ● Pojazd: nie ● Objem zberného koša: 30 litrov ● Výška kosenia: 20-60 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: 3 ● Hmotnosť: 8,8 kg ● Odporúčaná výmera: 600 m2

Hecht 1863 S

Trojkolesová konštrukcia, výkonný elektromotor s príkonom 1 800 W, funkcia mulčovania i bočné vyhadzovanie, šírka záberu je 46 cm, nechýba pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Unikátna trojkolesová záhradná kosačka Hecht 1863 S patrí medzi výkonné elektrické kosačky s pojazdom. V našom teste je predovšetkým kvôli svojim technickým parametrom, no tiež práve kvôli unikátnej konštrukcii s tromi kolesami. Oceľová konštrukcia váži až 33 kg. Indukčný elektromotor Hecht disponuje príkonom 1 800 W a vďaka tomuto výkonu si bez problémov poradí aj v členitejšom kopcovitom teréne. Okrem toho má k dispozícii aj spomínaný pojazd. Zadné kolesá sú pogumované. Predné koleso je otočné o 360 stupňov, vďaka čomu je pohyb v teréne jednoduchší, kosačka má tiež komfortnú ovládateľnosť. Koleso je možné zafixovať aj v priamej polohe.

Z pohľadu stability výsledky odborných testov nepreukázali žiadne nedostatky. Záber kosačky je až 46 cm a disponuje tiež funkciou mulčovania. Záslepka otvoru je v cene. Okrem zadného vyhadzovania má tiež kosačka Hecht možnosť bočného vyhadzovania (súčasťou balenia plastový tunel). Kosenie je tak maximálne bezpečné. Samozrejmosťou je, že pokosenú trávu môžete zbierať aj do zberného koša s kapacitou až 60 litrov. Nechýba ani mechanický indikátor stavu naplnenia, ktorý vás informuje o tom, kedy kôš vyprázdniť. Skelet kosačky je veľmi pevný, a plastové časti pôsobia veľmi odolne. Špecifikom konštrukcie je aj systém Edge cutting, ktorý sa stará o to, že tráva bude pokosená aj pri plote, obrubníkoch či pri okrajoch dlažby. Výška kosenia sa nastavuje centrálne v niekoľkých polohách – počet polôh výrobca neudáva.

Kosačka v testoch bodovala aj z hľadiska ergonómie a obsluhy. Rukoväť má ergonomické tvarovanie. Úchop je hrubší a dobre sa rukoväť drží. Nechýba ani praktická slučka pre uchytenie kábla, aby nedošlo k jeho jeho prerezaniu. Elektrická kosačka s pojazdom Hecht síce patrí medzi tie drahšie, no svojím výkonom a ostatnými parametrami ponúkne základ, ktorý uspokojí aj náročnejšieho spotrebiteľa. Určená je pre plochy s výmerou okolo 1 200 m2. Nutnosť údržby je minimálna.

Pozitíva

Kvalitný oceľový skelet
Výkon kosačky
Mulčovanie a bočné vyhadzovanie

Negatíva

Vyššia rýchlosť pojazdu
Hmotnosť
Vyššia obstarávacia cena

Príkon: 1 800 W ● Šírka záberu: 46 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 60 litrov ● Výška kosenia: 25-75 mm ● Počet úrovní výšky kosenia: - ● Hmotnosť: 33 kg ● Odporúčaná výmera: 1 200 m2

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Fieldmann FZR 2021-E

od 49,10 €
Ak hľadáte kompaktný, ľahký, ale zároveň výkonný stroj na trávnik, zamerajte svoju pozornosť na túto elektrickú kosačku značky Fieldmann, ktorá je...

Hecht 1434

od 87,99 €
Výhody „Turbo motor“ s vysokým krútiacim momentom Kosačka vyniká na menších plochách, kde je vďaka svojej váhe a veľkosti veľmi...

Riwall REM 3813i

od 69,80 €
Riwall REM 3813I • veľmi silný, tichý a bezúdržbový motor s dlhou životnosťou a moderné bezuhlíkové technológií • vyššia účinnosť motora...

MAKITA ELM4120

od 140,70 €
MAKITA ELM4120 - Elektrická kosačka 41cm, 1600W. Ideálna pre plochu do 600 m2 Technické parametre: Silný a tichý elektromotor...

Fieldmann FZR 2035-E

od 90,54 €
Kosačka elektrická FIELDMANN FZR 2035-E Elektrická rotačná kosačka je osadená silnejším 1600W motorom a aj vďaka záberu 38 cm si trúfne na...

HECHT 1844

od 147,95 €
Výhody Výkonný motor 1800 W Kosačka vyniká na menších plochách, kde je vďaka svojej váhe a veľkosti veľmi obratná Nastavenie výšky...

Makita ELM3720

od 121,99 €
Vynikajúci pomocník do každej malej záhradky. Tento model disponuje tichým elektromotorom, menšou šírkou a kompaktnými rozmermi. Kolieska sú...

Husqvarna Automower 305

od 1 114,00 €
Husqvarna Automower® 305 sa vyznačuje kompaktným dizajnom a je ideálna pre menšie, členité záhrady do veľkosti 600 m2. Ľahko zvláda kosenie vo...

Fieldmann FZR 2025-E

od 53,00 €
Vyskúšajte, ako možno ľahko a s radosťou docieliť ukážkovo pokosený trávnik. Elektrická kosačka Fieldmann disponuje vysokým príkonom 1300 wattov a...

VeGA 525 SXHE

od 379,00 €
motorová kosačka • štvortaktný motor VeGA OHV s max. výkonom 4 100 W • elektrický batériový štartér • vhodná na kosenie pozemkov s rozlohou cca 1...

MTD Optima 42 E

od 139,90 €
Účinná a tichá záhradný kosačka MTD OPTIMA 42 E je ideálny pomocník pri úprave trávnika, ktorý vám pomôže udržať vašu záhradu krásnu a upravenú....

Makita ELM4620 (EM462)

od 223,29 €
Silný a tichý elektromotor Odolné oceľové šasi Ergonomicky tvarovaná nastaviteľná rukoväť Vedenie kábla s obmedzením ťahu Centrálne nastavenie...

Ďalšie články z kategórie Kosačky

Vaše hodnotenie:
(91.4%)

Komentáre
Tibor 07.Apr.2021

Na náš mini trávnik sme kúpili Makitu - dobrá značka, v pohode cena a zvláda pokosiť ako treba. Je trochu hlučnejšia, ale pri občasnom kosení to až tak neprekáža

Odpovedať

Kiko 27.Apr.2021

Na chatke mám Fieldmann a je ľahká, má silný motor a zvláda pokosiť aj vyššiu trávu. Vzhľadom k cene som veľmi spokojný

Odpovedať

Jaro 04.May.2021

Mám malý trávnik okolo domu, takže elektrická kosačka bola jasná voľba. Má dobrý výkon, myslím, že lepší ako akumulátorová, a cena je tiež dobrá. Mám Fieldmann a nerobí jej problém ani vyššia tráva, výkon, šírka záberu, váha i regulácia výšky kosenia sú super.

Odpovedať

Benji 11.Jun.2021

Je samozrejmé, že elektrická kosačka má menší výkon ako benzínová, ale na rovný trávnik je ideálna. Máme malý a rovný pozemok, kosačka Makita ho pokosí dobre. Je malá a ľahká, takže nezaberá veľa miesta v garáži

Odpovedať

Helča 08.Jul.2021

Mám sekačku na trávu STIGA Combi 48 SQ B, s ktorou som spokojná. Benzínovú som nechcela, keďže tie bývajú ťažšie a horšie sa aj ovládajú. Kosačka je ľahká, no napriek tomu výkonná a pre moje potreby je dostatočná. Páči sa mi ľahký štart na jedno zatiahnutie a tiež dobre fungujúci pojazd i rýchlosť, ktorá je primeraná. Trocha ma sklamala signalizácia plného koša, ktorá je skôr reklamným ťahom. Spozorovala som, že pri zájdení do hustejšie a vyššieho porastu sa kosačka trocha „zadrhne“, poseká aj tento porast, no je cítiť, že je to nad jej sily. Vyzdvihujem tichý chod, pohodlnú manipuláciu aj dobrú obstarávaciu cenu. Odporúčam aj ostatným.

Odpovedať

Dáša 08.Jul.2021

Som veľmi spokojná s elektrickou kosačkou Gardena PowerMax 1200/32, pretože je veľmi ľahko manévrovateľná. Má nízku váhu len niečo cez 8 kilogramov a kompaktné rozmery. Kosí perfektne, ale je pravda, že trávnik si pravidelne udržiavam, preto kosačke nedávam až tak zabrať. Páči sa mi efektívne a pohodlné štartovanie i držanie v chode počas kosenia. Nastavenie výšky kosenia je pohodlné vďaka červenému otočnému gombíku, pričom na výber je výška od 20 do 60 mm. Madlo, ktoré je tak akurát do rúk, sa dá taktiež nastavovať a nastaviteľná výška má tri polohy. Kosačku využívaniam na menšej záhrade. Mám tu rovný a nečlenitý terén, preto by som si zbytočne priplácala za drahšiu a výkonnejšiu kosačku. Myslím si však, že aj táto kosačka by zvládla mierne členitý terén. Oceňujem aj tichý chod, preto túto kosačku odporúčam.

Odpovedať

Adam N. 15.Sep.2021

Mám elektrickú kosačku HECHT 1863 S a používam ju občasne na kosenie trávnika okolo rodinného domčeka. Na tento účel úplne postačuje. Kosačka je vhodná ako pre menšie, tak aj pre väčšie trávnaté plochy. Oceňujem veľmi dobrú pohyblivosť aj elektrický pojazd. Rýchlosť pojazdu je vyššia a práve to je nevýhodou, pretože pojazd nemá reguláciu. Túto kosačku preto odporúčam starším ľuďom, pretože kosačka ich bude ťahať dopredu a oni nebudú stíhať. Manipulácia je inak bezproblémová, no bez pojazdu je kosačka dosť ťažká. Výhodou je predné koliesko. Práve vďaka tomuto otočnému koliesku je manévrovateľnosť výborná, čo je možné využiť hlavne pri kosení okolo stromčekov alebo pri nepravidelných záhonoch. Až na nemožnosť regulovať rýchlosť pojazdu, je to veľmi dobrá a šikovná kosačka.

Odpovedať

Gustáv 30.Sep.2021

Dobrá kosačka so slušným výkonom, širokým záberom strihu aj veľkým zberným košom je AL-KO Comfort. Plusom je prijateľná cena a mulčovanie. Kosačka je ľahká, no zároveň silná a veľmi dobre sa mi s ňou manipuluje.

Odpovedať

Nin 20.Oct.2021

Makita je fakt super značka

Odpovedať

Karol 22.Nov.2021

Kosačka AL-KO 3.25 E Classic je ľahko ovládateľná a kôš sa dá vysypať veľmi jednoducho. Za mínus považujem troška komplikovanejšie nastavenie výšky kosenia. Stroj je tichý, veľmi dobre obratný. Odporúčam ho na menšie plochy. Bonusom sú nízke prevádzkové náklady oproti benzínovej. Zatiaľ ma táto kosačka nesklamala, zostrih je kvalitný.

Odpovedať

Drahoš 12.Dec.2021

Fieldmann FZR 2021-E je ľahká kosačka, kosí sa s ňou pohodlne a na malú záhradku úplne stačí. Mínusom je malý kôš, ale tak čo by som chcel od malej kosačky, som zmierený s tým, že ho musím častejšie vysýpať. Kosenie je slušné a vzhľadom na to, že ide o malú a ľahkú kosačku je vhodnou voľbou aj pre ženy. Hlučnosť je troška vyššia, ale dá sa to prežiť.

Odpovedať

Teodor 14.Feb.2022

Bosch ARM 32 Ergoflex je fajn kosačka, no motor je zle chránený a často je znečistený trávou. Keď je kôš plný, kosačka sa prevažuje a pri nerovnom teréne je kosenie horšie. Kosačka bola za nízku cenu a kvalita plastov je solídna, tak uvidím, ako dlho mi vydrží.

Odpovedať

Tamara 26.Feb.2022

Makita ELM4620 je lacná, ale veľmi ťažká kosačka. Navyše má slabé kolieská. Kosenie je fajn, ale vadia mi tie zvyšné veci.

Odpovedať

Cyril 25.May.2022

Kosačka Stihl RME 443 splnila moje očakávania, na trávnik okolo rodinného domu je ako stvorená. Výkon je postačujúci a páči sa mi, že nie je príliš hlučná. Zberný kôš má dostatočnú kapacitu a plusom je tiež tepelná ochrana motora.

Odpovedať

Miloslav 31.Mar.2024

Mal som náradie Hecht, krovinorez, kultivátor, kosačka a.t.d. Nikdy viac, radšej klasickú kosu.

Odpovedať