Záhradné krby

Najlepšie záhradné krby 2024 + recenzie

Leto, rodina, kamaráti, zábava a tradičná grilovačka. Tieto zložky idú k sebe. Jemné praskanie dreva a vôňa grilovaných dobrôt je vskutku niečo, čo so sebou leto prináša. O niečo viac špeciálne to je, ak si takúto atmosféru môžete vychutnať pri záhradnom krbe. Spojenie zážitku, času stráveného s rodinou či kamarátmi a vychutnávanie si grilovaných špecialít, to je leto, ktoré sa oplatí zažívať znova a znova. Záhradný krb v altánku je perfektným nápadom a nie je nutné, aby ste ho stavali svojpomocne. Lacný záhradný krb Blumfeldt Westeros s komínom v našom teste uspel na výbornú. Ani zďaleka však nejde o jedinú možnosť. V našom teste záhradných krbov vám predstavíme viacero moderných alternatív, ktoré sa postarajú o želanú atmosféru.

Publikované: 08.08.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Aký záhradný krb si kúpiť?

Vedzte, že výber záhradného krbu nie je vôbec taký jednoduchý, ako by sa mohlo javiť. Ak sa príliš nechcete zapodievať všetkými parametrami a vlastnosťami, vsaďte na náš porovnávací test, kde nájdete všetky podstatné detaily. Recenzie si prečítajte nižšie. Pred kúpou grilu by ste mali vedieť, či chcete klasický murovaný záhradný krb z prefabrikátov alebo sa vám viac páči moderný kovový krb z nehrdzavejúcej ocele. Záleží na umiestnení krbu i finančnom rozpočte, ktorý máte. Klasické záhradné krby z murovaných prefabrikátov sú spravidla drahšie ako moderné krby z ocele. Ďalším levelom je záhradný krb s pecou alebo krb s udiarňou.

Názov Hodnotenie Detail
RedFire Lima 5* Zobraziť produkt
Westmann 5* Zobraziť produkt
Blumfeldt Westeros 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Blumfeldt Westeros

Blumfeldt Westeros

Krb s komínom z oceľového plechu, hmotnosť 10 kg, bez grilu, udiarne a pece

Zobraziť viac info

Moderný záhradný krb z kvalitného oceľového plechu. Vhodný je na umiestnenie priamo do záhrady, ale vďaka konštrukcii môže byť situovaný aj na terase či pod altánkom. Krb disponuje komínom so strieškou pre odvod spalín. Priemer ohniska je 45 cm a v spodnej časti sa nachádza ukladací priestor pre palivové drevo. Krb je bez grilovacieho roštu a je možné ho prenášať. V balení sa nachádza oceľový kutáč. V pomere ceny a kvality ide skvelú voľbu.

Cenový trhák
RedFire Lima

RedFire Lima

Hlinený krb s komínom s udiarňou a grilom, hmotnosť 20 kg, pec chýba

Zobraziť viac info

Stredoveký dizajn hlinenej piecky pripomína práve tento ikonický záhradný krb s komínom. Hlinená komora je umiestnená na oceľovej konštrukcii. Krb je možné umiestniť aj na terasu či pod altánok. Pozitívom je grilovací rošt v balení a taktiež nízka cena. Nevýhodou je nižšia odolnosť konštrukcie. S krbom treba zaobchádzať veľmi opatrne a pri prvom použití sa riaďte pribaleným návodom. Na komín je dodávané aj hlinené veko, aby do komína prípadne nepršalo.

Náš TIP
Blumfeldt Flame Locker

Blumfeldt Flame Locker

Dekoratívny krb z oceľového plechu, hmotnosť 25 kg, bez grilu, udiarne a pece

Zobraziť viac info

Unikátny vintage kúsok predstavuje aj tento model od nemeckého výrobcu Blumfeldt. Záhradný krb s hrdzavým dizajnom je vyrobený z oceľového plechu s hrúbkou 1,2 mm a svojím vzhľadom je pomerne extravagantný. Na prvý pohľad pripomína veľkú oceľovú skriňu. Krb poskytuje perfektný pohľad na horiace plamene. Vpredu sa nachádzajú veľké dvojkrídlové dvere s kovovým výpletom. Hmotnosť konštrukcie je 25 kg. Krb nedisponuje grilom ani udiarňou.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Výber záhradných krbov do nášho testu a ich porovnávanie trvalo viac ako 45 hodín. Na trhu je totiž viacero druhov krbov od väčšieho množstva výrobcov. My sme vybrali na základe vlastností a parametrov, ktoré zákazníci pri výbere posudzujú najčastejšie. Ich výber býva často ovplyvnený aj cenou, no takisto inými atribútmi.

Tým hlavným aspektom, ktorý hrá dôležitú rolu, je to, aký typ krbu si vlastne kupujeme. Chceme murovaný alebo oceľový? Materiál je teda často rozhodujúci. S tým súvisí aj vkus spotrebiteľa a preferencia v dizajne. Rozhodovať môže i umiestnene krbu. Podstatným parametrom je teda v takom prípade veľkosť. Záhradný krb s grilom by mal byť samozrejmosťou. Existujú aj záhradné krby s pecou či udiarňou. Účel používania je tak určite dobré zvážiť tiež. Následne je dobré všímať si iné vlastnosti – polohovateľný rošt, komín, grilovacie ihly, kutáč, prídavný stolík či iné doplnkové príslušenstvo.

Typ záhradného krbu
Použité materiály
Rozmery
Vlastnosti krbu (gril, pec, udiareň...)
Prídavné príslušenstvo

Počas prieskumu trhu sme našli niekoľko záhradných krbov, ktoré zaujali svojím dizajnom, ale taktiež špecifickými vlastnosťami. Nie všetky záhradné krby na drevo sú určené aj na grilovanie. Niektoré sú primárne doplnkom altánkov a ich úlohou je zabezpečiť hlavne atmosféru. Medzi recenzie sme vybrali aj moderné krby z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sa stávajú veľmi populárne. Medzi recenziami sú záhradné krby Blumfeldt, RedFire, BBQ alebo Tectake. K prieskumu trhu nám poslúžila databáza portálu Heureka.sk a tiež ponuky overených predajcov, ktoré majú tieto produkty v portfóliu.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie záhradných krbov

Medzi recenziami záhradných krbov nájdete dôkladne vybraté modely na základe hodnotených parametrov. Žiadny z recenzovaných krbov nie je zvýhodnený. Recenzie sú nezávislé a nie sú písané za účelom reklamy. Práca redaktorov je objektívna. Pri hodnotení záhradných krbov sme vychádzali z dostupných informácií a referencií zákazníkov. Cieľom recenzií je poskytnúť vám reálny pohľad na kvality daných produktov.

Víťaz testu

Blumfeldt Westeros

Krb s komínom z oceľového plechu, hmotnosť 10 kg, bez grilu, udiarne a pece

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Štýlový záhradný krb vyrobený z kvalitnej hrubostennej ocele. Ide o ozdobný moderný krb. Primárne slúži na produkciu tepla. Umožňuje udržiavať otvorený oheň. Prispôsobený nie je na grilovanie ani údenie. Ohnisková komora má zabezpečený odvod spalín cez komín.

Vďaka svojej konštrukcii je možné krb Blumfeldt umiestniť do záhrady i na terasu či pod altánok. Výrobca tieto záhradné kachle odporúča používať aj v chladnejších mesiacoch. Oceľový plech má hrúbku 5 mm. Je odolný proti vyžarovaniu tepla a ošetrený je ochranným náterom. Pozitívne je, že krb má zastrešený komín. Pod vyberateľnou ohniskovou komorou s priemerom 45 cm sa nachádza odkladací priestor na drevo. Vďaka vyberateľnému ohnisku sú údržba a čistenie omnoho jednoduchšie. Odnímateľná je i komínová časť.

Pri záhradnom krbe a tancujúcich plameňoch sa bez problémov zahrejete, no menším sklamaním je, že k dispozícii nie je žiadny grilovací rošt ani plech na grilovanie. Úlohou záhradného krbu je primárne produkovať teplo a pôsobiť dekoratívne, čo rozhodne plní na jednotku. Navyše, nikomu nebráni zaspomínať si na táborák a špekačku napichnutú na paličke. Pozitívnou vlastnosťou je aj dostupná cena a nízka hmotnosť len 10 kg. Krb tak je možné prenášať. Výška po zložení je 134 cm.

Blumfeldt Westeros zastupuje kategóriu moderných krbov s komínom. Ide o dvojdielny krb, ktorý plní primárne dekoratívny účel. Spotrebiteľom sa páči dizajn krbu, no opomenúť nemožno ani kvalitné oceľové prevedenie. Navyše je gril možné prenášať, pretože váži len 10 kg. Záhradný krb je vhodný do altánku i na terasu. V balení je taktiež kutáč.

Ohnisko je vyberateľné a ľahko sa tak čistí. V spodnej časti sa nachádza komora na palivové drevo. Grilovací rošt ani plech nie sú súčasťou grilu a nie je tak možné klasické grilovanie. Zákazníci veľmi pozitívne hodnotia aj pomer ceny a kvality. Veľmi podobné vlastnosti a parametre má taktiež moderný záhradný krb BBQ Collection Fire Basket.

Pozitíva

Krásny dizajn
Vhodný aj na terasy a pod altánky
Pomer kvalita a cena

Negatíva

Bez grilovacieho roštu

Typ: krb s komínom ● Materiál: oceľový plech ● Gril: nie ● Udiareň: nie ● Pec: nie ● Rozmery (Ø x V): 45 x 134 cm ● Hmotnosť: 10 kg

Cenový trhák

RedFire Lima

Hlinený krb s komínom s udiarňou a grilom, hmotnosť 20 kg, pec chýba

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Dizajnový rustikálny krb z keramiky od výrobcu RedFire s nádychom stredoveku. Krb je možné používať na grilovanie. Vďaka svojmu vzhľadu má okrem praktického využitia aj dekoratívny účel. Ide o pomerne malý krb s výškou len 75 cm. Výrobca neudáva hmotnosť krbu. Ten je dodávaný s kovovým stojanom.

RedFire Lima je unikátny záhradný krb v hlinenom – keramickom prevedení. Na prvý pohľad sa svojím vzhľadom odlíši od konkurencie. Primárne poslúži ako ohrievač, no nie je to jeho jediný účel. Krb disponuje aj komínom. Ten nemá striešku, no dodávaný je hlinený poklop na komín. Po uzavretí môže čiastočne krb fungovať ako udiareň. Vo výbave nájdete aj pochrómovaný grilovací rošt. Samotné ohnisko je položené na oceľovom podstavci, aby sa hlinená komora nepoškodila. Priemer ohniska je 38 cm. Výška je 75 cm.

Ohnisko bolo od výroby raz pálené. Dôležité je pri prvom ohni, aby ste nechali komoru postupne stvrdnúť. Spodok ohniska vysypte pieskom a vyhnite sa pri pálení palivového dreva príliš otvorenému ohňu. Vysoké plamene by mohli spôsobiť popraskanie povrchu nádoby alebo jej úplné poškodenie. S konštrukciou je potrebné zaobchádzať opatrne. Súčasťou dodávky je aj návod na používanie. Krb je vhodné umiestniť pod prístrešok – altánok či terasu. Vlhkosť hlinenému povrchu neprospieva.

Keramický krb RedFire Lima plní predovšetkým dekoratívny účel, no poslúži aj ako terasový ohrievač s možnosťou grilovania. Krb je vhodné umiestniť pod prístrešok. Samotná komora je položená na oceľovom stojane. Komín je dodávaný s hlineným vekom. Krb je pomerne malý a dôležité je opatrné zaobchádzanie s konštrukciou, ktorá je náchylnejšia na poškodenie. V rámci komory by nemal vznikať otvorený oheň. Poteší grilovací rošt, dizajn a taktiež nízka obstarávacia cena.

Pozitíva

Grilovací rošt
Unikátny dizajn
Obstarávacia cena

Negatíva

Menšie rozmery
Konštrukcia náchylná na poškodenie

Typ: krb s komínom ● Materiál: hlina – keramika ● Gril: áno ● Udiareň: áno ● Pec: nie ● Rozmery (Ø x V): 38 x 75 cm ● Hmotnosť: 20 kg

Náš TIP

Blumfeldt Flame Locker

Dekoratívny krb z oceľového plechu, hmotnosť 25 kg, bez grilu, udiarne a pece

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Atypický záhradný krb v rustikálnom dizajne je skutočnou ozdobou. Krb Blumfeldt Flame Locker je vyrobený z odolného oceľového plechu. Disponuje unikátnym výhľadom na horiaci oheň vďaka predným dvojkrídlovým dverám. Ide o dekoratívny krb bez možnosti grilovania či údenia.

Tento krb dokáže fascinovať už samotným vintage dizajnom. Na prvý pohľad ide o „hrdzavý krb“, ktorý má najlepšie roky za sebou. Faktom je, že tento rustikálny dizajn je výrobcom cielený a ak sa vám do konceptu vašej terasy, altánku či záhrady hodí, bude absolútne dominantným prvkom. Krb nie je určený na grilovanie ani prípravu pokrmov. Dekoratívne ohnisko disponuje unikátnymi dvojkrídlovými dverami, ktoré sú vypletené kovovou sieťou – FireView a vy tak máte dokonalý výhľad na horiaci oheň. Vhodné je používať drevené polená, brikety i drevené uhlie.

Samotný dizajn hrdze je imitáciou. Konštrukcia vážiaca 25 kg je vyrobená z odolného oceľového plechu s hrúbkou 1,2 mm. Na výšku má konštrukcia 100 cm a na šírku 66 cm. Samotný dizajn komody – skrinky s rustikálnym dizajnom zdôrazňujú oceľové nohy. Pre únik spalín sa na hornej strane nachádza malý pletený komín so strieškou. Tento záhradný krb je veľmi dobre odolný proti vplyvom počasia. V spodnej časti sa nachádza vyberateľná zásuvka na popol. Nad ňou je praktický rošt na drevo.

Týmto dizajnom dokáže krb osloviť a zaujať, no na druhej strane nemusí jeho vintage dizajn vyhovovať každému. Ak vás experimenty príliš nelákajú, siahnite po oceľovom krbe Blumfeldt Westeros. V našom výbere je predovšetkým pre inakosť. Primárne má byť tento záhradný krb ozdobou priestoru, no skvele poslúži ako ohrev. Navyše vďaka praktickým dvojkrídlovým dverám je výhľad na horiaci oheň vskutku magický. Dobre riešené je aj čistenie vďaka praktickej zásuvke na popol. Zákazníci vlastnosti daného modelu ocenia alebo naopak nie, grilovanie či údenie rozhodne nie sú v jeho náplni práce. Vyzdvihnúť ešte musíme odolnosť konštrukcie.

Pozitíva

Zásuvka na popol a rošt na drevo
Unikátny dizajn
Vhodný aj na terasu

Negatíva

Skôr dekoratívny účel
Nepraktický na grilovanie
Vyššia cena

Typ: dekoratívny krb ● Materiál: oceľový plech ● Gril: nie ● Udiareň: nie ● Pec: nie ● Rozmery (Š x V x H): 66 x 100 x 38 cm ● Hmotnosť: 25 kg

Lacná kvalita

BBQ Collection Fire Basket

Oceľový krb s komínom, bez pece, udiarne aj grilu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kvalitný oceľový krb alebo tiež záhradné ohnisko BBQ Collection Fire Basket zastupuje kategóriu moderných krbov vyrobených z odolného hrubostenného plechu ošetreného ohňovzdorným náterom. Konštrukcia prirodzene odvádza dym z ohniska. V spodnej časti sa nachádza úložný priestor na uskladnenie dreva.

V tomto prípade ide o 150 cm vysoký záhradný krb z odolnej ocele. Konštrukcia je široká 35 cm a je dobre odolná proti poveternostným vplyvom. Ohnisko pôsobí veľmi dominantne. Čierna farba predstavuje tiež ochranný ohňovzdorný náter, vďaka ktorému nie sú prekážkou ani poveternostné podmienky a vplyv počasia. Krb je vhodný na drevené polená, brikety i uhlie.

Celá konštrukcia je tvorená z troch častí. V spodnej časti sa nachádza taktiež priestor na palivové drevo. Miernym sklamaním je, že krb nie je prispôsobený na grilovanie. K dispozícii nie sú ani drážky pre upevnenie roštu. Krb neumožňuje ani údenie. Prakticky riešený je zásobník na popol a rošt na drevo. Záhradný krb je vhodný aj na terasu alebo do altánku.

Zákazníkom sa páči predovšetkým moderné dizajnové prevedenie záhradného krbu. Taktiež je výhodou jeho výška a nízke položenie ohniska – komín dym odvádza veľmi dobre ďaleko od samotného miesta horenia. Celá konštrukcia ja veľmi odolná a ošetrená ochranným náterom. Navyše sa skladá len z troch častí a zloženie je tak maximálne nenáročné. Nevýhodou je, že ide opäť o krb bez grilovacieho roštu. Ak by vám podobný dizajn krbu nevyhovoval, vhodnú alternatívu predstavuje Blumfeldt Westeros.

Pozitíva

Pekné spracovanie
Jednoduché zloženie
Vysoká odolnosť

Negatíva

Bez grilovacieho roštu

Typ: krb s komínom ● Materiál: oceľ ● Gril: nie ● Udiareň: nie ● Pec: nie ● Rozmery (Š x V x H): 35 x 150 x 35 cm ● Hmotnosť: -

Ďalšie zaujímavé produkty

Pre lepší prehľad sme v rámci porovnávacieho testu pripravili rubriku alternatívnych modelov. Cieľom je, aby spotrebitelia, ktorí si nevybrali z recenzovaných modelov, mali možnosť vybrať si zo širšej ponuky. V tomto prípade ide o záhradné krby, ktoré nás počas prieskumu trhu zaujali a aj preto sme sa rozhodli ich zaradiť do nášho užšieho výberu. Nájdete tu moderné a aj lacné záhradné krby, ktoré možno zapadnú práve do vášho konceptu. K vybraným krbom sme spracovali krátke charakteristiky, aby ste získali základnú predstavu.

Jedným z unikátnych modelov záhradných krbov je aj Esschert Design. Ide o dekoratívny a štýlový oceľový krb s imidžom hrdze. Vybavený je komínom so strieškou. Prispôsobený nie je na grilovanie, údenie ani prípravu pokrmov. Krb sa hodí na terasu i do altánku. V spodnej časti sa nachádza taktiež ukladací priestor pre palivové drevo.

RedFire Star Flower zastupuje kategóriu hlinených, resp. keramických grilov. Star Flower má netypický guľatý tvar so širokým vývodom na spaliny. Komín disponuje aj praktickým poklopom. Priemer ohniska je 36 cm a výška len 85 cm. Ide tak o pomerne malé ohnisko. Krb je vzhľadom na materiály pomerne náchylný na odreniny. Samotná komora je položená na oceľovej trojnožke.

Unikátny a dizajnový krb do altánku či na terasu alebo aj do záhrady. Hete Tipi S je vskutku dizajnovo jedinečným krbom z kvalitnej hrubostennej nízkolegovanej ocele. Konštrukcia pripomína indiánsky stan teepee. Súčasťou konštrukcie je taktiež praktický grilovací rošt, ktorý môžete použiť pri grilovaní nad pahrebou. Krb je možné umiestniť na terasu i do altánku. Spaľovať je možné drevené polená, uhlie i brikety. V rámci ponuky ide o drahší záhradný krb.

V našom širšom výbere je aj ďalší nemecký krb Blumfeldt Augustus, ktorý svojím kotlíkovým tvarom a vysokým komínom so strieškou zapadne do modernej záhrady alebo na terasu, no taktiež do gotického zámku. Dodávaný je s roštom i kovovým kutáčom. V spodnej časti sa nachádza vetracia klapka pre podporu horenia ohňa. Krb je možné používať aj ako piecku na drevo. Konštrukcia je naozaj masívna, čoho dôkazom je hmotnosť až 43,5 kg.

Gardebruk Chimenea svojím spracovaním napodobňuje ikonické mexické piecky. Ide o pomerne malé kotlíkové kachle s výškou 112 cm. Záhradný krb je špecifický svojím patinovaním a vzorom na povrchu. Taktiež je dominantná veľká mriežka na čelnej strane. Komínu nechýba strieška. Ohnisko je vybavené vetracou klapkou. Súčasťou balenia je odnímateľný grilovací rošt nad pahrebu či kutáč.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Niekedy sa oplatí riadiť tým, ktorý z produktov je najpredávanejší. A platí to aj pri záhradných krboch. Ich vysoká predajnosť môže byť dôkazom, že s kvalitou sú zákazníci spokojní. Na druhej strane môže ísť o sezónnu záležitosť. Zároveň však najpredávanejší produkt nemusí vyhovovať práve vašim požiadavkám. Preto sa vždy zamerajte na vaše preferencie a nároky, ktoré máte. Záhradných krbov je na trhu veľké množstvo a je dobré si výber premyslieť. Tu je oznam najpredávanejších záhradných krbov. Tabuľky pravidelne aktualizujeme, aby ste mali vždy reálny prehľad o tom, ktoré krby sú trendom.

Názov Hodnotenie Detail
Blumfeldt Volantis Cupric 5* Zobraziť produkt
Avenberg Oregon 5* Zobraziť produkt
Blum Macondo 5* Zobraziť produkt
Cosi Cosiloft 120 5* Zobraziť produkt
vidaXL 5* Zobraziť produkt

Ak už záhradný gril nie je pre vás dostačujúcim spoločníkom počas posedenia či grilovania v záhrade, vo vašom hľadáčiku môže byť práve záhradný krb – kozub, poradíme vám, ako si ho vybrať. Na rozdiel od záhradného grilu rátajte s tým, že krb potrebuje svoje stabilné miesto. Je teda dôležité vedieť, či bude krb v altánku, na terase, priamo na záhrade alebo bude súčasťou murovaného krbu s posedením. Aj na základe tohto sa rozhodujete, aký krb chcete, aký veľký by mal byť, aké by mal mať doplnky – gril, pec alebo udiareň. Prefabrikované krby sa stali veľmi obľúbenými. Ktorý gril je však ten najlepší a ako si ho vybrať? Riaďte sa týmito zásadami.

Ako vybrať záhradný krb

  • Umiestnenie krbu
  • Základné typy krbu – materiál
  • Udiareň, gril alebo pec
  • Veľkosť záhradného krbu
  • Dizajn
  • Praktické doplnky
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Záhradný krb a stabilné miesto – kam ho umiestniť?

Toto rozhodnutie v zásade „odštartuje“ celý proces výberu. To, kam samotný záhradný krb umiestnite, totiž výrazne selektuje vaše možnosti. Rozhodovať by ste sa mali tak, aby ste následne toto rozhodnutie neľutovali, pretože by malo ísť o stabilné miesto. Krb by mal byť súčasťou akejsi relaxačnej – oddychovej zóny.

Či ide o altánok, terasu alebo iný typ prístrešku, zohľadniť treba to, ako blízko je pri dome či pri iných stavbách. Zabezpečená musí byť dobrá cirkulácia vzduchu, a to aj v prípade, ak ide o záhradný krb s komínom. Situovaný by mal byť tak, aby sálajúce teplo nijakým spôsobom nepoškodilo okolité predmety. Samozrejmosťou by mal byť stabilný podklad – rovná plocha. Ak je krb vo voľnom priestranstve, je vhodné obsypať ho drobným kameňom. Tráva predovšetkým v horúcom počasí nepredstavuje optimálny podklad pre záhradný krb alebo záhradné ohnisko.

Moderný či murovaný záhradný krb – základné typy

Pri výbere krbu do záhrady máte viac možností. Z praktického hľadiska sú na výber až tri možnosti. V prvom prípade sa môžete rozhodnúť, že si murovaný záhradný krb necháte postaviť na mieru alebo si ho vybudujete svojpomocne. Potom sú tu však ďalšie dve možnosti, ktoré sú menej náročné na realizáciu a dovolíme si povedať aj na financie. Sú nimi prefabrikovaný záhradný krb z tehál, muriva alebo betónu, či moderný oceľový krb. V tomto prípade stačí gril kúpiť a umiestniť ho tam, kam chcete.

Prefabrikovaný záhradný krb

Tento záhradný krb je možné si zakúpiť u špecializovaných predajcov. Na výber sú desiatky až stovky rôznych modelov, ktoré sa líšia dizajnom, veľkosťou, výbavou i cenou. Vo veľkej miere tu rozhoduje práve vkus spotrebiteľa. Krby sú vyrobené z betónových odliatkov – prefabrikátov. Často býva používaný žiaruvzdorný betón, prírodný kameň alebo terakotová hlina. Výnimočne natrafíte aj na tehlové prevedenia. Často však ide len o vonkajšiu imitáciu rímsy. Ide o sériovo vyrábané krby, ktoré sú nenáročné na zloženie. Dokonca je možné ich premiestňovať. Na výber máte z väčších i menších krbov. K dispozícii sú krby s udiarňou, pecou, grilovacím roštom alebo s komínom a strieškou. V mnohých prípadoch klasický krb disponuje priestorom na odkladanie dreva alebo iného príslušenstva. Ide o autentickú alternatívu k murovaným grilom.

Prefabrikovaný záhradný krb

Oceľový záhradný krb

V posledných rokoch sa veľmi populárne stali jednoduchšie krby vyrobené z ocele, zliatin alebo hliníka. Ich výhodou je, že sú prenosné, vizuálne veľmi estetické a zároveň sa ľahšie udržiavajú. Majú moderný dizajn a opäť hrá rolu len to, aké máte na krb požiadavky. Na výber sú oceľové krby s udiarňou, pizza pecou či grilom. Na trhu sú aj modely, ktoré slúžia len na založenie ohňa a fungujú tak ako ohniská. V zásade sú oceľové moderné krby plnohodnotnou alternatívou prefabrikovaných modelov a záleží len na tom, čo preferujete. Takéto krby, ako i prefabrikované, sa skladajú zo základne – podstavca a samotného ohniska. Súčasťou môže byť aj popolník, odkladacie plochy alebo úložisko na drevo. Taktiež sú v ponuke modely s odkladacím priestorom a komínom. Pri porovnaní sú práve tieto modely často cenovo výhodnejšie.

TIP: Ak sa rozhodnete pre stavanie záhradného krbu svojpomocne, môžete si prácu výrazne uľahčiť. Vybrať si môžete z ponuky prefabrikovaných murovaných grilov z tehál, muriva či betónu a ten následne môžete obmurovať, prispôsobiť komín a upraviť tak, aby vyhovoval vašim požiadavkám. Týmto spôsobom ušetríte množstvo času, energie a najťažšiu časť stavania murovaného krbu si tak čiastočne uľahčite. Na prípadné obmurovanie krbu používajte šamotové tehly. Pri úprave komínu musí ísť o nenasiakavé, teplu i mrazuvzdorné tehly či tvárnice, ktoré odolajú nízkym i vysokým teplotám. Pre škárovanie používajte tepelne odolný silikón alebo špeciálnu šamotovú zmes. Inšpirovať sa môžete detailnými praktickými návodmi na internete.

Záhradný krb s udiarňou či pizza pecou

Pravdou je, že záhradný krb neslúži vo väčšine prípadov len na okrasu či na ohrev. V drvivej väčšine prípadov má ďalšie praktické využitie. Najčastejšie je reč o krbe s grilom, resp. grilovacím roštom. Krb by mal mať rošt výškovo nastaviteľný. Bežný je aj záhradný krb s udiarňou. Teplým dymom dokážete údiť mäso, ryby, zeleninu alebo niektoré druhy syrov. Udiareň môže byť situovaná v hornej časti pred komínom, kde môžu byť napríklad závesné háky. Taktiež môže ísť o samostatnú komoru, kde sa dym odkláňa a kumuluje.

Záhradný krb s komínom

V prípade klasických alebo moderných krbov sa stretnete aj s funkciou pece. Tu si netreba predstavovať príliš sofistikované riešenia. Pec alebo pizza pec môže byť súčasťou samotnej komory, kde je taktiež drevo a uhlie. Moderné oceľové krby do záhrady majú tiež komory delené a horná časť, ktorá je zo spodnej komory vyhrievaná, je tak používaná ako pec,v ktorej môžete piecť pizzu alebo tiež pripravovať iné pokrmy.

Rozmery krbu do záhrady

Rozhodujú individuálne nároky spotrebiteľa. Na trhu existujú menšie i veľké záhradné krby. Významným faktorom je práve umiestnenie krbu, ktoré sme avizovali v prvom kroku nášho výberu. Rátajte s tým, že ak chcete gril s komínom, odkladacím priestorom či s ohniskom, ktoré má väčší priemer, zaberie viac miesta. Zároveň, ak má byť gril na terase alebo v altánku, mal by mať aj optimálne rozmery. Krb s komínom, ale aj krb všeobecne potrebuje dostatočný priestor na odvod spalín. Výhodou menších prefabrikovaných alebo kovových modelov je, že hoci majú svoje stabilné miesto, je možné s nimi manipulovať a prenášať ich.

Dizajn – originálny či dekoratívny?

Krb má byť bezpochyby ozdobou záhrady, altánku či terasy. Rovnako ako je v obývačke televízor dominantou a vytvára okolo seba akési epicentrum pohody a relaxu, platí to i v tomto prípade. Záhradný krb vyžaruje teplo, svetlo a dokážete si vďaka nemu pripraviť aj grilované dobroty. Pri výbere hrá vzhľad krbu významnú úlohu, pretože by mal zapadať do samotného dizajnového konceptu. V ponuke je široké spektrum materiálov, povrchov i dizajnov – od surového betónu až po ozdobné rímsy a lemovanie. Moderné oceľové krby majú často dekoratívne orámovania alebo tvary. Niektoré klasické alebo moderné krby majú oblúkové tvary, iné hranaté, panoramatické alebo dokonca sú v ponuke aj rohové záhradné krby.

Záhradný krb a praktické príslušenstvo

Súčasťou príslušenstva, resp. výbavy môže byť ďalšie praktické príslušenstvo. Ak chcete v krbe grilovať, nevyhnutnosťou je grilovací rošt (ideálne polohovateľný) či ihly na grilovanie. V prípade údenia môžu byť súčasťou závesné háky. V rámci výbavy oceníte úložný priestor na drevo či grilovacie náradie. Taktiež pri väčších griloch nebýva výnimkou odkladací priestor – stolík. Komínu by nemala chýbať strieška slúžiaca na to, aby do komínu nezatekalo a zároveň v prípade vyššieho ohňa nedochádzalo k stúpaniu iskier. Drahšie prefabrikované krby väčších rozmerov dokonca môžu mať k dispozícii drez na umývanie riadu s prípravou na prívod vody.

Príslušenstvo k záhradnému krbu

Lacné záhradné krby – hrejú a svietia

Po preskúmaní trhu a zistení cenových ponúk predajcov môžeme konštatovať, že lacné záhradné krby sú primárne vyrábané za estetickým účelom. V prípade krbu do 150 eur sa však nemusíte obávať nekvality. Záhradné krby s takouto cenou sú zvyčajne o niečo menšie a nemajú taký dominantný efekt. Chýbať môže grilovací rošt, udiareň i odkladacie priestory na drevo, no po dizajnovej i praktickej stránke si svoju úlohu splnia. V tejto kategórii nájdete hlavne moderné kovové krby.

V cenovej hladine 150 až 500 eur sú v ponuke väčšie moderné kovové i prefabrikované krby. V tomto prípade sa oplatí pozerať aj na dizajn, pretože výber je pomerne rozmanitý. Okrem štandardných betónových krbov sú v ponuke aj veľmi nápadité prevedenia moderných modelov. Výnimkou v tejto cenovej kategórii nie je gril, udiareň alebo pec.

Nad sumu 500 eur už môžete uvažovať o krbovej zostave s množstvom odkladacích priestorov, príslušenstvom a veľkým ohniskom. V tejto cene by už vášmu vysnívanému krbu nemalo nič chýbať. Takéto modely sú vhodné aj na obmurovávanie v prípade, že plánujete krb umiestňovať v rámci murovanej stavby.

Krby Blumfeldt nášmu trhu dominujú

V prípade tohto segmentu je ponuka na internete do istej miery obmedzená. Ide totiž o pomerne špecifický sortiment, ktorý je v niektorých prípadoch náročnejšie prepravovať. Z toho dôvodu ponuku zastupujú hlavne špecifickí predajcovia, ktorí sa na tieto produkty zameriavajú. Problémom však nie je záhradný krb zakúpiť aj v kamennom obchode. Typickým príkladom sú záhradný krby z OBI, Hornbachu alebo Merkury Marketu.

Veľmi bohaté zastúpenie majú moderné záhradné krby Blumfeldt. Ide primárne o oceľové modely v rôznych tvaroch, dizajnoch a rozmeroch. Moderné krby Cosi sú na našom trhu taktiež pestro zastúpené. Špecifickú ponuku krbov má tiež značka RedFire.

Otázky a odpovede – FAQ

Chcete maž v záhrade kvalitný krb? Potrebujete sa poradiť s výberom? Zaujímajú vás informácie ohľadom konkrétneho modelu záhradného krbu? Chýbajú vám v návode nejaké informácie? Napíšte nám. V sekcii otázok a odpovedí sa tiež môžete podeliť o vaše skúsenosti a názory. Týmto spôsobom tak môžete výrazne pomôcť aj ostatným spotrebiteľom, ktorí sa práve pre kúpu krbu rozhodujú.

Vo všetkých prípadoch ide o štandardných predajcov, ktorí majú tento sortiment dlhodobo v ponuke. Ide o prefabrikované záhradné krby na drevo. Odlišujú sa rozmermi, výbavou, dizajnom i cenami. V ponuke týchto predajcov nájdete aj záhradné krby s udiarňou, komínom alebo s klasickým grilovacím roštom. Výnimočne v ich ponuke natrafíte na moderné oceľové krby. Čo sa týka kvality, záleží od konkrétneho modelu. Vychádzajúc však z referencií predajcu OBI alebo Hornbach, sú zákazníci spokojní, hoci ide vždy o individuálnu preferenciu a aj vkus, pretože záhradný krb by mal koncepčne i esteticky zapadať a priestoru dominovať.

Áno. A je ich pomerne dosť. Okrem toho, že takýto gril vám umožňuje klasicky grilovať na rošte, umožňuje vám tiež teplo využívať na pečenie ako v klasickej peci na drevo. Často je táto výbava označovaná aj ako pizza pec. Priestor je v takom prípade predelený na komory, v jednej, kde je drevo a kumuluje sa teplo a v hornej časti, kde je murovaná alebo kovová plocha, na ktorej môžete umiestniť samotnú pizzu, chlieb či iné pokrmy, ktoré chcete pripravovať. Existujú aj krby, kde priestor nie je delený a pizzu pečiete priamo v komore, kde je umiestnené aj drevo.

Samozrejme, áno. Murované záhradné krby alebo krby s prefabrikátov či tvárnic, ktoré si niekto doma postaví svojpomocne, sú veľmi populárne. Na internete nájdete ľahšie i jednoduchšie verzie, ako takýto záhradný krb postaviť. Základom je vždy vedieť, aké sú vaše priestorové a technické zručnosti. Záhradný krb totiž musí spĺňať nielen kvalitatívne a estetické požiadavky, ale aj bezpečnostné normy. Predovšetkým, ak je krb súčastou altánku, terasy alebo stavby, kde je potrebné riešiť komín, resp. odvod spalín. Rovnako ako dokážete kúpiť lacný záhradný krb, relatívne za lacné peniaze si dokážete gril aj postaviť svojpomocne, stačí vedieť, ako na to.

Základom je pravidelné čistenie, aby nedochádzalo k usádzaniu sadzí, popolčeka a mastnoty. Pri spaľovaní dreva je vedľajším produktom kreozot, ktorý sa usádza v komíne. Základom je po každom vyhasnutí ohňa odstrániť z ohniska popol. Ak nie po každom grilovaní, malo by to byť pravidlom aspoň po letnej sezóne. V prípade väčšieho znečistenia môžete použiť vysávač na popol a taktiež je vhodné odolné usadeniny účinne očistiť, napríklad vysokotlakovým čističom. Niektoré časti kamenného či betónového krbu z prefabrikátov môžu opotrebovaniu podliehať rýchlejšie. Vhodné je na takéto miesta aplikovať impregnačný náter. To isté platí aj o oceľových krboch.

Samozrejme, brikety na grilovanie či drevené uhlie sú vhodné aj na spaľovanie v krbe. Niekomu nemusí úplne vyhovovať, že brikety či drevené uhlie pri horení nevytvárajú plamene a typický efekt ohňa. Ako palivo teda odporúčame dobre vyschnuté drevo (buk, jabloň, orech, dub). Rozhodne nepoužívajte na grilovanie lakované drevo alebo OSB dosky a žiadne dosky s chemickou zložkou (nátery, impregnácie).

Tectake 402197

Krb s komínom z oceľového plechu a liatiny, hmotnosť 15 kg, nie je vhodný na grilovanie, údenie ani pečenie

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vonkajší krb sa radí medzi najpredávanejšie modely. V našom teste je však aj vďaka svojmu netradičnému dizajnu, ktorý ponúka kombinácia liatiny a oceľových plechov. Táto liatinová piecka nie je určená na grilovanie ani prípravu pokrmov. Ide o dekoratívny krb s komínom na terasu či do altánku.

Vďaka krbu Tectake 402197 môžete mať za veľmi rozumné peniaze imidžový krb s vysokou estetickou hodnotou. Vybavený je komínom a odnímateľným krytom, ktorý chráni oheň pred dažďom. Zároveň komín usmerňuje odvod spalín. Predná časť liatinového krbu je vybavená dvierkami s kovovou mriežkou. Tá bráni odletovaniu iskier a zároveň umožňuje pohodlne sledovať horiaci oheň. Krb umožňuje spaľovanie dreva, brikiet i drevného uhlia. Súčasťou balenia je kutáč.

Celé liatinové kachle disponujú špecifickým vzorom, ktorý dotvára vintage dizajn a vytvára z krbu jedinečný kúsok. Veľmi efektívne výrobca vyriešil reguláciu vetrania, ktorá sa nachádza na čelnej strane pod dvierkami. Taktiež bočné úchyty v tvare kruhov sú detailom, ktorý vytvára tento estetický celok. Nechýba ani vyberateľný rošt na drevo. Výška krbu aj s komínom je 115 cm a celková hmotnosť je 15 kg.

Dizajn takéhoto krbu nie je pre všetkých a nie každému musí takýto rustikálny dizajn vyhovovať. Určený je pre ľudí, ktorí takýto štýl vyhľadávajú. Liatinový krb či kachle sú masívne a svojím dizajnom jedinečné. Spotrebitelia oceňujú detaily i veľmi zaujímavé vzorkovanie liatiny. Pozitívom je taktiež nízka cena. Krb je dostatočne veľký a vhodný na terasu či do altánku. Nechýba ani rošt na drevo či kutáč v balení. Výhľad na horiace drevo a plamene je vskutku zážitkom. Svojou jedinečnosťou dokáže tomu krbu konkurovať len unikátny model Blumfeldt Flame Locker, ktorá však má úplne iné tvary. Rovnako tak však plní predovšetkým účel ohrevu a dekorácie.

Pozitíva

Priaznivá cena
Dekoratívny dizajn
Kombinácia liatiny a ocele

Negatíva

Vzhľad nemusí vyhovovať každému
Bez grilovacieho roštu

Typ: krb s komínom ● Materiál: liatina + oceľový plech ● Gril: nie ● Udiareň: nie ● Pec: nie ● Rozmery (Ø x V): 44 x 115 cm ● Hmotnosť: 15 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(93.2%)

Komentáre
Ivan 18.Aug.2022

Odporúčam Blumfeldt Westeros, je to jednoduchý, pekne a zaujímavo vyzerajúci krb. Cena je prijateľná, obsluha nenáročná a výsledný efekt super.

Odpovedať

Veronika 19.Aug.2022

Už na prvý pohľad nás zaujal svojim vzhľadom rustikálny krb RedFire Lima. Ten je zároveň záhradným grilom, takže spĺňa viacero účelov. Je to dekoratívny a zároveň praktický doplnok záhrady. Krb sa dodáva s robustným oceľovým stojanom a súčasťou je aj ochranný hlinený kryt, ten chráni komín pred dažďom. Z krbu sa všetci tešíme, vytvára na záhrade krásnu a nezabudnuteľnú atmosféru.

Odpovedať

Tibor 21.Aug.2022

Spoľahlivé ohnisko je Blumfeldt Flame Locker. Má zaujímavý retro vzhľad a tvorí veľa tepla. Na jeseň, zimu, prípadne chladnú jar je to super. Oceňujem vhodnosť na terasu. Škoda, že nie je vhodný na grilovanie, má teda skôr dekoratívny účel. Mínusom je aj vyššia cena, ale dokáže vytvoriť neopakovateľnú atmosféru.

Odpovedať

Gábor 17.Oct.2022

Blumfeldt Monument je pekný a moderný krb, zaujal ma dizajn v tvare pyramídy. Odporúčam zapaľovať krb s nie príliš vysokou teplotou. Pred prvým vypálením je užitočné natrieť ho žiaruvzdorným bezfarebným lakom, takým, ktorý je odolný minimálne voči 800 stupňom Celzia. Po niekoľkých použitiach terasových kachlí som nezaznamenal žiadnu zmenu farby laku alebo medených častí. Som spokojný so vzhľadom aj funkčnosťou produktu. Plusom je miesto na drevo, mínusom tenký materiál, ale keďže som dal naň ešte lak, verím, že to pomôže.

Odpovedať

Viktor 18.Oct.2022

Máme Tectake 402197 a je to krásny prenosný gril, ktorý sme v lete využívali pomerne často. Má zaujímavý dizajn, ľahko a rýchlo sa zloží, teraz ho máme už uskladnený, ale tešíme sa, keď ho na jar opäť vytiahneme. K jeho výhodám patrí priaznivá cena aj kvalitné materiály, kombinácia liatiny a ocele. Mínusom je absencia grilovacieho roštu. Špecifický vzhľad nemusí vyhovovať každému.

Odpovedať

Tereza 17.Nov.2022

Blumfeldt Flavius je milý prvok na záhradu alebo terasu, poslúži aj skrášli. Vie vytvoriť príjemné teplo a nakoľko je vyhotovený z liatiny a pevnej ocele, predpokladáme dlhú životnosť. Obsluha je jednoduchá, stačí vo vnútri pece zapáliť uhlie, drevo alebo drevené uhlie a potom si už len užívať teplo. Praktická mriežka bráni lietaniu iskier a umožňuje pohľad na oheň zo všetkých strán. Nechýba tu komín, vďaka ktorému je dym odvádzaný hore. Za tie peniaze to bola fajn kúpa.

Odpovedať