Ako odvápniť kávovar

Ako odvápniť kávovar DeLonghi, Philips, Siemens, Dolce Gusto, Krups, Nespresso – návod

Ak si doma radi vychutnávate šálku chutnej kávy, určite vám v kuchyni nechýba kvalitný kávovar. Vďaka tomuto prístroju už chutí cappuccino, latte macchiato i espresso ako z pravej kaviarne. Ušetrí vám čas, ktorý je vhodné mu však raz za čas vrátiť. Pokiaľ používate kávovar každodenne, je priam nutné ho pravidelne odvápňovať. Vodný kameň vie potrápiť práčky, umývačky riadu, žehličky, rýchlovarné kanvice a výnimkou nie sú ani kávovary. Práve v nich sa dokáže usádzať v dutinách prístroja, ktoré nie sú viditeľné voľným okom.

Publikované: 06.04.2023
Aktualizované: 20.09.2023
Obsah článku:

Odstránenie vodného kameňa z kávovaru pritom nie je vôbec také zložité. Účinné môžu byť aj bežné domáce prostriedky, ako ocot alebo kyselina citrónová. Preto ak si chcete i naďalej vychutnávať lahodnú chuť vašej kávy, prečítajte si náš článok, v ktorom sa dozviete postupy, ako vyčistiť kávovar od vodného kameňa.

Prečo je odvápňovanie kávovaru také dôležité?

Ak si myslíte, že čistenie kávovaru je dôležité len z estetického hľadiska, mýlite sa. Vápenaté usadeniny sa hromadia nielen na viditeľných miestach, ale aj na tých bežným okom neviditeľných. Okrem toho, že vodný kameň na kávovare nepôsobí esteticky, môže mať za následok oveľa horšie problémy. Toto sú hlavné dôvody, ktoré by vás mali motivovať k odvápňovaniu kávovaru:

  • Vyššia spotreba elektrickej energie – vrstvy vápenatých usadenín môžu zaniesť výhrevnú špirálu, čo spôsobí dlhší ohrev vody. Zvyšujúci sa čas ohrevu vody má potom priamy dopad na vyššiu spotrebu elektrickej energie. V priemere môže ísť až o 30 % navýšenie spotreby.
  • Poškodenie kávovaru – ak ste so svojím kávovarom spokojní, určite by vás nepotešilo, keby ste ho jedného dňa z ničoho nič už nezapli. Pri nadmernom znečistení kávovaru vodným kameňom môže dôjsť až k upchatiu dýz a iných častí, cez ktoré preteká voda. Následne pri dlhom pôsobení vysokých teplôt a tiež znížení prietoku vody hrozí vážne poškodenie dôležitých komponentov až znefunkčnenie kávovaru.
  • Horšia kvalita pripravovanej kávy – vodný kameň a zanedbaná údržba môže mať za následok zmenu chuti kávy. Najčastejšie sa môžete stretnúť s kyslou, zemitou, silnou alebo, naopak, s príliš slabou chuťou nápoja. Preto ak cítite, že vaša káva už nechutí tak dobre ako kedysi, je najvyšší čas kávovar odvápniť.
  • Hygienické dôvody – netreba zabúdať ani na to, že kávovar pripravuje nápoje, ktoré sú určené priamo ku konzumácii. Usadený vodný kameň je ideálnym miestom na množenie zdraviu škodlivých baktérií. Okrem toho, piť kávu s množstvom malých čiastočiek vodného kameňa asi tiež nepridá na jej chuti.

Dôvody, prečo odvápňovať kávovar

Ako často odvápňovať kávovar?

Odvápnenie kávovaru určite nepatrí k jednorazovým aktivitám. To, ako často je nutné kávovar odvápniť, záleží na frekvencii jeho používania a tiež tvrdosti vody. Je rozdiel, ak váš kávovar pripraví denne maximálne 3 až 4 šálky kávy, a ak ide o kávovar používaný v kaviarni, v ktorej sa takmer nezastaví. Asi vám je hneď jasné, že kávovar, ktorý je využívaný viac, je treba čistiť pravidelnejšie.

Pokiaľ máte novší typ kávovaru, prístroj vám dokáže sám oznamiť, že je potrebné vykonať odvápnenie. Niektoré modely fungujú len na základe „štatistík“. To znamená, že počítajú pretečené litre vody alebo počet pripravených šálok kávy. V lepšom prípade na základe testovacieho prúžku vody nastavíte na prístroji tvrdosť vody a kávovar frekvenciu odvápňovania prispôsobí. Najpokročilejšie modely kávovarov dokážu samy vyhodnotiť zanesenie výhrevných telies a oznámia vám, kedy je najvyšší čas vykonať odvápnenie. Tieto signály určite neprehliadajte, dokážu byť veľmi presné.

V prípade starších alebo lacnejších modelov kávovarov musíte na odvápňovanie myslieť sami. Odporúčaná doba odvápňovania je v priemere každé 3 mesiace. Samozrejme, ak kávovar používate často, odstraňovať vodný kameň môžete aj každý mesiac. Naopak, ak sa u vás kávovar príliš nepoužíva, k tejto činnosti môžete pristúpiť len raz za cca 6 mesiacov. Doba čistenia kávovaru je veľmi individuálnou záležitosťou, pri ktorej musíte zvážiť najmä vaše návyky a iné faktory.

Frekvenciu čistenia vo veľkej miere ovplyvňuje tvrdosť vody. Čím je tvrdosť vody vyššia, tým častejšie by malo odvápnenie prebehnúť. Na väčšine územia Slovenska je voda tvrdá, preto by ste si mali zistiť, aká voda tečie z vášho kohútika. Najlepším spôsobom na zistenie tvrdosti vody sú testovacie prúžky. Ide konkrétne o originálne testovacie prúžky na vodu, ktoré sa používajú aj na testovanie pH v bazénoch či akváriách. Výnimočne môžete natrafiť aj na špeciálne prúžky na testovanie vody, ktorá je používaná v domácnostiach. Ak sa vám nepodarí zohnať ani jednu z uvedených možností, najdostupnejším riešením sú testovacie prúžky na moč, ktoré nájdete v každej lekárni.

Hodnotenie tvrdosti vody dostanete najčastejšie v jednotke °dH alebo mmol/l.

  • 0 – 4 °dH (0  0,72 mmol/l) – veľmi mäkká voda.
  • 4 – 8 °dH (0,72  1,43 mmol/l) – mäkká voda.
  • 8 – 12 °dH (1,43  2,14 mmol/l) – stredne tvrdá voda.
  • 12 – 18 °dH (2,14 – 3,21 mmol/l) – dosť tvrdá voda.
  • 18 – 30 °dH (3,21  5,35 mmol/l) – tvrdá voda.
  • nad 30 °dH (nad 5,35 mmol/l) – veľmi tvrdá voda (s vysokým obsahom vápnika a ďalších minerálov).

Výsledok v pH identifikujte takto:

  • pH 7 má neutrálna voda,
  • pH nižšie ako 7 má kyslá voda,
  • pH vyššie ako 7 má zásaditá (tvrdá) voda, s vyšším obsahom vápnika (vodného kameňa).

V prípade, že má vaša voda tvrdosť cca 1 mmol/l, čistenie sa odporúča vykonávať minimálne 2x za rok. Ak má cca 1,5 mmol/l, tak čistite aspoň 4x za rok a v prípade vody s tvrdosťou nad 2 mmol/l čistite prístroj každý mesiac.

Ako často odvápňovať kávovar?

Domáce a kupované prípravky na odvápnenie kávovaru

Na odvápnenie kávovarov sa bežne používajú chemické prostriedky, ktorých je na trhu mnoho. Dokonca, výrobcovia renomovaných spoločností, akými sú DeLonghi, Nespresso, Jura alebo Dedica predávajú svoje originálne odvápňovače do kávovarov. Tieto prípravky potom odporúčajú používať aj na svoje modely. Nájdete ich vo forme tabliet alebo gélu. Je však jasné, že kávovar odvápnite akýmkoľvek prostriedkom na odstránenie vodného kameňa, teda pokojne i tým, ktorý si kúpite za pár centov v najbližšej drogérii. Obľúbené sú napríklad odvápňovače DeLonghi EcoDecalkXavaxSiemensKrups alebo aj odvápňovače od značky Durgol Universal. Dávate prednosť domácim prostriedkom? V tom prípade vám bude nápomocný ocot, citrón, sóda bikarbóna alebo kyselina citrónová. Či už sa rozhodnete pre tekutý odvápňovačtablety do kávovaru alebo radšej dáte na domáce prostriedky, nižšie nájdete návody, ako kávovar odvápniť rôznymi spôsobmi.

Existuje viacero možností, ako kávovar zbaviť vodného kameňa. Musíte mať však k dispozícii látku, ktorá je chemicky kyslá. Vápenaté usadeniny sú zásadité, a preto ak sa ich chcete zbaviť, musíte im vytvoriť kyslé podmienky. Na saponát môžete rýchlo zabudnúť, voči vodnému kameňu nebude vôbec účinný. Poradia si s nimi len chemické alebo domáce odvápňovače. Na druhej strane ani odvápňovač nesmie byť príliš agresívny, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu materiálov a súčiastok, z ktorých je kávovar vyrobený. Pred samotným odvápňovaním si najskôr prečítajte pokyny od výrobcu. V nasledujúcich návodoch vám krok za krokom ukážeme, ako postupovať pri odvápňovaní kávovaru rôznymi prostriedkami, ako sa čistenie kávovarov mení vzhľadom na typ kávovaru a na záver vám predstavíme aj návod, ako odvápniť konkrétne značky kávovarov.

Odvápnenie kávovaru chemickým odvápňovačom

Ak ste si zakúpili tekutý odvápňovač do kávovaru, prípadne odvápňovač vo forme tabliet, proces odvápňovania je následovný:

Pokiaľ máte k dispozícií tekutý odvápňovač, zmiešajte ho v nádobke na vodu podľa daného pomeru, odporúčaného na konkrétnom výrobku. Následne nádobu vsuňte späť do kávovaru. V prípade, že máte tablety, najskôr ich nechajte rozpustiť v teplej vode a ďalej postupujte rovnakým spôsobom.

Potom kávovar zapnite a len polovicu obsahu nádobky nechajte pretiecť všetkými tryskami, cez celý kávovar. Druhú polovicu prostriedku nechajte pôsobiť vo vnútri kávovaru po dobu 30 minút.

Po uplynutí tejto doby kávovar opäť zapnite a nechajte odtiecť všetok zvyšok tekutiny. Na záver kávovar párkrát prepláchnite čistou vodou.

Odvápnenie kávovaru chemickým odvápňovačom

Odvápnenie kávovaru octom 

Ak nemáte k dispozícií chemický odvápňovač do kávovaru, vyskúšajte ocot. Odvápňovanie octom je veľmi efektívne, avšak aj dosť agresívne, preto to s ním nepreháňajte. Čistenie kávovaru octom sa odporúča maximálne 2- až 3-krát do roka. Berte do úvahy aj to, že pri použití octu v kávovare môžete mať problém so zbavením sa octového zápachu.

K odvápňovaniu budete potrebovať len ocot a vodu. Konkrétne si zrieďte 1/3 šálky octu a 2/3 šálky vody. Roztok dobre zamiešajte a nalejte do zásobníka na vodu v kávovare. Postup čistenia je rovnaký ako v prípade komerčného odvápňovača. Kávovarom nechajte pretiecť polovicu roztoku a druhú polovicu nechajte pôsobiť vo vnútri prístroja aspoň 30 minút. Na záver kávovar zapnite a nechajte pretiecť zvyšnú tekutinu. Aby ste sa zbavili zápachu, je potrebné kávovar niekoľkokrát prepláchnuť čistou vodou. Ocot môžete použiť aj na čistenie vonkajšej steny kávovaru, je veľmi účinný v odstraňovaní špiny i mastnoty.

Odvápnenie kávovaru kyselinou citrónovou

Ďalší obľúbený domáci odvápňovač je aj kyselina citrónová. V porovnaní s octom má kyselina citrónová nižšiu hladinu pH, preto bude možno potrebné, aby ste proces čistenia zopakovali niekoľkokrát. Kyselina citrónová je v prípade kávovarov lepšou voľbou ako ocot, pretože nemá výrazný pach ani chuť.

Na odvápnenie sa odporúča používať 1 až 2 lyžice kyseliny na 1 liter vody. Postup aj v tomto prípade ostáva rovnaký, čiže vzniknutý roztok nalejte do kávovaru, spustite cyklus a zvyšný roztok nechajte pôsobiť. Na záver kávovar dôkladne prepláchnite čistou vodou a v prípade potreby postup zopakujte.

Odvápnenie kávovaru kyselinou citrónovou

Odvápnenie kávovaru citrónom

Nemáte doma práškovú kyselinu citrónovú? Nahradiť ju môžete šťavou z citróna. Najlepšie výsledky dosiahnete zmiešaním rovnakých dielov vody a citrónovej šťavy. Nezabudnite však, že ak sa chcete vyhnúť intenzívnej citrónovej chuti, nechajte kávovar pár cyklov prebehnúť len s čistou vodou.

Odvápnenie kávovaru sódou bikarbónou

Určite ste už počuli o čistiacich schopnostiach sódy bikarbóny. Dokáže pomôcť nielen interiéru, ale aj exteriéru kávovaru. Ak ju chcete otestovať, budete potrebovať ¼ šálky sódy bikarbóny a 1 pohár vlažnej vody. Sódu bikarbónu musíte vo vode dobre premiešať, aby sa čo najlepšie roztopila. Rozpustený roztok potom nalejte do nádržky kávovaru a pokračujte v postupe, ktorý je vám už známy. Na záver ešte naplňte nádrž čistou vodou a nechajte ju prejsť cyklom, aby ste sódu úplne odstránili.

Odvápnenie kávovaru sódou bikarbónou

Čistenie automatického kávovaru

Výhodou automatických kávovarov je väčší užívateľský komfort. Väčšina nových modelov je už dokonca vybavená automatickým programomom odvápňovania. Ak tento prednastavený program na vašom kávovare chýba, využite vyššie spomínané postupy odvápňovania. Čistenie automatického kávovaru sa však líši model od modelu, takže je opäť potrebné dodržiavať inštrukcie v manuáli. Snažte sa používať prípravky, ktoré odporúčajú výrobcovia. Nevhodným čističom by ste svoj kávovar mohli poškodiť. Pri frekvencií čistenia berte do úvahy, ako často používate zariadenie a akú máte tvrdú vodu.

Do pravidelnej, priam až každodennej údržby automatického kávovaru patrí vyčistenie odpadovej nádoby na kávové usadeniny, ale aj vyprázdnenie a umytie misky na odkvapkávanie. V prípade, že váš kávovar disponuje aj napeňovačom mlieka, mali by ste ho čistiť po každom použití. Nezabudnite ani na vyplachovanie nádržky na vodu. Menej často, aspoň raz týždenne vyberte, skontrolujte a umyte sparovaciu jednotku a očistite filter.

Najnáchylnejšie na znečistenie sú mliečne trysky. Môžu sa upchávať a tvoriť na nich baktérie. Preto ich každý deň preplachujte horúcou vodou. Raz mesačne je vhodné z mliečneho okruhu odstrániť všetky zvyšky mlieka špeciálnym prípravkom na čistenie mliečnych trysiek.

Pozornosť venujte i zásobníku na kávu, ktorý vytierajte čistou utierkou, prípadne jemným čistiacim prostriedkom. Pred každým použitím „prefúknite“ parnú trysku. Čo sa týka čistenia vonkajšej konštrukcie, nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prípravky, postačí vám bežný kuchynský saponát s vodou a mäkká handrička.

Čistenie pákového kávovaru 

Mysleli sme aj na tých, ktorí vlastnia pákový kávovar. Tieto kávovary len zriedkavo disponujú odvápňovacím programom, preto to budete musieť urobiť manuálne, podľa návodov spomenutých vyššie v článku. Pri tomto type kávovaru patrí ku každodennej starostlivosti vyčistenie hlavy, sitka a páky. Používa sa na to špeciálna kefka, ktorá nepoškriabe hlavu kávovaru, ale pritom odstráni aj hrubé zvyšky kávy. Čistenie hlavy prebieha nasledovne: do páky vložte slepé sitko a pustite horúcu vodu. Opakujte, kým v páke nezostanú žiadne zvyšky kávy. Potom ešte mokrou handričkou očistite tesnenie. Niekedy môžete do slepého sitka umiestniť čistiacu tabletu, vrátiť ho späť do hlavy kávovaru a následne zariadenie zapnúť. Po vyčistení hlavy slepé sitko vyberte a dôkladne opláchnite.

Parnú trysku pred každým použitím prefúknite, aby ste sa zbavili skondenzovanej vody. Občas môžete trysku nechať pár minút namočenú v čističi. Nezabúdajte ani na odkvapkávaciu plochu. V rámci týždennej údržby je vhodné vyčistiť pákový kávovar pomocou chemického prostriedku. Povyberajte všetky páky kávovaru i sitká, a ponorte ich do vody s rozpusteným čistiacim prípravkom, kde ich nechajte približne 30 minút. Na dôkladnejšie vyčistenie nečistôt môžete použiť hubku, ktorá odstráni usadeniny aj vo vnútornej časti páky. Na záver všetko dôkladne opláchnite pod horúcou vodou.

Čistenie pákového kávovaru

Čistenie kapsulového kávovaru

Odvápňovať a čistiť treba aj kávovar na kapsuly. Majitelia týchto spotrebičov môžu na čistenie využiť čistiace kapsuly, ktoré sa vkladajú dovnútra rovnako ako kapsula s kávou. Na trhu máte na výber rôzne čistiace súpravy a odvápňovače, ktoré váš kávovar udržia v perfektnom stave. Jedným z týchto prípravkov sú napríklad čistiace kapsule Caffenu.

Ako odvápniť kávovar DeLonghi, Dolce Gusto, Krups, Nespresso, Tassimo, Philips či Siemens

Viackrát sme vás v článku upozornili, že pred samotným čistením a odvápňovaním, by ste si mali prečítať originálny návod na čistenie od výrobcu. Presný postup čistenia sa totiž odlišuje nielen typom kávovaru, ale aj značkou. Pokiaľ nemáte k dispozícií presný návod na čistenie vášho modelu, prinášame vám krátky prehľad základných návodov na čistenie kávovarov obľúbených značiek.

Odvápnenie kávovaru DeLonghi  

Spoločnosť DeLonghi ponúka na trhu množstvo automatických, pákových aj kapsulových kávovarov, preto je nemožné uviesť presný návod na odvápňovanie každého z nich. Väčšina nových modelov už disponuje automatickým režimom odvápnenia, preto sa postupy čistenia od seba príliš neodlišujú. Na čistenie kávovaru DeLonghi môžete použiť originálny odvápňovač DeLonghi EcoDecalkale samozrejme aj iné chemícké alebo domáce prostriedky.

Návod na odvápnenie kávovaru DeLonghi:

  1. Nalejte odvápňovač do nádržky na vodu.
  2. Pod trysky kávovaru umiestnite prázdnu nádobu s objemom aspoň 2 litre a stlačte tlačidlo „OK“. Zariadenie automaticky vykoná proces odvápňovania.
  3. Vyprázdnite nádobu, do ktorej vytiekla voda s odvápňovačom. Vyberte nádržku na vodu, nalejte do nej vodu na úroveň „MAX“ a zasuňte naspäť. Opäť umiestnite prázdnu nádobu pod trysky kávovaru a stlačte tlačidlo „OK“. Zariadenie vykoná automatické oplachovanie vodou.
  4. Postup oplachovania môžete vykonať ešte raz.
  5. Na záver vyprázdnite nádobu, do ktorej sa voda vypustí a vylejte aj odkvapkávaciu tácku. Nádržku na vodu naplňte vodou na úroveň „MAX“ a vložte ju naspäť do zariadenia.

Odvápnenie kávovaru Dolce Gusto 

Výhodou kávovarov značky Dolce Gusto je, že niektoré modely disponujú automatickým hlásením zavápnenia, takže sa nemusíte trápiť tým, kedy treba zariadenie odvápniť. S týmto hlásením sa stretnete na modeloch Dolce Gusto Oblo, Drop, Infinissima, Piccolo aj Lumio. Modely Dolce Gusto Mini Me alebo Genio žiadnu kontrolku nemajú, a preto si interval odvápnenia musíte zapamätať sami. Ďalšou dobrou správou je, že modely Dolce Gusto Mini Me, Lumio, Genio a Drop majú automatický program na odvápňovanie. Tieto modely odvápnite veľmi jednoducho. Do nádržky na vodu iba nalejete odvápňovač zriedený s vodou a stlačíte príslušné tlačidlo automatického odvápnenia. „Ručným“ odvápňovaním sa budete musieť zaoberať iba pri kávovaroch Dolce Gusto Piccolo, Infinissima a Oblo. Aj v tomto prípade však ide o pomerne jednoduchý a rýchly proces.

  1. Nádržku na vodu naplňte roztokom s odvápňovačom a vodou.
  2. Páčku na kávovare nastavte na „HOT“.
  3. Nádrž nechajte vypustiť len do polovice, kávovar vypnite a počkajte pár minút.
  4. Páčku nastavte opäť na „HOT“ a nechajte odtiecť zvyšok roztoku z nádržky.
  5. Vypnite kávovar, nádržku na vodu vypláchnite a napustite čistou vodou.
  6. Vložte ju späť do kávovaru, páčku na kávovare nastavte opäť na „HOT“ a nechajte ním pretiecť všetku vodu.

Čistenie kapsulového kávovaru

Odvápnenie kávovaru Krups 

V prípade zavápnenia kávovaru Krups sa na ňom rozsvieti svetelná kontrolka s nápisom „CLEAN“. K samotnému čisteniu potom pristupujte takto:

  1. Najskôr si pripravte vhodný odvápňovač. Spoločnosť Krups ponúka vlastný prípravok na odvápnenie, ale použiť môžete aj akýkoľvek iný.
  2. Prípravok nalejte do nádržky na vodu, stlačte tlačidlo CLEAN a následne tlačidlo BREW.
  3. Automatický proces odvápnenia trvá približne 30 minút.
  4. Ak po odvápňovaní ostane v nádržke zvyšok roztoku, opätovne stlačte tlačidlo CLEAN.
  5. Nádržku následne vypláchnite, napustite čistou vodou a nechajte ju niekoľkokrát kávovarom pretiecť.

Odvápnenie kávovaru Nespresso

Čistenie a odvápňovanie kávovarov značky Nespresso sa líši v závislosti od modelu. Keďže spoločnosť Nespresso ponúka kapsulové modely, prinášame vám všeobecný návod na čistenie tohoto typu kávovaru.

  1. Vyberte odkvapový podstavec a na jeho miesto postavte väčšiu nádobu.
  2. Nádržku na vodu naplňte 0,5 l vody a pridajte odvápňovací prípravok (spoločnosť Nespresso ponúka originálny odvápňovací prípravok Nespresso).
  3. Súčasne stlačte tlačidlá Espresso a Lungo po dobu 3 sekúnd (obe by mali svietiť – blikať).
  4. Teraz ešte raz stlačte tlačidlo Lungo a počkajte, kým sa nádržka vyprázdni.
  5. Prekvapkaný odvápňovací roztok nalejte späť do nádržky na vodu a celý proces zopakujte ešte raz.
  6. Nakoniec nádržku naplňte čistou vodou a aspoň 2-krát postup odvápňovania zopakujte, aby sa prístroj od prípravku prepláchol.
  7. Režim odvápňovania ukončíte súčasným stlačením tlačidiel Espresso a Lungo na 3 sekundy.

Odvápnenie kávovaru Tassimo

Modely kávovarov Tassimo sú vybavené LED indikátorom odvápnenia a tiež automatickým programom odvápnenia. Proces odstraňovania vodného kameňa z kávovaru Tassimo je špecifický, musíte pri ňom používať servisnú kapsulu, ktorú nájdete priamo v kávovare. Postupujte podľa nasledujúcich pokynov od výrobcu:

  1. Naplňte nádržku na vodu a pridajte 2 odvápňovacie tablety Tassimo (alebo iný vhodný odvápňovač).
  2. Ak sa rozhodnete pre originálne tablety Tassimo, uistite sa, že sa tablety úplne rozpustili.
  3. Vyberte z kávovaru servisnú kapsulu.
  4. Vložte nádržku na vodu do kávovaru.
  5. Otvorte naparovaciu hlavu (kam zvyčajne vkladáte kapsulu na kávu) a vložte tam servisnú kapsulu čiarovým kódom nadol. Zatvorte naparovaciu hlavu.
  6. Nádobu s minimálnym objemom 500 ml umiestnite tam, kam dávate svoju šálku.
  7. Stlačte a podržte tlačidlo na 5 sekúnd.
  8. Program na odvápnenie prebieha automaticky a trvá približne 30 minút. Po dokončení sa rozsvieti oranžová kontrolka.
  9. Vyprázdnite nádobu od odvápňovacieho roztoku a vložte ju späť pod hlavu kávovaru.
  10. Opláchnite a vyčistite nádržku na vodu, aby ste odstránili všetky stopy odvápňovacieho roztoku.
  11. Naplňte nádržku čerstvou vodou až po značku maxima a vložte ju späť do kávovaru.
  12. Krátkym stlačením tlačidla Štart/Stop spustite čistiaci cyklus.
  13. Po dokončení procesu čistenia vyprázdnite nádobu a vráťte ju pod hlavu kávovaru.
  14. Opakujte proces čistenia (doplňte nádrž a spustite cyklus) 3- až 4-krát, aby sa zaistilo, že je z kávovaru vypláchnutý všetok odvápňovací roztok.
  15. Otvorte naparovaciu hlavu, vyberte servisné kapsulu a vložte ju späť do úložného priestoru kávovaru.
  16. Naplňte nádržku na vodu studenou čerstvou vodou až po maximum a vložte ju späť do kávovaru.

Odvápnenie kapsulového kávovaru

Odvápnenie kávovaru Philips 

Ak vlastníte kávovar Philips, určite ste počuli aj o vodnom filtri Philips AquaClean, ktorý zamedzí tvorbe vodného kameňa. Pokiaľ tento filter nepoužívate, odvápnenie vykonávajte každé 3 mesiace. Philips ponúka vlastný odvápňovací prípravok, avšak použiť môžete aj iný. Ako prebieha odvápňovanie kávovarov Philips?

  1. Do nádoby na vodu v kávovare vylejte odvápňovač zriedený s čistou vodou.
  2. Prázdnu nádobu podložte pod výtok na vodu.
  3. Stlačte tlačidlo odvápnenia na dobu 10 sekúnd a otočte ventil na vodu/paru.
  4. Spustí sa program odvápnenia. Približne každú minútu sa vypustí trocha vody, až kým sa celá voda neminie.
  5. Po skončení programu vypnite ventil na vodu a vyprázdnite nádobku s použitým odvápňovačom a prázdnu ju vráťte naspäť.
  6. Nádobu na vodu umyte a naplňte čistou studenou vodou.
  7. Otočte ventil na vodu a tým začne vytekať čistá voda.
  8. Vodu opäť doplňte a proces párkrát zopakujte.

Odvápnenie kávovaru Siemens 

Vlastníte kávovar Siemens? Ani na vás sme nezabudli a pripravili sme pre vás všeobecný návod na odvápnenie kávovarov Siemens. Táto spoločnosť ponúka vlastné výrobky na odvápnenie i filtre na vodu do kávovarov. Pre ktorý prípravok na odvápnenie sa rozhodnete, to už necháme na vás.

  1. Stlačte po dobu 5 sekúnd tlačidlo Clean a rozsvieti sa kontrolka.
  2. Otvorte dvierka a vyprázdnite misku a zásobník na kávu.
  3. Do nádoby na vodu pridajte odvápňovací prostriedok zriedený s vodou.
  4. Pod odkvapkávací nadstavec vložte prázdnu nádobu.
  5. Stlačte tlačidlo Clean a prístroj sa spustí a začne sa čistiť a odvápňovať. Doba trvania je približne 20 minút.
  6. Vylejte nádobu s prípravkom a do zásobníku na vodu nalejte len čistú vodu po symbol „max“.
  7. Opäť stlačte tlačidlo Clean, spustí sa program, ktorý vyčistí a prepláchne kávovar.
  8. Postup oplachovania môžete ešte raz zopakovať.
  9. Prístroj je po tomto procese opäť pripravený na používanie.

Otázky a odpovede – FAQ

Chystáte sa po prečítaní nášho článku odvápniť svoj kávovar? Veríme, že sme vám sprostredkovali všetky dôležité informácie ohľadom frekvencie čistenia, najlepších prostriedkov i tipov na čistenie. Ak vás zaujíma niečo, čo nebolo zodpovedané v texte alebo máte akékoľvek iné otázky týkajúce sa čistenia kávovarov, neváhajte a napíšte nám ich do komentára. Svojimi otázkami, ale aj skúsenosťami či názormi môžete pomôcť ostatným čitateľom. Sekciu FAQ pravidelne kontrolujeme a aktualizujeme. Na záver vám však ešte prinášame výber najčastejšie kladených otázok.

Účinnou pomôckou v boji proti vodnému kameňu je používanie filtra na vodu. Väčšina automatických kávovarov, ale aj niektoré pákové, umožňujú vložiť vodný filter priamo do nádržky. Tento filter zbavuje vodu ťažkých kovov, ako aj vápnika, chlóru či ílovitých častíc a tým chráni proti tvorbe vodného kameňa. Okrem toho zlepšuje celkovú kvalitu vody. Dôležité je ho poctivo meniť. Platí, že ani vodný filter nie je úplne stopercentný, preto aspoň 2-krát do roka odporúčame kávovar odvápniť. V prípade, že váš kávovar nepodporuje inštaláciu vodného filtra, môžete použiť zmäkčovač, ktorý vložíte priamo do vodnej nádržky, alebo používať vodu z filtračnej kanvice.

Na trhu nájdete široké zastúpenie vodných filtrov i filtračných kanvíc. Čo sa týka filtrov priamo určených do kávovarov, medzi spotrebiteľmi sú obľúbené filtre DeLonghi, Philips AquaClean, Jura Claris Smart, filter Brita Aqua Gusto či filtre do kávovaru Krups a tiež Siemens. 

Samotné odvápňovanie kávovaru niekedy nestačí. Okrem vodného kameňa sa totiž v kávovaroch môže usadzovať aj mastnota z kávových zŕn. Pri pákových kávovaroch sa mastnota usadí hlavne v páke a hlave. Horšie sú na tom automatické kávovary, v ktorých sa oleje z kávových zŕn dokážu usadiť vo všetkých zákutiach. Našťastie, na odstránenie kávovej mastnoty zvnútra existuje mnoho špeciálnych prípravkov. Obľúbené sú napríklad čistiace tablety RDS KRONAS, Sage BEC250 alebo Philips Saeco CA6704/10. Mastné škvrny na vonkajšej časti kávovaru vyčistíte jednoducho, pomocou teplej vody so saponátom a handričky.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kávovary

Vaše hodnotenie:
(90.6%)