Prietokové ohrievače vody

Najlepšie prietokové ohrievače vody 2024 + recenzie

Prietokový ohrievač funguje tak, že voda je ohrievaná pri jej prietoku. Je ideálnym riešením, ako si môžete zaistiť teplú vodu v menších priestoroch kúpeľne či kuchyne, na chate alebo chalupe. Pokiaľ zvažujete jeho kúpu, ste na správnom mieste. Testmagazín pre vás pripravil kompletný návod, ako vybrať správny model a tiež uskutočnil prieskum trhu, aby ste zistili, ktoré produkty sú najlepšie. Okrem toho, že sme si posvietili na víťaza testu Clage M7 SMB, ktorý nás zaujal najmä pomerom cena/výkon, si predstavíme aj ďalšie veľmi zaujímavé modely.

Publikované: 01.12.2022
Aktualizované: 23.04.2024

Aký prietokový ohrievač vody kúpiť?

Výber správneho prietokového ohrievača na vodu bude určite vyžadovať váš čas a pozornosť. Všetky dôležité informácie o jednotlivých produktoch sa dozviete v našich podrobných recenziách. Ak však nemáte toľko času nazvyš, určite oceníte náš výber 3 produktov. V krátkosti vám rýchlo zhrnieme kľúčové vlastnosti víťaza testucenovo najvýhodnejšieho modelu a predstavíme vám aj náš tip.

Názov Hodnotenie Detail
Clage M7 SMB 5* Zobraziť produkt
Elíz EL 51 5* Zobraziť produkt
Protherm Panda 24 IOG 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Clage M7 SMB

Clage M7 SMB

Elektrický beztlakový prietokový ohrievač vody, príkon 6,5 kW, umiestnenie na umývadlo, krytie IP25, energetická trieda A

Zobraziť viac info

Prietokový ohrievač vody Clage M7 SMB je určený na zásobenie umývadiel a kuchynských drezov. Ide o malý prietokový ohrievač so špeciálnou miešacou armatúrou. Výhodou je, že teplú vodu máte okamžite k dispozícii a bez strát. Plusom je aj nenáročná údržba. Jeho výkon dosahuje 6,5 kW.

Cenový trhák
Hakl PM-B 135

Hakl PM-B 135

Elektrický beztlakový prietokový ohrievač vody, príkon 3,5 kW, umiestnenie nad umývadlo, krytie IP24, energetická trieda A

Zobraziť viac info

Pre tých, ktorí pri výbere viac zohľadňujú cenu, môže byť vhodný prietokový ohrievač Hakl PM-B 135. Jeho príkon dosahuje 3,5 kW. Používa sa veľmi jednoducho, do prevádzky sa uvedie automaticky, otočením kohútika teplej vody na batérii. Ohrievač nemá zásobník, vodu ohrieva okamžite, pričom spotreba elektrickej energie je iba pri pustení teplej vody. Zapnutie ohrevu je signalizované červeným svetlom.

Náš TIP
Elíz EL 51

Elíz EL 51

Elektrický beztlakový prietokový ohrievač vody, príkon 5 kW, umiestnenie na umývadlo alebo drez, krytie IP24, energetická trieda A

Zobraziť viac info

V strednej cenovej kategórii sa pohybuje kvalitný elektrický prietokový ohrievač vody značky Elíz. Je určený na beztlakové pripojenie pre jedno odberné miesto a inštaluje sa nad umývadlo či kuchynský drez. Tento model disponuje dvoma ohrievacími telesami a umožňuje nastavenie výkonu troma stupňami, 1,5 kW, 3,5 kW alebo 5 kW. Je výborne ekonomicky riešený, ohrev vody prebieha až vo chvíli, keď voda preteká prístrojom, nedochádza tak k tepelným stratám.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pokiaľ si nemôžete teplú vodu zabezpečiť centrálnym vykurovaním spolu s ohrevom, na výber máte buď bojler, alebo prietokový ohrievač. Skôr, než začnete s výberom najvhodnejšieho prietokového ohrievača vody, je vhodné si určiť najdôležitejšie parametre, ktoré treba sledovať. My sme tento krok spravili za vás a teraz prichádzame s výsledkom. Do tabuľky nižšie sme podľa dôležitosti usporiadali všetky parametre, ktoré vás budú sprevádzať výberom.

Na začiatok je nutné vybrať si typ ohrevu prietokového ohrievača. Konkrétne ide o plynový či elektrický. Prietokové ohrievače delíme tiež podľa typu konštrukcie, na tlakové a beztlakové. Po výbere typu prichádzajú na rad parametre ako výkon a príkon. Výkon ohrievača je daný jeho príkonom. Čím je príkon zariadenia vyšší, tým viac vody dokáže zohriať za určitý čas. Treba však brať na vedomie to, že s narastajúcim príkonom rastie spotreba elektriny. Ďalším dôležitým parametrom, ktorý úzko súvisí s príkonom ohrievača, ale závisí aj od použitého systému ohrievania, je rýchlosť ohrevu vody. V neposlednom rade myslite na umiestnenie ohrievača, jeho rozmery a tiež hmotnosť. Životnosť prietokových ohrievačov je dlhoročná. Vplyv na ňu má materiál a údržba, ktorú by ste nemali zanedbávať.

Typ ohrevu
Typ konštrukcie
Výkon a príkon
Rýchlosť ohrevu vody
Umiestnenie
Spotreba elektriny
Rozmery a hmotnosť
Materiál a kvalita spracovania
Cena

Okrem toho, že sme jednotlivé modely vyberali na základe vyššie spomenutých parametrov, sú pre nás kľúčové hodnotenia zákazníkov. Na základe spotrebiteľských recenzií sa viete dozvedieť doplnkové informácie o produkte, ktoré môžu byť pozitívne, ale aj negatívne. Prieskum trhu ukázal, že núdza o modely prietokových ohrievačov vody rozhodne nie je. Na trhu nájdete mnoho výrobcov, z ktorých sme sa snažili vybrať len overených, ako napríklad Hakl, Elíz či Protherm. S informáciami o produktoch, o ich dostupnosti, predajnosti a tiež s recenziami nám pomohol obľúbený cenový prehliadač Heureka.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie prietokových ohrievačov vody

V našich recenziách sa stretnete s rôznymi odlišnými modelmi. Niektoré vynikajú kvalitou či funkciami, iné cenou. Veríme, že si z vybraných modelov nájde každý „to pravé". Chceme vám dať ešte do pozornosti, že žiaden z modelov prietokových ohrievačov nie je propagovaný a naše recenzie sú nezaujaté a objektívne. Vychádzali sme z dostupných informácií, z názorov spotrebiteľov a taktiež vám ponúkame náš subjektívny názor.

Víťaz testu

Clage M7 SMB

Elektrický beztlakový prietokový ohrievač vody, príkon 6,5 kW, umiestnenie na umývadlo, krytie IP25, energetická trieda A

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Napriek vyššej cene je prietokový ohrievač Clage M7 SMB veľmi dobrou voľbou. Ponúka vysoký výkon až 6,5 kW. Ak by vám stačil model s nižším výkonom, viete ho zohnať vo výkone 4,4 kW, 3,5 kW či dokonca 2,7 kW. Samozrejme, menej výkonné modely sú aj cenovo prívetivejšie.

Clage M7 SMB je malý prietokový ohrievač, určený na zásobenie umývadiel a kuchynských drezov, so špeciálnou miešacou armatúrou pre montáž nad drez. Prístroj je možné vďaka špeciálnej batérii namontovať na 1/2" vodovodný prípoj. Je dodávaný v kompletnej sade s príslušnou batériou. O teplú vodu sa stará vykurovací systém IES s vymeniteľnou vykurovacou vložkou.

Veľkou výhodou je, že voda je vyhrievaná priamo až prietokom cez ohrievač, čím sa odstránia všetky tepelné straty a vy budete mať teplú vodu kedykoľvek k dispozícii. Hneď ako sa pustí batéria a voda prúdi cez ohrievač, automaticky sa zapne plný výkon ohrievača. Voda je vyhriata na teplotu od 35 do 50 °C. O šetrenie energie sa postará aj prietokový perlátor, ktorý zaistí optimálny prúd vody. Nezabudnite, že pred pripojením na elektrickú sieť musíte ohrievač dobre odvzdušniť / zavodniť vodou.

Toto malé zariadenie nás prekvapilo hlavne svojím vysokým výkonom. V pomere cena/výkon si drží popredné miesto. Šetrí vám nielen vodu, ale aj energiu a čas. U spotrebiteľov je tento prietokový ohrievač taktiež veľmi obľúbený a nasvedčuje tomu aj mnoho pozitívnych recenzií. Okrem výkonu je pre mnohých nespornou výhodou jednoduchá údržba ohrievača. Materiál nádoby je vyrobený z plastu. Musíme vás oboznámiť aj s tým, že ohrievač nie je možné pripojiť do bežnej elektrickej zásuvky, pripája sa pomocou svorkovnice v rozvodovej krabici. Toto pripojenie by ste mali ponechať na odborníka. Elektrické krytie IP25 zodpovedá štandardu.

Pozitíva

Vysoký výkon
Ekonomická prevádzka
Jednoduchá údržba

Negatíva

Vyššia cena

Typ: elektrický beztlakový ● Príkon: 6,5 kW ● Energetická trieda: A ● Umiestnenie: nad umývadlo ● Krytie: IP25 ● Rozmery ( v x š x h): 13,5 x 18,6 x 8,8 cm ● Hmotnosť: 1,5 kg

Cenový trhák

Hakl PM-B 135

Elektrický beztlakový prietokový ohrievač vody, príkon 3,5 kW, umiestnenie nad umývadlo, krytie IP24, energetická trieda A

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Výkonný a cenovo dostupný, tak by sme mohli opísať ďalší model, ktorým je Hakl PM-B 135. Je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú ohrievať vodu pri umývadle, na umývanie rúk alebo pri dreze, na umývanie riadu. Výkon vykurovacieho zariadenia je 3 500 W a jednotka je osadená jednou špirálou. Na trhu však nájdete toto zariadenie aj s výkonom 4,5 5,5 kW. Pokiaľ hľadáte ešte výkonnejší model, víťaz testu Clage M7 SMB ponúka výkon až 6,5 kW.

Spínanie mikrospínača prebieha hydraulicky. Obsluha ohrievača je veľmi jednoduchá, prístroj sa uvedie do činnosti automaticky, otočením kohútika teplej vody. Zapnutie ohrevu je následne signalizované červeným svetlom na prednom kryte ohrievača. Zároveň, v momente rozsvietenia dosahuje voda najvyšší ohrev. Ohrievač nemá zabudovaný zásobník, vodu je možné ohrievať len okamžite.

Ohrievač je dodávaný so špeciálnou nízkotlakovou vodovodnou batériou, ktorá zabráni vystaveniu ohrievača tlaku vody vo vodovodnom potrubí. Je určený na prívod studenej vody a len na jedno odberové miesto. Kam prístroj umiestnite, záleží len na vašom uvážení. Ohrievač môžete umiestniť nad batériu alebo pod ňu. Jediné, čo je potrebné strážiť, je vzdialenosť medzi nimi, ktorá by nemala presiahnuť 5 metrov.

S týmto prietokovým ohrievačom vody je spokojných mnoho zákazníkov. Je spoľahlivý, jednoducho sa ovláda a navyše je ekonomicky šetrný. Pre maximálny užívateľský komfort je vhodné vodovodnú batériu opatriť špeciálnym usmerňovačom vody, perlátorom alebo nízkoprietokovou sprchovou ružicou. Spotrebitelia tiež vyzdvihujú ľahkú údržbu a príjemný dizajn, ktorý nenarušuje okolné prostredie. Za prijateľnú cenu môžete mať výkonný prístroj, ktorý vám postačí na víkendovú chalupu či chatu.

Pozitíva

Signalizácia ohrevu svetlom
Prijateľná cena
Ľahká údržba

Negatíva

Slabší výkon

Typ: elektrický beztlakový ● Príkon: 3,5 kW ● Umiestnenie: nad umývadlo ● Krytie: IP24 ● Rozmery ( v x š x h): 21,5 x 12,5 x 8,2 cm ● Hmotnosť: 2 kg

Náš TIP

Elíz EL 51

Elektrický beztlakový prietokový ohrievač vody, príkon 5 kW, umiestnenie na umývadlo alebo drez, krytie IP24, energetická trieda A

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pokiaľ hľadáte cenovo dostupný ohrievač a model Hakl PM-B 135 sa vám zdá nedostatočne výkonný, do pozornosti vám chceme dať náš tip, ktorým je Elíz EL 51. Ide o elektrický prietokový ohrievač, ktorý si nájde uplatnenie všade tam, kde nie je centrálny rozvod teplej vody. Ohrievač je určený na beztlakové pripojenie pre jedno odberné miesto. Nainštalovať si ho môžete podľa potreby nad umývadlo alebo kuchynský drez.

Nespornou výhodou tohoto modelu je možnosť prepínania výkonu. Na výber máte z troch stupňov a to konkrétne 1,5, 3,5 alebo až 5 kW. Disponuje dvoma ohrievacími telesami, ktoré sú kryté a tým pádom aj chránené pred usadzovaním vodného kameňa. Určite teda oceníte dlhú životnosť prístroja.

Očakávate teplú vodu ihneď? Aj v tom prípade je model Elíz EL 51 vhodnou voľbou. Ohrievač nemá zásobník na vodu a ohrev prebieha až vo chvíli, keď voda preteká prístrojom. Navyše, takto nedochádza k tepelným stratám. Zariadenie si vďaka vypínaču s kontrolkou môžete sami zapnúť/vypnúť a tiež nastaviť na požadovaný výkon. Prístroj je možné uviesť do prevádzky iba so špeciálnou beztlakovou vodovodnou batériou, ktorá je však súčasťou balenia.

Tento prietokový ohrievač vyniká nad ostatnými aj tzv. 5 stupňami ochrany. Ochranou pred úrazom elektrickým prúdom, proti prehriatiu reguláciou teploty vody, ochranou v prípade poklesu tlaku v rozvode vody, proti nadmernému tlaku a krytým ohrievacím telesom. Tieto ochrany vám pomôžu s bezpečnou a spoľahlivou prevádzkou.

Elektrický prietokový ohrievač Elíz môžete využiť kdekoľvek v domácnosti, na chate či sociálnych zariadeniach. Maximálna teplota vody môže dosiahnuť 48 až 60 °C. Nás tento model veľmi prekvapil a ak vás zaujíma, ako sú s ním spokojní aj ostatní zákazníci, uistíme vás, že kúpu neľutujú. V spotrebiteľských recenziách nájdete samé chvály. Oceňujú dostatočný výkon, odolnosť či jednoduchú montáž. Na malé umývanie vám tento ohrievač vystačí, vytvorí príjemnú teplú vodu aj pri silnejšom prúde a navyše je energeticky nenáročný. Jednoducho, za málo peňazí, veľa muziky.

Pozitíva

Prepínanie výkonu
Cena/výkon
Rôzne typy ochrany

Negatíva

Ohrievač drží celý len na batérii

Typ: elektrický beztlakový ● Príkon: 5 kW ● Energetická trieda: A ● Umiestnenie: umývadlo, drez ● Krytie: IP24 ● Rozmery ( v x š x h): 14,5 x 23,2 x 8,5 cm ● Hmotnosť: 1,8 kg

Lacná kvalita

Mora BTOM 5 P

Elektrický beztlakový prietokový ohrievač vody, príkon 2 kW, umiestnenie pod odberové miesto, krytie IP24, energetická trieda A

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ohrievač vody Mora BTOM 5 P sa odlišuje od predošlých modelov hlavne tým, že disponuje zásobníkom na vodu s objemom 5 litrov. Voda sa vám bude ohrievať v zásobníku, ktorý je vyrobený z hygienicky neškodného propylénu. Pokiaľ premýšľate skôr nad prietokovým ohrievačom vody, pozrieť si môžete ostatné modely, ktoré sme pre vás zrecenzovali.

Výhodou je, že teplotu vody si môžete jednoducho nastavovať sami, priamo na ohrievači. Maximálne ohriatie vody je až na 75 °C. Správne zahrievanie bude strážiť svetelná kontrolka a vďaka nej budete mať aj vy kontrolu nad prístrojom. V zimných mesiacoch oceníte aj ochranu proti zamrznutiu.

Tento ohrievač je koncipovaný len na jeden vývod, preto si treba určiť, kam ho umiestnite. Inštalácia je vhodná priamo pod umývadlo či drez, kde nebude prekážať a ani zaberať veľa miesta. Ohrievač možno pripojiť do rozvodu napájacej siete G 3/8. Je energeticky úsporný a zaradený do triedy A.

Názory na bojler značky Mora BTOM 5 P sú rôzne. V prvom rade si ujasnite, či chcete klasický prietokový ohrievač alebo s nádobou na vodu. Niektorí zákazníci mali problém s pretekaním vody po zapojení ohrievača. Treba si dať väčší pozor pri napájaní a vybrať si správnu batériu. Pokiaľ prístroj správne zapojíte, použijete beztlakovú batériu, vyhnete sa možným komplikáciám a budete s výrobkom spokojní. Dizajnovo je príjemný, má kompaktné rozmery a kvalita spracovania je tiež vysoká. Vďaka plastovej nádrži môžete očakávať aj dlhú životnosť. Cena za ohrievač je primeraná jeho kvalite.

Pozitíva

Nádoba na vodu
Kompaktné rozmery
Kvalita materiálu a spracovania

Negatíva

Pretekanie vody

Typ: elektrický beztlakový ● Príkon: 2 kW ● Energetická trieda: A ● Objem: 5 l ● Umiestnenie: vertikálne, pod odberové miesto ● Krytie: IP24 ● Rozmery ( v x š x h): 39 x 25,6 x 21,3 cm ● Hmotnosť: 3,5 kg

Pre náročných

Protherm Panda TG 27

Plynový prietokový ohrievač vody, tepelný výkon 5,2 – 26,2 kW, krytie IPX5D, teplota 38 – 60 °C, prietok 2,5 – 12 l/min., spotreba plynu 2,8 m3/h

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na prvý pohľad vás môže odplašiť vysoká cena, ktorá je však pri plynových ohrievačoch typická. Plynový ohrievač vody je aj napriek vyšším vstupným nákladom efektívnejší a vyžaduje si aj nižšie náklady na spotrebu energie. Ak máte prípojku zemného plynu, prípadne propán-bután vo fľašiach, môžete sa obzrieť po modeli plynového ohrievača vody Protherm Panda TG 27.

Panda ohrievač patrí do radu nových prietokových ohrievačov s Low NOx technológiou v Turbo verzii, ktoré spĺňajú podmienky smernice ErP. Verzia Turbo zabezpečuje odvod spalín cez dymovod. Nepotrebujete mať ani klasický komín, postačuje odťah spalín cez stenu. Srdcom tohto ohrievača je výmenník teplej vody, ktorý je jednou z najviac zaťažovaných častí. Tepelný výmenník je vysoko účinný a dokonca minimalizuje spotrebu plynu.

Elektronicky regulované nastavenie výkonu a teploty zabezpečuje stabilnú a príjemnú teplotu vody aj počas dlhšieho sprchovania. Teplá voda je zaistená aj pri malých prietokoch a nízkom tlaku vody. Minimálny tepelný výkon dosahuje 5,2 kW a maximálny 26,2 kW. Teplota vody môže mať od 38 do 60 °C.

Vďaka malým rozmerom môžete tento ohrievač umiestniť kamkoľvek. Typickou možnosťou je inštalácia nad vaňu alebo umývadlo. Vzhľadovo pôsobí moderne a prispieva k tomu aj podsvietený dotykový displej. Za zmienku stoja tiež viaceré funkcie, z ktorých spomenieme napríklad režim plnenia vanesamozapaľovač či poistku.

Pokiaľ patríte k náročným zákazníkom a nevadia vám vyššie investície, plynový ohrievač vody môže byť pre vás skvelou voľbou. Treba si však uvedomiť, či vám táto investícia za to stojí a či naozaj potrebujete takéto výkonné zariadenie. Na bežné umývanie vám postačí aj elektrický prietokový ohrievač, napríklad Elíz EL 51 alebo bojler Mora BTOM 5 P. Od modelu Protherm Panda TG 27 vás neodhovárame, práve naopak, kúpu vám môžeme odporučiť. Je výkonný, ohreje vodu do kuchyne aj do celej kúpeľne a navyše disponuje mnohými užitočnými funkciami.

Pozitíva

Kvalitný a výkonný
Mnohé funkcie
Verzia Turbo

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Typ: plynový turbo ● Tepelný výkon: 5,2 – 26,2 kW ● Teplota: 38 – 60 °C ● Prietok: 2,5 – 12 l/min. ● Spotreba plynu: 2,8 m3/h ● Elektrické krytie: IPX5D ● Rozmery ( v x š x h): 68,2 x 35,2 x 26,6 cm ● Hmotnosť: 21,4 kg

Hakl 3K-DL 15

Elektrický tlakový prietokový ohrievač vody, výkon 5 – 15 kW, umiestnenie nad alebo pod umývadlo, krytie IP24, energetická trieda A

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Model Hakl 3K-DL 15 je elektrický tlakový prietokový ohrievač vody. Pokiaľ máte záujem o prietokové ohrievače beztlakové, obzrite sa po modeloch Clage M7 SMBHakl PM-B 135 či Elíz EL 51. Výhodou tlakových ohrievačov vody je to, že majú väčší prietok a môžu vytvárať teplú vodu pre viacero odberných miest.

Hakl 3K-DL 15 ocenia všetci zákazníci, ktorí požadujú okamžitý a neobmedzený ohrev teplej vody vo veľkom množstve bez nutnosti zásobníkového ohrevu. Ohrievač ponúka vysoký výkon, od 5 až do 15 kW. Navyše aj napriek vysokému výkonu nepreťažuje elektrickú sieť. Výkon je rozložený zapojením na trojfázový elektrický rozvod. Samozrejmosťou je aj plynulé zvyšovanie alebo znižovanie príkonu výhrevných špirál, ktoré oceníte nielen pri používaní drezovej a sprchovej batérie, ale aj v zimnom a letnom období.

Nepochybne, určite vás zaujíma aj ekonomická stránka tohoto modelu. Keďže sa automaticky mení výkon ohrievača, zároveň sa tým šetria vaše náklady. Model je úsporný a energeticky efektívny, zaradený do triedy A. Do pozornosti dávame aj podsvietený dotykový displej, ktorý meria celkovú spotrebu elektrickej energie a litre vody.

Nielen ekonomická prevádzka či informatívny podsvietený displej svedčia o technickej vyspelosti tohoto modelu, ale aj patentovaný ohrev Dry Heating. Ide o suchý ohrev, ktorý sa pýši tým, že minimalizuje usádzanie vodného kameňa a tým aj prepálenie výhrevnej špirály. Ohrev vody je zabezpečený telesom uloženým v ochrannom puzdre, ktoré nie je v priamom kontakte s vodou. Ohrevný blok sa nazýva Long Life Technology a vyznačuje sa dlhou životnosťou.

Myslíme, že vás už ďalej o kvalite, funkciách či technologickej vyspelosti presviedčať nemusíme. Tento model, aj keď nie je príliš známy, je veľmi kvalitný a u spotrebiteľov obľúbený. Napriek výkonnosti je úsporný, čo je veľké plus. Ponúka mnoho funkcií, jednoducho sa inštaluje i nastavuje. Z nášho pohľadu je veľmi dobrou voľbou, dostanete silný výkon za primeranú cenu. Určite si však na začiatok premyslite, či potrebujete takéto výkonné zariadenie, alebo vám postačí jednoduchšie a lacnejšie.

Pozitíva

Technologická vyspelosť
Vysoký výkon
Teplá voda pre viacero odberných miest

Negatíva

Vyššia cena

Typ: elektrický tlakový ● Príkon: 5 – 15 kW ● Energetická trieda: A ● Umiestnenie: zavesený zvislý, pod umývadlom, nad umývadlom ● Krytie: IP24 ● Rozmery ( v x š x h): 40,5 x 26 x 10,5 cm ● Hmotnosť: 5,7 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Náš test prietokových ohrievačov vody sme sa snažili spracovať čo najkomplexnejšie, aby si mohol vybrať každý. V teste ste sa mohli stretnúť s produktami odlišného typu i ceny. Ak ste zatiaľ medzi nami vybranými modelmi nenašli taký, ktorý by spĺňal všetky vaše požiadavky, nezúfajte. Pripravili sme si pre vás ešte bonus, v podobe ďalších zaujímavých produktov. Podobne ako v kompletných recenziách aj tu nájdete tipy na kvalitné a výkonné zariadenia s rozdielnymi parametrami. Predstavíme vám ich v krátkosti nižšie.

Do sprchy na bežnú hygienu, v kuchyni, kúpeľni alebo v kancelárii vám bude postačovať elektrický prietokový ohrievač Hakl MK1 135. Spomenuli sme bežné používanie, pretože jeho výkon 3,5 kW zabezpečí len základné potreby. Pri silnom prúde by voda nemusela byť dostatočne teplá. Hoci ide o tlakový ohrievač, je vhodný na zapojenie len jedného odberového miesta. Vzdialenosť ohrievača od vodovodnej batérie by nemala presahovať 5 metrov. Hoci výkonne nie je najlepší, na bežné využitie si ho spotrebitelia pochvaľujú.

Problém s teplou vodou, či už v domácnosti, na chate alebo vo firme, vyrieši aj model Elíz ELX 10. Je to elektronicky riadený prietokový ohrievač s tlakovou prevádzkou a hydraulickým spínaním. Ponúka vysoký príkon, až 10 kW a je vhodný pre jedno alebo viacero odberných miest. Ohrev vody prebieha v momente, keď voda preteká ohrievačom, čím dochádza k spotrebe energie len počas procesu ohrevu vody, takže je ohrievač energeticky efektívny a zaradený do triedy A. Vami požadovanú teplotu si môžete nastaviť od 40 do 60 °C. K benefitom ohrievača patrí podsvietený dotykový LCD displej, ktorý disponuje tlačidlom zapnutia a vypnutia ohrevu.

Cenovo vyšší, no za to výkonnejší ohrievač Stiebel Eltron 236745 ponúka výkon 18, 21 alebo až 24 kW. Tento elektronicky riadený prietokový ohrievač je schopný ohriať vodu až na 55 °C. Strach z popálenia mať nemusíte, disponuje totiž ochranou proti popáleniu. Teplotu na stupeň presne si môžete nastaviť pomocou otočného regulátora. Nastavenú teplotu vám bude potom ukazovať LCD displej. Keďže ide o silnoprúdový prietokový ohrievač, jeho prevádzka si bude vyžadovať pripojenie vysokého napätia, ktoré môže vykonávať len skúsená osoba.

Ďalším modelom je ohrievač českého výrobcu, ktorý je známy po celej Európe. Je ním kompaktný, elektrický prietokový ohrievač vody značky Dražice HA DR T 155. Aj keď je to tlakový ohrievač, je vhodný len pre jedno odberné miesto. Výkon vykurovacieho telesa si môžete zvoliť sami, na výber máte 3,5, 4,5 a 5,5 kW. Prístroj disponuje elektronickou ochranou proti prehriatiu vykurovacieho telesa. Je vhodný na pripojenie k bežným vodovodným batériám.

Pokiaľ vás neodradia vyššie vstupné náklady, obzrite si model Protherm Panda 19 IOG mini. Tento plynový prietokový ohrievač je vysoko účinný v ohreve teplej vody. Výrobcovia tomuto modelu zlepšili mnohé parametre v porovnaní s predchádzajúcou verziou. Ohrievač vám komfortne poskytne teplú vodu aj pri malých prietokoch nízkom tlaku vody. Výkon a teplotu umožňuje prístroj nastaviť si manuálne. Signalizácia stavu je zabezpečená LED diódou.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Rozhodujúcim parametrom pri výbere akéhokoľvek produktu môže byť miera predajnosti. Na tento parameter sme pri zostavovaní nášho testu najlepších prietokových ohrievačov vody prihliadali aj my. Vypovedá totiž o popularite medzi zákazníkmi a často práve najpredávanejšie modely bývajú najviac recenzované. Pokiaľ vás zaujíma a chcete vedieť, ktoré prietokové ohrievače aktuálne dominujú na našom trhu, v tom prípade neprehliadnite nasledujúcu tabuľku. Nachádza sa v nej priebežne aktualizovaný prehľad najpredávanejších modelov na portáli Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Protherm Panda 24 IOG 5* Zobraziť produkt
HAKL MK1 135 5* Zobraziť produkt
Elíz Euro EL 51 5* Zobraziť produkt
HAKL 3K DL 15 5* Zobraziť produkt
HAKL MK2-209 5* Zobraziť produkt

Ide o užitočné zariadenia, ktoré sú pri správnom používaní veľmi efektívne a úsporné. Prietokové ohrievače vody si od svojho vzniku prešli dlhým vývojom. Dnešný trh už ponúka viacero typovs rôznymi parametrami funkciami. Vybrať si z množstva modelov jeden ideálny je časovo náročné. Ak ste laik, určite vám pomôže si preštudovať aspoň základné parametre, na ktoré by ste sa pri výbere mali zamerať. Pri sekcii hodnotených parametrov sme vám ich už raz spomenuli. V ďalšej časti nášho testu sa im však budeme venovať detailnejšie. Prevedieme vás postupne všetkými typmi, vlastnosťami aj funkciami. Veríme, že vám náš sprievodca výberom pomôže vybrať si ten najlepší model pre vás.

Ako vybrať prietokový ohrievač vody

  • Typ ohrievača
  • Príkon/Výkon
  • Rýchlosť ohrevu vody
  • Tlakové a beztlakové ohrievače
  • Rozmery a hmotnosť
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Elektrický alebo plynový?

Prvou otázkou, ktorú by ste si pred výberom mali položiť je, aký typ ohrevu zvolíte. V zásade sa prietokové ohrievače delia na elektrické alebo plynové. Oba typy majú svoje pre a proti, preto by ste tento parameter mali dôkladne zvážiť.

Elektrický prietokový ohrievač vody

V súčasnosti je najobľúbenejším riešením práve elektrický prietokový ohrievač. Pri týchto typoch si potom musíte vybrať z dvoch princípov riadenia prevádzky, a to hydraulický alebo elektronický. Následne si môžete vybrať z dvoch možností typu konštrukcie, konkrétne tlakový alebo beztlakový ohrievač. Každý používateľ si tak môže vybrať variant, ktorý mu najviac vyhovuje. Prvou výhodou tohto typu je nižšia predajná cena oproti plynovým. Vďaka elektrickému prietokovému ohrievaču môžete mať teplú vodu prakticky všade tam, kde nechýba elektrická prípojka. Modely s najnižším výkonom dokonca stačí zapojiť do bežnej elektrickej zásuvky. Naopak, vysoko výkonné ohrievače určené pre viacero odberných miest potrebujú trojfázový elektrický prúd (400 V). Následne po zapojení tento typ dokáže ohriať vodu na 30 až 60 stupňov. Niektoré zariadenia umožňujú regulovať teplotu pomocou displeja či voliť výkon niekoľkostupňovou stupnicou. Vo všeobecnosti platí, že elektrické modely sú jednoduchšie na používanie a bezpečné na ovládanie. Ich nevýhodou môžu byť vyššie náklady a slabší výkon.

Plynový prietokový ohrievač vody

Plynové ohrievače na vodu sú efektívnejšie a vyžadujú nižšie náklady na spotrebu energie. Nevýhodou sú však vyššie vstupné náklady, čiže cena, ktorá môže byť niekoľkonásobne vyššia v porovnaní s elektrickými modelmi. Takisto je s týmto typom spojená zložitejšia prevádzka zariadenia. Zdrojom pre tento typ môže byť buď zemný plyn, alebo propán-bután vo fľašiach. V obidvoch prípadoch myslite potom na odťah spalín. Na trhu nájdete modely, ktoré spaľujú plyn s odťahom do komína, s odťahom cez stenu alebo bez odťahu spalín. Nevyhnutnosť pripojenia ku komínu sa týka hlavne modelov, ktoré majú silný výkon. Počítajte teda ešte s dodatočnými nákladmi v podobe pravidelných revízií komína či pri samotnej montáži. Tú môže vykonať len odborný pracovník. V konečnom dôsledku z toho vyplýva, že síce sú tieto zariadenia omnoho efektívnejšie, zvážiť si musíte sami, či vám stoja za vyššiu investíciu.

Plynový prietokový ohrievač vody

Príkon/výkon

Ďalším dôležitým parametrom po výbere typu je výkon ohrievača. Tento parameter je kľúčový a na základe neho zistíte, na aké podmienky je vhodný. Výkon je daný príkonom ohrievača. V závislosti na tom, kde a ako chcete prietokový ohrievač používať, je dobré vybrať taký, ktorý má pre vaše potreby optimálny príkon a nebude vám odoberať zbytočne veľké množstvo energie. Uvedieme si konkrétne príklady, aký výkon vám postačí na aké činnosti:

  • príkon okolo 3,5 kW – bežné umývanie rúk,
  • príkon aspoň 6 kW – sprchovanie,
  • príkon aspoň 10 kW – kúpanie vo vani.

Čím je príkon vykurovacieho zariadenia vyšší, tým zvládne ohriať viac vody za minútu. Väčšinou ide o hodnoty približne od 1,5 do 2,5 litra. Plynové modely dokážu zvládnuť aj 10 litrov za minútu. Rátajte však s tým, že príkonom vzrastá spotreba elektriny, preto sú vhodné len na občasné použitie.

Rýchlosť ohrevu vody

Od typu a príkonu ohrievača potom závisí ďalší dôležitý parameter, ktorým je rýchlosť ohrevu vody. Ide o čas, za ktorý je ohrievač schopný dodať teplú vodu. Prietokové ohrievače ohrievajú vodu až po zapnutí kohútika, no aj napriek tomu sa nemusíte báť dlhého čakania. Pokiaľ máte zariadenie umiestnené pri batérii, doba ohrevu je merateľná v sekundách. Ak máte ohrievač napojený na viacero odberných miest, doba čakania sa zvýši, ale nie príliš. Keď bude voda dostatočne nahriatá, u mnohých modeloch sa rozsvieti kontrolka.

Tlakový, či beztlakový?

Ohrievače sa delia taktiež podľa typu konštrukcie. Stretnete sa s tlakovými a beztlakovými prietokovými ohrievačmi vody.

Tlakové prietokové ohrievače vody

Sú určené pre zásobovanie viacerých odberných miest. Ich výhodou je vyšší prietok, ktorý zvyšuje komfort pri používaní teplej vody. Na rozdiel od beztlakových sa k nim dá pripojiť akákoľvek vodovodná batéria.

Tlakový ohrievač vody

Beztlakové prietokové ohrievače vody

Druhým typom prietokových ohrievačov sú beztlakové modely. Tieto slúžia na odber vody len z jedného odberného miesta. Potrebujú špeciálnu beztlakovú batériu, ktorá býva často už v balení. Myslite však na to, že tento typ ohrievača nie je určený k trvalému zaťaženiu vodným tlakom. Postačí vám pri umývaní rúk či riadu, no pri používaní sprchy by sme odporúčali voliť radšej tlakový ohrievač. Najviac sa tento typ používa na toaletách, v kancelárskych priestoroch, v dielňach, ordináciách alebo v kozmetických salónoch.

Rozmery a hmotnosť

Rozmerovo sú si prietokové ohrievače veľmi podobné. Veľkosť a hmotnosť patria k najpozitívnejším stránkam týchto zariadení. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou a malými rozmermi. Zvyčajne ide o malú „krabičku" s váhou 1 až 2 kg a veľkosťou okolo 10 x 20 x 30 cm. Samozrejme, musí ísť o čisto prietokový ohrievač, keďže bojlery sú rozmermi a hmotnosťou o dosť väčšie. Takisto do tohoto popisu nepatria ani plynové ohrievače. Tie sú rovnako rozmerovo aj hmotnosťou väčšie. Pokiaľ by ste chceli ohrievač čo najviac zakryť, tak v ponuke u výrobcov nájdete mini modely, ktoré sú už súčasťou batérie. Od takýchto malých modelov však nečakajte prílišný výkon.

Rozdiel u prietokových ohrievačov vody môže byť daný ich konštrukciou, ktorá je buď na šírku, alebo na výšku. Pod drez či umývadlo sa skôr umiestňujú ohrievače na šírkuna výšku sa zas hodia nad batériu. Väčšina ohrievačov vody sa inštaluje vo zvislej polohe – vývody vedú zvisle dolu alebo hore. Horizontálne umiestnené ohrievače sa používajú vo väčších prevádzkach a pre bežný trh nie sú dostupné.

Vyššia cena, vyšší výkon

Cena prietokových ohrievačov závisí hlavne od typu, výkonu a funkcií zariadenia. Kým najlacnejšie modely zoženiete od 60 eur, cenovka tých najdrahších sa môže vyšplhať až k 1 000 eurám. Čím sa jednotlivé modely líšia, keď je cenové rozpätie také vysoké?

V najnižšej cenovej kategórii, približne do 150 eur, zoženiete len základné modely elektrických prietokových ohrievačov. Sú určené pre jedno odberové miesto a zásobia vás teplou vodou len na základné účely, ako umývanie rúk či riadu. Ich hlavnou charakteristikou je nízky výkon. Často ide o beztlakový typ ohrievača vody, ktorý sa dodáva s batériou.

So zvyšujúcou cenou sa zvyšuje aj ponuka na trhu. V cene okolo 300 eur už zoženiete výkonné modely, ktoré ponúkajú väčší objem teplej vody za minútu. Taktiež ide zväčša o elektrické prietokové ohrievače alebo bojlery. Niektoré z nich umožňujú pripojenie na viacero odberných miest. Tieto modely už využijete na sprchovanie či iné aktivity, ktoré si vyžadujú väčší prúd vody. Drahšie ohrievače často disponujú mnohými užitočnými funkciami.

Najdrahšie modely prietokových ohrievačov sú hlavne plynové. V cenovej kategórii od 300 eur vyššie sa stretnete aj s elektrickými modelmi, ktoré ponúkajú nadpriemerný výkon. Ohrievače zvládnu dodať teplú vodu viacerým odberným miestam. V popise drahších zariadení nájdete informácie o tom, že sú vyrobené z kvalitnejších a odolnejších materiálov, ktoré zaručujú dlhú životnosť.

U spotrebiteľov sú obľúbené značky Hakl, Elíz či Dražice

Okrem ceny sú dôležití výrobcovia, s ktorými máte istotu overenej kvality. Prietokové ohrievače vody patria k špecifickým zariadeniam, ktorých výrobou sa zaoberá obmedzené množstvo výrobcov. Prinášame vám pár odporúčaní na kvalitné a overené značky, s ktorými neurobíte krok vedľa. Napríklad závody Dražice sú najväčším výrobcom ohrievačov vody v Českej republike a sú dokonca známe po celej Európe. Krok vedľa určite nespravíte ani s produktom slovenskej značky Hakl. Firma s viac ako 20-ročnými skúsenosťami si na našom trhu vybudovala pevné miesto. Za zmienku stojí i ďalšia slovenská spoločnosť, a to konkrétne firma Elíz. Na trhu je od roku 1991 a špecializuje sa na predaj a distribúciu ohrievačov vody a vykurovacej techniky. Tradičným českým výrobcom elektroniky je aj značka Mora alebo AEG.

Otázky a odpovede – FAQ

Výber prietokového ohrievača vody nepatrí k najľahším, avšak veríme, že vám s výberom náš test pomohol. Pokiaľ ste sa nedozvedeli všetko, čo vás o výbere tohoto zariadenia zaujíma, využite možnosť sa nás opýtať. Vašu otázku nám môžete položiť v komentári. Poteší nás i váš názor či recenzia vami odskúšaného produktu. Pred tým máte však možnosť prejsť si ešte sekciu najčastejšie kladených otázok, v ktorej možno nájdete tú vašu.

Na túto otázku nenájdete presnú odpoveď, pretože záleží na rôznych faktoroch. Životnosť ohrievača záleží na odolnosti vykurovacieho materiálu proti vodnému kameňu a korózii. V ideálnom prípade by malo byť vykurovacie teleso keramické a umiestnené v špeciálnej nádrži. Životnosť pri tomto type bude určite mnoho rokov.

Obe zariadenia vám dodajú teplú vodu, no obe majú svoje výhody a nevýhody. Výhodou prietokových ohrievačov je to, že vodu ohrievajú priebežne a teplá voda sa ohrieva až pri púšťaní, čo zabezpečí nízke tepelné straty. Ohrev si môžete nastaviť na požadovanú teplotu, majú malé rozmery a nižšiu cenu. Tieto typy sa hodia na chaty, chalupy či do garáže, kde nepotrebujete toľko vody. Ich nevýhodou je, že sú vhodné skôr k tvorbe menšieho množstva teplej vody a taktiež majú pri výkone pomerne vysoké nároky na príkon. Nad bojlerom uvažujte vtedy, ak potrebujete väčšiu zásobu teplej vody a máte vytvorený priestor na jeho umiestnenie. Jeden bojler vám vystačí pre celú rodinu. Má malý príkon a využijete ho nielen na malé umývanie, ale aj pri sprchovaní a podobne. Za nevýhodu považujeme vyššiu cenu, obmedzenú kapacitu vody, veľké rozmery a nutnosť ohrievania v predstihu.

Prietokové ohrievače môžete podľa vašich preferencií a priestorových možností umiestniť kamkoľvek. Väčšina modelov sa umiestňuje v zvislej polohe. Najčastejšie miesta umiestnenia sú nad umývadlo, pod umývadlo, do sprchy, zavesené na stenu alebo priamo na batériu.

Údržba elektrických prietokových ohrievačov je jednoduchá. Zložitejšia a nákladnejšia je údržba v prípade plynových ohrievačov vody. Tie vyžadujú pravidelnú revíziu ohrievača aj komína. Túto údržbu nesmiete zanedbávať, pretože si tak skrátite životnosť ohrievača a dokonca zanedbaná údržba môže ohroziť vaše zdravie.

Na túto otázku sa taktiež nedá presne odpovedať, všeobecne platí, že čím je zariadenie výkonnejšie, tým viac energie spotrebuje. Pri každom modeli si všímajte energetický štítok výrobku. Na ňom sa dozviete nielen energetickú triedu, ale aj približnú spotrebu elektrickej energie za rok. Všeobecne vyššie náklady budú mať elektrické prietokové ohrievače a lacnejšie plynové. Prietokové ohrievače majú však výhodu nad bojlerom, že výkon sa spúšťa až pri zapnutí kohútika, čiže spotreba závisí od vášho používania.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Bojlery

Vaše hodnotenie:
(91.4%)

Komentáre
Tono 05.Dec.2022

Môžem potvrdiť kvalitu produktu Clage M7 SMB. Prvotná inštalácia bola jednoduchá a rýchla a keďže ide o kompletnú sústavu, hneď som sa mohol pustiť do inštalácie a potom do následného používania. Ohrievač mám umiestnený nad drezom. Je to malé zariadenie, ktoré pekne vyzerá a vôbec nepôsobí rušivo. Šterí mi čas, vodu aj energiu. Ide o beztlakový ohrievač, prevádzka je bezúdržbová, takže z mojej strany veľká spokojnosť.

Odpovedať

Karol 05.Dec.2022

Elíz EL 51 je za veľmi dobrú cenu, pekne vyzerá a montáž je rýchla a jednoduchá. Ak nemáte centrálny rozvod tepla, určite ho oceníte. Je určený na beztlakové pripojenie pre jedno odberné miesto s inštaláciou nad umývadlo alebo kuchynský drez. Ohrievacie telesá sú skryté, preto sú chránené pred usadzovaním sa vodného kameňa.

Odpovedať

Radek 06.Dec.2022

HAKL PM-B 135 3,5 kW je spoľahlivý prietokový ohrievač, s výberom som spokojný. Ovládanie je jednoduché a údržba rovnako. Dizajn je príjemný, nepôsobí rušivo. Pomer ceny a kvality je zaujímavý, za mňa dobrý. Som rád, že k montáži aj obsluhe bol zrozumiteľný návod. Používam ho na chalupe, kam chodievame na víkend. Pre umývanie riadu a podobne... úplne postačuje. Nemám žiadne pripomienky.

Odpovedať

Jano 06.Dec.2022

Mora BTOM 5 P je malý, ale výkonný beztlakový ohrievač. Objem je len 5 litrov, ale to stačí. Montuje sa pod umývadlo a nastavenie teploty je do 75 stupňov Celzia. Som spokojný.

Odpovedať

Milan 07.Dec.2022

Síce drahší, ale výkonný je Protherm Panda 19 IOG mini. Ide o plynový prietokový ohrievač s vysokou účinnosťou ohrevu teplej vody. Plus je, že prevádzka je možná bez nutnosti pripojenia na elektrickú sieť. Nutný je však odvod spalín do komína. Nastavenie výkonu aj teploty je manuálne a plynulé. Za mňa spokojnosť.

Odpovedať

Dominik 08.Dec.2022

Hakl 3K-DL 15 mi poskytuje veľkú úsporu elektrickej energie oproti klasickým bojlerom. Montáž bola jednoduchá a nastavenie teploty vody je super. Plusom je dobré technologické spracovanie, vysoký výkon aj teplá voda pre viacero odberných miest. Cena je síce vyššia, ale oplatí sa.

Odpovedať

Miloš 18.Dec.2022

V predajni nám poradili Elíz EHT 3.5, inštalácia je možné vodorovne aj zvisle. Rovnako umiestnenie je možné pod aj nad odberné miesto. Je to pomerne lacný elektrický prietokový ohrievač. Príkon 3.5 kW postačuje. Inštalácia bola jednoduchá, ohrev vody je rýchly. S výberom som spokojný.

Odpovedať

Dalibor 20.Jan.2023

Za tú cenu je celkom fajn Verk 15731. Plusom je schopnosť určovať teplotu vody rýchlosťou prietoku vody a to aj keď je k dispozícii len jeden prívod vody. Je to super, ak máte pripojenie na sprchu cez jedno vodovodné potrubie, takto si môžete regulovať prietokom vody teplotu. Pri výkonnejších ohrievačoch by to nebolo možné.

Odpovedať

Tomino 06.Mar.2023

máme Elíz Euro EL 52, no zatiaľ krátko, aby sme ho vedeli komplexnejšie posúdiť. cena bola dobrá a elíz je dobrá značka, tak verím, že nám bude dobre slúžiť. tento model sa montuje priamo nad odberné miesto.

Odpovedať

Marek P. 08.Mar.2023

Elíz Euro EL 42 má malé rozmery, preto nepôsobivý rušivo a nezabral mi v kúpeľni veľa miesta. Montáž bola jednoduchá, no troška mi vadí, že teplá voda je na pravej strane, skôr som bol zvyknutý na ľavú. Spotreba energie je malá, no vzhľadom na cenu rátajte s tým, že ohrev vody nebude najrýchlejší. Hodí sa namontovať tam, kde nepotrebujete veľa teplej vody a kde bude odber vody nepravidelný.

Odpovedať