Repasované notebooky

Repasované notebooky Apple, Dell, Lenovo aj Asus – skúsenosti, recenzie. Oplatia sa? Sú lacné?

Notebook je užitočný pomocník nielen na bežné domáce používanie, ale aj do práce, na štúdium či relax v podobe hrania hier. Jeho nespornou výhodou je prenosnosť i batéria, vďaka ktorej viete pracovať bez napájacieho zdroja. Za posledné roky sa tieto prístroje stali pre mnohých neodmysliteľnou súčasťou života. Preto sa na trhu stretnete so stovkami modelov, ktoré sa delia podľa použitia, operačného systému, uhlopriečky, dizajnu a iných kritérií.

Publikované: 13.03.2023
Aktualizované: 07.06.2023
Obsah článku:

Ak premýšľate nad kúpou notebooku a potrebujete poradiť, máme pre vás pripravený článok Ako vybrať správny notebook, v ktorom sa tejto problematike dopodrobna venujeme. Pokiaľ však nechcete investovať veľa peňazí do nového notebooku, riešením pre vás môže byť kúpa repasovaného zariadenia. Ak ste o tomto druhu notebooku ešte nepočuli, nižšie vám predstavíme všetky jeho výhody, ale aj nevýhody.

Čo je repasovaný notebook?

Stretli ste sa už s pojmom refurbished notebooky? Ide práve o spomínané repasované či renovované zariadenia. To znamená, že notebook už predtým niekto vlastnil, no po jeho používaní ho predal certifikovanej spoločnosti, ktorá zariadenie obnovila do najlepšieho možného stavu. Notebook vyčistila, vymenila niektoré komponenty, zvýšila životnosť batérie, renovovala klávesnicu a prípadne konfiguračne upravila. Po tomto procese je prístroj takmer ako nový, samozrejme, môže mať známky opotrebovania v podobe škrabancov a rýh. To však nemá vplyv na jeho výkon a technickú stránku.

Výhodou je, že nejde o zariadenia kúpené od jednotlivcov, ale od spoločností, ktoré sú zvyknuté na to, že pracujú na najnovších modeloch a práve preto ich často vymieňajú. V ponuke repasovaných notebookov nájdete zvyčajne modely najvyšších tried, ktoré sú vyrobené z oveľa kvalitnejších materiálov ako klasické notebooky, majú odolné pánty, dobré chladenie, širokú konektivitu a ďalšie nadpriemerné vlastnosti. Tieto notebooky mávajú spravidla dlhšiu životnosť než bežné spotrebiteľské notebooky. Za zmienku stojí i cena, ktorá dokáže byť nižšia až o 75 % z pôvodnej ceny týchto prémiových business notebookov. Ich pôvodná hodnota sa pohybuje okolo 2 000 eur, čo sa odráža na celkovom prevedení a kvalite zariadenia. Repasované však nemusíte nájsť len notebooky, ale aj počítače, monitory či telefóny.

Čo to je repasovaný notebook

Ako prebieha repasovanie

Možno si poviete, že nie je rozdiel medzi repasovaným počítačom a počítačom kúpeným od jednotlivca z inzerátu, no opak je pravdou. Pokiaľ vám neprekáža možnosť kúpy používaného notebooku, určite odporúčame skôr repasované zariadenia. Nielenže sú tieto produkty v oveľa vyššej kvalite ako bežne používané notebooky, ale máte k ním aj istú záruku a technika je pred predajom riadne otestovaná a vyčistená. Riziko prejavenia chyby je tak veľmi malé, pričom jednotlivec predáva svoje zariadenie často až vo chvíli, keď sa začínajú prejavovať chyby.

Prejdime si ešte v skratke, cez aké fázy prejde notebook, kým bude určený na kúpu:

Profesionálne spoločnosti sa snažia, aby produkt vyzeral ako nový. V záujme dosiahnutia čo najdlhšej životnosti sa na začiatku procesu odstraňuje prach a nečistoty zo zariadenia. Väčšie spoločnosti sa dokonca venujú aj prefarbovaniu repasovaných zariadení. Všeobecne však platí, že bezchybný vzhľad počítača nezaručí jeho kvalitu a výkonnosť, preto dôležitejším procesom je testovanie. Kontroluje sa konfigurácia, kvalita obrazu a zvuku, výdrž batérie, rýchlosť načítania, funkčnosť portov atď. Pokiaľ je niektorý z komponentov nedostatočný, spoločnosť ho nahradí novším a výkonnejším. Na záver prichádza na rad kategorizácia a nastavenie adekvátnej ceny.

Nový alebo repasovaný?

Distančné vzdelávanie, práca z domu, trávenie voľného času či jednoducho bežné vyhľadávanie informácií. To všetko sú dôvody, pre ktoré by ste mali určite premýšľať nad kúpou notebooku. Otázkou ostáva, či je v dnešnej dobe lepšie siahnuť po novom zariadení alebo po repasovanom. Obe možnosti totiž ponúkajú svoje silné stránky. Avšak z pohľadu ceny ide o zásadný rozdiel. Kým nový notebook v cene približne 350 eur ponúka len základnú výbavu a nízky výkon, repasované zariadenia v tejto cene sú výkonné a ich kvalita dosahuje vyššiu úroveň.

V súčasnosti už nový notebook nemusí byť synonymum najvyššej kvality. Pokiaľ chcete vyslovene kvalitný a výkonný notebook, musíte jednoducho zainvestovať. Preto z finančného hľadiska je lepšou voľbou repasované zariadenie. Jeho cena sa odvíja od reálneho stavu komponentov. Kúpou takéhoto notebooku môžete ušetriť 500 až 1 000 eur oproti jeho bežnej cene pri uvedení na trh.

Ďalšou výhodou refurbished notebookov oproti bežným notebookom je kvalita použitých materiálov. Sú oveľa kvalitnejšie a odolnejšie, často majú hliníkový alebo karbónový kryt, zatiaľ čo bežné notebooky sú vyrobené prevažne z plastu. Dôležité je tiež použitie kvalitných materiálov na pántoch, ktoré zabezpečujú, aby sa notebook pri pravidelnom otváraní nezničil.

životnosť mať strach taktiež nemusíte, repasované notebooky boli vytvorené na obdobie dlhé 8 – 10 rokov. V prípade, že sa v zariadení objaví chyba, nebude problémom ju odstrániť. Rovnako môžete zvyčajne bez problémov upgradovať pamäť RAM, vymeniť harddisky alebo ďalší hardware.

Za zmienku stojí i dôležitý fakt, že kúpou repasovaného notebooku nešetríte len svoju peňaženku, ale aj životné prostredie. Recyklovaním použitých zariadení dávate šancu stále funkčným notebookom, ktoré by za obvyklých okolností boli vyhodené. Výroba novej elektroniky nie je voči prírode práve šetrná, preto ak vám nie je ekologická téma ľahostajná, repasovaný notebook môžete používať bez výčitiek svedomia.

Mnohí používatelia preferujú nové notebooky práve preto, že sú v top stave, nikto ich pred nimi ešte nepoužíval a nemajú ani žiadne známky opotrebovania. S týmto názorom súhlasíme, no na druhej strane tento fakt nemá na kvalitu a výkon žiaden vplyv. Pokiaľ vám vyslovene neprekáža kúpa už používaného notebooku a dávate šancu tejto možnosti, repasované notebooky môžu byť dobrou voľbou.

Nový alebo repasovaný notebook

Ako je to so zárukou?

Zvyčajne pri nákupe používaných produktov od jednotlivcov sa na zariadenie neviaže žiadna záručná doba. V prípade repasovaných zariadení je pravdou opak. Na repasované notebooky získate záruku rovnako ako pri kúpe nových zariadení. Jej dĺžka však závisí od konkrétneho predajcu. Štandardne, spoločnosti predávajúce repasované zariadenia poskytujú najčastejšie 1- alebo 2-ročnú záruku. V prípade, že sa vám produkt pokazí ešte v záručnej dobe, môžete ho dať spoločnosti opraviť bez ďalších nákladov.

Možné nevýhody repasovaných notebookov

Naším cieľom nie je refurbished notebooky propagovať, ale priniesť vám pravdivé informácie a pomôcť vám s nákupom. K reálnemu zváženiu tohoto typu zariadenia vám určite pomôže zhrnutie možných nevýhod. Ak vám vyššie uvedené fakty zmenili pohľad na tento druh zariadení a zvažujete ich kúpu, prejdite si všetky slabšie stránky, ktoré sa s týmito lacnými notebookmi spájajú.   

  • Keďže sú tieto zariadenia už používané, určite na nich môžete nájsť tzv. chybičky krásy. Kým u niektorých modeloch môžu byť nenápadné, u iných sa vyskytujú dosť výrazne. Používaný notebook nikdy nebude vyzerať ako nový. Väčšinou sú modely kategorizované z estetického hľadiska do štyroch skupín, a to Gold, Silver, BronzeBronze-. Notebooky zaradené do najvyššej kvality (Gold) sú z pohľadu vzhľadu skoro bezchybné. V prípade najnižšej kategórie (Bronze-) majú väčšie estetické chyby, môžu byť prasknuté a pod. Tieto produkty sú ponúkané za najnižšiu cenu.
  • Nevýhodou repasovaného počítača môže byť kratšia výdrž batérie. Tento fakt záleží od toho, či má zariadenie originálnu batériu od výrobcu alebo už vymenenú, novú.
  • Niektoré modely môžu mať cudzojazyčne rozloženú klávesnicu. Tento problém sa väčšina spoločností snaží riešiť zmenou klávesnice alebo prelepením znakov na slovenské.
  • Repasovaným notebookom sa vyhnite, ak ste profi hráč a potrebujete zariadenie s rýchlymi reakciami, ktoré zvládne náročné hry bez sekania. Aj keď ide o výkonné zariadenia, na najnovšie hry, ku ktorým potrebujete najnovšiu techniku, vám niekoľkoročné počítače stačiť nebudú. Pokiaľ patríte k nenáročným hráčom, oplatí sa vám pozrieť ponuku repasovaných notebookov, pretože sú oveľa lacnejšie ako nové počítače určené na hranie hier.

Repasovaný notebook možné nevýhody

Dell, Lenovo, Asus, HP, Acer, Toshiba či MacBook?

Máte svoju obľúbenú značku notebookov a nechcete sa jej vzdať? V ponuke sú repasované zariadenia od mnohých uznávaných výrobcov. Začnime populárnou značkou Dell, ktorá patrí do trojice najväčších svetových výrobcov a dodávateľov elektroniky. Notebooky Dell sú výkonné, ľahko ovládateľné a hlavne spoľahlivé zariadenia s vysokým zabezpečením. Sú veľmi obľúbenou voľbou pre študentov aj zamestnancov. Repasovaných notebookov značky Dell nájdete na trhu naozaj mnoho. Vybrať si môžete zo širokého spektra modelov radu Dell Latitude alebo Dell Precision.

K popredným svetovým producentom počítačov a notebookov patrí spoločnosť Lenovo. Či už hľadáte priaznivý pomer ceny a výkonu, hráte hry alebo potrebuje výkonné zariadenie do práce či do školy, notebooky Lenovo sú dobrou voľbou. Repasované notebooky Lenovo nájdete najmä zo série ThinkPad, ktoré patria aktuálne k najobľúbenejším.

Vysoko kvalitné osobné počítače ponúka značka Asus. Jej notebooky majú štýlové dizajnové prevedenie a sú dostupné v mnohých kategóriách. Ocenia ich nielen bežní používatelia, ale aj príležitostní hráči, tvorcovia i študenti. V ponuke repasovaných notebookov Asus dominuje kategória VivoBook. V menšom počte nájdete rady ZenBook, EeeBook, ChromeBook a iné.

Ich počítače a notebooky sa tešia obrovskej popularite. Reč je o americkom výrobcovi Hewlett Packard (HP). Zákazníci po celom svete oceňujú spoľahlivosť a vysoký výkon notebookov HP. Repasované notebooky HP majú na našom trhu široké zastúpenie. Najčastejšie sa môžete stretnúť s biznisovými radami Elitebook a ProBook.

Značka Acer sa zaoberá výrobou a vývojom elektroniky už od roku 1976. Prekvapí vás jej široká ponuka notebookov, z ktorej si dokážu vybrať študenti, hráči, pracujúci i bežní používatelia. Cenová trieda nových notebookov tejto značky nie je síce najvyššia, no výkonné repasované notebooky Acer viete kúpiť na našom trhu za oveľa výhodnejšiu cenu.

Cenovo dostupnou možnosťou sú i notebooky značky Toshiba. Repasované notebooky Toshiba nájdete v niekoľkých modelových radoch. Medzi nimi sú modely Satellite, Tecra, Portégé či Qosmio.

Veľmi obľúbenou kategóriou notebookov sú MacBooky od spoločnosti Apple. Tieto počítače sa od ostatných odlišujú hlavne tým, že využívajú vlastný operačný systém macOS. Po týchto zariadeniach siahajú najmä profesionáli, pretože ich cena sa pohybuje v omnoho vyšších hodnotách. Samozrejme, pokiaľ pre vás vyššia cena nie je prekážkou, určite vám budú skvelým pomocníkom na bežné užívanie, na prácu alebo na štúdium. Svetlou stránkou je, že aj MacBooky môžete kúpiť ako refurbished zariadenia. Ak nechcete platiť vysokú cenu za nový model, táto možnosť vás určite poteší. Repasované notebooky Apple nájdete najčastejšie v Pro verzii, v rôznej kvalite.

Repasovaný notebook značky

Repasovaný notebook za 100 eur?

Nízka cena je jedným z hlavných dôvodov kúpy repasovaného zariadenia. Odvíja sa vždy od značky, kvality zariadenia, parametrov výkonu i miery poškodenia. Cena najlacnejších repasovaných notebookov začína na úrovni 100 eur. Tieto zariadenia však nepatria k najvýkonnejším modelom a môžu mať výrazné známky opotrebovania. V najlacnejšej kategórii sme našli notebooky značky Lenovo, HP či Dell. Odporúčame ich len nenáročným používateľom na bežné používanie. Pokiaľ hľadáte o niečo výkonnejšie zariadenie, v cenovom rozmedzí 200 – 300 eur už nájdete solídne notebooky rôznych značiek, ako Dell, Acer, HP, Lenovo... Potrebujete notebook, ktorý zvládne chod rôznych programov? V tom prípade navštívte cenovú kategóriu okolo 500 eur. V nej sa vyskytujú naozaj výkonné zariadenia, ktoré sú vhodné nielen na štúdium, ale aj na kancelársku či tvorivú prácu. Na cene repasovaného zariadenia sa odráža vzhľad. Ak vám prekážajú známky opotrebovania a záleží vám na vysokom výkone, repasované notebooky nájdete v cene niektorých nových notebookov. Ide o vysokokvalitné notebooky, ktoré nejavia takmer žiadne známky opotrebovania a sú len krátko používané. Cena nového modelu mohla stáť okolo 2 000 – 3 000 eur. Za repasovaný model tak zaplatíte okolo 1 000 eur. Najčastejšie sa v tejto kategórii vyskytujú MacBooky, ale nájdete tu aj notebooky HP, Lenovo, Dell či Acer.

Skúsenosti s repasovanými notebookmi a recenzie spotrebiteľov

Zaujíma vás, aké prevládajú názory na repasované zariadenia u samotných spotrebiteľov? Mnoho ľudí sa stále mylne domnieva, že repasované zariadenia sa rovnajú použitým zariadeniam z druhej ruky. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo u nás tento druh notebookov ešte nie je veľmi populárny. Z dostupných názorov od spotrebiteľov, ktorí majú tieto notebooky vyskúšané, však vyplýva, že na vaše obavy môžete zabudnúť. Na otázku, či je kúpa repasovaného notebooku výhodná, môžeme odpovedať – áno. Za cenu lacného nového notebooku môžete mať staršie – repasované zariadenie s omnoho vyšším výkonom. Najdôležitejšie je si správne vybrať. Rozhodujúca je nielen značka, ale aj model. Pri vybranom modeli si následne všímajte všetky parametre, ako aj stav poškodenia. Výhodou je, že na repasované zariadenia býva 1- alebo 2-ročná záruka, čo považujú za výhodu aj kupujúci. V recenziách sme sa tiež stretli s reálnymi dlhoročnými skúsenosťami s modelmi HP, Lenovo, Dell či Toshiba. Dĺžka používania však záleží od údržby zariadenia. Ak nepatríte k profesionálom a hľadáte výkonný stroj za rozumnú cenu, určite stojí za to sa na tieto notebooky pozrieť.

Otázky a odpovede – FAQ

Veríme, že ste sa po prečítaní nášho článku o repasovaných notebookoch dozvedeli všetko, čo vás zaujíma a čo vám môže pomôcť pri výbere. Pokiaľ to tak nie je a potrebujete doplniť vaše informácie, môžete nás priamo kontaktovať. Nižšie pod článkom máte možnosť vloženia komentára, kde môžete napísať svoju otázku ohľadom repasovaných zariadení. V čo najkratšom čase od nás môžete očakávať spätnú väzbu. Budeme sa tešiť na vaše postrehy či skúsenosti. V nasledujúcich riadkoch si ešte môžete pozrieť odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Áno. Notebook je po zapnutí pripravený na používanie.

Záleží od stavu batérie. Pokiaľ je v notebooku pôvodná batéria, býva najčastejšie v 50 % – 80 % stave. U niektorých notebookoch je však batéria vymenená, v tom prípade funguje na 100 %. Táto informácia by mala byť uvedená pri konkrétnom modeli. Na zariadenie spravidla mávate niekoľkoročnú záruku, čiže v prípade zlého fungovania sa môžete obrátiť na spoločnosť, u ktorej ste zariadenie kúpili.

Repasované zariadenia sú najčastejšie vykúpené z veľkých firiem, ktoré pravidelne obmeňujú staršiu techniku. Môže ísť aj napríklad o predvádzacie zariadenie, ktoré nie je používané takmer vôbec.

Áno sú, treba však hľadať vo vyššej cenovej kategórii. Notebook by mal mať procesor aspoň Intel Core i5 alebo Intel Core i7, operačnú pamäť aspoň 8 GB RAM DDR3 alebo rýchlejší typ DDR4, dobrú grafickú kartu a rýchly SSD disk.

Kvalitné repasované notebooky sa dajú kúpiť v cene okolo 300 eur. Hlavným parametrom je dobrý procesor (Intel Core i5 alebo Intel Core i7). Ďalej závisí od orientácie štúdia alebo práce. Na tvorivé činnosti a modelovanie v 3D programoch musí mať notebook dobrú grafickú kartu a operačnú pamäť minimálne 8 GB RAM DDR3. Dôležitým kritériom pre študentov je hmotnosť zariadenia, aby bolo nosenie pohodlné.

Ďalšie články z kategórie Notebooky

Vaše hodnotenie:
(92.8%)

Komentáre
Mišo 15.Mar.2023

Už dlhšiu dobu vlastním repasovaný mobil a som s ním spokojný. Teraz uvažujem nad repasovaným notebookom. Len sa neviem rozhodnúť, pre ktorú značku. Výhodou je nižšia cena, než keby som mal kupovať nový produkt. Nevýhodou, že neviem, ako sa s produktom zachádzalo pred mojou kúpou… Je to na zvážení každého, ale kto má menej peniažkov a chce si dopriať značkový produkt, je to vhodná voľba.

Odpovedať