Elektrické krovinorezy

Najpredávanejšie elektrické krovinorezy 2024 + recenzie

Elektrické krovinorezy sú efektívnym a cenovo dostupným spôsobom, ako udržať záhradu v TOP stave. V našom teste sme zrecenzovali a porovnali niekoľko kúskov výbornej kvality. Vybrali pre vás víťaza, ktorým sa stal krovinorez Extol Craft 416125, našli niekoľko modelov za extrémne nízku cenu a tiež také, ktoré uspokoja najnáročnejších z vás. V závere nájdete návod na výber toho najlepšieho krovinorezu, ktorý bude zodpovedať presne vašim potrebám.

Publikované: 27.05.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Aký elektrický krovinorez kúpiť

Máte radi rýchle a trefné rozhodnutia? Nasledujúce odstavce sú teda určené práve pre vás. Nájdete v nich krátky prehľad a charakteristiku 3 najzaujímavejších modelov z nášho testu krovinorezov, ktoré nás oslovili výkonom, nízkou cenou alebo pomerom medzi týmito 2 parametrami.

Názov Hodnotenie Detail
Extol Craft 416125 5* Zobraziť produkt
Bosch AFS 23-37 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZS 2105-E 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Extol Craft 416125

Extol Craft 416125

Elektrický, strunový, príkon 550 W, priemer struny 1,6 mm, hmotnosť 2,2 kg, dĺžkovo nastaviteľný hriadeľ, distančné koliesko.

Zobraziť viac info

Elektrický krovinorez Extol Craft 416125 za skutočne prijateľnú cenu svojím výkonom prekoná i drahšie modely. Je výborným pomocníkom na rýchle pokosenie menších trávnatých plôch a taktiež priestorov medzi záhonmi, v blízkosti stien i obrubníkov a v tesnej blízkosti stromov či okrasných kríkov. Je dĺžkovo nastaviteľný, má široký záber a je určený na použitie 1,6 mm struny, ktorá si poradí aj s trošku hrubšími rastlinami.

Cenový trhák
Fieldmann FZS 2105-E

Fieldmann FZS 2105-E

Elektrický, strunový, príkon 250 W, priemer struny 1,0 mm, šírka záberu 22 cm, hmotnosť 1,3 kg, dĺžkovo nastaviteľný hriadeľ.

Zobraziť viac info

Hlavným plusom Fieldmann FZS 2105-E je extrémne nízka cena, ktorá zodpovedá jeho výkonu. Tento elektrický krovinorez nie je určený na dlhé a náročné kosenie. Pokiaľ však hľadáte pomocníka na rýchle pokosenie malých a ťažko dostupných plôch, ide o ideálnu voľbu. Fieldmann FZS je veľmi ľahký, preto ho odporúčame všetkým zástupkyniam nežnejšieho pohlavia, ktoré si nechcú zbytočne ničiť ruky a chrbticu.

Náš TIP
Einhell GC-ET 4530

Einhell GC-ET 4530

Elektrický, strunový, príkon 450 W, priemer struny 1,4 mm, hmotnosť 2,64 kg, dĺžkovo nastaviteľný hriadeľ, dištančné koliesko, prídavný ochranný kryt hlavy.

Zobraziť viac info

Einhell GC-ET 4530 je elektrický strunový krovinorez s celkom vysokým výkonom, ktorý si poradí s nenáročnou prácou na záhrade. Môžete na ňom nastaviť dĺžku hriadeľa aj ideálnu polohou hlavy, je kompaktný a odvíjanie jeho struny je plnoautomatické. Pri úprave väčších plôch oceníte pomerne široký záber žacej hlavy a taktiež nízku hmotnosť tohto modelu.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Kosenie možno nie je žiadne umenie, vybrať ten správny krovinorez však áno. Musí mať výkon, ktorý je primeraný k činnosti, ktorú s ním budete vykonávať najčastejšie, nemal by zbytočne zaťažovať váš chrbát a ruky a v neposlednom rade ani váš rozpočet. Na základe týchto požiadaviek sme si na začiatku recenzovania jednotlivých produktov stanovili najdôležitejšie parametre, podľa ktorých sme následne určili víťaza a ďalších výhercov v jednotlivých kategóriách nášho testu.

Výkon
Max. priemer struny
Hmotnosť
Možnosti nastavenia dĺžky, výšky, sklonu
Doplnkové funkcie a príslušenstvo

Na začiatku recenzovania sme stáli pred ešte jednou neľahkou úlohou, ktorou bol výber konkrétnych elektrických krovinorezov. Stihl, Bosch, Fieldmann, Extol, Einhell, to je iba skutočne malá vzorka kvalitných výrobcov, ktorých modely nakoniec v našom teste obsadili jednotlivé priečky. V rámci testovania sme preštudovali množstvo spotrebiteľských recenzií krovinorezov, ďalej sme sa zamerali na jednotlivé špecifikácie a ich porovnanie a taktiež na mieru predajnosti krovinorezov na Heureka, Alza, Mall a ďalších populárnych portáloch.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie elektrických krovinorezov

V nasledujúcich riadkoch vás zoznámime s elektrickými krovinorezmi, ktoré na nás vo finále urobili najlepší dojem. Zamerali sme sa na výber, ktorý obsahuje zástupcov všetkých cenových kategórií, na svoje by si preto mala prísť naozaj široká vzorka z vás. Jednotlivé recenzie produktov sú výsledkom nášho zodpovedného osobného hodnotenia a porovnania, na ktoré nemali dosah výrobcovia ani predajcovia tohto záhradného náradia. Veríme, že vám prinesú čo najviac praktických informácií, ktoré využijete pri konečnom výbere tohto super pomocníka.

Víťaz testu

Extol Craft 416125

Elektrický, strunový, príkon 550 W, priemer struny 1,6 mm, hmotnosť 2,2 kg, dĺžkovo nastaviteľný hriadeľ, distančné koliesko.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Extol Craft 416125 je veľmi šikovný a ľahký elektrický krovinorez, ktorý vyniká pomerom medzi obstarávacou cenou, výkonom a praktickými vlastnosťami. Elektrický motor má príkon 550 W a dosahuje až 10 000 ot./min., v čom tento kúsok predbehol aj ďalší, podstatne drahší krovinorez v našom teste, ktorým je Stihl FSE 60.

Extol Craft je určený na použitie so strunou s priemerom 1,6 mm a má celkom široký záber, ktorý predstavuje 30 cm. Každý, kto už kosil s podobným náradím, vie, že i minimálny rozdiel v priemere použitej struny dokáže urobiť veľké rozdiely. Tento krovinorez si hravo poradí s klasickou trávou, ale taktiež „burinou“ s trochu hrubšími stonkami. Pokosiť s ním pokosíte aj nie úplne „dospelú“ žihľavu, pri takomto použití však musíte počítať s rýchlejším opotrebovaním struny.

Tu sa zároveň dostávame k najväčšej, ale i jedinej nedokonalosti tohto modelu, ktorou je absencia funkcie automatického odvíjania struny. Ak sa opotrebuje, alebo sa vám ju podarí odseknúť, budete sa musieť trošku potrápiť s jej manuálnym „vytiahnutím“ zo žacej hlavy. Riziko náhodného odseknutia struny pri kosení jemnejších porastov je však málo pravdepodobné, keďže Extol Craft disponuje niekoľkými „anti-presekávacími“ vlastnosťami. Jednou z nich je dištančné koliesko, ktoré slúži na udržanie dostatočného odstupu medzi strunou a rôznymi tvrdými predmetmi, ako sú kmene stromov, obrubníky, steny, múriky atď.

Z praktických vlastností oceňujeme dĺžkovo nastaviteľný teleskopický hriadeľ, ktorý môžete skrátiť alebo predĺžiť o 20 cmMadlo v tvare písmena T s celkom príjemnou povrchovou úpravou je polohovateľné, no a s nastavením uhla sa môžete pohrať aj na samotnej hlave motora. Táto drobnosť vám uľahčí prácu pri kosení pozdĺž ciest či okrajov záhonov. Veľmi šikovnou drobnosťou je taktiež háčik na odľahčenie ťahu elektrického kábla.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Vysoký príkon/výkon
Nastaviteľný hriadeľ, madlo aj hlava motora

Negatíva

Bez automatického odvíjania struny

Typ = elektrický/strunový ● Príkon = 550 W, ot./min. = 10 000 ● Šírka záberu = 30 cm ● Max. priemer struny = 1,6 mm ● Hmotnosť = 2,2 kg

Cenový trhák

Fieldmann FZS 2105-E

Elektrický, strunový, príkon 250 W, priemer struny 1,0 mm, šírka záberu 22 cm, hmotnosť 1,3 kg, dĺžkovo nastaviteľný hriadeľ.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Malý, ale šikovný a ešte lacný! To je v skratke Fieldmann FZS 2105-E. Tento elektrický krovinorez nie je žiadnym predátorom, s ktorým pokosíte bujné, roky zanedbávané porasty. Rýchle pokosenie malých plôch, ktoré sa nachádzajú na ťažko dostupných miestach? Tak na to je ako stvorený.

Príkon tohto modelu predstavuje len 250 W. To je vcelku málo, na druhej strane, skoro 2x drahší Bosch EasyGrassCut 23 má iba minimálne vyšší príkon. Fieldmann FZS 2105-E „utiahne“ strunu s max. priemerom 1 mm, čo opäť nie je naviac. S takouto strunou pokosíte iba nižšiu trávu a možno i nejaké tie tenšie „burinky“. Poradí si i s vyššou trávou, ktorú však budete musieť kosiť na viackrát. Veľmi milým prekvapením na takomto lacnom kúsku je poloautomatické odvíjanie struny, ktoré však nefunguje úplne stopercentne.

Highligtom tohto elektrického krovinorezu je jeho nízka hmotnosť, má iba niečo okolo 1,3 kg, za ktorou stojí celoplastové prevedenie. Asi tušíte, že nejde o najodolnejší model. Plusom je možnosť jeho rozloženia na 3 samostatné časti. To oceníte napr. pri prenosoch hromadnou dopravou na vašu záhradku za mestom.

Šírka záberu na Fieldmann FZS 2105-E dosahuje 22 cm, čo ho opäť raz predurčuje na kosenie na ťažko dostupných miestach, i keď, v tomto smere by sme ocenili prítomnosť dištančného kolieska, ktoré na ňom chýba. Prácu vám uľahčí polohovateľný hriadeľ a prívodný kábel, ktorý je umiestnený tesne pod ňou. Pozitívne hodnotíme aj prítomnosť háčika na jeho odľahčenie.

Pozitíva

Nízka cena
Veľmi nízka hmotnosť a kompaktné rozmery
Poloautomatická odvíjanie struny

Negatíva

Nízky výkon
Menej odolná plastová konštrukcia

Typ = elektrický/strunový ● Príkon = 250 W ● Šírka záberu = 22 cm ● Max. priemer struny = 1,0 mm ● Hmotnosť = 1,3 kg

Náš TIP

Einhell GC-ET 4530

Elektrický, strunový, príkon 450 W, priemer struny 1,4 mm, hmotnosť 2,64 kg, dĺžkovo nastaviteľný hriadeľ, dištančné koliesko, prídavný ochranný kryt hlavy.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Einhell GC-ET 4530 sa stal našim tipom hneď pre niekoľko kľúčových vlastností. Na prvý pohľad sa až nápadne podobá na nášho víťaza, krovinorez Extol Craft 416125, za ktorým však zaostáva v niekoľkých smeroch. Prvým z nich je jeho príkon, ktorý predstavuje 450 W, čo však nehodnotíme ako málo. Práve naopak, výkon tohto modelu je v pomere k jeho predajnej cene naozaj fajn. Rovnako pozitívne vnímame i max. priemer struny. 1,4 mm je na takýto kúsok pomerne dobrou špecifikáciou, a široký, 30 cm záber.

Krovinorez od Einhell disponuje niekoľkými praktickými funkciami. Teleskopický hriadeľ z hliníka je plynule dĺžkovo nastaviteľný, vďaka čomu môžete tento kúsok prispôsobiť vašej výške aj postoju pri kosení. Hlava motora je polohovateľná v 180 ° uhle. Presnejšie, môžete ju nastaviť až do 4 rôznych polôh. Podobné je to aj s madlom. Po uvoľnení skrutky ho môžete otočiť do akejkoľvek polohyMenej pozitívne vnímame jeho povrchovú úpravu, ktorá nie je príliš príjemná na dotyk a pôsobí trochu lacno.

Niekoľko zaujímavých parametrov sme našli aj priamo na hlave motora a žacej hlave. Prvou z nich je prídavný ochranný kryt, ktorý slúži na ochranu pred odrazenými kamienkami, konárikmi či inými tvrdými predmetmi. Ďalším plusom je dištančné koliesko, ktoré môžete kedykoľvek sklopiť, a do tretice hodnotíme pozitívne aj plnoautomatické odvíjanie struny. V tomto smere Einhell nášho víťaza pre zmenu prekonal. Z praktických funkcií a vlastností stojí ďalej za spomenutie háčik na odľahčenie kábla, prvky z nárazuoodolného plastu a pomerne nízka hmotnosť, ktorá sa pohybuje okolo 2,6 kg.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Plnoautomatické odvíjanie struny
Prídavný ochranný kryt hlavy a dištančné koliesko

Negatíva

Menší max. priemer struny
Trochu komplikované polohovanie madla

Typ = elektrický/strunový ● Príkon = 450 W ● Ot./min. = 8 800 ● Šírka záberu = 30 cm ● Max. priemer struny = 1,4 mm ● Hmotnosť = 2,64 kg

Lacná kvalita

Bosch EasyGrassCut 23

Elektrický, strunový, príkon 280 W, priemer struny 1,6 mm, hmotnosť 1,9 kg, polohovateľné madlo, dištančné koliesko.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Bosch EasyGrassCut 23 je skrátka kvalita od Bosch. Prijateľná cena, vysoký výkon a odolné prevedenie, to sú vlastnosti príznačné pre väčšinu záhradného náradia od toho výrobcu, čo sedí aj na tento konkrétny model. EasyGrassCut 23 má na prvý pohľad celkom nízky príkon, ktorý predstavuje len 280 W. „Laťku“ v tomto smere podliezol len jeden z ďalších recenzovaných produktov v našom teste, krovinorez Fieldmann FZS 2105-E, ktorý sa stal cenovým trhákom.

Tento záhradný pomocník však zároveň dosahuje výkon porovnateľný s víťazom, krovinorezom Extol Craft 416125, a taktiež s naším tipom, modelom Einhell GC-ET 4530. Ako je to možné? EasyGrassCut 23 má totiž vysoké otáčky (12 500 ot./min.) a aj napriek nízkemu príkonu dokáže poriadne „roztočiť“ strunu s priemerom 1,6 mm. Vďaka týmto vlastnostiam s ním pokosíte trávu, ale i rastlinstvo s hrubšími stonkami.

Tento elektrický krovinorez je naozaj ľahký, má iba necelé 2 kg, zároveň má dobrú stabilitu, je vyvážený a odolnýOdvíjanie struny je poloautomatické, čo nie je ideálne, ale ani najhoršie. Madlo s nie najlepšou povrchovou úpravou nás zaujalo veľmi jednoduchým systémom polohovania. Na rozdiel od podobne výkonného a „drahého“ modelu Einhell GC-ET 4530 sa pri jeho nastavovaní nemusíte zdržiavať s montovaním skrutky. Jednoducho iba stlačíte tlačidlá na bokoch madla.

Aj na tomto kúsku nájdete háčik na odľahčenie kábla a dištančné koliesko na kosenie v okolí obrubníkov či kmeňov. Jediným výraznejším sklamaním je nemožnosť dĺžkového nastavenia hriadeľa. Po jej zmontovaní má fixnú dĺžku, čo nemusí vyhovovať najmä vyšším osobám, keďže celková výška toho krovinorezu nepresahuje 1,2 m.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a kvalitou
Prekvapivo vysoký výkon
Jednoducho polohovateľné madlo

Negatíva

Pevný hriadeľ bez možnosti predĺženia

Typ = elektrický/strunový ● Príkon = 280 W ● Ot./min. = 12 500 ● Šírka záberu = 23 cm ● Max. priemer struny = 1,6 mm ● Hmotnosť = 1,9 kg

Stihl FSE 60

Elektrický, strunový, príkon 540 W, hmotnosť 3,9 kg, šírka záberu 35 cm, polohovateľné madlo, dištančné koliesko.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Stihl FSE 60 sa pri porovnaní s ostatnými modelmi v našom teste tak trochu vymyká priemeru. Ako jediný totiž patrí do kategórie skoro profesionálnych krovinorezov. To je zároveň dôvod, prečo nedisponuje rôznymi praktickými „vychytávkami“. Jeho prednosťou je výkon a kvalitné prevedenie.

Tento model už na prvý pohľad pôsobí veľmi pevne. Niekomu síce nemusí vyhovovať, že nedisponuje teleskopickou hlavou, ale hriadeľom s fixnou dĺžkou, na druhej strane, práve tento fakt stojí za jej pevnosťou a odolnosťou. Nepolohovateľne je taktiež okrúhle madlo.

Stihl FSE 60 má príkon 540 W, teda takmer toľko, čo náš podstatne lacnejší víťaz Extol Craft 416125, a dokáže dosiahnuť 8 400 ot./min. Aj napriek tomu, že ho tieto parametre nepredurčujú na podávanie extra pozoruhodných výkonov, opak je pravdou. Tento model je naozaj výkonný a nesklame ani pri dlhšom či náročnejšom kosení. V tomto smere hodnotíme pozitívne aj 35 cm šírku záberu jeho žacej hlavy.

Ako menší problém vnímame vyššiu hmotnosť, ktorá predstavuje takmer 4 kg. Z tohto dôvodu vám odporúčame, aby ste pouvažovali nad dokúpením ramenného alebo hrudného popruhuHáčik na odľahčenie kábla je samozrejmosťou, rovnako ako ďalší nie najlepší parameter, ktorým je celkom vysoká hlučnosť. Krovinorez dosahuje až 93 dB, čo je však pri takto výkonných strojoch prirodzené. 

Pozitíva

Poloprofesionálny výkon
Široký záber
Kvalitné a odolné prevedenie

Negatíva

Vyššia cena
Vyššia hmotnosť a hlučnosť

Typ = elektrický/strunový ● Príkon = 540 W ● Ot./min. = 8 400 ● Šírka záberu = 35 cm ● Hmotnosť = 3,9 kg ● Hladina akustického tlaku/výkonu = 83/93 dB

Ďalšie zaujímavé produkty

Do nášho testu elektrických krovinorezov sa dostalo len niekoľko kvalitných modelov. Vzhľadom na širokú ponuku trhu sme si pre vás pripravili ešte niekoľko ďalších „rýchlych“ tipov na zaujímavé produkty, ktoré môžu doplniť zbierku vášho záhradného náradia.

Model Fieldmann FZS 2002-E vyniká pomerom medzi cenou a výkonom. Ide o lacný elektrický krovinorez z kategórie do 40 eur, ktorý má príkon 500 W a dosahuje až 11 000 ot./min. Má prijateľnú hmotnosť, teleskopický hriadeľ s nastaviteľnou dĺžkou, polohovateľné madlo aj hlavu motora a 30 cm široký záber. Môžete ho používať so strunou do priemeru 1,4 mm a pri kosení v okolí prekážok vám pomôže dištančné koliesko.

Ďalším zaujímavým krovinorezom je AL-KO GTE 450 Comfort. Za negatívum pri ňom pokladáme len trochu vyššiu obstarávaciu cenu a tiež vyššiu hmotnosť. V ostatných smeroch je tento kúsok bez chyby. Má príkon 450 W, je pevný, robustný, dĺžku jeho hriadeľa môžete nastaviť podľa vašich požiadaviek, nájdete na ňom háčik na odľahčenie kábla a taktiež dištančné koliesko. Madlo a hlava motora sú polohovateľné aj v tomto prípade.

AL-KO BC 1200 E 112924 patrí do kategórie elektrických krovinorezov, ktoré ocenia náročnejší milovníci kosenia. Na prvý pohľad pôsobí trochu draho, avšak vzhľadom na jeho príkon 1 200 W, možnosť výmeny struny za oceľové nože a šírku záberu 35 cm jeho predajnú cenu hodnotíme ako primeranú. AL-KO BC 1200 E je vhodný skôr pre fyzicky zdatnejšie osoby, keďže váži viac ako 4 kg. Iné chyby sme na ňom nepostrehli.

Krovinorez MTD EB 1000 B je ďalší drahší, ale veľmi výkonný kúsok. Parametre, ako príkon 1 000 W v kombinácii s 38 cm šírkou záberu a možnosťou výmeny struny za oceľové nože, ho radia do vyššej kategórie krovinorezov. MTD EB 1000 B má vyššiu hmotnosť, ktorá presahuje 5 kg, hriadeľ je teleskopický a za zmienku stojí aj bohaté príslušenstvo, vďaka ktorému tento model premeníte na plotostrih, fúkač či vyvetvovaciu pílu.

Posledným atraktívnym kúskom je krovinorez Dolmar ET-71. Ide o ľahký elektrický model s výkonom 700 W, ktorý dosahuje 6 500 ot./min. Šírka jeho záberu predstavuje 40 cm, potešujúci je i systém tlmenia vibrácií. K mínusom sa da zaradiť iba trochu menej pevné a odolné prevedenie.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Aby sme vám prinášali nielen najpresnejšie a najdôležitejšie, ale i najaktuálnejšie informácie, pripravili sme si pre vás priebežne obnovovaný prehľad najpredávanejších krovinorezov podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZS 2050 E 5* Zobraziť produkt
Bosch AFS 23-37 5* Zobraziť produkt
Hecht 1445 5* Zobraziť produkt
Powermat PM-PKE-1400M 5* Zobraziť produkt
Dolmar ET-101 C 5* Zobraziť produkt

Krovinorez nie je iba výkonným, ale taktiež multifunkčným záhradným náradím, ktoré si zamilujete. Aby toto všetko naozaj platilo, je potrebné vyberať pozorne a zodpovedne. Veľké rozdiely totiž niekedy urobia i tie najmenšie odchýlky v špecifikáciách jednotlivých modelov. Potom, ako si vyberiete vhodný typ krovinorezu na základe pohonu, by ste sa mali sústrediť na jeho výkon, pohodlnosť používania a zopár dôležitých praktických funkcií.

Ako vybrať krovinorez

 • Vyžínač verzus krovinorez
 • Benzínový/motorový, elektrický alebo akumulátorový krovinorez?
 • Typ a objem motora
 • Prívodný kábel  
 • Typ, kapacita a dĺžka nabíjania akumulátora
 • Výkon motora
 • Hlava na krovinoreze, jej vlastnosti a doplnky
 • Šírka záberu
 • Struna a nože
 • Typ a priemer vyžínacej struny
 • Typ rukoväte a popruhy na krovinoreze
 • Možnosti polohovania a dĺžkového nastavenia
 • Hlučnosť a tlmenie vibrácií
 • Cena a obľúbení výrobcovia

Vyžínač verzus krovinorez

I keď na prvý pohľad tieto 2 náradia vyzerajú veľmi podobne, benzínové, AKU či elektrické vyžínače a krovinorezy majú diametrálne odlišné využitie. Vyžínače sú určené na kosenie menších plôch s „jemnejším“ porastom. Hravo si poradia s trávou aj rastlinami s mäkkými, teda nezdrevnatenými stonkami. Sú ideálne na kosenie okolo záhonov, obrubníkov a chodníkov. Majú nižšiu hmotnosť, preto sú ideálnou voľbou pre ženy.

Krovinorezy sú väčšie, ťažšie a, čo je hlavné, výkonnejšie. Môžete s nimi pokosiť trávu na celej záhrade, ale taktiež akékoľvek iné bujné a odolnejšie porasty, napr. kríky, plochy s rozdivočenou žihľavou, mládnikmi stromčekov. Sú ako stvorené na skultivovanie zanedbaných pozemkov, kde stihlo narásť naozaj kadečo. Samozrejme, ich výkon sa odvíja od typu pohonu aj konkrétnych parametrov.

Pamätajte, že vyžínače výkonom neprekonajú krovinorezy. Resp. nejde ani tak o samotný výkon. Tieto 2 náradia majú jednoducho iné využitie. Napr. menovitý výkon motora na benzínovom vyžínači za cenu okolo 90 eur predstavuje 600, ten na rovnako drahom benzínovom krovinoreze 1 600 W. Pokúsime sa vám to vysvetliť veľmi jednoducho. Fakt, že krovinorezy majú vyšší výkon, vplýva najmä na to, ako rýchlo sa dokáže otáčať ich struna.

Struna, ktorá sa roztočí na vyššie otáčky, môže byť hrubšia. Hrubšia struna si zároveň poradí aj s hrubším materiálom. Ale pozor, hrubá struna roztočená na nízke otáčky si neporadí s hrubým, v praxi však ani so žiadnym iným materiálom. To znamená, že do vyžínačov je možné vložiť len tenšie struny určené na kosenie trávy a iných tenkých, poddajných porastov. Proste, fyzika nepustí! Krovinorezy majú i ďalšiu vlastnosť, ktorá ich predurčuje na ťažkú prácu, strunu môžete na niektorých z nich vymeniť za nože.

Benzínový/motorový, elektrický alebo akumulátorový krovinorez?

Predtým než sa definitívne rozhodnete, aký krovinorez kúpiť, by ste si mali jasne určiť jeho hlavné využitie. Myslite tiež na to, kto s ním bude pracovať najčastejšie. Výkon a spôsob, na ktorý je krovinorez určený, totiž vplývajú aj na jeho hmotnosť a celkové rozmery.

Ako vybrať benzínový krovinorez

Na občasné pokosenie krovia na konci záhrady nepotrebujete extrémne výkonnú mašinu. Naopak, pri pravidelnom kosení rozľahlých porastov oceníte niečo výkonnejšie s dlhšou dobou prevádzky. Ak budú s krovinorezom pracovať aj zástupkyne nežnejšieho pohlavia alebo staršie deti, je dobré vyberať spomedzi ľahších kúskov. Na faktory, ako je výkon, hmotnosť a hlavná oblasť využitia, vplýva najmä typ pohonu. Na výber máte krovinorezy benzínové, elektrické a akumulátorové.

Benzínové (motorové) krovinorezy

Benzínové krovinorezy, ktoré sa zvyknú označovať tiež ako motorové, sú najvýkonnejší, najväčší a najťažší typ tohto náradia. Preto sú vhodné najmä na prácu na rozľahlých plochách s hustým a nepoddajným porastom. Tieto modely sú vo všeobecnosti vhodnejšie pre mužov, keďže sú naozaj robustné.

Výhodou motorových krovinorezov je vysoký výkon, možnosť výmeny strún za nože, dlhá doba prevádzky, ktorá sa však odvíja od objemu nádrže na benzín, a možnosť ich použitia aj na miestach bez prípojky na elektrinu. K nevýhodám môžeme zaradiť vysokú hmotnosť, hlučnosť, väčšie vibrácie, zápach zo spaľovaného benzínu a vyššiu obstarávaciu cenu.

Elektrické krovinorezy

Elektrické krovinorezy sú v porovnaní s tými benzínovými podstatne „slabšie“, avšak i ľahšie a tichšie. Sú vhodné na úpravu menších plôch a menej tvrdého rastlinného materiálu, vďaka nižšej hmotnosti je práca s nimi vhodná aj pre ženy alebo menej fyzicky zdatných pánov. Elektrické krovinorezy sú dostupné už od veľmi prijateľných cien. V podstate sa dajú označiť za trochu výkonnejšie vyžínače.  

Ich najväčšou nevýhodou a výhodou zároveň je neobmedzená doba prevádzky. Daňou, ktorú za ňu zaplatíte, je napájací, resp. predlžovací kábel. Ten máte neustále pod nohami, no najmä v blízkosti strún, takže musíte byť extrémne opatrní. Navyše, obmedzuje vás v pohybe, a v diaľke, do ktorej sa môžete vzdialiť od najbližšej elektrickej prípojky.

Akumulátorové krovinorezy

Akumulátorové krovinorezy sú zlatou strednou cestou. Nie ste obmedzení káblom ani prítomnosťou elektrickej prípojky, nemusíte do nich dolievať benzín, avšak akumulátor má obmedzenú dobu prevádzky. Šikovným riešením je použitie 2 akumulátorov (s jedným pracujete, druhý nabíjate), čo však nezmení nič na tom, že tieto modely patria k ťažším a zároveň i menej výkonným.

Spravidla sú slabšie ako benzínové, ale silnejšie ako elektrické verzie tohto náradia. AKU krovinorezy vám preto odporúčame na použitie na stredne veľkých plochách so „stredne“ nepoddajným porastom.

Akumulátorový krovinorez

Najdôležitejšie technické parametre pri výbere krovinorezu

Základnou vlastnosťou, ktorou by mal disponovať každý kvalitný krovinorez, je vysoký výkon. Naň pritom vplývajú špecifické parametre, ktoré sa líšia v závislosti od vami vybranej alternatívy (AKU, elektrický alebo motorový model). Na začiatku sa preto pozrieme na tie špecifikácie, ktoré sú odlišné pri jednotlivých typoch krovinorezov a súvisia najmä s ich výkonom. Následne si rozoberieme ďalšie dôležité parametre, ktoré sú rovnaké pri kúpe akéhokoľvek modelu.

Benzínového krovinorezy – Typ a objem motora

Motorové krovinorezy môžu byť vybavené dvojtaktným alebo štvortaktným motorom. Z závislosti od toho, ktorý z nich si vyberiete, sa bude odvíjať jeho výkon, vlastnosti, ale i spôsob údržby.

 • Krovinorezy so 4-taktným motorom sú tichšie a produkujú menej splodín, teda i zápachu. Tu sa ich výhody končia. Spravidla majú nižší výkon a sú náročnejšie na údržbu. Potrápiť vedia aj v prípade ich poruchy.
 • Dvojtaktné motory sú hlučnejšie a vedia „vyrobiť“ naozaj veľké množstvo nepríjemne zapáchajúcich splodín. Na druhej strane sa dajú označiť za takmer bezúdržbové, majú vysoký výkon, nezvyknú sa kaziť a ich prípadná oprava je jednoduchšia a lacnejšia.

Ďalší parameter, ktorý vplýva na výkon benzínového krovinorezu, je objem jeho motora udávaný v centimetroch kubických. V skratke, čím väčší objem motora, tým výkonnejší krovinorez. Nevýhodou silnejších motorov je iba náročnejšie štartovanie a, samozrejme, aj vyššia obstarávacia cena.

 • Motormi s objemom do 30 cm³ sú vybavené cenovo dostupné krovinorezy s nízkou hmotnosťou, a teda i slabším výkonom. Odporúčame ich na občasné používanie, resp. na úpravu menších plôch s menej bujným porastom.
 • Krovinorezy s motorom s objemom od 30 do 45 cm³ sa dajú označiť už za celkom výkonné. Poradia si aj s hrubšími drevnatými stonkami, žihľavou a tenšími kríkmi. Z hľadiska hmotnosti sú taktiež akousi zlatou strednou cestou, prácu s nimi teda zvládnu aj fyzicky zdatnejšie ženy.
 • Ak siahnete po modeli s motorom, ktorý má objem nad 45 cm³, môžete ním vykosiť všetko. Dlhodobo neudržiavané záhrady, statné krovie, lúka, jednoducho, zvládnu naozaj všetko. Ide o najvýkonnejšiu, najdrahšiu, najťažšiu a najhlučnejšiu verziu, ktorá uspokojí aj tých najnáročnejších.

Elektrické krovinorezy – Prívodný kábel  

Kábel, ktorý „trčí“ z elektrického krovinorezu, má spravidla len pár centimetrov. Neslúži na priame zapojenie do elektrickej zásuvky, ale do predlžovacieho kábla. Jeho použitiu sa v tomto prípade nevyhnete za žiadnych okolností, preto počítajte s ďalšími nákladmi. Pre lepšiu predstavu, bubon s 25 m predlžovacím káblom kúpite od cca 15 eur, cena 50 m verzií sa začína na 30 – 40 eurách.

Elektrický krovinorez – prívodný kábel

Všimnite si aj prítomnosť úchytky, ktorá slúži na prichytenie a odľahčenie elektrického kábla krovinorezu. Mali by ste ju nájsť na rukoväti. Ide o veľmi dôležitý detail, pretože takéto uchytenie kábla na krovinorez zabráni tomu, aby sa hompáľal priamo pod žacou hlavou a strunou/nožmi.

AKU krovinorezy – Typ, kapacita a dĺžka nabíjania akumulátora

Dnes natrafíte prevažne na modely s Li-ion akumulátormi, existenciu tých ostatných spomenieme skôr pre zaujímavosť a úplnosť informácií.

 • Li-ion akumulátory sú špecifické nízkou hmotnosťou, dobrou kapacitou a výdržou, vysokým výkonom, nemajú pamäťový efekt, čo je postupné znižovanie kapacity pod vplyvom nabíjania/vybíjania, a patria k tým drahším.
 • S modelmi s Ni-Mh akumulátormi sa dnes stretnete len zriedka, vylúčené to však nie je. Ich nevyvrátiteľným plusom je vysoká kapacita, a teda i dlhá výdrž. K negatívam patrí vysoká hmotnosť, nižší výkon a postupné znižovanie kapacity.
 • Podobne „výnimočné“ sú kúsky s Ni-Cd akumulátormi. Dá sa povedať, že na ne natrafíte asi iba pri kúpe krovinorezu z „druhej ruky“. Ide tiež o ťažkú a málo výkonnú alternatívu s výrazným pamäťovým efektom, dokonca i nízkou kapacitou.

Kapacita akumulátora, ktorá rozhoduje o tom, ako dlho vydrží krovinorez v prevádzke na jedno nabitie, patrí k najdôležitejším parametrom. Lacnejšie modely sú spravidla vybavené „menšími“ akumulátormi s kapacitou okolo 1,5 – 2 Ah, kapacita tých výkonnejších sa pohybuje od 2,5 Ah vyššie. Pozor, na reálnu dobu prevádzky vplýva hlavne výkon krovinorezu. Ak si teda zaobstaráte model s vysokým výkonom, musí byť vybavený aj dostatočne silným akumulátorom.

Prevádzková doba AKU krovinorezov sa bežne pohybuje od 20 do 60 min. Profi kúsky toho zvládnu aj viac. V každom prípade, veľmi dobrým riešením je kúpa modelu s 2 akumulátormi v balení.

Poslednou dôležitou špecifikáciou je dĺžka nabíjania akumulátora. V tomto prípade platí, že čím je výkonnejší, tým dlhšie ho budete musieť dobíjať. Za prijateľný čas môžeme označiť ten, ktorý nepresahuje 5 hodín. Určite neprehliadnite, či je daný akumulátor vybavený indikátorom stavu nabitia a vybitiaNabíjačka v balení je len a len plusom.

Výkon motora

Výkon motora nie je dôležitý len pri tzv. motorových, teda benzínových krovinorezoch, ale pri všetkých typoch tohto záhradného náradia. Motorom je totiž vybavený každý jeden z nich. Údaj o jeho výkone je najčastejšie uvádzaný v kilowattoch (kW) alebo wattoch (W). Pomerne často natrafíte aj na jednotku konská sila, ktorá sa v našich končinách označuje skratkou HP, prípadne k, ks alebo KS. Pri kúpe zahraničných modelov sa stretnete aj so skratkami PS (Nemecko), CV (Španielsko, Portugalsko, Taliansko), KM (Poľsko) alebo ch (Francúzsko).

Výkon motora krovinorezu

Príkon a výkon motora sa nelíši ani tak od konkrétnych produktov ako od ich typu. Krovinorezy:

 • benzínové majú spravidla najvýkonnejšie motory s príkonom od 1 do viac ako 3 kW (1 000 – 3 000 W, cca 1,3 – 4 HP),
 • elektrické sú najslabšie, ich príkon len málokedy presiahne 1 kW,
 • AKU zvyknú byť vybavené motorom s príkonom od 1 do 2 kW (1 000 – 2 000 W, cca 1,3 – 2,6 HP)

Asi nie je potrebné vysvetľovať, že modely s vyšším príkonom majú vyšší výkon. Pozor, to však nemusí byť pravidlom. Výnimočne natrafíte i na také krovinorezy, ktoré nemajú viac ako 300 W, zároveň však dosahujú vysoké otáčky (nad 10 000 ot./min.), preto z hľadiska výkonu prekonajú aj tie s vyšším príkonom. 

Vo všeobecnosti vám môžeme poradiť, že pri občasnom kosení malých plôch si vystačíte s 500  1 000 W motorom. Na kosenie priestranstiev medzi políčkami či v okolí obrubníkov a stien vám stačí aj 250 W krovinorez. Naopak, ak ho budete využívať často, na veľkých plochách a na kosenie nepoddanej „zelene“, nechoďte pod 2 000 W.

Hlava na krovinoreze, jej vlastnosti a doplnky

Hlava, výnimočne nazývaná tiež ako hlavica na krovinoreze je jeho veľmi dôležitou súčasťou. V podstate rozlišujeme 2 hlavy, a to žaciu, do ktorej sa umiestňuje struna, a hlavu motora, čo je celá robustná časť pri motore krovinorezu. Pri výbere sa zamerajte na:

 • Možnosť polohovania hlavy motora: Tradične sa stretnete s možnosťou jej polohovania v 180 ° uhle v 4 pozíciách. Táto vlastnosť je veľmi nápomocná pri kosení pri obrubníkoch či iných prekážkach, ale taktiež v nerovnom teréne a svahoch.
 • Dištančné koliesko: Ide o súčiastku (upozorňujeme, že nepripomína koliesko), ktorá slúži na udržanie dostatočnej vzdialenosti medzi hlavou a predmetmi, ktoré by mohli poškodiť ju alebo ona ich (obrubníky, kmene, steny atď.) Koliesko by sa na krovinoreze malo nachádzať, všimnite si taktiež, ako pevne je k nemu pripevnené, keďže zvykne „odlietavať“ jedna radosť.
 • Spôsob odvíjania struny: Na výber máte manuálne, poloautomatické a plnoautomatické odvíjanie struny. Kým prvý spôsob potrápi vašu trpezlivosť, posledný spomínaný je najpraktickejší.
 • Prídavný kryt: Slúži na zvýšenú ochranu hlavy motora a žacej hlavy na krovinoreze.

Šírka záberu

S hlavou na krovinoreze súvisí aj šírka jej záberu. Zjednodušene, hovorí o tom, aký široký „pás“ pokosí daný krovinorez pri jeho priložení k zemi (bez pohybu). Tradičný záber strunovej hlavy na krovinorezov sa pohybuje medzi 30 – 40, výnimočne dosahuje až 50 cmŠírka záberu hláv s nožmi väčšinou nepresahuje 30 cm, za klasiku sa dá označiť šírka iba okolo 20 cm. Hlava so širším záberom je vhodná na kosenie rozľahlých plôch bez prekážok. Ak sa chystáte toto náradie využívať aj medzi záhonmi, chodníkmi, v blízkosti plotov či domu, oceníte menší záber.  

Šírka záberu krovinorezu

Struna a nože

S možnosťou výmeny struny za nože sa stretnete najmä pri benzínových, výnimočnejšie i pri elektrických krovinorezoch. Oceľové nože slúžia na kosenie naozaj hrubých stoniek, kríkov, dokonca i akýchsi tenších kmienkov. Ak hľadáte kúsok na občasné pokosenie priestorov medzi chodníkmi a záhonmi, túto alternatívu určite nevyužijete naplno.

Krovinorezy z cenovej kategórie do 100 eur sú v zásade strunové, pričom je jedno, či hovoríme o AKU, elektrických alebo benzínových modeloch. Nože sa dajú totiž použiť iba pri dostatočnom výkone motora, spravidla nad 1 000 – 1 200 W.

Typ a priemer vyžínacej struny

Max. priemer vyžínacej struny, ktorú môžete použiť v danom krovinoreze, rozhoduje o tom, aký hrubý a silný rastlinný materiál bude schopná „skosiť“. Rozhodujúcim parametrom je opäť výkon motora. AKU a elektrické modely spravidla „utiahnu“ struny s priemerom do 1,6 mm. Pre lepšiu predstavu, s takouto hrubou strunou v kombinácii s príslušným výkonom motora pokosíte trávu a rastliny s dužinatými stonkami do priemeru okolo 8 mm, maximom je mladá žihľava, ktorá ešte nestihla úplne „zdrevnatieť“.

Na zdolanie čohokoľvek hrubšieho a pevnejšieho už budete potrebovať výkonnejší model a vyžínaciu strunu s priemerom nad 2 mm. V krovinorezoch s príkonom nad cca 1 500 W a dostatočným počtom otáčok môžete použiť aj struny s oceľovým lankom a priemerom 3 mm.

Typ rukoväte a popruhy na krovinorez

Pri krovinorezoch sa stretnete s 2 typmi rukovätí, s uzavretým madlom a riadidlami. V oboch prípadoch sú umiestnené v hornej tretine hriadeľa.

 • Madlá sú príznačné pre ľahšie, najmä elektrické a AKU modely. Tie udržíte i pomocou jednej ruky, pri dlhšej práci to však nemusí byť úplne pohodlné. Všimnite si aj tvar madla. Vybrať si môžete z tých hranatých a okrúhlych
 • riadidlami sa stretnete najmä na ťažkých benzínových krovinorezoch. Výhodou je možnosť ich uchopenia do 2 rúk, vďaka čomu dôjde k lepšiemu rozloženiu hmotnosti krovinorezu. Ich výhodou je aj rovnomernejšie zaťaženie tela, resp. chrbtice a rúk. Kým pri uchopení madla jednou rukou je telo „vykrivené“ do strany, pri riadidlách krovinorez držíte pred sebou. Vďaka tomu je telo pri kosení v prirodzenejšej polohe.

Okrem typu rukoväte na krovinoreze neprehliadnite:

 • ergonomické tvarovanie, mala by vám „padnúť do ruky“,
 • rozmiestnenie ovládacích prvkov, ktoré by mali byť „po ruke“,
 • povrchovú úpravu – najlepším riešením je protišmykový materiál, ktorý je príjemný na dotyk.

Ďalším dôležitým doplnkom sú popruhy na krovinorez. V tomto prípade si môžete vybrať medzi:

 • hrudným pásom na krovinorez, ktorý nájdete prevažne na modeloch s riadidlami
 • dvojramennými popruhmi na krovinorez, ktorými sú vybavené skôr modely s madlom

Benzínový krovinorez s ergonomicky tvarovanými rukoväťami

Možnosti polohovania a dĺžkového nastavenia

Dĺžka krovinorezov sa pohybuje od cca 1,1 do viac ako 2 m. Ťažké výkonné stroje sú zväčša dlhšie a nedisponujú dĺžkovo nastaviteľným hriadeľom. Zjednodušene, sú určené pre statných chlapov. AKU a elektrické krovinorezy bývajú kratšie a vybavené teleskopickým hriadeľom, ktorý môžete predĺžiť alebo skrátiť podľa vašich požiadaviek. Toto je veľmi dobrá vlastnosť, ktorú ocenia najmä nižšie osoby.

Ďalšou žiadanou vlastnosťou krovinorezov je možnosť polohovania madla. Ak daný kúsok takouto funkciou disponuje, neprehliadnite, ako presne tento úkon prebieha. Na výber máte modely, pri ktorých je madlo nutné odskrutkovať, a tiež také s praktickými tlačidlami na jeho bokoch.

Hlučnosť a tlmenie vibrácií

Každá kosačka, vyžínač aj krovinorez jednoducho hučí. Správnym výberom sa môžete vyhnúť hluku, ktorý sa pohybuje na neúnosnej hranici, aj keď iba do istej miery. O hlučnosti krovinorezu rozhoduje opäť jeho výkon. Aj v tomto prípade platí jednoduchá rovnica: výkonnejší = hlučnejšíAKU modely sa dajú označiť za najtichšie. Z hľadiska trápenia vašich uší sa na 2. mieste nachádzajú elektrické, no a najhlučnejšími sú nepochybne benzínové krovinorezy.

Za prijateľnú hlučnosť sa pri tomto type záhradného náradia dá označiť rozmedzie od 60 do 80 dB. Všetko nad 80 dB je už veľmi nepríjemný hluk. Bohužiaľ, ak hľadáte naozaj výkonný model, s ktorým pokosíte aj 2 lúky naraz, musíte sa zmieriť, že to nebude balada pre vaše uši.

Ďalším parametrom, ktorý súvisí s tým, aké príjemné čí nepríjemné bude používanie krovinorezu, sú vibrácieAntivibračné systémy sú spravidla efektívne len pri voľnobehu. Pri kosení hrubších konárov sa už nepríjemnému brneniu nevyhnete. Určite si však v popise krovinorezu všimnite údaj o miere tlmenia jeho vibrácií.

Aj lacné krovinorezy dokážu prekvapiť

Ceny krovinorezov sa v prvom rade odvíjajú od typu ich pohonu. Benzínové sú najdrahšie, elektrické a akumulátorové môžete vlastniť už za naozaj prijateľné ceny. Ďalším parametrom, ktorý vplýva na obstarávaciu cenu krovinorezu, je jeho výkon.

Lacné krovinorezy za cenu do 100 eur sú vhodné na nenáročnú prácu na menších plochách, ich príkon/výkon len zriedka presiahne 500 W. Krovinorezy za 100 až 300 eur sa daj označiť za výkonné mašinky s dlhou životnosťou, vysokou odolnosťou a výkonom nad 1 000 W.

Ak hľadáte profesionálny krovinorez, pripravte si minimálne 500 až 1 000 eur. V tejto kategórií sa nachádzajú prevažne benzínové modely s výkonom nad 1 500 W.

Najlepšie krovinorezy ponúka Hecht, Husqvarna, Bosch či Stiga

Najlepšie krovinorezy, pri ktorých výbere nemusíte dlho „špekulovať“, nájdete najmä v ponukách overených a kvalitných značiek. Tým, ktorí túžia po polo až profesionálnom krovinoreze, odporúčame hľadať medzi modelmi od výrobcov, ako je Husqvarna, Stihl, Hecht alebo Honda.

Za strednú zlatú cestu sa dajú označiť značky Bosch, Extol, Einhell alebo Black & Decker. K cenovo dostupným a zároveň kvalitným krovinorezom patria tie z dielne Stiga, Vari, Demon, Riwall či Güde.

Ak hľadáte vyslovene lacné krovinorezy, ktoré však pri nenáročnej a občasnej práci nesklamú, poobzerajte sa napr. v ponuke výrobcu Fieldmann. Za spomenutie stoja aj modely značiek Gardena, Ryobi, VeGa a Dolmar.

Otázky a odpovede – FAQ

Ak ste v našom návode na výber krovinorezu nenašli informácie, ktoré vás zaujímajú, veríme, že vám ich objasníme v nasledujúcej sekcii odpovedí na časté otázky spotrebiteľov. V prípade, že sa chcete o krovinorezoch dozvedieť čokoľvek ďalšie, privítame vaše otázky pod článkom.

Navinutie struny na krovinorez chce trochu cviku a praxe. V začiatkoch sa s týmto úkonom pravdepodobne celkom potrápite. Odporúčame vám, aby ste si pozorne prečítali pribalený návod. Ak pre vás nebude postačujúci, zavítajte na YouTube. Videonávody, ako navinúť strunu na krovinorez, sú v tomto smere veľmi nápomocné.

K nevyhnutným doplnkom sa dá zaradiť ochranný štít na krovinorez, ktorý oceníte najmä pri sekaní naozaj hrubého materiálu. Za vyslovene nenahraditeľné bezpečnostné prvok pokladáme ochranné okuliare, rukavice, oblečenie, ktoré zakryje všetky časti vášho tela a dostatočne pevnú a odolnú obuv. K tomuto záhradnému náradiu si môžete dokúpiť aj rôzne doplnky, ktoré rozšíria „pole jeho pôsobnosti“. Ide napr. o kultivátor na krovinorez či nadstavec na orezávanie konárov.

Áno, dostupnosť ND na krovinorez si určite overte vopred. K bežne meneným dielom na tomto náradí patrí napr. štartér, palivová nádrž, odstredivá spojka, zapaľovacia sviečka, palivový filter či karburátor na krovinorez.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Hecht 690

od 130,99 €
HECHT 690 je multifunkčný elektrický 3 in 1 plotostrih / vyvetvovacia píla / vyžínač. Napájanie je zo štandardnej siete 230V / 50Hz, príkon je...

Bosch AFS 23-37 0.600.8A9.000

od 119,40 €
Krovinorez Bosch AFS 23 -37 je vhodný na všetky druhy kosenia, od bežnej trávy až po rýchlorastúcu a trvalú burinu. Vlastnosti: Jednoduchá...

Makita UR3502

od 95,90 €
Makita UR3502 El. vyžínač s elektronickou reguláciou otáčok 1000W Príkon: 1000W Motor: 230V Hmotnosť bez rezného nástroja: 4,9kg Štandardne...

WOLF-GARTEN LYCOS E/350 T

od 39,80 €
Technické parametre: Motor: 350 W Systém: 2 strunová technológia Podávanie struny: Automatické Rukoväť: Teleskopická Režim pre okraje:...

Hecht 1445

od 89,99 €
Parametre motor elektrický hmotnosť (kg) 5 príkon (W) 1400 záber (cm) 42 deliteľná hriadeľ áno priemer struny...

GUDE UVH 2000-600

od 21,50 €
Vlastnosti tepelne stály plastový rám integrovaná noha pre bezpečnú stacionárnu prácu (fúkač horúceho vzduchu) bezpečné a rýchle BBQ/Grill -...

Extol Craft 416125

od 35,00 €
Kosačka strunová EXTOL CRAFT 416125 Strunová kosačka je určená na udržiavanie záhradného trávnika, k úprave okrajov trávnika a kosenie trávy v...

MTD EB 1000 B

od 111,80 €
Vyberte si svoj model z našej ponuky vyžínačov a krovinorezov s elektromotorom. Ako všetky elektrické stroje, aj tieto sú jednoduché na...

Makita UR 3000

od 56,00 €
Popis produktu Makita UR3000 Elektrický vyžínač 450W Príkon: 450W Motor: 230V Hmotnosť  (bez rezného nástroja) 2,30kg Štandardne dodávaný...

WOLF-GARTEN LYCOS E/500 T

od 63,80 €
Motor: 500 W Systém: 2 strunová technológia Podávanie struny: Automatické Další cívka: Náhradná cievka struny Rukoväť: Teleskopická Režim...

Dolmar ET-110 C

od 49,99 €
Elektrický vyžínač s elektronickou reguláciou otáčok "Profesionálne krovinorezy DOLMAR presvedčia odborníkov na prvý krát, lebo...

FIELDMANN FZS 2105-E

od 15,03 €
Kosačka strunová FIELDMANN FZS 2105-E Príkon: 250 W Záber kosenia 22 cm Poloautomatická strunová hlava nastaviteľná rukoväť hmotnosť 1,3kg...

Ďalšie články z kategórie Krovinorezy

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre
Slavo 01.Jun.2021

rozmýšľam nad krovinorezom, lebo v záhrade ním vyrašila obrovská burina s tvrdšími stonkami, ťažko sa odstraňuje. je elektrický akumulátor dostatočne silný na také niečo?

Odpovedať

Imro 11.Jun.2021

odporúčam skôr benzínový stroj, keďže má väčší výkon a dajú sa použiť dostatočne hrubé vyžínacie struny

Zoli T. 18.Jun.2021

Zatiaľ kosí bez problémov Einhell Classic. Kvalita výrobku je úmerná k jeho cene, preto nečkajte žiadne zázraky. Struna je krehká, no keď sa zlomí, nie je problém vysunúť ju a vymeniť. Prístroj je ľahký, dobre sa drží v rukách a manipulácia s ním je jednoduchá. Ak chcete občas kosiť menšie plochy, tento produkt vám bude vyhovovať, pokiaľ ale potrebujete prístroj na väčšie plochy, poobzerajte sa radšej po inom. Najväčším lákadlom je nízka cena.

Odpovedať

Beky 18.Jun.2021

Kúpil som si lacný Fieldmann FZS 2002-E. Záber má slušný čomu dopomáha silný motor. Myslím, že na ručnú kosačku je výkonný viac než dosť. Prekvapila ma však vyššia hlučnosť a veľmi tenké lanko, ktoré sa ľahko pretrhne. Výmena struny má zlý systém, preto sa s ňou trocha natrápite. Za túto cenu však ide o výhodný nákup a pokiaľ nemáte prehnané nároky, budete spokojní.

Odpovedať

Martina J. 18.Jun.2021

Mám Al-ko GTE 450 Comfort a hoci funguje dobre, som sklamaná z váhy, pre ženu je táto kosačka príliš ťažká. Skôr by som ju preto odporúčala chlapom. Cena bola prijateľná, výkon je postačujúci a s výrobkami Al-ko som mala už aj predtým dobré skúsenosti. Tak ako pri každej strunovej kosačke, aj tu narazíte na horšiu manipuláciu pri výmene lanka. Inak je to fajn produkt.

Odpovedať

Editka 18.Jun.2021

Kúpila som si veľmi lacnú kosačku FIELDMANN FZS 2105-E. Strunová hlava je poloautomatická a záber kosenia sa pohybuje okolo 20 cm. Kosačka je ľahká, má dva silony, ktoré sú však príliš tenké. Nízka cena rovná sa aj nízky výkon, ale na nenáročné vykášanie ju využijete.

Odpovedať

Jozef 05.Jul.2021

Mám jednoduchý elektrický krovinorez Hecht 1445, ktorý bol za prijateľnú cenu, no zároveň ponúka kvalitu a dostatočný výkon. Oproti benzínovým má elektrický výhodou v tom, že netreba dolievať benzín ani olej, stačí zapnúť do elektrickej zásuvky a kosiť. Tento krovinorez je vhodný na menšie plochy, ale mám ho odskúšaný aj na hustom poraste. Komu neprekáža kábel, bude to pre neho super pomocník. Plus dávam za záber noža, ktorý je 42 cm, nízky hluk a delenú hriadeľ pre lepší prevoz a skladovanie. Manželka povedala, že pre ňu je tento prístroj trocha ťažký, no mne jeho hmotnosť vyhovuje tak akurát. Výkon je perfektný a manipulácia s kosačkou pohodlná, preto odporúčam.

Odpovedať

Miloslav 15.Sep.2021

Chcel som lacný elektrický krovinorez na pravidelné udržiavanie trávnika. Napokon som zvolil model Extol Craft 416125, ktorý bol za veľmi dobrú cenu. Tento prístroj je vhodný na záhrady aj menšie plochy, kde úplne jeho výkon postačuje. Pokiaľ potrebujete niečo na väčšie plochy, odporúčam priplatiť si a kúpiť si výkonnejší krovinorez. Tento krovinorez pracuje dobre, avšak je dosť ťažký, takže manipulácia je obtiažnejšia. Aj ja ako chlap mám s ním niekedy problém, čiže pre ženy je absolútne nevhodný. Ergonómia tiež nie je najlepšia. Za tie peniaze som však ani nič lepšie neočakával. Svoju prácu si odvedie dobre. Dostanem sa s ním aj ku okrajom alebo k obrubníkom, čiže na horšie dostupné miesta. Je fajn, no neviem, či by som si ho kúpil druhýkrát. Asi by som zvolil niečo iné a drahšie.

Odpovedať

Gejza 30.Sep.2021

Dobrá kosačka so slušným výkonom, širokým záberom strihu aj veľkým zberným košom je AL-KO Comfort. Plusom je prijateľná cena a mulčovanie. Kosačka je ľahká, no zároveň silná a veľmi dobre sa mi s ňou manipuluje.

Odpovedať

Matej M. 30.Sep.2021

Mám krovinorez Extol Craft a rukoväť je príliš blízko, čo mi vadí. Je cítiť hmotnosť motora a páka je krátka, keby je o pár centimetrov dlhšia alebo posunutá ďalej, bolo by to super. Inak je prístroj fajn, má dobrý výkon a na trávu úplne postačuje.

Odpovedať

Jozef 29.Oct.2021

Používam strunovú kosačku BOSCH EasyGrassCut, ktorá je ľahká a veľmi pekne kosí. Už som s ňou skúšal kosiť viaceré druhy trávnikov aj výšky trávy a poradila si. Je dodávaná s batériou a nabíjačkou, no odporúčam dokúpiť si jednu ďalšiu hlavu s cievkou a náhradné batérie. Na menšie plochy je super.

Odpovedať

Tomáš 22.Nov.2021

Spokojnosť s krovinorezom Fieldmann FZS 2505-E. Hoci je lacný, zatiaľ funguje dobre a na menšie plochy je úplne postačujúci. Páči sa mi, že je menej hlučný než môj benzínový krovinorez. Vadí mi, že nemá popruh, potom ma po dlhšej práci bolia ruky. Za mínus považujem aj tenkú strunu, ktorá sa rýchlo opotrebováva. Inak som spokojný.

Odpovedať

Janka 28.Nov.2021

Veľmi dobre funguje Al-ko GTE 450 Comfort, len je príliš ťažká, inak kvalitne spracovaná. Plusom je aj dobre nastavená cena. Výmena lanka je náročnejšia, hlavne pre ženu. S jej službami som spokojná, pre bežné kosenie okolo domu postačuje.

Odpovedať

Robo 06.Dec.2021

Výhodný krovinorez so slušným výkonom je GARDENA EasyCut 23/18V P4A 14700-20. Páči sa mi, že rukoväť je nastaviteľná a kosačka má nízku hmotnosť, preto sa mi s ňou veľmi dobre manipuluje. Je vhodná aj pre ženy. Na menšie trávniky úplne stačí. Na žiadne výrazné negatíva som neprišiel.

Odpovedať

Rišo 12.Dec.2021

Som spokojný s krovinorezom FIELDMANN FZS 2306-E, je ľahký, váži menej než 2 kg, čiže sa s ním manipuluje pohodlne. Je to práve to, čo som hľadal, pretože som potreboval čo najľahší krovinorez s dostatočným výkonom. Chod je bezproblémový a prístroj rýchly, uľahčuje mi prácu okolo domčeka. Na menšie úpravy je super. Jedinou nevýhodou je veľmi častá potreba znova pripraviť strunu.

Odpovedať

František 14.Feb.2022

Fieldmann FZS 2105-E som kúpil lacno, má veľmi nízku hmotnosť a kompaktné rozmery, takže sa s ním dostanem prakticky kamkoľvek. Plusom je poloautomatické odvíjanie struny. Vadí mi troška nižší výkon aj menej odolná plastová konštrukcia, ale za tú cenu sa to dalo očakávať.

Odpovedať

Roberta 26.Feb.2022

Jednoduchá dvojstrunová kosačka WOLF-GARTEN LYCOS E/500 T splnila moje požiadavky. Na menšie plochy je postačujúca. Oceňujem nízku hmotnosť a dobrú manipuláciu. Rezná hlava je nastaviteľná a nechýba tu funkcia pre orezávanie okrajov trávnika.

Odpovedať

Sabi 25.May.2022

Strunová kosačka Bosch EasyGrassCut 23 je fajn, ale musí sa ručne poťahovať struna, čo nemusí každému vyhovovať, zdržiava to pri práci. Na druhej strane výhodou tejto kosačky je, že lanko ide iba z jednej strany, takže spotreba a údržba, dopĺňanie lanka je jednoduchšie. Za tú cenu ponúka postačujúci výkon, ak chcete niečo výkonnejšie, poobzerajte sa po inom stroji.

Odpovedať

Miška 21.Jul.2022

Dolmar ET-110 C je ľahučká kosačka vhodná aj pre ženu. Typ pohonu je elektrický, čo mi vyhovuje viac. Je to pre mňa skvelý pomocník pri práci okolo domu aj na záhradke. Hodí sa pre menšie trávniky alebo pre horšie prístupné plochy. Páči sa mi integrovaný držiak kábla a tiež to, že súčasťou dodávky bola poloautomatická strunová hlava. Záber strunovej hlavy 40 cm je plne postačujúci.

Odpovedať

Rolo 21.Mar.2023

Mám jednoduchý krovinorez MTD EB 1000 B s nižším výkonom, avšak na malé plochy úplne postačujúci. Záber strunovej hlavy je len 38 cm, tak pri kúpe na to myslite. Výhodou je nízka hmotnosť a tým pádom vhodnosť manipulácie aj pre ženy. Nastavenie struny je poloautomatické. Za cca. 100 eur fajn prístroj pre práce okolo rodinného domčeka.

Odpovedať