Panvice na indukciu

Najlepšie panvice na indukciu 2024 + recenzie

Ak ste sa rozhodli používať indukčnú varnú dosku a výber vhodných hrncov a panvíc na indukciu pre vás aktuálne predstavuje problém, náš návod na výber a test najlepších produktov dostupných na našom trhu je určený práve pre vás. Pripravili sme si podrobnú recenziu víťazného modelu, panvice na indukciu Tefal Duetto+ G7320634, ale taktiež ďalšie recenzie atraktívnych modelov.  

Publikované: 21.09.2021
Aktualizované: 19.04.2024

Akú panvicu na indukciu kúpiť?

Naše recenzie panvíc, ktoré môžete použiť aj na indukčných varných doskách, síce nie sú extrémne dlhé, zároveň však rozumieme, že niektorí z vás uprednostňujú bleskurýchle rozhodnutia. Ak patríte do tejto skupiny spotrebiteľov aj vy, prečítajte si krátke popisy 3 produktov, ktoré boli v našom teste panvíc na indukciu ocenené špeciálnymi štítkami.

Názov Hodnotenie Detail
Tefal Duetto+ G7320634 5* Zobraziť produkt
WMF 748246021 5* Zobraziť produkt
Lamart LT1198 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Tefal Duetto+ G7320634

Tefal Duetto+ G7320634

Univerzálna panvica, 28 cm priemer, nehrdzavejúca oceľ, nepriľnavý titánový povrch, nitovaná rukoväť, technológia Thermo-Spot®

Zobraziť viac info

Tefal Duetto+ G7320634 je univerzálna titánová panvica na indukciu s priemerom 28 cm. Nachádza sa na nej nepriľnavý povrch bez obsahu škodlivých látok, má zosilnené 3-vrstvové dno a disponuje šikovnou technológiou Thermo-Spot®. Duetto+ zaujme vysokou kvalitou spracovania a primeranou cenou, dlhou životnosťou a nenáročnou údržbou.

Cenový trhák
Banquet Granite Grey

Banquet Granite Grey

Palacinková panvica na indukciu, 26 cm priemer, liaty hliník, nepriľnavý povrch, ergonomická rukoväť

Zobraziť viac info

Banquet Granite Grey je klasická a cenovo dostupná panvica na palacinky na indukciu s tenkým dnom i stenami, ktorá má priemer 26 cm. Je vyrobená z liateho hliníka, nájdete na nej kvalitný nepriľnavý povrch a ergonomickú rukoväť z plastu. Údržbu aj v tomto prípade hodnotíme ako nenáročnú.

Náš TIP
Tescoma President

Tescoma President

Univerzálna panvica na indukciu, 28 cm priemer, nepriľnavý povrch, nitovaná rukoväť

Zobraziť viac info

Ak hľadáte drahší poloprofesionálny model, s ktorým môžete variť na všetkých typoch varných dosiek, panvica na indukciu Tescoma President môže byť tou pravou orechovou. Má 28 cm priemer, je vyrobená z nehrdzavejúcej ocele a je vybavená špeciálnou štruktúrovanou nepriľnavou povrchovou úpravou. Panvica je vhodná na umývanie v umývačke riadu aj použitie v rúre.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Naše testy nie sú zamerané len na hodnotenie jednotlivých produktov, ale taktiež na ich vzájomné porovnanie. Na tento účel sme si hneď v začiatkoch recenzovania stanovili rebríček najdôležitejších parametrov, medzi ktoré boli zahrnuté najmä tie, ktoré súvisia s funkčnosťou a kvalitatívnymi vlastnosťami vybraných panvíc na indukciu.

Kvalita spracovania v pomere k cene
Kvalita povrchovej úpravy
Rukoväť
Údržba
Hmotnosť

Samotné hodnotenie panvíc tvorilo len istú časť nášho testovania. V prvom rade sme venovali pozornosť výberu jednotlivých modelov. Ten prebiehal na základe dôkladného prieskumu trhu, spotrebiteľských recenzií, miery predajnosti a pomeru medzi obstarávacou cenou a kvalitou. Opierali sme sa najmä o údaje na overených portáloch ako Heureka, Mall, Alza či Hej a produkty vyberali len z ponuky overených výrobcov panvíc na indukciu Tescoma, Tefal a Banquet.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie panvíc na indukciu

Zostaveniu našich recenzií, do ktorých nezasahovali výrobcovia ani predajcovia, sme venovali veľa času. Prihliadali sme na každý detail aj samotné spotrebiteľské hodnotenia, snažili sme sa zachovať čo najväčšiu objektivitu a jednotlivé produkty porovnať z hľadiska funkčných i kvalitatívnych vlastností. Veríme, že náš test panvíc na indukciu bude pri vašom rozhodovaní skutočne nápomocný a konečný výber vám uľahčí na maximum.

Víťaz testu

Tefal Duetto+ G7320634

Univerzálna panvica, 28 cm priemer, nehrdzavejúca oceľ, nepriľnavý titánový povrch, nitovaná rukoväť, technológia Thermo-Spot®

Pozrieť najlepšiu ponuku

Panvica na indukciu Tefal Duetto+ G7320634 patrí do rodiny univerzálnych modelov s 28 cm priemerom. Je určená na opekanie, vyprážanie, dusenie či prípravu omáčok a iných tekutých pokrmov, a to na všetkých typoch varných dosiek. Panvicu môžete rovnako ako podstatne drahšie modely Tescoma President Stone a Tescoma President použiť aj v rúre, a to do 250 °C Má nepriľnavý titánový povrch Titanium Force, takže je ideálna pre všetkých milovníkov zdravého varenia.

Telo panvice na indukciu Tefal Duetto+ je vyrobené z nerezovej ocele. Za spomenutie stojí špeciálne 3-vrstvové zosilnené dno s hrúbkou 3,2 mm. V praxi sa teda nevyduje pri vysokých teplotách ani po dlhšom čase používania. Steny majú 0,6 mm hrúbku, čo stojí za ich pomerne rýchlym nahrievaním, ale i dobrým udržiavaním tepla. Spomínaný titánový povrch je odolný proti mechanickému poškodeniu, vďaka čomu môžete pri varení používať aj kovové kuchynské náčinie. K plusom zaradzujeme taktiež fakt, že panvicu na indukciu Tefal Duetto+ môžete umývať pohodlne v umývačke riadu.

Zaujímavým detailom je technológia Thermo-Spot®, s ktorou sa stretnete pri väčšine panvíc aj hrncov od tohto výrobcu. Ide o integrovaný ukazovateľ tepla, ktorý sčervenie vo chvíli, keď sa dno nahreje na ideálnu teplotu. Pozitívne vnímame aj celkové spracovanie. Panvica s nadštandardnou 10-ročnou zárukou je vyrobená z kvalitných a odolných materiálov, ktoré neobsahujú olovo, kadmium či neslávnu kyselinu perfluóroktánovú (PFOA). Rukoväť z nerezovej ocele je nitovaná, čo prispieva k celkovej životnosti tohto modelu, ale taktiež k bezpečnosti jeho používania.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou a kvalitou
Odolná, nepriľnavá a zdravotne nezávadná povrchová úprava
Kvalitné spracovanie a dlhá životnosť

Negatíva

Žiadne sme nenašli

Typ = univerzálna ● Priemer = 28 cm ● Ohrev = indukcia, sklokeramika, plyn, rúra ● Materiál = nehrdzavejúca oceľ ● Povrchová úprava = nepriľnavá/titán ● Hmotnosť = 0,9 kg

Cenový trhák

Banquet Granite Grey

Palacinková panvica na indukciu, 26 cm priemer, liaty hliník, nepriľnavý povrch, ergonomická rukoväť

Pozrieť najlepšiu ponuku

Banquet Granite Grey je veľmi šikovná panvica na palacinky na indukciu, ktorú môžete používať na všetkých typoch varných dosiek, teda nielen na tých indukčných. Jej priemer, ktorý predstavuje 26 cm, je rovnaký ako v prípade lievancového modelu Banquet Alivia SmileDno je hrubé len 4 mm a nízke bočné steny majú 2 mm, čo znamená, že nahrievanie panvice prebieha enormne rýchlo.

Banquet Granite Grey je vyrobená z hliníka a má plastovú rukoväť. Kvalitu jej spracovania teda nehodnotíme ako vyslovene vysokú. Na druhej strane, je ošetrená nepriľnavým antiadhéznym povrchom, rukoväť je ergonomická, takže sa drží naozaj pohodlne, a má vcelku pekný dizajn. Milou drobnosťou je očko na zavesenie, ktoré oceníte pri jej skladovaní, a taktiež nenáročná údržba.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a kvalitou
Rýchle nahrievanie
Nepriľnavý povrch

Negatíva

Horšia kvalita spracovania

Typ = palacinková panvica ● Priemer = 26 cm ● Ohrev = indukcia, sklokeramika, plyn ● Materiál = liaty hliník ● Povrchová úprava = nepriľnavá

Náš TIP

Tescoma President

Univerzálna panvica na indukciu, 28 cm priemer, nepriľnavý povrch, nitovaná rukoväť

Pozrieť najlepšiu ponuku

Panvicu na indukciu Tescoma President je možné označiť za takmer profesionálny model, ktorý je rovnako ako všetky ostatné v našom teste vhodný na varenie na akýchkoľvek typoch varných dosiek. Jedným z najzaujímavejších parametrov je jej antiadhézna povrchová úprava. Je zvrásnená a imituje prírodný kameň, čo jej dodáva ešte lepšie nepriľnavé vlastnosti. Tento špeciálny štruktúrovaný povrch je navyše odolný proti mechanickému poškodeniu, preto na ňom môžete používať, drevené, plastové a taktiež kovové kuchynské náčinie.

Panvica na indukciu Tescoma President je žiaruvzdorná, čo znamená, že je vhodná aj na používanie v rúre. Údržba je vyslovene nenáročná. Tento model môžete umývať ručne alebo v umývačke riadu. K negatívam zaraďujeme vyššiu hmotnosť, ktorá predstavuje až 1,75 kg, a vysokú cenu.

Kvalite spracovania nemáme čo vytknúť. Spomínaná povrchová úprava je odolná, telo je odlievané a rukoväť panvice je vyrobená z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. Rukoväť obsahuje aj 2 kovové nity, je masívna a pevná. Plastové komponenty budete na Tescoma President hľadať zbytočne. 5-ročnú záruku hodnotíme ako vcelku postačujúcu, i keď na podstatne lacnejšiu panvicu Tefal Duetto+ G7320634 dostanete až 10-ročnú záruku.

Pozitíva

Vysoká kvalita spracovania
Kvalitný nepriľnavý povrch
Vhodná na všetky typy varných dosiek aj do rúry

Negatíva

Vysoká cena
Vyššia hmotnosť

Typ = univerzálna ● Priemer = 28 cm ● Ohrev = indukcia, sklokeramika, plyn, rúra ● Materiál = nehrdzavejúca oceľ ● Povrchová úprava = nepriľnavá/ zvrásnený antiadhézny povlak ● Hmotnosť = 1,75 kg

Lacná kvalita

Banquet Alivia Smile

Panvica na lievance, 26 cm priemer, priemer oka 8 cm, liaty hliník, nepriľnavý povrch Whitford xylán

Pozrieť najlepšiu ponuku

Banquet Alivia Smile je špecifickým modelom. Ide o panvicu na indukciu na lievance, v ktorej môžete pripravovať aj volské oká či zeleninové placky. Jej priemer predstavuje 26 cm. Plochu panvice tvorí 7 samostatných ôk, ktoré majú 8 cm priemer. Zaujímavým detailom je, že sa na nich nachádzajú veselé motívy, ktoré sa po upečení lievancov či mini palaciniek odtlačia do upečeného cesta.

Banquet Alivia Smile je hliníková liata panvica s nepriľnavým povrchom Whitford xylánDno je 2-vrstvové a disponuje žiaruvzdorným nástrekom. Kvalitu spracovania teda hodnotíme pozitívne. V preklade, pri porovnaní s ostatnými modelmi je niečím medzi Banquet Granite Grey a Tefal Duetto+ G7320634. Aj tento model môžete používať na akejkoľvek varnej doske, teda na indukcii, sklokeramike aj plyne. Za jedinú nedokonalosť považujeme trochu vyššiu hmotnosť, ktorá presahuje 1 kg.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a kvalitou
Výborné nepriľnavé vlastnosti
Vcelku kvalitné prevedenie

Negatíva

Vyššia hmotnosť

Typ = na lievance ● Priemer panvice= 26 cm ● Priemer/počet ôk = 8 cm/7 ● Ohrev = indukcia, sklokeramika, plyn ● Materiál = liaty hliník ● Povrchová úprava = nepriľnavá/ Whitford xylán ● Hmotnosť = 1,1 kg

Pre náročných

Tescoma President Stone

Univerzálna panvica, 28 cm priemer, hliníková zliatina + nehrdzavejúca oceľ, nepriľnavý antiadhézny povrch

Pozrieť najlepšiu ponuku

Tescoma President Stone je podobná ďalšej drahšej panvici na indukciu Tescoma President. Má rovnaký priemer, teda 28 cm, hmotnosť, ktorá presahuje 1,7 kg, a je vhodná na varenie na indukčných, sklokeramických a plynových doskách. V prípade potreby ju môžete použiť aj na zapekanie v rúre. President Stone sa odlišuje najmä výškou stien. Ide o vyslovene hlbokú panvicu s 12,5 cm okrajmi.

Panvica na indukciu Tescoma President Stone je vyrobená z kombinácie hliníkovej zliatiny a nerezovej oceleZáruka je aj v tomto prípade 5-ročná. Fakt, že ide o naozaj kvalitnú panvicu na indukciu, ktorá je masívna, pevná a odolná, sa prejavil aj na spomínanej vysokej hmotnosti. Povrchová úprava je už tradične nepriľnavá. V tomto prípade výrobca siahol po antiadhéznom povrchu, ktorý imituje neleštený prírodný kameň. Povrch sa umýva veľmi jednoducho. K nenáročnej údržbe prispieva aj fakt, že President Stone môžete umývať v umývačke riadu.

Panvica má trochu špecifické prevedenie. Nenachádza sa na nej klasická rukoväť, ale 2 úchyty, ktoré sú príznačné skôr pre pekáče. Úchyty sú k telu panvice prichytené pomocou nerezových nitov, sú vodotesné a pôsobia naozaj pevným dojmom. Súčasťou tohto modelu je sklenená pokrievka s otvormi na paru, ktorú môžete používať aj v rúre, avšak len do 200 °C.

Pozitíva

Vysoká kvalita spracovania
Nepriľnavý povrch
Možnosť použitia v rúre

Negatíva

Vysoká cena
Netradičné rukoväte nemusia vyhovovať každému
Vyššia hmotnosť

Typ = univerzálna ● Priemer = 28 cm ● Ohrev = indukcia, sklokeramika, plyn, rúra ● Materiál = hliníková zliatina + nehrdzavejúca oceľ ● Povrchová úprava = nepriľnavá/antiadhézna ● Hmotnosť = 1,75 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Ak do internetového vyhľadávača zadáte slová „panvica na indukciu“, zobrazia sa vám stovky, ak nie tisícky, rôznych modelov. Preto je logické, že náš test zahŕňa skutočne maličkú vzorku kúskov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ak ste vyššie nenašli ideálnu panvicu alebo si chcete urobiť ešte o niečo väčší prehľad, nasledujúce riadky s tipmi na ďalšie zaujímavé produkty sú určené práve pre vás.

Risoli Dr.Green je trochu drahšia panvica, ktorá je určená na indukciu, všetky ostatné typy varných dosiek. Ide o jednoliatok z hliníkovej liatiny s nepriľnavým povrchom Greenstone, priemer je 24 cm. Jej súčasťou je tepelne izolovaná rukoväť s pevným uchytením k telu.

Univerzálna liatinová panvica na indukciu Orion s 30 cm priemerom je vhodná na varenie na všetkých typoch varných dosiek. Samozrejme, môžete ju použiť aj v rúre. Nachádza sa na nej klasická rukoväť v kombinácii s praktickým úchytom v tvare U a až 2 praktické výlevky. Panvica váži viac ako 3 kg, čo je pre tento materiál príznačné, a nie je určená na umývanie v umývačke riadu. K plusom patrí primeraná obstarávacia cena.

Klasická panvica na indukciu Tescoma i-Premium Stone je ďalším modelom, s ktorým môžete variť na všetkých typoch varných dosiek. Jej priemer predstavuje 24 cm, váži necelý kilogram a je vybavená nepriľnavým povrchom na báze teflónu, ktorý imituje prírodný kameň. Panvica je vyrobená zo zliatiny hliníka a nerezovej ocele a má nerezovo-plastovú rukoväť. Môžete ju umývať v umývačke riadu. Pozor, nie je určená na použitie v rúre.

Klasická oceľová panvica de Buyer Mineral B Element s 28 cm priemerom uspokojí aj tých náročnejších. Je vyrobená zo 100 % prírodnej ocele, je ekologická a recyklovateľná, môžete ju použiť na všetkých typoch varných dosiek a taktiež na dopekanie v rúre do 180 °C počas 10 min. Na panvici sa nachádza nepriľnavá vrstva na báze včelieho vosku, ktorá časom získava lepšie vlastnosti.

Banquet Alivia je panvica na indukciu na lievance, prípravu volských ôk z vajíčok či zeleninové placky. Má 26 cm priemer, nachádzajú sa na nej 4 oddelené oká a je vybavená nepriľnavým povrchom Alivio. Dno je hrubé 4 mm, steny majú 2 mm, rukoväť je vyrobená z bakelitu, panvicu môžete umývať v umývačke a jej hmotnosť predstavuje 1,12 kg.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Jednou z pomôcok pri výbere samotných modelov do nášho testu panvíc na indukciu aj následnom zostavovaní recenzií pre nás bola miera ich predajnosti na populárnom portáli Heureka.sk. Ak je tento parameter pri rozhodovaní dôležitý aj pre vás, neprehliadnite nasledujúcu tabuľku, v ktorej nájdete prehľad aktuálne najpredávanejších panvíc na indukciu na Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Tefal Duetto+ G732S334 5* Zobraziť produkt
Orion Smajlík 27 cm 5* Zobraziť produkt
Tefal Daily Cook 28 cm 5* Zobraziť produkt
Tefal Duetto+ G7320634 5* Zobraziť produkt
Tefal Daily Cook 24 cm 5* Zobraziť produkt

Spotrebiteľov je z hľadiska výberu kuchynského riadu možné rozdeliť do 2 pomyselných skupín. Niekto je schopný desiatky hodín času hľadať ten najlepší materiál, rozmer či typ, prihliada na značku, životnosť, cenu aj užívateľské recenzie. Niekto však kúpi prvý a najlacnejší kúsok, na ktorý natrafí v supermarkete. Netvrdíme, že na výber panvice na indukciu potrebujete vysokú školu. Ak však chcete, aby vám vydržala čo najdlhšie, aby bola príprava jedla čo najjednoduchšia a aby ste zbytočne nevyhodili peniaze za profesionálny model, ktorý vo vašej kuchyni nenájde využitie, je dobré venovať pozornosť aspoň niekoľkým základným parametrom. No a práve tým sa budeme venovať v našom návode na výber tej najlepšej panvice na indukciu.

Ako vybrať panvicu na indukciu

 • Aké panvice na indukciu – materiál
 • Povrchová úprava
 • Typy panvíc
 • Rozmery, hmotnosť a tvar
 • Rukoväť a pokrievka
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Aké panvice na indukciu – materiál

Výrobný materiál je v prípade panvíc na indukciu veľmi dôležitým parametrom, preto začíname práve ním. Materiál totiž nerozhoduje len o vlastnostiach daného modelu, ale taktiež o tom, či bude alebo nebude na indukcii fungovať. Indukčné platne majú pod povrchom zabudovanú medenú cievku. Generátorom tepla však nie je platňa, ale samotná panvica či iný riad, preto musí disponovať tzv. feromagnetickými vlastnosťami.

Feromagnetické vlastnosti sú príznačné pre železnú rudu a jej zliatiny. To však neznamená, že musíte siahnuť výhradne po takýchto panviciach. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na jednotlivé materiály z hľadiska ich feromagnetických aj funkčných vlastností.

Pokiaľ si pri kúpe panvice na indukciu nebudete istí, zamerajte sa na špeciálny symbol indukcie. Ak sa na danom modeli nachádza, nemusíte sa zaťažovať použitými materiálmi. Druhým spoľahlivým trikom je skúška s magnetom. Keď sa prichytí na dno panvice, máte istotou, že je určená aj na varenie na indukčných varných doskách.   

Liatinové panvice

Liatina disponuje feromagnetickými vlastnosťami, preto sú vlastne všetky liatinové panvice na indukciu. Tento materiál patrí k najdrahším, no tým najlepším. Má dlhú životnosť, výborne rozvádza teplo po celom povrchu panvice a časom získava neopakovateľné nepriľnavé vlastnosti. Problémom je vyššia obstarávacia cena, pomerne vysoká hmotnosť a náročnejšia údržba. Liatinové panvice na indukciu nie je vhodné umývať v umývačke riadu, nie sú určené ani na skladovanie pokrmov v chladničke a sú náchylné na vlhkosť. Ak im chcete čo najviac predĺžiť životnosť, mali by ste ich pravidelne natierať jedlými alebo špeciálnymi olejmi.

Aké panvice na indukciu – materiál

Hliníkové panvice

Z hliníka je spravidla vyrobené len telo panvice, na ktorom sa môžu nachádzať rozdielne povrchové úpravy, napr. keramika či smalt. Samotný hliník patrí medzi tzv. paramagnetické materiály, čo znamená, že má slabé feromagnetické vlastnosti. Aby ste teda mohli hliníkovú panvicu použiť na varenie na indukčnej varnej doske, hliník musí byť upravený. V preklade, nie každá panvica z tohto materiálu musí zaručene fungovať aj na indukcii.

Z hľadiska vlastností sú tieto produkty vcelku dobrou voľbou, i keď... Sú lacné, ľahké, nenáročné na údržbu a majú výbornú tepelnú vodivosť. Na druhej strane sú náchylnejšie na mechanické poškodenie, ktoré predstavuje komplikáciu pri príprave pokrmov, ale taktiež zdravotné riziko. Mínusom je i nízka odolnosť proti vysokým teplotám. Na hliníkových, najmä nekvalitných panviciach môže dôjsť v dôsledku vysokých teplôt k vydutiu dna, čo je pri varení veľmi nepraktické. Pri výbere sa teda zamerajte na to, či má daný model zosilnené dno. Dôležitým parametrom je aj povrchová úprava.

Panvice z nerezovej ocele

Z hľadiska feromagnetických vlastností je nerezová oceľ takmer totožná s hliníkom. Na výrobu panvíc či hrncov je totiž využívaná oceľ potravinárska, ktorá obsahuje 18 % chrómu a 10 niklu, čo znamená, že má veľmi slabé až žiadne feromagnetické vlastnosti. Aby ste mohli danú panvicu použiť na indukciu, musí byť i v tomto prípade špeciálne upravená.

Nerezové panvice sú veľmi odolné, majú výbornú tepelnú vodivosť, teplo zároveň dlho udržiavajú a ich obstarávacia cena je vcelku nízka. V podstate je možné povedať, že ide o jeden z najpopulárnejších a najspoľahlivejších materiálov na výrobu tohto kuchynského riadu. K nevýhodám patrí vyššia hmotnosť, dlhšia doba nahriatia a vyššia priľnavosť, čo však neplatí pre kúsky so špeciálnou povrchovou úpravou.  

Titánové panvice

Titán je feromagnetický, v porovnaní s inými materiálmi o niečo menej. Titánové panvice na indukciu je preto zväčša možné použiť aj na indukciu, opäť určite odporúčame, aby ste si túto informáciu overili vopred. Mätúcim môže byť taktiež fakt, že z titánu nemusí byť vyrobené samotné telo panvice, ale iba jej povrchová vrstva. V takomto prípade sa najčastejšie stretnete s modelmi z hliníka s titánovým povrchom.

Panvica z nerezovej ocele na indukciu

Titánové panvice na indukciu patria k tým najkvalitnejším. Tento materiál vyniká odolnosťou, pevnosťou, dlhou životnosťou a veľmi nízkou priľnavosťou. Dokáže si poradiť s veľkými teplotnými rozdielmi, môžete ho rozohriať na naozaj vysoké teploty a pri varení nie je nutné používanie oleja (napr. pri príprave steakov). Mínusom je vyššia obstarávacia cena.

Medené panvice

Klasické medené modely nie sú určené na varenie na indukčných varných doskách. Meď totiž nedisponuje feromagnetickými vlastnosťami. Na trhu sú dostupné špeciálne medené panvice na indukciu, ktoré majú zmagnetizované dno, prípadne i steny. Háčikom je taktiež to, že medené panvice nie sú za každých okolností vyrobené len z tohto materiálu. Ich vnútro môže byť tvorené rôznymi kombináciami, napr. cínom, syntetickou živicou či nerezovou oceľou.

Medené panvice na indukciu pôsobia luxusne a dokážu veľmi efektívne reagovať na zmeny teploty. Preto ide o voľbu, ktorú ocenia aj náročnejší z vás. Nevýhodou je vysoká obstarávacia cena náročnejšia údržba, ktorá zahŕňa používanie špeciálnych čistiacich prípravkov či pravidelné leštenie. 

Povrchová úprava

Predošlé riadky boli venované materiálom, ktoré sú využívané na výrobu tela panvíc. V tých nasledujúcich sa pozrieme na rôzne typy povrchových úprav, ktoré nemajú vplyv na feromagnetické, ale najmä funkčné vlastnosti daných produktov. Upozorňujeme, že na životnosť panvice má najväčší vplyv práve jej povrchová úprava. Pri výbere si preto všimnete, či ide o materiál, ktorý je odolný proti mechanickému poškodeniu, či je na ňom možné použiť aj kovové kuchynské náčinie, a či je určený aj na umývanie v umývačke riadu.

Smaltované panvice

Smalt, glazúra, glieda či email označuje sklovitú, alebo minerálnu povrchovú vrstvu na panviciach a hrncoch. Telo panvice je v tomto prípade najčastejšie vyrobené z kovu, nerezovej ocele, hliníka alebo liatiny. Pri použití smaltovaných panvíc na indukciu môže byť problémom príliš hrubá vrstva smaltu, čo je skôr výnimočné.

Povrchová úprava panvice na indukciu

Smaltované panvice nie sú úplne štandardné, natrafiť však na ne natrafíte. Z hľadiska funkčných vlastností ide o dobrú voľbu. Smalt je zdravotne neškodný, odolný proti korózii, má dlhú životnosť, pričom jeho vlastnosti ostávajú nezmenené aj po rokoch, a je nenáročný na údržbu. Najväčším mínusom je riziko mechanického poškodenia – odlúpnutia smaltu.  

Keramické panvice

Keramický povrch je v súčasnosti veľmi obľúbený. V porovnaní s titánovými panvicami na indukciu, o ktorých sme hovorili vyššie, majú tie keramické o niečo vyššiu priľnavosť. Riziko pripálenia jedla je preto väčšie. Na keramických panviciach na indukciu však môžete aj napriek tomu pokrmy pripravovať s minimálnym množstvom oleja či iného tuku. Tieto modely nie sú uspôsobené na varenie pri vysokých teplotách, umývanie v umývačke riadu a sú náchylné na mechanické poškodenie. Pri správnej starostlivosti a používaní je tento materiál celkom odolný a má dlhú životnosť. Plusom je priemerná obstarávacia cena a skutočnosť, že ide o vyslovene zdravú alternatívu.

Teflónové panvice

Teflón (PTFE) patrí aj dnes k veľmi obľúbeným materiálom, resp. povrchovým úpravám panvíc. Je lacný a nepriľnavý. Problémom je jeho nahrievanie na vysoké teploty (cca nad 250 °C), pri ktorom dochádza k uvoľňovaniu zdraviu škodlivých látok. Z hľadiska údržby ide o nenáročný materiál. Pozor by ste si mali dávať na správne používanie. Teflónové panvice na indukciu sú totiž náchylné na poškriabanie, preto na nich nie je vhodné jedlo miešať či obracať kovovým kuchynským náčiním. Pozor, používanie mechanicky poškodenej teflónovej panvice na indukciu je vyslovene nebezpečné.

Typy panvíc

Panvica pomenúva niekoľko rozdielne vyzerajúcich riadov na pečenie či varenie. Jedným z prvých krokov pri vašom nákupe by preto mal byť práve výber vhodného typu panvice. Na trhu sú dostupné desiatky rôznych modelov, ktoré sa líšia tvarom, veľkosťou, výškou či inými vlastnosťami. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na najtradičnejšie a zároveň akési základné typy týchto nenahraditeľných kuchynských pomocníkov.

Univerzálna panvica na indukciu

 • Univerzálne panvice: Do tejto kategórie patria v podstate všetky, takpovediac, obyčajné panvice, ktoré sú určené na vyprážanie, opekanie, dusenie či prípravu omáčok. Inak povedané, nedisponujú žiadnymi špecifickými vlastnosťami. Univerzálne panvice majú spravidla nižšie a rovné okraje a povrch, ktorý je vhodný na rôzne spôsoby prípravy pokrmov.
 • Grilovacie panvice: Panvice na grilovanie alebo tzv. steakové panvice na indukciu spoznáte podľa špecifického vrúbkovaného povrchu, ktorý je vyrobený z materiálov, ako liatina, smalt či hliník. Spravidla natrafíte na hranaté modely. Môžete ich používať na grilovanie mäsa, ale i zeleniny či syrov. Je dobré, ak grilovacia panvica na indukciu disponuje odnímateľnou alebo žiaruvzdornou rukoväťou. V inom prípade ju totiž nebudete môcť použiť v rúre, čo je v niektorých prípadoch nevyhnutné.
 • WOK panvice: WOK panvice na indukciu sú neoddeliteľnou súčasťou ázijskej kuchyne. Majú užšie dno a vyššie steny. Ich doménou je výborné rozloženie teploty a schopnosť nahriatia na vysoké teploty. Sú vhodné na všetko, čo je počas prípravy potrebné prehadzovať alebo poriadne premiešať dokopy. WOK panvice na indukciu využijete najmä pri príprave ázijských pokrmov, môžete si v nich pripraviť aj omáčky, cestoviny či teplé zeleninové šaláty.
 • Palacinkové panvice: Panvice na palacinky na indukciu sa vyznačujú nízkym okrajom a tenkým dnom (cca 4 – 5 mm), ktoré sa nahrieva veľmi rýchlo. Spravidla sú nepriľnavé, čo uľahčuje obracanie palaciniek. Samozrejme, sú vhodné aj na prípravu iných pokrmov. Na palacinkovej panvici na indukciu môžete napr. opiecť mäso či hrianky, alebo ju využiť na prípravu menšieho množstva omáčky.
 • Panvice na lievance: Akousi podkategóriou palacinkových sú modely na lievance alebo tzv. panvice na indukciu na dolky. Dno majú rozdelené na niekoľko samostatných „kruhov“, teda tzv. ôk, do ktorých nalejete cesto. Využijete ich aj na prípravu slaných, napr. placiek (zemiakových či zeleninových) alebo volských ôk.

Rozmery, hmotnosť a tvar

Keď hovoríme o veľkosti, tak máme na mysli priemer dna, keďže drvivá väčšina panvíc má oválny tvar. V tomto smere vám nemôžeme poradiť presne. Veľkosť panvice je totiž individuálnym parametrom. Niekto má rád menšie modely, ktoré zvládne zdvihnúť pohodlne jednou rukou, niekto preferuje „voľnosť“ pri miešaní.

 • Malé panvice (cca 20 – 25 cm) – sú vhodné na prípravu menších porcií a ich „obsluhu“ zvládnu aj začiatočníci.
 • Stredne veľké panvice (cca 25 – 30 cm) – ide o najuniverzálnejší priemer, takto veľké panvice sú vhodné na prípravu jedla pre 2 až 4 osoby, z hľadiska hmotnosti ide o zlatú strednú cestu.
 • Veľké panvice (cca 30 – 40 cm) – panvice s nadštandardným priemerom sú vhodné najmä pre skúsenejších kuchárov, ocenia ich aj mnohopočetné rodiny.
 • Mini panvice (10 – 15 cm) – ide o modely, ktoré sú určené napr. na prípravu 1 volského oka, využijete ich aj pri cestovaní či kempovaní.

Panvica na indukciu na palacinky

Hmotnosť panvice na indukciu, ktorá sa spravidla pohybuje od 0,5 do 1,5 kg, je priamo úmerná jej veľkosti. Rozhodujúcu úlohu zohrávajú aj použité materiály. Aj v tomto smere sa musíte rozhodnúť individuálne. Vo všeobecnosti platí, že by ste mali byť schopní panvicu udržať v 1 ruke. Výnimkou sú XXL modely, napr. WOK panvice na indukciu, a taktiež tie z ocele či liatiny.

Ďalším dôležitým parametrom, ktorý súvisí s rozmermi, je výška okrajov. Ani v tomto prípade neexistujú „presné pravidlá“. V skratke je možné povedať, že panvice s vyššími okrajmi oceníte pri dusení či príprave väčšieho množstva tekutých pokrmov.

Rukoväť a pokrievka

 • V prvom rade sa zamerajte na typ rukoväte. Na výber máte panvice s klasickou dlhou rúčkou na jednej strane a tie s úchytmi, ktoré sú príznačné skôr pre pekáče.
 • Veľmi dôležitým parametrom je spracovanie rukoväte. Ak sa chystáte panvicu používať aj v rúre, vyberte si takú bez akýchkoľvek plastových častí.
 • Rukoväť by mala byť k telu panvice prichytená čo najpevnejšie. Istotou sú nity alebo zvary.
 • Ak siahnete po lacnejšej panvici s plastovou rukoväťou, neprehliadnite údaj o tom, či je vodotesná. To isté platí aj pri modeloch s dutými rukoväťami.
 • Súčasťou niektorých panvíc je aj pokrievka. Najčastejšie natrafíte na tie zo skla. Opäť platí, že ak chcete panvicu používať v rúre, musíte siahnuť po kúsku so žiaruvzdornou pokrievkou. Väčšina z nich je odolná len do teploty okolo 200 °C.

Kvalitné panvice na indukciu nestoja veľa

To, že je daný model vhodný aj na varenie na indukčnej varnej doske, väčšinou nevplýva na jej obstarávaciu cenu. Výnimkou môžu byť napr. medené panvice na indukciu so špeciále upraveným dnom. V tomto smere je dôležitá skôr kvalita spracovania, použité materiály, rozmery a, samozrejme, aj akási zvučnosť danej značky.

Keramická panvica na indukciu na palacinky

Za primeranú cenu kvalitných panvíc na indukciu s priemerom od 26 do 30 cm, ktoré sú vyrobené z nerezovej ocele, prípadne liateho hliníka, sa dá označiť 20 eur. Na trhu sú dostupné aj podstatne lacnejšie kúsky za menej ako 15 – 10 eur, v tomto prípade je však na mieste pochybovať o ich kvalite. Pri takýchto lacných panviciach najčastejšie natrafíte na problém s rýchlym poškodením či dokonca zlupovaním povrchovej vrstvy, čo nie je praktické ani zdravé.

Ak hľadáte poloprofesionálny model, pripravte si minimálne 50 eur. Najdrahšie panvice, najmä tie z materiálov ako prírodná oceľ či liatina môžu stáť viac ako 700 eur. Upozorňujeme, že takýto „luxus“ je pre bežného používateľa zbytočne veľkou investíciou.

Chválené sú panvice na indukciu Tescoma i Tefal

Výberom produktu od spoľahlivého výrobcu si ušetríte veľa starostí. Nemusíte riešiť základnú kvalitu a zdravotnú stránku, odolnosť či celkovú životnosť tohto kuchynského riadu. Samozrejme, za značku sa platí, preto musíte počítať s trošku vyššou cenou, za ktorú však získate kvalitnú panvicu na indukciu, ktorá vám poslúži roky.

K asi najznámejším výrobcom, ktorí ponúkajú naozaj kvalitné modely, patrí Tescoma a Tefal. Ďalej vám môžeme odporučiť panvice od Lamart, Banquet, Berlingerhaus, Blaumann, Ballarini, Beka, Risoli, Fissler, Sambonet Paderno , Staub či Orion.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujímajú vás informácie o správnom používaní či údržbe panvíc na indukciu, chcete sa dozvedieť viac o niektorej zo značiek alebo ešte stále neviete, aký typ panvice je ideálny práve pre vás? Ak máte akékoľvek otázky, budeme radi, ak nám ich položíte v diskusii pod článkom. Na všetky z nich sa pokúsime čo najskôr odpovedať.

Spravidla áno, keďže na plyne či sklokeramike môžete variť v čomkoľvek, čo prežije vysokú teplotu. S použitím panvice v rúre je to trošku iné. Na to, aby ste v nej mohli jedlo aj piecť, dopekať či zapekať, musí byť vyrobená zo žiaruvzdorného materiálu. Ak natrafíte na kúsok, ktorý je určený aj na takéto použitie, neprehliadnite údaj o max. teplote. Za štandard je možné označiť 250 °C. Pozor, niektoré produkty sú vhodné len na tzv. dopekanie, čo znamená, že ich môžete do rúry vložiť len na istú dobu, napr. na 10 min.  

Ani táto skutočnosť nesúvisí s tým, či ide o hrnce a panvice na indukciu alebo tie, ktoré sú vhodné len na varenie na plyne či sklokeramických varných doskách. V skratke vám môžeme prezradiť, že v umývačke riadu nie je vhodné umývať oceľové ani liatinové panvice na indukciu. Údaje o správnej údržbe by ste si však mali v každom prípade overiť priamo v návode na používanie daného produktu.

Áno. Stačí, ak si zaobstaráte špeciálnu indukčnú podložku. Cena týchto produktov sa pohybuje v rozmedzí od necelých 10 do cca 50 eur.

Heureka.sk odporúča:

Orava PAN-20 FT, Panvica teflón 20 cm

od 5,00 €
panvica • vnútorný povrch teflón • nepriliehavý a tepelne vodivý povrch • priemer 20 cm • ergonomická rukoväť • na všetky druhy ohrevu • vhodná...

Tefal Duetto+ G7320634 Panvica 28 cm

od 19,90 €
panvica • priemer 28 cm • vnútorný nepriľnavý povrch Titanium 2× • technológia Thermo-Signal™ a ukazovateľ Thermo-Spot®: ukazovateľ ideálnej...

Tefal Panvica wok s pokrievkou Daily Cook 28 cm G7309955

od 27,90 €
.term-glossary {border-bottom: 1px dotted;text-decoration: none;color: inherit;} Panvica Wok Tefal G7309955 daily Cook Doprajte si značkový riad...

Orava PAN-24 FTG, Grilovacia panvica teflon 24 cm

od 9,90 €
grilovacia panvica • vnútorný povrch teflón • nepriľnavý a tepelne vodivý vrúbkovaný povrch • priemer 24 cm • ergonomická rukoväť • na všetky...

Tefal Duetto+ G732S334 Sada panvíc 3ks

od 48,37 €
Príprava chutných jedál na každý deň ešte nikdy nebola jednoduchšia. Duetto+ je všestranný rad antikorových hrncov a panvíc, ktoré vám pomôžu...

Orava PAN-28 FT, Panvica teflón 28 cm

od 9,90 €
panvica • vnútorný povrch teflón • nepriľhavý a tepelne vodivý povrch • priemer 28 cm • ergonomická rukoväť • na všetky druhy ohrevu • vhodná do...

Tefal Duetto+ G7320434 Panvica 24 cm

od 15,90 €
panvica • priemer 24 cm • vnútorný nepriľnavý povrch Titanium 2× • technológia Thermo-Signal™ a ukazovateľ Thermo-Spot®: ukazovateľ ideálnej...

Tefal Wok panvica Unlimited 28 cm

od 38,90 €
panvica wok • priemer 28 cm • extra odolný nepriľnavý povrch TITANIUM Anti-Scratch • technológia THERMO-Fusion na rovnomerné vedenie tepla •...

Tescoma panvica hlboká President Stone s pokrievkou 28 cm

od 60,60 €
panvica • priemer 28 cm • odolný nepriľnavý povlak • so sklenenou pokrievkou • vhodná na všetky druhy ohrevu vrátane indukcie • možnosť použitia...

TESCOMA Panvica na palacinky i-PREMIUM 26cm

od 35,90 €
palacinková panvica • priemer 26 cm • indukčné dno z nehrdzavejúcej ocele • antiadhézny povlak • nízky okraj • ergonomická rukoväť • typy...

Banquet Panvica na 4 lievance s nepriľnavým povrchom Alivio 26 cm

od 19,37 €
Hliníková liata panvica na lievance Alivio s priemerom 26 cm má vnútorný nepriľnavý povrch Whitford xylánu. Je vhodná na všetky typy sporákov...

Tefal INGENIO AUTHENTIC panvíc 24 a 28 cm, 3 ks

od 38,90 €
súprava panvíc • nepriľnavý povrch Titanium Mineralia • materiál: hliník • indikátor teploty Thermo-Spot • stohovateľný dizajn • na všetky druhy...

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre
Nina 23.Sep.2021

Kúpila som si panvicu Tescoma President kvôli tomu, že môže ísť na indukciu aj do rúry. Jedlo neprihára a povrch je lepší než klasický teflon, no rúčka panvice je pri nahriatí príliš horúca. Musím používať silikónové rukavice, aby som sa nepopálila.

Odpovedať

Zdenka D. 05.Oct.2021

Za mňa je skvelá panvica Tefal Duetto+, ktorá má super tvar, len do nej hodím veci a varím, nič nevypadne. Super je tiež rukoväť, pretože ani pri zohriatí nepáli. Plusom je neprilnavý povrch, no pre niekoho môže byť panvica trocha ťažšia.

Odpovedať

Simona S. 20.Oct.2021

Vynikajúca panvica s nepriľnavým povrchom je Banquet. Je vhodná na všetky typy sporákov, preto ak sa rozhodnem pre zmenu, nemusím meniť aj panvicu. Táto panvica je skvelá pre prípravu palaciniek, deti sa z nich vždy tešia.

Odpovedať

Dáša 20.Oct.2021

Panvica Tefal Hard Titanium+ zostáva po umytí čistá, nič sa na ňu neprilepuje ani počas varenia. Páči sa mi, že nie je príliš ťažká, dobre sa s ňou manipuluje a rúčka má skvelý ergonomický tvar. Cena je super.

Odpovedať

Zuza 10.Nov.2021

Na panvici Tefal Daily Cook sa mi páči veľkosť, je dostatočne priestranná, aby som na nej pripravila potrebné množstvo jedla. Povrch je super, nič sa tu nepripaľuje a neostávajú mi na panvici žiadne pripálené zvyšky jedla. Údržba je teda jednoduchá. Vadí mi však, že panvica má plastovú rukoväť.

Odpovedať

Petra 22.Nov.2021

Kvalitná súprava panvíc Tefal INGENIO AUTHENTIC. Jedlo sa na nich nepripaľuje, dobre sa umývajú, sú skladné a môžem ich používať aj v rúre. Super možnosť je, že rúčka sa dá zložiť dole. Za tú cenu som veľmi spokojná a na žiadne negatíva som neprišla.

Odpovedať

Kamila 07.Dec.2021

Lamart Terracota WOK je skvelá a lacná wok panvica, na ktorej sa nič nepripaľuje. Páči sa mi hĺbka, lebo nič nevypadáva, ani keď suroviny miešam. Teplo je rovnomerne rozvádzané po celej panvici, uprostred aj na krajoch. Materiál je kvalitný, nemám panvici čo vytknúť.

Odpovedať

Deni 12.Dec.2021

Pekná panvica je Ken Hom Excellence Wok, keď dodržiavate všetky pokyny, wok splní svoju funkciu a dlho vydrží. Práca s ňou je pohodlná a hodí sa aj pre veľkú rodinu. V dodávke bol aj kvalitný nôž, čo je základ pre prípravu kvalitných ázijských jedál. S výberom som spokojná.

Odpovedať

Janka B. 17.Dec.2021

Používame panvičku WOLL Nowo Titanium, ktorá je kvalitná, hoci za troška vyššiu cenu. Podobnú sme mali už predtým a vydržala nám 10 rokov bez toho, aby sa pripalovala. Materiál je perfektný a na panvici sa mi veľmi dobre varí. Stačí minimálne množstvo tuku, pretože povrch je super nelepivý. Panvica je pevná a ťažká a super je možnosť používania v rúre.

Odpovedať

Gabika K. 29.Dec.2021

Ak milujete lievance, top panvica na indukciu je Lamart LT1131. Je kvalitná, pekne vyzerá, nič sa nelepí... Netreba používať ani veľa oleja, na viac než 20 kusov lievancov som použila len jednu lyžicu oleja. Cena je nastavená nízko. Okrem lievancov sa na nej dajú pripravovať aj volské oká, placky, či už zo zemiakov alebo akejkoľvek zeleniny. Zatiaľ funguje super.

Odpovedať

Valéria N. 15.Jan.2022

Na indukcii používame panvicu na palacinky Tescoma i-PREMIUM, ktorá má pevné dno a výborne pečie. Vôbec netreba používať olej a palacinky sú aj tak chutné. Na indukcii funguje výborne a má perfektný antiadhézny povrch. Panvica je troška ťažšia, ale to mi nevadí. Palacinky sa vôbec neprichytávajú, sú upečené rýchlo a rovnomerne. Táto panvica na palacinky je zatiaľ najlepšia, akú sme kedy mali.

Odpovedať

Darina 22.Feb.2022

Nedávno som si kúpila wok Tefal Unlimited, je to odolná panvica s nepriľnavým povrchom a rovnomerne vedie teplo po celej oblasti.

Odpovedať

Evka 26.Feb.2022

Panvica Orava PAN-28 FT vyzerá veľmi pekne, som milo prekvapená, že za tú cenu ide o vydarený výrobok. Materiál je kvalitný a vôbec sa nepripaľuje. Môžem ju odporučiť aj ostatným.

Odpovedať

Lívia 16.May.2022

Orava Lineo-24 FT je jednoduchá a pekná panvica, používam ju občas na prípravu rôznych pokrmov. Páči sa mi ergonomická rukoväť aj to, že počas varenia nepáli. Povrch je nepriľnavý, takže čistenie je rýchle a ľahké. Škoda, že v balení nebola aj pokrievka.

Odpovedať

Denisa 16.Jan.2023

Nedávno som si kúpila Banquet GRANITE Grey a cena zodpovedá kvalite. Som spokojná, dobre sa s ňou manipuluje a dobre sa nej pripravujú pokrmy. Čítala som na internete, že niekomu panvica na povrchu zhnedla a začala nepríjemne zapáchať, no ja som na tento problém nenatrafila. Verím, že mi bude dobre slúžiť aj ďalej. Povrch je nepriľnavý a panvica sa hodí na všetky typy sporákov vrátane indukcie. Skvele sa na nej robia palacinky aj omelety. Údržba je vďaka nepriľnavému povrchu jednoduchá.

Odpovedať