Bubnové kosačky

Najlepšie bubnové kosačky 2024 + recenzie

Ak patríte k majiteľom veľkých lúk, polí a pozemkov, na ktorých sa často nekosí, môže vám pomôcť práve bubnová kosačka. Dokáže si poradiť s vysokou trávou na rovných i ťažšie prístupných terénoch. Je vhodná pre poľnohospodárov, no svoje využitie nájde aj medzi bežnými používateľmi. Pokiaľ uvažujete nad kúpou takéhoto zariadenia, náš test bubnových kosačiek je určený pre vás. Zrecenzovali sme v ňom niekoľko dostupných modelov, z ktorých zvíťazil Vari BDR 581 Stella Pro. No to nie je všetko, na záver sme si pre vás pripravili aj praktický návod, v ktorom vám pomôžeme so samotným výberom a upozorníme na parametre, ktoré sú pri ňom dôležité.

Publikované: 21.09.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Akú bubnovú kosačku kúpiť? 

Medzi bubnovými kosačkami prevládajú veľké rozdiely, a to nielen v cene. Keďže ide o vyššiu investíciu, výber takéhoto zariadenia by ste si mali dobre premyslieť. V prípade správnej voľby vám totiž bude kosačka dobrým pomocníkom na dlhú dobu. Myslíme však aj na tých z vás, ktorí nemajú čas na čítanie celého testu alebo len idú meniť starý model za nový. V tabuľke nižšie nájdete prehľad niekoľkých modelov, ktoré nás zaujali. Predstavíme vám víťaza testu, nízkou cenou vás môže zaujať cenový trhák a čerešničkou na torte je výber našej redakcie.

Názov Hodnotenie Detail
Vari BDR-581 Stella Pro 5* Zobraziť produkt
BDR-581 Stella Garden 5* Zobraziť produkt
Hecht 5060 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Vari BDR-581 Stella Pro

Vari BDR-581 Stella Pro

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktným motorom Briggs&Stratton s objemom 190 cm3, šírka záberu 60 cm, 4 nože, výška kosenia 35 mm

Zobraziť viac info

Ide o benzínový typ kosačky s objemom 190 cm3. Je v nej osadený štvortaktný motor Briggs&Stratton. Kosačka je vybavená pojazdom a jej rýchlosť si môžete nastaviť pomocou páky na ľavej strane riadidiel. Manipulácia s kosačkou je aj napriek vyššej hmotnosti dobrá, vďaka vysokým kolesám a nastaviteľným riadidlám. Je obratná, dostatočne silná a navyše úsporná. O ľahkej a plynulej práci so strojom sme sa dozvedeli z referencií používateľov, kde kosačku jej majitelia hodnotia veľmi kladne. Pri kúpe počítajte s vyššou cenou.

Cenový trhák
Motor Jikov BDR-581 Stella Garden

Motor Jikov BDR-581 Stella Garden

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktným motorom Briggs&Stratton s objemom 163 cm3, šírka záberu 60 cm, 3 nože, výška kosenia 35 mm

Zobraziť viac info

S vysokou trávou na lúkach, v sadoch či v záhradách s rozlohou do 8 000 m2 si poradí aj táto cenovo dostupnejšia bubnová kosačka. Je poháňaná 4-taktným motorom americkej kvality Briggs&Stratton. Modelu Stella Garden, s dĺžkou záberu 60 cm, nechýba prevodovka, kladková spojka s brzdou či nastaviteľné rukoväte. Výrobcovia zaručujú pohodlie a bezpečnosť pri práci. Spotrebitelia sú s kosačkou spokojní a nasvedčuje tomu aj mnoho spokojných recenzií.

Náš TIP
Vari DS-521H Agatha

Vari DS-521H Agatha

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktovým motorom Honda GCV 160 s objemom 160 cm3, šírka záberu 60 cm, 4 nože, výška kosenia 35 mm

Zobraziť viac info

Bubnová kosačka Vari DS-521H Agatha je určená na kosenie vysokej trávy v záhradách do rozlohy až 8 000 m2. Je osadená štvortaktovým motorom Honda GCV 160 s obsahom 160 ccm. Poradí si s prácou nielen na rovine, ale aj vo svahu. Jej pracovným nástrojom je štvornožový žací bubon, čo je veľmi robustný lisovaný diel s celoplošným oceľovým podbehom, ktorý chráni uloženie nožov. Mnoho používateľov by ocenilo viac rýchlosti pojazdu kolies. Túto kosačku však hodnotíme v pomere cena/kvalita veľmi pozitívne.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Je samozrejmé, že výber bubnovej kosačky je prevažne otázkou vašich konkrétnych potrieb a preferencií. No nezabudnite si dať pozor na dôležité parametre, ktoré vám s výberom vášho favorita pomôžu. Bubnové kosačky nepatria k bežne používaným typom kosačiek a je pravdepodobné, že ak ste sa s nimi ešte nestretli, ich výber môže byť náročný. V našom teste sme si dali za cieľ nielen porovnať vybrané modely, ale aj vám pomôcť so samotným výberom. Preto sme pre vás vytvorili rebríček najdôležitejších parametrov. V prípade bubnových kosačiek by ste svoju pozornosť mali zamerať na výkon, šírku záberu, pojazd, údržbu či hmotnosť. Rozhodujúcim faktorom je, samozrejme, aj cena.

Účinnosť kosenia
Výkon kosačky
Šírka záberu
Ovládanie a manipulácia
Kvalita materiálov
Funkcie a príslušenstvo
Hmotnosť
Cena

Na to, aby sme pre vás mohli pripraviť takýto test, potrebujeme najskôr vybrať produkty. Pri výbere sú okrem technických parametrov dôležité aj užívateľské recenzie. Tie nám prezradia o výrobku jeho plusy, ale aj mínusy. Tieto recenzie sú zahrnuté aj v našich testoch, aby sme vám mohli poskytnúť len pravdivé informácie. S používateľskými názormi, predajnosťou či dostupnosťou nám pomohol cenový prehliadač Heureka.sk. Na záver chceme dať do pozornosti, že žiaden z produktov nie je propagovaný.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie bubnových kosačiek

Názov bubnovej kosačky je odvodený od jej časti – bubna, v ktorom sú rotujúce nože a tie sekajú trávu pri kosení. Môžete sa stretnúť s dvoma typmi bubnových kosačiek, podľa počtu bubnov – jednobubnovými a dvojbubnovými. Tieto kosačky sú určené pre menšiu skupinu spotrebiteľov, keďže majú pomerne špeciálne využitie. Sú ideálne na široké priestranstvá, ktoré sa kosia len sporadicky. Vďaka tomu je kosačka prispôsobená tak, aby zvládla pokosiť trávu až do výšky 1,5 metra. Pokosenú trávu automaticky skladá do riadkov, v ktorých sa môže sušiť a tým vám ušetrí ďalšiu prácu. Disponuje silným motorom, benzínovým pohonom a terénnymi kolesami, ktoré si poradia aj v náročnejšom teréne. Ak viete, že bubnová kosačka vám už nesmie chýbať, tak pokračujte v čítaní. Nasledovať budú recenzie vybraných modelov kosačiek tohoto druhu.

Víťaz testu

Vari BDR-581 Stella Pro

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktným motorom Briggs&Stratton s objemom 190 cm3, šírka záberu 60 cm, 4 nože, výška kosenia 35 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Titul víťaza si v našom teste zaslúžila bubnová kosačka Vari BDR-581 Stella Pro. Získala si nás nielen svojimi parametrami, ale aj pozitívnymi recenziami od spotrebiteľov. Táto jednobubnová kosačka sa pýši výkonným, 4-taktným motorom Briggs&Stratton. Objem motora predstavuje 190 m3, s krútiacim momentom 11,87 Nm.

Tento stroj vám pomôže pri kosení vysokých trávnatých porastov. Štyri nože žacieho rotora kosenú trávu dokonca odhadzujú na plachtu, ktorá potom nakosenú trávu riadkuje. Kosačku naštartujete jednoduchým potiahnutím tiahla. Pri štartovaní musia byť obe páky uvoľnené. Samotnú rýchlosť pojazdu si viete meniť pomocou variátora. Záber tejto kosačky dosahuje dostatočných 60 cm a výška kosenia 35 cm. Keďže výšku kosenia zaisťuje spodný disk, nie je možné ju meniť. Odporúčaná plocha kosenia je 10 000 m2. Vyššia hmotnosť 56 kg sa vám môže zdať veľa, no pri tomto type kosačiek to nie je neobvyklé.

Výrobca ostal verný svojej červeno-čiernej kombinácii, ktorá je typická pre kosačky Vari. Materiály sú kvalitné a pri správnej údržbe vám tento prístroj vydrží mnoho rokov. Kryt kosačky je vyrobený z kvalitnej ocele, kolesá sú nafukovacie s guľôčkovými ložiskami a opatrené gumovým behúňom. Výškovo nastaviteľné riadidlá taktiež prispejú k jednoduchšej manipulácií so zariadením. Pojazd je samozrejmosťou.

Milo nás prekvapili aj spotrebiteľské recenzie, v ktorých sme našli len samé pozitívne reakcie. Užívatelia vyzdvihujú silu prístroja, výkon a tiež nízku spotrebu. Nespornou výhodou je pojazd, ktorý vám uľahčí manipuláciu s ťažkou kosačkou aj v náročnejšom teréne. Aj napriek vyššej cene je za nás v pomere cena/kvalita víťazom testu.

Pozitíva

Výkonnosť
Použité materiály
Kvalita kosenia

Negatíva

Vyššia hmotnosť
Vyššia cena

Typ motora: 4-taktný Briggs&Stratton ● Objem motora: 190 cm3 ● Typ pohonu: benzínový ● Odporúčaná plocha: do 10 000 m2 ● Šírka záberu: 60 cm ● Výška kosenia: 35 mm ● Počet nožov: 4 ● Pojazd: áno ● Hmotnosť: 61 kg

Cenový trhák

Motor Jikov BDR-581 Stella Garden

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktným motorom Briggs&Stratton s objemom 163 cm3, šírka záberu 60 cm, 3 nože, výška kosenia 35 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Bubnová kosačka v nižšej cenovej kategórií? Žiaden problém. Ak hľadáte výkonného pomocníka, no dôležitým parametrom je pre vás cena, tak model Motor Jikov BDR-581 Stella Garden je určený práve pre vás. Kosačka je porovnateľná dokonca aj s víťazom testu Vari BDR-581 Stella Pro. Obe používajú silný 4-taktný motor americkej značky Briggs&Stratton. Nechýba jej šneková prevodovka či kladková spojka s brzdou.

Táto mašina vám pomôže pri kosení lúk, sadov, veľkých záhrad a všetkých nepravidelne udržiavaných plôch, s maximálnou rozlohou do 8 000 m2. Jej záber dosahuje 60 cm a poradí si s trávou až do výšky 1,5 metra. Mnohí spotrebitelia pri bubnových kosačkách považujú za nevýhodu ich vysokú hmotnosť. S tým, samozrejme, súhlasíme, no práve preto je nevyhnutné, aby tieto kosačky disponovali pojazdom. Túto funkciu nájdete aj v kosačke Stella Garden. Síce máte k dispozícii len jednu pojazdnú rýchlosť, aj tá vám pomôže pri kosení vo svahoch či na neupravenom teréne.

Výrobcovia sa pýšia revolučnou novinkou, ktorou je plechový asymetrický kryt žacieho disku, ktorý umožňuje lepšie kosenie trávy a jej riadkovanie. Kosenie je vďaka pevnej náprave bezpečné na obsluhu. Pohodlie pri práci zaručujú aj nastaviteľné rukoväte. Nastaviť si môžete výšku kosenia, až do 35 mm. Inštalácia posedu však nastaviteľná nie je.

Táto bubnová kosačka nás od začiatku veľmi prekvapila. Vzhľadom na to, že jej cena je o niečo nižšia, jej parametre a funkcie nepoklesli. Zo spotrebiteľských recenzií je nám známe, že kosačka je naozaj výkonná a spoľahlivá. Cena zodpovedá kvalite a my sa tiež pripájame k pozitívnym recenziám.

Pozitíva

Nižšia cena
Výkonnosť
Disponuje pohonom

Negatíva

Rýchlejšie otupenie nožov

Typ motora: 4-taktný Briggs&Stratton ● Objem motora: 163 cm3 ● Typ pohonu: benzínový ● Odporúčaná plocha: do 8 000 m2 ● Šírka záberu: 60 cm ● Výška kosenia: 35 mm ● Počet nožov: 3 ● Pojazd: áno ● Hmotnosť: 55 kg

Náš TIP

Vari DS-521H Agatha

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktovým motorom Honda GCV 160 s objemom 160 cm3, šírka záberu 60 cm, 4 nože, výška kosenia 35 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vari DS-521H Agatha sa technickými parametrami podobá na modely Motor Jikov BDR 581 Stella Garden či Vari BDR 581 Stella Pro. Pomôže vám s vysokou trávou v záhradách, s rozlohou do 8 000 m2. Je osadená štvortaktovým motorom Honda GCV 160 , s objemom 160 ccm.

Pracovným nástrojom kosačky je štvornožový žací bubon, čo je veľmi robustný lisovaný diel s celoplošným oceľovým podbehom, ktorý chráni uloženie nožov. Uloženie žacích nožov T-Bar zvyšuje zároveň obvodovú tuhosť žacieho bubna a jeho celkovú životnosť. Kosačky Agatha sú stvorené na prácu v rovine aj vo svahu. Kosenie aj napriek vyššej hmotnosti je presné a pohodlné, hlavne vďaka pohonu. Komfort pri práci zvyšuje možnosť nastavenia riadidiel do 6 polôh a ergonomické ovládanie páky s nízkym tlakom do rukoväte. Tie navyše disponujú vzduchovými komorami, ktoré eliminujú mikrovibrácie. Pevný rám s HDG plechovým asymetrickým krytom žacieho disku zvyšuje odolnosť celej kosačky.

Model kosačky Agatha si vedie v recenziách veľmi slušne. V názoroch od spotrebiteľov sa často spomína jednoduchá manévrovateľnosť i šikovný systém ovládania pojazdu. K jednoduchému používaniu by určite prispela aj možnosť výberu rýchlosti pojazdu, ktorá žiaľ chýba. No po všetkých ostatných stránkach je vyhovujúca. Pohon je dostatočne silný a kosačka zvládne vyjsť aj do kopca. Spotrebitelia tiež spomenuli, že si dokáže poradiť s trávou vysokou 2 metre a aj s drevitým terénom.

Pozitíva

Jednoduché ovládanie
Vysoký výkon
Odolnosť

Negatíva

Chýba možnosť nastavenia rýchlosti pojazdu kolies

Typ motora: 4-taktný Honda GCV 160 ● Objem motora: 160 cm3 ● Typ pohonu: benzínový ● Odporúčaná plocha: do 8 000 m2 ● Šírka záberu: 60 cm ● Výška kosenia: 35 mm ● Počet nožov: 4 ● Pojazd: áno ● Hmotnosť: 58 kg

Vari BDR-620B Lucina Max

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktovým motorom Briggs&Stratton s objemom 190 cm3, šírka záberu 62 cm, 4 nože, výška kosenia 35 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Patríte k náročnejším zákazníkom a potrebujete kosačku pre extra veľkú plochu? V tom prípade máme pre vás tip na model Vari BDR-620B Lucina Max.Kosačky Vari DS-521H Agatha a Vari BDR-581 Stella Pro sú vhodné pre plochy do 10 000 m2Naša ďalšia testovaná bubnová kosačka Vari BDR-620B Lucina Max zvládne plochu s rozlohou až do 15 000 m2. O pohon sa stará 4-taktový motor známeho výrobcu Briggs&Stratton, s označením 850 series. Objem motora je 190 cm3.

Pracovným nástrojom tejto kosačky je bubon vybavený štyrmi rotačnými nožmi. Tento model nás zaujal svojím kvalitným spracovaním. Konštrukcia kosačky je vyrobená z odolného rámu s HDG plechovým asymetrickým krytom žacieho disku. Ten sa navyše postará o navádzanie kosenej trávy a jej riadkovanie. O ochranu nožov sa stará robustný lisovaný diel, s celoplošným oceľovým podbehom. Veľké, až 8-palcové kolesá na pevnej náprave sú zárukou vysokej priechodnosti. Kosačka si tak poradí aj s členitým terénom a prudkým stúpaním až do 20 percent. Záber kosačky je 62 cm. Nechýba jej ani pojazd, ktorý má dve rýchlosti. Maximálna rýchlosť je 2,8 km/h. Takisto sú nastaviteľné ergonomické rukoväte.

Ak vás tento model zaujal, rátajte s vyššou cenou. Tá však zodpovedá kvalite. Výkonný motor sa postará o vysoký výkon a celkovú kvalitu kosenia. Veľké a zarastené plochy si vyžadujú naozaj silný prístroj, ktorý si poradí aj s drevitými časťami. Kladne hodnotíme aj kvalitu a odolnosť použitých materiálov. Samozrejmosťou je pohon, pri ktorom viete regulovať rýchlosť.

Pozitíva

Kvalitné spracovanie
Vhodná pre veľké plochy
Vysoký výkon

Negatíva

Vyššia cena

Typ motora: 4-taktový Briggs&Stratton ● Objem motora: 190 cm3 ● Typ pohonu: benzínový ● Odporúčaná plocha: do 15 000 m2 ● Šírka záberu: 62 cm ● Výška kosenia: 35 mm ● Počet nožov: 4 ● Pojazd: áno ● Hmotnosť: 62 kg

Hecht 5060

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktovým motorom Hecht OHV s objemom 173 cm3, šírka záberu 60 cm, 2 nože, výška kosenia 35 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Opakom profesionálnej bubnovej kosačky Vari BDR-620B Lucina Max je model Hecht 5060. Je vhodný pre nenáročných užívateľov na hobby prácu. Ide o vydareného pomocníka za veľmi priaznivú cenu. Vo svojom tele ukrýva štvortaktový motor s označením Hecht OHV. Jeho zdvihový objem je 173 cm3. Maximálny výkon kosačky dosahuje 3 600 W. Stačí tak na vysokú trávu, no na tvrdšie podmienky vhodná nie je. Tento motor poskytuje kosačke dostatočný výkon, nie však za cenu vysokej spotreby. Kosí ekologickejšie a dokonca aj tichšie, čo oceníte vy aj vaši susedia.

Bubnová kosačka Hecht 5060 je skvelou voľbou na rýchle a komfortné kosenie záhrad s maximálnou rozlohou 10 000 m2. Nechýba jej dobré vyváženie a tvrdé kolesá s hrubým dezénom, s ktorými si poradí aj v svahovitom teréne. Napriek tomu odporúčame použitie tejto bubnovej kosačky v teréne bez výraznejších nerovností. Výhodou je, že pokosenú trávu efektívne riadkuje a zarovnáva. Výška kosenia väčšiny bubnových kosačiek dosahuje 35 mm, čo je prípad tohto modelu. Záber má 60 cm. O komfortné kosenie sa postará aj pojazd, ktorý zvládne rýchlosť maximálne 3 km/h.

Produkty spoločnosti Hecht sú známe výhodným pomerom ceny a kvality. Kosačka je vyrobená z odolných materiálov vo vysokej kvalite. Je tak vhodná aj do horších podmienok. Ergonomicky tvarovaná rukoväť dokáže odfiltrovať aj slabšie vibrácie. Jej nevýhodou je však nízke ložisko. Naopak, určite oceníte jednoduché zloženie madla kosačky, vďaka čomu je stroj jednoduché uskladňovať a prepravovať.

Aj keď táto kosačka nepatrí k najvýkonnejším na trhu, práve to považujeme za výhodu. Je ideálnou možnosťou pre užívateľov, ktorí by takúto kosačku potrebovali aj na domáce využitie. Spotrebiteľské recenzie sú prevažne pozitívne. Za nižšiu cenu získate plnohodnotný a kvalitný prístroj. Jej prednosťou je silný a tichý motor s nízkou spotrebou. Dobre sa s ňou pracuje vďaka pojazdu a veľkým kolesám. Jej výberom sa vyberiete zlatou strednou cestou, ktorú vám odporúčame. Ak však potrebujete silný, výkonný stroj do ťažšie prístupného terénu a na drevnatý porast, tak si výber tejto kosačky radšej rozmyslite.

Pozitíva

Prijateľná cena
Ľahká manipulácia
Kvalitné materiály

Negatíva

Nižší výkon

Typ motora: 4-taktový Hecht OHV ● Objem motora: 173 cm3 ● Typ pohonu: benzínový ● Odporúčaná plocha: do 10 000 m2 ● Šírka záberu: 60 cm ● Výška kosenia: 35 mm ● Počet nožov: 2 ● Pojazd: áno ● Hmotnosť: 52 kg

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Výber špecifického typu kosačiek môže byť o niečo náročnejší ako výber klasickej kosačky. Nie sú až také známe a ani populárne. Okrem technických špecifikácií je do istej miery dôležitá aj predajnosť jednotlivých modelov. Vďaka nej sa odzrkadlí, ktorý z modelov u spotrebiteľov vyhráva. Najpredávanejšie modely sú často tie, ktoré majú mnoho recenzií. Preto si ich pri hľadaní určite všímajte. Ak vás zaujíma, ktoré modely bubnových kosačiek sa na našom trhu predávajú najviac, pozrite si našu tabuľku. Keďže sa predajnosť počas roka mení, tabuľku pravidelne aktualizujeme. Informácie o predajnosti nám poskytol cenový porovnávač Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Vari BDR 581 Stella Pro 5* Zobraziť produkt
Vari DS 521 H Agatha 4426 5* Zobraziť produkt
Motor Jikov BDR 581 5* Zobraziť produkt
Hecht 5060 5* Zobraziť produkt
Motor Jikov BDR 581 5* Zobraziť produkt

Ponuka trhu je skutočne rozmanitá a je pomerne náročné vybrať si jeden konkrétny model, ktorý by najlepšie zodpovedal vašim požiadavkám. Preto je tu pokračovanie nášho testu – prehľad dôležitých parametrov, na ktoré by ste sa mali zamerať pri výbere. Zvážením vlastných preferencií a technických parametrov vám výber pôjde jednoduchšie. Je vhodné sledovať výkon, šírku záberu či hmotnosť. Postupne vám ich všetky jednotlivo predstavíme. Na záver sme si pre vás pripravili aj orientačný prehľad cien a pár riadkov sme venovali i overeným výrobcom.

Ako vybrať bubnovú kosačku

  • Počet bubnov
  • Šírka záberu
  • Výkon bubnovej kosačky
  • Pojazd
  • Hmotnosť
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Typy bubnových kosačiek

Už z názvu vyplýva, že bubnová kosačka je vybavená bubnom. V ňom sa nachádzajú nože, ktoré rotujú, čím osekávajú trávu, po ktorej kosačka prechádza. Tieto kosačky delíme podľa počtu bubnov, ktorými disponujú na jednobubnové alebo dvojbubnové.

Jednobubnové kosačky poskytnú užší záber ako dvojbubnové. Ich obsluha je podobná ako pri klasických kosačkách, tlačia sa pomocou rukoväte pred sebou.

Pri dvojbubnových ide už o "vyšší kaliber". Ponúkajú širší záber a aj preto sú ideálne pre skutočne rozsiahle trávnaté plochy. Vzhľadom na ich vyššiu hmotnosť sa často objavujú vo verzii závesu za malotraktor a pod. Sú náročnejšie na servis i údržbu a majú vyššiu spotrebu pohonných hmôt. Ak máte veľkú plochu, ktorú potrebujete pokosiť, ich kúpu nebudete ľutovať. Celkovo sa však z dôvodu malého využitia a vysokej ceny neodporúčajú. 

Existuje ešte tretí typ, ktorým sú diskové kosačky. Tieto kosačky majú namiesto bubna iba disk, ktorý kopíruje povrch terénu. Ich výhodou je, že vyžadujú menšiu údržbu. Naopak, za nevýhodu považujeme vyššiu nákupnú cenu a slabšiu kvalitu kosenia, ktorá závisí od nastaveného disku.

Šírka záberu

Šírka záberu je parameter, ktorý hovorí o tom, aký široký pás je kosačka schopná pokosiť na jeden záber. Táto celkom podstatná hodnota vám dokáže prácu poriadne urýchliťČím je väčšia šírka záberu, tým rýchlejšie budete mať plochu pokosenú. V prípade bubnových kosačiek sa hodnota šírky pohybuje od 50 do 70 cm. Nezabúdajte, ak sa chystáte kosiť rozsiahle plochy, lúky alebo pasienky, určite siahnite po dvojbubnovej kosačke. Pri nich je rozpätie zvyčajne väčšie.

Pokosená tráva riadky – záber bubnovej kosačky

Výkon motora bubnovej kosačky

Pri výbere akejkoľvek kosačky je výkon jeden z najdôležitejších parametrov. Výnimkou nie sú ani bubnové kosačky. Rozdielom však je, že tieto kosačky sú všetky naozaj výkonné, aby si poradili aj s vysokou a prerastenou trávou. Aj preto sa vyrábajú v benzínovej verzii. Čím vyšší je výkon kosačky, tým ľahšie si, samozrejme, poradí nielen s hustým porastom, ale aj s terénom v kopci alebo vo svahu. Zo skúseností je nám známe, že výkon by nemal byť nižší ako 3 500 wattov (4,5 koní). Všeobecne sa však pri výbere držte pravidla, že výkon bubnovej kosačky a typ motora závisí od terénu, ktorý budete kosiť. Či je svahovitý, členitý, široký, prispôsobte mu výkon. Čím sú náročnejšie podmienky terénu na kosenie, tým je vhodnejšie siahnuť po vyššom výkone kosačky.

Označenie motora

Okrem výkonu si všímajte aj to, ako je váš motor označený. Motory bývajú označené skratkami SV, OHV alebo OHC.

  • Typ motora s označením SV (z angl. side valve) sa využíva najmä pri lacnejších variantoch kosačiek na menej náročné terény. Ide o motor, ktorý má rozvod s ventilmi po stranách.
  • Častým typom motorov je OHV (z angl. over head valves) – ide o kvalitný, výkonný motor s rozvodnými ventilmi v hlave valcov. Motory OHV sú však hlučnejšie a ťažšie.
  • Za kosačku s motorom typu OHC si priplatíte najviac, keďže ide o skutočne výkonný motor, ktorý je v porovnaní s OHV tichší a ľahší. Rozvod OHC motora s ventilmi a hriadeľom sa nachádza v hlave valcov.

S pojazdom, či bez?

Zakúpiť si síce môžete bubnové kosačky s pojazdom aj bez neho, my vámodporúčame vyberať z tých s pojazdom. Bubnové kosačky sú veľké a ťažké zariadenia, dôvodom je motor aj konštrukcia stroja. Pojazd je pri tomto type kosačky nevyhnutnosťou. Oceníte ho najmä pri kosení väčších plôch v členitejšom teréne. S pojazdom nemusíte riešiť to, že budete musieť cez briežok tlačiť kosačku viac a z kopca zasa brzdiť, jediné, čo budete riešiť, je manévrovanie. Pojazd je veľmi praktickou a pri väčšine modelov i bežnou funkciou. Niektoré modely sú dokonca doplnené o spiatočku, čo značne uľahčí manipuláciu s kosačkou napr. na užších miestach. Pri zložitejšom teréne stojí za úvahu aj kúpa kosačky s prevodovkou. S kosačkami bez pojazdu sa stane niekoľkohodinová práca dlhšia a vyčerpávajúcejšia.

Bubnovaá kosačka s posedom

Prácu vám môže uľahčiť taktiež posed bubnovej kosačky. Ide o modely, ku ktorým sa dá pripojiť "vlečka". Nemusíte tak v hrboľatom teréne so strojom kráčať, ale pekne sedieť. Vďaka posedu bude práca rýchlejšia a pohodlnejšia.

Všímajte si hmotnosť

Hmotnosť bubnových kosačiek sa pohybuje na úrovni 50 až 80 kg. Pracovať s nimi manuálne by bolo veľmi náročné. Vďaka pojazdu, ktorým je vybavená takmer každá bubnová kosačka, je však jej obsluha menej náročná, a to aj vo svahovitom teréne. Hmotnosť je tvorená predovšetkým motorom, kvalitnou oceľovou konštrukciou, bubnom a ďalším príslušenstvom. Bubnové kosačky sú tiež vybavené nastaviteľnými riadidlami, takže výšku kosačky prispôsobíte každej postave. Vďaka tomuto doplnku budete navyše môcť kosačku pomerne ľahko skladovať, či dokonca prevážať vo väčšom aute. Niektoré modely sa dajú sklápať a pri skladovaní a prevážaní sú tak ešte praktickejšie.

Bubnové kosačky sú väčšou investíciou

Keďže nejde o lacnú záležitosť, zamyslite sa, koľko chcete do kosačky investovať, aby vám skutočne vydržala roky bez neustálej potreby opráv a ďalších investícií. Práve preto sa oplatí výber dôkladne preštudovať a prečítať si aj recenzie od užívateľov, ktorí sa podelili o skúsenosti s daným modelom. Všeobecne platí, že čím je vyššia cena, tým býva lepší výkon motora, pojazd, kvalita materiálov a iné funkcie. Najlacnejšie sa pohybujú jednobubnové kosačky, ktoré sú menej výkonné a hodia sa na menšiu plochu. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 700 až 1 800 eur. Kvalitnejšie, dvojbubnové kosačky sú v ešte vyššej cenovej kategórii, ktorá sa môže vyšplhať až na niekoľko tisíc, zväčša na 3 000 až 4 000 eur. Ak máte na kúpu menší rozpočet, radšej počkajte a nekupujte najlacnejší model. Samozrejme, záleží aj na vašich potrebách a na tom, akú veľkú plochu plánujete kosiť.

K obľúbeným patria značky Vari, Hecht, Šupa a Motor Jikov

Rovnako ako je pri výbere dôležitá cena kosačiek, sú dôležití aj ich výrobcovia. Určite vám neodporúčame žiadnych neznámych výrobcov, ani kosačky z bazára. V našom teste sme sa vám snažili predstaviť len overené spoločnosti, ktoré ponúkajú kvalitné prístroje. Počas nášho porovnávacieho testu sme si naštudovali parametre rôznych modelov a sledovali tiež recenzie a výsledky odborných testov. Medzi najlepšie bubnové kosačky sa zaradili tie od výrobcov Vari, Motor Jikov, Hecht alebo Šupa. Títo výrobcovia vám ponúkajú široké portfólio modelov, ktoré uspokoja menej i viac náročných užívateľov.

Otázky a odpovede – FAQ 

Ostali vám nejaké nezodpovedané otázky? Potrebujete pomôcť s výberom bubnovej kosačky? Alebo máte skúsenosti s nejakým spomenutým modelom a radi by ste pomohli aj ostatným kupujúcim? Nech už je vaša odpoveď akákoľvek, ak máte nejakú otázku, neváhajte nás kontaktovať. Zanechajte nám komentár nižšie pod článkom. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a aktualizujeme, aby sme vám v čo najkratšom čase mohli pomôcť. Na záver vám prinášame ešte pár najčastejšie kladených otázok ohľadom bubnových kosačiek.

Každej bubnovej kosačke sa časom otupia nože a bude si vyžadovať ich výmenu. S tým určite počítajte a pri kúpe kosačky sa preto uistite, že náhradné diely sú ľahko dostupné vo vašom okolí. Inak sa vám môže stať, že ich nezoženiete práve vtedy, keď to budete potrebovať. Taktiež je dôležité mať v blízkosti spoľahlivý a kvalitný servis. Ak sa vám niečo pokazí, nebudete musieť s kosačkou ďaleko cestovať, resp. zdĺhavo čakať, kým ju predajca pošle k výrobcovi na opravu.

Starostlivosť o tento typ kosačiek sa v zásade nelíši od údržby klasickej kosačky. Nie je príliš náročná na čas a ani na peniaze. Je síce pravda, že benzínové typy kosačiek vyžadujú viac starostlivosti ako elektrické či akumulátorové, no nie je to žiadna tragédia. Po každej práci s kosačkou je dobré ju vždy očistiť od zvyškov pokosenej trávy. Potrebné je tiež skontrolovať stav oleja a premazať mazivom mechanické časti. Správne uskladnenie kosačky je tiež dôležité. Treba sa vyvarovať vlhkého prostredia a skladovať ju na suchom mieste pod strechou, v garáži, záhradnom domčeku a podobne. Podľa frekvencie kosenia je potrebné z času na čas vymeniť nože za nové. Ich výmena je jednoduchá a pomerne lacná.

Áno, je. Ovládateľnosť týchto kosačiek uľahčuje hlavne pojazd. Keďže sú bubnové kosačky vybavené nastaviteľnými riadidlami, výšku kosačky si tiež môžete prispôsobiť svojej postave. Často sú vybavené štítmi, ktoré sa starajú o rovnomerný záber a zároveň eliminujú odletujúcu trávu. Plnia tak i bezpečnostnú funkciu. V prípade, že máte ku kosačke pripojiteľný posed s kolesami, na hmotnosti zariadenia pridá nejaký kilogram navyše, no používanie bude ešte pohodlnejšie.

Dakr Panter FD-2 + RZS 70K

Benzínová bubnová kosačka so 4-taktovým motorom Briggs&Stratton s objemom 190 cm3, šírka záberu 69 cm, 3 nože, výška kosenia 35 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

K šikovným modelom patrí aj profesionálna bubnová kosačka od českého výrobcu Dakr model Panter FD-2 s bubnovým adaptérom RZS 70K. Má veľmi podobné parametre s víťazom nášho testu Vari BDR 581 Stella Pro. Vyznačuje sa vysokou kvalitou a silným motorom americkej značky Briggs&Stratton. Je vhodná na kosenie vysokej prerastenej trávy na neudržiavaných plochách aj výskytom náletových drevín.

Jej jednoduché používanie začína pohodlným štartovaním motora bez použitia sýtiča a palivovej pumpičky. Výškovo nastaviteľné riadidlá si môžete nastaviť do polohy, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Užitočným pomocníkom pri tomto type kosačiek je jednoznačne pohon. Kosačka je veľmi ťažká a váži až 74 kg, pohon preto nesmie chýbať. Disponuje i plynulou reguláciou rýchlosti vpred i vzad. Rýchlosť pojazdu vpred dosahuje max 6 km/h a vzad max. 3 km/h. Široký rozchod kolies a nízko položené ťažisko zabezpečujú vysokú stabilitu prístroja. Záber kosenia je prekvapivých 69 cm. Ak sa pýtate na odporúčanú plochu kosenia, tak tá je pri tomto modeli neobmedzená. Za výhodu považujeme aj uloženie motora na 4 silentblokoch, čo minimalizuje vibrácie.

Tento model nepatrí k najlacnejším, preto počítajte s vyššou obstarávacou cenou. Výrobky záhradnej techniky českej značky Dakr sa radia medzi najkvalitnejšie na trhu. Silný Briggs&Stratton, prevedenie bubna, kde nie je zakrytá vrchná časť, aby pokosená tráva mala kam prúdiť a nebránila kvalite kosenia, natočenia trávy na bubon či iné technológie, ktoré tento produkt ponúka, vám budú pri práci určite nápomocné.

Pozitíva

Jednoduchá obsluha
Regulácia pohonu
Široký záber kosenia

Negatíva

Vyššia cena
Vysoká hmotnosť

Typ motora: 4-taktový Briggs&Stratton ● Objem motora: 190 cm3 ● Typ pohonu: benzínový ● Odporúčaná plocha: neobmedzená ● Šírka záberu: 69 cm ● Výška kosenia: 35 mm ● Počet nožov: 3 ● Pojazd: áno ● Hmotnosť: 74 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Kosačky

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre
Matej 16.Oct.2022

Motor Jikov BDR 581 Stella Garden je kvalitný stroj za primeranú cenu. Funguje bez problémov a kosenie je s ním pohodlné. Dokáže spracovať aj vysokú trávu a má sklápateľnú rúčku, čo je fajn pri manipulácii.

Odpovedať

Dominik 17.Nov.2022

Kosačka VARI BDR 581 Stella Pro je dostatočne silná, na rovnom teréne perfektne pokosí trávu. Aj keď je horší terén, má veľmi slušné výsledky, myslím, že lepšie ako kosiť s listovou kosačkou. Pokosí aj prerastenú a vysokú trávu. Plusom je nízka spotreba. S kúpou som spokojný.

Odpovedať

Miro 21.Mar.2023

Neodporúčam Dakr Panter FD-2 + RZS 70K, pretože ide o veľmi poruchový prístroj. Dobre sa ovláda, má skvelý výkon a výmena nadstavcov je jednoduchá. No behom relatívne krátkej doby som s ním zaznamenal viacero porúch. Z tohto dôvodu ho neodporúčam. Možno som len mal smolu na takýto chybný kus. Mínusom a niečo, čo môže odradiť od nákupu je aj vyššia cena a dosť vysoká hmotnosť prístroja.

Odpovedať

Kornel 22.Mar.2023

kosačka VARI DS 521 Z AGATHA 4425 má ľahké ovládanie a dobre sa mi pracuje s týmto strojom. pomer ceny a kvality je fajn. oceňujem šikovný systém ovládania pojazdu. predtým som mal bubnovú kosačku a tá sa ovládala horšie. páčky na ovládanie pojazdu a kosiacej hlavy sú v sklopenej polohe pohodlné, neunavíte sa ani pri dlhšom kosení. mrzí ma, že riadidlá sa nedajú výškovo nastaviť. plus dávam za nože, ktorú sú vyrobené z veľmi pevnej ocele. mínus zas za iba jednu rýchlosť pojazdu kolies. celkovo som s kosačkou spokojný, urobí, čo treba a to je podstatné.

Odpovedať