Ručné mixéry

Najlepšie ručné mixéry 2024 + recenzie

Pripravili sme si pre vás spotrebiteľský test ručných mixérov. Pri jeho zostavovaní sme porovnali viac ako 30 najpredávanejších modelov ponúkaných na našom trhu. Po 80 hodinách porovnávania, študovania a vyhodnocovania sme našli víťaza. Najlepšie z testu vyšiel mixér Bosch MFQ 36440 ErgoMixx. Jeho silný 450 W motor je aj napriek vysokému výkonu nečakane tichý. V čom ešte vyniká? Ktoré parametre sme pri výbere zohľadnili? V teste vám tiež poradíme, ako vybrať ručný mixér a povieme si, ktoré sú momentálne najpredávanejšie.

Publikované: 12.01.2021
Aktualizované: 22.04.2024

Aký mixer kúpiť?

Pre tých, ktorým sa nechce čítať celý článok, ponúkame prehľadnú tabuľku top spotrebičov v tejto kategórii. Produkty majú pri sebe štítok, podľa ktorého ľahko zistíte, ktorý produkt je najlepší, ktorý je najvýhodnejší z pohľadu pomeru ceny a kvality a máme pre vás tiež tip našej redakcie.

Názov Hodnotenie Detail
ETA 0044 90000 5* Zobraziť produkt
Bosch MFQ 4030 5* Zobraziť produkt
Bosch MFQ4980B 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Bosch ErgoMixx MFQ 36440

Bosch ErgoMixx MFQ 36440

Výkonný 450 W motor je nečakane tichý, poradí si aj s hustým cestom a nechýba ani praktická odmerka.

Zobraziť viac info

Ručný mixér s vysokým výkonom a až 5 rýchlostnými stupňami. Zaujme aj tichou prevádzkou a vysokou kvalitou spracovania. Bosch sa veľmi ľahko ovláda a vďaka pulznému spínaču dostanete z mixéra maximum výkonu. Veľmi dobre je na tom ručný mixér aj s ergonómiou.

Cenový trhák
ETA 0044 90000

ETA 0044 90000

Kvalitný český výrobok za priaznivú cenu s nerezovými metličkami a dostatočným výkonom.

Zobraziť viac info

Cenovo výhodný model, ktorý sa vyznačuje hlučnejším chodom, no má veľmi kompaktné rozmery a ponúka solídnu kvalitu spracovania. Chýba mu síce pulzný spínač, no s príkonom 250 W si so základným šľahaním a mxovaním poradí. V pomere ceny a výkonu ponúkne skvelú hodnotu.

Náš TIP
Bosch MFQ 4030

Bosch MFQ 4030

Ručný mixér Bosch patrí medzi dlhšie predávané modely, ktorý však nemá núdzu o výkon a ponúknu kvalitné spracovanie.

Zobraziť viac info

Ručný mixér s príkonom až 500 W a 5 rýcholostnými stupňami ponúkne dostatok výkonu pri šľahaní, mixovaní, sekaní a teiž hnetaní hustejšieho cesta. Vďaka špeciálnym metličkám s guľočkami FineCreamer je šľahanie rýchlejšie a efektívnejšie. Praktická je i protišmyková úprava.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pri vyhodnocovaní testu ručných mixérov sme brali do úvahy tie parametre, ktoré sú dôležité pre bezproblémové a dlhodobé použitie spotrebiča v domácnosti. Tieto parametre by si mal všímať aj každý zákazník, ktorý si chce vybrať mixér svojpomocne. Dôležitou súčasťou nášho hodnotenia sú aj skúsenosti a recenzie samotných používateľov.

Funkcionalita a ovládanie
Hlučnosť
Kvalita spracovania
Recenzie používateľov

A ako sme vyberali produkty do spotrebiteľského testu? Zamerali sme sa hlavne na známe značky ako Bosch, Tefal, Electrolux, Sencor, Philips, Russell Hobbs, Concept, Braun a Delimano. Inšpiráciou nám bol cenový porovnávač Heureka, na ktorom sme sa zamerali na obľúbené produkty a oboznámili sme sa s recenziami používateľov. Zdrojom inšpirácie boli aj sekcie najpredávanejších produktov v kategórii ručných mixérov v eshopoch alza.sk, tpd.sk, nay.sk a mall.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať. 

Recenzie ručných mixérov

Neskreslené informácie bez marketingových omáčok, ktoré sa z rekamy nedozviete. Pozrite sa na naše názory na tieto produkty, ktoré patria k najpredávanejším a najkvalitnejším. Medzi recenziami nájdete aj modely, ktoré nie sú až také známe, ale nám sa ich parametre zapáčili. Vyberajte podľa svojich preferencií, každý má na produkty iné požiadavky. Výber prispôsobte svojim nárokom

Víťaz testu

Bosch ErgoMixx MFQ 36440

Výkonný 450 W motor je nečakane tichý, poradí si aj s hustým cestom a nechýba ani praktická odmerka.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Porovnaniu a testovaniu sa nevyhol ani odbornými testami a zákazníkmi vychvaľovaný elektrický ručný mixér Bosch MFQ 36440 ErgoMixx. Jeho doménou nie je len príkon elektromotora 450 W a päť rýchlostných stupňov, ale tiež praktické príslušenstvo, ktoré Bosch dodáva. Nemecká kvalita sa ukázala aj na kvalite spracovania konštrukcie či príslušenstva. Horšie je na tom z nášho pohľadu len mixovacia noha s nerezovým nožom (slúži na sekanie i mixovanie). Tá je síce tepelne odolná, no CLICK systém nepôsobí práve najtrvácnejšie. Ale v tejto cenovej kategórii je to štandard.

Ručný mixér Bosch MFQ 36440 ErgoMixx sa ľahko ovláda a je veľmi tichý. Maximálna hlučnosť dosahuje úroveň len 74 dB. Rýchlosti majú plynulý nábeh a neobjavuje sa žiadne kmitanie. Pri používaní v našom teste pozitívne hodnotíme nielen funkcionalitu v podobe pulzného spínača, ale aj ergonomický tvar a tiež protišmykovú úpravu. Dĺžka sieťového kábla 1,3 metra je viac ako dostačujúca.

Šľahacie metly sú z nerezovej ocele, rovnako ako tie hnetacie, a je možné ich umývať v umývačke riadu. Šľahanie bielkov, tuhej šľahačky, liateho, lineckého alebo chlebového cesta. Ani jeden úkon nerobí mixéru Bosch MFQ 36440 ErgoMixx žiadny problém. Súčasťou príslušenstva je navyše aj 800 ml odmerka – nádoba. Víťazom testu sa ručný mixér Bosch stal zaslúžene. Pozornosť si zaslúži nielen kvôli hodnoteným kritériám v našom teste, ale tiež kvôli pomeru ceny, výkonu a kvality.

Pozitíva

Dostatočný výkon
Mixuje, šľahá, miesi aj seká
Pomer cena/kvalita/výkon

Negatíva

Menej kvalitný plastový nadstavec na sekanie

Príkon: 450 W ● Počet rýchlostí: 5 ● Pulzný spínač: áno ● Hlučnosť: 74 dB ● Dĺžka kábla: 1,3 m ● Hmotnosť: 1 300 g ● Miska/odmerka: odmerka 800 ml

Cenový trhák

ETA 0044 90000

Kvalitný český výrobok za priaznivú cenu s nerezovými metličkami a dostatočným výkonom.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Mixér ETA 0044 90000 z produkcie českej spoločnosti je zástupcom kategórie tých najlacnejších mixérov. V pomere ceny/kvality/výkonu však prináša praktickosť, ktorú v kuchyni ocení každý kuchár. V našom teste ETA nezaostávala a v porovnaní s niektorými drahšími modelmi neťahala za kratší koniec. Príkonom 250 W potenciálneho zákazníka možno neohúri, no vysokootáčkový elektromotor s 3 rýchlostnými úrovňami nemá núdzu o výkon, čo ukázal test a potvrdili i spokojní zákazníci.

Na škodu je azda len absentujúci pulzný spínač, no v danej cenovej triede to nie je také výrazné mínus. Citlivé uši však ručný mixér ETA nepoteší. S hlučnosťou 85 dB patrí medzi veľmi hlučné modely a v porovnaní s takým ručným mixérom Bosch MFQ 4030 je ETA až o 20 dB hlučnejšia. Nerezové metličky na mixovanie (2 ks) i hnetenie cesta (2 ks) sú dostatočne dlhé a ich nasadzovanie je veľmi intuitívne. Príprava šľahačky alebo lineckého cesta nerobí mixéru vážnejší problém. Hnetenie hutnejších ciest by si žiadalo už viac výkonu.

Dlhší kábel by neuškodil, no 1,15 metra je niečo nad priemer. Mixér je veľmi skladný, malé rozmery a hmotnosť 900 g vám v kuchyni veľa miesta nezaberú. Mixér možno postaviť aj nastojato. Test síce odhalil, že ergonomicky ručný mixér ETA 0044 9000 trocha zaostáva, no vzhľadom na cenu má toto kritérium len nízky vplyv na hodnotenie.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Pomer cena/výkon
Výkon mixéra

Negatíva

Vysoká úroveň hlučnosti

Príkon: 250 W ● Počet rýchlostí: 3 ● Pulzný spínač: nie ● Hlučnosť: 85 dB ● Dĺžka kábla: 1,15 m ● Hmotnosť: 900 g ● Miska/domerka: nie

Náš TIP

Bosch MFQ 4030

Ručný mixér Bosch patrí medzi dlhšie predávané modely, ktorý však nemá núdzu o výkon a ponúknu kvalitné spracovanie.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ručný mixér Bosch ako záruka nemeckej kvality v našom porovnaní nesmel chýbať. Model s označením Bosch MFQ 4030 patrí medzi dlhšie predávané modely a preverený je už mnohými zákazníkmi. Náš test vychádzal aj z overených referencií zákazníkov, ktoré sú pozitívne. Ručný šľahač Bosch nemá núdzu o výkon. S príkonom 500 W a 5 regulovateľnými rýchlostnými stupňami nie je problém vyšľahať vaječné bielky alebo šľahačku.

Navyše, mixér Bosch disponuje aj turbo rýchlostným stupňom, ktorým okamžite maximalizujete výkon. Pri šľahaní a mixovaní krémov, liateho, alebo piškótového cesta oceníte metličky z ušľachtilej ocele s nenápadnými guľôčkami FineCreamer. Tie cesto či krém dôkladne premiešajú, urobia nadýchanejším a proces tiež urýchlia. Test ukázal, že problém nerobí mixéru ani hutnejšie chlebové cesto a hnetacie metličky plnia svoj účel. Nasadzovanie nie je nijak náročné, potrebná je správna poloha. Niekomu sa metly na šľahanie môžu javiť kratšie, no ide o primeraný štandard.

Ručný mixér Bosch MFQ 4030 má tichý zvukový prejav – 65 dB. Pri používaní spotrebiteľ ocení ergonomickú rukoväť a protišmykovú úpravu. Drobnou nevýhodou je, že mixér nemožno postaviť nastojato a treba ho na plochu klásť horizontálne. Trochu to zhoršuje i skladovateľnosť spotrebiča. Dôvodom je prívodný kábel zo spodnej strany. Problémom však nie je jeho dĺžka 1,4 metra. S váhou 1 070 g vám starosti v rukách určite robiť nebude. Po stránke materiálov Bosch dokazuje svoju kvalitu.

Pozitíva

Dostatočný výkon
Kvalitné metličky
Tichý chod

Negatíva

Nemožno ho postaviť vertikálne
Len základné príslušenstvo
Cena by mohla byť nižšia

Príkon: 500 W ● Počet rýchlostí: 5 ● Pulzný spínač: áno ● Hlučnosť: 65 dB ● Dĺžka kábla: 1,4 m ● Hmotnosť: 1 070 g ● Miska/odmerka: nie

Dobré recenzie

Bosch MFQ 2210

Mixér patrí medzi veľmi obľúbené modely so skvelým pomerom ceny a kvality, disponuje tiež praktickým Turbo stupňom výkonu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do porovnania sa dostal aj ďalší ručný mixér značky Bosch. Tentoraz slabší model Bosch MFQ 2210. Medzi používateľmi je tento elektrický ručný šľahač veľmi obľúbený a vzhľadom na pomer ceny a kvality ponúka to, čo väčšina spotrebiteľov žiada. Príkon 375 W a regulácia štyroch rýchlostí sú predispozíciami pre kvalitný výkon. V praxi mixér zvládne všetky základné úlohy. Pena z vaječných bielkov, šľahačka či liate cesto. Na hustejšie chlebové cesto by sa zišlo výkonu viac.

Pri šľahaní sa zíde i turbo rýchlostný stupeň, ktorý občas nedopatrením určite zapnete, keď budete chcieť prístroj vypnúť. Test odhalil, že pri zapínaní na prvý rýchlostný stupeň sa dostaví občasné kmitanie. Ide však o vlastnosť elektromotora. V rámci príslušenstva máte k dispozícii dve metličky na šľahanie a dva kusy na hnetenie cesta. Tie na šľahanie nedisponujú guľôčkami Fine Creamer, čo v porovnaní s drahším modelom Bosch MFQ 4030 proces prípravy trocha predlžuje. Nie však markantne. Metličky sú vhodné do umývačky riadu. Výmena metličiek je nenáročná a rýchla. S hlučnosťou je na tom mixér veľmi solídne.

Výrobca ani v návode neuvádza dĺžku sieťového kábla. No žiadny test ani referencie zákazníkov si na tento parameter nesťažovali. Mixér je možné skladovať nastojato, ale rukoväť nemá protišmykovú úpravu. Kvalita Bosch sa nezaprie a po stránke materiálov tiež pôsobí ručný mixér Bosch MFQ 2210 veľmi dobre. Zaboduje aj nízkou cenou, podobne ako lacný ručný mixér ETA 0044 90000, ktorý však má menší výkon.

Pozitíva

Pomer ceny/kvality
Kvalitná konštrukcia
Kvalitné príslušenstvo

Negatíva

Pri miesení občas chýba výkon
Nerovnomerné rozloženie rýchlostí
Občasné kmitanie pri zapínaní na prvý stupeň

Príkon: 375 W ● Počet rýchlostí: 4 ● Pulzný spínač: áno ● Hlučnosť: 65 dB ● Dĺžka kábla: neuvedené ● Hmotnosť: 900 g ● Miska/odmerka: nie

Braun HM 3135 MultiMix 3

Multifunkčný mixér, ktorý mixuje, šľahá, miesi aj seká – ponúka luxusné otáčky a päť rýchlostných stupňov.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elektrický ručný šľahač Braun HM 3135 je ďalším z radu multifunkčných mixérov, ktoré vám uľahčia viacero pracovných činností. Mixuje, šľahá, miesi aj seká. V našom porovnávacom teste sme zistili, že výkonný elektromotor s príkonom 500 W ponúka luxusné otáčky a päť rýchlostných stupňov, ktoré si poradia nielen so šľahačkou, ale aj hutnejším cestom. Využiť ho môžete dokonca aj ako ponorný mixér vďaka odnímateľnému nadstavcu PowerBell.

Ručný mixér Braun je dodávaný aj so samostatnou plastovou nádobou (500 ml) určenou na sekanie vňate, orechov či iných surovín. Nechýba ani praktická odmerka – 600 ml. Na sekanie využijete najčastejšie plný výkon mixéra. Šľahač disponuje taktiež praktickou protišmykovou rukoväťou. Braun HM 3135 má veľmi tichý chod, hlučnosť dosahuje úroveň len 68 dB. Oproti mixéru Sencor SHM 5330 s rovnakým príkonom motora je ručný mixér Braun o 11 dB tichší.

Pripojenie celého príslušenstva je rýchle a jednoduché. Všetko funguje na jednoduchom CLICK mechanizme. Príslušenstvo možno umývať v umývačke riadu. Pri pohľade na materiály je potrebné povedať, že niektoré plastové časti, a to predovšetkým nadstavce, nepôsobia najodolnejším dojmom. Braun HM 3135 – MultiMix 3 patrí medzi drahšie modely, no až na drobné detaily týkajúce sa kvality vyhotovenia, určite splní požiadavky aj náročnejších gazdiniek v kuchyni.

Pozitíva

Vysoký výkon
Miska na sekanie
Nadstavec na ponorný mixér

Negatíva

Niektoré plastové časti menej kvalitné
Vyššia obstarávacia cena

Príkon: 500 W ● Počet rýchlostí: 5 ● Pulzný spínač: áno ● Hlučnosť: 68 dB ● Dĺžka kábla: 1,3 m ● Hmotnosť: 800 g ● Miska: odmerka – 600 ml, nádoba na sekanie

Ďalšie zaujímavé produkty

Ručných mixérov je na trhu veľké množstvo a vybrať ten najlepší nie je jednoduché. Navyše neustále pribúdajú nové modely, ktoré segment rozširujú. V našom porovnávacom teste sme vybrali tie najlepšie ručné mixéry, aby sme vám výber uľahčili. Nie je však možné obsiahnuť celý segment, a preto vám prinášame tiež zoznam alternatívnych produktov, ktorých kúpou určite nič nepokazíte.

Medzi alternatívne produkty sme vybrali ručný mixér Bosch MFQ 22100. Ten sa svojimi kvalitami v mnohom vyrovná mixérom v porovnávacom teste. 375 W motor však nie každému musí postačovať. Zároveň je však ľahký, tichý a poradí si s prípravou šľahačky i miesením liateho cesta.

ETA 0089 90010 patrí medzi lacné ručné mixéry. Tento elektrický ručný šľahač má 1,3-metrový prívodný kábel a dlhšie metly. V danej cenovej kategórii ponúka dostatočný výkon (350 W) a má aj turbo rýchlostný stupeň. Všeobecne je u spotrebiteľov ETA veľmi obľúbený model. 

Ďalším adeptom a solídnym pomocníkom do kuchyne za lacný peniaz je ručný šľahač Hyundai HM 706. Ručný mixér je jedným z najlacnejších vôbec. Elektromotor s príkonom len 220 W a hlučnosťou 90 dB určite neohúri, no 5 rýchlostí, pulzný spínač, nízka hmotnosť a schopnosť vyšľahať krémy, plnky či vaječné bielky sú v kuchyni veľmi vítané.

Špecifickým modelom je ručný mixér KitchenAid 5KHM9212ECU, ktorý možno radiť medzi prémiové modely v tomto segmente. Mixér s 9 rýchlosťami, turbom a vysokootáčkovým elektromotorom s nízkym príkonom iba 85 W sa javí do kuchyne ako ideálny pomocník. S cenou sa však dostanete cez hranicu 130 eur.

Ručný mixér Sencor SHM 5206 milo prekvapí nielen cenou. Ide o kompaktný, tichý prístroj so silným výkonom. Vďaka trom druhom nadstavcov si poradí s mixovaním, šľahaním i hnetením cesta.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Zaujíma vás, ktoré produkty z kategórie ručných mixérov sú najpopulárnejšie? Pozrite si rebríček top 5 produktov podľa Heureky. Tento rebríček berte s rezervou, nič nevypovedá o kvalite produktov a o ich vlastnostiach. Poradie v tabuľke sa snažíme pravidelne aktualizovať. 

Názov Hodnotenie Detail
Bosch ErgoMixx MFQ36440 5* Zobraziť produkt
Sencor SHM 5203-EUE3 5* Zobraziť produkt
ETA 0051 90000 Lento 5* Zobraziť produkt
Sencor SHM 5206 WH 5* Zobraziť produkt
KitchenAid 5KHM9212EAC 5* Zobraziť produkt

Pomocníci v kuchyni sa zídu vždy a zvlášť takí, ktorí nikdy neodvrávajú. Umývačky riadu, hriankovače, odšťavovače, kuchynské roboty, ale aj ručné mixéry. Elektrický ručný šľahač je pomerne lacným pomocníkom s množstvom užitočných vlastností. Veď predsa pevná šľahačka, ľahký smotanový krém, pena z vaječných bielkov alebo liate cesto sa nespravia samy. Podstatná je správna voľba ručného mixéra a s ním vám pomôže náš sprievodca výberom.

Pomenovanie mixér v rámci kategórie kuchynských spotrebičov so sebou nesie viacero podôb. Niekto si predstaví okamžite tyčový mixér alebo kuchynského robota s multifunkčnými funkciami. V kategórii mixérov sa nachádza aj ponorný mixér, sekacie či smoothie mixéry. Na večnú klasiku, akou sú ručné mixéry, určite nemožno zabúdať. Práve tento spotrebič dokáže v kuchyni zvládať viac úloh, ako by ste možno čakali.

Ako vybrať ručný mixér?

Výber niekedy môže skomplikovať množstvo produktov na trhu a neustále pribúdajúce nové modely. Treba však vedieť rozlišovať na základe podstatných a dôležitých parametrov či funkcií. Čo by nemalo kvalitnému ručnému mixéru chýbať? Test Magazín vám pomôže s výberom.

 • Výkon ručného mixéra a počet rýchlostí
 • Hlučnosť
 • Kvalita materiálov
 • Hmotnosť a ergonómia
 • Praktické funkcie a príslušenstvo
 • Cena ručných mixérov a renomované značky

Vysokootáčkový mixér – výkon a príkon

Výkonnosť ručného mixéra najjednoduchšie spotrebiteľ určí na základe elektrického príkonu. V prípade ručných mixérov sa horná hranica pohybuje na úrovni 400 až 600 W. Takéto mixéry môžeme pokojne považovať za výkonné. Väčší príkon nemusí znamenať vyššiu spotrebu či vyšší hluk.

Práve naopak, výkonnejšie motory sú často lepšie „sprevodované“ a dokážu pracovať vo vyššom rozsahu otáčok, čo im dáva výhodu, napr. pri miesení tuhších ciest, akým je napríklad to chlebové. Naopak, elektrický ručný šľahač s príkonom okolo 200 až 300 W už môže mať pri takejto záťaži výraznejší problém (prehrievanie). Spotrebiteľ si tak musí zvážiť to, či bude používať ručný mixér výhradne na šľahanie krémov, šľahačky či bielkov, alebo za pomoci neho bude miesiť aj cesto na koláče.

Počet rýchlostných stupňov

S výkonom a príkonom mixéra súvisí aj počet rýchlostných stupňov. Spotrebiteľ má v prípade dvoch a viac rýchlostných stupňov k dispozícii reguláciu výkonu – rýchlosti. Najlepšie ručné mixéry majú aspoň 4 alebo 5 rýchlostných stupňov. Sú však aj modely, ktoré majú dokonca až 9 rýchlostí. Vďaka regulácii tak môže používateľ použiť taký výkon mixéra, ktorý si daný postup prípravy vyžaduje. 

Hlučnosť ručného mixéra

Nemožno tvrdiť, že parameter hlučnosti by bol ukazovateľom kvality, no je pravdou, že zodpovední výrobcovia majú snahu spotrebiteľovi vyhovieť aj z hľadiska komfortu. Hlučnosť v nijakej miere neovplyvňuje funkčnosť mixéra. Množstvo mixérov s menším príkonom vykazuje, prekvapivo, vyššiu hladinu hluku z dôvodu, že menej výkonný elektromotor pracuje neustále pri vyšších otáčkach. O hlučnosti teda nerozhoduje hodnota príkonu.

Ideálna hlučnosť je v rozmedzí od 60 do 75 dB. Väčšiu hodnotu už ucho spotrebiteľa môže vnímať ako rušivý element. Každopádne, ide o pomerne individuálne hodnotenie, a čo jednému prekáža, inému nemusí. 

Kvalita materiálov

Vyhotovenie a kvalitatívne spracovanie konštrukcie mixéra môže mať na výber nemalý vplyv. Spotrebiteľ lacné a labilné plasty rozozná od masívnych a odolných už na prvý pohľad. Aj ručný mixér možno zakúpiť vo viacerých cenových triedach a nepochybne natrafíte na menej i viac kvalitné kúsky.

Šľahanie cesta pomocou ručného mixéra

Ručné šľahače sú v prevažnej časti vyrobené z plastu. Otázna je kvalitatívna úroveň spracovania. Pri lacnejších modeloch sa môžete stretnúť s menej odolnými plastami a takisto si treba všímať detaily. Napríklad CLICK systém upevnenia metličiek či iných nadstavcov. Ak sa javí pomerne náchylný na poškodenie, ruky preč. Metličky by mali byť kovové, ideálne z nerezovej ocele. Materiály majú tiež vplyv na hmotnosť a ergonómiu spotrebiča.

Najlepší ručný mixér sa dobre drží

Ručné mixéry a šľahače patria do ruky, ideálne do jednej. Hmotnosť teda pri výbere určite treba zvážiť. Pracovať s mixérom, ktorý má o 300 g viac či menej sa môže javiť ako zanedbateľný rozdiel, no ak pečiete vianočné pečivo či pripravujete tortu a koláče na narodeninovú oslavu, ľahší mixér vám prácu enormne uľahčí. Ideálna hmotnosť ručného mixéra je okolo 1 kg, no tragédiou nie je ani model s hmotnosťou do 1,4 kg

Rozmery a hmotnosť mixéra majú tiež vplyv na kompaktnosť zariadenia. Niektoré modely je možné skladovať vo vertikálnej polohe, niektoré musia byť v polohe horizontálnej, v ktorej zaberú viac miesta. Menšie skladnejšie modely sú v kuchyni praktické, no ak máte miesto na uskladnenie, rozmermi sa netrápte.

Spotrebiteľ okrem hmotnosti a rozmerov môže dbať aj na ergonómiu. Úchop a komfortné držanie mixéra môže spríjemniť napríklad pogumovaná rukoväť. Ktorá je na dotyk príjemnejšia a takisto sa postará o to, že sa vám mixér nevyšmykne tak jednoducho z rúk.

Dĺžka prívodného kábla

Pri komforte používania s obsluhou zariadenia súvisí aj prívodná elektrická šnúra. Keďže ručné mixéry a šľahače sú elektrickými spotrebičmi, pri používaní je zapojenie do elektrickej siete nutnosťou. Preto padne vhod, ak má prívodný kábel dĺžku aspoň 1 až 1,5 metra. Viac nie je takým problémom, no kratší kábel už môže používateľa obmedzovať.

Ručný šľahač s misou – funkcie a príslušenstvo

Spotrebiteľ nemôže od ručných šľahačov očakávať bohatú ponuku funkcií. Ide o jednoduché zariadenia. Skôr môže očakávať, že ručný mixér bude disponovať vlastnosťami, ktoré ho robia viac využiteľným, resp. multifunkčným. Aké funkcie či funkcionalitu môže ručný mixér ponúknuť a aké príslušenstvo môžete dostať?

 • Pulzný spínač (turbo) – ide o funkciu, ktorá umožňuje jedným tlačidlom alebo prepnutím regulátora do správnej polohy maximalizovať výkon mixéra na najvyššie otáčky.
 • Šľahacie metly – v príslušenstve nesmie chýbať pár (2 ks) metličiek na šľahanie z kovu alebo nerezovej ocele.
 • Hnetacie metly – ak chcete za pomoci mixéra pripravovať cestá (liate, linecké, piškótové, chlebové...), hnetacie metly nesmú v príslušenstve absentovať.
 • Tyčový mixér – vďaka príslušenstvu, nadstavcu, funguje váš ručný šľahač ako ponorný mixér. Podstatné je si všímať, či je možné nadstavec používať aj pri vysokej teplote. Niektoré nadstavce sú určené skôr na sekanie a nie na mixovanie polievok či omáčok priamo v hrnci.
 • Sekanie – mixovanie a šľahanie sú štandardnými funkciami, no sekanie je funkciou, ktorú je možno realizovať v prípade, že k mixéru je dodávaný nadstavec na sekanie alebo dokonca samostatná nádoba s rotujúcimi nožmi.
 • Ručný mixér so základňou – ak je ňou ručný mixér vybavený, môžete ho pripojiť k statickému stojanu či základni a používať ho ako kuchynského robota. Ideálna je táto prídavná funkcia – príslušenstvo na miesenie liatych ciest, ale aj šľahanie krémov, šľahačky či vaječných bielkov. Súčasťou týchto modelov býva aj misa, tá môže byť nerezová alebo plastová a môže mať rôzny objem.
 • Odmerka – pri pečení či varení sa môže zísť i nádoba s ryskou, odmerka, v ktorej zároveň môžete niektoré suroviny i pripravovať.
 • Nádoba na príslušenstvo – niektoré modely disponujú praktickou nádobou na uloženie príslušenstva.

Funkcie ručného mixéra

Cena ručných mixérov

Ručný mixér v rámci kuchynského príslušenstva nepatrí medzi najdrahšie položky. Práve naopak, dnes dokážete kúpiť tento spotrebič naozaj veľmi výhodne. Takisto nie je problém s jeho dostupnosťou. Okrem typických obchodov s elektronikou, ako Nay, Datart, Planeo či Okay, natrafíte na ručné mixéry aj v obchodných sieťach Tesco alebo Lidl.

Lacné ručné mixéry dnes kúpite v hodnote od 10 do 20 eur. Samozrejme, netreba mať prehnané očakávania, hoci v pomere ceny a výkonu aj tieto modely dokážu prekvapiť. Kvalitatívne však ide o horšie spracovanie a nedočkáte sa ani nejakého príslušenstva.

V kategórii od 20 do 30 eur už nájdete štandardné ručné mixéry s dostatočným výkonom a aj príslušenstvom. Kvalita materiálov nie je najhoršia, nechýba ani pulzný spínač či slušná ergonómia. Razom sa vďaka príslušenstvu premení takýto ručný mixér na tyčový mixér.

Od 30 eur a vyššie sú často kvalitné a výkonnejšie modely dodávané aj s príslušenstvom. Výnimkou nie sú ani ručné mixéry so statickou základňou a misou. V takom prípade už dokáže ručný mixér fungovať čiastočne ako kuchynský robot.

Ručné mixéry Bosch dominujú – Delimano neohúrili

Renomovaných značiek je na trhu niekoľko. Aj z porovnania ručných mixérov vyplýva, že suverénne si počínajú ručné mixéry Bosch. Nezaostávajú ani ručné mixéry Braun či ETA. V konkurencii sa nestratili ani ručné mixéry Philips alebo Electrolux. Ručné mixéry Sencor či Rohnson patria medzi cenovo dostupné, no kvalitatívne sú tým lepším, čo trh ponúka. Ručné šľahače Delimano príliš nezaujali a za najlepšou konkurenciou zaostali. Za prémiovú kvalitu možno považovať ručné šľahače KitchenAid.

Otázky a odpovede – FAQ

Obráťte sa na nás s vašimi otázkami ohľadom testovania a výberu ručných mixérov. Túto sekciu pravidelne aktualizujeme a dopĺňame o mnohé zaujímavé poznatky a zistenia. Odpoveďami na často kladené otázky vám pomáhame lepšie sa orientovať v segmente mixérov. Svoje otázky môžete klásť do komentárov.

Áno, ak to výrobca dovoľuje. Najčastejšie ide o šľahacie či hnetacie metly, nadstavce, alebo nádoby, ktoré je možné umývať v umývačke riadu. Nie je to však samozrejmosťou. Zároveň ručným umývaním šetríte plastové časti mixéra. Telo mixéra pretrite len vlhčenou utierkou. 

Áno, môžete. Dôležité je, aby ručný mixér disponoval hnetacími metlami a takisto mal dostatočný výkon. Miesenie hustejších ciest môže menej výkonným modelom spôsobovať problémy.

Nijak špeciálne, no po každom používaní je správne mixér rozobrať a umyť všetky časti, ktoré boli znečistené počas realizácie – hnetacie háky, metly, nadstavce prípadne rukoväť zariadenia. Inak nie je potrebná žiadna špecifická údržba.

Tefal Prepline HT411138

Praktický a výkonný šľahač s pozitívnymi referenciami, 5 rýchlosťami, ergonomickým úchopom a odmerkou.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Zastúpenie v segmente ručných mixérov má takisto značka Tefal. Ručný šľahač Tefal Prepline HT 411138 patrí medzi zákazníkmi overené produkty s pozitívnymi referenciami. Kvalitný elektromotor s príkonom 450 W a piatimi rýchlosťami nedostatkom výkonu netrpí. Navyše, k dispozícii je aj pulzné tlačidlo – turbo pre momentové zvýšenie výkonu. Rovnako netrpí ani nedostatkom príslušenstva. Dve šľahacie metly, dve hnetacie metly a navyše aj nadstavec, ktorý funguje ako ponorný mixér. Dokonca je dodávaný aj s odmerkou – 600 ml.

Oba typy metličiek je možné umývať v umývačke riadu. Z hľadiska praktického využitia musíme vytknúť, že metličky sa zasúvajú dosť hlboko do tela prístroja. Následne je ich dĺžka menšia, čo pri mixovaní vo vyššej nádobe môže komplikovať proces šľahania či miesenia. Ponorný mixér, resp. nadstavec, má kratšie nože, čo má za následok horší výsledok napríklad posekanej petržlenovej vňate. Výrobca takisto neodporúča používať ponorný mixér priamo v hrnci na ohni. Ručný šľahač má o niečo väčšiu hmotnosť – 1,3 kg. Úchop je ergonomický a má aj protišmykovú úpravu.

Výrobca neuvádza dĺžku sieťového kábla, no spotrebitelia výhradu voči tomuto parametru na základe recenzií nemajú. Naopak, dobrou vlastnosťou je možnosť uloženia mixéra Tefal vo vertikálnej polohe, to napríklad neumožňuje ručný mixér Bosch MFQ 4030. Kvalita vyhotovenia je na vysokej úrovni a Tefal pôsobí veľmi kvalitným dojmom.

Pozitíva

Kvalitné spracovanie
Príslušenstvo
Odmerka – 600 ml

Negatíva

Krátke šľahacie metly
Vyššia cena
Krátke nože ponorného nadstavca

Príkon: 450 W ● Počet rýchlostí: 5 ● Pulzný spínač: áno ● Hlučnosť: 76 dB ● Dĺžka kábla: neuvedené ● Hmotnosť: 1 400 g ● Miska/odmerka: odmerka 600 ml

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Bosch MFQ 4030

od 34,68 €
Moderný, ľahký, s jednoduchým ovládaním a niekoľkými stupňami rýchlosti. Tak by mal vyzerať šikovný ručný mixér. Tento model určite splní vaše...

Bosch ErgoMixx MFQ36440

od 31,80 €
Moderný výkonný šľahač s veľmi nízkou hlučnosťou a hmotnosťou vám vďaka ergonomickému dizajnu a špeciálnemu jemnému povrchu rukoväte skvelo padne...

Esperanza EKM 007

od 9,00 €
Základné vlastnosti: Počet rýchlostí: 3 Výkon [W] 125 Turbo režim: Nie Výška: 19 cm Šírka: 12 cm Hĺbka: 7 cm...

ESPERANZA EKM 019 W

od 9,90 €
Mixér s otočnou nerezovou misou zaisťuje efektívny a efektívny proces miešania. Vďaka možnosti zmeny rýchlosti umožňuje miešať všetky...

KitchenAid 5KHM 9212E

od 129,00 €
S ručným mixérom KitchenAid 5KHM9212 vaše jedlá očaria nielen vašu rodinu ale aj hostí. Disponuje 9 rýchlosťami, pomocou ktorých si upravíte...

Bosch MFQ 36400

od 22,58 €
Ručný mixér má ergonomický dizajn a špeciálny tvar rukoväte s protišmykovou povrchovou úpravou SoftTouch, vďaka ktorej vám bude v ruke lepšie...

Sencor SHM 5206 WH

od 22,00 €
ručný šľahač • turbo tlačidlo • 3 druhy nadstavcov • šľahacie metly • háky na miesenie • šľahacia metla na krémy, sneh a piškótové cesto •...

Bosch MFQ 4080

od 53,39 €
Kúpte si šľahač, o akom ste vždy snívali. Tento model vám ponúka päť rýchlostí a turbo tlačidlo, takže príprava akéhokoľvek receptu bude o...

ETA 0044 90000

od 13,69 €
Kompaktný malý, ľahký a skladný ručný šľahač je ideálny do každej kuchyne. Môžete si ho vziať kamkoľvek so sebou – na chalupu i na dovolenku, kde...

Bosch MFQ 3646

od 38,00 €
Ručný šľahač s príkonom 450W s veľkou mixovacou misou a s dvoma výkonnými turbo metlami. S tichým motorom a 5 rýchlostnými stupňami vykúzlite...

Sencor SHM 5330

od 26,00 €
Ručný mixér s otočnou misou. Nastavíte si rýchlosť akú potrebujete z 5 možností. Tento šikovný pomocník má celkový príkon 300 W. Hravo si...

Bosch MFQ 4730

od 51,90 €
Kúpte si do kuchyne skvelého pomocníka v podobe silného ručného mixéra, ktorý dokáže zastať veľa práce. Bez problémov zvládne šľahanie, miesenie...

Ďalšie články z kategórie Mixéry

Vaše hodnotenie:
(89.4%)

Komentáre
Lea 11.Mar.2021

Už mám druhý Bosch a je fakt tichý. Má trochu problém s hutnejším cestom, ale na to je celkovo vhodnejší skôr kuchynský robot. Výkon je dostatočný, zatiaľ sa podarilo vždy všetko vyšľahať.

Odpovedať

Klaudia 12.Mar.2021

ETA 0044 bola super voľba. Za málo peňazí veľa muziky. Mixér je šikovný na skladovanie aj čo sa výkonu týka. Plnky do koláčov, šľahačku i sneh zatiaľ vyšľahal bez problémov. Cesto som ešte neskúšala, ale snáď obstojí.

Odpovedať

Mirka 16.Mar.2021

Za mňa čo sa týka pomeru cena a kvalita vyhráva Sencor SHM 5206WH. Obsahuje šľahacie metly i hnetací hák, rýchlosť sa dá regulovať. Páči sa mi krabica, do ktorej sa ukladajú nástavce, aspoň ich nemám rozhádzané kade-tade.

Odpovedať

Maroš 30.Mar.2021

Manželka dostala mixér Kitchenaid, ale väčšinou ho používam ja :) 4 nadstavce, 9 rýchlostí, pomalý štart, pohodlné umývanie v umývačke. Zatiaľ si poradil s cestom, šľahačkou i smoothie. Nemá chybu.

Odpovedať

Dedo Alojz 17.May.2021

Dobry den
Zatial som natrafil len na Vas ako cerstveho uzivatela daneho vyrobku.
Dovolujem si Vas poziadat o informaciu ako tento vyrobok zvlada miesenie chleboveho cesta tj (tuhsie cesta)
Je deklarovany trvaly chod vyrobku no moja skusenost s 400W rucnym hnetacom Concept SR 3380 je taka,ze sa nadmerne zohrieval.Dal sa nim zamiesit tak jeden 1kg chlebik potom sa musel nechat vychladnut a mohol som pokracovat dalej,ale aj tak mi hned po zaruke zhorel motor.Vyuzival som ho na miesenie chleba raz za dva tyzdne na tri davky cesta do 1Kg. Chcem si kupit novy hnetac Tento sa mi prevedenim paci len si nemam kde overit jeho prakticke vlastnosti.Nenasiel som ani navod od vyrobcu.
Dakujem
Pekny den prajem

Maroš 17.May.2021

Dobrý deň,
používam ho len na piškótové cesto, chlebové som ešte neskúšal, ak sa tak stane, dám vedieť.

Ivana 23.Apr.2021

Tichý, ľahký a aj výkonný je Bosch MFQ 4730. Používam ho len pri pečení, teda robení šľahačky, snehu a aj redšieho cesta, zatiaľ nesklamal.

Odpovedať

janko 08.Jun.2021

aby som nemusel kupovať dva stroje, vybral som si bosch 36440. Dá sa použiť ako šľahač aj ako ponorný mixér. Má dobrý výkon, používam ho najmä na robenie kaše i šľahanie snehu, má silný výkon, zvládne asi aj chlebové cesto.

Odpovedať

Zuzka K. 14.Jun.2021

Hľadala som značkový produkt a keďže som mala so značkou Bosch predchádzajúcu dobrú skúsenosť, voľba padla na mixér Bosch ErgoMixx. Po krátkom používaní môžem povedať, že ide o kvalitný produkt, ktorý má dobrú ergonómiu, dostatočný výkon a mnoho spôsobov využitia. Zatiaľ som mala možnosť vyskúšať len metličky, ktoré síce pôsobia krehko, no mixovanie zvládli bez problémov aj na prvej rýchlosti. Celkovo je k dispozícii 5 rýchlostí a turbo režim. Oceňujem, že mixér je veľmi ľahký, a preto sa s ním dobre manipuluje. Vzhľadom na vlastnosti produktu si myslím, že cena je primeraná.

Odpovedať

Andrea 01.Jul.2021

Mám ručný mixér ETA 0044 90000, a hoci je malý, je dostatočne výkonný. Metličky sa ľahko vyberajú a rovnako ľahko sa aj čistia. Používam ho takmer každý deň najmä na šľahanie zemiakovej kaše a potom počas víkendov pri šľahaní/miešaní surovín na pečenie sladkých dobrôt. Šľahá rýchlo a spoľahlivo a zatiaľ som s ním nezaznamenala žiaden problém. Má tri rýchlosti a super je aj kábel, ktorý je dostatočne dlhý a neobmedzuje ma pri práci. Myslím si, že Eta je rokmi overená značka, a preto som zvolila tento produkt. Cena je tiež fajn, preto som nadmieru spokojná.

Odpovedať

Januška 04.Aug.2021

Používam ručný mixér Hyundai HM 706, ktorý je ľahký, výkonný a zároveň bol za veľmi priaznivú cenu. Jednoducho sa obsluhuje a sadne akurát do ruky, takže manipulácia je pohodlná. Až tak často nevarím a nepečiem, preto ho používam občasne, no plní svoj účel. Mixér je malý a teda dobre uskladniteľný. Šľahá pekne, poradí si so zemiakovou kašou aj s ľahším cestom. Na výber je niekoľko rýchlostí. Pre bežné domáce práce v kuchyni úplne stačí. Som spokojná, hoci ma troška prekvapila vyššia hlučnosť, to však neovplyvňuje výsledky jeho práce, takže sa dá ospravedlniť. :-) Nenašla som žiadne závažné nedostatky a za tú cenu nie je snáď ani o čom uvažovať.

Odpovedať

Zdenka R. 24.Sep.2021

Malý, no za to šikovný šľahač je ETA. Mixér sa ľahko čistí a metličky sa dajú bez problémov vybrať, čo pri mojom starom mixéri nebola samozrejmosť. Zvyknem s ním šľahať bielky na koláč a zatiaľ ma nesklamal.

Odpovedať

Magda E. 17.Oct.2021

Mám mixér Philco a funguje podľa očakávania, hoci má troška slabší výkon, na bežné domáce používanie to stačí. Mixér je ľahký, má pekný dizajn a v balení bolo dostatok príslušenstva. Používam ho pomerne často, zatiaľ ide fajn.

Odpovedať

Lenka U. 21.Oct.2021

Som maximálne spokojná s ručným šľahačom Braun HM 3137. Používam ho pomerne často a páči sa mi, že je ľahký a dobre sa mi s ním manipuluje. Používam všetky diely zo zostavy. Je skvele skladný a dobre sa umýva. Tento šľahač som do rodiny kupovala už po tretíkrát. Najskôr sebe, potom mamine a nedávno sestre ako darček.

Odpovedať

Sisa 10.Nov.2021

Úžasne tichý a výkonný je mixér ETA Lento. Je skvele spracovaný a ľahučký, preto sa mi s ním pracuje veľmi dobre. V balení bolo veľa príslušenstva, no niekomu môže vadiť troška nešťastne umiestnenie maximálneho rýchlostného stupňa. Prekážkou kúpy môže byť aj vyššia cena. Ja som však s investíciou spokojná.

Odpovedať

Silvia 24.Nov.2021

Mixér Esperanza EKM 007 je za smiešnu cenu, preto som nečakala žiaden extra výkon, no bola som milo prekvapená. Je malý, šikovný, praktický a na občasné používanie úplne postačujúci. S kúpou som spokojná. Sú tu k dispozícii tri rýchlosti, výkon je síce nižší oproti konkurencii, ale mne fakt stačí.

Odpovedať

Marika 10.Dec.2021

Mixér Bosch MFQ2210 je tichý a ľahký do ruky. Zatiaľ som nepostrehla žiadne negatíva. Šľahačku vyšľahal krásne a rýchlejšie než môj starý mixér. Sneh z bielkov ale šľahá pomerne dlho, čo ma prekvapilo. Dizajn je sympatický, cena prijateľná a výmena hnetačov je ľahká. Odporúčam tento mixér, je kvalitný.

Odpovedať

Želmíra 14.Dec.2021

Kvalita a možnosti používania mixéru Sencor SHM 5330 presahujú jeho cenu. Funguje bez problémov. Je menší, ale dostatočne výkonný na všetky bežné práce v kuchyni. Super je tiež veľká miska na miešanie. Občas sa suroviny lepia na metličky a na dno misky, keď sa poriadne nepremiešajú. S výberom produktu som spokojná.

Odpovedať

Hana 08.Feb.2022

Mixér Bosch MFQ 4030 je ľahký, avšak má nízke otáčky a tak nie je príliš výkonný. Je pomerne tichý, čo je asi dané jeho slabším výkonom. Pre jednoduché práce v kuchyni, ale poslúži veľmi dobre. Rátajte však s tým, že hustejšie cesto trvá dlhšie…

Odpovedať

Zuzi 23.Feb.2022

Mixér Bosch MFQ 4080 je ľahký a tichý, no má menšie otáčky. Pri vypínaní ho často nechtiac prepnem na turbo režim. Super je, že pri riedkom ceste, napríklad na palacinky, vôbec nefŕka. Cesto je rýchlo pripravené vďaka guľôčkam na metličkách, ktoré pomáhajú zvyšovať odpor.

Odpovedať

Darina 17.May.2022

Vsadila som na overenú značku Bosch MFQ36440. Je to všestranný a ľahko skladovateľný pomocník. Výhodou je tiež dobrá cena, tichá prevádzka, dostatočný výkon a praktická miska s vrchnákom, ktorá je súčasťou balenia. Nechýba tu štipec na uchytenie kábla. Za mínus považujem plastovú nohu mixéra. Ale verím, že vydrží dostatočne dlho.

Odpovedať

Petra H. 11.Aug.2022

Bosch MFQ 4080 je ľahký a tichý mixér. Pri vypínaní sa mi ale často stane, že ho prepnem na turbo režim. Super sú guľôčky na metličkách, ktoré pomáhajú zvyšovať odpor, cesto sa tak rýchlejšie pripraví. Výhodou je tiež to, že ani pri redšom ceste, napríklad na palacinky, nefŕka. Chod je zatiaľ bezproblémový a spoľahlivý. Je to pre mňa skvelý pomocník v kuchyni.

Odpovedať