Bazénová chémia

Bazénová chémia – chlór, tablety, odvločkovače

Napustíte bazén, zapnete filtráciu a už sa nemusíte o nič starať. Áno, takýto scenár znie krásne, bohužiaľ, nie je reálny. Aby bola voda vo vašom bazéne priezračne modrá, nezapáchala a nemala negatívne účinky na zdravie, budete jej musieť venovať vašu pozornosť, no najmä primerané dávky vhodnej bazénovej chémie. V našom článku vám povieme všetko o dostupných prípravkoch, ich výbere aj správnom používaní.

Publikované: 01.07.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Akú bazénovú chémiu kúpiť?

Na začiatok vám vždy ponúkame tabuľku produktov, ktoré sa oplatia vzhľadom na pomer cena/výkon. Tentoraz nájdete odkazy na produkty, ktoré by sa vám v starostlivosti o bazén mohli hodiť, priamo v texte. Dúfame, že vám budú túto i ďalšie "bazénové" sezóny nápomocné.

Názov Hodnotenie Detail
Nestabilizovaný chlór 5* Zobraziť produkt
Savo Komplex 3v1 5* Zobraziť produkt
Vločkovač 5* Zobraziť produkt
Aquamar Shock 5* Zobraziť produkt
Marimex Super OXI 5* Zobraziť produkt

Obsah článku:

Prečo sa voda v bazéne „zašpiní“

Ak budete poznať príčiny znečistenej vody v bazéne, bude sa vám proti nej bojovať omnoho jednoduchšie. Jedným z najväčších problémov sú mechanické nečistoty, ako lístie, konáriky, utopený hmyz, tráva, ale i mikroskopická špina, napr. prach a peľ. Vo chvíli, keď sa nachádzajú v bazéne, vytvárajú ideálne prostredie pre množenie rias a vodných baktérií. Schopnosť „živiť“ baktérie a riasy majú aj iné nečistoty, pričom mnohé z nich do bazéna donesiete vy sami na plavkách či pokožke. Hovoríme o olejoch, teda mastnote, odumretej koži, vlasoch, nechtoch či kožnom maze.

Mechanické nečistoty, riasy a baktérie nie sú jediným dôvodom, pre ktorý musíte používať bazénovú chémiu. Za „zašpinením“ vody môže stáť tiež nevyvážené pH alebo chemická nerovnováha vody. Najčastejším problémom býva nadbytok alebo nedostatok vápnika a železa. Veľkú šarapatu narobí taktiež nadmerná koncentrácia tzv. viazaného a nedostatočné množstvo voľného chlóru či tvorba amoniaku.

Rozdelenie bazénovej chémie

Aby voda v bazéne nezozelenela, nezožltla, nezhnedla alebo sa nezakalila, musíte bazénovou chémiou „pokryť“ všetky jej požiadavky, čo znamená, že do bazéna nestačí liať čistý chlór. Okrem čistoty je dôležité aj správne pH, obsah minerálov a chemická rovnováha. Bazénová chémia sa preto delí podľa toho, na čo presne je určená. Poznáme bazénovú chémiu na:

  • Bežnú dezinfekciu: patria sem prípravky na báze chlóru, prípadne jeho náhrady, napr. peroxidu vodíka
  • Šokovú dezinfekciu: na šokovanie sa používa taktiež chlór alebo jeho náhrady
  • Vločkovanie
  • Úpravu pH
  • Úprava koncentrácie minerálov
  • Proti riasam

Chlórová bazénová chémia

Chlór, jeden z najdôležitejších dezinfekčných prvkov, ničí baktérie, vírusy aj spóry rias. Zároveň ide o veľmi lacnú bazénovú chémiu. Chlór funguje na princípe oxidácie kontaminantov, pri ktorej ich zlikviduje na molekulárnej úrovni (vstúpi do ich molekúl). To je dôvod jeho vysokej účinnosti.

Na trhu sú bežne dostupné 3 formy chlórovej bazénovej chémie:

  • Granule sa aplikujú priamo do vody, preto nie sú považované za najúčinnejší typ chlórovej dezinfekcie. Problémom je najmä ich nerovnomerné rozpúšťanie, čo môže spôsobiť spomínanú chemickú nerovnováhu. Navyše, ide o jedu z drahších alternatív.
  • Tablety sa dajú označiť za lacnú bazénovú chémiu, ktorá je jednoduchá na použitie. Môžete ich vložiť priamo do skimmera (plavák) alebo automatického dávkovača chlóru (chlorátor). Problémy s nerovnomerným rozpúšťaním tabliet sú výnimočné.
  • Tekutý chlór je taktiež lacnou alternatívou, ktorú ponúka mnoho výrobcov bazénovej chémie. Na najznámejšiu z nich, Savo, sa pozrieme bližšie o chvíľu.

Chlórová bazénová chémia

Stabilizovaný chlór

Chlór je vystavovaný mnohým vonkajším vplyvom. Najzásadnejšími z nich sú slnečné žiarenie a teplo. Na to, aby nedošlo k jeho rýchlemu vyprchaniu, slúži tzv. stabilizátor chlóru, ktorým je kyselina kyanurová. Pri jej použití chlór v bazéne vydrží 3- až 5-krát dlhšie, čím sa podstatne znižujú prevádzkové náklady.

Kyselina kyanurová sa nachádza v mnohých chlórových prípravkoch. Ak je prítomná, hovoríme o tzv. stabilizovanom chlóre. Informáciu o obsahu stabilizátora v danom produkte by ste mali nájsť v jeho popise. Nie vždy však musíte naraziť na slová kyselina kyanurová“. To, že je chlór stabilizovaný, vám odhalia údaje ako „Trichloro-S-Triazinetrione“ alebo „Tricholor“.

Kyselinu kyanurovú môžete do bazéna aplikovať aj samostatne. Dajte si však pozor na jej správne dávkovanie. Za ideálnu koncentráciu je považovaných 100 ppm kyseliny kyanurovej. Jej hodnoty môžete odmerať napr. pomocou špeciálnych testovacích prúžkov.

Ak to so stabilizátorom preženiete, účinky chlóru sa naopak znížia. To prispieva k vzniku mliečneho zakalenia. Jediným naozaj efektívnym spôsobom, ako znížiť koncentráciu kyselina kyanurovej, je vymeniť časť vody. Obmenou polovice z objemu vody v bazéne sa hladina kyseliny zníži v priemere o 50 %.

Kedy použiť nestabilizovaný chlór

Nestabilizovaný chlór nie je vyslovene „zlý“. Jeho nevýhodou je vyššia citlivosť na slnečné ultrafialové žiarenie, ktoré spôsobuje zníženie jeho efektivity. Pokiaľ však váš bazén pravidelne zakrývate, môžete bez obáv použiť aj tento typ chlóru. Nestabilizovaný chlór je vhodný aj na šokovanie vody, ktoré sa vykonáva v noci. Ak je na štítku od daného výrobku uvedené iba chlórnan vápenatý“ alebo „Cal-Hypo“, ide o nestabilizovanú formu tejto dezinfekcie. Nestabilizované sú najčastejšie chlórové granule.

Stabilizovaný chlór

Šoková terapia chlórom

V súvislosti s chlórom sme už niekoľkokrát spomenuli, a aj spomenieme, pojmy viazaný a neviazaný chlóršoková chlórová terapia, chlórové šokovanie či šokovač. Prvá dôležitá informácia, voľný chlór je dobrý, ten viazaný je zlý.

Voľný chlór je hlavnou dezinfekčnou zložkou vody v bazéne. Nazýva sa tiež ako chloramín a vzniká v dôsledku procesu, pri ktorom chlór reaguje s organickými nečistotami (tráva, lístie, konáriky, hmyz, moč, pot, odumretá pokožka atď.). Ak sú vo vašom bazéne prítomné chloramíny, voda získa typický chlórový zápach a môže spôsobiť štípanie očí, podráždenie pokožky alebo rôzne dýchacie problémy.

Aby bola voda čistá a bezpečná, je dôležité kontrolovať obsah oboch druhov chlóru a taktiež pomer medzi nimi. Za ideálnu koncentráciu voľného chlóru je považovaná hodnota nad 3 ppm, čo je cca 0,3 až 0,5 mg/l. Max. koncentrácia viazaného chlóru nesmie presiahnuť 0,5 ppm, najlepšou je však hodnota 0,0 ppm.

Hladiny chlóru v bazéne odmeriate pomocou viacerých metód. Asi najjednoduchšou z nich sú testovacie prúžky. Pozor, slúžia len na odmeranie tzv. celkového a voľného chlóru. Na meranie viazaného chlóru neexistujú žiadne pomôcky ani metódy. Jeho koncentráciu zistíte tak, že od nameraných hodnôt celkového odpočítate hodnoty voľného chlóru.

Či už je vo vode nadbytok zlého alebo nedostatok dobrého chlóru, je potrebné použiť spomínanú šokovú terapiu či tzv. superchloráciu, pri ktorej sa voda prechlóruje cca 10-násobne. Na tento účel slúžia špeciálne produkty, napr. Chlór šok Savo, Laguna, Marimex či Den Braven Cranit.

Vločkovače/fokulanty

Vločkovače alebo tzv. flokulanty slúžia na odstránenie (vyzrážanie) miniatúrnych nečistôt, ktoré sa nazývajú koloidy (častice s veľkosťou od 1 nm do 1 μm), a zakalenia z vody. Vločkovač na seba naviaže nečistoty, ktoré sú malé na to, aby boli zachytené filtráciou. Vytvorí z nich väčšie zhluky, ktoré sa môžu zaseknúť vo filtračnom systéme. Ich ďalšou funkciou je rozjasnenie bazénovej vody.

Vločkovače sú nazývané tiež ako prejasňovače či ziskrovače vody (napr. BluePool Tekutý vločkovač a ziskrovač). Tieto prípravky spravidla obsahujú chlór, najčastejšie vo forme rôznych zlúčenín, napr. chlorid hlinitý (hliník + chlór) v prípravku Fokul Ultra LagunaCena vločkovačov sa pohybuje okolo 7 eur za liter.

Vločkovač do bazéna

Použitie bazénovej chémie na odstránenie koloidov

Použitie tejto bazénovej chémie sa odporúča najmä preventívne, a to v množstve 25 – 35 ml (cca 2 PL) na 5 m³ vody raz za 7 dní. Pred aplikáciou vločkovača skontroluje pH vody. Je najúčinnejší len pri pH v rozmedzí od 6,8 do 7,2. Použitie bazénovej chémie na zachytávanie miniatúrnych nečistôt je nevyhnutná aj v prípade, že k znečisteniu vody už došlo, napr. po použití algicídnych prípravkov na riasy. V tomto prípade sa odporúča aplikácia 50 ml prípravku na 5 m³ vody.

Vločkovače sa aplikujú priamo do skimmera (plaváka). Ak siahnete po tekutom prípravku, nezabudnite ho vopred dobre premiešať v plastovej alebo kokovej nádobe. Tablety a granule môžete použiť okamžite. Alternatívou je naliatie či nasypanie vločkovača priamo do vody.

Spolu s aplikáciou vločkovača je nevyhnutné zapnúť filtráciu aspoň na 15 min., aby ste dosiahli rozprúdenie vody. Po tomto čase filtračný systém vypnite a vodu nechajte „v pokoji“ počas noci. Prípravok zatiaľ vyzráža nečistoty. Následne zapnite filtráciu alebo použite vodný vysávač a nečistoty odstráňte mechanicky.

Bazénová chémia Savo: ako vybrať tú správnu + ako a kedy ju používať

Bazénová chémia Savo patrí v našich končinách k najpopulárnejším produktom na báze chlóru. Produkty tejto značky majú mnoho výhod, a to vysokú účinnosť, pomerne nízku obstarávaciu cenu a bezpečnosť pri používaní. K plusom patrí taktiež to, že Savo obsahuje chlórnan sodný, ktorý nemá vplyv na hladiny vápnika ani kyseliny kyanurovej a nemení pH vody. Chlórnan je navyše považovaný za najlepší typ bazénovej chémie na zelenú vodu.

Pod značkou Savo je dostupných viacero výrobkov, ktoré môžete použiť na takmer všetky problémy s vodou. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na základné použitie bazénovej chémie Savo.

  • Ideálnym prípravkom na preventívnu a komplexnú starostlivosť o bazén sú tablety Savo Komplex 3v1.
  • Ak spozorujete, že sa vo vode začínajú množiť riasy, použite Savo Chlór Šok. Odporúčané dávkovanie je 22 g na 1 m³ vody. Pri hnedých a čiernych druhoch rias môžete aplikovať až dvojnásobok max. dávky, a to opakovane v krátkych časových intervaloch. Pozor, počas používania Savo chlór šok sa v bazéne nesmiete kúpať.
  • Po úspešnej likvidácii je vhodné použiť Savo Vločkovač alebo Savo Prejasňovač.
  • Savo Originál vám odporúčame použiť vtedy, keď je na tom voda naozaj zle. Primeraná dávka sa pohybuje okolo 250 ml na 1 m³ vody.
  • V prípade, že bazénová chémia Savo Originál zaúčinkuje, nezabudnite následne do vody pridať aj Savo Chlór Šok a Savo Vločkovač/Savo Prejasňovač. Keď sa hodnoty chlóru dostanú na bezpečnú hranicu, ktorou je 0,3 až 0,5 mg/l, môžete sa vrátiť k používaniu tabliet Savo Komplex 3v1.

Testovanie kvality vody v bazéne

Bazénová chémia bez chlóru

Účinnou zložkou bezchlórovej bazénovej chémie sú najčastejšie látky, ako biguanid, peroxid vodíka, striebro či tzv. aktívny kyslík. Táto alternatíva má niekoľko nevyvrátiteľných výhod, avšak i nevýhody.

Plusy: 

  • Šetrná k životnému prostrediu, pokožke i vlasom
  • Vhodná pre ľudí s citlivou pokožkou
  • Pod vplyvom slnečného žiarenia nedochádza k jej degradácii
  • Neprodukuje chloramíny

Mínus:

  • Nižšia efektivita v porovnaní s chlórom
  • Vyššia cena
  • Nutnosť kombinovať viacero prípravkov (väčšinou)
  • Niektoré prípravky môžu spôsobiť zakalenie vody v bazéne

Biguanid a peroxid vodíka

Ide o látku podobnú peroxidu vodíka, ktorá bola pôvodne vyvinutá ako chirurgický dezinfekčný prostriedokBiguanid účinkuje tak, že kontaminanty spojí do zhlukov, ktoré sú nerozpustné vo vode. Vďaka tomu ich môže zachytiť filtračný systém. Pozor, tento proces môže spôsobiť nadmerné upchávanie filtrácie.

Peroxid vodíka pri kontakte s kontaminantmi reaguje veľmi rýchlo. Pri tomto procese sa rozkladá na neškodný vodík a vodu. Je drahší ako chór, zároveň sa udáva, že je až 2 x účinnejší, preto ho stačí dávkovať v polovičných množstvách. K bezchlórovej bazénovej chémii s peroxidom vodíka patrí napr. Marimex Super OXI, Azuro OXI a BIO, produkty značky Poly Pool na bežnú i šokovú dezinfekciu, oxidáciu, vločkovanie aj úpravu pH.

Bezchlórová bazénová chémia na báze brómu

Jednou z bezchlórových alternatív bazénovej chémie sú prípravky na báze brómu. Jeho dezinfekčné účinky fungujú na princípe, pri ktorom dôjde k rozbitiu chemických väzieb molekúl kontaminantovich oddeleniu a zničeniu. Výhodou brómu je jeho pomalší rozklad. Nevýhodou zas to, že pri rozpade vytvára bromamíny. Ide o podobné látky, akými sú spomínané chloramíny. Na rozdiel od nich majú slabší zápach, účinnosť brómu však znižujú rovnako. Aj v prípade vzniku bromamínov je nutné pristúpiť k šokovej chlórovej terapii.

Bezchlórová bazénová chémia

Bazénová chémia pre deti

Niektoré produkty sú predávané pod názvom „bazénová chémia pre deti“. V skutočnosti nejde o nič špeciálne, ale o „obyčajnú“ bazénovú chémiu bez chlóru. Hlavnou výhodou tejto alternatívy, z akéhosi detského pohľadu, je, že nespôsobujú štípanie očí. Bezchlórové prípravky sú vhodné aj pre alergikov, astmatikov, ľudí, ktorí trpia kožnými problémami, napr. ekzémami, lupienkou atď.

Na bezchlórové alternatívy nielen pre deti natrafíte v ponuke mnohých predajcov i výrobcov. Odporúčame vám hľadať napr. medzi bazénovou chémiou Mountfield, kde nájdete produkty, ako Azuro Mini Bio či Azuro OXI tablety Mini.

Elektrická bazénová chémia

Medzi elektrickú bazénovú chémiu patria rôzne zariadenia na úpravu pH či výrobu chlóru, pri ktorých odpadá nutnosť použitia klasických prípravkov. Hlavnými výhodami tejto alternatívy sú:

  • Bazén (takmer) bez chemikálií, čo je prospešné pre vaše zdravie aj životné prostredie
  • Pomerne nízke prevádzkové náklady – nemusíte priebežne investovať do nákupu bazénovej chémie

K najpopulárnejším typom elektrickej bazénovej chémie patria solinátorymoduly na úpravu pH a ionizátory. Do tejto kategórie môžeme zaradiť aj chlorátory. Ide o zariadenia, ktoré sa inštalujú priamo na potrubie filtračného systému. Vložíte do nich chlór, a ten je následne do vody dávkovaný automaticky, v prípade niektorých modelov poloautomaticky.

Solinátor

Solinátor je nevyhnutný v prípade, ak chcete na dezinfekciu vody používať špeciálnu soľ do bazénov. Bez neho je síce soľ prospešná pre vašu pokožku, neslúži však na dezinfekciu vody. Toto zariadenie rozkladá molekuly soli, ktoré premieňa na aktívny chlór. Ten je v porovnaní s klasických chlórom považovaný za účinnejší, navyše, nevznikajú pri ňom problémy, ako je napr. produkcia chloramínov. Cena solinátorov sa začína na cca 700 a končí na viac ako 2 500 eurách. Samotná bazénová soľ je naopak veľmi lacná. 25 kg balenie kúpite už od 10 eur.

Moduly na úpravu pH

Zariadenia na úpravu pH fungujú spravidla ako prídavné moduly ku chlorátorom (inštalujú sa do ich spodnej časti). Modul pomocou sondy priebežne meria hodnoty pH vody a na základe aktuálneho vyhodnotenia jej kvality integrované dávkovacie čerpadlo reguluje pH. Cena tejto elektrickej bazénovej chémie sa pohybuje okolo 600 – 700 eur.

Aplikácia bazénovej chémie

Ionizátor

Ionizátory slúžia na hĺbkovú dezinfekciu vody. Produkujú ozón, ióny kovov či tzv. trojmocný kyslík, ktorý je účinný pri likvidácii všetkých choroboplodných zárodkov (baktérie, kvasinky, améby, riasy, atď.). Pri použití ionizátorov, s ktorými sa stretnete aj pod pomenovaním ozónové generátory, nie je potrebná aplikácia chlóru, väčšinou ani inej bazénovej chémie. Tieto zariadenia stoja 400 až 2 000 eur.

Bazénová chémia na úpravu minerálov a kovov

Prítomnosť kovov a minerálov v bazénovej vode je nevyhnutná, avšak iba v malých množstvách. Hovoríme o prvkoch, ako je meď, železo či vápnik. Nadbytok týchto prvkov môže spôsobiť napr. zozelenenie (nadbytok medi) či zhnednutie (nadbytok železa) vody v bazéne.

Nadmerná koncentrácia kovov a minerálov môže byť tiež dôsledkom nevyváženého pH, nadmerného používania prípravkov proti riasam či dezinfekčných prostriedkov. Napr. striebro patrí k silným baktericídom, meď je zas účinný algicíd. Častým problémom býva aj nadmerné a príliš časté šokovanie vody alebo množenie rias.

Ak zistíte, že vaša voda „trpí“ nadbytočným obsahom minerálov, je vhodné použiť prípravok na ich elimináciu v kombinácii s vločkovačom. Dôležitou súčasťou boja s kovmi a minerálmi je filtrácia, ktorá by mala byť zapnutá počas celého procesu aplikácie bazénovej chémie na tento účel. Na trhu je dostupných množstvo produktov na zníženie pH a minerálov vo vode. Z populárnych môžeme spomenúť napr. Marimex AquaMar studňa Mineral alebo mnohé prípravky bazénovej chémie Laguna.

Bazénová chémia na úpravu pH

Ideálne pH bazénovej vody by malo byť mierne zásadité. Vo všeobecnosti sa jeho hodnoty odporúčajú udržiavať v rozmedzí od 7,4 do 7,6. Na pH vplýva takmer všetko. Dažďová voda, lístie a iné nečistoty, napr. i tie z vašej pokožky. Jeho zvýšenie (zásaditosť – nad 7,6) aj zníženie (kyslé alebo alkalické pH – pod 7) stojí za mliečnym zakalením vody. Zakalenie pritom nesúvisí priamo s hodnotou pH. Nízke alebo vysoké pH vplýva na aktivitu chlóru a chemickú rovnováhu vody.

  • Príliš zásadité pH bráni správnemu rozpúšťaniu vápnika. V dôsledku toho dochádza k jeho hromadeniu, vysokej koncentrácii a vzniku tzv. tvrdej vody.
  • Kyslé pH spôsobuje vysokú reaktivitu chlóru, ktorá stojí za jeho rýchlejším vyprchaním a následným „prekonvertovaním“ na nežiaduci kombinovaný chlór. Kyslé pH je zároveň ideálnym prostredím na množenie vodných rias a baktérií.

Nízke, alkalické pH zvýšite použitím prípravkov na báze kyseliny muriatovej alebo iných účinných látok. K najpopulárnejším patrí bazénová chémia Savo pH+, ale i ďalšie produkty, napr. Chemoform Alkalanita a pH+ alebo MPT pH PLUS.

Bazénová chémia na úpravu pH

Ak chcete používať čo najmenej bazénovej chémie, na zvýšenie pH môžete vyskúšať i jeden z domácich trikov, ktorým je obyčajná sóda bikarbóna. V prípade, že sa v bazénovej vode nachádza nadbytok vápnika, aplikuje do nej vločkovač. Vhodné je aj chlórové šokovanie. Na zníženie zásaditého pH sú určené prípravky s presne opačným efektom, napr. Savo pH-. Mnoho produktov nájdete taktiež v ponuke bazénovej chémie LagunaMarimex, ale i Den Braven.

Bazénová chémia na riasy

Voda má ideálne pH, neobsahuje nadbytok minerálov ani kovov a hladiny chlóru sú v nej dokonalo vyvážené. V ideálnom svete by riasy nemali šancu. V realite sa to však stáva úplne bežne. Prípravky na odstránenie rias z bazénovej vody sa volajú algicídy (typ pesticídov).

Aj riasy odstránite najmä pomocou prípravkov s chlórom, keďže práve jeho nedostatok, nerovnováha alebo nadbytok viazaného chlóru môže spustiť ich množenie. Algicídy spĺňajú funkciu akejsi prvej pomoci. Ich aplikácia je vhodná okamžite pri premnožení rias, užívať ich však môžete až do doby, kým „vyrovnáte“ hladiny chlóru.

Algicídy sú vhodné aj na preventívne používanie, určite vám ale neodporúčame, aby ste to s nimi preháňali. Ich nadmiera môže narušiť chemickú rovnováhu vody, keďže mnohé z nich obsahujú rôzne druhy kovov. K populárnym algicídnym prípravkom proti riasam patrí napr. bazénová chémia Laguna Algicid BlueChemoform Algicid štandard, Wetter Algicid či Mastersil Algicid.

V rámci prevencie pred vznikom vodných rias je vhodné používať aj bazénovú chémiu na elimináciu fosfátov, ktoré môžeme pokojne označiť za hnojivo pre riasy. Tieto chemické látky, nazývané tiež ako voľný fosfor, sa do vody dostanú na vašich plavkách či spolu s rôznym organickým odpadom. K vhodnej bazénovej chémii na likvidáciu fosfátov patrí napr. Fluidra Nophos a mnoho ďalších.

Postup aplikácie bazénovej chémia proti riasam

Presný postup použitia algicídnej bazénovej chémie závisí od konkrétneho výrobku a množstva rias vo vode. Vždy sa držte predpísaného dávkovania, v inom prípade môžete aplikáciou algicídu narobiť viac škody ako úžitku. Pri boji s riasami je však dôležité nielen správne dávkovanie, ale tiež ďalšie ošetrenie vody.

  • Do vody pridajte algicíd v kombinácii so šokovým chlórovým prípravkom.
  • Následne nechajte filtráciu pracovať minimálne 10 hod.
  • Po 24 hod. použite vločkovač.
  • Posledným krokom je mechanické vyčistenie bazéna pomocou kefy či bazénového vysávača, na trhu sú dostupné aj špeciálne čistiace hubky.

Zopár slov o bazénovej chémii na záver

Už viete, používanie bazénovej chémie nie je úplne jednoduchá vec. Navyše, ide o jeden z faktorov, ktorý má zásadný vplyv na prevádzkové náklady bazéna. Naša rada znie, aby ste sa starostlivosti o vodu venovali priebežne. Prevencia je jednoduchšia, no najmä lacnejšia.

Pokiaľ ani po prečítaní nášho článku netušíte, ktorý z prípravkov je vhodný práve do vášho bazéna, prípadne, ak neviete, čo presne stojí za zozelenením či zhnednutím vody, odporúčame vám siahnuť po bazénovej chémii 5v1. Ide o prípravky, ktoré majú dezinfekčné účinky, zároveň slúžia ako prevencia pred vznikom rias, spĺňajú funkciu vločkovačaudržiavajú správne pH vody, regulujú jej tvrdosť, a teda i koncentráciu minerálov.

Ďalšie články z kategórie Bazény

Vaše hodnotenie:
(90.4%)

Komentáre
Tomi P. 06.Jul.2021

Do bazénu používam chlórované tablety SAVO Maxi a som s nimi spokojný. Fungujú spoľahlivo a cena je tiež prijateľná. Keďže mám väčší bazén, väčšie tablety sú ideálne. Vodu udržujú v perfektnom stave, čím mi odpadá ďalšia zložitejšia starostlivosť. Odporúčam aj ostatným.

Odpovedať

Vilo 06.Jul.2021

Mám dobrú skúsenosť s vločkovačom MARIMEX AQuaMar. Používam ho dlhodobo, odkedy mám bazén a voda je čistá. Funguje spoľahlivo a cena je tiež veľmi priaznivá. Veľmi dobre sa mi osvedčil aj v kombinácii s prejasňovačom. Vločkovač krásne vyčistí, špina si sadne na dno a ja ju potom vysajem vysávačom. Údržba bazéna je tak veľmi ľahká. Odporúčam tento vločkovač aj ostatným.

Odpovedať

Gabika 06.Jul.2021

Používame bazénovú chémiu pre deti AZURO Mini Bio 1 L, ktorá veľmi dobre spolupracuje s tabletami. Ľahko sa používa a funguje výborne, vodu dokáže vyčistiť pomerne rýchlo. Odstraňuje organické znečistenie a bráni množeniu baktérií a rias. Vďaka tomu, že prípravok je biologicky odbúrateľný, je zároveň neagresívny ku všetkým typom povrchov bazénov. Plus dávam za to, že neobsahuje chlór a teda ani nepáchne. Obstarávacia cena je tiež fajn. Ale na druhej strane treba rátať s tým, že takýto prípravok sa musí používať častejšie, aby boli výsledky porovnateľné s prípravkami s chlórom.

Odpovedať

Denis 14.Sep.2021

Používame solinátor INTEX 26668 Krystal Clear, pretože dokáže ušetriť až 70 % nákladov na bazénovú chémiu. Nahrádza vlastne chlór jednoduchou nejodizovanou soľou, vďaka čomu je vhodný aj do domácností, kde sú alergici, malé deti, prípadne odporcovia chémie. :-) S týmto solinátorom sme spokojní, pretože robí to, čo má - dezinfikuje. Vodu v bazéne máme krásne čistú a, samozrejme, jemne slanú. Nemusíme pridávať žiadnu chémiu a plusom je, že bazén nepáchne po chlóre. Uvidíme, koľko vydrží titánová elektróda, no dúfam, že dlhšie než len jednu sezónu. Solinátor poskytuje používateľom zdravé kúpanie a je vhodný pre malé i stredne veľké bazény. Myslím si, že cena je vzhľadom k jeho kvalitám adekvátna. Odporúčam zakúpiť si a zabudnúť na rôzne chemické prípravky.

Odpovedať

Ferino 30.Sep.2021

Aby som mal prehľad o vode v bazéne, používam digitálny tester Lovibond SCUBA II a som s ním spokojný. Je to moderný, praktický a spoľahlivý pomocník pre majiteľov bazénov. Hoci je prístroj drahší, vrelo ho odporúčam, zatiaľ ma nesklamal.

Odpovedať

Jonáš 21.Nov.2021

Toto leto sme prvýkrát použili prípravok SAVO pH- a pomohol nám. Je to kvalitný výrobok za dobrú cenu. Za mňa je to super konkurencia pre Marimex. :-) Výrobca v podstate nemal čo pokaziť.

Odpovedať

Fedor 27.Feb.2022

Používame prípravok Fluidra NOPHOS 1 L, pretože nemá žiadne fosfáty a teda je o niečo ekologickejší než iné prípravky. Vodu v bazéne máme po použití kryštálovo čistú. Ide o švajčiarsky produkt, čo je samo o sebe zárukou kvality.

Odpovedať