Rozprašovače na olej

Najlepšie rozprašovače na olej 2024 + recenzie

Nespochybniteľným kulinárskym trendom je dnes variť s minimálnym množstvom oleja, ideálne pripravovať pokrmy úplne bez neho. Či už používate olej slnečnicový, olivový, tekvicový alebo sezamový, s dávkovaním vám môže pomôcť aj také príslušenstvo, akým je rozprašovač na olej. Ide o veľmi praktický spôsob, akým pridávať olej do jedál. Nemusíte ho liať či dávkovať po kvapkách, olej dokážete rovnomerne rozprašovaním naniesť na panvicu, do hrnca alebo pridať do jedla bez toho, aby ste vami tolerovanú dávku prekročili. Využiť ho môžete aj na dávkovanie octu, vína, sójovej omáčky, worchestru alebo iných dochucovadiel. My sme pre vás pripravili výber najlepších rozprašovačov oleja na našom trhu a spracovali krátke charakteristiky.

Publikované: 30.03.2022
Aktualizované: 19.04.2024

Aký rozprašovač na olej kúpiť?

Medzi jednotlivými rozprašovačmi na olej nie sú výrazné rozdiely, no predsa sa nájdu a dokážu odlíšiť lepšie a kvalitnejšie od tých menej kvalitných. Rozdielny môže byť objem rozprašovača, kvalita spracovania, použité materiály, efektivita rozprašovania alebo aj tvar nádoby. Nie je veľa parametrov, ktoré by ste museli pri výbere porovnávať a hodnotiť. Výber je tak pomerne jednoduchou záležitosťou a skôr ide o vec vkusu. V tomto výbere sme produktom nepriraďovali príslušné štítky a pripravili sme výber odporúčaných modelov.

Názov Hodnotenie Detail
Orion 5* Zobraziť produkt
Banquet Culinaria 5* Zobraziť produkt
Kesper 5* Zobraziť produkt

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Rozprašovače na olej nie sú žiadnym typom elektrospotrebiča, ide o príslušenstvo určené do kuchyne. Napriek tomu, nie je v slovenských kuchyniach tento „zlepšovák“ príliš používaný, preto sme sa rozhodli, že zrealizujeme prieskum trhu a jednotlivé modely vám bližšie predstavíme.

Čo sa týka parametrov, ktoré sme si v prípade tohto príslušenstva všímali, zaujímal nás predovšetkým objem rozprašovača na olej. Ten najčastejšie spomínali aj samotní spotrebitelia. Hoci si to málokto uvedomuje, nie je rozprašovač ako rozprašovač. Trysky rozprašovača sú v prípade niektorých modelov viac či menej priechodné, a to definuje efektivitu rozptylu rozprašovača. Niektoré typy olejov dokážu rozprašovač upchať a zalepiť. Preto je jeho účinnosť dôležitá. U niektorých typov je možné dávkovanie a šírku rozptylu rozprašovania dokonca regulovať. Ďalej rozhodujú použité materiály a celková kvalita spracovania. Pri vkuse zohráva rolu dizajn, niekomu nie je jedno, či je rozprašovač na olej z nerezu alebo z plastu. Koniec koncov, rozhodovať môže pri takomto príslušenstve aj cena.

Objem nádoby
Účinnosť rozprašovača
Kvalita spracovania
Tvar a dizajn
Cena

Náš prieskum trhu trval približne 15 hodín, pričom sme navštívili stránky renomovaných predajcov ako Alza.sk, Mall.sk, Delimano.sk a pomohla nám aj databáza cenového porovnávača Heureka.sk. Do nášho výberu sa dostalo viacero značiek a výrobcov, ako Delimano, Banquet, Berlingerhaus, Bergner, Tescoma alebo Orion. Orientovali sme sa na výrobcov, ktorí sú v danom segmente kuchynského vybavenia overenou kvalitou. Zároveň, na trhu existuje množstvo menej známych značiek, ktoré v pomere ceny a kvality ponúkajú veľmi solídne produkty.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie rozprašovačov na olej

Aby sme vám výber ešte zjednodušili, pripravili sme pre vás krátke recenzie s opisom jednotlivých produktov. V zásade ide o deskriptívne recenzie, ktoré opisujú jednotlivé vlastnosti rozprašovačov na olej. Technické parametre nebolo možné hodnotiť, keďže nejde o žiadne elektrospotrebiče. Výber produktov nebol podmienený žiadnym marektingovým cieľom a produkty neboli vyberané účelovo. Recenzie sú objektívne a zameriavajú sa na konkrétne vlastnosti produktov, prípadne poukazujú na ich nedostatky v porovnaní s konkurenciou.

Rozprašovač na olej Orion ASS

Plastový rozprašovač na olej s objemom 150 ml a výškou 165 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ide o štandardný plastový rozprašovač na olej od renomovaného výrobcu kuchynského vybavenia s praktickým otočným viečkom. Výhodou je, že samotné viečko okrem rozprašovača obsahuje aj otvor – výlevku, vďaka ktorej môžete olej nalievať. Jednoducho stačí uzáver pootočiť. Rozprašovanie samotné je veľmi efektívne. Olej nekvapká ani netečie. Môžete olej rozprášiť na panvicu alebo priamo do šalátovej misy. Objem plastovej nádoby je 150 ml. V balení je taktiež plastový kryt rozprašovača a výlevky. Rozprašovať môžete aj iné oleje a dochucovadlá – ocot, worchesterová omáčka, sójová omáčka. Výška nádoby je 16,5 cm.

Pozitíva

Dávkovač s výlevkou
Efektívne rozprašovanie
Nízka cena

Negatíva

Bez výhrad

Objem: 150 ml ● Materiál: plast ● Výška nádoby: 165 mm

Timeless Tools

Rozpračovač na olej z nerezovej ocele s objemom 135 ml a výškou 180 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Rozprašovač na olej vyrobený z nerezovej ocele pôsobí veľmi hodnotným dojmom a je ideálnym vybavením modernej kuchyne. Napriek pomerne nízkej cene. Disponuje objemom 135 ml. Dávkovanie rozprašovača je plynulé, no pri prvých dávkach olej väčšinou kvapká/strieka a nie rozprašuje. Inak je však rozprašovač vhodný aj na tekutejšie dochucovadlá – ocot, sójová omáčka, worchesterová omáčka. Veko je ľahko demontovateľné a nádobu tak môžete ľahko vyčistiť. Výška nádoby je 18 cm.

Pozitíva

Nerezové prevedenia
Cena

Negatíva

Občas olej strieka a nie rozprašuje

Objem: 135 ml ● Materiál: nerezová oceľ ● Výška nádoby: 180 mm

Banquet Culinaria

Sklenený rozprašovač na olej s objemom 95 ml a výškou 165 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Praktický rozprašovač na olej a ocot z dielne renomovaného výrobcu kuchynského príslušenstva. V tomto prípade dávkovač kombinuje sklenenú nádobu z číreho skla a uzáver z nerezovej ocele. Rozprašovač teda kombinuje kvalitné a estetické materiály. Dávkovacia spúšť sa nachádza na hornej strane uzáveru. Dávkovanie je plynulé a rozprašovanie má veľmi dobrý rozptyl. Olej nekvapká ani netečie. Nádoba má na výšku 16,5 cm a objem 95 ml.

Pozitíva

Efektívne rozprašovanie
Kvalita materiálov

Negatíva

Žiadne

Objem: 95 ml ● Materiál: sklo + nerezová oceľ ● Výška nádoby: 165 mm

Tescoma Club

Plastový rozprašovač na olej s objemom 100 ml a výškou 180 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kuchynské príslušenstvo vám umožňuje olej dávkovať priamo na pokrmy alebo na panvice či do hrncov. Nevýhodou podľa spotrebiteľov je, že oleje nedokáže rozprašovať, ale len dávkovať prúdom. Rozptyl rozprašovača tak nie je ideálny a vhodnejší je skôr na menej husté oleje – sezamový alebo tekvicový. Fungovať skôr môže ako rozprašovač na ocot alebo tekutejšie dochucovadlá, ako sójová alebo worchesterová omáčka. Objem nádoby je 100 ml a je z plastu. Rozprašovač je krytý nerezovým uzáverom, ktorý dodáva rozprašovaču moderný nádych. Avšak uzáver je len ako „pokrievka“, nie je možné ho upevniť. Výška nádoby je 18 cm.

Pozitíva

Obstarávacia cena

Negatíva

Olej strieka a nie rozprašuje
Nerezový uzáver je bez zaistenia

Objem: 100 ml ● Materiál: plast + nerezová oceľ ● Výška nádoby: 180 mm

Banquet Culinaria II

Plastový rozprašovač na olej s objemom 2x 100 ml a výškou 204 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Nápadité riešenie konštrukcie, ktorá kombinuje dve oddelené nádoby. Každá z nich má 100 ml. Výhodou je, že do jednej časti môžete naliať olej a do druhej napríklad ocot, sójovú omáčku alebo worchester. Jednoducho si môžete vybrať, z ktorej nádoby chcete dávkovať. Hustejšie oleje však môžu byť pre rozprašovač niekedy problematické a skôr ako rozprašovania sa dočkáte dávkovania kvapiek oleja. Nádoby sú vyrobené z plastu a v hornej časti sa nachádza nerezová časť, ktorá spája nádoby s uzáverom. Rozprašovač má veľmi estetickú nerezovú spúšť. Výška nádoby je 20,4 cm.

Pozitíva

Kombinované nádoby
Kvalitné vyhotovenie

Negatíva

Olej skôr strieka

Objem: 2x 100 ml ● Materiál: plast + chirurgická oceľ ● Výška nádoby: 204 mm

Kesper rozprašovač na olej a ocot

Plastové rozprašovače na olej s objemom 120 ml a výškou 190 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Sada dvoch rozprašovačov určených na dochucovanie jedál. Rozprašovače majú objem 120 ml a sú určené na oleje a iné dochucovadlá. Problémom pri dávkovaní oleja však je, že olej nerozprašuje, ale len strieka či kvapká. Skôr sú tak rozprašovače Kesper vhodné na iné dochucovadlá, ako ocot, sójová omáčka, ryžový ocot alebo worchester. Spotrebitelia sa sťažujú aj na častejšie zalepené trysky. Obe nádoby sú dodávané s uzáverom z chirurgickej ocele. Nádoby sú vyrobené z plastu.

Pozitíva

2 ks v balení
Dobrá cena

Negatíva

Neatraktívny dizajn
Olej nerozprašuje, ale len strieka

Objem: 120 + 120 ml ● Materiál: plast + chirurgická oceľ ● Výška nádoby: 190 mm

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ak si chcete vyberať rozprašovač oleja podľa toho, ktorý je najpredávanejší, potom nazrite do našej tabuľky. Údaje o predajnosti sme získali z databázy cenového porovnávača Heureka.sk, ktorý združuje veľké množstvo predajcov a produktov na našom trhu. Na základe množstva nákupov sme produkty zoradili a pripravili interaktívnu tabuľku najpredávanejších rozprašovačov na olej a ocot. Produkty tak môžete pár kliknutiami objednať a mať čo najrýchlejšie doma. Predajnosť a dostupnosť vybraných produktov sa v prípade zvýšeného dopytu môže častejšie meniť, preto sa snažíme údaje v pravidelných intervaloch aktualizovať, aby sme spotrebiteľom ponúkali overené informácie o predajoch.

Názov Hodnotenie Detail
Banquet Culinaria 5* Zobraziť produkt
Orion rozprašovač 5* Zobraziť produkt
Tescoma Club 5* Zobraziť produkt
Verk 07143 5* Zobraziť produkt
Beper 24971BR 5* Zobraziť produkt

Otázky a odpovede – FAQ

Potrebujete sa pri výbere rozprašovača olejov poradiť? Chcete sa informovať ohľadom konkrétneho modelu? V prípade, že vám niečo nie je jasné, pokojne nás kontaktujete alebo sa v komentároch nižšie poraďte s ostatnými spotrebiteľmi, ktorí už sú majiteľmi tohto príslušenstva. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme. Ak máte skúsenosti s týmto typom kuchynského príslušenstva, neváhajte sa o ne podeliť dole v komentároch. Ostatní čitatelia to určite ocenia.

Rozprašovač na olej kúpite často aj v sieti predajní Kaufland, Lidl, Tesco alebo v obchodoch s domácimi potrebami, ako Ikea, Asko, Sconto alebo Tescoma. V zásade nie je dôvod, prečo by ste po týchto produktoch nemali siahnuť. Rozhodovať sa môžete podľa vyššie uvedených parametrov hodnotenia a vášho vkusu.

Áno, rozprašovače na olej môžete použiť aj na dávkovanie iných dochucovadiel, ako napríklad ocot, sójová omáčka, olivový olej, sezamový olej alebo tekvicový olej.

Pri dlhšom nepoužívaní sa môže stať, že sa tryska rozprašovača zalepí. Je preto dobré rozprašovač priebežne používať, prípadne, ak dôjde k upchatiu alebo zalepeniu trysky, stačí ak teplou vodou rozprašovač prepláchnete a naspäť nasadíte na nádobu. Priechodnosť by tak mala byť zaručená.

Berlingerhaus BH-7808

Sklenený rozpračovač na olej s objemom 100 ml a výškou 175 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Veľmi vkusný rozprašovač na olej, ktorý je však možné použiť aj na iné oleje či dochucovadlá, ako ocot alebo sójovú omáčku. Tryska olej plynulo rozprašuje a olej nestrieka po dávkach aj napriek jeho vyššej hustote. Olej tak môžete dávkovať priamo na šaláty alebo rozprašovať na panvicu. Zaujme tiež veľmi nápaditým dizajnom a kombináciou nerezového veka a sklenenej nádoby. Nádoba je z číreho skla, čo umožňuje kontrolovať hladinu oleja v nádobe. Na výšku má nádoba 17,5 cm. Objem rozprašovača je 100 ml.

Pozitíva

Kvalita vyhotovenia nerez sklo
Plynulé rozprašovanie

Negatíva

Bez výhrad

Objem: 100 ml ● Materiál: sklo + nerezová oceľ ● Výška nádoby: 175 mm

Bergner BGMP-6100 Foodies

Rozprašovač na olej z nerezovej ocele s objemom 100 ml a výškou 175 mm

Pozrieť najlepšiu ponuku

Bergner je overenou značkou vo svete gastronómie. V portfóliu nájdete kuchynský riad, hrncenože a iné kuchynské vybavenie. Samotný rozprašovač na olej je celokovový – nerezová oceľ. Pôsobí veľmi moderne a robustne. Rozprašovanie je účinné. Olej dokáže dávkovať plynulým rozprašovaním, nehrozí žiadne tečenie alebo kvapkanie. Dávkovacia spúšť sa nachádza na hornej strane veka. Rozprašovač na olej je veľmi kvalitne vypracovaný. Objem je 100 ml. Nádoba nie je priehľadná. Na výšku má nádoba 17,5 cm. Využiť ho môžete aj na dávkovanie iných dochucovadiel. Odradiť môže jeho vyššia cena.

Pozitíva

Účinné rozprašovanie
Celokovové prevedenie

Negatíva

Vyššia cena

Objem: 100 ml ● Materiál: nerezová oceľ ● Výška nádoby: 175 mm

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(88.2%)

Komentáre
Renča 16.May.2022

Orion ASS používame na dochucovanie jedál, hlavne na šaláty či iné zeleninové jedlá. No skvelé je to aj na mäso na grilovanie. Ide o jednoduchý mechanický rozprašovač, rozprašovanie je rovnomerné a pomerne presné, takže si vieme nadávakovať presne toľko, koľko potrebujeme. Nádoba je síce plastová, ale vyzerá odolne, jej kvality ukáže až čas. Objem 150 ml je postačujúci. Výrobok sa hodí na olej, ocot či ďalšie podobné tekutiny.

Odpovedať

Andrej 01.Apr.2023

Orion ASS vobec nerozprasuje, zbytocne vyhodene peniaze!

Frederika 17.May.2022

Prekvapilo ma, že rozprašovač Kesper nemá nádobku zo skla, ale z acetátu. Príde mi, že olej nerozprašuje, ale len strieka cez trysku. Ocot, našťastie, rozprašuje, ale aj tak som z výrobku sklamaná, plast som fakt nechcela. Cena bola dobrá, ale to je tak asi všetko.

Odpovedať

Evka 24.May.2022

Berlingerhaus BH-7808 je šikovný rozprašovač na olej a ocot. Vybrala som si ho preto, že bol lacný a zároveň vyrobený zo skla a nerezu. Plastový som nechcela. Manipuluje sa s ním dobre. Objem 100 ml je síce menší, ale bohato to stačí. Odporúčam.

Odpovedať

Miriam 11.Jul.2022

Mám rozprašovač Timeless Tools, bol za super cenu a hlavne sa mi páči, že nie je plastový, ale pekne z nerezu. Hodí sa pri príprave šalátov, ale napríklad aj na grilovanie. S výrobkom som spokojná.

Odpovedať

Nikola 17.Jul.2022

Bergner BGMP-6100 je pekný kuchynský rozprašovač. Hodí sa na olej aj ocot a páči sa mi matné prevedenie. Je z nerezovej ocele, ale vďaka matnému povrchu, nie sú na ňom vidieť odtlačky prstov. Objem 100 ml je postačujúci. Cena tiež akurát, som s výberom spokojná.

Odpovedať

Rita 11.Aug.2022

Mám Berlingerhaus BH-7809 a som spokojná. Je to pekný, šikovný a kompaktný rozprašovač. Používam ho na olej aj ocot. Podľa potreby. Objem je dostatočný. Spracovanie kvalitné. Čo viac k tomu dodať? Je to fajn pomôcka do kuchyne pre každú gazdinku. :-)

Odpovedať

Denisa 27.Oct.2022

Cez net som si objednala rozprašovač Izmael, bol lacný a doručenie rýchle. Páči sa mi, že je zo skla a nie z plastu. Je to šikovný pomocník, ľahko sa napĺňa aj používa. Vďaka jemnému rozprašovaniu je kontrola nad použitým množstvom oleja veľmi dobrá. Prevedenie je elegantné a za tú cenu je to super kúpa.

Odpovedať

Dano 27.Dec.2022

Rozprašovač na olej Orion ASS je na olej nepoužiteľný, neviem ako ste ho testovali olej iba strieka jedným prúdom, nerozprašuje. Iba vyhodené peniaze. Takže za Vaše hodnotenie pekne ďakujem, je zavádzajúce.

Odpovedať

Andrej 01.Apr.2023

Súhlasím, je to odpad.