Priamočiare píly

Najlepšie priamočiare píly 2024 + recenzie

Dokáže vyrezať otvor, presnú priamku, nepravidelný tvar či dokonca hladký oblúk. Priamočiara píla je vhodným pomocníkom pre každého domáceho kutila. Jej využitie je naozaj široké. Je vhodná na prierez dreva, plastu, keramického obkladu a nezľakne sa ani kovu. Pokiaľ ste sa rozhodli, že si jednu takúto pílu zaobstaráte, tak sme pre vás pripravili test priamočiarých píl, v ktorom sa dozviete všetko dôležité, na čo by ste sa mali pri výbere zamerať. Porovnali sme pre vás niekoľko modelov, z ktorých zvíťazila Makita 4351FCTJ so silným 720 W motorom, s elektronicky mäkkým štartom a ovládaním konštantnej rýchlosti.

Publikované: 08.07.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Akú priamočiaru pílu kúpiť?

Vybrať si najlepšiu priamočiaru pílu vám môže zabrať množstvo času stráveného čítaním dlhých recenzií. Preto, aby sme vám ušetrili čas, sme pre vás pripravili 3 krátke recenzie vybraných produktov, ktoré sme ocenili špeciálnymi štítkami. Predstavíme vám víťaza testu, cenový trhák a ako čerešničku na torte aj tip našej redakcie.

Názov Hodnotenie Detail
Makita 4351FCTJ 5* Zobraziť produkt
Bosch PST 650 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FDP 200805-E 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Makita 4351FCTJ

Makita 4351FCTJ

Priamočiara elektrická píla s príkonom 720 W, rýchlosť rezu 2 800 otáčok/min., výška zdvihu 26 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Zobraziť viac info

Model elektrickej priamočiarej píly značky Makita 4351FCTJ je vhodný na domáce, ale aj profesionálne práce. S kvalitným a ergonomickým prevedením vám bude nápomocná pri presných rezoch do rôzneho materiálu. Motor s výkonom 720 wattov je schopný vytvoriť až 2 800 otáčok za minútu. Na výber máte 4-stupňové orbitálne nastavenie pre ideálnu rýchlosť rezania. Slabšou stránkou je osvetlenie. 

Lacná kvalita
Bosch PST 900 PEL

Bosch PST 900 PEL

Priamočiara elektrická píla s príkonom 620 W, rýchlosť rezu 3 100 otáčok/min., výška zdvihu 20 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Zobraziť viac info

Pokiaľ ste sa rozhodli ísť zlatou strednou cestou a nepotrebujete najvýkonnejší model, tak vás môže zaujať priamočiara píla Bosch PST 900 PELJe vybavená silným 620 W motorom. Prekvapila nás rýchlosť rezu, ktorá dosahuje 3 100 otáčok za minútu. Poradí si s rôznymi materiálmi, napríklad s drevom do hĺbky 90 mm a kovom do 9 mm.

Náš TIP
Makita 4350FCTJ

Makita 4350FCTJ

Priamočiara elektrická píla s príkonom 720 W, rýchlosť rezu 2 800 otáčok/min., výška zdvihu 26 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Zobraziť viac info

Kvalitná a silná priamočiara píla ponúka výkon 720 wattov. Jednoduché ovládanie zabezpečí pozvoľný rozbeh a výmenu listu zvládnete bez použitia náradia. Nastaviť si môžete otáčky, stupeň predkyvu a k dispozícii je aj možnosť pripojenia k externému odsávaniu. Špeciálny ergonomický tvar zabezpečí pohodlnejšie a bezpečnejšie držanie.

Obsah článku:

Hodnotené parametre 

Kúpu priamočiarej píly by ste nemali nechať na náhodu. Pri samotnom výbere je dôležité riadiť sa parametrami, ktoré vám zaručia spokojnosť s produktom. Príkon, rýchlosť rezu či rezný výkon patria medzi základné parametre, na ktoré by ste sa mali zamerať pri nákupe. Samozrejme, parametrov je omnoho viac, no nie všetky sú nevyhnutne podstatné. Nižšie vám preto ponúkame zoznam tých najdôležitejších, ktoré vám odporúčame brať do úvahy. 

Príkon píly
Rýchlosť rezania
Rezný výkon
Predkmit
Nastavenie sklonu rezu
Typ priamočiarej píly
Ergonómia a konštrukcia

V našom teste sme si dali za cieľ priblížiť vám a zjednodušiť výber priamočiarej píly. Okrem parametrov, na ktoré sme sa zamerali, boli pre nás dôležité tiež spotrebiteľské recenzie. Každý produkt sme dôkladne analyzovali, aby sme vám mohli ponúknuť len relevantné a pravdivé informácie. V teste sme sa pozreli na modely rôznej cenovej kategórie a produkty sme vyberali od spoľahlivých výrobcov. Stretnete sa so značkami Makita, Bosch, Güde alebo Fieldmann. Pri tvorbe obsahu sme využívali informácie z portálu Heureka.sk a zo známych eshopov, ako Mall.sk, Alza.sk, Nay.sk, Hej.sk a Tpd.sk. 

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie priamočiarých píl

Či už ste skúsený remeselník alebo len domáci kutil, priamočiara píla je jedným z najuniverzálnejších zariadení, ktoré by nemalo chýbať žiadnemu majstrovi. Jej výhodou je presnosť, ktorá je využívaná najmä pri vyrezávaní rôznych nepravidelných alebo aj oblých tvarov do rôznych materiálov. Na dnešnom trhu už nie je problém zohnať takúto pílu, práve naopak, existuje ich už mnoho. Preto sme pre vás pripravili recenzie priamočiarych píl, aby ste sa vo výbere vedeli lepšie zorientovať. Stretnete sa s modelmi v rôznej cenovej kategórii. Mnohé z nich disponujú výbornými technickými parametrami a u pokročilejších modelov sa stretnete aj s lepšou výbavou. Ak vás zaujíma, ako náš test napokon dopadol, tak pokračujte v čítaní.

Víťaz testu

Makita 4351FCTJ

Priamočiara elektrická píla s príkonom 720 W, rýchlosť rezu 2 800 otáčok/min., výška zdvihu 26 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Priamočiare píly Makita sú na našom trhu veľmi obľúbené. Obzvlášť tento model elektrickej priamočiarej píly Makita 4351FCTJ. Poteší vás kvalitným prevedením a motorom s vysokým výkonom 720 wattov, ktorý je schopný vytvoriť 2 800 otáčok za minútu.

Využijete ju pri domácich prácach, ale je vhodná aj na profesionálne použitie. Vďaka vysokému výkonu zvládne presné rezy do dreva a tiež do mäkkej ocele a hliníka. Maximálny rez do dreva je do hĺbky 135 mm, v mäkkej oceli do 10 mm a v hliníku do 20 mm. Základná doska je otočná o 45 ° na obe strany. Výška zdvihu dosahuje 26 mm. Určite uvítate aj špeciálny tvar rukoväte, ktorý zabezpečí pohodlnejšie a bezpečnejšie držanie, nízku hlučnosť a malé vibrácie. Na výber máte 4 stupne predkyvu a taktiež si môžete nastaviť počet kmitov 800 – 2 800/min. Plusom je aj to, že výmenu rezného listu zvládnete jednoducho, bez použitia náradia. Súčasťou dodávky priamočiarej píly je imbusový kľúč, prepravný kufrík, adaptér odsávania a priehľadná doska.

Spotrebitelia vyzdvihujú výkonnosť stroja, jednoduchosť ovládania a celkové vyhotovenie. Píla dosahuje hmotnosť 2,5 kilogramov, čo oceníte pri dlhšej práci s ňou. Prejdime k slabším stránkam tohto modelu. Zákazníci sa sťažovali na slabšie osvetlenie a nedostatočnú ochranu kábla pred prerezaním. V celkovom hodnotení táto píla uspela veľmi dobre a považujeme ju za veľmi kvalitnú v pomere cena/výkon.

Pozitíva

LED osvetlenie
možnosť pripojenia k vodiacej lište
dobre riešená výmena pílového listu

Negatíva

Osvetlenie je slabšie

Príkon: 720 W ● Rýchlosť rezu: 2 800 otáčok/min. ● Rezný výkon pre drevo : 135 mm ● Rezný výkon pre oceľ: 10 mm ● Stupne predkyvu: 4 ● Nastavenie sklonu rezu: max. 45 ° ● Typ píly: priamočiara elektrická píla ● Hmotnosť: 2,5 kg ● Výška zdvihu: 26 mm ● Rozmery (DxŠxV): 27 x 7 x 19 cm

Lacná kvalita

Bosch PST 900 PEL

Priamočiara elektrická píla s príkonom 620 W, rýchlosť rezu 3 100 otáčok/min., výška zdvihu 20 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pokiaľ ste sa rozhodli ísť zlatou strednou cestou a nepotrebujete najvýkonnejší model, tak vás môže zaujať priamočiara píla Bosch PST 900 PELJe vybavená silným 620 W motorom, ktorý je oproti modelom Makita 4351FCTJ a Makita 4350FCTJ nižší, no stále dostačujúci. Prekvapila nás rýchlosť rezu, ktorá dosahuje 3 100 otáčok za minútu. Poradí si s rôznymi materiálmi, napríklad s drevom do hĺbky 90 mm a kovom do 9 mm.

Základňa je nastaviteľná do 45°4-stupňový orbitálny predkmit umožňuje rýchlejší pohyb píly, lepšie rezanie kriviek a dlhšiu životnosť pílového listu. Výmena samotného listu je jednoduchá a zvládnete ju bez náradia. Plusom je funkcia odfukávania, ktorá zabezpečí, aby napadaný prach nezakrýval viditeľnosť rezu. Okrem toho máte možnosť pripojiť aj externé odsávanie prachu. Táto píla je vhodná pre každého domáceho majstra. O jednoduché nastavenie rýchlosti sa stará predvoľba zdvihov, takže možno pílu dokonale prispôsobiť konkrétnemu materiálu. Poteší vás kompaktnou veľkosťou a tiež nízkou hmotnosťou 2 kg. Pohodlie pri práci zaručí aj funkcia Bosch Low Vibration, ktorá utlmí vibrácie a nárazy pri rezaní. Power Light osvetlenie zabezpečí optimálnu viditeľnosť rezu. Priamočiara píla BOSCH PST 900PEL je dodávaná s 10 pílovými plátkami a disponuje praktickým zásobníkom, do ktorého môžete uložiť 6 pílových plátkov.

Spotrebitelia vyzdvihli kvalitu, spracovanie, jednoduchosť ovládania a všetky ostatné prednosti, ktoré už boli spomenuté. Výrobok má svoje kvality, dá sa kúpiť za veľmi dobrú cenu a negatívne recenzie sme nenašli. Pre skúsenejších majstrov môže byť nevýhodou práve nižší príkon a rezný výkon.

Pozitíva

Minimálne vibrácie
Kufrík
SDS nasadzovanie

Negatíva

Horšia viditeľnosť rezného plátku

Príkon: 620 W ● Rýchlosť rezu: 3 100 otáčok/min. ● Rezný výkon pre drevo : 90 mm ● Rezný výkon pre oceľ: 9 mm ● Stupne predkyvu: 4 ● Nastavenie sklonu rezu: max. 45 ° ● Typ píly: priamočiara elektrická píla ● Hmotnosť: 2,2 kg ● Výška zdvihu: 20 mm ● Rozmery (DxŠxV): 28 x 12 x 34 cm

Náš TIP

Makita 4350FCTJ

Priamočiara elektrická píla s príkonom 720 W, rýchlosť rezu 2 800 otáčok/min., výška zdvihu 26 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Model Makita 4350FCTJ je veľmi podobný s modelom a víťazom nášho testu Makita 4351FCTJLíšia sa najmä výzorovo a celkovým prevedením. Makita 4351FCTJ je kompaktnejšia a Makita 4350FCTJ robustnejšia. O výkonnosti zariadenia niet pochýb. K dispozícii máte silný motor s výkonom 720 wattov s elektronickým štartom a ovládaním konštantnej rýchlosti.

Obe sú vyhotovením veľmi kvalitné a zaručujú vám precíznu prácu. Rýchlosť rezu dosahuje 2 800 otáčok za minútu a pomocou píly spracujete drevo do hĺbky 135 mm a kov do hĺbky 10 mm. Ideálnu rýchlosť rezania si nastavíte vďaka 4-stupňovému orbitálnemu nastaveniu. Základná doska je otočná o 45 ° na obe strany. Výmenu pílového plátu zvládnete bez náradia. Za výhodu považujeme protišmykovú rukoväť a LED osvetlenie pracovnej plochy, ktoré bolo pri prvom modeli značky Makita slabšie. Disponuje nástavcom s možnosťou pripojenia na vysávač, ktorý vám odstráni prach a nečistoty z pracovného stola. Plusom je aj dodávaný prenosný kufor.

Táto píla zaujme aj profesionálov. V recenziách sme našli najmä pozitívne ohlasy na výhody, ktoré sme už vyššie spomínali. Zákazníci chválili robustnú konštrukciu, silný motor, tichý chod a celkovú kvalitu prístroja. Jediným mínusom je vyššia cena, ktorá v porovnaní s výkonom a kvalitou je obstojná.

Pozitíva

Mäkký štart
Laserové osvetlenie
Robustná konštrukcia

Negatíva

Žiadne

Príkon: 720 W ● Rýchlosť rezu: 2 800 otáčok/min. ● Rezný výkon pre drevo : 135 mm ● Rezný výkon pre oceľ: 10 mm ● Stupne predkyvu: 4 ● Nastavenie sklonu rezu: max. 45 ° ● Typ píly: priamočiara elektrická píla ● Hmotnosť: 2,6 kg ● Výška zdvihu: 26 mm ● Rozmery (DxŠxV): 24 x 7 x 20 cm

Pre náročných

Makita DJV182Z

Priamočiara akumulátorová píla, 18 V akumulátor, rýchlosť rezu 3 500 otáčok/min., výška zdvihu 26 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Z vyššej cenovej kategórie vám predstavujeme akumulátorovú priamočiaru pílu Makita DJV182Z. Tento produkt od renomovanej značky nás zaujal vďaka výkonným parametrom a pozitívnym hodnoteniam. Je vhodný ako pre profesionálov, tak aj pre začiatočníkov. Od modelov Makita 4351FCTJ, Makita 4350FCTJ a Bosch PST 900 PEL sa píla líši tým, že je vybavená akumulátorom, a tak je použiteľná aj na miestach bez elektrickej energie.

Píla je napájaná 18 V batériami Li-ion. Plusom pri akumulátorovej priamočiarej píle je to, že umožňuje prevádzku stroja bez kábla. Dodáva sa s bezuhlíkovým akumulátorovým motorom, ktorý pomáha znižovať generované teplo a aj hluk pri bežiacom motore. Tento motor umožňuje dlhšie použitie na jedno nabitie akumulátora. Motor má na výber 6 nastavení rýchlostí. Môžete si vybrať v rozpätí 800 – 3 500 otáčok za minútu.

Vďaka svojmu silnému výkonu a viacerým možnostiam nastavenia je tento model schopný rezať drevo do hĺbky 135 mm, oceľ do hĺbky 10 mm a hliník do 20 mm. Čepele majú možnosť skosenia 45 ° doľava aj doprava, čo umožňuje používateľom vykonávať šikmé rezy. Vybrať a vymeniť je ich možné bez použitia náradia. Masívna konštrukcia, rukoväť v tvare písmena D a protišmykové prvky zaručia bezpečnú a pohodlnú prácu. Pohodlný úchop spolu s minimálnymi vibráciami zlepšia ovládateľnosť a presnosť stroja. Výhodou je duálne LED svetlo, ktoré osvetľuje líniu rezu pri slabom osvetlení. Mínusom je chýbajúca funkcia odfukovania pilín, ktorá by odstránila nečistoty z reznej línie.

Táto akumulátorová priamočiara píla poteší majstrov, ktorí využívajú stroj na stavbe bez napájania. Zákazníci vyzdvihujú dostatočný výkon, presnosť píly a hlavne flexibilitu používania. Pokiaľ si chcete zadovážiť tento prístroj musíte počítať s tým, že obstarávacia cena tejto aku priamočiarej píly je vyššia, v porovnaní s inými produktami na trhu.

Pozitíva

Presnosť vedenia píloveho listu
Výkon
Plynulý nábeh výkonu

Negatíva

Vyššia hmotnosť

Akumulátor: 18 V ● Rýchlosť rezu: 3 500 otáčok/min. ● Rezný výkon pre drevo : 135 mm ● Rezný výkon pre oceľ: 10 mm ● Stupne predkyvu: 4 ● Nastavenie sklonu rezu: max. 45 ° ● Typ píly: priamočiara akumulátorová píla ● Hmotnosť: 2,6 kg ● Výška zdvihu: 26 mm ● Rozmery (DxŠxV): 27 x 8 x 21 cm

DeWALT DCS334N

Priamočiara akumulátorová píla, 18 V akumulátor, rýchlosť rezu 3 200 otáčok/min., výška zdvihu 26 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do nášho testu sme zaradili ešte jednu akumulátorovú priamočiaru pílu a tentoraz je to model DeWALT DCS334NDisponuje bezuhlíkovým akumulátorovým motorom. Napätie akumulátora dosahuje 18 V. Oproti konkurenčnému modelu Makita DJV182Z má DeWalt o niečo nižšiu rýchlosť rezu, ktorá dosahuje 3 200 otáčok za minútu. Volič rýchlosti je umiestnený na vrchu rukoväte, kde ho ľahko dosiahnete aj jednou rukou.

Je vhodná na rezanie rôznych materiálov, hĺbka rezu do dreva predstavuje maximálne 135 mm a pre oceľ 10 mm. Píla na nás zapôsobila svojím jednoduchým ovládaním a ergonómiou. Gumový povrch rukoväte navyše znižuje povrchové vibrácie. O ľahkú manipuláciu sa postará aj nízka hmotnosť, ktorá dosahuje len 2 kg. Samozrejmosťou je LED osvetlenie pre dobrú viditeľnosť reznej čiary a funkcia odfukovania pilín. Pätka, nastaviteľná bez použitia iného náradia s krytom proti poškriabaniu, umožňuje vykonávanie šikmých rezov v uhle 45 stupňov vpravo i vľavo.

Medzi silné stránky tejto aku priamočiarej píly od značky DeWALT patrí jednoduchá výmena pílových plátov, osvetlenie a celková kvalita. Používateľom sa páči aj dobrá výdrž batérie, ktorú pri práci určite každý ocení. Musíme ale vytknúť, že súčasťou nie je prenosný kufrík.

Pozitíva

LED osvetlenie
Výdrž
Jednoduchá montáž listov

Negatíva

Žiadne

Akumulátor: 18 V ● Rýchlosť rezu: 3 200 otáčok/min. ● Rezný výkon pre drevo: 135 mm ● Rezný výkon pre oceľ: 10 mm ● Stupne predkyvu: 4 ● Nastavenie sklonu rezu: max. 45 ° ● Typ píly: priamočiara akumulátorová píla ● Hmotnosť: 2,1 kg ● Výška zdvihu: 26 mm ● Rozmery (DxŠxV): 27 x 12 x 20 cm

Ďalšie zaujímavé produkty

Pokiaľ vás neoslovil žiaden nami predstavený model, mohli by vás zaujať nasledujúce odstavce, v ktorých vám predstavíme ďalšie produkty, ktoré stoja za vašu pozornosť. Ponuka dnešného trhu je omnoho širšia a pestrejšia oproti minulosti a modelov priamočiarych píl je naozaj mnoho. Zoženiete prístroje rôznych značiek s rozdielnymi parametrami. Často sa od seba jednotlivé kúsky výrazne neodlišujú, no môžu mať rozdielne detaily alebo nie sú až také známe. Prejdite si teda ešte s nami niekoľko tipov, ktoré sme pre vás vybrali.

Pokiaľ hľadáte pomocníka na rezanie hrubšieho dreva a hranolov, zaujme vás táto výkonná priamočiara píla Bosch GST 150 BCEDisponuje veľkým príkonom 780 W a zvládne tak 3 100 zdvihov za minútu. Táto robustná píla je vhodná na rezy do rôznych druhov materiálov od dreva, plastu, betónu až po železné kovy a kameň. Hĺbka rezu do dreva dosahuje 150 mm a do ocele 10 mm. Píla je určená najmä na hrubé rezy a nevýhodou je nižšia presnosť a hlučnosť.

Jedna z najlacnejších priamočiarych píl, akú na trhu zoženiete, je Fieldmann FDP 200451-ENapriek svojej nízkej cene nie je vôbec na zahodenie. Pokiaľ hľadáte elektrickú priamočiaru pílu na príležitostné, menšie, domáce rezanie, tak táto bude pre vás dostačujúca, ale pre profesionálne použitie určite vhodná nie je. Dosahuje príkon 450 W a rýchlosť bez zaťaženia 3 000 otáčok za minútu. Maximálny rez je do hĺbky 55 – 60 mm. Používanie je veľmi jednoduché a prácu spríjemňuje aj ergonomická rukoväť s mäkčeným madlom. 

Ďalšia lacnejšia alternatíva je priamočiara píla Parkside PSTD 800 C3. Táto píla má oproti predošlému modelu vyšší výkon 800 W a voľnobežný počet zdvihov sa tiež zvýšil na 3 100 za minútu. Základňa je nastaviteľná obojstranne do 45°. Plusom je ergonomické držadlo s pogumovaním a funkcia fúkania prachu. Priamočiaru pílu značky Parkside zoženiete v predajni alebo na e-shope Lidl.

Model Makita JV0600K je veľmi ľahká a kompaktná elektrická priamočiara píla. Príkon motora dosahuje 650 W a rýchlosť rezu si viete nastaviť od 500 do 3 100 otáčok za minútu. Je vhodná na domáce použitie aj pre začiatočníkov. Chod je tichý a bez vibrácií. Maximálna hĺbka rezu do dreva dosahuje 90 mm a do ocele a hliníka 10/20 mm. Plusom je dodané príslušenstvo a kufrík.

Spotrebiteľmi obľúbená je aj priamočiara píla Metabo STEB 65 QUICKAk hľadáte kvalitu za dobrú cenu, tak sa za ňou obzrite. Je tiež vhodná pre každého domáceho majstra. Má dostatočný príkon 450 W a rýchlosť rezu je nastaviteľná od 600 do 3 000 otáčok za minútu. Drevo odrežete do hĺbky 65 mm a oceľový plech do 6 mm. Má nízku hmotnosť do 2 kg a spolu s protišmykovým povrchom sa postará o hladký chod. Plusom je funkcia vyfukovania triesok, ktorá pri lacnejších modeloch nebýva štandardom. 

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Pri výbere akéhokoľvek výrobku je dôležité okrem parametrov aj to, aký majú naň názor samotní spotrebitelia, ktorí už výrobok reálne používajú. Predtým, ako sme vybrali všetky produkty do nášho testu, sme preverovali taktiež mieru ich predajnosti. Aby ste mohli tento parameter zvážiť pri výbere, pripravili sme pre vás tabuľku najpredávanejších priamočiarych píl z cenového porovnávača Heureka.sk. Keďže sa predajnosť jednotlivých modelov mení, tabuľku pre vás v pravidelných intervaloch aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FDP 200451-E 5* Zobraziť produkt
Makita 4329 5* Zobraziť produkt
DeWALT DCS334N 5* Zobraziť produkt
DeWALT DCS334NT 5* Zobraziť produkt
Makita DJV184Z 5* Zobraziť produkt

Dokážete s ňou rezať drevo, plast, kov aj obkladačky. Používa sa na vyrezávanie otvorov alebo rôznych tvarov, delenie materiálov a najväčšou výhodou je možnosť rezania do oblúka. Zároveň ide o relatívne bezpečný prístroj, ktorý píli po povrchu daného predmetu a preto sa nemusíte obávať o prsty. Ide o nástroj pod názvom priamočiara píla, ktorý by nemal chýbať žiadnemu majstrovi. Patrí medzi najpredávanejšie elektrické náčinia na trhu. Pokiaľ vám tento prístroj chýba alebo ho chcete nahradiť, pred kúpou by ste si mali položiť otázky: Ako často a na čo budete prístroj používať? Jednotlivé modely sa od seba líšia príkonom a rôznymi parametrami. V prvom rade si treba vybrať, či chcete klasickú elektrickú priamočiaru pílu alebo vás poteší akumulátorová priamočiara píla, ktorá funguje bezdrôtovo. Výber je na vás, no ak si neviete poradiť, pripravili sme pre vás prehľad jednotlivých parametrov, na ktoré by ste sa mali pri výbere zamerať. V krátkosti vám ich predstavíme, čím vám zjednodušíme výber. Na záver máme pre vás aj orientačný prehľad cien a overených výrobcov, s ktorými nespravíte krok vedľa.

Ako vybrať priamočiaru pílu

 • Príkon
 • Rýchlosť rezania
 • Rezný výkon
 • Predkmit
 • Nastavenie sklonu rezu
 • Výmena pílových plátov
 • Príslušenstvo
 • Cena a obľúbení výrobcovia

Príkon

Príkon priamočiarej píly je jednou z prvých informácií, s ktorou sa stretnete pri výbere. Je to jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý určuje to, aký silný je prístroj a s akými zložitými prácami si poradí. Meria sa vo wattoch. Platí, že čím je príkon vyšší, tým tvrdšie materiály píla dokáže odrezať. Treba počítať aj s tým, že výkonnejšie modely sú ťažšie, robustnejšie a v neposlednom rade aj cenovo drahšie. Klasické modely majú príkon okolo 500 W a tie najlepšie až okolo 800 wattov. Vyšší príkon prináša väčšiu silu elektromotora, výdrž rezania je dlhšia a píla zvládne rez nielen dreva, ale aj plechu alebo železa. Takýto model sa už hodí do rúk skúseným majstrom, ktorí potrebujú kvalitný stroj a budú ho pravidelne využívať pri svojej práci. Pokiaľ potrebujete priamočiaru pílu do domácej dielne a budete ju využívať minimálne, tak vám postačí aj píla s príkonom do 600 wattov. 

Rýchlosť rezania priamočiarej píly

Tento údaj hovorí o tom, ako dlho nám bude práca s pílou trvať. Rýchlosť je definovaná počtom otáčok, ktoré píla dokáže spraviť za minútu. Dôležité je, aby píla umožňovala reguláciu rýchlosti. Pri niektorých materiáloch, ako napríklad drevo, nie je regulácia rýchlosti nutná, tu stačí pevne stanovená rýchlosť. Rezať iné materiály by ste bez nastavenia rýchlosti nedokázali. Krehké materiály a plast potrebujú nižšie otáčky, pretože pri vyšších by sa mohol plast zahriať a roztápať. To isté platí aj pri tvrdších materiáloch, napríklad pri kove, kde by sa zas rýchlejší pohyb plátku premietol do otupenia.

Aby sme to zhrnuli, pokiaľ chcete rezať rôzne materiály, poobzerajte sa po modeloch s reguláciou otáčok. Najčastejšie sa stretnete s priamočiarymi pílami s rozsahom 0 – 3 200 voľnobežných kmitov za minútu. Správnou voľbou pre rezanie dreva je rýchlosť 2 000 až 3 200 kmitov za minútu. Kovy alebo plasty sa režú pri rýchlostiach 1 500 – 2 000 kmitov za minútu. Najpomalšie sa reže sklo a keramika. Keďže sú krehké a ľahko sa zlomia, ideálna rýchlosť je menšia ako 1 500 kmitov za minútu

Rezný výkon

Ide o parameter, ktorý úzko súvisí s typom materiálu. Udáva sa v milimetroch a hovorí o maximálnej hĺbke prierezu, ktorú píla zvládne pri rôznych materiáloch. Najčastejšie sa udáva rezný výkon pri dreve a pri kove. V podstate ide o hraničné hodnoty. Hrúbka rezu pre drevo sa pohybuje v intervale od 50 do 150 mm a hrúbka rezu pre kov alebo oceľové profily od 5 do 15 milimetrov. Ostatné materiály sa hodnotou prierezu pohybujú medzi týmito dvoma údajmi.

Priamočiara píla rezný výkon

Predkmit, rozkmit alebo orbitálny pohyb

Tieto názvy sú v podstate synonymné pomenovania pre určitý pohyb pílového plátu pri rezaní. Pri bežnom rezaní sa pílový plát pohybuje len smerom hore a dole. Výhodou predkmitu je, že pri pohybe plátu dole sa zároveň pohybuje aj mierne dozadu a pri pohybe hore zase dopredu. Plusom tiež je, že sa ľahšie odnášajú piliny a náradie nimi nie je zanesené. V konečnom dôsledku to znamená rýchlejšie rezanie a menšie riziko zaseknutia pílového listu v materiáli. Používa sa najmä pri rezaní dreva a mäkších materiálov. Na druhej strane má aj svoje nevýhody, ako napríklad to, že takýto rez spôsobuje odchýlky a rez nemusí byť taký čistý a hladký. Vyhnete sa tomu, ak nebudete rezať krehké materiály. Bez použitia tejto funkcie dosiahnete čistejší rez, no pomalšie. Preto sa poobzerajte po modeloch, ktoré umožňujú nastavenie stupňa predkmitu, aby ste si sami vybrali, aký rozkmit potrebujete. Prístroj by mal mať aj funkciu vypnutia predkmitu, aby ste mohli rezať krehké materiály ako plasty či kovy a dosiahli čistý, presný rez.

Základová doska a nastavenie sklonu rezu

Hlavným komponentom každej priamočiarej píly je základová doska. Je vyrobená z hliníka alebo z ocele. Vhodnejšou voľbou je oceľová základová doska, ktorá je odolnejšia. Na lacnejších modeloch sa však stretnete skôr s hliníkovou doskou. Základná doska je spodná časť prístroja, ktorá sa priamo dotýka materiálu. Zaisťuje vám, že pílový plátok zostane počas celej doby rezania v rovnakom uhle.

Už viete, že priamočiaru pílu nemusíte používať iba na rovný rez. Poslúži vám aj pri reze pod uhlom alebo pri oblom reze. Zvolený model by mal umožňovať nastavenie sklonu rezu. O tom, do akého uhla môžete dosku nastaviť, hovorí kapacita úkosu. Pre priamočiare píly je zvyčajne od 0 do 45 stupňov. Často je rozdelená do 0 °, 15 °, 30 °, 45 °. Pri drahších modeloch nájdete plynulú reguláciu po stupňoch do oboch strán, doprava aj doľava. Pri lacnejších modeloch zvládnete toto nastavenie pomocou vhodného náčinia.

Výmena pílových plátov

Pílový list alebo plátok vám nevydrží večne. Keď sa opotrebuje a zničí, tak ho musíte vymeniť za nový. Tiež pri rezaní rozličných materiálov budete musieť pílové pláty striedať. To, akým spôsobom sa dá vymeniť, rozhodne o tom, ako rýchlo vám prebehne výmena. Na trhu sa môžete stretnúť s prístrojmi s dvoma možnosťami výmeny pílového plátu.

Priamočiara píla výmena pílových plátov

Pri starších a lacnejších modeloch sa potrápite s výmenou pomocou kľúča, ktorý uvoľní skrutku držiacu pílový plát. Po uvoľnení musíte plát vytiahnuť a môže sa stať, ak ste s pílou nedávno pracovali, že sa popálite. Na pôvodné miesto nasadíte nový plát, ktorý kľúčom dotiahnete. Tento systém trvá dlhšie a musíte si dávať pozor, aby ste kľúč mali pri sebe.

Našťastie, dnešné modely už disponujú väčšinou možnosťou výmeny plátu rýchloupínacím systémom. Jednoducho posuniete páčku, plát sa uvoľní a vy len vložíte nový. Týchto systémov je mnoho a je len na značke, ktorý si zvolila. Každopádne, je to spôsob omnoho rýchlejší, praktickejší, bezpečnejší a zvládnete to bez použitia akéhokoľvek náradia.

Ďalšie funkcie a príslušenstvo 

V predchádzajúcich odstavcoch sme vám ponúkli prehľad hlavných funkcií a parametrov, ktoré by mala priamočiara píla spĺňať. Pokiaľ chcete naozaj kvalitný kúsok, neprehliadnite ani tieto ďalšie vybrané funkcie, ktoré možno nie sú najdôležitejšie, ale určite vám pri práci pomôžu a zjednodušia ju. Každému kvalitnejšiemu modelu by tieto funkcie a príslušenstvo nemali chýbať.

 • LED osvetlenie – Pomôže vám pri viditeľnosti reznej čiary, aj keď budete rezať v menej osvetlenej miestnosti. Podsvietenie by mala mať každá kvalitná priamočiara píla. Svetlo dokáže upriamiť presne na miesto, kde práve režete. 
 • Laserové ukazovadlo – Je dôležité pri reze rovných línií. Laserové ukazovadlo nasvieti rovnú líniu, po ktorej máte rezať. Dosiahnete vďaka nej presné rezy.
 • Odfukovanie pilín – Zabezpečuje, aby sa vzniknutý prach a piliny odstránili z reznej čiary. Je vhodný pre lepšiu viditeľnosť a tiež zabezpečuje ochranu pred zanesením motora. 
 • Zbierač prachu – Zapája sa do vysávača a spĺňa presne opačnú funkciu ako odfukovanie prachu. Pri rezaní padajúci prach a piliny zberač vsaje a zníži tak prašnosť. 
 • Antivibračný systém – Práca s touto funkciou bude omnoho pohodlnejšia. Vibrácie z rezania sa nebudú prenášať do rukoväte. 
 • Ochranný kryt – Je veľmi dôležitý a väčšina kvalitných píl ním už disponuje. Priehľadný kryt zabezpečí, aby vám pri rezaní akéhokoľvek materiálu nevletelo nič do tváre alebo do očí. 
 • Vodítko a nadstavce – Slúžia na zvládnutie presných rezov ľubovoľného tvaru.
 • Prenosný kufrík – Je súčasťou drahších modelov a slúži na praktické skladovanie a prenos náradia.
 • Nástavec proti vylamovaniu triesok
 • Kryt na pílový list

Priamočiara píla – funkcie

Vyššia cena, vyšší výkon 

Cena často patrí k dôležitým parametrom pri výbere. Brať ohľad by ste v prvom rade mali na výkon ostatné funkcie. Cena priamočiarej píly sa odvíja najmä od jej výkonu. Najlacnejšie modely priamočiarych píl zoženiete už od 20 eur. Takéto píly majú nízky príkon len do 400 až 500 wattov a sú určené domácim kutilom na jednoduchú a príležitostnú prácu. Pri takýchto lacných modeloch musíte počítať s tým, že sú to jednoduché stroje bez rôznych funkcií. O niečo výkonnejšie stroje získate, ak zainvestujete okolo 60 – 100 eur. V takejto kategórii nájdete už kvalitnejšie píly s príkonom od 500 W. Často už disponujú viacerými funkciami. O triedu vyššie a aj o 100 eur vyššie, čiže približne od 150 eur pôjdete zlatou strednou cestou a zaobstaráte si naozaj kvalitný stroj s výkonom okolo 600 W. Ak ste profesionál a k svojej práci hľadáte naozaj kvalitnú mašinu s výkonom 800 wattov, potom si pripravte od 250 do 350 eur. Za túto cenu si kúpite určite výkonný stroj, ktorý bude disponovať mnohými užitočnými funkciami a praktickým príslušenstvom. 

V hlavnej úlohe Makita, Bosch či Güde

Pri overených výrobcoch máte istotu, že neurobíte krok vedľa, ale zaobstaráte si kvalitný produkt, ktorý otestovalo mnoho zákazníkov. Najviac pozitívnych ohlasov si získala značka Makita. Patrí k najznámejším výrobcom pracovného náradia na svete. V jej ponuke nájdete profesionálne priamočiare píly, ale aj jednoduchšie modely. Veľkej obľube u spotrebiteľov sa teší značka Bosch. Modely vynikajú premyslenou ergonómiou a jednoduchým ovládaním. Známe a tiež obľúbené sú priamočiare píly Black and Decker, Güde, Narex alebo Fieldman.

Otázky a odpovede – FAQ 

Máte nejaké otázky a v článku ste na ne nenašli odpoveď? V tom prípade vám možno pomôže táto záverečná sekcia s často kladenými otázkami. Pokiaľ ste sa ani tu nedozvedeli odpoveď, tak neváhajte a napíšte nám komentár s vašou otázkou. Vaše otázky priebežne kontrolujeme a snažíme sa čo najskôr vám odpovedať.

Pokiaľ chcete výkonnejšiu priamočiaru pílu, tak siahnite určite po elektrickej píle. Akumulátorová píla je tiež dosť výkonná a obratná, no má aj svoje nevýhody. Je vhodná na používanie na miestach, kde nemáte dosah k elektrickej energii.

Hobby priamočiare píly väčšinou disponujú nižším výkonom a chýba im mnoho funkcií, bez ktorých by sa profesionál nezaobišiel. Sú vhodné na občasné používanie a na práce v domácnosti. Ich výhodou je, že sú lacnejšie. Pokiaľ ste už profesionál a potrebujete túto pílu využívať často pri tvrdšej práci, určite si vyberte model s vyšším výkonom.

Určite záleží od modelu, ale napríklad značka Makita ponúka aj náhradné diely pre svoje výrobky.

Güde STS 800-2 EL

Priamočiara elektrická píla s príkonom 800 W, rýchlosť rezu 3 000 otáčok/min., výška zdvihu 20 mm, nastavenie sklonu rezu max. 45 °, 4 stupne predkyvu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak nechcete míňať priveľa peňazí, vhodnou voľbou pre vás bude lacná priamočiara píla Güde STS 800-2 ELPrekvapila nás nielen nízkou cenou, ale aj svojimi parametrami. Výkon motora dosahuje 800 wattov, čo je dokonca viac ako pri víťazovi Makita 4351FCTJ.

Táto výkonná priamočiara píla je určená pre priame alebo tvarované rezy do masívneho dreva, plastu, kovu a iných materiálov. Zvládnete s ňou rezanie podláh, obkladových panelov, plastových rúr, vyrezávanie ornamentov či dekoračných prvkov. Disponuje laserom, vďaka ktorému lepšie uvidíte rez. 3 000 otáčok za minútu predznamenáva naozaj vysokú rýchlosť rezu. Výšku zdvihu si viete nastaviť do 20 mm. S touto priamočiarou pílou značky Güde zvládnete rez do dreva s hĺbkou 100 mm a do ocele do 10 mm. Základová doska je nastaviteľná do 45 °.

Používateľom sa páči ergonomicky tvarovaná protišmyková rukoväť, ktorá dbá o bezpečnosť pri práci. Používanie uľahčí aj systém rýchlovýmeny pílového listu, ktorý zvládnete sami bez náradia. Nízka cena sa ukázala v nižšej kvalite spracovania. V celkovom hodnotení táto píla skončila na dobrom mieste, no svojimi možnosťami zaujme skôr menej náročných použivateľov.

Pozitíva

Pomer cena/výkon
Hladký chod
Jednoduché ovládanie

Negatíva

Skrutky sa pri používaní uvoľňujú

Príkon: 800 W ● Rýchlosť rezu: 3 000 otáčok/min. ● Rezný výkon pre drevo : 100 mm ● Rezný výkon pre oceľ: 10 mm ● Stupne predkyvu: 4 ● Nastavenie sklonu rezu: max. 45 ° ● Typ píly: priamočiara elektrická píla ● Hmotnosť: 3 kg ● Výška zdvihu: 20 mm ● Rozmery (DxŠxV): 28 x 9 x 24 cm

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(90.4%)

Komentáre
Anton 11.Jul.2022

Makita 4351FCTJ je výkonný a zároveň presný stroj, funguje presne podľa mojich predstáv. Za tie peniaze sa určite oplatí. Páči sa mi tvar, pohodlne sa drží, plusom je LED osvetlenie, možnosť pripojenia k vodiacej lište či možnosť odložiť imbusový kľúč do základne. Za mňa jediná nevýhoda, ktorú som spozoroval, že upínacia páčka pre pílový list je plastová.

Odpovedať

Ladislav 12.Jul.2022

Güde STS 800-2 má veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Chod je hladký a prístroj nemá skoro žiadne vibrácie, čiže sa pri práci neunavím. Plusom je možnosť nastavenia predkusu či frekvencie kmitania. Výmena nástroja je jednoduchá. Prepínanie medzi svetlom a laserom sa deje jediným tlačidlom. Indikácia zapojenia LEDkou je veľmi užitočná pri výmene nástroja. Pre nastavenie šikmého rezu je nutné poriadne utiahnuť skrutku.

Odpovedať

Milan 13.Jul.2022

Na produkte DeWALT DCS334N si cením jednoduchú montáž listov píly, LED osvetlenie aj dobrú výdrž batérie. Je to moja prvá priamočiara píla, ale som s ňou maximálne spokojný. Je dostatočne výkon, za dobrú cenu... a na žiadne nedostatky som neprišiel. Môžem ju odporučiť aj ďalším. Na domáce použitie určite super.

Odpovedať

Ivan 16.Jul.2022

Hecht 154 je za tie peniaze dobrá píla. Príkon 500 W nepatrí k najlepším, ale ani k najhorším. Na bežné domáce práce poslúži vynikajúco. Hmotnosť je nízka, len niečo cez jeden kilogram, takže sa s pílou super pracuje. Na moje účely plne postačuje. Môžem odporučiť.

Odpovedať

Michal P. 21.Jul.2022

Makita JV0600K je super, píli takmer sama. Je tichá a bez vibrácií a má dlhý kábel až 4 metre. Škoda, že je bez príslušenstva, nie sú tu vodiace lišty. Konštrukcia píly je veľmi dobrá, plusom je jednoduchá možnosť regulácie otáčok, upínanie pílky bez náradia a praktický kufrík. Je pomerne tichá a jednoduchá je aj výmena listov.

Odpovedať

Robo J. 18.Aug.2022

Makita 4350FCTJ má robustnú konštrukciu a perfektný mäkký štart. Páči sa mi osvetlenie, ktoré je praktické pri práci. JE to kvalitná píla za rozumnú cenu. Má silný motor, tichý chod a veľmi dobrý úchop. Na žiadne negatíva som počas používania neprišiel.

Odpovedať

Tibi 18.Aug.2022

Makita DJV182Z má plynulý nábeh výkonu a rýchlosti kmitov až po opretí do materiálu. Páči sa mi presnosť vedenia pílového listu a naopak, nepáči sa mi, že nemá ofuk pilín. Tento model som si aj tak vybral, hlavne kvôli spomínanému plynulému rozbehu až po zábere do materiálu... Vykružovanie malých priemerov v masíve aj drevotrieske je vynikajúce. Výkon je porovnateľný s drahšími prístrojmi.

Odpovedať

Zoli 19.Aug.2022

Píla Bosch GST 18 V-LI je praktická a ľahká. Váži len niečo cez dva kilogramy, takže sa s ňou veľmi dobre manipuluje. Dodáva sa bez akumulátora a nabíjačky, takže na to si dávajte pozor. Plusom píly je tyčový tvar na vedenie píly pod obrobkom. Píla umožňuje optimálnu kontrolu pri pílení. Hodí sa na rezy aj do hrubších alebo tvrdších materiálov. Výmena pílových listov sa dá zvládnuť jednou rukou. S výberom píly som spokojný, Bosch je zárukou kvality.

Odpovedať

Silvester 17.Oct.2022

Makita JV101DZ je ľahká píla a hlavne kvalitná značka, ktorá je zárukou toho, že to bude fungovať dlho a dobre. Zatiaľ neviem úplne zhodnotiť, použil som ju len párkrát. Pomer ceny, kvality a výkonu je veľmi dobrý. Dodáva sa bez akumulátora.

Odpovedať

Denis 17.Nov.2022

Mám Fieldmann FDP 200712-E a kupoval som ju na základe dobre cene. Na bežné domáce práce úplne stačí. Páči sa mi ergonomická rukoväť, vďaka ktorej je práca jednoduchá a pohodlná. Otáčky je možné regulovať a výkon je síce menší - 710 W - ale za mňa postačujúci. V balení bol pravouhlý držiak vzdialenosti rezu a jeden pílový list. Uhol rezu má štyri polohy, dá sa z nich vybrať. Odporúčam nenáročným používateľom na občasné práce.

Odpovedať