Hamaky

Najlepšie hamaky 2024 + recenzie

Hamaky, hojdacie siete, ktoré neslúžia len na leňošenie, ale taktiež spanie v drsnejších podmienkach, sa stávajú čoraz populárnejšie. Pre všetkých z vás, ktorí premýšľajú nad kúpou prvého hamaku alebo sa chystajú základný model vymeniť za niečo pokrokovejšie, sme si pripravili veľký test hamakov, v ktorom nájdete recenzie vybraných produktov vrátane toho víťazného, ktorým sa stal DD Hammocks Frontline.

Publikované: 21.03.2022
Aktualizované: 24.04.2024

Aký hamak kúpiť?

Doba je rýchla, a preto rozumieme, že nie každý z vás chce alebo môže venovať čas našim podrobným recenziám. Ak náš Testmagazín poznáte a veríte našim hodnoteniam, výber ideálneho hamaku môžete urýchliť „preletením“ nasledujúcich riadkov. Nájdete v nich krátke popisy kľúčových parametrov 3 produktov, ktoré v našom porovnávacom teste obdržali špeciálne štítky.

Názov Hodnotenie Detail
DD Hammocks Frontline 5* Zobraziť produkt
Ticket To The Moon 5* Zobraziť produkt
Merco Extra 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
DD Hammocks Frontline

DD Hammocks Frontline

Turistický hamak s moskytiérou, rozmery 270 x 140 cm, nosnosť 125 kg, hmotnosť 860 g

Zobraziť viac info

DD Hammocks Frontline je turistický hamak s mokytiérou, ktorý je vhodný do rôznych klimatických podmienok. Je vyrobený z odolných materiálov, môžete si k nemu dokúpiť všetky potrebné doplnky nevyhnutné na spanie v chladnom počasí, má vysokú nosnosť a pri prenosoch oceníte jeho nízku hmotnosť. Tento model nás ďalej zaujal dobrým pomerom medzi cenou a kvalitou, praktickými detailmi a dodávaným príslušenstvom.

Cenový trhák
Gaira Taganga

Gaira Taganga

Turistický hamak, rozmery 270 x 135 cm, nosnosť 120 kg, hmotnosť 420 g, materiál nylon

Zobraziť viac info

Gaira Taganga nepatrí do rodiny turistických hamakov. Je vhodný na leňošenie v parku, prírode aj na záhrade, spanie v lese vám v ňom neodporúčame. Ide o lacný hamak s veľmi nízkou hmotnosťou, ktorý má štandardné rozmery pre 1 osobu a celkom vysokú nosnosť. Súčasťou balenia sú všetky komponenty potrebné na jeho upevnenie o stromy či inú oporu a praktický prenosný vak.

Náš TIP
Sea to Summit PRO

Sea to Summit PRO

Turistický hamak pre 2 osoby, rozmery 300 x 190 cm, nosnosť 180 kg, hmotnosť 670 g, materiál nylon 70D Ripstop

Zobraziť viac info

Hamak z kvalitného vodotesného materiálu je vhodný pre dve osoby. Nosnosť 180 kg a nízka hmotnosť 670 g z neho robia vhodnú voľbu aj do náročných podmienok. Výrobený je z vystuženého nylonového Ripstop materiálu, na najviac zaťažovaných miestach má špeciálne zosilnené švy.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Naše testy majú viacero cieľov. V prvom rade sa do nich snažíme zaradiť produkty s dobrou kvalitou, ktoré sú dostupné za primeranú cenu, majú všetky požadované funkčné vlastnosti a patria k spotrebiteľsky prívetivým. Ďalším cieľom sú podrobné hodnotenia vybraných modelov, v ktorých neopomíname pozitíva ani negatíva. Do tretice sa zameriavame na porovnávanie. No a práve preto, aby sme mohli hamaky porovnať čo najlepšie, sme si aj tentoraz vytvorili rebríček hodnotených parametrov, na ktoré sme pri recenzovaní prihliadali prednostne.

Pomer medzi cenou, kvalitou a dodávaným príslušenstvom
Multifunkčnosť
Vlastnosti použitých materiálov
Kompatibilita siete s voliteľnými doplnkami
Rozmery a nosnosť
Hmotnosť a kompaktnosť po zložení

Výber produktov je jednou z najdôležitejších častí nášho testovania, ktorej venujeme desiatky hodín času. Ponuka slovenského trhu nie je v prípade hamakov vyslovene nekonečná, no i napriek tomu v nej nájdete menej aj viac kvalitné kúsky. Aby sme mali istotu, že vám neporadíme kúpu nefunkčného či predraženého produktu, do nášho testu sme zaradili hamaky overených značiek DD Hammocks, Gaira, Sea to Summit Highlander Outdoor. Dôležitými pre nás boli aj spotrebiteľské recenzie na portáloch, ako je Heureka.sk, Alza.sk, Mall.sk či Hej.sk, a taktiež domáce i zahraničné nezávislé recenzie hamakov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie hamakov

V našom teste nájdete recenzie turistických hamakov, v ktorých môžete oddychovať aj nocovať v prírode. Pre tých z vás, ktorí hľadajú lacnejšiu alternatívu na leňošenie, sme si pripravili jednu recenziu lacného hamaku, ktorý nie je určený na kemping. Pri hodnotení všetkých vybraných produktov sme sa snažili zachovať čo najväčšiu objektivitu. Zároveň sme neboli ovplyvnení či inštruovaní výrobcami, naše recenzie sú preto 100 % nezávislé.

Víťaz testu

DD Hammocks Frontline

Turistický hamak s moskytiérou, rozmery 270 x 140 cm, nosnosť 125 kg, hmotnosť 860 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Turistický hamak s moskytiérou DD Hammocks Frontline je multifunkčný a dostupný za primeranú obstarávaciu cenu. Ide o kvalitný kúsok s vysokou nosnosťou, dvojitým dnom a praktickými doplnkami, ktorý je dodávaný s kompletným kotvením.

DD Hammocks Frontline má 270 x 140 cm, v čom je porovnateľný s DD Hammocks Camping, ktorá pochádza z dielne rovnakého výrobcu. Totožná je aj jeho nosnosť 125 kg. Z hľadiska hmotnosti ide o vcelku ľahký kúsok, ktorý váži necelých 900 g.

DD Frontline patrí k hamakom so sieťou proti hmyzu, ktorú je možné kedykoľvek odňať. K plusom patrí nenáročné rozkladanie aj skladanie. Tento model je dodávaný s 10 m závesným lanom na jeho upevnenie o stromy či inú oporu. K milým a praktickým drobnostiam zaraďujeme obojstranné zipsy, 4 vnútorné vrecká a 2 pútka na zavesenie malých predmetov.

Hamak DD Frontline je vhodný na používanie počas celého roka. Oceníte ho pri krátkom oddychu počas turistiky aj nocovaní mimo civilizácie, a to v akomkoľvek počasí. Sieť je vyrobená z odolného, ľahkého a priedušného materiálu a má dvojité dno, do ktorého v prípade potreby vložíte karimatku, deku alebo inú izoláciu. Použiť môžete aj originálny underquilt. Na sieti sa totiž nachádzajú 4 pútka na jeho uchytenie. Upozorňujeme, že tento hamak nie je nepremokavý.

Pri našom pátraní sme natrafili len na niekoľko recenzií DD Hammocks Frontline. Všetky z nich boli takmer výhradne pozitívne. Spotrebitelia si na tomto modeli pochvaľujú dobrú kvalitu spracovania, pevnosť, dodávanú moskytiéru nízku hmotnosť. K negatívam zaraďujú nedomyslený úložný priestor na výstuže moskytiéry.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou a dodávaným príslušenstvom
Dodávaný s moskytiérou a kotvením
Jednoduché rozloženie a zloženie a nízka hmotnosť

Negatíva

Sieť hamaku nie je nepremokavá

Rozmery = 270 x 140 cm ● Nosnosť = 125 kg ● Hmotnosť = 860 g ● Materiál plachty = 100 % polyester

Cenový trhák

Gaira Taganga

Turistický hamak, rozmery 270 x 135 cm, nosnosť 120 kg, hmotnosť 420 g, materiál nylon

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Gaira Taganga je lacný relaxačný hamak, ktorý oceníte na túre, dlhšej prechádzke alebo pri poobedňajšom leňošení v záhrade. V preklade, nie je určený na spanie v prírode. Model Taganga má nízku hmotnosť, prekvapivo dobrú kvalitu spracovania, je dodávaný so všetkým potrebným príslušenstvom a na zahodenie nie je ani jeho veselý dizajn.

Hamak Gaira Taganga má 270 x 135 cm, čo znamená, že je vhodný pre 1 osobu. Má vysokú nosnosť, 120 kg. Naopak, je vyslovene ľahký, keďže váži iba 420 g, a to vrátane všetkého príslušenstva na kotvenie. Hamak je dodávaný s 2 závesnými popruhmi z pevného polyamidu, 2 kovovými karabínami a prenosným vakom. Po zložení má 12 x 12 x 5 cm, čo je v našom teste najmenej.

Samotná sieť je vyrobená z nylonu, ktorý vyniká pevnosťou, odolnosťou proti mechanickému poškodeniu a veľmi nízkou hmotnosťou. Naopak, z hľadiska odolnosti proti UV žiareniu a vlhkosti nejde o tú najlepšiu voľbu, čo však v prípade tohto modelu nepovažujeme za výrazné negatívum. K plusom ďalej zaraďujeme nízku obstarávaciu cenu, pekný dizajn a multifunkčnosť. V Gaira Taganga sa síce v divočine nevyspíte, pri turistike ho však využijete tiež ako deku, tienidlo či prikrývku. Všetci „hamakoví začiatočníci“ určite ocenia aj nenáročné skladanie a rozkladanie.

Spotrebitelia rovnako ako my vnímajú hamak Gaira Taganga skôr ako dizajnovú hojdaciu sieť na relax. V tomto svetle ho hodnotia veľmi pozitívne. Oceňujú jeho nízku hmotnosťodolné prvky na ukotvenie siete, nenáročnú inštaláciu, dodávaný obal na prenos a nízku obstarávaciu cenu.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Dobrá kvalita spracovania
Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery

Negatíva

Nie je vhodný na nocovanie v prírode

Rozmery = 270 x 135 cm ● Nosnosť = 120 kg ● Hmotnosť = 420 g ● Materiál plachty = nylon

Náš TIP

Sea to Summit PRO

Turistický hamak pre 2 osoby, rozmery 300 x 190 cm, nosnosť 180 kg, hmotnosť 670 g, materiál nylon 70D Ripstop

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hamak Sea to Summit PRO patrí k priestrannejším modelom. Ako jediný v našom teste je určený pre 1 alebo 2 osoby. Má vysokú nosnosť a nízku hmotnosť, je vyrobený z kvalitného vodotesného materiálu a je dodávaný s kompletným príslušenstvom na kotvenie.

Sea to Summit PRO je turistický hamak, ktorý je vhodný aj do náročnejších podmienok. K plusom zaraďujeme jeho nízku hmotnosť 670 g, ktorá je podobná ako pri DD Hammocks Camping. Na druhej strane ide o model s veľkými rozmermi 300 x 190 cm a nosnosťou do 180 kg, vďaka čomu je ideálny pre vyššie a „väčšie“ osoby, no taktiež pre 2 ľudí. Pozitívom sú špeciálne zosilnené švy na najviac zaťažovaných miestach.

Hamak Summit PRO je vyrobený z vystuženého nylonového Ripstop materiálu, ktorý je ľahký, nepremokavýpriedušný a má schopnosť odvádzať vlhkosť od tela. K nevýhodám je možné zaradiť trošku vyššiu obstarávaciu cenu a absenciu doplnkov, napr. moskytiéry. Tieto nedokonalosti vyvažuje už spomínaná dobrá kvalita spracovania, nízka hmotnosť a nadštandardné rozmery plachty. V balení nájdete 3D spony Quick Connectzávesné popruhy a praktický kompresný vak Ultra-Sil z Cordura® nylónu na prenášanie hamaku a kotvenia.

Pozitíva

Vysoká kvalita spracovania a odolnosť
Vhodný pre 2 osoby
Nepremokavá sieť

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Dodávaný bez doplnkov

Rozmery = 300 x 190 cm ● Nosnosť = 180 kg ● Hmotnosť = 670 g ● Materiál plachty = nylon 70D Ripstop

Lacná kvalita

DD Hammocks Camping

Turistický hamak, rozmery 270 x 140 cm, nosnosť 125 kg, hmotnosť 650 g, materiál Ripstop Polyester

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

DD Hammocks Hamaka Camping je kvalitný základný hamak za atraktívnu obstarávaciu cenu, ktorý ocenia začínajúci aj pokročilí kempisti. Je určený pre 1 osobu, vhodný na turistiku i rybačku a disponuje praktickými drobnosťami.

DD Hammocks Hamaka Camping má nosnosť 125 kg. Váži len 650 g, čo oceníte najmä pri peších prenosoch. Rozmery predstavujú 270 x 140 cmTento model je ideálny pre začiatočníkov, ktorí si idú zaobstarať svoj prvý hamak. Je vyrobený z kvalitného a pevného Ripstop polyestru, nachádzajú sa na ňom 2 obojstranné zipsy pre otváranie z oboch strán a 4 úchyty na upevnenie originálnej spodnej izolácie, tzv. underquiltu.

Sieť je vyrobená z 1 kusu „látky“. To znamená, že sa na nej nenachádzajú švy, čo má priaznivý dopad na jej celkovú pevnosť a odolnosť. Dno siete je dvojité, pri chladnejšom počasí do nej teda môžete vložiť improvizovanú spodnú izoláciu v podobe karimatky, nafukovačky či hrubšej deky. Na vnútornej strane sa nachádzajú 2 vrecká na odkladanie vecí. Na vonkajšej nájdete bočné slučky na zavesenie ľahkého príslušenstva.

Hamak Camping je vybavený 2 silným lanami na zavesenie na oboch stranách s dĺžkou 5 m. Súčasťou balenia je praktický kompresný vak, vďaka ktorému sieť s kotvením zbalíte do malých rozmerov 20 x 11 x 5 cm. Pozitívne hodnotíme aj fakt, že tento model je kompatibilný s rôznymi doplnkami, napr. originálnou ochrannou celtou.

DD Hammocks Camping je ďalší model, ktorý nie je spotrebiteľmi hodnotený príliš často. V existujúcich recenziách užívatelia spomínajú pozitíva, ako nízka hmotnosť, dobrá skladnosť a vysoká kvalita spracovania. Na negatívne skúsenosti sme nenatrafili.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi obstarávacou cenou a kvalitou
Dodávaný s kotvením
Nízka hmotnosť a kompaktné rozmery po zložení

Negatíva

Dodávaný len so základným príslušenstvom

Rozmery = 270 x 140 cm ● Nosnosť = 125 kg ● Hmotnosť = 650 g ● Materiál plachty = 100 % Ripstop Polyester

Naturehike DC-C09

Turistický hamak, rozmery 243 x 173 cm, nosnosť 200 kg, hmotnosť 850 g, materiál pevné vlákno 210T.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kvalitný a odolný hamak Naturehike DC-C09 sa hodí pre milovníkov turistiky a prírody, ktorí si radi doprajú oddych počas cesty alebo sa chystajú v prírode nocovať. Tento hamak je vďaka svojím rozmerom 243 x 173 cm vhodný pre dve osoby. Hamaka má nosnosť až 200 kg, čo je dôkazom jej odolnosti. Vyrobená je z odolného a extrémne pevného vlákna 210T. Veľkou výhodou sú nafukovacie lemy, ktoré poskytujú perfektnú oporu a stabilitu. Na bočnej strane sa nachádza praktické vrecko.

Súčasťou balenia pre bezproblémové zavesenie sú odolné šnúry 2 x 3 m a dve lezecké karabíny. Dôležité je pre upevnenie o stromy kvalitné viazanie uzla. Samozrejmosťou je cestovný obal, do ktorého zložený hamak ľahko zabalíte. Po zložení má rozmery 20 x 13 cm. Hamak Naturehike je dostupný vo viacerých farebných variantoch (oranžová, piesková, sivá, tmavo zelená). V rámci príslušenstva odporúčame zakúpiť si sieťku proti hmyzu.

Pozitíva

Veľké rozmery a nafukovacie lemy
Odolný materiál
Laná, karabíny a cestovný obal

Negatíva

Žiadne

Rozmery = 243 x 173 cm (D x Š) ● Nosnosť = 200 kg ● Hmotnosť = 850 g ● Materiál plachty = vlákno 210T

DD Hammocks Nest

Turistický hamak s horným štítom, rozmery 270 x 140 cm, nosnosť 125 kg, hmotnosť 1 200 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

DD Hammocks Nest je model, ktorý využijete aj v drsnejších podmienkach. Je dodávaný s kompletným horným štítom a kotvením, má dvojité dno a disponuje šikovnými doplnkami. K negatívam zaraďujeme len trochu vyššiu hmotnosť a obstarávaciu cenu, ktorú zároveň považujeme za primeranú kvalite a doplnkom, ktoré nájdete v balení.

Sieť DD Hammocks Nest má 270 x 140 cm a nosnosť do 125 kg, v čom sa podobá na DD Hammocks Camping a DD Hammocks Frontline. Poskladaný hamak má 28 x 17 x 14 cm, čo je možné označiť za veľmi kompaktné rozmery. Naopak, hmotnosť hodnotíme ako trochu vyššiu, keďže tento kúsok váži až 1 200 g.

DD Nest je vybavený kompletným horným štítom DD Multicam, ktorý je akousi pokrokovejšou alternatívou ku klasickej integrovanej moskytiére. Ochráni vás nielen pred hmyzom, ale taktiež pred vetrom a lístím, a keďže je vyrobený z nepriehľadného materiálu, poskytuje aj potrebnú dávku súkromia. Na hamaku sa nachádza praktické okienko zo sieťoviny. Horný štít môžete, samozrejme, kedykoľvek odňať.

Zaujímavým parametrom je „maskovací“ dizajn. Ďalej oceňujeme praktické drobnosti, konkrétne 4 vnútorné vrecká, 2 očká na zavesenie baterky, fľaše či pohára a 2 obojstranné zipsy. Hamak DD Nest disponuje dvojitým dnom, do ktorého môžete vložiť karimatku, nafukovaciu podložku, deku či spacák, čo oceníte počas chladnejšieho počasia. Dobrou správou je, že na ňom nájdete aj 4 úchyty na originálny underquilt. Súčasťou dodávky je kompletné kotvenie, ktoré pozostáva z 10 m závesného popruhu, 2 skladacích rozperných tyčí s dĺžkou 60 cm a 4 elastických šnúr na zavesenie poťahu, ktoré majú 1 m. Balenie obsahuje aj prenosný vak na sieť a kotvenie.

Zo spotrebiteľských recenzií usudzujeme, že DD Hammocks Nest patrí ku kvalitným a funkčným kúskom, ktorý nie je na zahodenie ani z hľadiska dizajnu. Negatívne hodnotenia súvisia len s trochu nedomysleným systémom kotvenia.

Pozitíva

Vysoká kvalita spracovania
Dodávaný s kompletným horným štítom
Praktické komponenty na odkladanie drobností

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Vyššia hmotnosť

Rozmery = 270 x 140 cm ● Nosnosť = 125 kg ● Hmotnosť = 1 200 g

Ďalšie zaujímavé produkty

Ak ste v našom teste nenašli hamak, ktorý korešponduje s vašimi požiadavkami a potrebami, ten pravý orechový možno nájdete v nasledujúcich odstavcoch. Pripravili sme si pre vás totiž niekoľko tipov na ďalšie zaujímavé produkty, ktoré sú dostupné v ponuke slovenských predajcov.

Prvým z nich je Eno DoubleNest. Ide o kvalitný hamak zo strednej cenovej kategórie. Je vyrobený z vysoko kvalitného nylonu, má dobré priedušné vlastnosti a rýchlo schne. Jeho rozmery predstavujú 285 x 188 cm a nosnosť dosahuje 180 kg, čo znamená, že je vhodný aj pre 2 osoby. K plusom zaraďujeme nízku hmotnosť, ktorá sa pohybuje okolo 500 g, a odolné švy na sieti. Upozorňujeme, že závesné popruhy nie sú súčasťou dodávky.

Amazonas Moskito Traveller Thermo je hamak s integrovanou moskytiérou puzdrom na karimatku s rozmermi do 220 x 40 cm, ktorý patrí do strednej cenovej kategórie. Má 200 kg nosnosť, váži 650 g a jeho rozmery predstavujú  275 x 140 cm. Je vyrobený z nylonu a dodávaný s praktickým prenosným puzdrom. Komponenty na ukotvenie nie sú súčasťou balenia ani v tomto prípade.

Ticket to the Moon Original je hamak pre dvoch. Má 290 x 200 cm a nosnosť do 200 kg. Samotný hamak váži 600 g, je vyrobený zo 100 % padákového nylonu a disponuje certifikáciou OEKO-TEX® Standard 100, čo znamená, že na jeho výrobu boli použité len zdravotne nezávadné materiály. Tento model od Ticket to the moon je dodávaný s nerezovými háčikmi a námornými závesnými lanami s hrúbkou 5 mm.

DD Hammocks DD Travel nás oslovil multifunkčnosťou. Tento celo-uzatvárateľný model je dodávaný s nepremokavou moskytiérou a má dvojité dno na karimatku. Môžete ho zavesiť, ale taktiež položiť na zem ako stan. Na hamaku sa nachádzajú úchyty na upevnenie spodnej aj vrchnej izolácie, ktorú je potrebné dokúpiť samostatne, a na jeho vnútornej časti nájdete 4 praktické vrecká na odkladanie vecí.

Ak hľadáte lacný hamak s dobrou kvalitou spracovania, ktorý využijete na záhrade aj počas turistiky, Duvlan HAV501 je tou správnou voľbou. Ide o kúsok s rozmermi 220 x 140 cm nosnosťou do 100 kg. Hamak Duvlan HAV501 je vyrobený z polyesteru a bavlny. Sadu na uchytenie siete si musíte dokúpiť.  

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ak si ten či onen hamak zakúpi veľké množstvo spotrebiteľov, ide o dôkaz, že patrí ku kvalitným produktom s dobrými funkčnými vlastnosťami, ktorý je dostupný za primeranú obstarávaciu cenu. Aby sme vám prinášali čo najpraktickejšie a hlavne aktuálne informácie, priebežne za vás sledujeme predajnosť jednotlivých modelov na Heureka.sk. Tie najpredávanejšie nájdete v nasledujúcej tabuľke, ktorú pre vás priebežne obnovujeme.

Názov Hodnotenie Detail
TFY KX8626-D 5* Zobraziť produkt
Ticket To The Moon Original 5* Zobraziť produkt
Mil-Tec hamak mini 5* Zobraziť produkt
DD Hammocks DD Tarp 5* Zobraziť produkt
Hamaka Double 5* Zobraziť produkt

Pri výbere hamaku je potrebné prihliadať na niekoľko dôležitých parametrov, ktoré súvisia s výrobnými materiálmi, celkovou kvalitou spracovania, nosnosťou a rozmermi. Nemenej podstatnými sú doplnky, ktoré slúžia na upevnenie siete alebo vašu ochranu pred chladom, hmyzom, dažďom, lístím či zvedavými pohľadmi. V našom návode na výber, ktorý je prednostne zameraný na turistické hamaky, sa pozrieme na najdôležitejšie špecifikácie. V prípade, že chcete hamak použiť na spanie počas mesačného tripu divočinou, by ste sa pri výbere mali zamerať na omnoho viac detailov, preskúmať spotrebiteľské aj nezávislé recenzie, prípadne sa poradiť s niekým skúseným.

Ako vybrať hamak

 • Druhy hamakov
 • Materiál siete/plachty
 • Rozmery siete/plachty
 • Nosnosť a hmotnosť
 • Kotvenie na zavesenie hamaku
 • Izolácia – underquilt a topquilt
 • Dôležité doplnky hamakov
 • Cena a obľúbení výrobcovia

Druhy hamakov

Náš návod na výber bude venovaný najmä outdoorovým hamakom, ktoré sú určené na nocovanie v prírode. Na trhu sú dostupné aj rôzne iné typy týchto hojdacích sietí. Pri výbere si preto v prvom rade jasne stanovte, kde a na čo budete hamak využívať. Na zdriemnutie v záhrade totiž nepotrebujete nepremokavý model z extra odolného materiálu a množstvom doplnkov na odkladanie vecí či upevnenie izolácie.

Hamak so stojanom

Hamaky so stojanom využijete doma, a to v interiéri aj exteriéri. Ide o klasickú hojdaciu sieť, ktorá je upevnená v stojane, čo podstatne uľahčuje jej montáž. Stojan môže byť vyrobený z kovu alebo dreva, samotná sieť je najčastejšie vyrobená z prírodnej tetílie, výnimočne však natrafíte aj na syntetické materiály. Na záhradu alebo do bytu si môžete zavesiť aj klasický hamak, resp. hojdaciu sieť s rozpernými tyčami, ktorý zavesíte medzi 2 stromy či trámy.

Outdoorové hamaky

Outdoorové alebo turistické hamaky sú určené na kempovanie v prírode. Mnohé modely nahrádzajú stan. Využijete ich tiež ako náhradu kempingových stoličiek pri posedení v parku alebo na rybačke. Hlavné využitie hamaku je najrozhodujúcejším parametrom pri jeho výbere. Ak hľadáte sieť, v ktorej si iba posedíte na turistike, vystačíte si so základným modelom. Naopak, na kemping a nocovanie v drsnejších podmienkach, je potrebné prihliadať na každý detail.

Materiál siete/plachty

Na trhu sú dostupné 2 základné typy hamakov, a to tie z prírodných textílií, prevažne z bavlny, a syntetické hamaky. Už na základe výrobného materiálu plachty, teda hlavnej časti hamaku, veľmi rýchlo zistíte, či je daný kúsok určený na leňošenie v záhrade alebo turistiku. Outdoorové modely sú totiž vyrábané výhradne zo syntetických materiálov.

Polyesterové hamaky

Patrí k najlacnejším materiálom na výrobu hamakov. Nízka cena sa odzrkadľuje na horšej priedušnosti a fakte, že polyester nevsakuje vlhkosť. K jeho pozitívnym vlastnostiam patrí vysoká odolnosť, dobrá elasticita jednoduchá údržba. Polyester môžete prať, rýchlo schne, nedeformuje sa a vydrží aj vysokú záťaž.

Nylonové hamaky

Nylon vyniká životnosťou a odolnosťou proti mechanickému poškodeniu. Je pevný a ľahký, čo je praktické pri prenosoch. Jeho mínusom je náchylnosť na blednutie farieb, nízka odolnosť proti UV žiareniu a vlhkosti. Nylon navyše pri kontakte s telom vytvára naozaj nepríjemné výboje statickej elektriny.

Nylonový hamak

Polyamidové hamaky

Polyamid je odolný proti mechanickému poškodeniu, chemikáliám, vysokým teplotám a UV žiareniu. Je nenáročný na držburýchlo schne, môžete ho prať, má nízku hmotnosť a dobré elastické vlastnosti. Najväčšou nevýhodou tohto materiálu je, že vytvára statickú elektrinu. Niektorým z vás nemusí vyhovovať ani pri priamom kontakte s kožou.

Rozmery siete/plachty

Na výber máte hamaky pre 1 alebo 2 osoby. Šírka hamakov pre 1 osobu tradične predstavuje 150 cm. Na trhu sa stretnete aj s kúskami, ktoré majú len 130 či 140, alebo naopak, až 190 – 200 cm. Tento parameter je veľmi individuálny. „Dospeláci“ by mali siahnuť po kúsku so šírkou od 140 cm. Detský hamak môže byť užší. Ak sa rozhodnete pre kúpu hamaku, ktorý je širší ako 150 cm, neprehliadnite kvalitu spojov a švov. Látky na tieto siete sú totiž vyrábané v 150 cm širokých pásoch. Širšie hamaky sú preto v zásade vyrobené z viacerých zošitých kusov látky. Hamak pre dvoch by mal byť široký minimálne 175, ideálne až 200 – 300 cm.

Dĺžka hamakov sa pohybuje od 200 do 340 cm. Ak máte 170 cm a viac, mali by ste siahnuť po modeli s dĺžkou od 335 cm. Nižšie osoby si môžu vybrať kratšie hamaky, nepísaním pravidlom však je, že tie dlhšie sú pohodlnejšie pre všetkých.

Nosnosť a hmotnosť

Siete hamakov majú nosnosť od 120 do 200 kg. Pri čítaní popisov produktov buďte opatrní. Sústreďte sa na nosnosť plachty, nie celého setu vrátane popruhov a lán na kotvenie. Tá môže presiahnuť aj viac ako 700 kg, čo je z praktického hľadiska úplne nepodstatné. V preklade, ak sa prepadnete cez plachtu, nebude vás zaujímať, že laná ostali pripevnené na strome.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že hmotnosť hamaky nie je dôležitým parametrom. Nezabudnite, že ak chodíte do prírody pešo, túto kempingovú pomôcku budete nosiť na chrbte. Hmotnosť celého setu tradične nepresahuje 1 200 g. Za akýsi únosný priemer je možné považovať 500 – 900 g.

Kotvenie na zavesenie hamaku

Bez správneho ukotvenia si oddych ani spánok v hamaku neužijete. K dispozícii máte 2 alternatívy. Ak si kupujete vašu prvú sieť, odporúčame vám siahnuť po kompletnom sete s vypínacími lanami, popruhmi a karabínami. Takto nemusíte riešiť ich dĺžku ani typ. Pre úplných začiatočníkov sú vhodné tzv. expresné hamakové sety, ktoré na strom či stĺp upevníte len pomocou slučiek a kovových háčikov. Upozorňujeme, že nie sú ideálne na nocovanie.

Hamak zavesenie

Nevýhodou setov je, že sa s nimi „nevyhráte“. Poskytujú len základné možnosti ukotvenia. Popruhy na hamak, ktoré sú súčasťou balenia, pre vás nemusia byť vhodné ani v prípade, ak sa chystáte nocovať v extrémnych podmienkach. Takže, ak si budete chcieť kotvenie nastaviť presne podľa vašich predstáv, je na mieste popremýšľať nad dokúpením samostatných komponentov.

 • Slučky: Ich výber závisí od vašej hmotnosti. Ak máte 80 – 90 kg, vystačíte si s dvoma slučkami s dĺžkou 5 m a nosnosťou okolo 150 kg.
 • Whoopie sling: Ide o laná s nastaviteľnou slučkou, spravidla od 2 do 3 m. Ich výhodou je veľmi nízka hmotnosť a možnosť poskladania do extra kompaktných rozmerov (veľkosť zubnej kefky). Zavesenie hamaku pomocou whoopie sling je navyše rýchle a jednoduché.
 • Ridgeline: Tzv. hrebeňová šnúra lebo lano na hamak slúži na prepojenie koncov plachty hamaku aj na jeho napnutie. Ridgeline je väčšinou prednastavený tak, aby mal cca 80 % z dĺžky siete.
 • Karabínky na oddelenie laniek od stromu: Keď budete v hamaku nocovať počas dažďa, ide o nevyhnutnosť. Ak nepoužijete tieto karabínky, voda z kmeňov vám bude stekať priamo do plachty. V prípade, že vás dážď zastihne nepripravených, pred vodou vás ochránia aj ručne vytvorené uzly na lankách. Pozor, musíte sa naučiť viazať špeciálne uzly, napr. základný Siberian hitch.
 • Popruhy: Ak nechcete poškodiť kmeň stromu, je na mieste použiť práve tieto špeciálne popruhy na hamak.

Izolácia – underquilt a topquilt

Či už je plachta hamaku vyrobená z polyesteru, nylonu alebo polyamidu, neochráni vás pred chladom. Ak plánujete v hamaku v prírode spať, musíte si k nemu dokúpiť izoláciu. K dispozícii máte tzv. underquilt či underblanket, teda spodnú izoláciu, a topquilt – vrchnú izoláciu. Tieto doplnky sú s hamakmi dodávané skôr zriedka. Aj napriek tomu už pri nákupe neprehliadnite informáciu, či sa na sieti nachádzajú pútka na uchytenie spodnej izolácie. V súvislosti so samotnými underquiltmi a underquiltmi sa zamerajte na ich vnútornú výplň.

Výplň z prírodného páperia

Ak siahnete po tejto alternatíve, všimnite si parameter o cuin, čo je pomer medzi perím a páperím vo výplni. V zime budete potrebovať kúsok s cuin od 750 vyššieV lete je postačujúca izolácia s cuin okolo 400 – 500. Na jar a jeseň siahnite po underquilte s cuin medzi 500 a 600.

Plusy:

 • Nízka hmotnosť
 • Excelentné tepelnoizolačné vlastnosti
 • Dlhá životnosť

Mínusy:

 • Nízka odolnosť proti vlhkosti – ak perie navlhne, stráca všetky dobré vlastnosti
 • Vyššia obstarávacia cena
 • Náročnejšia údržba

Výplň zo syntetického dutého vlákna

Pri výbere sa zamerajte na údaj o gramáži, ktorý je uvádzaný v gramoch na metre štvorcové. Kvalitné underquilty by mali mať gramáž od 180 g/m² vyššie. Skúsení „hamakári“ zastávajú názor, že spodná izolácia z dutého vlákna je vhodná len na teplejšie obdobie roka.

Hamak výplň

Plusy:

 • Nižšia obstarávacia cena
 • Nenáročná údržba
 • Lepšia dostupnosť na trhu

Mínusy:

 • Horšie tepelnoizolačné vlastnosti
 • Vyššia hmotnosť
 • Nižšia odolnosť a životnosť

Dôležité doplnky hamakov

Turistické hamaky sú dostupné v rôznych verziách. Niektoré sú nepremokavé, iné môžete vylepšiť o podlahu z karimatky alebo moskytiéru. O tom, či si vystačíte so základným modelom alebo je pre vás vhodnejší ten s doplnkami, rozhoduje opäť jeho hlavné využitie.

Hamak s moskytiérou

Hamaky s integrovanou moskytiérou alebo tzv. bugnet sú ťažšie a menej kompaktné. Sieťka je však veľmi praktická a účinná ochrana pred hmyzom, lístím či inými „nečistotami“. Môžete si vybrať medzi modelmi s moskytiérou:

 • integrovanou neodnímateľnou – môžete ju rozzipsovať, ale nie dať dole,
 • integrovanou plne odnímateľnou – zips sa nachádza po celom obvode, moskytiéru teda v prípade potreby dáte úplne dole,
 • uzavretou – moskytiéru nie je možné dať dole ani rozzipsovať,
 • uzavretou s podlahou – sieťka je aj na spodnej časti hamaku.

Moskytiéru si môžete k hamaku dokúpiť aj samostatne. Aby vydržala čo najdlhšie, siahnite po takej s gramážou nad 20 g/m². Z nášho pohľadu sú praktickejšie kúsky so spodným zapínaním na gumičku. Dôležitým parametrom je dĺžka moskytiéry. Musí byť dlhá rovnako ako ridgeline.

Hamaky s dvojitým dnom

Ak hľadáte model na občasné používanie v teplom počasí, mali by ste si vystačiť s hamakom, ktorý má na spodnej strane puzdro, resp. dvojité dno. Doň vložíte karimatku, hrubú deku alebo špeciálny spacák do hamaku, čím vytvoríte spodnú izoláciu. Pozor, takto budete chránení len zospodu. Originálne underquilty slúžia aj ako bočná izolácia.

Na trhu sú dostupné špeciálne karimatky do hamaku. Tvarom kopírujú sieť, vďaka čomu ostanú na mieste a poskytujú ochranu aj z bočných strán. Väčšinou sú nafukovacie a v porovnaní s klasickou karimatkou majú lepšie izolačné vlastnosti.

Celta na hamak

Tí z vás, ktorí sa chystajú v hamaku nocovať, by si mali zaobstarať aj originálnu nepremokavú celtu, ktorá je odolná proti vlhkosti a vetru. Aby splnila svoj účel, musí byť vyrobená z kvalitného materiálu a mať dostatočne vysoký vodný stĺpec. Za minimum pokladáme 2 000 mm/cm². Za dobrú voľbu sú vo všeobecnosti označované celty z obojstrannej silikónovej látky, polyetylénového vlákna Cuben Fiber/Dyneema Fiber a taktiež tie z materiálov od Ripstop by the Roll alebo Dutchware.

Celta na hamak

Dôležitým parametrom je, či hľadáte celtu na leto a jar alebo na jeseň a zimu. V lete a za suchého počasia by vás mala ochrániť aj tzv. rain fly – malá celta s rozmermi 270 x 270 alebo 300 x 300 cm. Na chladnejšie obdobie roka vám odporúčame obdĺžnikovú celtu s predĺženými koncami a rozmermi od 400 x 300 cm.

Hamak kúpite už za 10 eur

Cena hamakov sa pohybuje od 10 do viac ako 700 eur. O všetkom rozhodujú použité materiály, s ktorými súvisí celková kvalita spracovania, a dodávané príslušenstvo. Nepísaným pravidlom je, že lacné hamaky za cenu do 40 eur využijete len na záhrade, pri leňošení v parku či na sedenie pri turistike/rybačke. Ak chcete hamak využívať v prírode namiesto stanu, mali by ste sa poobzerať po produktoch za cenu od 60-70 eur. Tie najkvalitnejšie, ktoré sú vhodné aj do extrémnych podmienok, sú dostupné od 200 – 300 eur.

Ako bolo spomenuté niekoľkokrát, samotný hamak je len polovicou úspechu. Preto sme si pre vás pripravili aj orientačný prehľad cien najdôležitejších doplnkov.

 • Perové underquilty sú dostupné od 150 do 250 eur, tie syntetické s dutým vláknom od 60 eurCena spodnej izolácie s vyššou gramážou sa pohybuje okolo 100 až 130 eur. Upozorňujeme, že dostupnosť týchto doplnkov na našom trhu nie je najlepšia.
 • Moskytiéry na hamak stoja 15 až 40 eur. Ich cena sa odvíja od hrúbky sieťoviny a celkových rozmerov.
 • Celty, taktiež v závislosti od kvality, veľkosti a vodného stĺpca, môžete vlastniť od 20 do 60 eur.
 • Cena karimatiek do hamaky sa pohybuje od necelých 20 do viac ako 200 eur.

Obľúbené sú DD Hammocks, Dutchware i Ticket to the Moon

K najznámejším v našich končinách patria hamaky Decathlon. Väčšina z modelov tejto značky patrí k tým lacnejším, preto vám ich neodporúčame na použitie v extrémnych podmienkach. Na letný a krátky kemping či použitie v záhrade sú ako stvorené. V Decathlone nájdete taktiež moskytiéry a stojany na hamaky.

Pomerne lacné hamaky vyrába aj Highlander Outdoor, Snugpack či DD Hammocks. Ide o čínske značky, a teda produkty strednej kvality. Ak hľadáte kvalitnejší, no nie príliš drahý kúsok, odporúčame sa vám poobzerať po hamakoch od Ticket to the Moon, ENO, Cumulus a Term-a-rest. Náročnejší spotrebitelia ocenia hamaky od Warbonnet Outdoors a Hennessy Hammocks, no a tí najnáročnejší tie od Dutchware. Tento výrobca používa tie najkvalitnejšie materiály, čo sa odzrkadľuje aj na cene jeho produktov, ktorá sa začína na cca 200 eurách.

Otázky a odpovede – FAQ

Od toho, aby ste si mohli vybrať ten najlepší hamak, vás delí už len pár riadkov, presnejšie, naša sekcia odpovedí na časté otázky. Zamerali sme sa v nej na praktické detaily, ktoré považujeme za dôležité. Ak ste v našom návode ani recenziách nenašli odpovede na vaše otázky, neváhajte nám ich položiť v diskusii pod článkom. Na všetky z nich sa snažíme odpovedať čo najskôr.

V skratke, žiaden. Hamak je synonymum, resp. iné pomenovanie pre hojdaciu sieť. Hamaky pôvodne používali juhoamerickí indiáni. Išlo o závesné lôžko zo sieťoviny alebo tkaniny, teda o hojdaciu sieť. Pod pojmom hamak sa u nás najčastejšie stretnete s outdoorovými kúskami, ktoré slúžia na kemping a nocovanie v prírode, majú špeciálny tvar, pri ležaní sa do nich zakuklíte a ich ukotvenie je odlišné od ukotvenia klasickej hojdacej siete.

Po prečítaní nášho návodu už viete, že samotná sieť na kempovanie v prírode nestačí. To, čo turistické hamaky odlišuje od obyčajných hojdacích sietí, sú práve doplnky. Ak chcete zažiť skutočný komfort, určite vám neodporúčame originálne komponenty, ktorú sú súčasťou kotvenia, nahradiť lacnejšími „do it yoursef“ výmyslami. Jednou z mála povolených alternatívou sú horolezecké reep lanká. Ak by ste predsa len chceli experimentovať, pamätajte, že lanká a ďalšie časti kotvenia nesmú byť elastické. V ideálnom prípade by nemali obsahovať jadro. Vďaka jeho absencii môžete lanká prevliekať, ako sa vám zachce.

Všetky turistické modely by mali byť nepremokavé, čo nemusí platiť v prípade lacných produktov. Na trhu sú dostupné aj zateplené hamaky, ku ktorým nie je potrebné dokupovať spodnú ani vrchnú izoláciu. Ich dostupnosť je však o niečo horšia.

Na záver sme si pre vás pripravili pár tipov na správne používanie hamaku. Začneme jeho zavesením, resp. ukotvením. Tieto siete sa upevňujú medzi 2 pevné body. V prírode ide o stromy, ktoré by mali byť od seba vzdialené 5-6 m. Okolo kmeňov je potrebné vytvoriť slučky a pripevniť o nich sieť. Tá nesmie byť napnutá ani príliš uvoľnenáLaná by mali so zemou vytvárať 30° uhol. Paradoxne, sedenie, ležanie či spanie v hamaku si vyžaduje prax. V prvom rade si musíte ľahnúť diagonálne v 20 až 45° uhlenie súbežne s osou plachty. To, že ste si ľahli správne, zistíte tak, že vás hamak obalí z každej strany. Trochu iné je to v prípade modelov pre dvoch. Takéto nocovanie nie je príliš pohodlné. Ak to však chcete predsa len skúsiť, odporúčame vám vybrať si stromy s hrubšími kmeňmi a vytvoriť širšie slučky. Do tretice tu máme údržbu, ktorá sa odvíja od použitých materiálov. Preto sa orientujte podľa pokynov výrobcu. Všeobecným pravidlom je, že hamak po príchode domov musíte vysušiť, dôkladne poskladať a skladovať na suchom a dobre vetranom mieste. Pozor, ak si zakúpite aj spodnú izoláciu, nesmiete ju odložiť stlačenú v kompresnom vaku. Takto by ste zničili loft, teda vzduchové bubliny medzi vláknami, ktoré stoja za jej tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Šport

Vaše hodnotenie:
(93.4%)

Komentáre
Dadka 08.Jun.2022

Hamaka Gaira Taganga je praktická vecička. Dostupná je vo viacerých farbách, takže každý si príde na svoje. Páči sa mi, že má kovové karabínky a šnúry pre ľahké a rýchle zavesenie. Plusom je aj puzdro, ktoré je súčasťou balenia, do neho sa dá hamaka rýchlo poskladať a môžem ju prenášať tam, kam potrebujem. Môžem odporučiť, cena je veľmi dobrá.

Odpovedať

Gusto 09.Jun.2022

Hamaka Timeless Tools sa hodí pre dve osoby, nosnosť je však len 120 kg, čo ma prekvapilo, takže skôr je to pre jedného dospelého a jedno dieťa. Výška je nastaviteľná, čo je potešujúce, cena o dosť vyššia než pri konkurenčných produktoch... Páči sa mi však kovový rám, stabilné nohy a možnosť výberu z rôznych farieb. Pospať si alebo len tak sa pohojdať v hamake je príjemný oddych.

Odpovedať

Tomáš S. 12.Jul.2022

Sea to Summit PRO je drahá, ale kvalitná hamaka, má nosnosť až 180 kg, čo je super, kľudne do nej môžu vliezť aj dvaja ľudia. :-) Materiál je kvalitný a odolný. Plusom je navyše nepremokavá sieť. Mínusom, že tu nie sú žiadne doplnky a ak nejaké chcem, musím si ich dokúpiť samostatne, čo je ďalšie navýšenie nákladov. Sieť sa hodí na turistiku a mala by zvládnuť aj trocha horšie poveternostné podmienky.

Odpovedať

Henry 18.Aug.2022

DD Hammocks Frontline som si vybral preto, že je z priedušného materiálu, konkrétne z nylonu. Je pohodlná a umožňuje spánok na oboch vrstvách látky alebo sa dá do nej zabaliť ako do motýlej kukly. Farba je pekná zelená, ideálna do lesa. Plusom je, že hamaka má predprípravu pre uchytenie závesného zateplenia underblanketu. Cena je vyššia, ale som maximálne spokojný.

Odpovedať

Roman 18.Aug.2022

DD Hammocks Nest som si kúpil kvôli vzhľadu a funkčnosti. Očakával by som však zjednodušený spôsob uviazania, ktorým disponujú niektoré lacnejšie konkurenčné produkty. Oceňujem vysokú kvalitu spracovania a tiež fakt, že sa dodáva s kompletným horným štítom. Plusom sú praktické komponenty na odkladanie drobností. Mínusom zas vyššia cena aj hmotnosť.

Odpovedať

Filip 17.Oct.2022

Hamaka DD Hammocks Camping je ľahká a skladná. Treba rátať s tým, že bez vloženej karimatky budete cítiť chlad na chrbáte, ale s karimatkou je to super. Je kvalitne spracovaná a dodávaná s kotvením. Žiadne iné príslušenstvo tu však nenájdete. Pomer ceny a kvality je však veľmi fajn.

Odpovedať

Laco 21.Mar.2023

Hamka Ticket To The Moon Original sa dá veľmi ľahko zabaliť, čo je super, keď si ju brávam so sebou do prírody. Na núdzové prespatie v prírode počas letných mesiacov je super. Hodí sa tiež na kempovanie, prípadne len taký oddych na záhrade. Nezaberá veľa miesta. Hamaka bola zabalená v prkatickej kapse. Ležanie v nej je pohodlné, je dostatočne rozmerná. Za mňa je cena prijateľná, takže môžem odporučiť.

Odpovedať

Marián Struhárik 10.Apr.2024

Prekvapilo ma že v testoch nieje spomenutá firma Lesovik ktorá vyrába hamaky v prémiovej kvalite za prijateľné peniaze. Ja používam konkrétne Lesovik Draka, je jednoznačne najdlhšia na trhu a za rozumnú cenu ju dostanete z kompletným príslušenstvom.

Odpovedať