Pánske tenisky na behanie

Najlepšie pánske bežecké tenisky 2024 + recenzie

Skutoční milovníci behu vedia, že výber tenisiek na behanie netreba podceňovať. Technika behu je nepochybne dôležitá, podceňovať netreba ani výber cestnej bežeckej obuvi. V našom porovnávacom teste sme uskutočnili prieskum trhu a viac ako 70 hodín sme analyzovali skúsenosti zákazníkov. Zistili sme, že najlepšie pánske tenisky na behanie sú Hoka One One Carbon X 3. Vybrali sme aj ďalšie páry tenisiek renomovaných výrobcov a pripravili univerzálny návod, ako vybrať tenisky na behanie.

Publikované: 10.05.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Aké pánske bežecké tenisky kúpiť?

Nekvalitné topánky na behanie sú naozaj rizikom a výber sa neoplatí uponáhľať. Nášmu výberu však môžete dôverovať. Každý bežec svoj výber musí personalizovať a vyberať by ste mali podľa toho, čo vyhovuje vašim chodidlám. Výber treba prispôsobiť aj typu povrchu. Tu so TOP 3 produkty, ktoré si z nášho testu odniesli takisto príznačné štítky, aby ste sa dokázali pri rýchlom výbere lepšie orientovať.

Názov Hodnotenie Detail
Hoka One One Carbon 5* Zobraziť produkt
Craft CTM Ultra 3 M 5* Zobraziť produkt
Hoka One One Bondi 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Hoka One One Carbon X 3

Hoka One One Carbon X 3

Tlmenie HOKA PROFLY X, technológia Early Stage Metar Rocker, syntetický povrch odolný proti vode, priedušnosť, podrážka s unikátnym drážkovaním a tvarom META-Rocket.

Zobraziť viac info

Bežecká obuv od renomovaného výrobcu s perfektnými vlastnosťami optimalizovanými pre beh po asfalte a tvrdých povrchoch. Výrobca využíva špeciálne tlmenie HOKA PROFLY X, ktoré využíva odolnú a flexibilnú karbónovú medzipodrážku. Určená je primárne pre bežcov s neutrálnou pronáciou. Silnou stránkou sú aj kvalitné materiály.

Cenový trhák
Craft CTM Ultra 3 M

Craft CTM Ultra 3 M

Tréningová bežecká obuv, neutrálna pronácia, 10 mm drop, vynikajúce tlmenie pri dopadoch.

Zobraziť viac info

Bežecké tenisky pre rekreačných bežcov. Craft CTM Ultra 3 M majú geometricky tvarovanú podrážku, UD Foam penu, medzipodrážku a 10 mm drop. Sú priedušné, avšak nie sú vhodné do dažďa.

Náš TIP
Hoka One One M Bondi 8

Hoka One One M Bondi 8

Na vytrvalostné behy či maratóny, neutrálna pronácia, medzipodrážka z EVA peny, technológia Early Stage Meta Rocker, drop 4 mm.

Zobraziť viac info

Skvele hodnotené bežecké tenisky Hoka prinášajú mäkké tlmenie. Tvarovaná gumová podrážka prináša skvelú stabilitu a priľnavosť. Komfort zaisťujú medzipodrážka z EVA peny a technológia Early Stage Meta Rocker.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Náš porovnávací test sa zameriava na cestnú bežeckú obuv pre mužov vhodnú práve na tvrdé povrchy. Podstatné je myslieť na to, že každé chodidlo je špecifické, každý štýl pohybu je odlišný a je teda prirodzené, že ak jednému bežcovi vyhovuje jeden model tenisiek, druhému vyhovovať nemusí. Práve preto je potrebné vedieť, ako rozmýšľajú výrobcovia bežeckej obuvi.

My sme porovnali tenisky na behanie a hodnotili okrem kvality materiálov a použitých technológií aj mieru tlmenia (došľap) podrážky či hmotnosť tenisiek. Podstatná je predovšetkým funkčnosť športovej obuvi, ktorú sme konzultovali s odborníkmi a predajcami. Veľa prezradia samotní používatelia, ale aj odborné testy, ktoré sme detailne analyzovali.

Kvalita materiálov
Funkčnosť a úroveň tlmenia
Podpora a stabilita chodidla
Hmotnosť tenisky
Dizajn

Nie je možné nájsť skutočne univerzálnu bežeckú obuv. Často rozhodujú už samotné preferencie spotrebiteľov. Náš test sa snažil zamerať na široké portfólio značiek. Vyberali sme spomedzi tenisiek na behanie NikeHoka, Adidas alebo bežecké tenisky AsicsON RunningMizuno, či Under Armour. Najrozumnejšie je zamerať sa na renomovaných výrobcov športovej obuvi, pretože práve bohaté skúsenosti sú v tomto segmente veľkou výhodou. Nie je to však len o značke či cene, ale aj o názoroch spotrebiteľov, ktorí majú s konkrétnymi značkami či modelmi topánok vlastnú skúsenosť. Z hľadiska dostupnosti produktov sme čerpali z databázy portálov Heureka.sk, ale aj z databáz špecializovaných predajcov, ako Intersport.skExisport.sk, Sportisimo.sk, Decathlon.sk, Top4runing.sk alebo Bezeckepotreby.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie pánskych bežeckých tenisiek

V zdravom tele, zdravý duch. Aby ste si svoje kĺby šetrili čo najviac, neničili si šľachy a svaly, okrem správnej techniky je dôležitý správny výber bežeckých tenisiek. Naše recenzie produktov sa zamerali na tenisky na behanie na pevný povrch (asfalt, cesta). Najlepšie pánske bežecké tenisky sme vyberali po prieskume trhu a posudzovali hodnotené parametre, ktoré sme si vopred určili. Nemohli sme opomenúť ani použité technológie, kvalitu podrážky či samotný typ topánky. Naše nezávislé recenzie tiež určili, aké sú silné stránky, ale aj nedostatky konkrétnych bežeckých tenisiek.

Víťaz testu

Hoka One One Carbon X 3

Tlmenie HOKA PROFLY X, technológia Early Stage Metar Rocker, syntetický povrch odolný proti vode, priedušnosť, podrážka s unikátnym drážkovaním a tvarom META-Rocket.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Bežecké topánky svetovej kvality, Hoka One One Carbon X 2 patria medzi objemovú bežeckú obuv vhodnú ako na tréning, tak aj na profesionálne preteky. Ide tak o objemové tenisky na behanie, ktoré sú vysoko pozitívne hodnotené odborníkmi. Spokojnosť s ich vlastnosťami prezentujú i samotní zákazníci. Tenisky prekonali svojho predchodcu. Sú ľahšie, vážia len 239 g a takisto prešli materiálovou zmenou. Výškový rozdiel (drop) medzi špičkou a pätou je 5 mm. Určené sú hlavne pre bežcov s vycibrenou technikou behu, no vďaka kvalitným technológiám sú vhodné ja pre ľudí s plochými chodidlami alebo vyššou klenbou.

Tlmenie HOKA PROFLY X je efektívne vďaka karbónovému prvku Hoka Carbon Plate po celej ploche medzipodrážky. Karbónová vložka je umiestnená nižšie, v medzipodrážke bola využitá technológia Early Stage Metar Rocker. Lepší je tak nielen komfort, ale aj odraz, ktorý rýchlejší. Podľa odborníkov má podrážka lepšiu trakciu a mierny výčnelok v pätovej časti umožňuje lepší a stabilnejší nášľap. Zákazníci oceňujú aj materiálové spracovanie, zvršok je priedušnejší (tech. Closed Mesh – technická sieťovina) a zároveň syntetický povrch odolnejší proti vode a bráni jej prenikaniu do výstelky. Konštrukcia je bezšvová a vnútro topánky je tak celistvé bez akýchkoľvek rýh, v ktorých by sa mohli zachytávať nečistoty alebo by sa znižovala priedušnosť.

Podrážka má unikátne drážkovanie a tvar META-Rocket. Odvádzanie vody je tak účinnejšie a jej tvar sa takisto stará o lepší odraz i došľap. Podľa názorov používateľov prináša bežecká obuv Hoka One One Carbon X 2 pocit prirodzeného behu. My oceňujeme aj fakt, že časť okolo šnúrok je vystužená, čo znižuje riziko rýchlejšieho opotrebovania pri opätovnom viazaní. Vnútorná tvarovaná stielka je vyberateľná. Bežecké tenisky vynikajú nielen stabilitou, ale aj kvalitou tlmenia a prirodzeným kontaktom so zemou.

Pozitíva

Vynikajúca úroveň odpruženia
Anatomický tvar stielky
Priedušný zvršok a kvalitné materiály

Negatíva

Žiadne

Typ povrchu: pevný/cesta/asfalt ● Typ došľapu: neutrálna pronácia ● Hmotnosť: 239 g ● Drop: 5 mm

Cenový trhák

Craft CTM Ultra 3 M

Tréningová bežecká obuv, neutrálna pronácia, 10 mm drop, vynikajúce tlmenie pri dopadoch.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Mnohými bežcami obľúbená tréningová bežecká obuv Craft CTM Ultra 3 je v poradí treťou radou tohto modelu. Ide o skvelý kompromis v rámci bežeckých tenisiek. Švédsky výrobca ich uvádza ako obuv na behanie vhodnú na cestu i na mierne nespevnený povrch, napr. šotolina či poľné cesty. Vyznačujú sa nízkou hmotnosťou len 265 g (polpár). Vďaka vyššiemu 10 mm dropu sú naozaj vhodné aj do horšieho terénu. Kombinácia UD Foam peny v medzipodrážke a geometricky tvarovanej podrážky sa postarajú nielen o skvelý komfort, ale tiež o vynikajúce tlmenie pri dopadoch.

Zvršok topánky je vyrobený z priedušného meshu, ktorý poskytuje nohe dostatok miesta a vynikajúco sa prispôsobí. Zvršok je pritom vyrobený z jedného kusu materiálu. Menším nohám nemusí úplne vyhovovať golier, ktorý neponúkne takú výdatnú oporu. Inak je však chodidlo pevne ukotvené. Craft CTM Ultra 3 majú veľmi jemne vzorovanú podrážku, ktorá zabezpečuje optimálnu stabilitu a priľnavosť. Obuv je vhodná na štandardné intervalové či tréningové behy po ceste, no vďaka spracovaniu a technológiám jej nebude vadiť ani občasný výbeh mimo asfalt.

Pozitíva

Cenová dostupnosť
Dizajn
Nízka hmotnosť a vzdušnosť

Negatíva

Voľnejší golier

Typ povrchu: cesta/asfalt/šotolina ● Typ došľapu: neutrálna pronácia ● Hmotnosť: 265 g ● Drop: 10 mm

Náš TIP

Hoka One One M Bondi 8

Na vytrvalostné behy či maratóny, neutrálna pronácia, medzipodrážka z EVA peny, technológia Early Stage Meta Rocker, drop 4 mm.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Kvalitné bežecké tenisky od renomovaného výrobcu sú stavané na vytrvalostné behy či maratóny. Hoka Bondi 8 výrobca prezentuje ako vynikajúce cestné topánky vhodné na dlhé vzdialenosti – ako tréningová, ale zároveň i pretekárska obuv. Tlakom tvarovaná medzipodrážka z EVA peny sa stará o skvelé odpruženie. Technológia Early Stage Meta Rocker má za úlohu zvyšovať efektivitu každého kroku pri dopade i odraze. Maximálnemu odpruženiu dopomáha gumená podrážka s efektívnym dezénom. Podrážka je tvarovaná pre skvelú stabilitu a priľnavosť.

Stielka a podšívky sú z recyklovaných textilných materiálov. Golier topánky je z pamäťovej peny a počas behu sa dokonale prispôsobuje štýlu pohybu daného bežca. Vďaka zvršku zo syntetickej sieťoviny sú topánky priedušné a veľmi pohodlné. Predĺžená päta je oproti špičke 4 mm vyššie (drop). Konštrukcia topánky je ľahká, polpár váži približne 307 g.

Pozitíva

Bežecký komfort
Renomovaný výrobca
Pomer cena/kvalita

Negatíva

Žiadne

Typ povrchu: cesta/asfalt ● Typ došľapu: neutrálna pronácia ● Hmotnosť: 307 g ● Drop: 4 mm

Nike Revolution 5

Viac tlmený náraz v oblasti päty, gumová podrážka, EVA medzipodrážka, hmotnosť len 307 g, sieťovaný zvršok.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Bežecké tenisky Nike Revolution 5 sú určené pre rekreačných bežcov, ktorých nábeh je v jednotkách kilometrov týždenne. Ide o lacnú bežeckú obuv pre pánov s neutrálnym dizajnom. Tenisky na prvý pohľad pripomínajú štandardnú vychádzkovú obuv. Ich veľkou výhodou je aj nízka hmotnosť, len 307 g. Celý pár váži len 614 g a používatelia si veľmi pochvaľujú komfort tenisiek. Zvršok nie je príliš odolný, pretože je sieťovaný. Na druhej strane poteší v letných mesiacoch vysokou úrovňou priedušnosti. Do dažďa však tieto bežecké tenisky určené nie sú.

Okrem sieťoviny je zvyšok zvršku potiahnutý syntetickou textíliou. Vnútro topánky nedisponuje membránou, je vystlané syntetickou textíliou. Konštrukcia topánky má zvýšenú pätu. Drop medzi špičkou a pätou je 10 mm. Výhodou je, že pri dopade je náraz v oblasti päty viac tlmený. To má za následok mäkká EVA medzipodrážka. Vložky topánok nemajú pamäťovú penu, no sú vyberateľné.

Špička je potiahnutá gumou, aby bola zvýšená odolnosť topánky. Podrážka je gumová, nie je príliš členitá, takže topánky dosahujú optimálnu priľnavosť na rovnom a pevnom povrchu – asfalt, bežecká dráha či betónová cesta. Odborné testy vyhodnotili mieru tlmenia ako nízku. Nike Revolution 5 sú vhodnou tréningovou bežeckou obuvou pre nenáročných bežcov. Zároveň ich možnou obúvať aj na bežné nosenie.

Pozitíva

Komfort
Nízka hmotnosť
Neutrálny dizajn

Negatíva

Menší počet rýchlostí
Menej odolné materiály

Typ povrchu: pevný/cesta/asfalt ● Typ došľapu: neutrálna pronácia ● Hmotnosť: 306 g ● Drop: 10 mm

Ďalšie zaujímavé produkty

Obsiahnuť celú ponuku, ktorú výrobcovia bežeckej obuvi prinášajú, je takmer nemožné. Napriek tomu sa snažíme vám prinášať recenzie tých najlepších bežeckých tenisiek, ktoré na trhu sú. Ak vás však ani jeden model z vyššie porovnávaných neoslovil, možno vás zaujmú alternatívne produkty, ktoré v našom teste obstáli takisto veľmi dobre a ich výberom určite neučiníte zlé rozhodnutie. Každý z nižšie uvedených modelov ponúkne vynikajúci komfort a vysokú kvalitu.

Medzi absolútnu špičku v kategórii bežeckej obuvi rozhodne patria bežecké tenisky Saucony Triumph 18. Tie ponúknu perfektnú pružnosť a úroveň tlmenia vďaka unikátnej gumenej podrážke a inovatívnemu tvaru medzipodrážky FORMFIT a technológii PWRRUN+. Určená je pre bežcov s neutrálnym došľapom. Použité sú kvalitné a priedušné materiály.

Maximálny pôžitok z behu prinesú aj bežecké topánky Asics Novablast 4. Tie sú vhodné nielen pre profesionálov, ale aj pre menej náročných bežcov či začiatočníkov. Asics využil podrážku Novablast, ktorá má spolu s technológiou FlyteFoam za úlohu tlmiť nárazy a udržovať stabilitu. Drop má hodnotu 8 mm.

Medzi zástupcami bežeckej obuvi nemôže chýbať ani veľmi úspešný model Mizuno Wave Horizon. Ten je vhodný pre ľudí aj s plochými chodidlami vďaka pronančnej podpore. Hmotnosť tenisky je 320 g a použité sú unikátne technológie. Medzipodrážka pracuje s penou XPOP a technológiou SmoothRide pre plynulý došľap. Zvršok využíva špeciálnu technológiu chladenia Intercool. Podrážka pre lepšiu adhéziu využíva X10 technológiu.

V zahraničných porovnávacích testoch si odniesol dobré známky aj model bežeckej tempovej obuvi Hoka One One Mach 5. Bežcom už tradične Hoka prináša mäkké odpruženie, tentoraz 5. generácie a drop s hodnotu 5 mm. Tvar topánky zmierňuje zaťaženie achilovky, napomáha tomu i penová medzipodrážka, ktorá pri behu prináša veľmi plynulý došľap. Zvršok je sieťovaný a tým pádom veľmi priedušný.

Množstvo pozitívnych referencií si vyslúžili i tenisky na behanie ON Running Cloudflyer od švajčiarskeho výrobcu. Ide o starší model z roku 2018, v ktorom získal i ocenenie najlepšej tréningovej obuvi na tvrdom povrchu. Teniska váži len 265 g. Využíva pamäťovú penu Cloudtech, vďaka čomu sa chodidlu perfektne prispôsobuje a dodáva mu jedinečnú oporu. Drop má hodnotu 7 mm.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Ak ste sa rozhodli vsadiť na kartu, že väčšina rozhodne za vás, v takom prípade vám bude nápomocná naša prehľadná tabuľka TOP 5 najpredávanejších pánskych bežeckých tenisiek na slovenskom trhu. Dáta sme čerpali z databázy cenového porovnávača Heureka.sk. Napriek tomu vám odporúčame si vždy preveriť, či vám typ topánky bude vyhovovať. Záleží totiž na tom, aký typ chodidla máte a najpredávanejšia možnosť nemusí byť zároveň tou optimálnou.

Názov Hodnotenie Detail
UA Charged Bandit 5* Zobraziť produkt
Hoka one one M Challenger 5* Zobraziť produkt
Nike Revolution 6 5* Zobraziť produkt
Hoka M Clifton 9 5* Zobraziť produkt
Asics Novablast 4 5* Zobraziť produkt

Ak ste práve učinili rozhodnutie, že chcete oddnes začať pravidelne behávať, neuponáhľajte to a nekúpte prvé botasky, ktoré nájdete vo výpredaji. Nie je jedno, v akých topánkach budete túto pohybovú aktivitu vykonávať. Výberom nevhodnej obuvi si môžete ľahko privodiť zranenie alebo spôsobiť chronické bolesti. Pripravili sme pre vás univerzálneho sprievodcu, ako vybrať bežeckú obuv. Naše odporúčania platia pre pánsku i dámsku športovú obuv.

Ako vybrať tenisky na behanie

Aby ste si naozaj beh užili naplno, je potrebné zvážiť viaceré faktory. Trafiť veľkosť a vybrať farbu tenisiek nie je všetko. Musíte tiež uvažovať nad objemom tréningov, nad dominantným typom povrchu a dokonale musíte poznať aj svoje chodidlá. Test Magazín vám pomôže vybrať najlepšie tenisky na behanie.

  • Bežecká obuv podľa povrchu
  • Objem tréningovej záťaže
  • Diagnostika chodidla
  • Veľkosť bežeckých topánok
  • Hmotnosť bežca a použité materiály
  • Dizajn tenisiek
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Bežecké tenisky na asfalt, dráhu alebo do terénu

Typ obuvi na behanie je potrebné zvoliť aj na základe typu povrchu. Samozrejme, uvažovať treba prakticky, dá sa teda predpokladať, že terén, po ktorom budete viac či menej pravidelne behávať sa môže meniť (asfalt, tráva, štrk, piesok, tartan). Preto by mal bežec uvažovať nad tým, aký typ povrchu bude dominantný. Povrch môže byť mäkší, tvrdší alebo členitý a aj konkrétne páry tenisiek na behanie majú špecifické vlastnosti, ktoré ich predurčujú na používanie na danom povrchu.

Cestné bežecké topánky

Tento typ bežeckej obuvi na trhu suverénne prevláda. Asfaltová cesta alebo betónové panely, paradoxne ide o povrch, ktorý je na behanie najmenej ideálny. Faktom však je, že sa vyskytuje všade a bežci ho teda často využívajú. Na tomto tvrdom podklade sa totiž najviac namáhajú ľudské kĺby a šľachy.

Cestné bežecké tenisky sú tak za každých okolností navrhnuté tak, aby bola podrážka dostatočne odpružená, flexibilná a chránila nohu pred tvrdými nárazmi. Takisto majú nižšiu hmotnosť – používané sú priedušné a odľahčené materiály. Samotná podrážka by takisto mala byť drsnejšia, aby na hladkom povrchu eliminovala riziko pošmyknutia.

Trailová bežecká obuv

Crossová bežecká obuv alebo outdoorové tenisky na behanie, aj takto sa tento typ obuvi označuje. Je vhodný na behanie po členitom teréne, kde sa povrch často strieda – lesná cesta, štrk, blato, kamene, ale aj asfalt či betón. Oproti klasickým cestným bežeckým topánkam je podrážka pevnejšia – menej flexibilná. Nejde o univerzálnu bežeckú obuv! Primárne je určená na lesné cesty a kamenistý povrch.

Trailová bežecká obuv

Chodidlo je viac fixované, aby pri pohybe bola zabezpečená lepšia stabilita. Topánky majú vyššiu hmotnosť, pretože sú používané pevnejšie materiály s odolnejším povrchom. Kvalitné trailové bežecké tenisky sú tiež nepremokavé.

Tenisky na behanie po tráve či piesku

Dopad chodila na tráve je iný ako v prípade asfaltu či štrku. Trávnatý povrch je mäkší, no zároveň je potrebné brať v úvahu to, že nikdy nejde o úplne rovný povrch. Tráva síce tlmí nárazy, no na tráve má klenba väčší sklon k pohyblivosti. Dôležité je pri takomto type obuvi, aby bola noha dobre fixovaná. Takisto je špecificky tvarovaná podrážka, ktorá je drsnejšia a štruktúrovaná, aby bola zabezpečená lepšia adhézia.

Behanie po piesku je ešte viac špecifické. Dlhodobo je beh po piesku veľmi namáhavý a profesionálni športovci preferujú beh na piesku len počas krátkych intervalov a bez tenisiek. Ak však chcete zvoliť správnu obuv, odborníci odporúčajú pevnejšie topánky s menej odpruženou podrážkou. Chodidlo má totiž tendenciu prispôsobovať sa povrchu, vzniká tu vyššie riziko výronu členka alebo poraneniu šliach. Noha tak musí byť čo možno najviac fixovaná a stabilná.

Objem tréningovej záťaže netreba podceňovať

Aj v prípade tréningovej frekvencie treba rozlišovať. Množstvo odborníkov sa zhoduje na tom, že primárne nie je dôležité, či pôjdete behať raz do týždňa alebo päťkrát. Podstatný je skôr objem kilometrov alebo čas, ktorý v teniskách na behanie strávite.

Na trhu nájdete pánsku a dámsku bežeckú obuv, ktorá je určená na tréningrekreačný beh alebo na preteky (maratóny, polmaratóny...). Aj na základe tohto parametra teda môžete správne vyberať. Ak plánujte odbehnúť 10 km za týždeň, rozhodne nemusíte platiť za profesionálnu bežeckú obuv určenú na preteky. Naopak, ak plánujete behať vo vyššej frekvencii, poobzerajte sa po ľahšej bežeckej obuvi a podrážke, ktorá je, „rýchlejšia“ a pochopiteľne aj drahšia. Do úvahy treba brať aj fakt, že aj bežecké topánky majú určitú životnosť.

Pronácia chodidla – klenba, došľap a drop

Enormne podstatné vlastnosti vašich chodidiel, ktoré ovplyvňujú aj samotný výber bežeckých tenisiek. Tieto faktory nesmiete podceňovať, či ste začiatočník alebo sa behu venujete pravidelne – profesionálne. Myslia na to i samotní výrobcovia topánok, ktorí využívajú rôzne materiály a technológie, aby bežcom dopriali presne to, čo pre zdravý beh a efektívny výkon potrebujú.

Pánske tenisky na behanie – odolnosť

Diagnostika chodidla je pomerne komplexnou záležitosťou. V prípade, že s behom chcete začať naozaj aktívne, odporúčame vám navštíviť ortopéda, ktorý vám o vašich chodidlách prezradí viac. V prípade, že nenájdete vhodnú bežeckú obuv, riešením sú ortopedické vložky do topánok.

Neutrálna pronácia – normálny oblúk

V takomto prípade je reč o neutrálnom došľape chodidla. Chodidlá po celej svojej ploche dopadajú na povrch rovnomerne. Sú v jednej osi a chodidlo má tak pri dopade relatívne stabilnú polohu. Pri dopade sa len mierne otáča smerom do vnútornej strany, noha pristáva na vonkajšej strane päty a točí sa smerom dnu. Najväčšia váha sa tak prenáša cez stred chodidla. Pre tento typ chodidiel je vyrábaná väčšina bežeckých tenisiek.

Supinácia – vysoký oblúk

Toto pomenovanie sa využíva v prípade, že má bežec vysoký oblúk (klenbu) a pri pohybe päta naráža na povrch v ostrejšom uhle, čo má za následok nerovnomerné rozloženie záťaže a došľap vytvára enormný tlak na špičku i pätu. Preto je potrebné používať tenisky na behanie s mäkším tlmením, aby nedochádzalo k takému veľkému namáhaniu kĺbov a kolien. Vystužená by mala byť časť vonkajšej strany tenisky, zároveň musí byť topánka dostatočne flexibilná pre vyšší oblúk.

Chybná pronácia – ploché chodidlá

Vyskytuje sa práve v prípade, keď má bežec problém s plochými chodidlami (nízka klenba, nohy do „X“). Nejde však o neriešiteľný problém. Ide o to, že pri chôdzi či behu chodidlá rotujú smerom dovnútra. Táto časť nôh je následne veľmi namáhaná a rotovanie môže spôsobovať bolesti kĺbov a šliach (plantárna fascitída – bodavá bolesť vyžarujúca od päty k špičkám prstov). Potrebné sú bežecké tenisky s dostatočnou výstužou, zvyčajne sa však používajú aj špeciálne gélové vložky na spevnenie.

Nízky a vysoký drop bežeckej obuvi

Súvisí predovšetkým so štýlom behu, resp. došľapom. Pod označením drop je potrebné rozumieť parameter, ktorý definuje rozdiel výšky medzi pätou a špičkou topánky. Sám osebe nemá taký význam, no v kombinácii s pronáciou a mierou tlmenia môže byť pri výbere nápomocný. Pozor, drop nijakým spôsobom nedefinuje mieru tlmenia. Tlmenie je ovplyvnené materiálmi a patentovanými technológiami, ktoré výrobcovia používajú. Uvádza sa v milimetroch.

Nízky drop dosahuje hodnotu 0 až 5 mm. Na trhu je veľa modelov s nulovým dropom. Vhodný je v ideálnom prípade (neutrálna pronácia), keď bežec prenáša energiu cez stred chodila. Nižší drop sa blíži k reálnemu kontaktu s povrchom – simuluje čo najviac prirodzený beh.

Podrážka bežeckej tenisky

Vysoký drop s hodnotami 6 až 12 mm je skôr pre tých, ktorí pri behu dopadajú viac na špičku alebo pätu, takže aj pre začiatočníkov. Pre pätu je tu tak vrstva, ktorá tlmí nárazy a pohlcuje väčšinu energie. Ak techniku neriešite alebo behať len začínate, vyšší drop bude zdravší variant.

Všetky vyššie spomenuté diagnostické vlastnosti chodidla predstavujú to, v akej miere sa pri behu prenáša záťaž na vaše svalstvo, kĺby a šľachy a majú teda aj zdravotný rozmer. Preto je výber správnych tenisiek na behanie veľmi dôležitý. Akékoľvek bolesti si treba všímať, ich ignorovanie môže viesť k vzniku chronických bolestí a zápalov.

Aká je správna veľkosť bežeckej obuvi?

Niekto vám povie, že obuv na behanie vám musí dokonale sadnúť, niekto povie, že by mala byť „tak akurát“. Takéto rady nie sú práve ideálne. Správna veľkosť obuvi je pritom extrémne dôležitá. Nejde len o dĺžku chodidla, potrebné je poznať aj šírku chodidla a výšku priehlavku. Profily bežeckej obuvi sa zvyčajne u jedného výrobcu neodlišujú, no pri prechode na inú značku sa pokojne môže stať, že zmeníte veľkosť o jedno číslo. Čo značka, to iné číslovanie. Pri dámskej bežeckej obuvi sa zvyčajne profil smerom k špičke mierne zužuje.

Zmerajte si tak dĺžku chodidla od konca päty až po najdlhší prst na nohe. Zmerať môžete nohu aj obkreslením vašej stopy na papier, potrebujete však asistenciu. Zmerať by ste mali ja šírku, predná časť botasky by mala byť dostatočne široká, špičky ani bočné strany prstov by sa nemali dotýkať tenisky. Ak teda máte pocit, že čím pevnejšie, tým stabilnejšie, mýlite sa. Chodilo potrebuje priestor na flexibilný pohyb.

Podstatný je pri skúšaní pocit, ktorý máte po obutí. A pozor, po zaviazaní bežeckých topánok! Existuje nepísané pravidlo, že po zaviazaní by mala byť špička od prednej stielky tenisky vzdialená 5 až 7 mm. Zistiť to môžete ľahko tak, že počas obutia zdvihnete pätu a prenesiete váhu na špičky, prsty by sa nemali dotýkať prednej steny. Verte, že aj keď by to bol len minimálny dotyk, pri behu dole z kopca by ste komfort nepociťovali. U žien môžu situáciu komplikovať dlhé nechty, stále však platí, že pár milimetrov navyše problémy určite nespôsobí.

Bežecké topánky pre ťažkých bežcov – kilá navyše nie sú prekážka

Špecificky treba pristupovať k výberu bežeckej obuvi, ak ide o človeka s nadváhou či dokonca obezitou. Výrobcovia myslia aj na týchto ľudí, tenisky na behanie sú prispôsobené ich pohybovému aparátu. Kĺby, svaly i šľachy sú v prípade ľudí s nadváhou namáhané viac a topánky musia byť vybavené technológiami na lepšiu podporu a kontrolu chodidiel pri behu či chôdzi.

Bežecké tenisky pre ťažších bežcov majú účinnejšie tlmenie, nejde len o stielku topánok, ale tiež o mäkkosť podrážky (pena, gél). Podrážky sú hrubšie, ale mäkšie, pri kontakte s povrchom totiž musia absorbovať omnoho väčší tlak.

Pánske tenisky na behanie so šnúrkami

Všeobecne sú používané rôzne patentované materiály. V drvivej väčšine prípadov má konkrétny výrobca vlastné označenie pre svoj materiál. Najčastejšie ide o syntetické vlákna, karbón, ale takisto o textílie. Za zmienenie stoja materiály, ktoré sú nepremokavé a nevadí, ak vás zaskočí nepríjemný lejak. Cestné bežecké tenisky by však mali byť určite priedušné a ľahké. Hmotnosť bežeckej topánky sa pohybuje okolo 220 až 300 g. Profesionálne bežecké topánky na preteky vážia dokonca menej ako 200 g.

Dizajn tenisiek na behanie

Pre mnohých často veľmi dôležitý faktor, hoci, vyberať bežecké topánky na základe farby, je podobné, ako na základe farby kupovať auto. Primárne teda myslite na funkčnosť bežeckých tenisiek a analyzujte parametre, ktoré sme odporúčali vyššie.

Každopádne však farebná kombinácia, tvar, ale aj iné dizajnové prvky definujú štýly, a ak radi sledujete trendy, určite si na dizajn potrpíte. Záleží na vás, či ste skôr typ, ktorému ide o extravagantnosť a chcete teniskami pútať pozornosť, alebo skôr zastávate formálny a neutrálny štýl bežeckej obuvi. Niektorí výrobcovia dokážu upútať poriadnymi „výstrelkami“.

Investícia do bežeckých tenisiek sa vyplatí

V prípade bežeckej obuvi určite nehrozí, že by nebolo z čoho vyberať, pretože ponuka výrobcov je naozaj bohatá. Otázkou je, koľko ste do kvalitnej bežeckej obuvi ochotní investovať, ak hovoríme o kvalitnej obuvi, máme na myslite takú, ktorá nebude mať na svedomí zbytočné zdravotné komplikácie, ktoré sa pri používaní nekvalitných topánok môžu ľahko dostaviť.

Bežecké tenisky s cenami od 20 do 90 eur považujeme v tomto segmente za lacné. Skôr sú určené na rekreačný beh a pre začiatočníkov, ktorých objem tréningovej záťaže je menší. Použité sú väčšinou základné technológie, prispôsobené sú štandardnej pronácii a miera tlmenia je nižšia.

Od 100 do 200 eur už kúpite kvalitné cestné bežecké topánky s vysokou funkčnosťou. Použité sú kvalitnejšie materiály a technológie. Takisto medzi týmito pármi bežeckých topánok nájdete aj páry, ktoré sú zamerané na netradičný došľap – supináciu či ploché chodidlá. Rozhodne zvládnu aj väčší objem tréningovej záťaže.

Od 200 eur vyššie sa už dostávame do kategórie, kde sú v ponuke profesionálne bežecké topánky určené na preteky a vysoký objem záťaže. Bez problémov s nimi absolvujete aj polmaratóny či maratóny. Použité sú tie najkvalitnejšie materiály, majú nízku hmotnosť a ponúknu najefektívnejšiu mieru tlmenia.

Tenisky na behanie Nike, Asics, Adidas alebo Hoka určite nesklamú

V prípade športovej obuvi majú športovci často medzi značkami svojho favorita, na ktorého nedajú dopustiť. Dôvodom je často predošlá pozitívna skúsenosť. Samozrejme, niekedy netreba experimentovať, no vedzte, že ak požadujete zmenu, núdza o alternatívu nebude.

Z nášho porovnávacieho testu vyplynulo, že najobľúbenejšie sú u väčšiny zákazníkov tenisky na behanie Asics alebo bežecké tenisky Nike, kde nájdete aj modely určené na maratóny. Vysokú kvalitu pre profesionálov ponúkajú aj značky tenisiek HokaMizuno alebo Adidas. Dlhodobo sa vo veľmi dobrom svetle prezentuje aj švajčiarsky výrobca bežeckej obuvi ON Running alebo americký Under Armour.

Rozhodne však nemožno opomenúť ani takých výrobcov ako ReebokSalomonSaucony alebo New Balance. Všetci títo výrobcovia nepochybne uspokoja potreby menej náročných i náročnejších bežcov. V ich ponuke nájdete cenovo dostupnejšie, no takisto drahšie páry bežeckých topánok, a to aj pre pretekárov so súťažnými ambíciami.

Otázky a odpovede – FAQ

Neviete sa rozhodnúť medzi jednotlivými teniskami na behanie? Potrebujete poradiť alebo vysvetliť niektoré parametre, ktoré súvisia s výberom bežeckej obuvi? Neváhajte nás kontaktovať, sekciu Otázok a odpovedí pravidelne aktualizujeme. Veľmi nás poteší, ak sa v komentároch podelíte aj o vlastné skúsenosti s výberom bežeckých tenisiek alebo s recenziou konkrétneho modelu tenisiek.

Áno, existuje na to jednoduchý „mokrý test“. Pripravte si kartón z krabice a nádobu s vodou, do ktorej si namočíte svoje chodidlá. Po namočení ich necháte chvíľu odkvapkať, kartón položíte na zem a následne sa naň postavíte oboma nohami. Niekoľko sekúnd ostaňte stáť, potom odstúpte. Potom môžete váš odtlačok chodidla porovnať s typmi oblúkov, ktoré sú známe. Na internete sú desiatky obrázkov, presne tak určíte, či máte štandardnú pronáciu, supináciu alebo ploché chodidlá. Nič sa však nevyrovná odbornej diagnostike u odborníka.

V zásade väčšina bežcov používa rovnakú obuv ako v letnom období. Závisí tiež od povrchu, po ktorom beháte. Ak ostávate na ceste, ale pokrýva ho vrstva snehu, odporúčame siahnuť po trailovej obuvi, aby bol zabezpečený lepší kontakt s terénom. Ak je problémom chladné počasie a vaše cestné bežecké topánky sú priedušné a nie sú nepremokavé, je vhodné si obuť termo kompresné ponožky (tzv. behočky). Tie môžete inak používať aj v teplejšom počasí. Samozrejme, na trhu natrafíte aj na ponuku zimnej bežeckej obuvi.

Aj bežecké topánky sa opotrebúvajú a štandardná bežecká obuv zvládne 700 až 900 km. Závisí to však od rôznych faktorov. Tenisky na behanie po asfalte sa opotrebúvajú viac, no kvalitná profesionálna obuv zvládne aj viac ak 1 000 km.

Ak sa stretnete s týmito pojmami, hlavný rozdiel je pri botaskách v ich určení. Objemové tenisky sú vo svojej podstate štandardom, určené sú na tréning či rekreačný beh. Tempové sú predurčené pre dynamickejší a rýchlejší beh vo vyššom tempe. Oproti objemovým sú aj ľahšie.

Lacná kvalita

Adidas Ultraboost S.Rdy

Tlmenie Boos (expandovaný termoplastický polyuretán), špeciálna technológiou Continentel Rubber, bezšvová konštrukcia, časť okolo šnúrovania je vystužená.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Fanúšikovia značky Adidas si prídu na svoje s modelom Adidas Ultraboost S.Rdy. Veľmi poteší predovšetkým z hľadiska cenovej dostupnosti a aj preto sa dostal do nášho porovnávacieho testu. Pomer ceny a kvality je totiž veľmi uspokojivý, čo ocenia rekreační bežci, ale ja bežci, ktorí potrebujú kvalitnú tréningovú obuv. Ultraboosty pracujú so špeciálnou adaptívnou technológiou a aktívnym odpružením – tlmením Boost. Ide o expandovaný termoplastický polyuretán s vyššou mierou hustoty, ktorý sa nachádza v medzipodrážke a vďaka svojim mechanickým vlastnostiam ponúka pri došľape ideálnu mieru tlmenia a prispôsobí sa i ťažším bežcom.

Jeho výhodou je takisto to, že okrem vyššej miery tlmenia prinavracia vratnú energiu a tá pre zmenu pomáha pri odraze. Podrážka spolu s medzipodrážkou pôsobí pomerne mohutne, výška dropu medzi špičkou a pätou je štandardných 10 mm. Výhodou technológie Boost je aj vysoká odolnosť a prispôsobivosť povrchu. Tenisky na behanie Adidas Ultraboost S.Rdy tiež pracujú so špeciálnou technológiou Continental Rubber. Profil podrážky je tak optimalizovaný pre tvrdý povrch – asfalt.

Komfort je však maximalizovaný aj kvalitným pletením. Využitá je metóda Primeknit. Konštrukcia tenisky je tak bezšvová, textilný zvršok je priedušný a časť okolo šnúrovania je vystužená. Vďaka bezšvovej konštrukcii je topánka veľmi flexibilná a perfektne sa prispôsobuje pohybu chodidla, čo ocenilo aj veľké množstvo majiteľov týchto tenisiek. Z pohľadu dizajnu Adidas pôsobí vyzreto a triezvo. Ak ste skôr prívržencami konkurencie Nike, cenovo blízky je model tenisiek Nike Air Zoom Winflo 7.Vyberať môžete tiež z viacerých farebných kombinácií. V pomere ceny a kvality radíme túto bežeckú obuv medzi to najlepšie na našom trhu.

Pozitíva

Pomer ceny a kvality
Vysoká úroveň komfortu
Bezšvová konštrukcia

Negatíva

Mohutnejší vzhľad
Vyššia hmotnosť

Typ povrchu: pevný/cesta/asfalt ● Typ došľapu: neutrálna pronácia/supinácia ● Hmotnosť: 307 g ● Drop: 10 mm

Pre náročných

Nike ZoomX Vaporfly Next 2

Špeciálna pena ZoomX, karbónové – uhlíkové vlákna v medzipodrážke, eliminované akékoľvek nárazy, efektívny odvod vody.

Pozrieť najlepšiu ponuku

V prípade, že máte maratónske ambície alebo každoročne nabeháte veľký objem kilometrov, potom vaše potreby uspokoja tenisky na behanie Nike ZoomX Vaporfly Next 2. Vo viacerých zahraničných testoch patril tento model tenisiek medzi to najlepšie, čo si môže profesionálny bežec obuť. Samozrejme, ide o ideálnu tréningovú aj pretekársku obuv, ktorá využíva špeciálne technológie z kolekcie Nike Fast Pack. Jednou z vlastností tenisiek Nike je práve ich rýchlosť, čomu vďačia predovšetkým za nízku hmotnosť len 187 gramov. Pre porovnanie, bežecká obuv Adidas Ultraboost S.Rdy váži až o 120 gramov viac.

Hlavnú úlohu však zohráva špeciálna pena ZoomX, ktorá je k chodidlu veľmi prispôsobivá a zároveň pri došľape nielen tlmí nárazy, ale prináša benefit návratnosti veľkého percenta energie. Aj preto sa o Nike ZoomX Vaporfly Next 2 hovorí ako o rýchlych teniskách. V medzipodrážke sa nachádzajú karbónové – uhlíkové vlákna, ktoré sú umiestnené po celej ploche a pri každom došľape lemujú pozíciu chodidla, vďaka čomu má bežec k dispozícii maximálnu stabilitu. Použité sú ľahké a odolné materiály, teniska je veľmi priedušná a bežci s vyššou klenbou veľmi oceňujú aj spevnenú časť okolo goliera, ktorá nedráždi, ale naopak podrží členok aj pri menej prirodzenom pohybe.

Časť okolo šnúrok je spevnená. Zadná časť topánky má špecifický tvar aj vďaka dropu 8 mm. Tento rozdiel na prvý pohľad pôsobí veľmi výrazne. V zadnej časti je objem peny väčší, aby pri dopade na pätu boli eliminované akékoľvek nárazy. Podrážka má pre zmenu lineárne drážkovanie na efektívny odvod vody. Na dotyk je podrážka pomerne mäkká, čo takisto napomáha k lepšiemu tlmeniu nárazov. Bežci ohodnotili bežeckú obuv Nike ako veľmi pohodlnú a ľahkú, čo pri desiatkach kilometrov zohráva veľmi významnú rolu.

Pozitíva

Nízka hmotnosť
Perfektná úroveň tlmenia
Kvalitné a priedušné materiály

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Typ povrchu: pevný/cesta/asfalt ● Typ došľapu: neutrálna pronácia/supinácia ● Hmotnosť: 187 g ● Drop: 8 mm

Cenový trhák

Nike Air Zoom Winflo 7

Optimálne tlmenie, neutrálna pronácia, vystužená časť pre šnúrovanie, technológia Zoom Air, ktorá vytvára „trampolínový“ efekt.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Výrobca Nike okrem cenovo drahších profesionálnejších modelov prináša aj kvalitnú tréningovú obuv určenú tiež na rekreačný beh. Bežecké botasky Nike Air Zoom Winflo 7 hodnotia pozitívne samotní zákazníci a dôvodom nie je len nízka cena, ale takisto komfort, ktorý bežcom ponúkajú. Vďaka optimálnemu tlmeniu sú určené aj pre začiatočníkov, ktorí si na technike behu nedajú príliš záležať. Nezáleží teda na tom, či máte ploché chodidlá alebo vyššiu klenbu, či preferujete došľap viac na špičku alebo pätu. Topánka je určená takisto na neutrálnu pronáciu, no vďaka 3,5 cm hrubej podrážke je vhodná aj pre začiatočníkov.

Výstelka je všeobecne tvrdšia, sieťový zvršok je látkový – syntetický a nie je tak príliš odolný proti vode. Dizajnovo však zaujme predovšetkým vystužená časť pre šnúrovanie. Textilná sieťovina zabezpečuje pre chodidlá dostatok priedušnosti. O tlmenie sa stará práve technológia Zoom Air, ktorá vytvára „trampolínový“ efekt. V medzipdorážke je vytvorená vzduchová bublina, ktorá je obopnutá mäkšou a tvrdšou výplňou. Vďaka tomu je následný odraz rýchlejší. Podobne sofistikovanú technológiu majú aj tenisky na behanie Asics Gel-Nimbus 23, ktoré využívajú špeciálnu zmes peny.

Samotná podrážka topánky je gumová a v prednej časti je na odvod vody vytvorené špecifické drážkovanie. Dizajn tenisiek hodnotíme veľmi pozitívne, s ohľadom na farebnosť je vzhľad veľmi triezvy a nie príliš extravagantný. Práve prívlastok Winflo označuje unikátny dizajnový modelový rad.

Pozitíva

Priaznivá cena
Vhodné aj pre ploché chodidlá
Neutrálny dizajn

Negatíva

Nižšia odolnosť proti vode

Typ povrchu: pevný/cesta/asfalt ● Typ došľapu: neutrálna pronácia/supinácia/ploché chodidlo ● Hmotnosť: 260 g ● Hrúbka podrážky: 3,5 cm

Náš TIP

Asics Gel-Nimbus 23

Vylepšená stabilita a efektívna úroveň tlmenia, inovatívna technológia FlyteFoam Propel, odolná podrážka AHAR.

Pozrieť najlepšiu ponuku

K tradičným výrobcom bežeckej obuvi nepochybne patrí aj značka Asics. V tomto prípade sa do nášho testu dostal model Asics Gel-Nimbus 23, ktorý aj v zahraničných spotrebiteľských testoch zbieral úspech za úspechom. Dôvodom sú predovšetkým kvality tejto športovej obuvi. Tenisky na behanie sú vhodné pre pokročilých i začiatočníkov, a to aj vďaka skvelej úrovni tlmenia a výške dropu až 10 mm. V prípade, že vaša technika teda nie je úplne dokonalá, Asics vaše chodidlo podržia na správnom mieste, čo je veľmi podstatné zvlášť, ak ide o beh po asfalte.

Vylepšená stabilita a efektívna úroveň tlmenia je výsledkom technológie Gel, ktorá tlmí nárazy ako pod pätou, tak aj pod špičkou chodidla. Ani vysoká klenba nie je problémom. Medzipodrážka využíva takisto inovatívnu technológiu FlyteFoam Propel, ktorá má bežcovi zaručiť efektívnejší odraz. V medzipodrážke sa nachádza viac peny, čím sa opäť eliminuje riziko zvyšujúcej sa námahy šliach a kĺbov. Zvršok topánky je zo sieťoviny, vyzdvihnúť musíme aj priedušnosť materiálov a veľmi na dotyk prijemnú stielku topánky. Vynikajúcu úroveň tlmenia prinášajú aj tenisky Hoka One One Carbon.

Bežecké topánky Asics sú vhodné na tréning, ale aj na objemovú záťaž počas pretekov. Samotná podrážka s prívlastkom AHAR je veľmi odolná, špeciálne priečne a vlnovité drážkovanie odvádza vodu a znižuje mieru opotrebenia. Zároveň v prípade vlhkého povrchu zvyšuje priľnavosť k povrchu. Všeobecne tak môžeme konštatovať, že bežecká obuv Asics Gel-Nimbus 23 sa od predošlej generácie líši vyššou mäkkosťou, kvalitnejším spracovaním stielky a novými technológiami, ktoré výrazne zvyšujú komfort pri behu po tvrdom povrchu.

Pozitíva

Vhodné pre profesionálov i začiatočníkov
Mäkšia konštrukcia
Unikátna gélová technológia GEL

Negatíva

Oproti konkurentom vyššia hmotnosť

Typ povrchu: pevný/cesta/asfalt ● Typ došľapu: neutrálna pronácia/supinácia ● Hmotnosť: 310 g ● Drop: 10 mm

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

adidas EQT Support ADV Winter Scarlet Pack červené BZ0640

od 41,00 €
Zimné tenisky adidas EQT Support ADV Primeknit Scarlet Pack. Špeciálna vodeodolná povrchová úprava tenisiek a zateplenie stielkou Ortholite. V...

Nike Revolution 5 BQ3204-002 čierna

od 43,90 €
TABUĽKA VEĽKOSTÍ Muži Veľkosť Dľžka chodidla 38,5 23,7 cm 39 24,1 cm 40 24,5 cm 40,5 25 cm 41 25,4 cm 42 25,8 cm 42,5 26,2 cm 43 26,7 cm 44...

La Sportiva Lycan II 46H999100 čierna

od 95,20 €
Pánske bežecké topánky La Sportiva Lycan II majú veľmi nízku hmotnosť a sú určené pre každodenný tréning a beh i na tvrdom skalnatom povrchu....

Salomon XA Pro 3D V8 GTX M Black L40988900

od 78,99 €
Pánske topánky Salomon XA Pro 3D V8 disponujú technológiou Sensifit, ktorá pevne obopína chodidlo od podrážky až po šnurovanie. Táto obuv Salomon...

Salomon Speedcross 5 GTX L40795300 Black/Bk/Phantom

od 125,30 €
Legendárna obuv Salomon Speedcross 5 GTX v novom prevedení. Piata generácia tohto modelu sa vracia späť ku koreňom, s cieľom ponúknuť hodnotnú...

La Sportiva Ultra Raptor GTX black/yellow

od 127,00 €
Pánska trailová bežecká obuv La Sportiva ULTRA RAPTOR La Sportiva Ultra Raptor je pánska bežecká off-road topánka vyvinutá na dlhé vzdialenosti....

Under Armour UA HOVR Phantom 2 RFLCT 3024495-100

od 79,99 €
Špičková pánska bežecká obuv pre tvrdé mestské povrchy. Pogumovaná spodná podrážka chráni topánku pred skorým opotrebovaním a medzipodrážka s...

Salomon Supercross BLAST GTX l41108500

od 74,00 €
Pánske topánky Salomon Supercross Blast sú ideálnou voľbou pre každého milovníka behu v teréne. Topánky poskytujú perfektnú priľnavosť a záber v...

Salomon Supercross Blast 411067 28 W0 Čierna

od 79,99 €
Vodotesná trailová bežecká obuv. Silná podrážka, ktorá zaborí zuby do zeme a tak vás poháňa smerom dopredu a hore. Strih ktorý objíma a drží vaše...

Mizuno Duel Sonic 2

od 53,07 €
Maximálne zrýchlenie okamžite! Rýchlosť, o ktorej sa vám ani nesnívalo. Mizuno Duel Sonic 2 s úplne novou podrážkou Wave Duel, originálnym...

Nike Revolution 5 BQ3204-001 čierna

od 43,90 €
PREVRATNÉ POHODLIE.Topánka Nike Revolution 5 aktívne tlmia každý tvoj krok mäkkou penou, takže sa ti stále pohodlne pobeží. Pevná a priedušná...

adidas Galaxy 5 FW5717 Čierna

od 33,00 €
TABUĽKA VEĽKOSTÍ Muži + Ženy Veľkosť Dľžka chodidla 36 22,1 cm 36 2/3 22,5 cm 37 1/3 22,9 cm 38 23,3 cm 38 2/3 23,8 cm 39 1/3 24,2 cm 40 24,6...

Ďalšie články z kategórie Tenisky na behanie

Vaše hodnotenie:
(91.2%)

Komentáre
Majo 12.May.2021

Mám adidasy a behá sa v nich pohodlne. Na občasné behanie postačujú, majú mäkkú podrážku, takže otlaky nespôsobujú. Dizajn je striedmy, čo mi vyhovuje.

Odpovedať

Denis 01.Jun.2021

zatiaľ behám krátko, ale tenisky Asisc spĺňajú, čo som hľadal. Sú pohodlné, došľap je mäkký, sú priedušné a nešmýky sa v nich ani v mokrom prostredí.

Odpovedať

Janči 09.Jun.2021

Na behanie používam už nejaký ten rok Nike tenisky, kvôli kvalite značky aj recenziám. Sú komfortné a priedušné, čo je praktické najmä v lete. Cena je primeraná, nato že vydžia niekoľko mesiacov pomerne intenzívneho behania.

Odpovedať

Erik 15.Jun.2021

Kúpil som si tenisky HOKA One One Carbon. Majú pekný dizajn, no zatiaľ ich mám príliš krátko na to, aby som ich vedel obšírnejšie zhodnotiť. Na moju nohu sa mi zdajú trocha úzke, no prvé dojmy po pár nabehaných kilometroch sú pozitívne.

Odpovedať

Imro 15.Jun.2021

Kvalitné a pohodlné sú bežecké tenisky La Sportiva Lycan. Mám ich už nejaký ten rok a odbehol som v nich desiatky kilometrov. Cena je super a tiež výkon. Podrážka je veľmi dobrá a dokonca dobre drží aj v zimnom období. Ak máte radi beh po snehu, nemusíte mať obavy. Tenisky skvele držia aj na snehu a ľade. Veľkou výhodou je, že sú ultraľahké a nohy sa v nich cítia komfortne. Za mňa veľká spokojnosť s kúpou tohto modelu.

Odpovedať

Maximilián 04.Jul.2021

Mám tenisky Nike Revolution 5 a trocha ma prekvapili, pretože sú o čosi tvrdšie než som bol pri Nike zvyknutý, nie je to však výhrada ani mínus. Tenisky sú pri behu pohodlné a na nohách sú ľahké, takže beh je príjemný. Veľkosť sedela presne a dizajn je tiež fajn. Sú to fajn tenisky za dobrú cenu, ktoré okrem občasného behu používam aj na bežné nosenie, na prechádzky či do mesta a podobne. Odporúčam ich aj ostatným.

Odpovedať

Igor 24.Aug.2021

Ja používam na behanie tenisky Asics a som s nimi maximálne spokojný. Pre mňa sú stálicou na trhu športovej obuvi. Tenisky sú veľmi pohodlné, nikde ma netlačia a behanie je v nich jedna rozprávka. Mám už tretiu generáciu týchto tenisiek a ani jedna generácia ma zatiaľ nesklamala. Aj po cca. 1500 kilometroch vyzerajú skoro ako nové. Tenisky mi vyhovujú po všetkých stránkach a myslím si, že cena je primeraná ich kvalite. Ak hľadáte pohodlné a kvalitne spracované tenisky, v ktorých sa budete cítiť maximálne komfortne, Asics je správnou voľbou a je v podstate jedno, po ktorom modeli siahnete.

Odpovedať

Peter 29.Sep.2021

Mám dobrú skúsenosť s teniskami Nike M AIR ZOOM WINFLO. Zatiaľ ich používam krátko, ale spĺňajú všetky moje požiadavky - sú pohodlné, priedušné a zároveň odolné. Uvidím, aká bude ich životnosť, ale verím, že Nike ma nesklame.

Odpovedať

Mirko 02.Oct.2021

Na behanie používam On Running Cloudflyer, na nohách sedia perfektne, vďaka čomu mám počas športu pocit istoty. Tenisky sú pohodlné a dokážem s nimi zabehnúť aj niekoľko km bez toho, aby som pociťoval nejaký diskomfort. Odporúčam, je to švajčiarska kvalita.

Odpovedať

Zoli 09.Oct.2021

Za mňa sú top tenisky Nike. Zatiaľ ma nikdy nesklamali a to som už vystriedal nespočetné množstvo modelov. Tejto značke som verný roky a neplánujem to meniť. :-) Na teniskách sa mi páči celkové spracovanie a samozrejme pohodlnosť.

Odpovedať

Adam 21.Nov.2021

Salomon XA Pro 3D V8 GTX sú vhodné ako na turistiku, tak aj na beh. Tenisky krásne vyzerajú, sú pohodlné a kvalitne spracované. So značkou Salomon mám len dobré skúsenosti. Tieto mám zatiaľ krátko, ale verím, že ma nesklamú podobne ako ani predchádzajúci model. Priľnavosť k povrchu je vynikajúca.

Odpovedať

Vlado 13.Feb.2022

Tenisky Nike Revolution 5 mi poskytujú skvelý komfort, pretože na nohách sedia super a majú nízku hmotnosť. Vďaka univerzálnemu dizajnu ich môžem nosiť na beh alebo aj na iné športové činnosti. Mínusom sa mi zdá, že boli použité troška menej kvalitné materiály na výrobu… Uvidíme časom, aká bude životnosť týchto tenisiek.

Odpovedať

Miňo 24.Feb.2022

Tenisky adidas Galaxy 5 sú pohodlné a vzdušné. Kúpil som ich za výhodnú cenu a nemám k nim viac čo dodať.

Odpovedať

Pavol 08.Jun.2022

Asics GEL NIMBUS 23 sú vynikajúce a pohodlné tenisky. Vedia veľmi dobre tlmiť nárazy. Stabilita je super, vďaka čomu je krok pevný a vyvážený. Sieťovaný vrch je mäkký a dobre odvádza pot. V strede je panel, ktorý podporuje nohu. S výberom som spokojný, cena je primeraná, môžem odporučiť.

Odpovedať

Tomáš 17.Aug.2022

Tenisky Mizuno Duel Sonic 2 sú perfektné. Behá sa v nich pohodlne a rýchlo. Majú originálny dizajn a vydarenú konštrukciu. Plus dávam za inovatívnu podrážku Mizuno Wave Duel, ktorá podporuje rýchle reakcie. Páči sa mi aj priedušný zvršok a dobré tlmenie... S teniskami som spokojný, používam ich na závody.

Odpovedať

Tibor H. 21.Mar.2023

mám adidas duramo. boli za prijateľnú cenu. sú pohodlné a dobre tlmia vďaka použitej technológii lightmotion. tenisky sú ľahké a priedušné. ideálne na teplejšie dni. chodidlo je dostatočne spevnené aj vďaka bezšvovej vrstve. nikde nič netlačí. pre občasných bežcov ok.

Odpovedať