Benzínové reťazové píly

Najlepšie benzínové reťazové píly 2024 + recenzie

V našom teste benzínových reťazových píl, v ktorom zvíťazil model Stiga CS 755, nájdete podrobné recenzie veľmi šikovných, výkonných a cenovo dostupných kúskov overených značiek a taktiež ich porovnanie. Ďalej sme si pre vás pripravili niekoľko krátkych tipov na alternatívne produkty, orientačný prehľad cien a renomovaných výrobcov, nezabudli sme ani na podrobný návod na výber benzínovej reťazovej píly a priebežne aktualizovanú tabuľku najpredávanejších modelov na portáli Heureka.sk.

Publikované: 23.06.2021
Aktualizované: 25.04.2024

Akú benzínovú reťazovú pílu kúpiť?

Ak si pred výberom nového záhradného náradia zvyknete preštudovať každý, i ten najmenší detail, odporúčame vám, aby ste si našli pár minút času na naše podrobné recenzie benzínových reťazových píl, ktoré tvoria gro nášho testu. Chápeme, že mnohí z vás uprednostňujú rýchle rozhodovanie alebo sa radšej spoliehajú na vlastný rozum a informácie o danom produkte hľadajú priamo u predajcov či výrobcov. Ak patríte do tejto skupiny spotrebiteľov, nasledujúca tabuľka s motorovými pílami a krátkym zhrnutím ich kľúčových vlastností, ktoré v našom teste obdržali špeciálny štítok, je určená práve pre vás.

Názov Hodnotenie Detail
Stiga CS 755 5* Zobraziť produkt
VeGA TCS2600 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZP 45016-B 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Stiga CS 755

Stiga CS 755

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 2 300 W, zdvihový objem cca 52 cm³, dĺžka lišty 45 cm, 260 ml olejová nádrž.

Zobraziť viac info

Stiga CS 755 je vhodná na domáce i lesnícke práce. Jej zásadným benefitom je priaznivá obstarávacia cena. Píla má dostatočný zdvihový objem, odolnú a pevnú konštrukciu a na zahodenie nie je ani jej menovitý výkon.

Cenový trhák
Riwall RPCS 5040

Riwall RPCS 5040

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 2 100 W, zdvihový objem cca 49 cm³, dĺžka lišty 40 cm.

Zobraziť viac info

Riwall RPCS 5040 je benzínová reťazová píla, ktorá je ideálna na nenáročné či občasné práce okolo domu a v záhrade. Nie je uspôsobená na rezanie veľkého množstva kubíkov dreva, na druhej strane je veľmi lacná a má nadpriemerne výkonný motor s objemom takmer 50 cm³ a dlhú, až 40 cm lištu. Riwall RPCS 5040 má primeranú hmotnosť, je vybavená bezpečnostnou brzdou a všetky komponenty, ktoré si vyžadujú pravidelnú údržbu, sa nachádzajú na dostupných miestach.

Náš TIP
Hecht 962

Hecht 962

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 3 000 W, zdvihový objem cca 60 cm³, dĺžka lišty 45/50 cm.

Zobraziť viac info

Benzínovú Reťazovú pílu Hecht 962 s nadštandardným výkonom môžete vlastniť za vskutku priaznivú cenu. Ide o poloprofesionálny model, ktorý si poradí aj s náročnými či častými prácami s veľkým množstvom dreva. Motor Hecht 962 má naozaj vysoký zdvihový objem aj menovitý výkon. Píla je vybavená dlhou lištou a všetkými potrebnými bezpečnostnými prvkami. K plusom patrí jej kvalitné prevedenie a vcelku dobrá ergonómia.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Aby benzínová reťazová píla zastala svoju úlohu, musí byť dostatočne výkonná, mať pevnú a kvalitnú konštrukciudobrú ergonómiu i vyváženie a disponovať bezpečnostnými aj praktickými funkciami, ktoré zjednodušujú jej ovládanie spolu s pravidelnou údržbou. Pri hodnotení konkrétnych benzínových píl boli pre nás prvoradé práve tie parametre, ktoré vplývajú na vymenované oblasti.

Výkon motora a skutočný výkon píly
Pomer medzi výkonom, kvalitou a obstarávacou cenou
Dĺžka lišty
Kvalita a odolnosť konštrukcie
Ergonómia a vyváženie
Kvalita reťaze
Bezpečnostné funkcie
Funkcie, ktoré zjednodušujú ovládanie a údržbu

Naše recenzie benzínových reťazových píl vznikli na základe dôkladného hodnotenia a porovnania jednotlivých technických parametrov, ktoré udávajú samotní výrobcovia. Dôležitými pre nás boli taktiež spotrebiteľské recenzie na populárnych portáloch ako Heureka, Mall, Hej či Alza a na weboch overených výrobcov a predajcov, medzi ktorých patrí napr. Stihl a Husqvarna. Do testu sme vyberali modely značiek, ako Hecht, Stihl, Riwall a Dolmar, pri ktorých nie je potrebné pochybovať, že spĺňajú základné bezpečnostné i funkčné požiadavky.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie benzínových reťazových píl

Naše recenzie benzínových reťazových píl vznikali na základe zodpovedného hodnotenia technických parametrov, už spomínaných spotrebiteľských recenzií a miery predajnosti na známych internetových portáloch. Pri recenzovaní a porovnávaní sme si pomohli aj inými nezávislými testami zo Slovenska i zahraničia. Pri konečnom hodnotení a obsadzovaní víťazných priečok v jednotlivých kategóriách sme neuprednostňovali žiadneho konkrétneho výrobcu či predajcu a tieto „tretie strany“ zároveň nemali na naše recenzie absolútne žiaden dosah.

Víťaz testu

Stiga CS 755

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 2 300 W, zdvihový objem cca 52 cm³, dĺžka lišty 45 cm, 260 ml olejová nádrž.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Škandinávsku kvalitu v podaní benzínovej reťazovej píly možno spozorovať na prvý pohľad. Kvalitne opracované a odolné plasty a masívna kovová asistenčná rukoväť. Motorová píla má taktiež výkonný dvojtaktný motor so zdvihovým objemom 52 cm3. Poteší dĺžka lišty a viacero praktických prvkov, ktoré pri práci majster ocení.

Benzínový dvojtaktný motor dodáva motorovej píle menovitý výkon až 2,3 kW. Obsah motora je 52 cm3. Píla je vhodná na domáce i lesnícke použitie aj vďaka až 45 cm dlhej lište. Súčasťou dodávky je aj napínací kľúč. Reťaz je vybavená automatickým mazaním (nastaviteľné olejové čerpadlo). Kapacita nádrže na primazávanie je 260 ml. Motor sa nezahrieva aj vďaka špeciálnemu krytu z horčíkovej ocele, ktorý ho účinne ochladzuje. Ľahko dostupný je taktiež textilný vzduchový filter. Maximálne otáčky motora dosahujú hodnotu až 12 500 ot./min. Štartovanie uľahčuje dekompresný ventil, ktorý uvoľní tlak vo valcoch. Pomáha primárne pri studenom štarte. Palivová nádrž má objem 470 ml, čo je dostatočný objem.

Motorová píla je vybavená praktickými prvkami, ktoré pri práci veľmi výrazne uľahčujú jej používanie. Reťaz píly je možné napínať za pomoci bočnej skrutky, ktorá je veľmi dobre prístupná. Neprekvapí možnosť aktivovania sytiča pri studenom štarte. Obe rukoväte sú kvalitne spracované a majú protišmykový povrch. Držanie je tak pohodlné a bezpečné. Z hľadiska bezpečnosti nechýba brzda reťaze, ktorá dosahuje rýchlosť až 23,1 m/s. Píla je vybavená antivibračným systémom. Motorová píla má hmotnosť okolo 6,6 kg. V balení nájdete aj kľúč na sviečku zapaľovania, skrutkovač a pilník na reťaz.

Výkonná a kvalitná benzínová motorová píla Stiga CS 755 uspokojí nároky aj náročnejších majstrov. Výrobca ju odporúča na domáce i lesnícke práce. Patrí do kategórie poloprofesionálneho náradia. Benzínový motor ponúka vysoký výkon vďaka dvojtaktnému motoru s menovitým výkonom 2,3 kW. Napriek tomu teší jeho relatívne tichý chod. Konštrukcia je vybavená systémom eliminácie vibrácií VCS. Lišta má dĺžku až 45 cm a disponuje automatickým primazávaním. Palivová nádrž má 470 ml a ukazovateľ hladiny.

Používatelia si chvália bezproblémové štartovanie za tepla i za studena. Pomáha tomu i dekompresný ventil. Veľmi kvalitný a bezpečný úchop zaručujú masívne rukoväte, zadná i predná. Dobre prístupný je tiež vzduchový filter. Pozitívne hodnotíme i kvalitné spracovanie a odolne pôsobiace materiály. Súčasťou balenia je napínací kľúč reťaze alebo kľúč na sviečku. Celková hmotnosť motorovej píly aj s reťazou je 8,1 kg. Stiga CS 755 patrí k najlepším benzínovým motorovým pílam v pomere ceny a výkonu.

Pozitíva

Výkon motorovej píly
Kvalitné materiály – odolnosť
Automatické primazávanie

Negatíva

Bez výhrad

Menovitý výkon motora = 2 300 W ● Výkon motora = 3,1 HP ● Zdvihový objem motora = 52 cm³ ● Dĺžka lišty = 45 cm ● Objem olejovej nádrže: 260 ml ● Automatické mazanie reťaze = áno ● Objem palivovej nádržky = 470 ml ● Hmotnosť = 6,6 kg

Cenový trhák

Riwall RPCS 5040

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 2 100 W, zdvihový objem cca 49 cm³, dĺžka lišty 40 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Riwall RPCS 5040 je výkonná hobby benzínová reťazová píla za naozaj veľmi nízku cenu, ktorá si však vyžiadala svoju daň. Začneme pozitívami, medzi ktoré nepochybne patrí výkon motora. Tento model je vybavený dvojtaktným motorom s výkonom 2 100 W a zdvihovým objemom 49,2 cm³. Nadpriemerná je taktiež lišta s rozstupom 0,325", ktorá má až 40 cm. Reťaz dosahuje rýchlosť 19 m/s, čo je taký „normálny“ priemer.

Z hľadiska výkonu Riwall RPCS 5040 dobieha aj podstatne drahšie, dokonca i niektoré profesionálne modely. Kde je teda háčik? Najmä v kvalite celkového prevedenia, použitých materiáloch a do istej miery i v spôsobe obsluhy.

Píla od Riwall má pomerne veľa plastových komponentov, a to napriek hmotnosti okolo 5,4 kg. Ako problém sa ukazuje taktiež tesnenie na olejovej nádržke, náročnejšie štartovanie, uvoľňovanie a rýchlejšie opotrebovanie reťaze. Áno, s pílou Riwall to momentálne nevyzerá najlepšie, no stále je tu niekoľko pozitívnych „ale“.

Ako bolo spomenuté na začiatku, tento kúsok dosahuje výkon porovnateľný s omnoho drahšími pílami. Obstarávacia cena je nielen primeraná, ale vyslovene nízka. Navyše, Riwall RPCS 5040 sa netvári ako píla na náročné práce. Ide o hobby model, s ktorým môžete napr. orezať konáre či napíliť drevo na grilovanie. Rozumiete správne, ak potrebujete náradie na prípravu palivového dreva na celú zimu, hľadajte inde.

Ak opomenieme už spomínané náročnejšie štartovanie, samotná práca s pílou je vcelku bezproblémová. Má dobrú ergonómiu aj vyváženie a nie je najťažšia. Ako plus vnímame dostupnosť všetkých prvkov, ktoré si vyžadujú pravidelnú údržbu, napr. sviečky či prachového filtra, a taktiež jednoduché napínanie reťaze.

Palivová nádržka má vcelku veľký objem, ktorý predstavuje 550 ml. Nádržka na olej má 260 ml. K pozitívnym parametrom patrí čerpadlo na automatického mazania reťaze a funkcia, pomocou ktorej môžete nastaviť spotrebúvané množstvo oleja. Z bezpečnostných prvkov stojí za spomenutie účinná brzda reťaze a taktiež antivibračný systém AVS, ktorý znižuje prenos vibrácií na rukoväť a vaše ruky. K milým detailom patrí ochranné puzdro na lištu, ktorá je súčasťou „balenia“.

Pozitíva

Nízka cena primeraná kvalite a výkonu
Nadštandardný výkon motora
Jednoduchá údržba

Negatíva

Menej kvalitné prevedenie
Náročnejšie štartovanie

Menovitý výkon motora = 2 100 W ● Zdvihový objem motora = 49,2 cm³ ● Dĺžka lišty = 40 cm ● Objem palivovej nádržky = 550 ml ● Objem olejovej nádržky = 260 ml ● Hmotnosť = 5,4 kg

Náš TIP

Hecht 962

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 3 000 W, zdvihový objem cca 60 cm³, dĺžka lišty 45/50 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hecht 962 je ďalším kúskom z kategórie naozaj výkonných poloprofesionálnych benzínových reťazových píl za veľmi atraktívnu obstarávaciu cenu. Má vysoký rezný výkon, prevedenie je vcelku kvalitné a nechýbajú ani praktické a bezpečnostné funkcie. V tomto modeli sa ukrýva 2-taktný motor s menovitým výkonom 3 000 W a naozaj nadpriemerným zdvihovým objemom, ktorý predstavuje až 62 cm³. To je viac ako v prípade modelu Stihl MS 261, nášho víťaza v kategórií „Pre náročných“.

Dĺžke lišty taktiež nemáme čo vytknúť. V závislosti od toho, či natrafíte na kúsok vyrobený pred alebo po roku 2017 bude mať lišta 45 alebo 50 cm. Na starších modeloch sa nachádzajú dlhšie lišty Oregon s hrúbkou 1,3 mm, 72 článkami a rozstupom 3/8". Na tých novších nájdete kratšie lišty s hrúbkou 1,5 mm a 64 článkami. Rozstup a značka ostávajú nezmenené.

Menším sklamaním je hmotnosťPíla váži až 6,3 kg, čo je v našom porovnávacom teste najviac. To je zároveň jediným negatívom píly Hecht 962. Celkové prevedenie a použité materiály hodnotíme kladne. Píla je vybavená kvalitným karburátorom WALBRO. Nechýba na nej ani dekompresný ventil, pevná zubová opierka a veľmi dôležitý bezpečnostný prvok, ktorým je reťazová brzda.

Z praktických vlastností stojí za spomenutie automatické olejové čerpadlo. Množstvo spotrebúvaného oleja môžete, samozrejme, regulovať manuálne. Píla Hecht 962 má šikovné odpruženie, o ktoré sa starajú gumené silentbloky. Posledným prvkom, ktorý nás zaujal už pri prvom pohľade, je pevná kovová rukoväť s protišmykovou povrchovou úpravou z gumy.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou a výkonom
Nadpriemerný zdvihový objem motora
Praktické funkcie a jednoduché ovládanie

Negatíva

Vyššia hmotnosť

Menovitý výkon motora = 3 000 W ● Zdvihový objem motora = 62 cm³ ● Dĺžka lišty = 45/50 cm ● Hmotnosť = 6,3 kg

Lacná kvalita

Stihl MS 170

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 1 200/1 600 W, zdvihový objem cca 30 cm³, dĺžka lišty 30 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Stihl MS 170 na nás urobila naozaj dobrý dojem. V prvom rade ide o zaručenú kvalitu od Stihl, v rade druhom je táto reťazová píla priam ideálna na občasné práce na záhrade, čo potvrdzujú aj spotrebiteľské skúsenosti. Tento model váži iba 4,1 kg. Je dobre vyvážený, manipuluje sa s ním naozaj jednoducho a šikovné je taktiež jeho ovládanie i údržba.

Stihl MS 170 je vybavená motorom s menovitým príkonom 1 200 W (max. 1 600 W) a zdvihovým objemom 31,1 cm³Lišta je dlhá 30 cm a reťaz má rozstup 3/8". Na prvý pohľad nejde o najvýkonnejšiu pílu. Táto „štilka“ je na tom „horšie“ dokonca i v porovnaní s naším cenovým trhákom, modelom Riwall RPCS 5040Nižší výkon dorovnáva kvalitné spracovanie a niekoľko praktických funkcií. Navyše, podobne ako v prípade ďalších hobby modelov v našom porovnaní, ide o pílu na občasné alebo nenáročné práce.

Prvou zo spomínaných praktických vlastností je technológia motora 2-MIX. V praxi ide o 2-taktný motor s vysokým rezným a točivým momentom, širokým rozsahom otáčok, nízkou produkciou emisií a podstatne nižšou spotrebou paliva. Výrobca hovorí až o 20 % úspore v porovnaní s inými pílami s podobným výkonom. Tento parameter potvrdzujeme my, no i samotní spotrebitelia v ich recenziách.

Zaujímavým detailom je tzv. kompenzátor, ktorý stojí za konštantným zmiešavaním paliva so vzduchom, a to aj pri väčšom znečistení vzduchového filtra. V praxi sa teda nemusíte trápiť s jeho neustálym čistením počas rezania. Stihl MS 170 je vybavená pílovou reťazou Oilomatic s nižším trením a špeciálnymi kanálikmi, ktoré prenášajú olej na jej kĺby aj styčné plochy rezných zubov. Reťaz je toho ostrá, kvalitná a odolná. Nechýba ani antivibračný systém, ktorý znižuje mieru vibrácií prenášaných na rukoväť a vaše ruky.

K mínusom musíme zaradiť trochu menej kvalitné prevedenie. Presnejšie, niektoré z častí píly sú plastové. Pri jej využívaní na menej až mierne náročné práce v záhrade, ako je rezanie tenších konárov či príprava menšieho množstva dreva na opekanie, si však tento detail ani nevšimnete. Naopak, plastové komponenty stoja za už spomínanou nízkou hmotnosťou a tým, že manipuláciu s pílou zvládnete, doslova, jednou rukou.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a výkonom
Nízka hmotnosť, dobrá ergonómia a vyváženie
Nízka spotreba paliva a produkcia emisií

Negatíva

Menej odolné prevedenie

Menovitý výkon motora = 1 200/1 600 W ● Zdvihový objem motora = 30,1 cm³ ● Dĺžka lišty = 30 cm ● Hmotnosť = 4,1 kg

Pre náročných

Stihl MS 500i

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 5 000 W, zdvihový objem 79,2 cm³, dĺžka lišty 50 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Reťazová píla určená pre profesionálnych pilčíkov a rezbárov, ktorí majú na svoje náradie najvyššie nároky. Benzínová reťazová píla má veľký objem motora s unikátnou technológiou, ktorá zaručuje obrovský výkon a vysokú akceleráciu reťaze. Reťaz dosiahne rýchlosť 100 km/h za 0,25 s.

Model motorovej píly Stihl MS 500i patrí k revolučnému radu výrobcu, ktorá využíva elektronické priame vstrekovanie paliva. Dávkovanie benzínu je riadené senzormi, ktoré zaručujú optimálnu spotrebu i výkon. Sofistikovaná technológia je využitá v motore so zdvihovým objemom až 79,2 cm2. Motorová píla vďaka unikátnej technológii Injection nie je vybavená karburátorom, ktorý sa tým pádom nezanáša. Integrovaný je tlakový senzor a senzor teploty motora, ktorý optimalizuje prevádzkové podmienky. Píla má takisto unikátny vzduchový filter s radiálnym tesnením.

Štartovanie motorovej píly uľahčuje ElastoStart technológia. Spolu s dekompresným ventilom pri štartovaní nevznikajú trhavé pohyby. ElastoStart počas kompresie uvoľňuje a zadržiava silu pre plynulý nábeh počas štartovania. Týmto spôsobom sa šetrí štartovací mechanizmus i motor. Celkový výkon motora je 5 kW. V priebehu 0,25 s dosiahne reťaz rýchlosť až 100 km/h. Zariadenie disponuje nádržou na palivo s objemom 780 ml.

Lišta s reťazou má čistý záber 50 cm. Aj vďaka tomuto parametru nie je problém píliť aj naozaj hrubú guľatinu. Komfort počas pílenia vylepšuje antivibračný systém a kvalitné ergonomické rukoväte. Úchop je veľmi praktický. V prednej časti sa nachádza aj bezpečnostná brzda. Zariadenie má bočné napínanie reťaze. Čo je veľmi praktické pre rýchle napínanie reťaze na lište aj v ťažšie dostupnom teréne. Súčasťou balenia je takisto kryt reťaze, návod k obsluhe a brašna s náradím pre pravidelnú údržbu.

V prípade, že vám neprekáža vysoká cena tejto enormne výkonnej motorovej píly, jej kúpou si rozhodne polepšíte. Stihl MS 500i patrí nepochybne k profesionálnej záhradnej technike. Píla je určená pre náročné podmienky a pravidelné využívanie. Na pílenie stromov v lesoch alebo v rezbárstve. Disponuje výkonom až 5 kW a so zdvihovým objemom motora 79,2 cm2 dodáva reťazi maximálnu silu a rýchlosť. Lišta s reťazou má až 50 cm. Pílenie je tak veľmi rýchle.

Motor využíva technológiu priameho vstrekovania, čo zvyšuje výkon. Dávkovanie paliva je riadené elektronicky. Motorová píla využíva ElastoStart, ktorý je zárukou plynulého štartovania a úspornosti. Píla má takisto senzor tlaku a teploty. V prípade preťaženia tak zariadenie vie, že vyžaduje oddych. Tento výkonný stroj nie je určený na občasné využívanie. Plastové kryty sú podľa niektorých zákazníkov menej pevné. Hmotnosť 6,2 kg nie je najmenej, no v pomere k výkonu ide o solídny parameter. Zákazníkom sa nepáči len vysoký výkon, ale aj jednoduchá údržba a dizajn.

Pozitíva

Profesionálna reťazová píla
Extrémne vysoký výkon
Elektricky riadené vstrekovanie (bez karburátora)

Negatíva

Vysoká cena

Menovitý výkon motora = 5 000 W ● Výkon motora = 3,1 HP ● Zdvihový objem motora = 79,2 cm³ ● Dĺžka lišty = 50 cm ● Objem palivovej nádržky = 780 ml ● Hmotnosť = 6,2 kg

Stihl MS 261

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 3 000 W, zdvihový objem cca 50 cm³, dĺžka lišty 37 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Stihl MS 261 sa dá klasifikovať buď ako trochu slabšia profesionálna, alebo nadpriemerne výkonná poloprofesionálna benzínová reťazová píla za veľmi dobrú cenu. Je vhodná na akékoľvek práce s drevom, teda orezávanie stromov či kríkov, prípravu palivového dreva, alebo pílenie trámov, dosák a iného materiálu na stavbu čohokoľvek.

V Stihl MS 261 je ukrytý motor a technológiou 4 kanálov a technológiou 2-Mix, o ktorej sme hovorili aj pri modeli Stihl MS 170. V skratke, ide o naozaj silný 2-taktný motor s podstatne nižšou produkciou emisií a spotrebou paliva. Jeho menovitý výkon predstavuje 3 000 W a jeho zdvihový objem až 50,2 cm³, čo je záruka reálneho vysokého rezného výkonu.

Plusom je veľmi jednoduché štartovanie motora. To zabezpečuje funkcia ElastoStart, ktorá eliminuje tzv. trhavé silové špičky pri štartovaní. Na píle nájdete aj klasický ventil dekompresie, ktorý vypúšťa časť stlačenej zmesi z valca, čím opäť zjednodušene štart, a zároveň chráni motor pred zbytočným preťažovaním.

Lišta je dlhá 37 cm, čo je nie je najviac. V tomto smere ju prekonal napr. i náš „Cenový trhák“ Riwall RPCS 5040. Takto to však vyzerá len „na papieri“. Vďaka vysokému zdvihovému objemu môžete v praxi s týmto kúsok prerezávať i naozaj hrubé polená či dokonca celé kmene. Jedným z benefitov toho modelu je systém mazania reťaze EmaticSTIHL, ktorý pozostáva z niekoľkých komponentov, a to z vodiacej lišty Ematic, pílovej reťaze Oilomatic s rozstupom 0,325" a olejového čerpadla, ktoré reguluje množstvo využívaného oleja. Jeho spotreba vďaka tomu klesá až o polovicu.

Ďalším zaujímavým komponentom je karburátor s kompenzátorom, ktorý zabezpečuje vysoký výkon motora aj pri zanesení vzduchového filtra, a funkciou predhrievania, ktorú oceníte pri práci v chladnom počasí. V tzv. zimnom režime je karburátor „obklopovaný“ predhriatym nasávaným vzduchom, čo predchádza tomu, aby zamrzol. Na píle Stihl MS 261 nechýba ani kvalitný antivibračný systém, ktorý znižuje mieru vibrácií na rukovätiach.

Pozitíva

Profesionálny výkon za veľmi dobrú cenu
Množstvo praktických funkcií
Nízka hmotnosť a dobré vyváženie

Negatíva

Vyššia, ale primeraná cena

Menovitý výkon motora = 3 000 W ● Zdvihový objem motora = 50,2 cm³ ● Dĺžka lišty = 37 cm ● Objem palivovej nádržky = 500 ml ● Hmotnosť = 4,9 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Do našich podrobných recenzií sa dostali benzínové reťazové píly, ktoré vynikajú vo výkone, kvalitnom prevedení či veľmi výhodnej cene. Pri našom prieskume trhu sme však natrafili aj na mnoho ďalších dobrých produktov, o ktorých by bola škoda pomlčať. Krátky prehľad ich kľúčových vlastností vám prinášame práve teraz.

Prvým zaujímavým produktom je Husqvarna 135Ide o pílu, ktorá je vhodná aj na náročnejšie práce. Je vybavená 16 00 W motorom. Lišta nie je najdlhšia, má 35 cm, zdvihový objem predstavuje 38 cm³. Husqvarna 450 váži len 4,7 kg. Nájdete na nej systém Smart Start® na jednoduché štartovanie a vzduchový filter. Jej ovládanie je jednoduché, prevedenie hodnotíme ako kvalitné a robustné a k nevyvrátiteľným benefitom patrí i menšia produkcia emisií.

Potrebujete pílu na občasné a nenáročné práce? V tom prípade vám odporúčame model Fieldmann FZP 4216-B za naozaj nízku obstarávaciu cenu. Táto píla má motor s 1 600 W výkonom a zdvihovým objemom 45 cm³ a lištu s nadpriemernou dĺžkou 45 cm. Vodiaca drážka má 1,3 mm a reťaz s rozstupom 0,375" tvorí 57 článkov. Fieldmann FZP 4216-B je vybavený bezpečnostnou brzdou a má celkom nízku hmotnosť. K najväčším mínusom patrí menej odolné a kvalitné prevedenie.

Hecht 45 je ďalšia reťazová píla s benzínovým motorom, ktorú môžete vlastniť za veľmi dobrú cenu, pričom podáva naozaj slušný výkon. Menovitý príkon motora dosahuje 2 100 W a na zahodenie nie je ani jeho zdvihový objem 45 cm³Lišta má 40 cm dĺžku a reťaz s 0,325“ rozstupom je hrubá 1,5 mm a má 66 článkov. Hecht 45 disponuje plnoautomatickým sýtičomantivibračným systémom, bezpečnostnou brzdou s priemerným časom zastavenia 0,1 s a je vyrobená z ocele, hliníkovej zliatiny a pevných plastov.

Vyššia, ale primeraná cena, vysoký výkon a kvalitné prevedenie, to je základná charakteristika motorovej píly Stihl MS 2712 600 W motor s technológiou 2-MIX a zdvihovým objemom 50,2 cm³ je uspôsobený na pravidelnú, aj naozaj náročnú prácu. Lišta má 37 cm, čo je slabší podpriemer, pri pílení by ste však tento detail nemali pocítiť. Plusom je nižšia spotreba paliva aj produkcia emisií. K negatívam zaraďujeme vyššiu hmotnosť, ktorá sa šplhá k 6 kg.

Ako posledný zo zaujímavých produktov sme pre vás vybrali cenovo dostupnú hobby reťazovú pílu AL-KO BKS 40/40. Jej motor má výkon 1 500 W a objem 40,1 cm³, čo je postačujúce na nenáročné práce v záhrade. Lišta je dlhá 40 cm a reťaz dosahuje rýchlosť 21 m/s. AL-KO BKS 40/40 je pomerne pevná, odolná a má dobrú ergonómiu. Je vybavená automatickým mazaním reťaze, bezpečnostnou reťazovou brzdou a má primeranú hmotnosť okolo 5 kg.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Názor na jednotlivé benzínové reťazové píly si môžete urobiť aj na základe ich popularity medzi spotrebiteľmi. Prvým merateľným faktorom sú recenzie či hodnotenia prostredníctvom známok, druhým miera ich predajnosti. Informácie o tom, ktoré z benzínových píl patria aktuálne k tým najpredávanejším na jednom z najobľúbenejších portálov Heureka.sk, nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Názov Hodnotenie Detail
Stihl MS 211 5* Zobraziť produkt
Stihl MS 231 5* Zobraziť produkt
Stihl MS 170 5* Zobraziť produkt
Stihl MS 180 5* Zobraziť produkt
Stihl MS 261 5* Zobraziť produkt

Benzínová reťazová píla nesmie chýbať vo výbave žiadneho domáceho majstra, majiteľa záhrady, krbu či domu s vykurovacím systémom na tuhé palivo, je užitočná pri rôznych stavbách a rekonštrukciách a jej schopnosti využijú taktiež tesári či umelci, ktorí tvoria z dreva. Prinášame vám podrobný návod na výber tej najlepšej reťazovej píly s benzínovým pohonom, ktorá bude nielen výkonná, ale predovšetkým ideálna pre vaše potreby.

Ako vybrať benzínovú reťazovú pílu

 • Typ pohonu reťazovej píly
 • Rozdelenie benzínových reťazových píl podľa výkonu a spôsobu použitia
 • Dĺžka lišty a rýchlosť rezu
 • Príkon a menovitý výkon motora
 • Bezpečnostné funkcie
 • Komfort pri práci a jednoduchosť používania
 • Materiály a prevedenie
 • Spôsob údržby
 • Dostupnosť servisu a náhradných dielov
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Čo je reťazová píla a akými typmi pohonu môže byť vybavená

Priamočiare, chvostové, stacionárne, okružné, pásové, no a na záver tu máme kráľovné všetkých píl, píly reťazové. Tento typ ručného záhradného náradia vyniká multifunkčnosťou a vysokým výkonom. Princíp fungovania reťazovej píly je špecifický najmä tým, že na rezanie nie sú využívané nože, ale pílová reťaz či tzv. retiazka, na ktorej sa nachádzajú hnacie a spojovacie články v kombinácii so zubovou drážkou.

Klasické reťazové píly sú určené predovšetkým na rezanie dreva. Na prácu s inými materiálmi slúžia rôzne špeciálne typy reťazových píl. Rovnako ako pri iných typoch píl, s výnimkou tých ručných, sú i tie s reťazou poháňané vlastným pohonom. Na základe tohto parametra sa delia na benzínové, ktorým bude venovaný náš návod aj recenzie, elektrické a akumulátorové. Typ pohonu sa nemusí javiť ako zásadný faktor pri výbere, v skutočnosti je však kľúčovým.

Benzínové reťazové píly

Benzínové reťazové píly sú výherkyňami v kategórií „výkon“. Ide o naozaj silné stroje, s ktorými môžete rezať takmer všetko a hlavne všade. Sú ideálne na prácu na miestach, kde sa nenachádza elektrická prípojka, teda napr. v lese. Navyše, pri práci vás neobmedzuje prívodný kábel, ktorý môže byť nebezpečný. K mínusom benzínových píl patrí vyššia hmotnosť, preto nemusia byť ideálne pre ženy, vyššia obstarávacia cena náročnejšia údržba.

Elektrické reťazové píly

Elektrické reťazové píly zvyknú byť lacnejšie, tichšie, ľahšie (nenachádza sa v nich nádržka na palivo), ale i menej výkonné. Práve preto ich mnohí spotrebitelia využívajú ako akýsi doplnok k tým benzínovým. Pre lepšiu predstavu, elektrická píla v praxi nikdy nedosiahne taký výkon ako benzínová píla s rovnakým príkonom/výkonom motora. Táto alternatíva je ideálna na menej náročné práce, napr. na rezanie polien s menším priemerom. Kmeň 60-ročného stromu však neprepíli.

Elektrická reťazová píla

Špecifickou vlastnosťou elektrických reťazových píl je prítomnosť elektrického kábla. V prvom rade musíte byť pri práci extrémne opatrní. Okrem toho musíte mať po ruke elektrickú prípojku. K výhodám modelov s elektromotorom patrí jednoduchšia údržba a nulová produkcia splodín zo spáleného benzínu a oleja.  

Akumulátorové reťazové píly

Akumulátorové reťazové píly sú z hľadiska praktickej stránky kompromisom medzi elektrickými a benzínovými modelmi. Nemusíte ich pripájať do elektriny, na druhej strane ste obmedzení výdržou akumulátora. Z hľadiska výkonu ide o „najslabšie“ riešenie. Akumulátor jednoducho nikdy nedosiahne výkon zrovnateľný s elektro alebo benzínovým spaľovacím motorom. Akumulátorové reťazové píly sú vhodné na vyslovene nenáročné práce. Určite pre vás nebudú postačujúce pri pílení palivového dreva. Na prerezanie vetiev či tenších dosiek vám poslúžia dobre.

Rozdelenie benzínových reťazových píl podľa výkonu a spôsobu použitia

Ak ste definitívne rozhodnutí, že reťazová píla s benzínovým motorom je tým pravým orechovým pre vás, je na čase, aby ste si jasne určili jej hlavné využitie. V závislosti od toho, či hľadáte náradie na občasné prerezanie tenších polienok, pravidelné rezanie kmeňov alebo niečo medzi tým, sa bude odvíjať smer vášho výberu. Upozorňujeme, že nasledujúce informácie sú iba orientačné. Nie je totiž absolútne vylúčené, že natrafíte napr. na hobby model za necelých 100 eur, ktorý bude disponovať motorom s nadpriemerným výkonom, objemom či rýchlosťou rezu.

Hobby alebo všestranné benzínové reťazové píly sú vhodné na rezanie palivového dreva a rôzne druhy údržby okolo domu i na záhrade, napr. orezávanie stromov a kríkov. Sú špecifické:

 • nižšou obstarávacou cenou (do 250 eur),
 • menej odolným prevedením (napr. nadmiera plastových komponentov),
 • nižším príkonom/výkonom motora (spravidla do 2 000 W),
 • menším zdvihovým objemom (do cca 40 cm³),
 • kratšou lištou (cca 30 – 40 cm),
 • menšou palivovou nádržkou, a teda i kratšou dobou prevádzky.

Poloprofesionálne alebo tzv. farmárske benzínové reťazové píly sú ideálnym riešením do väčších záhrad na stredne náročné práce. Tieto modely spoznáte na základe:

 • vyššej obstarávacej ceny (nad 300 eur),
 • kvalitnejšieho prevedenia,
 • vyššieho príkonu/výkonu motora (medzi 2 a 3 000 W),
 • doplnkových praktických funkcií, ako je odpruženie či systém jednoduchého štartovania,
 • dlhšej doby prevádzky.

Farmárska benzínová reťazová píla

Profesionálne alebo lesnícke benzínové reťazové píly sú určené na náročnú prácu v lese. Využiť ich využijete aj pri spracovaní palivového dreva či orezávaní stromov, ich výkon však môže byť zbytočne vysoký. K základným vlastnostiam profesionálnych reťazových píl patrí:

 • vysoká cena (nad 600 eur),
 • kvalitné a extrémne odolné prevedenie, s ktorým súvisí i vyššia hmotnosť,
 • vysoký príkon/výkon motora (nad 4 000 W),
 • dĺžka prevádzky nad 7 hod.

Poslednou kategóriou sú špeciálne benzínové reťazové píly, ktoré majú veľmi špecifické využitie. Patria sem napr.:

 • jednoručné motorové píly na prácu v ťažko dostupných priestoroch,
 • vyvetvovacie motorové píly na pílenie vo výškach či nad vodou (ich súčasťou je teleskopická tyč),
 • rozbrusovacie motorové píly na oceľ, kameň, betón a iné tvrdé materiály,
 • záchranárske motorové píly, ktoré sa „dostanú“ aj cez hrubé, tvrdé a odolné materiály, ako je oceľový plech, nepriestrelné sklo, strešná krytinu či izolácia.

Ako zistiť skutočný výkon benzínovej reťazovej píly

Skutočný výkon benzínovej reťazovej píly je alfou a omegou, preto mu budeme venovať najviac pozornosti. Mnohí z vás sa budú pri výbere orientovať predovšetkým podľa dĺžky lišty, prípadne menovitého výkonu motora. Omyl! Najdôležitejšou informáciou, ktorá hovorí o skutočnom výkone daného modelu, je zdvihový objem motora uvádzaný v centimetroch kubických, čo však neznamená, že ostatné spomínané parametre nie sú dôležité.

 • Na občasné orezávanie konárov či rezanie menšieho množstva dreva s menším priemerom vám postačí píla s objemom okolo 40 cm³.
 • Ak v zime kúrite iba drevom, teplo kozuba si užívate denne napr. z dôvodu romantiky alebo si drevo chystáte na zimnú sezónu na chalupe, v preklade, potrebujete veľa dreva, ktoré si i sami spracúvate, budete potrebovať pílu s objemom od 40 do 50 cm³.
 • V prípade, že potrebujete profesionálnu reťazovú pílu, hľadajte v kategórii motorov s objemom od 50 cm³ vyššie (skutočne výkonné modely môžu mať i viac ako 70 cm³).

Dĺžka lišty reťazovej píly

Dĺžka lišty a rýchlosť rezu

Dĺžka lišty, niekedy nazývaná tiež ako dĺžka meča, má priamy súvis s výkonom tej-ktorej motorovej píly, i keď iba z istej časti. Rozhoduje najmä o tom, aký hrubý materiál s ňou môžete prerezať. Pozor, dlhšia lišta nie je zárukou vyššieho výkonu, a to najmä v kombinácii s nízkym menovitým výkonom a zdvihovým objemom motora.

 • Lišty do 40 cm: Nájdete ich hlavne na hobby modeloch. Za priemer sa dá označiť dĺžka 37 cm, na najlacnejších reťazových pílach sa môžete stretnúť s iba 30 cm lištami.
 • 40 – 45 cm lišty: Sú príznačné pre poloprofesionálne alebo tzv. farmárske reťazové píly.
 • Lišty nad 45 cm: Stretnete sa s nimi najmä pri profesionálnych kúskoch.

Rýchlosť rezu alebo reťaze je udávaná v metroch za sekundu. Tento parameter súvisí s tým, akou rýchlosťou je, takpovediac, poháňaná retiazka. Akýmsi pomyselným priemerom pri benzínových reťazových pílach je rýchlosť okolo 20 m/sSlabšie hobby píly môžu disponovať rýchlosťou rezu medzi 15 – 17 m/s, naopak, tie za niekoľko tisíc aj podstatne vyššou.

Príkon a menovitý výkon motora

Ide len o orientačný, ale nie zanedbateľný údaj. Píla totiž pri reálnej práci nikdy nedosiahne výkon, ktorý nájdete v jej popise, na druhej strane sa z neho dá odčítať, o akú výkonnú pílu ide. Natrafiť môžete taktiež na údaj o príkone motora, ktorý sa zväčša takmer zhoduje s jeho výkonom, alebo na údaj o výstupnom výkone, čo je iba synonymum pre rovnaký parameter.

 • Hobby benzínové reťazové píly zvyknú mať výkon do 2 000 W (2 kW alebo cca 2,6 HP).
 • Poloprofesionálne píly spravidla disponujú výkonom od 2 000 do 3 000 W.
 • Menovitý výkon motora profesionálnych kúskov na tú najnáročnejšiu prácu by mal mať minimálne 4 000 W.

Bezpečnostné funkcie

Aby bola práca s benzínovou reťazovou pílou bezpečná, musíte s ňou manipulovať opatrne a rozvážne, čo je však iba polovica úspechu. K bezpečnosti prispieva taktiež niekoľko extrémne dôležitých prvkov, ktoré vám zároveň napovedia celkom veľa o kvalite daného produktu. Preto vám odporúčame, aby ste si ich prítomnosť pri výbere určite overili.

Benzínová reťazová píla – bezpečnostné funkcie

 • Najdôležitejším bezpečnostným prvkom je bezpečnostná brzda reťaze. Jej funkciou je okamžité vypnutie píly v prípade jej pádu či vyšmyknutia z dlaní. Neprehliadnite údaj o jej „promptnosti“. Za maximálny čas, za ktorý brzda zastaví reťaz, sa dá považovať 1 s.
 • Podobnú funkciu zastáva aj poistka zopnutia plynu, ktorá pílu v prípade potreby vypne.
 • Ďalšou súčasťou píly, ktorá má priamy vplyv na bezpečnosť, je spodná časť rukoväte pod pravou, resp. vašou dominantnou rukou. Tá by mala byť dostatočne široká. Iba tak totiž dokáže ochrániť vaše ruky pri nečakanom roztrhnutí reťaze.
 • Označenie – certifikát CE je zárukou, že daná motorová píla podlieha normám EU, čo znamená, že spĺňa základné bezpečnostné požiadavky.

Komfort pri práci a jednoduchosť používania

Benzínové reťazové píly nepatria k najľahšiemu náradiu. Navyše, pílenie dreva či iného materiálu môže trvať aj niekoľko hodín, preto je dôležité, aby sa vám s týmto náradím pracovalo čo najkomfortnejšie. Dôležitý je taktiež spôsob ovládania.

Miera a odpruženie vibrácií

Vibrácie prenášané na rukoväť pôsobia priamo na vaše ruky, a teda i celé telo. Preto vám odporúčame siahnuť po píle s odpružením či tzv. antivibračným systémom. Túto funkciu spĺňajú aj silentbloky, napr. tie z gumy. Údaj o vibráciách nájdete pod označením m/s2Miera vibrácií je odlišná na hlavnej/základnej (vyššia miera) a prednej rukoväti (nižšia miera). Pre lepšiu predstavu, vibrácie na hlavnej rukoväti na kvalitne odpružených hobby modeloch so zdvihovým objemom okolo 40 cm³ sa pohybuje medzi 2 až 3 m/s2. Pri poloprofesionálnych pílach s objemom od 50 cm³ vyššie dosahuje 3 až 5 m/s2.

Ventil dekompresie

Ventil dekompresie alebo dekompresný ventil slúži na uľahčenie štartovania. Nájdete ho priamo na valci motora, najmä na modeloch s väčším zdvihovým objemom, a to buď na bočnej, alebo vrchnej strane píly. Spravidla ide o modrý alebo čierny gombík. Po jeho stlačení dôjde k vypusteniu prebytočného tlaku, čo vám ušetrí námahu, predovšetkým pri tzv. studenom štartovaní píly.

Hlučnosť

Informácia o hlučnosti je udávaná v 2 formách: akustický tlak dB(A) a výkon dB(Lwa). Pre vás je dôležitejší prvý z týchto údajov. Bohužiaľ, benzínové reťazové píly nie sú najtichšie. V priemere dosahujú 100 – 110 dB(A). Táto hladina hluku sa dá zároveň označiť za prijateľné maximum pri všetkých hobby modeloch.

Benzínová reťazová píla – výkon

Nádržka na benzín a olej

V prvom rade sa zamerajte na ich objem. Príliš časté dolievanie paliva a oleja na mazanie reťaze je nielen nepohodlné a otravné, ale taktiež neekonomické. Druhým dôležitým parametrom je dostupnosť a veľkosť otvorov. Všimnite si, či je možné do nádržiek na palivo olej naliať pohodlne a s čo najmenšími stratami.

Rukoväť

Na každej reťazovej píle sa nachádzajú 2 rukoväte, hlavná alebo základná pre dominantnú ruku a predná pre akési pridržanie píly. Zamerajte sa na ich umiestnenie. Je dôležité, aby vám „sadli do rúk“. Zanedbateľnou nie je ani povrchová úprava, ktorá by mala byť nepochybne protišmyková. Na niektorých, najme drahších modeloch sa môžete stretnúť s rôznymi „vylepšovákmi“, napr. vyhrievanou rukoväťou, ktorú oceníte v chladnejšej časti roka.

Materiály a prevedenie

V prvom rade si všimnite celkové rozmery a hmotnosť reťazovej píly. Hobby modely vážia 2 až 8 kg, tie profi môžu byť podstatne ťažšie. Vyberte si taký kúsok, ktorý ste schopní pohodlne udržať v rukách. Na hmotnosť píly vplýva jej výkon a typ použitých materiálov, tento parameter je preto do istej miery nemenný. Nepísaným pravidlom je, že ľahšie reťazové píly s dobrou ergonómiou sú jednoduchšie na obsluhu, preto sú ideálnou alternatívou pre začiatočníkov.

Materiály patria k taktiež k veľmi podstatným parametrom. Príliš veľa plastu naznačuje nie najvyššiu kvalitu daného modelu. Plast nie je vyslovene „zlý“. V prvom rade znižuje celkovú hmotnosť tohto náradia, v rade druhom je nenáročný na údržbu. Mal by sa však nachádzať len na menej namáhaných častiach píly, ktorými sú napr. rôzne kryty.

Konštrukcia píly by mala byť kovová. Najčastejšie sa stretnete s horčíkom, ktorý je dobrou voľbou. Neprehliadnite ani špičku lištyReťaz by mala byť vedená po ozubení, nie priamo po plechovej časti lišty.

Spôsob údržby

Už po krátkom používaní reťazovej píly pochopíte, že ide o náradie, ktoré si vyžaduje vcelku dosť pozornosti z hľadiska údržby. Aby ste si ju zjednodušili čo najviac, odporúčame vám, aby ste si vopred overili, či je možná svojpomocná výmena reťaze, a ak áno, tak akým spôsobom. Výmena by mala byť rýchla a jednoduchá, ideálne bez nutnosti použitia množstva nástrojov.

Údržba benzínovej reťazovej píly

Podobné je to aj so zapaľovacou sviečkou motora. Aj tú by ste mali zvládnuť vymontovať vlastnoručne. Posledným dôležitým komponentom, ktorý vyžaduje pravidelnú starostlivosť, je prachový alebo vzduchový filter motora. Overte si jeho kvalitu, no taktiež to, či je k nemu dostatočne jednoduchý prístup.

Dostupnosť servisu a náhradných dielov

Dostupnosť servisu, pozáručný servis a záruka sú ďalšími dôležitými faktormi. Je určite dobré, ak výrobca ponúka bezplatnú opravu píly v priebehu istej doby po jej zakúpení. Ak by ste i siahli po kúsku bez takéhoto „bonusu“, určite si overte dostupnosť autorizovaných servisov. Nestačí, že existujú. Mali by sa nachádzať na takom mieste, na ktoré môžete pílu reálne odniesť. Upozorňujeme, že i ten najkvalitnejší model potrebuje aspoň čas od času kompletnú generálku.

Náhradné diely, no najmä ich dostupnosť na našom trhu, to je ďalšia vec, na ktorú je potrebné myslieť ešte pred nákupom píly. Venujte tejto oblasti zopár minút času. Prezrite si ponuku e-shopov samotného výrobcu, ale i predajcov či autorizovaných servisov.

Ani lacné benzínové reťazové píly nemusia byť zlou voľbou

Ceny benzínových reťazových píl sa odvíjajú od ich výkonu, dĺžky lišty, pomeru medzi týmito dvoma parametrami a ich celkovej kvality. Samozrejme, dôležitú úlohu zohráva aj popularita konkrétnej značky. Ďalším veľmi dôležitým faktorom je kategória, do ktorej patrí daná píla, teda či ide o hobby, poloprofesionálny alebo profesionálny model.

K najlacnejším reťazovým pílam s benzínovým pohonom patria hobby modely, ktoré môžete vlastniť už od 70 eur. Tie drahšie stoja do 200 eur. Pri kúpe poloprofesionálneho modelu sa pripravte na obstarávaciu cenu medzi 200 až 1 000 euramiCena najvýkonnejších profesionálnych benzínových píl sa začína na 800 a končí na viac ako 4 000 eurách.

Tieto cenové rozmedzia sú len orientačné, zároveň vám vedia napovedať dosť veľa o skutočnej kvalite daného produktu. Pri našom prieskume trhu sme totiž natrafili na mnohé, tzv. bezmenné kúsky, ktoré výkonom prekonávali profesionálne reťazové píly od renomovaných výrobcov. Kde je háčik? Väčšinou v kvalite použitých materiálov a odolnosti jednotlivých funkčných komponentov či samotnej konštrukcie.

Stihl, Husqvarna, Stiga, Dolmar a Hecht ponúkajú kvalitu

Benzínové motorové píly nájdete v ponuke mnohých výrobcov. My sme si pre vás pripravili malý prehľad tých populárnych a overených, ktorých produkty sú dostupné bežne aj na pultoch slovenských predajní. 

S čistým svedomím vám môžeme odporučiť asi najpopulárnejšie „štilky“, teda benzínové reťazové píly Stihl. Tento výrobca ponúka niekoľko samostatných výkonnostných tried za rôznu, spravidla vyššiu cenu. „Štilky“ disponujú rôznymi pokrokovými technológiami, napr. M-Tronic, 2-MIX či reťazovou brzdou QuickStop Super, sú vyrobené z kvalitných materiálov, majú dlhú životnosť a vysoký výkon.

Za bezpečnú kúpu môžeme nepochybne označiť aj reťazové píly Husqvarna. Aj v tomto prípade máte na výber modely na občasné používanie za cca 200 až 400 eur, píly poloprofesionálne za cenu okolo 500 eur alebo profi kúsky za 1 000 a viac eur. O ich kvalite a výkone asi nie je potrebné pochybovať.

Benzínové reťazové píly Stiga sú lacnejšou alternatívou. Ich cena sa pohybuje medzi 100 až 400 eurami. V ponuke tohto výrobcu nájdete „slabšie“ hobby, ale i naozaj výkonné farmárske píly. Podobné sú benzínové reťazové píly Dolmar. Ide o výrobcu, ktorý ponúka kvalitné, výkonné a cenovo dostupné modely ideálne na nenáročné až stredne náročné práce, ale i prípravu palivového dreva. Medzi spotrebiteľsky prívetivé patria aj benzínové reťazové píly Hecht. Ide o známu a kvalitnú značku, ktorú vám môžeme len a len odporučiť. Z hľadiska ceny ide o akúsi zlatú strednú cestu.

S témou renomovaných výrobcov a predajcov  súvisí i „pôvod“ danej píly. Opatrní by ste mali byť najmä v prípade ázijských produktov. V lepšom prípade vám bude počas plynutia záruky vymenený kus za kus, dostupnosť náhradných dielov je však v našich končinách takmer nulová. Problémom je taktiež ich kvalita a životnosť. Istotou sú výrobky z Európy, prípadne Ameriky, samozrejme, od niektorého z renomovaných výrobcov. 

Otázky a odpovede – FAQ

Preštudovali ste si naše recenzie aj návod, no ešte stále nemáte úplne jasno v tom, aký typ benzínovej píly je ideálny práve pre vaše potreby? V tom prípade neváhajte a vaše otázky nám zanechajte v diskusii pod článkom. Na všetky z nich sa vám pokúsime odpovedať v čo najkratšom čase.

Bohužiaľ, natrafiť na „šikovných“ predajcov, ktorí ponúkajú „značkovú“ reťazovú pílu za „extra výhodnú cenu“, nie je ničím nezvyčajným. Ak nechcete naletieť na takýto podfuk, zamerajte sa na niekoľko detailov, v prvom rade na dizajnRenomovaní výrobcovia využívajú rôzne ochranné prvky, logá či iné drobnosti, na základe ktorých originál spoznáte už z diaľky. Ďalším tipom je návod na používanie. Všimnite si najmä kvalitu jeho prekladu do slovenčiny, prípadne češtiny. Rôzne skomoleniny a školácke chyby nie sú dobrým znamením.

To, aké ochranné prvky použijete, je len na vás. Z nášho pohľadu by ste si mali zaobstarať dostatočne pevnú obuv, ktorá vás ochráni pred prípadným úrazom pri páde píly. Rovnako dôležité sú pracovné, ideálne certifikované ochranné rukavice a okuliare, ktoré môžete nahradiť prilbou s ochranou tváre. Pri práci s reťazovou pílou je vhodné oblečenie, ktoré zakrýva celé telo. Na škodu nie sú ani slúchadlá či špeciálne štuple do uší.

Okrem vyššie vymenovaných ochranných prvkov vám odporúčame, aby ste si zaobstarali brúsky alebo tzv. pilníky na reťazové píly, ktoré slúžia na nabrúsenie reťaze. Ak ich nebudete mať po ruke, nedeje sa nič strašné. Retiazku odnesiete do servisu. Vlastnoručné brúsenie je však menej náročné z časového aj finančného hľadiska. K praktickému príslušenstvu patrí prenosný vak, držiak a puzdro na lištu, k tomu nevyhnutnému prevádzkové kvapaliny. Samozrejme, jedného dňa budete musieť pristúpiť aj k nákupu novej reťaze.

Dolmar PS-420 SC

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 2 200 W, zdvihový objem cca 42 cm³, dĺžka lišty 38 cm, prierez do 325 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Dolmar PS-420 SC patrí medzi tzv. farmárske, teda poloprofesionálne benzínové reťazové píly. Je vhodná na jednoduchšie, ale i náročnejšie rezacie práce, preto ju môžeme odporučiť i tým, ktorí kúria drevom a toto palivo si pripravujú vlastnoručne. Píla od Dolmar je vybavená 2 200 W motorom so zdvihovým objemom 42,4 cm³.

Lišta síce nie je najdlhšia, ale ani najkratšia. Má 38 cm, čo je príznačné skôr pre hobby modely, no v praxi s ňou drevo prerežete do hrúbky okolo 40 cm, konkrétne, pri 45° uhle zvládne prerezať obrobky s priemerom do 325 cm. Lišta je zároveň takmer rovnako dlhá ako v prípade drahšej píly Stihl MS 261. Reťaz má rozstup 0,325" a hrúbku 1,3 mm. Výkon reťazovej píly Dolmar je naozaj vysoký a navyše, v pomere k obstarávacej cene ho hodnotíme ako velikánske pozitívum.

Ďalším benefitom tohto modelu je jeho nízka hmotnosť, má iba 4,9 kg, a šikovné konštrukčné riešenie. Píla je veľmi dobre vyvážená a v rukách „sedí“ výborne. Materiály sú odolné, kvalitné, pevné a majú dlhú životnosť. Blok motora je vyrobený z horčíkovej liatiny, čo je záruka kvality, na píle navyše nenájdete takmer žiadne plastové prvky.

Bezpečnostné a praktické funkcie benzínovej reťazovej píly od Dolmar hodnotíme na jednotku. Vďaka pružinovému systému EasyStart na optimalizované riadenie motora, ktorý spĺňa funkciu ventilu dekompresie, ho naštartujete veľmi jednoducho. Píla je navyše vybavená aj funkciou Memory Power Ignition (MPI) pre jednoduchý opätovný štart.

Zaujímavý je taktiež systém Touch and Stop. V praxi ide o ovládanie pomocou 1 páčky, ktorou môžete spustiť tzv. studený štart, samotné rezanie alebo pílu zastaviť. Na píle ďalej nájdete 3-dielnu odstredivú spojku, ktorá zefektívňuje prenos sily na reťaz, olejové čerpadlo, ktoré je možné nastaviť tak, aby, takpovediac, nemazalo reťaz pri voľnobehu, a systém oceľových pružín na tlmenie vibrácií. Z hľadiska bezpečnosti oceňujeme reťazovú brzdu SafetyMatic, ktorá reaguje naozaj pohotovo. V súvislosti s reťazou nás potešil aj systém na jej beznástrojové napnutie a reťazové koleso umiestnené z vonkajšej strany, čo podstatne zjednodušuje samotnú montáž.

Pozitíva

Pomer medzi cenou výkonom a kvalitou
Nízka hmotnosť a dobré vyváženie
Kvalitná a odolná konštrukcia

Negatíva

Trochu kratšia lišta

Menovitý výkon motora = 2 200 W ● Zdvihový objem motora = 42,4 cm³ ● Dĺžka lišty = 38 cm ● Objem palivovej nádržky = 480 ml ● Objem olejovej nádržky = 280 ml ● Hmotnosť = 4,9 kg

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Stihl MS 170 1130 200 3069

od 199,00 €
Ľahká motorová píla s nízkymi vibráciami vďaka kvalitnému antivibračnému systému. Veľmi vhodná pre prípravu palivového dreva, na stavebné práce...

HECHT 45

od 111,50 €
Motorová píla HECHT 45 sa vďaka skvelému pomeru ceny a výkonu stala jednou z najpredávanejších píl vo svojej kategórii. Na pohon je použitý...

Stihl MS 211 1139 200 0009

od 299,00 €
Reťazová benzínová píla STIHL MS 211 Olej do benzínu na 5L mix ZDARMA   Kompaktná motorová píla z nízkymi vibráciami. Bohatá výbava ako napr....

Stihl MS 271 1141 200 0007

od €
Reťazová benzínová píla STIHL MS 271 Robustná univerzálna motorová píla s o 20% nižšou spotrebou a výraznou redukciou emisií výfukových plynov....

Stihl MS 261 1141 200 0000

od €
Reťazová benzínová píla STIHL MS 261 Veľmi ľahká, kompaktná a výkonná profesionálna motorová píla. Rýchla, s vysokou priechodnosťou do dreva, s...

Stihl MS 362 1140 200 0003

od €
Reťazová benzínová píla STIHL MS 362 Mimoriadne spoľahlivá, silná motorová píla s inovačnou, palivo šetriacou koncepciou motora s malým podielom...

DOLMAR PS-420 SC

od 369,90 €
Systém beznástrojového napínania reťaze. S katalyzátorom EasyStart - Mimoriadne ľahký štart vďaka pružinovému systému na prekonanie kompresného...

Husqvarna 445

od 445,00 €
Specifikace motoru * Zdvihový objem válce: 45,7 cm3 * Výstupní výkon: 2,1 kW * Rychlost při volnoběhu: 2700 ot./min. * Maximální otáčky...

Stihl MS 231

od €
Reťazová benzínová píla STIHL MS 231 Kompaktná motorová píla s podstatne redukovanými emisiami výfukových plynov oproti predošlému modelu. O 20%...

Worcraft GCS26-10

od 73,14 €
Benzínová píla Worcraft GCS26-10 je určená k rezaniu a píleniu dreva pri rôznych príležitostiach. Či už potrebujete spíliť strom alebo staviate...

Stihl MS 251

od €
Reťazová benzínová píla STIHL MS 251 Výkonná a kompaktná motorová píla s až o 20% nižšou spotrebou paliva a až o 70% nižšími emisiami spalin...

Stihl MS 461

od €
Reťazová benzínová píla STIHL MS 461 Moderná, nízkovibračná píla s vysokým výkonom a s motorom 2-MIX, nezaťažujúcim životné prostredie, na práce...

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Adam 06.Jul.2021

Mám pílu DOLMAR PS-420 SC a som s ňou spokojný, pretože je ľahká, v rukách sa dobre drží, pohodlne sa s ňou manipuluje a je pomerne výkonná. Hodí sa skôr na menšie práce, čo mi úplne vyhovuje a zbytočne by som si priplácal za ešte viac výkonnú pílu. Píla výborne reže aj veľké kusy, je šikovná a netreba na ňu tlačiť. Plus dávam za ľahké štartovanie v teple aj chlade, za malú spotrebu benzínu či za overenú nemeckú kvalitu. Za mňa super.

Odpovedať

Vladis 06.Jul.2021

Výkonná, robustná a cenovo výhodná je píla Riwall RPCS 5040. Hodí sa na všetky bežné práce okolo domu alebo na záhrade. Cena zodpovedá kvalite a píli veľmi dobre. Treba rátať s tým, že píla je pomerne ťažká, preto sa s ňou namakáte a hlučnosť je tiež troška vyššia. Pre hobby účely, respektíve na občasné pílenie, je to skvelá pomôcka a netreba zbytočne platiť za výkonnejšie píly. Zmontovanie píly aj prvé naštartovanie prebehlo bez problémov. Zatiaľ šľape ako hodinky a dúfam, že to tak aj dlho zostane.

Odpovedať

Edo 06.Jul.2021

Mám už druhú pílu od značky Stihl a som s ňou spokojný. Tá prvá mi slúžila viac než 10 rokov a momentálne mám model MS 170 1130 200 3069, tak dúfam, že tiež vydrží podobne dlho. Je to kvalitná píla za dobrú cenu, ktorú používam hlavne na pílenie palivového dreva a na práce okolo domu, no podľa výkonu zvládne toho oveľa viac. Píla je ľahká a skladná, no zároveň silná. Má nízku spotrebu a malé vibrácie, preto je práca s ňou maximálne pohodlná. Pre bežné domáce použitie je to spoľahlivá píla, ktorú odporúčam.

Odpovedať

Marek 13.Sep.2021

Vlastním reťazovú benzínovú pílu Stihl MS 261, ktorá bola k ponúkaným funkciám a výkonu za veľmi dobrú cenu. Píla je kvalitne spracovaná, má super výkon a hmotnosť je tak akurát, aby sa mi s ňou pohodlne manipulovalo. Výkon je dostatočný aj pre pevnejšiu guľatinu, preto je táto píla perfektným pomocníkom, či už na záhradu alebo do lesa. Plus dávam za vysokú rýchlosť rezu aj naozaj nízku váhu, ktorá vás nebude ťažiť ani pri celodennej práci. Zrejme ide o najľahšiu profesionálnu pílu, ktorá bude mať výbornú životnosť. Nemecká kvalita sa nezaprie a motor má krásny zvuk. Pílu odporúčam na ťažbu aj na vyvetvovanie. Žiadne chyby alebo nedostatky som na nej nenašiel.

Odpovedať

Zdeno 30.Sep.2021

Ideálna píla na domáce použitie je Husqvarna 120. Pracuje aj štartuje veľmi dobre a pomer ceny a kvality je veľmi dobrý. Husqvarnu som si zvolil kvôli spoľahlivosti značky a nesklamala ma, s pílou sa mi pracuje pohodlne, pretože nie je príliš ťažká.

Odpovedať

Jano C. 10.Oct.2021

Ako sa hovorí - za málo peňazí veľa muziky - ponúka píla Worcraft GCS26-10. Oproti píle, ktorú som mal predtým (Hecht 929R), táto píla má bezproblémové štartovanie. Zatiaľ som s ňou napílil zopár stromov a išla v pohode, na nič negatívne som neprišiel.

Odpovedať

Miro 13.Oct.2021

Pílu DOLMAR PS 420 SC som si kúpil vďaka recenziám majiteľov a aj tomuto testu. Mám ju krátko, čiže na hodnotenie ešte nemyslím, len nechápem, kde autor tohto článku zobral, že "na píle nie sú takmer žiadne plastové časti". Asi myslel časti dôležité pre fungovanie píly, ktoré nie sú pod plastovými krytmi vidieť. Veď len viečka nádržiek sú plastové asi na všetkých pílach.

Odpovedať

Redakcia Testmagazin.sk 14.Oct.2021

Dobrý deň,
vetu ste pochopili správne. Vetou "Blok motora je vyrobený z horčíkovej liatiny, čo je záruka kvality, na píle navyše nenájdete takmer žiadne plastové prvky." autor recenzie myslel, že časti dôležité pre fungovanie píly nie sú plastové, čo svedčí o kvalite a dlhej životnosti nástroja s ohľadom na cenu.

Fero 17.Oct.2021

Pre domáceho kutila je úplne super píla Fieldmann FZP 5216-B, zatiaľ som ju neotestoval pri celodennej záťaži, ale čo to som s ňou už porezal. Výkon je silný a pomer ceny a kvality super. Cez zimu s ňou budem rezať drevo na kúrenie.

Odpovedať

Palo 27.Oct.2021

Pílu AL-KO BKS 4040 som si vybral kvôli cenovej dostupnosti. Je dobrá, relatívne tichá a výkonná a pre moje potreby postačujúca. Páči sa mi, že nebola vyrobená v Číne, a tak verím, že vydrží dlhšie než moja predchádzajúca. Zatiaľ som ju použil párkrát a nenašiel som na nej žiadne negatíva.

Odpovedať

Peter 21.Nov.2021

Skvele píli Stihl MS 231, padne dobre do ruky a na domáce rezanie má postačujúci výkon. Cena a kvalita sú vyrovnané. Na žiadne negatíva som zatiaľ neprišiel, preto môžem túto reťazovú pílu odporučiť aj iným.

Odpovedať

Miňo 12.Dec.2021

DEMON CS-65T mi poskytuje veľa muziky za málo peňazí. Cena aj kvalita výrobku sú na slušnej úrovni, samozrejme, tento prístroj sa neradí medzi profi zariadenia, ale zvláda toho naozaj dosť. Myslím, že za tie peniaze nezoženiete nič lepšie. Páči sa mi aj dizajn píly, bez problémov som s ňou porezal 5 cm drevá. Motor je silný a štartovanie ľahké.

Odpovedať

Roman C. 16.Dec.2021

DEMON M83134 CS-58T som si vybral kvôli dobrému pomeru ceny a výkonu. Manipulácia s prístrojom je v pohode a obsluha je ľahká. Je to ideálny stroj na občasné používanie. Píla reže dobre a presne, no treba očakávať vyššiu spotrebu benzínu. Zatiaľ som popílil zopár stromov a všetko bolo ok.

Odpovedať

Zoli 14.Feb.2022

Cena za Riwall RPCS 5040 je primeraná vzhľadom ku kvalite a výkonu prístroja. Výkon motora je nadštandardný, no pritom údržba prístroja je jednoduchá. Treba však priznať, že štartovanie je náročnejšie a prevedenie je menej kvalitné, no svoj účel plní.

Odpovedať

Walter 26.Feb.2022

Za tú cenu je super Worcraft GCS26-10 a štartovanie je zatiaľ bezproblémové. Píla je malá, ľahká, šikovná akurát do ruky. Vadí mi len menší objem nádržky na palivo, ale inak som spokojný.

Odpovedať

Filip Kereškéni 01.Mar.2023

Husqvarna 445. Nie je o čom. Tieto vaše hobby pilky, tak to si s nimi môžete akurát tak poškriabkat zadok. Tá moja 445 zvládla za 2 dni 50 m3 guľatiny. Zvládne to aj vaša poskrabzadka?

Odpovedať