Výrobníky ľadu

Najlepšie výrobníky ľadu 2024 + recenzie

Tento druh zariadenia stále nepatrí k tradičnej výbave našich domácností. S výnimkou tých, ktoré vlastnia napríklad americkú chladničku, ktorých je výrobník ľadu často súčasťou. Formičky a vrecká na ľad, ktoré počas horúcich dní dávame do mrazničky, sú už bežnejšou voľbou, no vedzte, mať výrobník ľadu v domácnosti má viacero výhod. My sme sa pozreli na to, čo slovenský trh ponúka spotrebiteľom. Prieskum trhu nám ukázal, že v danom segmente je ponuka dostatočná a spracovali sme porovnávací test. Víťazne z neho vyšiel výrobník ľadu Guzzanti GZ 122, ktorý dokáže za 24 hodín vyrobiť až 12 kg ľadových kužeľov. Či si chcete vychutnať osviežujúcu limonádu, vyrobiť ľadovú drť alebo vychutnávať chladné nápoje a drinky, výrobník ľadu u vás doma určite privítate. Ak chcete vedieť, ako si vybrať, máme pre vás okrem porovnania aj praktický návod.

Publikované: 25.03.2022
Aktualizované: 22.04.2024

Aký výrobník ľadu kúpiť?

Nejde o nevyhnutný druh spotrebiča, ktorý musí mať doma každý. Pred výberom je preto dôležité zvážiť, aké sú vaše požiadavky na takýto typ zariadenia – zvážte účel a frekvenciu jeho používania. Potom je na čase zvážiť všetky podstatné parametre od veľkosti zariadenia, množstva vyrobeného ľadu až po ďalšie funkcie a vlastnosti. Veľmi často sa spotrebiteľ bude rozhodovať aj podľa ceny. Ak však nechcete všetko toto brať do úvahy, možno vám pomôže náš porovnávací test a úvodný výber TOP produktov. V tejto sekcii nájdete produkty, ktoré v našom teste získali príslušný štítok. Spracovali sme k nim aj krátke charakteristiky. Kompletné recenzie výrobníkov ľadu nájdete nižšie.

Názov Hodnotenie Detail
Guzzanti GZ 121 5* Zobraziť produkt
Guzzanti GZ 122 5* Zobraziť produkt
Sencor SIM3500SS 5* Zobraziť produkt
Icefestival Cube 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Guzzanti GZ 122

Guzzanti GZ 122

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita na ľadové kocky je 700 g, nádoba na vodu má 2,2 l, za 24 hod. vyrobí 12 kg ľadu

Zobraziť viac info

Kuchynský výrobník ľadu je určený pre domácnosti, no nestratí sa ani v baroch. Výrobná kapacita je 12 kg/24 hod. Nástup chladenia je veľmi rýchly. Vodu je potrebné dopĺňať manuálne, integrovaná nádrž má 2,2 litra. Zásobník na ľad má kapacitu 700 g. Pri nedostatku vody alebo plnom zásobníku vás varuje LED dióda. Prístroj je veľmi elegantný a v pomere ceny a výkonu je veľmi dobrou voľbou. Guzzanti vyrába ľadové kužele a vyberať si môžete z dvoch veľkostíHlučnosť kompresora je trochu vyššia.

Cenový trhák
Sencor SIM 3000BK

Sencor SIM 3000BK

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita nádoby na vodu má 1,9 l, za 24 hod. vyrobí 12 kg ľadových kužeľov

Zobraziť viac info

Japonská značka Sencor nemá v tomto segmente také bohaté zastúpenie, no týmto modelom dokáže rozhodne konkurovať aj európskym producentom. Výrobník ľadu odporúčame spotrebiteľom do domácnosti. Prístroj sa odvďačí elegantným dizajnom, dostatočným výkonom a dokonca ponúka aj možnosť nastavenia veľkosti ľadu. Zariadenia vyrába ľadové kužele s dutým vnútrom.

Náš TIP
Guzzanti GZ 121

Guzzanti GZ 121

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita na ľadové kocky je 300 g, nádoba na vodu má 1,1 l, za 24 hod. vyrobí 10 kg ľadu

Zobraziť viac info

Malý a kompaktný model je schopný za 24 hodín vyrobiť až 10 kg tradičných ľadových kociek. Okrem kompaktných rozmerov je Guzzanti veľmi úsporný. Integrovaná nádrž na vodu má 1,1 litra a zásobník na hotový ľad len 300 g. Veľkosť ľadových kociek nemožno nastavovať. Hmotnosť výrobníka ľadu je len 7,9 kg a je ľahko prenosný. Konštrukcia je z nerezovej ocele, čo zariadeniu dodáva robustný efekt a pôsobí veľmi hodnotne.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

V našich porovnávacích testoch vždy dbáme na to, aby sme zohľadnili potreby a požiadavky spotrebiteľov. Preto pri výbere hodnotených parametrov nehľadíme len na výsledky odborných testov, ale tiež na nároky spotrebiteľov. Aj v prípade výberu výrobníka ľadu sme si pripravili pred prieskumom trhu metodiku testovania, aby sme vybrali čo najlepšie. Vychádzame z dostupných technických parametrov, názorov a skúseností zákazníkov a tiež kontrolujeme výsledky zahraničných spotrebiteľských organizácií.

Pred kúpou výrobníka ľadu zvažujú spotrebitelia viacero atribútov. Jedným z nich je samotný chladiaci výkon. V zásade ide o parameter úzko prepojený s rýchlosťou produkcie ľadu. Zákazníci chcú dostatočne výkonné zariadenie, ktoré dokáže v čo najkratšom čase vyrobiť čo najviac ľadu. Ďalej sme brali do úvahy aj to, či ľudia preferujú viac chladenie vodou (nákladnejšie) alebo chladenie vzduchom (šetrnejšie). Každý variant má svoje pre a proti. Výrobníky ľadu dokážu vyrábať rôzny typ ľadu od klasických kociek až po valčeky, kužele, gule alebo ľadovú drť. Z hľadiska priestorových možností hrá rolu aj veľkosť zariadenia a jeho umiestnenie. Obsluha zariadenia by mala byť nenáročná. Rozhodovať môže v niektorých prípadoch dizajn a použité materiály.

Chladiaci výkon
Rýchlosť produkcie ľadu
Technológia chladenia
Typ ľadu
Rozmery a umiestnenie
Spotreba el. energie
Údržba a obsluha
Ďalšie funkcie a vlastnosti
Dizajn

V našich porovnávacích testoch sa držíme určitých zásad a v prípade výrobníkov ľadu tomu nie je inak. Okrem toho, že hľadáme najlepšiu kvalitu, rozhodujeme sa pre produkty aj s ohľadom na cenu, aby bol optimálny pomer zachovaný. Porovnávali sme desiatky výrobníkov ľadu viac ako 50 hodín. Vybrali sme to najlepšie, čo slovenský trh ponúka. Vo výsledku sa do nášho výberu dostali výrobníky ľadu GuzzantiKlarsteinClatronicSencor, ale aj Silvercest. K prieskumu trhu nám poslúžil cenový porovnávač Heureka.sk a taktiež samotní predajcovia, ako Mall.sk, Alza.sk, Hej.sk, Lidl.sk, Datart.sk alebo Andreashop.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie výrobníkov ľadu

V tejto časti nášho porovnávacieho testu nájdete autorské recenzie výrobníkov ľadu. Ide o nezávislé a objektívne hodnotenie, ktoré vychádza z dostupných informácií, technických parametrov a skúseností spotrebiteľov. Žiadny výrobník ľadu ani jeho výrobca či predajca nie sú zvýhodňovaní. Súčasťou nášho porovnávacieho testu sú predovšetkým výrobníky ľadu do domácnosti, no niektoré sú vhodné aj na profesionálne účely do baru. Veríme, že vám našimi nezaujatými názormi a hodnoteniami pomôžeme rozhodnúť sa a vybrať si to najlepšie pre vás.

Víťaz testu

Guzzanti GZ 122

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita na ľadové kocky je 700 g, nádoba na vodu má 2,2 l, za 24 hod. vyrobí 12 kg ľadu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kompaktný a výkonný model poctivej nemeckej výroby je vhodnou voľbou pre domácnosti, no vďaka výrobnej kapacite sa nestratí ani v kaviarňach či baroch. Veľkým plusom je možnosť nastavenia veľkosti ľadových kociek. Ovládanie i obsluha sú veľmi jednoduché. Prevádzku uľahčujú aj praktické indikátory.

Navzdory vcelku kompaktným rozmerom je tento spotrebič naozaj výkonný a výroba ľadu je v zásade okamžitá. Stačí, ak do zásobníku nalejete vodu a do pár desiatok minút máte k dispozícii osviežujúci ľad vhodný na použitie do drinkov či nápojov. Výrobná kapacita udávaná výrobcom je 12 kg/24 hod. Takýto výkon je veľmi solídny a výrobník ľadu by sa nestratil ani v baroch.

Samotný zásobník na pripravený ľad má objem len 700 g, čo nie je veľa, no na priebežnú výrobu ľadu je tento objem dostačujúci. Nádoba na ľad je navyše vyberateľná. Zariadenie ochladzuje vodu vzduchom a je teda vybavené ventilátorom. Akustika je pri aktívnom chladení vyššia, no nie neznesiteľná. Objem nádoby na vodu, z ktorej je ľad vyrábaný, je 2,2 litra.

Nie je úplne bežné, že aj drahšie výrobníky ľadu umožňujú spotrebiteľom vyberať si z tvarov ľadu alebo veľkosti. Výber tvaru ľadu neponúka ani tento model Guzzanti, vyberať si však môžete z dvoch veľkostí ľadových kociek. Stačí si veľkosť zvoliť jedným tlačidlom. Ak je zásobník na ľad plný alebo prípadne nádoba na vodu prázdna, upozornia vás na to svetlené LED diódy. Hmotnosť výrobníka je 9,2 kg. Dizajn je veľmi elegantný aj vďaka čiernej farbe. Moderný „look“ zariadeniu dodáva aj priehľadné veko, ktoré vám umožňuje sledovať množstvo nahromadeného ľadu. Po vybratí zásobníku ľadu môžete vizuálne skontrolovať aj hladinu vody, čo však nie je nutnosť vzhľadom na varovné indikátory.

Pozitívne hodnotenia výrobníka ľadu Guzzanti GZ 122 sú pre výrobcu veľmi dobrou vizitkou. Zároveň aj kladné recenzie zákazníkov boli dôvodom, prečo sa tento model dostal do nášho výberu. Navyše patrí k relatívne predávaným modelom. Spotrebiteľov veľmi teší predovšetkým rýchlosť výroby ľadu a tiež výrobná kapacita, ktorá je na pomery takého kompaktného zariadenia veľmi priaznivá. Zaujme tiež dizajnom. Potešujúca je ja prítomnosť LED indikátorov. Presne tak viete, kedy je zásobník na ľad plný a kedy je nádoba na vodu prázdna.

Menej praktické je len vypúšťanie zostatkovej vody zo zásobníka. Zátka na vypúšťanie vody je na spodnej strane v prednej časti, no voda nevyteká dostatočne a zariadeniu musíte pomáhať. Výrobník ľadu nepatrí k najtichším a ventilátor je pri aktívnom výkone počuť. Nejde však o žiadnu neznesiteľnú hladinu hluku. Dobre pôsobí priehľadné veko nádoby, celkový dizajn a spotrebitelia oceňujú aj nastavenie dvoch veľkostí ľadových kociek. Pre domáce účely určite môžeme odporučiť aj nerezový výrobník ľadu Clatronic EWB 3526.

Pozitíva

Rýchlosť výroby ľadu
Pomer cena a výkon
Dve veľkosti ľadu

Negatíva

Vyššia hladina hluku
Nepraktické vypúšťanie zostatkovej vody

Príkon: 100 W ● Typ chladenia: vzduchom ● Výrobná kapacita: 12 kg/24 hod. ● Kapacita nádoby na vodu: 2,2 l ● Kapacita nádoby na ľad: 700 g ● Tvar ľadu: kocky

Cenový trhák

Sencor SIM 3000BK

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita nádoby na vodu má 1,9 l, za 24 hod. vyrobí 12 kg ľadových kužeľov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Japonská značka Sencor nemá v tomto segmente také bohaté zastúpenie, no týmto modelom dokáže rozhodne konkurovať aj európskym producentom. Výrobník ľadu odporúčame spotrebiteľom do domácnosti. Prístroj sa odvďačí elegantným dizajnom, dostatočným výkonom a dokonca ponúka aj možnosť nastavenia veľkosti ľadu. Zariadenia vyrába ľadové kužele s dutým vnútrom.

priebehu 7 minút dokáže prístroj vyrobiť až 9 kusov ľadu. To svedčí o tom, že tomuto modelu výkon nechýba. Maximálna výrobná kapacita je 12 kg/24 hod. Musíte však rátať s rezervou vzhľadom na okolitú teplotu. Po naliatí vody do zásobníka je prvotná výroba ľadu otázkou 10 až 15 minút. Zásobník na vodu má 1,9 litra. Veľkosť nádoby na ľad výrobca neuvádza. Ľad má tvar dutých kužeľov, tzv. klobúčiky.

Nastaviť si priamo na ovládacom paneli môžete veľkosť ľadových valčekov, a to buď 4 g, alebo 7 g. Ide o veľmi vítanú funkciu, ktorá nie je úplne bežná ani u drahších modelov. Sencor týmto rozhodne boduje. Veľmi oceňujeme aj hospodárenie s vodou. Prebytočná voda, ktorá vzniká rozpúšťaním ľadu sa dostáva späť do nádoby a je z nej vyrábaný ďalší ľad. Voda neustále cirkuluje a nevznikajú tak usadeniny. Ak je zásobník na ľad plný alebo v zásobníku chýba voda, LED indikátory vás svetelnou signalizáciou upozornia.

Hoci nejde o najdôležitejší parameter, množstvo spotrebiteľov ho opomenie, no nájde sa veľké percento takých, ktorým na farba a dizajne spotrebičov záleží. Výrobník ľadu Sencor SIM 3000BK nie je výnimkou. Má síce hranaté tvary, no neprekáža to. Chválime priehľadné veko zariadenia, cez ktoré môžete kontrolovať množstvo pripraveného ľadu. Osvedčila sa aj kvalita spracovania. Po naplnení kapacity vydrží ľad v nádobe ešte 18 hodín, čo svedčí o dobrej izolácii konštrukcie. Zariadenie je energeticky nenáročné, príkon je len 105 W a veľkým plusom je tichý chod zariadenia. Spínanie kompresoru je hlasnejšie, no následné chod je veľmi plynulý a tichý.

Sencor v tejto kategórii veľmi prekvapil a dokáže byť vážnym konkurentom aj drahším európskym modelom. Nepatrí síce k najpredávanejším modelom, no názory zákazníkov sú veľmi pozitívne. Chvála je adresovaná kvalitnej konštrukcii a rýchlosti pri výrobe ľadu. Spotrebitelia veľmi pozitívne hodnotia takisto možnosť nastavenia veľkosti ľadu. Môžete tak podľa veľkosti ľad použiť aj na miešané drinky alebo na chladenie nápojov. Túto funkciu ponúka napríklad aj výrobník ľadu Guzzanti GZ 122.

Poteší tichý chod zariadenia a v neposlednom rade je to aj samotný dizajn zariadenia, veľké priehľadné veko a skvele umiestnený ovládací panel. Ten je veľký a prehľadný, čo poteší z pohľadu ovládania a ovládacích prvkov. Výhodou je LED indikácia nedostatku vody alebo plného zásobníka na ľad. Výhrady nemajú zákazníci ani ku kvalite spracovania. Naopak, materiály majú veľmi dobrý stupeň izolácie. Zariadenie môžeme len odporúčať.

Pozitíva

Efektívny chod
Tichý chod
Moderný dizajn a kvalita spracovania

Negatíva

Bez výhrad

Príkon: 105 W ● Typ chladenia: vzduchom ● Výrobná kapacita: 12 kg/24 hod. ● Kapacita nádoby na vodu: 1,9 l ● Kapacita nádoby na ľad: - g ● Tvar ľadu: kužele

Náš TIP

Guzzanti GZ 121

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita na ľadové kocky je 300 g, nádoba na vodu má 1,1 l, za 24 hod. vyrobí 10 kg ľadu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Z dielne nemeckého výrobcu sa do nášho výberu dostal aj model Guzzanti GZ 121. Ten patrí k lacnejším výrobníkom ľadu. Dôvodom sú predovšetkým menšie rozmery, no výkonom za konkurenciou určite nezaostáva. Produkuje ľad v tvare kociek. Jeho výhodou je kompaktnosť a nerezový dizajn, ktorý pôsobí veľmi moderne.

Vyššie letné teploty niekedy dokážu naše telo potrápiť a dopriať si schladenie v podobe dobrého chladeného nápoja či miešaného drinku si môžete dopriať aj doma. Guzzanti GZ 121 je malý výrobník ľadu, ktorý dokáže vyprodukovať v v priebehu jedného dňa až 10 kg ľadu. Zariadenie ponúka skromnejšie parametre, čo sa týka objemu. Zásobník na vodu má len 1,1 litra a samotná vyberateľná nádoba na ľad má len 300 g. Ľad môžete hneď spotrebovať alebo umiestniť do mrazničky a skladovať. Vysýpať však budete musieť nádobu častejšie.

Výrobník ľadu vyrába ľadové kocky. Sú o niečo menšie a majú tenšie steny, takže sa pomerne rýchlo v nápojoch rozpúšťajú. Na hornej strane zariadenia sa nachádzajú aj LED indikátory, resp. ovládací panel. Nájdete tu napríklad LED kontrolku, ktorá vás upozorní na to, že výrobníku došla voda alebo je zásobník na ľad plný. Ten môžete kontrolovať taktiež vizuálne vďaka priehľadnému veku. Veko je výklopné, takže nehrozí, že ho budete musieť vždy presne nasadzovať, aby všetko tesnilo.

V predošlých odstavcoch sme síce písali o menších rozmeroch zásobníka na vodu i nádoby na ľad, no menšie rozmery majú aj svoje výhody. Je to napríklad nižšia hmotnosť len 7,9 kg. Väčšie modely sa pohybujú okolo 10 až 15 kg. Prístroj je tak v podstate prenosný. Guzzanti GZ 121 má na výšku len 32 cm a na hĺbku 35,7 cm.

Spotrebitelia najčastejšie chvália samotnú rýchlosť produkcie ľadu, ale takisto aj kompaktné rozmery. Samozrejme, menšie rozmery majú aj svoje nevýhody. Zásobník na vodu je o 1 liter menší, než v prípade novšieho modelu Guzzanti GZ 122 a dopĺňať vodu tak budete častejšie a vyprázdňovať budete musieť častejšie takisto nádobu na ľad s kapacitou 300 g. K dispozícii máte aj praktické indikátory, ktorá vás na nedostatok vody či plný zásobník ľadu upozornia LED svetielkom.

Zákazníkov milo prekvapil aj rýchly nástup chladenia. Používateľom neprekážal ani fakt, že ľadové kocky majú menší rozmer, pretože práve vďaka tomu je produkcia ľadu rýchlejšia. V prípade, že požadujete, aby malo zariadenie vyššiu výrobnú kapacitu a väčší zásobník na vodu i ľad, zlou voľbou určite nebude ani Clatronic EWB 3526. Ak budete mať výrobník ľadu na kuchynskej linke a využívať ho budete pravidelne, tento model zaberie minimum miesta a zároveň vyzerá veľmi štýlovo.

Pozitíva

Veľmi rýchla produkcia ľadu
Priaznivá cena
Kompaktné rozmery – ľahko prenosný

Negatíva

Menšia nádoba na pripravený ľad

Príkon: 120 W ● Typ chladenia: vzduchom ● Výrobná kapacita: 10 kg/24 hod. ● Kapacita nádoby na vodu: 1,1 l ● Kapacita nádoby na ľad: 300 g ● Tvar ľadu: kocky

Clatronic EWB 3526

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita nádoby na vodu má 2,2 l, za 24 hod. vyrobí 10 15 kg ľadových kužeľov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Veľmi obľúbený výrobník ľadu vhodný do domácnosti, ale takisto do menších kaviarní či barov. Disponuje solídnym chladiacim výkonom. Vyrába ľad v tvare dutých kužeľov. Ide o model chladený vzduchom a je potrebné rátať s určitou úrovňou hluku. V susednom Česku získal ocenenie Produkt roka 2018 podľa portálu Heureka.cz.

V priebehu 10 minút dokáže zariadenie vyrobiť 9 až 10 kužeľov ľadu. Clatronic EWB 3526 patrí k cenovo dostupnejším výrobníkom ľadu. Zaujme aj výrobnou kapacitou. Výrobca udáva výkon na úrovni 10 až 15 kg/24 hod. Ak by mal byť priemer okolo 12 kg, ide o viac ako dostačujúci výkon chladenia. Prístroj spracúva vodu, ktorú do zariadenia manuálne dolievate. Kapacita nádoby má objem 2,2 litra. Zásobník na vodu je integrovaný. Signalizačná LED dióda vás upozorní aj na to, ak voda v zásobníku došla alebo je plný zásobník na ľad. V tom okamihu sa proces výroby automaticky ukončí.

Hoci konštrukcia nepôsobí robustným dojmom, o nekvalite hovoriť nemožno. Zariadenie váži okolo 10,5 kg a nerezový dizajn zariadeniu dodáva veľmi dobrý estetický rozmer. Kvalita materiálov nie je na zlej úrovni a dôkazom je aj fakt, že pripravený ľad sa ani v integrovanej nádobe rýchlo nerozpúšťa. Horné veko nie je priehľadné, má však pánty a je vyklápacie, čo považujeme za praktické riešenie. Kompresor je o trochu hlučnejší. K dispozícii nie sú žiadne špeciálne funkcie ani ovládacie prvky. Veľkosť ľadu ani tvar si nenastavíte.

Výrobník ľadu Clatronic je do istej miery porovnateľný s modelom Guzzanti GZ 122 – ten ponúka aj možnosť nastavenia veľkosti ľadových kociek a má priehľadné veko či vyberateľnú nádobu na ľad. Výkonom však Clatronic nezaostáva a na našom trhu zaujalo okrem iného aj jeho nerezové prevedenie. Dokazujú to i čísla predajov. Zákazníkov teší naozaj rýchla príprava ľadu. Viacero spotrebiteľov uvádza, že prvé dávky ľadu nemajú optimálny tvar. Štart je trochu dlhší, avšak následne je produkcia veľmi rýchla. Za 10 minút máte k dispozícii 9 až 10 kužeľov ľadu. Pozitívom je jednoduchá obsluha a minimálna údržba.

Ľad vyrába v tvare dutých kužeľov. Na pomery drahšej konkurencie je hlučnejší, no stále nejde o hladinu hluku, ktorá by bola neúnosná. Výrobník ľadu disponuje aj LED indikátormi, ktoré vás svetlom upozornia na chýbajúcu vodu v nádrži alebo na plný zásobník ľadu. Clatronic je kvalitne spracovaný. Nerezový dizajn je univerzálny. Zariadenie nie je určené na skladovanie hotového ľadu, no po určitú dobu dokáže ľad udržiavať, avšak po dochladení sa topí rýchlejšie. Na domáce použitie je priam ideálny, a to aj v pomere kvality a ceny.

Pozitíva

Jednoduchá obsluha
Rýchlosť výroby
LED indikátory

Negatíva

Hlučnejší chod
Pomalší štart

Príkon: 150 W ● Typ chladenia: vzduchom ● Výrobná kapacita: 10-15 kg/24 hod. ● Kapacita nádoby na vodu: 2,2 l ● Kapacita nádoby na ľad: - g ● Tvar ľadu: kužele

Klarstein Ice Volcano 2G

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita na ľadové kužele je 600 g, nádoba na vodu má 2 l, za 24 hod. vyrobí 12 kg ľadu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Nemecký výrobca tento model označuje ako ľadomat. Ide o výrobník ľadu s modernou konštrukciou pripomínajúcou automatický či kapsulový kávovar. Mimoriadne moderný dizajn je podporený inovatívnymi prvkami, ako napríklad LCD displejom. Okrem výroby ľadu dokáže zariadenie načapovať aj chladenú vodu.

Výkonom Klarstein nezaostáva. Výrobná kapacita ľadu je až 12 kg/24 hod. Do nádrže s objemom stačí naliať 2 litre vody a po 6 až 12 minútach máte k dispozícii prvú várku ľadu. Záleží aj od veľkosti ľadových kužeľov. Na výber totiž máte dve možnosti. Veľmi praktickým prvkom je LCD displej, ktorý zobrazuje napríklad hladinu vody. Ak sa voda minie, zariadenie vás upozorní a výrobník preruší svoju činnosť. Zásobník na ľad má 600 g.

Cez malý LCD displej dokážete dokonca naprogramovať štart a stop zariadenia. Presne tak viete, kedy výroba ľadu začne a kedy skončí. Kompresor je veľmi tichý. V prípade, že je nádoba na vyrobený ľad plná, Klarstein vás na to takisto upozorní. Výhodou je napríklad, že si môžete zo zariadenia načapovať priamo do pohára chladenú vodu.

Spotrebiteľov zaujme tento model aj dizajnom. Zariadenie naozaj nepripomína svojou konštrukciou klasické výrobníky ľadu. Ľahko si ho pomýlite práve s automatickým kávovarom. Konštrukcia nie je z kovu, ale plastu. K dispozícii je viacero farebných variácií a vybrať si tak môžete podľa vášho vkusu. Dĺžka prívodného kábla je dva metre a spotrebič váži 9,3 kg.

Ak hľadáte štýlový a efektívny výrobník ľadu do domácnosti, Klarstein Ice Volcano 2G je naozaj vážnym adeptom. V našom porovnávacom teste nezaostal v žiadnom hodnotení. Presvedčil spotrebiteľov výkonom a takisto zaujal svojím dizajnovým prevedením. Okrem možnosti výberu veľkosti ľadových kužeľov máte možnosť taktiež vďaka LCD displeju aktivovať aj časovač. LCD displej je veľmi praktickým prvkom. Zobrazí aj kritickú hladinu vody a upozorní vás. Rovnako tak na plný zásobník ľadu, ktorý má 600 g.

Absolútnou novinkou je možnosť dávkovania chladenej vody. Výrobník je kompaktný a či bude na barovom pulte alebo na kuchynskej linke, rozhodne zapadne. Vybavený je aj odkvapkávacou miskou. Medzi spotrebiteľmi panuje veľká spokojnosť taktiež s kvalitou vyhotovenia, hoci je konštrukcia plastová. Odradiť niekoho môže vyššia cena, odporučiť môžeme aj lacnejší prístroj Sencor SIM 3000BK.

Pozitíva

Nastavenie veľkosti ľadu
Možnosť dávkovania chladenej vody
Praktický LCD displej

Negatíva

Bez výhrad

Príkon: - W ● Typ chladenia: vzduchom ● Výrobná kapacita: 12 kg/24 hod. ● Kapacita nádoby na vodu: 2 l ● Kapacita nádoby na ľad: 600 g ● Tvar ľadu: kužele

ProfiCook PC-EWB 1187

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita nádoby na vodu má 1,7 l, za 24 hod. vyrobí 10 – 15 kg ľadových kužeľov

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V našom porovnávacom teste sa nachádza aj model nemeckého výrobcu ProfiCook, ktorý nás zaujal špecifickým prevedením konštrukcie. Konkurovať dokáže výkonom, no takisto disponuje možnosťou nastaviť si veľkosť ľadu, a to až v troch úrovniach. Ovládací panel disponuje dotykovými tlačidlami.

Výrobník ľadu ProfiCook PC-EWB 1187 sa v konkurencii nestratí. Ide o vzduchom chladený výrobník ľadu s integrovanou nádržou na vodu. Jej objem je 1,7 litra. Zariadenie vyrába duté ľadové kužele – klobúčiky. Obrovskou výhodou je možnosť nastavania veľkosti ľadu, a to až v troch veľkostiach – S, M, L. Výrobná kapacita prístroja je 10 až 15 kg ľadu za 24 hodín. Záleží od okolitej teploty. Výrobca neuvádza veľkosť zásobníka na hotový ľad.

Oproti väčšine konkurencii sa odlišuje ProfiCook predovšetkým konštrukciou. Nedisponuje horným vekom, ale vysúvateľnou zásuvkou, kde sa ľad zhromažďuje. Takéto riešenie je veľmi praktické a vyberanie ľadu je komfortnejšie. Ovládanie je zabezpečené za pomoci dotykového panela, kde nastavujete aj veľkosť pripravovaného ľadu. K dispozícii je aj tlačidlo mode, pomocou ktorého môžete aktivovať režim Eco-Save. Po naplnení nádoby na ľad sa zariadenie automaticky vypne. Dobrý dojem budí aj nerezová konštrukcia. Hmotnosť prístroja je 10 kg. Na výšku má len 26 cm.

Tento výrobník ľadu je na našom trhu menej známy. Nás však zaujal predovšetkým výrobnou kapacitou a unikátnou konštrukciou. Medzi spotrebiteľmi je pomerne málo overených referencií, no skloňujú sa predovšetkým kompaktné rozmery a veľmi rýchly nástup chladenia. Nám sa veľmi páči výsuvná zásuvka na ľad a takisto jednoduché a zrozumiteľné ovládanie.

Spodná časť má protišmykovú úpravu. Výrobná kapacita je na výrobník ľadu do domácnosti optimálna. Pri zvolení menšej veľkosti ľadových kužeľov je produkcia ľadu ešte rýchlejšia. Rovnaký výkon má aj výrobník ľadu Clatronic EWB 3526. Nechýba ani automatický režim. Hodnotnosť dodáva zariadeniu použitá nerezová oceľ.

Pozitíva

Kvalitné vyhotovenie
Kompaktné rozmery
Tri veľkosti ľadu

Negatíva

Bez upozornenia plnej nádoby na ľad

Príkon: - W ● Typ chladenia: vzduchom ● Výrobná kapacita: 10 – 15 kg/24 hod. ● Kapacita nádoby na vodu: 1,7 l ● Kapacita nádoby na ľad: - g ● Tvar ľadu: kužele

Ďalšie zaujímavé produkty

Prieskum trhu ukázal, že na našom trhu je viacero kvalitných výrobníkov ľadu. Kapacitne nie je možné všetky produkty otestovať a spracovať komplexné recenzie. Preto sme sa rozhodli, že do tejto sekcie umiestnime širší výber produktov. Tieto výrobníky ľadu nás zaujali svojimi parametrami, a aj preto sú v našom širšom výbere. Ich voľbou nič nepokazíte a určite splnia vaše nároky. K jednotlivým výrobníkom ľadu sme spracovali krátke charakteristiky, ktoré vám môžu byť nápomocné pri rozhodovaní sa. Aj v tomto prípade však berte do úvahy vlastné nároky a požiadavky. Ak vás teda vyššie recenzované modely nezaujali, niektorý z týchto výrobníkov ľadu môže byť presne to, čo hľadáte.

Do nášho širšieho výberu sa dostal kompaktný výrobník ľadu Klarstein Arctic Porter. Nádrž na vodu disponuje kapacitou až 2 litre a výrobná kapacita tohto zariadenia je 12 kg/24hod. V priebehu 8 minút, jedného cyklu, dokáže vyprodukovať až 9 ks ľadových kociek. Nechýbajú signalizačné LED diódy pre plný zásobník alebo potrebu doplnenia vody. Zaujímavosťou je aj funkcia samočisteniaKapacita zásobníka na ľad je 800 g, vyberať môžete z dvoch veľkostí ľadu S alebo L. Horné veko disponuje aj priehľadným otvorom.

chladiacim výkonom 12 kg/24 hod. a veľmi tichým chodom sa do nášho porovnávacieho testu dostal aj výrobník ľadu Gorenje IMC1200B. Ten je vybavený aj indikátormi nízkej hladiny vody alebo plného zásobníka ľadu. Proces výroby je veľmi rýchly. Prvú várku dokáže vyrobiť už po 9 minútach od zapnutia. Nádrž na vodu je dostatočne veľká a má objem 2,2 litra. Prístroj má veľmi moderný dizajn. Horné veko je vyklápacie.

Veľmi zaujímavou voľbou môže byť aj „ľadomat“ Klarstein Eiszeit. Ide o moderný výrobník ľadu s moderným LCD displejom. Výrobná kapacita je 10 až 15 kg/24 hod. Objem nádrže na vodu je až 3 litre. Na displeji sa zobrazuje aj hladina vody a v príapde jej nedostatku zaznie varovný signál. Zásobník na ľad má 600 g. Zariadenie dokonca umožňuje čapovanie čerstvej chladenej vody. Nastavovať môžete až tri veľkosti ľadových kužeľov. Konštrukcia je vyrobená z nerezovej ocele.

Klarstein Kristall je dizajnovým, no veľmi efektívnym výrobníkom ľadu s výrobnou kapacitou až 15 kg/24 hod. Zariadenie vyrába ľadové kocky. Neumožňuje nastavenie veľkosti. Každých 23 až 30 minút pribudne 600 g ľadových kociek. Rovnaká je aj veľkosť zásobníka na ľad. Objem nádrže na vodu je 2,5 litra. Nechýbajú LED diódy, ktoré upozorňujú na nedostatok vody alebo na plný zásobník. Voda z roztápajúcich sa ľadových kociek je opätovne použitá na výrobu ľadu. Cez priehľadnú nádobu môžete celú výrobu ľadu pozorovať.

Výrobná kapacita tohto zariadenia je 20 kg/24 hod. Za hodinu vyrobí až skoro kilogram ľadu. Guzzanti GZ 124 je dostatočne výkonným výrobníkom ľadu s vyberateľnou nádobou na ľad s kapacitou 1 200 g. Integrovaná nádrž na vodu disponuje objemom 3,2 litra. Zariadenie je veľmi kompaktné. Elegantný dizajn je doplnený o vyklápacie veko a taktiež nechýba priehľadný otvor. V hornej časti je tiež ovládací panel s LED diódami upozorňujúcimi na chýbajúcu vodu alebo plný zásobník. Príkon je 150 W.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

V segmente výrobníkov ľadu je takisto možné nájsť tie najobľúbenejšie modely, ktoré spotrebitelia nakupujú najviac. Dôvodov môže byť viac. Jedným z nich býva často cena, druhým pomer ceny a výkonu a v neposlednom rade často rozhodujú aj referencie ostatných zákazníkov. Spracovali sme pre vás tabuľku najpredávanejších výrobníkov ľadu na našom trhu. Či sa teda radi riadite trendom alebo vás zaujíma, ktoré modely sú najpredávanejšie, naša tabuľka vám povie viac. Zohľadnite však opätovne vlastné preferencie. Najpredávanejšie rozhodne neznamená najlepšie, výber je vždy individuálny. Predajnosť sa zároveň môže rýchlo meniť, dáta aktualizujeme v pravidelných intervaloch. Ak sa chcete s výberom poradiť, na konci článku nájdete sekciu otázok a odpovedí, pokojne nás kontaktujte.

Názov Hodnotenie Detail
Salco SEB-12 5* Zobraziť produkt
Guzzanti GZ 122 5* Zobraziť produkt
Klarstein Albaron 5* Zobraziť produkt
Klarstein ChillOut 5* Zobraziť produkt
Klarstein Powericer XL 5* Zobraziť produkt

Horúce počasie je už v našich zemepisných šírkach bežnou záležitosťou. Spôsoby, ktorými sa môže človek osviežiť či schladiť, sú rôzne. Dobre vychladením nápojom však v horúcom počasí pohrdne málokto. Typické nápoje s ľadom sú veľmi vítaným spôsobom osvieženia počas teplých dní. Výrobník ľadu má v takom prípade svoj zmysel a jeho služby sú vítané. Nemusíte tak plniť formičky alebo vrecká vodou a čakať, kým zamrznú v mrazničke. Výrobník ľadu dokáže behom niekoľkých minút vyrobiť násobne väčšie množstvo ľadu bez nutnosti dlhého čakania. Ani tu však neplatí, že by bol jeden ako druhý. Pred kúpou je dobré sa oboznámiť s atribútmi a vlastnosťami, ktoré sú pre kvalitný výrobník ľadu dôležité. V našom návode sa dozviete všetko podstatné, aby ste pri výbere neurobili žiadnu chybu.

Ako vybrať výrobník ľadu

 • Účel výrobníka ľadu
 • Technológia chladenia
 • Chladiaci výkon a výrobná kapacita
 • Typ/tvar ľadu
 • Funkcie
 • Rozmery a umiestnenie
 • Dizajn a použité materiály
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Výrobník ľadu do domácnosti či baru

Pri delení výrobníkov ľadu je dôležité neopomenúť ich účel. V úvode by sme radi zdôraznili, že na trhu existujú dve veľké kategórie zariadení. Primárne ide o domáce spotrebiče, ktoré môžu využívať domácnosti a vedia byť súčasťou vybavenia, ako akýkoľvek iný elektrospotrebič. Druhú kategóriu tvoria výkonné profesionálne výrobníky ľadu. Tieto dve kategórie sa výrazne odlišujú.

Domáce prístroje ľadu sú predovšetkým cenovo dostupnejšie a kompaktnejšie. V tejto kategórii berieme do úvahy, že výrobník ľadu sa využíva predovšetkým sezónne (letné mesiace) a v domácnosti poslúži na výrobu ľadu do nápojov či na výrobu zmrzliny. Nájdu sa modely, ktoré vyrábajú ľad do zásobníka alebo také, ktoré vám nadávkujú ľad priamo do pohára. Typ a tvar ľadu môže byť rôzny. Jednotlivé modely sa líšia aj druhom chladenia. Môže ísť o výrobníky ľadu chladené vodou alebo vzduchom, ktoré sú v tomto segmente bežnejšie a z hľadiska spotreby energeticky menej náročné.

Profesionálne výrobníky ľadu sú určené na celoročnú prevádzku. Vhodné sú do barov, reštaurácií, kaviarní alebo iných gastronomických zariadení. V zásade sa odlišujú chladiacim výkonom. Za kratší čas dokážu vyprodukovať omnoho väčšie množstvo ľadu. Disponujú väčším zásobníkom a je nutné rátať, že aj ich rozmery sú väčšie. Výnimkou nie sú ani modely s vodným chladením. Výraznejšie ich odlišuje takisto vyššia cena.

Technológia chladenia – voda alebo vzduch

Technologicky ponúkajú výrobcovia dve riešenia. Každé z nich má svoje zásadné výhody aj nevýhody. V domácnostiach sa v drvivej väčšine prípadov stretne s riešením, kedy je takéto zariadenie chladené vzduchom. Výrobníky ľadu chladené vodou sú z hľadiska spotreby energie nákladnejšie.

Vzduchom chladený výrobník ľadu

S týmto typom zariadení sa pri výbere výrobníka ľadu do domácnosti stretnete najčastejšie. Chladenie je zabezpečované za pomoci vzduchu, ktorý zariadenie využíva na ochladzovanie. Je preto dôležité, aby malo takéto zariadenie zabezpečený dostatočný prísun vzduchu. Ventilácia je dôležitá aj z toho dôvodu, aby sa zariadenie neprehrievalo. Čím je vzduch v okolí teplejší, tým je efektivita chladenia nižšia a výroba ľadu pomalšia. Je dôležité, aby malo zariadenie okolo seba dostatok priestoru, pretože musí byť zabezpečené voľné prúdenie vzduchu. Z hľadiska nákladov ide o najefektívnejšiu voľbu. Potrebné je však starať sa o vetrák (čistenie) a kondenzátor. Nemusíte však nutne riešiť prívod vody. Oproti chladeniu vodou je takéto prevedenie lacnejšie, no ventilátor je hlučnejší.

Vzduchom chladený výrobník ľadu

Vodou chladený výrobník ľadu

Pri chladení vodou je zrejmé, že hlavnú rolu zohráva voda. Mnoho spotrebiteľov vníma tieto zariadenia ako bezúdržbové. Ich výhodou naozaj je, že si vyžadujú menšiu starostlivosť, avšak zabúdať netreba na to, že musia byť pripojené k vodovodnej sieti a odpadu. Vodu na výrobu ľadu si takéto zariadenia dopĺňajú automaticky. Tieto zariadenie sú drahšie a zvyčajne si nájdu svoje uplatnenie v baroch. Výrobník ľadu s vodným chladením je možné dokonca zabudovať do kuchynskej linky či baru. Nevyžaduje totiž, aby bol zabezpečený prísun a cirkulácia vzduchu. Výkon zariadenia výraznejšie neovplyvňuje okolitá teplota a takisto sú tichšie. Rátať však musíte s vyššími energetickými nákladmi a zložitejšou inštaláciou.

Chladiaci výkon a rýchlosť výroby

Štandardizovaný je parameter, ktorým sa udáva, koľko kilogramov ľadu dokáže výrobník ľadu vyprodukovať za 24 hodín. Tento parameter sa pri malých výrobníkoch ľadu môže pohybovať na úrovni 3 kg/24 hod. Samozrejme, viac je vždy viac. Pri tomto parametri ešte musíme upozorniť na to, že tento údaj platí za ideálnych podmienok a v skutočnosti sa hodnoty môžu líšiť. Ak máte domáci výrobník ľadu chladený vzduchom a teplota okolia je na úrovni 21 °C, potom môžete očakávať optimálne výsledky, pri stúpajúcej teplote sa rýchlosť produkcie ľadu môže spomaliť.

Pre domáce účely by ste si mali vystačiť s chladiacim výkonom na úrovni 6 až 12 kg/24 hod. Ak plánujete vyrábať ľad pre väčšiu skupinu ľudí, zrejme budete musieť ísť nad hodnotu 15 kg/24 hod. Najvýkonnejšie profi zariadenia vyprodukujú 20, 30 či 50 kg/24 hod. Podstatný je pri oboch technológiách aj zásobník na vodu. Ten môže mať od 1 litra až po 5 litrov v závislosti od konkrétneho modelu a jeho rozmerov. V prípade gastronomických profi výrobníkov ľadu aj cez 10 litrov. Vodu je potrebné priebežne dopĺňať. Pri vodou chladených modeloch, ktoré sú napojené na vodovodnú sieť, je tento proces automatický.

Kapacita zásobníka na ľad

Samostatne je dôležité spomenúť zásobník na ľad. Spotrebitelia si veľmi často pletú údaj o objeme nádoby na vodu s veľkosťou zásobníka na ľad. Tento parameter neudáva to isté. O zásobníku na vodu píšeme vyššie. Ide o nádobu výrobníka ľadu, do ktorej sa nalieva, resp. napúšťa voda. Práve z nej sa následne vyrába ľad. Vyrobený ľad sa hromadí v zásobníku, kde už máte vodu v pevnom skupenstve – ľadové kocky, kužele, valčeky alebo drť. Veľkosť zásobníka môže byť od 0,3 kg až po 3 kg. Záleží od veľkosti zariadenia a jeho účelov, profesionálne stroje dokážu nahromadiť desiatky kilogramov ľadu.

Ľadové kocky, drť alebo kužele?

Možno sa to práve vám nebude zdať ako jeden z najdôležitejších parametrov, no vedzte, že aj na základe podoby ľadu sa spotrebitelia neraz rozhodujú pre konkrétny model. Odlišovať sa ľadové „produkty“ môžu veľkosťou – malé, stredné, veľké. Niektoré zariadenia dokonca umožňujú aj veľkosť ľadu nastaviť. Pomerne často sa stretnete so štandardnými ľadovými kockami. Využívajú ich aj barmani, pretože hranaté kocky sú pri šejkovaní veľmi účinným „mixérom“. Ľadové kocky sú zároveň vhodné do miešaných drinkov i bežných nápojov.

Ľadová drť

Ľadové kužele alebo valčeky sú veľmi rozšírené. Ľadové kužele sú menšie ako kocky a opäť sú tvarom vhodné aj do miešaných nápojov. Ľadové valčeky majú prázdnu dutinku, majú tenšie steny a sú ľahšie. Rýchlejšie sa topia a preto sú ideálne pri rýchlom ochladzovaní nápojov, nie primárne pre účely barmanov, keďže pri šejkovaní sa ľahko rozbíjajú. Pre domáce účely sú však ideálne. Valčeky vyrábajú už zariadenia s menším výkonom. Kužele, podobne ako kocky, majú všestranné využitie.

Drvený ľad je veľmi obľúbený ako v domácnostiach, tak i u barmanov, kde je žiadaný do koktejlov či špeciálnych miešaných drinkov. Samozrejme, ľadovú drť si viete vyrobiť aj z ľadových kociek, valčekov a podobne, no ak chcete mať ľadovú drť pripravenú okamžite, je výhodou, ak zariadenie vyrába ľad práve v takejto podobe. Na trhu dnes nie sú nezvyčajné ani také výrobníky ľadu, ktoré kombinujú viac tvarov, minimálne dva.

Praktické funkcie

Hoci by sa mohlo zdať, že v tomto segmente už nie je priestor na inovácie, opak je pravdou. Aj mnohé domáce spotrebiče využívajú moderné funkcie, ktoré spotrebiteľom ponúkajú lepšie ovládanie, jednoduchšiu obsluhu a používateľský komfort. Tu je niekoľko praktických „vychytávok“, ktoré môže mať aj váš budúci „ľadomat“.

 • Nastavenie veľkosti ľadu – disponujú ňou väčšinou drahšie modely, no vyskytuje sa čoraz častejšie. Nastaviť si veľkosť vyrábaného ľadu môže byť veľmi praktické. Zvyčajne ide tri veľkosti – S (small), M (medium), L (large).
 • LED/LCD displej – umožňuje vám sledovať nastavenia prípadne dokáže informovať o množstve vyrobeného ľadu alebo okolitej teplote, ktorá môže ovplyvňovať efektivitu výroby ľadu. Takisto môžu byť prítomné indikátory, ktorými vás zariadenie upozorní na plný zásobník ľadu, ukončenie výroby ľadu či nedostatok vody v nádobe. Takisto môžete u niektorých modelov nastaviť aj chladiaci výkon alebo časový interval výroby ľadu.
 • Voľba tvaru ľadu – ak vám nerobí problém si za takéto zariadenie priplatiť, určite to nebude na škodu. Zvyčajne nájdete na trhu prístroje, ktoré kombinujú ľadové kocky (kužele, valčeky) spolu s ľadovou drťou.
 • Príslušenstvo – medzi príslušenstvo môžeme radiť napríklad lopatku na ľad a taktiež napríklad nádobu s odmerkou na dolievanie vody do zásobníka.
 • Vyberateľná zásuvka na ľad – ak nádoba nie je integrovaná, znamená, že je možné ju vybrať. Nemusíte tak lopatkou ľad vyberať a dávať do pohárov. Nádobu s ľadom môžete vybrať von z prístroja a ľad vysypať priamo tam, kam potrebujete.

Umiestnenie v priestore – rozmery

To, kam toto zariadenie umiestnite, by ste mali zvážiť ešte pred samotným výberom. Od priestorových možností sa následne odvíjajú aj rozmery zariadenia, ktoré potrebujete. Rozmery ovplyvňujú podstatné parametre, ako zásobník na vodu alebo nádoba na hotový ľad. Čím viac ľadu chcete vyrábať, tým väčší výrobník ľadu bude. Výhodu v tomto smere ponúkajú spotrebiče chladené vodou, ktoré je možné zabudovať aj do linky či barového pultu. Pri chladení vzduchom myslite pri umiestňovaní na to, aby mal spotrebič zabezpečený prívod vzduchu.

Domáci výrobník ľadu

Špeciálnu kategóriu tvoria výrobníky ľadu, ktoré máte v pláne dlhodobo využívať vonku – v altánkoch, na terase či pri bazéne. Takéto zariadenia by mali byť odolnejšie, použité by mali byť kvalitné izolačné materiály, aby dokázali ľad produkovať aj pri extrémnych teplotách.

Dizajn a použité materiály

Faktom je, že dizajn nie je tým atribútom, ktorý by mal u spotrebiteľov rozhodovať o tom, či je daný produkt lepší alebo horší. Zároveň, nie vždy to tak je a neraz dokáže byť vizuál a kvalita spracovania veľmi rozhodujúcim elementom. Výrobník ľadu je často umiestnený na viditeľnom mieste. Nečudo preto, že niekomu bude viac vyhovovať čierna, inému sivá farba a niekto pre zmenu bude žiadať „evergreen“ v podobe nerezového prevedenia. Farba, ale aj tvar tak pri výbere môžu hrať rolu.

Konštrukcie sú najčastejšie z plastu alebo nerezovej ocele. Lacnejšie plastové modely disponujú krehkejšími materiálmi, naopak, drahšie nerezové výrobníky ľadu už evokujú dojem kvality a hodnotnosti. Nerezové modely sú aj drahšie, nehovoriac o profesionálnych veľkých prístrojoch, ktorých hmotnosť sa ráta na desiatky kilogramov. Nakoniec však vždy bude rozhodovať individuálny vkus.

Výrobník ľadu do domácnosti už od 100 eur

A koľko stojí výrobník ľadu? Na základe prieskumu trhu sme vytvorili cenové pásma, v ktorých zákazníci nájdu presne to, čo hľadajú. Je dôležité si pred nákupom vyčleniť rozpočet, ktorý plánujete na kúpu takéhoto zariadenia vyčleniť.

Cena domácich výrobníkov ľadu začína niekde na úrovni 100 až 160 eur. A vôbec sa nemusíte báť toho, že by šlo o nevýkonné a nekvalitné zariadenia. Chladiaci výkon sa pohybuje na úrovni 8 až 12 kg/24 hod. Ide o vzduchom chladené výrobníky ľadu určené pre bežných zákazníkov. Modely sú vybavené indikátormi a dodávané je základné príslušenstvo.

S rastúcou cenou rastie aj chladiaci výkon. V cenovom pásme 160 až 250 eur už naozaj možno hovoriť o najlepších domácich výrobníkoch ľadu, ktoré sa nestratia ani v menších kaviarňach či baroch. Produkcia je okolo 12 až 15 kg/24 hod. Takisto pribúdajú spravidla väčšie dávky ľadu. Väčšie sú aj zásobníky na vodu i zberné nádoby na ľad.

cenovej triede 250 až 400 eur už ide o vysokokvalitné modely, ktoré sú vybavené displejmi a okrem vyššieho chladiaceho výkonu nad 15 kg/24 hod. disponujú viacerými funkciami, umožňujú aj výrobu ľadovej drte, dávkovanie ľadu, časové spínanie či indikátory. Rátať treba s väčšími rozmermi. V tejto kategórii možno hľadať aj také prístroje, ktoré si nájdu uplatnenie v baroch, kaviarňach či reštauráciách.

Klarstein alebo Guzzanti sa osvedčili

Hoci je v segmente viacero známych výrobcov, po prieskume trhu môžeme konštatovať, že veľmi pozitívne referencie a súčasne i najširšiu ponuku majú renomovaní výrobcovia, ktorých možno poznať aj z iných segmentov trhu.

Medzi najlepšie hodnotené a súčasne i najobľúbenejšie patria výrobníky ľadu Klarstein. Táto nemecká spoločnosť ponúka viacero modelov v rôznych cenových kategóriách. Od menších domácich spotrebičov až po veľké profesionálne prístroje s vysokým výkonom. Zároveň sú dostupné za priaznivú cenu.

Veľmi dobré renomé majú taktiež výrobníky ľadu Guzzanti. Sortiment nemeckého producenta je široký a spotrebitelia majú na výber z viacerých verzií prístrojov. Podobne ako Klarstein aj Guzzanti sa angažuje vo viacerých segmentoch trhu, a to tiež pri výrobe elektrospotrebičov do domácnosti. Opomenúť nemôžeme ani výrobníky ľadu Silvercrest, ktoré zakúpite výhradne u predajcu Lidl.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujímajú vás informácie ohľadom recenzovaných produktov? Chýbajú vám v návode nejaké informácie? Potrebujete sa poradiť ohľadom výberu výrobníka ľadu do domácnosti? Neváhajte a napíšte nám komentár. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme a odpovieme vám čo najskôr. Ak máte skúsenosti s výberom alebo konkrétnymi produktami, neváhajte a podeľte sa o ne s ostatnými spotrebiteľmi. Vaše rady a odporúčania môžu byť pre mnohých spotrebiteľov veľmi cenné.

Áno, samozrejme, v ponuke sú aj výrobníky ľadu, ktoré dokážu vyrábať ľadovú drť. Niektoré modely disponujú výhradne jednou možnosťou, vyrábať ľadové kocky, kužele, valčeky alebo práve drť. Lepšie modely tieto typy ľadu dokonca kombinujú. Medzi takéto zariadenia patrí aj výrobník ľadu Klarstein Eiszeit Crush.

Ak ide o profesionálne výrobníky ľadu, je potrebné, aby mali dostatočný chladiaci výkon, vysokú rýchlosť výroby ľadu a v neposlednom rade aj zásobník na ľad. K výkonným výrobníkom ľadu, ktoré sa nestratia ani v baroch či gastronomických zariadeniach radíme určite Klarstein Powericer XL. Ide však o pomerne drahé zariadenia, platí to aj o vzduchom chladenom výrobníku ľadu Aristarco 20/6.

Určite áno. Predovšetkým, ak ide o vzduchom chladené výrobníky ľadu. V prvom rade je nutné, aby bol zabezpečený prísun vzduchu a aj dostatočný objem. V teplejšom prostredí hrozí, že výrobná kapacita klesne, a to z dôvodu, že chladiaca jednotka sa viac sa zahrievať a tým pádom bude jej výkon znížený. Nedostatočná ventilácia a horúci vzduch môžu spôsobiť, že sa výrobník ľadu môže začať aj prehrievať.

Ak je zariadenie napojené na vodovodnú sieť (výrobník ľadu chladený vodou), môžete ho pripojiť priamo k odpadu, kde môže byť odpadová voda, ktorá vzniká pri výrobe ľadu, odvádzaná. Za iných okolností platí, že odpadovú vodu, ak nie je odvádzaná inak, je potrebné pravidelne vypúšťať. Nie všetky zariadenie sú prispôsobené na pripojenie odpadovej hadice, preto jednoducho vodu budete zo zariadenia vypúšťať – vylievať. Na domácom trhu sú aj modely, ktoré sú vodným čerpadlom automaticky vybavené.

Silvercrest SEMK 105 A1

Výrobník ľadu chladený vzduchom, kapacita na ľadové kužele je 800 g, nádoba na vodu má 1,8 l, za 24 hod. vyrobí 11 – 12 kg ľadu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Jeden z najpredávanejších výrobníkov ľadu na našom trhu, ktorý ponúka optimálny pomer ceny a výkonu. Zariadenie dokáže pripraviť kvalitné ľadové kužele s dutým vnútrom za veľmi krátky čas. Disponuje integrovaným zásobníkom na vodu a takisto samostatnou nádobou na ľad. V našom teste je zariadenie aj z dôvodu veľkého množstva pozitívnych referencií.

V prípade modelu Silvercrest SEMK 105 A1 neočakávajte žiadne špeciálne funkcie navyše. Spotrebiteľovi ponúka absolútny základ. Výkon je však dostatočný, výrobná kapacita je na úrovni konkurencie 11 – 12 kg/24 hod. V priebehu 10 min. dokáže zariadenie vyprodukovať 9 kociek ľadu a schuti si môžete vychutnať chladený nápoj. Nádoba na hotový ľad má objem 800 g. Pripojenie vody nie je nutné, pretože má zariadenie integrovanú nádobu s objemom 1,8 litra. Nechýbajú ani signalizačné LED diódy v prípade, že je zásobník na ľad plný alebo je potrebné pridať vodu. Veľkosť ľadových kociek si však nastaviť nemôžete.

Silvercrest SEMK 105 A1 určite nie je zbytočným spotrebičom v kuchyni, pokiaľ máte radi chladné nápoje počas horúcich dní, ale možno aj počas celého roka. Dovolíme si tvrdiť, že pre drvivú väčšinu spotrebiteľov je tento model ideálnou voľbou. Nielen pre nízkú cenu. Veľmi oceňujeme aj samotný dizajn a otvor s priehľadným okienkom, cez ktoré môžete výrobu ľadu sledovať. Taktiež je výrobník ľadu veľmi kompaktný a v kuchyni určite nebude pôsobiť ako „oštara“. Manipulácia i ovládanie sú jednoduché. Dodávaný je s lopatkou na ľad. Napájací kábel má 180 cm.

Tento model je vážnou konkurenciou pre známejšie a možno viac renomované značky. V pomere ceny a kvality však Silvercast zamiešal karty. Obrovské množstvo pozitívnych referencií od spotrebiteľov je toho dôkazom. Boduje predovšetkým nízkou cenou, no takisto kompaktnými rozmermi (hmotnosť 8,2 kg) a rýchlou výrobou ľadu. Veľkosť kociek si však nenastavíte. To dokáže napríklad výrobník ľadu Sencor SIM 3000BK. Za dobrú cenu však ponúka dostatočný výkon.

Zákazníci chvália aj tichý chod zariadenia. Ide o vzduchom chladený model, ktorý je vybavený ventilátorom. Pri umiestnení tak myslite na to, že potrebuje mať okolo seba dostatok priestoru. Nesklame ani dizajnom. Nechýba vyklápacie veko, ktoré spotrebitelia vítajú rovnako ako priehľadný otvor. Počas horúcich dní ponúkne presne to, čo očakávate. Dostatočná je aj kapacita nádoby na vodu a zásobníku na ľad.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Dostatočný výkon
Kompaktné rozmery

Negatíva

Bez nastavenia veľkosti ľadu

Príkon: 105 W ● Typ chladenia: vzduchom ● Výrobná kapacita: 11 – 12 kg/24 hod. ● Kapacita nádoby na vodu: 1,8 l ● Kapacita nádoby na ľad: 800 g ● Tvar ľadu: kužele

Pre náročných

Klarstein Powericer ECO 3

Výrobník ľadu chladený vodou/vzduchom, kapacita na ľadové kocky je 3 kg, za 24 hod. vyrobí 30 kg ľadu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Vodou chladený výrobník ľadu Klarstein už nie je zariadením čisto určeným do domácnosti. Ak máte vyššiu spotrebu ľadu, robíte cez leto párty a grilovačky, viac ľadu sa určite zíde. Inak však vďaka vysokému výkonu a väčším rozmerom dobre zapadne do barov, kaviarní či reštaurácií. Prístroj umožňuje aj nastavenie veľkosti ľadových kociek. Celý váži až 22 kg.

Náročnejších spotrebiteľov určite poteší, že Klarstein Powericer ECO 3 disponuje príkonom až 450 W, čo je oproti väčšine konkurentov určených do domácnosti trojnásobok výkonu. V priebehu 24 hodín dokáže tento výrobník ľadu vyrobiť až 30 kg ľadu. Navyše je výroba veľmi rýchla. Zariadenie na výrobu kociek ľadu vyrába ľad za pomoci vodného chladenia a kompresora. V zadnej časti zariadenia je prívod i odtok vody. Voda v zariadení cirkuluje a nechýba ani vodné čerpadlo a ventilátor. Vodu tak nemusíte dolievať, zariadenie si množstvo vody reguluje automaticky. Na výrobu kociek ľadu využíva rozprašovanie-vrstvenie. Výrobník využíva chladivo R134a. Napájaný je klasicky z elektrickej siete na 220 – 240 V. Obrovskou výhodou je tichý chod zariadenia.

Do zásobníka na ľad sa zmestia až 3 kg ľadu. Nastavovať si môžete aj veľkosť vyrábaného ľadu. Ľadové kocky môžu mať veľkosť S alebo L. Vyberanie ľadu z nádobky je jednoduché aj vďaka vyklápaciemu veku s otvorom. To má navyše priehľadné okienko, takže vždy viete, aké množstvo ľadu je v zásobníku. V hornej časti sa nachádza ovládací panel s LED diódami, ktoré vás informujú aj o plnom zásobníku na ľad.

Určite však nemožno hovoriť o výrobníku ľadu, ktorý by ste len tak položili na kuchynskú linku. V tomto prípade má prístroj na výšku takmer pol metra a šírku takmer 40 cm. Rozhodne je tak lepšie umiestniť ho stabilne na miesto, kde nebude zavadzať. Aj preto si nájde uplatnenie v baroch či kaviarňach. Konštrukcia z nerezovej ocele je dizajnovo neutrálnym riešením. Súčasne je kvalita spracovania na veľmi dobrej úrovni. Súčasťou dodávky je lopatka na ľad a potrebné príslušenstvo na pripojenie vody. Napájací kábel má dĺžku 135 cm.

Výrobník ľadu nepatrí k najpredávanejším a dôvodom je určite aj vyššia obstarávacia cena. Ide o pomerne veľké zariadenie, ktoré väčšina domácnosti nepotrebuje a radšej siahne po menšej a výkonnej náhrade. Napríklad po modeli Guzzanti GZ 121. V prípade Klarsteinu je výhodou vodné chladenie, tichý chod a predovšetkým enormný výkon až 30 kg ľadu za deň. Rátať však musíte s vyššou spotrebou. Poteší možnosť nastavenia veľkosti kociek.

Výhodou sú radi aj kvalitné materiály. Zásobník na ľad má až 3 kg a po vyrobení vydrží v zariadení veľmi dlho vo vysokej kvalite. Ovládací panel i samotná obsluha sú veľmi jednoduché. Súčasťou dodávky je praktická lopatka na ľad. Z nášho pohľadu ide o výrobník ľadu vhodný do baru, no v prípade potreby a vyšších nárokov aj do domácnosti.

Pozitíva

Vodné chladenie
Vysoká výrobná kapacita
Vhodný aj do baru

Negatíva

Vyššia spotreba
Vyššia cena

Príkon: 450 W ● Typ chladenia: vodou/vzduchom ● Výrobná kapacita: 30 kg/24 hod. ● Kapacita nádoby na vodu: - l ● Kapacita nádoby na ľad: 3 kg ● Tvar ľadu: kocky

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(91.4%)

Komentáre
Roman 17.May.2022

Milujeme ľad v nápojoch počas celého roka, nielen cez leto, a preto sme si zaobstarali Silvercrest SEMK 105. Pomer ceny a kvality je dobrý. Prístroj vyzerá pekne, obsluha je jednoduchá a výroba ľadu rýchla. Za mňa je nevýhodou vyššia hlučnosť, než som čakal. Inak je to dobrý výrobok.

Odpovedať

Jana 24.May.2022

Sencor SIM 3000BK je pre mňa top produkt. Cez leto ho máme zapnutý denne. Plusom je rýchlosť výroby, množstvo ľadu aj dobrý pomer ceny a výkonu. Mínusom za vyššia hlučnosť, ale to sa dá prežiť. :-)

Odpovedať

Vikina 09.Jun.2022

Guzzanti GZ 121 splnil naše očakávania, je malý a šikovný. Kocky sú však menšie a tenšie, ale na druhej strane sú rýchlo vyrobené. Vďaka tomu ich máme dostatok aj keď robíme party. Plusom je ľahká obsluha, skladnosť, elegantný vzhľad a že nie je hlučný.

Odpovedať

Januška 14.Jun.2022

ProfiCook PC-EWB 1187 je šikovný výrobník ľadu a má perfektný vzhľad. Zatiaľ funguje tak ako má... Páči sa mi kvalitné vyhotovenie, kompaktné rozmery a tri rôzne veľkosti ľadu. Super je aj protišmyková úprava spodnej časti a zrozumiteľné ovládanie. Zariadenie je ťažšie kvôli tomu, že je použitá nerezová oceľ. Mínusom je fakt, že tu nie je žiadna funkcia, ktorá by upozorňovala, že nádoba na ľad je už plná.

Odpovedať

Petra G. 24.Jun.2022

Zvolila som Eva Solo, pretože ide o produkt, ktorý ponúka tri funkcie v jednom. Používa sa na prípravu ľadu, ale tiež na jeho skladovanie a podávanie. Myslím, že sa hodí aj ako darček. Ľadové kocky sa vyrábajú ľahko a celkovo použitie prístroja je ľahké. Niekomu môže prekážať menší objem, je totižto len na 16 kociek ľadu. Cena je dosť vysoká, ale je to taká dizajnová a elegantná vychytávka, ktorá poteší.

Odpovedať

Ondrej 30.Jun.2022

Klarstein Ice Volcano 2G je výborný pre tieto horúce dni. Hodí sa do každej domácnosti, my ho využívame naplno a sme s ním maximálne spokojní. Plus dávame za rýchlosť výroby ľadu aj za dizajn. Má praktický LCD displej, umožňuje nastaviť veľkosť ľadu aj dávkovať chladenú vodu. Výrobníku nemáme čo vytknúť.

Odpovedať

Filip 11.Jul.2022

Beneo SNOW CONE MAKER je pekný drvič ľadu. Je to alternatíva ku klasickému výrobníku. Vďaka nemu si vieme robiť ľadovú triešť. Sú tu štyri plastové kornútky na servírovanie. Používanie je naozaj jednoduché a výroba ľadovej triešte rýchla. Pre deti je to teraz cez leto skvelá pochúťka.

Odpovedať