Ako vybrať tlačiareň

Návod, ako vybrať tlačiareň + druhy tlačiarní

Pravidelne potrebujete tlačiť rôzne dokumenty, fotografie či poznámky k štúdiu a už nechcete neustále otravovať známych alebo utekať do mesta do najbližšej tlačiarne? Zrejme je na čase zaobstarať si vlastnú tlačiareň, ktorá vám ušetrí množstvo času a z dlhodobého hľadiska aj peniaze. Nenabehnite však slepo do prvého online e-shopu a neutraťte svoje úspory hneď za prvú solídne vyzerajúcu tlačiareň. Nechajte si poradiť od ľudí, ktorí strávili testovaním tlačiarní desiatky hodín a majú dokonalú predstavu, aké parametre je dôležité pri výbere správneho prístroja zohľadňovať. Test Magazín si pre vás pripravil praktický návod, ako najlepšie pri kúpe laserovej, atramentovej či LED tlačiarne postupovať.

Publikované: 15.06.2021
Aktualizované: 26.04.2024

Akú tlačiareň kúpiť?

Ak predsa len nemáte čas či chuť čítať podrobný návod ku kúpe prístroja, dovolili sme si pre vás vytvoriť krátky zoznam toho najlepšieho, čo je aktuálne na trhu. Výber tvoria TOP modely laserových či atramentových tlačiarní z hľadiska pomeru ceny a kvality, záujmu zo strany spotrebiteľov či hodnotených atribútov.

Názov Hodnotenie Detail
HP Laser 107a 5* Zobraziť produkt
HP LaserJet M110w 5* Zobraziť produkt
Epson L3256 5* Zobraziť produkt
Canon Pixma TS305 5* Zobraziť produkt
Epson EcoTank L18050 5* Zobraziť produkt

Obsah článku:

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Pre niekoho môžu byť kľúčovým ukazovateľom práve odporúčania a recenzie samotných zákazníkov. V prípade, že ste sa neodhodlali čítať celý návod a radšej by ste sa rozhodli na základe záujmu spotrebiteľov, podľa cenového porovnávača Heureka.sk sme pre vás vytvorili výber 5 najpredávanejších tlačiarní. Recenzie zákazníkov založené na priamych skúsenostiach s produktom vám môžu dopomôcť k správnej voľbe, avšak netreba zabúdať na to, že tlačiareň musí vyhovovať predovšetkým vám.

Názov Hodnotenie Detail
HP LaserJet M110w 7MD66E 5* Zobraziť produkt
Xiaomi Mi Portable Photo Printer 5* Zobraziť produkt
Brother HL-L2442DW 5* Zobraziť produkt
HP Color LaserJet Pro M255dw 5* Zobraziť produkt
HP Officejet Pro 8122e 405U3B 5* Zobraziť produkt

Tento nenahraditeľný pomocník v domácnosti ale i v profesijnom živote je mimoriadne žiadaným produktom, o čom svedčí široké spektrum výrobcov či cenových kategórií. Avšak najdôležitejším faktorom sú bezpochyby vaše očakávania, vzťahujúce sa ku kupovanému prístroju. 

Či chcete tlačiť skôr fotografie než textové dokumenty, či kvôli práci vyžadujete skôr rýchlejšie tlačiarne, či z hľadiska funkcií vám plne vystačí tlač alebo poškuľujete viac po multifunkčnej tlačiarni so skenerom a kopírkou – toto všetko a mnoho ďalších parametrov je nutné pri výbere správneho modelu zohľadniť.

Ako vybrať atramentovú tlačiareň

  • Technológia tlače – základné typy tlačiarní
  • Typy tlačiarní podľa funkcií
  • Rýchlosť tlače
  • Rozlíšenie
  • Formát papiera
  • Spôsob pripojenia
  • Doplnkové funkcie
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Technológia tlače – základné typy tlačiarní

Hoci sa na rôznych internetových portáloch dočítate aj o tzv. ihličkovej tlačiarni, fungujúcej na princípe vystreľovania pohyblivých ihličiek, dominantnými hráčmi na trhu sú predovšetkým laserové a atramentové tlačiarne, prípadne LED tlačiarne. Ihličkovým tlačiarňam sa kvôli ich zastaranosti a minimálnemu užívaniu medzi spotrebiteľmi v návode nebudeme venovať.

Atramentová tlačiareň

Ide o najrozšírenejší typ spomedzi tlačiarní na trhu, určený predovšetkým na tlačenie materiálov v domácnosti a pri menšom objeme aj pri vykonávaní profesie. K dispozícii obvykle je vysoko kvalitná čiernobiela i farebná tlač a prístroj je taktiež vhodný na tlačenie obrázkov či fotografií v dobrej kvalite.

Charakteristickou pre atramentové tlačiarne je nižšia obstarávacia cena oproti laserovým tlačiarňam, avšak je nutné si vopred zistiť výšku nákladov v rámci príslušenstva, napríklad atramentových náplní (tzv. cartridge), ktorých cena sa môže spotrebiteľovi javiť ako pomerne vysoká. Vtedy sa nízka obstarávacia cena tlačiarne môže kompenzovať vysokými prevádzkovými nákladmi. Za mínus možno považovať aj hrozbu v podobe upchatia trysiek. K tomuto problému môže dôjsť, keď tlačiareň dlhší čas nepoužívate a atrament vo vnútri vyschne. 

Výrazným rozdielom medzi atramentovou a laserovou tlačiarňou bola v minulosti najmä rýchlosť tlače. V prípade atramentových tlačiarní sa spotrebitelia zvykli sťažovať na nízku rýchlosť, avšak túto nevýhodu či nedostatok sa v posledných rokoch podarilo výrobcom úspešne eliminovať.

Laserová tlačiareň

Tento typ tlačiarní je vo veľkej miere využívaný predovšetkým v kanceláriách, na úradoch, v školách či vo firmách s veľkým objemom tlače. Na domáce použitie je pre spotrebiteľa vhodná najmä vtedy, ak nechce tlačiť obrázky či fotografie, k tlači ktorých nie je primárne určená. Základom je tlač textových dokumentov.

Ako vybrať laserovú tlačiareň

Laserové tlačiarne fungujú pomocou lasera a práškovej farby. Laser nakreslí na foto valec požadovaný tvar a následne sa farba nanesie na miesta, na ktorých laser zanechal svoju stopu. Spomínaná prášková farba je umiestnená v tzv. toneri. Ten je síce drahší než atramentové náplne, no jeho spotreba je niekoľkonásobne nižšia. V tomto prípade sú prevádzkové náklady nižšie než u atramentových tlačiarní, avšak vyššia je obstarávacia cena. Súboj atramentová vs laserová tlačiareň by ste teda zrejme nemali rozhodovať na základe tohto parametra.

Ak sme spomínali, že atramentové tlačiarne disponujú dnes už vysokou rýchlosťou, u laserových prístrojov je tento atribút na ešte vyššej úrovni. Laserové tlačiarne sú mimoriadne rýchle a sú vhodné najmä pre tých užívateľov, ktorí chcú tlačiť mnoho (prevažne textových) dokumentov a rýchlo.

LED tlačiareň

S týmto typom sa v predajniach či e-shopoch taktiež môžete stretnúť. Pri komparácii s laserovou tlačiarňou z užívateľského hľadiska, teda najmä čo sa týka kvality tlače, nedochádza k takmer žiadnym odlišnostiam, avšak z hľadiska technológie tlače možno badať rozdiely. Zatiaľ čo u laserových tlačiarní vytvára obraz laserový lúč, v LED tlačiarňach túto úlohu zastávajú tisícky mikrodiód. Ich prednosťou je taktiež vyššia odolnosť proti poruchám, spôsobená nižším počtom pohyblivých častí.

Rovnako ako laserový tlačiarenský prístroj, ani LED tlačiareň nie je vhodná na tlačenie fotografií či obrázkov. Primárne je určená na textové dokumenty, prípadne jednoduchšiu grafiku. Z hľadiska obstarávacej ceny taktiež počítajte s vyššími čiastkami.

Typy tlačiarní podľa funkcií – multifunkčné či fototlačiarne

Nezaujíma vás, či váš nový prístroj bude pri tlači používať laser, atrament či kvantum mikrodiód? Sú kľúčové pre vás funkcie zariadení? Hľadáte tlačiareň na fotky alebo skôr multifunkčnú tlačiareň pre domácnosť? V tejto sekcii návodu sa dočítate, aké poznáme typy tlačiarní podľa ich schopností a možno medzi nimi nájdete aj tú vašu.

Klasická tlačiareň

Z názvu možno vytušiť, že tento typ zariadenia neoplýva žiadnymi špeciálnymi či doplnkovými funkciami. Ide teda o atramentové, laserové či LED tlačiarne, ktoré disponujú jedinou schopnosťou – tlačením. Ak poškuľujete po zariadení, ktoré bude obsahovať tlačiareň, skener aj kopírku, obráťte sa na multifunkčné tlačiarne. Ak však viete, že skenovanie či kopírovanie budete využívať minimálne, klasická tlačiareň je tou správnou voľbou.

Multifunkčná tlačiareň

Multifunkčná tlačiareň

Tento typ tlačiarne so skenerom a kopírkou je skvelým pomocníkom do domácnosti či do kancelárie. K základnej funkcii tlačenia textových dokumentov či obrázkov a fotiek pridáva ďalšie dve, nemenej užitočné, a v prípade niektorých zariadení ich môže byť ešte viac (niektoré multifunkčné tlačiarne disponujú faxom či čítačkou pamäťových kariet). Ak viete, že doplnkové funkcie budete často využívať, s výberom neváhajte. Vyjde vás to totiž omnoho lacnejšie, akoby ste si mali zaobstarať každé zariadenie zvlášť.

Ďalšou obrovskou výhodou okrem ceny je šetrenie miesta na vašom stole. Napriek zastrešeniu troch či viac funkcií je multifunkčná tlačiareň do domácnosti pomerne malá a v žiadnom prípade nezaberá toľko priestoru ako tlačiareň, skener a kopírka osobitne. Z naozaj zanedbateľného množstva negatív možno vypichnúť nižšiu kvalitu pridaných funkcií. V prípade, že by ste si kúpili kopírku či skener zvlášť, kvalita výsledných materiálov by bola vyššia, ak sa však nepovažujete za náročného užívateľa, tento drobný nedostatok vás od kúpy neodradí.

Tlačiareň na fotky

Držať v ruke fotografiu, na ktorej sú uchované pamätné chvíle z vášho života, je aj dnes, v dobe sociálnych sietí, na nezaplatenie. Ak patríte k ľuďom, obľubujúcim hmotné uchovávanie spomienok v podobe fotografií, určite by ste mali siahnuť po tlačiarenskom zariadení, primárne zameranom na tento účel. Poznáme tri druhy fototlačiarní, z ktorých si môžete vyberať, a to konkrétne atramentové, termosublimačné a tzv. ZINK tlačiarne.

  • Termosublimačná tlačiareň funguje na princípe špeciálneho fotopapiera navinutého na valci. Pôsobením tepla z termálnej hlavy sa farby uvoľňujú na papier a na základe výšky teploty sa mení intenzita farieb v každom nanesenom bode. Výsledkom je mimoriadne kvalitne vytlačený obrázok či fotografia s krásnymi farbami a perfektnými detailmi. Fotografie vytlačené týmto spôsobom sú taktiež veľmi odolné. Na výber je klasická stolová, ale taktiež mobilná tlačiareň. Rozdiel v kvalite výsledku nevidíte, no mobilná tlačiareň disponuje výhodou tlače na akomkoľvek mieste, kde sa nachádzate. Podmienkou je len pripojenie sa prostredníctvom mobilu či fotoaparátu.
  • Technológia ZINK (Zero Ink), ako už názov napovedá, sa radí medzi bezatramentové spôsoby tlače. Esenciou je opäť špeciálne vytvorený ZINK fotopapier, skladajúci sa z niekoľkých vrstiev. Pôsobením tepla na dané vrstvy sa na papier v tlačiarni nanáša farebná paleta. Výhodou je v podstate nulový odpad, súvisiaci s prevádzkou tlačiarne, keďže tá funguje na bezkazetovom systéme, teda bez akýchkoľvek náplní. Ak si chcete svoje fotografie vytláčať priamo na mieste ich vzniku ako za čias Polaroidu, je toto tlačiareň pre vás. ZINK tlačiarne majú naozaj malé rozmery, čiže sú ľahko prenosné. Stačí sa len pripojiť cez mobil či fotoaparát.

3D tlačiareň

Ste architekt, dizajnér, pracujete v technickej oblasti a potrebujete vytvárať trojrozmerné modely kvôli svojej práci či prípadne aj záľube? 3D tlačiarne dnes už nie sú nijakou nezvyčajnou komoditou, ale postupne prenikajú aj do bežných domácností či pracovísk v závislosti od pracovného odvetvia. Tieto zariadenia vytvárajú, resp. tlačia priestorové objekty, predtým vytvorené ako predlohy v príslušnom počítačovom softvéri. Medzi materiály, využívané na tlač týchto modelov, sa radia prevažne špeciálne plasty a polyméry, ako napríklad nylon či polykarbonát.

3D tlačiareň

Samozrejme, musíte počítať s vyššou obstarávacou cenou tlačiarne. Tie sa pohybujú aj v sumách do 400 eur, avšak tie najlepšie a najviac spoľahlivé modely sa cenou blížia k štvorciferným čiastkam. Profesionálne 3D tlačiarne využívané v priemysle môžu stáť aj desaťtisíce. Najlacnejšie nie sú ani prevádzkové náklady na chod prístroja.

Prenosná tlačiareň

Ak netúžite po zariadení, ktoré bude musieť byť neustále pripojené do siete, možno hľadáte práve mobilnú tlačiareň. Tá funguje na princípe nabíjateľnej batérie, a tak si ju môžete vziať kamkoľvek so sebou a tlačiť, čo vám napadne. K vášmu telefónu sa môže pripojiť prostredníctvom USB kábla alebo bezdrôtovo, teda pomocou WiFi či Bluetooth. Mobilná tlačiareň sa najčastejšie využíva na tlačenie bločkov či cestovných lístkov (napríklad sprievodcovia vo vlaku). Medzi prenosné zariadenia sa však radia aj niektoré tlačiarne na fotky (termosublimačná tlačiareň) či textové dokumenty.

DTG tlačiareň

Špeciálnym modelom, ktorý by sme nemali opomenúť, je tlačiareň na odevy využívajúca technológiu zvanú DTG (direct to garment = priamo na odev). DTG tlačiareň sa hodí predovšetkým k tvorbe reklamnej potlače na tričká či iný druh oblečenia, no z hľadiska zloženia textilu by malo ísť najmä o odevy zo stopercentnej bavlny. Tlač možno použiť aj na vlákna polyesteru či iné látky, no v takomto prípade hrozí zhoršenie kvality výsledku. Na rozdiel od tradičnej sieťotlače sa DTG tlač aplikuje priamo na látku, pričom vlákna daného oblečenia nasajú atrament tlačiarne na báze vody a vzniká želaná potlač. Tá je veľmi detailná a vysoko kvalitná.

Rýchlosť tlače

Tento dôležitý parameter pri výbere toho správneho zariadenia udáva počet vytlačených strán za minútu. Nikto nechce na tlač čakať pridlho, avšak pri domácom používaní zvyčajne nepotrebujeme extrémnu rýchlosť tlačenia. Je na každom spotrebiteľovi, aký údaj o rýchlosti považuje za preňho adekvátny.

Ako vybrať tlačiareň – rýchlosť tlače

Na tento údaj vplýva mnoho faktorov, a tak výsledná rýchlosť tlače sa môže líšiť od tej uvedenej výrobcom. Medzi tie najvýznamnejšie faktory sa radí pripojenie (USB, WiFi), hostiteľský počítač, ale aj kvalita obrázka, zložitosť dokumentu či typ a veľkosť papiera. Za akýsi štandard v tomto parametri sa považuje 10 vytlačených (čiernobielych) strán za minútu, ale dnes na trhu možno naraziť aj na tlačiarne, ktoré dokážu vyprodukovať viac než 30 strán za minútu.

Rozlíšenie

Ak plánujete tlačiareň využívať primárne na tlačenie textových dokumentov, nie fotografií či inej grafiky, údaj o rozlíšení pre vás nezohráva takú dôležitú rolu. Požadované minimum, aby vaše textové výstupy či jednoduchšia grafika disponovali štandardnou kvalitou, je 300 DPI, teda bodov na palec (z anglického Dots per Inch). S DPI ukazovateľom a kvalitou tlače ide v podstate o priamu úmeru, a síce čím viac DPI, tým vyššia výsledná kvalita výstupu z tlačiarne.

Pokiaľ už vopred viete, že vaše zariadenie budete využívať aj na tlač fotografií a obrázkov, poškuľujte po čo najvyššom rozlíšení. Optimálnym rozlíšením pre fotografie je aspoň 4 200 x 1 200 DPI. Stretnúť sa môžete aj s ukazovateľom PPI, ktorý určuje počet pixelov na jeden palec. V tomto prípade vyhľadávajte tlačiareň na fotky s rozlíšením aspoň 300 PPI.

Formát papiera

Rovnako podstatným parametrom, ktorý treba mať pri výbere adekvátneho zariadenia na zreteli, je podporovaný formát papiera do tlačiarne. Dnes sú tlačiarne štandardne vybavené podporou formátu A4, teda bežného kancelárskeho papiera, ale často aj menších formátov, ako obálky či fotografie. Na tlač väčších rozmerov, napríklad A3, je lepšie vyberať z ponuky špecializovaných zariadení priamo na tento účel. Tlačiarne A3 nie sú na trhu žiadnou nevídanou záležitosťou, spotrebitelia svoj dopyt najčastejšie cielia na tlačiarne Epson, tlačiarne HP či Brother.

Ak však neplánujete využívať tlač veľkého formátu, zostaňte pri zariadeniach s podporou štandardných formátov. Tlačiarne A3 zaberajú viac priestoru a pre ich kúpu musíte siahnuť hlbšie do peňaženky.

Spôsob pripojenia – USB, WiFi či Bluetooth

Teraz nasleduje otázka, ku koľkým zariadeniam chcete tlačiareň pripojiť, resp. akým spôsobom to docieliť. Zabudnite na predpotopné pripojenie pomocou klasického kábla do tlačiarne. Výrobcovia tlačiarenských prístrojov idú s dobou a ponúkajú pomerne pestrú škálu metód. Dnes už poznáme pripojenie cez USB, LAN kábel, ale taktiež bezdrôtovo cez WiFi či Bluetooth.

WiFi tlačiareň

Pokiaľ už vopred viete, že vám bude stačiť pripojiť tlačiareň len k jednému počítaču v domácnosti, USB kábel je tým správnym riešením. Ethernet alebo ak chcete LAN kábel sa síce radí k zastaraným spôsobom prepojenia zariadení, no využíva sa dodnes a aj pri tlačiarňach. Tento spôsob je vhodné uplatniť, ak chcete tlačiareň spojiť s viacerými počítačmi v sieti. S týmto postupom sa môžete stretnúť napríklad v kanceláriách.

Spomedzi bezdrôtových pripojení vyčnieva využitie WiFi. Okrem toho, že eliminujete výskyt káblov, ktoré sú vám len na ťarchu, výberom tlačiarne s WiFi si zaistíte aj spojenie s inými zariadeniami, nielen počítačom či notebookom (napríklad so smartfónom). Dnes už možno naraziť aj na prístroje, ktoré poskytujú pripojenie cez Bluetooth. Čo vám však netreba pripomínať, je fakt, že tento systém má obmedzený dosah, a tak je skôr vhodný len do bežných domácností, nie do priestorných kancelárií.

Obojstranná tlač či tlač k okrajom zaujmú

Základné parametre, ktoré by ste ako potenciálny zákazník mali bezpochyby zohľadňovať, máme za sebou. Teraz sa pozrime na to, akými ďalšími užitočnými funkciami môžu tlačiarne disponovať a ktovie, možno vás práve niektoré z nich presvedčia o kúpe zariadenia.

  • Obojstranná tlač: Ide o mimoriadne užitočnú funkciu pre užívateľa, tlačiaceho väčšie množstvo dokumentov. Automatická obojstranná tlač znamená, že po vytlačení textu či obrázka na jednu stranu tlačiareň automaticky list otočí a ďalší text vytlačí na jeho druhú stranu. Tento ekologický i ekonomický prvok vám ušetrí čas a premýšľanie nad tým, ako papier pred vložením do tlačiarne otočiť, aby sme náhodou netlačili na tú istú stranu. Funkcia je charakteristická pre drahšie laserové tlačiarne.
  • Tlač k okrajom: Alebo ak chcete bezokrajová tlač umožňuje užívateľovi tlačiť na papier bez výskytu prázdnych okrajov. Funkciu oceníte, ak plánujete tlačiť fotografie či rôzne obrázky, pri ktorých by výskyt bielych okrajov pôsobil rušivo. Bezokrajovú tlač ponúkajú aj niektoré laserové, aj atramentové tlačiarne.
  • Tlač bez použitia PC: Niektoré modely tlačiarenských zariadení dokážu vykonávať svoje základné funkcie aj bez toho, aby užívateľ musel obsluhovať počítač či mobil. Ak máte textové dokumenty uložené na USB kľúči či pamäťovej karte a vaša tlačiareň disponuje daným slotom, môžete tento nosič jednoducho vsunúť do tlačiarne a pomocou displeja zvoliť požadovaný úkon. Existujú taktiež tlačiarne so zavedenou technológiou PictBridge, ktorá vám umožní tlačiť priamo z fotoaparátu.

Lacné tlačiarne môžu prekvapiť

Na základe vašich predstáv o funkciách, akými by mala vaša budúca tlačiareň disponovať, možno vytvoriť akýsi prvotný nástrel jej ceny.

Ak vopred viete, že budete tlačiť skôr sporadicky a primárne textové dokumenty, môžete sa pri kúpe zariadenia zmestiť do 80 €. V tejto cenovej kategórii môžete naraziť ako na atramentové, tak i laserové tlačiarne. Druhé menované pre zákazníka predstavujú istejšiu voľbu, keďže pri spomínanom sporadickom tlačení nemôže po dlhšom čase dôjsť k vyschnutiu atramentových náplní. Za relatívne nízke ceny si dokážete zaobstarať aj multifunkčné zariadenia pre domácnosť, obsahujúce aj skener či kopírku. Obvyklým atribútom v tejto cenovej hladine býva bezdrôtové pripojenie.

Cena od 80 € do 200 € zvyčajne zdobí tlačiarne vhodné pre veľkoobjemovú tlač, prípadne tlač fotografií či zložitejšej grafiky. Disponujú vyššou rýchlosťou tlače než lacnejšie zariadenia a taktiež vyššou kvalitou výsledných materiálov. V tejto kategórií sa nachádzajú predovšetkým laserové, multifunkčné tlačiarne, ale aj termosublimačné tlačiarne na fotky. Bezdrôtové pripojenie či doplnkové funkcie ako obojstranná tlač bývajú samozrejmosťou.

Naraziť môžete aj na tlačiarenské prístroje v hodnote 200 € a viac. Ide o mimoriadne kvalitné tlačiarne s rýchlosťou tlače mnohokrát aj viac než 30 strán za minútu. Nájdete tu ako laserové, tak atramentové tlačiarne s množstvom ďalších funkcií. Nechýba LCD displej či čítačka pamäťových kariet alebo USB slot, ktoré vám umožňujú tlačiť materiály aj bez toho, aby ste zapínali svoj počítač. V tejto kategórii nájdete taktiež tlačiarne A3, ktorých cena sa často pohybuje aj nad 500 €.

Tlačiarne Canon, HP, Epson i Brother predstavujú kvalitu

Ste typ zákazníka, ktorý rád nakupuje u overených predajcov? Mysleli sme aj na vás, a tak sme vytvorili zoznam TOP výrobcov tlačiarní, ktorí sa tešia zo spokojných recenzentov na rôznych internetových portáloch a taktiež ponúkajú zariadenia so širokým spektrom funkcií a doplnkov.

Firma Canon sa špecializuje predovšetkým na výrobu kvalitných laserových tlačiarní v hodnote do 200 €, ale nezabúdajme na modely Canon Pixma, ktoré sa radia medzi tie najlepšie atramentové tlačiarne na fotky. Medzi tlačiarňami HP nájdete ako lacné zariadenia do 80 € pre bežných užívateľov, tak i profesionálnejšie stroje vhodné do kancelárií či firiem v hodnote cez 200 €. 

Brother sa radí medzi výrobcov lacnejších, no spoľahlivých laserových tlačiarní, ale môžete v ich ponuke nájsť aj drahšie atramentové tlačiarne s oceňovanou funkciou dopĺňania zásobníkov pomocou fľaštičiek s farbou. K uznávaným výrobcom patrí aj firma Epson, ktorá zákazníkom ponúka nielen atramentové či laserové, ale i ihličkové tlačiarne. K dominantným hráčom na trhu bezpochyby patrí japonská spoločnosť Samsung so svojimi laserovými prístrojmi.

Otázky a odpovede – FAQ

Možno ste v našom návode nedostali odpoveď na všetky vaše otázky. V takom prípade nám neváhajte napísať komentár a my vám radi pomôžeme. Či potrebujete poradiť s výberom tlačiarne alebo by ste potrebovali do návodu doplniť konkrétne informácie, budeme radi, ak nám dáte vedieť. Tiež nás poteší, ak sa s nami podelíte o vaše osobné skúsenosti.

Postup sa môže líšiť od modelu vašej tlačiarne, takže vždy je najrozumnejšie preštudovať si pribalený návod a jednotlivé kroky vykonávať podľa inštrukcií. Pri pripojení tlačiarne k notebooku či PC je dôležité najskôr nainštalovať ovládače. Inštalačný softvér zvykne byť pribalený k tlačiarni vo forme CD alebo ho možno stiahnuť z internetu. Po nainštalovaní ovládačov pripojte tlačiareň k notebooku pomocou USB kábla. V nastaveniach zvolíte bezdrôtové pripojenie, nájdete svoju WiFi sieť a zadáte heslo. Ak ste všetko urobili podľa pokynov, budete môcť tlačiť bez použitia káblov.

Dôležitým krokom je odpojenie tlačiarne z elektrickej siete. Stroj následne nechajte nejaký čas vychladnúť a potom môže začať proces čistenia. Využite k nemu jemne navlhčenú handričku, ktorá nezanecháva žiadne vlákna. Tie môžu tlačiareň poškodiť. Otvorte hlavný kryt zariadenia a vyčistite všetok prach a ďalšie nečistoty. Na miesta, kam handričkou nedosiahnete, môžete použiť vysávač. Nezabudnite pri čistení taktiež na vonkajšie časti tlačiarne.

V prvom rade je potrebné kúpiť správny toner do svojej laserovej tlačiarne. Ekonomicky najvýhodnejšou kúpou sú tzv. alternatívne tonery. Následne, keď už máte nový toner doma a uistili ste sa, že vaša tlačiareň je vypnutá, otvorte kryt k tonerovej kazete. Opatrne vyberte starý toner a dávajte si pozor, aby ste sa pri tom nedotýkali elektrických kontaktov či optického valca. Nový toner párkrát pretrepte, aby sa jeho obsah rovnomerne rozmiestnil a nedošlo neskôr pri tlači k zbytočným ťažkostiam. Ak má nová kazeta prepravnú pásku, nezabudnite ju odstrániť. Vložte ju na miesto, odkiaľ ste vybrali tú starú, kryt zatvorte a zapnite tlačiareň. Môžete vykonať skúšobnú tlač, ktorá vás ubezpečí, že ste postupovali správne, prípadne že toner nie je správne umiestnený.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Xerox Phaser 3020Bi

od 84,90 €
Čiernobielu laserovú tlačiareň so základnými, avšak veľmi užitočnými funkciami ocenia kancelárie i domácnosti. Pracuje rýchlo a úsporne – prvá...

Xiaomi Mi Portable Photo Printer

od 50,80 €
Vytlačte si svoje fotografie okamžite a kdekoľvek. S touto bezdrôtovou tlačiarňou od Xiaomi, ktorá vám nezaberie takmer žiadne miesto, je to...

HP Officejet Pro 6230 E3E03A Instant Ink

od 69,17 €
Výkonná tlačiareň, ku ktorej sa môžete pripojiť z akéhokoľvek miesta na svete. Vytlačí vám bleskurýchle všetko, čo potrebujete, či už ide o...

HP Laser 107a 4ZB77A

od 76,90 €
Táto malá kompaktná čiernobiela laserová tlačiareň je vhodná ako pre každodenné domáce využitie, tak aj do menšej firmy. Vďaka kompaktným rozmerom...

HP Neverstop Laser 1200w 4RY26A

od 240,20 €
multifunkčná čierno-biela laserová tlačiareň • tlačí, skenuje, kopíruje • rýchlosť až 20 strán za minútu • výťažnosť až 20 000 strán mesačne •...

Canon Selphy CP-1300

od 118,64 €
Pokiaľ pracujete mimo kancelárie, radi fotografujete alebo ste dobrodruh, vyskúšajte túto mobilnú modernú tlačiareň, ktorá vytlačí vaše zábery...

Brother HL-L2352DW

od 115,13 €
Ak zháňate spoľahlivú a kompaktnú tlačiareň pre domáce či kancelárske využitie, tento model by nemal uniknúť vašej pozornosti. Za príjemnú cenu...

Canon i-Sensys LBP621Cw

od 177,48 €
Krásne kompaktná a dokonale spoľahlivá farebná laserová tlačiareň je presne tým, čo oceníte na svojom pracovnom stole či už doma, alebo v...

HP LaserJet Pro MFP M15w W2G51A

od 89,95 €
tlačiareň • laserová • tlač • rýchlosť tlače čiernobielo: 18 strán / min. • formát A4 • obojstranná tlač • USB 2.0 • vstupný zásobník 150 listov...

Epson L1800

od 609,00 €
Tlačiareň pre formát A3 + so systémom 6 atramentových nádržiek, tlačové rozlíšenie 5.760 x 1.440 dpi, rýchlosť tlače 2,6 str./min čiernobielo,...

HP LaserJet Pro M203dw G3Q47A

od 182,91 €
Dosiahnite efektívnejšieho tlače, výkonu i ochrany vďaka bezdrôtovej tlačiarni HP LaserJet Pro s tonerovými kazetami JetIntelligence. Zvýšte...

HP LaserJet M209dwe 6GW62E Instant Ink

od 139,46 €
HP LaserJet M209 dwe - vysokokvalitná kompaktná čiernobiela laserová tlačiareň s najrýchlejšou obojstrannou tlačou vo svojej triede a...

Ďalšie články z kategórie Tlačiarne

Vaše hodnotenie:
(91.6%)

Komentáre
Lukáš M. 16.Jun.2021

Doma máme tlačiareň HP LaserJet Pro. Zo začiatku nás potrápilo napojenie na WiFi, ale potom už všetko fungovalo. Tlač je v poriadku a bez akýchkoľvek chýb. Výhodou je prášková náplň, ktorá oproti atramentovej náplni nezanecháva zaschnuté trysky. Tlačiareň je kompaktná, jednoducho sa s ňou manipuluje a chod je pomerne tichý. Vďaka WiFi sa dá tlačiť aj priamo z mobilného telefónu, čo šetrí čas s prenášaním dokumentov do PC. Ak hľadáte šikovnú tlačiareň na domáce použitie, tento model vrelo odporúčam.

Odpovedať

Dušan 17.Jun.2021

Ak hľadáte kompaktnú tlačiareň s WiFi za prijateľnú cenu, odporúčam Xerox Phaser. Tlačí len čiernobielo, no je rýchla a dokument máte raz dva v ruke. Inštalácia je pre neznalých mierne komplikovaná, no tí, ktorí sa aspoň trocha rozumejú technike, to hravo zvládnu. Nevýhodou je, že inštalačný softvér sa dodáva len na CD a novšie notebooky väčšinou nedisponujú CD mechanikou. Dá sa to však vyriešiť stiahnutím inštalačného súboru priamo z oficiálnych stránok výrobcu. S tlačiarňou som plne spokojný, pretože funguje spoľahlivo tak ako má.

Odpovedať

Bolek 21.Jun.2021

Nedávno som si kúpil tlačiareň HP Laser 107w 4ZB78A. Je šikovná, rozmerovo menšia, a preto nezaberie veľa miesta na pracovnom stole, čo mi úplne vyhovuje. Vyzdvihujem obojstrannú tlač, WiFi pripojenie, rozumnú cenu, tichý chod aj rýchlosť tlače. Páči sa mi režim šetrenia energie, podpora viacerých formátov vrátane obálok či to, že v balení je USB kábel, ktorý netreba dokupovať. Ak chcete občasne tlačiť v domácnosti a nepotrebujete profesionálny výkon, táto tlačiareň bude pre vás správnou voľbou.

Odpovedať

Ivan Š. 21.Jun.2021

Chcel som atramentovú tlačiareň, ktorá bude multifunkčná a zároveň za dobrú obstarávaciu cenu. Po prezretí viacerých produktov tieto moje požiadavky splnila tlačiareň HP DeskJet 3790 Ink Advantage. Je to malá a šikovná tlačiareň, ktorá ukazuje stav tonera a ponúka WiFi pripojenie pre bezdrôtové tlačenie. Ak ju správne nastavíte a nainštalujete, s jej prácou budete spokojní. Na stole nezaberie veľa miesta a pre občasné použitie je ideálnou voľbou.

Odpovedať

Hana Ch. 21.Jun.2021

Hľadala som mini tlačiareň na rýchlu tlač fotiek. V predajni mi poradili Xiaomi Mi Portable Photo Printer. Tlačiareň je praktická, umiestnite ju prakticky kamkoľvek. Fotky vytlačí pekne a bez hluku. Nevýhodou je obtiažna inštalácia a počiatočný rozbeh komunikácie medzi tlačiarňou a mobilom, kto si nebude dať vedieť rady, tak ako ja, odporúčam zájsť do obchodu, tam vás s tým isto pomôžu. Celkovo som s produktom spokojná, pretože po spárovaní je použitie jednoduché a rýchle, len tie papiere na tlač by mohli byť lacnejšie. :-)

Odpovedať

Koloman 02.Jul.2021

Mám tlačiareň HP OfficeJet Pro 6230, ktorá je pomerne veľká a disponuje sieťovým pripojením. Páčia sa mi samostatné farebné náplne a lacné dostupné náhrady. Plus dávam za bezokrajovú tlač a bezproblémové WiFi pripojenie. Tlačiareň sa hodí pre bežného používateľa, pretože zásobník je menší, ale pre mňa postačujúci. Vie tlačiť obojstranne, čo nie je samozrejmosť každej tlačiarne. Samotné naprogramovanie tlačiarne bolo rýchle, stačilo si stiahnuť príslušný softvér. Pre mňa je to fajn tlačiareň s dobrým pomerom ceny a výkonu, ale pokiaľ vyžadujete aj skenovanie či ďalšie doplnkové funkcie, siahnite radšej po inej multifunkčnej tlačiarni.

Odpovedať

Boris J. 08.Aug.2021

Používam lacnú a jednoduchú tlačiareň Canon Pixma G1411, ktoré je pre bežné domáce tlačenie úplne postačujúca. Tlačiareň ma zaujala z viacerých dôvodov, má nízko nastavenú cenu, pekný dizajn, kompaktné rozmery a je napĺňateľná. Systém dopĺňania atramentu znižuje náklady a používateľa nenúti k tomu, aby si kupoval a používal neoriginálne náplne. Náplne sú pomerne veľké, preto ich netreba často dopĺňať a navyše sú cenovo veľmi výhodné. Plus dávam za prehľad o stave atramentu v zásobníkoch aj za jednoduché dopĺňanie atramentu. Najväčšou výhodou tejto tlačiarne je kvalitná tlač pri vynaložení malých nákladov. Tlačiareň je tak vhodná pre všetkých, ktorí chcú ušetriť na prevádzkových nákladoch. Tlačiareň je bez skeneru, čo môže niekomu prekážať, no ja skener nepoužívam, takže mi to nevadí.

Odpovedať

Dalibor 11.Sep.2021

Používam laserovú tlačiareň HP LaserJet Pro MFP a pre domácu čiernobielu tlač je super. Tlač je kvalitná a nepostrehol som žiadne chyby. Tlačiareň má kompaktné rozmery a navyše aj skenuje a kopíruje, takže v jednom zariadení mám viacero. Oceňujem funkciu WiFi, vďaka ktorej môžem tlačiť priamo z notebooku, tabletu alebo mobilu. Prvotná inštalácia tlačiarne bola troška komplikovaná, ale napokon som ju zvládol aj pomocou návodu na YouTube. Potom je už ovládanie tlačiarne jednoduché. Kto hľadá malú a multifunkčnú tlačiareň za dobrý peniaz, táto mu môže vyhovovať. Súčasťou balenia bol aj toner. Skenovanie je výborné a pomerne rýchle. Troška mi vadí, že pri obojstrannej tlači musím stránky obracať manuálne. Ešte dodám, že tlačí len čiernobielo, ale skenuje farebne, samozrejme. :-) Skenovanie je možné len cez aplikáciu a skenovať môžete do formátu PDF alebo jpg. Kvalita spracovania tlačiarne aj jej funkcie zodpovedajú obstarávacej cene. Pre nenáročných používateľov je to skvelá voľba.

Odpovedať

Silvia 27.Sep.2021

Som spokojná s tlačiarňou Xerox Phaser 3020Bi. Tlačí rýchlo a k jej najväčšej výhode patrí WiFi pripojenie. Prekáža mi však vyššia hlučnosť a nemožnosť automatickej obojstrannej tlače. Ak chcem tlačiť na obe strany, musím ich ručne otáčať. Inak je tlačiareň fajn.

Odpovedať

Markus 25.Oct.2021

Rýchla a tichá tlačiareň je Canon i-SENSYS, akurát ten návod v balení je výsmech. Za tú cenu tlačiareň predčila moje prvotné očakávania, kvalita obojstrannej tlače je v poriadku. Páči sa mi aj elegantný dizajn a kompaktné rozmery. Tlačiareň mám prepojenú s PC pomocou LAN kábla.

Odpovedať

Daniel 25.Nov.2021

Tlačiareň Epson L1250 tlačí celkom dobre, hlavne čiernobielo. Vadí mi, že skener je dostupný len cez mobilnú aplikáciu, je to také trocha nepraktické. Produkt mal byť multifunkčný, respektíve 3 v 1, ale nie je. Maximálny formát tlače je A4. Pre občasné domáce použitie je fajn.

Odpovedať

Vikino 11.Feb.2022

HP DeskJet 2720 je pekná a lacná tlačiareň, ktorý som si kúpil funkcii WiFi, no na pohodlné a bezproblémové nastavenie zabudnite. Takže som si dokúpil kábel a cez WiFi vôbec neviem tlačiť. Dôvod kúpy sa tak stratil… Tlačí fajn, avšak niekedy má problém s podávaním papiera.

Odpovedať

Mikuláš 25.Feb.2022

Mám HP LaserJet Pro MFP M15w W2G51A, je to klasická tlačiareň, ktorá zvláda obojstrannú tlač a má veľký vstupný zásobník, až na 150 listov. Čiernobiela tlač je pomerne rýchla.

Odpovedať

Noro 26.May.2022

Mám tlačiareň Epson EcoTank L3210, bola za dobrú cenu a poskytuje mi kvalitnú tlač. Škoda, že zásobník na papier je v zadnej časti tlačiarne, viac by mi vyhovoval vpredu. Náklady na tlač sú však nízke, takže za mňa spokojnosť. Výhodou je aj jednoduché dopĺňanie atramentu do tankových nádrží.

Odpovedať