Odstredivé odšťavovače

Najlepšie odstredivé odšťavovače 2024 + recenzie

Čerstvá ovocná alebo zeleninová šťava nemusí pochádzať z krabice, ktorú nájdete v regáloch obchodov. Odšťavovače ovocia dnes môžu byť súčasťou bežnej kuchynskej výbavy. Ak ste vyznávačmi zdravého životného štýlu, požadujete pravidelný prísun vitamínov a obľubujete ovocie a zeleninu všetkého druhu, vylisovaná šťava by na vašom jedálničku nemala chýbať. Na trhu sú dva základné typy odšťavovačov – odstredivé a šnekové. Líšia sa technológiou a mechanizmom odšťavovania. V tomto porovnávacom teste nájdete výhradne odstredivé odšťavovače, najlepším sa stal Bosch MES25C0. Pozreli sme sa aj na ďalšie odstredivé odšťavovače a ich parametre. Pripravili sme recenzie a takisto návod, ktorý vám pomôže sa v rozmanitej ponuke zorientovať.

Publikované: 20.12.2021
Aktualizované: 22.04.2024

Aký odstredivý odšťavovač kúpiť?

Cieľom nášho porovnávacieho testu odšťavovačov s odstredivým mechanizmom je, aby spotrebiteľ presne vedel, ktorý odšťavovač chce a prečo. Odstredivé odšťavovače sú výkonné, rýchle, pomerne efektívne, no aj viac hlučné ako šnekové odšťavovače. Ak však chcete vedieť, ktorý odstredivý odšťavovač vám pomôže pripraviť vitamínovú bombu, vybrať si môžete aj z našej tabuľky najlepších odstredivých odšťavovačov. Medzi nimi nájdete víťaza testu, ktorý v pomere ceny a výkonu dosiahol najlepšie výsledky, taktiež môžete vsadiť na naše odporúčanie alebo ísť na cenu a vybrať si lacný odšťavovač, ktorý splní svoj účel. Ak chcete vedieť viac, prečítajte si kompletné recenzie, aby ste vedeli, aké sú silné a slabé stránky jednotlivých modelov.

Názov Hodnotenie Detail
ETA Fresher II 5* Zobraziť produkt
Sencor SJE 741SS 5* Zobraziť produkt
Sage SJE530 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Bosch MES25C0

Bosch MES25C0

Príkon 700 W, dve rýchlosti, 2-litrová nádoba na dužinu, nádoba na šťavu s objemom 1,25 l, systém DripStop

Zobraziť viac info

V pomere ceny a kvality tento odstredivý odšťavovač ponúka dostatočný výkon a kvalitné parametre. Použité sú tiež odolné materiály. Elektromotor má príkon 700 W a dve rýchlosti, ktoré vám umožňujú regulovať množstvo otáčok. Zariadenie je pomerne tiché. Výpust je vybavený systémom DripStop. Nádoba na dužinu má 2 litre a kapacita nádoby na šťavu je 1 250 ml. Odnímateľné časti možno umývať v umývačke riadu.

Cenový trhák
Sencor SJE 741SS

Sencor SJE 741SS

Príkon 400 W, dve rýchlosti, objem nádoby na odpad 1,2 l, nádoba na šťavu 350 ml, nerezové mikrositko

Zobraziť viac info

Lacný odšťavovač Sencor sa radí k najpredávanejším modelom. Zariadenie je vybavené elektromotorom s nižším príkonom 400 W. Plasty nie sú také odolné ako u drahšej konkurencie, no na prvý pohľad vôbec nepôsobí odšťavovač nekvalitne. Nádoba na šťavu má len 350 ml, odpadová nádoba pojme 1,2 litra. Výťažnosť šťavy je slabšia. Poteší aspoň jednoduchá údržba a nerezové mikrositko.

Náš TIP
Sage BJE410

Sage BJE410

Príkon 1 200 W, dve rýchlosti, 3-litorvá nádoba na odpad, litrová nádoba na šťavu, nerezová konštrukcia

Zobraziť viac info

Kvalitný a výkonný odšťavovač s odstredivým mechanizmom s výkonom elektromotora až 1 200 W. Zariadenie síce váži až 6 kg, no môžu za to kvalitné materiály a nerezová konštrukcia. Zariadenie sa vyznačuje vysokou efektivitou – výťažnosťou šťavy. Komponenty možno umývať v umývačke riadu, vrátane nerezového mikrostika. Nádoba na dužinu má až 3 litre. Objem nádoby na šťavu je 1 liter. Odšťavovač Sage je stavaný na každodenné používanie.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Odstredivý odšťavovač využíva veľmi efektívny mechanizmus – za pomoci malých rotačných nožov suroviny rozseká, rozomelie a následne pomocou odstredivej sily pretlačí cez husté sitko. Príprava šťavy je veľmi rýchla, čo je jednou z vlastností, ktorú spotrebitelia vnímajú ako najväčšie plus. Rýchlosť odšťavovania vo veľkej miere závisí od výkonu – príkonu elektromotora. Väčšina modelov dnes disponuje aj viacerými rýchlostnými stupňami – prevodmi, vďaka čomu je odšťavovanie a výťažnosť omnoho efektívnejšia. Výťažnosť je parameter, ktorý nám udáva objem odšťavenej šťavy, ktorú dokážeme z istého množstva ovocia a zeleniny získať.

Okrem výkonu sme hodnotili aj ostatné parametre, ktoré súvisia predovšetkým s ovládaním a obsluhou. Sem radíme aj veľkosť plniaceho otvoru, čo vám určuje, aké veľké kusy surovín možno odšťavovať. Dôležitý je objem nádoby na šťavu alebo objem nádoby – separátoru na dužinu. Čo spotrebiteľov veľmi zaujíma, je aj náročnosť údržby a možnosť umývať odšťavovač v umývačke riadu.

Výkon/príkon
Výťažnosť
Náročnosť údržby
Ovládanie a obsluha
Rozmery a hmotnosť
Kvalita materiálov
Hlučnosť

Prieskum trhu bol pomerne rozsiahly a trval viac ako 50 hodín. Vybrali sme tie najžiadanejšie odstredivé odšťavovače a vzájomne ich porovnali. Prioritou v našom porovnávacom teste sú tiež názory a skúsenosti spotrebiteľov. Dlhodobé skúsenosti totiž dokážu najlepšie určiť kvalitu spotrebičov. Do nášho porovnávacieho testu sa dostali odšťavovače BoschPhilips alebo Concept. Zastúpenie majú aj odstredivé odšťavovače Orava či Sencor. Dostupnosť tovarov sme overovali cez databázu portálu Heureka.sk, prieskum trhu sme realizovali aj za pomoci databázy predajcov, ako Mall.sk, Alza.sk, Tpd.sk, Hej.sk alebo Andreashop.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie odstredivých odšťavovačov

Na základe vybraných produktov sme spracovali praktické recenzie, ktorých cieľom je uľahčiť spotrebiteľovi výber. Naše recenzie nie sú vytvárané za účelom propagácie značky alebo predajcov. Hodnotenie našich redaktorov je nestranné a objektívne, vychádza z dostupných parametrov, realizovaných spotrebiteľských testov, názorov a skúseností spotrebiteľov. Pri odstredivých odšťavovačoch sme vopred sledovali určené parametre a hodnotili ich silné a slabé stránky. Ani jeden z produktov nebol zvýhodnený.

Víťaz testu

Bosch MES25C0

Príkon 700 W, dve rýchlosti, 2-litrová nádoba na dužinu, nádoba na šťavu s objemom 1,25 l, systém DripStop

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Odstredivý odšťavovač Bosch spája jednoduchosť a zároveň dostatočnú efektívnosť. V našom teste je predovšetkým vďaka pozitívnym recenziám, ale tiež kvalitnému spracovaniu. Odstredivý mechanizmus pracuje spoľahlivo. Používanie je bezpečné a údržba nenáročná.

Odšťavovač sa môže pýšiť výkonom elektromotora 700 W. Vo všeobecnosti smerom k výkonu nemáme výhrady, navyše elektromotory značky Bosch sú známe svojou spoľahlivosťou. Predpokladom je teda dlhšia životnosť. Tú sľubuje aj nerezové mikrositko s veľkým počtom dierok, čo len napomáha k vyššej efektivite pri odšťavovaní. Použité sú aj odolné plasty a hliníkové rukoväte, ktoré uľahčujú manipuláciu. Regulovať môžete aj otáčky v dvoch úrovniach na mäkšie a tvrdšie suroviny. Odšťavovač sa zapne len v prípade, že je správne poskladaný a utesnený, Safety Stop inak proces odšťavovania nespustí.

Sitko i ďalšie odnímateľné časti možno umývať v umývačke riadu. Šírka plniaceho otvoru je výhodou. Vkladať môžete aj väčšie kusy plodín. Nádoba na dužinu má objem 2 litre a je jednoducho odnímateľná. Nádoba na šťavu má objem 1,25 litra a má aj separátor na penu. Odšťavovač je vybavený systémom DripStop, ktorý po vypnutí odšťavovača zastaví odkvapkávanie a výpust uzavrie. Zostatková šťava tak nekvapká mimo nádobu. Súčasťou príslušenstva je aj kefa na čistenie sitka.

Pomer ceny a kvality je v prípade odšťavovača Bosch MES25C0 niečo, čo dáva zmysel. Výkonom 700 W síce nepatrí k najvýkonnejším, no otáčky motora mu nechýbajú. Spokojné recenzie zákazníkov hovoria o kvalitnom prevedení a bezproblémovej obsluhe. Plusom je aj podstavec s protišmykovou úpravou. Oceňujeme systém odtoku DripStop – po vypnutí odšťavovača šťava mimovoľne nekvapká z výpustu. Výťažnosť odšťavovača je v danej triede priemerná. Súčasťou príslušenstva je nádoba na šťavu.

Pozitíva

Kvalita spracovania
Pomerne tichý chod
Kvalitné nerezové sitko

Negatíva

Priemerná výťažnosť

Príkon: 700 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Objem nádoby na šťavu: 1,25 l ● Objem nádoby na odpad: 2 l ● Hmotnosť: 4,3 kg

Cenový trhák

Sencor SJE 741SS

Príkon 400 W, dve rýchlosti, objem nádoby na odpad 1,2 l, nádoba na šťavu 350 ml, nerezové mikrositko

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Za málo peňazí veľa muziky? Sencor SJE 741SS je lacným odšťavovačom s odstredivým mechanizmom. Zároveň patrí medzi najpredávanejšie modely. Elektromotor má dve rýchlosti – 11 000 ot./min. alebo 13 000 ot./min. Poteší kompaktnými rozmermi a hmotnosťou len 2 kg. Podstavec má protišmykové nožičky a takisto má bezpečnostnú poistku pred náhodným spustením.

Elektromotor má výkon 400 W. Regulovať môžete otáčky otočným regulátorom, a to v dvoch rýchlostiach. Z recenzií zákazníkov však je potrebné dávať pozor na príliš dlhý chod prístroja alebo odšťavovanie veľkého množstva surovín súčasne. Motor sa môže prehrievať a následne trvalo poškodiť. Ak teda potrebujete pripraviť pohár čerstvej šťavy rýchlo, odšťavovač to zvládne. Pri väčšom množstve mu doprajte prestávky. Disponuje však ochranou pred spustením a automatickým vypnutím v prípade odstránenia krytu.

Materiály nepôsobia z pohľadu dizajnu lacno, no nižšia cena spotrebiča sa nezaprie a plasty nie sú natoľko odolné. V pomere k cene však nejde o žiadnu výhradu. Odnímateľné časti môžete umývať v umývačke riadu. Od efektívnejšie odšťavovania sa pričiní aj nerezové mikrositko. Horné veko je transparentné. Plniaci otvor má šírku 65 mm. Objem nádoby na dužinu je 1,2 litra, nádoba na šťavu má len 350 ml. Prívodný kábel má 120 cm.

Naozaj kompaktný odšťavovač za veľmi nízku obstarávaciu cenu. Okrem výhodnej ceny spomenieme jednoduchú údržbu a splnenie účelu. Od odšťavovača v tejto cenovej triede netreba mať prehnané očakávania. Pozor treba dávať na prehnanú záťaž. Odolnejšie plodiny dávajú motoru zabrať a je potrebné sledovať či sa motor neprehrieva. Pribalená je len malá nádoba na šťavu s objemom 350 ml. Celkovo je tento odstredivý odšťavovač podľa nás vhodný na občasné odšťavovanie. Ak chcete odšťavovať na pravidelnej báze (denne), skúste odstredivý odšťavovač Bosch MES25C0.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Veľké množstvo pozitívnych recenzií

Negatíva

Nižší výkon elektromotora
Prehrievanie
Malá nádoba na šťavu

Príkon: 400 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Objem nádoby na šťavu: 0,35 l ● Objem nádoby na odpad: 1,2 l ● Hmotnosť: 2,0 kg

Náš TIP

Sage BJE410

Príkon 1 200 W, dve rýchlosti, 3-litorvá nádoba na odpad, litrová nádoba na šťavu, nerezová konštrukcia

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Možno aj vy hľadáte odšťavovač, ktorý vám ráno pripraví kvalitnú šťavu priamo do pohára rýchlo a bez komplikácií. Odšťavovač Sage BJE 410 je presne tým modelom, ktorý je určený na každodenné používanie. Má síce väčšiu hmotnosť, no má výkonný elektromotor s dvoma rýchlosťami a kvalitné nerezové telo, vrátane unikátneho nerezového mikrositka.

Kvalitný odšťavovač austrálskeho výrobcu na trhu boduje predovšetkým kvalitou spracovania. Použité sú jednak odolné BPA plasty, ktoré sú nezávadné, ale predovšetkým kovové nerezové telom je predpokladom dlhšej životnosti. Podstave má protišmykovú úpravu. Práca s odšťavovačom je maximálne jednoduchá a príprava šťavy rýchla. Na výkonný 1 200 W elektromotor si sťažovať určite nebudete, navyše máte k dispozícii dve rýchlosti. Veľmi potešujúci je aj tichý chod, ktorým sa Sage prezentuje. Bezpečnostný systém zamedzuje spusteniu, ak nie je nádoba utesnená. Všetky odnímateľné časti možno umývať v umývačke riadu.

Výrobca avizuje, že vďaka nerezovému mikrositku so špeciálnym tvarom a otvorom na odkvapkávanie šťavy v jeho strede, je výťažnosť vyššia minimálne o 20 percent. Kapacita nádoby na šťavu má objem jeden liter a má aj praktickú mierku. Nerezové nože vytvárajú sekaním surovín odpad, ktorý putuje do zbernej nádoby s objemom tri litre. Nemusíte sa tak zapodievať priebežným vyprázdňovaním. Nádoba je umiestnená externe a nie je potrebné nič rozoberať. Plniaci otvor je podľa zákazníkov dostatočne široký a s obsluhou sú veľmi spokojní.

Výkonný odstredivý odšťavovač Sage už na prvý pohľad pôsobí kvalitným dojmom. To podčiarkuje aj kvalita spracovania a odolným nerezovým telom. Odšťavovač disponuje vysokým výkonom a dokáže si poradiť aj s väčšími kusmi ovocia či zeleniny. Napriek väčším rozmerom sa ľahko udržiava a čistí. Od zákazníkov má veľké množstvo priaznivých referencií. V porovnaní sa lacnejším odšťavovačom Sencor SJE 741SS má niekoľkonásobne väčšiu výťažnosť. Nádoba na odpad má až 3 litre. Nepatrí však k úplne najlacnejším.

Pozitíva

Vysoká výťažnosť
Dostatočný výkon a tichý chod
Kvalita spracovania a jednoduchá obsluha

Negatíva

Vyššia cena

Príkon: 1 200 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Objem nádoby na šťavu: 1 l ● Objem nádoby na odpad: 3 l ● Hmotnosť: 6 kg

Lacná kvalita

Concept LO7027

Príkon 1 000 W, dve rýchlosti, 1,8-litrová nádoba na odpad, litrová nádoba na šťavu, AntiDrip systém

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Spomedzi strednej cenovej triedy nás zaujal odšťavovač Concept LO7027. Model z dielne českého výrobcu nesklame výkonom. Elektromotor produkuje dostatok otáčok. Antikorové sitko sa občas častejšie upcháva, no výťažnosť je na dobrej úrovni. Aby šťava po odkvapkávaní neskončila na kuchynskej linka, využíva aj AntiDrip systém.

Od odšťavovača ani nič viac očakávať netreba. Na základe recenzií panuje sa procesom odšťavovania v tomto prípade spokojnosť. 1 000 W elektromotor a dve rýchlosti sa postarajú o vysokú efektivitu. Rovnakú zásluhu má na tom aj antikorové – nerezové sitko, ktoré sa pri procese odšťavovanie upcháva. Zvyčajne však závisí aj od toho, aké plodiny a suroviny odšťavujete. Chod nie je prehnane hlučný, hoci v porovnaní s odšťavovačom Sage BJE 410 je hluk citeľnejší. Nádoba na šťavu je súčasťou balenia a má jeden liter. Dužina sa zberá do odpadovej nádoby s kapacitou 1,8 litra.

Odstredivý odšťavovač má bezpečnostný uzáver, takže sa nespustí, ak veko dobre nesedí a nie je mechanizmus utesnený, aby odstredivá sila bola čo najviac efektívna. Využiť možno aj AntiDrip systém, ktorý uzavrie výpust, aby šťava nekvapkala mimo nádoby po skončení odšťavovania. Rýchlosti ovládate za pomoci smerového regulátora. Neabsentujú ani protišmykové nožičky. Rozoberateľné časti sú vhodné do umývačky riadu.

Vďaka dostatočným otáčkam zvládne odstredivý mixér spracovať aj pevnejšie ovocné plody a zeleninu. Plniaci otvor má priemer 72 mm a suroviny tak nemusíte krájať na také malé kúsky a odšťavovač si s nimi poradí. Spotrebitelia viac kritizujú mene odolné plasty, hoci plast nemá obsahovať žiadne toxické látky, čo je pozitívom. Pri niektorých surovinách sa stáva, že sa sitko upcháva a je potrebné ho častejšie čistiť. Praktickým prvkom ja AntiDrip systém.

Pozitíva

AntiDrip systém
Dostatočný výkon
Veľký plniaci otvor

Negatíva

Občasné upchávanie sitka
Menej kvalitné plasty

Príkon: 1 000 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Objem nádoby na šťavu: 1 l ● Objem nádoby na odpad: 1,8 l ● Hmotnosť: 4,5 kg

Pre náročných

Philips HR1922

Príkon 1 200 W, 2 rýchlosti, 2,1-litrová nádoba na odpad, litrová nádoba na šťavu, nerezové mikrositko, funkcia rýchleho čistenia QuickClean

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Prémiový odstredivý odšťavovač sa vďaka výkonu a technológiám môže chváliť vysokou výťažnosťou. Philips nezaprel ani kvalitu spracovania a robustné antikorové telo pôsobí veľmi odolne. Plusom je aj funkcia rýchleho čistenia QuickClean a možnosť odnímateľné časti umývať v umývačke riadu. Určite vás o kvalitách presvedčí aj tichý chod a jednoduchá obsluha.

Odšťavovač sa vyznačuje výkonným elektromotorom a vďaka tomu aj zvýšenou výťažnosťou oproti ostatným odstredivým odšťavovačom. Model Philips HR1922 využíva systém FiberBoost. Vďaka tomu si pri odšťavovaní môžete zvoliť, či chcete číru a riedku šťavu alebo šťavu zahustenú kúskami dužiny. Elektromotor produkuje výkon 1 200 W a pracuje pri vysokých otáčkach. Veľmi sa nám páči aj široký plniaci otvor s priemerom 80 mm. Obsluha je jednoduchá, no ak chcete vyprázdniť nádobu na dužinu, ktorej objem je 2,1 litra, musíte prístroj rozoberať, zberná nádoby je totiž až pod úrovňou nerezového mikrositka.

Nádoba na šťavu má objem rovných 1 000 ml. Vďaka jednoduchému rozoberaniu sa prístroj ľahko čistí. Využiť môžete aj technológiu QuickClean, kedy stačí do odšťavovača naliať trocha vody, spustiť, vytvorí sa vodná fontána a väčšina nečistôt je odstránená. Výpust je vybavený systémom AntiDrip. Prístroj určite zaujme aj dizajnom. Celosvetovo ide o jeden z najlepšie hodnotených odstredivých odšťavovačov.

Mimoriadne výkonný odšťavovač s vysokou výťažnosťou a tichým chodom. Využíva unikátnu technológiu FiberBoost, kedy si môžete vychutnať číru šťavu bez dužiny alebo krémovú konzistenciu s kúskami ovocia či zeleniny. Nerezová konštrukcia je robustná a kvalitou v mnohom pripomína odstredivý odšťavovač Sage BJE 410. Zariadenie sa jednoducho rozoberá a umýva. Plniaci otvor má široký priemer až 80 mm. Odradiť môže potenciálneho zákazníka len vyššia cena.

Pozitíva

Pomerne tichý chod
Robustná a kvalitná konštrukcia
Vyššia výťažnosť pri odšťavovaní

Negatíva

Vysoká cena

Príkon: 1 200 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Objem nádoby na šťavu: 1 l ● Objem nádoby na odpad: 2,1 l ● Hmotnosť: 4,7 kg

Orava OS-111

Príkon 1 000 W, 5 rýchlostí, 2-litorvá nádoba na odpad, litrová nádoba na šťavu

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Model vhodný na pravidelné – denné používanie. Odstredivý odšťavovač Orava ponúka dostatok výkonu a veľmi plynulú reguláciu otáčok až v piatich rýchlostiach. Zaujímavým vylepšením je aj malý podsvietený LCD displej. Dizajnom síce nezaujme tak, ako konkurenčné modely, no efektivita výťažnosti je na veľmi dobrej úrovni.

Kvalitný odšťavovač s odstredivým mechanizmom a veľmi dobrým výkonom. Zariadenie využíva na svoj pohon elektromotor s príkonom 1 000 W. Vďaka plynulej elektronickej regulácii môžete nastaviť až päť úrovní výkonu. Na všetko slúži otočný regulátor a jednoduchý LCD displej s modrým podsvietením. Chválime aj nádobu na dužinu, ktorá má objem dva litre a zároveň sa je možné ju vyprázdniť bez toho, aby bolo nutné rozoberať zariadenie. Veľmi nápadité riešenie ponúka aj nádoba na šťavu, ktorá má objem jeden liter.

Samotný dizajn je trochu špecifický a nie každému musí vyhovovať. Nechýba bezpečnostná poistka, ktorá zaručuje správne zloženie prístroja, inak sa nespustí. S údržbou je na tom odšťavovač podobne ako konkurencia. Odnímateľné časti, vrátane nerezového sitka, môžete umývať v umývačke riadu. Široký plniaci otvor vám ušetrí prácu s krájaním ovocia či zeleniny.

Veľmi precízne spracovaný model odšťavovača s množstvom zaujímavých inovatívnych prvkov. Hoci na prvý pohľad odšťavovač Orava OS-111 pôsobí jednoduchšie, materiály sú dostatočne kvalitné. Zariadenie má dostatok výkonu a až päť stupňov regulácie rýchlosti. Nádoba na dužinu je samostatná a pri jej vyprázdňovaní nie je potrebné rozoberať celý spotrebič. Moderným prvkom je malý LCD displej s podsvietením. Zobrazuje práve aktuálny rýchlostný stupeň. Zariadenie je pri vyšších otáčkach viac hlučnejšie.

Pozitíva

LCD displej 5 natavení rýchlosti
Výkon odšťavovača
Jednoduchá obsluha

Negatíva

Dizajn
Vyššia hlučnosť

Príkon: 1 000 W ● Počet rýchlostí: 5 ● Objem nádoby na šťavu: 1 l ● Objem nádoby na odpad: 2 l ● Hmotnosť: 3,8 kg

Bosch MES 3500

Príkon 700 W, 2 rýchlosti, 2-litorvá nádoba na odpad, 1-25-litrová nádoba na šťavu, nerezové mikrositko, AntiDrip systém

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kvalitne spracovaný odšťavovač z dielne overeného nemeckého výrobcu Bosch. Odšťavovač využíva na odšťavovanie odstredivý mechanizmus a ostré nerezové nože. Vyššiu efektivitu pri procese získavania šťavy dosahuje odstredivou silou a nerezovými mikrositkom. O pohon sa stará elektromotor, ktorý má dokonca dva rýchlostné stupne.

Spotrebič je vybavený výkonným 700 W motorom, ktorý pracuje pri vysokých otáčkach. Nastavovať môžete za pomoci otočného regulátora dva výkonnostné stupne. Pri vyššom stupni odšťavovač prenáša viac vibrácií a je hlučnejší. Poradí si však aj s naozaj tvrdými plodinami. Nerezové mikrositko je u tohto výrobcu štandardom a ľahko sa udržiava. Dierky sú husté a tak šťava preniká rýchlo. Spotrebitelia však avizujú, že dužina v nádobe obsahuje ešte pomerne dosť šťavy, čo znamená horšiu úroveň výťažnosti.

Nádoba na odpad má objem dva litre, zásobník na šťavu má objem 1,25 litra. Výpust má takisto AntiDrip systém, ktorý zabraňuje odkvapkávaniu mimo nádobu. Nádoba na odpad je jednoducho odnímateľná a nemusíte v prípade vyprázdňovania rozoberať celý odšťavovač. Údržba a čistenie sú jednoduché, odnímateľné časti je vhodné umývať aj v umývačke riadu. Zariadenie má aj protišmykové nožičky. Proces extrakcie šťavy je veľmi rýchly a uľahčuje to aj široký plniaci otvor.

Model Bosch MES 3500 disponuje veľmi podobnými parametrami ako odstredivý odšťavovač Bosch MES25C0. Ide však o drahší model. Kvalitou spracovania neostáva konkurencii nič dlžný. Vážnosť odšťavovaču dodávajú aj nerezové prvky. Spotrebiteľov teší dostatočný výkon, no menej poteší zvýšená hlučnosť. Takisto spotrebiteľov neteší vlhká dužina, ktorá je príznakom zostatkovej šťavy. Výťažnosť odšťavovania je teda menšia. Odšťavovanie uľahčuje široký plniaci otvor.

Pozitíva

Množstvo pozitívnych recenzií
DripStop systém
Kvalita spracovania

Negatíva

Hlučnejší chod
Slabšia výťažnosť

Príkon: 700 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Objem nádoby na šťavu: 1,25 l ● Objem nádoby na odpad: 2 l ● Hmotnosť: 4,5 kg

Braun J500

Príkon 900 W, dve rýchlosti, 2-litrová nádoba na odpad, 1,25-litrová nádoba na šťavu, nerezové sitko, AntiDrip systém

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V danom segmente kuchynských spotrebičov je Braun určite menej tradičným výrobcom, no v našom porovnávacom teste je tento model z dôvodu pozitívnych ohlasov. Parametrami rozhodne nezaostáva. Ponúka dostatočný výkon a takisto veľmi dobré výsledky z pohľadu výťažnosti. Efektivita odšťavovania je tak silným argumentom, prečo sa oplatí nad odšťavovačom Braun rozmýšľať.

Elektromotor s príkonom 900 W má dostatok sily a produkuje aj dostatočné množstvo otáčok. Extrakcii napomáha aj nerezové sitko s veľmi hustým dierkovaním. Samotný motor však nie je určený na dlhodobú záťaž a po viac ako 15 minútach odporúčame dať aspoň na päť minút prestávku. Dôvodom je možné prehrievanie. Motor však je veľmi tichý. Spotrebiteľov a aj nás veľmi teší vysoká efektivita pri extrakcii šťavy. Dužina je naozaj takmer suchá a dosahuje podobné výsledky ako odstredivý odšťavovač Sage BJE 410, ktorý však zvládne vyššiu záťaž.

Kvalita spracovania, ako spomíname v úvode, je na veľmi solídnej úrovni. Plastové prevedenie síce pôsobí obyčajne, no s nerezovými prvkami dostáva dávku elegancie. O kompaktnom spotrebiči však reč byť nemôže, váži takmer 5 kg. Objem nádoby na dužinu sú dva litre, nádoba na šťavu má objem 1,25 litrov. Výpust je takisto vybavený inovatívnym systémom AntiDrip. V prípade, že niektorý z komponentov nesedí na svojom mieste, bezpečnostný systém motor po pár sekundách vypne.

Hoci Braun nie je typickým výrobcom kuchynských spotrebičov tohto druhu, odstredivý odšťavovač je vydareným kúskom. Po dizajnovej stránke možno nenadchne, nie je taký kompaktný, no výkon mu nechýba. Predovšetkým poteší vysoká efektivita odšťavovania a rýchly proces, čo spotrebitelia často oceňujú. Prístroj sa ľahko rozoberá a odnímateľné časti je možné umývať v umývačke riadu. Pomer ceny a kvality je na dobrej úrovni. Pozor však na dlhšiu činnosť elektromotora, ľahšie sa prehrieva.

Pozitíva

Kvalita materiálov
Skvelá výťažnosť (suchá dužina)
Rýchlosť odšťavovania

Negatíva

Motor potrebuje prestávky (max 15 min.)
Väčšie rozmery

Príkon: 900 W ● Počet rýchlostí: 2 ● Objem nádoby na šťavu: 1,25 l ● Objem nádoby na odpad: 2 l ● Hmotnosť: 4,7 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Ak ste pre kúpu odstredivého odšťavovača rozhodli, no medzi recenziami ste nenašli vášho favorita alebo vám niektorými vlastnosťami odšťavovač nevyhovoval, pozrite sa na náš širší výber ďalších piatich odšťavovačov. Tieto odšťavovače ponúkajú takisto veľmi zaujímavé parametre, prípade sú lákavé svojím pomerom ceny a výkonu. Spracovali sme len krátke charakteristiky produktov a preto odporúčame sa o jednotlivých parametroch informovať u predajcu – výrobcu. Alebo nás kontaktujte a my vám radi poradíme. Ponuka na trhu je naozaj rozmanitá a záleží v mnohom aj od vašich preferencií.

Odšťavovač ovocia a zeleniny Sage BJE 430 je výkonným spotrebičom s príkonom 1 250 W. Disponuje dvoma rýchlosťami odšťavovania a kvalitnou konštrukciou (nerezová oceľ, BPA plast). Odnímateľné časti sú umývateľné v umývačke riadu. O vyššiu efektivitu sa stará aj mikrositko z nerezovej ocele. Nádoba na odpad má až tri litre, zásobník na šťavu má o jeden liter menej.

Sencor SJE 1055SS patrí k veľmi predávaným odšťavovačom. Zaujme predovšetkým nízkou cenou a veľmi moderným dizajnom. Príkon motora je 800 W. Pri vyšších otáčkach je zariadenie hlučnejšie. Nerezové materiály pôsobia veľmi hodnotne. V pomere ceny a kvality je odšťavovač Sencor veľmi dobrou voľbou. Nechýba ani automatické vypnutie v prípade nesprávneho zloženia. Nádoba na šťavu pojme 0,75 litra a nádoba na odpad má kapacitu 1,6 litra.

Do širšieho výberu sme zaradili aj kompaktný odšťavovač Philips HR 1855. Najsilnejšou stránkou odšťavovača je jeho jednoduchá obsluha a kompaktnosť. Odstredivý odšťavovač disponuje nádobou na šťavu s objemom 1,2 litra. Dužina sa zbiera do odpadovej nádoby s objemom dva litre. Veľký plniaci otvor urýchľuje odšťavovanie. Na čistenie využíva technológiu QuickClean, čo uľahčuje následné čistenie. O pohon sa stará elektromotor s príkonom 800 W.

Veľmi luxusne a kvalitným dojmom pôsobí odstredivý odšťavovač Hyundai JE 337II. Ide však o pomerne malé zariadenie s menším výkonom – 400 W. Nádoba na šťavu má len 450 ml a do odpadovej sa zmestí 1,3 litra. Výťažnosť je však pomerne slušná. Pri maximálnom výkone produkuje motor až 13 000 ot./min. Nerezové materiály pôsobia odolne a sú zárukou dlhšej životnosti.

Výkonný odstredivý odšťavovač Concept LO7028 ponúka menovitý výkon až 1 000 W. Nádoba na dužinu má 1,8 litra a nádoba na šťavu jeden liter. Otáčky elektromotora možno regulovať v dvoch stupňoch. Plniaci otvor má šírku 7,2 cm. Zariadenie má filter z nerezovej ocele vďaka čomu je výťažnosť lepšia. Odšťavovač Concept určite osloví aj cenovou dostupnosťou.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

U niektorých odšťavovačov je predajnosť podstatne vyššia než u ostatnej konkurencie. Odstredivé odšťavovače patria ku kuchynským spotrebičom, ktoré obľubuje len určitá skupina spotrebiteľov, no ich obľúbenosť narastá a čerstvé ovocné a zeleninové šťavy si dopraje čoraz viac ľudí. Najpredávanejšie sú lacné odšťavovače. Nízka cena však nemusí byť vždy zárukou kvality. Preto zvážte aj to, aké máte na odšťavovač nároky. My sme pre vás pripravili tabuľku TOP 5 najpredávanejších odšťavovačov s odstredivým mechanizmom. Predajnosť produktov a následne aj ich dostupnosť sa veľmi rýchlo mení. Tabuľky sa snažíme udržiavať aktuálne a v pravidelných intervaloch ich kontrolujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SJE 741SS 5* Zobraziť produkt
Concept LO7027 5* Zobraziť produkt
Sage BJE 430 5* Zobraziť produkt
Sencor SJE 1055SS 5* Zobraziť produkt
Hyundai JE 337II 5* Zobraziť produkt

Pred finálnym výberom odšťavovača je dôležité zvážiť niekoľko aspektov. Ľahko sa totiž môže stať, že vaše očakávania ostanú nenaplnené. Odstredivý odšťavovač si netreba pliesť so smoothie mixérom, ponorným mixérom alebo kuchynským robotom. Odstredivý odšťavovač má jedinú úlohu, pripraviť kvalitnú, chutnú a čerstvú šťavu s ovocia a zeleniny. Nejde o univerzálny spotrebič, za taký možno považovať skôr vertikálny šnekový odšťavovač, ktorý si poradí s väčším množstvom ovocia a zeleniny. Dokážete s ním pripraviť aj smoothie alebo ovocné – zeleninové pyré.

Ako vybrať odstredivý odšťavovač

Odstredivé odšťavovače využívajú na prípravu čerstvej šťavy iný mechanizmus, ktorý pracuje s vysokými otáčkami a nie tlakom. Primárnym parametrom je rýchlosť prípravy. Aj preto pri výbere myslite na výkon/príkon motora či výťažnosť šťavy, ktorú z ovocia či zeleniny dostanete. Ďalej nemožno opomenúť parametre, akými sú objemy nádob na šťavu a odpad (dužinu). Väčšia nádoba na odpad je veľkou výhodou. Dbať treba aj na kvalitu spracovania, použité materiály – oceľ, kovy, BPA plast alebo iné materiály. Z praktického hľadiska je dôležitá náročnosť obsluhy, ovládanie, veľkosť plniaceho otvoru, ale aj náročnosť čistenia prístroja.

 • Mechanizmus odšťavovania
 • Príkon elektromotora a výťažnosť
 • Objem nádob
 • Ovládanie a obsluha
 • Kvalita materiálov a rozmery
 • Hlučnosť
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Ako funguje odstredivý odšťavovač?

Odstredivé odšťavovače fungujú na princípe mletia – sekania surovín za pomoci oceľových nožov. Tie sú poháňané elektromotorom a vďaka vysokým otáčkam nasekajú ovocie a zeleninu na malé kúsky, čím sa z nich uvoľňuje obsiahnutá šťava. Tá následne steká do zbernej nádoby. Dužina a kúsky ovocia sa zberajú na sitko (kovové alebo z mikrosieťoviny), cez ktoré sa pretlačia a zvyšná šťava opäť steká do nádoby na šťavu. Zostatkový odpad je zadržaný v zbernej nádobe. Čím je nádoba väčšia, tým menej často je potrebné ju vyprázdňovať.

Modely s odstredivým mechanizmom odšťavovania sa vyznačujú vyšším príkonom, neznamená to však, že sú výkonnejšie ako napríklad šnekové odšťavovače. Spravidla majú totiž menšiu výťažnosť, pretože na plodiny nepôsobia tlakom. Príprava šťavy je týmto spôsobom rýchlejšia. Šťava je vodovejšia a obsahuje viac bubliniek (kyslíka), ktoré sa do šťavy dostávajú počas rotovania nožov. Šťava je tak určená na rýchlejšiu spotrebu, pretože rýchlejšie oxiduje. Menej kvalitné odstredivé odšťavovače sa môžu viac zahrievať a šťavu teda čiastočne ohrievajú, čím sa mierne znehodnocuje obsah vitamínov, minerálov a enzýmov.

Odstredivé odšťavovače si takisto neporadia so všetkými druhmi plodín, ovocia a zeleniny. Nízku výťažnosť dosahujú pri bobuľových plodinách (maliny, čučoriedky, hrozno...), listovej zeleninekoreňovej zelenine alebo pri bylinkách.

 • Rýchla príprava čerstvej šťavy
 • Jednoduchá údržba
 • Cenová dostupnosť
 • Kompaktnejšie rozmery
 • Šťava je určená na rýchlu spotrebu (oxidácia)
 • Vyššia hlučnosť
 • Nevhodný pre niektoré druhy plodín
 • Nižšia úroveň výťažnosti

Príkon elektromotora a výťažnosť

Hodnota príkonu aj pri menej výkonných motoroch dosahuje hodnoty od 350 W. Väčšina dostatočne výkonných odstredivých odšťavovačov sa príkonom pohybuje na úrovni 600 až 800 W. Najvýkonnejšie odstredivé odšťavovače, ktoré disponujú najväčším rozsahom otáčok, sa pýšia príkonom cez 1 000 W. Tie najlepšie majú 1 200 až 1 500 W. Aby bolo odšťavovanie, čo najefektívnejšie, rýchlosť otáčok možno spravidla regulovať dvoma až tromi rýchlosťami.

Odstredivý odšťavovač – výťažnosť

Z hľadiska efektivity prípravy šťavy, výkon nezodpovedá vždy výťažnosti. Ide práve o vyššie spomínaný mechanizmus, ktorý dokáže účinne vyťažiť z plodín len určité percento šťavy. Ide o daň za rýchlosť, ktorou šťavu zo surovín dostanete. Šnekové odšťavovače sú pomalšie, no dôvodom je precíznejšie odšťavovanie a lepšia výťažnosť.

Vyššej hodnoty príkonu sa netreba obávať, hoci si mnohí spotrebitelia myslia, že odstredivé odšťavovače sú energeticky náročnejšie ako tlakové odšťavovače, nie je to tak. Rolu hrá totiž čas prevádzky. Hoci odstredivý odšťavovač pracuje pri vyšších otáčkach a vyššom príkone v prevádzke je kratšiu dobu než šnekový odšťavovač, ktorý má menší príkon, no proces odšťavovania trvá dlhšie.

Objem nádoby na šťavu a odpad

Pri výbere treba takisto pozerať na veľkosť nádob. Konkrétne dvoch, nádoby na šťavu, do ktorej sa nám odšťavená šťava zbiera a nádoby na odpad, kde ostáva zostatková dužina a posekané kúsky plodín. Tieto odpadové časti je takisto možné použiť, napríklad do cesta na koláče.

Samotný objem zbernej nádoby a nádoby na odpad závisí od veľkosti odšťavovača. Nádoba na šťavu však býva menšia ako nádoba na odpad. Vo všeobecnosti považujeme pri výber za dôležité, aby objem nádoby na odpad dosahoval jedennásobok objemu nádoby na šťavu. Ak má teda nádoba na šťavu jeden liter, nádoba na odpad by mala mať aspoň dva litre. Ideálne ešte viac. Na trhu sú modely, ktorých nádoby na odpad majú aj tri litre. Samozrejme, čím sú nádoby väčšie, tým je väčší aj odšťavovač.

Ovládanie a obsluha odšťavovača

Samotné ovládanie za pomoci jedného či dvoch tlačidiel alebo otočného regulátora problémom nie je, ovládacie prvky sú jednoduché. Potrebné je sa však zoznámiť so samotnou konštrukciou a jej rozkladaním a skladaním, čo nám následne uľahčí aj realizovať čistenie a potrebnú údržbu.

Z pohľadu obsluhy hrá rolu aj plniaci otvor odšťavovača. Čím je väčší, tým väčšie kusy možno spracúvať. Je však lepšie suroviny krájať na menšie kúsky, aby došlo k lepšiemu uvoľňovaniu štiav.

Odstredivý odšťavovač – ovládanie

Veľkou výhodou pri údržbe je, ak je možné odnímateľné časti (kovové sitko, plniaci otvor, zberná nádoba na odpad...) umývať v umývačke riadu. Ak nie, stačí odnímateľné časti opláchnuť pod teplou tečúcou vodou s trochou saponátu. Dôkladne čistite aj sitko. Niektoré odstredivé odšťavovače disponujú aj funkciou samočistenia, no možné je takýmto spôsobom čistiť všetky odstredivé odšťavovače. Stačí ak cez plniaci otvor nalievate priebežne čistú vodu a centrifúga (odstredivá sila) sa postará o zmytie nečistôt, ktoré sa zachytia v zbernej nádobe. Vyprázdniť a umyť následne stačí práve tú. Odporúčame vám odšťavovač umývať bezprostredne po používaní.

Oceľ a odolný plast – veľkosť odšťavovača

Pri spotrebičoch tohto druhu sú dôležité predovšetkým materiály samotného mechanizmu a až následne konštrukcia a dizajn. Dôležité je, aby boli použité kvalitné ložiská a odolné nerezové alebo keramické nože, ktoré sa neotupia po pár kúskoch tvrdších plodín. Odstredivé odšťavovače sú všeobecne viac náchylnejšie na opotrebovanie, preto sa za kvalitný prístroj oplatí priplatiť.

Zamerajte sa na sitká z kvalitnej hustej mikrosieťoviny alebo na kovové sitká s čo najväčším počtom otvorov. Od tohto prvku totiž závisí aj výťažnosť odstredivého odšťavovača. Konštrukcia býva najčastejšie z plastu, ideálne ak ide o odolnejší plast, ktorý je bez BPA a neuvoľňuje žiadne toxické prvky. Zriedkavo možno natrafiť aj na modely s celokovovým telom.

Na základe vašich potrieb môžete siahnuť po menších a kompaktnejších odšťavovačoch, no na úkor objemov nádob alebo naopak siahnete po väčšom prístroji, ktorému však je ideálne nájsť stabilné miesto v kuchyni alebo mu vyčleniť miesto na skladovanie. Dizajn takýchto spotrebičov je rozmanitý, čo sa týka tvaru i farieb. Pri výbere venujte pozornosť taktiež protišmykovým nožičkám.

Hlučnosť

Tým, že odstredivé odšťavovače pracujú s vyšším príkonom a vyššími otáčkami, je prirodzené, že ich hlučnosť je vyššia. Hladina decibelov je tak vyššia a niektoré modely dokážu pri maximálnom výkone dosiahnuť vyššie hodnoty. Na údaj o decibeloch sa však príliš nespoliehajte. Výrobcovia často uvádzajú najnižšiu možnú hladinu hluku. Ak chcete tichší model, no s pomalším chodom, šnekový odšťavovač je lepším riešením.

Hlučnosť odstredivého odšťavovača

Lacný odšťavovač, nižšia výťažnosť

Nielen medzi efektívnosťou jednotlivých typov odšťavovačov je rozdiel, ten je aj medzi lacnejšími a drahšími odstredivými odšťavovačmi. S rastúcou cenou vo väčšine prípadov narastá i hodnota výťažnosti, teda množstvo šťavy, ktoré odšťavovať vytlačí z istého množstva plodín.

Lacné odšťavovače tohto druhu vás nebudú stáť viac ako 60 eur. Majú spravidla menší príkon a takisto nižší počet otáčok. Často nie sú dodávané ani s nádobou na šťavu. Tú si „čapujete“ priamo do pohára. Odporúčame ich nenáročným spotrebiteľom, ktorí plánujú odšťavovať skôr príležitostne.

V cenovej triede od 60 do 150 eur už môžete hľadať výkonnejšie odšťavovače, ktoré sú vhodné aj na pravidelné používanie. Zvyšuje sa tu hodnota výťažnosti a použité sú kvalitnejšie materiály. Nad hranicou 150 eur už možno hovoriť o najlepších odstredivých odšťavovačoch. Predpokladá sa u nich zvýšená odolnosť materiálov i dlhšia životnosť komponentov, vyššia výťažnosť i výkon.

Odšťavovače Bosch, Philips a Orava majú skvelé renomé

Medzi odstredivými odšťavovačmi sa nájdu renomovaní výrobcovia, ktorí sa v segmente kuchynských spotrebičov prezentujú širším portfóliom produkcie. Odporúčame spotrebiteľom siahnuť práve po výrobkoch týchto značiek. Neznámi výrobcovia často ponúkajú cenovo výhodné modely, no kvalitou zaostávajú aj za lacnejšími modelmi známych značiek.

Veľmi populárne sú v tejto kategórii odstredivé odšťavovače Bosch. V ponuke majú viacero modelov. Perfektný pomer ceny a kvality ponúknu aj odšťavovače Sencor alebo Orava. Vysokou kvalitou sa prezentujú odstredivé odšťavovače Philips či Sage. Menej známe sú zariadenia značky Concept alebo Zelmer. K prémiovým zástupcom môžete pokojne radiť odstredivé odšťavovače KitchenAid.

Otázky a odpovede – FAQ

Zaujal vás niektorý z odšťavovačov? Chcete sa poradiť ohľadom výberu alebo potrebujete pomôcť s vysvetlením niektorých parametrov? Chýba vám niečo v našom návode? Budeme radi, ak sa na nás obrátite. Sekciu otázok odpovedí pravidelne kontrolujeme a spotrebiteľom sa snažím prinášať overené informácie priamo od výrobcov, predajcov, no nezabúdame ani na reálne skúsenosti zákazníkov, ktorí už daný produkt vyskúšali. Ak máte vlastné skúsenosti s odstredivými odšťavovačmi, budeme radi, ak sa s nimi podelíte v diskusii. Pomôžete tak aj ostatným spotrebiteľom.

Ide o veľmi komplexnú otázku. Ak hľadáte odšťavovač do domácnosti, na výber máte z dvoch základných typov – šnekové a odstredivé. Mechanizmus oboch typov odšťavovačov sa líši. Ak chcete mať naozaj 100 % šťavu aj s dužinou, šnekový odšťavovač je lepšou voľbou, má väčšiu výťažnosť, poradí si aj s odolnejšími druhmi ovocia a zeleniny, no je drahší. Šnekový odšťavovač využíva na svoju činnosť tlak, za pomoci hriadeľov a kolies, ktoré suroviny stláčajú a dostávajú šťavu aj z dužiny. Naopak, ak si chcete každé ráno rýchlo dopriať ovocnú, zeleninovú či ovocno-zeleninovú šťavu, odstredivý odšťavovač je lepšou a lacnejšou voľbou. Takáto šťava je určená na rýchlu spotrebu, pretože obsahuje pre odstreďovanie viac vzduchu a rýchlejšie oxiduje. Odstredivý odšťavovač za pomoci vysokých otáčok suroviny naseká a šťavu pretlačí cez sitko. Dužina ostáva v nádobe na odpad. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, preto záleží na tom, aké sú požiadavky spotrebiteľa a čo od spotrebiča očakáva.

Ak máte možnosť zakúpiť si odšťavovač v kamennej predajni, môžete tak určite urobiť. Ponuka je však často obmedzená. Na internete máte k dispozícii rozmanitejšiu ponuku a nemusíte sa obmedzovať na vystavené produkty v predajni. Zároveň dnes nie je problém s vrátením tovaru alebo jeho reklamáciou v prípade, že objednaný spotrebič vaším požiadavkám nevyhovuje. Nakupovať tento druh kuchynského spotrebiča cez e-shop je bežné a jednoduché. Odporučiť môžeme internetových predajcov, ako Mall.sk, Tpd.sk, Alza.sk, Andreashop.sk alebo Hej.sk.

Tu platí, že čím je nádoba na odpad – dužinu väčšia, tým lepšie. Vždy záleží od konkrétneho modelu, pretože väčšie mixéry môžu mať menšiu nádobu na odpad ako menšie a zasa naopak. Pravidelnému vyprázdňovaniu sa však nevyhnete. Je lepšie, ak nemusíte nádobu vyprázdňovať v procese odšťavovania, aby ste nemuseli proces prerušovať. Dužinu zo zásobníka odporúčame čistiť okamžite, rovnako ako vyčistiť aj celý odšťavovač.

Telo odšťavovača je väčšinou vyrobené z odolného plastu, ten by mal byť zdravotne neškodný – BPA free. Pri najkvalitnejších odšťavovačoch, môže byť telo celokovové. Dôležité sú aj rotačné nože alebo hriadele (šnekové odšťavovače), ktoré by mali byť z kvalitnej ocele (nerezová alebo zliatina). To platí aj o ložiskách, ktoré predovšetkým pri výkonných odstredivých odšťavovačoch musia byť odolné. Pri lacnejších modeloch môže byť slabinou plechové sitko. Zamerajte sa buď to na modely, ktoré majú husté kovové sitká, alebo sitká z mikrosieťoviny. Tie je možné meniť.

Medzi týmito zariadeniami je výrazný rozdiel. Informácie nájdete aj v samotnom článku, ktorý sme spracovali a venuje sa výberu stolných smoothie mixérov. Odstredivý odšťavovač pripravuje šťavu, ktorá neobsahuje dužinu, je redšia a pripravuje sa predovšetkým za účelom prijímania tekutín, vitamínov, enzýmov či minerálov. Smoothie mixér pripraví hustú ovocnú, zeleninovú alebo ovocno-zeleninovú šťavu aj s dužinou, ktorú možno považovať za pokrm. Smoothie maker šťavu oddeliť od ovocia a zeleniny oddeliť nedokáže. Niektoré druhy ovocia nie sú na odšťavovanie úplne vhodné, napr. tropické banány, ananás, kiwi, mango – v takom prípade je smoothie mixér lepšia alternatíva.

Slovník pojmov/Dôležité pojmy

 • DripStop – je systém, ktorým môžu byť vybavené odstredivé odšťavovače. Úlohou tohto systému je zabrániť odkvapkávaniu šťavy z výpustu potom, čo proces odšťavovania skončil a odšťavovač je vypnutý. Výpustný otvor sa uzavrie a zostatkové kvapky šťavy nekončia na kuchynskej linke.
 • BPA free – je označenie, ktoré využívajú niektorí výrobcovia pri označovaní svojich produktov. Produkty s označením BPA free neobsahujú látku nazývanú Bisfenol A, čo je jedna z chemikálií, ktorá môže byť pre ľudský organizmus veľmi toxická. Označenie sa týka pri spotrebičoch výhradne používaných plastov pri ich výrobe, z ktorých sa táto látka môže uvoľňovať. V nízkych hladinách nie je táto látka taká nebezpečná, no pravidelným požívaním hrozí ľudskému organizmu nebezpečie v podobe zdravotných problémov.
 • QuickClean – funkcia, ktorá umožňuje efektívnejšie čistenie odstredivého odšťavovača za pomoci vody. Vodu stačí naliať do odšťavovača a spustiť odstredivý mechanizmus. Za pomoci vody sa systém prečistí a odstráni sa väčšina nečistôt.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Sencor SJE 1055SS

od 34,90 €
Máte radi ovocné a zeleninové šťavy bez chemických látok? Sencor ponúka v podobe výkonného antikorového odšťavovača perfektné riešenie na prípravu...

Sencor SJE 741SS

od 28,30 €
Zabudnite na kupované džúsy s diskutabilným zložením a vychutnajte si zdravú a čerstvú šťavu v pohodlí vášho domova. Všetko, čo potrebujete, je...

Concept LO 7027

od 53,90 €
odstredivý odšťavovač • 16 800 ot/min • príkon 1 000 W • 2 rýchlosti • 1 l nádoba na šťavu • DripStop proti odkvapkávaniu • nástroj na tlačenie •...

Concept LO 7026

od 49,90 €
odstredivý odšťavovač • 16 800 ot/min • príkon 1000 W • 2 rýchlosti • 1 l nádoba na šťavu • DripStop proti odkvapkávaniu • nástroj na tlačenie •...

Bosch MES 3500

od 94,00 €
Odšťavovač, ktorý je rýchly, presný, jednoducho ovládateľný a pracuje čisto? To je šikovný MES3500. prostredníctvom neho odšťavíte i celé kusy...

Philips HR 1922

od 219,90 €
odstredivý odšťavovač • 2 rýchlostné stupne • niektoré časti vhodné do umývačky • veľká plniaca trubica • systém QuickClean pre jednoduché...

Sage BJE 430

od 129,00 €
odšťavovač s nerezovým mikrositkom • bezpečnostná poistka • Cold Spin Technology pre udržanie vitamínov a minerálov • veľký plniaci otvor •...

Concept LO 7028

od 52,66 €
odšťavovač • príkon 1 000 W • 72mm plniaci otvor • bezpečnostný systém • 1l nádoba • 2 rýchlosti • protišmykové vyhotovenie • 1,8l zásobník na...

Orava OS-111

od 95,90 €
odšťavovač • príkon 1 000 W • rýchle a ľahké čistenie • 1l nádoba na šťavu • 2l nádoba na odpad • 5 rýchlostí spracovania • otáčky až 1 200 za...

KitchenAid Artisan 5KVJ0333

od 392,95 €
vysokorýchlostný odšťavovač • materiál liaty kov • 7 000 – 10 000 otáčok za minútu • litrová nádoba na šťavu • 1,2litrová nádoba na odpad •...

Kenwood AT 641

od 91,25 €
     Vhodná k príprave všetkých ovocných a zeleninových džúsov (okrem citrusových plodov), ako je ananásový, jablkový, kiwi, paradajkový a...

KitchenAid Artisan 5 KVJ 0332

od 299,00 €
Odstredivý odšťavovač Artisan s keramickým kotúčom striebristosivá obsahuje: 1x odstredivý odšťavovač Artisan 1x misa odšťavovača so sklopnou...

Ďalšie články z kategórie Odšťavovače

Vaše hodnotenie:
(91.8%)

Komentáre
Margita 23.Dec.2021

Spokojnosť s odšťavovačom Sage BJE 410, pretože za pár sekúnd mám kvalitne odšťavené. Prístroj má pekný dizajn, nie je príliš hlučný a veľmi dobre sa umýva. Super je aj veľký otvor na vkladanie ovocia a zeleniny, čím sa stáva manipulácia jednoduchou. Pokojne sem vložíte aj celé jabĺčko.

Odpovedať

Adéla 23.Dec.2021

Na prístroji Bosch MES25C0 sa mi páči rýchlosť a tichý motor. Odšťavovač je stabilný a pevne drží na kuchynskej doske. Veľmi dobre sa mi s odšťavovačom manipuluje, avšak dosť šťavy zostáva v odpade. Čistenie prístroja je ľahké, okrem pohonu je možné všetky časti umyť v umývačke riadu. K dispozícii sú dve rýchlosti pre tvrdé aj mäkké ovocie. Za tú cenu to bola dobrá kúpa.

Odpovedať

Rebeka 23.Dec.2021

Na odšťavovači Sencor SJE 741SS sa mi páči vzhľad a cena. Vadí mi vyššia hlučnosť, nestabilnosť a horšie umývanie. Odstredenú dužinu niekedy treba ešte raz odšťaviť. Som z tohto odšťavovača v rozpakoch, dosť zle sa s ním manipuluje, plasty vyzerajú tenké a obávam sa o životnosť prístroja... Výkon je pomerne slabý. Okrem pekného vzhľadu a nízkej ceny len veľmi ťažko hľadám nejaké pozitíva.

Odpovedať

Janka 25.Dec.2021

Veľká spokojnosť s odšťavovačom Concept LO7026 Fresh. Vzhľad je super, údržba jednoduchá a pomer ceny a výkonu tiež veľmi fajn. Bez problémov sem môžem vkladať celé kusy ovocia. Za mňa môžem tento produkt odporučiť. Chcem len upozorniť na uzatvorenie odtokového žliabku, pretože potom šťava tečie do odpadu.

Odpovedať

Bianka 27.Dec.2021

Odšťavovač Braun Multiquick J500 funguje skvele a veľmi dobre sa umýva. Páči sa mi nádoba na zachytávanie peny, jednoduchá manipulácie aj veľký plniaci otvor, plusom je tiež veľká nádoba na odpad. Škoda, že výkon motora nie je o trošička vyšší. Prístroj má kompaktné rozmery a na kuchynskej linke nezaberie veľa miesta, príprava nápojov je rýchla, no oproti slimákovému odšťavovaču je odšťavenie menej dôkladné. Ešte chcem vyzdvihnúť dve možnosti odšťavenia, bez dužiny a s dužinou. Som spokojná s výberom.

Odpovedať

Denisa 09.Jan.2022

Orava OS-111 je výkonný odšťavovač s jednoduchou obsluhou, no nad kúpou sme váhali, pretože sa nám nepáčil jeho dizajn. Napokon však zvíťazili funkcie. Má prehľadný LCD displej a až päť nastavení rýchlostí, práca s ním je rýchla a pohodlná. Mínusom je okrem menej pôsobivého vzhľadu aj vyššia hlučnosť. Inak je to fajn odšťavovač.

Odpovedať

Liliana 12.Jan.2022

Zelmer JE 1200 má dobrý pomer ceny a výkonu, pracuje sa mi s ním veľmi dobre, len škoda, že výrobca sem dal umelé klipy na zacvaknutie vrchného krytu, ktoré sa môžu časom zlomiť. Dizajn odšťavovača je pekný a chod tichý, veľmi dobre sa čistí a odšťavenie je rýchle, používame ho skoro každý deň, dokonca aj v tomto zimnom období. S výberom produktu sme zatiaľ spokojní a jeho životnosť preverí až čas.

Odpovedať

Martina 13.Jan.2022

Kenwood AT 641 je multifunkčný prístroj, s ktorým som maximálne spokojná. Najviac sa mi páči odšťavovač, citrusovač a krájače. Prekvapilo ma, že tu bola kuchárka v slovenčine. Mínusom je malá násypka a že často treba čistiť strúhadlo. Celkovo som spokojná, doma mám aj robota Kenwood.

Odpovedať

Gabo 08.Feb.2022

Lacný a šikovný odšťavovač Sencor SJE 741SS splnil moje očakávania, je pre mňa praktický pomocník, pretože si kedykoľvek môžem pripraviť chutné ovocné alebo zeleninové šťavy. Odšťavuje veľmi dobre, za tú cenu fakt super.

Odpovedať

Nika 23.Feb.2022

Dizajnovo aj funkčne je vydarený odšťavovač Concept LO 7028. Zatiaľ s ním nebol žiaden problém. Čerstvé šťavy si robíme každý deň.

Odpovedať

Valika 17.May.2022

Philips HR 1922 má silný motor, tichý chod a veľký plniaci otvor. Sklamalo ma, že v šťave je pomerne dosť odpadu a pri niektorých druhoch ovocia sa dužina chytá zo spodu sitka. Super je, že do odšťavovača sa môžu hádzať celé plody ovocia, čo uľahčuje prípravu. Prístroj je robustný a jednoducho sa s ním pracuje.

Odpovedať

Marika 11.Aug.2022

Orava OS-111 je vydarený odšťavovač . Príkon 1000 W úplne postačuje. Objem nádoby je jeden liter, čo je pre jednu až dve osoby úplne postačujúce. Páči sa mi nerezové spracovanie, nízka váha, ľahké skladovanie aj protišmykové nožičky. Je tu päť rýchlostí odšťavovania a nádoba na odpad. Tá je väčšia a má až dva litre. Hlučnosť je vyššia než som čakala. S výrobkom som spokojná.

Odpovedať

Kata 14.Jan.2023

Dávnejšie sme kúpili KitchenAid Artisan 5KVJ0333 a sme s ním spokojní. Prístroj je tichý, stabilný a nemá problém ani s tvrdšími surovinami, napríklad s cviklou. Ľahko sa čistí aj skladá, keď ho práve nepotrebujem. Plusom je veľký otvor na vkladanie surovín aj veľký zásobník na odpad a nádoba na šťavu. Odporúčam po použití hneď umyť, hlavne, keď spracovávate farebnú zeleninu, ako je mrkva alebo cvikla, lebo potom pôjde horšie dole farba z plastových častí.

Odpovedať