Priemyselné vysávače

Najlepšie priemyselné vysávače 2024 + recenzie

Hľadáte kvalitný pracovný vysávač na upratovanie dielní, garáží či stavieb? V tom prípade sa poobzerajte po priemyselných vysávačoch, ktoré sa nezľaknú ani veľkého množstva prachu, jemného odpadu, pilín, stavebných sutín, niektoré dokonca ani agresívnych chemikálií. Spomedzi veľkého množstva modelov na trhu sme vybrali víťaza testu, ktorým sa stal Kärcher NT 22/1 Ap Te L. Tento mokro-suchý vysávač vás presvedčí svojím silným sacím výkonom i veľkým, 22-litrovým objemom nádoby. Okrem neho sa môžete tešiť aj na ďalšie zaujímavé modely, a tiež na podrobný návod, ktorý vám pomôže s výberom.

Publikované: 16.06.2023
Aktualizované: 22.04.2024

Aký priemyselný vysávač kúpiť?

Výber ideálneho priemyselného vysávača si bude určite vyžadovať váš čas i pozornosť. Pre tých, ktorí uprednostňujú rýchle rozhodnutia a nemajú čas zaoberať sa štúdiom všetkých technických parametrov, sme pripravili krátky prehľad 3 vybraných produktov. Tieto modely v našom teste obsadili popredné miesta a označili sme ich príslušnými štítkami. V prípade, že vás niektorý z modelov zaujme, viac sa o ňom môžete dozvedieť v hlavných recenziách, ktoré nájdete nižšie v článku.

Názov Hodnotenie Detail
Scheppach ASP30 Plus 5* Zobraziť produkt
Metabo ASR 25 L SC 5* Zobraziť produkt
Kärcher SE 4001 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Kärcher NT 22/1 Ap Te L

Kärcher NT 22/1 Ap Te L

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, príkon 1 300 W, prietok vzduchu 71 l/s, 22-litrová zberná nádoba.

Zobraziť viac info

Priemyselný mokro-suchý vysávač spoločnosti Kärcher je vhodný na ľahké až stredne ťažké práce, a to aj v profesionálnych oblastiach. Užitočnou pomôckou je elektrická zásuvka s funkciou automatického štartu pre elektrické náradie. Objem zbernej nádoby predstavuje slušných 22 litrov. Silný motor s príkonom 1 300 W spoľahlivo odstráni aj odolnú špinu. Zanesený filter už nebude problém, vďaka poloautomatickému systému čistenia stlačíte jedno tlačidlo a filter je opäť pripravený.

Cenový trhák
Scheppach ASP 30 Plus

Scheppach ASP 30 Plus

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, príkon 1 200 W, 30-litrová zberná nádoba.

Zobraziť viac info

Aj lacný priemyselný vysávač Scheppach ASP 30 Plus vám má čo ponúknuť. Má odolné telo z nerezu s kapacitou zásobníka až 30 litrov. Výhodou je jeho nízka hmotnosť, len 6,8 kg a jednoduché ovládanie. Je vybavený funkciou mechanického oklepania filtra. V prípade, že sa filter upchá, nechcených častíc ho zbavíte jednoducho, mechanickými rázmi. Za zmienku stojí dĺžka kábla a hadice, vďaka ktorej má vysávač dobrý dosah. Nechýba mu účinný Hepa filter.

Náš TIP
Makita DVC750LZX1

Makita DVC750LZX1

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, 18 V akumulátor, 70-minútový chod, prietok vzduchu 108 m3/h, 7,5-litrová zberná nádoba.

Zobraziť viac info

Vysokú výkonnosť ponúka priemyselný vysávač Makita. Ide o špecifický model, ktorý namiesto sieťového napájania využíva batériu. V tomto prípade je výhodou, že vás nebude pri práci obmedzovať kábel a môžete si vysávač vziať kamkoľvek. Plusom je i nízka hmotnosť, len 4,6 kg. Menšie rozmery vysávača sa odzrkadlili na objeme zbernej nádoby, ktorá má kapacitu 7,5 l. Samozrejmosťou je Hepa filter, ktorý sa postará o hygienickú čistotu pri upratovaní.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Výber tohoto prístroja ovplyvňuje hneď viacero faktorov, a preto by ste mu mali venovať dostatok času. Domáci kutil bude mať pravdepodobne od priemyselného vysávača iné nároky ako profesionálny remeselník. Preto si na začiatku premyslite, na čo chcete vysávač používať, v akých priestoroch sa budete pohybovať a aké vlastnosti či funkcie by ste ocenili. Štandardne sa stretnete s 3 druhmi priemyselných vysávačov, ktoré sa odlišujú predovšetkým tým, aký odpad s nimi možno povysávať. Veľkú úlohu zohráva aj hmotnosť a veľkosť vysávača, od ktorej sa odvíja veľkosť zbernej nádoby. Pre chod vysávača je zas dôležitý sací výkon. Nezabudnite ani na nemenej dôležitý filtračný systém a venujte mu dostatočnú pozornosť. Ak hľadáte káblový vysávač, všímajte si dĺžku kábla, ktorá rozhoduje o tom, do akej vzdialenosti sa môžete s vysávačom pohybovať. Problémom býva hlučnosť, ktorá je pri týchto typoch vysávačov pomerne vysoká. Pri výbere môže zavážiť pridané príslušenstvo, prípadne funkčná výbava.

Druh priemyselného vysávača
Hmotnosť a rozmery
Objem a typ zbernej nádoby
Výkon
Filtrácia
Dĺžka kábla
Doplnkové funkcie a príslušenstvo
Hlučnosť
Cena

Okrem toho, že sme jednotlivé modely vyberali na základe vyššie spomenutých parametrov, sú pre nás kľúčové aj hodnotenia zákazníkov. Prieskum trhu ukázal, že núdza o modely priemyselných vysávačov rozhodne nie je. Preto v našom teste nájdete široké zastúpenie vysávačov od rôznych výrobcov, ako Kärcher, Makita, Bosch, Güde či DeWALT. S informáciami o produktoch, o ich dostupnosti, predajnosti a tiež s recenziami nám pomohol obľúbený cenový prehliadač Heureka.sk. Priemyselné vysávače si môžete zakúpiť zo známych e-shopov: Mall.sk, Datart.sk, tpd.sk, Naradieshop.sk či Alza.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie priemyselných vysávačov

Priemyselné vysávače už nie sú len výsadou upratovacích firiem. Čoraz viac po nich siahajú aj bežní užívatelia. Bohaté využitie nájdu nielen v garážach, dielňach, na stavbách či v halách veľkých firiem, ale aj v domácnosti. Prístroj využijete pri interiérovom aj pri exteriérovom upratovaní. Myslíte si, že výber takéhoto vysávača je náročný? S naším testom nie. V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať naše podrobné recenzie porovnanie niekoľkých modelov priemyselných vysávačov. Aby sme vyhoveli čo najväčšej časti z vás, v teste nájdete modely, ktoré sa od seba odlišujú v rôznych parametroch i v cene. Veríme, že vás náš výber zaujme a že si vyberiete pre vás najlepší model. Na záver chceme dať do pozornosti, že žiaden z modelov nie je propagovaný ani inak uprednostnený pred inými.

Víťaz testu

Kärcher NT 22/1 Ap Te L

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, príkon 1 300 W, prietok vzduchu 71 l/s, 22-litrová zberná nádoba.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Víťazom nášho testu sa stal priemyselný vysávač Kärcher NT 22/1 Ap Te L. Je určený na vysávanie mokrých i suchých nečistôt, čo určite každý ocení. Obľúbia si ho nielen remeselníci či stavbári, ale aj bežní používatelia, ktorým môže pomôcť pri náročnejších domácich prácach. Je vybavený silným motorom s príkonom 1 300 W, ktorý spoľahlivo odstráni odolnú špinu.

Hrubé nečistoty, množstvo prachu ani vyliate tekutiny mu nerobia problém. Vlhkuvzdorný patrónový PES filter účinne zachytí všetok prach a nevadí mu ani dlhé upratovanie. Vďaka poloautomatickému systému čistenia stačí stlačiť jedno tlačidlo a zanesený filter je opäť pripravený. Výhodou je bezvreckové prevedenie. Nádobu po vysávaní ľahko vysypete. Na jeden raz pojme vysávač až 22 litrov odpadu, čo je v porovnaní s niekoľkými konkurenčnými modelmi slušená kapacita. Prívod nasávacej hadice je integrovaný priamo do hlavy zariadenia, čo umožňuje maximálne využitie kapacity zásobníka.

Vysávač Kärcher navyše disponuje elektrickou zásuvkou s funkciou automatického štartu pre elektrické náradie. Môžete tak napríklad vŕtať a vysávať zároveň. Vysávanie rozsiahlych priestorov uľahčuje dlhý, 6-metrový kábel. Napriek vyššej hmotnosti vysávača cca 9 kg vám transport zjednodušia štyri pevné kolieska.

Hlučnosť spomínaného modelu je o niečo vyššia ako v prípade klasického podlahového vysávača, no stále je celkom prijateľná. Vyšplhá sa maximálne na úroveň 72 dB(A). Oceňujeme pribalené príslušenstvo, ktoré vám značne zjednoduší prácu. V balení nájdete 1-9-metrovú saciu hadicu, 2 sacie trubice, filtračné vrecko, podlahovú hubicu na mokré aj suché vysávanie, štrbinovú hubicu, pripojovaciu objímku pre elektronáradie, automatické zapínanie a vypínanie elektronáradia, patrónový filter, otočné koliesko s aretáciou.

Priemyselný vysávač Kärcher NT 22/1 Ap Te L ponúka vysoký výkon a s ním spojené rôzne možnosti využitia. Oceňujeme pribalené príslušenstvo, dostatočne veľkú kapacitu nádoby aj možnosť pripojenia iného náradia. Svoje uplatnenie si určite nájde nielen v profesionálnych oblastiach.

Pozitíva

Suché aj vlhké vysávanie
Príslušenstvo
Cena/kvalita

Negatíva

Hlučnosť

Vysávanie: suché/mokré ● Príkon: 1 300 W ● Prietok vzduchu: 71 l/s ● Objem zbernej nádoby: 22 l ● Dĺžka kábla: 6 m ● Hlučnosť: 72 dB(A) ● Hmotnosť: 9,3 kg

Cenový trhák

Scheppach ASP 30 Plus

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, príkon 1 200 W, 30-litrová zberná nádoba.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kto by mal rád neporiadok? Aj keď to možno k správnej dielni patrí, určite sa vám bude lepšie pracovať v čistom prostredí. Ak nechcete priveľmi investovať, vysávač Scheppach ASP 30 Plus bude pre vás skvelou voľbou. Pomôže vám upratať dielňu, garáž, haly či stavby, no využiť ho môžete aj pri čistení záhrady alebo domácnosti. Ide o výkonný priemyselný vysávač, ktorý sa hodí pre potreby profesionálnych remeselníkov, ale aj bežných používateľov.

Priemyselný vysávač Scheppach ASP 30 Plus sa pýši príkonom 1 200 W. Využijete ho nielen pri vysávaní suchých nečistôt, ale aj pri mokrých. Disponuje spodnou výpusťou vody. Aby ste nemuseli povysávané nečistoty každú chvíľu vysypávať, oceníte veľkú nádobu na nečistoty. Jej objem má až 30 litrov, čo je dokonca viac ako má víťaz testu Kärcher NT 22/1 Ap Te L. Vysávač je vybavený odolným nerezovým telom, štvoricou praktických otočných koliesok a dlhou rukoväťou pre jednoduché prenášanie. Vyzdvihujeme detail v podobe špeciálnych drážok, do ktorých môžete umiestniť kábel i všetko ostatné príslušenstvo.

Tento model je ako jeden z mála vo svojej triede vybavený funkciou mechanického oklepania filtra. Ide v podstate o to, že pri vysávaní niektorých materiálov sa zanesie filter malými časticami, ktorých sa zbavíte jednoducho, len mechanickými nárazmi. Vyhnete sa tak zdĺhavému rozoberaniu spotrebiča a budete môcť bez čakania pokračovať v práci. Užitočná je i funkcia fúkania. Jej zásluhou môžete z ťažko prístupných miest nečistoty jednoducho vyfúkať.

Čo sa týka obsahovej výbavy tohoto vysávača, v porovnaní s víťazom testu je na tom slabšie. Mínusom je podľa spotrebiteľov chýbajúci nadstavec na hrubú nečistotu a tiež chýbajúca redukcia pre rôzne priemery. Súčasťou balenia je 3-metrová sacia hadica, kovová teleskopická rúrka, prepínateľná podlahová hubica, štrbinová hubica, prachové vrecko, penový filter a užitočný HEPA filter.

Napriek tomu, že tento vysávač je z nižšej cenovej kategórie, používateľom má čo ponúknuť. Poteší silným výkonom aj dostatočne veľkou nádobou. Kladnou stránkou je jeho masívne zhotovenie. Kvalitná, nehrdzavejúca oceľ odolá baktériám, chemickej i elektrochemickej korózii, štiepeniu aj inému mechanickému poškodeniu. Požívatelia oceňujú kolieska, vďaka ktorým sa s vysávačom dobre manipuluje, a tiež funkciu odklepu. Navyše, z pohľadu ceny je taktiež výhodný. Ako nevýhodu často uvádzajú chýbajúce príslušenstvo. Vysávač je síce určený na hrubú špinu a kúsky materiálov, no na tieto účely k nemu chýba vhodná hadica. Taktiež sme si všimli ako nevýhodu vyššiu hlučnosť, no v popise od výrobcov sa neuvádza jej presná hodnota.

Pozitíva

Pevná konštrukcia
Funkcia oklepu
Veľká zberná nádoba

Negatíva

Menšie príslušenstvo
Hlučnosť

Vysávanie: suché/mokré ● Príkon: 1 200 W ● Objem zbernej nádoby: 30 l ● Dĺžka kábla: 4 m ● Hmotnosť: 8,3 kg

Náš TIP

Makita DVC750LZX1

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, 18 V akumulátor, 70-minútový chod, prietok vzduchu 108 m3/h, 7,5-litrová zberná nádoba.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Potrebujete výkonný priemyselný vysávač, ktorý si môžete so sebou vziať či už na pracovisko, stavbu alebo jednoducho kamkoľvek chcete? Ideálnou voľbou bude priemyselný vysávač Makita DVC 750 LZX1. Keďže ide o akumulátorový priemyselný vysávač, jeho poprednou výhodou je nízka hmotnosť a jednoduchá prenosnosť. Prístroje, ktoré majú sieťové napájanie, sú obmedzené dĺžkou kábla. V tomto prípade vás síce kábel obmedzovať nebude, ale na druhej strane vás bude limitovať výdrž batérie.

V porovnaní s klasickými vysávačmi do elektrickej siete má tento aku model nižšiu saciu silu. S bezuhlíkovým motorom môže jeho sacia sila dosahovať maximálne 50 W. Na výber budete mať 2 stupne výkonu, takže si môžete vybrať ten, ktorý vám bude viac vyhovovať. Maximálny prietok vzduchu predstavuje 108 m3 za hodinu. Využiť ho môžete na vysávanie suchých aj mokrých nečistôt.

Zariadenie vám dokáže fungovať cca 70 minút. Škoda, že batéria nie je súčasťou balenia. V prípade, že sa nechcete obmedzovať časom výdrže batérie, siahnite po sieťovom napájaní. Od spoločnosti Makita odporúčame taktiež model Makita VC 4210 M. Slabšou stránkou je i zberná nádoba, ktorá má kapacitu len 7,5 litra.

K dispozícií máte funkciu odfukovania, ktorá sa vám bude hodiť v prípade, že sa nebudete môcť dostať k nečistotám. Model je vybavený HEPA filtrom, ktorý účinne zachytáva menšie nečistoty. Systém čistenia filtra je navrhnutý tak, aby udržiaval optimálnu účinnosť sania a dlhšiu životnosť filtra.

Ak hľadáte priemyselný vysávač s vysokým výkonom na stavbu či do výrobných hál, pravdepodobne vám model Makita DVC750LZX1 nebude dostačovať. Svojím prevedením je však ideálnou voľbou pre domácich majstrov. Je ľahký, praktický, dostatočne výkonný a najmä ľahko prenosný. Stotožňujú sa s nami aj samotní spotrebitelia. Ako nevýhodu vnímajú slabší výkon a málo koncoviek na vysávanie. Taktiež treba spomenúť to, že používanie vysávača je obmedzené kapacitou batérie.

Pozitíva

Malý a ľahký
HEPA filter
Jednoduchý na údržbu

Negatíva

Slabší výkon
Výdrž batérie
Akumulátor s nabíjačkou nie sú súčasťou balenia

Vysávanie: suché/mokré ● Typ napájania: akumulátor 18 V ● Doba chodu: 70 min. ● Prietok vzduchu: 108 m3/h ● Objem zbernej nádoby: 7,5 l ● Hlučnosť: 76 dB(A) ● Hmotnosť: 4,3 kg

Lacná kvalita

Bosch UniversalVac 15

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, príkon 1 000 W, prietok vzduchu 234 l/h.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak hľadáte kompromis medzi cenou a výkonom, pozrite si model Bosch UniversalVac 15. Tento univerzálny vysávač je určený na použitie vo vnútorných aj vonkajších priestoroch, na suché aj mokré vysávanie a dokonca aj na odfukovanie. Poradí si s jemným prachom, ale aj s hrubými nečistotami v dielni.

Priemyselný vysávač Bosch disponuje príkonom 1 000 W. Vstavaná filtrová vložka umožňuje suché i mokré vysávanie bez nutnosti výmeny filtra. Nádoba má objem 15 litrov a z toho 8,5 litra je možné použiť na tekutiny. Špeciálnu funkciu fúkania môžete použiť napríklad pri upratovaní lístia.

Podobne ako model Kärcher NT 22/1 Ap Te L aj Bosch disponuje univerzálnym adaptérom, ku ktorému môžete pripojiť ďalšie elektrické náradie. Vďaka tomu viete pri práci rovno odsávať prach. Navyše, vysávač sa automaticky spúšťa a vypína v súlade s náradím.

Od príslušenstva závisí najmä možné využitie vysávača. Čo je súčasťou balenia tohoto modelu? V balení nájdete hubicu na podlahu, gumovú hubicu, štrbinovú hubicu, 2 extrakčné rúry, extrakčný adaptér, 2,2-metrová hadica, rukoväť, papierové filtračné vrecko, filter a predradený filter. Zásluhou úzkej štrbinovej hubice a 2,2 metra dlhej hadice sa vysávač dostane aj na horšie prístupné miesta. Všetko príslušenstvo je možné ľahko uchytiť priamo k vysávaču, aby bolo stále dostupné. Spomenieme ešte hmotnosť, ktorá dosahuje cca 7 kg.

Cenovo dostupný model Bosch UniversalVac 15 je spotrebiteľmi často chválený. Vzhľadom na nízku cenu ponúka dobrý sací výkon aj dostatočný objem nádoby. Jediné, čo mu možno vytknúť, sú ohybné plastové rúrky. Zákazníci by uvítali kovové.

Pozitíva

Cena/výkon
Objem nádoby
Príslušenstvo

Negatíva

Ohybné plastové rúry

Vysávanie: suché/mokré ● Príkon: 1 000 W ● Prietok vzduchu: 234 l/h ● Objem zbernej nádoby: 15 l ● Hlučnosť: 77 dB(A) ● Hmotnosť: 7 kg

Pre náročných

Festool CTL 26 E AC 574945

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, príkon 1 200 W, prietok vzduchu 3 900 l/min.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pokiaľ vás od kúpy priemyselného vysávača Festool CTL 26 E AC 574945 neodradí jeho dosť vysoká cena, pokračujte v čítaní. Ide o profesionálny stroj, ktorý nájde svoje uplatnenie najmä v pracovných dielňach, na stavbách, vo firmách a pod. Pre bežného používateľa je kúpa tohoto vysávača zbytočná.

Vysávač Festool CTL 26 E AC 574945 je prepracovaný v každom detaile. Vďaka doplnkovej zásuvke môžete k modelu pripojiť akékoľvek iné elektrické zariadenie. Vyzdvihujeme funkciu automatického spustenia prostredníctvom bluetooth. Keďže má zariadenie vysokú hmotnosť, skoro 15 kg, výrobcovia ho osadili na 4 pevné kolieska. S nimi je manipulácia so zariadením oveľa jednoduchšia. Objem nádoby je dostatočne veľký a pojme i veľké kusy nečistôt. Dosahuje 26 litrov.

Na čistenie môžete zabudnúť. Vysávač ho vykoná za vás. Vďaka funkcii Autoclean s plynulo nastaviteľnými intervalmi čistenia sa hlavný filter vyčistí sám. Čistota filtra napomáha k vysokému výkonu, dlhším intervalom práce a v konečnom dôsledku aj k úspore času. Plusom je antistatická funkcia proti statickému nabitiu stroja pri práci. K vysávaču dostanete v balení hlavný filter, filtračné vrecko, odpadové vrecko, saciu hadicu, držiak na hadicu, hladkú hadicu, navíjanie kábla.

Neodradila vás vysoká cena? Ak hľadáte naozaj profesionálne zariadenie, spotrebitelia potvrdzujú, že do kvality sa oplatí investovať. Za kladné stránky považujú automatické čistenie filtrov, prepracovanú konštrukciu, príslušenstvo aj úložný priestor na hadicu a kábel. Mínusom je len vysoká cena. Na druhej strane nejde o vysávač, ktorý by bol určený pre domácich majstrov.

Pozitíva

Vysoký výkon
Profesionálny vysávač
Príslušenstvo

Negatíva

Vysoká cena

Vysávanie: suché/mokré ● Príkon: 1 200 W ● Prietok vzduchu: 3 900 l/min. ● Objem zbernej nádoby: 26 l ● Dĺžka kábla: 7,5 m ● Hlučnosť: 71 dB(A) ● Hmotnosť: 14,7 kg

Dobré recenzie

Makita VC4210M

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, príkon 2 400 W, prietok vzduchu 4,5 m3/min., 42-litrová zberná nádoba.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Za vyššiu obstarávaciu cenu môžete mať aj model Makita VC4210M. Ide o profesionálny prístroj, ktorý si poradí so suchými aj mokrými nečistotami. Je stvorený na upratovanie dielní, servisov či pracovných hál. Makita VC4210M je lacnejšou alternatívou profesionálneho modelu Festool CTL 26 E AC 574945.

S príkonom 2 400 W a s objemom nádoby na nečistoty až 42 litrov poteší i najnáročnejších zákazníkov. Jednoducho povysáva kremenný prach, farbu, omietku, piliny, ale aj rozliate tekutiny. Po dosiahnutí maximálnej kapacity kvapaliny sa motor automaticky vypne. Značka Makita je už dlhé roky verná svojmu charakteristickému farebnému vzhľadu. Už na prvý pohľad spoznáte, že ide o vysávač značky Makita. Pevná konštrukcia vysávača s hmotnosťou okolo 16 kg je postavená na štyroch kolieskach. Tie uľahčia manipuláciu s vysávačom. Veľké kolesá s kovovou vidlicou a zadné kolesá z oceľovej nápravy zvládnu drsné zaobchádzanie na stavbe. Okrem toho vyzdvihujeme 7,5-metrovú dĺžku kábla.

Zdĺhavé čistenie filtra je už minulosťou. Nahradí ho funkcia automatického čistenia. Každá polovica filtra je vyfukovaná osobitne, preto sa dokáže čistiť bez toho, aby bol výkon prerušený. Kým sa jedna polovica čistí, druhá pokračuje v nasávaní. Rýchlosť prúdenia vzduchu je regulovaná v závislosti od priemeru hadice. Je tiež vybavený veľkou nosnou plochou na náradie a robustnou rukoväťou pre ľahký transport.

Priemyselný vysávač Makita VC4210M je určený na prach triedy M. Týmto pojmom sú označované stredne nebezpečné nečistoty, ako napríklad betón, drevo, cement... Prach triedy M má hodnotu koncentrácie vyššiu ako 0,1 mg/m3. Makita má vo svojom portfóliu aj totožný model Makita VC4210L, vhodný na prach triedy L. Ide o mierne nebezpečný prach s koncentráciou viac ako 1 mg/m3. Čo sa týka prevedenia, modely sú si veľmi podobné. Ponúkajú rovnaký výkon, veľkosť nádoby i ponúkané funkcie.

Ak sa budete rozhodovať medzi modelmi priemyselných vysávačov značky Makita, zvážte, kde a na aké nečistoty budete prístroj používať. Podľa toho si potom zvoľte model Makita VC4210M alebo Makita VC4210L. Oba modely sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené. Svedčí o tom množstvo pozitívnych recenzií. Zákazníkom sa páči sila vysávania, robustné prevedenie, kvalitné príslušenstvo i automatické čistenie filtra. Ako výhodu pridávame nízku hlučnosť v porovnaní s inými modelmi. Jediné, čo by sme mohli týmto modelom vytknúť, je vyššia cena.

Pozitíva

Robustné prevedenie
Vysoký výkon
Automatický oklep filtra

Negatíva

Veľkosť a váha
Vyššia cena

Vysávanie: suché/mokré ● Príkon: 2 400 W ● Prietok vzduchu: 4,5 m3/min. ● Objem zbernej nádoby: 42 l ● Dĺžka kábla: 7,5 m ● Hlučnosť: 60 dB(A) ● Hmotnosť: 16 kg

Bosch GAS 18V-10 L Professional

Priemyselný vysávač na mokro-suché vysávanie, 18 V akumulátor, prietok vzduchu 34 l/s, 10-litrová zberná nádoba.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Priemyselný vysávač Bosch GAS 18V-10 L patrí do strednej cenovej kategórie. Nie je napájaný zo siete, ale z akumulátora. Medzi jeho popredné výhody patrí najmä jednoduchá mobilita a pohodlné používanie. Vďaka akumulátorovému vyhotoveniu vás pri vysávaní nebude obťažovať žiaden kábel a vy tak môžete upratať aj miesta, kde nie je k dispozícií elektrina.

Model akumulátorového priemyselného vysávača Bosch je veľmi podobný s vysávačom Makita DVC750LZX1. Aj napriek tomu, že akumulátorové modely sú menej výkonné ako tie, ktoré sú napájané zo siete, ponúkajú mnoho výhod. K prednostiam patrí jeho flexibilita, nízka hmotnosť 4,7 kg či bezvreckové prevedenie. Objem zbernej nádoby dosahuje 10 litrov. Zvládne mokré aj suché vysávanie. Na profesionálne použitie by sme ho príliš neodporúčali. Svoje uplatnenie si nájde skôr u domácich remeselníkov.

Súčasťou balenia je okrem samotného vysávača aj adaptér, filter, trubica, podlahová hubica, sacia hlava, hadica, ramenný popruh, 3-dielna sada sacieho potrubia a 4-dielna sada otočných koliesok. Akumulátor s nabíjačkou nie sú súčasťou balenia. O výdrži batérie vás bude informovať svetelný indikátor na vrchu vysávača.

Hľadáte výkonného domáceho pomocníka, ktorý sa nezľakne suchých ani mokrých nečistôt? Model Bosch GAS 18V-10 L Professional vám môžeme len odporučiť. Vďaka jeho kompaktným rozmerom, nízkej hmotnosti a akumulátoru si ho môžete vziať aj do dielne či na pomocné exteriérové práce. Spotrebiteľom sa páči jeho dostatočný výkon, nízka hmotnosť i kvalitné prevedenie. Slabšie stránky sme žiadne na zariadení nenašli.

Pozitíva

Cena/kvalita
Rozmery a nízka hmotnosť
Suché aj mokré vysávanie

Negatíva

Akumulátor nie je súčasťou balenia

Vysávanie: suché/mokré ● Typ napájania: akumulátor 18 V ● Prietok vzduchu: 34 l/s ● Objem zbernej nádoby: 10 l ● Hmotnosť: 4,7 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Neoslovil vás žiaden z vyššie predstavených modelov? Nemusíte hneď končiť s čítaním. Na trhu je v dnešnej dobe dostupných oveľa viac modelov priemyselných vysávačov ako pred pár rokmi. Preto, ak ste si ešte nenašli svojho favorita, ktorý vyhovuje vaším požiadavkám, rozšírime vám obzory. Testovali sme pre vás ďalšie zaujímavé priemyselné vysávače, ktoré by sa vám mohli páčiť. Stretnete sa tu so značkami, ktoré sú známe a kvalitné. Produkty od nich sú v rôznych cenových kategóriách, s odlišnými parametrami. Napriek tomu, že môžu mať svoje slabšie stránky, používateľom rozhodne majú čo ponúknuť.

Pre tých, ktorí chcú ušetriť svoj rozpočet, môže byť dobrou voľbou priemyselný vysávač Güde GNTS 17002 30 l. Je určený na suché aj mokré vysávanie. Poradí si s odstránením jemných aj hrubých nečistôt v dielni alebo v pivnici, zvládne vysávanie pilín a nezľakne sa ani kaluže vody. Vyzdvihujeme jeho odolnú nerezovú konštrukciu, výbornú filtráciu zaistenú Hepa filtrom a penovým filtrom, i dostatočne veľkú nádobu na nečistoty s objemom až 30 litrov. Jednoduchú manipuláciu z miesta na miesto zaistia štyri kolieska.

Priemyselný vysávač Metabo ASR 50 L SC je určený skôr na komerčné použitie. Je certifikovaný pre mierne nebezpečný prach triedy L. Využijete ho na odsávanie elektrického náradia, na čistenie staveniska, dielne atď. Keďže ide o stroj z vyššej cenovej kategórie, nechýba mu doplnková zásuvka pre ďalšie elektrické náradie s funkciou automatického zapínania a vypínania. Je vhodný na suché i mokré vysávanie. Zákazníci oceňujú praktický zásobník na príslušenstvo a odkladaciu plochu.

Model Nilfisk Multi II 30 T Inox VSC je taktiež určený na mokro-suché vysávanie. Poradí si s vodou na podlahe, s lístím, prachom, pilinami a inými nečistotami, ktorými nechcete zašpiniť váš domáci vysávač. Medzi jeho poprednými vlastnosťami je elektronický asistovaný oklep filtra, možnosť regulácie výkonu či funkcia fúkania. Vďaka doplnkovej zásuvke si k nemu môžete pripojiť ďalšie elektro náradie. V robustnej konštrukcii sa skrýva 30-litrová nádoba na nečistoty.

Dobrou alternatívou môže byť priemyselný vysávač DeWALT DCV584L. Jeho najväčšou výhodou je možnosť napájania na batérie alebo k 220 V sieti. Vďaka nízkej hmotnosti, len cca 5 kg, s ním dokážete jednoducho manipulovať. Umožňuje mokré aj suché vysávanie bez nutnosti výmeny filtra. Vysoko účinný filter dokáže zachytiť až 99,97 % prachových častíc do veľkosti 0,3 mikrónu. Nádrž určená na nečistoty má objem 7,5 litra.

Zaujímavou voľbou môže byť model Kärcher NT 30/1 Tact Te. Ide skôr o profesionálny vysávač, určený na čistenie strojov, vozidiel, dielní či stavieb. Poradí si so suchými i mokrými nečistotami. Presvedčí systémom automatického čistenia filtra, plochým PES filtrom odolným proti vlhkosti, robustnou 30-litrovou nádobou i stabilnými kovovými kolesami. Stroj je kompletne vybavený bohatým príslušenstvom, ktoré môžete pohodlne odložiť priamo na stroj.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Pri výbere produktov hrajú hlavnú rolu najmä osobné preferencie. Od nich sa potom odvíjajú technické parametre, ktoré vám napovedia o produkte viac. Keď už máte takto vybraný finálny produkt, je správne si  pozrieť aj názory spotrebiteľov naň. Tie vás vo výbere môžu buď utvrdiť, alebo vám ho vyvrátiť. Ponuka priemyselných vysávačov je rozmanitá. Vybrať si len jeden model vie byť časovo náročné. Nápomocný vám môže byť ešte jeden parameter, ktorým je predajnosť. Chcete vedieť, ktoré modely sú u nás najpredávanejšie? Nahliadnite do nasledujúcej tabuľky, v ktorej sú zoradené najpredávanejšie priemyselné vysávače na našom trhu. Uvedomujeme si, že predajnosť sa často mení, a preto i našu tabuľku pravidelne aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher SE 4001 5* Zobraziť produkt
Bosch GAS 12-25 PL 5* Zobraziť produkt
Parkside PWD 25 B3 5* Zobraziť produkt
Salente Combo 4v1 5* Zobraziť produkt
Kärcher WD 3 P 5* Zobraziť produkt

V súčasnosti si už väčšina z nás nevie predstaviť upratovanie domácností bez vysávača. Dokázali by ste tým istým vysávačom povysávať aj záhradu, dielňu, stavbu, garáž alebo dokonca rozliate tekutiny? Pravdepodobne by to väčšina vysávačov nezvládla. Práve na takéto práce sú vhodné priemyselné vysávače. Možno budete prekvapení, ale táto kategória vysávačov je veľmi vyhľadávaná. Siahajú po nich nielen profesionálne firmy, ale aj bežní používatelia. Aj napriek tomu, že na prvý pohľad pôsobia robustne, ich obsluhu zvládnu aj ženy. Ak ste o týchto vysávačoch ešte nepočuli, v našom návode na výber sa o nich dozviete všetky dôležité informácie.

Ako vybrať priemyselný vysávač

 • Rozdelenie priemyselných vysávačov
 • Hmotnosť
 • Výkon
 • Filtrácia a spôsoby čistenia filtra
 • Dĺžka kábla
 • Funkcie a príslušenstvo
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Rozdelenie priemyselných vysávačov podľa použitia

Priemyselné vysávače zvládnu povysávať akékoľvek nečistoty. Poradia si s jemným prachom, ale aj so štrkom. Avšak každý model je stavaný na iné využívanie. Je vhodné si preto dopredu premyslieť, na čo plánujete vysávač využívať najčastejšie a podľa toho si vybrať. Všeobecne delíme priemyselné vysávače podľa použitia na suché vysávanie, mokro-suché vysávanie alebo na vysávanie chemikálií. Ako sa od seba odlišujú?

 • Suché vysávanie – tieto vysávače sú určené len na vysávanie suchých nečistôt, ako prach, piliny, štrk, omietka atď. Využijete ich teda často ako stavebné vysávače.
 • Mokro-suché vysávanie – ide o pokročilejšie modely, s ktorými sa však stretávame pri priemyselných vysávačoch najčastejšie. Najväčšou výhodou je ich variabilné využitie. Zvládnu povysávať suché nečistoty, ale aj mokré, ako napríklad vodu, keď vytečie z práčky, alebo bahno. Dávajte si však pozor a nevysávajte nimi oleje ani chemikálie.
 • Vysávanie chemikálií – na vysávanie chemikálií musíte zainvestovať do modelov s odolnými zbernými nádobami, určenými na chemikálie. Ide väčšinou o profesionálne modely, ktoré nie sú určené do domácností.

Delenie podľa spôsobu využitia

Okrem toho, že si vysávač vyberiete podľa použitia, je dôležité brať ohľad aj na určenie modelov. Kým niektoré sú priamo určené na komerčné využitie, s inými sa jednoducho zaobídete doma.

 • Pre profesionálov – hľadáte priemyselný vysávač, ktorý môžete používať na profesionálne účely? V tom prípade sa nevyhnete vyššej obstarávacej cene. Profesionálne modely sú vysoko kvalitne spracované a pripravené na hrubšie zaobchádzanie. Ide o modely s príkonom od 1 600 W a sacím výkonom od 250 W. Vhodná je kapacita nádoby okolo 30 litrov a vyššia trieda prašnosti. Keďže sú rozmerovo väčšie a hmotnostne ťažšie, dbajte na to, aby mali kolieska.
 • Pre domácich majstrov – domácim remeselníkom či gazdinkám postačia modely z nižšej cenovej kategórie. Ženy určite ocenia akumulátorové vysávače pre ich nízku hmotnosť. Keďže v porovnaní s klasickými vysávačmi ide o výkonnejšie zariadenia, vystačíte si aj s príkonom okolo 1 000 W a s 10 l objemom nádoby.

Priemyselný vysávač pre domácich majstrov

Vreckové alebo bezvreckové prevedenie

Ďalším delením priemyselných vysávačov je podľa typu zbernej nádoby.

 • Bezvreckový priemyselný vysávač – vysávač disponuje zbernou nádobou z plastu alebo kovu. Nečistoty sa do nej jednoducho zachytávajú, len je potrebné ju raz za čas vysypať. Sú vhodné aj na kvapaliny.
 • Vreckový priemyselný vysávač – je potrebné dokupovať vhodné vrecká, do ktorých sa zbierajú nečistoty. Sú dobrou voľbou pri vysávaní jemného prachu, naopak, pri hrubých nečistotách sa môžu roztrhnúť.

Priemyselné vysávače podľa triedy prašnosti

Trieda prašnosti úzko súvisí s účinnosťou filtrácie a v zásade popisuje, na akú prácu je vysávač stavaný a koľko prachu sa z neho môže dostať von. Vysávače sa rozdeľujú do niekoľkých tried:

 • L – symbol L (light) sa používa pre mierne nebezpečný prach. Vysávač môžete bežne používať v stavebníctve.
 • M – symbol M (medium) sa používa pre stredne rizikový prach. Je vhodný pre stolárske a drevospracujúce prevádzky.
 • H – symbol H (high) sa používa pre vysoko rizikový prach. Vysávač zvládne karcinogénne nečistoty aj choroboplodné zárodky.
 • Špeciálne vysávače pre výbušný, azbestový prach a pod.

Priemyselný vysávač výkon

Nižšia hmotnosť znamená lepšiu mobilitu

Keď si všimnete vzhľad priemyselného vysávača, určite vám napadne, ako sa s ním bude manipulovať. Priemyselné vysávače sú oproti klasickým vysávačom značne ťažšie aj väčšie. Nehovoriac o tom, keď sa celý naplní množstvom odpadu. Ak hľadáte priemyselný vysávač do domácnosti a na prácu okolo domu, voľte menší a ľahší model s hmotnosťou okolo 5 – 7 kg. Do dielne či na stavbu budete musieť zvoliť robustnejší vysávač, ktorého váha môže dosiahnuť viac ako 10 kg. Tieto modely sú však často osadené na kolieskach, čiže manipulácia s nimi je o to jednoduchšia.

Výkon verzus príkon

Výkon ovplyvňuje to, aký sací výkon dokáže vysávač vyvinúť. Nezmýľte si výkon s príkonom. Príkon je štandardne uvádzaný vo wattoch (W) a hovorí o spotrebe energie za hodinu chodu. Pri priemyselných vysávačoch sa však najčastejšie stretnete len s hodnotami príkonu. Sací výkon je zvyčajne  až ⅓ z jeho príkonu, no záleží aj od konštrukcie sacej turbíny, prietoku vzduchu, podtlaku a celkovej kvality prevedenia. Aby bol stroj výkonný, je potrebné, aby mal vysávač príkon aspoň 1 000 W. Pri profesionálnych modeloch počítajte s príkonom minimálne 1 600 W. Zapamätajte si teda, že pri priemyselných vysávačoch je lepšie voliť model s vyšším príkonom.

Filtrácia a spôsoby čistenia filtra

Neodmysliteľnou súčasťou každého vysávača je filtračný systém. Väčšina vysávačov disponuje dvoma filtrami. Jeden chráni motor pred poškodením a druhý sa stará o to, aby nečistoty nešli späť do ovzdušia. Vreckové modely majú výhodu v tom, že i samotné vrecko funguje ako filter. Stávkou na istotu je kvalitný HEPA filter, ktorý zachytáva tie najmenšie nečistoty s takmer 100-percentnou účinnosťou. Zaujímajte sa taktiež o celkovú plochu filtračnej jednoty. Priemyselné vysávače majú čistenie filtra vyriešené tzv. oklepom. Jednoducho povedané, vysávač detekuje upchávanie filtra a odklepne ho, čím sa opäť zvýši jeho výkonnosť. Môžeme sa stretnúť s troma typmi oklepov:

 • Automatický oklep – vysávače s automatickým oklepom sa o čistenie filtra postarajú samy.
 • Poloautomatický oklep – čistenie filtra vykonáte upchatím hadice rukou, vďaka čomu sa vo vysávači vytvorí podtlak a dôjde k oklepaniu filtra.
 • Mechanický oklep – oklep zaisťuje tlačidlo v hornej časti vysávača.

Priemyselný vysávač filter

Aj dĺžka kábla dokáže prispieť ku komfortnej obsluhe

Dĺžka kábla síce nepatrí k najdôležitejším parametrom, ale určite dokáže v značnej miere prispieť ku komfortnému používaniu. Čím dlhší kábel bude, tým ďalej sa s vysávačom dostanete. Ak by vám dĺžka kábla nedostačovala, jednoducho ju môžete navýšiť predlžovacím káblom. Z dĺžky kábla potom vychádza akčný rádius vysávača, teda jeho celkový dosah. Na dosah vysávača má vplyv aj dĺžka sacej hadice. Dĺžka prívodného kábla sa najčastejšie pohybuje okolo 3 – 5 metrov. Akčný rádius väčšiny priemyselných vysávačov býva približne 6 – 9 metrov.

Funkcie priemyselného vysávača a príslušenstvo

Rôzne doplnkové funkcie a tiež príslušenstvo vám pomôže uľahčiť si prácu pri vysávaní. Čím je prístroj modernejší a drahší, tým viac funkcií a príslušenstva väčšinou ponúka.

 • Možnosť regulácie výkonu – vďaka tejto funkcii si dokážete sami zvýšiť alebo znížiť sací výkon.
 • Fukár – spätný chod vysávača. Túto funkciu oceníte pri ťažko dostupných nečistotách.
 • Zásuvka na elektronáradie – vďaka tejto doplnkovej zásuvke si dokážete do tela vysávača pripojiť ďalšie elektrické náradie.
 • QuickClick systém – rýchle pripevnenie príslušenstva bez potrebných redukcií a prechodov.
 • Osvetlenie – pri vysávaní je osvetľovaná pracovná plocha pred sebou.
 • Automatické vypnutie – po naplnení zbernej nádoby sa vysávač sám bezpečne vypne.
 • Indikátory – svetelné kontrolky symbolizujúce plnosť zbernej nádoby, zanesenie filtrov či zvolený program.
 • Kolieska – umožňujú jednoduchú manipuláciu s vysávačom.
 • Rôzne nadstavce – uľahčia používanie.
 • Filtre – zamedzujú tomu, aby sa dostávali čiastočky do ovzdušia.

Priemyselný vysávač na domáce použitie

Najdrahšie sú profesionálne priemyselné vysávače

Priemyselné vysávače patria k strojom, za ktoré si so stúpajúcou funkčnou výbavou aj viac priplatíte. Kým za jednoduché modely zaplatíte len pár desiatok eur, cena profi modelov sa môže vyšplhať až na niekoľko stoviek eur. Výber je, samozrejme, len na vás a vašich preferenciách.

Lacné priemyselné vysávače viete zakúpiť do 100 eur. Za podobnú cenu môžete kúpiť aj bežný domáci vysávač, čiže nejde o žiadne prepracované modely. Tie najlacnejšie modely štartujú už na úrovni 50 eur. Tieto vysávače postačia nenáročným domácim používateľom. Ponúkajú primeraný výkon, základné funkcie i príslušenstvo. Často nie sú príliš veľké ani ťažké, takže sa s nimi i jednoducho manipuluje. V tejto cenovej kategórii nájdete i akumulátorové modely priemyselných vysávačov.

Zlatou strednou cestou sú vysávače s cenou od 100 do 300 eur. Modely ponúkajú vyšší výkon i lepšiu funkčnú výbavu. Poradia si s vodou i s jemným prachom a sú vybavené účinnou filtračnou zostavou. Poteší vás ich robustnejšie vyhotovenie – veľký objem nádoby.

Cena profesionálnych modelov sa začína pohybovať od 300 eur a vyšplhať sa môže až na cenu 5 000 eur. V tejto kategórii nájdete robustné stroje, ktoré sú prispôsobené na vyššiu záťaž. Často bývajú vybavené dvoma motormi. Ponúkajú vysoký výkon, vedia si poradiť s chemikáliami a disponujú špičkovým filtračným systémom. Tie najlepšie sú vybavené vlastným čerpadlom.

Spoľahlivé sú vysávače Kärcher, Makita, Bosch či Güde

Priemyselné vysávače nájdete v ponuke rôznych výrobcov. Ktorí sú však najlepší? Medzi najvyššiu kvalitu radíme vysávače Kärcher, ktoré sa priamo zameriavajú na výrobu priemyselných vysávačov. Obľúbené sú aj vysávače spoločnosti Makita. V strednej cenovej kategórii sa nachádzajú priemyselné vysávače značky DeWalt. Konkurencieschopné sú tiež priemyselné vysávače značky Bosch alebo Güde. Ich modely sú navyše i cenovo výhodné.

Otázky a odpovede – FAQ

Posledná sekcia tohoto článku je venovaná najčastejšie kladeným otázkam. Ak máte akúkoľvek otázku ohľadom výberu priemyselného vysávača alebo ktoréhokoľvek testovaného modelu a nevyskytla sa medzi najčastejšími otázkami, neváhajte a napíšte nám ju do komentárov pod článok. Vaše otázky priebežne kontrolujeme a snažíme sa na ne čo najskôr odpovedať. Budeme sa tešiť aj na vašu spätnú väzbu, prípadné skúsenosti s priemyselnými vysávačmi. Vašimi názormi a recenziami môžete pomôcť ostatným kupujúcim.

Dôležité je správne a pravidelné čistenie. Zaujímajte sa najmä o čistotu filtra. Ak sa nevyčistí sám, ofúknite ho kompresorom alebo opláchnite vodou. Taktiež nezabudnite na čistenie zbernej nádoby. Vysypte z nej nečistoty a prepláchnite ju vodou. Pozor, pred vysávaním suchých nečistôt musíte nádobu nechať dôkladne vyschnúť.

Vysávajte zásadne bez vrecka. Nádrž na vysávanie vody má menšiu kapacitu a keďže je v nej aj plavák, vysávač vám po naplnení maximálneho objemu automaticky vypne. Vyhýbajte sa vysávaniu mastných olejov alebo agresívnych kvapalín. Na špeciálne chemické roztoky sú určené len profesionálne modely.

Čo sa týka výkonu, lepší je sieťový. Akumulátorový vysávač je výkonne slabší, ale za to má nižšiu hmotnosť, nezavadzia vám kábel a môžete si ho brať kamkoľvek so sebou. Je vhodný na domáce použitie. Sieťové vysávače sú vo všeobecnosti výkonnejšie, ale aj väčšie, ťažšie a robustnejšie.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Vysávače

Vaše hodnotenie:
(90.8%)