Záhradné prenosné ohniská

Najlepšie záhradné prenosné ohniská 2024 + recenzie

S príchodom prvých chladných dní nastáva koniec grilovacej sezóny, čo znamená uskladnenie výbavy na záhradné grilovanie, zazimovanie samotnej záhrady. Avšak prenosné záhradné ohniská umožňujú príjemné, mnohokrát i chutné, posedenie v záhrade aj počas jesenných, či dokonca zimných dní. V našom teste vám prinášame zhodnotenie tých najlepších modelov, medzi ktorými vynikol jedinečný víťaz, a to záhradné ohnisko Blumfeldt Pentos 2 v 1. Tiež sme zostavili návod na výber toho správneho prenosného ohniska do vašej záhrady.

Publikované: 05.12.2022
Aktualizované: 25.04.2024

Aké záhradné ohnisko si kúpiť?

Naše podrobné recenzie sú určené pre spotrebiteľov zameraných na detaily modelov dostupných na trhu, no pre tých, ktorí chcú dospieť k rozhodnutiu rýchlo a jednoducho na základe najdôležitejších aspektov, prinášame krátky prehľad kľúčových parametrov vybraných produktov.

Názov Hodnotenie Detail
Blumfeldt Pentos 2 v 1 5* Zobraziť produkt
Weber Fireplace 5* Zobraziť produkt
Nabbi MIR-082 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Blumfeldt Pentos

Blumfeldt Pentos

Záhradné ohnisko z liatiny a ocele s hmotnosťou 13,5 kg, ako palivo sa dá použiť drevo, drevené uhlie a grilovacie brikety, využiteľné ako gril, grilovací rošt je v balení

Zobraziť viac info

Jednoduchá, elegantná nádoba na oheň disponuje priemerom 73 centimetrov a váhou približne 13,5 kg. V prípade robustného ohniska z liatiny poveternostné vplyvy nehrajú rolu. A vďaka špeciálnemu lakovaniu je aj základňa ohňovzdornáodolná proti vode i korózii. Ohnisko je využiteľné aj ako gril. V cene preto zakúpite nielen oceľový lapač iskier z mriežkovej siete či kutáč, ale i pripojiteľný grilovací rošt s priemerom 60 centimetrov.

Cenový trhák
Nabbi MIR-082

Nabbi MIR-082

Kovové záhradné ohnisko s hmotnosťou 8 kg, ako palivo sa dá použiť drevo, drevené uhlie a grilovacie brikety, využiteľné ako gril, grilovací rošt v balení

Zobraziť viac info

Záhradné ohnisko slúžiace predovšetkým ako pálenisko je dodávané aj s grilovacím roštom s priemerom 58,5 cm, pričom priemer roštu pahrebiska meria 35 cm. Malé, ľahko prenášateľné, kovové ohnisko v tvare pripomínajúcom UFO váži len 8 kg. V balení za nízku cenu zakúpite sieťkové veko proti vyletovaniu iskier, 2 úchyty na manipuláciu s roštom a jednu rúčku na jednoduché pridvihnutie pokrývky.

Náš TIP
Cattara Santorin 13010

Cattara Santorin 13010

Oceľové záhradné ohnisko s hmotnosťou 12 kg, ako palivo sa používadrevo, využiteľné ako gril, grilovací rošt s kutáčom v balení

Zobraziť viac info

Ide o záhradné ohnisko kompaktného charakteru so zaujímavým, elegantným dizajnom, ktorý svojím čiernym náterom zapadne do akokoľvek koncipovanej záhrady. S priemerom 66,5 cm patrí k menším záhradným ohniskám, čo je veľmi prínosné z hľadiska priestoru, ktorý zaberá či už priamo v mieste využitia alebo počas uskladnenia mimo sezóny.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Kvalita spracovania, použitý materiál, rozmery, účely či príslušenstvo dostupné v cene tovaru. To je zopár z najdôležitejších parametrov, ktoré z nášho pohľadu rozhodujú o kúpe toho správneho záhradného ohniska. Aby sme napísali čo najobsažnejšie recenzie o tých najlepších produktoch a určili víťaza testu, museli sme si vopred určiť faktory, na ktoré sa budeme počas testu, porovnávania a hodnotenia primárne sústrediť. Vybrané parametre rozhodujú o dĺžke životnosti produktu, ale aj o jeho bezpečnosti. Pretože s ohňom sa netreba zahrávať.

Kvalita a odolnosť materiálu
Veľkosť a rozmery
Použiteľné palivo
Funkčnosť a účely
Príslušenstvo
Dizajn
Cena

Zvolené parametre nám zúžili zoznam najlepších záhradných ohnísk, s ktorými sme neskôr ďalej pracovali. Do top rebríčka sa dostali najmä ohniská od značky Blumfeldt, no nezaostávajú ani produkty NabbiLinder či Dema. Všetci uvedení výrobcovia sa sústreďujú nielen na prepracovaný dizajn, ale i funkčnosť svojich produktov, ktoré dodajú nejednej záhrade dokonalý šmrnc. Na hodnotenie jednotlivých produktov mali vplyv najmä vytýčené parametre a spotrebiteľské názory dostupné na známych portáloch Heureka.skMall.sk či Alza.sk. Modely v našom zúženom výbere sa líšia kvalitou prevedenia i príslušnosťou k tej ktorej cenovej relácii.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie záhradných ohnísk

Vyhotoveniu nasledujúcich recenzií predchádzalo dôkladné štúdium najdôležitejších technických parametrov, analýza jednotlivých modelov v zmysle ich vlastností, výhod a nevýhod, spotrebiteľských názorov, vďaka čomu sme ich následne mohli navzájom porovnaťzhodnotiť a priradiť jednotlivým modelom príznačný štítok. Recenzie slúžia ako detailné zhrnutie vytýčených parametrov vybraných produktov a našich dojmov z nich.

Víťaz testu

Blumfeldt Pentos

Záhradné ohnisko z liatiny a ocele s hmotnosťou 13,5 kg, ako palivo sa dá použiť drevo, drevené uhlie a grilovacie brikety, využiteľné ako gril, grilovací rošt je v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku

Záhradné ohnisko Blumfeldt Pentos nás hneď na prvý pohľad upútalo svojím elegantným dizajnom, za čo môže najmä jednoduchá, no zaujímavo tvarovaná základňa, resp. podstavec. Sekundárne využitie na grilovanie je umožnené aj vďaka praktickému tvaru misy. V balení sa nachádza grilovací rošt. Liatinové ohnisko disponuje váhou 13,5 kg, čo je vzhľadom na výrobný materiál pomerne nízka hmotnosť.

Prenosné ohnisko s priemerom 73 centimetrov je vyrobené z liatiny, ktorá mu dodáva rustikálny šarm, ale aj robustnosť. Pevnosť a odolnosť materiálu sa ukáže najmä v zlých poveternostných podmienkach, počas ktorých si udržiava dokonalú stabilitu a stav povrchu. Jednoduchá, elegantná základňa je vyrobená z práškovo lakovanej ocele, vďaka čomu je ohňovzdornáodolná proti korózii a vplyvom vody, čo je v prípade záhradných ohnísk veľkou výhodou.

Čo sa týka paliva, v ohniskovej mise je dostatok miesta na zakúrenie drevom, dreveným uhlím i briketami. Na ohnisko je možné pripojiť rošt na grilovanie s priemerom 60 centimetrov vyrobený z ušľachtilej ocele. Tak si môžete užívať príjemné teplo a zároveň pripravovať vaše obľúbené grilované pochutiny. V cene je tiež dodávaný oceľový lapač iskier z mriežkovej siete a kutáč pre bezpečnú manipuláciu s ohňom. Keďže ide o prenosné ohnisko, základňa obsahuje praktické prstence na zjednodušenie prenášania zariadenia z jedného miesta na druhé. Pozor, nádoba je dodávaná ako montážny set, pričom zostavenie môže v závislosti od vašich technických zručností trvať približne 20 minút.

Dobre vyzerajúce, elegantné ohnisko ozdobí vašu záhradu, no spríjemní aj spoločné rodinné či priateľské posedenia v každom ročnom období. Nevýhodou však môžu byť neexistujúce úchyty na grilovací rošt. Ten je počas používania len položený na ohniskovú misu, takže sa môže stať, že ak zaťažíte jednu stranu viac ako druhú, môže sa vám rošt prevážiť a pripravované jedlo tak skončí v pahrebe. Rovnako tak chýba dierka na dne ohniska slúžiaca na odtekanie dažďovej vody. Tá by mohla zabrániť predčasnému korodovaniu, avšak tento model ňou nedisponuje. Nízka hmotnosť, stabilita, duálna využiteľnosť, kvalita prevedenia a príslušenstvo v balení robí z tohto modelu víťaza nášho testu.

Pozitíva

Veľkosť ohniska (vhodné aj na opekanie)
Praktický kryt ohňa
Priložené náradie na zostavenie

Negatíva

Nízko položené ohnisko (vypálená tráva pod ním)
Nožičky hrdzavejú
Okraje ohniska sú ostré, zubaté (riziko porezania pri vyberaní z balenia)

Materiál: liatina, oceľ ● Priemer ohniska: 73 cm ● Hmotnosť: cca 13,5 kg ● Využiteľné palivo: palivové drevo, drevené uhlie, grilovacie brikety ● Tvar: misa ● Využitie: zdroj svetla a tepla, gril ● Príslušenstvo: lapač iskier, kutáč, grilovací rošt (priemer 60 cm)

Cenový trhák

Nabbi MIR-082

Kovové záhradné ohnisko s hmotnosťou 8 kg, ako palivo sa dá použiť drevo, drevené uhlie a grilovacie brikety, využiteľné ako gril, grilovací rošt v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Prenosné ohnisko sa na mnohých stránkach označuje ako gril, keďže samotný výrobca do balenia zahrnul aj chrómový grilovací rošt, no v prvom rade slúži tento model ako pálenisko. Misa, resp. ohnisko obsahuje rošt pahrebiska s priemerom 35 centimetrov, nad ktorý je následne možné položiť spomínaný grilovací rošt. S hmotnosťou približne 8 kg sa to možno nezdá, no ohnisko je dostatočne veľké na primárne zahriatie sa, ale i prípravu opekaných či grilovaných jedál.

Ohnisko značky Nabbi je v porovnaní s Blumfeldt Pentos 2 v 1 malékompaktné, a teda ľahko prenosné. Môže za to aj kovové prevedenie, ktoré sa na rozdiel od liatiny pohybuje v nižších hmotnostných kategóriách. Váha sa nezvyšuje ani po zakrytí ohniska sieťkovým vekom na prevenciu proti iskreniu a bezpečnému udržiavaniu ohňa. Avšak hmotnosť nie je jediným faktorom, ktorý uľahčuje manipuláciu s týmto produktom. Výrobca myslel aj na zjednodušenie prenášania ohniska, a preto zahrnul do balenia dva praktické úchyty použiteľné pri presúvaní grilovacieho roštu, a jednu rúčku s háčikom na konci slúžiacu na uchytenie lapača iskier. Pozor, ohnisko je dodávané demontované. Čas zloženia závisí od vašich technických zručností.

Príjemné čierne prevedenie v tvare pripomínajúcom malé UFO je dostatočne veľké na opekanie i grilovanie, no má aj niekoľko nevýhod. Tento model je síce vysoký približne 61 centimetrov, no aby ste zabránili prepáleniu povrchu pod ohniskom, je potrebné si zakúpiť ochranný štít. Avšak stabilita v zlom počasí, bezkonkurenčná cena a dostatočná kvalita patria k faktorom, vďaka ktorým tento produkt stojí za zváženie.

Pozitíva

Stabilné
Bezkonkurenčná cena
Praktické využitie

Negatíva

Kvalita zodpovedá cene
Chýba platňa na ochranu terénu pod ohniskom

Materiál: kov ● Priemer ohniska: 35 cm (rošt pahrebiska) ● Hmotnosť: cca 8 kg ● Využiteľné palivo: palivové drevo, drevené uhlie, grilovacie brikety ● Tvar: misa ● Využitie: pálenisko, označuje sa aj ako gril ● Príslušenstvo: lapač iskier, grilovací rošt (priemer 58,5 cm), 2 úchyty na manipuláciu s roštom + 1 rúčka na manipuláciu s pokrývkou

Náš TIP

Cattara Santorin 13010

Oceľové záhradné ohnisko s hmotnosťou 12 kg, ako palivo sa používadrevo, využiteľné ako gril, grilovací rošt s kutáčom v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

V prípade tohto modelu ide o záhradné ohnisko kompaktného charakteru so zaujímavým, elegantným dizajnom, ktorý svojím čiernym náterom zapadne do akokoľvek koncipovanej záhrady. V porovnaní s Blumfeldt Savage 2.0 je podstatne ľahšie prenosné, a teda ho môžete umiestniť do záhrady, na dvor či priamo na terasu. S priemerom 66,5 cm patrí k menším záhradným ohniskám, čo je veľmi prínosné z hľadiska priestoru, ktorý zaberá či už priamo v mieste využitia alebo počas uskladnenia mimo sezóny.

Konštrukcia záhradného ohniska je zhotovená z kvalitnej ocele s vysokoteplotným čiernym, resp. medeným náterom s dôkladnou povrchovou úpravou. Štyri pevne osadené nohy sa starajú o bezpečné a stabilné umiestnenie ohniska na akomkoľvek rovnom povrchu. Celková výška 30 cm môže odradiť pre riziko prepálenia terénu pod ohniskom, no to sa dá zabezpečiť zakúpením ochranného štítu. Výhodou je špeciálne tvarovaný poklop s pletivom slúžiaci ako ochrana pred iskrami. Zvyšuje sa tak bezpečnosť i pohodlie počas využívania záhradného ohniska.

Oceľové ohnisko je využiteľné vo forme grilu, na čo myslel aj výrobca, a do balenia priložil rošt s priemerom 61 cm. Počas grilovania je však pre umelecký dizajn stien ohniska ťažšie sledovateľný stav ohňa, no v tme vytvára zaujímavé obrazce, čo môže byť z hľadiska estetickosti veľmi príjemným bonusom. V cene tovaru zakúpite tiež kutáč poklop na zabezpečenie ohňa a iskier. Ak teda hľadáte malé, funkčné ohnisko do záhrady, ktoré bude slúžiť aj ako dekoratívny doplnok, Cattara Santorin 13010 je určený práve pre vás.

Pozitíva

Kvalitný materiál
Stabilné ohnisko
Príslušenstvo v cene (rošt, kutáč)

Negatíva

Ťažšie sledovať a kontrolovať oheň cez ozdobné steny ohniska
Nie sú úchyty na rošt pre ľahšiu manipuláciu

Materiál: kvalitná oceľ ● Priemer ohniska: 66,5 cm ● Hmotnosť: 12 kg ● Využiteľné palivo: palivové drevo ● Tvar: misa ● Využitie: otvorený oheň, gril ● Príslušenstvo: oceľový rošt (priemer 61 cm), kutáč, lapač iskier

Pre náročných

Blumfeldt Savage 2.0

Záhradné ohnisko z ocele s hmotnosťou 25,5 kg, ako palivo sa dá použiť drevo a drevené uhlie, využiteľné ako gril, grilovací kruh a ochranný kryt v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kompletne oceľové ohnisko do záhrady je z viacerých hľadísk skôr vhodné pre náročných. Priemer ohniska 60 cm neohromí, ale ani neurazí, no zaujímavý dizajn hlbokej misy dokáže ulahodiť nejednému esteticky zameranému spotrebiteľovi. Odradiť môže vyššou hmotnosťou 25,5 kg, no ak sa pozrieme na pozitívny prínos tejto váhy vo forme lepšej stability a odolnosti, tak naozaj stojí za zváženie.

Okrúhle ohnisko s grilom slúžiace ako veľký zdroj tepla pôsobí robustne už na prvý pohľad. Zapríčiňuje to použitý materiál – oceľ s hrúbkou 2,75 mm. Výrobca sa tak snažil vytvoriť čo najodolnejšie ohnisko, ktoré prekoná akékoľvek počasie s dlhotrvajúcou životnosťou. Konštrukcia je chránená pred mrazom i vodou. Pevnosť materiálu síce značne zvyšuje hmotnosť, no ak vám má ohnisko vydržať niekoľko sezón, tak by malo byť rozhodne skonštruované z čo najkvalitnejších materiálov.

Model Savage 2.0 disponuje v spodnej časti úložným priestorom na palivové drevo. Dizajnu ohniska to pridáva na kráse a praktické využitie takéhoto úložného priestoru tiež nie je na škodu. Záhradné ohnisko má viac účelov ako len jednoduchý zdroj tepla a svetla vytvárajúci romantickú hrejivú atmosféru. Vďaka priloženému grilovaciemu kruhu z nehrdzavejúcej ocele si môžete v pohodlí vychutnať grilované pochúťky. Úžasným bonusom je ochranný kryt, ktorý sa postará o bezpečné používanie prenosného ohniska. Potešiť vás môže aj jednoduchosť čistenia za pomoci obyčajnej špongie.

Pekný dizajn, robustnosť a priestrannosť misy. To všetko robí z tohto produktu ukážkové záhradné ohnisko. Avšak nevýhodu môžete nájsť v chýbajúcom odvodňovacom otvore v spodnej časti misy a príliš hlbokom ohnisku, čo môže skomplikovať využitie ohniska na gril, keďže oheň musíte dôkladnejšie sledovať, aby sa vám pokrmy na grilovacom kruhu poriadne prepiekli alebo naopak nespálili. Prenášanie ohniska z miesta na miesto je pre vyššiu hmotnosť komplikovanejšou záležitosťou.

Pozitíva

Dobrá kvalita spracovania
Priestranné ohnisko
Stabilný vďaka vyššej váhe

Negatíva

Nemá otvor na dažďovú vodu
Príliš hlboká misa
Oheň ďaleko od grilovaného jedla

Materiál: oceľ ● Priemer ohniska: 60 cm ● Hmotnosť: 25,5 kg ● Využiteľné palivo: palivové drevo, drevené uhlie ● Tvar: misa ● Využitie: otvorený oheň, gril ● Príslušenstvo: grilovací kruh (priemer 59,5 cm), ochranný kryt

Lacná kvalita

Linder Exclusiv

Záhradné ohnisko z liatiny a ocele s hmotnosťou 3 kg, ako palivo sa dá použiť drevo, drevené uhlie a grilovacie brikety, využiteľné ako gril, bez príslušenstva

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak hľadáte úplne obyčajný typ ohniska do záhrady, ktoré splní svoju funkciu, no nič navyše neponúka, lacná ohnisková misa z liatiny s priemerom 50 cm je tou správnou voľbou. Je využiteľný ako pálenisko, ohnisko pod trojnožku s kotlíkom, ale tiež ako jednoduchý gril. Ako palivo je možné využiť drevo, drevené uhlie a brikety. V prípade, že chcete pohostiť a zahriať väčšiu spoločnosť, dostupné sú modely z rovnakého radu, no s väčším priemerom 58, 70 alebo 80 cm.

Liatinové ohnisko do záhrady je dostatočne pevné a odolné proti korózii a iným vonkajším vplyvom. Oceľový podstavec dodáva ohnisku dostatočnú stabilitu, aby sa počas používania neknísal, ani neprevracal. V porovnaní s prenosnými ohniskami podobného misového dizajnu tvarovaných do šírky, ako je Nabbi MIR-082 alebo Blumfeldt Pentos 2 v 1, váži tento produkt podstatne menej, a to presne 3 kg. Aj napriek svojej hmotnosti však obstojí v akomkoľvek počasí, a to najmä vďaka dostatočne kvalitnému prevedeniu.

Ohnisková misa tohto modelu ani na pohľad nedisponuje veľkou hĺbkou, no stále je dostatočne hlboká na to, aby ostal oheň chránený pred vetrom. Ďalšiu výhodu možno nájsť vo výške 23 cm, ktorá zabezpečí, že terén pod ohniskom ostane nepoškodený aj napriek absencii akéhokoľvek ochranného štítu pod samotným zariadením. Avšak, ako to už v prípade niektorých produktov zvykne byť, cena zodpovedá kvalite, a pri nepozornom zaobchádzaní sa môže po niekoľkých použitiach zlomiť podstavec. Tento model splní svoj účel, no nič navyše nečakajte.

Pozitíva

Viacúčelová využiteľnosť
Dobrý produkt za férovú cenu
Ľahko prenosné

Negatíva

Biedne prevedenie
Tenký materiál (skôr oceľový plech ako liatina)

Materiál: liatina, oceľ ● Priemer ohniska: 50 cm ● Hmotnosť: 3 kg ● Využiteľné palivo: palivové drevo, drevené uhlie, brikety ● Tvar: misa ● Využitie: zdroj tepla, svetla, gril, pod trojnožku s kotlíkom ● Príslušenstvo: žiadne (v balení iba podstavec a ohnisková misa)

Ďalšie zaujímavé produkty

Do nášho testu s výslednými detailnými recenziami sa dostalo len zopár modelov, ktoré po niekoľkohodinovom zbere dát naplnili očakávania z hľadiska vopred určených, podstatných parametrov, ale i pomeru ceny a kvality. Počas procesu tvorby nás oslovilo niekoľko ďalších modelov, ktorých základné vlastnosti vám v nasledujúcich odsekoch v krátkosti opíšeme. Možno vás osloví práve jeden z nich.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že záhradné ohnisko Dema Oregon zaberá veľa miesta, no môže za to jedinečný závesný systém z nerezovej ocele slúžiaci ako držiak a výškovo polohovacie zariadenie na grilovací rošt. Záhradné ohnisko disponuje priemerom 64 centimetrov a váhou 13 kg, pričom preferované palivo z hĺbkového aspektu ohniskovej misy je drevené uhlie, či brikety. Odolnosť zaručuje použitý materiál v podobe ocele a liatiny. Využiteľný je jednak ako gril, no bez grilovacej vložky možno použiť ako kôš s otvoreným ohniskom. Vďaka praktickému a kvalitnému prevedeniu podstatne prevažujú výhody oproti nevýhodám tohto prenosného ohniska.

Presvedčiť vás môže aj robustné kameninové ohnisko Blumfeldt Troja s priemerom až 75 centimetrovOceľová miska ponúka veľký priestor pre oheň založený za pomoci drevnej štiepky, dreveného uhlia či brikiet, pričom palivo sa ukladá na rošt, aby sa zabezpečilo čisté spálenie a ukladanie popola na spodok misky. Dekoratívny podstavec vyvyšujúci ohnisko svojím mohutným prevedením je vyrobený z kameninovej pálenej magnézie. Model je dodávaný s oceľovou kupolou na bezpečné zachytávanie iskier a ochranným štítom, ktorý chráni terén pod ohniskom pred teplom plameňov. Za váhu 20 kg môže prevedenie zo zliatiny ocele a železa, čo však zabezpečuje stabilitu aj v zlom počasí. Ak túžite po dekoratívnom využiteľnom prvku, ktorý vyšperkuje vašu záhradu za prijateľnú cenu, kameninové ohnisko je stvorené pre vás.

Svojím estetickým dizajnom zapôsobí aj Blumfeldt Tulip, ktorý dekoratívne obohatí vašu záhradu s plameňom či bez neho. Prevedenie je zhotovené kompletne z ocele v tvare otvárajúceho sa tulipánuPriemer misy 75 cm poskytuje dostatok priestoru na použitie palivového dreva i dreveného uhlia, pričom záhradné ohnisko je vytvorené tak, aby sa palivo ukladalo na rošt, čo zaisťuje zber vyhoreného materiálu na dne misy. Hmotnosť 9,8 kg sa odzrkadľuje na jednoduchosti prenášania ohniska. Nevýhodou je ochranný náter nižšej kvality, ktorý sa po niekoľkých použitiach začína odlupovať. Za veľké plus považujeme výrobcom dodávaný grilovací rošt s priemerom 60 cm, kutáč na manipuláciu s taktiež pribaleným oceľovým lapačom na iskry z mriežkovej siete.

Ďalšie masívne liatinovo-oceľové ohnisko sa skrýva pod pomenovaním Blumfeldt Mithras. Za zmienku stojí vďaka rustikálnemu šarmu či viacúčelovej využiteľnosti ohniskovej misy s priemerom 75 cm. Zakúriť v ňom môžete drevom, dreveným uhlím aj briketami, pričom palivo je možné ukladať na rošt, ktorý zabezpečuje čisté horenie a zber spáleného materiálu naspodku misy. Výhodou je dodávané príslušenstvo vo forme tepelného štítu na ochranu terénu pod ohniskom, grilovacieho roštu s priemerom 60 cm, oceľového lapača iskier a kutáča. Moderný vzhľad narúša nižšia kvalita vyhotovenia, ktorá je viditeľná najmä na nohách ohniska vyrobených z tenučkého plechu.

Ako posledné uvedieme záhradné ohnisko špeciálneho tvaru koša Lund TO-99702, ktoré vyniká svojou dekoratívnosťou a bezpečnou prípravou táborového ohňa ako zdroja tepla a svetla. Telo s priemerom 42 centimetrov a hmotnosťou 6,4 kg je konštruované z ocele so smaltovaným povrchom zvyšujúcim odolnosť ohniska. Vysoké sieťované steny sa postarajú o to, aby popol a drevo nepadali okolo ohniska, a teda nenarobili zbytočný neporiadok. Stabilitu a tepelnú ochranu podkladu zabezpečujú oceľové nohy. Ak túžite po špičkovom príslušenstve, sklameme vás. Záhradné ohnisko sa dodáva len s kutáčom. Ak chcete ohniskový kôš využívať na grilovanie, rošt musíte dokúpiť. Kvôli dizajnu ohniska je menší oheň nutné sledovať cez mrežované steny, čo považujeme za nevýhodu z hľadiska bezpečnosti.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

V dobe rýchlych zmien sa aj popularita produktov v kategórii prenosných ohnísk do záhrady neustále mení. Preto vám v nasledujúcej tabuľke prinášame neustále aktualizovaný prehľad najpredávanejších modelov záhradných ohnísk podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Fieldmann FZG 1020 5* Zobraziť produkt
Linder Exclusiv 50 cm 5* Zobraziť produkt
Cattara Sabatini 13015 5* Zobraziť produkt
Cattara Etna 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FZG 1025 5* Zobraziť produkt

Slovné spojenie „záhradné ohnisko“ vo vás môže evokovať klasický ohník vo vašej záhrade vytvorený za pomoci nahromadenej kopy dreva a škrtu zápalkou. Nie ste tak ďaleko od pravdy. Záhradné ohnisko totiž možno postaviť aj podomácky, no pre nezdatných majstrov je jednoduchšie si zaobstarať stále populárnejšie prenosné záhradné ohnisko, a teda záhradné vybavenie pripomínajúce stolík s nožičkami slúžiace ako zdroj tepla či nástroj na prípravu pokrmov.

Ako vybrať záhradné ohnisko

V nasledujúcom návode na výber správneho záhradného ohniska vás uvedieme do problematiky najdôležitejších parametrov, ktoré by ste si pri kúpe tohto praktického vybavenia mali všímať. Tie vplývajú najmä na intenzitu vznikajúceho tepla, a teda celkovú účinnosť samotného ohniska. V závere tiež prinášame krátky prehľad cien a najznámejších výrobcov záhradných ohnísk.

  • Svojpomocne vyrobené vs kupované ohniská
  • Základné tvary záhradných ohnísk
  • Materiál
  • Veľkosť záhradných ohnísk
  • Palivo na kúrenie
  • Cena a obľúbení výrobcovia

Vyrobiť, či kúpiť?

Zdatní domáci majstri si dokážu skonštruovať, resp. vybudovať záhradné ohnisko i sami, no okrem kreatívnej voľnosti pri výstavbe má takéto podomácky vyrobené ohnisko aj množstvo nevýhod. V prvom rade ho nemožno prenášať, a teda akékoľvek zmeny v záhrade musíte prispôsobiť existujúcemu ohnisku. Taktiež je ťažšie ho ochrániť pred nepriaznivým počasím a vlhkosťou, čo podstatne vplýva na odolnosť kvalitu použitého materiálu.

Oveľa praktickejšie a účinnejšie je zakúpiť si praktické záhradné ohnisko, ktoré je možné kedykoľvek prenášať, a teda i chrániť pred poveternostnými podmienkami a inými faktormi negatívne vplývajúcimi na jeho životnosť. Na trhu je dokonca dostupná bohatá ponuka tradičných, ale aj ultramoderných ohnísk rôznych tvarov, ktorými je možné esteticky obohatiť akúkoľvek záhradu či dvor.

Základné tvary záhradných ohnísk

Napriek tomu, že najbežnejším tvarom je misa/panvica, nejde o jedinú možnosť. Na výber máte ešte rôzne geometrické tvary a ohniská v tvare koša.

Misa/panvica

Ohnisko v tvare misy, resp. panvice je osadené na základni s nožičkami, pričom táto forma vytvára veľký a bezpečný priestor na založenie ohňa. Výhodou je nižšie položené ohnisko, nad ktoré je možno rozložiť trojnožku s kotlíkom, a teda si pohodlne uvariť tradičný kotlíkový guláš alebo iné podobne chutné pokrmy.

Výrobcovia ponúkajú široké spektrum modelov tohto tvaru, no mnohokrát sa líšia dodatočnou výbavou. Tá závisí najmä od toho, na čo budete záhradné ohnisko využívať. Najjednoduchšie modely pozostávajú z misy na troch nôžkach. Existujú však ohniská s tepelným štítom pod misou, ktorý odráža horúčavu naspäť smerom k mise, čím potenciálne chráni podlahu terasy či dlažbu v blízkosti ohniska pred účinkami žiary. Praktickým bonusom je aj pletivové veko s úchytom chrániace okolie pred vyletujúcimi iskrami.

Záhradné ohnisko v tvare misy

Niektoré záhradné ohniská v tvare misy disponujú praktickými otvárateľnými prieduchmi na spodku misy, ktoré umožňujú regulovanie intenzity ohňa, ale v prípade potreby aj automatické prepúšťanie dažďovej vody. Veľmi praktickým príslušenstvom je pevné veko na jednoduché zadusenie ohňa, ktoré môže tiež slúžiť ako ochrana pred nepriaznivým počasím.

Schopnosť ručného prenášania ohniska je najväčšou výhodou prenosných záhradných ohnísk, preto je veľmi vhodné, ak ohnisko disponuje rúčkami na uľahčenie prenosu ako prevencia pred popálením. Ešte lepší je však celoobvodový kovový prstenec, za ktorý môžete ohnisko chytiť. Dôležité je sledovať, aby boli všetky použité časti kompaktné, a teda aby tvarovo i veľkostne sedeli.

K niektorým modelom sú dodávané rošty na grilovanie, a to okrúhly alebo štvorcový. Oba sa uchytávajú po stranách o obvod hlavnej misy. V prípade štvorcového tvaru sú výhodou voľné medzery po bokoch, cez ktoré sa dá jednoducho doplniť brikety alebo uhlie bez zbytočného nadvihovania rozpáleného roštu. Niektoré modely dokonca umožňujú výškové regulovanie roštu nad otvoreným ohňom.

Kôš

V prípade záhradného ohniska typu kôš ide o obohatenie základnej platne o vertikálny kovový kôš väčšinou kónického tvaru s tyčkami a výpletom mierne sa rozširujúcimi smerom nahor. Pod košom sa nachádza podkladová doska, ktorá slúži na zachytávanie odpadávajúcich zvyškov popola a uhlíkov. Oheň sa síce koncentruje na užšom mieste, no smeruje do výšky. Najväčšou nevýhodou týchto záhradných ohnísk je nemožnosť premeny na gril. Spĺňa teda len funkciu tepelného zdroja.

Geometrické tvary

Pod geometrickými tvarmi si môžete predstaviť akékoľvek tvary od obdĺžnikov, štvorcov cez šesťuholníkygule lampáše až po debničky a iné všakovaké dizajnovo atraktívne prevedenia. Tieto záhradné ohniská dokážu zvýšiť estetickosť a moderný nádych záhrady, pričom zaujímavé rustikálne a moderné prevedenia vábia pozornosť oka aj vo svojom pôvodnom stave bez ohňa, no o to viac lákajú človeka k založeniu ohňa a kochaniu sa pohľadom na každý detail a záhyb dizajnu.

Osemuholníkové záhradné ohnisko

Dostupné sú najrôznejšie prevedenia s precízne vyrezávanými kovovými stenami či ohniská kovového základu doplnené mozaikou, betónom alebo kameňom. Avšak ďalšie funkcie tohto prevedenia nehľadajte. Plnia totiž iba estetický účel, a teda možná funkcia premeny na gril je v tomto prípade vylúčená.

Odolnosť materiálu rozhoduje

Keďže ide o záhradné vybavenie, ktoré bude počas používania vystavované vysokým teplotám, malo by byť zhotovené z čo najodolnejších materiálov. Tenké plechy totižto môžu za intenzívneho a frekventovaného používania prehorieť. Preto mnohí výrobcovia zostavujú záhradné ohniská z nehrdzavejúcej ocele s hrúbkou minimálne 2-3 milimetre. Je to často využívaný materiál, ktorý sa ľahko čistí a udržiava. Disponuje výbornou odolnosťou aj proti náporom počasia. Nevýhodou oceľových ohnísk je ich vyššia hmotnosť.

Najodolnejšie prenosné ohniská sú však vyrobené z liatiny. Je to prémiový materiál s výnimočnou životnosťou. Vysoká odolnosť, a teda pevnosť liatiny, ide ruka v ruke s podstatne vyššou hmotnosťou. To znamená, že prenášanie takéhoto ohniska bude veľmi náročnéCena liatinových ohnísk sa tiež pohybuje vo vyšších hladinách.

Ak plánujete záhradné ohnisko nosiť so sebou na rybačku či kempovanie, oplatí sa hľadať medzi modelmi z ľahších materiálov. To je napríklad odlievaný hliník alebo meď. V prípade hliníka ide o mäkký, lacný kov odolný proti korózii. Meď disponuje o niečo dlhšou životnosťou ako hliník, avšak je náchylnejšia na znečistenie.

Najpodstatnejšia je v prípade ktoréhokoľvek materiálu povrchová úprava ohniska. Použité farby a ošetrujúce povrchy by mali byť v prvom rade netoxické, aby sa vplyvom vysokých teplôt do ovzdušia nedostávali toxické výpary. Taktiež by mali byť žiaruvzdorné, čo je z hľadiska hlavného účelu záhradného ohniska priam základnou požiadavkou.

Veľkosť plochy ohniska či nízka hmotnosť?

Záhradné ohniská prichádzajú s jedným pravidlom. Čím väčší priemer, tým vyššia hmotnosť. Je teda na vás a vašich preferenciách, či sa rozhodnete pre veľkú ohniskovú plochu, alebo uprednostníte ľahšie prenášateľný kompaktný model. Väčšina záhradných ohnísk je vyrobená s priemerom od 60 do 100 centimetrov.

Záhradné prenosné ohnisko

Najpredávanejšie ohniská disponujú priemerom 70 alebo 80 centimetrov. V takýchto ohniskách si dokážete založiť primerane veľký oheň a ich hmotnosť sa pohybuje v rozsahu 12 až 15 kilogramovRobustnejšie záhradné ohniská s priemerom až 100 centimetrov však vážia viac ako 22 kilogramov, no veľkosť ohňa je priam veľkorysá, čo sa odráža aj na množstve vyprodukovaného tepla. Mobilita je v prípade takýchto záhradných ohnísk značne obmedzená.

Kúriť drevom, uhlím či plynom?

Ak ste fanúšikom klasického vzhľadu a autenticitydrevo je správnou voľbou. Záhradné ohnisko kúriace drevom vytvorí ideálnu atmosféru na príjemné posedenie pri ohni s rodinou či priateľmi. Zvuk praskania dreva a aróma drevín ako breza, jelša, jaseň, dub či hrab pozdvihne vašu náladu na maximum. Nevýhodou je ťažšie udržiavanie ohňa, čiže neustála nutnosť prikladania polien, pričom nepríjemná je aj nadmerná produkcia dymu. V prípade kúrenia drevom sa však nemusíte zaťažovať doťahovaním plynovej prípojky k ohnisku, a teda ho môžete umiestniť kamkoľvek.

Ekologickejšou verziou dreva, ktorá neprodukuje toľko nepríjemného dymu, je drevené uhlie. Je ľahko použiteľné a kontrolovateľné. Výhodou je rýchla produkcia veľkého množstva tepla a bezdymový oheňDrevené brikety fungujú na tom istom princípe ako drevené uhlie, no brikety sa rozpaľujú pomalšie. Obsahujú menej než 10 % tekutého zloženia, a preto sú excelentnou alternatívou zabraňujúcou nadmernej produkcii dymu. Vytvárajú viac konzistentného tepla ako normálne drevo a vďaka vyššej hustote horia dlhšie.

Plynové, resp. propánové záhradné ohniská fungujú na ľahšom a rýchlejšom princípe zapálenia, no autenticita je veľmi nízka. Ak však hľadáte alternatívu, ktorá je v porovnaní s drevom o niečo lepšia pre životné prostredie a ľudí citlivých na zmenu kvality ovzdušia, plyn stojí za uváženie. Oheň horí bez zbytočného vyletovania iskier, bez dymu a nečistôt. Zapaľuje sa rýchlo a ľahko. Teplo dodáva ihneď, no v podstatne menšom množstve ako drevo či brikety. Nevýhodu predstavuje opätovné napĺňanie propánových fliaš alebo v prípade plynovej prípojky nemožnosť prenášania ohniska z jedného miesta na druhé. Tieto záhradné ohniská nie sú ideálne na grilovanie či varenie.

Záhradné ohnisko na drevo

Gélové palivo je tiež zaujímavou alternatívou, keďže je dostupné v malých nádobách, ktoré sú ľahko spaľujúce a nahraditeľné. Je jednoducho použiteľné a neemituje dym. Generuje však málo tepla, takže záhradné ohnisko vykurované gélovým palivom je zväčša využívané výhradne ako zdroj svetla a atmosféry. Je to najdrahšie palivo s najkratšou dobou horenia.

Cena primeraná kvalite

Cena zohráva v súčasnej dobe kľúčovú rolu. No podstatné je, aby danej cene zodpovedala i kvalita a životnosť záhradného ohniska. V prípade tohto praktického vybavenia existujú 3 cenové relácie.

Jednoduché záhradné ohniská so základným vybavením, predávané aj v bežných hobby marketoch, sa pohybujú v cene do 50 eur. Sú pomerne malé, ľahko prenosné, nezaberajú veľa skladovacieho miesta a na založenie ohňa pod trojnožku s kotlíkom sú ideálne. Estetickosť však nie je ich silnou stránkou.

Záhradné ohniská do 100 eur sú väčšie a lepšie vybavené. Je možné ich využívať ako gril na pevné palivo. Lepšie modely v tejto cenovej hladine majú v základnom príslušenstve aj grilovací rošt, pletivový poklop a kutáč.

Prenosné záhradné ohniská kvalitnejších materiálov sa pohybujú v cene od 100 eur. Avšak v cene dostávate dlhšiu životnosť, esteticky lahodiaci dizajn a dobrú využiteľnosť v záhrade. Dostupné sú ohniská s najrôznejšími tvarmi, veľkosťami a výbavou.

Jednotkou je výrobca Blumfeldt

Dlhodobou jednotkou na online trhu v kategórii prenosných ohnísk je značka Blumfeldt ponúkajúca široký výber modelov pre nováčikov i náročnejších zákazníkov. Modely disponujú zaujímavým dizajnom, funkčnosťou a vysokou odolnosťou. Menej funkčné ohniská, no za dobrú cenu prináša na trh spoločnosť Fieldmann. Taktiež cenovo dostupnejšími záhradnými ohniskami s príjemným dizajnom je známa značka Cattara, ktorá ponúka produkty v dobrom pomere ceny a kvality.

Otázky a odpovede – FAQ

V našom návode sme sa venovali najdôležitejším parametrom, ktoré treba vziať do úvahy pri výbere správneho prenosného záhradného ohniska. V sekcii otázok a odpovedí sme zodpovedali ďalšie dôležité aspekty, o ktoré sa spotrebitelia najčastejšie zaujímajú. Ak ste však odpovede na vaše otázky nenašli, neváhajte ich položiť v komentároch pod článkom. Zodpovieme ich čo najskôr.

Už len častým používaním v sezóne zabraňujete vzniku korózie, čo je veľmi podstatná súčasť údržby záhradného ohniska. Vnútornú časť nikdy nenatierajte farbou, pretože tie väčšinou obsahujú toxické látky. Misu stačí natrieť tenkou vrstvou potravinárskeho oleja. Hrdza z vonkajšej časti sa dá odstrániť brúsnym papierom, následne treba ohnisko natrieť žiaruvzdorným lakom.

Ohnisko nikdy neklaďte na horľavé materiály či materiály, ktoré sa zdeformujú vplyvom vyšších teplôt. Vhodným podkladom je štrkbetóndlažbatehly a kovová doska. Avšak pozor, ohnisko na nízkych nožičkách môže poškodiť podlahu na vašej terase. Oheň nesmie horieť v blízkosti krovín a stromov či v drevených prístreškoch. Ohnisko umiestňujte do dostatočnej vzdialenosti od záhradného nábytku.

Na uhasenie ohniska nikdy nepoužívajte vodu. Ak nemáte praktické veko slúžiace na zahasenie ohňa, použite piesok.

Náš TIP

Blumfeldt Wood Stock 2 v 1

Oceľové záhradné ohnisko s hmotnosťou 13 kg, ako palivo sa dá použiť drevo a drevené uhlie, využiteľné ako gril, grilovací prstenec v balení

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Záhradné ohnisko s priemerom 56 centimetrov zaujme najmä výškovým konceptom. Na rozdiel od ohnísk Nabbi MIR-082 a Blumfeldt Pentos 2 v 1 prevedenie tohto produktu zaberá menej miesta z hľadiska šírky. Prvý faktor, ktorý strhne vašu pozornosť, je úložný priestor pod ohniskom vytvorený na uskladnenie palivového dreva, čo pridáva na estetickosti, ale i praktickosti zariadenia.

V prípade záhradných ohnísk, ktorých úlohou je udržiavať vo svojom centre oheň, a tak slúžiť ako zdroj tepla a svetla pre okolie, je odolnosť materiálu prvoradým parametrom. Výrobca tohto modelu nezaháľal a ohnisko zhotovil z 2,5-milimetrovej ocele smaltovanej čiernou farbou. Vďaka tejto úprave odoláva ohňu a počasiu, no tiež sa po použití ľahšie umýva. Nemenej pevný a odolný je aj esteticky pôsobiaci grilovací kruh, resp. prstenec Ring of Fire BBQ Ledge vyrobený z ušľachtilej ocele s priemerom 12,5 cm. Po umiestnení kruhu sa otvor ohniska zúži na 30 cm, čím ešte stále ponúka dostatok miesta na dobré prepečenie obľúbeného jedla.

Estetickosťou nezaostáva ani spodná časť ohniska disponujúca centrálnym stĺpom, ktorý je možné obložiť polenami dlhými až 35 centimetrov. Ohnisko je tak prirodzene dekorované kusmi polien, ktoré sú zároveň hneď po ruke, takže nemusíte zbytočne chodiť po materiál na kúrenie. Uskladnením dreva v základni ohniska sa zvyšuje hmotnosť, a tým aj stabilita oceľového ohniska. Ak uprednostňujete ekologickejšie alternatívy, oheň môžete jednoducho založiť taktiež za pomoci dreveného uhlia či brikiet.

Špeciálny výškový koncept produktu vám umožňuje pohodlnú prípravu jedál na grilovacom prstenci, keďže na rozdiel od grilu, môžete pri ohnisku sedieť a sledovať, či je vaše obľúbené jedlo hotové. Nevýhodou je však znížená bezpečnosť pre chýbajúcu pokrývku ohniska. Spodok ohniska nedisponuje dierkou na odtekanie dažďovej vody, čiže hrozí predčasné zničenie povrchu ohniska koróziou.

Pozitíva

Vysoké ohnisko
Príprava jedál bez nutnosti státia nad grilom
Odolný materiál

Negatíva

Nemá poklop
Nemá otvor na spodku na odvádzanie vody
Grilovací kruh nie je praktický, lepší by bol rošt

Materiál: 2,5 mm hrubá oceľ ● Priemer ohniska: 56 cm ● Hmotnosť: cca 13 kg ● Využiteľné palivo: palivové drevo, drevené uhlie ● Tvar: misa, ohnisko koncipované do výšky ● Využitie: zdroj tepla, svetla, gril ● Príslušenstvo: grilovací prstenec (priemer 12,5 cm)

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Záhradné ohniská

Vaše hodnotenie:
(91.4%)