Ako vyčistiť mikrovlnku

Ako vyčistiť mikrovlnku octom, citrónom, sódou od zápachu a mastnoty

Mikrovlnná rúra patrí v domácnostiach k elektrickým spotrebičom, ktoré využívame v kuchyni dennodenne. Preto si z našej strany zaslúži patričnú vďaku vo forme pravidelnej údržby. Reč je konkrétne o zbavovaní sa nečistôt, ktorým sa niekedy naozaj nedá v procese ohrevu pokrmov vyhnúť. Mikrovlnka je každý deň vystavovaná mastnote, pripáleným zvyškom najrozličnejších jedál a zápachom od výmyslu sveta.

Publikované: 06.03.2023
Aktualizované: 06.03.2023
Obsah článku:

Aj v prípade mikrovlniek platí, že čím dlhšie špinu v spotrebiči necháte, tým viac a ťažšie odstrániteľných nečistôt sa v jeho vnútri nahromadí. Znečistenie zariadenia ako je mikrovlnka však vedie aj k vážnym následkom – ako strata výkonu až úplné poškodenie. Aby ste sa takémuto scenáru vyhli a životnosť spotrebiču predĺžili, odporúča sa čistenie mikrovlnnej rúry po každom použití a následné dôkladné čistenie aspoň raz mesačne. V ďalších odsekoch sme zhrnuli niekoľko praktických rád, ako sa nečistôt a zápachov vo vašej „ohrievacej pomocníčke“ jednoducho a rýchlo zbaviť.

Ako na čistenie mikrovlnnej rúry

Základom je, aby ste mikrovlnku vyčistili po každom zohriatí jedla, a to najmä v prípade, že došlo k vyprsknutiu či vytečeniu zohrievaného jedla. Po istej dobe a opätovnom zohrievaní nečistôt dochádza k ich zaschnutiu, a teda sa ich ťažšie zbavíte. Znečistením otvorov, cez ktoré prúdia mikrovlny, sa podstatne zvyšuje riziko poškodenia spotrebiča.

Čo sa týka prevencie, môžete na ohrev pokrmov použiť poklop, ktorý bráni nečistotám v prilepovaní sa na vnútro mikrovlnnej rúry, no tiež vďaka nemu nedochádza k vysušeniu ohrievaného jedla. Takýto kryt niekedy dodáva výrobca v balení spolu s mikrovlnkou, no často si ho treba dokúpiť. Avšak ide o cenovo dostupnú položku.

Pred dôkladným čistením mikrovlnnej rúry je dobré ju najprv napariť. Tento proces je úplne jednoduchý a spočíva v napustení čistej vody do misky, ktorú je potrebné následne vložiť do mikrovlnky a zapnúť ohrev. Para, ktorá týmto procesom vznikne, dopomôže k rozpusteniu a uvoľneniu nečistôt a mastnôt. Po vypnutí ohrevu môžete pristúpiť k čisteniu, avšak až po tom, čo spotrebič vypojíte z elektrickej zásuvky. Z mikrovlnnej rúry je potrebné vybrať otočný tanier, ktorý môžete jednak umyť ručne, alebo za pomoci umývačky riadu.

Čistenie vnútra mikrovlnnej rúry si vyžaduje opatrnosť, hlavne v súvislosti s prieduchmi na stene spotrebiča, kam by sa chemické čističe nemali dostať. Stačí ich preto vždy pretrieť navlhčenou handričkou alebo mäkkou hubkou. Za každú cenu sa v prípade čistenia mikrovlnky špeciálnymi prípravkami vyhnite priamemu aplikovaniu prostriedku do vnútra spotrebiča. Nesprávne použitie čističa môže natrvalo poškodiť vašu mikrovlnku. Lepšie je teda prípravok nastriekať na handričku, a tou následne pretrieť interiér zariadenia.

Existuje však niekoľko podomácky vyrobených čistiacich prostriedkov, ktoré sa nečistôt i zápachov v mikrovlnke zbavia rýchlo a efektívne. Použiť ich môžete na čistenie vnútornej časti spotrebiča, no nájdu sa medzi nimi aj postupy vhodné na čistenie dvierok či vonkajšieho povrchu a exteriérových dielov mikrovlnnej rúry, ktoré sú rovnako náchylné na usadené mastnoty a iné nečistoty. Po vykonaní všetkých potrebných úkonov stačí už len nechať mikrovlnku vyschnúť, alebo ju prípadne vlastnoručne dosucha vyutierať, vrátiť otočný tanier späť na miesto, a váš spotrebič je pripravený na ďalšie použitie.

Ako na čistenie mikrovlnnej rúry

Čistenie mikrovlnnej rúry soľou

Soľ patrí k ingredienciám, ktoré sa nájdu vždy a v každej riadnej domácnosti, preto nie je žiadnym prekvapením, že poslúži aj v prípade čistenia mikrovlnnej rúry. Je úžasným pomocníkom najmä v oblasti absorpcie mastnôt. Stačí do mikrovlnky nasypať obyčajnú, bežne dostupnú soľ a nechať vypiecť dohneda. Mikrovlnku môžete nastaviť na niekoľko minút, no tiež sa dá priebežne v pravidelných intervaloch kontrolovať proces hnednutia soli zastavením ohrevu a opätovným spustením. Je to, samozrejme, na vás. Nakoniec už len ostáva zhnednutú soľ zo spotrebiča odstrániť a vnútro rúry následne vyutierať navlhčenou handričkou.

Ako vyčistiť mikrovlnku citrónom

Ak je reč o citróne, ide o naozaj univerzálnu ingredienciu nápomocnú najmä pri odstraňovaní pripečených zvyškov jedál. Tento postup vyžaduje v prvom rade nakrájanie dvoch citrónov alebo vytlačenie ich šťavy do vody. Použiť môžete hoci aj citrónový koncentrát, no vhodná je tiež limetka či pomaranč. Porcelánovú alebo keramickú misku s vodou následne vložte do mikrovlnky a zapnite na plný výkon.

Priebeh tohto čistenia mikrovlnnej rúry pozorne sledujte, pretože keď spotrebič úplne zarosia výpary z citrusovej vody, môžete ohrev vypnúť, no nechajte dvierka zavreté ešte ďalších 5 minút. Horúca para totiž ešte stále pôsobí, a teda zmäkčuje nežiaduce nečistoty, ktoré sa potom dajú ľahšie odstrániť za pomoci handričky alebo hubky. Ďalšou obrovskou výhodou citrónového čistiaceho prostriedku je fakt, že dokonale pohlcuje zápachy.

Ako vyčistiť mikrovlnku octom

Čistenie mikrovlnky octom si vyžaduje stredne veľkú misu vhodnú do mikrovlnnej rúry, ktorú je potrebné naplniť len octom a vložiť do spotrebiča na ohrev s najvyšším výkonom po dobu 10 minút. V prípade, že sa vám mikrovlnná rúra zvykne prehrievať, pustite si postupne na trikrát trojminútové ohrievacie intervaly s prestávkami medzi nimi, aby ste sa vyhli nežiaducemu zlému vplyvu na budúcu funkčnosť spotrebiča. Postup je vhodný nielen na uvoľnenie nečistôt, ale tiež na elimináciu zápachu vo vnútri mikrovlnky.

Ocot je potrebné po vypnutí mikrovlnky nechať vychladnúť, aby ste následne mohli doň namočiť čistú handru a poodstraňovať zmäkčené nečistoty z vlažnej mikrovlnnej rúry. Existuje však aj druhý postup za použitia octu, ktorý spočíva v jeho zmiešaní s vodou v pomere 1 : 1. Rovnako treba túto zmes vložiť v miske do mikrovlnky a nechať variť niekoľko minút. Keď sa dvierka začnú zahmlievať, je to znamenie, že je spotrebič pripravený na dôkladné čistenie. Týmto procesom by malo dôjsť nielen k redukcii mastnoty, ale i zápachu. Misku vyberte a mikrovlnku poriadne vyčistite navlhčenou handričkou.

Čistenie mikrovlnky octom

Sódová pasta na nečistoty

Jedlá sóda (sóda bikarbóna) sa využíva ako ingrediencia na výrobu ekologickej čistiacej pasty, ktorá je vhodná na čistenie akéhokoľvek zariadenia či kúta v domácnosti. V prípade čistenia mikrovlnnej rúry sódou je potrebné vytvoriť pastovú konzistenciu zmiešaním 2 lyžíc sódy a malého množstva vody. Do tejto zmesi môžete pridať aj zopár kvapiek octu alebo citrónovej šťavy. Nič tým nepokazíte a účinnosť pasty sa môže dokonca zvýšiť.

Pastu naneste na handričku, ktorou následne vyutierajte vnútro mikrovlnky. Doba pôsobenia podomácky vyrobeného čistiaceho prípravku závisí od miery znečistenia. Ak je mikrovlnka plná starých mastnôt a pripálených zvyškov jedál, odporúča sa pastu nechať pôsobiť niekoľko hodín. Pri menších nečistotách postačí niekoľko minút. Následne prejdite vnútro spotrebiča navlhčenou handričkou, aby ste sa zbavili zvyškov pasty.

Dvierka a ovládací panel tiež vyžadujú pozornosť

Ovládací panel, ale i dvierka sú taktiež náchylné na znečistenie, a preto si rovnako vyžadujú pozornosť počas čistenia mikrovlnnej rúry. Ovládací panel je často viditeľne zašpinený mastnými odtlačkami, ktorých je potrebné sa zbaviť, aby po následnom preleštení panel opäť nadobudol svoju zašlú ligotavú slávu. V prípade ovládacieho panela je potrebné si dať pozor najmä na to, aby sa do neho nedostali žiadne tekutiny, ktoré by mohli obmedziť jeho funkčnosť. Používať by ste nemali žiadne agresívne prípravky a silu pri drhnutí nečistôt. Hlavne na lacnejších modeloch by mohlo takéto čistenie spôsobiť rýchle zošúchanie ikoniek.

Najvhodnejším čistiacim prípravkom je číry alkohol (vodka, borovička), ktorým stačí navlhčiť handričku a jemne poutierať jednotlivé časti. Na výraznejších a vytrvalejších fľakoch nechajte alkohol pôsobiť dlhšie. Aj tento čistič je však potrebné následne zotrieť za pomoci vodou napustenej handričky, aby povrch mikrovlnnej rúry neostal lepkavý. Túto fintu môžete použiť nielen na ovládací panel mikrovlnky, ale aj jej dvierka s okienkom.

Okrem čistenia alkoholom je na dvierka, resp. okienko odporúčané použiť bežný čistiaci prostriedok určený primárne na čistenie okien. Avšak je dôležité, aby ste volili prípravky bez silnej arómy. Takýto čistiaci prostriedok potom zmiešajte s vodou v pomere 2 : 1 a hubkou pretrite dvierka zvonka i zvnútra.

Čistenie dvierok mikrovlnky

Ako zbaviť mikrovlnku zápachu

Určite poznáte ten pocit, keď si pred vami iný člen rodiny zohreje veľmi aromatické jedlo, ktorého pachy priľnú k vnútru mikrovlnnej rúry a nechcú zmiznúť. Najjednoduchším spôsobom, ako sa takejto „voňavej“ nepríjemnosti zbaviť, je nechať dvierka spotrebiča otvorené na niekoľko minút, aby sa vnútro patrične vyvetralo.

Ak však hľadáte účinnejší prípravok, zmiešajte v rozprašovači vodu s citrónovou šťavou a octom. Rozprašovač s týmto čistiacim prostriedkom nechajte položený niekde v blízkosti mikrovlnky, aby ste namiešanou zmesou mohli vystriekať zariadenie zakaždým, keď sa v ňom zohreje nejaké silne aromatické jedlo. Potom už len zapnite mikrovlnku na ďalších 5 minút, aby ste naštartovali pôsobenie predpripraveného čističa na zápachy.

Otázky a odpovede – FAQ

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Nezúfajte, pretože sme si pre vás v sekcii otázok a odpovedí pripravili niekoľko ďalších zaujímavých informácií týkajúcich sa správneho čistenia vašej mikrovlnnej rúry. Ak však ani tam nenachádzate potrebné informácie, neváhajte nám svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Vždy sa ich snažíme zodpovedať čo najskôr.

Vo všeobecnosti sa neodporúča ohrievanie kovových riadov či nádob s kovovým zdobením, no taktiež alobalu, plastových riadov a nádob, ktoré do mikrovlnky nie sú určené. Do mikrovlnky sa neodporúča vkladať ani polystyrénové donáškové boxy a obedové vrecká. Hrozí im totiž zhorenie, a teda poškodenie spotrebiča. Vyhnite sa tiež zohrievaniu vajíčok a feferónok. V prvom prípade ide o potravinu, ktorá narobí veľa neporiadku, a u papričiek sa vplyvom tepla zosilňuje štipľavosť.

Drôtenku alebo iné pomôcky na čistenie s drsným povrchom by ste v žiadnom prípade nemali používať, pretože by ste mohli nechtiac poškodiť povrch mikrovlnnej rúry a spôsobiť na ňom nenávratné škrabance. Radšej by ste mali uprednostniť mäkkú handričku alebo hubku. Tiež voľte jemné čistiace prostriedky.

Podstata je rovnaká ako v prípade obyčajnej mikrovlnky bez grilu. Avšak prácu navyše vám narobia nečistoty v hornej stene rúry nad výhrevným telesom, ktoré je potrebné odstrániť za pomoci hubky a príslušného čistiaceho prostriedku. Samotné vyhrievacie teleso umývať nemusíte, pretože sa nahromadené nečistoty spália vplyvom vysokého žiaru.

Ďalšie články z kategórie Mikrovlnky

Vaše hodnotenie:
(90.8%)

Komentáre
Dana 15.Mar.2023

Mám problém vyčistiť okienko na mikrovlnke, je také akoby zahmlené a preto nevidím do vnútra, ako sa ohrieva jedlo… Neviem, či sa to okienko „nezahmlilo“ práve kvôli nesprávnemu čisteniu. Skúšala som už rôzne prostriedky, ale zatiaľ nič nepomohlo.

Odpovedať