Hriankovače

Najlepšie hriankovače 2024 + recenzie

Čerstvé, chrumkavé a výdatné raňajky sú snom každého človeka, a preto sú kuchynské spotrebiče, ktoré prispievajú k dosiahnutiu tohto cieľa, v domácnostiach viac než vítané. Do tejto kategórie zapadá aj rýchly a pohotový pomocník menom hriankovač. V našom teste sme si pre vás pripravili zhodnotenie najlepších hriankovačov na trhu, spomedzi ktorých sme vytýčili jedného víťaza – hriankovač Electrolux E7T1-6BP. Taktiež sme zostavili návod, na základe ktorého bude pre vás výber toho správneho hriankovača hračkou.

Publikované: 28.04.2023
Aktualizované: 20.09.2023

Aký hriankovač si kúpiť?

Pre detailne orientovaných spotrebiteľov sme pripravili obsiahle recenzie so zameraním na všetky faktory, ktoré by mohli ovplyvniť výber vhodného produktu. No pre tých, ktorí sa zameriavajú najmä na to najpodstatnejšie, sme zhotovili krátky prehľad najdôležitejších parametrov vybraných modelov.

Názov Hodnotenie Detail
Electrolux E7T1-6BP 5* Zobraziť produkt
Smeg 50's 5* Zobraziť produkt
Sencor STS 2607BK 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Electrolux E7T1-6BP

Electrolux E7T1-6BP

Príkon 980 W, 2 otvory, regulácia teploty v 7 stupňoch, rozmrazovanie, opätovný ohrev, Peek and View, tlačidlo STOP

Zobraziť viac info

Hriankovač Electrolux hneď na prvý pohľad upúta pozornosť svojím moderným, perleťovo čiernym dizajnom s doplnkami medenej farby. Spotrebič však nezaostáva ani vo výkonnostných aspektoch. S príkonom 980 wattov a 7-stupňovým regulačným systémom patrí k efektívnejším modelom. Nejedného spotrebiteľa poteší účinný ohrevný mechanizmus na väčšie pečivo či praktický plastový kryt proti prachu.

Cenový trhák
Sencor STS 2607BK

Sencor STS 2607BK

Príkon 750 W, 2 otvory, regulácia teploty v 7 stupňoch, rozmrazovanie, centrovanie, automatické vyhodenie hrianky, funkcia High Lift, tlačidlo STOP

Zobraziť viac info

Lacný hriankovač Sencor má všetko, čo dobrý hriankovač má mať. Príkonom 750 wattov síce nevyniká, no funkcia centrovania, rozmrazovania, opakovaného ohrevu či automatického vysunutia hotového pečiva poteší aj toho najmenej náročného spotrebiteľa. Nízka cena napovedá, že od tohto modelu na dve hrianky nie je nutné čakať nejaké zázraky vo forme rovnomerného prepečenia oboch strán hrianok, avšak za danú cenu je to ešte stále nadpriemerná kvalita.

Náš TIP
Philips HD 2516/90

Philips HD 2516/90

Príkon 830 W, 2 otvory, regulácia teploty v 8 stupňoch, rozmrazovanie, centrovanie, automatické bezpečné vypnutie, Peek and View, opätovný ohrev, tlačidlo STOP

Zobraziť viac info

Kompaktný hriankovač Philips s moderným dizajnom ponúka príkon 830 wattov s 8-stupňovým regulačným systémom opekania. Jeho veľkou výhodou sú širšie otvory prispôsobené aj pre hrubšie nakrájané plátky chleba. Disponuje všetkými funkciami, ktoré dokáže spotrebiteľ efektívne využiť, a to centrovanie, automatické bezpečnostné vypnutie, rozmrazovanie zamrazeného pečiva, no tiež má k dispozícii nadstavec, vďaka ktorému je možné si zohriať väčšie typy pečiva (croissanty, bagety a i.).

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Príkon, počet otvorov na hriankovači, ale aj ich veľkosť či dostupné funkcie. To je zopár z najdôležitejších parametrov, ktoré z nášho pohľadu rozhodujú o kúpe toho správneho hriankovača. Aby sme napísali čo najobsažnejšie recenzie o tých najlepších produktoch, a mohli tak určiť víťaza testu, museli sme si vopred určiť faktory, na ktoré sa budeme počas testu, porovnávania a hodnotenia primárne sústrediť. Vybrané parametre rozhodujú jednak o efektívnosti spotrebiča, jednak o jeho praktickosti.

Príkon
Počet a veľkosť otvorov
Regulácia teploty
Dodatočné funkcie
Materiál
Cena
Dizajn

Uvedené parametre dopomohli k zúženiu výberu modelov na tie najvýkonnejšie a kvalitatívne najlepšie, ktorým sme sa neskôr obšírnejšie venovali. Do nášho top rebríčka hriankovačov sa dostali zariadenia rôznych značiek. Svoje zastúpenie mali populárni výrobcovia Electrolux, Sencor, Philips, Tefal, Bosch, ETA, či KitchenAid. Všetci spomínaní výrobcovia sa snažia na trh priviesť stále modernejšie a krajšie produkty s praktickými funkciami, no v našom hodnotení sme sa odrážali najmä od vytýčených parametrov a spotrebiteľských recenzií dostupných na známych portáloch Heureka.skMall.skAlza.skHej.skTpd.sk či Datart.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie hriankovačov

Vypracovaniu nasledovných recenzií predchádzalo niekoľkohodinové štúdium najpodstatnejších parametrov a analýza silných a slabých stránok uvedených v početných spotrebiteľských recenziách k vybraným produktom, čo nám umožnilo ich neskôr navzájom porovnaťzhodnotiť a priradiť jednotlivým modelom príznačný štítok. Recenzie sú detailným zhrnutím vytýčených parametrov vybraných hriankovačov a našich dojmov z nich.

Víťaz testu

Electrolux E7T1-6BP

Príkon 980 W, 2 otvory, regulácia teploty v 7 stupňoch, rozmrazovanie, opätovný ohrev, Peek and View, tlačidlo STOP

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Esteticky pôsobiaci hriankovač Electrolux perleťovo čiernej farby s medenými doplnkami obohatí akúkoľvek moderne ladenú kuchyňu. Nerezová oceľ, z ktorej je spotrebič zhotovený, pridáva síce na jeho hmotnosti, no to je pre stabilitu často využívaného hriankovača viac než výhodné. Dôležité je tiež podotknúť, že ide o štandardný hriankovač určený na prípravu dvoch hrianok súčasne. Otvory hriankovača nie sú dostatočne široké pre väčšie pečivo, avšak vynahrádza to dodatočný nadstavec slúžiaci na ohrev rozmernejších kusov pečiva, ktoré sa do otvorov nezmestia. Údržbu uľahčuje dostupná vysúvateľná miska na omrvinky, ktorú jednoducho vyprázdnite, očistíte a zasuniete späť.

Príkon tohto modelu hriankovača sa uvádza na úrovni 980 wattov, pričom výkonnosť, resp. teplotu možno regulovať otočným tlačidlom so 7 stupňami nastavenia. Výnimočnosťou tohto hriankovača Electrolux je v cene zahrnuté plastové veko proti prachu, ktoré ochráni spotrebič pred nečistotami v čase, keď je práve mimo prevádzky. Inak tento hriankovač disponuje bežnými funkciami, ako je rozmrazovanie či opätovné ohriatie pripraveného pečiva. K ďalším praktickým vlastnostiam patrí funkcia kontroly opečenia Peek and View, vďaka ktorej po kontrole pokračuje spotrebič v pôvodnom programe.

Hriankovač Electrolux nielenže oplýva dizajnom lahodiacim oku, ale aj vysokou kvalitou a výkonom hodným podstatne drahších modelov. Veľkou výhodou je ohrevný mechanizmus na croissanty či kryt proti prachu, pričom za zmienku stoja aj praktické funkcie, ktoré spotrebiču kvalitatívne prospievajú. Jednoduché nastavenie prostredníctvom prehľadného a inteligentného ovládania, ale aj ľahká údržba vďaka vysúvateľnej nádobe na omrvinky podstatne prevažujú možnú nevýhodu v podobe kratšieho prívodného kábla.

Pozitíva

Inteligentné a funkčné ovládanie
Pomer ceny a kvality
Praktické funkcie

Negatíva

Krátky kábel do elektrickej siete

Počet otvorov: 2 ● Príkon: 980 W ● Počet stupňov regulácie teploty: 7 ● Materiál: nerezová oceľ ● Farebné prevedenie: perleťová čierna s doplnkami medenej farby ● Zásuvka na omrvinky: áno ● Nadstavec na väčšie pečivo: áno ● Funkcie: rozmrazovanie, opätovný ohrev, Peek and View, tlačidlo STOP ● Dĺžka kábla: 75 cm ● Hmotnosť: 1,75 kg

Cenový trhák

Sencor STS 2607BK

Príkon 750 W, 2 otvory, regulácia teploty v 7 stupňoch, rozmrazovanie, centrovanie, automatické vyhodenie hrianky, funkcia High Lift, tlačidlo STOP

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Čierny hriankovač Sencor patriaci do nižšej cenovej hladiny prekvapivo ponúka viac než by spotrebiteľ od jeho ceny očakával. Lacné modely zväčša nedisponujú vysúvateľnou miskou na omrvinky, avšak to nie je prípad Sencora, ktorý tento praktický doplnok ponúka. Nečakajte však držiak na rozmernejšie pečivo. Opečiete si len to, čo sa zmestí do dvoch dostupných otvorov trochu širšieho charakteru. Hmotnosťou patrí k ľahším modelom, čo môže ovplyvňovať stabilitu spotrebiča, avšak toto negatívum ako tak zachraňujú protišmykové nožičky starajúce sa o bezpečnosť.

S príkonom 750 wattov fluktuujúcim na základe nastavenia výkonu na 7-stupňovom regulačnom systéme nepatrí práve k najvýkonnejším modelom, avšak vzhľadom na cenu je tento parameter viac než uspokojivý. V porovnaní s víťazom testu Electrolux E7T1-6BP alebo hriankovačom Bosch TAT 7407 je Sencor zhotovený z plastu, čo na jeho životnosti a kvalite podstatne uberá. Z funkčného hľadiska sa môžete tešiť na praktické funkcie, ako rozmrazovanie, automatické vysunutie hotových hrianok, alebo centrovanie, ktorým napríklad o pár eur drahší model ETA Lenny 2166 90000 nedisponuje. Opakovaný ohrev a rozmrazovanie dokonca sprevádza svetelná signalizácia v okolí príslušných tlačidiel.

Keďže kvalita hriankovača Sencor zodpovedá cene, netreba čakať žiadne zázraky. Avšak pre nenáročných spotrebiteľov, ktorým nezáleží na kvalite prepečenia hrianok a extra funkciách, vyhovie aj takýto model. Nevýhodou je chýbajúci nadstavec na ohrev väčšieho pečiva, ale aj veľmi plytká miska na omrvinky, ktorú je možné skôr prirovnať k malinkej doštičke ako k nejakej miske. Nejedného spotrebiteľa však potešia o niečo širšie otvory, do ktorých je možné vtesnať aj polovičku krajca z klasického chleba. Ťažšie sa z neho však vyberá opečený chlieb a krátky, veľmi tvrdý sieťový kábel taktiež nepoteší. Celkovo je možné zhrnúť, že tento model hriankovača Sencor ponúka viac než by človek od neho vzhľadom na cenu čakal, no nejaké prevratnejšie prekvapenia od neho netreba očakávať.

Pozitíva

Pomer ceny a kvality
Jednoduché ovládanie
Nezaberá veľa miesta

Negatíva

Bez nadstavca na ohrev väčšieho pečiva
Krátky a veľmi tvrdý sieťový kábel
Ťažšie sa z neho vyberá nerovnomerne opečený chlieb

Počet otvorov: 2 ● Príkon: 750 W ● Počet stupňov regulácie teploty: 7 ● Materiál: plast ● Farebné prevedenie: čierne ● Zásuvka na omrvinky: áno ● Nadstavec na väčšie pečivo: nie ● Funkcie: rozmrazovanie, centrovanie, automatické vyhodenie hrianky, funkcia High Lift, tlačidlo STOP ● Dĺžka kábla: 85 cm ● Hmotnosť: 0,89 kg

Náš TIP

Philips HD 2516/90

Príkon 830 W, 2 otvory, regulácia teploty v 8 stupňoch, rozmrazovanie, centrovanie, automatické bezpečné vypnutie, Peek and View, opätovný ohrev, tlačidlo STOP

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Čierno-sivé prevedenie hriankovača Philips taktiež patrí k cenovo dostupným modelom, ktoré neočarujú, ale ani nesklamú. Pevná konštrukcia zhotovená z kovu a plastu je z hľadiska životnosti viac než uspokojivá, pričom kvalita, ktorou mnohé spotrebiče od danej značky oplývajú, aj z tohto modelu robí hriankovač umožňujúci dlhoročné a bezproblémové používanie. Hriankovač obsahuje dva širšie otvory na hrianky vhodné aj na opekanie hrubších plátkov chleba, no na rozdiel od modelu Sencor STS 2607BKdisponuje držiakom na väčšie pečivo, ktorý slúži na ohrev rozmernejších bagiet a iných druhov chutných pokrmov.

S príkonom vyšším ako v prípade modelov Sencor STS 2607BKBosch TAT 7407 alebo ETA Lenny 2166 90000, presnejšie 830 wattov patrí ešte stále k menej výkonným modelom, no na rozdiel od menovaných hriankovačov má dostupných až 8 stupňov regulácie teploty/výkonu. Klasicky obsahuje štandardné funkcie v podobe ohrevu a rozmrazovania predtým zamrazených toastov pripravených na okamžité opečenie v priebehu jedného súčasného procesu. To znamená, že po rozmrazení ihneď nastáva proces opekania toastu, takže nie je potrebné žiadne ďalšie nastavovanie. O rovnomernosť prepečenia hrianok sa postará funkcia centrovania, pričom z bezpečnostných prvkov sa oplatí spomenúť automatické bezpečnostné vypnutie spotrebiča hneď po dokončení procesu opekania a vysoký zdvih pečiva menších rozmerov. Čistenie a údržbu uľahčuje prítomnosť misky na omrvinky.

Pekný dizajn a dostatočné množstvo funkcií robí z tohto modelu hriankovača veľmi kvalitný kúsok vhodný do klasickej domácnosti. Pevná konštrukcia sa tiež postará o to, aby v týchto domácnostiach hriankovač vydržal čo najdlhšie. Dĺžka sieťového káblu nebola v tomto prípade uvedená, avšak na základe spotrebiteľských recenzií možno konštatovať, že ide o parameter, ktorého pozitívny alebo negatívny dopad na spotrebiteľa závisí od jeho osobných preferencií. Nevýhodou môže byť ťažšie vyberanie hotových hrianok zo spotrebiča, no rovnomerné prepečenie vložených toastov a nadstavec na ohrev rozmernejších kúskov pečiva zahojí aj túto ranku.

Pozitíva

Pevná konštrukcia
Rovnomerné prepečenie pečiva
Skladovateľný, kompaktný hriankovač

Negatíva

Ťažšie sa z neho vyberá hotové pečivo

Počet otvorov: 2 ● Príkon: 830 W ● Počet stupňov regulácie teploty: 8 ● Materiál: kov a plast ● Farebné prevedenie: čierno-sivé ● Zásuvka na omrvinky: áno ● Nadstavec na väčšie pečivo: áno ● Funkcie: rozmrazovanie, centrovanie, automatické bezpečné vypnutie, Peek and View, opätovný ohrev, tlačidlo STOP ● Dĺžka kábla: neuvedené ● Hmotnosť: 0,5 kg

Pre náročných

KitchenAid Artisan 5KMT2204

Príkon 1 250 W, 2 otvory, regulácia teploty v 7 stupňoch, rozmrazovanie, udržiavanie tepla, jednostranné opekanie, opätovný ohrev, mriežka na sendviče, nastavenie času opekania, centrovanie, High Lift

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Už z počiatočných parametrov je možné vyčítať, že pôjde o robustnú a stabilnú konštrukciu, pričom sa aj tento aspekt odzrkadlí na vysokej cene. Tento hriankovač nie je určený pre bežných užívateľov, skôr pre tých náročnejších, ktorí si potrpia na nadštandardné funkcie a vlastnosti kuchynského spotrebiča. Tvar hriankovača KitchenAid, jeho červená farba a posuvný spôsob nastavovania stupňov opekania naznačuje retro štýl, ktorý sa nemusí hodiť do každej kuchyne, našťastie sú dostupné aj iné farebné prevedenia od pistáciovej cez modré matné, zelené až po čierne či strieborno-sivé odtiene.

Hriankovač kovovej konštrukcie z liateho kovu napodiv disponuje len dvomi otvormi na hrianky, avšak tie sú extra veľké, takže ponúkajú dostatok priestoru aj pre väčšie a hrubšie pláty chleba. Šírka týchto otvorov je potrebná pre extra funkciu, ktorá vďaka mriežke na sendviče umožňuje opečenie naplneného sendviča bez úniku jednotlivých ingrediencií počas opekania. V porovnaní s bežnými modelmi, ako Electrolux E7T1-6BP a Tefal TT 640810disponuje nadmerne vysokým príkonom až 1 250 wattov, pričom toto množstvo využíva na dodatočné funkcie v podobe časovača s LED indikátorom odpočtu zostávajúceho času, jemné rozmrazovanie a opečenie zamrazeného pečiva, ale aj na jednostranné opekanie, ktoré vyžadujú niektoré druhy pečiva. Samozrejmosťou je v tomto prípade miska na omrvinky a vysoký zdvih na uľahčenie vyberanie menších kusov opečeného pečiva.

KitchenAid patrí k osvedčeným značkám, ktoré na trh prinášajú kvalitné, ľahko ovládateľné spotrebiče s dlhou životnosťou a nadštandardným množstvom funkcií. Perfektný dizajn, automatizácia jednotlivých funkcií, rovnomerné prepečenie a multifunkčnosť sú len hŕstkou výhod, ktorými je tento hriankovač obdarovaný. Spotrebiteľ by možno vzhľadom na cenu a veľkosť spotrebiča čakal viac otvorov na hrianky, no tiež menej háklivý stroj na presné dodržanie veľkosti opekaných kúskov pečiva, čo však nie je realitou tohto hriankovača.

Pozitíva

Dobre sa naň pozerá
Kvalitné funkcie a rovnomernosť prepečenia pečiva
Osvedčená značka

Negatíva

Háklivý na presné dodržanie veľkosti vkladaného pečiva
Vysoká cena
Málo otvorov na hrianky vzhľadom na cenu

Počet otvorov: 2 ● Príkon: 1 250 W ● Počet stupňov regulácie teploty: 7 ● Materiál: liaty kov ● Farebné prevedenie: červená metalíza (dostupné aj iné: pistáciové, zelené, matná perleť, čierne a i.) ● Zásuvka na omrvinky: áno ● Nadstavec na väčšie pečivo: nie ● Funkcie: rozmrazovanie, udržiavanie tepla, jednostranné opekanie, opätovný ohrev, mriežka na sendviče, nastavenie času opekania, centrovanie, High Lift ● Dĺžka kábla: 137,2 cm ● Hmotnosť: 5,5 kg

Lacná kvalita

Tefal TT640810

Príkon 850 W, 2 otvory, regulácia teploty v 7 stupňoch, rozmrazovanie, opätovný ohrev, High Lift, digitálny displej s odpočtom času, tlačidlo STOP

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na pohľad veľmi krásny, minimalistický a praktický hriankovač Tefal ponúka jednoduchú prípravu pečiva rôznej šírky, a to vďaka variabilnej šírke dvoch dostupných otvorov. Rovnako ako dva úplne odlišné hriankovače KitchenAid Artisan 5KMT2204 a Sencor STS 2607BK, ani tento nedisponuje nadstavcom na rozmernejšie pečivo, čo je vzhľadom na cenu tohto modelu veľká škoda. V súvislosti s týmto modelom je potrebné spomenúť, že aj napriek kompaktnému tvaru a prítomnosti vysúvateľnej misky na omrvinky je údržba o niečo komplikovanejšia, a to pre nepraktické štrbiny, do ktorých sa veľakrát dostávajú omrvinky. Preto nepostačuje len jednoduché vyprázdnenie misky ako forma pravidelnej údržby. Treba sa totiž manuálne zbaviť aj ostatných nahromadených nečistôt, čo veľakrát vyžaduje trochu hrubšie zaobchádzanie so spotrebičom (postup uvedený v našom návode).

Nevýhodu v podobe nepraktického čistenia nadbytočných štrbín, kde zapadajú omrvinky, zachraňuje veľký bonus vo forme integrovaného a ľahko čitateľného displeja s odpočtom zostávajúceho času do ukončenia procesu opekania vloženého pečiva. V porovnaní s Philips HD 2516/90 je príkon hriankovača Tefal o niečo vyšší, a to na úrovni 850 wattov. To sa ani zďaleka nepribližuje hodnotám víťaza testu Electrolux E7T1-6BP alebo KitchenAid Artisan 5KMT2204, no pre menej náročných spotrebiteľov to rozhodne postačí. Dostupných je 7 stupňov opekania a funkcie, ako rozmrazovanie, centrovanie, okamžité zastavenie procesu opekania, opätovný ohrev či vysoký zdvih pre ľahšie odobratie hotového pečiva. Tri z týchto funkcií majú podsvietenie za pomoci LED indikátorov, a to ohrev, tlačidlo STOP a rozmrazovanie.

Presný, kvalitný a minimalistický hriankovač Tefal dopraje spotrebiteľom rovnomerné prepečenie hrianok, pričom jednoduchosť ovládania, dostupnosť inteligentného displeja a možnosť uloženia dvoch obľúbených nastavení do pamäte spotrebiča sú bonusmi, ktoré mnohých vzhľadom na pomerne nízku obstarávaciu cenu prekvapia, a zároveň aj potešia. Na pohľad kompaktný dizajn však môže klamať a pre niektorých spotrebiteľov môžu byť rozmery tohto hriankovača väčšie, ako by si želal. Prevažne plastová konštrukcia nenasvedčuje tomu, že pôjde o vysokú kvalitu, no dostupné funkcie a prítomnosť odpočítavania času do ukončenia procesu opečenia môžu toto presvedčenie veľmi rýchlo vyvrátiť.

Pozitíva

Displej s časovačom
Možnosť uloženia dvoch zaužívaných nastavení do pamäte hriankovača
Pekný vzhľad a kvalitné pečenie

Negatíva

Ťažšia údržba
Väčší rozmer
Plastová konštrukcia

Počet otvorov: 2 ● Príkon: 850 W ● Počet stupňov regulácie teploty: 7 ● Materiál: plast a nerez ● Farebné prevedenie: čierne ● Zásuvka na omrvinky: áno ● Nadstavec na väčšie pečivo: nie ● Funkcie: rozmrazovanie, opätovný ohrev, High Lift, digitálny displej s odpočtom času, tlačidlo STOP ● Dĺžka kábla: neuvedená ● Hmotnosť: 0,98 kg

Dobré recenzie

Bosch TAT7407

Príkon 800 W, 2 otvory, regulácia teploty v 7 stupňoch, rozmrazovanie, automatické centrovanie, High Lift, bezpečnostná poistka po dokončení pečenia, udržovanie tepla

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Béžový hriankovač Bosch svojou farbou a tvarom trochu pripomína retro verzie hriankovačov, avšak dokonale sa hodí aj do modernejšie vybavených kuchýň bledšieho charakteru. Tento model disponuje bežnými funkciami, ako rozmrazovanie, automatické centrovanie alebo vysoký zdvih pre ľahšie vyberanie kúskov pečiva menších rozmerov, avšak skrýva aj mnohé špecifické funkcie, ktoré presvedčia nejedného spotrebiteľa. Ovládanie je priam intuitívne vďaka otočnému regulátoru 7-stupňového nastavenia požadovaného výkonu a zvlášť oddelených tlačidiel na ohrev, okamžité zastavenie pečenia (STOP) a rozmrazovanie.

Hriankovač Bosch je rovnako ako ostatné modely v našom teste vybavený dvomi otvormi na hrianky a praktickou zásuvkou na omrvinky. Rovnako ako model ETA Lenny 2166 90000 aj tento disponuje príkonom rovných 800 wattov, čo nie je práve najpovzbudivejšie číslo. Tento slabý parameter však vylepšujú dostupné funkcie v podobe bezpečnostnej poistky fungujúcej na princípe okamžitého vypnutia spotrebiča po dokončení procesu opekania, ale aj elektronického senzora, ktorý sa postará o konzistentné opekanie v prípade, že nemáte čas ihneď zjesť pripravenú hrianku. Tak udrží hriankovač pripravené jedlo v teple a hrianka tak ostane chrumkavá. Držiak na väčšie pečivo je dostupný na tomto hriankovači vo forme sklápacieho nadstavca, ako aj v prípade modelu Philips HD 2516/90. To znamená, že v čase, keď je hriankovač mimo prevádzky, toto príslušenstvo absolútne nezavadzia.

Hriankovač Bosch je veľmi praktickým a dobrým prídavkom do kuchyne. Výhodou je veľmi jednoduché ovládanie a dobrý pomer ceny a výkonu, pričom rovnomerným opekaním hrianok a štandardnými funkciami spĺňa svoj účel na 100 %. Rýchly ohrev, pekné prevedenia a ľahká manipulácia, to všetko a ešte viac ponúka tento malý béžový kúsok, ktorý má jednu maličkú chybu, a to nízky príkon. S tým si však bežný spotrebiteľ dokáže veľmi ľahko poradiť, keďže nejde o prevratne nízku hodnotu, ktorá by nejak extrémne ovplyvňovala efektívnosť tohto spotrebiča.

Pozitíva

Ľahká manipulácia
Rýchly ohrev
Pomer ceny a kvality

Negatíva

Nízky príkon
Farebné prevedenie sa nemusí hodiť do každej kuchyne

Počet otvorov: 2 ● Príkon: 800 W ● Počet stupňov regulácie teploty: 7 ● Materiál: nerezová oceľ a plastové časti ● Farebné prevedenie: béžové ● Zásuvka na omrvinky: áno ● Nadstavec na väčšie pečivo: áno ● Funkcie: rozmrazovanie, automatické centrovanie, High Lift, bezpečnostná poistka po dokončení pečenia, udržovanie tepla ● Dĺžka kábla: neuvedená ● Hmotnosť: 1,3 kg

ETA Lenny 2166 90000

Príkon 800 W, 2 otvory, regulácia teploty v 7 stupňoch, ozmrazovanie, opätovný ohrev, automatické vysunutie hrianky, tlačidlo STOP

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Elegantne a výnimočne tvarovaný hriankovač ETA patrí do nižšej cenovej hladiny, čo sa mierne odzrkadľuje aj na výkone a kvalite pečenia hrianok. Od takýchto spotrebičov netreba očakávať žiadne zázraky a nadmerné výkony, pretože koniec koncov primárne slúžia na rýchlu prípravu chrumkavého pečiva, a to aj takýto lacný hriankovač dokáže naplniť.

Nerezový hriankovač ETA je klasicky vybavený dvomi otvormi na hrianky a disponuje rovnakým príkonom ako model Bosch TAT7407, a to 800 wattov so 7 stupňami regulácie teploty. Nejde práve o veľmi závratné číslo, no na každodenné prepečenie hrianok si spotrebiteľ vystačí aj s takouto výkonnostnou úrovňou. Na rozdiel od iných hriankovačov z nášho testu, ktoré majú otočný regulátor teploty (Bosch TAT7407Philips HD 2516/90 či Sencor STS 2607BK), alebo naopak posuvný (KitchenAid Artisan 5KMT2204), hriankovač ETA ako keby trochu zaostal v minulosti, a aj napriek tomu, že je jeho regulátor otočný, jeho ovládanie je zároveň spojené s nastavovaním ostatných funkcií, ako je rozmrazovanie či ohrev. Čiže jeden ovládač nastavuje rozličné funkcie.

Aj napriek tomu, že ide o lacnejší model, hriankovač ETA potvrdzuje kvality populárnej značky kuchynských spotrebičov s dlhovekou tradíciou. Ani nízky príkon nezabráni tomu, aby spotrebitelia tento hriankovač považovali za špičkový výrobok, pričom tomuto názoru nenahráva len pekný a minimalistický dizajn pasujúci do akokoľvek ladenej kuchyne, ale aj držiak na ohrev väčšieho pečiva či ľahká údržba vďaka dostupnej miske na omrvinky. Pozor si treba dávať na nerovnomernosť prepečenia hrianok. Hlavne v súvislosti s klasickými rozdielmi v prvej a druhej várke. To znamená, že mnohokrát dochádza k dobrému prepečeniu prvých hrianok, avšak druhý pár toastov na rovnakom stupni opekania už nadobúda známky spálenia. Má to na svedomí hlavne nekvalitný mechanizmus ohrevu samotného spotrebiča, resp. chýbajúci systém predhriatia hriankovača.

Pozitíva

Špičkový výrobok
Príjemný a minimalistický dizajn
Dobre skladovateľný

Negatíva

Nerovnomerné prepečenie jednotlivých várok hrianok

Počet otvorov: 2 ● Príkon: 800 W ● Počet stupňov regulácie teploty: 7 ● Materiál: nerezová oceľ ● Farebné prevedenie: čierne ● Zásuvka na omrvinky: áno ● Nadstavec na väčšie pečivo: áno ● Funkcie: rozmrazovanie, opätovný ohrev, automatické vysunutie hrianky, tlačidlo STOP ● Dĺžka kábla: neuvedená ● Hmotnosť: 1,38 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Medzi detailne recenzované produkty sa dostali tie kvalitatívne, funkčne a cenovo najprijateľnejšie modely, avšak počas analýzy sme natrafili aj na ďalšie zaujímavé modely hriankovačov, ktoré rozhodne stoja za zmienku a zváženie.

Hriankovač Electrolux EAT 3300 univerzálnej čiernej farby sa hodí do akejkoľvek kuchyne, pričom disponuje štandardne dvomi otvormi na hrianky. S príkonom 940 wattov patrí k výkonnejším modelom so 7 regulačnými stupňami. Aj napriek tomu, že cenovo nepatrí k drahým kúskom, má viacero praktických funkcií, ako rozmrazovanie, centrovanie, ohrev a automatické vyhodenie hrianok po ich dopečení. Taktiež má k dispozícii nadstavec na ohrev väčších druhov pečiva. Nadmerne praktickým príslušenstvom je protiprachový kryt, ktorý chráni vnútro hriankovača pred znečistením v čase, keď je mimo prevádzky. Hriankovač Electrolux patrí k rozmernejším modelom, no kvalitatívne uspokojí nejedného spotrebiteľa.

Dve hrianky pripraví aj čierny kovový hriankovač Philips HD 2637/90, avšak veľkým bonusom sú variabilné šírky otvorov, do ktorých je možné vložiť plátky chleba rozličných rozmerov. Elegantný hriankovač je vítanou ozdobou akejkoľvek kuchyne a inak to nie je ani v prípade tohto modelu. Z výkonnostného hľadiska ide o spotrebič so 7 regulačnými stupňami na nastavenie teploty a s príkonom 950 wattov. S týmto hriankovačom je možné zohrievať rôzne druhy pečív vďaka dodatočnému držiaku, no tiež rozmrazovanie a centrovanie toastov. Vyberanie menších kusov pečiva zjednodušuje vysoký zdvih, pričom údržba a čistenie sú uľahčené vďaka miske na omrvinkyAj napriek tomu, že by sa tomuto hriankovaču hodil dlhší kábel (aktuálne má 0,85 m), je na pohľad veľmi luxusný a jeho spracovanie je viac než uspokojivé.

O niečo výkonnejší je kovový hriankovač Gorenje T 900RL s príkonom až 1 000 wattov. K dispozícii má 7 stupňov regulácie teploty. Rovnako tak disponuje dvomi otvormi na hrianky. Nevýhodou je, že neponúka držiak na pečivo, čo limituje druhy pečiva, ktoré je možné týmto hriankovačom opiecť. Miesto tohto chýbajúceho príslušenstva tu môžete nájsť automatické vypnutie a vysunutie toastu, či podsvietenie tlačidiel a opätovné ohriatie opečeného pečiva. Veľkou výhodou je, že steny spotrebiča ostávajú vždy studené, a teda nehrozí zranenie formou popálenia.

Výnimočnosťou nerezového hriankovača Catler TS 4014 je extra dĺžka otvorov, do ktorých je možné naraz vtesnať dve hrianky vedľa seba alebo jeden celý krajec chleba. Poteší modrým podsvietením senzorických tlačidiel alebo funkciou variabilného elektronického časovania, vďaka ktorej je umožnená príprava na presne stanovený čas podľa preferencie samotnej obsluhy. Hriankovač má k dispozícii rozličné praktické funkcie, ako rozmrazovanie, centrovanie alebo ohrev väčšieho pečiva na špeciálnom nadstavci. Taktiež je k dispozícii vysoký zdvih pečiva menších rozmerov, opakovaný ohrev v prípade, že ste nemali čas zjesť čerstvo dopečenú hrianku, alebo automatické vysunutie hotových toastov. V prípade poslednej funkcie treba dávať pozor, pretože sa mnohokrát stáva, že dochádza k nadmerne silnému výtlaku pečiva, ktoré zo spotrebiča priam vyletí na stôl.

Výrazne červený retro hriankovač Russell Hobbs 21680 vo vašej kuchyni vyčaruje retro atmosféru ako z klasického amerického filmu. Pozornosť však neupúta len svojím vzhľadom, ale aj príkonom až 1 300 wattov. Na rozdiel od ostatných vyššie vymenovaných modelov disponuje nie otočným, ale posuvným nastavovacím mechanizmom na voľbu teplotného stupňa, pričom je k dispozícii len 6 regulačných stupňov. Hriankovač umožňuje rozmrazovanie, ale aj manuálne zastavenie procesu pečenia a funkciu „Peek and View“. Taktiež má ukazovateľ času, na základe ktorého je možné sledovať, koľko trvá príprava hrianky. Výnimočnou je technológia rýchleho opekania, vďaka ktorej dosahujú hrianky stav opečenia až o 65 % rýchlejšie ako počas klasického programu. Ak teda hľadáte retro kúsok, ktorý vyzerá ešte lepšie ako na obrázku, a dopraje vám príjemné a rýchle raňajky, toto je hriankovač, ktorý stojí za zváženie.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Popularita produktov patriacich do akejkoľvek kategórie na našom trhu sa neustále mení, a preto vám prinášame konštantne aktualizovaný prehľad najpredávanejších hriankovačov podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Sencor STS 2607BK 5* Zobraziť produkt
Home TO-A150 5* Zobraziť produkt
Silvercrest STC 950 D3 5* Zobraziť produkt
Smeg TSF01RDEU 5* Zobraziť produkt
Philips HD 2581/00 5* Zobraziť produkt

Keď sa človek ponáhľa do práce, rýchle raňajky sú to najlepšie, čo ho môže postretnúť. Už dávno odzvonilo príprave toastov na panvici, ktoré aj tak zväčša skončili v koši, pretože odhadnutie správnej teploty na opečenie rôznych typov chleba na sporáku nepatrí práve k najľahším úkonom. Aj preto je vhodné každé ráno v duchu poďakovať vynálezcovi hriankovačov, pretože práve tie uľahčujú prípravu rýchlych, chutných a chrumkavých raňajok.

Existuje množstvo aspektov, ktoré treba vziať do úvahy, keď sa rozhodnete pre kúpu nového kuchynského pomocníka do domácnosti. Medzi ne rozhodne patrí typ chleba, ktorý preferujete, váš apetít vplývajúci na počet otvorov na hriankovači či dodatočné užitočné funkcie a vlastnosti spotrebiča. Toto všetko a ďalšie parametre sme zhrnuli v nasledujúcich odsekoch, pričom na konci článku vás čaká prehľad cenových hladín a najpopulárnejších výrobcov hriankovačov.

Ako vybrať hriankovač

  • Výhody a nevýhody hriankovačov
  • Príkon hriankovača a rýchlosť pečenia
  • Počet a veľkosť štrbín na hrianky
  • Hmotnosť hriankovača
  • Dizajn a materiál
  • Regulácia teploty a ovládanie
  • Dodatočné funkcie a vlastnosti
  • Údržba hriankovača
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Výhody a nevýhody hriankovačov

Ako sme už v úvode uviedli, rýchlosť je pre mnohých v prípade prípravy raňajok prvoradým aspektom, čo z hriankovačov robí špičkových pomocníkov v kategórii kuchynských spotrebičov. Ich popularite nahráva aj fakt, že sú veľmi ľahko ovládateľné a čistiteľné. Na trhu je navyše ponúkaná široká paleta dizajnov a farieb, ktoré zapadnú do akéhokoľvek kuchynského konceptu. Najväčšou výhodou hriankovačov však je, že patria k cenovo dostupným spotrebičom, čo však závisí od daného modelu.

V prípade hriankovačov určite platí, že výhody podstatne prevažujú nad negatívami, no jedna veľká nevýhoda sa rozhodne nájde, a to v podobe daného limitu hrianok, ktoré je možné naraz opiecť vo väčšine hriankovačov. Prevažná majorita modelov totiž disponuje len dvomi otvormi na hrianky, čo výrazne obmedzuje počet pečiva, ktoré si môžete súčasne pripravovať.

Príkon vplýva aj na dobu prípravy hrianky

Jedným z najdôležitejších parametrov, na ktoré treba pri výbere správneho hriankovača prihliadať, je príkon. Udáva sa vo wattoch (W) a veľkom rozsahu ovplyvňuje dobu prípravy hrianok. Čím vyšší je uvedený príkon, tým rýchlejšie sa pripraví vložené pečivo. Rýchlosť prípravy ideálnej hrianky sa pri lepších príkonoch pohybuje okolo 2 až 3 minút.

Rýchlosť opekania však ovplyvňuje aj vonkajší faktor, netýkajúci sa hriankovača, a to typ chleba, ktorý sa rozhodnete opiecť. Toastový chlieb z bežných obchodov je tenší, a teda sa opečie rýchlejšie, zatiaľ čo domáce chleby zvyknú byť hustejšie, a preto im dlhšie trvá, kým sa dozlatista opečú.

Avšak vyšší príkon zvyšuje spotrebu elektrickej energie, no rozdiely sú v prípade týchto malých spotrebičov naozaj zanedbateľné. Všeobecné rozmedzie príkonu hriankovačov je 650 až 2 400 wattov, pričom optimálnou voľbou, a teda zlatou strednou cestou sú hriankovače s príkonom 900 W. Niektoré zdroje tvrdia, že sa za vhodný príkon hriankovačov s dvomi otvormi považuje 1 000 W a viac, pričom v prípade spotrebičov na prípravu 4 hrianok by to malo byť okolo 1 800 W.

Hriankovač príkon

Počet a veľkosť otvorov na hrianky

Počet otvorov na hrianky je podstatným parametrom pre tých, čo majú väčší apetít alebo majú viacpočetnú domácnosť, ktorá si viac otvorov na hriankovači doslova vyžaduje. Vo väčšine domácností si bohato vystačíte s hriankovačmi s dvomi otvormi. Tie sú na trhu najviac rozšírené. Existujú taktiež modely na produkciu 4 hrianok, ktoré sú vhodné do väčších domácností, pričom sa nájdu aj unikáty na 6 hrianok alebo výhradne na jeden krajec chleba.

Veľkosť otvorov je tiež dôležitá v prípade, že uprednostňujete pečivo, resp. chleba väčšieho charakteru, ktoré nevtesnáte len tak do akéhokoľvek hriankovača. Veľa modelov je totiž určených výhradne na menšie plátky chleba alebo na toastový chlieb uniformných rozmerov. Iné sú prispôsobené na väčšie kusy pečiva, čo uvíta nejeden spotrebiteľ. Šírka týchto otvorov je v prípade niektorých modelov pevne daná, pričom iné disponujú variabilnou šírkou, čomu napomáha špeciálny mechanizmus na nastavenie podávača v štrbine podľa hrúbky pečiva.

Hmotnosť hriankovača tiež zaváži

V súvislosti s hriankovačmi neplatí pravidlo „vyššia hmotnosť je lepšia“, pretože ťažšie modely komplikujú prenos a údržbu. Rovnako tak by nemal byť ani príliš ľahký, pretože to naopak prispieva k zhoršenej stabilite hriankovača, čo v prípade elektrických spotrebičov nikdy nie je dobrým znamením. Za ideálnu hmotnosť hriankovačov sa považuje rozmedzie 1 až 2 kilogramy.

Hriankovač dizajn

Dizajn a materiál hriankovača

Trh disponuje širokou ponukou najrôznejších dizajnov od elegantných hriankovačov cez kompaktné a robustné až po retro hriankovače. Čo sa týka použitých materiálov, je to zväčša plast alebo antikorový kov. Cenovo prijateľnejšie s ľahšou údržbou sú tie plastové. Zvyčajne sú biele, no vysokú kvalitu od nich nečakajte.

Kvalitatívne sú na tom podstatne lepšie nerezové hriankovače, ktoré upútajú spotrebiteľa luxusnejším dojmom, lesklosťou a rôznymi farebnými prevedeniami, avšak pozor si treba dať na údržbu, ktorá je vzhľadom na kvalitnejšie materiály o niečo ťažšia. Hlavne lesklé komponenty hriankovačov sú náchylné na nečistoty a odtlačky prstov, ktoré sú evidentné a ťažšie odstrániteľné. V súvislosti s čistením vonkajších, väčšinou zaoblených stien hriankovača je potrebné čítať výrobcov priložený manuál. Niektoré modely vyžadujú len jemné umytie vlhkou handričkou, iné sú odkázané na špeciálne čistiace prostriedky.

Regulácia teploty a ovládanie hriankovača

Najdôležitejším nastavením na hriankovači je rozhodne regulácia teploty. Nepatrným spôsobom ovplyvňuje spotrebu elektriny, no v oveľa väčšom rozsahu vplýva na rovnomernosť prepečenia všetkých pripravovaných hrianok. Regulovanie je umožnené formou niekoľkých stupňov výkonu. Veľké množstvo hriankovačov ponúka 6 až 7 regulačných stupňov. Väčšina hriankovačov disponuje otočným tlačidlom na voľbu požadovanej teploty, pričom niektoré modely, hlavne retro hriankovače, majú posuvný ovládač na nastavovanie stupňov výkonu.

Bežne sa stáva, že sa prvá hrianka opeká dlhšie, čo spôsobuje hlavne pomalé rozbiehanie hriankovača. Po riadnom rozohriatí spotrebiča však môžete rátať s rovnomerným prepečením všetkých nasledujúcich hrianok. Práve z tohto dôvodu je potrebná postupná regulácia teploty a stály dozor pri hriankovači. Tomuto je možné zabrániť v prípade, že hriankovač disponuje funkciou automatického predhriatia, čo zabezpečí zohriatie spotrebiča na určitú teplotu, pričom príprava hrianok už bude prebiehať za tejto stálej teploty, a teda budú všetky plátky pečiva prepečené rovnomerne.

Najpokročilejšie hriankovače sa automaticky predhrejú a následne senzormi a automatizovanými systémami upozornia na to, kedy je vhodný čas na vloženie hrianky. Tak monitorujú stav prepečenia hrianky a v momente, keď je chlieb hotový, samotné ho vysunú, a následne sa vypnú.

Hriankovač ovládanie

Funkcie a vlastnosti, ktoré stoja za to

Regulácia opekania je len jedna z mnohých funkcií, ktoré hriankovače ponúkajú. Medzi ďalšie potrebné funkcie sa zaraďuje centrovanie na zabezpečenie rovnomerného opečenia chleba prostredníctvom udržania hrianok uprostred, no tiež vysoký zdvih pre zjednodušenie výberu menších plátkov chleba z hriankovača, alebo funkcia rozmrazovania pre súčasné rozmrazenie a opečenie predtým zamrazeného pečiva. Niektoré hriankovače tiež disponujú užitočnou funkciou, ktorá udržuje hrianku teplú a čerstvú v prípade, že nemáte čas ju vybrať a zjesť.

Svetelná alebo zvuková signalizácia je tiež praktickým prvkom, ktorým málokto pohrdne. Tlačidlo okamžitého ukončenia procesu pečenia je užitočným v prípade, že ešte nie ste s hriankovačom zohratá dvojka, a teda neviete odhadnúť, kedy je hrianka dozlatista upečená. V tomto prípade je nápomocnou funkciou „Peek and View“, alebo pauza, ktorá umožňuje náhľad na stav prepečenia hrianky, pričom v prípade, že ešte nie je dopečená, tak je možné ju zasunúť späť a spotrebič pokračuje vo zvolenom programe bez načatia nového procesu pečenia.

K vítaným vlastnostiam patria najmä protišmykové nožičky a miska na zber omrviniek, ktoré sú vo väčšine štandardným príslušenstvom. Medzi veľmi praktické a užitočné príslušenstvo rozhodne patrí nadstavec na zapekanie pečiva, ktorý uľahčuje ohrev väčších kusov pečiva (bagety, žemle a i.), ktoré sa nezmestia do otvorov hriankovača.

Údržbu hriankovača zvládne ktokoľvek

Údržba hriankovača nie je nijak extrémne zložitá. Čistenie vonkajška vo veľkom rozsahu závisí od materiálu, z ktorého je spotrebič zhotovený. Plastové modely stačí pretrieť vlhkou handričkou, pričom antikorové a kovové hriankovače si vyžadujú špeciálne prípravky na odstránenie nečistôt.

Vnútro hriankovača je z hľadiska údržby dôležitejšie, pretože je náchylnejšie na nečistoty priamo ovplyvňujúce tepelne pripravované potraviny, ktoré následne prijímame. Vnútro je prirodzene náchylné na hromadenie omrviniek z pripravovaného pečiva, avšak ich odstránenie v mnohých prípadoch zjednodušuje vysúvateľná miska na omrvinky. Tú stačí z hriankovača vyňať a očistiť.

Na lacných modeloch by ste takúto misku hľadali márne, a preto sa nahromadené nečistoty odstraňujú priam „barbarským“ spôsobom, a to formou otočenia spotrebiča hore nohami a následného manuálneho vyklepania omrviniek do kuchynského drezu alebo priamo do odpadkového koša. Túto činnosť by ste mali vykonávať aspoň raz týždenne.

Údržba hriankovača

Priama úmera medzi cenou a výkonom kuchynského pomocníka

Hriankovače ako také nepatria medzi najdrahšie tovary, a teda sú cenovo prijateľné pre väčšinu spotrebiteľov, no, samozrejme, nájdu sa aj modely vyšších cenových hladín.

Najlacnejšie hriankovače môžete nájsť do 25 eur, pričom zväčša disponujú dvomi otvormi na hrianky a rozmrazovacou funkciou. Niektoré dokonca majú funkcie centrovania či automatického vyhodenia hrianky po dokončení prepečenia.

Širšia ponuka s rozličnými funkciami je dostupná v rozmedzí 25 až 70 eur. Pre tieto modely je príznačný krajší dizajn a lepšie materiálne spracovanie. V tejto cenovej hladine sú to zväčša nerezové hriankovače s príkonom 700 až 1 000 wattov. Kde-tu môžete naraziť aj na modely so štyrmi otvormi.

Ak túžite po výkonnejšom hriankovači, pripravte si 70 až 130 eur, čo už pokryje naozaj kvalitný model s LED diódovým podsvietením tlačidiel, centrovaním, rozmrazovaním a automatickým vyhodením hrianky. Niektoré z týchto funkcií nájdete aj na lacnejších hriankovačoch. Drahšie hriankovače sú najčastejšie zhotovené z nerezovej ocele vysokej kvality.

Najdrahšie modely sa pohybujú v cenovej hladine nad 130 eur. Tie už ponúkajú LED displej, nastaviteľný čas pečenia a príkon vyšší ako 1 000 wattov. Za túto cenu je možné v ponuke nájsť americké retro hriankovače či iné zaujímavé dizajny a farebné prevedenia. Modely sa rôznia z hľadiska počtu a veľkosti otvorov.

Najvýznamnejší výrobcovia hriankovačov

K najpredávanejším hriankovačom na slovenskom trhu patria modely od klasických a významných značiek Bosch, Tefal alebo ETA. Tie vynikajú svojou kvalitou, dobrým pomerom ceny a výkonu, pričom ponúkajú rozličné praktické funkcie. Spoločnosť Philips s veľmi silnou tradíciou a zastúpením na trhu kuchynských spotrebičov prináša modely s vynikajúcou kvalitou a dizajnom, pričom nezaostáva ani značka Sencor. Za zmienku rozhodne stojí aj výrobca Kenwood známy vďaka ponuke drahších spotrebičov do kuchyne, no disponujúcich vysokým výkonom, uspokojivou kvalitou a pekným dizajnom.

Otázky a odpovede – FAQ

V našom návode sme vysvetlili tie najdôležitejšie parametre, ktoré vám pomôžu vo výbere toho správneho hriankovača. V sekcii otázok a odpovedí sa však venujeme ďalším faktorom, ktoré v prípade hriankovačov hrajú v očiach spotrebiteľov veľkú rolu. Nenašli ste odpovede na svoje otázky? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Zodpovieme ich čo najskôr.

Materiál nepatrí k popredným parametrom, ktoré rozhodujú o funkčnosti hriankovača, avšak je podstatným aspektom z hľadiska bezpečnosti. Je totiž veľmi dôležité, aby sa teplo zvnútra neprenášalo na vonkajšie steny spotrebiča, čo slúži ako prevencia pred nechcenými úrazmi. Materiál tiež rozhoduje o tom, či sa bude hriankovač ľahšie čistiť a udržiavať. Uprednostňujte preto lesklé a nerezové matné materiály, ktoré je možné jednoducho vyčistiť.

Najdôležitejšie je aspoň raz do týždňa odstrániť zostatkové omrvinky zvnútra hriankovača, čo podstatne zjednodušuje vysúvateľná miska na omrvinky. Omrvinky sa môžu dostať aj do priestorov, ktoré sú ťažšie čistiteľné, a preto by ste sa mali aspoň raz mesačne povenovať hlbšej údržbe. Tá spočíva vo vyčistení štrbín kefou na pečivo, no pozor si treba dávať na to, aby bol spotrebič v prvom rade odpojený z elektrickej siete, resp. aby vychladol. Aj v prípade týchto spotrebičov platí, že pravidelná údržba a čistenie predlžujú ich životnosť.

Táto funkcia, resp. prídavný rošt rozhodne zjednodušuje ohrev väčších kusov pečiva, ktoré sa nedajú vtesnať do otvorov hriankovača, avšak nečakajte žiadne veľké zázraky. Ohrev totiž prebieha pomalšie, no na druhej strane ide o prirodzenejší a menej znehodnocujúci spôsob zohriatia pečiva ako je to v prípade ohrevu v mikrovlnke. Táto funkcia sa teda považuje za ozaj užitočnú.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(91%)