Kolobežky pre dospelých

Najlepšie kolobežky pre dospelých 2024 + recenzie

Kolobežka je veľmi šikovným a ekologickým dopravným prostriedkom. Môžete na nej taktiež športovať či absolvovať celodennú turistiku. Táto športovo-dopravná „pomôcka“ pritom nie je určená len pre deti, ale taktiež pre dospelých. Náš test je zameraný práve na „dospelácke“ modely. Podrobne sme pre vás zhodnotili našu víťazku, kolobežku Street Surfing Torpedo, pripravili sme si recenzie ďalších atraktívnych modelov, nezabudli sme ani na podrobný návod na výber, prehľad cien a značiek tých najlepších kolobežiek pre dospelých na našom trhu.

Publikované: 14.07.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Akú kolobežku pre dospelých kúpiť?

Tí z vás, ktorí si dajú námahu a budú venovať pozornosť aj nášmu návodu na výber kolobežky pre dospelých, pochopia, že nejde o najjednoduchšiu výzvu. Je potrebné myslieť na množstvo parametrov, jej hlavné využitie, dokonca, i vašu hmotnosť a výšku. Pri recenzovaní jednotlivých modelov sme venovali pozornosť všetkému dôležitému, podstatnú časť práce sme teda urobili za vás. Ak však chcete váš výber kolobežky urýchliť na maximum, pozrite si nasledujúci súhrn tých najdôležitejších vlastností 3 zaujímavých modelov, ktoré v našom teste kolobežiek pre dospelých získali špeciálne štítky.

Názov Hodnotenie Detail
Street Surfing Torpedo 5* Zobraziť produkt
Master Cruiser 5* Zobraziť produkt
Spartan Extreme 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Street Surfing Torpedo

Street Surfing Torpedo

Freestyle mestská kolobežka, nosnosť 100 kg, polyuretánové kolesá s priemerom 100 mm, ložiská ABEC 7, hmotnosť 2,7 kg, nášľapná brzda.

Zobraziť viac info

Street Surfing Torpedo je kompromisom medzi freestyleovou a mestskou kolobežkou. Využijete ju v parku, poslúžiť vám poslúži aj pri ceste do práce. Má nízku hmotnosť, je vyrobená z odolných materiálov, nájdete na nej efektívnu nášľapnú brzdu a na zahodenie nie je ani jej dizajn. Vďaka nosnosti 100 kg a 85 cm výške riadidiel je Street Surfing Torpedo vhodná pre teenagerov aj dospelých.

Cenový trhák
Master Cruiser

Master Cruiser

Mestská skladacia kolobežka, nosnosť 100 kg, polyuretánové kolesá s priemerom 205 mm, ložiská ABEC 5, hmotnosť 3,7 kg, nášľapná brzda.

Zobraziť viac info

Master Cruiser patrí do kategórie najlacnejších kolobežiek. Jej kvalitu a pomyselný výkon, ale i napriek tomu hodnotíme ako veľmi dobrý. Má nízku hmotnosť, polyuretánové kolesá s priemerom 205 mm, výškovo nastaviteľné, i keď užšie riadidlá, je vyrobená z odolných materiálov a jej max. nosnosť predstavuje 100 kg. Nášľap je dostatočne priestranný a k plusom patrí taktiež možnosť jej jednoduchého zloženia.

Náš TIP
Nils Extreme HC300

Nils Extreme HC300

Športová skladacia kolobežka s nafukovacími kolesami, nosnosť 100 kg, kolesá s priemerom 300/200 mm, ložiská ABEC 7, hmotnosť 6,3 kg, nášľapná brzda.

Zobraziť viac info

Nils Extreme HC300 je špecifickým kúskom. Ako jediná v našom teste patrí do kategórie športových kolobežiek s nafukovacími kolesami, ktoré sú vhodné do mesta aj mierne náročného terénu. Tento model je vybavený kvalitnými ložiskami, jeho prevedenie je odolné a k bonusom patrí možnosť jeho rýchleho poskladania. Kolobežka Nils je, logicky, trochu ťažia a rozmernejšia, má širší nášľap a disponuje zadnou nášľapnou brzdou.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Výber vhodnej kolobežky pre dospelých by sa nemal odvíjať  len od technických parametrov, ale taktiež od toho, na čo presne ju chcete používať. Kolobežky sa dajú rozdeliť do 3 základných kategórií, a to na tie freestyleové na triky, mestské na bežné jazdenie a športové na dlhšie trate, ktoré sú vhodné aj do náročnejšieho terénu. V našom teste kolobežiek nájdete zástupkyne všetkých 3 kategórií. Keďže sa v mnohom líšia, na začiatku nášho hodnotenia sme si stanovili parametre, na základe ktorých sme ich mohli nielen zhodnotiť, ale i porovnať medzi sebou.

Hlavné využitie – multifunkčnosť
Pomer medzi cenou a kvalitou
Kvalita a odolnosť spracovania a výrobných materiálov
Možnosť výškového nastavenia a šírka riadidiel
Kvalita kolies a ložísk
Možnosť zloženia kolobežky
Hmotnosť a rozmery

Pred hodnotením a porovnávaním kolobežiek pre dospelých sme ich museli vybrať spomedzi stoviek modelov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Zameriavali sme sa na overených výrobcov, do nášho testu sa preto nakoniec dostali kolobežky Spartan, Street SurfingMaster, NILS a Bestial Wolf. Ďalšou pomôckou pre nás boli vaše, čiže spotrebiteľské recenzie kolobežiek pre dospelých. Orientovali sme sa prednostne podľa tých na serióznych slovenských portáloch, teda na Heureka.sk, Mall.sk, Hej.sk a Alza.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie kolobežiek pre dospelých

Náš porovnávací test je zameraný na cenovo dostupné kolobežky, ktoré môžu vďaka vysokej nosnosti, rozmerom nášľapu či výškovému nastaveniu riadidiel využívať aj dospelí. Vybrali sme pre vás modely na freestyle, nenáročné jazdenie po meste aj športové rekreačné aktivity. Naše nezávislé recenzie vznikli na základe hodín porovnávania a hodnotenia, skúmania domácich i zahraničných recenzií a, samozrejme, samotných špecifikácií daných kolobežiek.

Víťaz testu

Street Surfing Torpedo

Freestyle mestská kolobežka, nosnosť 100 kg, polyuretánové kolesá s priemerom 100 mm, ložiská ABEC 7, hmotnosť 2,7 kg, nášľapná brzda.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Street Surfing Torpedo sa stala našou víťazkou hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým z nich je veľmi dobrý pomer medzi obstarávacou cenou a kvalitou. Na tomto modeli nás ďalej zaujala jeho multifunkčnosť. Ide o freestyle kolobežku, ktorú môžete zároveň využívať aj na jazdenie do práce či školy a taktiež na kratšie rekreačné výlety po rovnom povrchu.

Street Surfing Torpedo má nosnosť do 100 kg. Na druhej strane je naozaj ľahká. Spomedzi všetkých modelov v našom teste kolobežiek pre dospelých váži najmenej. Má iba 2,7 kg, za čím stoja najmä výrobné materiály, ku ktorým patrí hliník a oceľ. Doska je vyrobená z hliníkovej zliatiny 6061, ktorá patrí k tzv. duralom (hliník + ďalšie prímesi, najmä horčík, chróm, meď a kremík). Aj napriek tomu, že tento druh zliatiny patrí k naozaj odolným, spotrebitelia sa v ich recenziách sem-tam sťažujú na menšiu odolnosť dosky.

Riadidlá s fixnou výškou 55 cm sú vyrobené z rovnakej hliníkovej zliatiny. Nemožnosť ich výškového nastavenia nepovažujeme za vyslovený nedostatok. Pri freestyle kolobežkách je to prirodzené. Naopak, ich 50 cm šírka je nadpriemerná. Podobne široké riadidlá sa nachádzajú len na podstatne drahšej kolobežke Bestial Wolf Rocky R12. Pozitívne hodnotíme aj pohodlné gripy z termoplastickej gumy.

Kolobežka Torpedo má nosnosť do 100 kg. Kolesá s hliníkovými jadrami sú polyuretánové a majú priemer 100 mm. Ložiská ABEC 7 sú v tejto cenovej kategórii veľkým plusom, ich kvalita sa však nejaví ako úplne špičková. Prekvapením, ktoré úplne nezapadá do konceptu klasickej freestyle kolobežky, sú mäkšie „gumy“ s tvrdosťou 85A.

Pozitíva

Pomer medzi cenou a kvalitou
Kvalitné materiály a prevedenie
Nízka hmotnosť

Negatíva

Nenastaviteľná výška riadidiel
Mäkšie kolesá nemusia byť ideálne pre všetkých jazdcov

Nosnosť = 100 kg ● Výška/šírka riadidiel = 55/50 cm ● Dĺžka = 63 cm ● Typ kolies = polyuretán ● Tvrdosť kolies = 88A ● Priemer kolies = 100 mm ● Jadro kolies = hliník ● Ložiská = ABEC 7 ● Materiál = hliník + oceľ ● Brzda = nášľapná ● Hmotnosť = 2,7 kg

Cenový trhák

Master Cruiser

Mestská skladacia kolobežka, nosnosť 100 kg, polyuretánové kolesá s priemerom 205 mm, ložiská ABEC 5, hmotnosť 3,7 kg, nášľapná brzda.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Master Cruiser patrí do kategórie mestských kolobežiek, čo znamená, že je určená na pohodovú jazdu v nenáročnom, rozumejte pevnom a rovnom, teréne. Ak hľadáte kúsok na turistiku či freestyle, poobzerajte sa niekde inde. Tento model s nosnosťou do 100 kg je skladací, a to veľmi jednoducho. Má nízku hmotnosť, 3,7 kg, a jeho rám je vyrobený z odolných materiálov, konkrétne z odľahčeného hliníka.

Nášľap kolobežky má 43 x 11 cm, v praxi je teda trochu užší. Kolesá z polyuretánu s priemerom 205 mm sú vybavené ložiskami ABEC 5, čo je pre modely z tejto cenovej kategórie príznačné. Master Cruiser má riadidlá, ktoré môžete nastaviť na výšku 77, 83 alebo 90 cm. Nanešťastie, nie sú najširšie. Ich šírka predstavuje len 33 cm, čo je ešte o niečo menej ako v prípade kolobežky Spartan Jumbo za podobnú obstarávaciu cenu.

Obstarávacia cena Master Cruiser je zároveň jedným z jej najväčších pozitív. Táto kolobežka určite nie je tým najlepším na trhu, v cenovej kategórii do 50 eur však ide z hľadiska kvality o nadpriemer. Navyše, na jazdu po rovnom povrchu je jej výkon úplne postačujúci. Milým bonusom je prenosný popruh, ktorý je súčasťou balenia.

Pozitíva

Pomer medzi cenou a kvalitou
Skladná a ľahká
Nastaviteľná výška riadidiel

Negatíva

Úzke riadidlá
Nutnosť pravidelného doťahovania skrutiek

Nosnosť = 100 kg ● Výška/šírka riadidiel = 77 – 90/33 cm ● Rozmery nášľapu = 34 x 11 ● Celkové rozmery = 90 x 90 x 33 cm ● Typ kolies = polyuretán ● Priemer kolies = 205 mm ● Ložiská = ABEC 5 ● Materiál rámu = 80 % odľahčený hliník ● Brzda = nášľapná ● Hmotnosť = 3,7 kg

Náš TIP

Nils Extreme HC300

Športová skladacia kolobežka s nafukovacími kolesami, nosnosť 100 kg, kolesá s priemerom 300/200 mm, ložiská ABEC 7, hmotnosť 6,3 kg, nášľapná brzda.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Nils Extreme HC300 je hybridom klasickej a skladacej športovej kolobežky. Jej nafukovacie kolesá s priemerom 300 (predné) a 200 cm (zadné) ju predurčujú na jazdu v meste, kde si poradí s všakovakými prekážkami, ako sú obrubníky, výmole, rôzne typy dlažieb atď. Kolobežka zvládne aj mierne náročný „prírodný“ terén, napr. rovnejšiu poľnú cestu za suchého počasia.

K pozitívnym parametrom zaraďujeme kvalitné ložiská ABEC 7 a pohodlné gumové gripy na riadidlách. Brzda sa nachádza tradične na zadnom kolese. Nils Extreme HC300 je vyrobená z hliníka a ocele. Tieto materiály stoja za jej odolnosťou a váhou okolo 6 kg. Hmotnosť je v porovnaní s ostatnými modelmi v našom teste kolobežiek pre dospelých podstatne vyššia, vzhľadom na to, že ide o model s nafukovacími kolesami, ju považujeme skôr za výnimočne nízku. Pre lepšiu predstavu, freestyle kolobežka Bestial Wolf Rocky R12 s podstatne menšími kolesami aj celkovými rozmermi váži len o cca 2 kg menej.

Zaujímavým parametrom je možnosť zloženia kolobežky. Touto funkciou totiž modely s nafukovacími kolesami nedisponujú až tak často. Nils Extreme má po zložení 41 x 55 x 99 cm. V rozloženom stave jej rozmery predstavujú cca 100 x 55 x 105 cm. K plusom zaraďujeme nášľap s klasickou dĺžkou 34, no nadpriemernou šírkou 13 cm. Naopak, k nie najpozitívnejším parametrom patrí vyššia, i keď primeraná cena a trochu náročnejšia montáž riadidiel.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a kvalitou
Robustné prevedenie
Veľké kolesá a kvalitné ložiská

Negatíva

Náročnejšia montáž riadidiel
Vyššia hmotnosť

Nosnosť = 100 kg ● Rozmery nášľapu = 34 x 13 cm ● Celkové rozmery rozloženej/zloženej kolobežky = 98 – 115 x 55 x 105/41 x 55 x 99 cm ● Typ kolies = nafukovacie ● Priemer predného/zadného kolesa = 300/200 mm ● Ložiská = ABEC 7 ● Materiál rámu = hliník + oceľ ● Brzda = nášľapná ● Hmotnosť = 6,3 kg

Spartan Jumbo

Mestská skladacia kolobežka, nosnosť 100 kg, polyuretánové kolesá s priemerom 205 mm, ložiská ABEC 5, hmotnosť 3,7 kg, nášľapná brzda.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Spartan Jumbo hodnotíme ako normálnu mestskú kolobežku za dobrú cenu, ktorá zodpovedá jej kvalite. To je pravdepodobne dôvod, prečo patrí k najpredávanejším. Táto kolobežka má nosnosť do 100 kg a je vybavená skladacím mechanizmom. Rozkladanie a skladanie sa ukazuje ako trochu problematické, vzhľadom na spomínanú obstarávaciu cenu však ide skôr o drobnosť.

Rám kolobežky je vyrobený z odľahčeného hliníka. Jej podvozok je oceľový. To je dôvod jej nízkej hmotnosti, ktorá sa pohybuje okolo 3,5 kg. Kolesá z polyuretánu majú priemer 205 mm, čo je porovnateľné s našim cenovým trhákom, modelom Master Cruiser. Tento parameter oceníte najmä pri jazde po rôznych nerovnostiach, napr. mačacích hlavách. Zároveň vás musíme upozorniť, že Spartan Jumbo nie je uspôsobená na jazdenie mimo asfaltových ciest či iných pevných a rovných povrchov.

Kolesá sú vybavené ložiskami ABEC 5, čo tento model opäť radí k tým, takpovediac, normálnym, ktoré sú vhodné pre nenáročných spotrebiteľov. Riadidlá so šírkou 35 cm, čo je dosť málo,  výškovo nastaviteľné, a to v rozmedzí od 79 do 99 cm. Túto kolobežku preto odporúčame osobám s výškou nad 160 cm. Nášľap s dĺžkou 32 a šírkou 12 cm je taktiež akousi klasikou, čo platí aj o nášľapnej brzde na zadnom kolese.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou a kvalitou
Pevná konštrukcia
Skladacia a kompaktná

Negatíva

Vhodná len na nenáročné jazdenie v nenáročnom teréne
Náročnejšie skladanie/rozkladanie
Užšie riadidlá

Nosnosť = 100 kg ● Výška/šírka riadidiel = 78 - 98/35 cm ● Rozmery nášľapu = 32 x 12 cm ● Celkové rozmery rozloženej/zloženej kolobežky = 80 x 81 cm x 35/80 x 34 x 13 cm ● Typ kolies = polyuretánové ● Priemer kolies = 205 mm ● Ložiská = ABEC 5 ● Materiál rámu = 80 % odľahčený hliník ● Brzda = nášľapná ● Hmotnosť = 3,7 kg

Pre náročných

Bestial Wolf Rocky R12

Freestyle kolobežka pre mierne pokročilých jazdcov, nosnosť 100 kg, priemer kolies 110 mm, ložiská ABEC 9, hmotnosť 3,95 kg, nášľapná brzda.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Bestial Wolf Rocky R12 je kolobežka pre náročných, i keď nie pre všetkých. Ide o freestyleový model pre mierne pokročilých, ktorý je určený prednostne na jazdu v skateparku a triky, jednoducho na freestyle, nie na bežné jazdenie. Ako jediné mínus v tomto prípade hodnotíme vyššiu obstarávaciu cenu, ktorá je však primeraná celkovej kvalite.

Bestial Wolf Rocky R12 je vyrobená z odolných a pevných materiálov. Riadidlá a brzda sú oceľové, doska a bezzávitová jednodielna vidlica hliníkové. Oceľ síce nie je to najlepšie z najlepšieho, zároveň však ide o najpopulárnejšiu spotrebiteľskú voľbu. Kolobežka váži necelé 4 kg a jej nosnosť predstavuje 100 kg.

Oversized riadidlá v tvare Y majú výšku 65 cm (88 cm od zeme) a šírku 58 cm. Ich vnútorný priemer predstavuje 32, ten vonkajší 35 mm. Hliníková doska s dvojdielnym krkom a concave je dlhá 53 a široká 12,5 cm, footspace má 36 cm a uhol 83°. Jednu z najdôležitejších častí, teda kolesá, hodnotíme na jednotku. Majú 110 mm priemer, jadro je vyrobené z pevného hliníka a ložiská ABEC 9 sú v podstate tým najlepším, s čím sa pri kolobežkách stretnete.

Rovnako ako v prípade ďalšieho freestyleového modelu v našom teste, kolobežky Street Surfing Torpedo, je aj Bestial Wolf Rocky R12 vybavená zadnou nášľapnou brzdou, konkrétne tou bezpružinkovou. K pozitívnym parametrom zaraďujeme taktiež moderný a elegantný dizajn.

Pozitíva

Cena primeraná kvalite
Pevné a odolné prevedenie
Kvalitné ložiská

Negatíva

Vyššia cena
Vhodná prednostne na freestyle – nie je multifunkčná

Nosnosť = 100 kg ● Výška/šírka riadidiel = 65/58 cm ● Rozmery nášľapu = 53 x 12,5 cm ● Jadro kolies = hliník ● Priemer kolies = 110 mm ● Ložiská = ABEC 9 ● Materiál = hliník + oceľ ● Brzda = bezpružinková nášľapná ● Hmotnosť = 3,95 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Pri výbere kolobežiek do nášho testu sme sa snažili byť čo najviac objektívni a zohľadniť požiadavky spotrebiteľov. Zároveň nie je vylúčené, že sme naším výberom neulahodili práve vám. V takomto prípade vám odporúčame venovať pozornosť nasledujúcim odstavcom. Nájdete v nich niekoľko ďalších atraktívnych modelov s krátkym popisom ich najdôležitejších vlastností.

Prvým takýmto kúskom je kolobežka Spartan Jumbo II z kategórie skladacích modelov za cenu do 70 eur, ktorá je vhodná na rekreačné jazdenie. Má nosnosť do 100 kg, je vybavená predným 230 a zadným 180 mm kolesom, ložiskami ABEC 7, nášľapnou brzdou a riadidlami, ktoré sú nastaviteľné od 83 do 106 cm výšky. Nášľap na Spartan Jumbo II je dlhý 58 a široký až 15 cm. K negatívam patrí vyššia hmotnosť, ktorá presahuje 6 kg.

Nils Extreme WH206T je drahšia, ale naozaj dobrá kolobežka s nafukovacími XXL kolesami, ktorá prekoná rôzne mestské nerovnosti a prekážky. Má nastaviteľné riadidlá, od 89 do 100 cm, váži cca 9 kg, je vyrobená z hliníka a ocele a rozmery jej trochu menšieho nášľapu predstavujú 37 x 11,5 cm. NILS Extreme WH206T je kolobežka s nosnosťou 120 kg, preto ju odporúčame aj ťažším jazdcom.

Stiga Route 200-S je ďalšou športovou skladacou kolobežkou, ktorá vyniká kvalitným prevedením. Je vyrobená z odľahčeného hliníka a ocele, má polyuretánové kolesá s priemerom 200 mm, ložiská ABEC 7 a jej riadidlá so šírkou 35 cm môžete nastaviť v rozmedzí od 86 do 101 cm. Stiga Route 200-S váži 3,6 kg, má nosnosť 100 kg a je vhodná pre deti i dospelých.

V prípade, že hľadáte lacný freestyle model s primeranou kvalitou, kolobežka Spartan Stunt je vhodná práve pre vás. Má široké, 45 cm riadidlá s celkovou výškou 83 cm, nosnosť do 100 kg, polyuretánové 100 mm kolesá s tvrdosťou 85A a ložiská ABEC 7. Kolobežka je vyrobená z hliníkovej zliatiny, váži 3,3 kg a má trochu kratší nášľap s dĺžkou 35 cm. Brzdu na nej nájdete, klasicky, na zadnom blatníku.

Kolobežka Sulov Raptor je športový model s nafukovacími kolesami, ktorý využijete pri jazde po „mestskom“, no i mierne náročnejšom lesnom teréne. Predné koleso má priemer 26" a to zadné 20". Tento kúsok je vyrobený z odľahčenej ocele, vďaka čomu je robustný, no nie až tak ťažký. Váži necelých 13 kgSulov Raptor je ďalšou kolobežkou s nosnosťou 120 kg. Jej riadidlá majú fixnú výšku 96 cm, ich šírka je 59 cm a nášľap vo výške 15 cm od zeme má rozmery 40 x 12 cm. Zaujímavým parametrom sú ručné brzdy na predné aj zadné koleso.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Heureka.sk patrí k overeným a serióznym portálom, ktoré spotrebiteľovi neprinášajú len pestrú ponuku produktov, ale taktiež spotrebiteľské recenzie a hodnotenia spolu s prehľadom tých najpredávanejších modelov. Aktuálne informácie vám chceme podávať aj my, a preto sme si pre vás pripravili nasledujúcu tabuľku najpredávanejších kolobežiek pre dospelých, ktorá je priebežne obnovovaná práve na základe ich predajnosti na Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Nils Extreme HM208T 5* Zobraziť produkt
inSportline Discola 5* Zobraziť produkt
Street Surfing Bandit 5* Zobraziť produkt
inSportline Drogo SE 5* Zobraziť produkt
Nils Extreme HM0180 5* Zobraziť produkt

Kolobežka pre dospelých sa od tej pre dieťa nelíši iba vyššou nosnosťou a väčšími rozmermi. Môže mať rôzne vlastnosti, ktoré ju predurčujú na používanie v meste, náročnom lesnom teréne či dokonca na snehu či ľade. V našom návode na výber, no najmä pre vás, sa pozrieme na všetky dôležité parametre aj vaše osobné požiadavky, na základe ktorých získate naozaj tú najlepšiu kolobežku na jazdenie aj šport. 

Ako vybrať kolobežku pre dospelých

  • Typ a účel kolobežky
  • Nosnosť kolobežky pre dospelých
  • Kolesá
  • Materiál a tvrdosť pneumatík
  • Kolobežky s nafukovacími kolesami
  • Ložiská
  • Nášľap (doska) a podvozok
  • Výška a šírka riadidiel
  • Tvar, typ a povrchová úprava riadidiel
  • Tlmiče a odpruženie
  • Materiály
  • Kvalita spracovania
  • Brzdy
  • Čeľusťové verzus kotúčové ručné brzdy
  • Skladací mechanizmus
  • Cena a renomovaní výrobcovia kolobežiek pre dospelých

Typ a účel kolobežky

Naše návody na výber sa väčšinou začínajú predstavením jednotlivých typov daných produktov. Typ a s ním súvisiaci účel kolobežky je úzko prepojený s technickými parametrami. Kolobežky sú dostupné v týchto verziách:

  • Mestské kolobežky
  • Cestné kolobežky
  • Športové kolobežky
  • Turistické a terénne kolobežky: Tieto kolobežky sú väčšinou vybavené nafukovacími kolesami s rôznym priemerom. Na základe toho sú určené do mesta alebo do prírody.
  • Kolobežky na sneh: Ide o špeciálny typ kolobežky, na ktorej sú namiesto kolies lyže. Lyža môže taktiež nahrádzať iba zadné koleso.
  • Freestyle kolobežky
  • Elektrokolobežky
  • Trojkolesové kolobežky: Sú určené najmä pre deti, na trhu však nájdete aj kúsky pre dospelých. Prvou alternatívou sú kolobežky s 2 prednými a 1 zadným, druhou tie s 1 predným a 2 zadnými kolesami. Ich výhodou je lepšia stabilita, mínusom náročnejšie ovládanie a manévrovanie.
  • Kolobežky pre seniorov: Pod týmto názvom sa najčastejšie ukrývajú elektrické kolobežky so sedadlom. Ide o veľmi šikovný a ekologický prostriedok pre seniorov, ktorý môžu využívať pri nákupoch či rekreačných účeloch.

Kolobežky pre seniorov, trojkolesové modely či tie na sneh sú veľmi špecifické, preto im nebudeme venovať väčšiu pozornosť. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na základné odlišnosti pri výbere freestyleových kolobežiek, ktoré patria k veľmi populárnym alternatívam.

Freestyle kolobežka pre dospelých

Ako vybrať freestyle kolobežku pre začiatočníkov a pokročilých

Výber tohto typu kolobežky sa v porovnaní s tou na jazdenie v meste odlišuje v mnohých smeroch. Dôležitým faktorom je, či hľadáte freestyle kolobežku pre pokročilých alebo pre začínajúcich jazdcov.

  • Výška jazdca: Freestyle kolobežky pre začiatočníkov sú vhodné pre osoby s výškou do 170 cm. Naopak, ak s týmto športom iba začínate, no meriate viac ako 170 cm, budete potrebovať freestyle kolobežku pre pokročilých.
  • Výška riadidiel: Aj tento parameter súvisí s vašou výškou. Teenageri vo veku okolo 17 rokov potrebujú 60 až 70 cm riadidlá. Pre dospelých sa vhodná výška začína na 70 cm.
  • Ložiská: Freestyle kolobežky by mali byť čo najrýchlejšie, najlepšie sú preto ložiská ABEC 7 a 9.
  • Priemer kolies: Freestyle kolobežky pre začiatočníkov sú štandardne vybavené kolesami s priemerom 110 mm. Ak hľadáte freestyle kolobežku pre pokročilých, siahnite po 120 – 125 mm kolesách.
  • Typ kolies: Kolesá s plastovým jadrom sú lacné, no menej trvácne. Tie s kovovým zas drahšie, avšak takmer nezničiteľné.
  • Brzdy: Na tomto type kolobežiek sa nachádzajú len zadné nášľapné brzdy, a to buď tie flexi, alebo pružinové. Pružinové brzdy sa rýchlejšie opotrebujú, na druhej strane sú jednoduchšie na ovládanie, preto sú vhodné pre začiatočníkov. Pokročilí jazdci by mali siahnuť po flexi brzdách.
  • Nášľap: Klasická šírka nášľapu sa v tomto prípade pohybuje medzi 10 až 13 cm. Jeho dĺžka tradične predstavuje 45 cm, v žiadnom prípade by však nemala presiahnuť 60 cm.
  • Materiál: Najlepšie kolobežky na skákanie a freestyle sú vyrobené z hliníka alebo karbónu. Oceľové modely sa dajú označiť za príliš ťažké, a teda nevhodné na tieto účely. 

Nosnosť kolobežky pre dospelých

Nosnosť nesúvisí len s vašou telesnou hmotnosťou, ale taktiež spôsobom používania kolobežky. Ak ju budete využívať na skákanie, jazdu v náročnom teréne či iné aktivity, pri ktorých sa nevyhnete tvrdším dopadom, otrasom a nárazom, zvoľte si kolobežku s nosnosťou 120 kg a viac (maximum sa pohybuje okolo 150 kg). Naopak, v prípade, že budete jazdiť po meste a rovnom teréne, postačí vám i model s nosnosťou okolo 100 kg. Samozrejme, nosnosť musí byť aspoň o pár kg vyššia ako vaša váha.

Kolesá

Kolesá sú jednou z najdôležitejších častí kolobežky, preto im budeme venovať väčšiu pozornosť. Okrem výrobného materiálu by ste si mali všimnúť ich veľkosť/priemer, kvalitu a tvrdosť. V prvom rade sa rozhodnite, či je pre vás vhodná kolobežka s 2 rovnakými alebo rozdielne veľkými kolesamiKolobežky, na ktorých je predné koleso väčšie ako to zadné, sú ideálne na dlhšiu a rýchlu jazdu, avšak nie na manévrovanie do mesta. V tomto prípade oceníte kolobežku s 2 rovnakými kolesami.

Kolobežka s malými kolesami pre dospelých

Kolobežky s malými kolesami 

Veľkosť kolies má priamy súvis s hlavným využitím tohto dopravného prostriedku. Kolobežky s malými kolesami, to je s priemerom 100, 120, 125 až 145 mm, vynikajú nízkou hmotnosťou (spravidla majú do 4-5 kg). Sú svižnejšie, agilnejšie, ľahšie sa na nich zrýchľuje aj spomaľuje.

K nevýhodám kolobežiek s malými kolesami patrí väčší prenos vibrácií zo zeme a riziko zachytenia podvozka o obrubníky, korene či iné prekážky. S malými kolesami sa navyše o niečo viac „namakáte“. Majú kratšiu kĺzavú vzdialenosť, čo znamená, že sa na jedno odrazenie posuniete, takpovediac, menej. Tieto kúsky sú vhodné najmä do mesta, na jazdu po rovnom povrchu, ale taktiež na freestyle.

Kolobežky s veľkými kolesami

Kolobežky s veľkými kolesami, teda s tými s priemerom 180, 200 až 230 mmlepšie tlmia nárazy, spravidla majú väčší podvozok, v dôsledku čoho sa dajú označiť za komfortnejšie, sú vhodné aj na jazdu v náročnejšom teréne (obrubníky, nerovnosti na cestách, korene, kamene atď.) a na jedno odrazenie sa s nimi dostanete „ďalej“.

K nevýhodám kolobežiek s veľkými kolesami patrí vyššia hmotnosť (5 – 7 kg) a väčšie rozmery, ktoré sa odzrkadlia najmä na náročnejšom prenášaní. Nie sú určené na vyslovene rýchlu jazdu, resp. ak chcete zrýchliť, musíte vynaložiť viac úsilia, a k ich prednostiam nepatrí ani svižnosť. Kolesá na niektorých kolobežkách, najmä tie nafukovacie, môžu mať priemer väčší ako 600 mm. Spravidla ide o modely, na ktorých je predné koleso väčšie ako to zadné. Takéto veľké kolesá nájdete na naozaj kvalitných mestských, ale taktiež na terénnych kolobežkách.

Materiál a tvrdosť pneumatík

Pneumatiky na kolobežkách sú najčastejšie vyrobené z polyuretánu. Ide o tvrdý odolný materiál s dobrou priľnavosťou, ktorý je ako stvorený na dosiahnutie vysokej rýchlosti. Ďalšími používanými materiálmi sú PVC, rôzne druhy gumy a plastu. V týchto prípadoch sa kvalita a vlastnosti daných pneumatík líšia od modelu k modelu. Jadrá kolies môžu byť plastové alebo kovové. Plast je postačujúci na rekreačné jazdenie po meste, kov je odolnejší a trvácnejší, preto sa s ním stretnete pri kvalitnejších kolobežkách.

Kolobežka pre dospelých – materiál pneumatík

S materiálom súvisí i tvrdosť kolies. Všetky kolesá, resp. pneumatiky, s označením 86A a menej sú klasifikované ako mäkké. Majú veľmi dobrú priľnavosť, sú pomalšie a ideálne pre začiatočníkov. „Gumy“ 88A a viac sú tvrdé. Sú rýchlejšie, no majú horšiu priľnavosť, preto ich odporúčame najmä na jazdu po rovnom a hladkom teréne.

Kolobežky s nafukovacími kolesami 

Kolobežky s nafukovacími kolesami sú samostatnou skupinou. Zvyknú sa nazývať tiež ako športové kolobežky, pretože lepšie tlmia nárazy, môžete na nich dosiahnuť vyššiu rýchlosť a sú ako stvorené do náročnejšieho terénu. I napriek tomuto pomenovaniu sú vhodné aj do mesta. O tom, či si na danej kolobežke zajazdíte lepšie v meste alebo prírode, rozhoduje typ opláštenia a veľkosť kolies. Kolesá s užším opláštením oceníte pri kolobežkovaní na asfalte, tie so širším zas v lese či na poľných cestách. Z hľadiska priemeru kolies poznáme:  

  • Kolobežky s nafukovacími kolesami do mesta – Predné koleso je väčšie ako to zadné, spravidla má priemer okolo 40 cm (16“), zadné koleso má cca 30 cm (12“).
  • Kolobežky s nafukovacími kolesami na šport – Predné koleso má priemer 66 cm a viac, to zadné cca 50 cm.
  • Kolobežky s rovnako veľkými nafukovacími kolesami – Ak je predné koleso väčšie, na kolobežke môžete dosiahnuť vyššiu rýchlosť, čo je ideálne pri dlhšej jazde. Pri kolobežkovaní v meste sú pre vás vhodné skôr modely s rovnako veľkými kolesami, ktoré sú jednoduchšie na ovládanie (manévrovanie).

Ložiská

Ložiská sa nachádzajú v strede kolies. Na drvivej väčšine kolobežiek nájdete rovnaký typ, a to jednoradové guľkové ložiská 608. Na jednom kolese sa nachádzajú vždy 2 kusy. Typ 608 je špecifický nenáročnou údržbou, jednoduchou rozoberateľnou konštrukciouschopnosťou „pracovať“ aj pri vysokých otáčkach a „znášať“ radiálne (od stredu k okrajom) aj axiálne (osové) zaťaženie.

Typ ložiska teda nemusíte riešiť, zamerajte sa skôr na tzv. hodnotenie ABEC (Annular Bearing Engineering Committee), ktoré je v oblasti strojárstva celosvetovo uznávaným štandardom. Vo všeobecnosti existujú ložiská ABEC 1, 3, 5, 7 a 9, pričom na kolesách kolobežiek sa spravidla používajú ložiská ABEC 5, 7 alebo 9.

Ložiská kolobežky pre dospelých

Vyššie číslo pri skratke ABEC znamená, že ložisko je presnejšie a má menší valivý odpor (trenie). Menší valivý odpor = vyššia rýchlosť, takže kolesá s ložiskami s vyšším hodnotením ABEC sa dajú označiť za rýchlejšie. Resp. ak chcete, viete na nich dosiahnuť vyššiu rýchlosť s menšou námahou.

Hodnotenie ABEC nie je najdôležitejším faktorom, ktorý rozhoduje o funkčných vlastnostiach ložísk. Omnoho dôležitejšia je ich kvalita. V praxi sa preto môže dobre vyrobené ložisko ABEC 5 „točiť“ lepšie ako zle vyrobené ložisko ABEC 7.

Nášľap (doska) a podvozok 

Nášľap, nazývaný tiež ako doska, je tá časť, kolobežky, na ktorej stojíte počas jazdy vašou nedominantnou nohou. V podstate ide o vrchnú časť podvozka. Rozmery nášľapu sú väčšinou priamo úmerné veľkosti kolies. Na jazdenie v meste či mierne náročnom teréne vám postačí nášľap s dĺžkou 40 a šírkou 10 až 13 cm, čo je klasika pri väčšine modelov. 

Ak sa chystáte kolobežkovať na dlhé trate, vyberajte si dlhší a širší nášľap. Jeho výhodou je jednoduchšie „naskakovanie“ na kolobežku. Jazda sa dá navyše označiť za pohodlnejšiu, keďže môžete meniť polohu chodidla a prenášať hmotnosť tela. K pozitívam patrí i dlhší rázvor, čo je vzdialenosť stredov predných a zadných kolies. Kolobežka vďaka nemu ľahšie udržiava rovný smer a nedochádza k jej drobnému vychyľovaniu do strán. Jazda je teda efektívnejšia a menej namáhavá. K negatívam sa dá zaradiť aj zrýchľovanie a spomaľovanie, pri ktorom budete musieť vynaložiť viac fyzickej námahy, a riziko, že si pri naskakovaní na kolobežku udriete členok. Upozorňujeme, že väčšie rozmery nášľapu sa prejavia aj na celkových rozmeroch a hmotnosti kolobežky.

Pri podvozku sa zamerajte na jeho výšku, presnejšie vzdialenosť medzi nášľapom a zemou. Tento parameter má priamy súvis s vaším pohodlím. Nepísaným pravidlom je, že nižší podvozok je pohodlnejší, pretože pri odrazoch dominantnou nohou nemusíte nadmerne ohýbať koleno na nedominantnej nohe. Na „nízkej“ kolobežke navyše omnoho jednoduchšie udržíte stabilitu. Nevýhodou nízkeho podvozka je riziko jeho zachytenia o obrubníky či rôzne nerovnosti.

Výška a šírka riadidiel

Výška riadidiel patrí k tým parametrom, ktoré odlišujú kolobežky pre dospelých od tých pre deti. Výšku si na nich môžete spravidla nastaviť podľa vašich požiadaviek, resp. určite si vyberte model s takouto možnosťou.

Výška riadidiel:

  • na kolobežkách pre dospelých – 80 až 110 cm
  • na kolobežkách pre deti – cca 50 – 60 cm

Kolobežka pre dospelých – výška a šírka riadidiel

Správna výška riadidiel je alfou a omegou. Ak budú nízko, bude trpieť váš chrbát, ak príliš vysoko, ovládanie kolobežky bude náročné. To, že máte riadidlá nastavené správne, zistíte podľa toho, že sa nachádzajú približne vo výške vášho pása. Druhou pomôckou je vaša výška.

  • Ak máte 150 až 160 cm, riadidlá si nastavte na výšku 70 až 75 cm
  • Osobám s výškou od 160 do 170 cm odporúčame riadidlá nastaviť na 80 – 85 cm
  • Vyslovene vysokí ľudia (180 – 200 cm) by si mali riadidlá nastaviť na 90 až 95 cm

Pri riadidlách je dôležitá aj ich šírka. Nepísaným pravidlom je, že najlacnejšie kolobežky sú vybavené riadidlami so šírkou od 30 do 38 cm. V praxi ide o naozaj „krátke“ riadidlá, ktoré nemusia dospelému jazdcovi úplne vyhovovať. Za ideálnu šírku pre dospelých pokladáme 40 až 60 cm.

Tvar, typ a povrchová úprava riadidiel

Riadidlá môžu mať tvar písmena Y alebo T. „T-čková“ verzia je ľahšia (pri rovnakých rozmeroch), „Y-čková“ zas pevnejšia, preto po nej siahajú pokročilejší jazdci. To platí najmä pri freestyle kolobežkách. Ďalším parametrom je druh prehnutia riadidielNa výber máte:

  • Backsweep riadidlá – Sú ohnuté smerom k jazdcovi. Ak sú riadidlá na kolobežke širšie, mali by ste siahnuť práve po tejto verzii. To isté platí aj o akýchsi obmenách downsweep (zahnuté smerom nadol) a upsweep (zahnuté smerom nahor) riadidiel.
  • Zero Backsweep riadidlá – Nemajú žiadne prehnutie. Ide o štandard, ak teda v popise kolobežky nenájdete údaj o type riadidiel, na 99 % ide práve o rovné Zero Backsweep.

Posledným parametrom, ktorý súvisí s riadidlami, je ich povrchová úpravaNa najlacnejších kolobežkách sa najčastejšie stretnete s plastom, ktorý nie je najpríjemnejší ani najodolnejší. Na tých drahších a kvalitnejších sa na riadidlách nachádzajú tzv. gripy z rôznych druhov gumy, napr. tej termoplastickej. Táto voľba je určite lepšia a pohodlnejšia.  

Tlmiče a odpruženie

Tlmiče slúžia na odpruženie tzv. mikrošokov, teda otrasov, ktoré vznikajú pri jazde na nerovnom povrchu. Kolobežky sú spravidla vybavené pružinovými tlmičmi. Môžu sa nachádzať iba vpredu alebo vpredu aj vzadu. Paradoxne, na drahších (hlavne novších) modeloch ich väčšinou nenájdete. Naopak, na lacných, „supermarketových“ kolobežkách áno.

V súvislosti s odpružením je zaujímavé, že tlmiče používajú najmä európski výrobcovia kolobežiek. U tých z USA na nich natrafíte skôr zriedka. Tento fakt je odôvodňovaný tým, že v Európe sa nachádza viac historických miest s nerovnými cestami (napr. mačacie hlavy).

Parametre výberu kolobežky pre dospelých

Tlmiče oceníte najmä pri jazde po nerovnom povrchu, ktorú urobia pohodlnejšou a plynulejšou. Tlmiče na druhej strane zásadným spôsobom zvyšujú hmotnosť kolobežky. Navyše, viac pohyblivých častí = vyššie riziko ich poškodenia. K negatívnym vlastnostiam tlmičov môžeme ďalej zaradiť vyššiu mieru vŕzgania počas jazdy a horšiu responzívnosť kolobežky, čo znamená akési spomalené reakcie. V praxi ide o to, že časť energie, ktorá vzniká pri vašom odrážaní, je absorbovaná pri „kolísaní“ kolobežky smerom nahor a nadol (tento pohyb vykonávajú práve tlmiče).

Prítomnosť tlmičov je teda pozitívna tak na 50 %. Na jednej strane zvyšujú vaše pohodlie, na druhej majú negatívny dopad na výkon kolobežky. Z nášho pohľadu by ste preto mali po modeli s odpružením siahnuť iba v prípade, že budete pravidelne jazdiť po nerovných povrchoch (napr. pravidelná trasa do práce).

Vhodnou alternatívou k odpruženiu, ktorá so sebou neprináša spomínané úskalia, sú kolobežky:

  • s dreveným podvozkom, ktorý pripomína skateboard (nájdete ich napr. v ponuke kolobežiek od švajčiarskej značky Micro),
  • pevnými syntetickými pneumatikami (napr. americká značka GoPed),
  • s pneumatickými kolesami, ktoré sú plnené vzduchom (napr. značky Fuzion, Micro či Hudora),
  • s kolesami so špeciálnou konštrukciou, ktorá tlmí nárazy (napr. už niekoľkokrát spomínaná značka Micro).

Materiály

Rám kolobežiek je väčšinou hliníkový alebo oceľový. Riadidlá, vidlica a podvozok bývajú skôr hliníkové. Niektoré, najmä špeciálne modely určené na šport môžu byť vyrobené z karbónu či odľahčeného hliníka. Všetky tieto materiály sa dajú označiť za dostatočne pevné, odolné a pre bežného užívateľa úplne postačujúce.

  • Hliník vyniká nízkou hmotnosťou a tuhosťou. Väčšinou je odolný proti korózii. Pozor, existuje množstvo typov hliníka a jeho zliatin, pričom nie každý a každá z nich musí disponovať typickými „hliníkovými“ vlastnosťami.
  • Oceľ je tuhá, pružná a odolná. V závislosti od konkrétneho typu zliatiny môže podliehať korózii. Nevýhodou je vyššia hmotnosť.
  • Karbón (uhlíkové vlákno) je z tejto trojice najdrahším, no „najlepším“ materiálom. Je veľmi pevný, ľahký, odolný voči chemikáliám i slnečnému UV žiareniu a na oko pôsobí výborne.

Retro kolobežka pre dospelých s hliníkovým rámom

Kvalita spracovania

Na celkovú kvalitu kolobežky vplývajú materiály, no i ďalšie faktory. Najbežnejšími nedostatkami, ktoré prezrádzajú, že daný model nie je najkvalitnejší, sú:

  • Komponenty na kolobežke, takpovediac, nedržia pokope. Problematickými časťami bývajú pohyblivé časti, napr. „kĺby“ na skladacích kolobežkách či nastaviteľné rukoväte.
  • Kolobežka sa pri odraze nohou „posunie“ len na veľmi krátku vzdialenosť. To znamená, že je vybavená nekvalitnými ložiskami.
  • Zvuky hrkania pri jazde alebo škrípanie bŕzd.
  • Vysoká hmotnosť naznačuje, že väčšia časť kolobežky je vyrobená z ocele, nie hliníka.
  • Diely so závitmi vypadávajú alebo sa uvoľňujú a je ich nutné pravidelne doťahovať.

Brzdy

Kolobežky môžu byť vybavené rôznymi brzdami, ktoré majú rôznu účinnosť, spôsob ovládania a rozdielnu údržbu. Pri drvivej väčšine modelov sa stretnete s nášľapnými alebo tzv. trecími brzdami na zadnom kolese. V praxi s nimi zabrzdíte pomocou šliapnutia na zadný blatník, čo je v prípade kolobežiek úplne postačujúce.

Druhou možnosťou sú ručné brzdy. V porovnaní s tými nášľapnými reagujú rýchlejšie. Plusom je taktiež ich jednoduchšie ovládanie, a to najmä z dôvodu, že ručné brzdy väčšina z vás pozná z bicykla. Ak siahnete po tejto alternatíve, zamerajte sa na typ bŕzd. Na výber máte brzdy čeľusťové a kotúčové.

Čeľusťové verzus kotúčové ručné brzdy: ktoré sú lepšie pre vás?

Čeľusťové alebo tzv. ráfikové brzdy sú cenovo dostupnejšie a ich údržba je vyslovene nenáročná. Fungujú na princípe zvierania čeľustí, na ktorých sú namontované brzdiace gumičky (klátiky). Tie sa pri stlačení čeľustí trú o ráfik kolesa na kolobežke, ktorá vďaka tomu začne brzdiť. Čeľusťové brzdy sú vyslovene nevhodné do blata, daždivého počasia aj snehu. Naopak, oceníte ich pri dlhodobom a plynulom brzdení, napr. pri jazde dole z kopca. Pri skrivení ráfika sa zhoršuje ich účinnosť, nebrzdia správne a nadmerne sa opotrebúvajú. V tomto prípade máte na výber:  

  • Brzdy typu Cantilever: Ide o najstarší typ bŕzd, dnes sa s nimi teda stretnete najmä pri najlacnejších kolobežkách. Sú lacné, bohužiaľ, i najmenej účinné. K brzdovým páčkam na riadidlách sú pripojené pomocou oceľového lanka, ktoré stojí za ich ťažším nastavovaním.
  • Brzdy typu V-Brake: Majú trochu odlišné konštrukčné riešenie, vďaka čomu ich nastavíte veľmi ľahko. K plusom patrí jednoduchá údržba a  trochu vyššia, ale stále prijateľná obstarávacia cena.

Skladacia kolobežka pre dospelých

Kotúčové brzdy brzdia pomocou brzdových doštičiek a kotúčov. Ich výhodou je vysoká účinnosť a skvelé brzdné vlastnosti v každom počasí i teréne, nevýhodou vyššia obstarávacia cena i hmotnosť a náročnejšia údržba. Kotúčové brzdy brzdia výborne aj pri skrivení ráfika. Pozor, nie sú uspôsobené na dlhodobé a plynulé brzdenie. Pokiaľ však chcete zastaviť „v sekunde“, sú tým najlepším riešením. Na výber máte:

  • Mechanické kotúčové brzdy: Brzdnú silu z brzdových páčok prenášajú na kotúč prostredníctvom napínania oceľového lanka.
  • Hydraulické kotúčové brzdy: Využívajú brzdovú kvapalinu, vďaka čomu pri brzdení nemusíte na páčky vyvíjať veľkú silu.

Ktoré brzdy sú lepšie práve pre vás? Odpoveď závisí od toho, na čo presne budete využívať kolobežku. Pri jazde v meste počas teplejších a suchších častí roka sú pre vás vhodnejšie čeľusťové brzdy typu V-Brake. Ak sa chystáte kolobežkovať v náročnejšom teréne odporúčame vám siahnuť po kotúčových brzdách, ktoré si poradia aj s blatom a snehom.

Skladacie kolobežky – skladací mechanizmus

Do kategórie skladacích kolobežiek patria v podstate všetky modly s výnimkou tých terénnych a freestyleových. Najčastejšie využívaným skladacím mechanizmom (nájdete ho medzi podvozkom a tyčou s riadidlami) je jednoduchý pružinový čap, ktorý je možné posúvať do 2 polôh – rozloženie a zloženie.

Kolobežky s týmto typom skladacieho mechanizmu je nutné povoliť rýchloupínacou svorkou, následne uvoľniť pružinový čap zo zárezu smerom nahor a nakoniec ho premiestniť do ďalšieho zárezu. Mnohí výrobcovia kolobežiek preto dnes využívajú rôzne alternatívne mechanizmy, ktoré fungujú na jednoduchšom princípe, vďaka čomu je skladanie a rozkladanie kolobežky jednoduchšie. Ako príklad môžeme uviesť patentovaný systém „One-Step-Easy“ od spoločnosti Hudora či Razor A5 Lux.

Ak budete kolobežku využívať a zároveň skladať a rozkladať denne, napr. pri ceste do práce, pri ktorej sa chvíľu kolobežkujete a chvíľu cestujete hromadnou dopravou, vyberte si takú s jednoduchým skladacím mechanizmom. V prípade, že ju nebudete skladať a rozkladať často, tento parameter pre vás nie je až tak podstatný. Skladací mechanizmus však musí byť v každom prípade kvalitný, pretože má priamy vplyv na jazdný výkon kolobežky.

Kolobežeky pre dospelých môžete mať už od 40 eur

Ceny kolobežiek pre dospelých sa začínajú už na 40 a končia nad 200 až 400 eurami. Najlacnejšie kolobežky sú spravidla určené na freestyle alebo pohodovú jazdu po rovnom povrchu. Modely za 40 až 60 eur väčšinou nevynikajú odolnosťou a kvalitou spracovania. Ich nosnosť nepresahuje 100 kg, majú užšie riadidlá (cca 35 cm), a preto sú vhodné hlavne pre nenáročných či začínajúcich jazdcov s nižšou hmotnosťou. V 90 % prípadoch na nich nájdete ložiská ABEC 5.

V cenovej kategórii od 60 do 100 eur nájdete už vcelku kvalitné kúsky s ložiskami ABEC 7, výškovo nastaviteľnými riadidlami (výnimkou sú freestyle kolobežky) so šírkou nad 40 cm a nosnosťou do 100 kg. Aj v tomto prípade ide väčšinou o mestské alebo freestyle kolobežky.

Ak hľadáte kolobežku s nafukovacími kolesami, s ktorou môžete brázdiť asfaltové aj lesné cesty, pripravte si minimálne 100 eur. Cena naozaj kvalitných športových kolobežiek s veľkými kolesami sa pohybuje okolo 200 eur. Profesionálne modely, freestyleové, športové turistické či akékoľvek iné, môžu stáť aj viac ako 400 eur.

Zaujmú lacné i drahšie kolobežky Sulov, Kostka, Nils, Worker alebo Crussis

Kolobežky pre dospelých nájdete v ponuke mnohých výrobcov. Niektorí z nich patria k známejším a populárnejším, o iných nie je príliš počuť. Overená značka je zárukou kvality, aspoň do istej miery. Ak sa nechcete popáliť, odporúčame vám vyberať napr. spomedzi kolobežiek Oxelo, Spartan, Bestial Wolf, Nils, Street Surfing, Master, Micro či Worker. Ak hľadáte športový model s veľkými nafukovacími kolesami, pozrite si ponuku kolobežiek Sulov, Kostka, Yedoo, Crussis, Stiga alebo Lifefit.

Otázky a odpovede – FAQ

Náš návod bol zameraný predovšetkým na mestské, športové a freestyleové kolobežky. Ak hľadáte niečo špecifické, napr. elektro, kolobežku pre seniorov či tú na náročnejšiu turistiku, alebo ste jednoducho v našom návode nenašli parametre, ktoré zaujímajú vás, neváhajte sa nás opýtať v diskusii pod článkom. Na vaše otázky určite odpovieme.

Áno, bez najmenších problémov. Ak si zaobstaráte kolobežku s nekvalitnými ložiskami alebo tie pôvodné „ojazdíte“, môžete ich kedykoľvek vymeniť. Cena ložísk sa pohybuje okolo 2 až 3 eur.

PEGY sú stúpačky, ktoré sa montujú do stredu kolesa, spravidla toho zadného. Ide doplnok pre freestyle kolobežky. Pozor, pegy nie sú vhodné pre začiatočníkov.

Tomu, ako vybrať freestyle kolobežku pre začiatočníka a pokročilého, sme sa venovali vyššie. Dôležitou informáciou je tiež to, prečo by skúsenejší jazdec nemal siahnuť po modeli pre laika a naopak. V skratke, freestyle kolobežiek pre začiatočníkov nie sú konštruované na skákanie do väčšej ako 20 cm výšky. Sú vhodné na jazdenie v parkoch, na akýsi lightový freestyle a nenáročné triky. Na modeloch pre pokročilých môžete stvárať aj podstatne väčšie „divočiny“.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Spartan Jumbo čierno-žltá

od 41,60 €
Obľúbená skladacia hliníková kolobežka Spartan Jumbo je určená pre deti i dospelých. Jazdca poteší možnosť nastaviť si výšku riadidiel podľa...

Spartan Stunt oranžová

od 35,40 €
Nízka hmotnosť a vysoká pevnosť z hliníkových zliatin predurčuje kolobežku rady VIPER STUNT na jedinečné freestylové kúsky.  Pevné riadidlá sú...

Spartan XC-145 bielo-fialová

od 37,90 €
Koloběžka Spartan XC 145 nabízí vysokou nostnost 100 kg s praktický popruh pro pohodlné nošení. Koloběžky Spartan XC 145 splňují nejvyšší...

NILS Extreme HL-200 růžová

od 42,90 €
Skladacia kolobežka značky NILS Extreme HL200 s nosnosťou 100 kg je vhod pre deti i dospelých. Hlavnou prednosťou tohto modelu sú jej 200...

Spartan Jumbo červeno-čierna

od 41,60 €
Koloběžka Spartan Jumbo 205 mm s extra velkými koly 205 mm a ložisky ABEC 5 carbon steel. Snadno se skládá, součástí je i nášlapná brzda zadního...

Spokey AYAS PLUS černá

od 44,99 €
Skúter s ručnou brzdou Spokey AYAS PLUS kolieska 200 mm, čierna - zaručuje hladkú jazdu vďaka veľkým 200 mm kolesám a vysoko kvalitným ložiskám...

Street Surfing Torpedo Stunt čierno-červená

od 71,99 €
Kolobežka Street Surfing Torpedo s jedinečným dizajnom je predurčená pre skatepark a triky. Vystužený rám a riadidlá zo zliatiny hliníka 6061...

Spokey AYAS PLUS bílá

od 56,90 €
Skúter s ručnou brzdou Spokey AYAS PLUS kolieska 200 mm, biela - zaručuje hladkú jazdu vďaka veľkým 200 mm kolesám a vysoko kvalitným ložiskám...

Spokey REVERT modrá

od 42,99 €
Šport a zábava #veSpokeyStylu Triky, evolúcia letu, rotácia tela budú ešte jednoduchšie s kolobežkou REVERT! Freestylová kolobežka REVERT je...

Master Cruiser červená

od 45,90 €
Kolobežky sú nielen skladný dopravný prostriedok pre všetky vekové kategórie, ale ponúkajú aj možnosť relaxácie pri jazde vašim obľúbeným...

Street Surfing Ripper Bloody zlatá

od 107,90 €
Kolobežka značky Street Surfing. Freestyle kolobežka vyniká vysokou kvalitou spracovania, robustnosťou a jedinečným dizajnom s CNC otvorom. 110...

Spartan STUNT čierna

od 51,60 €
Kolobežka Spartan Stunde čierna S kolobežkou Spartan Stunde ovládnete všetky rampy. Kolobežka má 110 mm veľké kolieska a ložiská ABEC-7, vďaka...

Ďalšie články z kategórie Kolobežky

Vaše hodnotenie:
(92%)

Komentáre
Ľudmila 15.Jul.2021

Synovi som kúpila kolobežku Street Surfing Torpedo a je s ňou zatiaľ spokojný. Kolobežka má kvalitné vyhotovenie, pekný dizajn a je ľahká, čiže syn nemá problém si ju preniesť na potrebné miesto. Nakoľko ide o freestylovú kolobežku, vyvádza s ňou rôzne kúsky a kolobežka zatiaľ vydržala aj všetky pády. Na skákanie je úplne super, no vhodná je aj na kratšiu klasickú jazdu. Na dlhšie trasy by som ju neodporúčala, pretože kolobežka má menšie kolieska. No na freestyl jazdu sú práve takéto kolieska super. Cena bola tiež veľmi fajn, takže som s kúpou spokojná a hlavne syn sa z nej veľmi teší.

Odpovedať

Maťo 15.Jul.2021

Ľahko skladateľná a ovládateľná kolobežka je Master Cruiser. Zaujala ma aj dizajnom a celkovým prevedením. Je vhodná pre deti aj dospelých, preto si nájde v domácnosti využitie viacerými členmi. Veľké kolieska sú výhodou, pretože vďaka nim je jazda pohodlnejšia a rýchlejšie sa dokážem presunúť na požadované miesto. Veľký je aj nášľap, ktorý ocenia dospelí používatelia. Oceňujem miesto na nohu, ktoré je dostatočne široké, možnosť nastavenia výšky riadidiel a tiež jednoduché prenášanie na požadované miesto na pleci po zložení kolobežky. Je tu totižto popruh na prenášanie, ktorý to uľahčuje. Kolobežka má kvalitné ložiská, je stabilná a cenovo prístupná. Myslím si, že za túto cenu sa nedá ani kúpiť nič lepšie, kolobežku preto odporúčam.

Odpovedať

Jaro 24.Aug.2021

Dobrá skladacia kolobežka pre dospelých je NILS EXTREME HC300. Dokáže si poradiť aj s bežnými nástrahami mesta bez toho, aby som si nabil „držku“. Kolobežka je stabilná a pôsobí pevne a odolne. V meste ide bez problémov aj po mačacích hlavách (dlažbe) a to bez toho, aby drkotala. Predné koliesko sa točí bez akéhokoľvek odporu. Vďaka tomu, že nášľap je pomerne vysoko, dokážem prejsť aj prekážky alebo dlažobné kocky bez rachotu a trmácania. Vzhľadom k jej veľkosti je ideálna na zjazdy. Predné koleso je väčšie než zadné a keďže je nafukovacie veľmi dobre tlmí nerovnosti na cestách. Na to, aká je táto kolobežka veľká, je pomerne ľahká, a preto sa veľmi dobre prenáša. Poskladanie kolobežky bolo rýchle a bezproblémové, no pri montáži riadidiel (kov na kov) došlo k miernemu poškodeniu farby na riadidlách. Oceňujem praktický stojanček, vďaka ktorému môžem kolobežku „odparkovať“. Celkovo som spokojný, je to perfektná kolobežka za prijateľnú cenu.

Odpovedať

Karči 29.Sep.2021

Chcem sa podeliť o moju skúsenosť s kolobežkou Spartan Jumbo. Kolobežka je konštrukčne celkom fajn spracovaná, je masívna a má pekný minimalistický dizajn. Prvá jazda bola super, no pri druhej začalo v kolobežke niečo strašne hrkotať. Doteraz som neprišiel na to, čo by to mohlo byť. Všetko je dobre utiahnuté a na svojom mieste. Tak neviem, mohli by to byť ložiská? Nevie mi niekto poradiť?

Odpovedať

Denis F. 02.Oct.2021

Synovi som kúpil kolobežku Bestial Wolf Rocky a je taká super, že rovnakú chce aj dcérka, takže musím kúpiť ešte jednu. :-) Väčšie predné kolose je super a keďže je nafukovacie, veľmi dobre tlmí nárazy počas jazdy po nerovnom povrchu. Kolobežka má pekný dizajn a je pomerne ľahká.

Odpovedať

Noro V. 15.Oct.2021

Používam kolobežku inSPORTline Mascarpo a je vhodná aj na menej kvalitné povrchy, čo je v rámci slovenských ciest / chodník dosť častý problém. :-) Gumové kolesá a navyše odpruženie - je presne to, čo som hľadal. Kolobežka má bezkonkurenčnú cenu, čo sa týka pomeru ceny a kvality spracovania.

Odpovedať

Adam 09.Nov.2021

Syna zaujala kolobežka Spokey REVERT BASIC a je s ňou maximálne spokojný. Páči sa mu dizajn a veľmi dobrá ovládateľnosť, nakoľko ide o freestylovú kolobežku. Kolobežka je ľahká, jednoducho sa prenáša. Dajú sa s ňou robiť perfektné skoky či otáčky a som až prekvapený, čo všetko sa s ňou syn za tak krátku dobu naučil robiť.

Odpovedať

Boris 21.Nov.2021

Kolobežku Street Surfing Ripper si vybral syn a vyhovuje jeho potrebám. Je kvalitne spracovaná, bezpečná, s pekným dizajnom a ľahká na prenášanie. Pomer ceny a spracovania je veľmi dobrý. Ide o freestyle kolobežku, čiže vhodnú na robenie rôznych „kúskov“. Pre presun po meste nie je až tak vhodná kvôli menším kolesám.

Odpovedať

Marek 07.Dec.2021

Kolobežky treba kupovať v tomto čase, keď je mimo sezóny, pretože mnohé obchody majú aj polovičné zľavy. Ja som si kúpil Spartan, pretože túto značku považujem za osvedčenú. Kolobežka ma vyšla o 50 percentnej menej, než stála cez leto. Takže som spokojný, odložím ju do pivnice a uvidím na jar, keď ju vytiahnem, či s ňou budem spokojný... Ale vyzerá byť kvalitne spracovaná.

Odpovedať

Palino 13.Feb.2022

Kolobežka Spartan Jumbo má veľmi dobrý pomer ceny a kvality. Má pevnú konštrukciu a dobrú nosnosť vhodnú ako pre deti tak aj pre dospelých. Je skladacia a kompaktná, no má užšie riadidlá, ktoré sa mi až tak dobre nedržia. Kolobežka je vhodná len na nenáročné jazdenie po nenáročnom teréne.

Odpovedať

Adrián 24.Feb.2022

Výhodou kolobežky Master Cruiser sú veľké kolesá. Má tiché ložiská a je dostatočne pevná. Vhodná je pre dospelého aj dieťa.

Odpovedať

Rišo 08.Jun.2022

Kolobežka Street Surfing Torpedo má kvalitné spracovanie, vybral si ju syn a je s ňou spokojný. Jediným problémom je, že treba neustále uťahovať šróby. Dizajn je pekný, prvotná montáž bola dobrá. Uvidíme, koľko kolobežka vydrží, ale syn jej teda dáva poriadne zabrať.

Odpovedať

Nela 08.Sep.2022

Je vidno, že kolobežky pre dospelých su teraz trendy. Ja som určite za normálne kolobežky, pretože tie elektro mi prídu dosť nebezpečné..

Odpovedať

Lucy 19.Sep.2022

Ja osobne by som sa na tej elektro bála jazdiť, ale normálna kolobežka je skvelá vec. Kúpila som si skladaciu kolobežku Micro Suspension z cyklospecialít. Je super, že je skladacia, celoodpružená a má väčšie kolečká pre svižnejšiu jazdu - to je občas potreba, keď sa ponáhľam do práce.

Berky 24.Sep.2022

ja napíšem Ježiškovi o kolobežku

Odpovedať

Magda 26.Sep.2022

ja som nechcela čakať na Vianoce a sama si kolobežku zaobstarala - je to na staré kolená moja 1.kolobežka a som nadšená