Fény na vlasy

Najlepšie fény na vlasy 2024 + recenzie

V našom porovnávacom teste fénov na vlasy sme sa zamerali na modely, ktoré spotrebiteľom svojimi parametrami a vlastnosťami vyhovujú najviac. Prieskumom trhu sme strávili viac ako 60 hodín a vybrali sme to najlepšie, čo slovenský trh ponúka. Najviac nás presvedčil fén na vlasy Remington D5220 s generátorom iónov a veľmi tichým chodom. Fén na vlasy je súčasťou takmer každej domácnosti, veď tento vynález v takej podobe ako ho poznáme existuje už od počiatkov 20. storočia. Okrem toho, že dokáže vlasy vysušiť, je schopným pomocníkom aj pri stylingu a vytváraní účesov. V porovnávacom teste sme zhodnotili najdôležitejšie parametre, spracovali recenzie fénov na vlasy a pripravili sme aj sprievodcu, ktorý vám pomôže pri otázke, ako si vybrať fén na vlasy.

Publikované: 01.03.2022
Aktualizované: 24.04.2024

Aký fén na vlasy kúpiť?

Ponuka fénov na vlasy je naozaj široká a modely sa líšia výkonom, funkciami i dizajnom. Mnohé modely sa odlišujú len v maličkostiach, no každý spotrebiteľ má iné požiadavky. Ak nemáte náladu a čas rozoberať konkrétne parametre, táto sekcia je práve pre vás. Nájdete tu výber TOP fénov na vlasy, ktoré majú priradený konkrétny štítok a v našom teste získali príslušný prívlastok. Spracovali sme k nim aj krátke charakteristiky, aby ste vedeli, aké sú ich najsilnejšie stránky. Detailné recenzie fénov nájdete nižšie. Čo sa týka realizácie nášho testu a samotného výberu, stačí, ak si náš článok prečítate a budete vedieť všetko podstatné. Veríme, že vám náš článok pri výbere bude nápomocný.

Názov Hodnotenie Detail
Remington D5220 5* Zobraziť produkt
Remington D5219 5* Zobraziť produkt
Philips BHC010/10 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Remington D5220

Remington D5220

Domáci fén s príkonom 2 400 W, reguláciou teploty, ionizátorom a difúzerom, rýchlosť sa dá regulovať

Zobraziť viac info

Výkonný domáci fén na vlasy s ionizátorom Remington patrí na našom trhu k veľmi obľúbeným modelom. Príkon elektromotora dosahuje hodnotu 2 400 W. Rýchlosť sušenia je veľmi dobrá, nastavovať môžete dva rýchlostné stupne a tri úrovne teploty. Nechýba ani funkcia Turbo fúkania. Fén na vlasy je dodávaný aj s difuzérom. V pomere ceny a kvality je tento model právom v našom výbere najlepších fénov na vlasy.

Cenový trhák
Philips BHC010/10

Philips BHC010/10

Cestovný fén s príkonom 1 200 W a možnosťou regulácie rýchlosti i teploty, chýbajú mu difuzér aj ionizátor

Zobraziť viac info

Lacný sušič vlasov z dielne renomovaného výrobcu. Fén na vlasy Philips disponuje nižším výkonom 1 200 W. Chýba mu často žiadaná funkcia ionizácie. Takisto nie je dodávaný ani s difuzérom. Prekvapiť však môže kompaktnými rozmermi. Ponúka možnosť regulácie teploty a rýchlosti. Samostatne aj funkciou fúkania studeného vzduchu. Odporúčame ho skôr pre ľudí s kratšími vlasmi.

Náš TIP
Remington D5219

Remington D5219

Domáci fén s príkonom 2 300 W, difuzérom a ionizátorom, teplota aj rýchlosť sa dajú regulovať

Zobraziť viac info

Perfektný pomer ceny a výkonu ponúka tiež tento fén na vlasy s príkonom 2 300 W. Nechýba mu generátor iónov pre šetrnejšie sušenie vlasov. Teplotu je možné regulovať. Studený vzduch aktivujete tlačidlom Cool Shot. Fén na vlasy s difuzérom dodá aj kučeravým a vlnitým vlasom želaný objem. Dodávaný je s unikátnym nadstavcom na sušenie korienkov vlasov Root Boost. Fén má trochu vyššiu hmotnosť.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

V súvislosti s výberom najlepšieho fénu na vlasy sme postupovali systematicky a pragmaticky. Do úvahy sme brali parametre tak, aby nebol žiaden výrobca diskvalifikovaný. V našom teste sme si určili hodnotené parametre, ktoré môžete vidieť aj v tabuľke. Okrem týchto technických parametrov sme študovali aj názory zákazníkov a na základe ich skúseností sme im priradili dôležitosť.

Pri sušení vlasov fénom na vlasy je zrejme tým najpodstatnejším faktom to, ako rýchlo dokážete mať vlasy suché, resp. aká je účinnosť sušenia fénu. To vo veľkej miere závisí aj od samotného výkonu fénu, ktorý je udávaný príkonom elektromotora. Veľmi podstatné je pre spotrebiteľov aj to, či je možné teplotu fúkaného vzduchu regulovať. Celkovo sme zohľadnili pri hodnotení aj ovládanie fénu. Difuzér, ionizátor, koncentrátor a mnohé iné funkcie a dodávané príslušenstvo sú často maličkosti, ktoré pri výbere zohrávajú nemalú rolu. V neposlednom rade môže rozhodovať hmotnosť a rozmery fénu na vlasy. Niektorí spotrebitelia hľadajú profesionálne fény na vlasy, ďalší chcú kompaktné cestovné fény a niekto hľadá len podľa značky.

Rýchlosť a účinnosť sušenia
Príkon
Regulácia teploty vzduchu
Ovládanie
Funkcie a príslušenstvo
Rozmery a dizajn
Hlučnosť
Dĺžka prívodného kábla

Prieskum trhu nám ukázal, že medzi fénmi na vlasy je takisto potrebné vytvárať určité kategórie. To, aká je ponuku trhu, sme sledovali u samotných predajcov, ako Mall.sk, Alza.sk, Hej.sk, Andreashop.sk, Nay.sk alebo Datart.sk. Dostupnosť produktov sme overovali cez portál Heureka.sk. Či už fén na vlasy používate denne alebo sporadicky, ide o elektrospotrebič, ktorý by vo vašej domácnosti nemal chýbať. Klasické fény sú úplný základ. Kvalitný fén však musí byť k vlasom len šetrný, musí spĺňať určité kritériá. Do nášho testu sa dostali rôzne značky, fény na vlasy PhilipsRemingtonValeraSencorRowenta, ale aj BaByliss fén na vlasy.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie fénov na vlasy

Sušiče na vlasy v našich recenziách boli vybraté po precíznom prieskume trhu. Parametre sme dlho študovali a sledovali dôležité vlastnosti, ktoré zaujímajú samotných spotrebiteľov. Žiadna značka ani predajca nie sú propagovaní za účelom reklamy. Naše recenzie sú nestranné a objektíve. Redaktori vychádzajú z dostupných parametrov, študujú domáce i zahraničné testy. Pre výsledné hodnotenie sú veľmi podstatné taktiež skúsenosti a názory zákazníkov. Naše recenzie fénov na vlasy maj za účel vám ukázať, aké sú silné i slabé stránky jednotlivých modelov.

Víťaz testu

Remington D5220

Domáci fén s príkonom 2 400 W, reguláciou teploty, ionizátorom a difúzerom, rýchlosť sa dá regulovať

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kvalitný domáci fén Remington od renomovaného výrobcu ponúka všetko potrebné, čo spotrebiteľ potrebuje. Fén na vlasy je vybavený ionizátorom i difuzérom, čím zabraňuje krepovateniu a elektrizovaniu vlasov. Elektromotor má tichý chod. Fén umožňuje regulovanie rýchlosti i teploty.

Výkonný fén na vlasy Remington disponuje príkonom až 2 400 W. Veľmi rýchlo vzduch ohrieva a rýchlosť môžete regulovať v dvoch stupňoch, pričom nechýba ani funkcia Turbo fúkania. Veľkou výhodou je, že fén je vybavený ionizátorom. Sušenie vlasov je tak nielen rýchle, ale aj šetrnejšie. Nastaviť si môžete orientačnú teplotu fúkania v troch úrovniach.

Plusom je tiež funkcia fúkania studeného vzduchu. Samozrejmosťou je difuzér, ktorý ocenia predovšetkým ľudia s kučeravými vlasmi. Kábel má 1,8 metra a konštrukcia má očko na zavesenie. Na zadnej strane je odnímateľný filter, ktorý uľahčuje čistenie ventilátora. Súčasťou balenia je nadstavec na styling – koncentrátor. V prípade daného modelu v danej cenovej relácii dostane spotrebiteľ všetko, čo potrebuje. Fén tak spĺňa aj najdôležitejšie kritérium pomeru ceny a kvality.

Referencie zákazníkov sú veľmi pozitívne. Väčšina spotrebiteľov si pochvaľuje predovšetkým vysoký výkon a takisto funkciu ionizácie. Fénu na vlasy nechýba ani regulácia výkonu a možnosť nastavenia teploty fúkaného vzduchu. Možné je tiež aktivovať funkciu fúkania len studeného vzduchu. Pozitívne ohlasy smerujú aj smerom k motoru, ktorého chod je veľmi tichý. Malým bonusom je uško na zavesenie, ale aj dostatočne dlhý kábel 1,8 metra. Hmotnosť fénu je okolo 700 g napriek tomu, že fén má väčšie rozmery. Ide o klasický – domáci fén na vlasy s ionizátorom, ktorý spĺňa všetky základné kritériá.

Pozitíva

Vysoký výkon
Ionizátor
Nastavenie rýchlosti a teploty

Negatíva

Žiadne

Príkon: 2 400 W ● Počet rýchlosti: 2 ● Regulácia teploty: áno ● Difuzér: áno ● Ionizátor: áno

Cenový trhák

Philips BHC010/10

Cestovný fén s príkonom 1 200 W a možnosťou regulácie rýchlosti i teploty, chýbajú mu difuzér aj ionizátor

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kompaktný a lacný sušič vlasov zaujme predovšetkým nízkou cenou. Jeho výhodou sú takisto malé rozmery, čo uľahčuje manipuláciu s ním. Nedisponuje tak vysokým výkonom. Ponúka možnosť regulácie rýchlosti v dvoch úrovniach a taktiež tri stupne nastavenia teploty.

Hoci fén na vlasy Philips patrí na trhu k najlacnejším vôbec, základné parametre vcelku spĺňa. Uskromniť sa musíte len s nižším výkonom, príkon je totiž len 1 200 W, a takisto musíte rátať s vyšším hlukom. Inak si však môžete tiež nastaviť tri stupne teploty, vrátane funkcie studeného vzduchu Cold air. Vďaka funkcii nastavenia teploty ThermoProtect fén minimalizuje poškodenie vlasov, pretože suší pri relatívne nízkej teplote.

Rýchlosti sú k dispozícii dve, klasické a rýchle prúdenie vzduchu. Fén na vlasy sa výraznejšie neprehrieva. Fén je dodávaný aj s nadstavcom pre smerovanie prúdu vzduchu, no bez difuzéra. Vybavený nie je Philips ani generátorom iónov, čo je dnes často podmienkou mnohých zákazníkov kvôli elektrizovaniu vlasov. Chválime praktickú sklopnú rukovať a nízku hmotnosť. Napájací kábel má 1,5 metra.

Fén na vlasy Philips BHC010/10 patrí k najlacnejším modelom na našom trhu. Cena sa odrazila predovšetkým na nižšom výkone a absentujú aj pre mnohých spotrebiteľov základné funkcie a vlastnosti. K dispozícii u Philipsu nie je ani difuzér a chýba aj funkcia ionizácie. Toto spĺňa napríklad fén na vlasy Remington D5220. Veľmi pozitívne však hodnotíme kompaktné rozmery a napríklad aj sklopnú rukoväť. Prívodný kábel má 1,5 metra fén má takisto praktické pútko na zavesenie. Spotrebitelia preferujú Philips predovšetkým kvôli cene, kompaktnosti, nízkej hmotnosti, ale mnohým postačuje aj samotný výkon. Skôr však pre kratšie vlasy. Vzhľadom na cenu nemožno mať iné výhrady. Kvalitou spracovania nesklamal.

Pozitíva

Sklopná rukoväť
Nízka cena
Skladnosť

Negatíva

Nižší výkon
Bez ionizácie
Bez difuzéra

Príkon: 1 200 W ● Počet rýchlosti: 2 ● Regulácia teploty: áno ● Difuzér: nie ● Ionizátor: nie

Náš TIP

Remington D5219

Domáci fén s príkonom 2 300 W, difuzérom a ionizátorom, teplota aj rýchlosť sa dajú regulovať

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Veľmi obľúbený model medzi fénmi na vlasy. Okrem vysokých predajov ponúka perfektný výkon. Má enormné množstvo pozitívnych recenzií. Nechýba mu nadstavec – difuzér a takisto ani koncentrátor či nadstavec na budovanie objemu korienkov vlasov. Jednoducho možno regulovať takisto teplotu a rýchlosť.

Fén na vlasy Remington vás môže okrem ceny zaujať aj skvelým pomerom ceny a výkonu. Príkon dosahuje hodnotu 2 300 W a rozhodne nebudete mať problém vlasy vysušiť rýchlo a šetrne. Rýchlosť môžete regulovať v dvoch úrovniach. Teplotu nastavíte v troch stupňoch. Ovládanie je veľmi jednoduché, ako to už pri fénoch býva.

Aktivovať možno i funkciu studeného vzduchu Cool Shot. Dodávaný je aj difuzér či koncentrátor pri zúženie prúdu fúkaného vzduchu. O to aby bolo sušenie vlasov, čo najšetrnejšie, sa stará ionizátor. Vlasy sú nadýchanejšie a lesklejšie. Zadná mriežka je vyberateľná a ľahko udržiavateľná. Nadstavec „Root Boost“ má špeciálnu kefu a je určený na sušenie korienkov vlasov, pričom ich neštiepi, ale dodáva objem. Hmotnosť fénu je 1,1 kg.

Recenzovaný fén na vlasy je v mnohom podobný modelu Remington D5220, ktorý má o niečo vyšší výkon a takisto o niečo nižšiu hmotnosť. Celkovo však recenzovaný sušič ponúka veľmi dobré vlastnosti. Spotrebiteľov teší skvelý pomer ceny a výkonu. Často sa skloňuje výkon a takisto bohaté príslušenstvo v podobe troch nadstavcov. Fén na vlasy Remington je aj veľmi tichý. Kvalita vyhotovenia je na dobrej úrovni. Nechýba ionizátor alebo difuzér. Medzi stupňami teploty je taktiež čisto studený vzduch, ktorý využijete pri tvarovaní účesu. Pri svojom chode nie je ani výraznejšie hlučný. Fén na vlasy Remington D5219 je klasickým fénom pre slovenskú domácnosť.

Pozitíva

Výkon sušiča vlasov
Pomer ceny a výkonu
Ionizátor

Negatíva

Vyššia hmotnosť

Príkon: 2 300 W ● Počet rýchlosti: 2 ● Regulácia teploty: áno ● Difuzér: áno ● Ionizátor: áno

Pre náročných

BaByliss 6750DE

Príkon 2 220 W, ionizátor a difúzer, možnosť regulácie rýchlosti aj teploty

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kvalitný a výkonný fén na vlasy s dostatočným výkonom a bohatým príslušenstvom vrátane difuzéra. BaByliss nás zaujal primárne z dôvodu kvalitného spracovania a taktiež vďaka špecifickým ovládacím prvkom. Fén má väčšie rozmery, no ponúka možnosť natavenia viacerých stupňov rýchlosti a teploty.

BaByliss 6750DE je medzi fénmi drahším kúskom. Jeho efektivita sušenia je veľmi dobrá, čo je koniec koncov jeho najsilnejšou stránkou. Rýchlosť fúkaného vzduchu dosahuje až 143 km/h. Rýchlosť pritom možno regulovať v dvoch úrovniach. Niektorí predajcovia uvádzajú chybný údaj o absencii ionizácie. Fén však disponuje iónovou technológiou, ktorá zabraňuje elektrizovaniu vlasov.

Fén na vlasy BaByliss 6750DE je dodávaný s difuzérom a dvoma koncentrátormi na tvarovanie účesu. Digitálny motor má príkon 2 200 W a fénu dodáva skvelý výkon, pričom je naozaj tichý. Jednoduchými a praktickými spínačmi dokážete regulovať rýchlosť i teplotu v dvoch úrovniach. Samostatný spínač má aj studený a horúci vzduch. Ovládanie je pri manipulácii veľmi praktické. Prívodný kábel má až 2,8 metra. Chválime aj kvalitu spracovania.

Ak by fén na vlasy Babyliss 6750DE nebol taký drahý, zrejme by mu nebolo čo vytknúť. Rovnako to vnímajú aj spotrebitelia. Okrem toho, že cítiť kvalitu materiálov, to, že výrobca označuje tento model ako profesionálny fén, dokazuje aj výkon a celkové prevedenie. Veľmi sa nám páčili spínače, ako ovládacie prvky. Sušič vlasov je veľmi tichý napriek vysokému výkonu. Nechýba ani ionizácia a difuzér či funkcia studeného vzduchu Cold air. Spotrebiteľom sa páči aj dlhý prívodný kábel, ktorý má takmer tri metre. Regulácia teploty a rýchlosti fúkaného vzduchu je veľmi intuitívna vďaka spínacím ovládačom. Ak by bol BaByliss predsa len mimo váš rozpočet, odporúčame fén na vlasy Remington D5220 s porovnateľným výkonom a rovnakými technickými parametrami.

Pozitíva

Dlhý prívodný kábel
Výkon a rýchlosť sušenia
Praktické ovládanie

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Príkon: 2 200 W ● Počet rýchlosti: 2 ● Regulácia teploty: áno ● Difuzér: áno ● Ionizátor: áno

Valera SXJ 7500 RC

Profesionálny fén na vlasy s výkonom 2 000 W, difúzerom aj ionizátorom, rýchlosť a teplota sa dajú regulovať

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Švajčiarska značka Valera je na trhu známa predovšetkým vďaka elektrospotrebičom z oblasti zdravia a krásy. Tento fén na vlasy radíme k najlepším na našom trhu. V našom porovnávacom teste presvedčil výkonom, kvalitou spracovania a takisto praktickými prvkami. Disponuje tiež závesným pútkom.

Profesionálny fén na vlasy Valera SXJ7500RC je výkonným sušičom s príkonom 2 000 W. Veľmi nás potešili ovládacie prvky. Rýchlosť v dvoch úrovniach môžete regulovať jednoduchým spínačom. Podobne tiež tri stupne teploty. Ovládacie plochy sú na bočnej strane fénu. Na rukoväti sa nachádza aj tlačidlo na aktiváciu studeného vzduchu. Fén na vlasy má kvalitnú konštrukciu a zlepšenú izoláciu, jeho chod je veľmi tichý. Milo nás prekvapila nízka hmotnosť, ktorá je len niečo okolo 500 g.

Absolútnym znakom precíznosti je systém otočného kĺbu Rotocord. Ide o špeciálnu spojku napájacieho kábla, ten sa tak menej namáha. Rýchlosť sušenia je veľmi dobrá a fén je naozaj efektívny. Nechýba ani ionizátor a nadstavec – difuzér na budovanie objemu vlasov. Napájací kábel má až tri metre a prítomné je i pútko na zavesenie.

Hoci viacerým spotrebiteľom prekáža vyššia cena, ide o jedinú výhradu, ktorú v prípade tohto fénu na vlasy môžeme podotknúť. Valera disponuje vysokým výkonom a optimalizáciou fúkania vzduchu. Sušenie vlasov je rýchle. Spotrebitelia veľmi chvália i kvalitu spracovania a nízku hmotnosť. Fén na vlasy má ergonomickú rukoväť a dobre sa s ním manipuluje. Prekvapí vás aj tichý chod vďaka samotnej konštrukcii a lepšej izolácii. Sušič vlasov ponúka takisto dlhý napájací kábel až tri metre a obrovským plusom je aj otočný kĺb so systémom Rotocord. Ide o profesionálny fén, preto má väčšie rozmery. Nechýba generátor iónov a takisto difuzér. Fén sa neprehrieva a dokonca má umývateľný kovový filter.

Pozitíva

Otočný kĺb prívodného kábla
Tichý chod a nízka hmotnosť
Vysoký výkon

Negatíva

Vyššia cena

Príkon: 2 000 W ● Počet rýchlosti: 2 ● Regulácia teploty: áno ● Difuzér: áno ● Ionizátor: áno

Valera Metal Master 584.02

Profesionálny fén na vlasy s prkonom 2 000 W, difuzérom, ionizátorom a technológiou ColorCare, rýchlosť a teplota sa dajú regulovať

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Do nášho výberu sa dostal aj tento profesionálny fén na vlasy, ktorý je vybavený špeciálnou technológiou ColorCare na ochranu farebných vlasov. Disponuje vysokým výkonom a vyznačuje sa vysokou kvalitou spracovania. Zaujme aj jeho chrómovaný dizajn.

Valera Metal Master s prívlastkom Ionic patrí k drahším fénom na vlasy. V pomere ceny a kvality však ponúka nadštandardný výkon a využíva unikátne technológie. Samozrejmosťou je ionizačná technológia, ktorá je veľmi šetrná k vlasom, nevysúša ich a dodáva im lesk. Špecifikom je funkcia ColorCare, ktorá chráni vlasy pred stratou farby a zachováva ich vlastnosti. Vykurovacie teleso má špirálový tvar a teplotu je možné nastavovať v troch stupňoch. K dispozícii je aj tlačidlo s chladným vzduchom.

Príkon výkonného AC elektromotora je 2 000 W. Rýchlosť prúdenia vzduchu môže spotrebiteľ nastaviť na dve úrovne. Spotrebitelia chvália rýchlosť sušenia a takisto ergonómiu. Fén sa dobre drží i keď hmotnosť 884 g je o niečo vyššia. Prívodný kábel má tri metre, podobne ako Valera SXJ 7500 RC, no otočný kĺb nemá. Dodávaný je však difuzér a takisto úzka vzduchová dýza určená na tvarovanie účesu – koncentrátor. Konštrukcia je pochrómovaná a dizajnu to veľmi pomáha.

Spotrebitelia tento fén na vlasy vrelo odporúčajú. Medzi recenziami je drvivá väčšina pozitívnych ohlasov. Jediným spomínaným negatívom je vyššia hmotnosť. Celkovo však zákazníci vyzdvihujú výkon motora i jeho tichý zvukový prejav. Veľmi chvália aj kvalitu spracovania, dlhý prívodný kábel alebo dodávané príslušenstvo. My takisto chválime výrobcu aj za dodávané puzdro. Spotrebitelia si pochvaľujú taktiež prítomnosť ionizátora, ktorý má reálny účinok. Platí to aj o samotných technológiách, ktoré fén využíva. Hoci ide o vyššiu investíciou, profesionálny fén na vlasy Valera je v pomere ceny a kvality veľmi dobrým rozhodnutím pre kúpu.

Pozitíva

Dlhý prívodný kábel
Pomer kvality a ceny
Vysoký výkon fénu – rýchle prúdenie vzduchu

Negatíva

Vyššia cena

Príkon: 2 000 W ● Počet rýchlosti: 2 ● Regulácia teploty: áno ● Difuzér: áno ● Ionizátor: áno

Lacná kvalita

Sencor SHD 7120WH

Domáci fén s výkonom 2 000 W a difúzerom, teplota aj rýchlosť vzduchu sa dajú regulovať, ionizátor nie je k dispozícii

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Fény na vlasy Sencor radíme medzi cenovo dostupné alternatívy. V našom porovnávacom teste tento model zaujal dobrou cenou, dizajnom, ale taktiež slušným výkonom. Generátor iónov absentuje. Napriek tomu je v danej cenovej triede vzhľadom na jeho výkon veľmi zaujímavou voľbou.

Vybraný model je vo svojej podstate nutným základom. V našom teste je predovšetkým vďaka vysokému výkonu a pozitívnym recenziám zákazníkov. V danej triede sa objavujú spravidla menej výkonné modely. Sencor SHD 7120 s príkonom 2 000 W patrí k tým výkonnejším. Štandardom je napríklad regulácia teploty v troch stupňoch alebo nastavenie rýchlosti fúkania v dvoch úrovniach.

K dispozícii je aj tlačidlo na studený vzduch. DC motor má svoje výhody, nie je hlučný a zároveň dodáva zariadeniu dostatok výkonu. Umožňuje taktiež fúkanie studeného vzduchu. Prívodná šnúra má 1,7 metra, čo je viac ako dostačujúce. Ionizátor vo výbave nie je, využiť však môžete difuzér. Nízka hmotnosť a sklopná rukoväť ho predurčujú aj na cestovné účely.

Nachádza sa v podobnej cenovej relácii, ako fén na vlasy Philips BHC010/10, no Sencor je výkonnejší a dodávaný je dokonca aj s difuzérom. Z recenzií spotrebiteľov vyzdvihujeme fakt, že Sencor je ľahký a kompaktný. DC motor je podľa spotrebiteľov tichý a teší ich aj sklopná rukoväť. Ionizátor chýba. Regulácia výkonu a teploty je k dispozícii. Ovládanie je nenáročné a fén dobre padne do ruky. Chválime aj závesné očko a takisto dostatočne dlhý prívodný kábel. Po dizajnovej stránke spotrebitelia fén chvália taktiež. V pomere ceny a výkonu ide v danej cenovej relácii o unikát. Vzhľadom na rozmery, ho pokojne môžeme označiť za cestovný fén. Niektorí spotrebitelia upozorňujú na kĺb s prívodným káblom, ktorý je labilnejší a nie je otočný.

Pozitíva

Nízka cena
Sklopná rukoväť a nízka hmotnosť
Difuzér v balení

Negatíva

Absentuje ionizátor

Príkon: 2 000 W ● Počet rýchlosti: 2 ● Regulácia teploty: áno ● Difuzér: áno ● Ionizátor: nie

Rowenta CV8722

Domáci fén na vlasy s výkonom 2 200 W, difúzerom a ionizátorom, teplota a rýchlosť sa dajú regulovať

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Cenovo dostupný sušič vlasov z produkcie renomovaného výrobcu. Fén na vlasy disponuje vysokým výkonom a dodávaný je s viacerými nadstavcami vrátane difuzéra či koncentrátora. Vďaka výkonnému motoru a možnosti nastavenia môžete regulovať intenzitu fúkaného vzduchu. Samostatne je možné aktivovať aj funkciu studeného vzduchu.

Výrobca rozhodne nešetril na výkone. Hoci patrí do strednej cenovej triedy, výkonom sa pokojne vyrovná aj profesionálnym modelom. Príkon AC elektromotora je 2 200 W a výroba uvádza, že rýchlosť vzduchu je až 120 km/h. Sušenie je rýchle a bezproblémové. Veď nastaviť si môžete dva stupne rýchlosti a takisto tri stupne teploty. Vlasy si zachovajú pevnosť a elasticitu aj vďaka ionizačnej funkcii.

Podmienkou mnohých zákazníkov je prítomnosť difuzéra, ktorý využijú predovšetkým ľudia, ktorí chcú vlasom dodať želaný objem – vlnité či kučeravé. Naopak, ak chcete účes tvarovať, styling môžete realizovať za pomoci len 8 mm nadstavca – koncentrátora. Pre tvarovanie účesu môžete využiť aj samostatné tlačidlo pre studený vzduch. Na zadnej strane sa nachádza odnímateľná mriežka, cez ktorú môžete fén čistiť. Fén je podľa nás trocha väčší a menej kompaktný. Rukoväť nie je ergonomická. Kábel má 1,8 metra.

Rowenta je z nášho pohľadu veľmi podobná fénu na vlasy Remington D5219. Rovnako tak má skvelý výkon a nechýba jej ani difuzér či koncentrátor. Nevýhodou Rowenty je možno trocha väčšie rozmery a vyššia hmotnosť. Celkovo však pri sušení vlasov nesklame. Je za výhodnú cenu, nechýba ani generátor iónov. Spotrebitelia sa sťažujú na vyššiu hladinu hluku, ktorý motor produkuje. Ergonómia je vzhľadom na vyššiu hmotnosť hodnotená rozpačito. Ovládacie prvky sú dobre umiestnené. Disponuje všetkými funkciami, ktoré je potrebné mať, rovnako ako profesionálny fén na vlasy Valera SXJ 7500 RC, ktorého kvalita spracovania je vyššia, no v pomere ceny a výkonu ide v prípade Rowenty o veľmi rozumnú voľbu.

Pozitíva

Difuzér i koncentrátor v balení
Dostatočný výkon – rýchle sušenie

Negatíva

Horšia ergonómia – vyššia hmotnosť
Vyššia hlučnosť

Príkon: 2 200 W ● Počet rýchlosti: 2 ● Regulácia teploty: áno ● Difuzér: áno ● Ionizátor: áno

Ďalšie zaujímavé produkty

Ponuka fénov na vlasy je veľmi obsiahla a aj preto sme sa v tejto podkapitole rozhodli, že spotrebiteľom ponúkneme aj ďalšie alternatívne fény, ktoré sú v našom širšom výbere, no nie sú medzi recenzovanými modelmi. Sme však toho názoru, že viacerým spotrebiteľom môžu ich parametre a vlastnosti vyhovovať. K týmto fénom na vlasy sme nespracovali kompletné recenzie, no vypracovali sme krátke charakteristiky, kde sa dozviete všetko podstatné. Vďaka tomuto širšiemu výberu možno práve tu nájdete ten fén na vlasy, ktorý hľadáte.

V našom širšom výbere je dizajnovo špecifický domáci fén na vlasy Xiaomi Mi Ionic. Fén má výkon 1 800 W. Rýchlosť fúkania môžete regulovať v dvoch úrovniach. Teplotné stupne sú tri. Sušič vlasov má takisto funkciu ionizácie. Xiaomi Mi Ionic váži len 547 g. Ide o pomerne kompaktný model. Fén disponuje úzkou magnetickou dýzou. Nie je však dodávaný s difuzérom. Prívodný kábel má 1,7 metra a spotrebitelia si veľmi pochvaľujú kvalitu vyhotovenia.

Ak tlačíte na rozpočet, no chcete fén s difuzérom, potom budete v prípade sušiča vlasov Sencor SHD 108VT nadšení. Za málo peňazí dostanete dokonca fén na vlasy s ionizátorom. Obávať sa nemusíte ani o výkon, príkon elektromotora dosahuje hodnotu 2 000 W. Zvukový prejav je trocha hlasitejší. Ako väčšina modelov aj fén Sencor umožňuje nastavovať rýchlostné stupne a takisto tri úrovne teploty. Samostatné tlačidlo má aj funkcia studeného vzduchu. Kábel má 1,7 metra a využiť môžete uško na zavesenie.

Lacný cestovný fén ETA Fenité 6320 je kompaktným zariadením s nízkou hmotnosťou ergonomickým tvarom. Sušič vlasov ETA má dve rýchlosti a tri stupne nastavenia teploty. Nechýba praktické pútko na zavesenie. Nie je však dodávané cestovné puzdro. Takisto nie je dodávaný ani nadstavec difuzér. Kábel má 1,6 metra. Maximálny príkon elektromotora je 1 200 W. Fén je vybavený bezpečnostnou poistkou proti prehriatiu.

Wahl 4314-0470 výrobca radí k profesionálnym fénom s príkonom AC elektromotora 2 000 W. Generátor iónov zabezpečuje ionizačný účinok. Sušenie vlasov je vďaka tomu nielen rýchle, ale aj šetrné. Nastavovať možno tri stupne rýchlosti a tri úrovne teploty. Pre styling možno využiť aj samostatné tlačidlo pre studený vzduch.

Veľmi cenovo dostupnou alternatívou je fén na vlasy Remington D5000. Sušič vlasov patrí ku klasickým fénom s dvoma rýchlosťami a troma stupňami teploty. Príkon elektromotora dosahuje hodnotu 1 800 W. Difuzér nie je dodávaný, no v balení nájdete dva nadstavce – koncentrátor na tvarovanie účesu. Prívodný kábel má 1,8 metra. Fén na vlasy disponuje aj praktickým uškom na zavesenie.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Fény na vlasy, ktoré sú najpredávanejšie môžu byť veľmi dobrou voľbou. Vysoké čísla predajov sú často ukazovateľom dobrej kvality a znamená to aj to, že pre väčšinu spotrebiteľov je daný fén na vlasy ten, ktorý spĺňa ich nároky. Dôležité je však vždy zohľadniť vlastné preferencie. Nie každému musí vyhovovať to, čo väčšine a neraz môžu rozhodovať maličkosti. Nedajte sa však najpredávanejšími modelmi zmiasť, často je totiž ukazovateľom vysokých predajov aj nízka cena. Vždy preto myslite na to, čo od fénu na vlasy požadujete. My vám prinášame tabuľku, kde nájdete TOP 5 najpredávanejších fénov na vlasy. Tieto údaje máme k dispozícii vďaka databáze cenového porovnávača Heureka.sk. Tabuľku v určitých častiach sezóny aktualizujeme, aby ste mali k dispozícii kvalitné informácie.

Názov Hodnotenie Detail
Remington D5220 5* Zobraziť produkt
Remington D5219 5* Zobraziť produkt
Rowenta Powerline CV5830F0 5* Zobraziť produkt
Philips BHD720/10 5* Zobraziť produkt
ETA Fenité 7320 90000 5* Zobraziť produkt

Prioritným účelom sušiča vlasov je postarať sa o to, aby boli vaše vlasy suché. Zároveň, fén na vlasy musí spĺňať určité kvalitatívne kritériá, ktoré by ste mali pred kúpou zvážiť aj vy. V našom návode, ako vybrať fén na vlasy vám priblížme základné parametre, ktoré sú pre výber dôležité. Kvalitným fénom na vlasy nesmie chýbať výkon, mali by byť ergonomické, ľahko ovládateľné a neurazí ani funkcia ionizátora alebo difuzéra. V tejto kategórii je potrebné rozlišovať aj profesionálne fény na vlasy, cestovné fény alebo klasické sušiče vlasov. Fén na vlasy nie je nijak komplikovaným zariadením. Najdôležitejšia je schopnosť nasať dovnútra vzduch a následne fúkať teplý vzduch von. Nemala by absentovať funkcia nastavenia teploty či rýchlosti fúkania. Ak si chcete vybrať najlepší fén na vlasy, náš návod vám k tomu určite pomôže.

Ako vybrať fén na vlasy

 • Typy fénov na vlasy
 • Príkon/výkon
 • Rýchlosť a teplota vzduchu
 • Funkcie a príslušenstvo
 • Rozmery a hmotnosť
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Delenie fénov na vlasy

Hoci sa to tak nemusí na prvý pohľad javiť, na našom trhu môžete natrafiť na dva takmer totožne vyzerajúce fény na vlasy, pričom jeden bude stáť 10 eur a druhý 150 eur. A prečo ide o taký vysoký cenový rozdiel? Dôvodov môže byť niekoľko – výkon, kvalita materiálov, funkcie, bohaté príslušenstvo, ale neraz si môžete priplatiť aj za značku. Na základe rôznych vlastností môžete sušiče vlasov rozdeliť do troch hlavných kategórií.

Domáce – klasické fény na vlasy

Cenovo dostupné, dostatočne výkonné aj s bohatým príslušenstvom. Väčšina spotrebiteľov siahne práve po tomto type fénu na vlasy. Dôležité je pri výbere to, aby ste si vybrali model, ktorý bude vybavený difuzérom alebo ionizátorom a celkovo bude ponúkať vlastnosti a parametre, ktoré využijete. Výnimkou nie sú ani ďalšie nadstavce alebo praktická taška či puzdro na prenášanie či uskladnenie sušiča. Aj medzi klasickými fénmi nájdete lacné fény na vlasy s nižším príkonom a naopak aj drahšie prémiové kúsky s viacerými funkciami a vyšším výkonom. V tomto segmente je všeobecne najširšia ponuka modelov.

Profesionálne fény na vlasy

Nie je pravdou, že tieto fény sú vhodné len do kaderníctiev či salónov krásy. Nie je pádny dôvod, prečo by ste profesionálny fén na vlasy nemohli mať aj doma. Samozrejme, ak nemáte problém si priplatiť. Za profesionálne fény považujeme výkonné modely s príkonom v rozmedzí 2 000 až 2 500 W a tiež viacerými stupňami nastavenia prúdu vzduchu a ovládania teploty. Prezentujú sa kvalitnejším spracovaním a bohatým príslušenstvom. Mávajú dlhší prívodný kábel s rotačným kĺbom. Pravdou je, že majú aj väčšie rozmery. V neposlednom rade ich cena je vyššia a záleží na spotrebiteľovi, či je ochotný do takejto prémiovej kvality investovať.

Cestovné fény na vlasy

Účel týchto fénov je zrejmý už z ich názvu. Primárne má ísť o kompaktnejšie modely, ktoré je vhodné pribaliť do cestovnej tašky alebo kufra a nezaberú veľa miesta. Takisto majú nižšiu hmotnosť. Výkonom pritom ide o plnohodnotné fény na sušenie vlasov. Mali by byť vybavené sklopnou rukoväťou a takisto mávajú kratší prívodný kábel. Chýbať by nemala ani cestovná taška, vrecko alebo puzdro. Menej výkonné modely kúpite pomerne lacno a na cestovné účely bohato ich výkon a funkcie postačujú.

Cestovný fén na vlasy

Samostatnú kategóriu je potrebné vyčleniť kulmofénom, ktoré kombinujú funkciu kulmy a fénu. Vlasy tak môžete česať a súčasne sušiť. Tieto fény na vlasy s kefou majú svoje výhody, no sušenie je pomalšie. Nie každému taktiež vyhovuje tvarovanie účesu za pomoci tohto zariadenia. Pri sušení a súčasnom česaní totiž vlasy naberajú objem, čo nie je nutne výsledok, ktorý chce spotrebiteľ dosiahnuť.

Príkon/výkon fénu – hlučnosť

Elektrický príkon je číselný údaj, ktorý sa udáva vo wattoch. Tento parameter odkazuje na to, aký výkon má motor fénu na vlasy. Používané sú najčastejšie AC motory, v prípade menších fénov môže ísť aj o DC motory. V praxi platí, že čím je príkon vyšší, tým je vyšší aj celkový výkon fénu na vlasy. Vplýva to na rýchlosť prúdu vzduchu i jeho ohrev. Najmenej výkonné modely dosahujú príkon na úrovni 1 200 až 1700 W. My odporúčame siahnuť po modeloch, ktorých príkon má hodnotu 1 900 W a viac. Z hľadiska šetrnosti vašich vlasov je totiž vždy lepšie, ak sú horúcemu vlasy vystavované čo najkratší čas. Je teda lepšie, ak vlasy vysušíte rýchlo, silným prúdom horúceho vzduchu, ako ich sušiť o niekoľko minút naviac.

Hlučnosť fénu je z hľadiska vnímania hluku vždy vyššia, no spotrebitelia tento parameter príliš neriešia. Profesionálne fény na vlasy sú spravidla lepšie odizolované a preto sú tichšie. Vyšší príkon vôbec nemusí znamenať produkciu väčšieho množstva decibelov. Závisí od samotnej konštrukcie. Dokonca ani samotní výrobcovia hladinu hluku nemusia povinne uvádzať.

Rýchlosť sušenia a regulácia teploty

Prúd vzduchu, ktorý dokáže fén produkovať, je ovplyvnený predovšetkým príkonom zariadenia. Čím je teda príkon vyšší, tým silnejší prúd horúceho vzduchu dokáže sušič vlasov vyvinúť. Sušenie vlasov je tak rýchlejšie a efektívnejšie. Je veľkou výhodou, ak je možné rýchlosť prúdu vzduchu regulovať. Pri domácich fénoch ide o minimálne dva rýchlostné stupne. Profesionálne fény majú minimálne tri alebo až šesť rýchlostí fúkania vzduchu.

Fén na vlasy – rýchlosť sušenia vlasov

So samotným vzduchom súvisí aj jeho teplota. Viaceré fény dokážu okrem horúceho vzduchu fúkať aj studený vzduch. Sušiče môžu mať aj viacero stupňov nastavenia teploty fúkaného vzduchu. Vzduch s nižšou teplotou je k vlasom šetrnejší. Často ide o tri úrovne nastavenia teploty – horúci, teplý, studený vzduch. Profesionálne modely môžu mať aj teplotné nastavenie v stupňoch Celzia.

Fén s ionizátorom aj difuzérom

Spotrebitelia v dnešnej dobe majú rôzne nároky a samotným výrobcom neostáva nič iné, ako sa prispôsobiť. Fény na vlasy sú tak dnes vybavené rôznymi funkciami alebo sú dodávané s praktickým príslušenstvom a doplnkami, ktoré majú svoje využitie v praxi. Tu je niekoľko funkcií, vlastností a doplnkov, ktoré môže mať aj váš fén na vlasy.

 • Ionizátor – bez tejto funkcie je už dnes veľmi málo modelov. Generátor iónov, ktorým sú fény na vlasy vybavené, je veľmi dobrým pomocníkom, ak chcete, aby si vaše vlasy zachovali tvar, lesk a kvalitu. Fén na vlasy pri sušení mokrých vlasov reaguje s molekulami vody, do ktorých pridáva elektróny. Vytvárajú sa tak negatívne nabité častice, ktoré spôsobujú, že vlasy nie sú tak vysušené a zároveň neelektrizujú. Táto funkcia je veľkou výhodou, ak máte problém s lámaním vlasov. Šetrný fén na vlasy oceníte práve v takomto prípade.
 • Difuzér – nejde ani tak o funkciu, ako skôr špeciálny nadstavec ktorý sa zíde predovšetkým pri tvorbe objemu vlasov a zachovávaní kučier. Vlasom dodáva vlnitý efekt. Ak teda chcete špeciálne fén na kučeravé vlasy, difuzér nemôže chýbať.
 • Regulácia teploty – za pomoci tlačidiel je možné v niekoľkých úrovniach jednoducho regulovať teplotu fúkaného vzduchu.
 • Regulácia rýchlosti – podobne ako pri regulácii teplotu aj tu by mali byť k dispozícii tlačidlá alebo otočný regulátor, za pomoci, ktorých môžete plynulo regulovať rýchlosť fúkaného vzduchu.
 • Cold air – aktivovaním tejto funkcie fúka fén na vlasy výhradne studený vzduch. Tlačidlo býva spravidla označené vločkou.
 • Otočný kĺb – prekvapiť touto „vychytávkou“ môžu aj lacnejšie modely, no predovšetkým drahšie fény disponujú otočným kĺbom v mieste pripojenia prívodného kábla. Ten je tak menej namáhaný a predchádza sa tak zalamovaniu alebo poškodeniu. Pri fúkaní sa takisto vďaka tomuto vylepšeniu s fénom lepšie manipuluje.
 • Sklápacia rukoväť – či ide o menší alebo veľký fén na vlasy, sklopná rukoväť má svoje výhody z hľadiska skladnosti.
 • Nadstavce – súčasťou dodávky môže byť viacero nadstavcov, ktoré slúžia na tvarovanie účesu. Môže ísť napríklad o koncentrátor, čo je nadstavec, ktorý zúži dýzu a horúci vzduch fúka koncentrovane na menšiu plochu vlasov. Výnimkou nie sú ani hrebeňové nadstavce.
 • Cestovná taška alebo puzdro – veľa fénov na vlasy vám príde v krabici, tí lepší výrobcovia dodávajú fény aj v praktickej taške, kde sú napríklad aj samotné nadstavce prípadne iné príslušenstvo. Praktická taška alebo puzdro sú dobré na cesty a takisto na uskladnenie v domácnosti.
 • Displej – niektoré fény sú vybavené digitálnym displejom, ktorý zobrazuje napríklad zobrazuje stupeň rýchlosti alebo úroveň teploty fúkaného vzduchu. Najčastejšie ide len o jednoduché číselné ukazovatele.

Použité materiály a rozmery

Kvalita vyhotovenia jednotlivých sušičov sa môže líšiť. Hlavným dobrým rozlišovacím prvkom je cena. Lacné fény na vlasy zvyčajne nedisponujú takými kvalitnými materiálmi. Najčastejším materiálom je plast, a to platí pri profi fénoch i klasických fénoch na domáce používanie. Líši sa však ich odolnosť a kvalita. Lacné plasty sú labilnejšie, menej odolné a náchylné na poškodenie.

Rozmery fénu

Rozmery fénu môžu pri výber taktiež zohrávať rolu. Pokiaľ chcete ľahký a kompaktný fén na vlasy, možno hľadáte cestovný model. Na druhej strane, ak si fénujete vlasy a držíte fén v jednej ruke niekoľko minút, nižšia hmotnosť fénu je obrovskou výhodou. V niektorých prípadoch dokonca výrobcovia rozlišujú, či je fén určený pre pravákov alebo ľavákov. Dnes väčšinou ide o univerzálne vyhotovenia.

Lacný fén na vlasy už od pár eur

Cenová politika výrobcov v tomto segmente trhu je veľmi širokospektrálna. Jeden výrobca má v ponuke viacero modelov, ktoré možno odlíšiť podľa kvality a aj podľa ceny. Fén na vlasy dokážete dnes kúpiť doslova za pár eur. Vytvorili sme cenové relácie, ktoré vám pomôžu vytvoriť si obraz o cene fénov na slovenskom trhu.

Od 10 do 30 eur kúpite tie najlacnejšie fény na vlasy. A že by nemali výkon sa určite nemusíte obávať. Pokojne natrafíte na klasické fény s príkonom 1 900 či 2 000 W. Nižšia cena sa prejaví na kratšom prívodnom kábli, horších materiáloch a chýbať môžu také prvky, ako regulácia rýchlosti alebo teploty. Chýbať však nemusí difuzér ani ionizátor.

V cenovej kategórii od 30 do 100 eur už dostane bežný spotrebiteľ presne to, čo potrebuje. Výkonný sušič vlasov s ionizátorom či difuzérom. Chýbať určite nesmie ani možnosť nastavenia rýchlosti alebo teploty. Kvalita materiálov by mala byť vyššia. Radšej si je niekedy dobré priplatiť o 10 eur viac a mať všetky tieto prvky, ako sa neskôr sťažovať na príliš horúci vzduch, ktorý je k vašim vlasom nešetrný.

Profesionálne fény sa odlišujú primárne cenovkou. Nad hranicou 100 eur sa už nachádzajú fény, ktoré sú určené pre potreby náročnejších zákazníkov. Príkon sa pohybuje nad hranicou 2 200 W a nechýbajú im rôzne funkcie, bohaté príslušenstvo či dokonca praktický kufrík. Rozdielom môže byť aj kvalita použitých materiálov alebo integrovaný displej.

Fény na vlasy Rowenta a Remington sú najobľúbenejšie

Medzi fénmi na vlasy sa dlhodobo nachádzajú výrobcovia, ktorí sú spotrebiteľmi najžiadanejší. My sme počas prieskumu nášho trhu porovnávali desiatky modelov a zistili sme, ktoré značky fénov na vlasy sú najobľúbenejšie a majú najlepšie referencie.

Najviac sa osvedčili fény na vlasy Remington. Táto značka je znakom kvality a vyrába okrem fénov na vlasy aj žehličky na vlasy, holiace strojčeky či kulmy na vlasy. V tomto sektore tak ide o dobre známu firmu. Pozitívne názory a skúsenosti tiež panujú s fénmi na vlasy Rowenta, ktorá má v tomto segmente takisto dlhoročnú tradíciu a v portfóliu množstvo elektrospotrebičov, ako vysávačeepilátory alebo žehličky na vlasy.

Renomovanou značkou je aj Philips alebo fény na vlasy BaByliss. Zastúpenie na trhu majú taktiež ďalší výrobcovia, medzi poprednými modelmi sme našli fény na vlasy ValeraBraun alebo ETA. K lacnejším patria fény na vlasy Sencor.

Otázky a odpovede – FAQ

Uvažujete nad kúpou fénu na vlasy? Potrebujete sa poradiť ohľadom výberu fénu na vlasy? Zaujímate sa o konkrétny model? Chcete vedieť viac o výbere fénu na vlasy? Neváhajte sa s nami podeliť o vaše otázky, my vám vždy radi čo najskôr odpovieme. Sekciu otázok a odpovedí pravidelne kontrolujeme. Budeme tiež radi, ak sa podelíte o vlastné skúsenosti s výberom fénu na vlasy. Môžete tak pomôcť ostatným spotrebiteľom, ktorí sa pre kúpu rozhodujú.

Fény na vlasy, ktoré majú vstavaný generátor iónov, sa postarajú o to, že vaše vlasy nebudú po vysušení elektrizovať a suché nebudú pôsobiť dojmom „slamy“. Ionizátor sa totiž stará o to, že generuje častice iónov, ktoré spolu s elektrónmi vody vytvárajú záporné častice. Tie majú na svedomí, že vlasy majú bohatší lesk a nepôsobia tak vyschnuto. Celkové sušenie s fénom na vlasy, ktorý má ionizátor, je šetrnejšie.

Funkcia samotného fénu je jasná, jeho úlohou je vlasy vysušiť. Druhým elektrospotrebičom v tomto názvosloví je kulma na vlasy, jej úlohou je pre zmenu vlasy tvarovať, vytvárať kučery či celé účesy, nie však sušiť. Kulmofén, ako už názov napovedá, je kombináciou fénu a kulmy. Na sušenie a tvarovanie účesu využíva horúci vzduch, disponuje hlavicou s kefou, vlasy tak prečesávate, sušíte a zároveň tvarujete. Avšak nie každému musí tento spôsob tvarovania účesu či sušenia vlasov vyhovovať. Najčastejšie kulmofén používajú spotrebitelia, ktorí si cielene a pravidelne účes tvarujú. Ak vám ide o rýchle sušenie vlasov, odporúčame určite siahnuť po klasickom alebo profesionálnom féne na vlasy.

Ak sa chcete nutne rozhodovať pre fén na vlasy podľa vysokého výkonu, určite by ste nemali ísť pod hranicu 2 000 W. Vyšší príkon elektromotora môže v istej miere ovplyvniť rýchlosť fúkaného vzduchu i rýchlosť nahrievania. Najvýkonnejšie fény na vlasy dosahujú príkon aj 2 500 W. Upozorňujeme však, že samotný výkon/príkon nemusí byť jediným ukazovateľom toho, ako rýchlo fén dokáže vlasy vysušiť. Podľa príkonu tak nemožno súdiť, aká je efektivita sušenia jednotlivých modelov.

Slovník pojmov/Dôležité pojmy

 • Ionizátor – fény, ktoré sú vybavené ionizátorom, resp. generátorom iónov sa starajú o to, aby po vysušení vlasy neboli zelektrizované, mali optimálny lesk a nestáli. Vlasom dodáva určitú mieru mokrého efektu – ióny pri sušení vytvárajú s molekulami vody elektróny a tvoria sa záporné častice. Tieto častice vlasom dodávajú lepší a krajší vzhľad, kladné častice naopak vlasy len vysušujú a spôsobujú „slamovitý“ efekt. Fén na vlasy s ionizátorom je tak k vlasom šetrnejší.
 • Difuzér – ide o špeciálny nadstavec, ktorý má tvar kruhu, má široký otvor a určený je predovšetkým pre tých, ktorí si sušia kučeravé vlasy. Vďaka difuzéru môžete vlasom dodať objem – vzdušnosť a zabrániť tak krepovateniu vlasov.
 • Koncentrátor – ide o špeciálny nadstavec – úzku dýzu, ktorá koncentruje fúkaný vzduch na jedno miesto. Takéto nadstavce sa môžu líšiť veľkosťami otvoru. Existujú širšie i užšie. Cieľom je styling a tvorba účesov.
 • Cold air – je špeciálna funkcia, vďaka ktorej dokáže fén okrem horúceho fúkať aj studený vzduch. Túto funkciu môžete využiť pri sušení vlasov alebo povrchov.
 • Ultra silent – týmto prívlastkom môžu byť označené modely, ktoré dosahujú pri svojej činnosti minimálne hladiny hluku. Takéto fény na vlasy sú zvyčajne vybavené veľmi účinnou akustickou izoláciou. Hladina hluku by nemala prekročiť hranicu 60 dB.
 • AC motor – využíva pre svoj chod elektrickú energiu, pričom pri svojej činnosti za pomoci cievok na hriadeli generuje magnetické polia. Jeho výhodou je vysoká odolnosť, tichý chod a vysoký výkon. AC motory sa delia na synchrónne a indukčné. Synchrónne DC elektromotory produkujú taký výkon, aká je hodnota napájacieho prúdu. Indukčné motory sa skladajú zo zostavy statora a rotora. Pohonná sila vzniká otáčaním rotora a elektromagnetickou indukciou statora. Tieto typy motorov patria medzi najpoužívanejšie u širokej škály elektrospotrebičov.
 • DC motor – tieto motory môžu byť napájané priamo zo siete alebo z batérie. Jednosmerné motory sa skladajú z otočného hriadeľa, ložísk, prevodovky a sústavy ozubených kolies. Majú vyšší krútiaci moment ako AC motory. Poznáme tzv. uhlíkové motory, ktoré sú veľmi efektívne, výkonné, no ich chod je hlučnejší. Nevýhodou je časom nutná výmena kartáčových uhlíkov. Bezuhlíkové motory fungujú na rovnakom princípe ako uhlíkové – kartáčové motory. Majú však špeciálne obvody regulovania rýchlosti, okolo rotora je magnet a ten dokáže otáčky ovládať.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Starostlivosť o telo

Vaše hodnotenie:
(91.4%)

Komentáre
Adéla 07.Jun.2022

Philips BHC010/10 je super fén na cesty. Cena je až smiešna. Fén je malý, sklápací a výkon na tú veľkosť až prekvapujúco dobrý. Je ľahučký, zmestí sa do kufra, aj cestovnej tašky. Veľmi dobre sa s ním manipuluje, no ženy s väčšími rukami asi ocenia o niečo dlhšiu rúčku. Philips je overená značka, kupovala som viac menej na istotu.

Odpovedať

Kamila 09.Jun.2022

Remington D5220 je spoľahlivý fén, ktorý je tichý a dokáže veľmi rýchlo vysušiť vlasy a dokonca, aj keď sú vlasy husté. Za tú cenu nemám veľmi čo kritizovať. Tvar je dobrý a dobre sa drží v rukách. Produkt som si vybrala na základe dobrých recenzií a kúpu neľutujem.

Odpovedať

Alenka H. 14.Jun.2022

Valera Metal Master 584.02 je super fén, síce troška ťažší, ale tak sa s ním dobre manipuluje. Vlasy pekne vysuší, ale zároveň nevysušuje pokožky hlavy. Vlasy sú vďaka tomu príjemné na dotyk. Páči sa mi aj príslušenstvo a vrecko na schovanie. Za výhodu považujem aj dlhý kábel, pomer ceny a kvality a vysoký výkon. Mínusom je snáď len vyššia cena, ale stojí to za to.

Odpovedať

Terézia D. 24.Jun.2022

Som spokojná s fénom Valera SXJ7500RC, je ľahký, pomerne tichý a pekne vyzerá. Zatiaľ funguje na jednotku. Tým že je ľahký, však pôsobí krehko a mám pocit, že výrobca šetril na materiáloch, ale možno je to len pocit... Veľmi dobre sadne do ruky a vlasy mám rýchlo vysušené.

Odpovedať

Ivana 11.Jul.2022

Rowenta CV8722 je fakt perfektný fén, nevysušuje vlasy, ale krásne ich vyfúka bez toho, aby im škodil. Sú tu viaceré nastavenia teploty a intenzity, aj dlhé vlasy sú rýchlo suché. Jediným mínusom je fakt, že fén je veľmi hlučný. Ten predchádzajúci - starší model - bol tichší. Niekomu môže prekážať aj to, že je ťažší, ale dobre sa s ním manipuluje, tak toto ja za mínus nevnímam.

Odpovedať

Gabika 12.Jul.2022

BaByliss 6750DE je super. Dobre sa s ňou manipuluje, má dlhý prívodový kábel, super výkon aj rýchlosť sušenia. Dlhé a husté vlasy mám raz dva pekne vysušené. Ovládanie je praktické, prístroj sadne akurát do ruky. Mínus je snáď len tá cena, ale za kvalitu sa oplatí priplatiť si.

Odpovedať

Renča H. 13.Jul.2022

Sencor SHD 7120WH ma presvedčil na kúpu kvôli super cene. Je tichý, ľahký a stačí si vlasy fénovať aj na najslabší stupeň. Páči sa mi aj dizajn a kompaktné rozmery, je dobre uložiteľný. Z mojej strany maximálna spokojnosť, za takú cenu som nečakala taký dobrý výkon. Vlasy sú vysušené rýchlo a nechýba tu ani gombík na fúkanie studeného vzduchu.

Odpovedať

Paťa 30.Jul.2022

Fén Remington D5219 spĺňa účel, na ktorý bol vytvorený. Má tri nadstavce a teplota aj intenzita fúkania je nastaviteľná. Plusom je príslušenstvo, praktickosť a nízka váha. Fén sa preto dobre drží v rukách. Plusom je aj cena, dlhý kábel a slušný výkon. Na nevýhody som zatiaľ neprišla.

Odpovedať

Evka 16.Oct.2022

Mám fén Valera SXJ 7500 RC a pre domáce používanie je super, ale pre profi kaderníčku ho neodporúčam. Má malý prietok vzduchu, čiže sušenie bude trvať dlhšie. Mínusom je aj vyššia hlučnosť. Ako plusy vnímam dlhý kábel, ktorý sa nezamotáva. Výhodou je aj super príslušenstvo. Normálny fén, ktorý sa tvári ako profi, ale nie je, takže tým sa nedajte oklamať.

Odpovedať

Gaba 15.Jan.2023

Sencor SHD 108VT suší dobre, zo začiatku troška smrdel, ale časom to prestalo, asi sa potreboval vyvetrať. :-) Za tie peniaze je to naozaj super produkt. Rátajte s tým, že fén je rozmerovo väčší, len tak sa hocikam nezmestí. Fénuje dobre, produkuje studený aj teplý vzduch, má ionizáciu a výkon sa dá regulovať, sú tu dve rýchlosti a tri teploty. Vzhľadom na veľkosť je aj o niečo ťažší. Za tie peniaze asi nie je veľmi o čom uvažovať.

Odpovedať