Gramofóny

Najlepšie gramofóny 2024 + recenzie

Potrpíte si na kvalitný zvuk a už vás nebaví počúvať obľúbené piesne prostredníctvom moderných médií? Máte slabosť pre retro zariadenia? Ak ste na obe otázky odpovedali kladne, gramofóny sú rozhodne vašou šálkou kávy. V našom teste sme si pripravili niekoľko hudobných zariadení, ktoré spomedzi iných gramofónov na trhu vyčnievajú svojimi ukážkovými parametrami. Aj z tohto zúženého výberu sa nám podarilo vymedziť jedinečného víťaza – gramofón Pioneer PLX-500. Pripravili sme tiež detailný návod, na základe ktorého prebehne váš výber toho správneho gramofónu bez akýchkoľvek problémov.

Publikované: 26.07.2023
Aktualizované: 26.04.2024

Aký gramofón si kúpiť?

Kým podrobne spracované recenzie obsiahleho charakteru sú ako stvorené pre spotrebiteľov, ktorým záleží aj na poslednej maličkosti potenciálne odlišujúcej konkrétny produkt od zvyšku ponuky na trhu, krátke zhrnutie najdôležitejších technických parametrov vybraných zariadení je skôr pre tých, čo si zakladajú výhradne na kľúčových vlastnostiach toho ktorého modelu.

Názov Hodnotenie Detail
Pioneer PLX-500 5* Zobraziť produkt
Technics SL-1210MK7 5* Zobraziť produkt
Sencor STT 212U 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Pioneer PLX-500

Pioneer PLX-500

DJ gramofón s priamym pohonom, ramienko v tvare „S“, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., manuálne ovládanie

Zobraziť viac info

DJ gramofón Pioneer disponuje priamym pohonom a USB vstupom, ktorý z neho robí nielen vhodné zariadenie pre „dídžejovanie“, ale tiež na domáce prehrávanie obľúbených platní. Jeho robustná konštrukcia bráni akýmkoľvek externým vibráciám, čím vzniká veľmi čistý prenos zvuku. Kvalite produkovaného zvuku tiež prispieva stabilné zahnutie ramienka v tvare „S“.

Cenový trhák
Crosley Voyager

Crosley Voyager

DJ gramofón s remienkovým pohonom, rovné ramienko, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., manuálne ovládanie

Zobraziť viac info

Gramofón tradičného vzhľadu s kufríkovým obalom je vhodným zariadením pre milovníkov vintage štýlu, ktorí sú však naklonení moderným technológiám. Tento hudobný prehrávač totiž obsahuje Bluetooth prijímač, vďaka ktorému je naň možné sa pripojiť rôznymi zariadeniami a následne tak prehrávať hudbu aj bez použitia typických vinylových dosiek.

Náš TIP
Denon DP-400

Denon DP-400

Hi-Fi gramofón s remienkovým pohonom, ramienko v tvare „S“, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., poloautomatické ovládanie

Zobraziť viac info

Gramofón Denon so sympatickým a sofistikovaným dizajnom funguje na princípe remienkového pohonu, ktorý však dokonale vyvažuje stabilné ramienko v tvare „S“. Aj napriek na prvý pohľad menším rozmerom dokáže toto zariadenie vyprodukovať naozaj veľkolepý zvuk, ktorý poteší nejedného používateľa. Stabilná konštrukcia eliminuje nežiaduce vplyvy externých vibrácií, čím podmieňuje vznik naozaj kvalitného zvuku.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Ovládanie, kvalita spracovania, druh pohonu či samotný typ gramofónu. To všetko sú podstatné parametre, ktoré by mali vo veľkej miere rozhodovať pri výbere správneho gramofónu. Naším stanoveným cieľom je vybrané produkty zrecenzovať a určiť tak jedinečného víťaza nášho testu, čo sa nám podarí len vtedy, ak si vopred stanovíme isté kritériá, na základe ktorých budeme počas testu, porovnávania a hodnotenia na vybrané produkty nahliadať. Stali sa nimi práve parametre, ktoré v značnej miere vplývajú na kvalitu produkovaného zvuku, ale tiež efektivitu a funkčnosť gramofónu.

Ovládanie
Kvalita spracovania
Typ gramofónu
Druh pohonu
Rýchlosť otáčok
Rozmery a dizajn
Cena
Napájanie iných zariadení
Možnosť digitalizácie nahrávok

Stanovené parametre nám podstatne zúžili zoznam najlepších gramofónov, s ktorými sme neskôr ďalej pracovali. Do top rebríčka sa dostali produkty najrozličnejších značiek, ako napríklad Pioneer, Denon, Audio Technica či Crosley, no taktiež sa medzi ne vtesnali gramofóny z dielní výrobcov Technics či Victrola. Všetci uvedení producenti sú známi výrobou audiotechniky, kde nesmú chýbať ani gramofóny, ktoré sa opätovne rozmáhajú po celom svete. Na hodnotenie jednotlivých produktov mali vplyv najmä vytýčené parametre a spotrebiteľské názory voľne dostupné na známych portáloch Heureka.sk, Mall.sk, Alza.sk, Datart.sk či Hej.sk, pričom nám v tomto prípade vo veľkej miere pomohla aj webová stránka Muziker.sk. Jednotlivé modely z nášho testu sa odlišujú nielen z hľadiska ceny, ale tiež funkciami či individuálnymi vlastnosťami, ktoré z nich robia jedinečné gramofóny na trhu.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie gramofónov

Vypracovaniu našich obsiahlych recenzií predchádzal dôkladný študijný a analytický proces najdôležitejších parametrov, silných a slabých stránok opísaných vo veľkom množstve spotrebiteľských referencií k vybraným modelom gramofónov, čo nás následne doviedlo k vzájomnému porovnaniu, zhodnoteniu a priradeniu príznačných štítkov jednotlivým produktom. Recenzie sú detailným zhrnutím vytýčených parametrov vybraných gramofónov a našich prvotných dojmov z nich.

Víťaz testu

Pioneer PLX-500

DJ gramofón s priamym pohonom, ramienko v tvare „S“, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., manuálne ovládanie

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

DJ gramofón Pioneer je, samozrejme, vhodný na účely domáceho prehrávania platní, no z funkčného hľadiska je primárne stvorený skôr pre ľudí vykonávajúcich tzv. dídžejovanie. Aj z tohto dôvodu je umožnené prepojenie s DJ pultmi určenými na mixovanie hudby a ovládanie digitálnych skladieb. Na tejto funkcii má najväčšiu zásluhu USB vstup. Vďaka tomuto konektoru môže používateľ vytvárať digitalizované záznamy prehrávaných platní.

Gramofón Pioneer disponuje priamym pohonom s vysokým krútiacim momentom, ktorý dopraje dokonalý rozbeh na rýchlosť 33 otáčok za minútu v priebehu jednej sekundy. Na výber sú tri možné rýchlosti prehrávania (33/45/78 ot./min.) ako v prípade všetkých modelov nášho testu. Čo poteší niektorých používateľov, je rozhodne adaptér pre EP platne so širším výrezom, ktorý je súčasťou balenia. V ňom nájdete aj podložku na gramofónový kryt či protiprachový kryt na ochranu gramofónu pred neželanými nečistotami. Niekoho môže odrádzať manuálny spôsob ovládania zariadenia, no vzhľadom na to, že je primárne určené pre DJ-ov, automatické ovládanie neprichádza logicky do úvahy.

Svojimi robustnými rozmermi mierne prevyšuje pre náročných používateľov určený model Technics SL-1500CEG, no tento konštrukčný parameter je podstatnou pomocou v eliminácii nežiaducich vibrácií počas prehrávania platní, čím používateľ dosahuje veľmi čistý zvukový prenos. Odolnosť gramofónu Pioneer však tkvie aj v hliníkovom tanieri s priemerom 332 milimetrov. Z hľadiska dizajnu je možné voliť spomedzi dvoch farebných prevedení, pričom obe pôsobia veľmi elegantne, takže výber záleží na preferencii samotného používateľa. Avšak rozdiely medzi dvomi ponúkanými farbami možno badať aj z aspektu ceny.

Odborníci na DJ gramofóny model Pioneer považujú za akúsi vhodnú vstupnú bránu do sveta menovaného druhu gramofónov. Adekvátny je skôr pre menej náročných používateľov, no svojím všestranným využitím očarí nejedného náročnejšieho poslucháča. Veľkou výhodou je možnosť digitalizácie platní, čo umožňuje vyššie spomínané USB pripojenie. Za rozumnú cenu možno získať nielen kvalitné prevedenie, ale i čistý zvuk, intuitívne manuálne ovládanie, na pohľad elegantne vyzerajúci prístroj, široké možnosti nastavenia zariadenia, a k tomu všetkému ešte aj kryt proti prachovým časticiam.

Pozitíva

Kvalita za rozumnú cenu
Všestranne použiteľný
USB vstup

Negatíva

Väčšie rozmery

Typ gramofónu: DJ gramofón ● Druh pohonu: priamy ● Ramienko (tvar): tvar „S“ ● Rýchlosti otáčok: 33/45/78 ot./min. ● Ovládanie: manuálne ● Napojenie iných zariadení: áno ● USB: áno ● Bluetooth: nie ● Protiprachový kryt: áno ● Farebné prevedenie: čierne a biele ● Rozmery: 450 x 159 x 368 mm ● Hmotnosť: 10,7 kg

Cenový trhák

Crosley Voyager

DJ gramofón s remienkovým pohonom, rovné ramienko, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., manuálne ovládanie

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

DJ gramofón Crosley Voyager zaujme kufríkovom štýle spracovania zariadenia, ktorý má široký výber z hľadiska farby vonkajších komponentov, a teda samotného kufríkového obalu. Ak hľadáte niečo neutrálnejšie, môžete si vyberať spomedzi klasických farieb, ako čierna, biela, béžová, sivá či hnedá, pričom sú však k dispozícii aj trochu odvážnejšie varianty v modrom, ružovom, červenom, zelenom alebo fialovom prevedení. Treba si však všímať isté odchýlky v zmysle obstarávacej ceny gramofónu.

Gramofón Crosley Voyager svojím elegantným vintage štýlom zapadne do akéhokoľvek priestoru, pričom mu vďaka kufríkovému dizajnu nechýba na kompaktnosti prihrávajúcej ľahkej manipulácii so zariadením. Fakt, že ide o prístroj nepodporujúci pripojenie USB či prehrávanie CD nosičov, ako je to v prípade modelov Pioneer PLX-500 či Audio Technica AT-LP120xUSB, však dorovnáva dispozícia vstavaného Bluetooth prijímača. Rozhranie Bluetooth umožňuje pripojenie smartfónu, tabletu či notebooku a následné prehrávanie hudby prostredníctvom týchto zariadení. Prístroj má tiež 3,5 mm Jack vstup vhodný pre drôtové slúchadlá.

Na rozdiel od modelov ako Audio Technica AT-LP120xUSB, Technics SL-1500CEG a Pioneer PLX-500 je vintage gramofón Crosley Voyager poháňaný na remienkovom princípe. Prístroj funguje na báze čisto manuálneho ovládania, takže ihlu pripevnenú na prenoske rovného ramienka musí používateľ položiť na vybranú vinylovú platňu svojpomocne. Hlasnú reprodukciu zvuku majú na starosti dva vstavané širokopásmové stereo reproduktory, ktoré však uspokoja len menej náročných poslucháčov, ktorí si nepotrpia na extrémne vysokú kvalitu produkovaného zvuku.

Gramofónový model Crosley Voyager ponúka vynikajúci zážitok z obsluhy klasicky vyzerajúceho a na tradičnom princípe fungujúceho hudobného prehrávača, avšak z hľadiska produkovaného zvuku a jeho kvalitatívnych vlastností ide skôr o zariadenie vhodné pre bežných poslucháčov a milovníkov vinylových platní. Najlepšie je, ak si ho zaobstará vlastník starších platní, pretože tie nové z nejakého dôvodu nechce zariadenie prehrávať. Aj napriek týmto negatívnym aspektom ide o veľmi praktický prístroj s ľahko prenosnou konštrukciou, sympatickým dizajnom a výhodným bonusom v podobe Bluetooth prijímača.

Pozitíva

Ľahký a prenosný
Vyzerá a pôsobí drahšie
Zvuk je dostačujúci pre nenáročných používateľov

Negatíva

Nové platne neprehrá
Nižšia kvalita zvuku i spracovania

Typ gramofónu: DJ gramofón ● Druh pohonu: remienkový ● Ramienko (tvar): rovné ● Rýchlosti otáčok: 33/45/78 ot./min. ● Ovládanie: manuálne ● Napojenie iných zariadení: áno ● USB: nie ● Bluetooth: áno ● Protiprachový kryt: nie (len prenosný kufrík) ● Farebné prevedenie: čierne, biele, béžové, fialové, hnedé, modré, ružové, sivé, zelené a červené ● Rozmery: 330 x 185 x 295 mm ● Hmotnosť: 2,9 kg

Náš TIP

Denon DP-400

Hi-Fi gramofón s remienkovým pohonom, ramienko v tvare „S“, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., poloautomatické ovládanie

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Sofistikovane pôsobiaci Hi-Fi gramofón Denon poskytuje používateľom výber spomedzi dvoch farebných prevedení, medzi ktorými však dochádza k miernej cenovej odchýlke. To nemení nič na tom, že ide o dizajnovo veľmi sympatické kúsky, ktoré zapadnú do nejednej modernej domácnosti. Aj napriek svojim menším hmotnostným rozmerom nachádzajúcim sa niekde na rozmedzí modelov Crosley Voyager a Audio Technica AT-LP120xUSB, dokáže očariť veľkolepým zvukom a stabilnou konštrukciou eliminujúcou akékoľvek vplyvy vonkajších vibrácií.

Remienkový pohon s nižšou životnosťou komponentov ho síce posúva na nižšie priečky z hľadiska kvality prevedenia, no rameno zahnuté do tvaru „S“ prihráva kvalite zvuku, ktorú zariadenie produkuje. Bonusom je integrovaný zosilňovač vytvárajúci úžasný zvukový priestor, pričom o presnú reprodukciu zvuku sa stará automatický snímač rýchlosti. Z hľadiska ovládania ide opäť o poloautomatické zariadenie. To znamená, že v určitých momentoch funguje gramofón čisto na automatizovanom princípe. V prípade gramofónu Denon ide o automatické zdvihnutie ramienka a zastavenie otáčania po dohratí vinylovej platne.

Veľkou výhodou gramofónov, ktoré sú veľmi citlivé na tie najmenšie čiastočky nečistôt, je kryt proti prachu obsiahnutý v balení zariadenia. Nedisponuje ním však každý gramofón ponúkaný na našom trhu. No gramofón Denon, rovnako ako produkty Audio Technica AT-LP120xUSB, Technics SL-1500CEG či víťaz testu Pioneer PLX-500, obsahuje tento parádny bonus. Kryt má v tomto prípade dve rozličné využitia. Jednak ako odnímateľná ochrana proti nečistotám, jednak ako stojan na obal prehrávanej vinylovej platne. Aj napriek tomu, že Hi-Fi gramofón Denon nepodporuje rozhranie Bluetooth, a navyše nedisponuje ani USB vstupom, je možné ho spárovať s veľkým množstvom rozličných zariadení. Avšak tie musia spĺňať požiadavku v podobe príslušnosti k audio aparátom z radu Denon Design.

Napriek tomu, že je gramofón Denon vychýrený čistým a kultivovaným zvukom, kvalitnou konštrukciou, jednoduchým ovládaním a rýchlou montážou, existujú aj isté negatívne aspekty tohto zariadenia. V prvom rade ide o spomínaný protiprachový kryt. Ten má síce dvojitú využiteľnosť, no jeho primárna funkcia v podobe ochrany proti prachu nie je vykonávaná tak efektívne ako by používateľ čakal. Ide totiž o moderne pôsobiaci, do dizajnu zapadajúci nepriehľadný kryt, ktorý nepokrýva celú plochu gramofónu a nemožno ho využiť v priebehu prehrávania platne, pretože v momente, ako zaujme svoju pôvodnú polohu, pokryje otočný gramofónový tanier, čím znemožní akékoľvek prehrávanie platne. Ďalšou nevýhodou je integrovaný predzosilňovač, ktorý však za veľa nestojí a našťastie je ho možné vypnúť. Vzhľadom na cenu ide stále o veľmi kvalitné a funkčné zariadenie, ktoré zapadne do nejednej domácnosti.

Pozitíva

Ľahká výmena komponentov
Kvalitné zariadenie za dobrú cenu
Krásny zvuk

Negatíva

Nepraktický kryt proti prachu
Zlý vstavaný predzosilňovač

Typ gramofónu: Hi-Fi gramofón ● Druh pohonu: remienkový ● Ramienko (tvar): tvar „S“ ● Rýchlosti otáčok: 33/45/78 ot./min. ● Ovládanie: poloautomatické ● Napojenie iných zariadení: áno (v rámci audiosystému) ● USB: nie ● Bluetooth: nie ● Protiprachový kryt: áno ● Farebné prevedenie: čierne a biele ● Rozmery: 132 x 414 x 342 mm ● Hmotnosť: 5,8 kg

Pre náročných

Technics SL-1500CEG

Hi-Fi gramofón s priamym pohonom, ramienko v tvare „S“, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., automatické ovládanie

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Titul najdrahšieho produktu v našom teste prislúcha tradične modelu určenému pre náročnejších používateľov, ktorým je v tomto prípade Hi-Fi gramofón Technics. Ten je z hľadiska dispozície rozličných farebných prevedení akousi kombináciou modelov Audio Technica AT-LP120xUSB a Denon DP-400. Výrobca totiž ponúka používateľovi voľbu spomedzi troch základných farieb pôsobiacich veľmi elegantne a moderne, a to z čiernej, bielej a striebornej. Tento výnimočný model nielenže ponúka unikátny zážitok z produkovaného zvuku, ale aj celý rad funkčných technológií, ako je bezjadrový motor zabezpečujúci stabilné otáčky či vysoko citlivé ramienko prenosky starajúce sa o kvalitu zvuku.

Gramofón Technics disponuje priamym pohonom typickým pre túto značku gramofónov. Ten zabezpečuje nielen špičkový zvuk, ale i presnú rýchlosť otáčok. Precíznosť otáčok zaobstaráva i riadenie výkonu motora, ktoré je prispôsobené hmotnosti taniera. O zamedzenie kolísania otáčok sa stará spomínaný stator bez jadra. Gramofón tiež obsahuje ekvalizérový modul, ktorý má samostatné napájanie oddelené od motorového, čím sa vytvára oveľa čistejší zvuk. Na cene sa odráža nielen množstvo spomínaných technológií zlepšujúcich zážitok z počúvaného, ale aj kvalita spracovania, ktorá zamedzuje rýchlemu opotrebovaniu jednotlivých komponentov, čím sa predlžuje životnosť celého zariadenia.

Na rozdiel od modelu Crosley Voyager je gramofón Technics vybavený citlivým ramienkom prehnutého tvaru, čo zvyšuje jeho stabilitu, a tým pádom dosahuje presnejšie čítanie drážok prehrávanej vinylovej platne. Nechcenú rezonanciu zvuku má na starosti dvojvrstvový gramofónový tanier zhotovený z odľahčenej gumovej vrstvy a odolného hliníkového základu. Tak dochádza k tlmeniu vibrácií, čo pozitívne ovplyvňuje produkovaný zvuk. Veľkou výhodou je plne automatické ovládanie, ktoré nevyžaduje žiadnu extrémnu obsluhu zo strany používateľa, čo umožňuje poslucháčovi naplno si užívať hudbu produkovanú profesionálnym gramofónom vysokej kvality.

Aj napriek tomu, že ide o zariadenie profesionálneho charakteru, nedisponuje USB vstupom či Bluetooth rozhraním. Je teda určené výhradne do audiosystémov, ktoré zdôraznia prednosti gramofónu Technics. Okrem podstatne prevažujúcich pozitív v podobe veľmi kvalitného zvuku, ľahkej manipulácie s protiprachovým krytom obsiahnutým v cene balenia, extrémne stabilnej ihly, ktorú len tak niečo nevyvedie „z miery“ a nepočuteľného motora, má tento špičkový prístroj aj zopár nedostatkov. Tie sa ukazujú na automatizovanom ovládaní, ktoré nie je tak úplne domyslené. Automatické zdvihnutie ramienka totiž funguje na princípe predčasného ukončenia prehrávania platne, a to o 20 až 30 sekúnd. Tým pádom nedochádza k úplnému prehraniu hudobného záznamu, čo znižuje estetický zážitok z počúvaného. Nejedného používateľa môže odradiť aj podstatne vyššia cena, ktorá je vzhľadom na odolnosť, profesionálnosť a funkčnosť daného zariadenia viac než férová.

Pozitíva

Ťažký, no veľmi stabilný
Vysoká kvalita produkovaného zvuku
Pridané príslušenstvo

Negatíva

Vyššia cena
Nedomyslené automatické zdvihnutie ramienka

Typ gramofónu: Hi-Fi gramofón ● Druh pohonu: priamy ● Ramienko (tvar): tvar „S“ ● Rýchlosti otáčok: 33/45/78 ot./min. ● Ovládanie: automatické ● Napojenie iných zariadení: áno ● USB: nie ● Bluetooth: nie ● Protiprachový kryt: áno ● Farebné prevedenie: čierne, biele a strieborné ● Rozmery: 453 x 169 x 373 mm ● Hmotnosť: 9,9 kg

Dobré recenzie

Audio Technica AT-LP120xUSB

DJ gramofón s priamym pohonom, ramienko v tvare „S“, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., manuálne ovládanie

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Trojicu DJ gramofónov v rámci nášho testu (Crosley Voyager a Pioneer PLX-500) završuje model z dielne japonského výrobcu Audio Technica, ktorý je na trhu k dispozícii v dvoch neutrálnych, no luxusne pôsobiacich farebných prevedeniach. Treba si však uvedomiť, že čierny gramofón je o desiatky eur drahší ako totožný model v striebornom prevedení. Keďže ide o gramofón primárne určený na „dídžejovanie“, prislúchajú mu aj náležité funkcie a vlastnosti, ktoré dokážu najlepšie zúročiť práve používatelia pohybujúci sa v hudobnej brandži.

Veľkou výhodou je USB konektor, ktorý má gramofón Audio Technica k dispozícii, vďaka čomu nielenže umožňuje používateľom pripojenie rozličných zariadení k samotnému gramofónu, ale tiež otvára priestor pre prevádzanie platňových záznamov do digitálnych formátov a ich ďalšiu úpravu.

Zo základných parametrov, ktoré prislúchajú väčšine DJ gramofónov, je potrebné zmieniť priamy pohon a dokonale vyvážené ramienko prvotriednej kvality v tvare „S“. V tomto aspekte sa zhoduje napríklad s gramofónmi Technics SL-1500CEG, Pioneer PLX-500 či Denon DP-400. Gramofón tiež disponuje hliníkovým otočným tanierom s priľnavým povrchom, na ktorý je veľmi jednoduché presne umiestniť vinylovú platňu, a tým pádom s ňou aj ďalej manipulovať. Sprístupnená je i možnosť regulácie rýchlosti otáčok a samotného prehrávania hudby, pričom prirodzene gramofón disponuje manuálnym ovládaním a funkciou obojsmerného chodu platne, čo umožňuje DJ-ovi vykonávať skrečovanie (pohyb platne na otočnom tanieri do jednej i druhej strany bezpečným spôsobom).

Gramofón Audio Technica prináša veľké množstvo výhod v podobe kvalitného zvuku, masívneho spracovania odolného proti poškodeniu vplyvom častej manipulácie, odnímateľného akrylového krytu proti prachu, pevného taniera a vypínateľného predzosilňovača. Aj napriek tomu však existujú isté negatíva, pre ktoré sa nezaslúžil o prívlastok Víťaz testu. Medzi tie patrí napríklad fakt, že ide o úplne manuálne ovládané zariadenie, ktoré je potrebné pozorne sledovať pred ukončením platne, aby nedošlo k nežiaducemu poškodeniu ihly či samotnej prehrávanej platne. Za zmienku tiež stojí nevýhoda v podobe dlhšieho času, ktorý vyžaduje nastavenie gramofónu. Hoci sa v DJ gramofóne Audio Technica popretkávali mnohé slabé i silné stránky, ešte stále je možné konštatovať, že z hľadiska pomeru ceny a kvality ide o naozaj top gramofón ponúkaný na našom trhu.

Pozitíva

Profesionálny gramofón
Kvalitný zvuk
Odnímateľný akrylový kryt proti prachu

Negatíva

Manuálne ovládanie
Predzosilňovač nestojí za veľa
Nastavenie vyžaduje viac času

Typ gramofónu: DJ gramofón ● Druh pohonu: priamy ● Ramienko (tvar): tvar „S“ ● Rýchlosti otáčok: 33/45/78 ot./min. ● Ovládanie: manuálne ● Napojenie iných zariadení: áno ● USB: áno ● Bluetooth: nie ● Protiprachový kryt: áno ● Farebné prevedenie: čierne a strieborné ● Rozmery: 452 x 352 x 142 mm ● Hmotnosť: 8 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Počas spracovania témy nás oslovilo zopár ďalších produktov spadajúcich do kategórie gramofónov, ktoré však nenašli svoje miesto v našom teste. Aj napriek tomu sa medzi nimi nájdu také, ktoré stoja za zváženie v procese výberu toho najlepšieho a najkvalitnejšieho gramofónu.

Malý, elegantný Hi-Fi gramofón Sony PS-LX310BT je poháňaný na remienkovom princípe, pričom jeho veľkou výhodou je plne automatické ovládanie. Moderný gramofón disponuje protiprachovým krytom, ktorý chráni celú konštrukciu, no najmä robustný hliníkový tanier gramofónu pred znečistením. Bezdrôtový gramofón nielenže ponúka čistý a prirodzený zvuk, ale i možnosť pripojenia iného zariadenia ku gramofónu prostredníctvom funkcie Bluetooth. O dostatočnú kvalitu zvuku sa stará odolná hliníková konštrukcia ramienka prenosky, ktorá presne sleduje drážky prehrávanej platne. Aj napriek tomu, že gramofón nedisponuje USB výstupom a má na výber len z dvoch otáčkových rýchlostí (33 a 45 ot./min.), patrí medzi naozaj kvalitné audio zariadenia.

Ďalší plnoautomatický gramofón Dual CS 429, taktiež s možnosťou manuálneho ovládania, je určený skôr pre náročnejších poslucháčov, ktorí si potrpia na vynikajúci zvukový výkon. Zariadenie disponuje priamym ramienkom s nastaviteľnou polohou, na ktorom je veľmi jednoduché vymeniť aj samotnú prenosku. O kvalitu zvuku a elimináciu potenciálnych vonkajších vibrácií sa postará interná gumová tlmiaca konštrukcia. Príjemný a pohodlný zážitok z počúvania obľúbených platní dopraje tichý chod motora. Z hľadiska dizajnu ide o čistú a precíznu prácu vyzdvihnutú jemným doplnkom v podobe odnímateľného a polohovateľného protiprachového krytu zhotoveného z plexiskla. Ak teda túžite po jednoduchom ovládaní a kvalitnom spracovaní v jednom balení, gramofón z radu DUAL rozhodne stojí za zváženie.

Ak patríte k milovníkom retro zariadení, určite by ste sa mali pozrieť na trendy gramofón Roadstar HIF-1850TUMPKretro prvkami v podobe dreveného dizajnu a veľkej trúby typickej pre gramofóny so starším rokom výroby. V tomto prípade však ide o prepojenie viacerých retro prvkov s modernými funkciami. Gramofón síce disponuje manuálnym ovládaním, no okrem možnosti vypočuť si obľúbené vinylové platne otvára dvere aj milovníkom kazetových a CD nosičov. Navyše má k dispozícii vstupy USB či AUX, čo rozširuje funkcie o digitalizáciu zvuku z prehrávaných nosičov a možnosť pripojenia drôtových slúchadiel. Gramofón vám dokonca ponúka možnosť naladiť si svoje obľúbené rádio. Za primeranú cenu si tak môžete zaobstarať nielen nádherný kúsok zveľaďujúci estetické vyžarovanie vašej domácnosti, ale i rozmanité funkcie. Výnimočným bonusom sú náhradné gramofónové ihly v cene zariadenia.

Luxusný Hi-Fi gramofón Teac TN-4D v dvoch farebných prevedeniach – čierne a orechové – disponuje priamym pohonom a presným riadením rýchlosti otáčok. Na výber sú dve rýchlostné možnosti, a to 33 a 45 ot./min. O stabilitu ktorejkoľvek z rýchlostí sa stará odolný hliníkový tanier gramofónu. V zariadení je k dispozícii i vstavaný predzosilňovač. Ramienko zariadenia je v tvare „S“, pričom jeho tvar umožňuje produkciu dynamického zvuku. Konštrukcia tejto súčiastky tiež dopomáha k jednoduchšej výmene prenosky. Okrem výborného zvuku musíme vyzdvihnúť aj USB vstup, ktorý dopomáha k digitalizácii vinylových platní. Z hľadiska pomeru ceny a kvality je možné konštatovať, že ide o naozaj dobré zariadenie s mnohými prednosťami.

Výrobca elegantného gramofónu Pro-Ject Debut Carbon EVO dáva používateľom na výber spomedzi ôsmich rozličných farieb zariadenia, medzi ktorými dochádza k miernym cenovým odchýlkam. Zvoliť si teda môžete klasický biely, čierny, hnedý alebo orechový gramofón, pričom na výber sú aj výraznejšie farby, ako modrá, zelená, žltá či červená. Jednodielne rameno gramofónu je zhotovené z uhlíkového vlákna a jeho prenoska sa pýši prémiovým spracovaním. Výrobca pri tomto zariadení myslel aj na vonkajšie vplyvy, ktoré eliminoval jednak prostredníctvom tlmiacej technológie proti potenciálnym rezonanciám, jednak tromi výškovo nastaviteľnými podstavami z ťažkého kovu. Tie zaisťujú rovnomerné umiestnenie gramofónu na akomkoľvek type povrchu. Rýchlosť otáčok je možné zmeniť pomocou jednoduchého tlačidlového systému.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Aby sme vás previedli aktuálnou popularitou gramofónov, pripravili sme pre vás krátky, neustále aktualizovaný prehľad najpredávanejších produktov v tejto kategórii produktov podľa portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Audio Technica AT-LP120xUSB 5* Zobraziť produkt
Auna Peggy Sue 5* Zobraziť produkt
Pioneer PLX-500 5* Zobraziť produkt
Crosley Voyager 5* Zobraziť produkt
Gemini TT-900BW 5* Zobraziť produkt

Hudba je neoddeliteľnou súčasťou ľudského života, ktorá v nás dokáže vyvolať rozmanité emócie a nálady. Sledovať postupný vývoj hudby, hudobných nosičov a prístrojov sprostredkujúcich tóny jednotlivých hudobných žánrov muselo byť pre ľudstvo vskutku zaujímavé. Dokázali sme totiž postupne prejsť od veľkolepých gramofónov do súčasného štádia, keď záznamy našich obľúbených piesní nosíme len tak vo vrecku. Čoraz viac sa však rozmáha trend návratu starých retro vecí, medzi ktorými nesmú chýbať ani gramofóny. Mnohí prichádzajú opäť na chuť tomuto jedinečnému prístroju prehrávajúcemu LP platne a niet sa čo čudovať, keďže kvalita hudby vychádzajúcej z gramofónov je naozaj nezameniteľná.

V nasledujúcom návode na výber najlepšieho možného gramofónu sme zhrnuli najdôležitejšie parametre, ktoré by mali pri kúpe tohto svojrázneho prístroja zohrávať najväčšiu rolu. Tie vplývajú nielen na životnosť, ale i celkovú kvalitu gramofónu. Záver návodu sme tiež obohatili krátkym prehľadom cien a renomovaných výrobcov gramofónov na našom trhu.

Ako vybrať gramofón

  • Typy gramofónov
  • Manuálne alebo automatické ovládanie
  • Pohon gramofónu
  • Ramienko
  • Gramofónová prenoska
  • Ihla
  • Gramofónový tanier
  • Rýchlosť otáčok
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy gramofónov

Rovnako ako v prípade rádií aj u gramofónov existujú isté rozdiely v preferenciách používateľov. Zatiaľ čo niektorí túžia po veľkom množstve rozličných funkcií, iní bažia po prístroji, ktorý ponúka neprekonateľný zážitok z počúvania hudby vďaka kvalite prehrávania piesní z vinylových platní.

Klasický gramofón s reproduktorom

Tento typ gramofónu je príznačný svojou priemernosťou, univerzálnosťou a vhodnosťou pre nenáročných používateľov. Ak si teda nepotrpíte na kvalitu prehrávaného zvuku, no záleží vám na veľkom množstve dodatočných funkcií, tento typ hudobného prehrávača je pre vás ako stvorený.

O univerzálnosti tohto prístroja svedčí fakt, že jeho súčasťou zvyknú byť reproduktory, CD prehrávač, prípadne rádio. Ak teda túžite po esteticky pôsobiacom a cenovo dostupnom gramofóne, prostredníctvom ktorého môžete prehrávať svoju zbierku platní, tento typ gramofónu rozhodne stojí za zváženie.

Hi-Fi gramofón pre náročnejších

Už z názvu vyplýva, že pôjde o gramofón zapadajúci do domácej Hi-Fi zostavy. Veľkou výhodou tohto typu gramofónov je kvalita prehrávaného zvuku, za ktorú si však treba priplatiť sumu v podobe niekoľkých stoviek eur. Precíznosť týchto prístrojov sa odráža na kvalitatívnej stránke jednotlivých súčiastok, ktoré tvoria základnú stavbu gramofónu.

Ak však očakávate bonusové prvky ako reproduktor či iné prehrávače, pravdepodobne vás čaká sklamanie. Tie si totiž musíte dokúpiť. Aj na základe uvedených informácií je možné konštatovať, že ide o gramofón určený skôr pre náročnejších používateľov.

Hi-Fi gramofón

DJ gramofón pre špecifickú skupinu používateľov

Aj v tomto prípade ide o prístroj, ktorého funkcia a využitie je zjavné už z názvu. DJ gramofóny sú určené pre používateľov, ktorí nielenže chcú hudbu počúvať, ale ju aj ďalej tvoriť. Ponúka preto širokú paletu rozličných nastavení a funkcií, spomedzi ktorých najviac vyniká schopnosť manuálnej zmeny rýchlosti otáčok.

Takto má používateľ prehrávanie hudby pod vlastnou kontrolou a môže sa plne venovať tvorbe hudby. Z hľadiska ceny sa tento typ gramofónov pohybuje vo vyšších hladinách, čo spôsobuje najmä jeho špecifickosť a dôraz kladený na jeho odolnosť.

Zhotovený musí byť z dostatočne trvácnych a pevných materiálov, aby nedošlo v dôsledku častej manipulácie s prístrojom k jeho nechcenému predčasnému poškodeniu. Obstarávacia cena teda mnohokrát prevyšuje stovky až tisíce eur. Finálna suma závisí od prevedenia.

Manuál alebo automat?

Delenie gramofónov z hľadiska funkcií a využitia sme si už vyššie ozrejmili, no gramofóny je možné kategorizovať aj na základe miery obsluhy, ktorú prístroj vyžaduje. Zatiaľ čo manuálny gramofón kladie plnú kontrolu nad obsluhou do rúk používateľa, automatický gramofón tieto úkony vykoná za vás.

V skratke to znamená toľko, že v prípade manuálneho gramofónu sa o založenie i zloženie ramienka z platne staráte vy, pričom obsluha u plnoautomatického gramofónu spočíva v jednoduchom položení zvolenej platne na gramofónový tanier a stlačení jedného tlačidla.

Okrem týchto dvoch typov existujú aj poloautomatické gramofóny, ktoré vyžadujú vašu obsluhu v počiatočnom procese prehrávania hudby, pričom ukončenie platne už rozozná, v dôsledku čoho vie jednoducho zodvihnúť ramienko a navrátiť ho do držiaka.

Pri tomto delení gramofónov ide teda o preferencie daného používateľa. Niektorí milovníci hudby a vinylových platní si totiž tieto prístroje zaobstarávajú práve preto, aby sa mohli vyžívať v ich manuálnej obsluhe. Ozajstné čaro gramofónov totiž tkvie v samotnom úkone nasadzovania ramienka na platňu a jeho následnom zložení.

Gramofón ovládanie

Remienkový pohon verzus priamy pohon

Pohon gramofónu patrí k najdôležitejším parametrom vyžadujúcim pozornosť pri kúpe toho správneho prístroja. Na trhu je možné nájsť gramofóny s dvomi rozličnými druhmi pohonu. Kým na jednej strane máme gramofóny s tradičným remienkovým pohonom, ktorého motor je pripevnený mimo otočného gramofónového taniera gumeným remienkom, na strane druhej sú gramofóny s priamym pohonom, ktorého motor sa nachádza priamo v konštrukcii otočného taniera.

Najpodstatnejším rozdielom medzi týmito dvomi druhmi pohonu gramofónov je ich výdrž, resp. životnosť daných súčiastok. Zatiaľ čo priamy pohon je skonštruovaný dostatočne pevne na to, aby odolal častej manipulácii vo forme tzv. skrečovania, remienkový pohon po nejakom čase vyžaduje nutnú výmenu samotného remienka z dôvodu opotrebovania.

Priamym pohonom teda zväčša disponujú DJ gramofóny, ktoré sú určené na tvorbu hudby a pri vypnutom pohone umožňujú obsluhe krútiť tanierom aj do protismeru bez poškodenia mechaniky prístroja. Na remienkový pohon funguje množstvo gramofónov určených pre bežných používateľov, ktorí si chcú v pohodlí domova vypočuť platne s hudbou obľúbených interpretov.

Remienkový pohon verzus priamy pohon

Ramienko a jeho tvar

Ramienko a jeho kvalita vo veľkej miere vplýva na akosť prehrávaného zvuku. Je to najmä z toho dôvodu, že má na starosti usmerňovanie pohybu prenosky s ihlou po drážkach platne. Nesprávne nastavenie ramienka môže značne ovplyvniť zážitok z počúvania hudby prostredníctvom gramofónu.

Ramienko je zväčša prednastavené ešte vo výrobe, no časom sa môže rozladiť, čo môže viesť nielen k nepríjemnému zážitku z počúvania, ale aj k poškodeniu prehrávaných platní. Spomínané rozladenie môže spôsobiť používanie gramofónu, no tiež jeho transport z jedného miesta na druhé počas sťahovania či pravidelného upratovania.

Pri ramienku si treba všímať jeho tvar. Existujú totiž gramofóny s dvomi rozličnými tvarmi ramienok. Rovné ramienka sú z hľadiska zotrvania v platňovej drážke veľmi stabilné, čo umožňuje prehrávanie starších či časom poznačených platní prostredníctvom gramofónov s takýmto druhom ramienka. Nevýhodou je však nižšia kvalita zvuku.

Lepšou kvalitou prehrávaného zvuku sa vyznačujú zahnuté ramienka. Tie spoznáte ich miernym zakrivením alebo prípadným zahnutím do špecifického tvaru písmena „S“. Práve zakrivenie ramienka spôsobuje, že je produkovaný zvuk na vyššej kvalitatívnej úrovni.

Avšak na rozdiel od rovného ramienka sa na gramofónoch so zahnutým ramienkom neodporúča prehrávanie starších platní so škrabancami, pretože nestabilné ramienko má tendenciu vyskakovať z dosky. Zahnuté ramienko nájdete najmä na kvalitnejších gramofónoch, ktoré majú naozaj výborný zvukový výstup.

Gramofón ramienko a jeho tvar

Prenoska ako najdôležitejší komponent

Prenoska je snáď najdôležitejšou súčiastkou celého gramofónu. Má totiž na starosti produkciu zvuku „prečítanú“ z vloženej vinylovej platne, a teda v značnej miere ovplyvňuje nielen výsledný zvuk, ale i používateľov zážitok z počúvania. Poznáme dva druhy prenosiek, pričom ich najväčší rozdiel sa aj v tomto prípade vzťahuje na kvalitu produkovaného zvuku.

Kryštálová, tiež známa ako keramická, prenoska je využívaná skôr v lacnejších modeloch gramofónov a pri prehrávaní je potrebné ju poriadne pritlačiť na platňu, čo môže potenciálne viesť k skorému opotrebovaniu platne. Disponuje tiež obmedzeným frekvenčným rozsahom od 50 do 10 000 Hz.

Elektromagnetická prenoska disponuje lepšou a drahšou technológiou, ktorá frekvenčný rozsah posúva na rozmedzie 20 až 20 000 Hz, pričom celý princíp fungovania prenosky spočíva vo vyvolávaní elektrického prúdu meniaceho sa na signál. Táto technológia je voči platniam omnoho šetrnejšia, a teda umožňuje pravidelnejšie prehrávanie bez obáv o životnosť samotných platní či kvalitu produkovaného zvuku.

Tvar a materiál gramofónovej ihly

Gramofónová ihla, resp. hrot je súčiastkou, ktorá prichádza do priameho kontaktu s platňovými drážkami, čo vedie k jej postupnému opotrebovaniu, a teda i nutnej výmene. O potrebe výmeny gramofónovej ihly informuje samotný produkovaný zvuk, ktorý vplyvom zničenej ihly stráca na kvalite.

Materiál použitý na výrobu ihiel sa odzrkadľuje na cene samotného gramofónu. Prístroje vyššej kvality, a teda i vyššej cenovej hladiny, disponujú ihlou zhotovenou z diamantu, pričom na zhotovenie lacnejších modelov využívajú výrobcovia menej kvalitné materiály. Rozdiel medzi jednotlivými materiálmi možno spozorovať na životnosti konkrétnej ihly. Kým diamantová ihla dokáže dokonale odohrať až 1 000 hodín, lacnejšie druhy ihiel strácajú kvalitu zvuku už po 100 hodinách.

Na trhu sú dostupné gramofóny s ihlami rôznych tvarov. Tento parameter rozhoduje o hĺbke ponoru ihly do drážky na platniach. Ihly s kónickým tvarom sa najčastejšie využívajú na DJ gramofónoch a sedia v platňových drážkach veľmi dobre. Tým pádom sa samotný DJ nemusí obávať o potenciálne zničenie platne vplyvom „skrečovania“.

Klasické gramofóny pre bežných milovníkov hudby disponujú eliptickou ihlou so špičkou oválneho tvaru, ktorá dokáže dokonale snímať signál aj s minimálnym ponorom do platňovej drážky. Kvalita zvuku je v tomto prípade zaručená, čo sa odráža aj na vyššej cene gramofónov s takýmto typom ihly.

Špecifickým prípadom sú ihly tvaru shibata, ktoré sa tvarom nachádzajú niekde na prielome medzi eliptickými a kónickými. Ich tvar zaručuje hlbší prienik do platňovej drážky, pričom pravdepodobnosť poškodenia je veľmi nízka.

Gramofón tvar ihly

Čím odolnejší gramofónový tanier, tým lepšie

V rámci tohto parametra je najdôležitejšie prihliadať na materiál, z ktorého je zhotovený. Rozhoduje totiž o životnosti gramofónu, pričom jeho výmena v dôsledku poškodenia nepatrí medzi najjednoduchšie úkony. Medzi najčastejšie používané materiály na zhotovenie gramofónového taniera patria drevovláknité dosky MDF, sklo či akryl.

Najodolnejším a najvhodnejším je tanier z liateho hliníka, pričom jeho optimálnosť sa ukazuje najmä v oblasti hmotnosti prístroja a nízkej rezonančnej hodnote. Ideálny tanier by mal umožniť prehranie dlhotrvajúcich platní (LP) aj single platní (SP).

Rýchlosť otáčok súvisí s priemerom prehrávaných platní

Parameter rýchlosti otáčok vo veľkej miere vplýva na priemer vinylových platní, ktoré bude používateľ schopný prehrať prostredníctvom konkrétneho gramofónu. Gramofóny s rýchlosťou 33,3 otáčok za minútu prehrajú zvuk z platní s priemerom v rozmedzí 25 až 30 centimetrov, pričom prístroje s rýchlosťou 45 otáčok za minútu sú vhodné na prehranie single platní (SP) s priemerom 17,5 až 30 centimetrov.

Ak snívate o tom, že prehráte svoju starú zbierku platní, oplatí sa investovať do gramofónu s rýchlosťou 78 otáčok za minútu, ktorý je určený pre platne s priemerom 25 centimetrov. Väčšina dnešných gramofónov je schopná prehrať prvé dve rýchlostné kategórie, pričom tiež disponujú manuálnym prepínačom na prepínanie medzi týmito dvomi rýchlostnými nastaveniami.

Gramofón na domáce použitie

Vyššia cena sa postará o lepšiu kvalitu zvuku

Cena rozdeľuje gramofóny do rozličných kategórií najmä na základe jedného a najdôležitejšieho kritéria, ktorým je kvalita produkovaného zvuku. Platí totiž, že čím kvalitnejší zvuk prístroj prehráva, tým vyššia je jeho cena.

Pre menej náročných používateľov sú na trhu dostupné menej kvalitné gramofóny do 100 eur, ktoré síce neponúkajú vysokú zvukovú akosť, no ich výhody tkvejú v dispozícii veľkého množstva rozličných prehrávačov, ako je MP3 či CD prehrávač, pričom ich neoddeliteľnou súčasťou sú v gramofóne zabudované reproduktory. Z hľadiska obsluhy ide veľakrát o poloautomatické gramofóny.

V strednej cenovej hladine v rozmedzí 100 až 300 eur sa nachádzajú už Hi-Fi gramofóny, ktoré ponúkajú vyššiu kvalitu produkovaného zvuku, avšak tento parameter vo veľkej miere závisí od celkovej zvukovej zostavy, ktorou by ste mali pred zakúpením Hi-Fi gramofónu už disponovať.

Pre náročnejších používateľov, ktorí si potrpia na kvalite prehrávaného zvuku, sú na trhu k dispozícii gramofóny nad 300 eur, pričom výrobcovia takýchto modelov si dávajú extrémne záležať nielen na ich odolnosti, ale i dizajne. Funkcie takýchto drahších zariadení zahŕňajú automatické ovládanie. V tejto kategórii možno nájsť kvalitné DJ gramofóny s funkciou nastavenia rýchlosti otáčok.

Najznámejší výrobcovia gramofónov: Audio-Technica, Pro-Ject, Sony či Hyundai

Medzi najznámejšie značky gramofónov patria rozhodne mená výrobcov kvalitnej elektrotechniky, ako je Sencor, Hyundai či Sony, pričom však netreba zabudnúť ani na značky špecializované na zhotovenie audiotechniky, ako japonská Audio-Technica či nemecká Auna.

Naozaj širokú ponuku najrôznejších dizajnových kúskov pre náročnejších používateľov má k dispozícii rakúsky výrobca Pro-Ject, no ak túžite po replike klasického gramofónu, za zmienku stojí značka Crosley, ktorá vyrába štýlové a jednoducho ovládateľné gramofóny za výbornú cenu.

Otázky a odpovede – FAQ

V našom návode sme zhrnuli všetky najdôležitejšie parametre a faktory, ktoré by mali mať vplyv na vaše finálne rozhodnutie pri výbere správneho gramofónu. Niekoľko dodatočných informácií sme spísali aj v sekcii otázok a odpovedí. V prípade, že ste ani v jednej časti článku nenašli to, čo ste hľadali, a teda máte ešte stále nezodpovedané otázky, pokojne sa na nás obráťte v sekcii komentárov pod článkom. Snažíme sa na ne odpovedať v čo najkratšom možnom čase.

Pravidelná údržba predlžuje životnosť nielen gramofónov, ale aj prehrávaných platní. Údržba funguje najmä na princípe čistenia platní za pomoci špeciálnych čističov, pričom je vhodné pravidelne očistiť aj súčiastku, ktorá sa platní priamo dotýka, a teda gramofónovú ihlu. Na tú existuje špeciálna kefka zhotovená z uhlíkových vlákien. Taktiež je vhodné sledovať kvalitu zvuku, ktorá sa môže po čase zhoršiť vplyvom opotrebovania niektorých súčiastok. Tie je potrebné čo najskôr vymeniť, aby nedošlo k potenciálnemu poškodeniu zariadenia či prehrávaných vinylových platní.

Ako to už zo samotného slovného spojenia vyplýva, ide o prevedenie zvuku zaznamenaného na platni do novodobej digitálnej podoby vo formáte MP3, pričom gramofón umožňuje presun takýchto súborov priamo na CD, USB kľúč alebo SD kartu. Takto si môžete uchovávať a archivovať nahrávky z platní v udržateľnejšej verzii.

Gramofóny sú veľmi citlivé audio zariadenia, ktoré dokážu zaregistrovať aj to najmenšie chvenie. Aj preto by ste mali voliť miesto, ktoré nie je konštantne pod vplyvom vibrácií. Na kvalitu prehrávaného zvuku tiež v značnej miere pôsobí rovnosť podkladu, čo však v mnohých prípadoch zachraňujú výškovo nastaviteľné nožičky na samotnom gramofóne. Napriek tomu by ste mali voliť čo najrovnejšie miesto vo vašej domácnosti, pričom umiestnenie je vhodné skontrolovať pomocou vodováhy priloženej na otočný tanier gramofónu.

Victrola VSC-580BT

Hi-Fi gramofón s remienkovým pohonom, rovné ramienko, rýchlosti otáčok 33/45/78 ot./min., poloautomatické ovládanie

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hi-Fi gramofón Victrola upúta pozornosť už hneď na prvý pohľad svojím dizajnom pripomínajúcim klasické gramofóny kufríkového charakteru. Z tohto hľadiska sa približuje modelu Crosley Voyager. Tento spôsob prevedenia dodáva zariadeniu nielen na šmrnci, ale aj na praktickosti, pretože jeho prenos z jedného miesta na druhé je týmto spôsobom oveľa jednoduchší. Na druhej strane je nevýhodou fakt, že gramofón nedisponuje priehľadným krytom proti prachu, ktorý by ho chránil pred nečistotami v čase prehrávania platní.

Ako sme už vyššie spomenuli, ide o klasicky vyzerajúci gramofón, ktorý je obohatený o modernú technológiu v podobe Bluetooth prijímača, pričom sa naň možno pripojiť s akýmkoľvek zariadením podporujúcim toto rozhranie, a to až z diaľky 10 metrov. Aj v tomto aspekte sa zhoduje s ďalším modelom v našom teste, DJ gramofónom Crosley Voyager. Veľkou výhodou je, že v prípade aparátu nepodporujúceho Bluetooth rozhranie môže používateľ využiť 3,5 mm Jack konektor. Na rozdiel od gramofónov Pioneer PLX-500 a už menovaného Crosley Voyager však Victrola, žiaľ, nedisponuje USB vstupom.

Nízka obstarávacia cena sa výrazným spôsobom odzrkadľuje na kvalite spracovania. Menovite na pohone, ktorý je remienkový (ako aj v prípade gramofónu Denon DP-400). Takýto spôsob náhonu si z hľadiska životnosti a dlhodobej funkčnosti zasluhuje negatívny prívlastok, pretože je veľmi pravdepodobné, že bude konkrétna súčiastka vyžadovať častú výmenu. To však, samozrejme, závisí od frekvencie používania gramofónu. Zariadenie tiež disponuje rovným ramienkom. Pre tvar konkrétneho komponentu je síce príznačná možnosť prehrávania starších a obohratejších platní, no z hľadiska kvality produkovaného zvuku sa opäť prejavuje vplyv nízkej cenovej hladiny, ku ktorej gramofón Victrola prislúcha. Pre bežných a najmä nenáročných používateľov môže byť veľkým plusom poloautomatické ovládanie, ktoré zjednodušuje nastavenie zariadenia, no tiež dopraje autentický zážitok z obsluhy prehrávača vinylových platní.

Z hľadiska pomeru ceny a kvality je zariadenie hodné kúpy, no aj to len v prípade, že ide o menej náročných používateľov, ktorí si nepotrpia na produkcii zvuku na vysokej úrovni. Aspekt poloautomatického ovládania tiež nie je taký ružový, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Gramofón síce disponuje možnosťou automatického štartu a autostopu, no zatiaľ čo autoštart roztočí platňu okamžite, autostop po skončení platne nezdvihne prenosku z platne, čo môže spôsobiť možné škrabance na prehrávanej platni a opotrebovanie samotnej ihly, ktorá prichádza z nosičmi do priameho kontaktu. Avšak v tom asi tkvie „čaro“ poloautomatického ovládania. Vzhľadom na nízku cenu je veľkým plusom široký výber otáčkových rýchlostí, no na druhej strane máme negatívum v podobe integrovaného predzosilňovača, ktorý evidentne preferuje výšky pred zdôraznením basov.

Pozitíva

Praktický
Pomer ceny a kvality
Výstup pre slúchadlá

Negatíva

Zlé basy
Prenoska sa nezdvihne automaticky po skončení platne

Typ gramofónu: Hi-Fi gramofón ● Druh pohonu: remienkový ● Ramienko (tvar): rovné ● Rýchlosti otáčok: 33/45/78 ot./min. ● Ovládanie: poloautomatické ● Napojenie iných zariadení: áno ● USB: nie ● Bluetooth: áno (dosah 10 m) ● Protiprachový kryt: nie (len prenosný kufrík) ● Farebné prevedenie: čierne ● Rozmery: 353 x 256 x 127 mm ● Hmotnosť: 2,85 kg

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnotenie:
(92.8%)