Parné čističe

Najlepšie parné čističe 2024 + recenzie

Parné čističe nie sú iba efektívnym, ale taktiež veľmi praktickým spôsobom udržiavania domácnosti a predmetov v nej. Premýšľate nad kúpou tohto zariadenia? Náš test parných čističov, v ktorom zvíťazil multifunkčný pojazdný model Kärcher SC 3 EasyFix, je v tom prípade určený práve vám. Okrem víťaza sme pre vás zrecenzovali aj ďalšie kvalitné parné čističe a pripravili sme si pre vás podrobný návod na ich výber.

Publikované: 04.10.2021
Aktualizované: 22.04.2024

Aký parný čistič kúpiť?

Pochopenie a následné vyhľadávanie parametrov, prieskum spotrebiteľských či nezávislých recenzií parných čističov a zvažovanie ich obstarávacej ceny, to si vyžaduje trochu času. Testmagazín parné čističe otestoval za vás. Ak sa však nechcete pri výbere parného čističa zdržiavať ani o sekundu naviac, nemusíte čítať naše podrobné recenzie. Tipy na 3 kvalitné modely vám totiž prinášame hneď v nasledujúcich riadkoch.

Názov Hodnotenie Detail
Kärcher SC 3 EasyFix 5* Zobraziť produkt
Rowenta RY 8561 WH 5* Zobraziť produkt
Sencor SSC 3001YL 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Kärcher SC 3 EasyFix

Kärcher SC 3 EasyFix

Pojazdný multifunkčný parný čistič, tlak 3,5 baru, regulácia pary, výhrevný výkon 1 900 W, plošný výkon 75 m², doba ohrevu 30 s, objem nádoby 1 l, dvojkomorový systém dopĺňania vody, hmotnosť 3,1 kg

Zobraziť viac info

Pojazdný parný čistič Kärcher SC 3 EasyFix na nás urobil naozaj dobrý dojem. Je pomerne výkonný, voda sa v ňom nahrieva veľmi rýchlo, na zahodenie nie je ani dodávané príslušenstvo a obstarávacia cena je viac než primeraná. Čistič je určený na čistenie podláh, všakovakých povrchov aj predmetov. Vďaka dvojkomorovému systému dopĺňania vody s ním môžete pracovať nepretržite, a to aj na naozaj veľkých plochách.

Cenový trhák
Sencor SSC 3001YL

Sencor SSC 3001YL

Ručný multifunkčný parný čistič, tlak 3 bary, príkon 1 000 W, doba ohrevu 2,5 min., objem nádoby 350 ml, hmotnosť 1 kg

Zobraziť viac info

Sencor SSC 3001YL je vyslovene lacný multifunkčný parný čistič, ktorý oceníte najmä pri údržbe menších plôch, ako sú zrkadlá, okná, umývadlá či rúry. Vzhľadom na to, že ide o ručný model, má dostatočný objem nádobky aj výkon. Nahrievanie vody trvá približne 2,5 min., účinnosť čistenia je vysoká a obsluhu hodnotíme ako praktickú. Parný čistič je dodávaný s bohatým príslušenstvom.

Náš TIP
Leifheit 11910

Leifheit 11910

Parný mop, výhrevný výkon 1 200 W, doba ohrevu cca 30 s, doba prevádzky 40 min., objem nádoby 550 ml, hmotnosť 2,8 kg

Zobraziť viac info

Parný mop Leifheit 11910 je veľmi praktický, ľahký, kompaktný a výkonný. Nahrievanie vody trvá necelú minútu, na jedno naplnenie nádobky vodou s ním poumývate celý byt a jeho obsluha je vyslovene nenáročná a pohodlná. Leifheit 11910 je určený na údržbu tvrdých podláh aj kobercov. Pozitívne hodnotíme taktiež atraktívnu obstarávaciu cenu.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Hodnotenie vybraných modelov v našom teste trvalo desiatky hodín. Pozornosť sme pritom venovali najmä užívateľským skúsenostiam s parnými čističmi a reálnym technickým parametrom, ktoré rozhodujú o výkone, multifunkčnosti a nenáročnosti obsluhy týchto spotrebičov. V neposlednom rade sme ich porovnali medzi sebou, aby mohli byť ocenené jednotlivými štítkami. Na tento účel sme si zostavili rebríček dôležitých parametrov, na ktoré sme prihliadali najviac.

Výkon
Multifunkčnosť
Objem nádobky na vodu a dĺžka prevádzky
Rýchlosť nahrievania vody
Spôsob obsluhy a ovládania
Funkcie a bezpečnostné prvky
Hmotnosť a rozmery
Dĺžka napájacieho kábla

Skúsili ste do vyhľadávača napísať kombináciu slov „parný čistič“? Ak áno, pravdepodobne tušíte, kam smerujeme. Ak nie, prezradíme vám, že ponuka výrobcov je naozaj široká. Náš test teda nie je zameraný na zhodnotenie čo najväčšieho počtu produktov. Pred jeho zostavením sme sa snažili vybrať modely, ktoré skutočne stoja za to.

Po preštudovaní spotrebiteľských recenzií a miery predajnosti parných čističov na portáloch, ako Heureka, Alza, Hej, Okay, Nay, Mall, Datart či Tpd, sme do testu nakoniec vybrali kúsky od overených výrobcov Kärcher, Sencor, Leifheit, Vileda a Rowenta.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie parných čističov

Nájsť multifunkčný, dostatočne výkonný a kvalitný parný čistič, ktorý nezruinuje váš rozpočet, nie je úplne jednoduché. Pri prieskume trhu a následnom recenzovaní produktov sme pochopili, že na prvý pohľad sa mnohé z nich javia ako tá najlepšia voľba. Pri podrobnejšom pohľade na konkrétne parametre a preštudovaní spotrebiteľských recenzií parných čističov, sme sa však utvrdili, že nie všetko, čo sa blyští, je zlatoRecenzie parných čističov Testmagazínu sú preto založené na podrobnom a reálnom zhodnotení skutočných špecifikácií, do ktorého nezasahovali žiadne „tretie strany“.

Víťaz testu

Kärcher SC 3 EasyFix

Pojazdný multifunkčný parný čistič, tlak 3,5 baru, regulácia pary, výhrevný výkon 1 900 W, plošný výkon 75 m², doba ohrevu 30 s, objem nádoby 1 l, dvojkomorový systém dopĺňania vody, hmotnosť 3,1 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kärcher SC 3 EasyFix patrí medzi pojazdné parné čističe s dvojkomorovým systémom dopĺňania vody, čo znamená, že ho môžete používať nepretržite. Nádobka na vodu má objem 1 l, čo je vzhľadom na jeho výkon celkom postačujúce. Účinnosť spotrebiča je tradične vysoká. Výrobca hovorí o likvidácii 99,9 % bežných baktériíVýkon považujeme za trochu podpriemerný, na klasickú údržbu domácnosti by ale mal postačovať. Problémom môže byť občasné zanechávanie vody na povrchoch, a to najmä pred definitívnym nahriatím spotrebiča.

Max. tlak pary dosahuje 3,5 baruvýhrevný výkon je 1 900 W a plošný výkon predstavuje až 75 m². V praxi sa voda v čističi nahreje už za 30 s, čo je porovnateľné s modelmi Leifheit 11910 a Rowenta RY 8561 WH. Množstvo produkovanej pary môžete regulovať v 2 stupňochOvládanie a obsluhu hodnotíme ako vyslovene jednoduché.

Parný čistič Kärcher SC 3 EasyFix je možné označiť za bezpečný. Nachádza sa na ňom bezpečnostný ventil, ktorý v prípade poruchy zariadenia, doslova, vypustí paru, a tavná poistka, ktorá predchádza jeho prehriatiu. Rodičia určite ocenia prítomnosť detskej poistky. Za menšie negatívum pokladáme len 4 m napájací kábelktorý sa navyše nenavíjaHmotnosť 3,1 kg je primeraná objemu nádobky a celkovým rozmerom spotrebiča.

Jedným z výrazných benefitov Kärcher SC 3 EasyFix je dodávané príslušenstvo. Vďaka nemu môžete tento model využiť na čistenie akýchkoľvek plôch, predmetov aj povrchov. V balení nájdete sadu podlahovej hubice EasyFix s flexibilným kĺbom, ručnú hubicu na kachličky či rohy, kruhové kefky rôznych rozmerov, jednorazové utierky na podlahu, návlek z mikrovlákna na ručnú hubicu, parnú hadicu s pištoľoupower trysku a trysku s bodovým prúdom či nadstavec na koberce.

Údržba zariadenie je jednoduchá. Súčasťou dodávky je kazeta na jeho automatické odvápnenie. Pozor, na čističi je potrebné nastaviť tvrdosť vody, ktorú používate. Táto informácia je dôležitá najmä pri sťahovaní alebo používaní prístroja na rôznych miestach. Aktuálne nastavená tvrdosť vody je zobrazená prostredníctvom svetelnej blikajúcej kontrolky. Návleky môžete prať v práčke, ideálne bez aviváže, až pri 60 °C. Pozor, nie sú vhodné do sušičky.

Pozitíva

Pomer medzi cenou a výkonom
Multifunkčné použitie pre celú domácnosť a všetky typy povrchov
Bohaté príslušenstvo

Negatíva

Kratší napájací kábel
Výkon nemusí byť postačujúci pre náročných spotrebiteľov

Typ = pojazdný multifunkčný parný čistič ● Max. tlak pary = 3,5 baru ● Výhrevný výkon = 1 900 W ● Plošný výkon = cca 75 m² ● Doba ohrevu = 30 s ● Objem nádoby na vodu = 1 l ● Systém dopĺňania vody = dvojkomorový ● Dĺžka napájacieho kábla = 4 m ● Hmotnosť (bez príslušenstva) = 3,1 kg ● Rozmery (D x Š x V) = 36 x 23,6 x 25,3 cm

Cenový trhák

Sencor SSC 3001YL

Ručný multifunkčný parný čistič, tlak 3 bary, príkon 1 000 W, doba ohrevu 2,5 min., objem nádoby 350 ml, hmotnosť 1 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Sencor SSC 3001YL je lacný parný čistič s kompaktnými rozmermi, nízkou hmotnosťou, ktorá predstavuje 1 kg, a primeraným výkonom. Max. tlak pary dosahuje 3 bary, čo je prijateľné minimum. Na druhej strane, tlak pary pri podstatne drahšom pojazdnom parnom čističi Kärcher SC 3 EasyFix dosahuje len o 0,5 baru viac.

Udávaná účinnosť predstavuje 99,9 %, čo je pri týchto spotrebičoch akýmsi nepísaným pravidlom. 1 000 W príkon stojí za trochu pomalším nahrievanímktoré trvá cca 2,5 min. Hliníková nádoba na vodu má len 350 ml. Vzhľadom na to, že ide o ručný model, ktorý je určený na čistenie menších plôch, malý objem nádobky nepovažujeme za výrazný nedostatok. Na jedno naplnenie by ste mali stihnúť poumývať niekoľko okien alebo celú kúpeľňu. Upozorňujeme, že Sencor SSC 3001YL je vybavený jednokomorovým systémom dopĺňania vody. Po vyčerpaní vody z nádobky teda musíte na jej doliatie počkať cca 10 – 15 min. Ako plus vnímame, že v balení nájdete praktickú odmerku a lievik na naplnenie nádoby.

Na parnom čističi sa nachádza bezpečnostný ventil aj detská poistka s pomerne nelogickým umiestnením, ktoré stojí za jej náročným zapínaním a vypínaním. Zvyšná obsluha je vyslovene jednoduchá. Napájací kábel má 4 m, čo je trochu málo. Za praktický detail považujeme prítomnosť svetelnej kontrolky stavu zapnutia.

Dodávané príslušenstvo nie je na prvý pohľad vyslovene bohaté. V praxi ho využijete na čistenie širokej škály povrchov a predmetov. V balení nájdete rovnú a zahnutú trysku, ohybnú hadicu, hlavicu na „minimop“ s ochrannou tkaninou a okrúhlu kefku. Parný čistič Sencor využijete ako parný čistič na auto, dlažbu, podlahy, žalúzie, obkladačky, koberce či okná, môžete ním umývať aj umývadlá, armatúry, zrkadlá, rúry, grily, varné dosky, digestory, hračky, výbavu pre domáce zvieratá, športové náčinie, odevy či nábytok.

Výrobca sa chváli tým, že Sencor SSC 3001YL je vyslovene ekologický spotrebič, pri ktorého používaní nie je nutné používať žiadne chemikálie. Bohužiaľ, tento fakt má aj 2 negatíva, ktorým sú náročnejšia údržba a zvýšené prevádzkové náklady. Čistič neobsahuje kazetu na odvápňovanie vody. Navyše, v prípade potreby doň nie je možné naliať ani odvápňovací prostriedok. Ak vám teda z kohútikov tečie nadmerne tvrdá voda, nevyhnete sa používaniu, a teda aj kupovaniu tej destilovanej.

Pozitíva

Pomer medzi cenou a výkonom
Multifunkčné využitie
Kvalitné spracovanie

Negatíva

Vhodný len na údržbu menších plôch
Jednokomorový systém dopĺňania vody
Nutnosť používania destilovanej vody

Typ = ručný multifunkčný parný čistič ● Max. tlak pary = 3 bar ● Príkon = 1 000 W ● Doba ohrevu = 2,5 min. ● Objem nádoby na vodu= 350 ml ● Dĺžka napájacieho kábla = 4 m ● Hmotnosť = 1 kg

Náš TIP

Leifheit 11910

Parný mop, výhrevný výkon 1 200 W, doba ohrevu cca 30 s, doba prevádzky 40 min., objem nádoby 550 ml, hmotnosť 2,8 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Leifheit 11910 je parný čistič na podlahy a koberce, keďže je vybavený špeciálnym nadstavcom – klzákom. Tento model nás zaujal hneď z viacerých dôvodov. Prvým z nich je veľmi dobrý pomer medzi obstarávacou cenou, výkonom a kvalitou. Výrobca síce neuvádza údaj o max. tlaku pary, tento mop sa však javí ako dostatočne výkonný. Jeho výhrevný výkon predstavuje 1 200 W. Vzhľadom na menší objem nádobky je na akciu pripravený za rovnaký čas ako parný čistič Kärcher SC 3 EasyFix aj podstatne drahší čistič Rowenta RY 8561 WH, teda za cca 30 s.

Spomínaná nádobka má 550 ml, s mopom aj napriek tomu na jedno naplnenie poumývate celý 4-izbový byt so štandardnou rozlohou. Udávaná výdrž predstavuje 40 min., čo v podstate zodpovedá realite. K výrazným benefitom patrí nízka hmotnosť a kompaktné rozmery. Leifheit 11910 váži 2,8 kg, teda len o 1,8 kg viac ako ručný parný čistič Sencor SSC 3001YL. Jeho obsluha je nenáročná. Ako problém vnímame len opačné umiestnenie nadštandardne dlhého napájacieho kábla, má až 6,5 m, ktorý sa nachádza netradične na ľavej strane. Pri uskladnení oceníte možnosť sklopenia rukoväte.

K negatívam zaraďujeme aj fakt, že k parnému mopu dostanete len 1 návlek z mikrovlákna, ktorý je určený na max. 2 použitia. Bez neho je zariadenie nefunkčné, keďže návlek slúži na nasávanie vyprodukovanej pary/vody a zachytávanie nečistôt z podlahy. Trochu nepraktické je taktiež to, že pred použitím Leifheit 11910 je nutné dané povrchy dôkladne povysávať. S nečistotami, ako sú chlpy či chuchvalce prachu si totiž návlek neporadí.

Pozitíva

Výborný pomer medzi cenou a výkonom
Dlhá výdrž a nízka hmotnosť
Parný čistič na podlahy a koberce

Negatíva

Dodávaný bez náhradného návleku
Netradičné umiestnenie napájacieho kábla

Typ = parný mop ● Výhrevný výkon = 1 200 W ● Doba ohrevu = cca 30 s ● Objem nádoby na vodu = 550 ml ● Doba prevádzky = 40 min.● Dĺžka napájacieho kábla = 6,5 m ● Hmotnosť = 2,8 kg ● Rozmery = 27,6 x 25,6 x 64 cm

Vileda Steam XXL

Parný mop, výhrevný výkon 1 550 W, objem nádoby 400 ml, hmotnosť 2,4 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Parný mop Vileda Steam XXL patrí v súčasnosti k najpredávanejším. Za touto skutočnosťou stojí z nášho pohľadu hneď niekoľko jeho vlastností, pričom nejde len o atraktívnu obstarávaciu cenu. Vileda Steam XXL je vskutku robustný kúsok s hlavicou so 40 cm šírkou. Na „jeden ťah“ s ním teda umyjete celkom veľkú plochu. Zároveň nie je príliš ťažký, váži len niečo okolo 2,4 kg.

Obsluhu a ovládanie parného mopu hodnotíme ako jednoduché a pohodlné, k čomu prispieva aj celkom veľký akčný rádiusktorý predstavuje 7 m. Presnú dĺžku napájacieho kábla, ktorý môže pri upratovaní čas od času trochu zavadzať, presnejšie, je nutné ho pridržiavať rukou, výrobca neuvádza. Ako negatívum vnímame fakt, že mop nie je schopný samostatného státia.

Doba prevádzky na 1 naplnenie nádobky s objemom 400 ml sa pohybuje okolo 30 min., čo nie je najviac, ak sa poponáhľate, mali by ste stihnúť poupratovať podlahy v celom štandardne veľkom 4-izbovom byte. Milým detailom je praktická nádobka s výlevkou na dopĺňanie vody do spotrebiča, ktorá je súčasťou balenia.

K pozitívam ďalej zaradzujeme možnosť regulácie produkovanej pary a multifunkčnosť. Vileda Steam XXL patrí k parným čističom na podlahy a koberce. Podobne ako Leifheit 11910 totiž disponuje špeciálnym „kobercovým“ klzákom.

Pozitíva

Pomer medzi cenou a výkonom
Jednoduchá obsluha a nízka hmotnosť
Parný čistič na podlahy a koberce

Negatíva

Neprakticky umiestnený napájací kábel
Priemerná doba prevádzky
Bez funkcie "parkovania"

Typ = parný mop ● Výhrevný výkon = 1 550 W ● Objem nádoby na vodu = 400 ml ● Doba prevádzky = 28 min. ● Akčný rádius = 7 m ● Hmotnosť = cca 2,4 kg

Pre náročných

Rowenta RY8561WH

Parný čistič s vysávačom, príkon = 1 700 W, doba ohrevu 30 s, doba prevádzky 30 min., objem nádoby na vodu 400 ml, kapacita zberného vrecka 500 ml, hmotnosť 6,5 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Rowenta RY8561WH Clean & Steam Multi je parný čistič a vysávač v jednom, čo znamená, že slúži na suché aj mokré vysávanie a čistenie rôznych povrchov. Vzhľadom na vysokú obstarávaciu cenu je jasné, že ide o kvalitný a výkonný multifunkčný model. Niekoľko nedokonalostí sme však našli aj na ňom.

Clean & Steam Multi má vcelku vysoký príkon 1 700 W. Intenzitu produkcie pary môžete regulovať v 2 stupňoch, Eco a Max. Nádobka na vodu má objem 400 ml. V praxi je preto možné s čističom pracovať cca 30 minKapacita nádobky na pevné nečistoty predstavuje 500 ml, pri nadmerne znečistených podlahách ju teda budete musieť vysypávať o niečo častejšie. Za plus považujeme veľmi rýchle nahrievanie, ktoré trvá len 30 s, čo je porovnateľné s modelmi Leifheit 11910Kärcher SC 3 EasyFix. Za spomenutie stojí aj cyklónová technológia, ktorá stojí za vysokou efektivitou suchého vysávania.

Parný čistič Rowenta využijete pri údržbe všetkých typov podláhNa čistenie kobercov slúži špeciálny nadstavec Ultra Glider. Tu sa jeho možnosti len začínajú. Vďaka tomu, že ho môžete „rozmontovať“ na samostatný ručný parný čistič, je vhodný aj na dezinfikovanie rôznych predmetov a povrchov, napr. záclon, nábytku, hračiek, okien, zrkadiel, varných dosiek a čohokoľvek ďalšieho vo vašej domácnosti i aute.

Súčasťou dodávky je naozaj bohaté príslušenstvo, ktoré zahŕňa stierku na sklenené plochy, kefu na čistenie úzkych priestorov, viacero menších univerzálnych kefiek, koncentrátor pary na ťažko dostupné miesta a niekoľko návlekov. Odnímateľné návleky sú vyrobené z nylonu a mikrovlákna, pričom sú navrhnuté tak, aby boli schopné vyčistiť aj zaschnuté a naozaj odolné nečistoty.

Ako bolo spomenuté Clean & Steam Multi parný čistič s vysávačom, podlahy teda vysáva a zároveň dezinfikuje parou v 1 kroku. Rovnako ako všetky ostatné modely v našom teste parných čističov funguje bez použitia čistiacich prostriedkov a jeho účinnosť pri likvidácii patogénov dosahuje 99,9 %. Na čističi sa nachádza zrozumiteľný ovládací panel a vypínač.

Ovládaniesa dá označiť za jednoduché, intuitívne a praktické, k čomu prispieva aj systém na bezdotykovú výmenu návlekov, ergonomicky tvarovaná rukoväťtransportné kolieska, navíjač napájacieho kábla, ktorý má až 8 m, a funkcia zaparkovania vo zvislej polohe. Rovnako ako v prípade nášho víťaza, parného čističa Kärcher SC 3 EasyFix, v balení nájdete špeciálnu kazetu na odvápňovanie zariadenia. Používanie vyslovene mäkkej alebo kupovanej destilovanej vody preto nie je nevyhnutné.

Pozitíva

Vysoký výkon a kvalita spracovania
Multifunkčné využitie a bohaté príslušenstvo
Jednoduchá a praktická obsluha

Negatíva

Vysoká cena
Vyššia hmotnosť

Typ = parný čistič s vysávačom ● Príkon = 1 700 W ● Doba ohrevu = 30 s ● Doba prevádzky = 30 min. ● Objem nádoby na vodu = 400 ml ● Kapacita zberného vrecka = 500 ml ● Dĺžka napájacieho kábla = 8 m ● Hmotnosť (bez príslušenstva) = 6,5 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Segment parných čističov zahŕňa desiatky spotrebičov s rôznou konštrukciou, výkonom a hlavným účelom využitia. Do testu sme sa snažili vybrať zástupcov rôznych cenových aj výkonnostných kategórií. Ponuka týchto zariadení je však široká natoľko, že náš výber nepredstavuje ani len 1 % z nej. Ak ste doteraz nenašli parný čistič, ktorý spĺňa vaše požiadavky, pozrite si ešte niekoľko ďalších tipov na kvalitné produkty dostupné na našom trhu.

Pojazdný parný čistič Polti Vaporetto Smart 100 T s dvojkomorovým systémom dopĺňania vody uspokojí aj náročnejších spotrebiteľov. Jeho nahrievanie trvá cca 2 min., je vybavený 2 l nádobkou na vodu, tlak pary dosahuje až 4 bary, je pomerne ľahký a dodávaný s bohatým príslušenstvom. Para sa nahrieva na teplotu 130 °C. Na čističi sa nachádza detská poistka a praktický úložný priestor.

Ak hľadáte multifunkčný, ale lacný parný čističTesla SteamPower FX30 je tou správnou voľbou. Toto zariadenie v sebe spája parný mop a ručný parný čistič. Jeho nahriatie trvá len 25 s, je vybavený menšou, 300 ml nádobkou na vodu a 180 ml nádobkou na čistiaci prostriedok. Para dosahuje teplotu 110 °C, čistič váži len 2,3 kg, má sklopnú rukoväť a je dodávaný s naozaj bohatým príslušenstvom.

Parný čistič Concept CP2000 je ďalší pomerne lacný parný čistič, ktorý sa nahreje v priebehu 30 s. Doba prevádzky predstavuje 20 min. a nádobka má 400 ml. Ide o multifunkčný model, ktorý pracuje pri teplote okolo 100 °C. Vďaka bohatému príslušenstvu ho môžete používať na čistenie podláh, rôznych povrchov, okien, textílií či kuchynských spotrebičov.

Ručný parný čistič ETA 1264 90000 AquaBelo je vcelku výkonný model za trochu vyššiu cenu. Tlak v jeho prípade dosahuje 3 barynahrievanie trvá cca 3 min., nádobka na vodu má 220 ml a doba prevádzky sa pohybuje okolo 10 min. Čistič s hmotnosťou 1,87 kg je dodávaný s kónickou a parnou tryskou, miniškrabkouširokou stierkou, kefkami a ďalším praktickým príslušenstvom.

Pojazdný parný čistič Kärcher SC 2 Deluxe EasyFix je určený na údržbu podláh, rôznych povrchov aj predmetov. Má rýchle, len 30 s nahrievanie, vcelku vysoký výhrevný výkon 1 500 W, dosahuje tlak 3,2 baru, váži 2,7 kg, výkon na ňom môžete regulovať a je vybavený nádobkou s objemom 1 l. Na čističi, ktorý je dodávaný s množstvom príslušenstva, sa nachádza detská poistka, funkcia parkovacej pozície a bezkontaktný systém na výmenu návlekov.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Údaj o tom, ktoré parné čističe patria k tým najpredávanejším, vám môže pomôcť pri finálnom rozhodovaní. Koniec koncov, orientovali sme sa podľa neho i my. Aby ste sa nemuseli zdržiavať nekonečným pátraním na rôznych portáloch, pripravili sme si pre váspriebežne aktualizovaný prehľad najpredávanejších parných čističov na Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
ETA Aquasim PRO 1265 90000 5* Zobraziť produkt
Vileda Steam Plus XXL 5* Zobraziť produkt
Ariete Xvapor Deluxe 4146 5* Zobraziť produkt
Silvercrest SDM 1500 D3 5* Zobraziť produkt
Silvercrest SDR 1050 D1 5* Zobraziť produkt

Parné čističe patria k veľmi efektívnym spôsobom, ako udržiavať domácnosť hygienicky čistú. Čo tento pojem znamená v praxi? Vysávač povysáva hrubé nečistoty a prach, pomocou mopu odstránite zaschnuté nečistoty, praním bielizeň vyčistíte do hĺbky. Horúca para je však najsilnejším hráčom. Povrchy zbavuje nielen viditeľných nečistôt, ale najmä neviditeľných patogénov. No a práve horúca para je tajnou zbraňou parných čističov.

V našom návode na výber sa pozrieme na všetky dôležité parametre, typy aj hlavné využitie parných čističov. Pripravili sme si pre vás taktiež praktické rady na ich používanie, prehľad cien aj populárnych a overených značiek, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Ako vybrať parný čistič

 • Typy parných čističov
 • Objem nádoby na vodu a doba prevádzky
 • Systém doplňovania vody alebo počet nádob na vodu
 • Tlak
 • Príkon
 • Doba ohrevu vody – vykurovací výkon
 • Maximálna teplota pary a účinnosť čistenia
 • Plošný výkon
 • Typ pohonu
 • Ovládanie a obsluha
 • Dĺžka trubice a hadice
 • Rozmery a hmotnosť
 • Funkcie a bezpečnostné prvky
 • Doplnky a príslušenstvo
 • Údržba a prevádzkové náklady
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Typy parných čističov

Spôsobov, ako používať parný čistič, existuje nespočetné množstvo. Týmito spotrebičmi môžete udržiavať podlahy, koberce, rôzne povrchy, napr. kuchynskú linku, okná či zrkadlá, domáce spotrebiče, grily, hračky, interiér auta, nábytok, oblečenie, záclony a množstvo ďalších vecí. O tom, čo presne môžete vyčistiť daným parným čističom, rozhoduje jeho konštrukčné riešenie, výkon, funkcie a príslušenstvo.

Prvým dôležitým krokom na ceste k vášmu novému parnému čističu je preto výber toho správneho modelu z hľadiska konštrukcie a hlavného účelu využitia. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na tie typy zariadení, na ktoré natrafíte najčastejšie. Zameriame sa najmä na parné čističe do domácnostiProfesionálne vysokotlakové parné čističe budeme spomínať len okrajovo a pre porovnanie, keďže nejde o spotrebiče, ktoré je možné využiť v klasickom byte či dome.

Ručné parné čističe

Ručné parné čističe sú ľahké, kompaktné a manipulácia s nimi je vcelku jednoduchá. Do karát im nahráva aj nižšia obstarávacia cena (v porovnaní s ostatnými typmi parných čističov). K nevýhodám patrí slabší výkon. Ručné čističe sú určené najmä na čistenie menších alebo ťažko dostupných plôch a predmetov. Ak hľadáte kúsok na vydezinfikovanie celého domu alebo rozmerného bytu, poobzerajte sa po inom type tohto zariadenia.

Ručný parný čistič

Pojazdné parné čističe

Pojazdné parné čističe pripomínajú klasický vysávač na suché vysávanie. Sú tvorené telom na kolieskach, v ktorom je ukrytá nádoba na vodu a ohrievač, a hadicou, na ktorú môžete pripojiť rôzne nadstavce. Tento typ parného čističa je preto vhodný na údržbu rôzne veľkých plôch vrátane tých horšie dostupných. Pri použití vhodných nadstavcov si poradí aj s predmetmi, záclonami, nábytkom či kobercami. Väčšinou ide o pomerne výkonné zariadenia, ktoré využijete aj vo väčších priestoroch. Mínusom je vyššia obstarávacia cena a náročnejšia manipulácia, keďže pojazdné parné čističe majú veľké rozmery a vyššiu hmotnosť.

Parné vysávače

V tejto kategórii nájdete rôzne spotrebiče so širokým využitím. 2 hlavnými podkategóriami sú klasické a tyčové modely, ktoré sa v základe nelíšia od obyčajných vysávačov. Na rozdiel od nich sú vybavené aj parnou funkciou. V preklade, tieto zariadenia vysávajú hrubé nečistoty a zároveň využívajú paru na dezinfekciu povrchov. V porovnaní s vysávačmi na suché čistenie sú preto považované za efektívnejšie.

Tyčové parné vysávače spravidla slúžia len na čistenie rôznych typov podláh a kobercov. Samozrejme, môžete nimi vyčistiť aj iné povrchy, avšak len v prípade, ak disponujú vhodným príslušenstvom. Klasické parné vysávače majú širšie využitie. V podstate ide o obmenu pojazdných modelov, o ktorých sme hovorili vyššie. Môžete si k nim dokúpiť rôzne nadstavce a príslušenstvo na čistenie pohoviek, záclon, závesov či dokonca oblečenia. Klasické parné vysávače sú dobrou voľbou pre tých, ktorí potrebujú čistiť väčšie i menšie plochy, rôzne povrchy a predmety a nemajú dostatok úložného miesta. Výhodou parných vysávačov je vysoký výkon a multifunkčnosť. K nevýhodám patria nekompaktné rozmery a vyššia obstarávacia cena.

Parné mopy

Rozdiely medzi parnými mopmi a parnými tyčovými vysávačmi sú niekedy minimálne. Z hľadiska dizajnu ide o takmer totožné spotrebiče. Účel ich hlavného využitia je však trochu odlišný. Parné mopy nemajú príliš vysoký výkon. Často je porovnateľný s ručnými modelmi. Sú určené na čistenie tvrdých podláh, zväčša nie tých drevených. Po dokúpení špeciálneho nadstavca – klzáka ich využijete aj na čistenie kobercov. Z hľadiska ceny ide o zlatú strednú cestu.

Parný mop

Multifunkčné parné čističe

Podstatnú časť parných čističov nie je možné zaradiť ani do 1 z vyššie vymenovaných kategórií. Ide o tzv. multifunkčné parné čističe, ktoré pomocou príslušenstva a odmontovateľných častí premeníte na ručný model, mop či vysávač. Spravidla sú dostupné za vyššiu obstarávaciu cenu, čo nemusí byť neekonomické. Tieto spotrebiče využijete na údržbu celej domácnosti, preto je možné, že nebudete musieť pristúpiť ku kúpe samostatného vysávača, mopu a ďalších spotrebičov.

Objem nádoby na vodu a doba prevádzky

Nádoba na vodu je jedným z najdôležitejších komponentov parných čističov, vysávačov aj mopov. V prvom rade sa zamerajte na jej objem, ktorý súvisí s dĺžkou prevádzky na jej jedno naplnenie. Objem je do istej miery limitovaný aj typom parného čističa. V preklade, ručný model nebude v žiadnom prípade vybavený 2 l nádobou, preto je určený len na kratšie a menej náročné práce.

 • Objem nádoby pri parných ručných čističoch sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 200 do 400 ml. Na jej naplnenie môžete so zariadením pracovať cca 5 až 10 min.
 • Pojazdné parné čističe sú z hľadiska objemu nádobky najefektívnejšou alternatívou. Ich nádoba má 1 až 2 l, so zariadením preto môžete pracovať pokojne 30 – 40 min.
 • Parné vysávače sú niekde uprostred. Ich nádoba má spravidla 1 l. Doba prevádzky sa pohybuje okolo 15 – 30 min.
 • Parné mopy, ako bolo spomenuté vyššie, sú niečím medzi pojazdným a ručným čističom. Nádoba zvykne mať 400 až 800 ml. Doba prevádzky sa však v priemere pohybuje od 20 do 40 min., pretože majú nižší výkon a produkujú menej pary.

Systém doplňovania vody alebo počet nádob na vodu

Typ systému dopĺňania vody má priamy vplyv na jednoduchosť obsluhy, dĺžku prevádzky aj obstarávaciu cenu parného čističa. Na výber máte modely s 1 alebo 2 komorami. V súvislosti s týmto parametrom pri výbere neprehliadnite údaje o objeme nádoby na vodu. Pozorní buďte najmä pri dvojkomorových modeloch, pri ktorých môže byť objem udávaný samostatne pre každú nádobu alebo spoločne pre obe z nich.

Čistenie okien pomocou parného čističa

 • Jednokomorové parné čističe: Jednokomorové parné čističe sú vybavené 1 nádobkou, resp. bojlerom na vodu. Sú lacnejšie, ale menej praktické. Nádoba totiž obsahuje tlakový uzáver. Po vyčerpaní vody pri upratovaní preto musíte na jej doplnenie počkať do chvíle, kým klesne tlak. Tento čas sa pohybuje okolo 10 až 20 min. S jednokomorovým systémom sa stretnete najmä pri ručných a pojazdných modeloch. Ich výhodou je nižšia obstarávacia cena. Nevýhodou už spomínaná kratšia doba prevádzky a menej praktické používanie.
 • Dvojkomorové parné čističe: Systém dopĺňania vody pri dvojkomorových parných čističoch pozostáva z 2 nádob, presnejšie, z bojlera, v ktorom sa voda ohrieva, a prídavnej nádoby, z ktorej je počas prevádzky priebežne prepravovaná do bojlera. Zásadnou výhodou tohto riešenia je, že vodu môžete do čističa dolievať aj počas používania, resp. nemusíte čakať na uvoľnenie tlaku. Ako pravdepodobne tušíte, dvojkomorové parné čističe sú drahšie, ale efektívnejšie a praktickejšie. Sú uspôsobené na dlhú prevádzku a údržbu veľkých plôch. Plusom je taktiež nižšia energetická náročnosť.

Tlak

Tlak parných čističov je tak trochu zamotaným parametrom. Výrobcovia ho totiž uvádzajú rozdielnym spôsobom, čo môže byť pre spotrebiteľa pomerne mätúce. Smerodajná je najmä informácia o pracovnom tlaku v baroch, ktorá súvisí s rýchlosťou a efektivitou ohrevu vody. Zvykne byť udávaná aj pod označením max. tlak pary. Zjednodušene sa dá povedať, že čím viac barov, tým rýchlejší ohrev vody, a teda i jednoduchšia obsluha spotrebiča. Pracovný tlak sa v prvom rade líši v závislosti od typu parného čističa, rozdiely sa, samozrejme, nájdu aj medzi konkrétnymi modelmi.

Za najnižšiu hranicu, pri ktorej je možné hovoriť o dostatočne výkonnom spotrebiči, je možné označiť 3 bary. Modely na domáce použitie zároveň nezvyknú mať viac ako 5 barov. Vyšším tlakom väčšinou disponujú len profesionálne vysokotlakové čističe.

 • Ručné parné čističe: 3 – 3,5 baru
 • Pojazdné parné čističe: 3 – 5 barov
 • Parné vysávače: 4 – 6 barov
 • Parné mopy: 3 – 4 barov

V popisoch parných čističov výnimočne natrafíte aj na údaj o veľkosti pracovného tlaku. Súvisí so silou, ktorou je para vypúšťaná zo zariadenia. Aj v tomto prípade platí, že vyšší tlak stojí za efektívnejším čistením, avšak nie za rýchlejším ohrevom vody. Ďalším parametrom je množstvo produkovanej pary. Je uvádzaný v gramoch za minútu. Pri našom prieskume sme naň natrafili prevažne pri priemyselných parných čističoch, pri ktorých sa množstvo produkovanej pary pohybuje od 80 g/min. vyššie.

Čistenie pohovky pomocou parného čističa

Príkon

So systémom na vodu, dobou prevádzky, praktickou stránkou aj obstarávacou cenou súvisia aj príkon. Pri mnohých elektrických spotrebičoch platí pravidlo, že vyšší príkon nie je zárukou vyššieho skutočného výkonu. Parné čističe sú výnimkou. Príkon má totiž priamy súvis s tlakom, a ten s dobou ohrevu vody v nádobe.

Najdôležitejšou informáciu je, že so stúpajúcim tlakom by mal stúpať aj príkon spotrebiča. V inom prípade bude neefektívny a doba ohrevu vody sa podstatne predĺži. V nasledujúcich riadkoch uvádzame priemerný príkon jednotlivých typov parných čističov, ktorý je zároveň možné pokladať za postačujúci.

 • Ručné parné čističe: 1 000 – 1 300 W
 • Pojazdné parné čističe: 1 250 – 2 300 W
 • Parné vysávače: od 2 200 W vyššie
 • Parné mopy: 1 250 – 1 800 W

Doba ohrevu vody – vykurovací výkon

Vykurovací výkon hovorí o rýchlosti nahrievania vody v nádržke. V podstate ide o akési zhrnutie príkonu a tlaku. Najlepšie parné čističe sa spravidla nahrejú za necelú minútu, tie menej výkonné či lacnejšie pokojne i za viac ako 3 - 4 min. Vykurovací výkon je udávaný vo wattoch. Ak sa obzeráte po dostatočne výkonnom domácom parnom čističi, odporúčame vám siahnuť po modeli s vykurovacím výkonom od 1 000 W vyššie. V prípade, že ho plánujete používať na väčších plochách, hľadajte medzi modelmi s výkonom od 1 500 W.

Maximálna teplota pary a účinnosť čistenia

Horúcejšia para zničí viac patogénov. Zariadenia, ktoré sa dokážu nahrať na vyššiu teplotu, sú preto automaticky efektívnejšie. Priemyselné parné čističe sa môžu nahrievať na viac ako 150 °C, tie na domáce použitie zvyčajne nedosahujú vyššiu teplotu ako 130 °C. Dobrou správou je, že väčšina patogénov hynie pri cca 70 – 80 °C. Ak v popise daného spotrebiča nenájdete informáciu o max. teplote pary, všimnite si údaj o jeho účinnosti. Certifikované modely by mali garantovať 99,9 % účinnosť čistenia/likvidácie patogénov.

Parný čistič – výkon

Plošný výkon

Plošný výkon parných čističov je udávaný v metroch štvorcových. Tento parameter hovorí o veľkosti plochy, na ktorej čistenie je uspôsobený daný model. Aby ste zistili, aký výkonný čistič je pre vás ideálny, vypočítajte rozmery miestností či plôch, na ktorých plánujete pracovať. Je dobré počítať aspoň s minimálnou rezervou. Do miestnosti s rozlohou 25 m² si preto zaobstarajte kúsok s plošným výkonom od 30 m² vyššie.

Typ pohonu

Pri parných čističoch sa stretnete s 2 typmi pohonu. Zariadenia s vyšším výkonom na upratovanie väčších plôch, teda najmä pojazdné parné čističe, parné vysávače a mopy, sú napájané zásadne zo siete. Ak siahnete po tejto alternatíve, neprehliadnite údaj o dĺžke napájacieho kábla. Za štandard je možné označiť dĺžku od 4 do 6 mRučné modely na umývanie okien alebo predmetov môžu byť vybavené akumulátorom. V tomto prípade sa zamerajte na jeho kapacitu, výdrž a dobu nabíjania. Najlacnejšie parné čističe s nie najvyššou kvalitou je totiž potrebné nabíjať aj viac ako 15 hod.

Ovládanie a obsluha

Aby sa vám s parným čističom pracovalo pohodlne, jeho ovládanie by malo byť jednoduché a intuitívne. Zamerajte sa na spôsob jeho zapínania a vypínania, napĺňanie nádobky na vodu a rozmiestnenie ovládacích prvkov. Dôležité je taktiež konštrukčné riešenie a vyváženie. Pri parných mopoch si overte prítomnosť funkcie zaparkovania či samostatného státia. Dôležité je aj umiestnenie napájacieho kábla. Na zariadení by sa mal nachádzať háčik alebo samonavíjací systém, kábel vám bude v inom prípade pri práci zavadzať. Pri mopoch a tyčových parných vysávačoch si všimnite taktiež to, či je možné daný model sklopiť alebo poskladať do kompaktnejších rozmerov pri uskladnení.

Dĺžka trubice a hadice

Tento parameter je dôležitý len pri pojazdných modeloch, parných vysávačoch, teoreticky, aj pri parných mopoch. Myslite hlavne na vašu výšku. S čističom by sa vám malo pracovať pohodlne, to znamená, že by ste sa nemali nadmerne zohýbať ani načahovať do výšky. Trubice majú štandardne dĺžku okolo 2 m. Praktickým riešením sú teleskopické modely, na ktorých môžete dĺžku prispôsobiť aktuálnym potrebám.

Parný čistič – dĺžka hadice

Rozmery a hmotnosť

K najľahším patria ručné parné čističe. Tie nezvyknú vážiť viac ako 1 – 2 kg. Pojazdné parné čističe a parné vysávače majú spravidla hmotnosť okolo 5 kg. Mopy bývajú ľahšie, vážia 2 – 3 kg. Profesionálne majú vyššiu hmotnosť, zväčša od 10 kg vyšie. Tak či onak, aj v tomto prípade myslite najmä na vaše pohodlie a fyzické možnosti. V preklade, čistič musíte pohodlne udržať v rukách alebo ho preniesť na 2 poschodie.

Funkcie a bezpečnostné prvky

Parné čističe nezvyknú disponovať príliš veľkým počtom funkcií, keďže ide o celkom jednoduché zariadenia. Niekoľko sa ich predsa len nájde.

 • Regulácia pary: Na parných čističoch sa väčšinou nachádzajú 2 režimy. Pri jednom je para produkovaná v menšom, pri druhom vo väčšom množstve. Ak je možné výkon regulovať, spotrebič môžete využiť pri čistení rôznych povrchov a predmetov.
 • Detská poistka: Slúži na zablokovanie všetkých funkcií čističa. Jej prítomnosť je vítaná aj v prípade, že vlastníte domáce zvieratá.
 • Bezpečnostný ventil: V prípade, že dôjde k preťaženiu spotrebiča, poistka vypustí paru, čím predíde jeho prehriatiu alebo nenávratnému poškodeniu.
 • Tavná poistka: Ide o ochranu pred prehriatím.

Doplnky a príslušenstvo

Príslušenstvu, s ktorým je dodávaný ten či onen parný čistič, venujte zvýšenú pozornosť. Práve ono totiž rozhoduje o možnostiach jeho využitia. Napr., kým parný mop bez prídavných nadstavcov slúži len na čistenie tvrdých podláh, ten so špeciálnou hlavicou na koberce, odnímateľnou časťou a prídavnou hadicou využijete pri údržbe nábytku, záclon, kuchyne, okien aj kúpeľne.

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na niektoré doplnky a príslušenstvo, ktoré je s parnými čističmi dodávané najčastejšie. Samozrejme, k mnohým modelom dostanete len základ. V tomto prípade vám odporúčame, aby ste si overili dostupnosť špeciálnych nadstavcov, návlekov, hubíc či kefiek.

 • Podlahová hubica: Pripomína hubicu z klasického vysávača. Väčšinou ju dostanete ako doplnok k pojazdným parným čističom. Montuje sa na prídavnú hadicu.
 • Klzák na koberce: Slúži na vyčistenie alebo oživenie kobercov. Ide o špeciálny nadstavec, ktorý sa montuje na podlahovú hubicu alebo parný mop.
 • Návleky: Najčastejšie sú vyrobené z mikrovlákna alebo nylonu. Návleky sa nasádzajú na hubicu a slúžia na zmývanie pevných povrchov. Ide o neoddeliteľnú súčasť parných mopov.
 • Hubica na textil: Ide o podlhovastú úzku trubicu, ktorou môžete vyčistiť záclony, deky, posteľnú bielizeň, oblečenie alebo čalúnený nábytok.
 • Odstraňovač tapiet: Tento špeciálny nadstavec pripomína sploštenú hubicu na podlahy. Jeho využitie je jasné. Slúži na odstraňovanie starých tapiet. Tento nadstavec nebýva bežnou výbavou čističov.
 • Kefky: Majú univerzálne použitie, ktoré sa odvíja najmä od ich priemeru a tvrdosti štetín.
 • Mosadzné kefky: Využijete ich pri odstraňovaní odolných nečistôt, napr. hrdze, z povrchoch z kovu a iných odolných materiálov.
 • Turbo/power kefy: Sú určené na odstraňovanie odolných nečistôt z ťažko dostupných miest, napr. rohov a škár.
 • Prídavná hadica: Nájdete ju hlavne pri pojazdných a ručných modeloch. Pomocou prídavnej hadice môžete vyčistiť ťažko dostupné, najmä vyvýšené miesta.

Nadstavce k parným čističom

Údržba a prevádzkové náklady

Údržba parných čističov nie je náročná, pri výbere správneho modelu ju však môžete zjednodušiť na maximum. V prvom rade sa zamerajte na údaj, či môžete používať akúkoľvek alebo len destilovanú vodu. Kvalitné parné čističe zvyknú byť vybavené špeciálnou kazetou na odvápňovanie, ktorá podstatne uľahčuje údržbu, predlžuje životnosť spotrebiča a umožňuje používanie akokoľvek tvrdej či mäkkej vody.

Na prevádzkové náklady vplýva niekoľko faktorov. Okrem energetickej náročnosti ide najmä o dodávané príslušenstvo a spôsob zachytávania nečistôt. Niektoré spotrebiče, najmä mopy, sú vybavené špeciálnou nádržkou, v ktorej dochádza k hromadeniu znečistenej vody/pary. Zvyknú sa nazývať ako parné čističe s odsávaním. Častejším riešením sú návleky, ktoré do seba túto vodu len nasávajú. V tomto prípade vám odporúčame, aby ste si overili, či je možné návleky použiť opakovane, ak áno, čo je možné ich pranie v práčke, a ak nie, koľko stoja náhradné kúsky.

Najlacnejšie sú ručné parné čističe

Cena parných čističov sa pohybuje v rozmedzí od 20 do viac ako 2 000 eur. Niekoľkotisícové modely patria medzi profesionálne parné čističe, ktoré vynikajú nadpriemerným výkonom i dĺžkou prevádzky a sú určené na údržbu extrémne veľkých, najčastejšie komerčných priestorov. V klasickej domácnosti by ste ich pravdepodobne nevyužili naplno.

Najlacnejšie parné čističe za 20 až 70 eur spravidla patria k ručným modelom. Nízka cena teda nemusí automaticky naznačovať horšiu kvalitu. Za primerané cenové rozmedzie parných mopov je možné označiť 60 až 180 eurPojazdné modely stoja od 100 eur vyššie. Za kvalitné sa dajú označiť tie za cenu od 130 do cca 300 eur. Parné vysávače bývajú drahšie, ich cena sa začína na 150 eurách.

Spotrebitelia chvália Kärcher, Gorenje, ETA aj Polti Vaporetto

Ak hľadáte vyslovene lacný model, poobzerajte sa napr. po parných čističoch Silvercrest z Lidl-u. Lacné, no primerane kvalitné kúsky nájdete aj v ponuke parných čističov Ariete, Concept, Rovus, ETA, Sencor, Beldray, Hoower aleboTaurus. Naopak, k drahším parným čističom patria tie od Gorenje, Philips, Evolution, Rowenta, Kärcher a Polti. V pomyslenej strednej cenovej kategóriinájdete spotrebiče značiek Vileda, Leifheit, Tesla a Black & Decker.

Otázky a odpovede – FAQ

Nenašli ste informácie, ktoré zaujímajú práve vás? Chcete sa nás opýtať na konkrétne značky či modely parných čističov, máte problém s ich obsluhou či správnym nastavením, alebo sa na vašom zariadení vyskytla technická chyba? V diskusii pod článkom privítame akékoľvek otázky, ale taktiež vaše postrehy súvisiace s parnými čističmi, ktoré ste si zaobstarali.

Do niektorých áno, do niektorých nie. Drvivá väčšina parných čističov spadá do kategórie ekologických spotrebičov, používanie čistiaceho prípravku je preto považované za kontraproduktívne. Na trhu sú však dostupné aj modely so špeciálnou nádržkou na čistiaci prostriedok. Tento parameter si overte vždy vopred. Parný čistiť, ktorý nie je určený na používanie čistiacich prípravkov. by ste totiž mohli nenávratne poškodiť.

Za vhodné parné čističe na laminátové podlahy, je možné označiť všetky modely, ktoré pri prevádzke neprodukujú príliš veľa nadbytočnej vody. Preto vám odporúčame, aby ste sa rozhodovali najmä podľa skutočnej kvality a výkonu. To isté platí aj pri výbere parného čističa na plávajúce či drevené podlahy.

Parné čističe na látku musia byť vybavené špeciálnym nadstavcom. Platí to aj v prípade, ak chcete použiť parný čistič na sedačku či iný čalúnený nábytok. Vo všeobecnosti je možné povedať, že väčšina ručných modelov je vhodná aj na takéto použitie.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Kärcher SC 3 EasyFix 1.513-110

od 114,74 €
Uľahčite si upratovanie v domácnosti vďaka parnému čističu SC 3 EasyFix, ktorý je pripravený k práci len za 30 sekúnd. Vodu navyše môžete dopĺňať...

Leifheit 11913

od 61,40 €
Tento parný čistič zbaví nečistôt i baktérií akýkoľvek typ povrchu – a to bez použitia chemických čistiacich prostriedkov, čo ocenia najmä rodiny...

Kärcher SC 2 EasyFix 1.512-050.0

od 79,71 €
Parný čistič má intuitívnu jednoduchú obsluhu, ktorá vám sprístupní dvojstupňovú reguláciu pary pre ideálnu intenzitu na základe povrchu a stupňa...

Maxxx parný mop 5v1

od 47,99 €
Parný mop 5 v 1 spoľahlivo odstráni zaschnutú špinu pomocou pary. Už nebudete potrebovať žiadne chemikálie, s parným mopom 5 v 1 šetrne...

Ariete 10v1 4164

od 49,89 €
Vyskúšajte maximálne efektívny spôsob údržby domácnosti bez použitia chemických prostriedkov a s minimom námahy. Multifunkčný parný mop bude tou...

Rovus Nano

od 32,22 €
Vaša domácnosť bude žiariť čistotou vďaka parnému čističu na podlahy Rovus Nano. Vysokotlakový prúd pary obohatený o nano častice a záporne...

Leifheit 11910

od 61,40 €
Doprajte si hygienicky čistú domácnosť bez použitia agresívnych chemických prostriedkov. Parný čistič sa bez problémov postará o dlaždice, kamenné...

ETA 1264 90000 Aquabelo

od 39,80 €
Parný čistič uľahčí a urýchli upratovanie vašej domácnosti. Vďaka svojim rozmerom padne akurát do ruky, jednoducho sa ovláda a takisto veľa...

Sencor SSC 3001YL

od 20,00 €
Je malý, ľahký a pritom tak účinný! Reč je o parnom čističi Sencor SSC 3001YL s bohatým príslušenstvom, ktorý odstraňuje až 99% bežných baktérií...

Xiaomi DEERMA ZQ610

od 52,56 €
Chceš aj ty vyčistiť svoju domácnosť ešte o čosi dôkladnejšie? Ideálnym produktom pre realizáciu môže byť práve nový parný čistič Deerma od...

Kärcher SC 4 EasyFix 1.512-450.0

od 161,11 €
Zabudnite na zdĺhavé upratovanie v domácnosti a veľa čistiacich prípravkov, ktoré môžu predstavovať zdravotné riziko. Pomocou kvalitného čističa...

ROWENTA RY 8561 WH

od 229,00 €
Parný čistič Clean & Steam Multi vám každý deň šetrí čas a zaisťuje bezchybné, zdravé a rýchle upratovanie všetkých typov podláh a...

Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(92.6%)

Komentáre
Vierka 05.Oct.2021

Kolegyňa mi odporučila parný čistič Kärcher SC 3 EasyFix a je výborný na čistenie sanity, sprchového kúta či podláh. Oceňujem, že voda sa zohreje rýchlo a vodný kameň na armatúrach ide dobre vyčistiť. Má aj svoje mínusy, napríklad pri umývaní niekedy zanecháva veľké množstvo vody a pri zažratej mastnote v rúre netreba čakať žiadne zázraky.

Odpovedať

Marcela 05.Oct.2021

Som spokojná s lacným čističom Sencor SSC 3001YL, ktorý je výborným pomocníkom do domácnosti, len tá nádobka na vodu mohla byť väčšia. Nečistí to úplne tak, ako propaguje výrobca, ale bežnej špiny sa zbavíte ľahko a pohodlne. Ohrev je rýchly, tlak postačujúci a životnosť ukáže až čas.

Odpovedať

Evka P. 09.Oct.2021

Za tú cenu je veľmi dobrý čistič LEIFHEIT Clean Tenso. Prekáža mi len to, že pri tvorbe pary je nutné stále držať stlačené tlačidlo. Páči sa mi, že prístroj sa rýchlo zahreje, má veľkú nádobku na vodu a nerobí šmuhy.

Odpovedať

Miška V. 10.Oct.2021

Parný mop Maxxx je skvelý, pretože má viacero alternatív použitia. Čistenie je zábavné, pretože špina pred parou priam uteká. :-) Tomuto mopu navyše nahráva aj nízka cena. Ak hľadáte parný mop s ľahkou konštrukciou a veľmi dobrou manipuláciou, tento je vhodný.

Odpovedať

Lucka K. 21.Oct.2021

Ariete 4164 je torška ťažší pri umývaní okien, ale inak som s ním spokojná. Upozorňujem, že čistič nemá žiaden vypínač a vypína sa tak, že ho vytiahnete zo zásuvky a šnúra je kratšia. Výkon je fajn, funguje bez problémov. Obsluha je jednoduchá.

Odpovedať

Izabel 21.Oct.2021

Výborný výrobok, ktorý splnil moje očakávania, je Vileda Steam XXL. Umýva sa mi s ním rýchlo a dôkladne, no kábel mi trocha pri umývaní zavadzia. Keďže je prístroj o niečo ťažší, neodporúčam ho starším osobám. Radšej vsaďte na tú menšiu Viledu, ktorá je ľahšia a umýva rovnako dobre. Nezanecháva šmuhy a podlaha neostáva premočená.

Odpovedať

Mária 23.Nov.2021

S prístrojom Rowenta RY 8561 WH sa mi jednoducho manipuluje, má kompaktnú veľkosť a mopovanie je rýchle a hygienické. Parný čistič mi umožňuje udržiavať domácnosť hygienicky čistú aj vtedy, keď sa mi nechce vyťahovať klasický vysávač a mop. Za mínus považujem, že tu chýba aretácia naparovania a to hlavne pri samostatnom ručnom naparovači.

Odpovedať

Romana 08.Feb.2022

Tesla SteamPower FX30 je praktický pomocník v každej domácnosti. Kúpila som ho za výhodnú cenu, preto mu nechcem nič vyčítať. Parný výkon je dostatočný a podlahy mám krásne čisté.

Odpovedať

Gabika 23.Feb.2022

Kúpili sme si do domácnosti Xiaomi DEERMA ZQ610, manipulácia je jednoduchá a hmotnosť akurát, aby sa s prístrojom dobre narábalo.

Odpovedať

Iveta H. 17.May.2022

Leifheit 11910 splnil naše očakávania, má jednoduché ovládanie a je to náš vynikajúci pomocník v domácnosti. Po tomto by sme obyčajný mop už nechceli. Mop nekvapká a nemusím ťahať za sebou ani zbytočné mať vedro. Plusom je para, ktorá dokáže zabíjať baktérie. Mop je tichý, má dostatočne dlhý kábel aj dlhú výdrž. Perfektné je, že nezanecháva za sebou žiadne šmuhy a v balení bol aj nadstavec na koberce. Jediné, čo mi vadí, že v balení bola len jedna utierka.

Odpovedať