Elektrické vs. klasické zubné kefky

Je lepšia elektrická alebo klasická zubná kefka?

Klasické zubné kefky sme používali odjakživa, pričom zuby a ďasná väčšiny z nás neutrpeli väčšiu ujmu. Prečo teda vôbec premýšľať nad kúpou elektrickej zubnej kefky? Táto modernejšia alternatíva má svoje pre aj proti. Z hľadiska efektivity starostlivosti o ústnu dutinu však jednoznačne prevládajú pozitíva. Ak sa neviete rozhodnúť, či ostať pri klasike alebo presedlať na „elektriku“, prečítajte si náš článok, v ktorom sa dozviete o všetkých rozdieloch, výhodách i nevýhodách oboch typov zubných kefiek.

Publikované: 08.09.2021
Aktualizované: 24.04.2024

Akú zubnú kefku kúpiť?

Či už dávate prednosť klasike, alebo je vašou jasnou voľbou elektrická zubná kefka, mali by ste si pred kúpou tej správnej kefky urobiť prieskum. Ak naň nemáte čas, resp. radšej sa rozhodujete rýchlo a podľa recenzií, môžete si zvoliť jednu z možností v našich tabuľkách. Vybrali sme pre vás elektrické a klasické zubné kefky, ktoré sa tešia medzi spotrebiteľmi veľkej obľube.

Najlepšie elektrické zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Philips HX9914/57 5* Zobraziť produkt
Oral-B Pulsonic Slim Luxe 5* Zobraziť produkt
Philips HX3675/13 5* Zobraziť produkt
TrueLife SonicBrush 5* Zobraziť produkt
Philips HX3671/13 5* Zobraziť produkt

Najlepšie klasické zubné kefky

Názov Hodnotenie Detail
Curaprox CS 5460 5* Zobraziť produkt
TePe Select Compact 5* Zobraziť produkt
Swissdent Colours 5* Zobraziť produkt
Curaprox CS 3960 5* Zobraziť produkt
Dentissimo 5* Zobraziť produkt

Obsah článku:

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Pokiaľ hľadáte zubnú kefku, ale nechce sa vám sledovať všetky parametre súvisiace s jej výberom, môžete si vybrať z najpredávanejších produktov. Podľa cenového porovnávača Heureka.sk sme pre vás vytvorili výber 5 najpredávanejších elektrických zubných kefiek.

Názov Hodnotenie Detail
Philips HX6352/42 5* Zobraziť produkt
Philips HX6803/04 5* Zobraziť produkt
Philips HX6859/29 5* Zobraziť produkt
TrueLife SonicBrush Compact Duo 5* Zobraziť produkt
Philips HX3675/15 5* Zobraziť produkt

Výhody a nevýhody elektrických zubných kefiek

K výhodám elektrických zubných kefiek patrí vysoká efektivita čistenia zubov. Tento proces je navyše veľmi nenáročný. Elektrické kefky boli totiž pôvodne vynájdené pre pacientov s obmedzenými motorickými schopnosťami a tzv. ortodontických pacientov, teda napr. ľudí so strojčekom.

Za prvý oficiálny elektrický model je považovaná kefka s názvom Broxodent, ktorú skonštruoval švajčiarsky zubár Philippe Guy Woog v roku 1959. Broxodent mala jednu chybičku krásy. Bola napájaná priamo zo siete, pri čistení zubov teda hrozil zásah elektrickým prúdom. V roku 1961 si elektrické kefky vzala do parády spoločnosť General Electric, ktorá ich prerobila na bezpečnejší akumulátorový pohon.

Výhody a nevýhody elektrických zubných kefiek

Ale späť k nášmu porovnaniu. Elektrickú kefku stačí na každom zo zubov pridržať v správnom uhle niekoľko sekúnd, celkovo by vám čistenie malo zabrať cca 120 s. O všetko ostatné sa postará rotácia či vibrovanie hlavice so štetinami. Plusom je taktiež fakt, že štetiny z istej časti vyčistia aj priestory medzi zubami a vymasírujú vaše ďasná. Podľa niektorých zdrojov preto môžu prechádzať ustupovaniu ďasien.

K možným nevýhodám sa dá zaradiť menšia šetrnosť, čo však platí len v prípade, ak si vyberiete nie najlepšiu elektrickú zubnú kefku, resp. takú, ktorá nebude vhodná na starostlivosť o vaše zuby, alebo máte extrémne citlivé zuby a ďasná. Mínusom je, samozrejme, aj vyššia obstarávacia cena a nutnosť výmeny či dobíjania akumulátora/batérie.

Výhody a nevýhody klasických zubných kefiek

Výhodou a nevýhodou zároveň je už spomínaná šetrnosť. Klasickou zubnou kefkou v podstate nemáte ako ublížiť vašim zubom ani ďasnám. Platí to aj pre nevinné zranenia, ako je poškriabanie ďasna či zadretie štetiny o odhalené krčky. Na druhej strane pri nedôkladnom čistení vám hrozia rôzne chronické či dlhodobé problémy v podobe nadmernej tvorby zubného kameňa, povlaku a kazov. Opäť však pripomíname, že pri dostatočne dôkladnom a pravidelnom čistení, správnej technike a používaní vhodnej klasickej zubnej kefky, by mala byť efektívna takmer rovnako.

Je elektrická zubná kefka lepšia ako klasická?

Na otázku, či je elektrická zubná kefka lepšia ako klasická, nie je možné odpovedať jednoznačne. Tak ako vo väčšine prípadov, platí i v tomto, že ide o subjektívne rozhodnutieKlasické zubné kefky sú k zubom i ďasnám šetrné. Resp., aj pri nie úplne správnom použití nemôžete vašim zubom uškodiť zásadným spôsobom. Na druhej strane, ak nemáte osvojenú skutočne dobrú techniku, efektivita starostlivosti o vašu ústnu dutinu rapídne klesá. Častým problémom býva taktiež používanie nevhodnej klasickej zubnej kefky, napr. príliš tvrdej či naopak tej extrémne mäkkej.

Je elektrická zubná kefka lepšia ako klasická?

Elektrické zubné kefky urobia podstatnú časť práce za vás. V priebehu minúty dokážu vykonať 8 000 až 40 000 pohybov, preto je nad slnko jasné, že ide o podstatne efektívnejší spôsob čistenia zubov. Pre porovnanie, klasickou kefkou za minútu vykonáte v priemere len 500 – 600 pohybov. Avšak pozor, pri nesprávnom použití elektrickej zubnej kefky môže dôjsť k nadmernému obrusovaniu zubnej sklovinypodráždeniu alebo zraneniu ďasien, čo môže mať dlhodobý a najmä nenávratný negatívny dopad na vaše zdravie.

Je vhodná elektrická zubná kefka pre deti?

Používanie elektrickej zubnej kefky a jej porovnanie s kefkou klasickou pri tých najmenších je osobitnou problematikou. V prvom rade je potrebné prihliadať na vek dieťaťa. Elektrická zubná kefka pre deti je vhodná najskôr od 3 rokov. Niektorí odborníci sa zhodujú, že je dobré počkať až do veku okolo 4 rokov.

Deti z tejto vekovej kategórie môžu používať elektrickú zubnú kefku bez najmenších problémov. Určite venujte pozornosť výberu správneho modelu s menšou hlavicou a jemnými štetinami. Na trhu ich existuje viac. Podľa testov elektrických zubných kefiek neoľutujete napr. kúpu detských elektrických zubných kefiek Oral-B Stages Power Kids alebo Philips Sonicare for Kids.

Drobci vo veku od cca 7 – 8 rokov už môžu používať elektrickú kefku pre dospelých. Aj v tomto veku je dobré siahnuť po menšej náhradnej hlavici s jemnými štetinami. Pre deti je najlepšia sonická zubná kefka. Pri používaní elektrickej kefky nezabúdajte na vašu ratolesť dohliadať. Dôležitá je správna technika aj čas, ktorý venujú každému zo zúbkov.

Je lepšia sonická alebo rotačná zubná kefka?

Ak ste sa práve rozhodli, že elektrická zubná kefka je najlepšia práve pre vás, budete stáť ešte pred jednou dôležitou otázkou: „je lepšia sonická alebo rotačná zubná kefka?“ Sonické zubné kefky sú k zubom i ďasnám viac šetrné. Ich hlavica pri čistení vibruje a zároveň rozkmitá vodu premiešanú so slinami. Vďaka tomuto procesu sa dokáže do istej miery dostať aj do medzizubných priestorov, avšak pozor, dentálnu niť či ústnu sprchu nenahradí na 100 %. Sonické zubné kefky sú najlepšie pre tých, ktorí nosia strojček, majú zubnú náhraduparadontózu alebo začínajúce odhalené zubné krčky.

Rotačné elektrické zubné kefky sú efektívnejšie pri rozrušovaní a následnom odstraňovaní zubného povlaku. Fungujú na princípe oscilácie, teda rotácie, ktorá nie je príliš jemná. Rotačné kefky preto odporúčame používať len tým z vás, ktorí nemajú problémy s citlivými ďasnami, zubami či odhalenými krčkami.

Viac o elektrických zubných kefkách sa dozviete v našom návode, ako vybrať sonickú zubnú kefku.

Skúsenosti spotrebiteľov s elektrickými zubnými kefkami

Aby sme vám boli schopní poskytnúť čo najkomplexnejší pohľad na tento moderný spôsob starostlivosti o ústnu dutinu, urobili sme si malý prieskum spotrebiteľských hodnotení, recenzií a skúseností s elektrickými zubnými kefkami. Summa summarum, väčšina používateľov je spokojná.

Ľudia si pochvaľujú rýchle, nenáročné a efektívne čistenie zubov, ktoré je spojené s pravidelnou masážou ďasien. Sem-tam sme natrafili na názory, že elektrická kefka spôsobila podráždenie ďasien alebo nebola dostatočne efektívna pri čistení miest v okolí strojčeka. V tomto smere pripomíname to, čo bolo povedané v úvode nášho článku. Pre niektorých z vás môžu byť lepšie klasické zubné kefky.

Máte k elektrickým zubným kefkám nejaké otázky? Prečítajte si náš článok Elektrické zubné kefky – otázky a odpovede.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektrické zubné kefky

Vaše hodnotenie:
(89.4%)

Komentáre
Kamila 15.Sep.2021

Už roky používam zubné kefky Curaprox CS 5460 ultra soft, ktoré si kupujem vo zvýhodnenom balení, v ktorom sú tri kusy. Tieto kefky mi pred rokmi odporučil môj zubár a som s nimi maximálne spokojná. Kefka je kvalitná, má veľmi jemné štetinky, takže je ideálna aj pre citlivé zuby, respektíve pre citlivé ďasná alebo pre odhalené krčky. Ďasná vôbec nedráždi a zuby mám zakaždým krásne vyčistené. Cena sa môže zdať niekomu vyššia, no vzhľadom k rokmi overenej kvalite som s cenou spokojná. Vyhovuje mi aj tvar kefky - menšia hlavica a rukoväť je tiež fajn, v ruke sa drží veľmi dobre. Ak hľadáte kvalitnú kefku, ktorá bude šetrná k vašim zubom aj ďasnám, táto je správnou voľbou. Páči sa mi, že sú dostupné rôzne farebné varianty, preto si vyberie každý. Samozrejme, výrobca ponúka kefky aj v rôznych tvrdostiach, niekomu vyhovujú tvrdšie. Nemám nič, čo by chcela kefke vytknúť. Je to prosto kvalitná klasická kefka na jemné a dôkladné umývanie ústnej dutiny. :-) Postupne tieto kefky začali používať aj ďalší členovia mojej rodiny a rovnako sú s ňou spokojní. Najjemnejšie štetinky, ktoré sú dostupné na trhu, sa hodia aj pre ľudí trpiacich paradentózou, nakoľko jemne masírujú okolie zubov a ďasná bez nežiaduceho dráždenia.

Odpovedať

Simona Š. 16.Sep.2021

Mám elektrickú zubnú kefku Philips Sonicare EasyClean a zatiaľ som s ňou spokojná. Je to moja prvá takáto kefka, pretože predtým som používala klasické mechanické. Povedala som si, že za skúšku nič nedám a keď nebudem spokojná, po čase prejdem opäť na klasiku. Môžem však povedať, že z elektrickej zubnej kefky som nadšená a myslím si, že inú už nebudem chcieť. :-) Kefka je kvalitná a za primeranú cenu. Čistenie zubov je spoľahlivé, rýchle a dokonca zábavné. Zuby vyčistí veľmi dobre a navyše je k nim šetrná. Táto kefka je vhodná pre začiatočníkov, ponúka veľký výber hlavíc a má len jeden režim čistenia, čiže ovládanie je jednoduché. Jeden režim je úplne postačujúci na každodennú ústnu hygienu. Na trhu je dostupný aj variant s viacerými režimami, ale myslím si, že je to zbytočné. Ak vám stačí jedna rýchlosť, zbytočne by ste si priplácali za drahšiu kefku. Dodám, že toto je sonická kefka a medzi ňou a klasickou elektrickou by mal byť nejaký rozdiel, ale neviem to porovnať. Počas umývania si treba zvyknúť na jemné vibrácie alebo skôr šteklenie v ústach. Zvuk kefky je podobný, ako keď vám zubár leští zuby. Je tu časovač, ktorý automaticky po troch minútach ukončí proces čistenia. Zuby sú po umytí pekné, lesklé a ďasná bez porušenia alebo bez krvácania. Plus dávam za výdrž batérie, ktorú nemusím nabíjať cca. 2 týždne. Z mojej strany celkovo veľká spokojnosť.

Odpovedať

Zuzana J. 17.Sep.2021

Za kvalitnú zubnú kefku považujem TePe Select Compact, ktorá je dostupná v niekoľkých tvrdostiach a farebných variantoch. K dispozícii sú aj krásne detské motívy. Kefka má jemné štetinky, ktoré šetrne umývajú zuby a zároveň nepoškodzujú ďasná. Nakoľko je hlavica úzka, ľahko sa dostanem aj k menej dostupným miestam. Predtým mi bola táto značka zubných kefiek neznáma, no odporučila mi ich moja dentálna hygienička a som rada, že tak urobila. Štetiny sú dobre poddajné, no zároveň sa neničia. S kefkou sa veľmi dobre manipuluje a cena je tiež fajn, kupujem vždy zvýhodnené balenie s viacerými kusmi. Zubná kefka je vhodná pre dospelých aj pre deti a vysoko si cením, že vďaka jej tvaru si dobre vyčistím každý zub a dostanem sa aj do horšie dostupných priestorov zadných stoličiek. Ešte dodám, že kefka dobre napení pastu a veľmi ľahko si s ňou umýva zúbky aj moja dcérka. Po mojej dobrej skúsenosti túto značku začala používať celá rodinka a všetci sme s ňou spokojní.

Odpovedať

Hanka K. 28.Sep.2021

Dávam prednosť klasickým zubným kefkám a už dlhšiu dobu používam kefky Swissdent Colours. Sú to kvalitné kefky za dostupnú cenu. Neviem, čo viac k ním napísať. Sú dostupné vo viacerých tvrdostiach a je to taká klasika na každodenné čistenie zubov.

Odpovedať

Gabika U. 03.Oct.2021

Menšia, ale skvelá plocha kefky, ktorá sa dostane všade a skvele očití zuby aj v tých menej dostupných miestach je Swissdent Profi Colours. Ideálna je veľkosť aj mäkkosť, pretože mi vôbec nekrvácajú ďasná, čo sa mi predtým často stávalo. Tieto kefky používame celá rodinka.

Odpovedať

Adéla K. 09.Oct.2021

Veľmi dobrá kefka je Soladey-Eco, ale dosť drahá. To je vlastne jej najväčšia nevýhoda - cena. Inak je super. Zuby si s ňou vyčistím dokonale a dokonca ani nepotrebujem zubnú pastu. Už po pár dňoch badať, že zuby vyzerajú o niečo zdravšie a belšie.

Odpovedať

Lucia P. 26.Oct.2021

Obom deťom som kúpila Philips Sonicare For Kids a sú spokojné, zúbky si umývajú radi a super je aj aplikácia, ktorá deti motivuje k pravidelnému a dôkladnému umývaniu zúbkov. Kefka má dlhú výdrž batérie a je možné ju spárovať s mobilnou aplikáciou. Škoda, že kefke chýba senzor, keď sa kefkou veľmi pritlačí na zuby, tie dospelácke to majú, tak mohli to mať aj tieto detské.

Odpovedať

Betka V. 13.Nov.2021

My používame elektrické kefky Oral-B už roky a nedávno sme takúto kefku kúpili aj synovi, konkrétne model Oral-B Vitality Kids Cars. Syn je s kefkou spokojný a páči sa mu motív s autíčkom. Kefka má dve rýchlosti a jedinou nevýhodou sú len drahé náhradné hlavice.

Odpovedať

Marika 20.Nov.2021

Kvalitne spracovaná kefka je Xiaomi Oclean X Pro. Páči sa mi, že umývanie zubov je efektívne a kefka je počas chodu tichá. Je ľahučká, v v ruke sa veľmi dobre drží aj vďaka ergonomickému tvaru. Plusom je displej či dlhá výdrž batérie. Veľmi ľahko si viem nastaviť dĺžku čistenia aj intenzitu, celkovo sú k dispozícii 3 druhy čistenia, čiže je vhodná aj pre citlivejšie zuby / ďasná.

Odpovedať

Juliana 16.Dec.2021

Dlhodobo používam kefky CURAPROX CS 3960 Super Soft, pretože majú mäkké štetinky, ktoré mi plne vyhovujú. Je to veľmi dobrá kefka za výhodnú cenu, pokiaľ beriem väčšie balenie. Menšia hlavica sa dostane aj do horšie dostupných miest. Páči sa mi dizajn - pestré farby aj tvar kefky - teda okrem hlavice myslím aj rúčku.

Odpovedať

Bibiana 13.Feb.2022

Philips Sonicare HX6859 má veľmi zlé zatváranie puzdra a celkovo je kvalita puzdra nižšia. Mínusom sú aj drahšie náhradné hlavice. Za výhody vnímam tlakový senzor a šetrné umývanie citlivých zubov aj ďasien. Praktická funkcia je aj indikátor výmeny hlavice.

Odpovedať

Gita 26.Feb.2022

Kefka Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 sa nabíja až 12 hodín, čo je podľa mňa strašne veľa. Našťastie, na jedno nabitie mi vydrží cca. 5 týždňov, zuby si s ňou umývam dvakrát denne. Takže výdrž je slušná.

Odpovedať

Romanka 07.Jun.2022

Preferujem klasické kefky pred elektrickými a mám Soladey-Eco. Super je, že sa dá používať aj bez zubnej pasty. V rukoväti je zabudovaná polovodičová titandioxidová tyčinka. Po pravidelnom používaní vidím, že zuby mám zdravšie aj belšie. Kefka dokáže eliminovať množstvo baktérií aj zubného povlaku.

Odpovedať