Povrchové záhradné čerpadlá na vodu

Najlepšie povrchové záhradné čerpadlá na vodu 2024 + recenzie

Určite to poznáte. Kúpili ste si nový bazén, do ktorého potrebujete efektívne prečerpať vodu, alebo pracujete na zavlažovaní záhrady a radi by ste použili na zavlažovanie povrchové čerpadlo. Prípadne ste mali smolu a výdatné dažde spôsobili neplechu vo vašej pivnici. Možností je veľa. So všetkými si však poradí povrchové záhradné čerpadlo. Predstavíme vám tie najlepšie čerpadlá, ktoré môžete na slovenskom trhu nájsť. V našom porovnávacom teste zvíťazilo čerpadlo Elpumps JPV 2000 B, avšak neváhajte článok dočítať do konca. Celkovo vám prinesieme nielen tipy na 10 skvelých povrchových čerpadiel, ale poradíme vám aj to, na čo sa pri ich kúpe zamerať

Publikované: 15.07.2021
Aktualizované: 26.09.2023

Aké povrchové záhradné čerpadlo kúpiť?

S čerpadlami je to ako s autami – na trhu ich je množstvo a vybrať si tú najlepšiu možnosť môže byť poriadne náročné. Avšak vďaka nášmu porovnávaciemu testu môžete byť pokojní. Väčšinu práce sme totiž urobili za vás. Ak sa vám nechce čítať podrobné recepcie povrchových záhradných čerpadiel, môžete si vybrať hneď na začiatku z niekoľkých produktov označených štítkom.

Názov Hodnotenie Detail
Elpumps JPV 2000 B 5* Zobraziť produkt
Einhell GC-GP 6538 5* Zobraziť produkt
Fieldmann FVC 8020 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Elpumps JPV 2000 B

Elpumps JPV 2000 B

Výkon 2 kW, prietok 10 200 l/hod., maximálna ponorná hĺbka 48 m, mosadzné obehové koleso.

Zobraziť viac info

Absolútnym víťazom v našom porovnaní sa stalo čerpadlo Elpumps JPV 2000 B. To ukrýva vo svojom robustnom tele vážiacom 24,5 kilogramu výkonný 2 kW motor. Vďaka nemu je čerpadlo schopné za hodinu prečerpať až 10 200 litrov vody, a to pri maximálnej ponornej hĺbke a výtlaku na úrovni 48 metrov. Prívodný kábel pritom dosahuje dĺžku 1,5 metra. Zariadenie sa teší širokým možnostiam využitia – popri funkcii núdzového čerpadla pri zaplavení môže slúžiť aj na prečerpávanie pitnej vody v domácnosti či firmách.

Cenový trhák
Güde JG 3100

Güde JG 3100

Výkon 0,6 kW, prietok 3 200 l/hod., maximálna ponorná hĺbka 8 m, odvzušňovacia a odvodňovacia skrutka súčasťou balenia.

Zobraziť viac info

Ak si vystačíte aj s niečím slabším, neprehliadnite čerpadlo Güde JG 3100 – cenovo dostupné zariadenie, ktoré vám na bežné použitie v domácnosti postačí. Disponuje 0,6 kW motorom. Ten je schopný prečerpať za hodinu 3 200 litrov vody, a to pri maximálnej sacej výške na úrovni 8 metrov. Výhodou tohto samonasávacieho povrchového čerpadla je jeho nízka hmotnosť – len 5,9 kilogramov, čo výrazne uľahčuje jeho prepravu.

Náš TIP
Elpumps JPV 1500 B

Elpumps JPV 1500 B

Výkon 1,5 kW, prietok 6 300 l/hod., maximálna ponorná hĺbka 9 m, liatinové telo, axiálne tesnenie s keramickou vložkou.

Zobraziť viac info

Model Elpumps JPV 1500 B na trh prichádza s motorom s výkonom 1,5 kW a maximálnou ponornou hĺbkou na úrovni 9 metrov. Za hodinu prečerpá 6 300 litrov vody, a to pri najvyššom pracovnom tlaku 4,8 baru. Aj v tomto prípade platí výtlak na úrovni 48 metrov a 1,5-metrový prívodný kábel.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Náhodný výber záhradnej techniky nemusí skončiť dobre. Ak vo svojej dielni nechcete predražených a nefunkčných pomocníkov, ich kúpu si dobre premyslite. S kúpou správneho povrchového záhradného čerpadla vám pomôže naše porovnanie. Detailne vám predstaví všetky parametre, na ktoré je pri výbere potrebné brať ohľad. Ktoré to sú?

Typ čerpadla podľa použitia
Maximálny prietok a tlak
Druh pohonu
Kvalita prevedenia
Kompaktnosť

Nášmu výberu produktov predchádzal detailný prieskum trhu a desiatok záhradných čerpadiel. Pri vyhľadávaní konkrétnych modelov sme nevychádzali len z produktových katalógov a súčasnej ponuky výrobcov, ale zohľadnili sme aj krátkodobé či dlhodobé používateľské skúsenosti. Výsledkom boli desiatky hodín strávených porovnávaním a analyzovaním vhodnosti použitia konkrétnych záhradných čerpadiel. Nápomocnými sa nám stali popri zahraničných zdrojoch aj porovnávač Heureka.sk, ponuka predajcov záhradnej techniky či weby Mall.sk, Alza.sk, Hornbach a Obi.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie povrchových záhradných čerpadiel

Vďaka nášmu výberu tých najlepších produktov si môžete byť istí, že trafíte v rozhodujúcej chvíli do čierneho. Prinášame vám podrobné recenzie povrchových záhradných čerpadiel, ktoré vám dopomôžu pri kúpe a utvrdia vás v rozhodovaní sa pri výbere. Prinášame vám najdôležitejšie informácie zhrnuté na jednom mieste, súbor technických špecifikácií a dlhodobých skúseností spotrebiteľov, vďaka ktorým si môžete o produktoch urobiť ucelený obraz.

Víťaz testu

Elpumps JPV 2000 B

Výkon 2 kW, prietok 10 200 l/hod., maximálna ponorná hĺbka 48 m, mosadzné obehové koleso.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Víťazom nášho porovnávacieho testu sa stalo povrchové záhradné čerpadlo Elpumps JPV 2000 B. To ukrýva v robustnom tele vážiacom 24,5 kilogramov výkonný 2 kW elektromotor. Ten dopomáha čerpadlu v efektívnej práci, výsledkom čoho je až 10 200 litrov prečerpanej kvapaliny za hodinu prevádzky a možnosť pripojenia celkovo 8 postrekovačov v jednom momente. Postačia vám 4? V takom prípade siahnite po čerpadle Elpumps JPV 1500 B

Výkonný model z dielne spoločnosti Elpumps navyše podporuje čerpanie až z hĺbky 48 metrov, vďaka čomu vám odpadáva potreba rozhodovania medzi využitím v studni či v hlbšom vrte. Čerpadlo disponuje mosadzným obehovým kolesom s dobrými antikoróznymi vlastnosťami, vysokou odolnosťou voči abrazívnemu vplyvu nečistôt, teplu či behu naprázdno. Skriňa zariadenia je vyrobená z nerezovej ocele. niektoré z vnútorných konštrukčných prvkov sú však plastové. Samotné čerpadlo je možné dovybaviť účinným predfiltrom. Pomocou hydrokontroly ho tiež môže používateľ jednoducho upraviť na automatickú vodáreň.

Pozitíva

Vysoký výkon
Množstvo čerpanej vody

Negatíva

Niektoré prvky sú plastové
Hmotnosť

Výkon: 2 kW ● Max. ponorná hĺbka: 48 m ● Max. čerpané množstvo: 10 200 l/hod. ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 24,5 kg

Cenový trhák

Güde JG 3100

Výkon 0,6 kW, prietok 3 200 l/hod., maximálna ponorná hĺbka 8 m, odvzušňovacia a odvodňovacia skrutka súčasťou balenia.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Je pre vás čerpadlo Elpumps JPV 2000 B zbytočne výkonné? Žiaden problém, postačí siahnuť o kategóriu nižšie. Práve tam totiž nájdete nenápadný model Güde JG 3100 vážiaci len 5,9 kilogramov. Napriek tomu však vo svojom spratnom tele ukrýva 0,6 kW elektromotor schopný prepumpovať 3 200 litrov vody za hodinu. To vám postačí na bežné práce v domácnosti a záhrade. S pomocou Güde JG 3100 zvládnete zavlažovať trávnik či poliať úrodu, a to jednoduchým prečerpaním vody z vašej studne. 

Samonasávacie povrchové čerpadlo disponuje výtlakom na úrovni 28 metrov a maximálna ponorná hĺbka dosahuje v tomto prípade hodnotu 8 metrov. Prípojka motora pracuje na štandardných 50 Hz, samotné čerpadlo tak pobeží pri napätí 230 V. Jeho telo je vyrobené z plastu, závit však obsahuje mosadzné prvky. Súčasťou balenia je aj odvzušňovaciaa odvodňovacia skrutka.

Pozitíva

Kompaktnosť
Štandardné napätie

Negatíva

Nižší výkon
Plastové telo

Výkon: 0,6 kW ● Max. ponorná hĺbka: 8 m ● Max. čerpané množstvo: 3 200 l/hod. ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 5,9 kg

Náš TIP

Elpumps JPV 1500 B

Výkon 1,5 kW, prietok 6 300 l/hod., maximálna ponorná hĺbka 9 m, liatinové telo, axiálne tesnenie s keramickou vložkou.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ak hľadáte povrchové záhradné čerpadlo strednej triedy, riešenie môžete objaviť v modeli Elpumps JPV 1500 B. To kombinuje zaujímavé parametre v robustnom tele. Srdcom zariadenia sa stal 1,5 kW elektromotor pracujúci na štandardnom napätí 230 V, vďaka čomu môžete čerpadlo napájať z ktorejkoľvek zásuvky vo vašej domácnosti. Maximálna ponorná hĺbka v tomto prípade dosahuje hodnotu 9 metrov, pričom zariadenie zvládne prečerpať úctyhodných 6 300 litrov vody za hodinu

Výrobca udáva v tomto prípade široké spektrum možností využitia. Samotné čerpadlo je vhodné využiť pri plnenívyprázdňovaní či prečerpávaní vody z bazénov, kropení či čistení tlakovou vodou. Vďaka samonasávacej konštrukcii je pri uvedení zariadenia do prevádzky potrebné naplniť len samotné čerpadlo. To ďalej disponuje kvalitným prevedením v podobe liatinového tela či axiálneho tesnenia s keramickou vložkou. Zúfať však nemusíte ani v prípade, že sa vám zdá prislabé. Jeho väčší brat Elpumps JPV 2000 B vám poskytne rovnakú kvalitu, pridá však ešte vyšší výkon.

Pozitíva

Vysoký výkon
Množstvo čerpanej vody

Negatíva

Hmotnosť

Výkon: 1,5 kW ● Max. ponorná hĺbka: 9 m ● Max. čerpané množstvo: 6 300 l/hod. ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 15 kg

Lacná kvalita

Omnigena JET 100A

Výkon 1 kW, prietok 3 600 l/hod., maximálny výtlak 50 m, telo z liatiny, mosadzné obežné koleso, hriadeľ z nerezovej ocele.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Množstvo povrchových čerpadiel na trhu praje aj používateľom, ktorí hľadajú kombináciu slušného výkonu a rozumnej cenovky. Práve takú ponúka model Omnigena JET 100A disponujúci 1 kW elektromotorom napájateľným z tradičnej zásuvky s napätím 230 V. Ten zvládne prepumpovať 60 litrov vody za minútu, resp. 3 600 litrov vody za hodinu prevádzky. Maximálny výtlak sa v tomto prípade zastavil na hodnote 50 metrov, poteší vás aj tichý chod, počas ktorého vyprodukuje čerpadlo hluk na úrovni 82 dB

Výhodou je taktiež kvalitné prevedenie plášťa a vnútorných prvkov. Výrobca v tomto prípade volil telo z liatiny, mosadzné obežné koleso a hriadeľ z nerezovej ocele. V prípade, že vám postačí aj menej robustné zariadenie, bez obáv siahnite po modeli Güde JG 3100 – rozdiel vo výkone bude minimálny.

Pozitíva

Kvalitné prevedenie
Nízka hlučnosť

Negatíva

Nižší výkon

Výkon: 1 kW ● Max. výtlak: 50 m ● Max. čerpané množstvo: 3 600 l/hod. ● Hlučnosť: 82 dB

Pre náročných

AL-KO Jet 5000 Comfort

Výkon 1,3 kW, prietok 4 500 l/hod., maximálna ponorná hĺbka 8 m, telo z z ušľachtilej ocele INOX, poistka proti chodu naprázdno.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Test ponorných čerpadiel uzatvára model AL-KO Jet 5000 Comfort. Ten v sebe kombinuje všetko, čo jeho konkurenti – pozoruhodný výkon, kvalitné prevedenie a popritom stále aj priaznivé rozmery a váhu. V jeho útrobách bije 1,3 kW srdce v podobe elektromotora pracujúceho s napätím 230 V. Aj v tomto prípade teda platí, že si vystačíte s klasickou zásuvkou. Maximálna ponorná hĺbka dosahuje 8 metrov, z nej sa voda dopraví do požadovaného cieľa rýchlosťou 4 500 litrov za hodinu

Čerpadlo dokáže vodu prepraviť zo studní, zásobníkov i nádrží na vodu. Vyrobené je z ušľachtilej ocele INOX. Navyše v sebe implementuje viacero kvalitne spracovaných materiálov, napríklad mosadzné vložky v pripájacích závitoch či filter zachytávajúci veľké nečistoty. Používateľa poteší aj integrovaná poistka proti chodu naprázdno a možnosť vyprázdnenia a naplnenia zásobníkov pomocou ručného otáčania skrutkových spojov. Zariadenie tak pripomína v mnohých ohľadoch model Elpumps JPV 1500 B. Avšak s jedným rozdielom — na konkurenta z dielne Elpumps stráca 200 W výkonu.

Pozitíva

Kvalitné spracovanie
Dostatočný výkon

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena

Výkon: 1,3 kW ● Max. ponorná hĺbka: 8 m ● Max. čerpané množstvo: 4 500 l/hod. ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 11 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Ak ste si spomedzi vyššie porovnávaných zariadení nevybrali, máme pre vás bonus. Prinášame vám 5 ďalších povrchových záhradných čerpadiel. Tie sa nepýšia len zaujímavými technickými špecifikáciami, ale aj kvalitou spracovania či pozitívnymi ohlasmi medzi dlhodobými používateľmi. Ktoré to sú? 

Široká ponuka spoločnosti Elpumps sa odzrkadlila aj na predstavení modelu Elpumps JPV 1300 B. Ten cieli na stredne náročných používateľov, ktorým ponúka 1,3 kW čistého výkonu, 5 400 litrov prečerpanej vody za hodinu či výtlak na úrovni 47 metrov. To všetko v kvalitne spracovanom tele s váhou 15 kilogramov

Riešením môže byť aj čerpadlo Omnigena MH 1300 INOX. Iste, výkon v tomto prípade klesol na úroveň 1 kW, stále sa však môžete tešiť na maximálnu ponornú hĺbku 8 metrov, 12-kilové telo, tichý chod pri hlučnosti 75 dB, tepelný spínač bojujúci proti prehriatiu obežné kolesá z nerezovej INOX ocele či napájanie z tradičnej 230 V zásuvky. 

S čerpadlami o výkone 1 kW ešte nekončíme. Vhodnou alternatívou v tejto výkonnostnej kategórii totiž môže byť aj nemecké zariadenie Güde JG 1000 E. To prečerpá za hodinu 3 600 litrov vody, a to pri maximálnej ponornej hĺbke na úrovni 8 metrov. Výtlak predstavuje 42 metrov, váha čerpadla sa zastavila na hodnote viac než prijateľných 10 kilogramov

Elpumps po štvrtýkrát. Tentoraz neprehliadnite model Elpumps JPP 1300 F disponujúci 1,3 kW elektromotorom a maximálnym čerpaným množstvom vody na úrovni 5 400 litrov za hodinu. Poteší 47-metrový výtlak či 9-metrová maximálna ponorná hĺbka. Samozrejmosťou je aj prítomnosť elektrického napájania s napätím 230 V

Posledným porovnávaným modelom je Gardena 9010-29 3000/4. Ten nenadchne výkonom, ktorý sa tu zastavil na hodnote 0,6 kW, na druhú stranu však ponúkne zaujímavé prevedenie a cenovku. S týmto čerpadlom dosiahnete výtlak 35 metrov, výtlačnú kapacitu 3 000 litrov za hodinu a maximálny tlak 3,5 baru. Samozrejmosťou je odolnosť na úrovni IPX4.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk  

Nie vždy platí, že najlepšie produkty bývajú aj tými najpredávanejšími, mnoho spotrebiteľov si produkty vyberá aj podľa ich obľúbenosti. Preto sme sa rozhodli do porovnania zaradiť rebríček najpredávanejších povrchových čerpadiel na slovenskom trhu podľa portálu Heureka.sk. A keďže sa ponuka neustále mení, tešiť sa môžete na jeho pravidelnú aktualizáciu.

Názov Hodnotenie Detail
Elpumps JPV 1500 B 5* Zobraziť produkt
Einhell GC-GP 6538 Set 5* Zobraziť produkt
Kärcher BP 4 Garden 5* Zobraziť produkt
Elpumps JPV 1300 B 5* Zobraziť produkt
Gardena 3000/4 5* Zobraziť produkt

Ak zvažujete kúpu nového záhradného povrchového čerpadla, zbytočne sa neunáhlite. Pri výbere postupujte systematicky. Nezabudnite vychádzať nielen z technických špecifikácií, ale zohľadnite aj dlhodobé používateľské skúsenosti. Tie vám totiž v skutočnosti poodhalia kvalitu výrobku a jeho reálne výsledky v praxi. Pozor by ste si však mali dať aj na niekoľko ďalších parametrov. Ktoré to sú? Dozviete sa v našom návode, ako si vybrať záhradné povrchové čerpadlo.

Ako vybrať povrchové záhradné čerpadlo

 • Odstredivé, vretenové alebo vibračné čerpadlo?
 • Povrchové vs ponorné čerpadlá
 • Výber podľa kvality vody
 • Tlakové a netlakové čerpadlá
 • Benzínové vs elektrické čerpadlá na vodu
 • Materiál: plast a oceľ
 • Maximálny prietok
 • Dĺžka hadice
 • Napätie
 • Kompaktnosť
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Odstredivé, vretenové alebo vibračné čerpadlo?

Na úvod si odpovedzme na otázku, čo robí výber správneho záhradného čerpadla takým náročným? Faktorov je hneď niekoľko. Jedným z nich je množstvo druhov samotných čerpadiel, ktoré sú na trhu dostupné. Aký je medzi nimi rozdiel a ktoré je to najlepšie? 

Odstredivé čerpadlá

Ide o najrozšírenejší druh čerpadiel, s ktorým sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete vo všetkých záhradníctvach. Hovoríme o takom čerpadle, ktoré využíva pri prečerpávaní účinok odstredivej sily. Na svoj chod využíva koleso s lopatkami, otáčajúce sa v špirálovitej komore. Niektoré z odstredivých čerpadiel disponujú aj statickým difúzorom, ktorý si za cieľ kladie zníženie strát elektrickej energie. Výhodou tohto druhu prečerpávania tekutín je rovnomerný tok, jednoduchá regulácia prietoku vo výtlačnom potrubí či fakt, že pri upchatí potrubia sa čerpadlo nepokazí. Počítať však musíte aj s podstatne nižšou pracovnou výškou a efektivitou práce, ako v prípade piestových čerpadiel. Samotné odstredivé čerpadlá je pritom ďalej možné rozdeliť na: 

 • Samonasávacie odstredivé čerpadlá – tieto čerpadlá si nasávajú tekutinu bez pomoci. 
 • Samonasávacie odstredivé čerpadlá s ejektorom – aby čerpadlo pracovalo, je potrebné ho zaliať vodou. 
 • Odstredivé čerpadlá bez samonasávacieho mechanizmu – ide o najjednoduchšie odstredivé čerpadlá. V tomto prípade je pred spustením potrebné zaliať nielen čerpadlo, ale aj sacie potrubie. 

Vretenové čerpadlá 

Využívané sú najmä na prečerpávanie čistej a mierne zakalenej vody či vysoko viskóznych kvapalín. Pomôžu vám aj pri čerpaní suspenzií s obsahom menších častíc. Kvapalinu zvládne prečerpať aj z veľkej hĺbky, vďaka čomu je vhodné na použitie v studni či vo vrte s veľkým prevýšením. Výhodou takéhoto typu čerpadiel je vhodnosť ich stáleho ponorenia vo vode. Naopak, nikdy nemôžu pracovať na sucho. V prípade vretenových čerpadiel je preto vhodné voliť také, ktoré už disponujú poistkou proti chodu na sucho.

Benzínové povrchové záhradné čerpadlo

Vibračné čerpadlá 

Na rozdiel od svojich konkurentov, vibračné čerpadlá nedisponujú vlastným elektromotorom. V ich tele absentujú rotujúce časti, ktoré v tomto prípade zastupuje elektromagnet pracujúci na princípe vibrácií. Výhodou vibračného čerpadla je fakt, že dokáže pracovať vo vode s vysokým obsahom minerálnych solí, alkálií a zvláda vysoký rozsah teplôt. Naopak, používateľov nepochybne nepoteší potreba jeho častého čistenia. Vibračné čerpadlo si totiž nerozumie s piesčitým podkladom, ktorý ho zanáša. Nevýhodou je aj malá hĺbka ponorenia (do 3 metrov) či časté prerušovanie činnosti – vibračné čerpadlo nemôže pracovať nepretržite po dlhší čas.

Čerpadlo môže pracovať na suchu aj vo vode

Čerpadlá je ďalej možné deliť podľa prostredia, v ktorom svoju prácu vykonávajú. V tomto ohľade poznáme: 

 • Povrchové čerpadlá: Ako už napovedá ich názov, prácu budú vykonávať na suchu. Hoci je povrchových čerpadiel na trhu relatívne málo, na prácu v domácnosti sú veľmi vhodné. Medzi ich najväčšie výhody patrí fakt, že spravidla disponujú vysokým prietokom. Ten si však svoju daň vybral v podobe maximálnej sacej hĺbky, teda hĺbky, z akej je čerpadlo tekutinu schopné odčerpať. Tá nepresahuje 6 – 8 metrov. Svojmu používateľovi tak poslúži povrchové čerpadlo najmä pri prečerpávaní vody z bazénasudu, prípadne iných vodných nádrží. Na použitie vo vŕtaných studniach vhodné nie je. 
 • Ponorné čerpadlá: Údaj o sacej hĺbke by ste v tomto prípade hľadali márne. Dôležitá je hodnota maximálnej hĺbky ponoru. Tá totiž rozhoduje o tom, či budete môcť čerpadlo umiestniť do vášho septiku či studne. V drvivej väčšine prípadov sú ponorné čerpadlá vhodné do hĺbky niekoľkých desiatok metrov, problém tak nebudú mať ani s kopanými či vŕtanými studňami. Pri ich kúpe si však dávajte pozor na kvalitu spracovania – v opačnom prípade na ne môže mať tekutina nepriaznivý vplyv a neodvratne ich tak poškodiť. 

Čerpadlo vyberajte podľa kvality vody

Ako ste sa už presvedčili, ponuka záhradných čerpadiel je poriadne pestrá. Nie všetky sú vhodné na každú pracovnú činnosť a odčerpávanie v rôznych prostrediach. Aj preto by ste mali ešte pred kúpou zvážiť, akú kvalitu dosahuje voda, ktorú potrebujete prečerpať. V tomto ohľade poznáme: 

 • Čerpadlá na pitnú vodu – využijete ich najmä v prípade, že potrebujete prečerpať vodu z kopaných či vŕtaných studní, resp. iných zdrojov pitnej vody. Dôležitou v prípade čerpadla na pitnú vodu je jeho medzinárodná certifikácia. Pri čerpaní pitnej vody môžete využiť oba typy čerpadiel (povrchové aj ponorné), v prípade kúpy vychádzajte z hĺbky, z akej potrebujete vodu prečerpať. 
 • Čerpadlá na úžitkovú vodu – alebo tiež čerpadlá na vodu dažďovú. Vhodné sú najmä na prečerpávanie dažďovej vody zo sudov, prípadne odčerpávanie kvapalín z jazera či rybníka. Takéto čerpadlá by mali disponovať filtrom v podobe sacieho koša. Ten bezpečne odfiltruje hrubé nečistoty, ktoré by mohli zariadenie v opačnom prípade poškodiť. 
 • Čerpadlá na výrazne znečistenú vodu – vhodné sú najmä pri odsávaní vody počas záplav a povodní. Disponujú rezacím systémom, prípadne melničom, ktorý si dokáže poradiť s nečistotami bez toho, aby ostalo telo čerpadla poškodené. Tento typ čerpadla je využiteľný aj pri čistení septiku. 

Tlakové alebo netlakové: Aké čerpadlo si vybrať?

S delením čerpadiel do rôznych kategórií stále nekončíme. Potrebné si je totiž zvoliť aj medzi tlakovým a netlakovým čerpadlom. Zatiaľ čo prvé spomínané disponuje vysokým výtlakom, jeho prietok je spravidla nízky. Znamená to teda, že čerpadlo prevedie vodu z veľkej hĺbky, avšak za minútu nedokáže prečerpať veľké množstvo kvapaliny. Vhodné je tak najmä na polievanie a iné práce v domácnosti.

Čerpadlo na vodu v záhrade

Netlakové čerpadlá sú určené na prečerpávanie vody zo zatopených pivníc, prípadne bazénov či iných vodných plôch. Disponujú nízkym výtlakom, nedokážu teda kvapalinu prečerpať z veľkej hĺbky. Naopak, v ich prípade stúpa miera prietoku, teda v nízkych hladinách pracujú rýchlo a efektívne

Na trhu nájdete modely na benzín aj elektrinu

V prípade, že potrebujete vaše čerpadlo často prenášať, môže byť riešením spaľovacia jednotka. Tá využíva na svoj chod palivo vo forme benzínu. Výhodou je síce pomerne vysoká mobilita, s takýmto typom čerpadla vám však zároveň stúpajú náklady na prevádzku. Benzínové čerpadlá sú navyše spravidla hlučnejšie a menej ekologické

V prípade elektrických čerpadiel budete musieť sledovať údajov hneď niekoľko. Dôležitými parametrami sú príkon a napätie, ktoré rozhodujú o tom, ako – a či vôbec – bude schopné konkrétne zariadenie pracovať vo vašej domácnosti. V prípade príkonu môžeme hovoriť o akejsi vstupnej sile, ktorá bude vplývať na rýchlosť a efektivitu prečerpávania vody. Platí, že čím vyššiu hodnotu príkonu bude vaše čerpadlo využívať, tým efektívnejšie dokáže pracovať. V praxi sa zväčša stretnete s príkonom na úrovni od niekoľkých stovák až po niekoľko tisícok wattov

Pri plaste ušetríte, oceľ vydrží dlhšie

Čerpadlá môžete nájsť v rôznej kvalite aj spôsobe prevedenia. Spravidla ich môžeme rozdeliť na dve kategórie: 

 • Plastové záhradné čerpadlá – postačia vám na bežné použitie v domácnosti a záhrade. Využiť ich môžete na polievanie vašej úrody. Nie sú určené na prečerpávanie nadmerne znečistených tekutín, v opačnom prípade môže prísť k ich poškodeniu. Pozor si dávajte aj na ich dlhodobé používanie, pomerne jednoducho sa totiž môžu prehriať. 
 • Oceľové vodné čerpadlá – ide o profesionálnejšie jednotky, ktoré sú prispôsobené do náročnejších prostredí. V porovnaní so svojimi plastovými konkurentmi znesú aj znečistenejšie tekutiny. Aj v tomto prípade však majte na pamäti, že žiadne čerpadlo nie je nezničiteľné. Dôležité je vychádzať vždy z používateľského manuálu. 

Aké bude maximálne množstvo prečerpanej vody?

Tento údaj rozhoduje o tom, koľko vody dokážete svojím čerpadlom prečerpať počas hodiny jeho nepretržitej prevádzky. Nazvať ho môžeme aj maximálnym možným prietokom udávaným v metroch kubických za hodinu práce. Priamo sa podieľa na efektivite práce a rýchlosti, akou dokáže to-ktoré čerpadlo pracovať. Parameter maximálneho možného prečerpaného množstva vody je dôležitý najmä v prípade profesionálneho použitia či núdzového použitia počas povodní. V prípade nedostatočnej prečerpávacej rýchlosti môžete natrafiť na vážny problém. Aké čerpadlo by ste si teda mali vybrať? 

 • Množstvo čerpanej vody pod 4 000 l/hod. – čerpadlo schopné prečerpať za hodinu do 4 000 litrov vody vám postačí na bežné účely v záhrade. Dostanete ním vodu z vašej studne a poslúži aj pri polievaní úrody. 
 • Množstvo čerpanej vody od 4 000 do 7 500 l/hod. – v tomto prípade si k spomínaným činnostiam môžete pripočítať aj čerpanie z väčších vodných plôch, jazierok, nádrží alebo bazénov. 
 • Množstvo čerpanej vody nad 7 500 l/hod. – čerpadlo schopné prečerpať viac než 7 500 litrov vody za hodinu sa vám bude hodiť najmä počas sezóny záplav. Výborne si poradí aj s prečerpávaním vody z väčších vodných plôch, odčerpávaní septiku a podobne. 

Prietok povrchového záhradného čerpadla

Pozor si dajte na dĺžku hadice

Už na úvod je potrebné zdôrazniť, že saciu výšku každého čerpadla do istej miery ovplyvní strata sacej sily použitej hadice. Ak si aj zakúpite čerpadlo s veľkým výtlakom, budete musieť počítať so stratou jedného metra na každých desať metrov hadice. Inak povedané, čím dlhšiu hadicu pri výtlaku zvolíte, tým väčšie straty sacej sily pocítite. Pri kúpe čerpadla tak neváhajte siahnuť po modeli s vyšším výtlakom. Aj keď sa vám môže zdať, že vyššie hodnoty pre vás budú irelevantné, prax ukáže pravý opak. Čerpadlo vám totiž vykompenzuje prípadné straty spôsobené dĺžkou výtlakovej hadice. 

Nepopáľte sa na nesprávnom napätí 

Hoci sa to môže zdať ako banalita, pri kúpe svojho nového pomocníka na odčerpávanie vody zo septiku, studne či bazéna sa nezabudnite zamerať ani na to, aké napätie na jeho prevádzku potrebujete. Odvíjať sa bude od výkonu a počtu otáčok elektrického motora, ale aj od konštrukčného spracovania samotného zariadenia. V praxi sa najčastejšie stretnete s čerpadlami s napätím 230 V, teda klasickým jednofázovým zásuvkovým pripojením. Výnimkou však už dnes nie je ani 400 V vodné čerpadlo. To využíva na svoj chod princíp trojfázového pripojenia

Kompaktnosť v dobe skladovania

Prehliadať pri kúpe čerpadla by ste nemali ani jeho rozmery a hmotnosť. Koniec-koncov, kompaktnosť zariadenia vám výrazne pomôže pri jeho uskladnení v prípade dlhšej nečinnosti. Vedzte, že veľkosť a hmotnosť samotných povrchových záhradných čerpadiel bude ovplyvňovať niekoľko faktorov na čele s použitými materiálmi. Ak hľadáte menší a nenápadnejší model, siahnite po plastovom prevedení čerpadla. V takom prípade však budete musieť spravidla počítať aj s nižším výkonom, napokon, kvalitnejšie a výkonnejšie komponenty sa nepriaznivo podpíšu aj na samotnej váhe. Vo všeobecnosti platí, že sa v segmente záhradných čerpadiel stretnete najčastejšie so zariadeniami s hmotnosťou od 5 do 20 kilogramov. Veľkosť by nemala presiahnuť štandardnú kosačku či tepelné čerpadlo vo vašej domácnosti. Iste, stretnúť sa môžete aj s čerpadlami s veľkosťou prívesného vozíka, no v týchto prípadoch ide zväčša o mimoriadne výkonné modely, ktoré jednoducho nevyužijete. 

Povrchové čerpadlo poteší príjemnou cenovkou

Pýtate sa, koľko stojí záhradné čerpadlo? Odpoveď na túto otázku však nie je vôbec jednoduchá. Vplýva na ňu totiž nielen výkonnostné prevedenie, ale aj kvalita spracovania, použité materiály či značka samotného zariadenia. Vo všeobecnosti by sa mali štandardné povrchové záhradné čerpadlá pohybovať v cenovej relácii od 50 do 200 eur. Samozrejme, na trhu nájdete aj modely za niekoľko tisícok, tie však ostanú pri hobby a neprofesionálnom použití z drvivej časti nevyužité. Neodporúčame vám ani vybrať sa cestou opačného extrému. Hoci si môžete zaobstarať čerpadlo aj pod 50 eur, jeho kvalita a funkčnosť už bude veľmi otázna. Pri kúpe preto nezabudnite vždy vychádzať z dlhodobých používateľských skúseností. 

Kvalita spoza hraníc: boduje Elpumps aj Güde

Pri výbere nového pomocníka do záhrady je potrebné zohľadniť dlhodobé skúsenosti s používaním zariadení konkrétnych výrobcov. Samozrejme, dlhodobo a zodpovedne vám môže poslúžiť aj zariadenie neznámej značky, napriek tomu by ste sa však mali zamerať na produkty z dielní overených výrobcov

V segmente povrchových záhradných čerpadiel dominuje výrobca Elpumps. Na trhu pôsobí od roku 1994, pričom za takmer 30 rokov svojej existencie si postupne vybudoval silnú pozíciu na stredoeurópskom i západoeurópskom trhu. Používatelia čerpadiel Elpumps oceňujú najmä dlhú životnosťvysokú kvalitu spracovania či priaznivý pomer cena – výkon

V tesnom závese obľúbenosti nájdeme nemeckého výrobcu vodných čerpadiel Güde. Ten sa uberá cestou vysokého výkonu za dostupné ceny. Dlhodobí používatelia sú s nemeckými produktami spokojní. A to už od roku 1979, keď výrobca ponorných a povrchových čerpadiel na trh s vodnou technikou vstúpil. 

Otázky a odpovede – FAQ

Ak plánujete kúpu povrchového záhradného čerpadla, hlavou vám nepochybne prúdi množstvo otázok. Nezúfajte, tie najčastejšie sme pre vás zozbierali a odpovedali na ne. V prípade akýchkoľvek ďalších nejasností sa na nás neváhajte obrátiť v komentároch. Sekciu otázok a odpovedí budeme pravidelne aktualizovať a dopĺňať, a to tak, aby sme spoločne pomohli potenciálnym spotrebiteľom v tomto segmente. 

Silu čerpadla ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov – požadovaný výsledok a efektivita práce, ale aj hĺbka vodného zdroja, z ktorého budete vodu čerpať. Ak potrebujete vodu dostať z hĺbky približne 5 metrov, postačí vám čerpadlo s prietokom 2 000 litrov za hodinu a hydrodynamickým tlakom na úrovni 1,5 baru. 

Samotný rozdiel vychádza už z označení daných čerpadiel. Povrchové čerpadlo musí pracovať na suchu, prípadný ponor do kvapaliny čerpadlo poškodí. Spravidla disponuje vysokým prietokom, no menšou sacou hĺbkou. Naopak, ponorné čerpadlo dokáže pracovať ponorené v hĺbke niekoľkých desiatok metrov. Maximálna sacia hĺbka sa tak zväčšuje, v tomto prípade však klesá využiteľný prietok. 

Ak budete svoje čerpadlo používať správne a nevynecháte ani pravidelné kontroly, vážnejším poškodeniam by ste sa mali vyhnúť. Dôležitou v prípade záhradných čerpadiel bude najmä pravidelná kontrola filtrov, ich čistenie či výmena. Pozor si dajte aj na to, aby zariadenie nepracovalo bez prítomnosti tekutiny – naprázdno. V opadnom prípade sa môže jeho pumpa poškodiť. V zimnom období celý systém čerpadla vypustite. Predídete tak zamrznutiu kvapaliny a poškodeniu potrubí.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

HECHT 343

od 114,99 €
Výhody Kvalitný výkonný benzínový motor 43 cm3 Ideálne na odčerpávanie jazierok, nádrží, pivníc a pod. Výstupné hrdlo 1,5 inch (40 mm)...

FIELDMANN FVC 6010-B

od 87,21 €
Čerpadlo záhradné - benzínové FIELDMANN FVC 6010-B: Benzínové záhradné čerpadlo Typ motora: 2-taktný jednovalec 52cm3 Výkon motora: 1,45 kW...

Elpumps JPV 1500 B

od 119,35 €
Samonasávacie vodné prúdové čerpadlá vyrábané firmou ELPUMPS sú vhodné na dopravu čistej alebo ľahko znečistenej vody (bez sedimentujúcich látok)...

Elpumps JPV 1500 B Automatic

od 180,20 €
JPV 1500 B Automatic - automatické záhradné prúdové čerpadlo Technika aj použitie sa nelíši od modelov JPV 1300 B a JPV 1500 B, iba ovládanie je...

Gardena 9010-29 3000/4

od 65,40 €
záhradné čerpadlo • príkon 600 W • odčerpá až 3 000 l/hod • max. tlak 3,5 bar • doprava vody do výšky až 35 m • max. samonasávacia výška 7 m •...

Elpumps JPV 1300 B

od 102,60 €
ponorné záhradné čerpadlo • príkon 1 300 W • 5 400 l/hod • tlak 4,7 baru • dopravná výška 47 m • výška sania 9 m • priemer závitu 1" •...

FIELDMANN FVC 8550 EC

od 94,00 €
Vodáreň záhradná FIELDMANN FVC 8550 EC Príkon 1000 W Max. prietok 3 500 l / h Spínací tlak 3.0 bar Max. hĺbka sania 8 m Max. výtlak 44 m...

Asist AE9CPZ120

od 65,60 €
Záhradné čerpadlo Asist Smart garden je určené pre domáce a hobby použitie. Extrémne podmienky pre toto čerpadlo nie sú vhodné. Rovnako ako...

Metabo P 4500 Inox

od 119,60 €
Pre zavlažovanie záhrady a čerpanie spodnej vody ako aj na čerpanie, vyčerpávanie a cirkuláciu čistej vody Bezúdržbový kondenzátorový motor...

Riwall PRO REJP 1000 INOX SET

od 83,00 €
záhradné čerpadlo • príkon 1 000 W • čerpací výkon 3 500 l/hod • tlak 4,4 baru • výška 44 m • výška sania 7 m • teplota 35 °C • 3/4"...

Elpumps JPV 2000 B

od 210,10 €
JPV 2000 B - záhradné prúdové čerpadlo Samonasávacie vodné prúdová čerpadlá vyrábané firmou ELPUMPS sú vhodné pre dopravu čistej alebo ľahko...

Einhell GC-GP 6538

od 54,90 €
Model GC-GP 6538 je účinným a kompaktným záhradným čerpadlom na dodávku vody do vašej domácnosti alebo zavlažovanie vašej záhrady. Robustný 650...

Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada

Vaše hodnotenie:
(89.4%)

Komentáre
Jozef 14.Sep.2021

Používam samonasávacie vodné prúdové čerpadlo Elpumps JPV 1500 B. Hľadal som čerpadlo vhodné do záhrady na zavlažovanie a podľa parametrov a recenzií ostatných používateľ mi práve toto vyšlo najlepšie. Oceňujem dobrý výkon a tichý chod. Celkovo je čerpadlo kvalitne spracované a podľa jeho váhy predpokladám, že mi bude dlho slúžiť. Čerpadlo má kompaktné rozmery a je šikovné, pretože pokojne k nemu môžem pripojiť aj štyri postrekovače. Je vyrobené z liatiny, čiže čo to vydrží. Predtým som mal Sigmu, ale nebol som celkom spokojný. Toto čerpadlo plní svoju úlohu presne podľa mojich predstáv. Počas čerpania sa vôbec neprehrieva. Z vlastných skúseností odporúčam tlakovú nádobu nastaviť tak, aby sa vypínala pri tlaku nižšom než 4 bar. Spomeniem ešte kvalitný motor, nízku spotrebu elektrickej energie a mosadzné lamely čerpadla. Som spokojný a myslím, že kúpu neoľutuje nikto.

Odpovedať

Lukáš 30.Sep.2021

Na záhradke veselo používam čerpadlo Einhell, ktoré je tiché a ľahké. Má praktický držiak a plus dávam za saciu hadicu so spätným ventilom a sacím košom / filtrom. Má aj svoje muchy, napríklad plastové príruby a závity nesedia úplne presne rozmerovo a drhnú sa, čiže sa obávam o ich životnosť. Čerpadlo ako také je fajn a som s jeho výkonom spokojný.

Odpovedať

Marek 17.Oct.2021

Dobrý set je Riwall PRO REJP 1000 INOX SET, ale trocha sa prehrieva, z čoho som prekvapený, lebo značku Riwall som vždy považoval za profi. Prístroj však funguje podľa predpokladu, no malé mínus dávam za doplnky sety, teda konkrétne za tvrdé plastové hadice.

Odpovedať

Medard 27.Oct.2021

Tiché a výkonné čerpadlo je Gardena. Odkedy ho mám, polievanie záhrady je oveľa pohodlnejšie. Super zvláda prečerpávanie vody zo suda do suda. S kúpou som veľmi spokojný, za tú cenu je to pre mňa skvelý pomocník v záhrade. Na iné účely som ho zatiaľ neskúšal, ale je multifunkčné, tak verím, že to zvládne oveľa viac.

Odpovedať

Rudy 16.Nov.2021

Čerpadlo Elpumps JPV 1300 B má dobrý výkon, ale je hlučné a píska. Používam ho na polievanie záhrady, respektíve ním čerpám vodu zo 7 metrov hlbokej studne. Čerpadlo sa jednoducho obsluhuje a zatiaľ pracuje spoľahlivo. Za tú cenu som s kúpou spokojný.

Odpovedať

Ivan V. 21.Nov.2021

Zatiaľ spokojnosť s prístrojom Al-ko Jet Inox Classic. Za tú cenu je fajn, hoci prvotná montáž bola zdĺhavá. Používam ho len na polievanie záhrady a na tento účel je výkon postačujúci. Al-ko som mal už aj predtým a vydržal mi 10 rokov. Verím, že tento vydrží podobne dlhý čas.

Odpovedať

Tomáš 29.Nov.2021

Čerpadlo Fieldmann FVC 8010 splnilo moje požiadavky, má dobrý pomer ceny a výkonu a pri zalievaní záhradky konečne nemusím behať s kýblami. :-D S výberom som spokojný, výkonnejšie čerpadlo by mi bolo zbytočné.

Odpovedať

Emil 14.Feb.2022

Omnigena JET 100A má síce nižší výkon, ale kvalitné prevedenie. Páči sa mi, že pri práci nie je hlučný. Je to šikovné čerpadlo pre domáce použitie, nenáročným používateľom ho odporúčam.

Odpovedať

Norbert 26.Feb.2022

Einhell GC-GP 6538 som kúpil kvôli dobrému pomeru ceny a výkonu. Pracuje sa mi s ním dobre a môžem ho odporučiť aj iným.

Odpovedať

Edo 17.Oct.2022

Metabo P 4500 Inox s príkonom 1300 W je fajn prístroj. Tento výkon pre moje potreby stačí. Maximum je 4500 litrov za hodinu. Používam ho na záhrade. Prístroj nie je až taký ťažký, má 10 kilogramov, ľahko sa prenáša v prípade potreby. Škoda krátkeho kábla, ten má len 1,5 metra, takže používam predlžovačku. Plusom je ergonomická rukoväť, samostatný plniaci otvor na vodu pre jednoduché uvedenie čarpadla do prevádzky.

Odpovedať