Najlepšie smart hodinky s NFC – Apple Pay, Google Wallet alebo Garmin Pay?
Platenie nie je práve aktivita, ktorá by mnohých z nás tešila. Na druhej strane útrata za niečo, čo nás poteší alebo sa nám zíde, dokáže vyčariť úsmev na tvári. Bezhotovostné platby pri nakupovaní preferuje stále väčší a väčší počet ľudí. Platí to aj o bezkontaktných platbách. Smart hodinky s NFC sú nositeľnou elektronikou, ktorá, podobne ako mobilný telefón či klasická platobná karta s čipom, umožňuje realizovať bezkontaktnú platbu. Túto funkciu ponúka aj náš víťaz testu Samsung Galaxy Watch 4 Classic, ktorý využíva aplikáciu Google Pay (Google Wallet). Vybrali sme aj ďalšie hodinky s NFC a pripravili praktické rady, ktoré vám pomôžu pri výbere.
Aké smart hodinky s NFC si kúpiť?
Bezkontaktné platby inteligentnými hodinkami nie sú žiadnou prelomovou inováciou. Populárnejšie je stále realizovať bezkontaktné platby mobilným telefónom. Smart hodinky s NFC čipom však dokážu plniť rovnakú funkciu. Pri výbere tak myslite na účel hodiniek a ak sú platby bezkontaktne jedným z vašich kritérií, zamerajte sa na to či hodinky NFC čip majú. Na výber je tiež viac platobných riešení, okrem Apple Pay, Google Pay (Google Wallet) aj populárne Garmin Pay, Fitbit Pay alebo menej v našich končinách podporované Xiaomi Pay. Ďalej sú na rade parametre a vlastnosti, ktoré bežne zvažujete pri výbere smart hodiniek – GPS, športové funkcie, odolnosť, výdrž batérie a mnohé iné. Ak si chcete výber zjednodušiť, prečítajte si náš porovnávací test a praktické tipy.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Galaxy Watch 4 Classic ✔ Víťaz testu | Zobraziť produkt | |
Garmin Venu 3 ✔ Dobré recenzie | Zobraziť produkt | |
Apple Watch 9 ✔ Pre náročných | Zobraziť produkt |
Samsung Galaxy Watch 4 Classic
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 40 hodín/1,75 dňa, bezkontaktné platby cez Google Wallet, Wear OS, displej 1,4“
Zobraziť viac infoMultifunkčné inteligentné hodinky s NFC pre bezkontaktné platby cez Google Wallet a operačným systémom Wear OS. Smart hodinky disponujú bohatou ponukou športových režimov pre monitorovanie rôznych aktivít. Veľmi dobrý je kvalitný AMOLED displej a prístup do Google Store pre sťahovanie nových aplikácií. Integrovaný je hudobný prehrávač i interné úložisko s kapacitou 16 GB. Vo výbave je aj GPS navigácia s Google Maps, možnosť telefonovania a výkonné senzory pre diagnostiku rôznych dát. Nevýhodou je slabšia batéria.
Garmin Venu Sq
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 144 hodín/6 dní, bezkontaktné platby cez Garmin Pay, vlastný OS, displej 1,3“
Zobraziť viac infoSmart hodinky s NFC a za veľmi výhodnú cenu značky Garmin sú veľmi obľúbené. Bezkontaktné platby sú možné prostredníctvom aplikácie Garmin Pay. Zariadenie je kompatibilné s operačnými systémami Android i iOS. Výhodou je veľmi dobrá výdrž batérie na úrovni 5 až 6 dní na jedno nabitie. Hodinky neumožňujú telefonovanie. Odpovedať však možno na notifikácie a SMS správy. Hodinky sú vhodné aj na športové aktivity. Disponujú až 20 športovými režimami a vodoodolnosťou do 5 ATM.
Garmin Venu 2S
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 240 hodín/10 dní, bezkontaktné platby cez Garmin Pay, vlastný OS, displej 1,1“
Zobraziť viac infoŠportové inteligentné hodinky sú vybavené možnosťou bezkontaktných platieb cez rozhranie Garmin Pay. Smart hodinky majú kvalitný AMOLED displej a skvelú výdrž batérie až 7 dní. Medzi funkciami nechýba výškomer, barometer, meranie saturácie krvi alebo kompas. Vo výbave sú aj športové režimy. Možná je smerová navigácia. Interné úložisko má 8 GB a dá sa použiť na uloženie hudby. Telefonovanie nie je možné, no hodinky umožňujú odpovedať na správy a notifikácie.
Hodnotené parametre
Náš prieskum trhu bol zameraný na inteligentné hodinky s NFC funkciou. V rámci parametrov teda táto funkcia a jej fungovanie mali na hodnotenie a výber najväčší vplyv. Zamerali sme sa následne na ďalšie funkcie hodiniek, ktoré spotrebitelia vyhľadávajú najčastejšie – GPS, funkcia telefonovania, notifikácie (SMS, hovory, aplikácie), športové režimy či monitoring telesných funkcií. V neposlednom rade používateľov zaujíma aj výdrž batérie a kvalitný displej s dobrým rozlíšením. Hodinky s NFC platbami sa nijak nelíšia z pohľadu dizajnu alebo rozmerov a dôležité je taktiež ovládanie.
Na prieskum trhu nám poslúžila databáza cenového porovnávača Heureka.sk, ale vychádzali sme aj z ponuky overených predajcov, ako Alza.sk, Mall.sk, Datart.sk, Hej.sk, Tpd.sk alebo Andreashop.sk. Vybrali sme najlepšie smart hodinky s NFC, ktoré sú na našom trhu dostupné a spracovali objektívne recenzie. V našom výbere sú hodinky s NFC Samsung, Garmin, Apple i Xiaomi.
Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.
Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.
Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.
Recenzie smart hodiniek s NFC
V tejto sekcii si môžete prečítať objektívne a praktické recenzie vybraných modelov inteligentných hodiniek. Náš porovnávací test smart hodiniek s funkciou bezkontaktných platieb je založený na hodnotení relevantných parametrov a dostupných informácií. Redaktori vždy pracujú s dostupnými zdrojmi a čerpajú tiež zo skúseností a referencií reálnych zákazníkov, ktorí produkty vlastnia. Taktiež analyzujeme zahraničné recenzie a spotrebiteľské testy, ktoré ponúkajú ešte viac dát pre relevantné hodnotenie produktov. Porovnanie smart hodiniek uvádza tiež výhody a nevýhody jednotlivých modelov.
Samsung Galaxy Watch 4 Classic
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 40 hodín/1,75 dňa, bezkontaktné platby cez Google Wallet, Wear OS, displej 1,4“
Pozrieť najlepšiu ponukuInteligentné hodinky od Samsungu 4. generácie sú na prvý pohľad na nerozoznanie od predchodcu, čo nie je vzhľadom na jeho úspech na škodu. Hodinky sú dizajnovým kúskom s kvalitným spracovaním a zvýšenou odolnosťou proti vode i mechanickému poškodeniu. Nechýba funkcia NFC s podporou Google Wallet. Galaxy Watch 4 taktiež dostali do výbavy nový operačný systém Wear OS.
Hodinky sa „konečne“ zbavili operačného systému Tizen, čo je z pohľadu odborníkov veľkým krokom. Prvý dojem je toho jasným dôkazom. Pohodlný prístup k Google službám je benefitom pre väčšinu používateľov, a to vďaka Wear OS. Operačný systém a celkovo softvér hodiniek má rýchle reakcie a plynulý chod. Hodinky majú otvorený prístup ku Google Play (Galaxy Store je minulosťou) a mnohým aplikáciám, vrátane Google Maps a taktiež nechýba možnosť využívania Google Wallet (Google Pay) pre bezkontaktné platby cez NFC. Aplikácie, ktoré máte nahrané v telefóne, tak vo väčšine prípadov môžete mať aj v smart hodinkách, synchronizácia je automatická. Netreba sa príliš vzrušovať, nie všetky aplikácie sú rozhraniu Wear OS prispôsobené. Hodinky inak spárujete s drvivou väčšinou mobilných telefónov s operačným systém Android.
Otočná luneta je opäť niečím, čo hodnotíme maximálne pozitívne. Dotykové ovládanie je super a nebude vám robiť problém. No luneta je vynikajúci pomocník, ktorým dokážete rýchlo a jednoducho preskakovať medzi ikonami doslova po pamäti. Navigácia v systéme je jednoduchá a intuitívna. Úvodná obrazovka ponúka pestrú konfiguráciu, predovšetkým rýchle voľby, ktoré chcete mať po ruke. Potiahnutím doľava sa dostanete k notifikáciám, kde viete reagovať a odpovedať na upozornenia z aplikácií. V telefóne si môžete pripraviť rýchle odpovede, ktoré viete okamžite rozposlať z hodiniek. Potiahnutím doprava nájdete ďalšie karty a aplikácie, ktorých je v telefóne neúrekom. Interná pamäť činí 16 GB.
V súvislosti s aplikáciami spomenieme fakt, že senzorov majú smart hodinky Samsung Galaxy Watch 4 viac ako dostatok. Meranie krvného tlaku, EKG, krokomer, počítanie kalórií či viac ako 90 športových režimov teda rozhodne používateľov tejto kategórie hodiniek neprekvapí. Odborné merania ukázali, že meranie tlaku dosahuje minimálne odchýlky, čo je v porovnaní s konkurentmi malý plusový bod. Podporovaný je aj hrudný pás a s hodinkami sa nemusíte ísť báť ani plávať. Smart zariadenie zmeria taktiež hladinu vášho stresu alebo bude sledovať váš spánok, čo sú funkcie, ktoré sú už „evergreenom“. Hodinky majú zabudovaný mikrofón i reproduktor, takže mobil počas telefonátu môžete nechať vo vrecku. Telefonovanie je komfortné a zrozumiteľné pre obe strany. Za zmienku však stojí navigácia pomocou Google Maps, ktorej funkčnosť naozaj kvitujeme, rovnako ako hlasového asistenta Bixby, napriek tomu, že Google Assistant k dispozícii nie je.
S aplikáciami však opatrne, resp. využívajte ich v zdravej miere, inak budete potrebovať nabíjačku každých 24 hodín. Výrobcom udávaná výdrž na úrovni 40 hodín ani tak neznie príliš vábivo, zvlášť pri hodinkách za túto cenu. Oproti Galaxy Watch 3 vlastne nedošlo k žiadnemu zlepšeniu a maximum pri reálnej zvýšenej záťaži je jeden a pol dňa. Ak teda budete merať nepretržite tep, analyzovať spánok, využívať GPS, mať zapnuté Bluetooth a občas zapnete meranie krvného tlaku, jeden a pol dňa bude úspech. S Always-On-Display rátajte s nabíjaním skutočne každých 24 hodín. Samsung v tomto smere opäť sklamal a nezachráni to ani bezdrôtové Qi 5W nabíjanie. Bezdrôtová nabíjačka je súčasťou balenia.
AMOLED displej je skutočným fenoménom. Krytý je sklíčkom Gorilla Glass. Uhlopriečka 1,4 palca je absolútne v poriadku. V prípade verzie s priemerom puzdra 46 mm hodinky pôsobia na ruke veľmi elegantne, ale i športovo. Rozlíšenie displeja je 450 x 450 px a slniečko problém určite nerobí. Puzdro je z nehrdzavejúcej ocele, remienok zo silikónu. Konštrukčne hodinkám nemožno nič vytýkať. Okrem otočnej lunety, ktorú už viac nebudeme chváliť, sú na pravej strane dve manuálne tlačidlá. Horné slúži na prechod domov a dolné pre zmenu umožňuje urobiť krok späť. Pre horné tlačidlo si viete nastaviť aj funkciu dvojitého stlačenia, napríklad pre rýchlu voľbu otvorenia Google Wallet a bezkontaktné platenie.
Nech by sme chceli akokoľvek porovnávať, Samsung Galaxy Watch 4 sú nepochybne medzi elitou inteligentných hodiniek, a to aj napriek mizernej výdrži batérie. Smart hodinky ponúkajú bohatú funkcionalitu, s Wear OS dostali úplne nový rozmer. Google Store prináša „XY“ možností pre rôzne aplikácie, ktoré reálne využijete. Zákazníkom sa páči aj dizajn hodiniek a kvalitné spracovanie. Množstvo dostupných funkcií je taktiež pozitívnou vlastnosťou, ktorú spotrebitelia skloňujú. Vítaná je i možnosť platenia hodinkami s NFC a tiež prítomnosť reproduktoru a mikrofónu pre telefonovanie hodinkami. Veľmi dobre je vnímaná presnosť metrík pri monitorovaní fyzických aktivít.
Ovládanie a celkové prostredie hodiniek je prívetivé. Zariadenie má zvýšenú odolnosť a plávanie s ním je samozrejmosťou vďaka viacerým certifikátom odolnosti. Veľkým benefitom hodiniek je možnosť využívať ich aj s inými telefónmi s operačným systémom Android. Spotrebitelia oceňujú dostupnosť rôznych ciferníkov, synchronizáciu s Google účtom, aplikáciami v telefóne a v neposlednom rade perfektnú individuálnu konfiguráciu prostredia v hodinkách. Smart hodinky sú z hľadiska funkcionality jednými z najlepších Android smart hodiniek na trhu.
Výdrž batérie: 40 hodín/1,75 dňa ● Displej: 1,4“ ● Rozlíšenie displeja: 450 x 450 px ● Bezkontaktné platby (NFC): áno/Google Wallet ● OS hodiniek: Wear OS ● Kompatibilné OS: Android ● Interné úložisko: 16 GB ● Vodoodolnosť: 5 ATM/50 m ● Odolnosť: IP68/MIL-STD-810G/Gorilla Glass DX ● GPS: áno ● WiFi: áno ● Bluetooth: áno ● Rozmery ciferníka: 46 mm ● Hmotnosť: 52 g ● Materiál: nehrdzavejúca oceľ + silikón + plast
Garmin Venu Sq
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 144 hodín/6 dní, bezkontaktné platby cez Garmin Pay, vlastný OS, displej 1,3“
Pozrieť najlepšiu ponukuV porovnaní s konkurenciou v tejto kategórii sú smart hodinky Garmin zaujímavé predovšetkým cenou. Ak hľadáte najlacnejšie hodinky s NFC, Garmin Venu Sq nie sú od tejto požiadavky ďaleko. Kompatibilné sú s OS Android i iOS. Hodinky majú množstvo športových režimov a športovcov zaručene nesklamú. Funkciu telefonovania musíte oželieť, ale pripraviť si môžete aspoň rýchle odpovede pre jednotlivé aplikácie.
Na prvý pohľad sa pokojne môže stať, že si ich na zápästí niekto zamení s Apple Watch. Garmin sa však na tento odkaz nehrá a v skutočnosti bol v ich prípade tento dizajn na trhu omnoho skôr. Dizajn chválime, rovnako ako jednoduché spracovanie a nízku hmotnosť 37,6 g. Inteligentné hodinky majú plastové puzdro s hranatým tvarom a displej s uhlopriečkou 1,3 palca. Mínusom je jeho LED technológia, ktorá oproti AMOLED na slnku výraznejšie stráca. Taktiež farebné podanie je o niečo horšie. Hodinky sú na zápästí veľmi príjemné aj vďaka silikónovému remienku. Ovládanie dotykom je štandardom.
Na pravej strane sú dve tlačidlá. Horné spúšťa režim cvičenia alebo ním potvrdzujete voľbu. Spodné tlačidlo je krok späť. Vzhľad obrazoviek si dokážete vždy prispôsobiť podľa preferencií. Mnohých bude v tomto prípade zaujímať podpora bezkontaktných platieb. Hodinky s NFC podporujú platobné riešenie Garmin Pay, ktoré podporuje množstvo bánk na Slovensku. Hodinky majú vlastný OS. Interné úložisko je k dispozícii len vo verzii Garmin Venu Sq Music. Hodinky majú GPS modul i Bluetooth, chýba však napríklad WiFi pripojenie. Telefonovanie neumožňujú, nastaviť si môžete rýchle odpovede na notifikácie z aplikácií alebo na SMS správy.
Tradične už Garminu nemôžeme vyčítať schopnosť merať potrebné parametre. Elegantný vzhľad v sebe ukrýva schopnosti športtestera. Hodinky merajú tepovú frekvenciu, majú vstavaný akcelerometer, zmerajú vám počet spálených kalórií, prejdenú vzdialenosť a taktiež okysličenie krvi. Monitoruje i váš spánok. Pre ženy je v ponuke aj menštruačný kalendár. Spomedzi metrík môže niekomu chýbať barometerický výškomer, no hodinky ho približne nahradia GPS modulom. Zariadenie ponúka na výber 20 športových režimov (beh, cyklistika, plávanie, golf, lyžovanie atď.).
Výdrž batérie je pozitívna vlastnosť Garmin Venu Sq. Na jedno nabitie zvládnete s prehľadom 5 až 6 dní. Nabíjanie každý deň teda určite nehrozí. Ak sa vyberiete napríklad na túru a budete trakovať svoju polohu, so zapnutým GPS hodinky zvládnu 14 hodín. Pre športové aktivity sú hodinky naozaj vhodné práve vďaka solídnej presnosti metrík.
Pozitívne recenzie od zákazníkov a dostupná cena robia z týchto smart hodiniek s NFC funkciou v tejto kategórii obľúbenú voľbu. Hranatý dizajn nemusí vyhovovať úplne všetkým, čo je však otázka preferencie. Zákazníkov teší možnosť realizovať bezkontaktné platby cez Garmin Pay. Pomer ceny a funkcionality je často spomínanou výhodou tejto nositeľnej elektroniky. Veľmi dobre hodnotíme výdrž batérie. Absentuje možnosť telefonovať cez hodinky. Displej je taktiež trocha slabinou, hlavne na slnku. Niektorým zákazníkom nie úplne vyhovuje ovládanie v rozhraní hodiniek.
Garmin ekosystém však funguje spoľahlivo. Spracovanie je kvalitné, remienok má vyššiu tvrdosť, no je možné ho vymeniť. Metriky, ktoré smart hodinky ponúkajú, sú relatívne presné a podrobné. Ak by niekomu chýbal spomenutý barometer, v ponuke je aj verzia Garmin Venu 2S s lepšou výdržou a okrúhlym dizajnom. Potešia nielen ľudí, ktorí chcú hodinky na využívanie smart funkcií, ale rovnako tak potešia ľudí, ktorí monitorujú svoje telesné aktivity alebo ich budú používať na športové účely. Hodinky zvládnu plávanie v bazéne vďaka vodoodolnosti do 5 ATM. Za danú cenu nie je v ponuke veľa lacných hodiniek s NFC a aj preto je tento model vhodnou voľbou pre mnohých spotrebiteľov.
Výdrž batérie: 144 hodín/6 dní ● Displej: 1,3“ ● Rozlíšenie displeja: 240 x 240 px ● Bezkontaktné platby (NFC): áno/Garmin Pay ● OS hodiniek: vlastný OS ● Kompatibilné OS: iOS, Android ● Interné úložisko: - ● Vodoodolnosť: 5 ATM/50 m ● Odolnosť: Gorilla Glass 3 ● GPS: áno ● WiFi: nie ● Bluetooth: áno ● Rozmery ciferníka: 37 mm ● Hmotnosť: 37,6 g ● Materiál: plast + silikón
Garmin Venu 2S
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 240 hodín/10 dní, bezkontaktné platby cez Garmin Pay, vlastný OS, displej 1,1“
Pozrieť najlepšiu ponukuDo kancelárie i na beh. Garmin Venu 2S sú unisex univerzál s priemerom guľatého puzdra 40 mm. V ponuke sú vo viacerých farebných prevedeniach. Garmin hodinky s NFC umožňujú realizovať bezkontaktné platby. Vo výbave majú množstvo senzorov. Veľmi dobrý dojem budí kvalitný AMOLED displej s Gorilla Glass 3. Hodinky sú kompatibilné s iOS i Android operačným systémom.
Smart hodinky Garmin v sebe ukrývajú smart funkcií dostatok a pokojne ich môžeme porovnávať s konkurentmi v podobnej cene. Samozrejme, stále ide o uzatvorený OS od Garminu a Wear OS sa určite rovnať nemôžu. Ak sa pozrieme na výbavu, poteší prítomnosť NFC. Platba hodinkami cez Garmin Pay je veľkým pozitívom. Hodinky zobrazujú všetky notifikácie zo všetkých povolených aplikácií. Telefonovanie však neponúkajú, čo je veľká škoda pri smart zariadení za túto cenu. Prednastaviť si môžete predvolené odpovede. Interné úložisko má 8 GB a vo výbave je aj hudobný prehrávač, takže ak nemôžete práve využívať playlist zo Spotify či Amazon Music, uloženú hudbu si môžete prehrávať offline. Z toho logicky vyplýva, že Garminy majú WiFi i Bluetooth.
Prítomná je navigácia (GPS modul), ale s týmto označením opatrne. Do hodiniek si vete cez aplikáciu uložiť potrebnú lokáciu a hodinky vás pomocou šípky vedia navigovať k danému cieľu. Ide naozaj o veľmi jednoduchú navigáciu, ktorú vo veľkomeste využijete len ťažko a skôr vám pomôže udržať správny kurz. Nechýba ale detekcia nehody a pádu či SOS funkcia. Exkluzívne chválime AMOLED displej, ktorý konečne nerobí problémy na slnku. Chránený je Gorilla Glass 3, uhlopriečka 1,1 palca je menšia, no nie kritická a ovládanie dotykom je veľmi intuitívne. Garminy dokonca ponúkajú možnosť Always-On a individuálne nastavenie číselníkov a ich dizajnu.
Hodinky sú možno dizajnom viac do mesta, ale outdoor im cudzí zaručene nebude, hoci vnucovať ich milovníkom adrenalínu a turistiky určite nebudeme. Športový potenciál tkvie v senzorovej výbave, majú teplomer, výškomer, barometer, meranie okysličenia krvi, monitoring spánku, krokomer i kompas. Všetko v meste určite nevyužijete, ale smart hodinky vám túto možnosť ponúkajú. Vyzdvihnúť musíme aj bohaté športové režimy, ako joga, beh, bicyklovanie, lezenie, turistika alebo plávanie. Viacero referencií však uvádza, že hodinky vo vode robia nepresné merania a metrika má veľa odchýlok. Hodinky sú odolné do 5 ATM. Potešia športové animácie rôznych cvikov či dychové cvičenia. Hodinky dokážu vyhodnocovať aj vďaka prepracovanej aplikácii Garmin Connect váš zdravotný stav.
Venu 2S toho vydržia dosť, minimálne, čo sa výdrže týka, 10 dní sú povinnou jazdou, samozrejme, ak hovoríme o ideálnych podmienkach. Ale aj realita na úrovni 6 až 7 dní pri smart režime vôbec nie je zlá. So zapnutým GPS je výdrž približne 19 hodín. S aktívnym Always-On displejom je výdrž približne 2 dni. Nabité sú z 0 na 100 % za približne 2 hodiny.
Celkový dojem z hodiniek je veľmi dobrý. Svižnosť systému je vyhovujúca, AMOLED displej a celkové grafické podanie vrátane zobrazovania animácií je posunom vpred. Hodinky s dlhou výdržou batérie určite zaujmú a ak vám 6 až 7 dní postačuje, Venu 2S sú k dispozícii. Čitateľnosť obrazovky na slnku je nadmieru dobrá. Vydarený je i dizajn. Spracovanie je kvalitné a okrem toho, že hodinky pôsobia elegantne, majú aj športové metriky pre monitorovanie fyzických aktivít. Prítomné je i množstvo športových režimov.
Inteligentné hodinky s NFC ponúkajú možnosť bezkontaktných platieb cez Garmin Pay. Zaujímavosťou je jednoduchá GPS navigácia a viacero praktických funkcií vrátane inteligentnej detekcie pri páde alebo nehode. Šikovná je funkcia „Nájdi môj telefón“. Hodinky zobrazujú všetky notifikácie z aplikácií aj so smajlíkmi. Z pohľadu zákazníkov môže odradiť len vyššia cena.
Výdrž batérie: 240 hodín/10 dní ● Displej: 1,1“ ● Rozlíšenie displeja: 360 x 360 px ● Bezkontaktné platby (NFC): áno/Garmin Pay ● OS hodiniek: vlastný OS ● Kompatibilné OS: iOS, Android ● Interné úložisko: 8 GB ● Vodoodolnosť: 5 ATM/50 m ● Odolnosť: Gorilla Glass 3 ● GPS: áno ● WiFi: áno ● Bluetooth: áno ● Rozmery ciferníka: 37 mm ● Hmotnosť: 38,2 g ● Materiál: plast + silikón
Garmin Vívoactive 4S
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 168 hodín/7 dní, bezkontaktné platby cez Garmin Pay, vlastný OS, displej 1,1“
Pozrieť najlepšiu ponukuAk hľadáte dámske hodinky s NFC a radom ďalších smart funkcií, možno práve tento model nežné pohlavie zaujme. Garmin Vívoactive 4S má okrúhly dizajn, priemer puzdra 40 mm a nízku hmotnosť. Hodinky sú dostupné vo viacerých farebných vyhotoveniach. Kompatibilita je možná s OS Android i iOS. Disponujú vlastným interným úložiskom a nechýba, tradične, bohatá senzorová výbava.
Vzhľadom na konštrukciu sú práve tieto hodinky častou voľbou mnohých žien. Dôvodom je elegantný dizajn a súčasne športové parametre. Pre šport sú Garmin Vívoactive 4S stvorené rovnako ako na nákupy do mesta. V meste využijete bezkontaktné platby cez Garmin Pay a na túre zasa presnú GPS lokalizáciu. Ďalej nechýba GLONASS či Galileo, oxymeter na meranie hodnoty kyslíka v krvi, barometer, výškomer alebo akcelerometer. Namerané hodnoty sú veľmi presné a všetky štatistiky si v plnej podobe môžete pozrieť v mobilnej aplikácii Garmin Connect. Spomedzi športových režimov sú k dispozícii beh, cyklistika, plávanie, veslovanie, joga či lyžovanie. Miesto ostalo aj pre smerovú navigáciu. Mapy nie sú súčasťou softvéru. Počas turistiky môže byť takáto orientácia nápomocná, no nejde práve o najintuitívnejšiu funkciu.
Hodinky vám povedia, koľko poschodí ste počtom krokov vyšliapali. Zmerajú hladinu stresu a upozornia vás na neaktivitu. Inteligentné hodinky majú 1,1-palcový transflektívny displej s rozlíšením 218 x 218 px. Veľmi dobre sa číta na slnku a šetrí zároveň batériu. Hoci, áno, AMOLED niekomu chýbať môže. Chránený je sklom Corning Gorilla Glass 3. Bez problémov sa s hodinkami môžete vybrať na turistiku i skočiť do bazéna. Vodoodolnosť má úroveň 5 ATM. Zaplávať si s nimi môžete, no na hlboké ponáranie stvorené nie sú. Hodinky inak dokážu monitorovať váš spánok i hladinu stredu. V ponuke sú aj dychové cvičenia, menštruačný kalendár alebo detekcia pádu. V hodinkách je prehrávač hudby. Vďaka internému úložisku 4 GB môžete vložiť do prístroja až 500 skladieb či podcastov a cez Bluetooth pripojiť bezdrôtové slúchadlá. Behať tak môžete ísť bez mobilu.
Hodinky majú vlastný OS systém kompatibilný s OS iOS i Android. Je rýchly a spoľahlivý, hodinky nemrznú ani nesekajú. Dotykový displej reaguje takisto stabilne. Puzdro je z tvrdeného plastu a remienok je silikónový. Vyhotovenie je veľmi dobré a nosenie hodiniek podľa slov spotrebiteľov veľmi komfortné aj počas športových aktivít. Ovládanie je možné bočnými tlačidlami na pravej strane. Tie budete využívať primárne. Horným sa dostanete k výberu športových aktivít, pri dlhšom stlačení sa dostanete k aplikáciám. Spodné tlačidlo slúži na krok späť a dlhým stlačením sa dostanete do nastavení.
Batéria je trochu diskutabilnou záležitosťou. Pri bežnom chode sa dokážete dostať na úroveň 7 dní, no viacero recenzentov potvrdilo, že v ideálnom prípade ide o 5 až 6 dní v smart režime. Tento výsledok nie je zlý, no očakávania boli väčšie. S permanentne zapnutým GPS budete niekde okolo 15 hodín bez nabíjania.
Veľmi dobré recenzie sú dôkazom toho, že výrobca Garmin vie ako na zákazníka. Používateľov teší viacero faktorov. Jedným z nich je multifunkčnosť hodiniek, jednoduché ovládanie a multifunkčné využitie. Hodinky majú skvelú funkcionalitu, vrátane WiFi či NFC pre bezkontaktné platby, pričom Garmin Pay podporuje väčšina bánk. Viacerých teší množstvo športových aktivít a presné merania. Často sú označované za dámske smart hodinky vďaka rozmerom verzie 4S (Garmin Vívoactive 4 sú väčšie). Hodinky podľa viacerých referencií nie sú stvorené na plávanie, no ide skôr o nie presné meranie aktivity vo vode. Vodoodolnosť 5 ATM na povrchové plávanie dostačuje. Telefonovanie nie je medzi smart funkciami a vystačiť si musíte s notifikáciami.
Hodinky majú vlastný hudobný prehrávač a interné úložisko pre ukladanie hudby. Batéria v prípade Garminov bola vždy silnou stránkou, no deklarovaných 7 dní nie je úplne pravda. Reálne pôjde o 5 až 6 dní pri využívaní smart funkcionalít a športových režimov. Napríklad model Garmin Venu 2S od rovnakého výrobcu zvládne 7 dní v praxi bez problémov. Občasná kritika sa vzťahuje na transflektívny displej, ktorý síce šetrí batériu, no AMOLED technológii sa nevyrovná.
Výdrž batérie: 168 hodín/7 dní ● Displej: 1,1“ ● Rozlíšenie displeja: 218 x 218 px ● Bezkontaktné platby (NFC): áno/Garmin Pay ● OS hodiniek: vlastný OS ● Kompatibilné OS: iOS, Android ● Interné úložisko: 4 GB ● Vodoodolnosť: 5 ATM/50 m ● Odolnosť: Gorilla Glass 3 ● GPS: áno ● WiFi: áno ● Bluetooth: áno ● Rozmery ciferníka: 40 mm ● Hmotnosť: 40 g ● Materiál: plast + silikón
Apple Watch Series 8
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 18 hodín/0,75 dňa, bezkontaktné platby cez Apple Pay, Watch OS 16, odolnosť IPX6
Pozrieť najlepšiu ponukuOd Apple Watch sa rok čo rok očakáva ten najvyšší technologický pokrok a inak to nie je ani pri Apple Watch Series 8. Tentoraz sa príliš veľa inovácií neobjavilo, no napriek tomu sú smart hodinky Apple elitou v kategórii. Hodinky sú určené pre náročnejších zákazníkov a verných Apple fanúšikov. Najnovšia generácia ponúka všetko, čo smart hodinky majú mať a ešte niečo navyše.
Vzhľad smart hodiniek Apple Watch 8 pripomína predchádzajúcu sériu, vlastne je to predchádzajúca séria. Dizajnová zmena neprišla, ale to nie je chyba, pretože Apple sa drží svojich princípov a zásad. To sa cení, ale na druhej strane po rokoch, kedy pri Apple Watch Series 4 prišiel výraznejší redizajn, zákazníci márne čakajú a niečo inovatívnejšie by sa už patrilo. Hranatý dizajn je elegantný i športový zároveň. Telo hodiniek je z hliníka. Retina LTPO OLED displej s rozlíšením 396 x 484 je krásny, kvalitný a na prvý dotyk i prvý ťah poslúcha. Menej sa nám páči šetrenie na sklíčku Ion-X, ktoré v testoch nepreukazuje žiadnu špeciálnu odolnosť proti škrabancom. Oproti tomu je zafírové omnoho odolnejšie. Na spodnej strane puzdra sa nachádzajú senzory a diódy.
Na ľavej strane je podlhovastý reproduktor a v pravej časti puzdra je otočná korunka, mikrofón i zapustené tlačidlo. Toto sa nezmenilo. Hodinky sú vodotesné do 5 ATM. Remienok je z mäkkého silikónu a veľmi dobre obopne akékoľvek zápästie. Veľmi dobrá je aj svietivosť displeja na slnku. Nechýba ani funkcia Always-On displeja.
Watch OS je opätovne dominantou inteligentných hodiniek od Apple. Zariadenie je skvele optimalizované, ekosystém je maximálne prehľadný a predovšetkým hodinky obsahujú App Store, takže využiteľných aplikácií je dostatok. Klasické funkcie ako kalendár, budík, menštruačný cyklus alebo kalkulačka sú povinnou jazdou, no poteší navigácia alebo pre mnohých nutné NFC pre bezkontaktné platby Apple Pay. Hodinky na telefonovanie využíva v praxi malé množstvo používateľov, no možné to je. Buď to vďaka spárovanému telefónu, alebo cez eSIM kartu. Vo výbave je aj hudobný prehrávač a interné úložisko s 32 GB, kde si môžete vložiť napríklad hudbu a ísť si zabehať bez hodiniek.
Akcelerometer, výškomer, barometer alebo kompas sú taktiež očakávanými prvkami výbavy. Novinkou medzi funkciami je rozpoznanie autonehody – hodinky dokážu rozpoznať náraz a ak sú spárované s telefónom alebo majú eSIM, dokážu privolať pomoc samy do niekoľkých sekúnd. Alebo tak urobíte vy SOS tlačidlom. Apple Watch 8 sa dosť zamerali na diagnostiku a monitoring športových aktivít a telesných procesov – EKG, okysličenie krvi, tep, monitoring spánku (identifikovanie fáz spánku) či dokonca telesnej teploty. Tá je monitorovaná len počas spánku a v zásade tak teplomer ako samostatný prvok nemožno využívať. Fitness funkcie ako monitorovanie behu, bicyklovania alebo lyžovania sa spresnili a dokážete tak presnejšie vyhodnotiť vašu kondíciu.
Mnohým prémiovým hodinkám, a to vrátane Samsungu, možno vyčítať, že výdrž batérie je žalostná. Argumentom má byť množstvo funkcií, senzorov, kvalitných displejov a výkonných procesorov. A zdá sa, že aj Applu tento argument stačí. Ale zhoršenie? 18 hodín výdrže na jedno nabitie je naozaj málo a monitorovať spánok sa nezdá ako dobrý nápad, pretože hodinky skôr v noci budete nabíjať. Úsporný režim, ktorý sľubuje 36 hodín výdrže, je bonusom, no bude vypnutý Always-on displej, čo odporúčame tak či tak a nebudete mať k dispozícii ani denný monitoring tepu, saturácie krvi a ďalších metrík. Tie si zapnete, len ak budete chcieť niečo vedieť. Nabíjanie káblom v balení s indukčným dokom nabije hodinky z 0 na 100 % za niečo vyše hodinu.
Smart hodinky od Apple nie sú pre každého. Bez toho, aby sme Watch Series 8 porovnávali, nesiahnu po nich ľudia, ktorým nestačí 18 hodín výdrže. Záchranou je úsporný režim. Takisto ich nebudú potrebovať ani majitelia Apple Watch Series 7. Nie každému budú stačiť tie minimálne inovácie, ktoré Apple v prípade inteligentných hodiniek predstavil. Hoci ide o najlepšie smart hodinky na trhu, pre mnohých ide skôr o tvrdenie na papieri. Reči, že Apple je Apple už nestačia a zákazníci od hodiniek čakali niečo trochu iné a nové. Zákazník, ktorému nevadí si priplatiť, určite ocení ekosystém Watch OS, ktorý funguje bezkonkurenčne. Novinkou je aj nový procesor Apple S8. Taktiež skvelý displej robí radosť pri bežnom používaní. NFC platenie hodinkami je funkčné a praktické a Apple Pay podporuje väčšina bánk na Slovensku.
Apple Watch 8 kladú dôraz aj na športové funkcie a zdravie. Diagnostika EKG, meranie saturácie krvi a vyhodnocovanie rôznych štatistík. Detailné monitorovanie spánku na REM, základný a hlboký spánok je niečo navyše. Javí sa to ako niečo navyše, ale pritom ide o absolútny štandard a v tejto cene vlastne jediný „all inclusive“. Presnosť meraní je s minimálnou odchýlkou veľmi dobrá. Rozpoznanie autonehody v reálnych podmienkach sa na základe testov osvedčilo, hoci treba veriť, že túto funkciu používatelia potrebovať nebudú. Hodinky sú odolné proti vode i nárazom (IPX6). Stále hodinkami môžete volať alebo posielať SMS správy. Summa summarum, úplné klišé. Apple Watch Series 8 nesklamali, ale ani neohúrili. Pre praktického používateľa, fanúšika či milovníka Apple Watch ich kúpa nemusí úplne dávať zmysel.
Výdrž batérie: 18 hodín/0,75 dňa ● Rozlíšenie displeja: 396 x 484 px ● Bezkontaktné platby (NFC): áno/Apple Pay ● OS hodiniek: Watch OS 16 ● Kompatibilné OS: iOS ● Interné úložisko: 32 GB ● Vodeodolnosť: 5 ATM/50 m ● Odolnosť: Ion-X ● GPS: áno ● WiFi: áno ● Bluetooth: áno ● Rozmery ciferníka: 45 mm ● Hmotnosť: 38,8 g ● Materiál: hliník + silikón
Ďalšie zaujímavé produkty
Vybrané modely nemusia vyhovovať každému spotrebiteľovi. Pri našom prieskume trhu sme vybrali ďalšie zaujímavé smart hodinky s NFC. Kapacitne však nie je možné porovnať všetky modely a preto sme vytvorili sekciu alternatívnych modelov. Nájdete tu inteligentné hodinky s podporou bezkontaktných platieb, ktoré sú kompatibilné s rôznymi platobnými aplikáciami. Ak vás teda recenzie „chytrých hodiniek“ neoslovili, možno práve tu nájdete, čo hľadáte. Pripravili sme taktiež krátke charakteristiky, aby ste mali základný prehľad o tom, aké parametre hodinky majú.
Vylepšená verzia smart hodiniek Samsung Galaxy Watch5 Pro sú ideálne pre milovníkov športových aktivít. Inteligentné hodinky Samsung majú bohatú výbavu senzorov, monitorujú tep, EKG, počet krokov, prejdenú vzdialenosť a ponúkajú aj navigáciu či možnosť telefonovania cez spárovaný telefón. Potešia detekciou pádu. Možné je platenie hodinkami cez Google Wallet vďaka NFC. Výhodou je kvalitný AMOLED displej a titánové puzdro hodiniek s vysokým štandardom odolnosti MIL-STD 810G. Vodoodolnosť je do 5 ATM.
Apple Watch Series 7 sú jednými z najlepších v segmente prémiových smart hodiniek. Majú veľmi dobrý OLED Retina displej. Výhodou sú veľmi presné merania telesných aktivít a možnosť bezkontaktných platieb vďaka NFC. Smart hodinky ponúkajú viacero športových režimov. Slabinou je výdrž batérie a vyššia obstarávacia cena. Zabudovaný je reproduktor i mikrofón a možné je taktiež telefonovanie hodinkami. Veľmi dobre je vyladený celý ekosystém, ktorý veľmi dobre reaguje na pokyny používateľa.
Ak hľadáte smart hodinky s NFC, Garmin Tactix 7 sú zárukou tejto požiadavky. Rátať však musíte s vysokou cenou. Ide totiž o profesionálne športové hodinky s výdržou batérie na jedno nabitie až 28 dní. V režime GPS hodinky vydržia až 213 hodín. Hodinky s dlhou výdržou batérie sú vodoodolné do 10 ATM (100 m hĺbka). Dotykový LCD displej má uhlopriečku 1,4 palca. Sklíčko je zafírové a telo z tvrdeného plastu. Obrovskou výhodou sú presné metriky a detailná diagnostika zdravotných funkcií i športových aktivít.
Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch5 sú výkonné a vybavené množstvom praktických funkcií. Vďaka senzorovej výbave je k dispozícii rozsiahla diagnostika spánku či fyzickej kondície používateľa. Vylepšený je aj senzor na monitorovanie EKG. Medzi smart funkciami sú bezkontaktné platby hodinkami s NFC a nechýba ani funkcia telefonovania. Výdrž batérie sa pohybuje na úrovni 1,5 dňa. Integrované je interné úložisko so 16 GB. Pýchou je tiež kvalitný AMOLED displej chránený zafírovým sklíčkom. Hodinky podporujú hlasové ovládanie a GPS navigáciu cez Google Maps.
Overenú kvalitu predstavujú inteligentné hodinky Garmin Fenix6 Pro s bohatou funkcionalitou vrátane Garmin Pay. Hodinky s NFC platbou umožňujú realizovať bezkontaktné úhrady. Výdrž batérie je solídna, v režime smart až 10,5 dní. Hodinky majú vo výbave GPS i bohatú výbavu senzorov. Garmin hodinky sú vodoodolné do hĺbky 100 m. Ideálne sú na vodné športy. Ponúkajú pokročilé metriky behu a ďalších športových aktivít – plávanie, turistika, bicykel, lyžovanie a mnohé iné. Monitorovať možno aj váš spánok a hladinu stresu.
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
V spolupráci s recenzným portálom Heureka.sk vám prinášame tabuľku TOP 5 najpredávanejších smart hodiniek s NFC funkciou. Predajnosť je ovplyvnená množstvom faktorov a aj keď je tovar najpredávanejší, nemusí byť automaticky najlepší a vyhovovať vašim potrebám. Nákup vždy racionalizujte a zamerajte sa na kritériá, ktoré máte pri výbere vy. Ak hľadáte najlacnejšie hodinky s NFC, nemusí sa to vždy vyplatiť. Prečítajte si aj naše praktické rady, ktoré vám pri výbere zaručene pomôžu. Predajnosť smart hodiniek sa rýchlo mení – tabuľky v pravidelných intervaloch aktualizujeme na základe dostupných dát.
Prečo si kúpiť smart hodinky s NFC čipom?
V segmente inteligentných hodiniek sa predajcovia často stretávajú s požiadavkou, že chce zákazník hodinky, ktoré mu umožnia realizovať bezkontaktné platby. Dôvodom je predovšetkým komfort pri platení – hodinky na sekundu priložíte k platobnému terminálu a platba prebehne. Nemusíte mať so sebou peňaženku ani mobil. Smart hodinky s NFC platbou sú veľmi vyhľadávané. Je pravda, že touto výbavou spravidla disponujú drahšie prémiové inteligentné hodinky a investícia je teda vyššia, ako keď sa zameriavate na štandardné funkcie. Ako NFC funguje? Aké platobné aplikácie sú u nás k dispozícii? Ktoré banky platby smart hodinkami podporujú?
Čo je to NFC a ako funguje?
Skratka pochádza z anglického pomenovania Near Field Communication. Ide o druh bezdrôtovej komunikácie, resp. prenos dát na krátke vzdialenosti. V zásade možno tento prenos informácií prirovnať k v minulosti populárnemu infraportu, ktorý sa používal u starších telefónov. Dnes sa podobá Bluetooth technológii. Technologicky však ide o úplne odlišný druh bezdrôtového prenosu.
V praxi NFC využíva na prenos dát elektromagnetické vlnenie na krátke vzdialenosti do 10 až 20 cm. Pri väčšej vzdialenosti komunikácia medzi zariadeniami nie je možná, pretože NFC čipy nedokážu vyprodukovať dostatok prenosovej energie. Možný je prenos len medzi dvoma kompatibilnými zariadeniami so zabudovaným NFC čipom. Samotné elektromagnetické vlnenie produkujú cievky v NFC moduloch, medzi ktorými komunikácia prebieha.
Týmto vlnením vzniká energia a následne schopnosť NFC komunikáciu realizovať. Oproti Bluetooth je výhodou veľkosť NFC čipu a minimálna energetická náročnosť. Nevýhodou je práve schopnosť komunikovať len na krátke vzdialenosti. Pre bezkontaktné platby však tento nedostatok nie je prekážkou. Pozitívom je, že NFC platby nepotrebujú pripojenie k sieti – dáta ani WiFi. NFC je z hľadiska schopností šifrovania prenosu dát taktiež bezpečnejšie.
Smart hodinky s NFC a dostupné platobné aplikácie
Na Slovensku existuje niekoľko obľúbených platobných aplikácií, ktoré klienti bánk využívajú. Práve od banky tiež závisí to, ktoré platobné riešenia podporuje. Sú totiž banky, ktoré bezkontaktné platby prostredníctvom konkrétnych aplikácií nepodporujú. Pri výbere je teda podstatné zvážiť aj tento faktor.
U vašej banky si vopred overte, či je možná registrácia platobnej karty (Master Card, Visa alebo Maestro) cez danú platobnú aplikácia a taktiež či banka podporuje bezkontaktnú metódu platby hodinkami. Najrozšírenejšie sú platobné riešenia Google Wallet (Google Pay), Garmin Pay, Apple Pay, Fitbit Pay alebo doposiaľ veľmi málo preferované Xiaomi Pay.
Google Wallet – Google Pay
Aplikácia Google Wallet donedávna známa ako Google Pay, ktorej sa v priebehu leta 2022 skončila podpora, je najvyužívanejšou platobnou aplikáciou na našom území. A to aj v prípade metódy platby hodinkami s NFC čipom. Google Wallet je aplikácia umožňujúca bezdrôtovú platbu cez hodinky alebo mobil.
Či platíte hodinkami alebo mobilom, aplikácia nevyžaduje pripojenie k internetu. Po pripojení na internet sa dáta len zosynchronizujú s aplikáciou vašej banky. Pri platbách nad 20 eur môžu hodinky vyžadovať aktivovanie displeja alebo odomknutie obrazovky mobilného telefónu. Tento prvok však postupne aplikácia v spolupráci s mnohými bankami eliminuje a záleží taktiež od predvoleného limitu bezkontaktných platieb, ktoré máte v banke povolené.
Ako pridať kartu do Google Pay – Google Peňaženka? Na úvodnej obrazovke aplikácie kliknete na ikonu so symbolom „+“. Vyberiete kartu, ktorú máte uloženú v Google účte, ak nemáte, kliknite na možnosť „Nová kreditná/debetná karta“. Kartu naskenujete fotoaparátom alebo údaje zadáte manuálne. Následne kliknete na možnosť „Uložiť“. Potvrdíte zmluvné podmienky a obdržíte výzvu na overenie spôsobu platby (e-mail, SMS správa, banková aplikácia). Následne overenie karty prebehne do 24 hodín, z účtu vám bude odčítaný vratný poplatok v hodnote niekoľkých centov. Banka vás cez aplikáciu požiada o overenie vašej platobnej karty. Kartu môžete do aplikácie pridať aj priamo cez aplikáciu vašej banky.
Ktoré banky podporujú platbu Google Wallet? Slovenská sporiteľňa, VÚB, Poštová banka, Tatra banka, mBank, ČSOB, Prima banka, Fio Banka, 365.bank, UniCredit Bank a Raiffeisen Banka.
Google Pay na Slovensku skončila podpora
Samotnú aplikáciu Google Pay už v internetovom obchode Google Store na stiahnutie nenájdete. Nahradila ju aplikácia Google Wallet, ktorá je prepracovanejšia, prehľadnejšia a ponúka širšiu funkcionalitu. Google tiež garantuje vyššiu mieru zabezpečenia. Novinkou je, že v danej aplikácii môžete mať viacero kreditných kariet (ak bola karta súčasťou Google Pay, automaticky sa zobrazí aj v Google peňaženke) či dokonca vernostných a cestovných kariet. Nehrozí tak, že si fyzickú kartu zabudnete doma. Zmenil sa taktiež dizajn aplikácie, ktorým sa výrazne odlíšila od konkurencie.
Apple Pay
Ide o platobnú aplikáciu výhradne určenú pre zariadenia spoločnosti Apple, konkrétne mobilné telefóny iPhone alebo inteligentné hodinky Apple Watch. Toto riešenie umožňuje realizovať platobné operácie bezkontaktne prostredníctvom NFC rozhrania. Pri platbe cez Apple Pay je dôležitá identifikácia prostredníctvom čítačky tváre, čítačky odtlačkov prstov alebo cez PIN kód zariadenia.
Pri platení Apple Pay nevyžaduje platba PIN kód karty ani nad sumu 50 eur (závisí od limitu banky pre bezkontaktné platby). Pri platbe telefónom musí byť iPhone odomknutý (identifikácia). Pri platbe hodinkami musí byť displej aktívny. Na hodinkách sa pod korunkou samotnou nachádza mechanické tlačidlo, ktoré pred priložením k terminálu dvakrát stlačíte. Úspešná platba je signalizovaná vibrovaním alebo zvukovým signálom. Pripojenie k internetu nie je nutné. Apple Pay umožňuje taktiež vyberať hotovosť v prípade, že bankomat disponuje bezkontaktnou čítačkou kariet.
Ako pridať kartu do Apple Pay pre platbu hodinkami? V telefóne otvoríte aplikáciu Watch a v sekcii „Moje hodinky“ zvolíte aplikáciu Wallet. Po otvorení vyberiete možnosť „Pridať kartu“. Údaje karty naskenujete fotoaparátom. Následne vás vaša banka požiada o potvrdenie zaslaním SMS kódu. Týmto spôsobom aktivujete aplikáciu Apple Pay na vašich hodinkách. Rovnaký postup je aj pri pridávaní karty do mobilného telefónu iPhone, len vynecháte sekciu „Moje hodinky“. Do aplikácie možno pridať viacero platobných kariet.
Ktoré banky podporujú platbu Apple Pay? VÚB, Poštová banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka, mBank, Fio Banka, ČSOB, Prima banka, 365.bank a UniCredit Bank.
Garmin Pay
V prípade, že ste majiteľmi smart hodiniek Garmin s NFC čipom, využívať môžete na bezkontaktné platby platobné riešenie Garmin Pay. Na rozdiel od Google Pay či Apple Pay je toto riešenie určené výhradne pre smart hodinky a športtestery Garmin. Dôležité je tak siahnuť po modeloch smart hodiniek, ktoré sú funkciou bezkontaktných platieb vybavené. Pri platbe cez Garmin Pay nie je nutné mať pri sebe ani telefón a nie je nutné pripojenie k sieti.
Platbu môžete jednoducho vykonať cez virtuálnu peňaženku v hodinkách. Tá je jednou z predvolených rýchlych volieb. Pri prvej platbe počas dňa je potrebné zadať 4-miestny PIN kód pre aktiváciu peňaženky. Pri ďalších platbách v daný deň už PIN nie je nutné zadávať, kým nosíte smart hodinky na ruke. Ide o bezpečnostný prvok. Následne stačí len priložiť hodinky k terminálu.
Ako aktivovať kartu cez Garmin Pay? K aktivovaniu služby v hodinkách budete potrebovať mobilný telefón a aplikáciu Garmin Connect, ktorá je synchronizovaná s hodinkami samotnými. Po prihlásení sa do aplikácie je potrebné „Pridať kartu“. Potrebné údaje platobnej karty zadávate do predvolených kolónok. Okrem toho si zvolíte vlastný štvormiestny kód pre aktiváciu Garmin Pay na hodinkách. PIN kód by nemal byť rovnaký ako PIN kód vašej karty. Podobne ako pri iných platobných aplikáciách, potrebné je tento proces registrácie karty autorizovať. Najčastejšie formou SMS správy alebo upozornenia v aplikácii, ktoré obdržíte od vašej banky. Stačí autorizáciu potvrdiť a môžete hodinkami platiť.
Ktoré banky podporujú platbu Garmin Pay? Poštová banka, Slovenská sporiteľňa, 365.bank, Fio Banka, mBank, ČSOB a Prima banka.
Fitbit Pay
Ide o praktické riešenie bezkontaktnej platby pomocou smart hodiniek a fitness náramkov Fitbit. Hodinky či fitness náramky musia disponovať NFC čipom. Platby fungujú na podobnom princípe, ako cez známejšie platobné riešenia. Aplikácia vo väčšine prípadov, platby nad sumu 20 alebo 50 eur, vyžaduje zadávanie PIN kódu karty. Pre zvýšenú bezpečnosť smart hodinky raz za 24 hodín vyžadujú zadanie 4-miestneho bezpečnostného PIN kódu, aj keď platbu nevyžadujete. V aplikácii je možné mať uložených maximálne 6 platobných kariet.
Ako aktivovať kartu cez Fitbit Pay? V mobilnej aplikácii Fitbit kliknete na obrázok svojho konta. V menu vyberiete možnosť „Wallet“. Následne bude potrebné pridať kartu. Tu je potrebné zadať všetky údaje o platobnej karte. Fitbit Pay od vás následne bude vyžadovať vytvorenie štvormiestneho PIN kódu (nie rovnakého ako je PIN karty), ktorým budete platobnú funkciu vždy môcť aktivovať pred realizáciou platby. Počkať budete musieť na autorizáciu vašej banky, ktorá toto platobné riešenie podporuje.
Ktoré banky podporujú platbu Fitbit Pay? Fio Banka, 365.bank, ČSOB, mBank, Slovenská sporiteľňa a Poštová banka.
Xiaomi Pay
Na Slovensku je toto riešenie veľmi limitované z dôvodu slabej podpory bánk. Na úvod si teda overte, či práve vaša banka podporuje platobné riešenie Xiaomi Pay. Na Slovensku aktuálne podporujú túto aplikáciu len dve banky – mBank a Prima banka. Spôsob platenia je veľmi jednoduchý a obdobný ako u iných aplikácií. V hodinkách je potrebné vyhľadať položku „Karty“. Po 3 sekundách sa platba aktivuje a môžete hodinky či náramok priložiť k terminálu.
Ako aktivovať kartu cez Xiaomi Pay? Cez aplikáciu Zepp Life otvoríte svoj „Profil“ a vyberiete náramok či hodinky, ktoré vlastníte. Cez položku „Nastavenia náramku“ vyberiete možnosť „Karty“. Pridáte bankovú kartu do aplikácie. Buď kartu skenujete fotoaparátom, alebo zadáte informácie manuálne. V ďalšom kroku zadávate aj dátum platnosti a meno majiteľa karty. Následne v ďalšom kroku prebehne proces aktivácie. Aplikácia vás vyzve na zadanie potvrdzovacieho kódu z SMS správy. Následne je zariadenie pripravené realizovať bezkontaktné platby.
Ktoré banky podporujú platbu Xiaomi Pay? Aktuálne ide len o banky mBank a Prima banka.
Výhody nákupov hodinkami s NFC
Vykonávanie platieb inteligentnými hodinkami je čoraz populárnejšie. Dôvodom je komfortnosť a rýchlosť platenia. Z hľadiska bezpečnosti je platba smart hodinkami s NFC bezpečnejšia než klasickou kartou. Pri NFC platbe je číslo karty súčasťou šifrovanej komunikácie.
S touto nositeľnou elektronickou môžete mať prepojené väčšie množstvo kreditných, vernostných či dokonca cestovných kariet, ktoré nemusíte nosiť v peňaženke. V niektorých prípadoch nie je nutné zadávať PIN kód ani pri nákupoch nad 20 eur. Proces platenia je tak výrazne rýchlejší. Veľkým plusom pri platení hodinkami je, že nepotrebujete mať so sebou ani mobil a dokonca hodinky nemusia byť pripojené ani k internetu. Platba prebehne aj bez pripojenie do siete.
Jednou z komplikácií, ktorá predstavuje bezpečnostné riziko, no netýka sa len smart hodiniek s NFC, je schopnosť zlodejov modifikovať prenosové dáta alebo dáta odčítať. Bezkontaktné platby sa preto neodporúčajú realizovať na verejných miestach, ako terminály na kupovanie cestovných lístkov či na spoplatnených verejných toaletách a pod. Podobne, ako je možné cez tzv. bankomatový skimming získať údaje z karty, je možné čiastočne odčítať údaje aj pri platbe cez NFC.
Výhodou je tiež, že pri NFC platbe sa neprenášajú konkrétne údaje o platobnej karte, komunikácia je šifrovaná a veľmi krátka. Pozitívom NFC je „slabý“ signál, preto by zlodej s rušičkou musel byť v bezprostrednej blízkosti alebo by ju musel nainštalovať priamo na druhé zariadenie s NFC čipom (bankomat, terminál). Bezpečnosť zvyšujú samotné platobné aplikácie, ktoré sú zárukou vysokej bezpečnosti bezkontaktných platieb hodinkami či inou nositeľnou elektronikou.
Komplikácie pri bezkontaktnom platení hodinkami
Žiadna technológia nie je úplne dokonalá a taktiež NFC má svoje nedostatky či riziká. Za roky používania NFC technológie aj pri bezkontaktných platbách sa odhalilo viacero menších či väčších nedostatkov.
Platenie smart hodinkami s NFC alebo mobilnými telefónmi má svoje obmedzenia. V niektorých prípadoch môže byť stále prekážka v oblasti kompatibility. Nie všetky smartfóny sú vybavené NFC technológiou a ak táto funkcia nechýba, môže nastať problém v kompatibilite OS mobilného telefónu s OS hodiniek. Pred kúpou hodiniek s NFC platbou tak najlepšie urobíte, ak si overíte, či váš telefón disponuje tiež touto funkciou a zároveň či sú hodinky kompatibilné s OS vášho telefónu. Taktiež sa môžete stretnúť s faktom, že vaša banka bezkontaktné platby inteligentnými hodinkami s NFC nepodporuje. To však závisí od viacerých faktorov.
Pre niekoho môže byť otravné, že je nutné pri platbe zadávať PIN kód. Avšak postupne sa tento problém vytráca. Napríklad aplikácie Google peňaženka či Apple Pay pri platbách do 50 eur nevyžadujú pri bezkontaktnej platbe PIN. Závisieť to môže od konkrétnej banky či platobného terminálu. V súvislosti s platobným terminálom sa tiež môžete stretnúť s tým, že síce je dostupná bezkontaktná platba, ale nie NFC technológiou, ale klasickým priložením platobnej karty.
Otázky a odpovede – FAQ
Chcete si vybrať najlepšie smart hodinky s NFC? Zaujímajú vás nejaké informácie ohľadom inteligentných hodiniek s NFC funkciou? Potrebujete sa poradiť ohľadom výberu? Test magazín vám ochotne pomôže. Stačí, ak nám pod článkom zanecháte komentár a my vám čo najskôr odpovieme. Ak ste majiteľom hodiniek s NFC platbou, budeme radi, ak sa podelíte o svoje skúsenosti, ktorými poradíte ostatným záujemcom o rovnaký produkt.
Ktoré sú najlepšie Xiaomi smart hodinky s NFC?
Ako spárovať inteligentné hodinky s telefónom pre potreby bezkontaktnej platby?
Sú inteligentné hodinky s NFC pre bezkontaktné platby dostatočne bezpečné?
Xiaomi Watch S1
Vodotesné smart hodinky do 50 m, výdrž batérie 288 hodín/12 dní, bezkontaktné platby cez Xiaomi Pay, vlastný OS, displej 1,43“
Pozrieť najlepšiu ponukuSmart hodinky Xiaomi Watch S1 sú nástupcom veľmi populárneho a obľúbeného modelu smart hodiniek Xiaomi Mi Watch. Výrobca sa však posúva a cieli na „prémiovú triedu“. Dokazuje to rozšírenou funkcionalitou. Prítomnosť NFC je jasným dôkazom, taktiež ide o smart hodinky na telefonovanie. Ponúkajú rad senzorovej výbavy, no objavia sa sem-tam i kompromisy.
Čínsky výrobca to s týmto modelom myslí vážne. Xiaomi sa odpútalo od obyčajných náramkov a bežných inteligentných hodiniek a prináša v oceľovom puzdre rad smart funkcií. V mnohých prípadoch poteší fakt, že hodinkami dokonca zaplatíte. Poriadne Xiaomi hodinky s NFC mnohí dlho očakávali. Prišli, ale na druhej strane, aplikácia Xiaomi Pay nie je úplné „terno“. Jej podpora je slabá, preto si vopred overte, či vaša banka platenie hodinkami cez Xiaomi Pay podporuje. Inak vám táto smart technológia bude k ničomu. Hodinky majú uzatvorený vlastný operačný systém, čo však nie je nutne chybou. Systém je aj z pohľadu referencií zákazníkov veľmi svižný a za konkurenciou nezaostáva.
Neabsentuje Bluetooth, WiFi či GPS, Galileo, Beidou a GLONASS moduly. Pozitívom je aj rýchla a presná lokalizácia, a to sa týka i pohybu v teréne či počítania krokov. V mobilnom telefóne budete využívať aplikáciu Mi Fitness, ktorá je prehľadná a jednoduchá, hoci miestami pôsobí trocha nedomyslene. Hlasové ovládanie prostredníctvom Amazon Alexa nie je dostupné. Zariadene prehráva hudbu, no nedisponuje internou pamäťou, takže ide len o hudobný prehrávač pri spárovanom telefóne. Smart hodinky na telefonovanie používať môžete, no iba v režime prijímania hovorov. Mikrofón i reproduktor fungujú spoľahlivo a rozumejú obe strany. Vytočiť telefónne číslo z hodiniek nemožno. Inak dostávate notifikácie a oznámenia z vybraných aplikácií v telefóne.
Na svoje si prídu aj športovci. Xiaomi Watch S1 ponúkajú totiž presne 117 športových režimov pre rôzne aktivity. Napríklad švihadlo, triatlon, veslovanie, turistika, joga alebo vodné pólo. Z vodných športov je zrejmé, že inteligentné hodiny vydržia čo to aj vo vode. Vodoodolnosť činí hodnotu 5 ATM, čo je maximálne 50 metrov pod vodou. Okrem režimov na cvičenie používatelia určite ocenia rôzne aplikácie pre svoje štatistiky, aktivity a v neposlednom rade monitoring fyzických a telesných hodnôt – srdcový tep, okysličenie krvi, monitoring spánku, prejdenú vzdialenosť, v ponuke sú dychové cvičenia a pre ženy aj zaznamenávanie menštruačného cyklu. Počasie, stopky či budík sú povinnou výbavou. Metriky sú na základe informácii používateľov relatívne presné s primeranými odchýlkami.
Xiaomi hodinkám nechýba barometer, výškomer, gyroskop alebo kompas. Bez problémov si s hodinkami môžete vyraziť na túry či trailový beh do hôr. Mechanickú odolnosť zabezpečuje zafírové sklíčko. Pridať možno podľa výrobu aj ďalšie aplikácie, no faktom je, že ich je obmedzený počet, takže na túto možnosť skôr zabudnite. Na výber máte z množstva dizajnov ciferníkov a páčiť sa vám bude rozdelenie plochy na widgety. Na domovskej obrazovke si môžete umiestňovať widgety v rôznom usporiadaní. Nastaviť si môžete rozloženie v aplikácii Mi Fitness. Tento koncept hodnotíme vskutku veľmi pozitívne, pretože všetko môžete mať po ruke jednoduchým scrollovaním ako na telefóne. Celkovo je ovládanie veľmi intuitívne a možno si prvky individuálne konfigurovať.
Kameňom úrazu určite nie je výdrž hodiniek na jedno nabitie. 470 mAh batéria by mala vydržať pri bežnom smart režime 12 dní. Prax je veľmi podobná, ak si nastavíte monitoring tepu a okysličenia krvi na každú minútu, do toho budete prijímať notifikácie, denne vykonáte nejakú športovú aktivitu s aktívnym GPS a zrealizujete nejaký telefonát či NFC platbu, výdrž bude niekde medzi 7 až 9 dňami. To však nie je prípad mnohých, monitoring tepu nie je nutný, ani meranie okysličenia krvi. V pohode sa dostanete cez hranicu 10 dní.
Xiaomi chválime aj za pekný AMOLED displej chránený zafírovým sklíčkom. Uhlopriečka má 1,43 palca, displej reaguje skvele, farby sú sýte a pohyb plynulý. Telo je z ocele a spodný kryt z polykarbonátu. Na pravej strane sú dve mechanické tlačidlá, horné je na zobrazenie zoznamu aplikácií a spodné je štartovým tlačidlom pre športovú aktivitu, tú je možné preddefinovať.
Či sa Xiaomi Watch S1 oplatia, musí posúdiť samotný zákazník, no faktom je, že ide o inteligentné hodinky s NFC platbou, možnosťou telefonovania (nemožno vyvolať hovor) a radom športových funkcií, za veľmi rozumné peniaze. Cena je pozitívnou vlastnosťou aj podľa zákazníkov. Spotrebitelia veľmi chvália i dizajn hodiniek a kvalitatívne spracovanie. V balení je kožený i silikónový remienok. Veľmi pozitívne je ovládanie hodiniek a celkové používateľské rozhranie, na ktoré ak si zvyknete, objavíte jeho účelovosť a praktickosť. Skvelý je i AMOLED displej a presnosť nameraných metrík senzormi. Systém je svižný a plynulý, občasné komplikácie s odpájaním hlásia používatelia iPhonov.
Smart hodinky s dlhou výdržou batérie hľadajú mnohí a Xiaomi by sme do tejto kategórie zaradili. Menším negatívom je funkcia NFC platieb, pretože platobnú aplikáciu Xiaomi Pay podporuje len minimum bánk na Slovensku a v Európe. Športových nadšencov teší možnosť využiť ich vo vode a taktiež s presným GPS záznamom. Medzi recenziami sa skloňujú ako pozitívum aj individuálne nastavenia domovskej stránky pomocou widgetov. Systém je viac menej uzatvorený, čo je trocha na škodu. Celkovo však inteligentné hodinky Xiaomi Watch S1 v konkurencii obstoja i keď s menšími kompromismi. V podobnej cenovej hladine možno za konkurenciu považovať Garmin Venu Sq.
Výdrž batérie: 288 hodín/12 dní ● Displej: 1,43“ ● Rozlíšenie displeja: 466 x 466 px ● Bezkontaktné platby (NFC): áno/Xiaomi Pay ● OS hodiniek: vlastný OS ● Kompatibilné OS: iOS, Android ● Interné úložisko: - GB ● Vodoodolnosť: 5 ATM/50 m ● Odolnosť: zafírové sklíčko ● GPS: áno ● WiFi: áno ● Bluetooth: áno ● Rozmery ciferníka: 46 mm ● Hmotnosť: 36 g ● Materiál: nehrdzavejúca oceľ + silikón
Testované produkty
Ďalšie články z kategórie Inteligentné hodinky
Komentáre
Mám najnovšie Apple Watch 8. Funkcie sú super, napokon ako vždy pri Apple produktoch. Jediným ich neduhom je slabá výdrž batérie. Denné nabíjanie je nutné. Hodinky majú vycibrený dizajn, jednoduché ovládanie a hlavne skvelé prepojenie s iPhonom.
Odpovedať
Používam Garmin Venu 2S a okrem toho, že majú NFC a vyzerajú krásne, ich plusom je slušná výdrž batérie a to, že sú ľahučké. Ani neviem, že ich mám na ruke, nosia sa naozaj pohodlne. Predtým som mala Samsung a tie vydržali sotva dva dni. S týmito som oveľa viac spokojnejšia. Všetko sa dá prehľadne nastaviť v mobilnej aplikácii. Niekomu môže prekážať, že tu nie sú žiadne zvuky a notifikácie sa zobrazujú len prostredníctvom vibrácií. Nabíjanie je rýchle a čitateľnosť displeja veľmi dobrá aj na priamom slnku. Za mňa veľká spokojnosť.
Odpovedať
Preferujem Samsung Galaxy Watch 4 Classic, majú krásny dizajn, sú ľahké a na ruke perfektne sedia. Výhodou je veľa funkcií, no sklamala ma výdrž batérie, pri zapnutom GPS musíte nabíjať každý deň. Ak GPS vypnete, je to podstatne lepšie. Za výhodu považujem aj meranie krvného tlaku, hoci neviem, či je meranie presné, ale poteší takáto funkcia. Odporúčam kúpiť si ich počas nejakej akcie. Vtedy sú za rozumnú cenu.
Odpovedať
Xiaomi Watch S1 sú vyrobené z kvalitného materiálu a majú krásny displej. Na vrchu je zafírové sklo. Plusom je možnosť telefonovania priamo z hodiniek, spomínané NFC, ktoré však nie je dokonalé, no aspoň tam je. Ako veľkú výhodu vnímam dobrú cenu, výdrž batérie, veľa praktických funkcií a senzorov. V balení sú dva náramky, kožený aj silikónový, takže hodinky môžem nosiť, keď idem športovať, aj keď sa chcem obliecť elegantnejšie. Softvér hodiniek nie je dokonalý, ale to sa môže aktualizáciou zmeniť. NFC funguje len pre mBank a Curve (zatiaľ) a aplikácia v mobile tiež je najdokonalejšia. Na výber je veľa ciferníkov, za tie peniaze sú to fajn hodinky. Hodinky odporúčam nenáročným používateľom, ktorí chcú mať ruke pekne vyzerajú kúsok za prijateľnú cenu a s dobrými funkciami.
Odpovedať
Garmin Tactix Delta sú krásne a spoľahlivé hodinky. Majú veľa funkcií a nekonečné možnosti. Dizajn je veľmi vydarený a displej hodiniek zvláda aj nočné videnie. Odolnosť je špičková, majú štandard MIL-STD-810. Plusom je dlhá výdrž batérie a širokú ponuka bežných aj taktických funkcií. GPS je presné aj všetky ostatné merania. Ako mínusy vnímam fakt, že displej nie je dotykový a cena je vyššia. Bezkontaktné platby NFC podporujú, ale tie nevyužívam. Kupoval som ich za iným účelom, hlavne na šport, turistiku atď.
Odpovedať
Garmin Forerunner 745 majú dobrú kvalitu použitých materiálov. Výdrž baterky je slušná a súhlasím deklarovanou hodnotou. Hodinky sú ľahké a pohodlné. Spoľahlivo merajú rôzne aktivity. Trošks mi trvalo, kým som si zvykol na nový Garmin ekosystém. Hodinky majú presné GPS a majú všetko, čo potrebujem k behu. Plusom je rýchlosť reakcie na zmenu tempa, mínusom vyššia cena. Hodinky odporúčam najmä športovcom, využijú ich naplno. Niekomu môže prekážať, že displej nie je dotykový, mne to nevadí.
Odpovedať
Zvolila som hodinky Garmin Vívoactive 4S, pretože sú športové a zároveň elegantné. Môžem ich nosiť pri rôznych príležitostiach. Páči sa mi, že majú GPS aj NFC. Merajú presne a displej je veľmi dobre čitateľný. Dokážu monitorovať dýchanie, tep, spánok… Sú ľahučké, takže akurát na ženskú ruku. Zatiaľ všetko funguje na jednotku, som s nimi maximálne spokojná.
Odpovedať
Používam Garmin Instinct 2 Solar, majú NFC a stačí si pridať kartu banky, ktorá podporuje Garmin Pay. Hodinky sú super, vhodné na šport alebo pre akčný život. Kupoval som ich kvôli solárnemu nabíjaniu. Počas slnečných dní sa vôbec nemusím starať o nabíjanie. Respektíve takto... V režime smartwatch vedia tieto hodinky fungovať prakticky neobmedzene. Okrem iných ďalších praktických funkcií je toto fakt super a za mňa top.
Odpovedať
Garmin Venu Sq ponúkajú za málo peňazí veľa muziky, pomer ceny a výkonu je veľmi dobrý. Kto používam Garmin ekosystém, bude maximálne spokojný. Tieto hodinky majú všetky základné funkcie, ktoré majú aj drahšie Garminy. Má ich v bielo-zlatej verzii a vyzerajú luxusne. Dizajn je naozaj pekný a funkcie účelné. Remienok je na môj vkus trocha tvrdší, ale dá sa jednoducho vymeniť. Mínusom je, že pre začiatočníka môže byť náročne zorientovať sa vo všetkých nastaveniach, je ich veľa. Výhodou je aj podpora NFC.
Odpovedať