Notebooky do 500 eur

Najlepšie lacné notebooky do 500 eur 2021 + recenzie

Pri elektronike, akou sú notebooky, je 500 eur často hranica, ktorú sú ochotní bežní spotrebitelia zaplatiť. Test Magazín sa teda rozhodol pozrieť a zanalyzovať, čo domáci trh v tejto cenovej triede spotrebiteľom ponúka. Trvalo nám viac ako 70 hodín, kým sme vybrali tie najlepšie notebooky do 500 eur. Pripravili sme porovnávací test, ktorého súčasťou bol aj notebook HP 255 G7 2D232EA. Ten je poháňaný procesorom AMD Ryzen 5, má 8 GB RAM a 256 GB SSD disk. Nie je však jediný, ktorý môže vyhovovať vašim požiadavkám. V  článku vám ponúkame náš výber najlepších notebookov do 500 eur a takisto objektívne a nezávislé recenzie konkrétnych modelov.

Publikované: 17.08.2021
Aktualizované: 17.08.2021

Aký notebook do 500 eur kúpiť?

Lacné notebooky do 500 eur sú medzi spotrebiteľmi vyhľadávaným sortimentom. Ide o pomerne dobrý pomer ceny a výkonu a nenáročným spotrebiteľom tieto parametre väčšinou postačujú. Aby sme vám výber uľahčili a ušetrili čas, ktorý by ste strávili prieskumom trhu a študovaním technických parametrov, máme pre vás TOP 3 produkty z nášho porovnávacieho testu.

Názov Hodnotenie Detail
HP 255 G7 2D232EA   ✔   Víťaz testuZobraziť produkt
HP 255 G7 1L3Z1EA   ✔   Cenový trhákZobraziť produkt
Dell Inspiron 15 3501 N   ✔   Náš TIPZobraziť produkt

Víťaz testu
HP 255 G7 2D232EA

HP 255 G7 2D232EA

Procesor AMD Ryzen 5 3500U, 4 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, výdrž 8 hodín, integrovaná webkamera, bez OS

Zobraziť viac info

Notebook s výkonným procesorom AMD Ryzen 5 3500U so 4 jadrami a boost frekvenciou až 3,7 GHz. Prenosný počítač je dodávaný bez OS. Disponuje 8 GB operačnou pamäťou DDR4. Procesor spolupracuje s výkonnou grafickou kartou AMD Radeon Vega 8. Kapacita disku je 256 GB (SSD). K dispozícii je aj HDMI a LAN vstup.

Cenový trhák
HP 255 G7 1L3Z1EA

HP 255 G7 1L3Z1EA

Procesor AMD Athlon Silver 3050U, 2 jadrá, 4 GB RAM, 1 000 GB HDD, výdrž 6 hodín, CD/DVD mechanika, Windows 10 Home

Zobraziť viac info

Za výhodnú cenu môžete mať notebook HP s predinštalovaným operačným systémom Windows 10 Home a 4 GB operačnou pamäťou. Silnou stránkou je až 1 000 GB kapacita úložiska (HDD). Systém poháňa procesor AMD Athlon Silver 3050U. Displej má Full HD rozlíšenie. Nechýba ani numerická klávesnica a CD/DVD mechanika.

Náš TIP
Dell Inspiron 15 3501 N

Dell Inspiron 15 3501 N

Procesor Intel Core i3-1005G1, 2 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, výdrž 6 hodín, integrovaná webkamera, Windows 10 Home

Zobraziť viac info

Kvalitu a spoľahlivosť ponúka aj notebook Dell s procesorom 10. generácie Intel Core i3-1005G1 s dvoma jadrami. Výkon vylepšuje aj grafická karta Intel UHD Graphics G1. Displej má 15,6“ a Full HD rozlíšenie. SSD disk má kapacitu 256 GB a 8 GB RAM (DDR4). Počítač má podsvietenú klávesnicu, 3,5 mm Jack a HDMI vstup.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Počas prieskumu trhu sme vyberali zo stoviek produktov. Na základe vopred určenej metodiky testovania sme vybrali najlepšie notebooky v cenovej triede do 500 eur (plus-mínus). Orientovali sme sa na hodnotené parametre, ktoré spotrebiteľov zaujímajú najviac a majú vplyv na ich rozhodovanie. Podľa účelu, na aký budete notebook používať, budú pre vás dôležité aj jednotlivé parametre. Najdôležitejšiu rolu zohráva výkon – procesor, grafická karta, operačná pamäť, ale aj kapacita a typ úložiska. Nemenej dôležitá je veľkosť displeja či výdrž batérie. Ak plánujete s notebookom cestovať, hmotnosť a kompaktné rozmery budú pre vás takisto dôležité. Okrem technických údajov nás však zaujímali aj názory zákazníkov a ich skúsenosti.

Výkon (procesor, grafika, RAM...)
Veľkosť a rozlíšenie displeja
Výdrž batérie
Konektivita
Kompaktnosť a mobilita
Obsluha
Kvalita spracovania

Notebooky v tejto cenovej triede sú primárne pre kancelárske účely, pre študentov alebo pre bežné používanie v domácnosti. Bez problémov s nimi zvládnete surfovať po internete, písať dokumenty, pozerať filmy, spustiť menej náročné programy, aplikácie a rozbehnete aj graficky nenáročné hry. V porovnaní s notebookmi do 300 eur sa už medzi modelmi v tejto kategórii nájdu výraznejšie rozdiely. Dôvod je jednoduchý, pretože výrobcovia si v tejto kategórii notebookov viac konkurujú. Platí to, čo pri lacnejších prenosných počítačoch, spotrebitelia vyhľadávajú renomované značky. Potvrdil to aj náš prieskum trhu, ktorý sme realizovali cez portál Heureka.sk a takisto sme sledovali ponuku konkrétnych predajcov – Hej.sk, Alza.sk, Mall.sk, Datart.sk, Andreashop.sk alebo Tpd.sk. V našom teste nájdete notebooky HPLenovoDell, Acer alebo notebooky Asus i Umax.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie notebookov do 500 eur

Každý notebook má svoje silné aj slabé stránky a každý spotrebiteľ kladie dôraz na niečo iné. My sme v našom porovnávacom teste notebookov vychádzali nielen z technických parametrov, ktoré uvádza výrobca, ale tiež zo skúseností zákazníkov. Pripravili sme objektívne recenzie, ktoré nezvýhodňujú žiadnu značku ani predajcu. Vychádzame z dostupných údajov a informácií, ktoré charakterizujú samotné produkty. Zároveň sa snažíme zdôrazniť to, prečo je daný notebook pre spotrebiteľa vhodný a v čom naopak za konkurenciou zaostáva.

Víťaz testu

HP 255 G7 2D232EA

Procesor AMD Ryzen 5 3500U, 4 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, výdrž 8 hodín, integrovaná webkamera, bez OS

Pozrieť najlepšiu ponuku

Aj v tejto cenovej kategórii môžete natrafiť na notebooky, ktoré ponúknu solídny výkon a veľmi zaujímavé parametre. Notebook HP 255 G7 2D232EA dostal do výbavy výkonný procesor AMD Ryzen 5 3500U. Nejde teda o žiadny AMD Athlon alebo Intel Celeron. Základná frekvencia 4-jadrového procesoru je 2,1 GHz pričom boost frekvencia je až 3,7 GHz. Nám sa veľmi páčil aj 15,6-palcový displej s Full HD rozlíšením a antireflexnou úpravou. Predpokladom je, že aj na svetle vám používanie nebudú znepríjemňovať žiadne odrazy.

Nechýba veľký touchpad ani numerická klávesnica. Herné ambície s notebookom určite nemajte, ale nenáročné hry rozbehnete aj vďaka 8 GB operačnej pamäti a grafickej karte AMD Radeon Vega 8. Rovnako výkonnú pamäť RAM má aj notebook Dell Inspiron 15 3501 N, ktorý má aj podsvietenú klávesnicu. Potešujúce je, že HP teda nevsadilo na úplný základ a od AMD prebralo strednú výkonnostnú triedu komponentov. Rýchlosti, inak veľmi dobre optimalizovaného systému, napomáha aj 256 GB SSD disk. Prítomné sú dva sloty pre načítanie pamäťových kariet. Podstatná je tiež informácia, že notebook HP je dodávaný bez operačného systému.

Notebook je pomerne robustný, čo je výhoda i nevýhoda zároveň. Z hľadiska kompaktnosti je telo hrubšie. Hmotnosť 1,78 kg však určite nepatrí medzi najhoršie a robustnejšie plasty by mali byť záruku lepšej odolnosti. Integrovaná je aj webkamera a dva stereo reproduktory. Prítomný je 2x USB 3.1 vstup, 1x USB 2.0 a dokonca aj HDMI a LAN vstupy. Povinnosťou je WiFi a Bluetooth pripojenie. Pre pripojenie slúchadiel má HP 3,5 mm Jack. Výdrž batérie zariadenia je podľa údajov výrobcu takmer 8 hodín. V praxi rátajte s výdržou na úrovni 6 – 7 hodín.

Dobre vyladený procesor – pomer cena/výkon
Numerická klávesnica
Možnosť rozšírenia úložiska

Bez OS

Veľkosť displeja: 15,6“, matný-antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: bez OS ● Procesor: AMD Ryzen 5 3500U ● Počet jadier: 4 ● Frekvencia procesora: 3.7 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: AMD Radeon Vega 8 ● Úložisko: 256 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,78 kg

Cenový trhák

HP 255 G7 1L3Z1EA

Procesor AMD Athlon Silver 3050U, 2 jadrá, 4 GB RAM, 1 000 GB HDD, výdrž 6 hodín, CD/DVD mechanika, Windows 10 Home

Pozrieť najlepšiu ponuku

Spotrebitelia, ktorí majú záujem stlačiť cenu čo najnižšie a nevadí im robiť kompromisy, siahnu práve po notebooku tohto druhu. HP 255 G7 1L3Z1EA patrí k prenosným počítačom s veľkým 15,6-palcovým displejom a Full HD rozlíšením 1 920 x 1 080 px. Nainštalovaný je aj operačný systém Windows 10 Home. Srdcom počítača je procesor AMD Athlon Silver 3050U, má 2 jadrá a základnú frekvenciu 2,3 GHz – boost frekvencia je až 3,2 GHz. Ak vám tento výkon nepostačuje, notebook HP 255 G7 2D232EA má novší procesor a aj väčšiu RAM-ku. Tento model disponuje DDR4 RAM 4 GB, čo považujeme za výraznejšie mínus a časom sa to na reakciách počítača odzrkadlí.

Pozitívne vnímame až 1 TB HDD, ktorý síce neponúkne rýchlosť ako SSD disk, no na danú triedu je 1 000 GB naozaj dosť. Veľmi potešujúca je prítomnosť CD/DVD optickej mechaniky. Prítomná je aj numerická klávesnica a touchpad. Z konektivity vyzdvihujeme aj HDMI konektor a Ethernet vstup (RJ-45). Samozrejmosťou sú aj celkovo 3x USB vstupy. Výdrž 41 Wh batérie je v praxi okolo 6 hodín.

Notebook do kancelárie alebo pre študenta, to je práve notebook HP 255 G7 1L3Z1EA. Svižnosť systému nie je zlá, filmy aj videá prehráte bez väčších problémov, no na hry príliš nemyslite. Veľa „luxusu“ neponúkne ani grafická karta – AMD Radeon Vega 2 patrí k tým slabším a skôr ponúkne absolútny základ. Displej má matnú úpravu, čo poteší, ak cestujete a vznikajú odrazy od slnka. HP notebook je pre nenáročného spotrebiteľa, ktorého zaujíma vo výraznej miere aj nízka cena.

1 TB HDD – veľká kapacita
HDMI a LAN vstup
Numerická klávesnica

Menšia operačná pamäť
Pomalší disk – HDD

Veľkosť displeja: 15,6“, matný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: AMD Athlon Silver 3050U ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 2,3 GHz ● Operačná pamäť RAM: 4 GB ● Grafické jadro/karta: AMD Radeon Vega 2 ● Úložisko: 1 000 GB (HDD) ● Hmotnosť: 1,78 kg

Náš TIP

Dell Inspiron 15 3501 N

Procesor Intel Core i3-1005G1, 2 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, výdrž 6 hodín, integrovaná webkamera, Windows 10 Home

Pozrieť najlepšiu ponuku

Renomé notebookov Dell je dobre známe. Model Dell Inspiron 15 3501 N patrí k lacnejším z dielne tohto výrobcu. Z pohľadu parametrov nás nemilo prekvapili len 2 jadrá procesoru, no na druhej strane s Boost frekvenciou 3.4 GHz si notebook za túto cenu pýta pozornosť. 10. generácia procesorov Intel má novšiu architektúru, no treba zároveň povedať aj to, že Intel Core i3 1005G1 má aj vyššiu spotrebu a nároky na svoj chod. Aj preto by sa hodila väčšia ako 8 GB RAM, no s ňou by šla cena rapídne hore.

Medzi komponentmi mierne vyčnieva novší rad integrovanej grafickej karty Intel UHD Graphics G1, ktorá je vzhľadom na nároky procesora a operačného systému Windows 10 Home nutná. Niektorí spotrebitelia sa sťažovali, že pri otvorení viacerých kariet v prehliadači sú reakcie počítača pomalšie. Vzhľadom na výkonnostnú triedu však nejde o nič nezvyčajné. Podobne ako notebook HP 255 G7 2D232EA, má aj Dell SSD disk s kapacitou 256 GB. Za konkurenciou nezaostáva ani z pohľadu rozmerov. Displej má 15,6“ a Full HD rozlíšenie.

Nechýba ani numerická klávesnica a jej podsvietenie. Konektivitu vylepšuje čítačka pamäťových kariet, WiFi, Bluetooth a takisto aj integrovaná webová kamera a reproduktory. Celkovo má prenosný počítač aj 1x USB 3.0, 1x USB 2.0 a klasický HDMI vstup. Pripojiť môžete aj slúchadlá vďaka 3,5 mm Jacku. Notebook patrí k ťažším, čo je daň za masívnejšie materiály a kvalitné spracovanie – váha je 1,91 kg.

Kvalita spracovania
Procesor Intel Core i3 – 10. generácia
Podsvietená klávesnica

Vyššia hmotnosť
Občasné pomalšie reakcie

Veľkosť displeja: 15,6“, matný/antirefelxný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i3-1005G1 ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 3.4 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics G1 ● Úložisko: 256 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,91 kg

Lacná kvalita

Lenovo IdeaPad 3 15ITL6

Procesor Intel Pentium Gold 7505, 2 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, výdrž 6 hodín, integrovaná webkamera, Windows 10 Home

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ak sa vám žiada prenosný počítač na kancelárske účely, Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 s procesorom Intel Pentium Gold 7505 môže byť pre vašu kanceláriu praktickým spoločníkom. Procesor Intel Pentium Gold 7505 patrí k tým lepším, hoci väčšina používateľov by preferovala radšej rad procesorov Intel Core i3, ktoré majú lepšie renomé. Výkonné Pentium je naozaj podarené, no v spolupráci s 8 GB DDR4 operačnou pamäťou by používateľ niekedy očakával rýchlejšie reakcie aj skrz Boost frekvenciu 2 jadier až 3.5 GHz. Stále by sme však model Lenovo radili v tejto triede k notebookom s priemerným výkonom, ktorý svoj účel splnia, no zaváhania sú prítomné.

Notebook poteší štandardnou veľkosťou displeja – 15,6 palca je dosť a s Full HD rozlíšením je vizuálne podanie veľmi kvalitné. Plusom je nesporne aj antireflexná úprava matného displeja s LED podsvietením. Použité je základné grafické jadro Intel UHD Graphics, určite tak nemyslite na to, že by ste notebook využívali na strih videa alebo hranie hier. Grafika by určite nestíhala. Notebook váži len 1,65 kg a ide teda o veľmi kompaktnú konštrukciu. Použitá je Li-Ion batéria s menšou kapacitou – 38 Wh. Napriek tomu bude výdrž oscilovať okolo hranice 6 hodín.

Nedostatkom konektivity Lenovo netrpí. CD/DVD mechanika prítomná nie je, no k dispozícii je USB-C vstup a takisto dva klasické USB porty verzie 3.2 aj 2.0. Pripojiť môžete aj slúchadlá cez analógový vstup 3,5 mm Jack. Bez problémov prepojíte notebook aj s televízorom cez HDMI vstup. Bluetooth či WiFi chýbať nemôžu. Zaujme aj prekrytá webkamera. Notebook Lenovo pôsobí hodnotným dojmom, prijali by sme však lepšie vyladený procesor, napríklad ako v prípade notebooku Dell Inspiron 15 3501 N, ktorý má vo výbave procesor Core i3 10. generácie.

Numerická klávesnica
Kvalitná a ľahká konštrukcia
Veľmi tichý chod

Horšia spoľahlivosť procesorov Pentium

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS/antireflexný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Pentium Gold 7505 ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 3.5 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics ● Úložisko: 256 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,65 kg

HP 250 G7 1L3Q1EA

Procesor Intel Core i3-1005G1, 2 jadrá, 8 GB RAM, 512 GB SSD, výdrž 6 hodín, integrovaná webkamera, CD/DVD mechanika, Windows 10 Home

Pozrieť najlepšiu ponuku

Notebooky HP sú u spotrebiteľov veľmi obľúbené. Predovšetkým kvôli spoľahlivosti a vždy solídnym parametrom. HP nešetrilo ani v tomto prípade a notebook HP 250 G7 1L3Q1EA patrí k najpredávanejším. Vybavený je procesorom Intel Core i3-1005G1 (Ice Lake) s dvoma jadrami. Základná frekvencia je 1,2 GHz neznie nijak ohurujúco, no Intel Boost sa postará o max. frekvenciu až 3,4 GHz. Spotrebitelia si na nedostatok výkonu nesťažujú. V konkurencii nestráca ani vďaka 8 GB RAM pamäti.

Cenovo blízku konkurenciu prekonáva aj výkonný 512 GB SSD disk (existuje aj verzia s 256 GB). O nedostatok úložiska sa tak obávať nemusíte. Potešujúca je numerická klávesnica a rozmerný touchpad. Grafická karta patrí k základnej sérii Intel UHD Graphics. Technické parametre neuvádzajú označenie radu grafiky. V praxi však stále hovoríme o kancelárskom notebooku alebo prenosnom počítači pre študentov. Tých poteší aj 41 Wh batéria. Reálna výdrž bude na úrovni 5 až 6 hodín. Displej má 15,6 palca – rozlíšenie Full HD 1 920 x 1 080 px.

Miernym sklamaním je kvalita spracovania. Plasty pôsobia trochu príliš nafúknuté a nie práve najpevnejšie. Vďaka tomu je telo širšie a hmotnosť je na úrovni 1,78 kg. Veľmi nás teší prítomnosť CD/DVD mechaniky, HDMI vstupu i Ethernet portu. Ak sa vám páčia počítač HP, notebook HP 255 G7 1L3Z1EA patrí k lacnejším a takisto ponúkne skvelú konektivitu. K dispozícii sú celkovo aj 3 USB vstupy a 3,5 mm Jack vstup. Webkamera ponúkne HD zábery 720 p, nie tak podpriemerné VGA. WiFi a Bluetooth sú povinnosťou a prítomné sú aj pamäťové sloty SODIMM.

Slušná výdrž 41 Wh batérie
Rýchly 512 GB SSD disk
Skvelá konektivita – CD/DV mechanika

Menej odolné plasty
Hrubšie telo

Veľkosť displeja: 15,6“, matný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: Intel Core i3-1005G1 ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 3.4 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,78 kg

Asus X515JA-BQ675

Procesor Intel Core i5-1035G1, 4 jadrá, 8 GB RAM, 512 GB SSD, výdrž 5 hodín, bez OS

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ak v tejto cenovej kategórii hľadáte výkonný notebook, Asus X515JA-BQ675 by vo vašom výbere nemal chýbať. Už na úvod však prezradíme, že ide o verziu bez OS, na druhej strane, potenciálneho používateľa môže presvedčiť procesor 10. generácie Intel Core i5-1035G1. Používatelia si tak rozhodne nemôžu sťažovať na pomalé reakcie alebo nedostatok výkonu. Samozrejme, výkon je do istej miery limitovaný 8 GB RAM (DDR4) pamäťou a herné ambície teda príliš nemajte. Medzi študentskými či kancelárskymi notebookmi sa však zbavíte zbytočnej nervozity z dlhého otvárania súborov alebo spúšťania aplikácií. Takisto už môžete rátať s náročnejšími softvérmi či programami. 4-jadrový procesor s boost frekvenciou 3,6 GHz má naozaj výkonovú rezervu.

Integrované je základné grafické jadro Intel UHD Graphics, bohužiaľ, nVidiu ani žiadny Radeon dnu nedostanete. Čo však dostanete, je 512 GB SSD disk. Vďaka nemu je systém takisto omnoho svižnejší. Monitor má 15,6“ a Full HD rozlíšenie. Klávesnica je podsvietená a predovšetkým nechýba ani numerická časť. Výkonnejší procesor spotrebúva aj viac energie, no 37 Wh batéria nie je pre tento notebook Asus ideálna. Pre porovnanie notebook HP 250 G7 1L3Q1EA má integrovanú 41 Wh batériu a výdrž okolo 5-6 hodín. Asus sa tak bude blížiť k prevádzkovej dobe zhruba 5 hodín.

Asus má aj HDMI vstup a čítačku pamäťových kariet. Nemá optickú CD/DVD mechaniku, no nechýba USB-C vstup a 3 klasické USB porty. Drobným plusom je aj 3,5 mm Jack. Podporuje WiFi aj Bluetooth pripojenie. Celý notebook váži 1,8 kg. Konštrukcia však pôsobí veľmi hodnotne. Zakúpiť je možné aj verziu s Windows 10 Home, no tento model je cenovo vyššie.

Výkonný procesor Intel Core i5 – 10. generácia
Kapacita a rýchlosť SSD disku
Podsvietená klávesnica

Bez operačného systému
Menšia výdrž batérie

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS/matný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: bez OS ● Procesor: Intel Core i5-1035G1 ● Počet jadier: 4 ● Frekvencia procesora: 3.6 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: Intel UHD Graphics ● Úložisko: 512 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,8 kg

Lenovo V15 82C7000TCK

Procesor AMD Ryzen 3 3250U, 2 jadrá, 8 GB RAM, 256 GB SSD, výdrž 6 hodín, integrovaná webkamera, reproduktory Dolby Audio, Windows 10 Home

Pozrieť najlepšiu ponuku

Notebook Lenovo ponúka spotrebiteľovi veľmi dobre vyladený systém. Hlavným menovateľom v prípade tohto prenosného počítača je procesor AMD Ryzen 3 3250U s 2 jadrami. Maximálna frekvencia je až 3,5 GHz. Používatelia si veľmi pochvaľujú práve pomer ceny a výkonu. Systém je veľmi svižný. Lenovo využíva operačný systém Windows 10 Home. Displej s matnou úpravou má Full HD rozlíšenie a grafické podanie je aj vďaka integrovanej grafike AMD Radeo RX Vega 3 na dobrej úrovni. V rámci danej cenovej kategórie ide o lepší priemer.

Úložisko skrýva SSD disk s kapacitou 256 GB. Notebook Asus X515JA-BQ675 má za podobné peniaze SSD s kapacitou až 512 GB a procesor Intel Core i5. Operačná pamäť DDR4 má 8 GB. Na klávesnici nechýba numerická časť a takisto touchpad. Menším mínusom je kapacita batérie 35 Wh. Viacerí konkurenti majú okolo 40 Wh. Výdrž tak bude oproti viacerým konkurentom o hodinu menšia. Stále však ide o prevádzkovú dobu okolo 5-6 hodín.

Po stranách nájdete v celku slušnú radu vstupov. Vo výbave je čítačka pamäťových kariet, zabudované sú aj reproduktory Dolby Audio (spodná strana) a takisto dva USB 3.0 vstupy a 1x 2.0 USB vstup. Na časti s displejom je zabudovaná aj webkamera. Pripojiť je možné aj HDMI kábel a slúchadlá s 3,5 mm Jackom.

Rýchlosť systému
Numerická klávesnica
Hliníkové telo

Menšia kapacita batérie
Bez CZ/DVD mechaniky

Veľkosť displeja: 15,6“, IPS/matný ● Rozlíšenie: Full HD 1 920 x 1 080 px ● Operačný systém: Windows 10 Home ● Procesor: AMD Ryzen 3 3250U ● Počet jadier: 2 ● Frekvencia procesora: 3,5 GHz ● Operačná pamäť RAM: 8 GB ● Grafické jadro/karta: AMD Radeon RX Vega 3 ● Úložisko: 256 GB (SSD) ● Hmotnosť: 1,85 kg

Ďalšie zaujímavé produkty

Notebook do 500 eur je častou voľbou pre kancelárske účely alebo pre študentov. Ide o pomerne dobrý pomer ceny a výkonu. Stále však treba brať do úvahy, že výkonom neohúria, ale rozhodne splnia požiadavky bežného spotrebiteľa. Náš prieskum trhu ukázal, že na hranici 500 eur sa pohybuje väčšie množstvo notebookov, ktoré ponúknu celkom solídne parametre. Za takýto notebook sa teda oplatí niekoľko desiatok eur priplatiť. Preto pre vás máme zaujímavé alternatívy, ktoré môžu vyhovovať práve vašim potrebám.

Acer Aspire 3 NX.A6LEC.001 patrí k notebookom, ktoré disponujú moderným procesorom 11. generácie Intel Pentium Silver N6000 a 4 jadrami. Integrovaná je 8 GB operačná pamäť a 256 GB SSD disk. Notebook je bez CD/DVD mechaniky, no nechýba mu numerická klávesnica a takisto HDMI vstup či RJ-45 sieťový konektor. Komplexne Acer ponúka skvelý pomer ceny a výkonu za rozumné peniaze.

Fanúšikovia značky Asus budú radi za cenovo dostupný notebook Asus X509JA-BR089T, ktorý síce parametrami neohúri, no nenáročného používateľa nesklame. Mínusom je HD rozlíšenie 15,6“ displeja a menšia kapacita 4 GB RAM. Vybavený je počítač 256 GB SSD diskom a grafikou Intel UHD Graphics. Srdcom notebooku je procesor Intel Core i3-1005G1. Plusom je HDMI vstup a až 4x USB porty.

Ku kvalitným kancelárskym notebookom patrí aj Lenovo V15 G2. Predávaný je bez OS. Nechýba mu však 8 GB RAM, 256 GB SSD disk a 2-jadrový procesor Intel Core i3-1115G4 s frekvenciou až 4.1 GHz. Notebook Lenovo zaujme aj dobrou konektivitou – HDMI, Ethernet, 3x USB. Dobrá je aj výdrž batérie. Displej má Full HD rozlíšenie a matnú úpravu. Hmotnosť konštrukcie je 1,7 kg.

Výkonný procesor Intel Core i3-10110U má aj notebook Umax VisionBook 15WU UMM230155. Ten odporúčame skôr nenáročným používateľom. Slabinou je menšia 4 GB operačná pamäť RAM a takisto menší 128 GB SSD disk. Oproti konkurencii v tomto parametri Umax zaostáva. Nechýba mu numerická klávesnica ani dobré rozhranie a slušná výdrž batérie.

Do nášho širšieho výberu sa dostal tiež notebook HP 250 G7 1Q3M5ES. S cenou sa pohybuje na hornej hranici, no používateľovi prináša 2-jadrový procesor Intel Core i3-1005G1, úložisko 256 GB (SSD) a 8 GB RAM. Štandardné parametre dopĺňa kvalitný Full HD displej a dobrá konektivita – HDMI, LAN, 3,5 mm Jack. Predinštalovaný je Windows 10 Home a plusom je aj CD/DVD mechanika.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Názory spotrebiteľov sú pri výbere elektroniky a spotrebičov veľmi dôležité. Aj Test Magazín pri tvorbe recenzií berie do úvahy práve referencie zákazníkov na konkrétne produkty. Pri najpredávanejších produktoch sa často nachádza aj väčšie množstvo recenzií, ktoré vám môžu výber uľahčiť. Preto pre vás máme tabuľku najpredávanejších notebookov v cenovom pásme od 300 do 500 eur. Ak sa chcete rozhodovať podľa toho, aký notebook kupujú spotrebitelia najviac, tu je TOP 5 najpredávanejších notebookov.

Názov Hodnotenie Detail
Asus E410MA-EK015TZobraziť produkt
HP 255 G7 1L3Z0EAZobraziť produkt
HP 15s-eq1400nc 20F12EAZobraziť produkt
Dell Inspiron 15 3501 NZobraziť produkt
HP 15s-eq1003nc 20F06EAZobraziť produkt

Ako vybrať notebook

Zaujíma vás, ako si vybrať notebook? Prečítajte si náš návod, v ktorom sa dozviete všetko potrebné o výkone procesora, kapacite pevného disku, grafickej karte či rozlíšení displeja.

Otázky a odpovede – FAQ

Ešte stále neviete, aký notebook si vybrať? Potrebujete sa poradiť ohľadom niektorého z parametrov? Chcete poznať náš názor na niektorý z notebookov? Napíšte nám a my vám radi pomôžeme rozhodnúť sa. Takisto poradíme s výberom. Ak máte skúsenosť s niektorým z recenzovaných notebookov, budeme radi, ak napíšte svoj názor a podelíte sa o vaše skúsenosti.

My vám odporúčame rozhodovať sa na základe toho, na aký účel bude študent notebook využívať. Iné nároky na výkon notebooku má totiž študent cestovného ruchu, ktorý bude využívať program primárne na písanie a surfovanie po internete, iné má študent grafického dizajnu, ktorý bude využívať grafické programy. V takom prípade je potrebné ísť s výkonnostnými parametrami vyššie (procesor, RAM, grafika) a tým pádom narastá i cena. Pre štandardné používanie odporúčame notebook pre študenta práve z tejto kategórie do 500 eur. Okolo tejto ceny zoženiete výkonnejšie procesory Intel Corei i3, Intel Core i5 alebo AMD Ryzen 3 či AMD Ryzen 5. Operačná pamäť by mala byť na úrovni minimálne 8 GB a chýbať by nemal aspoň 256 GB SSD disk. Pre bežné účely postačí základné grafické jadro Intel UHD alebo AMD Radeon Vega. Výhodou je numerická klávesnica a dobrá konektivita v podobe LAN, HDMI či USB vstupov.

Ide o pomerne individuálne preferencie, no ak by malo ísť o výkon, najdôležitejšiu rolu hrá procesor a grafika. Tu už budete potrebovať minimálne procesor novšej generácie (10. – 11. generácia) Intel Core i5, Intel Core i7 alebo AMD Ryzen 5 – AMD Ryzen 7. Integrované grafické jadro vám stačiť nebude, takže siahnite po výkonnejších grafikách Nvidia, Gigabyte alebo AMD Radeon. Pripravte sa však na to, že výkonné grafiky sú položky, ktoré vás vyjdú na stovky eur. Notebooky na grafické účely, animácie, 3D grafiku, vizualizácie sa výkonom môžu porovnávať s hernými notebookmi.

Dnešná doba pokročila natoľko, že optická CD/DVD mechanika nie je nutná. Navyše, za pár desiatok eur dokážete k notebooku pripojiť externú CD/DVD mechaniku. Z hľadiska praktickosti je výhodou, ak so sebou nemusíte nosiť externú mechaniku a notebook ju má integrovanú. Hoci dnes skôr využijete cloud úložiská, stiahnete programy z internetu alebo využijete flash či externé pevné disky, chýbať vám mechanika bude práve vtedy, ak do ruky dostanete CD alebo DVD disk. Notebook s CD mechanikou tak má svoje výhody, no rozhodne sa bez tohto prvku výbavy zaobídete.

Vaše hodnotenie:
(91.6%)

Komentáre
Aleš
23.08.2021 09:08

Hľadal som lacný notebook bez predinštalovaného OS a zaujal ma HP 255 G7 2D232EA, ktorý bol za dobrú cenu. Celkovo je notebook kvalitne spracovaný a ponúka možnosť rozšírenia RAM, nakoľko vo vnútri som videl, že je tam druhý voliteľný a funkčný slot. Oceňujem veľký a pohodlný touchpad a tiež numerický blok na klávesnici. Rozlíšenie displeja je vo Full HD, preto je pre bežné práce alebo pre sledovanie filmov či videí postačujúce. Plus dávam aj za káblové pripojenie na internet. Škoda, že výrobca nepodsvietil klávesnicu, no to by som chcel asi veľa za takúto nízku cenu. Pomer ceny a výkonu je veľmi fajn. Chcel som niečo s Ryzen a tento má Ryzen 5 3500. Takže obstojne upravím aj nejaké jednoduchšie video. Výbava hardwearu je dostatočná. Nainštaloval som si sem originálny operačný systém Windows 10 a dokúpil som si druhotnú licenciu. Pri inštalácii Windowsu som zistil, že je nutné preformátovať HDD (disk). Oceňujem RAM 8 GB a relatívne robustné saši vyrobené z pevného plastu. WiFi je troška slabšia, ale ja používam internet po kábli, takže mi to až tak neprekáža.

Odpovedať

Zdeno
23.08.2021 20:52

Kúpil som si notebook Lenovo IdeaPad 3 81W1001XCK so štvorjadrovým procesorom AMD Ryzen 5. Ide o strednú triedu, nechcel som niečo úplne najlacnejšie, ale zároveň ani príliš drahý notebook. Operačná pamäť 8 GB je úplne postačujúca pre zvládanie bežných úloh na domáce použitie, ale pokojne aj v menších kanceláriách, kde sa nepoužívajú zložité aplikácie, ktoré vyžadujú vysoký výkon. Notebook je bez CD mechaniky a bol v ňom nainštalovaný operačný systém Windows 10 Home. 15.6 palcový Full HD displej pekne vykresľuje a farby sú tiež fajn, ale nechytá sa to napríklad na panely, ktoré sú osadené v MacBookoch Pro, tie sú však cenovo niekde úplne inde. :-) Tento notebook má všetko, čo od neho vyžaduje bežný používateľ - integrovanú kameru, mikrofón, čítačku pamäťových kariet, podporu bezdrôtovej technológie v podobe Bluetooth a WiFi, HDMI konektor aj tri USB konektory. Mne tento notebook úplne vyhovuje a som s ním spokojný. Výdrž batérie je slušná, no keď ho používam doma, väčšinou si ho napájam zo siete.

Odpovedať