Elektrické konvektory

Najlepšie elektrické konvektory 2024 + recenzie

Na našom trhu je niekoľko druhov elektrických ohrievačov, ktoré dokážu byť zárukou toho, že v chladnom počasí urobia z chladných múrov útulný domov. Elektrický konvektor je jednou z možností. Čoraz viac zákazníkov investuje do tohto druhu elektrického ohrievača ako doplnkového vykurovania hlavne z dôvodu prijateľnej obstarávacej ceny. V našom porovnávacom teste zaujal elektrický nástenný konvektor Klarstein Bornholm Single s termostatom a 24 h časovačom. Spracovali sme tiež ďalšie recenzie konvektorov a taktiež praktický návod, ktorý vám pomôže s výberom.

Publikované: 26.09.2022
Aktualizované: 19.04.2024

Aký elektrický konvektor si kúpiť?

Výhodou elektrického vykurovania, a to tiež elektrických konvektorov, je finančná dostupnosť a menej náročná inštalácia takéhoto vykurovacieho systému. Nie je totiž potrebné robiť žiadne stavebné zásahy. Zamerať by ste sa mali pri výbere na zariadenia s optimálnym výkonom pre vaše potreby. Elektrické konvektory nepatria k najúspornejším druhom elektrických ohrievačov, no vďaka cenovej dostupnosti a širokej ponuke sú medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené. Najúspornejšie elektrické ohrievače využívajú princíp sálavého a nie konvekčného tepla. Ak však potrebujete doma prikúriť, vybrali sme pre vás najlepšie elektrické konvektory aj s detailnými recenziami.

Názov Hodnotenie Detail
Concept KS 3007 5* Zobraziť produkt
Elíz ECW 150 5* Zobraziť produkt
Sencor SCF 2100WH 5* Zobraziť produkt
Klarstein Bornholm Single 5* Zobraziť produkt

Víťaz testu
Klarstein Bornholm Single

Klarstein Bornholm Single

Príkon 1 000 W, regulácia výkonu v 2 stupňoch, termostat, časovač, ukazovateľ izbovej teploty, voľne stojaci model s možnosťou umiestnenia na stenu.

Zobraziť viac info

Moderný elektrický konvektor na stenu v podobe skleneného panelu. Dodávaný je aj s konštrukciou pre umiestnenie na podlahu. Príkon výhrevného telesa je 1 000 W. Fungovať dokáže aj s polovičným výkonom. Medzi funkciami je taktiež časovač, ECO režim i regulácia výkonu. Konvekčný ohrievač je vybavený aj termostatom a praktickým LED displejom s dotykovým ovládacím panelom. Súčasťou balenia je diaľkový ovládač. Ohrievač má zvýšenú odolnosť proti striekajúcej vode a vhodný je aj na používanie v kúpeľni.

Cenový trhák
Concept KS 3007

Concept KS 3007

Príkon 2 000 W, regulácia výkonu v 3 stupňoch, termostat, ventilátor, voľne stojaci model.

Zobraziť viac info

Lacný elektrický ohrievač určený na doplnkové kúrenie menších priestorov. Maximálny príkon konvektora je 2 000 W, okrem toho ponúka aj výkonnostné stupne 800 a 1 200 W. Ohrievač disponuje ventilátorom pre lepšiu distribúciu ohrievaného vzduchu. Súčasťou zariadenia je jednoduchý termostat, ktorý umožňuje regulovať teplotu. Konvektor po dosiahnutí teploty automaticky vypína. Ide o kompaktný a tichý ohrievač s hmotnosťou len 3,5 kg.

Náš TIP
Elíz GHT 20 B-WiFi

Elíz GHT 20 B-WiFi

Príkon 2 000 W, regulácia výkonu v 3 stupňoch, termostat, časovač, ukazovateľ izbovej teploty, WiFi, voľne stojaci model s možnosťou umiestnenia na stenu.

Zobraziť viac info

Nástenný konvektor Elíz je moderným vykurovacím zdrojom s možnosťou WiFi pripojenia a ovládaním na diaľku. Cez mobilnú aplikáciu môžete realizovať individuálne nastavenia. Možné je aj hlasové ovládanie. Ohrievač je vhodný do priestoru s maximálnou výmerou do 22 m2. Súčasťou konštrukcie je praktický podsvietený LED displej. Príkon výhrevného telesa je 2 000 W. Reguláciu teploty umožňuje termostat. Medzi funkciami je časovač s týždenným plánom, ECO úsporný režim alebo detekcia otvoreného okna. Stupeň krytia IP24 umožňuje použitie konvektora v kúpeľni.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Pred naším porovnávacím testom sme zrealizovali prieskum trhu. Produkty sme vyberali na základ vopred stanovenej metodiky testovania a určili si najdôležitejšie parametre, ktoré zákazníkov zaujímajú najviac. Hoci by sa elektrické konvektory mohli javiť ako komplikované zariadenia, ich účel je jasný.

Spotrebiteľov najviac zaujíma efektivita ohrevu, ktorá úzko súvisí s príkonom elektrického konvektora. Hodnotili sme tiež ďalšie funkcie, ako termostat, časovač, ECO režim alebo WiFi pripojenie, skrz ktoré je možné ovládať zariadenie cez smartfón. Spotrebitelia sa veľmi často rozhodujú aj podľa typu konštrukcie. Niektorí preferujú elektrické konvektory na stenu, iní zasa voľne stojace modely alebo dokonca podlahové konvektory. Pri nich rozhoduje tiež dizajn, kvalitatívne parametre, spracovanie a niekedy aj rozmery. Veľmi moderné sú sklené elektrické panely, ktoré v interiéri pôsobia veľmi elegantne a štýlovo.

Príkon/výkon
Funkcie a výbava
Konštrukcia a spracovanie
Dizajn
Rozmery a hmotnosť

Na našom domácom trhu je dostupné veľké množstvo produktov tohto druhu. Čerpali sme z databázy portálu Heureka.sk, ale taktiež sme sledovali dostupnosť elektrických konvektorov u predajcov, ako Tpd.sk, Alza.sk, Hej.sk, Andreashop.sk či Mall.sk. V našom porovnávacom teste sa ocitli Klarstein konvektory, populárna je aj značka konvektorov Elíz, porovnávali sme aj modely značiek Stiebel Eltron, Concept, Sencor alebo Adax, ktorý sa zameriava primárne na nástenné konvektory.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie elektrických konvektorov

Pred kúpou elektrického konvektora je určite dobre, ak budete mať prehľad o tom, z čoho môžete reálne vyberať. Naše recenzie sú nezávislé a žiadny z produktov nie je vybraný cielene za účelom reklamy. Hodnotenie je objektívne a zakladáme si na tom, aby sme na základe dostupných informácií vedeli posúdiť, aké sú pozitíva a negatíva konkrétnych ohrievačov. Verím, že vám náš výber a recenzie pomôžu si vybrať to najlepšie pre vás.

Víťaz testu

Klarstein Bornholm Single

Príkon 1 000 W, regulácia výkonu v 2 stupňoch, termostat, časovač, ukazovateľ izbovej teploty, voľne stojaci model s možnosťou umiestnenia na stenu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Dizajnový elektrický konvektor s moderným vzhľadom. Ohrievač má obdĺžnikový tvar, ktorý je tvorený konvexným skleneným panelom. Konvektor Klarstein je možné umiestniť na stenu, ale taktiež je dodávaný so stojanom a kolieskami. Zariadenie má dva výkonnostné stupne dotykový LED displej.

Elektrický ohrievač pracuje s konvekčným kúrením a recirkuláciou vzduchu. Disponuje príkonom 1 000 W. Výrobca odporúča zariadenia používať v miestnostiach s výmerou do 25 m2. Zákazníci výhrevnosť hodnotia veľmi pozitívne. Zariadenie je navyše vybavené aj reguláciou výkonu v dvoch úrovniach na 500 W alebo plný výkon 1 000 W. Ohrev pri prvom zapnutí je veľmi rýchly, čo je tiež zásluhou špeciálne tvarovaného výhrevného telesa v tvare „X“.

Veľmi zaujímavý je podsvietený LED displej, ktorý zobrazuje napríklad izbovú teplotu. Nachádza sa v pravom hornom rohu aj s dotykovými tlačidlami. Skrz ovládací panel môžete zariadenie spustiť alebo vypnúť, nastaviť časovač v 24 h intervale. Teplotné rozmedzie je 6 až 45 °C. Aktivovať je možné úsporný ECO režim.

V prípade, že sa vám Klarstein konvektor nechce ovládať dotykovým displejom, dodávaný je s diaľkovým ovládačom, kde nastavíte všetko podstatné vrátane stupňa výkonnosti. Celý konvektor váži 6,3 kg. Konštrukciu je možné umiestniť na stenu, ale taktiež je ohrievač dodávaný s kolieskami a stojanom. Záleží tak od zákazníka, ktorý spôsob využitia je preňho viac vyhovujúci.

Kvalitný sklenený panel dobre odovzdáva teplo a oproti klasickým kovom ostáva povrch dlhšie horúci aj po vypnutí. Zároveň pôsobí veľmi moderne a štýlovo. Konvekčný ohrievač Klarstein Bornholm Single má povrch odolný proti striekajúcej vode. Konvektor je vhodný do kúpeľne. Nechýba poistka pred prehriatím.

Klarstein Bornholm Single má spotrebiteľom ako doplnkový zdroj vykurovania čo ponúknuť. Okrem toho, že zaujme moderným dizajnom a kvalitným spracovaním, patrí k úspornejším elektrickým konvektorom s dobrou efektivitou výhrevnosti. Vďačí za to aj kvalitnej sklenenej konštrukcii, ktorá čiastočne kumuluje teplo. Zákazníkov teší aj rýchly nástup ohrevu pri studenom zapnutí.

Poteší možnosť umiestniť konvektor na stenu alebo ho používať ako mobilný ohrievač na kolieskach. WiFi súčasťou funkcionality nie je, no využiť je možné časovač alebo regulovať výkon v dvoch úrovniach. Dodávaný je s diaľkovým ovládačom. Elektrický ohrievať je kompaktný, váži len 6,3 kg. Dĺžka napájacieho kábla je 1,5 m. Veľmi praktický je podsvietený LED displej s dotykovou plochou a stály ukazovateľ izbovej teploty. V pomere ceny a kvality ide taktiež o veľmi dobrú voľbu.

Pozitíva

Dizajnové a praktické prevedenie
Diaľkový ovládač
Dva výkonnostné stupne

Negatíva

Žiadne

Príkon/výkon: 1 000 W ● Regulácia výkonu: 2 stupne ● Termostat: áno ● Konštrukcia: konvektor na stenu/voľne stojaci ● Ventilátor: nie ● Displej: áno ● Časovač: áno ● Ukazovateľ izbovej teploty: áno ● WiFi: nie ● Diaľkový ovládač: áno ● Hmotnosť: 6,3 kg ● Rozmery (ŠxVxH): 51,5 x 45 x 10,5 cm ● Materiál: sklo

Cenový trhák

Concept KS 3007

Príkon 2 000 W, regulácia výkonu v 3 stupňoch, termostat, ventilátor, voľne stojaci model.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Praktický a kompaktný elektrický konvektor s príkonom 2 000 W a možnosťou až troch stupňov výkonnosti. Konkrétny model je vybavený tiež ventilátorom a taktiež termostatom pre reguláciu teploty. Konvektor je voľne stojaci, nie je možná jeho montáž na stenu.

V danej cenovej kategórii netreba mať prehnané očakávania. Elektrický ohrievač Concept KS 3007 patrí k lacným alternatívam určeným primárne pre menšie miestnosti alebo občasné prikúrenie na chate. Disponuje výkonným výhrevným telesom s príkonom maximálne 2 000 W. Zvoliť si môžete z troch úrovní výkonu – 800 W, 1 200 W a 2 000 W. Pre lepšiu a rýchlejšiu distribúciu horúceho vzduchu je konvektor vybavený ventilátorom.

Medzi funkciami nechýba termostat, ktorý vám umožňuje nastaviť požadovanú teplotu. Po dosiahnutí tejto teploty sa zariadenie automaticky vypne. Súčasťou vybavenia nie je časovač ani žiadny displej. Kontrolky majú LED diódy.

Konvektor je kompaktný a skladný. Disponuje plastovými nožičkami, ktoré nepôsobia práve kvalitne. Concept KS 3007 je lacným ohrievačom, čo sa prejavuje aj na kvalite spracovania. Plechové časti úplne nelícujú a plasty sú pomerne krehké. Po oboch stranách sa nachádzajú úchopy pre jednoduchší prenos. Konvektor váži len 3,5 kg.

Český elektrický konvektor od výrobcu Concept patrí k najlacnejším na trhu. Cenová dostupnosť je jednou z jeho výhod. Ide o masový produkt, čo sa odzrkadľuje na kvalite spracovania. Svojimi vlastnosťami je veľmi podobný ohrievaču Sencor SCF 2003, ktorý je taktiež cenovo dostupný. Výkon je dostatočný a pocit tepla je možné umocniť integrovaným ventilátorom. Ventilátor nemusí byť zapnutý automaticky. Zákazníci túto funkciu veľmi oceňujú. Teší ich aj relatívne tichý chod. Podľa zákazníkov je dostatočne dlhý aj napájací kábel.

Výkon je možné regulovať v troch úrovniach. Plast a kovy miestami nesedia a produkt ani zďaleka nepôsobí trvácne. Pre daný účel však poslúži. Disponuje tepelnou ochranou. Kompaktný dizajn a nízka hmotnosť sú taktiež výhodou. Vhodný je ako doplnkové kúrenie v bytoch či domoch alebo na chatách, kde je nutné priestor rýchlo vykúriť. Nechýba termostat, no absentuje časovač. Prevádzka i ovládanie sú bezproblémové.

Pozitíva

Cenovo výhodný
Relatívne tichý chod
Rýchly ohrev

Negatíva

Stabilita stojanu
Kvalita spracovania

Príkon/výkon: 2 000 W ● Regulácia výkonu: 3 stupne ● Termostat: áno ● Konštrukcia: konvektor voľne stojaci ● Ventilátor: áno ● Displej: nie ● Časovač: nie ● Ukazovateľ izbovej teploty: nie ● WiFi: nie ● Diaľkový ovládač: nie ● Hmotnosť: 3,5 kg ● Rozmery (ŠxVxH): 62 x 43,5 x 14 cm ● Materiál: kov + plast

Náš TIP

Elíz GHT 20 B-WiFi

Príkon 2 000 W, regulácia výkonu v 3 stupňoch, termostat, časovač, ukazovateľ izbovej teploty, WiFi, voľne stojaci model s možnosťou umiestnenia na stenu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Moderný elektrický konvektor Elíz vyrobený z lesklého tvrdeného skla. Zariadenie je vybavené LED displejom s dotykovým ovládaním. Vďaka WiFi ho možno ovládať aj cez mobilnú aplikáciu. Nechýba časovač ani možnosť nastavenia presnej izbovej teploty vďaka termostatu. Vďaka zvýšenému stupňu ochrany je vhodný i do kúpeľne.

Konštrukcia konvektora zaujme ako prvá. Veľmi moderne pôsobí čierne tvrdené a teplu odolné sklo. Vďaka tomu zapadne do konceptu každej modernej domácnosti. Výrobca v danej cenovej triede boduje predovšetkým inovatívnymi prvkami. WiFi pripojenie neponúkajú ani niektoré drahšie modely. Elíz GHT 20 B-WiFi áno a vďaka tomu umožňuje pohodlné ovládanie cez mobilnú aplikáciu. Menším nedostatkom pre niektorých môže byť fakt, že súčasťou balenia v takom prípade nie je diaľkový ovládač.

Ovládať však môžete mobilom cez aplikáciu Tuya Smart, ktorá je dostupná pre telefóny s Androidom i iOS operačným systémom. Možné je aj hlasové ovládanie cez Amazon Alexa alebo Google Assistant. Okrem iného je k dispozícii dotykový ovládací panel s podsvieteným LED displejom. Z pohľadu inovácie konvektoru nič nechýba a naozaj pozitívne prekvapí.

To najdôležitejšie však je, že dokáže priestor vyhriať. Výrobca ho odporúča do miestnosti okolo 22 m2 alebo až s objemom až 55 m3. Maximálny príkon je 2 000 W, regulácia výkonu je možná rovnako ako nastavenie požadovanej teploty vďaka termostatu. Prepínať môžete medzi rôznymi režimami vykurovania – protimrazová ochrana, komfortný režim alebo úsporný ECO režim. Novinkou je možnosťou nastavenia týždenného vykurovacieho plánu s presným časovým rozvrhom. Časovač vám umožňuje nastaviť presný čas vypnutia a zapnutia podľa potrieb.

Pri nočnom režime zhasne LED displej so základnými údajmi. Nočný režim je možné zapnúť v samotnej aplikácii. Spotrebitelia chvália efektivitu výhrevnosti. Konvektor je možné upevniť na stenu a rovnako tak disponuje stabilnou konštrukciou. Montážna sada je súčasťou balenia. Pre bezpečnosť je ohrievač vybavený tepelnou poistkou a zvýšený je aj stupeň ochrany IP24, takže je možné používať konvektor aj v kúpeľni. Praktický je senzor otvoreného okna, ktorý slúži na automatické vypnutie konvektora v prípade, že ohrievač zaznamená prudkú zmenu teploty. Napájací kábel má 1,5 metra.

Veľmi dizajnovo vydarený a pútavý elektrický konvektor z čierneho tvrdeného skla zaujme a taktiež v pomere ceny a kvality milo prekvapí. V prvom rade výhrevnosťou a taktiež bohatou funkcionalitou vďaka WiFi pripojeniu. Pozitívnu skúsenosť majú zákazníci aj v prípade výpadku prúdu. Pri opätovnom spustení si elektrický konvektor pamätá nastavenú teplotu, funkcie a prípadne aj týždenný program. Takisto sa zapne do požadovaného režimu vykurovanie. Ovládanie cez mobilnú aplikáciu vnímajú zákazníci veľmi pozitívne.

Potešujúca je kvalita spracovania a takisto veľmi tichý chod. Možnosť detailného nastavenia je výhodou aj v prípade, že konvektor bude fungovať ako primárny zdroj kúrenia. Protimrazová technológia je veľmi praktická v prípadoch, keď je konvektor používaný na chate alebo na miestach, kde je nutné udržovať teplotu nad nulou. Možné je ohrievač inštalovať na stenu. Investícia sa v tomto prípade aj na základe informácií spotrebiteľov vyplatí. Ako alternatívu odporúčame Klarstein Bornholm Single, no zariadenie nepodporuje WiFi rozhranie.

Pozitíva

WiFi pripojenie – ovládanie mobilom
Maximálne tichý chod
Dizajn a kvalita spracovania

Negatíva

Bez výhrad

Príkon/výkon: 2 000 W ● Regulácia výkonu: 3 stupne ● Termostat: áno ● Konštrukcia: konvektor voľne stojaci/na stenu ● Ventilátor: nie ● Displej: áno ● Časovač: áno ● Ukazovateľ izbovej teploty: áno ● WiFi: áno ● Diaľkový ovládač: nie ● Hmotnosť: 8,2 kg ● Rozmery (ŠxVxH): 78 x 47 x 8 cm ● Materiál: sklo + plast + kov

Lacná kvalita

Sencor SCF 2003

Príkon 2 000 W, regulácia výkonu v 3 stupňoch, termostat, voľne stojaci model.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Klasický elektrický ohrievač značky Sencor zaujme predovšetkým zákazníkov, ktorí sa sústredia na nízku cenu. Elektrický konvketor Sencor ponúka absolútny základ. Primárnym účelom je ohrev. Regulácia výkonu je možné v troch stupňoch. Súčasťou výbavy je regulovateľný termostat. Venilátor absentuje.

Tepelný výkon zariadenia je 2 000 W, pričom je výhodou, že konvektor nemusí bežať permanentne na plný výkon. Ten môžete regulovať v troch úrovniach, 750 W, 1 250 W a 2 000 W. O spínanie zariadenia sa stará tremostat. Na ľavom boku konvektora sa nachádza taktiež spínač s LED kontrolkou, ktorá signalizuje aktívny stav zariadenia. Ventilátor, časovač ani diaľkový ovládač vo výbave nie sú. Efektivita ohrevu je však podľa skúseností zákazníkov uspokojivá. Samotný účel ohrievač spoľahlivo spĺňa.

Voľne stojaci ohrievač má napájací kábel dlhý 1,4 m. Disponuje aj ochranou proti prehrievaniu. Konvektor je vyrobený z kovu. Dodávaný je s nožičkami, ktoré je potrebné namontovať. Kvalita dielenského spracovania je podľa viacerých spotrebiteľov veľmi zlá. Plastové nožičky, ako i ovládacie prvky sú labilné a nekvalitne vyhotovené. Treba však stále hovoriť o ohrievači s cenovkou okolo 40 eur. Kvalita je teda priamo úmerná cene, čoho dôkazom je lacné spracovanie.

Elektrickému konvektoru Sencor SCF 2003 v zásade nie je čo vytknúť. Ide o lacný ohrievač s troma stupňami výkonu. Je jednoduchý, skladný, no pritom plní svoj účel ohrevu tak ako má. Dielenské spracovanie je na horšej úrovni a plastové časti sú veľmi labilné. V prípade plastových nožičiek sú vo viacerých prípadoch zle predvŕtané otvory na skrutky, čo avizovalo viacero zákazníkov.

Zariadenie disponuje klasickým mechanickým termostatom. Žiadne funkcie navyše konvektor neponúka. Určený je pre spotrebiteľov, ktorí hľadajú doplnkový zdroj kúrenia za málo peňazí. Ak sa budete zameriavať na dizajn a komfortnejšie či ekonomickejšie používanie, vyhovovať vám bude elektrický konvektor Klarstein Bornholm Single so skleneným panelom.

Pozitíva

Nízka obstarávacia cena
Rýchly ohrev a jednoduchá obsluha
Kompaktnosť

Negatíva

Nemá ventilátor
Kvalita dielenského spracovania

Príkon/výkon: 2 000 W ● Regulácia výkonu: 3 stupne ● Termostat: áno ● Konštrukcia: konvektor voľne stojaci ● Ventilátor: nie ● Displej: nie ● Časovač: nie ● Ukazovateľ izbovej teploty: nie ● WiFi: nie ● Diaľkový ovládač: nie ● Hmotnosť: 3,4 kg ● Rozmery (Š x V x H): - cm ● Materiál: kov + plast

Pre náročných

Klarstein Bornholm Smart

Príkon 2 000 W, regulácia výkonu v 2 stupňoch, termostat, ukazovateľ izbovej teploty, WiFi, diaľkový ovládač, voľne stojaci model s možnosťou umiestnenia na stenu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Moderný zdroj tepla s integrovaným WiFi prijímačom pre pohodlné ovládanie mobilom. Kalrstein Bornholm Smart má dostatočný výkon pre miestnosti do 40 m2 a ponúka individuálne nastavenia vďaka viacerým praktickým funkciám. Ide o sklenený panel, ktorý je možné upevniť na stenu alebo na klasický stojan s kolieskami.

Klarstein konvektor je konvekčným ohrievačom, ktorý disponuje výkonným výhrevným telesom. Výrobca odporúča jeho používanie v dobre izolovaných priestoroch s výmerou maximálne 40 m2. Maximálny príkon je 2 000 W, zvoliť si môžete z dvoch stupňov výkonu, slabší má 1 000 W. Aktivovať je možné aj automatický ECO režim, ktorý spotrebu minimalizuje a dokáže tak ušetriť vašu peňaženku. Nechýba ani možnosť nastaviť časovač na presný čas zapnutia a vypnutia. Ovládanie je možné na samotnom zariadení vďaka dotykovému displeju s podsvieteným LED displejom. Ten zobrazuje aj aktuálnu teplotu v miestnosti.

Regulácia teploty je možná vďaka termostatu. Zariadenie je dodávané s diaľkovým ovládačom. Ten umožňuje realizovať všetky nastavenia, vrátane aktivovania ECO režimu. Ešte pohodlnejším spôsobom ovládania je mobilná aplikácia Klarstein, ktorá vám umožňuje realizovať všetky nastavania, a to dokonca na diaľku z práce. Pred cestou domov z práce tak prídete do vykúreného domu či bytu. Aplikácia podporuje operačné systémy iOS i Android. Teplotný rozsah je možný od 5 do 45 °C.

Ohrievač Klarstein Bornholm Smart je dizajnovo veľmi pútavým prvkom. Spotrebiteľov teší kvalita spracovania. Možné je upevniť konvektor na stenu alebo používať v priestore vďaka konštrukcii s kolieskami. Konštrukcia je odolná proti striekajúcej vode, takže elektrický konvektor je vhodné umiestniť do kúpeľne. Ohrievač sa stane aj v tomto priestore dizajnovým doplnkom. Okrem čierneho skla je dostupný ohrievač taktiež v bielej verzii. Zariadenie má na šírku 83 cm a hrúbka je len 9,7 cm. Hmotnosť celého panelu je 8 kg. Prívodný kábel meria 1,5 m. Dodávaný návod nie je v českom ani slovenskom jazyku.

Veľmi moderný a napriek tomu jednoduchý elektrický konvektor Klarstein Bornholm Smart splní nároky aj náročnejších spotrebiteľov. Vďaka WiFi pripojeniu ponúka možnosť ovládania na diaľku, čo zákazníci veľmi oceňujú. Spotrebitelia takisto pozitívne hodnotia samotný dizajn a kvalitu spracovania. Pozitívne ohlasy smerujú od zákazníkov aj na adresu samotného výkonu a efektivity výhrevnosti. Poteší fakt, že vďaka odolnosti proti vlhku je možné ho umiestniť do kúpeľne.

Menej pozitívnou informáciou je vyššia cena, ktorá môže byť pre niektorých spotrebiteľov s ohľadom na konkurenčné produkty s totožným výkonom a parametrami vyššia. Rovnaký výkon a možnosť WiFi pripojenia ponúka i elektrický konvektor Elíz EL 2000 INV WiFi, ktorý môže mnohých zaujať pre nižšiu cenu. Dizajnom pripomína klasický radiátor, čo zas môže byť pre niekoho na škodu.

Pozitíva

WiFi – ovládanie cez mobilnú aplikáciu
Možná montáž na stenu
Kvalitné spracovanie a dizajn

Negatíva

Občasné výpadky WiFi pripojenia
Vyššia cena

Príkon/výkon: 2 000 W ● Regulácia výkonu: 2 stupne ● Termostat: áno ● Konštrukcia: na stenu/konvektor voľne stojaci ● Ventilátor: nie ● Displej: áno ● Časovač: nie ● Ukazovateľ izbovej teploty: áno ● WiFi: áno ● Diaľkový ovládač: áno ● Hmotnosť: 8 kg ● Rozmery (ŠxVxH): 83,2 cm x 40 cm x 9,7 cm ● Materiál: sklo + kov

Elíz EL 2000 INV WiFi

Príkon 2 000 W, bez regulácie výkonu, termostat, časovač, WiFi, displej, model na stenu.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Cenovo dostupný a výkonný elektrický ohrievač od výrobcu Elíz. Konvektor je stavaný pre miestnosti s výmerou do 22 m2. Zariadenie disponuje dostatočne výkonným výhrevným telesom. Zaujímavosťou je možnosť ovládania cez mobilnú aplikáciu vďaka podpore WiFi rozhrania. Prevádzka je tichá a ovládanie jednoduché.

Konvektor Elíz EL 2000 INV WiFi radíme k moderným ohrievačom hoci dizajnom pripomína klasické radiátory. Niekomu tento vzhľad vyhovuje viac, inému menej. Primárnym účelom je vykurovanie, a to zvláda tento model na jednotku. Príkon 2 000 W je dostatočný a inteligentná samoregulácia vďaka termostatu sa dokáže postarať o efektívny ohrev vzduchu v priestore. Použitý je dvojitý hliníkový výmenník pre optimálnu distribúciu horúceho vzduchu. Samotné vykurovacie teleso je z nerezu. Prístroj deteguje teplotu v miestnosti a prispôsobuje samotný výkon vykurovania. Po dosiahnutí teploty sa automaticky vypne. Prevádzka je v rámci možností pomerne úsporná.

Okrem termostatu je k dispozícii aj časovač. Dokonca Elíz umožňuje nastavenie týždenného plánu vykurovania. Nastaviť môžete až 7 časových intervalov, v ktorých sa bude konvektor spúšťať a kúriť podľa ďalších nastavení. Umožňuje voľbu režimov, napríklad Sleep režim alebo protimrazovú prevádzku. Nastavenie teploty je možné od 7 do 28 °C. Nechýba ani bezpečnostná funkcia pre ochranu proti prehriatiu. Pri výpadku prúdu si zariadenie pamätá všetky nastavené hodnoty vrátane týždenného časovača. Elíz konvektor má aj detekciu otvoreného okna – pri rapídnom poklese teploty v miestnosti automaticky zastaví vykurovanie.

Inteligentnou výbavou je WiFi prijímač signálu, ktorý umožňuje komunikáciu s vaším smartfónom. Cez aplikáciu môžete realizovať všetky podstatné nastavenia – nastavenie teploty, časovač alebo voľba režimov. Zaobídete sa však aj bez mobilnej aplikácie. Elíz má farebný TFT displej s ovládacím panelom. V stave, keď neprebieha nastavovanie hodnôt, displej stmavne. Možné je nastaviť takisto jas a intenzitu stmievania displeja. Výhodou mobilnej aplikácie je, že teplotu v miestnosti môžete nastavovať po jednotlivých desatinách o 0,1 °C, pri ovládaní cez panel len o 0,5 °C. Konvektor má krytie IP24 a možná je tak jeho bezpečná prevádzka aj v kúpeľni.

Recenzovaný konvektor považujeme za vhodnú voľbu pre zákazníkov, ktorí majú vyššie nároky. Zároveň však oproti konkurencii zaujme dobrou cenou. Má väčšie rozmery a dizajnom pripomína štandardné radiátory. Napriek tomu je jeho dizajn neutrálny a mnohým bude vyhovovať. Zákazníckom sa páči jeho výkon a výhrevnosť, ktorá je veľmi dôležitá. Negatívne ohlasy nemá ani konštrukcia a kvalita spracovania. Konvektor sa ľahko ovláda a ponúka zároveň veľké množstvo individuálnych nastavení.

Mobilná aplikácia umožňuje ovládanie ohrievača aj na diaľku. Inteligentné je tiež ovládanie cez ovládací panel s TFT farebným displejom. Nechýba ani voľba režimov, ochrana proti mrazu, či dokonca detekcia otvoreného okna. Výkon možno regulovať jednoducho vďaka termostatu. Výkonnostné stupne nemožno nastaviť. Používať môžete ohrievač aj v kúpeľni vďaka zvýšenej odolnosti proti vode. V prípade, že dizajn vám nie je príliš po chuti, odporúčame siahnuť po dizajnovom kúsku Klarstein Bornholm Smart, ktorý je však drahší. Taktiež má pripojenie k WiFi, podobné funkcie a rovnaký výkon.

Pozitíva

Jednoduché ovládanie
WiFi rozhranie
Efektivita výhrevnosti

Negatíva

Dizajn

Príkon/výkon: 2 000 W ● Regulácia výkonu: nie ● Termostat: áno ● Konštrukcia: na stenu ● Ventilátor: nie ● Displej: áno ● Časovač: áno ● Ukazovateľ izbovej teploty: nie ● WiFi: áno ● Diaľkový ovládač: nie ● Hmotnosť: 8,2 kg ● Rozmery (ŠxVxH): 43,4 x 111,6 x 5,9 cm ● Materiál: kov

Ďalšie zaujímavé produkty

Vzhľadom na to, že na trhu je množstvo týchto produktov, na základe prieskumu trhu sme sa rozhodli urobiť širší výber elektrických konvektorov. Medzi alternatívnymi produktami nájdete kvalitné ohrievače, ale aj lacné modely, ktoré môžu vyhovovať práve vašim nárokom. Konvekčné ohrievače je možné inštalovať na stenu alebo používať aj ako voľne stojace ohrievače. Niektoré modely majú možnosť oboch variantov montáže. Konvektor tak môžete využiť podľa toho, ako v danej situácii potrebujete.

Lacnejšiu alternatívu predstavuje aj konvekčný ohrievač Elíz MCH 15 W. Ten ponúka príkon 1 500 W dva výkonnostné stupne (750 W/1 500 W). Nie je vybavený ventilátorom a produkuje efektívne sálavé teplo. Vo výbave má nastaviteľný termostat. Nechýba mu ani tepelná poistka. Ide o kompaktný voľne stojaci konvektor s MICA ohrievacím telesom. Výhodou je jeho úsporná prevádzka a nízka obstarávacia cena.

moderným elektrickým konvektorom pridávame Klarstein Norderney, ktorý je dostupný v 1 000 i 2 000 W verzii. Konštrukcia je z odolného čierneho alebo bieleho skla. Nachádza sa na nej podsvietený LCD displej s dotykovými plochami. Možná je jeho prevádzka v dvoch výkonnostných úrovniach. Medzi funkciami je detektor mrazu alebo ECO režim pre úspornejšiu prevádzku. Možné je používať ho ako nástenný konvektor. Vhodný je do miestností s výmerou do 20 m2.

Zaujal nás tiež model Klarstein Hot Spot CV20 s príkonom výhrevného telesa 2 000 W. Ide o väčší konvektor na stenu. Dodávaný je aj s konštrukciu a kolieskami. Ovládanie je možné diaľkovým ovládačom alebo priamo na zariadení cez podsvietený ovládací panel s LED displejom a dotykovými tlačidlami. Konvektor je vďaka zvýšenému stupňu krytia IP24 vhodný do kúpeľne. Klarstein ohrievač je kvalitne spracovaný. Na šírku má panel 92 cm a hmotnosť modelu je 5,6 kg.

Veľmi výhodnú kúpu môže pre niektorých znamenať aj konvektor Rohnson R-019. Ohrievač je možné priamo umiestniť do priestoru vďaka podstavcu. Zdrojom tepla je výhrevné teleso s príkonom 2 300 W. Nechýba časovač s presným nastavením času vykurovania. Priamo na paneli sa nachádza veľký a praktický podsvietený LCD displej. Termostatom nastavíte požadovanú teplotu a regulovať môžete aj stupeň výkonnosti.

Ak potrebujete absolútny základ, túto požiadavku splní elektrický ohrievač Goodline BSC 2000. Ide o lacný konvektor s príkonom 2 000 W. Nastaviť možno výkon v troch úrovniach, okrem maximálneho výkonu aj na 750 W a 1 250 W. Vybavený je ventilátorom pre rýchlejšiu distribúciu teplého vzduchu. Zákazníkov teší tichý chod a jednoduchá obsluha. Vzhľadom na nízku cenu treba rátať s horšou kvalitou spracovania. Ako doplnkové vykurovanie však bez problémov splní účel.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Dopyt po elektrických konvektoroch narastá predovšetkým v jesennom a zimnom období. Ak aj vy potrebujete doplnkový zdroj tepla a rozhodli ste sa práve pre elektrický konvektor, možno práve medzi najpredávanejšími nájdete vášho favorita. Prinášame vám tabuľku aktuálne najpredávanejších konvektorov. Predajnosť sa pomerne rýchlo mení, preto tabuľku v pravidelných intervaloch aktualizujeme. Vždy však myslite na to, aké sú vaše nároky a požiadavky. Najpredávanejší elektrický konvektor nemusí automaticky znamenať „najlepší“. Preto sa pri kúpe riaďte vždy vlastnými preferenciami.

Názov Hodnotenie Detail
Elíz ECW 150 5* Zobraziť produkt
Stiebel Eltron CWM 1500 U 5* Zobraziť produkt
Concept KS4000 5* Zobraziť produkt
Concept KS3020 5* Zobraziť produkt
Stiebel Eltron CWM 2500 U 5* Zobraziť produkt

Počas zimných mesiacov je doplnkové kúrenie veľmi efektívnym riešením vykurovanie domu či bytu. Okrem toho, že sa postaráte o teplo domova, môžete vďaka rôznym zdrojom tepla ušetriť na účtoch za energie. Elektrické konvektory využívajú princíp konvekčného kúrenia, teda priameho ohrevu vzduchu. V ponuke sú na našom trhu rôzne zaujímavé modely. Veľkou výhodou elektrických konvektorov je nízka obstarávacia cena. Hoci nie sú najúspornejšie a vhodné sú skôr do menších miestností, spotrebitelia si ich obľúbili. Aby ste vedeli, aké sú možnosti a pred kúpou sa zorientovali v podstatných parametroch, máme pre vás praktický návod, aký elektrický konvektor vybrať.

Ako vybrať elektrický konvektor

 • Príkon/výkon konvektora
 • Typ elektrického konvektora
 • Praktické vlastnosti a funkcie
 • Dizajn a rozmery
 • Cena a renomovaní výrobcovia

Výkon elektrických konvektorov – efektivita v praxi

Všeobecne platí, že elektrické konvektory, bez ohľadu na výkon, sú vhodné ako doplnkový zdroj vykurovania. Nikdy by nemalo ísť o náhradu primárneho zdroja kúrenia. Pre poznanie výkonu konvektora je nutné poznať jeho príkon. Tento údaj vo wattoch totiž udáva, koľko energie spotrebuje dané zariadenie za hodinu prevádzky. V súvislosti s príkonom je však dôležité vedieť, kedy je vôbec ohrievač v miestnosti efektívny. Konvektory sa odporúča používať primárne v menších miestnostiach.

Ak chcete, aby mal ohrievač skutočný význam, príkon je dôležitý v pomere k objemu miestnosti. Objem miestnosti zistíte tak, že vynásobíte výšku miestnosti s plochou, ktorú zistíte výpočtom dĺžka krát šírka. Získate údaj v metroch štvorcových, ktorý následne vynásobíte spomenutou výškou a budete mať informáciu o metroch kubických – objeme miestnosti. Platí, že na každý m3 by malo byť 40 W výkonu konvektora. Vplyv na tento výpočet môže mať aj to, ako dobre je priestor izolovaný. Ak nie je realizované zateplenie, rátajte s údajom 50 až 60 W výkonu na 1 m3. Za štandardný výkon elektrických konvektorov sa považuje hodnota okolo 1 500 až 2 000 W.

Elektrické konvektory a spotreba energie

Mnohých možno táto informácia zaskočí, no elektrické konvektory zďaleka nepatria k najúspornejším formám vykurovania, a to ani medzi elektrickými ohrievačmi. Nižšiu spotrebu majú infražiariče, elektrické infrapanely, keramické ohrievače a z dlhodobého hľadiska i olejové radiátory. Elektrické konvektory medzi spotrebiteľmi bodujú predovšetkým nízkou obstarávacou cenou.

Elektrické konvektor a spotreba energie

Bežný príkon elektrického konvektora sa pohybuje v rozmedzí 500 až 3 000 W. Stačí, ak si watty premeníte na kilowatty (1 000 W= 1 kW) a tento údaj vynásobíte časom používania zariadenia. Výsledok opäť vynásobíte sadzbou za elektrickú energiu, ktorú platíte dodávateľovi. Následne dostanete orientačnú sumu a informáciu, koľko peňazí prevádzka daného konvektora stojí.

Elektrický konvektor na stenu, do priestoru či podlahy

Konvekčné ohrievače ponúkajú viacero možností, ktoré môžete v praxi využívať. Kedysi boli najpopulárnejšie voľne stojace elektrické konvektory s ventilátorom. Dôvodom bola nízka cena, možnosť jednoduchého prenášania vďaka nízkej hmotnosti. Takéto typy konvektorov môžete využívať v rôznych miestnostiach alebo ich pokojne v prípade potreby môžete zobrať na chatu. Z hľadiska bezpečnosti ide o menej bezpečný typ konštrukcie z dôvodu rizika prevrhnutia (horšia stabilita niektorých modelov).

Dnes najpopulárnejšie sú elektrické konvektory na stenu. Dodávané sú s montážnou sadou, vďaka ktorej ich pohodlne upevníte. Nástenné konvektory pôsobia z hľadiska dizajnu veľmi moderne a mnohé konštrukciami pripomínajú moderné plynové gamatky alebo radiátory. Používané sú aj rôzne materiály, napríklad aj sklo. Výhodou nástenných konvektorov je, že často sú dodávané aj s nožičkami alebo kolieskami a je teda možné ich používať aj ako voľne stojace.

Menej známe a menej populárne sú v domácnostiach podlahové konvektory. Je to však prirodzené, pretože elektrické konvektory do podlahy sa inštalujú ešte pred pokladaním podlahy a ich montáž je komplikovanejšia. Najčastejšie sa inštalujú po obvodových stenách v oblasti okien či presklených dverí alebo terás. Stále ide o doplnkovú formu kúrenia, ktorá je nákladnejšia, no dokáže byť efektívna aj v lete, kedy je možné využívať takéto konvektory ako ventilátory. Najčastejšie sa však využívajú vo verejných budovách.

Vyberajte elektrický konvektor s termostatom

Hlavnou úlohou konvektora je hriať. Moderná doba však umožnila, že konvektory sú dnes vybavené mnohými funkciami, ktoré ich používanie, resp. ovládanie výrazne uľahčujú. Niektoré funkcie tiež pozitívne prispievajú k ich efektívnejšiemu fungovaniu. Predstavíme si niekoľko praktických, ale aj bezpečnostných funkcií, ktoré by nemali elektrickému konvektoru chýbať.

Elektrický konvektor s termostatom

 • Termostat – elektrickému konvektoru by táto vymoženosť rozhodne chýbať nemala. Vďaka termostatu dokážete efektívne udržiavať stabilný vykurovací výkon konvektora. Vďaka termostatu dokáže zariadenie spínať v závislosti od požadovanej teploty, ktorú chcete v miestnosti dosiahnuť. V okamihu, keď je táto úroveň dosiahnutá, zariadenie sa automaticky vypne alebo prejde do režimu temperovania (drahšie modely). Termostat môže byť mechanický – nastavujete len úroveň výkonu (low – medium – high) – alebo elektronický (digitálny), ktorým môžete nastaviť presnú požadovanú teplotu.
 • Výkonnostné stupne – niektoré elektrické konvektory majú okrem termostatu aj možnosť prepínať medzi viacerými úrovňami výkonu. Povedzme, ak má konvektor príkon 2 000 W, dokáže fungovať v režime 800 W, 1 500 W alebo na plný výkon pri 2 000 W. Vďaka regulácii výkonu je možná úspornejšia prevádzka.
 • Časovač – konvektor môže byť vybavený inteligentným časovým spínačom. Buď to môžete nastaviť konkrétny čas prevádzky, teda čas, kedy sa konvektor zapne a kedy vypne, alebo pri slabšie vybavených modeloch len časovým intervalom, počas ktorého bude zapnutý, napríklad po 2 hodinách zariadenie vypne.
 • LED displej – môže ísť o klasický digitálny displej či podsvietený LED displej, ktorý vám zobrazí základné údaje o výkone a zobrazí nastavenú teplotu. Moderné displeje disponujú aj dotykovou plochou alebo mechanickými tlačidlami, ktoré vám umožnia realizovať všetky nastavenia. Ide o veľmi praktický prvok, ktorý nájdete u veľkého množstva modelov. Elektrický konvektor s displejom má rozhodne svoje výhody a praktické využitie.
 • WiFi pripojenie – vďaka tomu, že elektrický konvektor je vybavený WiFi prijímačom bezdrôtového signálu, je možné ovládať spotrebič cez aplikáciu vo vašom smartfóne. Na diaľku tak môžete konvektor spustiť, nastaviť čas, kedy sa má spustiť, určiť si teplotu, regulovať výkon či čas vypnutia.
 • Ventilátor – elektrické konvektory s ventilátormi sú pomerne bežné. Ventilátor dokáže horúci vzduch efektívnejšie distribuovať v priestore. Zároveň ventilátor môže bez ohrevu fungovať ako klasický ventilátor v priestore.
 • Diaľkový ovládač – umožňujú vám ovládanie na diaľku. Nastavovať môžete všetko potrebné okrem vypnutia – zapnutia môžete ovládať aj výkon, nastaviť časovač alebo spustiť ventilátor či iné prídavné funkcie.
 • Ochrana proti prehriatiu – spotrebič sa vypne v okamihu, keď prekročí stanovenú hranicu teploty pre svoju prevádzku. Zabráni sa tak skratu alebo poškodeniu zariadenia. Ide o tzv. triedu elektrickej ochrany.
 • Stupeň krytia – ide o IP index, ktorý hovorí o miere odolnosti konvektora proti vlhkosti či prachu. Krytie aspoň IP24 znamená, že ohrievaču neublíži pár kvapiek vody ani prachové častice. Rozhodne sa však neodporúča umiestňovať elektrické konvektory do blízkosti zdroja vody (vaňa, umývadlo, toaleta, sprchový kút).

Rozmery a dizajn

Spotrebiteľ má na výber z veľkého množstva modelov rôznych veľkostí či tvarov. Menšie voľne stojace elektrické konvektory vážia od 2 do 5 kg. Z hľadiska dizajnu však príliš nenadchnú. Do konceptu modernej domácnosti lepšie zapadnú nástenné elektrické konvektory, ktoré pripomínajú tenké radiátory. Používané sú kovy či zliatiny. Hmotnosť takýchto konštrukcií sa pohybuje od 5 do 10 kg v závislosti od veľkosti. Dizajnovo najzaujímavejšie sú sklenené konvektory z číreho alebo čierneho skla.

Elektrický konvektor na stenu

Cena konvektorov počas sezóny stúpa

Ak uvažujete nad kúpou elektrického konvektora, odporúčame vám kúpiť si takéto zariadenie v mesiacoch, kedy chlad príliš nepociťujete. Jar, leto, či prípadne začiatok jesene. Následne cena elektrických konvektorov počas vykurovacej sezóny začína stúpať.

Najlacnejšie konvektory kúpite od 35 do 100 eur. Ide spravidla o jednoduché voľne stojace konvektory, no s dostatočným výkonom. Rátať však nemôžete s množstvom moderných funkcií. Termostat či regulácia výkonu by však chýbať nemala. Taktiež je pomerne bežné aj automatické vypnutie. Ventilátorom často disponujú aj tie najlacnejšie modely. Odradiť môže predovšetkým dizajn.

V cenovej kategórii 100 až 200 eur už môžete počítať s kvalitnými konvektormi na stenu. Dizajnové prevedenia sú už moderné a nechýbajú ani moderné funkcie od termostatu cez LCD displej až po WiFi pripojenie a možnosťou ovládania cez mobilnú aplikáciu.

Drahšie elektrické konvektory od 200 do 300 eur sú spravidla väčšie, aby pokryli väčšiu plochu. Taktiež majú veľmi moderný vzhľad. Disponujú zvýšenou odolnosťou a ponúkajú všetky praktické funkcie či detailnejšiu reguláciu výkonu. Spravidla dokáže byť ich prevádzka ekonomicky úspornejšia.

Najpredávanejšie sú konvektory Eliz, Klarstein i Stiebel Eltron

Za roky sa na trhu objavilo množstvo značiek, ktoré tento sortiment ponúkajú. Trh je pomerne široký a ponuka dostatočná. Spotrebiteľ si môže vyberať z rôznych modelov od rôznych výrobcov. Spotrebiteľom sa niektoré elektrické konvektory osvedčili viac, iné menej. My sme po prieskume trhu vybrali zástupcov, ktorí sú medzi zákazníkmi najobľúbenejší.

K najobľúbenejším patria Klarstein konvektory. Tento nemecký výrobca ponúka veľmi moderné, dizajnové a súčasne spoľahlivé konvektory s veľmi dobrou výbavou vrátane diaľkového ovládača, displeja a pri drahších modeloch aj s WiFi pripojením. Podobne skvelé referencie majú elektrické konvektory Elíz, ktoré majú na trhu veľmi dobré zastúpenie.

V segmente drahších konvektorov dominuje výrobca Adax, ktorého zariadenia pripomínajú panelové ohrievače. Sú veľmi moderné a inovatívne. Skvelé parametre a takisto pomer ceny a výkonu ponúkajú Stiebel Eltron konvektory. Menšie zastúpenie na trhu majú konvektory Concept alebo lacný Sencor.

Otázky a odpovede – FAQ

Potrebujete poradiť ohľadom výberu elektrického konvektora? Chceli by ste viac informácií o recenzovaných produktoch? Máte otázky ohľadom niektorých parametrov? Dajte nám vedieť tu v sekcii komentárov a my vám ochotne odpovieme. Taktiež budeme radi, ak sa podelíte o vlastné skúsenosti s elektrickými konvektormi. Svojimi poznatkami tak môžete poradiť ďalším spotrebiteľom, ktorí sa pre kúpu tohto vybavenia rozhodujú.

Pri porovnaní týchto dvoch typov ohrievačov na elektrinu ide z hľadiska efektivity výhrevnosti, výkonu i vlastností o podobné produkty. Pričom oba majú svoje výhody a nevýhody. V prospech elektrických konvektorov hrá predovšetkým ich nízka obstarávacia cena. Využívajú princíp konvektorového kúrenia, no nástup tepla je oproti olejovým radiátorom rýchlejší. Nie je totiž potrebné zohrievať žiadnu kvapalinu či olej. Na druhej strane výhodou olejových radiátorov je sálavé teplo, ktoré vzniká pôsobením horúceho oleja v konštrukcii. Z dlhodobého hľadiska sú olejové radiátory úspornejšie aj vďaka schopnosti akumulovať teplo. Nevýhodou môžu byť občasné poruchy, nutnosť výmeny oleja a teda čiastočná údržba. V oboch prípadoch sú k dispozícii moderné prevedenia radiátorov. Z hľadiska úspornosti sú však olejové radiátory výhodnejšie.

Ide o špecifické druhy konvektorov, ktoré je vhodné inštalovať ešte predtým, ako je kladená podlaha. Podlahové konvektory sa najčastejšie umiestňujú po obvodových stenách alebo pod okná či presklenné plochy. Podlahové konvektory sú vhodné primárne ako doplnkový zdroj tepla vo väčších priestoroch, kde pomáhajú zefektívniť účinok primárneho zdroju vykurovania. Existujú konvektory, ktoré dokážu priestory nielen vykurovať, ale tiež klimatizovať.

Je dôležité určiť si, na aké parametre sa pri porovnávaní spotrebiteľ zameriava. Elektrické infrapanely majú oproti elektrickým konvektorom násobne nižšiu spotrebu energie. Rýchlosť ohrevu je v prípade infrapanelov podobná ako v prípade konvektorov a už neplatí, že nábeh tepla by bol pri paneloch výhradne pomalší. Rozdielom je spôsob odovzdávania tepla, infrapanel produkuje sálavé teplo, ktoré zohrieva predmety, osoby, steny, stropy či podlahy. Konvektorové teplo zohrieva studený vzduch. Infrapanely je možné pri technologicky efektívnom umiestnení používať ako hlavný zdroj vykurovania. Investícia do panelov je však finančne nákladnejšia, konvektory s elektrickým ohrevom sú lacnejšie. V oboch prípadoch je možné upevnenie aj na stenu, infrapanely sú vhodné taktiež do kúpeľní, kde je vyššia vlhkosť a taktiež je možné umiestniť ich na strop. Z hľadiska efektivity a dlhodobého hľadiska sú tak infrapanely do bytu či domu efektívnejšou voľbou.

Do kúpeľne sa všeobecne používanie elektrických konvektorov príliš neodporúča. Sú však výnimky, pretože dnešné konštrukcie konvektorov nemusia mať nutne nekryté výhrevné teleso. Príkladom je napríklad elektrický konvektor Klarstein Bornholm Single so sklenenou konštrukciou. Veľmi obľúbené sú však na vykurovanie kúpeľne infrapanely alebo rebríkové radiátory.

Závisí od konkrétneho modelu, no v ponuke sú zariadenia s príkonom 500 až 3 000 W. Tento údaj hovorí o tom, koľko wattov spotrebuje ohrievač za hodinu prevádzky. Ak chcete poznať približné náklady vykurovania elektrického konvektora, postup je nasledovný: 1 000 W = 1 kW. V kilowattoch za hodinu (kWh) sa uvádza cena elektrickej energie, ktorú stanovuje váš dodávateľ energie. Cena sa môže líšiť od typu odberateľa. Príkon spotrebiča si premeníte na kWh, ako uvádzame vyššie, a následne tento výkon vynásobíte časom, počas ktorého bol spotrebič v prevádzke. Výkon v kW vynásobíme následne stanovenou sumou za elektrickú energiu.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(89.6%)

Komentáre
Karol 16.Oct.2022

Klarstein Bornholm Single je elegantný konvektor. Hodí sa do menšej miestnosti, čo mi vyhovuje. Ohrievanie je rovnomerné a sú tu dva stupne. Výhrevnosť je až do 45 stupňov Celzia. Páči sa mi režim ECO, ktorý znižuje spotrebu elektrickej energie na minimum. Ovládanie je jednoduché a prebieha cez dotykový displej. Nechýba tu diaľkový ovládač. Za mňa to bola dobrá kúpa a celá rodinka sme spokojní.

Odpovedať

Kristián 17.Oct.2022

Kúpil som už tretí Elíz EL 2000 INV WiFi. Spokojnosť po všetkých stránkach, pracuje ako má. Mínusom je len vyššia cena. Ohrievač kúri spoľahlivo a veľkou výhodou je, že pri vypnutí prúdu sa vráti do stavu, kde bol predtým. To znamená, ak kúril, bude kúriť. Ak bol vypnutý, ostane vypnutý... Ovládanie cez WiFi je príjemný bonus. Ovládanie je prehľadné.

Odpovedať

Danka 18.Oct.2022

Concept KS 3007 má troška hlučnejší chod, než som čakala a to som na nete čítala, aký je tichý. Páči sa mi možnosť vypnutia ventilátora, vtedy je tichší. Dizajn je príjemný a cena prijateľná. Veľkosť akurát. Plusom je rýchly ohrev, mínusom troška horšia kvalita spracovania na niektorých miestach a tiež nie najlepšia stabilita stojanu. Neviem, či by som ho kúpila druhýkrát, už asi nie.

Odpovedať

Tibor 16.Nov.2022

Sencor SCF 2003 za tú cenu spĺňa svoj účel, ľahko sa používa a zatiaľ funguje ako má. Na maxime to šľape okamžite. Čítal som recenzie o horšom osadení nožičiek, u mňa to sadlo v pohode, nemám tento problém. Plusom je tiež kompaktnosť. Za mínusy považujem, že nemá ventilátor a niektoré časti nie sú spracované dokonale. Vidno tam chybičky dielenského spracovania. Ale ako vravím, že tú cenu ok a odporúčam.

Odpovedať