Dámska turistická obuv

Najlepšia dámska turistická obuv 2021 + recenzie

Ste milovníčkami hôr? Zbožňujete nádherné výhľady a panorámy na okolitú krajinu? V takom prípade je turistika vaším koníčkom. Zdolávať výškové metre a zvládať kilometre denne stojí veľa námahy. Potrebná je dobrá kondícia, zdravá myseľ a kvalitná turistická obuv. My sme sa pozreli na najlepšiu dámsku turistickú obuv a v porovnávacom teste uspeli trekové topánky Salewa WS Crow GTX Premium. Ideálna je pre vysokohorské výstupy aj vďaka nepremokavej membráne a kvalitným materiálom. Vyberali sme spomedzi vysokej i nízkej turistickej obuvi, spracovali recenzie a zhodnotili silné i slabé stránky jednotlivých topánok.

Publikované: 13.07.2021
Aktualizované: 30.09.2021

Akú dámsku turistickú obuv kúpiť?

Nad výberom dámskej turistickej obuvi by ste sa určite mali zamyslieť. Neodporúčame siahnuť po prvých turistických topánkach, ktoré sa vám zapáčia. Dámskych turistických topánok je na trhu veľké množstvo. Ak si výber predsa len chcete uľahčiť, nápomocný vám môže byť výber do našej tabuľky TOP 3 produktov, ktoré v našom teste uspeli. Nájdete medzi nimi aj absolútneho víťaza porovnávacieho testu.

Názov Hodnotenie Detail
Salewa WS Crow GTX Premium   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
Mammut Nova III Low GTX   ✔   Cenový trhák5*Zobraziť produkt
Salomon X Ultra 4 Mid GTX W   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Salewa WS Crow GTX Premium

Salewa WS Crow GTX Premium

Vysoká turistická obuv, vhodná na náročné a vysokohorské túry, 3S Combi systém, zvršok z velúrovej kože, Climbing lacing.

Zobraziť viac info

Turistické topánky so zvrškom z velúrovej kože. Turistická obuv je veľmi odolná a komfortná. Komfort zaručuje 3S Combi systém s mikroporéznou medzipodrážkou a mäkkou anatomickou vložkou MFF+. Topánky majú lezecké šnurovanie. Podrážka má vysokú priľnavosť vďaka efektívnemu štruktúrovaniu. Určené sú ja vysokohorské aj viacdňové túry.

Cenový trhák
Mammut Nova III Low GTX

Mammut Nova III Low GTX

Nízka turistická obuv na nenáročnú turistiku, zvršok z nubukovej kože, Gore-Tex membrána, podrážka Vibram Frog, technológia Rolling Concept.

Zobraziť viac info

Nízka turistická obuv od renomovaného výrobcu je určená na nenáročné túry. Použitá je na zvršku odolná a vodoodolná nubuková koža. Topánky sú nepremokavé vďaka membráne Gore-Tex. Zárukou komfortu je použitie 3D Foam pamäťovej peny, ktorá má aj tlmiaci charakter. Konštrukcia topánky je dokonca chránená tekutým kaučukom.

Náš TIP
Salomon X Ultra 4 Mid GTX W

Salomon X Ultra 4 Mid GTX W

Vysoká turistická obuv na náročné a vysokohorské túry, podrážka Contagrip TD, ortopedická vložka OrthoLite, zvršok zo syntetickej kože, membrána Gore-Tex.

Zobraziť viac info

Veľmi obľúbené turistické topánky s odľahčenou konštrukciou. Zvršok je vyrobený zo syntetickej kože a textílie. Topánky sú veľmi odolné. Pätová časť je spevnená, po obvode sú tiež potiahnuté gumovou vrstvou. Topánky sú vhodné aj do skalnatého a náročného vysokohorského terénu. Komfort zaručuje ortopedická vložka OrthoLite.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Naše porovnávacie testy sú transparentné a autentické. Aj preto si pred každým spotrebiteľským testom pripravíme odbornú metodiku testovania. Dámske turistické topánky sú dôležitým prvkom výbavy, ktorého výber je veľmi podstatný. Odhliadnuc od toho, či ste začiatočníčka alebo skúsená turistka, kvalitná treková obuv je nutnou podmienkou. Eliminujete tak riziko úrazu a takisto diskomfort, ktorý počas dlhej túry hrozí. Kvalitu z veľkej časti určujú použité materiály, pevnosť podrážky alebo priedušnosť a vodoodolnosť topánok. Niektoré materiály síce ponúknu komfort, no ich odolnosť nie je dostatočná. V prípade turistickej obuvi zohráva významnú rolu i hmotnosť. Ťažšie topánky znamenajú väčšiu batožinu, ktorú so sebou na hory ťaháte.

Materiál a spôsob spracovania
Podrážka a membrána topánky
Komfort topánok
Odolnosť materiálov
Hmotnosť topánok

Na Slovensku je turistika veľmi obľúbeným športom a na našom trhu je veľké zastúpenie výrobcov turistickej obuvi. Aj preto, ak to s turistikou myslíte vážne, oplatí sa to kvalitnej obuvi zainvestovať. Aj v našom teste sme sa orientovali na ponuku renomovaných výrobcov, ktorých renomé je potvrdené pozitívnymi skúsenosťami spotrebiteľov. Turistické topánky La Sportiva, Mammut, Salewa, Salomon alebo Asolo sú dôkazom, že pomer kvality a ceny je možné nájsť. Prieskum trhu sme realizovali desiatky hodín. Okrem toho, že dostupnosť tovaru sme overovali cez portál Heureka.sk, analyzovali sme aj ponuku predajcov Sportisimo.sk, Sanasport.sk, Exisport.sk, Muziker.sk a ďalších.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie dámskych turistických topánok

Spracovali sme pre vás praktické a prehľadné recenzie dámskej turistickej obuvi, aby sme vám výber čo najviac uľahčili. Myslieť musíte aj na individuálne požiadavky, ktoré na trekové topánky máte. Zvážiť musíte aj to, aký typ turistiky plánujete realizovať, v akom teréne a ročnom období. Nie všetky turistické topánky sú vhodné na skalnatý povrch. Produkty v našich recenziách sú vyberané nezávisle od toho, kto je výrobcom či predajcom. Žiadny z produktov nie je zvýhodňovaný a aj preto sú porovnávacie testy z dielne Test Magazínu nezaujaté a objektívne.

Víťaz testu

Salewa WS Crow GTX Premium

Vysoká turistická obuv, vhodná na náročné a vysokohorské túry, 3S Combi systém, zvršok z velúrovej kože, Climbing lacing.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Vysoké turistické topánky pre ženy s odolným zvrškom z velúrovej kože. Tá je veľmi odolná voči oderu a zároveň dobre odoláva vlhkosti. Topánky sú nepremokavé aj vďaka odolnej membráne Gore-Tex Performance Comfort. Dámske trekingové topánky Salewa sú vhodné na krátke vysokohorské výstupy alebo viacdňové horské túry. Jednou z výhod je, že umožňujú aj pripnutie poloautomatických mačiek pri zdolávaní snehu alebo ľadom pokrytého terénu. Navzdory robustnosti topánky nie sú vôbec ťažké. Celý pár váži len 1 140 g. Ak hľadáte niečo ľahšie, k dispozícii sú aj odľahčené turistické topánky Salomon X Ultra 4 Mid GTX W, ktoré vážia len 640 g.

Dokonalý komfort zaručuje 3S Combi systém. Ten zahŕňa flexibilnú mikroporéznu medzipodrážku s troma rôznymi hustotami. Pri akomkoľvek pohybe sa tak chodidlo ohýba do takej miery, aby nedošlo k zraneniu. Chodidlu sa prispôsobuje aj vložka MFF+, ktorá je veľmi mäkká no v kombinácii s tvrdou podrážkou ponúkne optimálnu stabilitu chodidla. V oblasti členku je výstuha, ktorá zabraňuje pronácii. Ide o stabilizačný systém 3F. Všimli sme si, že turistické topánky Salewa WS Crow GTX Premium disponujú lezeckým šnurovaním – Climbing lacing. S topánkami sa nemusíte obávať zdolávať šikmé svahy alebo feraty.

Podrážka s členitým profilom označená ako Vibram New Mulaz je pomerne tvrdá, no vzhľadom na to, že sú topánky určené aj do skalnatého terénu ide o dobrú vlastnosť. Na trhu nie je veľa topánok, predovšetkým v tejto cenovej triede, ktoré by ponúkli také kvalitné spracovanie a plnili účel aj v najnáročnejších vysokohorských podmienkach. Turistické topánky nemajú žiadne výrazné slabiny.

Pohodlná výstelka
Odolnosť materiálov
Nepremokavosť a nízka hmotnosť

Žiadne

Výrobca: Salewa ● Typ obuvi: vysoká turistická obuv ● Typ terénu: náročné a vysokohorské túry ● Hmotnosť: 570 g ● Zvršok topánky: velúrová koža

Cenový trhák

Mammut Nova III Low GTX

Nízka turistická obuv na nenáročnú turistiku, zvršok z nubukovej kože, Gore-Tex membrána, podrážka Vibram Frog, technológia Rolling Concept.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Na nenáročnú turistiku po horách sa v letných mesiacoch určite hodí trekingová obuv Mammut Nova III Low GTX. Radí sa k nízkej turistickej obuvi. Značka Mammut však neostáva svojej povesti nič dlžná. Podobne ako v prípade turistických topánok Salewa WS Crow GTX Premium, ktoré však majú vysoký profil, boli použité tie najkvalitnejšie materiály. Zvršok obuvi je potiahnutý odolnou nubukovou kožou (Terracare). Hoci je koža menej priedušná, v zadnej časti sú nápadité vetracie otvory, ktoré plnia svoj účel a zároveň neprepúšťajú vlhkosť. Povrch topánok je chránený aj tekutým kaučukom, ktorý zvyšuje odolnosť zvršku. Aj preto spotrebitelia hovoria o vysokej odolnosti a trvácnosti topánok.

Hmotnosť 370 g je veľmi priaznivá. Nepremokavosť je zabezpečená vďaka membráne Gore-Tex. Topánky v teréne poskytnú skvelú funkčnosť. Pri kamenistom teréne určite poteší technológia podrážky Vibram Frog. Topánky majú zvýšenú priľnavosť a vďaka štruktúrovanému profilu podrážky je postarané o skvelý odraz a stabilitu. Najväčšiu zásluhu na komforte, ktorý topánky ponúkajú, má bezpodmienečne 3D Foam pamäťová pena vo vložke topánky. Tá má tiež tlmiaci charakter pri dopade chodidla.

Spomenúť musíme aj technológiu Rolling Concept, ktorá má zaručovať, že topánka podporuje prirodzený valivý pohyb chodidla a mala by eliminovať únavu chodidiel. Toto v praxi ťažko overiť, no zákazníci si pohodlie i pohyb v teréne s topánkami Mammut pochvaľovali. Výrobca navyše garantuje, že topánky vyrobené v Nemecku boli vyrábané len z obnoviteľných zdrojov s minimálnou spotrebou energií a berú teda ohľad na prírodu. Topánky majú klasické šnurovanie, no šnúrky sú vyrobené z polyamidu, a tak je zvýšená aj ich odolnosť.

Kvalitná nubuková koža a dvojité prešívanie
Odolnosť a trvácnosť – ochrana kaučukom
3D pamäťová pena

Nezaujímavý dizajn

Výrobca: Mammut ● Typ obuvi: nízka turistická obuv ● Typ terénu: nenáročné túry ● Hmotnosť: 370 g ● Zvršok topánky: nubuková koža

Náš TIP

Salomon X Ultra 4 Mid GTX W

Vysoká turistická obuv na náročné a vysokohorské túry, podrážka Contagrip TD, ortopedická vložka OrthoLite, zvršok zo syntetickej kože, membrána Gore-Tex.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Nepremokavé turistické topánky s ortopedickou vložkou OrthoLite ponúknu perfektný komfort a funkčnosť. Ide o vysokú turistickú obuv, ktorá je vhodná aj do náročnejších terénov – skalnatý povrch. Vďaka perfektne tvarovanej podrážke Contagrip TD si poradia aj na klzkom povrchu. Podrážka je tvorená z niekoľkých vrstiev, ktoré majú rôznu tvrdosť a zaručujú optimálnu priľnavosť, tlmia nárazy a poskytujú perfektný záber. Veľmi oceňujeme aj výšku dropu 11 mm. Päta je o niečo vyššia a je chránená hrubšou časťou medzipodrážky – ide o EVA penu, ktorá je veľmi odolná a trvácna.

Zvršok topánky je tvorený syntetickou kožou a textíliou. Textília je priedušná, takže nohy majú dostatok vzduchu. Zároveň je však zvršok odolný. Po obvode sú trekové topánky Salomon spevnené gumovou vrstvou, spevnená je päta aj špička. Počas dlhej chôdze ponúkne časť okolo členku skvelú stabilitu, topánky sú odľahčené (Advanced Chassis). Hmotnosť páru je okolo 640 g. Vnútorná membrána Gore-Tex je v kombinácii s kvalitným zvrškom zárukou nepremokavosti.

Vnútorná vložka OrthoLite je vyberateľná a veľmi komfortná. V časti päty sa nachádza EVA pena. Chodidlá sú aj počas dlhej chôdze dobre stabilizované bez ohľadu na typ terénu. Salomon X Ultra 4 Mid GTX W sa radí k turistickej obuvi, ktorá aj na pohľad pôsobí veľmi hodnotne. Dizajnovo dobre však pôsobí aj Salewa WS Crow GTX Premium, ktorá ponúkne ešte lepšie a kvalitnejšie spracovanie – velúrová koža.

Pútavý dizajn
Stabilita a pohodlie chodidla
Vyberateľná ortopedická vložka

Len syntetická koža

Výrobca: Salomon ● Typ obuvi: vysoká turistická obuv ● Typ terénu: náročné a vysokohorské túry ● Hmotnosť: 370 g ● Zvršok topánky: syntetická koža

Najpredávanejšie

La Sportiva Boulder X W

Nízka turistická obuv na ľahké a mierne náročné túry, zvršok z brúsenej kože, spevnená podrážka Vibram Mega Grip, šnurovanie Mythos.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Trekové topánky značky La Sportiva so spevnenou podrážkou určené pre zdolávanie nenáročných turistických chodníčkov. Turistická obuv má nízky strih. Ide o jedny z najobľúbenejších turistických tenisiek medzi ženami. Veľkou výhodou je univerzálny dizajn. Aj preto možno tieto trekingové topánky nosiť aj ako vychádzkovú obuv. Dokonalú oporu a priľnavosť však máte vďaka podrážke Vibram Mega Grip. Podrážka má hrubý a členitý vzor. Topánka je spevnená gumou po celom obvode, pričom je výraznejšie spevnená päta i špička.

V medzipodrážke sa nachádza EVA pena, vďaka čomu sú tlmené nárazy takisto majú chodidlá väčšie pohodlie. Používatelia si takisto pochvaľovali odolnosť materiálov a kvalitné spracovanie. Napriek tomu, že nejde o profesionálnu turistickú obuv, brúsená koža v kombinácii so syntetickou textíliou pôsobia dizajnovo pútavo a zároveň sú veľmi odolné. Viacerí spotrebitelia topánky používajú na technické zostupy alebo dokonca na feraty.

Trekové tenisky majú patentované šnurovanie Mythos, ktoré má nohu v okolí klenby pevne obopnúť a flexibilne sa prispôsobiť pri ohybe. Na pätnej časti je takisto pútko na jednoduchšie obúvanie. Hoci semišová koža dobre odoláva oderom i vlhkosti, vodoodolnosť je horšia, nepremokavé nízke turistické topánky sú napríklad Mammut Nova III Low GTX, ktoré sú aj v rovnakej cenovej hladine.

Dobré spracovanie
Nízka hmotnosť
Univerzálne použitie

Užšia špička

Výrobca: La Sportiva ● Typ obuvi: nízka turistická obuv ● Typ terénu: ľahké a mierne náročné túry ● Hmotnosť: 490 g ● Zvršok topánky: semiš/brúsená koža

Asolo Greenwood GV ML GTX

Vysoká turistická obuv na náročné a vysokohorské túry, membrána Gore-Tex, zvršok z brúsenej nepremokavej kože Perwanger, podrážka Vibram Duo Radiant Megagrip.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Medzi tradičných výrobcov kvalitnej turistickej obuvi patrí značka Asolo. Model Asolo Greenwood je dámskou turistickou obuvou s vysokým strihom. Topánky sú maximálne nepremokavé a okrem membrány Gore-Tex je zvršok vyrobený z brúsenej nepremokavej kože Perwanger (hrúbka 2,4 mm). Obuv ponúkne dámam počas chôdze požadovaný komfort. V medzipodrážke sa nachádza EVA pena s dvojitou hustotou, ktorá sa chodidlu pri pohybe dokonale prispôsobí. Po obvode je topánky potiahnutá gumou, spevnená je i špička a časť päty. Použitá je komfortná vložka Lite 2.

Kvalitné materiály sú použité aj na podrážke topánky. Podrážka s názvom Vibram Duo Radiant Megagrip má unikátny profil a tvar, ktorý zaručuje absolútnu priľnavosť aj na čistom skalnatom teréne. Ostré výbežky na podrážke slúžia k efektívnemu brzdeniu pri zostupe po klzkej ploche. V oblasti päty je Anti Shock zóna a o odolnosť sa stará aj výstuha Asoflex, ktorá má hrúbku 4 mm. Spotrebitelia oceňujú dlhodobý efekt topánok a predovšetkým ich odolnosť voči akýmkoľvek podmienkam. Komfort a skvelú stabilitu používateľovi ponúknu aj turistické topánky Salewa WS Crow GTX Premium.

V oblasti členka zabezpečuje kvalitné šnurovanie s kovovými hákmi absolútnu stabilitu pre chodidlo a zabraňuje tak nebezpečnej pornácii. Aj samotné háky sú vyrobené z ľahkej zliatiny, aby nepridávali topánkam žiadny gram navyše. Jedna topánka váži približne 675 g, takže celý pár váži okolo 1,35 kg. V pätovej časti je aj praktické pútko na obúvanie. Konštrukcia topánok je vyrábaná kombináciou dvojitého prešívania a lepenia (cementovania). Hoci sú dámske turistické topánky Asolo Greenwood drahšie, skutočným milovníčkam hôr doručia všetko, čo od kvalitných outdoorových topánok vyžadujú.

Kvalitná talianska značka – kvalitné spracovanie
Komfort aj pri dlhom nosení
Vynikajúca podrážka

Žiadne

Výrobca: Asolo ● Typ obuvi: vysoká turistická obuv ● Typ terénu: náročné a vysokohorské túry ● Hmotnosť: 675 g ● Zvršok topánky: brúsená koža Perwanger

Ďalšie zaujímavé produkty

Našimi recenziami sa zoznam kvalitných dámskych turistických topánok nekončí. Počas prieskumu trhu sme narazili na viacero zaujímavých párov trekových topánok, ktoré spĺňajú nami stanovené kritériá. Záleží nám na tom, aby sme spotrebiteľom dali na výber a pomohli im zvoliť si to najlepšie. Tieto produkty sa nedostali medzi recenzie dámskej turistickej obuvi, no dokázali nás zaujať rôznymi parametrami. Ak vás teda nezaujal žiadny z recenzovaných modelov, možno práve tu nájdete svojho favorita.

Medzi to najlepšie na trhu patria aj ľahké a nepremokavé turistické topánky Mammut Nova III Mid GTX so strihom nad členkom. Turistické topánky sú vhodné do náročného terénu a zvládnu aj dážď či blato vďaka nepremokavej membráne Gore-Tex. Zvršok topánky je z odolnej nubukovej kože Terracare. Podrážka je spevnená technológiou Vibram. Vložka obsahuje pamäťovú penu 3D Memo Foam.

Štýlové, funkčné a ešte k tomu aj s moderným dizajnom. Dámska turistická obuv Salewa WS Wildlife GTX zaujme už na prvý pohľad. Topánky sú napriek nízkemu profilu vhodné do náročného terénu. Podrážka s gumovou zmesou Pomoca Butyl má skvelú priľnavosť a trakciu. V oblasti členku je umiestnená anatomická výstuha. Vďaka podšívke Gore-Tex sú topánky nepremokavé. Plusom je aj ortopedická vložka OrtoLite.

Vysoká turistická obuv La Sportiva TX4 Mid GTX W s koženým zvrškom je ideálna pre náročný kamenistý a skalnatý terén. Spevnená je pätová časť i špička. Členkové topánky poskytujú v členitom teréne skvelú oporu a komfort, a to aj vďaka vložke OrthoLite. Podrážka má špeciálny Impact Brake System, ktorý tlmí nárazy. Membrána je nepremokavá. Okrem kvalitného spracovania topánky zaujmú aj dizajnom.

S vysokou kvalitou sa v konkurencii snažia presadiť aj nízke dámske trekingové topánky Salomon X Ultra 3 GTX W. Dôkazom kvality je nepremokavá membrána a vodoodolná syntetická textília, ktorá pokrýva zvršok. Obvod topánky je spevnený gumou, spevnená je aj špička. Podrážka je efektívne štruktúrovaná, aby bola zabezpečená skvelá priľnavosť. Veľmi oceňujeme aj aplikované rýchlošnurovanie Quicklace.

K profesionálnym turistickým modelom radíme trekingovú obuv La Sportiva Trango Tech GTX W. Dámske vysoké outdoorové topánky sú určené výhradne na horské treky a viacdenné náročné vysokohorské túry. Samozrejmosťou je nepremokavosť, maximálna podpora a stabilita, ale takisto unikátna konštrukcia. Celý pár váži len okolo 1,2 kg. Topánky majú unikátnu Thermo Tech úpravu a v medzipodrážke sa nachádza vylepšená MEMLex EVA pena.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Nechce sa vám príliš rozmýšľať nad výberom? V takom prípade možno vsadíte na to, čo kupujú Slováci. Pripravili sme tabuľku najpredávanejších modelov dámskej turistickej obuvi. Spotrebitelia často vsádzajú na ideálny pomer ceny a kvality, no medzi najpredávanejšími môžete natrafiť aj na skutočne prémiové kúsky za akciovú cenu. Pomôcť vám môžu aj referencie spotrebiteľov. Predajnosť modelov v pravidelných intervaloch aktualizujeme na základe dát portálu Heureka.sk.

Názov Hodnotenie Detail
Salomon X Ultra 4 Mid GTX5*Zobraziť produkt
Salewa WS Crow GTX5*Zobraziť produkt
Mammut Kento Guide High GTX5*Zobraziť produkt
Salewa WS ALP Mate MID5*Zobraziť produkt
La Sportiva Boulder X5*Zobraziť produkt

Zaujíma vás, čo všetko treba pri výbere turistických topánok sledovať? Prečítajte si nášho sprievodcu výberom.

Otázky a odpovede – FAQ

Ešte neviete, ktoré turistické topánky sú pre vás tie pravé? Potrebujete viac informácií alebo si chcete overiť niektoré parametre? Test Magazín je tu pre vás a rád vám s výberom pomôže. Takisto však budeme radi, ak sa v komentároch podelíte o vlastné skúsenosti s výberom dámskej turistickej obuvi. Vaším príspevkom môžete pomôcť ďalším spotrebiteľom v rozhodovaní. Sekciu pravidelne kontrolujeme a v prípade otázok na našu redakciu radi odpovieme.

Kupovať trekingové topánky v kamenných predajniach je najlepší spôsob. Kamenné predajne ako Sportisimo, Exisport alebo Intersport majú v ponuke viacero modelov outdoorovej obuvi, hoci nie vždy u nich v ponuke nájdete práve topánky, ktoré chcete. Minimálne si však odskúšať modely rôznych výrobcov a určiť približnú veľkosť vám môže následne pomôcť pri internetovom nákupe cez eshop.

Starostlivosťou o topánky môžete predĺžiť ich životnosť a zároveň zvýšiť ich odolnosť. Turistická obuv nie je sezónnou záležitosťou a je prirodzené, že pri pravidelnom používaní sa obuv opotrebúva. Po každej túre je vhodné topánky riadne očistiť a zbaviť nečistôt. Pokojne aj pod tečúcou vodou. Nikdy nie v práčke! Topánky stačí nechať voľne uschnúť, následne ich je vhodné impregnovať. Zvlášť ak ide o kožený zvršok. Vždy je tak dôležité topánky po túre zbaviť nečistôt a následne ošetriť impregnačným sprejom alebo voskom.

V našom návode nájdete podrobný návod, čo si pri výbere turistických topánok všímať, ktoré parametre sú dôležité a aj to, ako vybrať správnu veľkosť. Platí to aj pre začiatočníkov, ako aj skúsených turistov. Samozrejme, ak s turistikou začínate, nepotrebujete trekingovú obuv, s ktorou budete zdolávať extrémne nadmorské výšky. Investujte do vysokých alebo nízkych turistických topánok do zhruba 150 eur. Vyskúšajte si viacero výrobcov a strihov obuvi. Ak plánujete turistiku realizovať príležitostne, prechádzky horskou dolinou a jeden kopec za leto, nemusíte riešiť, ako veľmi sú topánky odľahčené, akú má hustotu medzipodrážka a iné. Podstatný je komfort a funkčnosť. Odporúčame siahnuť po turistickej obuvi Salomon, Salewa, Mammut, La Sportiva alebo Adidas.

Vaše hodnotenie:
(89.6%)

Komentáre
Dana
15.07.2021 06:47

Mám turistické topánky Salewa WS Crow GTX a som s nimi spokojná, pretože veľmi dobre sedia na nohe. Obuv je pevná, a tak mám počas chôdze v horskom či lesnom teréne pocit bezpečia. Ak budete objednávať cez internet bez predchádzajúceho skúšania, odporúčam kúpiť si o jedno číslo väčšiu veľkosť, než bežne nosíte. Tie by vám mali sadnúť ako uliate. Topánky sú pohodlné aj na dlhšom výstupe so skalnatejším a strmejším terénom a veľké plus dávam za vysokú odolnosť a nepremokavosť, takže mokrý terén im nerobí žiaden problém. Počas doterajších výletov som sa ani raz nepošmykla, čo svedčí o tom, že podrážka je naozaj výborná. Pod nohami necítim hrboľatý terén a ani skaly. Topánky sú na nohách pomerne ľahké, ale je samozrejmé, že ich pocítite, no predtým som mala aj oveľa ťažšie turistické topánky. Údržba je jednoduchá, ak ich práve nemám nejak extrémne zablatené, po turistike ich stačí pretrieť vlhkou handričkou a potom vyzerajú opäť ako nové.

Odpovedať

Žela
15.07.2021 18:44

Mám topánky Mammut Nova III Low GTX Women, ktoré ma prekvapili svoju ľahkosťou. Napriek mohutne pôsobiacej konštrukcii, sú topánky veľmi komfortné a chôdza v nich je pohodlná. Hoci sú topánky drahšie, neľutujem kúpu, pretože je to top kvalita. Mammut je jednoducho spoľahlivá značka. Topánky majú navyše pekný dizajn, sú odolné a trvácne. Verím, že ma budú dlhé roky sprevádzať na mojich turistických výletoch. Topánky odporúčam aj ostatným.

Odpovedať

Janka C.
24.08.2021 21:43

Mám turistické topánky Asolo Greenwood GV ML GTX grapeade a som s nimi spokojná. Asolo bola moja úplne prvá značka turistickej obuvi, no potom som vystriedala ďalšie značky a napokon som sa opäť vrátila k tejto. Topánky sú úžasne pohodlné, pekne obopnú nohu, vďaka čomu je v bezpečí aj pri nevhodnom nášlape. Turistike sa venujem aktívne, preto som zvedavá na ich životnosť, no prvé Asolo, ktoré som mala, mi vydržali cca. 5 rokov pri veľmi častom používaní. Páči sa mi aj dizajn topánok a krásna farebné prevedenie. Pre mňa je táto značka kvalitná a s tradíciou. Chodenie v týchto topánkach je maximálne komfortné a zároveň pevne držia členok. Sú vhodné na bežnú aj vysokohorskú turistiku. Oceňujem nepremokavú priedušnú gore-tex membránu, špičku proti okopaniu, Vibram podrážku a minimum švov. Myslím si, že cena zodpovedá kvalite a je nastavená adekvátne.

Odpovedať

Nina W.
29.09.2021 17:37

Salomon je značka, ktorú používam roky a dôverujem jej. Teraz sa obzerám po nových topánkach, pretože tie staré by si už zaslúžili obmenu. Vzhľadovo ma zaujali Salomon X Ultra 4 Mid GTX, no nenašla som na ne žiadne recenzie. Máte niektorá s nimi osobnú skúsenosť?

Odpovedať

Alexandra
29.09.2021 18:28

Viete mi poradiť nejaké lacné, no zároveň kvalitné topánky na nenáročnú a občasnú turistiku? S turistikou ešte len začínam, preto nechcem hneď v úvode veľa investovať, lebo neviem, či ma to bude baviť. :-) Môžem siahnuť aj po neznačkovej obuvi?

Odpovedať