Ako vybrať notebook

Ako vybrať správny notebook. Aký do kancelárie, na hry, pre študenta

Notebooky sú pre mnohých používateľov voľbou číslo jedna a mnohokrát nahrádzajú aj stolný počítač. Na globálnom trhu existuje široký výber notebookov a inak tomu nie je ani na našom tuzemskom trhu. Od štandardných prenosných počítačov do kancelárie až po praktické ultrabooky pre študentov. Výber notebooku by nemal byť lotériou. Vždy by ste mali vedieť, čo od notebooku očakávate, aký účel a úlohy bude plniť. Na základe toho je potrebné zvažovať parametre – procesor, operačný systém, úložisko či operačná pamäť. Z hľadiska účelovosti zohráva rolu aj veľkosť displeja či konektivita notebooku. Ako vybrať notebook? Tu je náš praktický sprievodca výberom.

Publikované: 10.08.2021
Aktualizované: 27.09.2023

Aký notebook kúpiť?

Výber notebooku nie je jadrová fyzika ani raketová veda. Pri rozhodovaní však je potrebné porozumieť základným parametrom a orientovať sa v istej terminológii. Veľkou pomocou sú práve porovnávacie testy, recenzie notebookov, návody, ako vybrať – aj samotné referencie zákazníkov. Základnou otázkou je aj rozpočet, respektíve cenový strop, ktorý si spotrebiteľ stanoví. Ten vo veľkej miere určuje to, akú kvalitu za danú cenu dostanete. Lacný notebook môže splniť svoj účel, ale často si s ním veľa zábavy neužijete. Bez ohľadu na to, či vyberáte herný notebook, notebook pre študenta alebo chcete prenosný ultrabook, zvážte, či jeho parametre dokážu splniť vaše požiadavky.

Názov Hodnotenie Detail
Lenovo Gaming 3 5* Zobraziť produkt
Dell Vostro 15 5* Zobraziť produkt
Umax VisionBook 12WRX 5* Zobraziť produkt
Lenovo IP Slim 5* Zobraziť produkt

Obsah článku:

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

V segmente notebookov núdza o konkurenciu nie je. Na trhu sa nachádza viacero popredných a renomovaných výrobcov, ktorí sa primárne venujú práve tejto časti trhu. V prípade najpredávanejších notebookov platí, že spotrebiteľ sa snaží za málo peňazí kúpiť nadštandardnú kvalitu. Treba si však uvedomiť, že herný notebook lacná záležitosť nie je, rovnako ako solídny kancelársky prenosný počítač. Notebooky pre študentov nemusia byť najdrahšie, no opäť rozhoduje účel používania a nároky, ktoré používateľ na výkon má. Predajnosť notebookov sledujeme cez databázu portálu Heureka.sk. Čísla predajov sa pomerne rýchlo menia a tabuľku v určitom časovom horizonte vždy aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Apple MacBook Air 13 5* Zobraziť produkt
Apple MacBook Air 2020 5* Zobraziť produkt
Asus Tuf Gaming F15 5* Zobraziť produkt
Asus Vivobook 15 5* Zobraziť produkt
Asus Vivobook 16 5* Zobraziť produkt

Mať dnes vlastný osobný počítač – notebook je úplne bežné. Rozhodovanie sa však pre spotrebiteľa, predovšetkým takého, ktorý sa v technických parametroch príliš neorientuje, môže byť naozaj zložité. Aj z toho dôvodu Test Magazín pripravil praktický návod, ako vybrať notebook. Vzhľadom na to, že pri výbere notebooky radíme do viacerých kategórií, primárne podľa účelu, technické parametre vždy treba prispôsobiť individuálnym požiadavkám.

Výber teda vždy začína otázkou: „Aký účel bude notebook plniť?“. Má ísť o kancelársky notebook alebo notebook pre študenta? Potrebujem mini notebook na cestovanie, budem ho využívať na hry či grafické programy? V našej redakcii sme sa aj s odbornými testami zhodli, že technologické odlišnosti pri výbere musíte zohľadniť a tomu prispôsobiť náročnosť výkonnostných parametrov – procesor, grafika, operačná pamäť, kapacita úložiska alebo výdrž batérie. Ďalej sú to však aj veľkosť notebooku, rozlíšenie displeja alebo konektivita. V neposlednom rade rozhoduje aj cena notebooku.

Ako vybrať správny notebook

  • Typy notebookov
  • Výkon procesora
  • Operačný systém
  • Kapacita pevného disku
  • Pamäť RAM
  • Grafická karta
  • Rozlíšenie displeja
  • Výdrž batérie
  • Konektivita
  • Rozmery a kvalita spracovania
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Notebook pre študenta, do kancelárie či na hry

Aby sa výber vôbec mohol začať, musí si spotrebiteľ urobiť jasno v tom, aká kategória notebookov je preňho tá pravá. Takáto voľba má praktický význam, pretože, ak plánujete hrávať na notebooku hry, taký kancelársky notebook bude pre vaše účely absolútne nepoužiteľný. Naopak, na homeoffice často nepotrebujete notebook, ktorý bude stáť tisíce eur. Možno na cestovanie potrebujete prenosné zariadenie, niečo ako ultrabook alebo mini notebook. V ďalších odsekoch zistíte, aké základné kategórie notebookov na našom trhu nájdete.

Notebooky do kancelárie

Na kancelárske účely – práca s internetom, písanie dokumentov, jednoduchý firemný softvér či prehrávanie videí, nie je nutné mať nadštandardný výkon alebo 32 GB operačnú pamäť. Kancelársky počítač možno väčšinu času strávi na stole, no občas ho predsa len potrebujte prenášať. Dôležitá teda nie je ani hmotnosť či rozmery. Je však lepšie, ak je displej väčší a rozlíšenie vo Full HD. K dispozícii by ste mali mať numerickú klávesnicu, touchpad a aspoň dva USB porty, HDMI, LAN vstup a podporu Bluetooth a WiFi. Cena sa môže mierne navýšiť, ak sa vám žiada aspoň čiastočne rýchlejší SSD disk namiesto HDD. Kapacita úložiska aspoň od 256 GB vyššie. Optimálne je SSD a HDD kombinovať.

Z procesorov môžete natrafiť aj na slabšie výkonnostné rady Intel Celeron, Atom či Pentium (najlacnejšie). Zvoliť možno aj notebooky s procesormi AMD. My odporúčame aj v tomto prípade siahnuť pro procesoroch novšej generácie, modeloch Intel Core i3 alebo Intel Core i5 – AMD Ryzen 3, AMD Ryzen 5. Ide o cenovo dostupné procesory. Pri kancelárskych notebookoch si nemusíte lámať hlavu s grafikou, zvyčajne postačuje aj integrované grafické jadro. V tejto kategórii môžeme hovoriť o notebookoch s operačnou pamäťou 4 až 12 GB. Výdrž batérie nehrá takú rolu, keďže notebook môžete bežne dobíjať a príležitostne prenášať. Cena takýchto notebookov sa pohybuje v rozmedzí 400 až 500 eur.

Notebooky pre študentov

Ide o veľmi podobnú kategóriu notebookov ako v prípade tých, ktoré sú určené do kancelárie. Rátať však treba s tým, že študent môže mať rôzne zameranie, notebook sa bude častejšie prenášať a preto aj z pohľadu parametrov treba uvažovať nad jeho účelom. Výkon sa pohybuje na úrovni kancelárskeho alebo slabšieho herného počítača. Ideálne je, aby bol takýto notebook ľahký, približne 3 kg. Vyrobený musí byť z kvalitných materiálov, keďže sa predpokladá, že sa s ním bude často manipulovať. Z pohľadu konektivity tiež netreba zabúdať na USB vstupy, LAN vstup a HDMI. Pre pripojenie slúchadiel by nemal chýbať 3.5 mm Jack alebo Bluetooth a WiFi pripojenie.

Ako vybrať notebook pre študenta

Z radu procesorov určite nevoľte slabšie triedy ako Celeron či Pentium. Ideálne siahnuť po Intel Core i3 alebo Intel Core i5 prípadne AMD Ryzen 3 či AMD Ryzen 5. Displej by mal mať 13 – 15 palcov. Väčšie batérie znamenajú vyššiu váhu, ale aj lepšiu výdrž. Notebooky pre študentov by mali zvládnuť prevádzkovú dobu 4 až 6 hodín. SSD disk poteší, no cena sa navýši, stačiť by mohol aj HDD s kapacitou od 512 GB alebo kombinácia HDD a SSD. S operačnou pamäťou pod 8 GB nechoďte, aby vás nevytočil okamih, keď si otvoríte 3 dokumenty a 5 stránok v prehliadači a notebook začne mrznúť. Notebooky so 4 GB RAM sú síce lacnejšie, no chod notebooku je násobne pomalší. S grafickou kartou je to podobné ako pri kancelárskych notebookoch. Integrované grafické jadro často postačí, no ak študent bude pracovať s náročnejšími softvérmi, dedikovaná grafická karta je lepšia možnosť, tomu však treba prispôsobiť i vyššiu pamäť RAM.

Herné notebooky

Výkonnostne najvyššia kategória notebookov, ktorej výber je pomerne náročný, nároční sú totiž jej samotní spotrebitelia. V prípade herných notebookov platí, že ak si chcete užívať hranie hier kdekoľvek, pri týchto „mašinách“ si budete musieť poriadne priplatiť. Všetko sa začína od procesora. V prípade herných notebookov sú minimom procesory Intel Core i5, a to 9. až 11. generácie. Náročné požiadavky hráča však uspokojí až výkonnejšia Intel Core i7 alebo Intel Core i9. Vhodnou voľbou sú aj procesory AMD Ryzen 7 alebo AMD Ryzen 9. Je najlepšie, ak operačná pamäť RAM podporuje technológiu DDR4, minimálne však DDR3 s kapacitou ideálne aspoň 16 GB. Ak sa rozhodnete pre menšiu pamäť RAM, myslite na to, aby ju bolo možné rozšíriť.

Nad základným grafickým jadrom ani neuvažujte, siahnuť bezpodmienečne musíte po dedikovaných grafických kartách (GeForce GT, GeFroce GTX). Kapacita úložiska by nemala byť menej ako 1 TB, pričom ideálne je mať k dispozícii kombináciu SSD a HDD disku. Herné notebooky nepatria medzi najľahšie a najmenšie, koniec koncov 15 palcov je minimum. Ak herný notebook neplánujete často premiestňovať, 17 palcov bude pre vás znamenať lepší obraz a väčší komfort počas hrania.

Mini notebooky

Možno potrebujete niečo ešte menšie ako je klasický notebook. Dôvodom môže byť časté cestovanie alebo jednoducho, mini notebook budete využívať menej často. Vhodný je na jednoduché kancelárske práce, dokážete surfovať po internete aj pozerať filmy. S hrami nerátajte a rovnako ani s náročnejšími softvérmi. Nepočítajte ani s numerickou klávesnicou.

Ako vybrať mini notebook

Mini notebooky sú na trhu pre svoju kompaktnosť, výkonom patria medzi slabšie, no dokážu sa vyrovnať slabším notebookom. Veľkosť displeja sa pohybuje od 12 do 14 palcov. Výdrž batérie je v priemere okolo 3 hodín. Ich výhodou je nižšia obstarávacia cena a ide o pomerne lacné notebooky. Oproti ultrabookom majú výhodu v konektivite, disponujú často USB portami, 3,5 mm Jackom alebo LAN vstupom. Oproti ultrabookom však sú hrubšie a ťažšie.

Ultrabooky

Tento pojem je známy už dlho, no mnoho spotrebiteľov si ultrabooky zamieňa s pojmom mini notebook. Je však medzi nimi zásadný rozdiel. A nie je to nutne cena, pretože aj menej výkonné ultrabooky kúpite v podobnej cenovej relácii ako mini notebooky. Samozrejme, v tejto kategórii notebookov je výber bohatší a mini notebooky idú tak trocha do úzadia. Pri ultrabookoch sa dočkáte displeja s veľkosťou 13 až 15 palcov. Ich ultra kvality sa však skrývajú v ultra tenkom tele, nízkej hmotnosti a výkone.

Kompaktnosť je teda jeden z hlavných dôvodov, prečo si ultrabook obstarať. Hmotnostne sa pohybujú okolo 1,5 kg, nájdete aj ľahšie modely. Výkonnostne sa s nimi mini notebooky nemôžu rovnať. Disponujú výkonnejším hardvérom, zvládne kancelárske úlohy, výkonnejšie modely dokonca aj strih videa a editáciu. Oproti mini notebookom je lepšia aj výdrž batérie. Pri ultrabookoch natrafíte na konvertibilné modely alebo na ultrabooky s dotykovým displejom.

Konvertibilné notebooky 2v1

Kategória notebookov, ktorá nie je príliš rozšírená, no má svoju spotrebiteľskú základňu. Ak potrebujete skladný osobný počítač, ktorý bude okrem notebooku fungovať aj ako tablet s dotykovým displejom, konvertibilný notebook bude to, čo hľadáte. Vďaka flexibilnej konštrukcii je možné oddeliť displej od klávesnice. Tým pádom máte samostatný tablet s rovnakým výkonom. Výhodou je nielen flexibilita, ale aj účelovosť používania. Konvertibilné notebooky sú výkonnejšie ako klasické tablety. Výkonom sa dokážu vyrovnať najvýkonnejším ultrabookom. Využitie si nájdu u študentov, v kanceláriách a drahšie modely bez problémov zvládnu náročnejšie programy, aplikácie či softvéry. Konvertibilný notebook je tak ultrabook a tablet v jednom. Veľkosť displeja je od 13 do 15 palcov.

Dotykové notebooky

Vyššie spomenuté konvertibilné notebooky 2v1 sú dotykovým displejom vybavené bežne. Nemusí však ísť nutne o tablet + ultrabook. Dotykový displej dnes majú aj notebooky s pevnou konštrukciou. Nemôžete ich síce využívať plnohodnotne ako tablet, no zároveň dostanete väčšiu uhlopriečku displeja (14 až 17 palcov), vysoký výkon a výrazne si pri používaní notebooku uľahčíte ovládanie práve vďaka dotykovému displeju.

Ako vybrať dotykový notebook

Notebooky na grafickú prácu – profesionálne notebooky

Pri notebookoch určených na prácu s graficky náročnými programami, animáciami či modeláciami musí spotrebiteľ rátať, že bude mať poriadne hlboko do vrecka. Tieto notebooky sú vybavené najvýkonnejšími dedikovanými grafickými kartami, výkonnými procesormi, veľkou pamäťou RAM a takisto veľkým úložiskom. Sumy nad 1 000 či 2 000 eur sú úplne bežné. Výkonom sú na tom minimálne rovnako ako výkonné herné notebooky. Od takýchto notebookov môžete očakávať vysokú spoľahlivosť.

Procesory Intel alebo AMD

Považuje sa za mozog celého počítača. Procesor je nevyhnutným komponentom, ktorý určuje výkon a frekvenciou jadier dokáže prispieť k tomu, že spustíte aj tie najnáročnejšie hry či programy. Na trhu existujú dvaja dominantní výrobcovia, ktorí svoje procesory integrujú do väčšiny počítačov – procesory Intel a AMD. Každý z procesorov má svoje obrovské výhody, no takisto drobné nedostatky. Niektorí spotrebitelia sú verní procesorom AMD, iní zasa procesorom Intel. Ide o konkurenciu, ktorá medzi sebou súperí už niekoľko rokov. Medzi suverénne najvýkonnejšie modelové rady procesorov od týchto výrobcov patria Intel Core i9 a AMD Ryzen 9. Pri výbere notebooku je veľmi dobré, ak viete, ako sa procesory daných výrobcov označujú.

Začneme od najsilnejšieho hráča na trhu – procesory Intel. Rozlišovať treba generáciu procesorov a následne výkonnostné rady. Nejdeme však analyzovať celú históriu vývoja procesorov Intel. Podstatné je vedieť, že najslabšie výkonnostné triedy sú Atom, Pentium a Celeron. Následne sú tu modernejšie rady mikroprocesorov Intel Core i3 a Intel Core i5. Ide o procesory novšej architektúry. Najvýkonnejšie a najmodernejšie sú procesory výkonnostného radu Intel Core i7 a Intel Core i9. V notebookoch sa nestretnete s procesormi Intel Xeon, ktoré sa používajú najčastejšie v kanceláriách, kde sa vyžaduje vysoký výkon výpočtovej techniky.

Pri AMD procesoroch je najmenej výkonným procesorom AMD Athlon, ktorý však dnes v notebookoch už ani nenájdete. Staršie procesory AMD A4, A6, A8, A10 a A12 sa dnes v PC konfiguráciách takisto takmer nepoužívajú a objaviť sa môžu pri starších reapasovaných notebookoch. Pozornosť zamerajte na sériu procesorov Ryzen, ktoré sa svojimi parametrami a výkonom dokážu rovnať Intelu. Do kancelárskych notebookov je to AMD Ryzen 3 alebo AMD Ryzen 5 – ten už zvládne aj počítačové hry alebo zložitejšie softvéry, pre náročnejších hráčov je už skôr pripravený AMD Ryzen 7, vrcholom sú procesory AMD Ryzen 9. Výhodou slabších procesorov AMD je fakt, že ich možno taktovať (navyšovať výkon) a pohodlne výkonom prekonávajú staršie procesory Intel so zastaralejšou architektúrou.

Počet jadier a frekvencia procesora

Jednoducho povedané, čím viac jadier počítač má, tým viac úkonov dokáže vykonávať súčasne. Dnes sú štandardom minimálne 4 jadrá, ktoré uspokoja nároky bežných používateľov. Ak si chcete dopriať výkonu viac, skúste siahnuť po modeloch s aspoň 6 jadrami.

Ako vybrať ultrabook

S počtom jadier súvisí aj ich frekvencia. Uvádza sa v GHz a určuje, aké množstvo operácií dokáže procesor vykonať za 1 sekundu. Vyššia frekvencia teda znamená aj vyšší výkon výpočtovej techniky. Základné frekvencie sú na úrovni 1,6 až 3,5 GHz. Výkonnejšie procesory majú základnú frekvenciu jadra od 3,6 až po 5 GHz, pričom vďaka „boost“ technológiám dokážu počas istého časového úseku frekvenciu jadier ešte navýšiť (Intel Turbo Boost, Intel Turbo Boost Max 3.0...).

Operačný systém

Prvou zásadnou otázkou je, či kupovať notebook s operačným systémom alebo bez. Dnes je už cenový rozdiel takmer minimálny a preto vám odporúčame určite kupovať notebook s operačným systémom. Používať tak môžete notebook priamo od zakúpenia a nemusíte sa zdržiavať a inštalovať žiadny softvér.

Voľba operačného systému je často aj o preferenciách, ktoré samotný zákazník má. Najrozšírenejším operačným systémom je OS Microsoft Windows, aktuálne Windows 10.0. Zo starších dostáva podporu ešte aj Windows 8. Windows 7 (jeden z najrozšírenejších OS) už od spoločnosti Microsoft nedostáva oficiálnu podporu – aktualizácie. Apple notebooky disponujú operačným systémom MacOS. Ten nájdete výhradne v MacBookoch.

Menšie zastúpenie na trhu má bezplatný OS Linux. Má viacero aktualizácií, resp. edícií, podobne ako operačný systém Windows. Dôležité je však, aby notebook s daným OS spolupracoval a nebol žiadny problém s podporou Linuxu. O tomto operačnom systéme sa hovorí, že je určený primárne pre programátorov. Výhodou slabého zastúpenia na trhu je, že je pomerne bezpečný, stabilný a málo chybový. Medzi operačné systémy, ktorými sú niektoré notebooky vybavené, patrí aj Chrome OS od spoločnosti Google.

Pevný disk – SSD alebo HDD

Na ukladanie všetkých dát vo vašom počítači je nutné, aby notebook disponoval pevným diskom. Kedysi bol jedinou možnosťou práve pevný disk – hard disk (HDD). Dnes je možností viac. HDD je klasickým mechanickým diskom, v ktorom sú integrované čítacie hlavy, ktoré svojím pohybom ukladajú a načítavajú všetky dáta. Ich najväčšou výhodou je pomer kapacity a ceny, nevýhodou riziko poškodenia a nižšia rýchlosť oproti SSD. V porovnaní s SSD diskami však dostanete disk s dvojnásobnou kapacitou.

SSD v notebooku

SSD disk má však výhodu v tom, že neobsahuje žiadne čítacie hlavy. Dáta číta omnoho rýchlejšie a práve rýchlosť a odolnosť je jeho devízou. Pri čítaní dát sú jeho reakcie násobne rýchlejšie ako pri mechanickom HDD. Nevýhodou je vysoká cena SSD disku. Pri notebookoch i stolových počítačoch odporúčame tieto disky kombinovať. Pre rýchle ukladanie dát (PC hry, grafický program, strih videa) perfektne poslúži SSD disk a pre ukladanie väčšieho množstva dát (súborov) poslúži práve HDD. Ideálne, ak je jeho kapacita aspoň 512 GB. Bežne v notebookoch natrafíte aj na pevné disky s 1 TB.

Notebook a operačná pamäť

RAM – operačná pamäť v notebooku slúži na ukladanie dočasných dát. Ide o operácie, ktoré počítač identifikuje od kliknutia až po spustenie programu. Operačná pamäť výrazne napomáha z hľadiska načítavania údajov a vykonávania operácií – vďaka výkonu operačnej pamäte dokáže počítač čítať dáta omnoho rýchlejšie bez zbytočného sekania a bez pridlhých prestojov. Otvorených tak môžete mať niekoľko kariet prehliadača a zároveň aj niekoľko dokumentov či spustené rôzne programy. Minimom sú 4 GB operačnej pamäte, no z nášho pohľadu by dnes mala mať RAM minimálne 8 GB, a to kvôli čoraz náročnejším požiadavkám samotných operačných systémov, ktoré sú na chod čoraz náročnejšie. Profesionálne herné notebooky disponujú bežne 32 až 64 GB RAM pamäťou.

Dedikovaná grafická karta pre notebook?

Bez grafického čipsetu by ste si s notebookom veľa zábavy neužili. Výkon grafiky je veľmi markantný pre hranie hier, spúšťanie programov, zobrazovanie snímok, strih videí či obyčajné pozeranie videa. Ak však neplánujete hrať graficky náročné hry alebo riešiť 3D simulácie, výkonom grafiky sa príliš zaťažovať nemusíte. V praxi môžete natrafiť na niekoľko typov grafických kariet.

Najlacnejšie notebooky disponujú integrovanými grafickými kartami. Dnešné integrované grafické jadrá nepatria medzi najhoršie. Primárne je integrovaná grafika určená pre notebooky do kancelárie či pre študentov, resp. pre bežné a nenáročné používanie. Najčastejšie sa stretnete s integrovanými grafickými jadrami od spoločnosti Intel – Intel UHD Graphics (podpora až 4K rozlíšenia), Intel HD Graphics (starší grafický čipset), Intel Iris Plus Graphics (podpora 4K rozlíšenia a vyšší výkon).

Grafická karta do notebooku

Po externej – dedikovanej grafickej karte siahajte vtedy, ak viete, že jej kapacitu využijete. Ide totiž o komponent, ktorý dokáže rozpočet značne zaťažiť. Dedikovaná grafika s vlastnou pamäťou je určená pre herné notebooky alebo profesionálne prenosné počítače, na ktorých potrebujete pracovať s grafickými programami, 3D grafikou, strihať videá alebo používať rôzne graficky náročné programy a softvéry.

Absolútnym vrcholom medzi grafickými kartami sú grafiky Nvidia. Najnovším radom je Nvidia GeForce RTX, solídny výkon ponúkajú aj GeForce GTX. Štandardom sú grafické karty Nvidia GeForce GT. Vysoký výkon dosahujú aj grafické karty Radeon Pro 5500.

Rozlíšenie displeja – veľkosť uhlopriečky

Kvalita LCD displeja dokáže pri notebookoch pomerne výrazne ovplyvniť aj cenu. Výber je často o kompromisoch, no veľkosť uhlopriečky pri rozhodovaní dokáže zohrať rolu. Rovnako ako rozlíšenie displeja, ktoré notebook či ultrabook ponúka. Najčastejšie ide o IPS displeje. Naraziť môžete v ponuke aj na OLED displeje alebo ďalšie technológie zobrazenia. Vyhnite sa displejom typu TN a VA, ktorých zobrazenie sa IPS panelom nevyrovná.

Uhlopriečka, ktorej rozmery sa uvádzajú v palcoch alebo centimetroch, určuje aj rozmery tejto elektroniky. Prirodzene, menšie displeje znamenajú aj menšie rozmery, notebooky sú teda kompaktnejšie a jednoduchšie na transport. Minimom pri ultrabookoch alebo mini notebookoch je 12 palcov, nasledujú 13 až 14 palcové displeje, s ktorými máte možnosť transportu a zároveň nejde o najmenšie rozlíšenie ani pri častom používaní. Od 15 po 18 palcov už možno hovoriť o veľkých displejoch, pričom 15 palcov už ponúkne solídny základ pre študentov, prácu v kancelárii a pod.

Čo sa rozlíšenia displeja týka, HD (1 280 x 720 px) nie je na zahodenie, no naše odporúčanie je, aby ste hľadali zariadenia, ktoré ponúknu minimálne Full HD rozlíšenie 1 920 x 1 080 px. Najdrahšie modely smerujú s rozlíšením hore, potrebná je aj výkonná grafika. 3K rozlíšenie s rozmermi 2 880 x 1 620 px alebo 4K kvalita 3 840 x 2 160 px sú už absolútnym luxusom, ktorým sa prezentujú najdrahšie profesionálne či herné notebooky.

Displeje notebookov tiež mávajú povrchovú úpravu. Lesklé displeje majú výhodu krajších a sýtejších farieb, no pri odrazoch svetla (slnko) je nutné maximalizovať kontrast, pretože sú inak veľmi ťažko čitateľné. V drvivej väčšine prípadov sa stretnete s matnou úpravou LCD displeja. Farby možno nie sú také živé, no vyhnete sa zrkadlovému efektu. Schopnosť redukovať odrazy svetla a zároveň ponúknuť solídny farebný prejav zvládnu aj antireflexné displeje.

Batéria a jej výdrž

Aká je výdrž batérie? Tento parameter pri výbere notebooku zaujíma veľké množstvo spotrebiteľov. Ide však o veľmi individuálny parameter, ktorý je ťažko objektívne hodnotiť. Vedzte však, že čas, ktorý deklaruje výrobca, je naozaj len orientačný. Uvádzaný čas je totiž väčšinou výsledkom nastavení, polovičného jasu a bežnými úkonmi, ako surfovanie po internete. Hoci ide o deklarovanú výdrž, pohybovať sa môžeme v rozmedzí 3 až 8 hodín. Ak pri kancelárskej práci vydrží počítač 5 hodín, mali by ste vedieť, že pri hraní hier alebo pozeraní filmov vydrží pokojne o 3 hodiny menej. Notebooky s menšími uhlopriečkami môžu dosiahnuť pri šetrnejšom zaobchádzaní výdrž batérie aj viac ako 10 hodín. Dôvodom je malý výkon procesora, grafiky a nižšíe rozlíšenie displeja.

Batéria a výdrž notebooku

Výdrž batérie tak ovplyvňuje nielen samotná kapacita batérie, ale aj to na aký účel je notebook používaný. Výkonnejšie notebooky sú na prevádzku náročnejšie a spotreba batérie je vyššia, už len samotné komponenty spotrebúvajú počas prevádzky väčšie množstvo kapacity batérie. Vplyv na výdrž batérie majú aj podmienky. Aj batéria má svoju životnosť a niekedy si vyžaduje výmenu. Každá batéria má určitý počet nabíjacích cyklov, ktoré by mala za svoj „život“ zvládnuť, zároveň však častým nabíjaním a vybíjaním celková kapacita batérie klesá. Po roku tak už notebook nevydrží 5 hodín, ale 4 hodiny.

Konektivita – HDMI, USB aj LAN vstup

Oproti stolným počítačom je konektivita notebookov slabšia. Konektory používateľom často nechýbajú do momentu, kým ich nepotrebujú. Preto ešte pred kúpou uvažujte nad tým, akými portami by mal váš notebook disponovať, aké nevyhnutne požadujete.

Bez USB portu to ide len veľmi ťažko. Pripojenie externej myši, klávesnice, externých diskov, flash diskov alebo iného vybavenia. Bez toho to jednoducho nejde. Alternatívou je samozrejme aj USB-C konektor. Z pohľadu rýchlosti by ste už dnes iný ako USB 3.0 konektor dostať ani nemali. Pri ultrabookoch sa často dočkáte len USB-C vstupu.

Ak chcete prepojiť váš notebook s televízorom a prenášať obraz aj zvuk vo vysokom rozlíšení, HDMI vstup je nutnou podmienkou. Viaceré modely však na tento vstup zabúdajú, pretože sa ním šetrí miesto. To platí aj o VGA vstupe pre prenos obrazu na starších dataprojektoroch a podobne. Ten sa už vyskytuje len zriedkavo. Čoraz častejšie sa stretnete aj pri notebookoch s DisplayPortom, ktorý takisto dokáže prenášať obraz a zvuk vo vysokom rozlíšení.

LAN vstup pre drôtové pripojenie k internetu určite odporúčame. Predovšetkým v prípade notebookov v kanceláriách alebo v prenosných počítačoch pre študentov. Na pripojenie slúchadiel či mikrofónu sa často zíde 3,5 mm Jack. Medzi bezdrôtovú konektivitou nesmie vo výbave chýbať WiFi a Bluetooth.

Ku konektivite neodmysliteľne patrí aj CD/DVD mechanika. Postupný vývoj však spôsobil, že tento druh konektivity sa postupne stáva raritou. Predovšetkým, ak chcete notebook, mini notebook alebo ultrabook. Teda zariadenie, ktoré bude kompaktnejšie. Absenciou optickej mechaniky sa primárne šetrí na hmotnosti. CD či DVD mechanika je tak výsadou niektorých kancelárskych notebookov, notebookov pre študentov alebo hráčov.

Ultrabooky sú najľahšie – kvalita spracovania

Hľadať medzi notebookmi kompromis, ktorý ponúkne solídny výkon a pritom bude tenký a ľahký, to je niekedy veľmi náročné. Predovšetkým, ak ide o notebooky pre študentov, ktorí toto zariadenie deň čo deň prenášajú. Hmotnosť okolo 2 – 2,5 kg je dnes pomerne bežná. Doby, kedy notebook vážil 6-7 kg sú už našťastie preč a aj tie najvýkonnejšie s výkonným chladením a výkonnou grafikou sa cez 5 kg dostanú len ťažko. Za to ultrabooky tie sa pohodlne zmestia aj na hranicu 1,5 kg a menej.

Hmotnosť notebooku

Hmotnosť závisí aj od veľkosti displeja a samotného vyhotovenia. Kvalita spracovania je u niektorých výrobcov horšia, u iných lepšia. Najčastejšie sa kvalita spracovania odrazí na lacných plastoch, ktoré spoznáte už na dotyk. Predovšetkým mini notebooky alebo notebooky, s ktorými používatelia cestujú by mali zvládať neustálu manipuláciu. Preto je výhodou, ak sú použité kvalitnejšie materiály a notebook je odolnejší a menej náchylný na mechanické poškodenie. Napovedať môže často i samotný dizajn.

Lacné notebooky majú svoje nedostatky

Medzi notebookmi dokážu rozdiely v cene spôsobiť výrazné odlišnosti. Neplatí u nich to, čo v prípade mobilných telefónov. Pri telefóne za 800 a 1 000 eur je rozdiel veľmi zanedbateľný. Pri notebooku za 400 a 600 eur však už rozdiel môže byť veľmi výrazný. Preto sme vám už v úvode ponúkli predstavenie jednotlivých kategórií notebookov a spomenuli aj to, ako sú zhruba cenovo náročné. Zostáva tak na spotrebiteľovi, aký rozpočet – limit si stanoví a aký účel bude notebook plniť.

V tej najlacnejšej cenovej kategórii od 150 do 250 eur sa môžeme pozrieť na mini notebooky – netbooky, ktoré poslúžia skôr na surfovanie po internete a príležitostné pozeranie videí. Výkonom ide v podstate o tablety s klávesnicou. Vybavené sú slabšími procesormi, menšou RAM pamäťou a menšou kapacitou pevného disku. Rátať nemôžete ani s ideálnou výdržou batérie. Vhodné sú na cestovanie, no rozhodne nie na pracovné účely.

Notebooky do 500 eur už radíme k zariadeniam, ktoré síce parametrami neohúria, ale ponúknu už väčší displej (15 palcov), zvládnu aj nejakú tú kancelársku prácu a pri nenáročných požiadavkách splnia aj nároky študenta. Najčastejšie natrafíte na procesory Intel Core i3. V tejto cenovej triede už môžete natrafiť aj na SSD disk, ušetriť môžete ak vám bude postačovať HDD. So samostatnou grafickou kartou príliš nerátajte, uspokojiť sa budete musieť so základným grafickým jadrom. Hľadajte radšej vyššiu RAM aspoň 8 GB. V tejto cenovke nájdete aj kompaktné ultrabooky.

Samozrejme, s cenou narastá i výkon. Pri cene 600 až 800 eur už drvivá väčšina používateľov dostane plnohodnotný notebook s výkonnejším procesorom s vyššou frekvenciou jadier, lepším grafickým jadrom a operačnou pamäťou minimálne 8 GB. Oplatí sa už pohľadať model s kombináciou SSD a HDD. Pre kancelárske účely, pre študentov či na domáce použitie sú notebooky z tejto cenovej hladiny úplne dostačujúce. Dokonca si za cenu okolo 600 až 700 eur kúpite aj konvertibilný notebook 2v1 – notebook + tablet.

Od 1 000 až do 2 000 eur už nájdeme drahé notebooky, ktoré robia v kontraste s ostatnými veľký rozdiel. Výkonné Intel Core i 7 procesory s jadrami a boostom, SSD disk, HDD disk, RAM nad 16 GB, dedikovaná grafická karta. Tu už sú v ponuke herné notebooky a notebooky určené na profesionálne účely. Takýto notebook sa už vyrovná aj výkonnejším stolovým počítačom. Pred kúpou takého výkonného notebooku však zvážte, či nutne potrebujete prenosný počítač. Za nižšiu cenu totiž môžete kúpiť stolový počítač s ešte výkonnejšími parametrami.

HP notebooky, Asus a Lenovo sú najobľúbenejšie

Neustály technologický pokrok núti aj výrobcov notebookov produkovať rok čo rok nové modely. Ponuka je tak veľmi rozmanitá a pre spotrebiteľa je výber náročnejší. Veľká konkurencia v tomto segmente má však svoje pozitíva. Renomovaní výrobcovia majú vo svojom portfóliu rozličné modely, ktoré sa odlišujú nielen výkonom či technickými parametrami, ale aj cenou, ktorá je pri výbere notebookov u spotrebiteľov často smerodajná.

Suverénne najširšie zastúpenie majú na našom tuzemskom trhu notebooky Lenovo. Ide o tradičného výrobcu, ktorý má v ponuke lacné notebooky pre nenáročných spotrebiteľov, ako aj profesionálne herné notebooky. Práve z jeho dielne je jeden z najobľúbenejších radov notebookov Lenovo ThinkPad.

Bohatú ponuku má aj spoločnosť Hewlett-Packard. Notebooky HP patria medzi spoľahlivé a zároveň cenovo dostupné. To platí aj pre notebooky Asus, ktoré spotrebiteľom prinášajú i výkonné notebooky pre hráčov s procesorom Intel Core i9. Medzi hernými notebookmi patria medzi absolútnu špičku.

Lacné kúsky nenájdete u značky Apple. Ich produkty však netreba predstavovať, slávni zástupcovia MacBook Pro a MacBook Air sa síce nemôžu v pomere ceny a výkonu pýšiť najlepšími parametrami, no notebooky Apple sú predovšetkým v kategórii Ultrabookov veľmi obľúbené a hoci ich pod cenu 1 000 eur kúpite len z bazáru, mnohí do americkej značky investujú.

Opomenúť nesmieme ani notebooky Dell, ktoré majú takisto vysoké predaje. Používané sú výkonné procesory a predovšetkým potešia aj kvalitou spracovania. Notebooky Acer sú v posledných rokoch mierne v úzadí, no aj medzi nimi, predovšetkým v modelovom rade Aspire 3, nájde spotrebiteľ cenovo dostupné notebooky, ktoré sú spravidla vybavené procesormi AMD, napríklad aj Ryzen 7.

Tichým hráčom na trhu je značka MSI, jej notebooky sú drahšie, no jej modely sú zvyčajne vybavené veľmi výkonným hardvérom. Ďalej sú už na trhu hráči so skromnejším zastúpením, ako Microsoft, Toshiba, Fujitsu alebo Umax.

Otázky a odpovede – FAQ

Je pre vás výber notebooku príliš komplikovaný? Nemáte jasno v niektorom z parametrov? Potrebujete poradiť s výberom? Test Magazín vytvoril sekciu otázok a odpovedí, v ktorej vám radi pomôžeme. Zároveň budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie a podelíte o svoje skúsenosti a názory. Sekciu FAQ pravidelne kontrolujeme a preto nás neváhajte kontaktovať, odpovieme vám čo najskôr.

Údržba notebooku by mala byť bežnou záležitosťou. Udržiavať softvér je jedna vec, no mechanické čistenie je rovnako dôležité pre „zdravie“ zariadenia. Najväčším nepriateľom sú prachové častice, ktoré pri hrubšom nánose môžu spôsobovať prehrievanie jednotlivých komponentov. Je prirodzené, že najviac prachu sa do notebooku dostáva cez chladič (ventilátory), kde musia byť umiestnené výduchy. Čistením chránite zariadenie nielen pred prehrievaním, ale znižujete aj jeho hlučnosť a predchádzate tak ďalšiemu poškodeniu ventilátora či ďalších súčiastok. Optimálne je zveriť čistenie notebooku do rúk odborného servisu. Ak sa chcete do čistenia pustiť sami, rátajte s demontážou niekoľkých častí, ak sa na takýto postup necítite, radšej neriskujte poškodenie plastov alebo súčiastok. Ak sa odhodláte, používajte na čistenie sprej so stlačeným vzduchom, jemný štetec, prípadne pinzetu. Komplikovanejšie je samotná demontáž a montáž, čistenie samotné nie je vôbec náročné. Rátajte však s 2-3 hodinami hrubého času.

Pripojenie notebooku k televízii alebo monitoru cez HDMI je veľmi jednoduchou záležitosťou. Jediné, čo k tomu potrebujete je, aby váš televízor disponoval HDMI vstupom. Ten musí mať aj prenosný počítač. Následne fyzicky obe zariadenia prepojíte a v nastaveniach televízora zvolíte ako zdroj HDMI. Existujú aj ďalšie možnosti prepojenia, napríklad cez WiFi sieť alebo Google Chromecast.

V niektorých situáciách používateľ vyžaduje, aby sa mohol s ďalším prenosným počítačom prepojiť. Spôsobov je viac. Riešenie, pre niekoho možno jednoduchšie, je možné cez kábel. Vo výbave musíte mať HDMI (zaručuje prenos obrazu i zvuku) alebo RJ-45 kábel. Skontrolovať však musíte možnosti zabezpečenia, povoliť pravidlá pre hosťa a zmeniť rozšírené nastavenie zdieľania pre konkrétne zariadenie cez Centrum sietí. Možné je aj pripojenie notebookov cez WiFi, teda bezdrôtovo. Prepojiť týmto spôsobom môžete dokonca viac notebookov. Dôležité však je, aby boli počítače vybavené rovnakou verziou operačného systému. Vtedy je takéto spojenie bezproblémové. Nutné je cez príkazový riadok v menu štart vytvoriť príkaz na vytvorenie bezdrôtovej siete – „netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=adhocnetwork key=password1“. Heslo je možné zadať ľubovoľné. Ak chcete tento príkaz dokončiť, opätovne zadáte príkaz „netsh wlan set hostednetwork“. Skontrolovať treba aj nastavenia zdieľania cez centrum sietí a zariadenie povoliť.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Apple MacBook Air 2020 Space Grey MGN63SL/A

od 950,00 €
Kompaktný notebook obsahuje prvý čip vyrobený na mieru prístrojom spoločnosti Apple. Výkon, grafika, rýchlosť a výdrž batérie majú v porovnaní s...

Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200R6CK

od 633,40 €
Part number 82K200R6CK Procesor AMD Ryzen™ 5 5600H (16M Cache, up to 4.02 GHz ) Pamät 8GB (1*8GB) DDR4- 3200MHz(volny slot:1, max 16GB) Pevný...

Lenovo Legion 5 Pro 82JQ002KCK

od 1 029,20 €
Rozmerný herný notebook Lenovo Legion poslúži na zábavu či prácu. Gaming laptop Lenovo Legion 5 Pro 16ACH6H si prichystal konfiguráciu, vďaka...

Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200RRCK

od 698,00 €
Herný notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6 je navrhnutý ako cenovo dostupný stroj, ktorý dokáže ponúknuť vyvážený pomer ceny, výkonu a kvality...

HP 250 G8 2X7L4EA

od 562,55 €
Notebook HP 250 G8 je prispôsobený na plné pracovné nasadenie v kancelárii, v domácnosti a vďaka odolnej konštrukcii aj na cestách. Všestranný...

HP 255 G7 1L3Z1EA

od 368,00 €
Navrhnutý na podnikanieDokončujte projekty s dôverou vďaka najnovším technológiám, ktoré zahŕňajú výkonný procesor AMD Ryzen, rýchlu pamäť a...

Apple MacBook Air 2020 Gold MGND3SL/A

od 999,00 €
Kompaktný notebook obsahuje prvý čip vyrobený na mieru prístrojom spoločnosti Apple. Výkon, grafika, rýchlosť a výdrž batérie majú v porovnaní s...

Lenovo ThinkBook 15 G2 20VE005DCK

od 694,00 €
Šikovný notebook Lenovo ThinkBook poslúži skvele na prácu aj zábavu. Konštrukcia kombinuje pevný kov a plastové prvky na celkové odľahčenie....

Acer Nitro 5 NH.QB2EC.001

od 975,89 €
Pusťte se do toho naplno s procesorem Intel® Core™ i7 11. generace, grafickou kartou pro notebooky GeForce RTX™ řady 30 a vysokorychlostním...

Asus FX506LH-HN004

od 693,15 €
Part number FX506LH-HN004 Procesor Intel® Core™ i5-10300H Processor 2.5 GHZ (8M Cache, up to 4.5 GHz, 4 cores) Pamäť 8GB DDR4 SO-DIMM(2933MHz...

Lenovo V15 82C70065CK

od 493,94 €
notebook • 15,6" uhlopriečka • Full HD displej • 1 920×1 080 px • procesor AMD Ryzen 5 3500U (4-jadrový – až 3,9 GHz) • úložisko SSD 512...

Lenovo Legion 5 82JY001JCK

od 1 039,20 €
Porazte konkurenciu s Legion 5 17, 17,3" herným notebookom poháňaným revolučnými procesormi AMD Ryzen 5 5600H a grafikou aNVIDIA®...

Ďalšie články z kategórie Notebooky

Vaše hodnotenie:
(91%)

Komentáre
Marcel 27.Sep.2021

Zvolil som si MacBook Air 2020 kvôli najnovšiemu procesoru M1. Notebook je tichý, ľahučký a kompaktný. Operačný systém je spoľahlivý, rýchly a intuitívny. Apple je jednoducho top.

Odpovedať

Mirka Á. 05.Oct.2021

Primárne pre online výučbu som kúpila dcére notebook UMAX VisionBook 15Wr Plus, ktorý bol za nízku cenu. Notebook je vhodný na klasické činnosti, ako prehliadanie internetu, sledovanie filmov, kancelárske práce atď. Hry si však na notebooku nezahráte, pretože sa prehrieva a seká.

Odpovedať

Henry 05.Oct.2021

Vyvážený pomer ceny a kvality má notebook Dell Vostro. Je menších rozmerov, vhodný na prenášanie a milo ma prekvapila rýchlosť, svižnosť operačného systému aj celkové reakcie. Zaujal ma tiež pekný dizajn notebooku a celkové spracovanie, len by som ešte privítal, keby je možné vyberať baterku, ako je to pri niektorých iných notebookoch.

Odpovedať

Ľudo 10.Oct.2021

V pohode notebook je HP 250 G7. Využívam ho na bežné činnosti. Páči sa mi, že má dostatok konektorov pre pripojenie externých zariadení a že mu nechýba ani numerická klávesnica, prekáža mi však, že klávesy nie sú podsvietené, aby som mohol na notebooku pracovať aj večer bez nutnosti svietiť si lampou.

Odpovedať

Kamil 25.Oct.2021

Za mňa má super pomer ceny a výkonu Asus FX506LU-HN160T. Používam ho cca. rok a zatiaľ som nezaznamenal nejaké negatíva, ktoré by ma obmedzovala pri práci na notebooku. Páči sa mi dizajn, pohodlná klávesnica, dostatočný výkon aj dobrá kolektivita.

Odpovedať

Lukáš 25.Nov.2021

Notebook Lenovo Legion 5 Pro má výbornú kvalitu vyhotovenia. Myslím si, že za tú cenu má výkon na úrovni. Oproti konkurencii je možno ešte aj popredu. Predtým som mal tiež Lenovo a slúžil mi 10 rokov. Chcel som nejakú inováciu a tento model mi prišiel ako vhodný. Super je, že sa neprehrieva, ani keď mu dávam riadne zabrať.

Odpovedať

Mirec V. 27.Dec.2021

Notebook HP 255 G8 4K7N7EA je dostatočne rýchly a páči sa mi IPS displej s tenkými rámikmi, ktorý vyzerá štýlovo. Klávesnica je super, píše sa na nej pohodlne a sú tu SK aj CZ znaky. Vstavaná kamera je troška horšia a škoda, že nemá krytku. Zvuk pre mňa nie je žiaden zázrak, ale toto som vyriešil externými reproduktormi. Celkovo som spokojný, procesor AMD Ryzen 3 je rýchly a práca s notebookom je pohodlná.

Odpovedať

Erik 11.Feb.2022

Notebook Asus X513EA-BQ937T som si vybral kvôli dobrej cene. Vyzdvihujem podsvietenú klávesnicu aj s numerickou časťou, je to super návykové, že večer si nemusím svietiť extra lampou, aby som videl, čo píšem. Procesor je tu slabší - Intel Core i3 (11. generácie), no na bežné činnosti stačí. Nepáči sa mi, že nemá LAN vstup a výdrž batérie je priemerná.

Odpovedať

Peter 25.Feb.2022

Na prácu mi stačí jednoduchý notebook, mám Lenovo V15 82C70065CK a zatiaľ som s ním nezaznamenal žiaden problém. Full HD displej má pekné farby a dobré pozorovacie uhly. Páči sa mi numerická časť klávesnicu, čo mi uľahčuje prácu, keď si nemusím prepínať číslice. Na bežné kancelárske práce či prezeranie internetu odporúčam.

Odpovedať

Alex 26.May.2022

Notebook HP 2X7V8EA spĺňa parametre, ktoré mi vyhovujú. Je to jednoduchý notebook pre nenáročných používateľov. Používam ho hlavne na kancelárske práce, surfovanie po internete a na občasné pozeranie videí. Pre hranie hier ho určite neodporúčam, na to nie je určený. No do školy alebo kancelárie je fajn.

Odpovedať