Fieldmann FZR 5114-170B mulčovacia kosačka – recenzia

Možno ju považovať za hobby kosačku v danom segmente. Dokazuje to i cena. Na druhej strane, motor s objemom 170 cm3 nedostatkom výkonu vyslovene netrpí. Nechýba ani pojazd kosačky, ktorý šetrí vašu energiu i čas. Záber je 51 cm a objem zberného koša je 62 litrov. Mulčovacia sada i bočný deflektor sú súčasťou výbavy. Nedostatkom kosačky sú lacnejšie plasty, ktoré nie sú také trvácne. Kosačka je určená pre plochy až do 1 800 m2.

Publikované: 08.06.2022
Aktualizované: 24.08.2022
Obsah článku:

Fieldmann FZR 5114-170B

4-taktný motor RATO SV 170-S s objemom 170 cm3, záber žacieho noža 51 cm, nastaviteľná výška kosenia od 25 do 80 mm, 62-litrový zberný kôš, pojazd.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Medzi benzínovými kosačkami by sme túto kosačku zaradili do hobby kategórie. A faktom je, že Fieldmann tento model určil práve pre menej náročných zákazníkov, čo sa odzrkadlilo na nízkej cene. Kosačke však výkon nechýba. Rovnako tak poteší široký záber noža a kapacita zberného koša. Zvládne mulčovanie i bočné vyhadzovanie trávy.

Na kosenie trávy s pojazdom

Táto mulčovacia kosačka je vybavená jednorýchlostným pojazdom a určite je vhodná aj na kosenie vo svahu či v kopci. Najviac ju odporúčame na kosenie čistých trávnatých plôch. Niektorí používatelia konštatovali, že pojazd je pomalší, a to aj pri nízkej tráve. OHV 4-taktný motor RATO SV 170-S netrpí nedostatkom výkonu, no polia a lúky určite nie sú revírom tejto rotačnej kosačky. Záber 51 cm je viac ako dostačujúci. Centrálnym nastavením môžete regulovať aj výšku kosenia v rozmedzí 25 – 80 mm. Zberný kôš  s objemom 62 litrov má svoje muchy. Kôš nedrží úplne na svojom mieste a buď to nedolieha a tráva vypadáva pod kosačku, alebo sa zadný výhoz upcháva. Kôš má indkátor stavu naplnenia.

Fieldmann FZR 5114-170B recenzia

Súčasťou dodávky je bočný deflektor, takže je možné bočné vyhadzovanie. V balení je aj mulčovacia sada. Ak chcete teda trávnik mulčovať, Fieldmann vám túto základnú požiadavku splní. Kolesá majú guľôčkové ložiská, čo je lepšia možnosť z hľadiska ich otáčania, kladú totiž menší odpor. Madlo má mäkčený poťah, je polohovateľné a tak sa pohodlne drží aj počas dlhšieho kosenia.

Nízka cena, veľa plastu

Fieldmann FZR 5114-170B je bezpochyby cenovo dostupná benzínová kosačka, ktorá zvládne mulčovať, má široký záber, dostatočný výkon a pútavý dizajn. Nedostatkom však s určitosťou je dielenské spracovanie. Spotrebitelia sa sťažujú predovšetkým na plastové časti. Samotné telo kosačky je z ocele. Problematický je labilný kryt motora, ale tiež plastové doplnky, ako bočný deflektor. Plasty pôsobia veľmi labilne a nekvalitne. Je to daň za nízkú cenu.

Za praktický prvok možno považovať priehradku, ktorá sa nachádza na riadidlách. Môžete si do nej umiestniť vodu, náhradnú náplň benzínu alebo základné náradie, ktoré by ste pri práci mohli potrebovať. Kosačka sa pohodlne štartuje. Niektorí zákazníci sa sťažujú na chladenie motora, ktoré nie je dostatočne efektívne a motor sa pri väčšej záťaži môže prehrievať.

Skúsenosti s Fieldmann FZR 5114-170B

Benzínová kosačka s mulčovaním a pojazdom Fieldmann FZR 5114-170B patrí do hobby segmentu v danej kategórii. Dokazuje to už samotnou cenou. Výkon motoru nemožno uprieť, hoci by niekedy nebolo na škodu zvýšiť otáčky, spotrebitelia výkon nekritizujú. Samozrejme, kosačka nie je stavaná na kosenie v náročnejších podmienkach. Nechýba jej však výškové nastavanie výšky kosenia. Kosačka je vybavený štandardným jednorýchlostným pojazdom. Niektorým nevyhovuje jeho rýchlosť, údajne je pomalý. Zberať možno aj do plastovo-textilného koša s objemom 62 litrov. Problémom je spodná časť, ktorá nie úplne dolieha a časť trávy sa vibráciami dostáva von.

Recenzie a skúsenosti s mulčovacou kosačkou Fieldmann FZR 5114-170B
Zdroj: Heureka.sk

Okrem toho kosačka má aj bočný deflektor, zadné vyhadzovanie a mulčovaciu sadu. Ovládanie kosačky nie je problematické, hoci nie je najľahšia (36,5 kg). Najväčším nedostatkom je kvalita spracovania. Niektorí zákazníci hovoria o nekvalitných plastoch, ktoré sú labilné. Dôvodom je predovšetkým nízka cena. Výrobca na materiáloch s určitosťou niečo málo ušetril. Problematický je hlavne plastový kryt motora, ktorý odpadáva. Šasi je oceľové. Po dizajnovej stránke kosačka pôsobí veľmi hodnotne. No faktom je, že kosačka nie je stavaná na veľkú záťaž. Zákazníci avizujú aj prehrievanie motora pri väčšej záťaži. Výrobca odporúča kosačku na kosenia plôch do 1 800 m2. Ak sa vám žiada kvalitnejších materiálov, určite investujte do motorovej kosačky Scheppach MS 173-51.

Recenzie a skúsenosti s mulčovacou kosačkou Fieldmann FZR 5114-170B na Mall
Zdroj: Mall.sk

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Priaznivá cena
Mulčovanie aj bočné vyhadzovanie
Jednorýchlostný pojazd

Negatíva

Dielenské spracovanie – nekvalitné plasty
Kôš nesedí na svojom mieste
Pri väčšej záťaži sa motor prehrieva

Objem motora: 170 cm3 ● Prevádzkový výkon motora: 2,8 kW ● Šírka záberu: 51 cm ● Pojazd: áno ● Objem zberného koša: 62 litrov ● Výška kosenia: 25-80 mm ● Mulčovanie: áno ● Bočné vyhadzovanie: áno ● Hmotnosť: 36,5 kg

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnotenie:
(82.6%)