Dolmar PS-420 SC benzínová reťazová píla – recenzia

Dolmar PS-420 SC patrí do kategórie poloprofesionálnych alebo tzv. farmárskych píl. Jej zásadným benefitom je naozaj priaznivá obstarávacia cena. Píla má dostatočný zdvihový objem, odolnú a pevnú konštrukciu, lištu, s ktorou môžete prerezávať obrobky do hrúbky okolo 40 cm, a na zahodenie nie je ani jej menovitý výkon. Dolmar PS-420 SC je vďaka vysokému výkonu ideálna na práce v záhrade, ale taktiež na náročnejšie „aktivity“, napr. na prípravu menšieho množstva palivového dreva.

Publikované: 23.06.2021
Aktualizované: 24.01.2022
Obsah článku:

Dolmar PS-420 SC

Benzínová reťazová píla, menovitý výkon 2 200 W, zdvihový objem cca 42 cm³, dĺžka lišty 38 cm, prierez do 325 cm.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Dolmar PS-420 SC patrí medzi tzv. farmárske, teda poloprofesionálne benzínové reťazové píly. Je vhodná na jednoduchšie, ale i náročnejšie rezacie práce, preto ju môžeme odporučiť i tým, ktorí kúria drevom a toto palivo si pripravujú vlastnoručne. Píla od Dolmar je vybavená 2 200 W motorom so zdvihovým objemom 42,4 cm³.

Takmer žiaden plast

Lišta síce nie je najdlhšia, ale ani najkratšia. Má 38 cm, čo je príznačné skôr pre hobby modely, no v praxi s ňou drevo prerežete do hrúbky okolo 40 cm, konkrétne, pri 45° uhle zvládne prerezať obrobky s priemerom do 325 cm. Lišta je zároveň takmer rovnako dlhá ako v prípade drahšej píly Stihl MS 261. Reťaz má rozstup 0,325" a hrúbku 1,3 mm. Výkon reťazovej píly Dolmar je naozaj vysoký a navyše, v pomere k obstarávacej cene ho hodnotíme ako velikánske pozitívum.

Dolmar PS-420 SC recenzia

Ďalším benefitom tohto modelu je jeho nízka hmotnosť, má iba 4,9 kg, a šikovné konštrukčné riešenie. Píla je veľmi dobre vyvážená a v rukách „sedí“ výborne. Materiály sú odolné, kvalitné, pevné a majú dlhú životnosť. Blok motora je vyrobený z horčíkovej liatiny, čo je záruka kvality, na píle navyše nenájdete takmer žiadne plastové prvky.

Jednoduché štartovanie i ovládanie

Bezpečnostné a praktické funkcie benzínovej reťazovej píly od Dolmar hodnotíme na jednotku. Vďaka pružinovému systému EasyStart na optimalizované riadenie motora, ktorý spĺňa funkciu ventilu dekompresie, ho naštartujete veľmi jednoducho. Píla je navyše vybavená aj funkciou Memory Power Ignition (MPI) pre jednoduchý opätovný štart.

Zaujímavý je taktiež systém Touch and Stop. V praxi ide o ovládanie pomocou 1 páčky, ktorou môžete spustiť tzv. studený štart, samotné rezanie alebo pílu zastaviť. Na píle ďalej nájdete 3-dielnu odstredivú spojku, ktorá zefektívňuje prenos sily na reťaz, olejové čerpadlo, ktoré je možné nastaviť tak, aby, takpovediac, nemazalo reťaz pri voľnobehu, a systém oceľových pružín na tlmenie vibrácií. Z hľadiska bezpečnosti oceňujeme reťazovú brzdu SafetyMatic, ktorá reaguje naozaj pohotovo. V súvislosti s reťazou nás potešil aj systém na jej beznástrojové napnutie a reťazové koleso umiestnené z vonkajšej strany, čo podstatne zjednodušuje samotnú montáž.

Skúsenosti s Dolmar PS-420 SC

Ľahko štartovateľná a ľahko ovládateľná píla Dolmar PS-420 SC zaujala spotrebiteľov výkonom, malou spotrebou benzínu i dobrou polohou ťažiska. Štartovanie je bezproblémové za tepla aj za studena. Viacero používateľov malo výhrady k tomu, že píla je vyrobená v Číne. Ide o kovový stroj, preto treba rátať s vyššou hmotnosťou, hoci 4,9 kg nie je eštrémne veľa.

Recenzie a skúsenosti s benzínovou reťazovou pílou Dolmar PS-420 SC
Zdroj: Heureka.sk

Záverečné zhodnotenie

Pozitíva

Pomer medzi cenou výkonom a kvalitou
Nízka hmotnosť a dobré vyváženie
Kvalitná a odolná konštrukcia

Negatíva

Trochu kratšia lišta

Menovitý výkon motora = 2 200 W ● Zdvihový objem motora = 42,4 cm³ ● Dĺžka lišty = 38 cm ● Objem palivovej nádržky = 480 ml ● Objem olejovej nádržky = 280 ml ● Hmotnosť = 4,9 kg

Fotogaléria


Testované produkty

Prečítajte si

Hodnotenie:
(78.2%)